öe Botermarkt. SbettT HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 7 MOVEMB2R 1922 - TWEEDE BLAD In ons nummer van Donderdag j.L verscheen in de rubriek „Om O-'is Heen" een korte beschouwing over de gemeentcbegrooting in haar geheel. Het Sgi ui ons plan, thans telkens posten daaruit afzonderlijk te bespreken en zoo verscheen in het vorige nummer een op- xnerkmg over de begrooting van do in komsten der concertzaal. Ditmaal een en ander over de begroo ting van de inkomsten der markten, die op 30.000 worden geraamd. Onze lezcis vinden hieronder vragen over dat onder werp en antwoorden van den directeur van het marktwezen, den heer De Jonge, die hun zonder twijfel belang inboeze men zullen. Hoe denkt U over den groei der markten in Haarlem, de ontvangsten worden in 1933 geraamd op f30.000, vreest U niet dat onze middenstand hl te veel benadeeld wordt als de markten steeds blijven toenemen? Dat is een vraag waarop zoo maai niet eventjes een antwoord is te geven. De markt binnen bepaalde gren- z e n acht ik een nuttige schakel in ons distributiestelsel, en in normale tijden b 1 ij f t een markt binnen normale gren zen. Acht U dan den groei van onze „Botermarkt" gedurende de laatste ja ren abnormaal? Zeer zeker de markt is onnatuur lijk gegroeid, omdat de tijden abnormaal waren, ze zal door de omstandigheden vanzelf tol natuurlijke proporties wor den teruggebracht. Als de groote werke loosheid verdwijnt, als de valuta-koopjes tot het verleden behooren, zal ook de markt kleiner worden. Een chocolade fabrikant bijvoorbeeld tracht door groo te massa's tegen lage prijzen aan markt kooplieden af te staan zijn afzet kunst matig op peil te houden, de sigaren- handel op de Nassaulaan berust op een- zelfden grondslag. De winkelstand komt door deze toestanden inderdaad in het gedrang. Is daartegen dan niets te doen? Kunnen B. en W. vreemde kooplieden niet weren of voor hen het markigeld ver- huogen, of het marktterrein inkrimpen, of dc Zalerdagavondmarkt opheffen? De Gemeentewet laat een derge lijke bevoorrechting van eigen inwoners niet toe, de tarieven moeten voor: allen gelijk zijn. En wat een verhoo ging over de heele linie betreft, ik geloof! dat daarvoor in Haarlem nog geen ter men aanwezig zijn. Er mag volgens de Gemeentewet slechts een „matige winst" gemaakt worden. Zoodra de ad ministratie van den dienst van het markt wezen is omgezet in een bedrijfsadminis tratie, kan over de heffing beter wor den geoordeeld. Inkrimping der markt is moeilijk; aan een bona fide koopman kan bezwaai- lijk een plaats op een openbare markt worden geweigerd. Met opheffing van een markt dient men voorzichtig te zijn, in verschillende gevallen werden opge heven markten op verzoek der inwoners weder ingesteld. Bovendien, met welk motief zou men dat doen? De marktdag is voor vele winkeliers de beste dag, er is drukte in de stadl Ik geloof dat hier voor den winkelstand niet veel anders (e doen valt, dan de heksenketel uit te la ten koken. Immers men zou ook op moeten trekken tegen de z.g. „vliegen de winkels" en consequent doorgevoerd ook tegen de winkels door vrouwen g;- dreven, wier mannen een ander beroep uitoefenen. In alles schuilt een onzuivere factor uit een oogpunt van concurrentli. Tenslotte nog één vraag, wat denkt u van het verpachten van stand plaatsen op de markt? Voor Haarlem zou dit bezwaarlijk gaan. We hebben geen vaste plaatsen, bij een slechte markt schuift alles op. Het verpachten mislukte in verschillen de plaatsen, doordat men eenvoudig niet inschreef. Alles te zamen verwacht ik er niet veel nut van en vind het een groot bezwaar dat op een gegeven tijd stip (telkens bij dc verpachting) de op stelling van een markt geheel willekeu rig wordt gewijzigd. De indeeling van een markt (d. w. z. de groepeering naar de soort der artikelen) is van groot belang zoowel voor dc kooplieden als het publiek. Tot zoover de beschouwingen van den heer De Jonge, die bij onze lezers zeker de aandacht zullen trekken, omdat zij uitgaan van een practisch deskundige. Rubrtek voor Vrouwen. DE KAfïAftL. Woon- en slaapkamer. Kaptafels In soortsn. Een eigengemaakt meu beltje. Er wordt tegenwoordlifr lieel wat aandacht eeechonlcen «aan de inrich tin a van onze woonkamers, en dien tengevolge ziet menig modern huis er dan ook echt gezellig uitdeze be denkt weer eens iete voor den wand, een ander maakt ecu aardig hoekje en een derde heeft zooveel smaak voor kleurschakeeringen. Maar bii al dat zorgen voor onze woonkamers, mogen de slaapkamers tocli niet op den ach tergrond raken, en al zijn zij natuur lijk niet van zooveel belang wat ge zellige aankleeding betreft, toch moet er wel degelijk zorg aan besteed wor den. Sommigen vinden, dat een gezellige slaapkamer een overbodige luxe is: den rneesten tiid. dat ie er in bent, heb ie toch je oogen dicht, beweren zii. En toch kan men een huis on mogelijk gezellig noemen, wanneer de slaapkamers er niet in hun een voud even vriendelijk uitzien, als de woonkamers. Want wij willen na tuurlijk niet beweren, düt de inrich ting bots-ia-'d weelderig moet zijndat is in het geheel niet noodig, zoolang er maar wat zorg besteed is aan het meubilair met eenvoudige middelen. Een der meubeltjes dat een slaap kamer ai dadelijk gezellig maakt, is de kaptafel. Natuurlijk bedoelen wij in dit (tevs.1 niet bet luxueuze meu beitje beladen met kristal en zilver het kan heel mooi zijn, maar is slechts voor enkelen bereikbaar bij wie het op geld t i<"nlnk 13iet aan komt. Er h niet vee' kunst aan oin zelf zoo'n toilettafel heelemaa-l te maken, en misschien wordt z;i dan nog wl met meer plezier gebruikt, omdat er zooveel moeite en werk aan is ge weest. De meesten hebben wel een oud tafeltje over of anders is er toch wel goedkoop aan een eenvoudig, withouten tafeltje te komen. Daar wij het toch heeiemanl onder een aar dig stofje verbetwin, doet do grof heid er weinig toe, ab het maar stevig op de poolen staat. Het blad hier van wordt nu strak overspannen met een lapje stof. en dit tegen den en derkant van het blad of opzij met kleine spijkertjes vastgemaakt. Van het blad af tot den grond wordt nu een lap aan een lange zijde en twee korte iets ruim vastgespijkerd, zoodat leder spijkertje op eon klein plooitje van het goed valtheele- maal strak gestrokken wordt het lie ver niet, dan staat het licht naar on deren toe te nauw. Voor afwerking wordt cr dan over de zichtbare spij- Ir1 e sa 1S.31 e t jEEFEiiW' \KNOL. {Geautoriseerde voctaling uit het Engelech.) (Nadruk verboden.) 20) „Wie, mevrouw?" „Wel, Betty natuurlijk". De ma joor zuchtte weer keek om naar bet open raam en hij verviel in ccn diep nadenken, terwijl Lady Belinda hem met scherpe oogen aankeek, zijn knappe gezicht, omlijst door de glan zende krullen van zijn grooten pruia. dc keurigo snit van zijn nieuwe klecrcn en de slanke gratie van de stevige gestalte die zo bedekten, zijn deftig uiterlijk en zijn verlegen ge dicht, ten slotte sprak ze: ..Majoor d'Arcy, geef me als 't u blieft uw arm, laten we op het ter ras gaan zitten". ..Uw neem me niet kwalijk, me vrouw", antwoordde hij een beetje bedeesd, „ik zat er net over to den ken 0111 om afscheid te nemen..." ..Weggaan? Wel neen, meneer! Foei majoorl Wat zou Betty wel zeggen aerties nog een smal lapje van het goed of een lintje in de tint met en ke.e sicken genaaid. De vierde zijde van het tafeltje komt toch Leijaji den muur en het is dus overbodig dit te bekieeden. Nu kan dit overtrek verechi'nleiid zijn. naar de toiletartikelen, die er op gebruikt wordenvoor witte kam en uorsteis staat een donker patroontje het bost, voor een donker stel past be ter een lichte badstof, bijvoorbeeld met een aardige, donkere Btreep. Jrieelemaal wit lijkt ons niet zoo aan te bevelenhet is natuurlijk besmet teliik en treeft ook iets kouds in de kamer. Er zijn tegenwoordig zooveel aardige cretonnes en baribtolY. 1 te Krijgen, dat het niet moeilijk 2... zijn, om iets te vinden, dat er zich toe leent; ziide kan er natuur!uk niet voor gobruikt worden, het moet tegen een stootje kunnen zooclat het zoo nu en dan als het noodig is, eens afge nomen kan worden en gewaeschen. Ook mogen er niet te veel lintjes en strikjes aan zitten het good garneert zich/ -lf voldoende, dan dat het nog ..poesmooi" opgemaakt behoeft te worden. En nu. wat er bovenop komt te liggenallereerst natuurlijk kam, Haarborstel en kleerenborstöl, ©11 dan wat er soms aan fleschjes of doosjes geregeld gebruikt moest worden. Een t.escii haarwater bijvoorbeeld, mis staat er in het geheel niet bii eu ook ae eaude co-og ne of odeur, hoort er opdie flesschen worden zoo aller aardigst gemaakt. dat het jammer zou ziin om ze niet op het tafeltje ueer te zetten. Sommigen geven dan oog de voorkeur aan glazen, of ale zo heel mooi zijn. kristallen flacons, maar natuurlijk is dit weer een heele uitgave. Toch zijn er in die glazen artike len ook aardige te krijgen en niet zoo duur. Maar natuurlijk hoort er ook iets op voor de haarspelden, eu ieder kent liet ringen bak; wel met een staafje 111 het middeu bijwijze van kunstma- tigeu vinger. Een een doosje om eens tets in te bergen ie ook een onont Heerlijk iets op liet tafeltje. Natuur lijk kunnen deze artikelen gekocht worden. maar het is toch ook een leuk werk om ze zelf te maken, eu ah Sirterklaascadteau voor een vriendin valt het zeker in den smaak. Het haarspeldenbakje wordt recht hoekig gemaakt van bordpapier: eerst de bodem en dan de opstaande rand jes, met een lapje overtrokken. De wandjes worden nu rechthoekig op het bodempje genaaid en dan opzij weer onderling aan elkaar, een klein strikjo van liet goed op iederen hoek. voltooit het geheel als u zoo plotseling deserteerde? Bo vendien heb ik wel zin in een bab beltje laten we een poosje blijven praten laten we nog wat samen zweren voor den bestwil van mijn on deugende nichtje en uw wilde neef... Pancras. Hoewel ik, tussohen tweo haaltjes, niet wist dat Pancras een oom had". „Die heeft hij ook niet, mevrouw", antwoordde do majoor, terwijl hij haar op het terras bracht 011 tegen wil en dank ging zitten. „Ik ben om zoo te zeggen zijn aange nomen oom". „Aangenomen, meneer?" „Hij heeft me jaren geleden aange nomen hij was toen nog maar een kind, ziet u, en erg eenzaam". „Hm!'' zei Lady Belinda naden kend, terwijl ze den majoor nog eens Voor het nng'ertb'akje worden eeni- ge laagjes bordpapier van dezelfde grootle op elkaar geplakt, waarvan de bovenste in het midden doorboord 'zijn, het onderste alleen niet. Een lap je van het goed, waarin middenin ook een gaatje omgefestonneerd is, wordt nu op de laagjes karton ge plakt, zoodat hel gaatje op die van het bordpapier valt, en de onderkant wordt ook met een lapje overplakt. Een dun kort stokje dat ruim in de opening past, wordt den omgewoeld met het goed en in het gat gezet, waarna het desnoods met enkele ste ken wordt gehecht Het is dus nu eigenlijk geen bakje maar een ringen- plankje, maar meer behoeft het toch ook niet te zijn. Tenslotte komt het doosje aan de beurt, dat nu voor afwisseling eens vierkant wordt en eerst net zoo als het bakje wordt gemaakt De strikjes blijven natuurlijk achterwege, want er komt een dekseltje op, dat des noods wat opgevuld wordt met een beetje watten, zoo'n bol dekseltje staat aardiger dan een plat. Als schar niert] es worden nu twee lintjes van het goed gebruikt en het doosje is ook klaar. En dan komt er natuurlijk nog een spiegeltje boven, is uw kaptafel licht, laat dan de lljét van den spiegel dit ook zijn, maar bij donker hoort een donkere lijst. Het aardigst is de lig; gend-ovale spiegel, die natuurlijk zoo opgehangen wordt, dat degene die hem gebruiken moet.er naar- haar zin bij zitten, oi bij slaan kan. Op aeze wijze is een kaptafel geen weelderig bezit, en toch is het zoo veel aardiger dan de wasclitafel met het koude marmeren blad, de la die ongezellig-rommelig is, en de flesch jes en doozen die door het spatten hun eerste frlschheid verloren hebben. Bovendien geeft het aanleiding tot het bedenken van een keur van aar dige kleine Sinterk'aascadeaux. E. E. PEEREBOOM. ült de Omstreken ZAN1DVOORT. CEMEENTERAAD. Openbare vergadering van den Ge meenteraad van Zandvoort op Maan dag November te half acht-. Voorzitter: de heer J. Beeckmasn, burgemeester. De geloofsbrieven van het nieuw benoemd raadslid, den heer A. C. F. Bückmann, worden onderzocht door een commissie, bestaande uit de hee- ren Van der Moolen, Van der Werff, en Van der Schinkel. Namens deze commissie adviseert de heer Van der Werff tot toelating. De beer Bückmann legt, terwijl de raadsleden zich van hun zetels verheffen, in handen van den Voor zitter de bij de wet vereischte eeden af. De Voorzitter wenscht den heer Bückmann geluk met zijn be noeming. Het verheugt spreker, dat de gezondheid van den heer Bück— man hem in staat stelt, deze benoe ming wederom te aanvaarden. Hij is er van overtuigd, dat de heer Bück- mann weer met denzelfden lust en ijver de zaken der gemeente zal be hartigen, als vroeger. De heer Bückmann belooft, wederom al zijn krachten in dienst gemeente te zullen geven. Hij neemt plaats tusschen de heeren Van der Plas en Van der Schinkel. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van den voorzitter en den secretaris van don Zandvoortschen Bestuurdersbond, waarin zij meedee- len, te hebben vernomen, dat aan de arbeiders, die aan de rioolwerken, liet leggen van trottoirs, enz. te werk waren gesteld, 0.55 cent per uur wordt uitbetaald, hoewel aan arbei ders in lossc-n dienst tot dusver 0.78 j>cr uur werd betaald. In een begeleidende toelichting protesteert dc Zandvoortsclie Bestuurdersbond togen deze loondrukking en vraagt uitbetaling van het te weinig betaal de loon. B. en VV. hebben geantwoord, de meening van adressanten niet te kun nen dceleu. Zij meenden, dat dit werk met 0.55 per uur voldoende betaald werd, omdat het werkver schaffing was. De heer S 1 e g e r 6 merkt op, dat het leggen van trottoirbanden geen onproductief werk genoemd kan wor den. De heer Groen, wethouder, ant woordt, dat de kosten van dit werk zeer hoog zijn, omdat het door on geschoolde arbeiders geschiedt. De heer Siegers houdt vol. dat voor het leggen van trottoirbanden zeker een hoogor loon betaald had moeten worden. De heer Van der Moolen spreekt in denzelfden geest. De heer Molenaar merkt op, dat B. en W. over deze zaak een con ferentie met Werkloozenzorg had den moeten houden, afgezien van de motie van afkeuring, door den Zand-! voorlachen Bestuurdersbond inge diend. De lieer Bramson, wethouder, goed bekeek „u ziet er vandaag heel goed uit grijs is zulk een mooie lint /oo hartverheffend! En 200 jong u riet er even jong uit als Pancras zelf, vind ik!" Dc majoor bloosde en schoof onrustig op zijn stoel heen en weer. „K11 waarom blijft Pancras zoo lang in Londen?" „Hij schrijft dat hij door zaken op gehouden wordt, mevrouw". „Het is heeleuiaal niet aardig van hem! U en ik branden allebei van verlangen oai hem met Betty to la ten trouwen niet waar, majoor?" j „Och wat dat aangaat mevrouw eliik de majoor mompel- do nog een paar onsamenhangende woorden. ..En Betty is zoo onvoorzichtig en wild en zo ze heeft piet het minste besef van vrouwelijke zwak heid, helaas!" „Zwakheid?" mompelde do majoor. „Ze is haast mannelijk sterk en gezond! O, mineer, ik heb er al zoo veel tijd aan verknoeid om te trach ten haar een beetje meer damesach tig optreden te Ieeren, en vrouwelij- ko zachtheid. Maar helaas! Betty is allesbehalve zacht en meegaand vindt u wel?" „Och oh misschien niet, me vrouw, niet bepaald meegaand zou lk zeggen en toch „E11 ze Is voor niets ter wereld bang, levend of dood, behalve voor lceurde in deze de houding der vak centrale af en verdedigt de meening van B. en W. Spreker antwoordt den heer Molenaar, dat B. en W. in de toekomst zeker geen conferentie met een vakvereeniging, onverschillig van welke richting („al was het een communistische!" zei spreker) zullen weigeren. Hij i6 het met wethouder Groen eens, dat het trekken van een grens tusschen productief werk en werkverschaffing zeer moeilijk is. Het leggen van trottoirbanden noemt hij werkverschaffing of opgelegd pro ductief werk. Spreker zegt toe, dat B. en W. aan de werkloozen in dezen winter zooveel mogelijk productief werk zullen verschaffen. Hij wil de menschen evenwel een dag langer la ten werken, opdat zij niet, zooals thans het geval is, met een maximum loon van 16 naar huis gaan. Hier moet wat gegeven en genomen wor den; als de menschen een dag langer werken, dan kunnen zij liet inkomen van hun gezin vermeerderen. De heer Koning merkt op, dat de commissie van Publieke Werken aan B. en W. geadviseerd had, de mensehen een dag langer te laten werken. Wethouder Groen deelt mede, dat er thans ongeveer 42 werkloozen aan het werk zijn gesteld. Hij zal evenwel zien, wat er aan te doen is. De Voorzitter geeft ook een uiteenzetting van deze zaak. Hij noemt alle werk productief, zij het ook het eene direct en het andere in direct. Wanneer het volle geJd voor het leggen van trottoirbanden betaald moet worden, dan zou men geschooi de arbeiders moeten hebben. B. en W. meenden evenwel, het werk aan werk loozen te moeten opdragen, ook al duurt het dan wat langer. B. en VV. hebben dit gedaan, om aan de werk loosheid tegemoet te komen. De men schen hebben liever werk, dan een ondersteuning. Maar daarom konden B. en W. niet het volle loon van ge schoolde arbeiders aan deze menschen betalen. Op een opmerking van den heer Zwaan antwoordt spreker, dat B. en W. gaarne een conferentie mei de vakvereenigingen hadden willen houden, als niet eeret zulk een scherpe motie was gesteld. De heer Zwaan stelt dan voor, deze zaak aan te houden. Dan zouden B. en W., wanneer zij de motte willen vergeten, alsnog een conferentie, waaneer die door de vakvereenigin gen wordt aangevraagd, kunnen hou den. De heer Van der Plas meent, dat in ieder geval het adres van den Zaïidvoorlschen Bestuurdersbond kan worden afgehandeld. De heer Koning merkt op, dat in dit geval het volle loon niet betaald mocht worden. Zijn de te werk ge stelde werkloozen niet tevreden, dan moet er voortaan een scherpe schei ding gemaakt worden tusschen pro ductief werk en werkverschaffing. Alleen voor het eerste mag vol loon worden betaald, maar dan moet de volle arbeidskracht geèischt worden. Het verzoek van den Zandvoortschen Bestuurdersbond, om alsnog het te kort ontvangen loon uit te betalen, wordt teneiotte met 8 tegen 3 stem men afgewezen. Hierna heeft nog een langdurige discussie over het werkloozeuvraag- sttik plaats. Aan B. en W. zal worden overgela ten, om deze zaak nader te regelen, waartij het college met den geest van uen Raad rekening zal houden. Ingenomen is een adres van het be stuur der Vereeniging van Hotel en Pensionhouders, om het voorstel tot heffing van een befasting op logeer gasten nog niet aan te nemen, maar tot een volgende vergadering aan te houden. Dit verzoek wordt ingewilligd. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. tot het voeren van een rechtsgeding door de gemeente tegen den heer H. P. Kans te Amsterdam. B. en W. stellen voor en dading te treffen met de firma Arnold Giiissen en Co., te Amsterdam, bij wie de ge meente gelden gedeponeerd had, maar die, zooals onze lezers weten, haar betalingen gestaakt had. Wordt aangenomen, nadat de hee ren Zwaan en Molenaar het financieel beleid van B. en W. te de zen opzichte becriiiseerd hadden. Vastgesteld wordt een verordening op den Keuringsdienst van vee en vlees ch. Op verzoek van minister A&tberse stellen B. en W. voor in te trekken het raadsbesluit van 28 Juni 1922, tot het. verleenen van steun aan visschers. De heer Molenaar wenscht hier tegen een woord van protest te doen liooren. Groote reederijen krijgen, zei spreker van de regeering wel f 100.000 cn meer, maar aan de arme zeelieden misgunt zij een toeslag. Hij noemt dit schandelijk. Do heer Siegers zou willen, dat B. en \V. aan den minister een ant woord zullen zenden, waarin het ge voelen van den Raad wordt uitge drukt. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Aan de orde komt de benoeming een muis!" „Maai-, mevrouw, waarvoor aou ze bang moeten zijn?" „Maar, meneer, natuurlijk voor dtc slechte ondeugende mannen. Ik ver zeker u dat lk wel eens flauw ge vallen ben, alleen door liet zien van een man!" „Maar ik ik hoop toch dat u die gewoonte niet meer hoeft, mevrouw?" vroeg de majoor oc-n beeto ongerust. „Wél zeker, majoor ik vrees dat dat altijd wel zoo blijven zal". „Maar op 't oogenblik voelt u wilt u toch niet eh flauw vallen?" „Neen nienw-r, tenzij u ei- aanlei ding toe geeft „O. mevrouw, dat zal ik niet doen. Daar kunt u op vertrouwen..." „Een man vertrouwen? Nooit, me neer liet is een ondeugend ge slacht. Maar over Betty gesp role 011, het hoofd is haar op hol gebracht, ze lijdt aan een overmant van aan bidders haar wil is wet voor hen een blik of een gebaar is voor hen een bevel - kijk ze daar nu eens omgeven door haar heele hofhou ding en toch wil ze 11 er nog bi trekken kijk ze roept ui" „Roept ze me, mevrouw, mij?" vroeg dc majoor opgowonden. „Ik heb er niets van gemerkt!" „Met haar oogen, meneer!" „Ze kijkt alleen maar dezen kant van twee regx*iten van' het Oude Mannen- en Vrouwengasthuie. Voorgelezen wordt een schrijven van het bestuur van het R.K. Armbestuur, waarin liet verzoekt, thans ook een Roomsch-Katholiek regent te benoe men. De heer Siegers Lkht dit ver zoek toe en meent, dat de Raad alleen reeds uit een gevoel van pièfeöt je gens den stichter van het huis aan liet verzoek van het R.K. Armbestuur moet voldoen. De heer T. Molenaar, die op de voordracht staat, onderschrijft volkomen de woorden van den heer Siegers en verklaart zich bereid, zich terug te trekken. Wethouder Bramson ziet de wenschelijkheid niet in, om een R.K. regent te benoemen, alleen uit over wegingen, die aan de oertijden her inneren. Hij vindt het wenschelijk, dat een raadslid in het college van regenten zitting heeft. En op het werk van den heer Hollenberg als zooda nig valt niets aan te merken. De heer Siegers had gedacht, dat ook de heer Bramson liad gewe ten, wat een gevoel van piëteit betee- kent. Hij beveelt den hear G. P. Wij- deman als regent aan. In de eerste vacature wordt geko zen de heer Molenaar, die 9 stem men verkrijgt. (Eén slem was op den heer Siegers en één op den heer Wij- deman uitgebracht). De heer Molenaar aanvaardt zijn benoeming en dankt den Raad voor het vertrouwen. In de tweede vacature wordt de heer K. Hollenberg gekozen. Hij ver kreeg 7 stemmen; 3 stemmen waren uitgebracht op den heer Wijdeman, en één op den heer Siegers. Voor het vervolgonderwijs voor den cursus 19221153 wordt tot onderwij zer benoemd de heer G. van Beek. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W., om aan den brigadier van politie K. de Goede nog geduren de November het volle salaris uit te betalen. Aan de orde komt de vaststelling van de instructie voor de gemeente- vroedvrouw. De heer Zwaan wil in deze ver ordening doen uitkomen, dat koste loos hulp zal worden verleend aan on- en minvermogenden tot een grens van 2U0 belastbaar inkomen. De Raad vereenigt zich hiermede. De instructie wordt vastgesteld. Om het gebruik van gas voor ver warming te bevorderen stollen B. en VV. op voorstel van den directeur der bedrijven voor, het gas voor verwar ming van kamers, localiteiten enz., goedkoop©r beschikbaar te stellen. In antwoord op vragen vun de hee ren Koning en Zwaan deelt Wethou der Bramson mee, dat dit voor de gemeente geen schadelijke financieele gevolgen zal hebben. Het voorstel van B. en VV. wordt aangenomen. Even eens, dat tot belegging van de ont vangen waarborgsommen betreffende den bouw der bijzondere scholen. Onder den hamer gaan door de agenda-punten: Af- en overschrijving van „Onvoorziene Uitgaven" op an dere posten der begrooting 1922; vast stelling der 3e suppletoire begrooting voor 1922 en de aanbieding der ge- meentebegrooting voor 1923, waarvan de cijfere reeds in dit blad zijn mee gedeeld. Het voorstel van B. en W. tot ver koop van de oude machines der rio- leering, zou in geheime zitting wor den behandeld. RONDVRAAG. De heer Zwaan heeft in een der Haarlemsche bladen gelezen, dat B. en W. een subsidie aan de Reddings brigade zouden geweigerd hebben. Hij vraagt, hoe dit zit. Een dergeiijko s 11'osidie-aanvraag behoort toch bij den Raad te komen. De Voorzitter en Wethouder Bramson antwoorden, dat dit bericht onjuist was. De laatste deelt mede, dat de secretaris der Reddings brigade zelf geschreven heeft, dat d:t een onjuist bericht was. Spreker kan niet begrijpen, hoe dergelijke onjuis te berichten in de krant kunnen ko men. De heer Van der Plas deelt mede, dat het bestuur der Christelijke Schoolvereeniging, die aan de Brode- rodestraat een schooi laat bouwen, moeilijkheden ondervindt met het uit betalen der termijnen. Hij meent, dat de uitvoering van art. 80 en art. 81 der nieuv.c Schoolwet in Zandvoort niet juist is. De Voorzitter antwoordt, dat hem geen moeilijkheden hekend zijn. Het schoolbestuur hoc-ft daar tenmin ste geen kennis van gegeven. De ter mijnen zijn uitbetaald. Als de gelden gevraagd worden, zijn ze beschik baar. Ook de neer Bramson merkt op, dat wat gevraagd werd, uitbe taald is geworden. De heer Van der Plas vraagt hoe het staat met het kosteloos on derzoek der tubercuiose-patienten. De heer Zwaan antwoordt, dat de toeloop van gegadigden op den eersten dag zóó groot was dat de dok ter nog niet met bet onderzoek kon i OP!" „O. ik ken dien blik, meneer! Maar zooals ik zei, Betty is bedorven door al te groote mannelijke gchoorzaum- heid, zo wordt met den dag vee! e (schender. Ais er maar eens iemand was die haar wat dwarsboomde, haar af en toe eens tegenwerkte dat zou haar heel veel goed doen „Zeker, mevrouw 1" antwoordde I i- een en al aandacht voor dc lieve ge stalte op het grasveld. „Kijk, nu wenkt ze u!" „Ja, warempel!" riep hij verheugd uit. „Neem mij niet kwalijk, me vrouw, ik moe: hij zweeg ver baasd, want toen hii probeerde op te 6taan merkte hij dat hij werd vast gehouden en tot zijn groote schrik merkte hii dat Lady Belinda hem stevig had vastgegrepen bii do 1.1 van zijn jaszak. „Mevrouw", riep 1 1 opgewonden uit „als 't u blieft laat me ..Blijf «til zitten, meneer hot Is veel beter voor haar". „Maar ze heeft me noodig „Meneer, ze heeft zes flinke man nen bij zich om haar bevelen op te volgen, dat is toch wel voldoende." „Maar mevrouw, ik moei „Rustig blijven zitten, meneer, het zou zonde en jammer zijn om zoo'n mooie jas te scheuren. Bliif rmli zitten, majoor, u zult eens zien wat het resultaat zal zïjnT' heginneri. Aan 'de belanghebbende personen zijn nu kaarten afgegeven, zoodat zij op de beurt 'geholpen zub len worden. De heer Molenaar zegt, dat er in Zandvoort menschen wegens het niet betalen van bekisting worden ver volgd, die al lang betaald hebben. De Voorzitter vraagt, of de heer Molenaar namen kan noemen. De hec-r Molena ar kan die verstrekken. De Voorzitter zaJ deze zaak dan nader onderzoeken. De heer Zwaan wil het Oostelijk trottoir van het Verlengde van den Strandboulevard voor de fietsers be stemmen. Het verkeer met auto's en motorrijwielen is zóó toegenomen, dat de fietsrijders er niet meer vei.ig zijn. Spreker viiidt twee van die b re- ui e trottoirs voor voetgangers te veel. De Voorzitter vreest bezwaren van de gemeente Bloemendaal, die er aan mee betaald heeft. Maar de Voor zitter geeft toe, dat de rijweg „be-; roerd" is. Hij zal zien, wat er uan te doen is. Te kwart over tien wordt dc open bare vergadering g«; loten. De Raad gaat daarna in geheime zitting tot het behandelen van recla- mes tegen den aanslag in de ge meentelijke inkomstenbelasting en voor de behandeling van het voorstel tot verkoop van oude machines der rioleering. beu verlies v oor dePlioe- n i x. De tooneciverceuiging „De Phoenix" ia dit jaar niet gelukkig met de werkende leden. De heer cji mevrouw Dinnewet. ongetwijfeld de beste krachten in vorige jaren ver trokken naar Haarlem, de heer Van Zeben gaal naar Indiè. terwijl nog na deren zich om allerlei redenen terug trokken. Ook de heer Hofman, dé re gisseur, die voor een paar maanden naar Amsterdam zou gaan, om dar» weer zijn volle werkkracht te reven, zal niet meer in Zandvoort terug kee ner). Hij wordt nl. overgeplaatst mar Tilburg. De heer Itaucli zal nu ver der de leiding van tooneel en ooba- retclub op zich nemen. VELSEN. Arbeidsbemiddeling. Als werkloos ingeschreven op 4 No vember 19221 letterzetter, 1 meu belmaker. 1 mach. houtbewerker. 2 metselaars. 3 schilders, 17 timmerlie den. 1 stratenmaker. 3 kuipers. 3 zeil makers. 1 boeteter. 5 kantoorbedien den. 3 matrozen, 1 bakker. 3 metaal- draai ere. 7 bankwerkers. 8 stokers. 5 machinisten. 1 koperslager. 1 lood gieter. 1 voorslaand er. 2 ketelmakers, 1 montagewerker. 1 revol verkli txker, 67 los arbeiders. Samen 139 werkloo zen. Sport ea Wedstrpei BILJARTFN. Wedstrijd-programma. Klasse B. 8 Nov.: Oud-MeerensteinVer. 1921 Klasse C. 7 Nov. D. E. S.Korenbeurs. Klasse D. 6 Nov.: SchotenD. E. S. stein. Wedstrijd in Monopol. Vrijdag 10 November a.s. zal in lo kaal Monopool een wedstrijd van 500 caramboles worden gespeeld tusschen de matadors van „D. E. S." Haarlem en een der beste spelers uit Halfweg. VOETBAL. ZANDVOORT—HORTOS (2—0?. Na den emotievolle wedstrijd :kr vo rige week speelde Zandvoort <]itm rel te gen Hortus een prettigen kamp. lort as toont zich cou niet to onderschatten te genstander, dio echter corlyk speelt, wat vooral gelukkig is voor de zes invaliden van 29 October, dio nog niet huu 'olie kracht kunnen geven. Tion minuten over tweo begint «ader leiding vaD scheidsrechte* Spaujercbrrg de strjjil. Houtkamp trap: af. doch dade lijk neemt Hortus do ioidiag over, êie echter op buitenspel strandt. Er v.ord» nu vlug gespeeld. Zandvoort is sterker, doch treuzelt wat voor hot doel, waardoor geen doelpunt gemaakt wordt. Men contort to veel. Als Keesman hier mede breekt eu een kogel inzendt, vliegt deze over. Na een kwartier spelous, komt de eer ste corner op het Zondvoortscbe dool, aio door Do Jong prachtig wordt wegge werkt. Slndcljjk, na 25 m.uuteii, neemt Zaad- voort door een Bchot van Molenaar de ic-diag (10). Ondanks goed spel van Hortus komt de gtdykninker niet; ach tereenvolgens redden Water, Schaap, eu de Jong, zoodat de rust ingaat met 1—0. Na do rust pakt Hortus weer fanatiek aan. Houtkamp wordt speciaal bewaakt, als bjjon zwermen do Hortus-spelers cm hem heOD. Keesman trekt zich ia de aehterheede terug. Als hjj den bal mooi opbrengt, neemt Houtkamp dien over en geeft hem door asn Molenaar. Dezo doelpunt voer de tweede maal (20;. Ben corner vaa Hortus wordt, nadat de bal door do Jong verwerkt was. weer ingeschoten; Keur brengt evenwel red ding. Eindo komt met 20 voor Zaï di Noodgedwongen bleef de mttjoo* zittes» eu voelde zich diep ongeluk kig, terwijl Lady Betty zonder dat de anderen het zagen, hem verbaasde en verontwaardigde blikken toewierp boos en verachtelijk keek terwijl ze terzelfdertijd lachte otn een of an dere geestigheid van Sir Benjamin. ,,1-Ifit helpt all" knikte Lady Be linda. „Maar o, u moet haar niet zoo onderdanig aankijken en niet zoo'n wanhopig gezicht zetten, majoor, of u zult alios weer bederv en! Leer dit van mij wij menschen verlangen juist altijd naar datgene wat we niet hebben en Betty is ook rnen- scbelijk. O, dat is waar ook den lautsten tijd fluit ze en ze wandelt in haar slaap „Maar mevrouw wandelt ze in haar el aap?" „En zo Uuit allebei heele ver keerde gewoonten, meneer. Ochtend, middag en avond, wanneer ik maar boven kom, begint ze te fluiten erg schel en leeiijkl Gisteravond nog vannacht eigenlijk alles sliep al en het was zoo etil en spookachtig in huis. meneer toen hoorde ik; voetstappen! Ik was doodsbang! TocÜ greep ik mijn kaars, deed mijn dour open en daar stond Betty, met los hangende haren eu een brood „Mevrouw!" „Een bWjQd met een hand tegen zich aangedrukt en een bord ha d*»

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5