Rubriek van VERVOLGING VAN EEN NO TARIS. Togen den notaris te Sint Odiliünberg (Lrntb.) is een instructie geopend ter zake van oplichting en valschheid in geschrilto. Deze vervolging heeft, naar men tian liet Hbld. bericht, betrekking op ie navolgende feiten: Een landbou wer. J- v. Pol Wolters, te Montfoort, heeft, volgens een notarieele acte. die voor genoemden notaris op 20 Maart 1919 is verleden, zijn erf met toebe- hooren „verkocht"' aan zijn broeder M. v. Pol voor 5800. Daarna werd, eveneens voor den notaris een acte verleden waardoor J. van Pol zijn .vroegere bezitting van zijn broeder „iu bruikleen" kroeg. In de koop- acte werd de kwijting ai 5800 gul den ingelascht in den gebruikelijken vorm. Tusschen dcu datum van verkoop, nl. 20 Maart, en dien der registratie bo/.svttarde do notaris het verkochte erf met ecu hypotheek ad 500. Do notaris gaf hiervoor een kwitantie af, die toen J. v. Pol Wolterj op 27 Juli failliet ging door den curutor in dit faillissement in den boedel werd gevonden. Door ziju curator ondervraagd, wat hij met de door hem als koopsom ont vangen 5800, had gedaan, verklaar de uo failliet deze som in werkelijk heid niet te hebben ontvangen. „Dat is allemaal valsch. De notaris heeft mij oen jaar lang daarvoor achterna ge'loopen". Ook ziju broeder beves tigt thauB, dat de notaris van deze valschheid alles heeft geweten- Ter verificatievergadering herhaal de do failliet, dat niets is betaald, waarop de rechter-commissaris de vergadering schorste. Op de tweede verificatievergadering werd zekerheid verkregen, dat de beide transacties als fictief moeten worden beschouwd en dc notaris do geheele zaak en- scÈne had gezet. Naar aanleiding hiervan is een strafrechtelijke vervolging ingeleid, die nog loopendo is. Sedert zijn bij de justitie verschil- iendo grieven en klacMen ingeko men, die op dit oogenblik nog in on dei zeek zijn. BEZUINICINC INZAKE GEMEENTE- FlNANCIëN. Do Minister van Binnenlandsche Zaken -heeft de volgende circulaire tot Van hier DE LOONEN VAN HET AMSTER- DAMSCHE GEMEENTE- PERSONEEL. Hoewel de besprekingen iu de cen trale commissie voor georganiseerd overleg geheim moesten blijven, zegt de Tel. toch de voorstellen van B. en W. met betrekking tot de looneu van het gemeentepersoneel te kunnen mee deden. Zij komen hier op neer: den arbeidstijd te brengen op 48 uur per week; de bijslagen van nacht- en Zondag- diensten te brengen onderscheidenlijk van 25 en 50 op 10 en 20 in het algemeen verlaging van en kele tarieven (dit in verband met ta- riefwerk); instelling van nieuwe tarieven en verder bepaling van hoogste over-ver- diensle op *25 (thans bedraagt de hoogste oververdienste 35 geheele afschaffing van vrij vervoer op de tram; geheei© afschaffing van den vacan- tie-bijslag; dat van de pensioenbijdrage aan het rijk 3V£ zal worden geheven van de werk.iedeu. Het loon der conducteurs en wagen bestuurders worde herzien door hen te plautsen in een lagere loongroep met toekenning van percentage voor nacht en Zondagaarbeid. Het gevolg dezer vooreteilen zal, naar het blud meedeelt, zijn, dat de Ioonen zullen komen: in loonk.asse V van 40.50 op 40.80; in loonkiasse IV van 38,70 op 38.88; in loonkiasse III van 36.90 op f 36.96 in loonkiasse I van 34.20 op 34.08; in loonkiasse O (mannen) van f 26.10 op 25.44; in loonkiasse O (vrouwen) van f 23.40 op 22.56; in de reserve (mannen) van 22.50 op 21.60; in de reserve (vrouwen) van 20.25 op 19.20; waarbij dan niet rekening is gehou den met de 3(4 dio zal worden al- getrokken voor pensioenbijdrage. De trampoetsers, die thans een loon hebben van 35.55, bij een werkweek van 40 uur en met hun percentage voor nachtdienst ongeveer 42 per woelt verdienen, zuilen ook voortaan ingevolge de Arbeidswet niet langer dan 40 uur mogen werken. Hun loon zul door de voorgestelde regeling 29.60 bedragen, terwijl én door liet verminderde loon èn door de vermindering van de toelagen op nacht- en Zondagsdiensten hun per centage-geld nog met eenigo guldens zal verminderen. DE WERKLOOSHEIDSBESTRIJ DING EN -VERZEKERSNC. Do Memorie van Antwoord op het «fde&lingsvcrslag der Tweede Kamer langaande de Begrooting van Arbeid meldt: In verband met tanige vermindering in do kosten van secretariaten van commission is het den Minister moge lijk alsnog het subsidie aan den Ne- derlandaclien Werkloosheidsraad tc verhoogen van 5000 op f 6000. Ook heeft liij uisïlog voor de Nationale Vereeniging tegen de werkloosheid eon subsidie uitgetrokken van 100, evenals oen subsidie van f 500 voor de Vereeniging van Gemeentelijke Wcrk- loosheidsfondseii. Uitschakeling van de vakvereeni- fingc-n bij de warkloosheidsvmeke- ring acht de Minister niet gewenscht.. Ten aanzien van de hulp aan de werk lozenkassen in 1923 zal de Regcoring hare voornemens modedcelen bij de binnenkort te houden interpellatie van den heer van den Tempel. Het standpunt door verscheiden le den ingenomen, dat zoomin mogelijk ateun moet worden verstrekt en zoo veel mogelijk naar verruiming van werkgelegenheid moet worden ge Jtrecfd, acht dc Minister juis'-. in die richting wordt steeds krachtig ge werkt, voor zoover dc omstandigho- len het wensrhelijk en mogelijk ma- Gedeputeerde Stalen In de onderschei dene provinciën gericht, ter verdui delijking van de cirulaire, betreffen de bezuiniging Inzake de gemeente- financión: „Bij mijne circulaire van 15 Sept. 1922 mocht ik den Commissarissen der Koningin in de provinciën en door tusschenkoinst den burgemeesters, wijzen op de noodzakelijkheid om werkzaam te zijn ter bevordering van spaarzaam beheer inzake de gemeen- te-financièn en zoo noodig de bepa lingen die de gemeentewet en de pro vinciale wet in do artikelen 70 en 32 bevatten aan te grijpen, om dat doel to bereiken. Nader mocht ik bij circulaire van 29 Sept. 1922 den colleges van Gede puteerde Staten aanbevelen bij de beslissing omtrent gemeentebegroo tingen cr aan indachtig te zijn, pres sie tot opvoering van salaris te ver mijden of althans tot uiterste geval len te beperken. liet blijkt, dat omtrent do strek king van deze circulaire eenig mis verstand heerscht, iu dien zin, dat zij geacht worden, de beteekenis te heb ben van een aansporing der regee- riug aan de plaatselijke besturen om over te gaan tot verlaging van sala rissen. Ik moest er op wijze, dat aan de/bcdoeldo circulaires zoodanige be doeling to eenen male vreemd is. Of er termen bestaan, tot verlaging van salarissen, zullen de gemeenteraden in eik voorkomend geval zelf hebben te beoordeeien. MOORDAANSLAG TE ROTTER DAM. Van ecu perceel op den Sciiiedainaclien Dijk te Rotterdam heeft ecu voorbijganger op het ge roep van moord de deur ingetrapt, al dus de aandacht der politio trekken de, die weldra ter plaatse was. Het moord- en hulpgeroep kwam van de vrouw vun den caféhouder P. P., die door haai', onder den invloed van sterken drank verkeerenden man, in een vlaag van jaloezie mishandeld werd; hii had ook met een revolver op haar geschoten. Eenige ugenien hebben den man, onder hevig verzet, uit zijn café gehaald en naar het po litiebureau in de Groote Paauwen- steeg gebracht. Zijn vrouw, die Lii de worsteling aan een been verwond was, 1b in het ziekenhuis verbonden. dan Arbeid, en dra?. ken. Het Ï6 zeer noodzakelijk, dat het loon bij werkverschaffingen vrij aan merkelijk blijft beneden dat van het vrije bedrijf. Dat 't vrije bedrijf zich bij het vaststellen der loonen zou rich ten naar die, welke bij de werkver schaffing worden ebtaald, ia den Mi nister niet bekend. DE DU1TSCHE INVASIE IN LIMBURG. De correspondent van de Tel. te Es sen meldt: De West-Duitsche mijnwerkerspers pu bliceert artikelen, waarin gewaar schuwd wordt tegen het vertrek van Duitsche mijnwerkers naar Ho.land. De artikelen wijzen er op, dal de invasie van Duitsche werklieden in Holland in strijd 16 met de beginselen der internationale werkverschaffing, terwijl in Duitschland een groot ge brek aan werkkrachten heereebt. In dit opzicht zouden de sociale re gelingen in Holland ver ten achter staan bij de Duitsche arbeidswetge ving. De Duitsche arbeiders zouden in Holland door de werkgevers als tweederangs arbeiders worden behan deld en minder loon dan de Hollan ders ontvangen. Bovendien aldus ge noemde pers, worden zij bij het min ste vergrijp tot eon boete van 4 a 5 veroordeeld. Betrekkelijk genomen zou dus de Duitsche arbeider in zijn eigen land in gunstiger condities verkeeren. DE ACTIE VAN HET SPOOR WEGPERSONEEL. Te Utrecht is in hei Jaarbeursge bouw een vergadering gehouden van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" ter bespreking van de overeenkomst, door de directie der Ned. Spoorwegen na de onderhandelingen met het Comité van Actie, aan dit comité aangeboden. Na eenige besprekingen werd de vol gende motie aangenomen: De vergadering, enz., ..gehoord het verslag der door het Comité van Actie gevoerde onderhan delingen over de door de directie der N. S. voorgestelde inkornstenvennin- daring en andere voor het personeel nadeellge maatregelen, hecht haar goedkeuring aan deze onderhandelin gen; „stelt haar volle vertrouwen in dc leiding van hel hoofdbestuur, neemt, waar de onderhandelingen nog niet ien einde zijn, terzake geen besluit en machtigt het hoofdbestuur de be slissing tc nemen". DE ARBE'OS- EN RUSTTIJDEN VAN KANTOORPERSONEEL, Aan de mededelingen, gedaan in de Memorie van Antwoord op liet af deel ings verslag der Tweede Kamer aangaande de Begroeting van Arbeid is het volgende ontleend: Omtrent de algeineene maatregelen van bestuur betreffende het winkel en het kantoorpersoneel, heeft de Hoo- ge Raad van Arbeid reeds advies uit gebracht. Tot invoering van de bepa lingen omtrent de arbeids- en rusttij den voor dat personeel zal worden overgegaan, wanneer de controle daarop kan plaats hebben zonder uit breiding van het aantal ambtenaren1 der arbeidsinspectie. Uit «ie Per» BEDRIJFSORGANISATIE. In het Hbld. een artikel naar aan leiding van het rapport van de com missie XV uil den Iloogen Raad van Arbeid waarvan wij onlangs een over zicht gaven. Zooate bekend, kwam „vrijwel de geheele commissie" tot dc slotsom, dat liet bij wet mogelijk dient te worden gemaakt, voor alle werkge vers en arbeiders in een bepaald be drijf regels bindend te stellen, dio door de meerderheid bij collectief contract al aanvaard z ijn; dit vooral wat loonen en verdere arbeidsvoor- INCEZONOEN MEOEDEELINCEff •|98«z 10(1 '8J0 08 IJ waarden betreft„al liepen de denk beelden van haar leden ook uiteen, ten aanzien van de taak des wetgevers en van de wijze waarop hij deze taak zui hebben to vervullen". Dit doet het Hbld. opmerken: Daar hebben we het. De moeilijk heid zit niet zoozeer in het priucipe van de mogelijke bindend-verklaring al kunnen we ons voorstellen, dal er principieele tegenstanders blijven inaar in dc uitwerking er van. In tusschen, dat de oplossing moei lijk is, behoeft geen reden te zijn om niet naar een oplossing te zoeken, ln het buitenland bestaat hier en daar een wet tot mogelijke bindend-verkla ring in Duitschland en in Oostenrijk een wet, in Frankrijk een ontwerp. En bij ons men kan dit alles in bij lage I van het rapport opgesomd vin den bestaat (evenals in andere lan den) een vrij sterke neiging om hei eens met deze sociale evolutie te wa gen. Wij zouden zeggen: alles hangt nf van de manier, waarop men het aan pak!. Vooral van de vraag, of het met groote omzichtigheid gaat. Ste vige waarborgen in de wet, zoodat goed vaststaat, dat er van toepassing alleen za. komen in een enkel bedrijf, waar reeds bijna uniforme arbeids voorwaarden beslaan. Wij zouden het verder bedenkelijk achten, wan neer ook andere bepalingen dan die over arbeidsvoorwaarden bindend kon den worden verklaard met name patroons-afspraken „ter verbetering van den bedrijfstoestand" (voorge schreven tarieven) zooais bij de druk kers. En dan denken wij ons de prnc- tische resultaten voorloopig niet zoo heel groot. Maar in een heel enkelen bedrijfstak, waar de arbeidsvoorwaar-' den vrijwel geheel door liot collectief contract worden beheerscht liet mijnbedrijf, de bakkerij bijvoorbeeld zal de maatregel mogelijk zijn, In dat ireva'. zou kunnen blij keu, of de gevolgen op den duur zoo gunstig zijn als men denkt. Of inderdaad een „versobering" van overheidsvooreciirif ten zooala die van de Arbeidswet het resultaat zou kunnen worden. MEEDEELEN IN 'T VERLiES. „De Metaalbewerker SI. Eloy", or- gaan van den Ned. R. K. Metaalbe- werkersbond, schrijft: Ala er ooit duidelijk is uitgekomen, dat de arbeiders wel degelijk ook in de verliezen deeleu, dan is het zeker wel in dezen tijd. Wanneer wij in den goeden tijd het recht voor de arbeiders opeischieu mede te deelen in de winst van den arbeid, werdons immer de meening voor de voeten geworpen, de arbei ders behoeven het bedrijfsrisico niet te dragen, ze hebben dus ook geen recht aanspraak te molten op de be drijfswinsten. De heeren die deze theorieën verkon digen, moeten nu maar eens een kijk je nemen in de gezinnen dier duizen den werkJoozen, die nu met een te la- go uitkeering moeten trachten hun ge zin voor den honger te behoeden. Ze moeten het maar eens vragen aan de arbeiders, die nu reeds diep ingrijpen de loonsverlagingen hebben gehad of zij niet ruimschoots mededeelen in den slechten gang van zaken der be drijven. Niet inede deelen in 't verlies! Als er iemand is, die in het verlies mededeelt, dan is het op de allereer ste plaats de werkman, omdat de sleek te bedrijfsrisico's door middel van ont slag of loonsverlaging 't allereerst op zijn rug worden afgewenteld. Varis. Aan de timcmrfabriek A. G. O. in Ter Apel 13 aan ruim 50 timmerlieden ontslag verleend wegens slapte in het bedrijf. De machinale glasblazerij van de Vereenigde glasfabrieken te Leerdam is stopgezet. Een groot aantal werk lieden werd hierdoor werkloos. De Raad van Arbeid te Amster dam heeft oen uitvoerig adres verzon den aan den Minister van Arbeid waar in gewezen wordt op do nadoelen, voortvloeiende uit de niet-uitvoenng van een ziektewet, welke telkens zich doen gevoelen bij dc uitvoering der Invaliditeitswet. De algerneene ledenvergadering van de Scheepvaartvereeniging Zuid heeft tot algemeen voorzitter benoemd Ir. A. Plate, directeur van den ge meentelijken woningdienst te Rotter dam, - De interpellatie-v. d. Tempel ln- zako de workloosheids7.org komt aan de orde in de zitting der Tweede Ka mer a.s. Woensdag te II uur. Als vice-voorzitter van hel R.K. Verbond van werkgeversvakvereenl- gingen zal optreden de heer W. Frans- 8en Jzn. van Leeuwarden en als pen ningmeester de hear J. A. Jonker to Gouda. Stadsnieuws Ba toestanflea bij SBt P. E H. Onlangs werd gepubliceerd Let voor loopig rapport <ler subcommissie, ingc- tot onderzoek naar do toestanden by het Provinciaal Elnctricitoitsbedrijf in Noord-llollaud, alsmede liet antwoord tfta Geef. Slaton en van den Baad van Toe zicht by genoemd bcdryf. Thans geeft ue Tol. oen overzicht van hot definitiove rapport der commissie, bolast mot het ondorzook der voorstellen van Ged. Staten tot het treffen van voorzieningen, met botTekking ot hot Pro vinciaal Eloctrieiteitsbedryf. Hoofdstuk I van hot rapport geeft een overzicht van het door de commissie ver richte werk en de door haar bereikte re sultaten. Allereerst wordt geconstateerd, dat het accoanï&ntsondoeoek, door den heer Liinperg op hot bodryf toegopast, voldoende is geblokon. Sprekend over do tarieven b\j hot P. E. N.-zogt het rapport o.a.: In verband met do bezwaren gerezen tegen hot denk beeld om, door rechtorlyk vonnis, voor het P. E. N. van zyn verbruikers do be taling van hoogero tarieven te verkrij gen, meende de commissie zich op de hoogte te moeten stellen van de pogingen door de Provincie aangewend om door wettelijke regeling do annuleering te ver krijgen der loopendo contracten, wolko door do sodert gehool gowyzigdo tijdsom standigheden, tot blijvende loojxtssing van tarieven geleid hebben, die met do tegenwoordige bohooftcn in geen enkel opzicht moer verband blijken te hebben. Kit de correspondentie te dezer zako met do regoering gc-voerd kwam naar voren, dat de stroom tegen zoodanigen pry's moest worden geleverd, dat de Provin cie noch voordeel genieten, noch „duur-! zamo" schade zou lijden. Als gevolg hier-' van werd do electrifieatie van Noord- Holland mot kracht aangevat, waarbij men de overtuiging had, dat een vorlies- periodo onvermijdelijk zou zyn. Het verzoek tot wijziging der tarieven om de door den oorlog gestegen productie kosten te kunnen bestrijden een ver ordening dio ook in Duitschland is in gesteld werd herhaald onder overleg ging van het verslag van het P. E. N. over 1919, toen hot nadoeüg saldo 1' 470.235.38 1/2 bedroog, terwijl cou to taal verlies van f 7.1.2.677,42 1/2 viel aan te wijzen. Een ondorhoud hieromtrent met de betrokken ministers hoeft geen practischo resultaten gehad. Inzake een mogelyk ingrijpen vaa een Wetgever werd door den miuister to ken nen gegeven, dat nieuwe onderhandelin gen waren geopend tusschen de provincie Noord-Holland en de nfnomeude gomeen- ten, waardoor een minnelijke oplossing iler moeilijkheden mocht worden vorwncht Een ingrijpen van don Wetgevor zou eerst dan gemotiveerd zijn, wanneer de afnemondo gemoenton zouden toonen blijven.) te willen profitcoren van den toestand, waarin do provincie was ge raakt. Het bleek echter, dat verschillen de gemeenten zich niet met diverse voor stellen konden vercenigen. Intusschou werd eon voorgestelde vor- hooglng met 50 pet. onvoldoetido geacht, terwyl deze verhooging niet eens tot al- gemecno toepassing had kunnen komen. In verband met do bestaande moei lijkheden word wederom oon sub-commis sie benoemd, die ca ingesteld onderzoek o.a. tot de volgendo conclusies kwnm: 1. dat het wanaebelijk i» het Provin ciaal Dedryf 'a den bestaanden vorm voort te zetten; 2. dat hot beheer en toezicht, bij uit sluiting van andero personen of colleges, by Ged. Staten behoort te blijven en dus geen medezeggenschap nan gemoonten of andere afnemers kan worden toegostaan; 3. dat, zonder medewerking der ge meenten Amsterdam en Haarlem, of zon der voorafgaande grondwetswijziging, 't door' sommigen voorgestane denlcbeeld om de gemeentelijke bedrijven to Amster dam en Haarlem in het P. E. N. op te nemen, niet voor verwezenlijking vat baar is; 4. dat. togen samensmolting van do Pro vinciale en Gemeentelijke Eleetrlcitoits- maatsehappy (de P. E. G. E. M.) ais op- wekkings- en het Provinciaal Elcetrici- töilsbodryf Noord-Holland (het P. E. N.) als transportbodryf, oveneens oversve- gendo bezwaren, allereerst van financiee- Len aard bestaan; 5. dat do commissie, tot kwijtscholding van f 0.527.650 ais door Ged. Staten voorgesteld, gunstig zou kunnen advisec- ren, mits ondor uitdrukkelijke voorwaar den, dut het bedrijf alsdan dekkend zou worden gevoerd. Het rapport wyst or vorder op,- dat dn heer Umporg zyn mandaat heeft neerge legd, toen ilo directie vaa de P. E. G. E. M. weigerde hem de benoodigde stukken over te leggen voor het onderzoek naar Ie verhouding tusschen de B. E. G. E. M. het 1'. E. N. Voorts werd een derde subcommissie .ngesteld die tot taak had oventueele mistoestanden bij het P. E. N. te onder zoekeu, dit als govolg van de grioveu van verschillende gemeenten on andero colle ges of personen tegen het P. E. N. De subcommissie had eveneens na te gaan iu hooverre de aanleg van de 50.000 volts loidingen, do overschrijding der begroot:ags;:osten enz. gemotiveerd wa ren, terwijl en nieuwe commissie word benoemd tot onderzoek der berekening van het aan het P. E. N. kwyt to sohel- den bedrag. Laatstgenoemde commissie oordeelde, dat hot onderzoek naar het bedrag, waarvan hot Bedrijf te onthef fen zou .-.ijn, geheel torzyde gesteld moest worden en dat het eenige tarief voor de .orenng van elsctrïsche energie slechts kon worden berekend in verhouding tot de kosten die dc gemeenten zelf, bij cugen opwekking der eloctricitcit zouden hebben te maken. Hit dit standpunt concludeert dan de (algemeoue) commissie in het eindrapport, da do beginselen, waarvan men by do voordracht van Ged. Staten is uitgegaan, gehocl zyn vorlaieu en dat ook do voor- loopigo concessie iu zake do noodzake lijkheid van oen dokkond bedrijf (zie hier boven conclusie no. 5) hiermede feite lijk komt te vervallen Wat betreft do overneming van het provinciaal Bedrijf door een Naaml. Ven nootschap, meent de commissïo het ver langen to moeten uitspreken, dat het be staande Provinciaal Bedrijf blijvend zou worden gehandhaafd. De resultaten waartoe het rapport dor subcommissie is gekomen bestaan hierin, dat bij een kolenprys van f 20 per ton de narolgcndo prijsbepalingen voor do leve ring van energie zou moeten bevatten: A Trya voor dc maximale belasting: Eersto 50 K.W. 180.— per K.W. Volgende 50 150.— 50 „125.— 50 100.— 100 90.— B. Pr ijs voor de afgenomen energie: Eersto 50.000 K.W. 0.05 p. K.W. Volgende 150.000 0.04 400.000 0.033,, 400.000 0.03 1000.000 0.027,, 1000-000 0.025,, De ontworpen van dit tarief meenden hieraan to moeten toavQpgoo. dat men, gezien dê to hooge pryzon, waartoe dit tarief voor kleiuu belastingen on korten bedryfsduur vau het maximum zou kun nen loiden, aan do betreffende geinoeuten do kouze knn gelaten worden tusschen genoemd tarief en het volgende: O. Prys voor maximale belasting: Allo K.W. a f 1.50 per K.W. !D. Prya voor do afgenomen energie: Alle K.W.U. a f 0.065 per K.W.Ü. Dit tarief, dat een jaarlyksche meor- dera ontvangst van f 270.000 boven do oudo tarieven beteekent, werd aangeno men met dien verstande, dat in plaats van hot sub C en D. vermelde zou gele zen worden: „In dier voego, dat do ge moonten in geen geval por K.W. gemid deld meer zullen hebben to betalen dan f 140. Uit de bijdragen der gemeenten in zake het hoogspanningsnet en do transforma tiestations zal voor het P. E. N. een meer- doro jaarlyksche bato van pl.m. f 60.000 voortvloeien. Aan het slot van hoofstuk I legt hot rapport den nadruk op do noodzakely..- hoid tot afschrijving van het volle be drag van f 6.527,650. Do ininderhoid van do commissie wonscht cehtor dit bedrag, althans als memoriepost, in de rekening van het P. E. N. te handhaven V/ERKLOOZEN AGITATIE-C OKITd. Vrijdagmiddag vergaderden in liet gebouw „Harmonie" in do Kleine Houtstraat een groot aantal werlc- loozen, op initiatief van liet, werk- loozen agitatie comité. Voorzatter was de heer Westhof, die in zijn openingswoord zeide, dat er in Haarlem reeds eenige duizen den werkloozen zijn, die aangewzen zijn op hun kassen of het .Armbe stuur. De regcoring bezuinigt op do werkverechaffing, maar gooit mil- lioenen weg aan het miiitairisme. De toestand wordt steeds donkerder. Wij leven in Nederland op een vulkaan. Do regeering schijnt aan to sturen op oen botsing tusschen arbeid en kapi taal. Het werkloozen-agitatie-comité stolt de volgende eischen: productief werk tegen vol loon; uitkeering van het geheele loon bij gedwongen werk loosheid; handhaving van den 8- uren-dag; tegen elke loonsverlaging. Spr. wekte op dat zooveel mogelijk werkloozen zich zouden aansluiten hij het W. A. C. en protesteerde er voorts tegen, diat do heer Poppe zich verzet heeft tegen de motie Peper en nu in „De Arbeid" gezegd heeft, „dat de werkloosheid door het W. A. C. v.ordt uitgebuit voor politieke doel einden". Spr. zeide, dat dit niet het doel is van het beduur van het W. A. C. Hierna was het woord aan den heer Sormani uit Amsterdam, secre taris van het Hoofdbestuur van de Federatie van Transportarbeiders. Spr. begon met tc zoggen, dat na den oorlog een betere wereld werd verwacht. De nooden van het volk zouden gepeild worden en de arbei der had recht op een menschwaardig be.itaan. En hoe is het nu? vroeg spr. Er is ellende en groote werkloosheid in Nederland, in Europa, in dc gelieele wereld. En dit komt omdat er wel een eind is gekomen aan den militai ren oorlog, maar niet aan den strijd op economisch gebied. En Prof. Ver rijn Stuart verwacht een werkloos heid, ala do economische geschiedenis der laatste eeuwen niet gekend heeft. De a'gemeene staatsschuld in Euro pa bedraagt 100 milliard. En dat cr een streep door die rekening zal wor den gehaald, gelooft spr. niet. In Italië is het fascisme nu de baas, dat lijnrecht staat tegenover het socialis me, dat internationaal is. De ellende van de Nederlandscho arbeidersklasse neemt steeds afgrijse lijker vormen aan. Een burgerlijk journalist heeft verleden jaar vreese- 1 ïj-ke mededeeüngen gedaan over de toestanden in de venen. De regeering heeft daar toen productieve werk verschaffing gebracht. tegen f 0.25 per uur, f2 per dag. Ook in de groo te steden zijn de toestanden ten he mel schreiend, zeid© spr. Flinke man nen loopen twee dagen zonder eten, om hun vrouwen en kvn>deren_ maar wat te eten kunnen geven, jmi de groente laat men verrotten op hoo- I>en! Zoo wordt het voadsc! vernie tigd. In Amerika worden de locomo tieven met graan gestookt. Inderdaad: de werkloosheid wor telt in onze maatschappij-inrichting, vervolgde spr. De productiemiddelen worden niet niet in werking gesteld naarmate von do behoeften van het volle. Waarom niet? Omdat de enke ling winst wil maken ten koste van de massa. En nu beweert Stenhuis nog al, dal wij vooruit zijn gegaan. Flinke bootwerkers werken voor f 17 a f 20 in de week. In Zeeland waren aardappelen gerooid bij de boeren voor t 2 per dag. En van den winter kunnen zij daar werk krijgen voor f 1 per dag. Dat ia de vooruit gang, die spr. heeft geconstateerd. Den achturendag is de nek omge draaid en de moderne organisaties hebben daar hard aan meegedaan. En er is niels, dat er op wijst dat er spoedig een einde aan zal komen. Hot eenige middel zalu zijn: een ei reap door de staatschulden en daarna krachtige samenwerking. De vloten worden verminderd, maar men is druk bezig achter de schermen giftgassen te maken en bacteriën te kweeken en vliegmachi nes te bouwen. Komt er een nieuwe oorlog, dan zal dit zijn do dood van ouzo beschaving. Spr. ziet geen uitkomst uit deze crisis ,al zal er misschien ©cn kleine opleving komen, zooals met dit voor jaar het geval was. Onze maatschap pij toont groote contrasten, die cr op wijzen, dat zij bezig is, ten onder te gaan. Ons maatschappelijk stelsel is ten doode opgeschreven. Men tracht nu wel verbetering in den toestand tc brengen, maar aóó dat alleen de arbeidersklasse „het loodje er bij legt." En do Sederloudsche vegeering doet daaraan hard mee. Alle werk verschaffing, die van do regeering uitgaat, heeft ten doel het loonpeil te drukken. Ook <ie Fr arisch o werkge vers streven hardnekkig dit dool na. De werkloozényerzorging in dc groote steden is treurig, ook in Am sterdam, dat den naam heeft van de meest democratische sUul van ons land te zijn. Spr. deelde hiervan ©enige staaltjes mede, voor de waar heid waarvan li ij, naar hij zeide, kon instaan. Hiertegen is een algemeens verzet- daad noodig van werkenden en werk 'oozen, geen communistische maar eensgezind verzet. Daarom hebben nu de wer.loozeiL jigitatie-oomités hun vier eischen go- steld. Spr. ga: een heele lijst van groote werken, die uitgevoerd zouden kunnen worden en waarvoor al Ion" plannen bestaan. Iu deze buurt bij voorbeeld de verbreeding van den straatweg Amsterdam—Haarlem. Geld is er wel voor dat alles, al wordt er gezegd, dat dit niet zoo is. Als cr maar geen uiiUioenen voor militaire doeleinden uitgegeven worden. Spr. eindigde rnet de opmerking aan do aanwezigen te strijden onder de vanen van de W. A. C.'s voor hun volle menscheüjkc rechten. Daarvoor moeten de werkloozen strijden, maar ook de werkenden: door staking. Dan moet de revolutlmisdre toe nd maar eens ontstaan! De heer Westhof deed hierna nog eenige mededingen over het aurdap- pelrooien in de Meer. De boeren beta len 10 tot 20 cent per mud voor het rapen van aardappelen en 35 cent voor het rooien, f 2, f 2,50 af3 b er per dag me© te verdienen, want wie 15 mud or; ©en dag doet, doet al héél veel. De menschen moeten dan 2 1/2 uur héén loopen en 21/2 uur terug. Een boer zei tot den heer Westhof: „Je kunt hier in een schuur (vol tochtgaten zeide de lieer W.) op liet land slapen en dan 5 uur langer wer ken dan de anderen, die naar huis gaan." Een der aanwezigent zoide nog, dat de boeren ook wel het overladen van de zakken eischen, hoven en behalv© het rooien. Een ander spreker uruktc cr zijn leedwezen over uit, dat er nog altijd zijn, die in half bescnonkon toestand dc registers bij het Burgerlijk Aria- bestuur komen teekenen. >e voorzitter zeide, dat dit inderdaad wel eens voorkomt, maar dat zijn dan in hoofdzaak d© menschen die zich be drinken aan de Waag uit de restjes, die in de biervaten achterblijven. Hierna ging de openbare vergudo- ï'ing in een huishoudelijke over. Uit üe Omsireken SCHOTEN. Gevonden voorwer pen. Terug te bekomen bij: Tli. de Gier, Paul Krugerstraat 4'J, eon cein tuur. A Keukens, Papontorcncvsi 10 ©en binocie in etui. D. v. Veen, l'u gelastraat ób, een ceintuur. J. Coblens Soeiiöastraat 3, ©eu portemonnaïe ru inhoud. J. Booms, Paul Krugerkadi 1, een portemonnaïe met inhoud. K Schollen, Gen. Cronjéstraat 117, oei hond (Groenendaler) penning 1349. M Wouda, Billitonstraut 11, een herden. hond, penning 647. I). Geertsmn, 2do Hoogewoerddwarssteaat 32, een gul den. Aan liet Politiebureau, een sleu tel. een koperen gewicht, een hand schoentje en een ceintuur. L. Land weer. 2de Hoogewoerddwarsstraat 22, een cape en een zakje met boter hammen. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE. KRINCENWET. Door deu Raad dezer gemeente werd een adres aan den Minister van Oor log verzonden, terwijl aan een loo-til gemeenten, die eveneens betrokken zijn bij de Kringenwet, verzocht is aan dit adres adhacsie te willen beluigen. In het adres wordt o.a. gezegd Deze wet steunt op het beginsel, dat het gebruik en genot van het bijzonder recht van eigendom ondergeschikt moet zijn aan de belangen van hei alge meen, een beginsel, dat ook wij ten volle kunnen onderschrijven. Wij er kennen derhalve het goed recht van den wetgever om terzake bindende voor- shriftcn te geven, doch meenen daar bij in zooverre ccn beperking te mogen aanleggen, dat dusdanige in het eigen domsrecht diep ingrijpende maatrege len, eerst dan mogen worden uiige- vaardigd of gehandhaafd, indien zij van uit een verdedigingsoogpunt be zien, voor de veiligheid van het land onvermijdelijk noodzakelijk ziin tc ach- Binnen enkele maanden zal dc Krin genwet haar 70-jarig bestaan hetdea ken en wij willen gaarne aannemen, dat zij ten volle paste bij het stelsel van verdediging, zooals de militaire des kundigen zich dat in 1S53 cn mogelijk nog nadien tot het uitbreken van den wereldoorlog in 1914, hadden gedacht. Sindsdien bracht do praktijk van den oorlog met zijn moderne oorlogswerk tuigen een buitengewone omwenteling in het defensiewezen, zoodat de vraag gewettigd schijnt of thans bij toepas sing der gewijzigde denkbeelden op uti litair gebied, dc onbeperkte handha ving der Kringenwet r.eg noodzakelijk moet worden geacht Als niet-deskuudigen kunnen wij niet treden in dc beantwoording dezer vraag, doch het wil ons voorkomen, dat de tijd daar is, om tc overwegen of tot intrekking der Kringenwet zou kun nen worden overgegaan of anders indie onverhoopt hiertoe og n:et ka» weiden besloten daarin zoodanige wijzigingen kunnen worden aange bracht, dat ruildere bepalingen toe passing zouden kunnen vinden ten aan zien van de ontwikkeling van den land bouw en de nijverheid. Deze wet toch behelst bepalingen van hoogst bezwarende» en belemmeren den aard voor de bezitters van eigen dommen binnen de verboden kringen en een onderz.oek ingesteld aar Jo werking dier wet met betrekking tot de forten „Penningsveer", „Liebrug en „de Liede" ouder deze gcmeenii. bracht de incest verrassende gegevens aan het licht, waaruit maar al te dui delijk blijkt, dat dc belangen van nij verheid en landbouw door die wet ten zeerste worden geschaad en het een dringende eisch van noodzikelijlcheid is op de bepalingen dier wet zoo slechts eenigszins mogelijk met den meesten spoed terug te kumcu. HAARLEMMERMEER. Auto ongeluk. Met betrekking tot net Donderdag in deze gemeente op den Hoofdweg plaats gehad hebbend auto ongeluk, waarbij een groote passa- giersauto met bruïlofsgastsn in dn wogloot terecht kwam, vernemen we. dat de gewenden ptr auto naar hun ne woning werden gebracht. Een hunner werd later naar een zieken huis in Amsterdam vervoerd. Vrijdag arriveerde een toestel int Amsterdam om den geknntelden en eo deelteliilc vernielden p.uto uit do sloot i te hüschen. Met veel moeite s'.nntrde men ©r in het gevaarte weer op den weg te brengen.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6