HAARLEM'S DAGBLAD "JIT BLOEMENDAAL. Uit de Omstreken VRIJDAG 7 NOVEMBER 1922 TWEEDE BLAD De zorg voor de trottoirs. I 3lDu voor workloosheidsbe- t: ijuing. Vooruit alen. Dondci^agimduag heen do iiloe- menuualscjre raati al weer verga- dei u, er Muren dezen keer niet zuikc groote meewngsverschilleu. De ver gadering was eigenlijk maar een ver gaderingetje, oin op z'n timmer mans cn te spreken: zoo'n pa-iekwar- tier sell dingetje. In uurruimte afge- Uieien precies vijf kwartier. MeL zeven punten voor de agenda blijnt daaruit dat er niet veel belang rijks te verhakstukken vieL Onder de ingekomen stukken was een adres van de gemeente Velsen om de straal die tegen de in de gemeente Velsen pas verdoopte Vinkenbaan aanligt, ook Vinkenbaan te noemen. Er waren raadsleden die tegen den naam wat hadden: men mag toch niet meer vinken! Het eeval-Maas, een aanvraag om ontheffing van de bouwverordening, was een schermpartijtje tus6chen B. en W. en bijna alle leden van den raad. De eene partij wilde de afwij king niet en de andere wèl toestaan. B. en W. vreesden het uitpakken van kisten op de stoep, omdat er geen andere ruimte voor is, de heer Bis- pinck vindt het een teeken dat het goed gaat in zoo'n zaak als er op de sloep wat uit te pakken valt. In Haar lem gebeurt dat ook wel. Dat Haar- lemsche voorbeeld deed het dezen keer misschien niet. maar het heerlijke Haarlem waar Bloemendaal niet bij booren wil) wordt nog al eens als voorbeeld aangehaald. De raad kreeg in dit geval z'n zin. Meerenberg kreeg tot 1942 permis sie om inrichtingen te bouwen waar als regel een particulier gemeente vergunning voor noodig heeft. Wel ja. in do eerste 20 jaar zal het pro vinciaal ziekenhuis nog wel niet over bodig wezen. Anders ging het met de benzine-pomp van den heer Van Ma ren. Iedereen heeft wel eens zoo'n reuzenflacon geziln. On een trottoir aan het Plein in Haarlem staat zoo'n exemplaar, rood als een biet en met een glazen bol gekroond. Tegenover den Ter Hoffsteedeweg op den Bloe- mendaalscheweg zal nu ook zoo'n ding komen. Tenminste als de aan vrager f 150 per jaar wil betalen en de kleur wordt gewijzigd in groen. Waarom dat bedrag precies f 150 en de kleur groen moest zijn is mij nie: duid-1 k gewerden, de raadszaal is b.v. ock rood, en de hoofden van de raadsleden zijn het ook als ze aan annexatie denken. Zou dat in 't ver volg ook geen groen mogen zijn? Het Tesultaat van een groene benzine pomp lijkt mij twijfelachtig. De beer Van Maren zou eerst afgescheept worden met een permissie voor een jaar. maar dat kwam toch een beeetje te dol uit, zoo'n monument kost r.a- melijv ongeveer tweeduizvnd gulden. Als een echte zakenman wil de ge meente vooruit laten betalen, waar- sch inlijk bij het overgeven der cog nossementen en bewijzen van oor sprong enz. De grootste vrees ontstond eigenlijk voor liet ontsieren van het stads beeld, als ik bet zoo noemen mag. Wethouder Van Nederhasselt had er zelfs al wat op gevonden om aan dat hing op de stoep te ontkomen. Die wilde een pijp alk voor bet vullen van bet waterreservoir bij een locomotiui wordt gebruikt, over de stoep laten hangen, zoo'n slurfje, oat tegen deu muur geslagen kan worden. Burgemeester Bas Backer maapte een scboone vergelijking vun automa ten die voor een dubbeltje wat peper muntjes geven en die nu niet meer geweigerd kunnen worden op de trottoirs, maar hij beeft met veel bur gemeesters dit gemeen dat lnj gauw met den raad meegaat en niet een voorstel er nou eens recht door weet te slepen. Beginnende bij den heer Noorman waren achtereenvolgens vier heeren het niet met bun linker buurman eens, toen was het grapje wat afgezaagd. Waren vroeger voor ieder herberg wat voederbakken voor do paarden te vinden, nu nemen de benzin ehandelaren het voeren der mo derne paaiden over, de voerlui vin den tooli wel een reden om ook bij de vroegere stopplaatsen aan te leg gen. Wanneer er werkloshoid komt, dan zijn er drieduizend guldens om den Zilkerweg te verbeteren. De heer Laan vond den toestand daar nog zoo erg niet, die weg heeft al een paar honderd jaar zoo gelegen. An deren zouden zeggen: dan wordt ver betering hoog noodig. Het merkwaar dige van de raadsdiscussies over som mige onderwerpen is dat er vaag ge praat wordt over dinsen die genist acnterwege kunnen blijven. De heer Laan ontfulselde den heer Van Kessel het woord, de heer Van Kessel zeide het zelf. Had de heer Laan even gewacht dan waren veel woorden onnoodig geweest. 't Was zoo iets van ,,'lwee en drie is acht„Niet waar, twee en dirie is„Het woord werd mij ontfutseld, twee en drie is acht min drie!" be heer Van Kessel brak bij de rondvraag nog een lans voor de voerlui die gebruik maken van den Zandvoorterweg. Daaj is In den af- geloopen zomer, in 't drukst van 't seizoen, de weg verbeterd. Achterna blijkt dat er van verbetering niet - eel terecht is gekomen. Zoo zelfs dat de paarden moeite hebben hun zware wagens de hoogte af te trekken, de pap in. Ook andere wegen zijn slecht, b.v. de Kennemerweg. Andere heeren vonden de wegen nog zoo min niet, en 13. en W. zouden verbetering nog eens onder oogen zien. Alleen, de heer Van Kessel kreeg geen afdoend antwoord op zijn vraag waarom er nu a! twee vergaderingen verzuimd was bet adres van de voerlui in den raad te brengen. Een stuk dat aan den raad gericht is hoort daar toch ook te komen? Ik vergat nog te melden dat de raad nog een paar duizend gulden voteerde voor de crisiscourant, c'ie tijdens de distributie is uitgegeven. De firma die het ding gedrukt heeft, wist niet een-der hoeveel het wel was en de administrateur van het distri butie-bedrijf wist zeker indertijd niet dat dat oostje nos .open stond. Ie kunt ook niet overal op letten. Nu werd het een „onvoorziene" uitgaaf; van „voorzien" gesproken! v. O. BLOEM END AAL. CEMEENTERAAD. In d» raadszitting van Donderdag middag:. die geleid werd! dooi- den BurgemceGteijhr. Bas Backer, waren afwezig de leden De Waal Malefijt en De Roovan Aidewerelt.. PUNT 1. Ingekomen stukken. Op vooratel van B. en W. vroról besloten aan de daarvoor in aanmer king komende losse arbeiders f 0.20 oer dag rijwielvefneoeding uit te keeren. Eveneens vereenigde de raad zich met een voorstel van B. en W. om af wijzend te beschikken on een adires om verbetering van de wegen en voet paden in het Tuindorp, omdat daar geen geld thans voor beschikbaar ls. Zoodia dat geld er wel is zal aan het verzoek worden voldaan Besloten werd te vo'doen aan het verzoek van het gemeentebestuur van Velsen. om de tegenwoordige Duin lust laan te noemen Vinkenlaan. Het voorstel van B. en W. om aan de Woritngtoouwvereenigdng „Bloe mendaal" een subsidie van f 816.96 toe te kennen, ten einde haar in staat te stellen de nota van haren architect, den heer Prinsen bei g ter zake van den niet uitcrevoerden bouw van 24 mid denstands woningen te voldoen, werd aangenomen. PUNT 2. Ontheffing van bepalin gen der Bouwverordening. B. en W. stelden voor ontheffing van artikel 7 dier Bouwverordening to verleenen aan de directie der Neder- landsche Spoorwegen voor den bouw van een drievoudige won ire aan de Leidsch evaart. Goedlpekeurd. Naar aanleiding van het in de laat ste raadsvergadering besprokene doelen B .en W. mede, dat het hun na ingewonnen rechtskundig advies wil voorkomen, diat alleen dim de fir ma C. A. RuigTök en Zonen gelegen heid kan erlangen om hare fabriek uit te breiden, indien de Raad op "ronden van algemeen belang ten aanzien van de vrije ruimte achter de woning dispensatie van het bepaalde bij artikel 7 der Bouwveroidening verleent, ten behoeve van de -x-rcee- len. staande resp. op Sectie D. Nos. 785 ftoebehoorer.de aan den heer Vas Visser) en 1635 toebehoorenaam bovengenoemde firma.). Goedgekeurd. Aan J. P. Maas werti! verleend ont heffing van art. 2 der Bouwverorde ning voor de verbouwing van het per ceel Bloemendaalscheweg IS/20 en aan J. F. J. Huyser ontheffine van art. 7 der Bouwverordening voor het vei'bouw en van een autogarage. B. en W. stellen ten behoeve van het Leyensmiddelenbedrijf, welke boeken reeds ziin afges'oten, f 1762.69 te betalen uit den post ..Onvoorziene Uitgaven" 1922 ter betaling van het tekort der Crisiscourant. De heer Laan zegtwij zullen dit wel moeten -v>ed vinden. Maar het is wel vreemd, dat na drie jaar een re kening wordt ingediend. Men aou er bijna toe komen om dan ook maar drie iaar op de betaling te laten wachten De lieer B ii v o e tIn dezen is het voorbeeld van het Rijk nagevolgd. Het ii ik is ook laat met de belasting bl'jetten. De lieer S c h u 11 zDe gemeente heeft er niets dan voordeel van ge had dat de rekening zoo laat werd in gediend. De gemeente kan nu dat "e'd zoolanv gebruiken. Do Voorzitter zegt. dat de re kening denkelijk laai inkwam, omdat de redactie van de courent ie veran derd. Het voorstol van B. cn W. wordt dan aangenomen. PUNT 4. Vastgesteld wordt een Verordening kiachtens art. 4 lid 1 der Hinderwet ten behoeve van h.c-t Pro vinciaal Ziekenhuis nabii Santpoort. PUNT 5. B. en W. stellen den Raad voor afwijzend te beschikken op het verzoek van C. van Maren om vergunning tot plaatsing van een ben- oepomp od het trottoir vóór perceel uêuteadaajischeweg' no» 273 op giond, dat dian daar ter plaatse slechts 1.80 Meter trottoir breedte overblijft en het de veiligheid van liet verkeer vooral voor de voetgangers ernstig bedreigt, daar het gebauik van het trottoir bij het tn werking ziin van die benzinepomp voor de voetgangers wordt afgesloten en deze dus zich zullen moeten begeven op den rijweg, die vooral des Zondags geheel in beslag wordt genomen, juist daar tei plaatse tegenover den toegangsweg lot dien Zeeweg door automobielen, motorfietsen e.d. De hear Bispinok wit wel iemand helpen wanneer dit kan. Maar in dit ««val gaat dat niet om de redenen als B. en W. aangeven. Bovendien 't is de bedoehig van den adressant reclame te maken en als men dit verzoek inwilligt, dan moet de Raad het ook doen wanneer een ander een dergelijk verzoek doet. De heer Noorman zegt het niet met ziin linkorbuoirman eens te zijn. Hij meent juist dat indien het ver zoek wordt ingewilligd, een mindere opstopping van verkeer zal plaats hebben dan wanneer de auto's moeten wachten op een vulling met bussen met benzine. De heer Scbulz is het met zijn llnkerburnrnan weer niet eens, maar schaart zioh aan de zijde van den heer Bispinck. De adressant kan zich een verplaatsbare pomp aanschaffen. De heer Born water het ver wekt in den raad hilariteit is het weefr niet eens met een liln'kce- buurinan. Hij oordeelt dat van een plaatsing var een pomp het verkeer weinig letsel zal hebben. De heer Bijvoet meent dat nu er eenmaal een druk auto-verkeer is ook het vullen met benzine moet worden vergemakkelijkt. Een vaste pomp is van meer raut dan een vei plaatsbare. Maar die adressant zal vergoeding moeten betalen. De heer Van Nederhasselt heeft een onderhoud met den adres sant gehad. Deze stemde toe. dat hij kan aanschaffen een pomp met 'n arm over de passage heen. Dan ondervindt het verkeer geen belemmering. Maar het ls den adressant om reclame te doen. Spr. voor zich is tegen inwilli ging van het verzoek. De heer V an Kessel vindt het niet erg wanneer men den midden stand door reclame kan heipon. In dien de raad od die manier wat voor den middenstand kan doen. dan moet dat met beide handen worden aange grepen. De heer Laan wil het verzoek in willigen od voorwaarde dat adressant dan f 150 vergoeding per jaar geeft. Over dat voorstel werd gestemd. Het werd aangenomen met 6—5 stem men. Tegen stemden de leden Ho- "enbirk. Ted inn van Berkhout, Schulz. Bispinck en van Ntederha6- aelt. PUNT 6. Onder overlegging van het bestek -en B. en W. den naad machtiging de uit te voeren werk zaamheden voor de verbetering van den Zilkerweg. te mogen aanbesteden en hun een creaiet van ten hoogste drieduizend gulden te verleenen. Ten aanzien van de te houden aan besteding merken zij nog op, dat art. 7 den aannemer voorschrijft om al léén arbeidskrachten uit deze Ge meente in dienst te nemen. De heei Laan zegt dat de heer De Waal Malefiit onlangs zeide, dat er genoeg werk was om aan werk- loozen werk te kunnen verschaffen. Om die redenen en mede omdat er geen geld is, zou spreker met deze werkzaamheden willen wachten. De heer Van Kessel zegtDe raad heeft de keuze tussohen dit voor stel of een ander, om aan de werk- loozen een uitkeering te doen, zondier dat zii werk verrichten. De heer Laan: Indien de zaak al dus staat, dan zullen wij dit voorstel wel moeten aannemen. De heer V an Kessel gaat voort met op te merken dal het aantal dei werkloozen met den dag stijgende is Hij stelt voor om aitikel 7 van het bestek aldus te veranderen, dat daarin staat dat de aannemer ver plicht is in overleg rncl de werkloo zencommissie alleen m dienst te no arbeiders die bii de arbeidsbeurs te Bloemendaal zijn ingeschreven. Daarna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. PUNT 7. Voorstel van B. en W om hen te machtigen tot het aangaan van een kasgeld]cori Ing 1923 tot eon bedrag van f 500.000. AJdu6 beslo ten. Bii dat punt bespreekt de beer Van Kessel de werkelijkheid van de instelling van een 'belastkigspnar- fonds; waarin de belastingplichtigen gelden kunnen storten De Voorzitter zegt dit dank beeld gaarne in het college van B. en W. en met den gemeenteontvan ger te zullen bespreken. Bii de nu -volgende rondvraag, klaagt de heer Van Kessel over den slechten toestand van die Zand- voortea-laon en over dien van andere wegen in de gemeente De heer Van Nederhasselt antwoordt dat na nieuwjaar zal wor den nagegaan wat aan de Zandvoor ter laan is te doen. De hees Bornwater zegt, dat onlangs niet dan na veel moeite voor het vervoer van een patiënt de poli- tiebrancaird was te krijgen. Hii infor meert wat de voorwaarden voor het beschikbaar stellen van dien brancard ziin. De Voorzitter deelt mede. dat die brancard feitelijk alleen dient om te worden gebruikt wanneer er onge lukken op den openbaren weg plaats hebben. 9pr. merkt veider o*\ dat tenslotte in het geval waarop de heer Bornwater doelde, de brancard werd afgestaan. De raad ging daarna over in een ritting met gesloten deuren. VELSEN. r Stukken voor den raad. Prae-advies op het verzoek van het bestuur van de afdeeling Kennemeriand van den Nederl&ndschen Aannemersbond orn algemeene publieke aanbesteding van bouwwerken, wsarras de kosten nit open- bare kassen worden bestreden. In ver band met artikelen van de Lager-Ondor- wjjswet-1020 en het z.g. Bouwwetje van 1922 meenen B. en V7. te moeten voor stellen niet aan het verzoek van boven genoemd bestuur te voldoen. In verband met een kleine wijziging (de veemarkt zal alleen een rundermarkt zjjn) wordt de verordening regelende het veeartsenjjkundig toezicht op de vee markt in de gemeente Vetsen opmen» ter vaststelling aangeboden Opheffing van den afzonderlijken tak van dienst der controle van gemeentebe lastingen. B. en W. stellen voor .1® functie van den heer Hofstede, die tot Hoofdcommies tor secretarie is bo- noemd, niet weder to vervullen, mede m verband met de inkrimping der werk zaamheden ven do controle nu de inning van de gemeentebelasting naar het rjjk ls overgegaan. De tak van dienst zal, als de raad het goedvindt, geheel worden opgeheven en de ambtenaren worden on dergebracht bjj de afdeeling financiën. Teven» wordt voorgesteld maatregelen te treffen om te verhinderen dat de sala rissen van het personeel van den op te boffen dienst zouden verminderen. Ter voorkoming van misverstand worden eenige wijzigingen en aanvullin gen voorgesteld van de voorschriften voor 't schoonhouden van dc scholen ete Voorgesteld wordt een wijziging in de verordening die het werk regelt van de commissie van bijstand voor de finan ciën. B. en W. en de commissie zelf stel len rich daar een vruchtbaarder werkoD HEEMSTEDE. Nod. Prot. Bond. De afdeeling Heemstede van den NederL Prot. Bond telt thans reeds 115 leden. Zondag 26 November des voormiddags om half elf nur zal zij haar eerste gods dienstoefening houden in het vereni gingslokaal aan den BTonsteeweg. De. Trouw zal deze eeTsto godsdienstoefening leiden, mej. Oor Igeez, eolo-2angercs, heeft toezegging gedaan zich te doen hooren. Plannen zjjn in bewerking om te gera ken tot de oprichting van een zangkoor, hetzij gemengd of wel een uitsluitend da meskoor. Mevr. Roelvink, Bosboom Tou»- saïntstraat 25, heeft de voorbereiding hiervan op zich genomen. Het bestuur van den Prot. Bond is thans als volgt samengesteld. Ds. A. Trouw, voorzitter, H. J. A. Bron, le secretaris, J. F. Mirandolle, le Penningmeester, J. A. J. Smit, vice-voor- zitter, Mr. B. D. Cleveringa, 2c secreta ris, Mr. W. J. Keuskamp. 2e penning- meester, S. J. Guldemond, J. de Jong. Mej. J. J. Lnlofs. Mevr. S. Roelvink- Rjjnveld, J. C. Scheffer, L. Sloof en 0. de Vries, bestuursleden. Verenigingslokaal. Geruimea ijjd heeft bet gebouw, waar de Gereformeer den te voren in Heemstede kerk hielden, ongebruikt gestaan. Door een combinatie van enkele ingezetenen is dit gebouw gehuurd en herschapen in „het Vereni gingslokaal" met de bedoeling dit voor velen beschikbaar te stellen. Voorloopig is reeds bekend dat hierin godsdienst- oef enmgen zullen worden gehouden door de Afd. Heemstede van den Nederl. Prot. Bond. De Volksbond tegen dTankmisbru-k zal hierin de huisvljjt beoefeneD. Ook heeft de Heemstoedsche gymnastiek ver- eeniging toezegging gekregen hierin haar oefeningen te mogen houden. De Com missie is ook nog mot een tweetal andere vereenigingen omtrent verhnnr in onder- handeling. Verschillende personen heb ben welwillend hun medewerking tot het in orde brengen van dit gebouw verleend, waarvoor zeker een woord van buide aan de heeren H. J. A. Bron en J. van der Pol toekomt, die persoonRik biervoor veel werk hebben gedaan. Hot gebouw is thans geheel electrïsch verlicht alsmede don toegangsweg daarheen. Aangebracht is een eenvoudig spreekgestoelte passen de bfj de omgeving. Voor een paar hon derd zitplaatsen is zorg godragen door plaatsing van keurige stoeltjes, terwijl de ramen door vriendelijke gordijnen knancn worden afgesloten. Hei geneei maskt een aaugenamen en gozelligen indruk. HAAGSCH VOORBEELD. Den Haag is natuurlijk die eerste, mooiste en beste stad van Neder land. Hieraan behoeft geen twijfel te bestaanelk Hagenaar zal het u ver tellen. Maar dat het ook buiten ons land als voorbeeld zou worden geno men. hadden wij nauwelijks thirven honen. Iedereen kent de trotsche uit spraak od de beidjes in de Haagsc'ne tramwagens, die den bezoeker rnet schaamte zijn inferioriteit doet besef- feil. orndat ,,een poed Hagenaar den mond met die hand bedekt, wanneer bii hoa-.t Londen heeft het il- lustre voorbeeld gevolgd. Op een der Dirken staat alt-hans het volgende te dezen1: ..TEeeren en Darmes zullen hiér geen bloemen plukken, andereu is het verboden". En is het louter toeval, dat wij, kort na de verschijning van den ver lichten verkeersagent in Den Haag in een buiten!andech blad het volgend© lezen Een rneikwaardige visch, die dezer dagen aan den Stillen Oceaan- kast gevangen werd, straalt voor uit den kop een licht uit. welks doel on bekend is. Ook volgens Haagsch voor- bee'd On een tentoonstelling te Londen werd onlangs eon operatiestoel voor tandartsen gedemonstreerd, die al'e 5 and heelkundige apparaten bevatte. Geen der bezoekers had, niettegen staande herhaalde uitnoodigingen den rioed. om er in te gaan zitten. IE VROUW ALS UITVINDSTER. Onlangs heeft iemand verklaard, dat vrouwen in verstand acliter ptaan bii miirien en ten bewijze daarvan aangevoerd, dat geen emke'.e ■uitvinding uit liet brein van een •rouw gesproten is. Dit argument is niet nieuw? Maar ls het wel juist In het iaar 1825, op een warmen toruermiddng waeehtc een zekere frevrouw Montagu te Tray bij New ark in het zweet haars aanjchijns hpt linnengoed van haar gezin. En naakte de verzuchting: „De boorden 0D de overhemden van mijn man worden gauwer vuil en verslijten metier dan de rest." En met haar handen op de heupen, naar wij ons voorstel Jen, peinzend in hftt verschiet starende, ontdekte deze vindingrijke dame het losse boord. Zij k'er nie& bij. maar zotte on verwijld bare gedachten in daden öm. Losse boordjes voor de buren, 'o'se boordjes voor de stadgenooten. «andslieden. tenslotte de exporten na weinig jaren waren in Trov, waar «rins de industrie nog welig bloeit, eenige fabrieken van boorden in bedrijf. Of wij mannen mevrouw Montagu voor deze grondoorzaak van onvind- w°re boordonJmooDiee dankbaar dïe- nen te zijn. is een andere zaak. Maar den de 3osee boorden uitgevcn- Wij meenden dit to moeten rneino- wreii. om de smadeliike Onmerkintr Hoest-ermee (Daily Sketch, Londen.) iioe gaat het rnet den hoest van morgen 1 U zult het in eeai oogenblik hooren, doktér. Wel, u hoest met veel meen t dan gisteren. Geen wondeidokter. ik héb dien g-eheelen nacht ge oefend. tegen te spreken, van het bogin van dit stuk vermeld. Eene opmerking nog wel. die van een bekende vrouw afkomstig is. LORD MAYOR VAN LONDEN. Met groote pracht en praal, bij die gelegenheid gebruikelijk, is dezer dag gen weer voor den termijn van een jaar een nieuwer Lord Mayor van London ge'nrJtal'eoidi De?» functie, die onsterfelijk is gemaald door het verhaal van Dick Whittmgton, is grootendeols een eere ambt, dat van den furjetionnaris een flink bezit van aardsche goederen eischt. Vroeger was dit ambt van Londenseh Opper burgemeester n.iet altijd zoo genocge- lijk. Koningin Elisabeth gaf hem een zeer zonderlinge opdracht. Tijdens haar regeering werd in het Zuiden van Engeland voor het eerst steen kool gewonnen en een Engelschman zond zijne Koningin een voorraad van dit wondere nieuwe stookmiddel ter kennismaking. De Koningin zag het in den haard -branden en infor meerde. of er ook op gekookt kon worden. Men verzekerde haar van de mogelijkheid. Maar de Koningin was voorzichtig aangelegd. Zij stuurde dus een kleine hoeveelheid steenkool aan den Lord Mayor met het bevel dit to gebruiken voor het klaarmaken van ziin eigen diner en haar na afloop te melden of op deze wijze toebereid voedsel voor menecheliik gebruik geschikt as. Niet voordat de Lord Mayor be richtte. dat hii gegeten had en nog leefde, mooht de nieuwe brandstof in de koninklijke keukens wordien ge bruikt. ROBINSON CRUSOE'S EILAND. Eigenlijk is dit niet juist, want Ju an Fernandez, hei eiland, waar over wii het zul'on hebben, was wel het toevluchtsoord van den hls ton sohen Alexander Selkirk, maar niet dat van zijn fictief prototype Robin son Crusoe, de he'.d van het boek van Daniël Defoe. Juan Fernandez wordt een vaoan- tie-oord en zoo zullen over eenigen tiid in dure Late!» de vredeswinst- makers alle luxe en comfort van de moderne badplaats te hunner beschik king hebben op dezelfde plek waar het den armen schipbreukeling Alexander Selkirk eens aan allee, behalve wat hij zeif wist te vervaardigen, ontbroken heeft. Het eiland behoort aan Chili en is per stoomboot te bereiken van Valparaiso uit. Het is dicht bébosoht met prach tige varens, sinaasappe'Jboomen en sandelhout bedekt. Hooge bergen worden afgewisseld door ravijnen en woeste bergstroom en razen overal door het woud. Wilde geiten bevol ken in grooten getale het kreupel bout. het gekrijsch van kaketoes is overal in de bosschen hoorbaar. Wij vinden deze dieren in Defoe's mees terwerk teru«. Groote attracties worden natuur lijk gevormidi door de herinneringen aan het verblijf van den pA-'-brou- keling. Het moderne hotel zal verrij- z.en in gehucht dat het. eiland rijk is. San Juan Baptista. En vlak bii de historische p'ek waar Sel kirk landde. Hier legt ook <le boot tweemaal per week aan. De gids zal den nieuwsgierigen bezoeker brencen naar die grot. waar Selkirk zich zijm woning maakte on hem de vreemde, reusachtige plp.nt. wijzen, van welks bladeren hij zijn borden en schotels, ziin schalen, waschkom en dergelijke, fabriceerde. Om te besluiten met de kleine baai, waarin zjjn kano gemeerd lag en het plateau waar hij rijn hut bouwde. Zoo wordt weer een oer meest ro mantische plekjes ter wereld aan de natuur ontroof<L KLEUREN IN DE NATUUR. De natuur is vol raadsels voor nie tige menschenkinderen en liet groot wellicht dat der kleu- Waarom ziin bijv. bijna alle zang vogels ieeliik van kleur. De nachte gaal heeft in uiterlijk niets dat op schoonheid bogen kan, de veeren van den lijster zijn niet fraai van kleur cn de leeuwerik bezit evenmin mooie keuren. De papagaai daarentegen en de knkatoe hébben beide schitterend gekleurde veeren. maar een 1 eel ijk geluid. De pauw met rijn trotsche schoonheid Is hier ook een voorbeeld van.- Zeemeeuwen rijn veelal wit, of bij na wit en zonderling genoeg kojjjt. deze kleur weer vrijwel op het land voor. Waarom? En de veel verspreide meening, dat het zonlicht aansprakelijk is voor den kleurenrijkdom in de natuur, kam ook niet ruiet rijn. Want de prachtigste kleuren, zocrals van de robijn, saphier en andere edelgesteen ten. worden diep in de aarde begra ven gavouden, waar het zonlicht nooit doorgedrongen is. MASCAGNI. Van den bekenden componist van de „Cavalieria Rusticana" wordt ver- toW. dot hij rijn werk loeidf haten candat hii h t zoo rkwiils op een i ir.no-orgel hoorde vermoo den. Dat was toen c.e avalleria" l.et pub'iok reeds lang veroverd had. Ern ando c anecdote verhaalt hos op den eeisten avond dat de Cavaleria vertoond werd in het operagebouw een schit terend gezelschap aanwezig was, dat reeds vroeg in de uitvoering zijn enthousiasme nauwelijks bedwingen kon. Een armelijk gekleed man meldde zich tijdens de uitvoering aan de ar tistendeur. „Scheer ie weg," zei de portier ruw, denkende met een bedelaar te doen te hebben. De arme man glimlaohte en schud de het hoofd. „Wat moet je?" vroeg de partier. „Wie ben ie?" .Mascagni" antwoordde de ander eenvoudig. Denzelfden avond wend hij als een held gevierd. PERZISCHE TAPIJTEN. Br worden in ons land tegenwoor dig meer Perzische tapijten dan ooit verhandeld. Benige bijzonderheden over deze Oostersohe indlustrie zijn hier derhalve wel op hun plaats. De plaatsen Shiraz en Keman rijn in Perzië de voornaamste centia ""on de tapijtindustrie hoewel ook het pro duct van Meebad en Rejid waardevol is. De handel berust voor een deel bij ziekere families, die van geslecht op geslacht de kunst en geheimen van het tapiitwezen hebben bewaard. Een tijdlang heeft de industrie ge leden onder den invoer op groote schaal van met aniline verfstoffen ge kleurd» Duitsche tapijten di© veel poedkooper waren en daardoor erin slaagden de echte Perzische kleeden in het eigen land te verdringen. De Shah heeft door een Invoerverbod hier tenslotte seen eind aan gemaakt en toonde zioh daarmede behalve een kunstliefhebber een wijs zaken man. want d© herleving van den uit voer van echte Perzische tapijten was er een gevolg van. RUBBER STRATEN. Het bestratingsvraagstuk is altijd eon teer punt geweest in Haarlem cn de recente plannen over vernieu wing van den Wagenweg en asfal teering rondom het Stadhuis, hebben het onderwerp in den laateten tijd weer sterk naar voren gebracht. In Londen begint men blijkbaar de aa- faltperiode alweer te boven te ko men, want we lezen van proeven, die daar genomen zullen worden met rubberbestrating. De uitvinders hier van beweren dat het nog beter ge luiddempend is dan asfalt, wat wij kunnen aannemen. Maar tevens moet het duurzamer zijn terwijl de slijtage van voertuigen, paardehoeven en schoenzolen er belangrijk minder door wordt. Tenslotte is het niet poreus en wordt niet door hitte aangetast. Enkele proeven in het klein schijnen scliitterend te zijn geslaagd. OPTISCHE KRACHTTOEREN. Hebt u weieens opgemerkt wat al toeren sommige romanschrijvers (misschien niet de beste) de oogen van hun sujetten laten verrichten Haar oogen dwaalden onrustig door de kamer. Hij rukte zijn oogen van haar ge laat af en zij vielen op den brief, die aan haar voeten lag. Terwijl hij naast haar aan de ver- eohansing stond zag hij plotseling haar zwemmende oogen. Met haar oogen hield zij hem aan den grond genageld. Toen kreeg hij het oude huis in het oog en zijn gelaat vertrok, als in hef tige pijn. (Dat verwondert ons niet).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5