)i.>i progi.' s op- j11 bood:- opende den avond met Pruciudium kl. t. van J. S. Bach, v.nurna mevrouw Koolhoven en de licer .lac. van kempen oen duet „Magnificat" van J S. Bach ten go- hoore brachten, waarnaar de aanwe zigen met klimmende belangstelling luisterden. .Mei haar prachtig instrument ver tolkte Baioiiesee Van 'fuyll hierop ec-n Sonate van J. S. Bach, dat veel Indruk maakte. Achtereenvo'gens zongen mevrouw Van Koolhoven en do heer Jac. van Kempen afzonderlijk een Aria uit „Sumson" van Handel en een Aria, uit „Lobgesang" vuil Mendelssohn. Na de pauze werden de volgende nummers ten gehoore gebracht. „Selig wer an Jesum deukt van J. S. Bach en „Gij zijl mijn Bots" van J. Röntgen (voor alt); „Avondrust" van Catn. van Hennes en „Gebed" van J. H. Oushoorn (voor alt en te nor); „Louro" en „Aria" van J. S. Bach (voo- viool); „Advent" en „De wereld zingt Gods lof" van J. W. Fruuck (voor tenor). We zouden onmogelijk kunnen zeg gen, wat van dit programma het mooist geweest is. Alles maakte even veel indruk. Zoo dacht ook Ds. Blauw er over, die even liet woord nam, om aan de vier uitvoerenden eon warm Woord van dank te brengen voor de bereid- willigheid, om hun schoone talenten, in dienst van een liefdadig doel te stellen. „We hooien", zei Ds. Blauw o-a- „tegenwoordig in de wereld zoo veel kwaads en zien zooveel leelijks, zoodat men zou denken, dat er niets schoons meer op deze aarde is. Maar wanneer men dan weet wn concert van zulke hoogst-beguafde menschen hoort, dan blijkt het gelukkig, dat al le schoons toch nog niet verdwenen is Zoowel de zang van mevrouw Koolhoven en van den heer Van Kem pen, als het vioolspel van Baronesse Van Tuyll en liet orgelspel van don heer Booda waren even schoon." Nogmaals dankte liij de concert- geveis, dat zij dit geheel belangeloos hadden willen doen, maar bovenal bracht hij dunk aan God, van Wien alle dingen zijn en Die dus ook aan deze uitvoerenden zulke schoone ta lenten geschonken had. Ook dankte hij de aanwezigen voor hun groote opkomst, waarmee zij het-bewijs had den gegeven, dat zij mee wilden hel pen om de moeilijkheden voor Fröbelschool op te heffen. De heer Booda sloot den avond- mei de jubelende Suite Gothique van üoéliüiann. De opbrengst van dit concert be droeg f 245. Winkelsluiting. Men verzoekt ons cr aan to berinneren, dal van 25 November tot en met 6 Decem ber or geen verplichte winkelsluiting is. copdat de winkels onbeperkt open gehou den mogen worden. YELSEBOORD. Bokswedstrijd. Na dat op groote biljetten een bokswed strijd was aangekondigd in Veheroord is vanwege het gemeentebestuur de wod- strjjd verboden. Dit is geen nieuw be sluit, reeds oen paar jaar bestaat zoo'n bepaling. Bedoelde wedstrijd was ingo- lasclit iu liet programma van een caba ret-a end. BLOEMEND AALT Tuinbouw. Woensdagavond hield do afd. Bloomen- daalVeLen van Tuinbouw een leden vergadering in hotel Vrocburg. Allereerst herdacht de voorzitter, Dr. Posthumus Meijjoa, Louis Pasteur, don emiuenteu Frunscheu geleerde, die 100 jaren geloden géborrii is en wiens arbeid zoo zegenrijk is geweest voor do mvnschheid. De heer J. C. Laan bracht vervolge) verslag uit over de Algem. Verg., gehou den to Utrecht. Medegedeeld werd, dat in Januari óSc der vaklieden als bestuurslid zal aftre den. Op 12 December zal in Rusthoek eeu llchtbeeldenavond gegeven worden door deu hoer A. J. van Laren, hortulanu Amsterdam, die zal spreken over: Voste planten en haar toepassing. ,Na deze huishoudelijke zaken was hot woord aan den heer R. Muyen, die zjjn voordracht vervolgde over de vijanden der planten aan de baud van een tweetal duidelijke schema's. Enkele praetisehe wonkon van den spreker mogen hier volgen. Om deu franibozenkcvor te bestrijden xoeke men 's morgens vroeg de planten goed af. Dc appelbloesemkever laat zich door vaagbaadon niet gemakkelijk verschal ken, omdat het insect vliegt. Om den bladroller te bestrijden, die by aardbeien soms !);10 van den oogst ver nietigt, passe men het paardenmiddel too dc planten ;if te maaion iu de poriodi dat de eitjes gelegd zijn. Volgt een niet to droge periode, dan herstelt zich do plant bjj goede bemesting voldoendo. Bestrijding van hot uiltje, dat don wormstekigcn appel veroorzankt, is mode zoor moeilyk. Wiutervliiiders vangen we met liimbanden, omdat het vrouwtje niet kan vliegen en dus tegen den boom moet opkruipen. Door middel vau carboliueum be strijd men do zwam mouillin bij pruimen, appelen, enz. Treedt de loodglaszlekte op in onze perziken, dnn hnkko -men den boom on verbiddelijk om. Bestrijdingsmiddelen tegen den roest xiju r.og niet gevonden; wet bestaan er middelen, om de ziekte te voorkomen. Dc tweed - -r-rekcr is do heer Beunder, die don eik ai* lunoboom behandelt. Spr. acht deu eik nk zoodanig zeer geschikt. Voor den oik is noodig goede bewerking van den grond en een flinke ruimte, om zich goed tu kunnen ontwikkelen. Alle jaren moeten de boomen worden nage zien, om het ovenwicht te bevorderen, Overgaande tot het twoedo gedeelte zijner rede, over stormschade, bespreekt do heer Bi die verschillende oorzaken. boomen. Na eeu lange droge porïodo is de grond los en vallen de boomen licht om, ook iu een bodem met hoog grondwater, waar het wortelstelsel niot diep in don bodoni dringt, is dit het geval. Na do gebruikelijke rondvraag werd hierop do vergadering gefloten. Woestdu in. Woensdasr la bij het aemeoutebestuur Let door oils aangekondigde verzoekschrift inge komen van den heer K. Hilie aanne xöci- te Amsterdam en houder van eeu reapaardensAal, om op Zon- cn feest dagen ..Woestduln" open te stelten on onbeperkt eeleg-enheid to geven voor hef houden van wedrennen. Naar wii vernemen zullen B. en W. die eertijds het houden van wed rennen op Zon- ern feestdagen veifoo- •:ien hebben in hun vergader uur van Vrijdom in deze zaak een beslissing nemen Het ie wel te verwachten, dal de beschikking afwijzend zal zijn. B. en W. schijnen van het houden van wedrennen seen voordeel voor ge meente eerder een moreel nadeel te verwachten. HEEMSTEDE. R.K, Kiosvere-om- ging. Woensdagavond hield do R.K, Kies- vcreeniging „Door Vriendschap Bloeien de" oen ledenvergadering in hoofdzaak tot voorloopige candidnatstelling voor de Provinciale Staten. Na een breedvoerige bespreking werd Dr. E. A. M. Droog als candidaat voor de groslijst voor do kieskring Veisen ge kozen. Ook werd Dr. Droog enndidaa'. gesteld voor bestuurslid voor de kieskring Vol- sen, ea als plaatsvervanger de hoer H. M. Buysenaars He. HAARLEMMERLIEDE cs. DE BELASTING TE HOUTRIJK UN POLANEN. De hoer Michielsen heeft don minister van binnenlandscho zaken do volgende vragen gezonden: 1. Is het den minister bekend, dat bnr- gemoester on wethouders dor gemeente Haarlemmerliede en Spnamwoudo zich bjj brief dd. 13 Octobor 191C namens den raad tot den toeninaligeu minister van biunenlaudsche zakon hebben gewend met hun bezwaren tegon een voortbestaan van artikel 4 der wet van 27 Juli 1863 (Sfcbl. uo. 93), houdende vereeniging der gemeenten Haarlemmerliede en Spaarn- woude, Houtrijk en Polanen en Zuid- Scha'.kwijk en waarbjj is bepRnld, dat in den hoofdelijken omslag dor nieuwe ge meente de afdeeling Houtrijk eu I'olanon vooraf voor eon vyfdo bqdraagt? 2. Is de minister bereid, gezien do ge wijzigde financieele omstandigheden waarin de verschillende doelen dezer ge meente thans verkeereu, een voorstel van wet in ie dienen, strekkende tot introk king van bovenbedoeld wetsartikel? Binnenland EEN COÖPERATIE IN MOEILIJK- HEDEN. Do Rotterdamsche correspondent van de Tel. meldt De Vennootschap Volksverbnuk»- vereenieiii£? ,.De Coöperatie' alhier, die pi.in. '2000 Leden telt. verkeert in moeilijkheden. Aanvankelijk was deze ooöpeiatie opgericht om priisregelend od te treden. Teneinde bedrijfekapi taai te krijgen, vroeg en verkreeg men inschrijvingen van f 5 per lid. Elet personeel liet men borgstellingen betalen, die naar gelang van do finan cieele draagkracht van den sollicitant van f 1000 tot f 200 bedioegen. Men teverde melk. boter en kaas teen zeer lage prijzen. Later konden de leden ook brandstoffen bekomen. De zaak nam zulk een vlucht, dat al spoedig in de Kamsteeg een eroote winkel kon worden geopend. Gebrek aan be drijfskapitaal maakte echter, dat men het niet langer kon volhouden. Deze week is nu de kra--' geko men. De directeur, dc beer v. d. B., te sinds Zaterdag zoek. Ook dc eerste boekhouder is niet te vindon. Dinsdag weigerden de looper» van dc afdee ling melkbedriif liet ontvangen geld af te dragen, daardoor was men Woensdag niet in staat opnieuw melk in te knopenzoodat de leden zon der melk zaten. Od het politiebureau Groote Paauwensteeg zifin de heek» week reeds klachten ingekomen van leden en wagenrijdors. die hun ge storte v a a rborgeommen waarschijn lijk kwijt zullen zijn. De commissa ris heeft de zaak thans in onderzoek. Een poging om dc zaak door een andere coöperatie te doen overnemen, is mislukt. Sohuldeischers, waarvan de voornaamste een expediteur kier ter stede is. zullen het faillissement ran d.e vennootschap aanvragen. DE TABAKSACCIJNS, In de Memorie van Antwoord op het afdeclingsverslagr der Tweede |Kamer deelt de minister van Financiën mede Getracht wordt zooveel mogelijk eeu oplossing te zoeken voor bezwaren van de zijde der kleine ondernemers. Tegen clandestine fabricage van si garen cn den opkomenden handel in ge bruikte zegels zal krachtig worden op getreden; verschillende maatregelen daartoe zijn reeds genomen. Omtrent dc opbrengst van den accijns valt nog weinig te zeggen. Tot i No vember jJ. was voor een bedrag van circa 9»ico.ooo aan zegels afgegeven werd f 4.817.657.50 aan accijns gï- ind. ONGEREGELDHEDEN TE AMSTER DAM. Woensdagavond had kot werkloozenagitatiecomité de wc-rkloo- :en te Amsterdam opgeroepen om Toor het raadhuis te gaan agiteeren. Nadat was gebleken, dat dien avond de werklozenzorg Ln den raad niet aan de orde zou komen, word dc de monstratie ontbonden. De betoogers trokken daarna, oogen- echïjnlijk rustig, door de Damstraat naar den Dam. Daar bleven zij wach ten, onzeker welke richting zij verder zouden ingaan. Plotseling maakte de politie een charge, twee bereden ugen- teu dreven de menigte, die naar alle zijden wegstoof, uiteen. Naar men aan het Hbld. mededeelde was dit optre den een gevolg van het werpen van een steen naar de politie. De meeste betoogers liepen, meldt het blad, in de richting van den N'ieu-j wendijk, Daar zij geen gevolg gaven' aan de aanmaning om door te loopen- zag de politie zioh noodzaakt ander- 111 sabel en gummistok gebruik te maken. Een groep werkloozen ijlde den Nieuwendijk op, maar niet zoo snei of één hunner zag kans een steen te werpen door een groote spiegelruit van het Passage-bureau De Vries. Rinkelend viel het glas naar beneden. De onrust bleef voortduren, lien ge deelte der werkloozen, een groep van circa honderd man, liep den Nieuwen dijk af tot den Singel, waar de betoo gers wilden terugkeeren. Dit werd hun echter door de politie belet. An deren viuchtten de stegen in tusschon Nieuwendijk en Damrak, waar zij zich verzamelden; langs de Bisschop keerden zij naar den Dam terug. Eeu groote politiemacht, versterkt rnet een aantal agenten, bleef voortdurend1 Dam schoonvegen. Tegen kalf Hen zag echter weer een groepje kans zich vóór den Nieuwen dijk te verzamelen. Een aanmaning tot doorloopen had geen succes en een krachtige charge volgde. Een vluchteling koelde zijn woede op een andere spiegelruit, ditmaal van het Kleedingmagazijn „Nederland". CONCENTRATIE VAN KUNST NIJVERHEIDSONDERWIJS. Aan de Memorie van Antwoord op het afdelingsverslag der Tweede Kamer aangaande de Begrooting van Onder wijs enz. is het volgende ontleend Bij de besprekingen inzake do mo gelijkheid vau concentratie van bel kunstnijverheidsonderwijs te Amsterdam bleken allerlei moeilijkheden te over winnen. De Minister vertroujvt echter, dat thans binnen niet te langen tijd een gunstig resultaat verkregen zal kunnca worden. Komen deze plannen tot uit voering, dan wordt daarmede reeds een step in de richting van centralisatie van het kunstonderwijs gedaan. De Minis. zou hel zeer bedenkelijk vinden in deze richting zoo ver door te gaan, da: al het kunstonderwijs in ééne gemccc- bijv. te Amsterdam, zou worden ge centraliseerd. Dit zou meebrengen, dat de kunstafdeelingen van de Academie te s-Gravenhage en te Rotterdam, die v.in de Kon. School voor Kunsttech niek en Ambacht te 's-Hertogenboscli van de Middelbare Technische School te Groningen, zoomede dc ;en voor Kunstnijverheid te Haarlem te Arnhem worden opgeheven. Hel spreekt vanzelf, dat alsdan aan velen de gelegenheid om dit onderwijs te volgen, zou benomen worden. EEN HANDELSVERDRAC MET POLEN? Uit Warschau wordt aan .de N. R. Crt. gemeld De onderteekening van het handel- verdrag met Hongarije, zal onmiddel lijk gevolgd worden door besprekingen om te komen tot een handelsverdrag met Nederland, met de Baltische s ten, Japan en Spanje. INCEZONDEN MEDEDEELIN GEN 4 60 Cts. per regel. DOOR DE KOUDE worden Uw handen ruw en gespron gen Uw gezicht en lippen pijnlijk schraal. PUttOL maakt ze spoedig beter ten min of meer ernstig werd gewond. Op enkele punten is zelfs geschoten. De politie verrichtte een aantal arret:' Ingezonden Van Ingezonden stnkken, geplaatst of geplaatst, wordt de kopie den inzender Redaotie zioh niot aansprakelijk. DESKUNDIGEN IN RAADSCOM MISSIES. Zeer geachte heer J. C P. Niet weinig was ik verrast uit uw commentaar od mijn ingezonden stuit te bemerken, dat bet juist mij bescho ren was, u den gelukkigsten dag uws levens te bezorgen. Bij het schriivun van mijn stukje had ik werkelijk niet gedacht, dat het dit heerlijk resultaat zou hebben. Toch. eerlijk gezegd, had ik er dit niet mede bedoeld1. Wanneer ik het verkeerd vind voor een Raads lid om in dagbladen over critiek te Doümiseeren is het alléén, omdat een Raadslid, zoowel als elk ander, die in het openbaar leven medewerkt. Ln de Dere zóóveel aan critiek bloot staat, dat het vrijwel onbegonnen werk is, daar steeds on in te gaai). Trouwens, alle polemiek is uit den booee, omdat men toch in den regel langs elkaar hóen redeneert. Dit laatste komt in bovengenoemd comment nar ook ween vol dtoenda aan het licht, waarom wc er maar een streep onder zullen' zot ten._ Eén ding zij mii vergund, want dit is al te gek. recht te zetten. U beweert, dat het er bij mij niet op aankomt, of er in de commissie van Openbare Werken deskundigen zit ten al dan niet. Blijkbaar heeft u miin ingezonden stukje wat vluchtig gelezen. In de Commissie zijn reeds twee vun de vier leden deskundigen op het gebied der bouwkunde. Ik schrijf dan ook in mijn stukje „voorgelicht door de twee de3kundi- deze commissie, de lteeren Mie zems en Van Ommeren, wanneer het 'te.ahnisehe kwesties op heit gebied der bouwkunde betreft". Mij dunlct, dat dit. toch een andere opvatting is over de wemschelijkheid van deskundigen in genoemde Com missie. <8an u mij gelieft toe te dich ten. Het komt mii niet alleen wen- scheliik voor. maar zelfs noodzake lijk Nu lean men echter verschillen van meening. of de deskundigheid van genoemde twee leden der Commissie voldoende is. Mij komt het voor. dat dit wol het geval is, maar juist hierin blijken wij. u en ik, niet geheel paral lel te gaan. U dankend voor de plaatsruimte Hoogachtend, W. J. B. VAN LIEMT. D;- geachte inzender kan gonst zijn. Ik ben lezen wel gewend en lees alleen vluchtig, wanneer het er niet op aankomtdus las ik zijn betoog met zong. In mijn vorig antwoord King ik er niet nader op iu omdat ik liet niiniiik vond pijnlijk voor den heer Van Liemt natuurlijk. Maar nu hii er weer op terugkomt, dwingt Itii mii toch om te zeggen, dat niemand oen desoiïkundige biest, wanneer hii ren deskundige krijgen kan. En de heer Van Liemt b toch ondeskundig op het gebied van publieke werken, de beer Van den Ban is daarvan als architect toch veel beter op de hoog te Kan dit nu een punt van quaeatie ziin? Ik begrijp bet niet. tweemaal toe tracht de heer Liemt <te twee deskundigen in de commissie tegen rnij op te zettcn. flet ai! hem niet Rel uk kon. Als de heeren Miezérus en Van Ommeren liet durfden zeg«en (maar dat kan natuurlijk niet. uit beleefdheid dan zouden zij immens ook één mede-des kundige liever hebben, dan twee on kundigen De heer Van de Kamp bo- friiut dat heel goed. Waarom spartelt de heer Van Liemt dan toch zoo to- Ken Verdienste heeft hij (ik waar deer hem als raadslid) maar in deze commissie moest hii zijn plaats aan een vakman inruimen, nu die er is. J. C. P. Gemengd Nieuws DUUR TEB.ELLETJES TE BRUNSWIJK Ook Woensdagmiddag zjjn in stad nog duurterelletjes voorgekomen Etala geruiten van wiakels werden verbrijzeld terwijl enknlo magazijnen werden geplun derd. De politic ?ag 'icb wederom ge noodzaakt, mot do blanke sabel op to tredon. waardoor oen aantal nionife.-tan* BOMONTPLOFFINC IN EEN KERK TE LISSABON. Te Lissabon is in een kerk in hel centrum van de stad een bom ontploft. Het altaar benevens de glasramen wer den verwoest. EEN ITALIAANSCH SCHIP GEZONKEN. Het Italiaansclie schip „Sara", tende 839 ton, is in de haven van Malta! gezonken ten gevolge van een aa: ring gedurende een hevigen storm tnci een Engelsch schip. Alle opvarenden zijn gered. BOEDAPEST FAILLIET? Naar verluidt zou terzake van vóór- oorlogsschulden door Franscne credi teuren het faillissement der stad Boe dapest zijn aangevraagd. RUSLAND EN LAUSANNE. De öovjetvertegenwoordiger te Ro me, Vorowsky, is te Lausanne aan gekomen. Stadsnieuws muziek Musikalische Kammcrspiele, Stadsschouwburg. Het is een aardig troepje, dat onder leiding van Dr. Erich Fischer dit sei zoen to Amsterdam Musikalische Kam- merspiele voor 't voetlicht brengt, nu reeds ten tweeden male in Haart om bezoek was. Hoogdravonde kunst brengt het c niet; lichte amusomontskuast zou 111 het kunnen noemen, maar dan vau 1_. beste gehalte, onschuldig, friseh en pit tig. Do muzikale inhoud van de drie aders die opgevoerd werden, is niot erg belangrijk, en de intrige doorgaans heel eenvoudig, maar zang en spel zjjn uit nemend, het tempo vlot, en de aanklce- ding over 't algemeen aardig, zoodat men voortdurend geboeid blijft en na afloop oen allorgenoegljjkston avond kan boeken Het groote komische talent van dit ge zelschap is Claire Jache. Haar uitbeelding van hot dlenstiuoisjo in „der Herr Dok tor" is oerkomisch eu volkomen in staat om zelfs don meest zwartgalligen knies oor te doen lachen. Haar aria „Schon zwanzig Jahr und noch keineu Schatz" was met de sentimcnfceele uithaaltjes een prachtstuk van voordracht eu zwom van zalige verrukking. Ook als Hannehen, in „das Engage ment" was zjj aardig, hoewel hierin niet zoo karakteristiek als in haar „Minna" dit lag echter ook voor een groot doel ai de rol, die ongetwijfeld veel minder aa digs lcansen bood dan die in „dor Herr Doktor". In één opzicht echter word veel van Hannehen geëischt, zjj moet n.L kunnen fluiten als een schooljongen. Ook dit bleek Claire Jache uitstekend toe vertrouwd. Bewonderd heb ik Max Men- sing om zjjn frisschen zang bn vooral m de partjj van Walter Eernholz om zjjn los actecrou. Hjj en Enuny Oriesinger zjjn de beste vocale krachten van het gezelschap, en hun duetton waren vaak vol bekoring. In dit opzicht was tut idyllische „Das Teobrettr' wel een der meest geslaagde stukjes. Herbert Neustadt ten slotte weet kos- teljjk to typeeren; zjjn uitbeelding van den knorrigen Dr. Hartman was prach tig, eu werd zoo mogelijk nog overtrof fen door-zyn „Yariétebesitzer", die een heerljjk ploertig staal was van hetgeen men zich wol oens van sooTtgoljjke on dernemers voorstelt. £jjn de krachten van het gozelschap aizoo puik, de kostuums mogen er ook zyn; do verdere aankleeding echter was maar zoo zoo: de wandversieringen in net Biedcrmbierspiei, om eens iets te noemen, waren alie3 behalve in stjjL Het instrumotale gedeelte was toever trouwd aan een pianiste) die over een matig instrument te beschikken had, en zjjn taak op tameljjk bevredigende wijzo vorvulde. Dit onderdeel van do uitvoering is wel een weinig kaal, een Klein kamerorkest zou het geheel nog zeer ten goede komen. Wy bc-grypen och- ter dat dit in financieel opzicht groote bezwaren met zich zou brengen, vooral wanneer men een avond als deze, de zaal slechts gedeeltelyk gevuld ziet. Mocht dit gezelschap nog eens naar Haarlem komen, dan wensch ik het gaarne oen uitverkocht huis too zij verdienen het! GEORGE ROBERT. VERGADERING VAN TRAMPER SONEEL. Woensdagavond hield de afdeeling Haarlem van den ProL Chr. Bond van spoor- en tramweg personeel een vergadering tot het houden van besprekingen over de nieuwe dienstorder der directie inza ke verlenging van den arbeidstijd. De vergadering droeg een strikt huis houdelijk karakter; aan de pers wer den goen inlichtingen verstrekt. PERSONALIA D3. Roos Ned. Herv predikant bij liet prov. ziekenhuis krijgt Januari emeritaat. Burgeljjke Stand HAARLEM. Ondertrouwd. 23 Nov.: ■T. C. v. d. Bilt en M. de Vries, J. A. Stroeve en A. Hoeflaken, H. v. Boem en A. Si)vis, J. J. v. Daalon en -J. C. Vos. Getrouwd: 23 Nov.: J. L. Metselaar t A. E. Stevenhaagen, J. C. Janssen en C. Hogendouru, C. Serné én J. v. Zegge- ron, A. de Njja en A. E. M. Heerschop, W. Fortgens en J. H. Wolvendijk, L. A. W. G. de Kam en C. Krujjer, Bevallen: 21 Nov.: L. KoohnaBoe'r- an, d., 22 Nov.: E, W. VerdamBurg graaf, d., 0. W. v. Maren—v. Amesvoord z., P. B. v. Abljevev. Wees, d-, 23 Nov.: J. Hoes—v. Haren,z. H. C. v. d. Linden •nelisse, z., C. M. T. v. Gunsteron— Nnj 22 Nov.: W. Siajjter Kanii'.crlaan, K, Graftdyk S3 j., Heemskerkstraat P. 0., 18 d., d. Spruit, Karaperiaau. 49 j. h AAN CLE- WlÊNCEAU. NEW-YORK, 22 Nov. (Reuter)- De politiebescherming voor Clemeneeau is verdubbeld, duur hij een dreigbriel heelt ontvangen, waarin zijn leven bedreigd wordt, geteekend „een ve teraan van den wereldoorlog". EEN CONFERENTIE VAN BALKAN- STATEN. LAUSANNE, 22 Nov. (B. T. A.) Op initiatief van Venizelos en Stamboe- lins-Ki kwamen' de vertegenwoordigere van Zuid-Sluviè, Roemenië, Bulgu- rije en Griekenland bijeen om te be raadslagen over de gedragslijn, te volgen tegenover de Turkscne eischen inzake West-Thracië en zekere pro blemen op het gebied der Balkange meenschap. BEZUINIGING BIJ DE SPOORWE GEN IN ITALIË. ROME, 22 Nov. (B. T. A.) De bla den vernemen, dat met ingang van 1 Dec. in Italië uit bezuinigingsover- wegingen 100 treinen zullen worden opgeheven. HET OPTREDEN DER TURKEN IN KONST ANTI NO PEL. KONSTAN TIN OPEL, 22 Nov. (Reu ter). De Turksche coincuaudant van iLonstantinopel heeft een communi qué gepubliceerd, waarin hij het ver voer van wapenen verbiedt, alsook on bevoegde inmenging in het telegraaf- eu telefoonbedrijf. Zij, die zich schul dig maken aan overtreding dezer bepa lingen zullen voor een Turkschen krijgsraad worden gedaagd- De geallieerden beschouwen dezen stap als het begin van den door de Turken afgekoudigden staat van beleg Konstautinopel. KONSTANTINOPEL, 21 Nov. (B. T. A.) De voorzitter der socialistische partij Hoessein Hilmi bey is vermoord door een Albanees, die aangehouden werd. De drijfveer van de misdaad is onbekend. SCHIP CEZONKEN IN HET NOORO-OOSTZEE-KANAAL, BERLIJN, 22 Nov. De „Vorwarts" meldt: Maandagavond is in het Kaiser Wilhelm Kanaal bij Rends- lntrg het Deensche s.6. „Sigrun" (14.000 ton) :n aanvaring gekomen met het ongeveer even groote Duit- sche s.s., „Cleopatra". De „Sigrun" kreeg een groot lek en zonk. De equipage kon zich tijdig redden. Het Duitsche vaartuig werd slechts in ge ringe mate beschadigd en kon zijn reis voortzetten. Het verkeer in het Kanaal ondervindt weinig hinder van het gezonken schip. UIT ITALIË. ROME, 22 Nov. (B. T. A.) De on derstaatssecretaris van onderwijs heeft aan de burgemeesters van alle gemeenten waar de kruisbeelden en de portretten des konings uit de scholen waren verwijderd verzocht deze weder op hun plaats terug tc; doen brengen. ROME (N.T.A draadloos). Er gaan geruchten dat Mussolini kardinaal Maffa aartsbisschop van Pisa en En- drico aartsbisschop van Triest zal be noemen tot leden van den Italiaan- sohen 6enaat. UIT LAUSANNE. LAUSANNE (B. T. A.) Het werd heden op de oonferenlie al spoedig duidelijk, dat de kleine entente zich en bloc tegen de toewijzing van Weet Thracië aan Turkije, zelfs langs deu weg eener volksstemming, zou verzet- De Zuid-Slavische minister van buitenlandsche zaken wees op de ern stige gevaren, die een volksstemming zou met zich brengen in een land zoo vol onrust en met zoo gemengde be volking. De vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland on Italië sloten zioh geheel bij de zienswijze der klei ne entente aan, zich daarbij op het standpunt plaatsende, dat bij geen der aan de conferentie van Lausanne voorafgaande besprekingen, over het verleggen dor Turksche grens voorbij de Maritza is gesproken. De lastige kwestie van het station Karagatsj bij Adrianopel aan den rechter-Maritza- oever was daarmede tevens be slist. LAUSANNE <B. T. A.) Mussolini, sprekende over de aanstaande confe rentie van Brussel verklaarde inet betrekking tot de kwestie van herstel, dat Italic voornemens was zich te doen hooren, en, zoo zeide hij, DuitsChland kan en moet betalen. Italië zal zich scharen aan dc zijde van hen, die zulks willen. ROME (N. T. A.) Naar verluidt zal het Vaticaan een waarnemer zenden naar de conferentie van Lausanne, om de Katholieke belangen, die ter sprake zullen komen, te beschermen. UIT TURKIJE. KONSTANTINOPEL (Reuter). Er is opnieuw wrijving ontstaan tusschen de geallieerde generaals en Refet Pas ja met betrekking tot de politiek der geallieerden tot bescherming van geallieerde onderdanen. Refet weiger de de Grieken en de Russen te erkea- kennen als geallieerde onderdanen en verklaarde, dat de Grieken zullen worden achtergesteld bij de Zweden. Generaal Harington handhaafde het standpunt der geallieerden en protes teerde tegen Relets .voortdurende po gingen om een wig te drijven in da positie der geallieerden. E VERVOLCINC DER OUD- MINISTERS VAN BULGARIJE. SOFIA, 22 Nov. (W. B.) De Sobran- ja zal zich Donderdag speciaal bezig houden met het wetsontwerp inzaka de bestraffing der bij volksstemming! schuldig verklaarde oud-ministers EEN WAARSCHUWING VAN HA. RINGTON AAN DE TURKEN. KONSTANTINOPEL, 22 Nov. (Reu ter). Generaal Harington heeft voor een vergadering van soldaten en ma trozen openhartig en ernstig gespro ken over den huidigen toestand in het Naburige Oosten. De Turken hadden de Britsche positie als deel der geallieerde bezettingstroepen uitge tart. Met de wetenschap dat er Brite sche schepen en troepen waren en vijf tig vliegtuigen, die boven Konstanfci- uopel vlogen, meende Harington dat hij de Turken plechtig moest waar schuwen dat er een greng was aan het geduld der geallieerden. De geal lieerde autoriteiten hadden groote verdraagzaamheid en zelfbeheersching getoond on de ministers waren naar de conferentie van Lausanne gegaan met dezelfde denkbeelden van ver zoeningsgezindheid, rechtvaardigheid en billijkheid, maar zij waren slechts menschen en de Turken, dïo met vuur speelden zonden goed doen daarmee te eindigen- UIT DUITSCHLAND. BERLIJN (V.D.) De kabinetscrisis 5s geëindigd. Ook Rosenberg, de Duit sche gezant te Kopenhagen, hoeft zijn benoeming tot Minister van Buiten landsche Zaken aanvaard. De partijen van de arbeidsgemeen schap zijn voornemens Vrijdag een motie van vertrouwen in te dienen, welke de verklaring van de Rijks re geering zal goedkeuren. De arbeidsge meenschap-partijen zuilen met de Beiersche Volkspartij voor de motie stemmen en men hoopt, dat de so ciaal-democraten niet tegen zullen stemmen, daar de regee rings verkla ring de laatste nota aan de Commis sie van Horstel als basis zal nemen, welke met medewerking en goedkeu ring van de sociaal-democraten is tot stand gekomen. Het tegenstemmen der Duitscii-Xa- t ionalen Ï6 waarschijnlijk, van de Communisten zeker. VLIEGTUIG GEVALLEN. VERSAILLES (V.D.) Hedenmiddag' is alhier een vliegtuig branderd ter aarde gestort. De aviateur was op slag dood. Zijn naam is nog niet bekend. telegrafisch Weerbericht naar waarnemingen, verricht in den mor gen van 23 November. Modegedeeld door hot Kon. Motoorologisch Instituut te Do Bitdt, Hoogsto barometerstand 777.4 m.M. te Wooncn; laagste 741.3 m-M. te Boest. Verwachting tot den avond van 24 No vember: Moest zwakke Zuidelijke tot Westolykon wind, nevelig tot betrokken of zwaarbewolkt, waarschynlyk droog woor; zelfde temperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Vorigo 3tand 784 m.M. Btnmj van he den 775 m.M. Vooruit. OPGAVE VAN JOH. M. SCHMIDT .Opticien HAARLEM BARTELJORISSTR. 21 Thermonieterstand 23 November Hoogste gisteren F. 47 Laagste heden uuchl F. 42 tleden 12 uur F. 45 Koersen tot hedenmiddag 12 uur (Medegedeeld door de Nationale Bankvereeniging te Haarlem) Donderdag van tot 0.047,- 0.047, - Blljetton Marken (rood) Marken (groen) Kronen Franes (Franach). Francs (Belgisch). Pond Sterling Dollars Cheques Berlijn Weenen Parijs Brussel Londen New-York (Cable) Amerik. Bankpapier. 0.06 0.06 o.07<—0.07, 18.30—18.65 17.00-17.85 H.377,-11.421/, 8.50- 2.60 0.04— 0.04»/. 0.07,— 0.07, 18.30—18.65 17.00—17.35 11.38-11.42 2.537,— 2.547 431o NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 23 Nov. Ie Klasse 4e Lijst Prijzen van 20: 35 839 1032 1215 1280 1380 17* 2036 2327 2458 2464 2583 2589 2613 2845 2989 3353 3579 4007 4432 4745 4906 5234 -5239 5444 6118 6318 6563 6666 6678 6743 6825 6938 7695 793) 8312 8421 8622 8683 8785 8815 8937 8958 9276 9366 9603 9611 9952 10491 10582 10643 10895 12592 13044 13434 13500 13506 14294 14382 14516 14941 15066 15180 16130 16348 16393 16405 16565 16583 17203 17254 17367 17458 17736 17886 18257 18417 18455 18676 18713 1S728 18753 19027 19510 19640 20044 20279 20438 20890 20895 21461 21772 21827 21923 22048 22390 22534 22575 22643 22999 Vorige lijst geen fouten.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 2