HAARLEM'S DAGBLAD Van onzen reizenden Redacteur Het Sanatorium voor de Grafische vakken te Eerbeek. Buitenlandsch Overzicht Van bet Politieke lour- nooiYglti. DONDERDAG 23 NOVEMBER 1922 TWIEDB BLAD (Nieuwe reeke^ No. 114 Wanneer Zaterdag to Bestreek het sanatorium dor veroeniging tot bevor dering der gezondheid in de grafische vukken in .Nederland wordt geopend, aai de secretaris dier vereeniging, de lieer K. Groen te Schoten nog wet eens terug denken aan een vergade ring, die jaar geleden in 1897 in net gebouw van den algemeen ty- pografischen bond op den Kioveniers- ourgwal te Amsleirdam werd gehou den. Op die vergadering werd besloten tot het oprichten van een lubelculoee- tonds voor typografen en in het ge heel sloten zich op dien eersten dag daarbij aan negen, zegge negen per sonen. De oprichters van dit fonds moeten wel een sterk geloof en een vast vertrouwen in de goede zaak' hebben gehad om met zoo weinigen du tonds te durven stichten. Het „witte huis" in de dennenoosschen is het biijvend monument, dat deze ne tten mannen met hun initiatief en hun doorzettingsvermogen zich hebben <">- bouwd. Toeu het' tuberculosefonds te Am- steruuin ontstond, zullen de meesten der oprichters zeker niet hebben ge dacht, dat de grafische vakken 25 jaar later hun eigen sanatorium zouden bezitten. Ken was er echter onder hen, dit altijd m de toekomst gelooid heeft en het is zeker een voorrecht voor hem, dat hij bij de opening van het sanatorium ats secretaris der vereeni giug een zoo groot aandeel in dezen waaruevoilen aroeid heeft mogen hen- beu. De heer K. Groen is ue eemge overgeblevene der oprichters, die thans nog in het bestuur zitting heeft en iiij was het, die wij vóór raiju be zoek aan het sanatorium het een en aiiucr omtrent het ontstaan van deze mooie inrichting mededeelde. Ik iaat t Li or volgen, wat hij mij vertelde ais (K-u bewijs, wat doorzettingsvermogen en gemeenschapszin vermogen. „Kort na de stichting van het Tu- betcu.ose-ionds te Amsterdam", al dus de heer Groen, „kwam ook in Den liaag een dergelijk fonds tot stand. Deze twee fonaseu hebben ticli ruim twaalf jaar lang staande weten te houden. Toen hebben de be sturen in Amsterdam en Den Haag do handen in elkaar geslagen en is op l Januari 1910 de „veroeniging 'ot bevordering der gezondheid in de ,-rafische vakken in Nederiand" op gei leut, ue vereeniging. die zich tot aoel stelt do verbetering van den ge zondheidstoestand in do grafische vakken m het algemeen en de be- 6tii|iling van tuberculose en de on dersteuning van de aan t. b. c. lii- dende leuen der vereenigiug in i et biizonder. Deze vereonigmg hostaal thans dus ruim 124 jaar en het is Zaterdag 25 November, dat hot „ko peren feest" zal worden gevierd met oe opening van ons eigen sanatorium t« Eerbeek. Oorspronkelijk was de vereenigiug opgericht uitsiuiteiia voor de typografen maar al heel spoe dig hebben wij er uitbreiding aan gegeven voor alle grafische vakken, leder Nederlander, werkzaam in de grafische vakken, kan lid worden, onverschillig van welke politie ke richting of religie hij moge zijn. Ons doel is enkel de be vordering der gezondheid in ons vak en het helpen van t. b. c. lijders door hen te doen opnemen en te doen ver plegen in daarvoor geschikte sana toria. Wanneer patiënten den wensch uitspraken in het Christelijk sanatorium te Putten te worden op genomen, is aan dit verzoek steeds Toldaan, tenzij onze medisohe advi- ieur. Dr. Verechuyl te Amsterdam )in gezondheidsredenen een ander sanatorium noodzakelijk achtte. Wij zijn begonnen met een paar honderd leden; nu ia iet aantal leden reeds gestegen tot 7000. In 1910 hadden v' slechts enkele donateurs en donatri ce». nu tellen wij er ruim 700. Dit is zeker wel het beste bewijs, dat rnen hel belang der vereeniging algemeen erkent. Daze grootste zorg is natuurlijk stce-is geweest voldoende fondsen bij elkan'er te Icriigen. De contributies, riie in het begin op 2 ets. later op 3 et? per week waren gesteld en thans regressief wondern geheven tot een maximum van 10 cis per week brach ten dit behoef ilc uauwolijks te zog gen niet voldoende in orn alle on kosten te dragen. Dr is eein jaar ge weest. dat 37 patiënten voor rekening Tan de vereeniging verpleegd zijn ge worden. Bij zulk een verpleging is al les inbegrepen, uitrusting. verster kende middelen, enz. Daarbij kwam dat het van het begin af aan, ons ideaal is geweest een eigen sana torium te bezitten. Wij moesten daartoe over de noodige financiën be schikken en hebben omdat de oon tfibuties niet genoeg opleverden haar andere middelen uitgezien. En U( kan zeggen, dat het hoofdbestuur daarbij door de 70 afoteelingen in ons land over het algemeen zeer goed gesteund. Zoo zijn er allereerst de ..woomendtagen" eeweest. die veel f»!d in onze kaa li ebben gebracht, "ij hebben bloemendagen gehad, die batig saldo opbrachten van ruim 13000 gulden. Dan onze verlotingen. Waarvan er ook enkele zijn geweest, die ongeveer 13000 aan de kas hebben ODgolevcrd. De afdeoling Arnhem hoeft verleden jaar eem Kermesse dotó georganiseerd, die 4000 gulden opbracht. Op de „Tgta" de inter nationale grafische tentoonstelling te Amsterdam hadden wij een eigen ttand waarvoor ons de oppervlakte 'Wis tij? afgestaan, met een ouder- j i onhygiënische en een moder- oiAn kerij. Deze stand bracht ons zioo gulden op. Eens slechte? hebben een legaat van 1000 gulden mo ?»tvangen Zoo hebben wij op al- 11 "janieren onze financiën ver nsrtt. Ik durf gerust zeggen onze verslaat die kunst! Maar hl»». d0 vereeniging de sympathie «Van nnblick. Zou een ver- ~'n? van mannen, die voor de ge ineensohap inet hun grafischön ar beid zoo veel doen, niet voor zulk een prachtig maatschappelijk werk op den steun van het publiek mogen re kenen üeiialve de hulp aan onze tubercu- lose-patienten heboen wij eenige jaren na üe opriciiting der vereenigiug reeds een groot boacn van 7 H-A. by Her- beek gekoent met het doel daar in deu loop van tyd een eigen sanatorium to bouwen, 'i'oen in die buurt verleden jaar eon landüuis met 1 H.A. bosch te koop stond, heelt onze voreomging dat gekocht en het landhuis tot sa natorium laten ombouwen. Het huis is i ergroot en geheel veranderd en de inrichting voldoet thans aan alle ei- scben van een modern sanatorium. Het heeft plaats voor 12, desnoods voor 15 patiënten en de practyk heelt geleerd, dat wij meestal niet meer ruimte noodig nebben. De villa heeft ons I200U guiüen en de verbouwing met inventaris, meubilair, contrale verwarming, electrisch licht, water leiding, enz., pj.m. 45.000 gulden ge kost- Zuster Schuurman Stekhove staat ais directrice aan het hoofd der inrichting, terwijl Dr. Kolff, de geneesheer van het sanatorium te Beekbergen onze dokter is. Wanneer wij Zaterdag ons sanatorium openen, kan de vereeniging in waarheid trots zij n op haar werk. Evenals de spoorwegarbeiders, de diamantwerkers en de Nederlandsche Bond van Onderwijzers, die eigen herstellingsoorden bezitten, hebben dan ook de grafische vakken hun ei gen sanatorium. Maar denkt u niet, dat wij hiermee ons einddoel bereikt achten. Dau moeten wij aan hot werk voor een sanatorium voor vrouwen en kinderen en ook dat acht ik vooral vau zeer groot belang voor de ge zinszorg. Het gebeurt nog dikwijls, dat t. b- c.-patiënten, vooral bij lang durige verpleging hun gezinnen in zorg weten, Deze gezinnen moet on ze vereeniging helpen, opdat do zorg gcucziiig uer patiënten met langer in don weg staat. Onze patiënten iuoe- .-(•II zich-niet meer het hooid breken over den toestand „thuis" zij moeten onbezorgu zyü - daa ZUl,en zjj liet spoedigst genezen aan hun gezin nen en dus aan. de maatschappij te ruggegeven worden. O, er is nog zoo veel op dit gebied te doen! YY'y heb- oen tot nu toe alles kunnen volbren gen, wat wij ons tot taak stelden, al viel liet ook wel eens moeilijk. Wij zul len liet ook in de toekomst doen. Wij nebbeu het in deze 12 1/2 jaar ge leerd en dan-... wij weten, dat het voor een prachtig doel is. Daarvoor werkt ieder graag mee Had ik ongelijk in den aanhef van dit artikel over een sterk geloof en i vertrouwen in de goede zaak by de bestuurders van deze vereeni ging te schrijven? Het doet goed een eenvoudig man met zulk een durf en zulk een gemeenschapszin te ontmoo- teu. Het zijn zulke mannen, die in het leven iets bereiken, die een fonds -au 9 man tot een krachtige vereeni- 8'"S van 7000 weten op te werken. Het zijn de mannen, die handelen en die de Frïesche spreuk: „Het is met praten niet te doen", tot de hunuo maken. Maandag heb ik een bezoek aan het nieuwe sanatorium gebracht. In deii druilerigen regen ging ik 's morgens uit Haarlem, maar zie, toen ik in Eer beek aankwam, scheen vroolijk de zon. Wel is ons beroep vol afwisseling, dacht ik, toen ik daar in het ochtendzonnetje over de Veluwe door de dennenbos- schen wandelde, het witte landhuis te gemoet. Ik hoorde niets dan het ru:- schen van den wind door de boomen en in de verte het kraaien van een haan. Ik ademde den geur der denneboomen op, mijn voeten gingen vlug over het biuine mos en het was, of ik mij plots opgewekter ca sterker voelde dan in dt, stad. Ja, dit is wel de omgeving voor de patiënten, wier lot de vereeniging, waar van de heer Groen secretaris is, zien in de eerste plaats aantrekt. Het vriendelijke huis, waar zij zulle* worden verpleegd, ligt geheel afgezon derd midden in de bosschen. Van het breede balcon voor de ruime, frissche slaapzaal ziet men over het lage groene hout tot aan den toren van Dieren. In het hooge dennenbosch, naast het huis slaat de vriendelijke kleine lighal „ligpricel" zou ik kunnen zeggen te wachten op haar patiënten. Ik heb er een half uur op deri bruinen rullen grond gelegen; ik heb er geluisterd naar dc ruischende dennen en een heer lijke rust kwam over mij. Verlangen sloop in mij daar te blijven, niet naar de si ad met het woelige, drukke leven terug te gaan. Zuster Stuurman Stekhoven was zoo vriendelijk mij het door den architect Verschuyl gebouwde sanatorium te la. ten zien. Ik werd getroffen door hei liohte, het frissche en zonnige van he?l dit gebouw! Geen oogenblik kreeg men den indruk in een „ziekenhuis" te zijn. Dc witte tegels met daar lusschen de alleraardigste „zwartjes" naar bekende schilderijen en de gekleurde bloemmo tieven in de corridors, de badkamers, de slaapzalen en de hall geven aan het ge heel iets ongemeen fleurigs. Alles is bijkbaar gedaan om de patiënten in een opgewekte stemming te houden. Zon, licht, frissche lucht, een vroolyke, pret tige omgeving, de patiënten vinden het n ruime mate in dit zeer moderne, riendclijke sanatorium. Architect Ver schuyl heeft begrepen, dat t.b.c.-patiën ten zeer vatbaar zijn voor stemming dsit opgewektheid een der eerste ver- eischtcn voor hun genezing is. Deze gedachte is in heel dit gebouw tol uit drukking gekomen. Wel had de heer Groen gelijk, toen h:j zeidc, dat de vereeniging trots kan zija op haar werk 1 Laten we den leden mo gen toewenschen, dat het sanatorium in dc toekomst steedszoo weinig mogelijk patiënten moge huisvesten. J. B. SCHUIL', HET DUITSCHE MINISTERIE AANCEVULD. DE ONTVANG8T DOOR DE DUITSCHE PERS. DE JOURNALISTEN EN DE OONFERENTIE TE LAUSANNE. DE ONEENICHEID DER CONFERENTIE BECiNT AL! ZOEKT TURKIJE TWIST MET DE CEALLIEERDEN. Het nieuwe Duitsolie ministerie dat nog vrij onvolledig was, is gedeel telijk aangevuld. Een der nog niet toegewezen porte feuilles in het nieuwe Durtsche kabi net, dio van binnenlandsche zaken, is aanvaard door den opper-president van baksen, den democraat Oesex. Verwacht wordt, dat de Duitsche ge zant te -Kopenhagen, Von Rosenberg, zal worden benoemd lot minister buitenlandsche zaken in het nieuws Duitsche kabinet. Morgen zal de rijkskanselier Cuno zijn mede-munsters aan den Rijksdag voorstellen. De parlementaire basis van het nieu we kabinet is belangiyk kleiner dan die van het mrnisierie-Wiith. Terwijl de 173 stemmen der socialisten verloren zijn gegaan, heeft hel nieuwe kabinet dew steun van de Duitsche Volkspartij, dia echier slechts 67 leden in het parlement heeft. Eveneens is de positie van hei Centrum anders dan vroeger, daar deze party uitdrukkelijk heeft verklaard, dat liet zich met beschouwt als deel uit tv maken van een regeer mg scoaliue. Ue ontvangst van 't ministerie door de pers is vry koek la de „Zeil", het orgaan van de Duit sche Volksparty, geeft dr. Suesemaan een uiteenzetting over de regeerings- crisis, waarin hij o.m. het volgende zegt Indien de sociaal-democraten het staan zouden hebben om de blikken van de groote massa op dc groote buiten landsche politiek te richten insteds van zich op de bmaenlandscne politiek blind te staren, dan zou ook het vraag stuk der jjroote coalitie een gunstige oplossing hebben kunnen viuden. De sociaal-democraten schijnen zich __in de zijde der oppositie te willen scharen. In ieder geval moet men wen- schen, dat de sociaal-democraten zich met het oog op de internationale po sitie van Duitschland ook aan de zijde der oppositie zoodanig zullen weten te beperken als de omstandigheden he: gev.ènscht maken. De „Lokai Anzeiger" ziet het mi nisterie voorloopig als een middenstuk lusschen een parlementair en een vry kabinet. Dit heeft zyn voordeden, doch ook zyn schaduwzijden. Slechts by een zeer sterke ieiaing zal liet kabinet z-jn taak kunnen vervullen. ue „Vossische Zcitung" meent, dat het kabinei-van-perspnen, dat gevormd zou worden, een uitgesproken politiek kabinet is geworden voigens een ar beidsgemeenschap en wel van de» rechischea vleugel. De houdinjr der so ciaal-democraten wordt hierdoor niet vergemakkelijkt. Uu sunder opmerkelijk is, worat uit Bal lil 11 gemeld. a&t ue reiaer der Duitsche Volkspartij, <U. Becker (Hessen)in het kabinet zat- i.iii.u neemt. Daardoor wordt nog dui deiiiker. dan tot nu toe, dat hot ka- binet-Cuno. in plaats van eem onpei- boonlijk zaken-ministerie of een ka binet van boven de partijen staande mannen, een uitgespzoken politiek kabinet var. co arbeidsgemeenschap is. en dan eigenlijk nog alleen van deu rechtervleugel der daarin ver tegenwoordigde partijen. Het ia moeilijk te verwachten, dat daardoor do houding der sociaaldemocraten, tegenover dit kabinet gemakkelijker zal worden. De „Vörwarts" schrijft o.a.De op volger van Robert Schmidt in het de partement voor Economische Aangele genheden, Becker-Hessen. van de Duit sche Volkspartij, betcekent het grof ge schut van de nieuwe ministerlijst, want door bezetting wordt deze zoo belang rijke post overgeleverd aan invloeden van zuiver kapitalistischen aard. Het is te verwachten, dat de strijd tusschen de nieuwe regeering en de sociaal-de mocraten een brandpunt zal vinden in het departement, hetwelk door Becker zar worden beheerd. Andere ministers zullen tegemoet ko men aan het groot-kapitaal, hetwelk in vloed op de regeering wenscht uit te oefenen. Waarschijnlijk zal de pressie, 'elke van rechts op Becker zal worden uitgeoefend zoo in kracht toenemen, dat de verbindingen met de linkerzijde toch; zullen scheuren. Do sociaal-democratéfc zullen de nieuwe regeering naar haar daden beoordeelen. Zjj zullen een zake lijke oppositie voeren, waar dit noodig mocht blijken. Reeds kan worden voor speld, dat de levensmiddelenpolitiek van Müller-Bonrx en de justitionnecle politiek van Heinze dc sociaal-democra ten zal noodzaken, hun zakelijke opposi tie met volle kracht te gaan voeren. Het „Berliner Tagcblatt" schrijft ojp. Men heeft hier nog slechts te doen met een ministerie, hetwelk den eersten overgang vormt naar een toe stand, waarin grooter overeenstemming tusschen de verschillende poli'ieke par tijen zal bestaan. In dien tusschentiid zal do Duitsche Volkspartij kunnen toonen, in hoeverre zij haar beloften om het Duitsche economische leven weer op de been te helpen, zal vervul len. Vooral Becker zal daarbij de vuur proef hebben te doorstaan. Wij maken ons geen illusies doch verwachten, dat de twee volgende beginselen zullen worden nagestreefd. Ten eerste een duidelijk uitgesproken buitenlandsche politiek, die gebaseerd zal rijn op de jongste nota aan dc geallieerden no pens de kwestie der stabiliseering van de mark. Ten tweede dat een politiek zal worden gevolgd, die rekening zal houden met een later weer opnemen der sociaal-democraten in de regeering. Over de conferentie to Lausanne niet veel nieuws tc vertellen. De talrijke Parijsche journalisten, die naar Lausanne zyn gekomen om daar de conferentie zooveel mogelijk van nabij te volgen, zullen zich hun reis daarheen nog wel lang herinneren. Ze kregen namelijk niet, zooals gewoon lijk, toestemming om in den officiee- lcn trein met Poincaré mee te reizen en daar ze.ruim tweo uur achter diea trein aankwamen, slaagde slechts ekn gedeelte van het gezelschap journalistet» *r ia na een snelle rit per auto dt Zwiuscrscho grens te bereiken. Het werd toen een wilde nachtelijke jacht om den extra-trein van den premier in te halen en ten slotte was de voor auto nog maar een half uur achter. Bij aankomst te Lausanne vernamen zij, dat de ministers waren doorgereisd naar Territet bij Montreux. Dat was buiten het programma om, maar tot op het allerlaatste oogenblik wisten d<s autoriteiten te Lausanne evenmin als Poincaré of Lord Gurzon, waar de moesung met Mussolini zou zijn. Poincaré en Curzon hadden den Ita- liaanschen premier een telegram ge zonden, waarin zij hem voorstelden zijn reis van Territet voort te zotten naar Lausanne cn 24 uur lang wachtten zy tevergeefs op het antwoord. Hun eerste vraag bij aankomst aan het station té Lausanne was, of er nog geen tele gram van Mussolini was gekomen. De autoriteiten die op het perron de ministers kwamen verwelkomen, wisten :ts. Een van de secretarissen vliegt naar de telefoon en slaagt er eindelijk in verbinding te krijgen met Mussolini, die te Territet op de heeren te wachten. Dezen stapten toen maar weer in en om 8 uur kwamen Lord Curzon en Poincaré te Territet aan, waar Mussolini hen opwachtte. Het tele gram dat dezen uiinoodigde om naar Lausanne dooi te reizen had hij niet ontvangen. De i'arijscke journalisten, van wie de meosten te Lausanne gebieven wa- 1, kregen eindeiijk 's avonds laat Poincaré te spreken, toen hy uit Ter ritet terugkeerde. Hij ontving de hee ren in zijn hotel en zeide dat hij niet veel nieuws had mede te deelen. De bespreking die hy pas had gedaan was geheim geweest en de conferentie zelve zou ook oen opeenvolging van geheime besprekiugen zijn. Hij moest de pers vertegenwoordigers dus wel waarschn. dat ze groote kans liepen een zee» ondankbare taak te hebben aanvaard. Maar hij troostte hen met te zeggen, dat de conferentie waarschijnlijk niet langer dan drie of vier weken zou du ren en dat men vermoedelijk het be gin van de lente niet te Lausanne zou behoeven af te wachten. Poincaré voegde er aan toe, dat hy zelf dadelijk achter de schermen zou verdwijnen en de plaats zou ruimen voor de Fianscho gevolmachtigden. Heel veel kwamen dus de persmen- schen na hun inspannende reis niet te weten. Ze kortten zich den tijd met in de nieuwe omgeving wat rond te kij ken en bij gebrek aan stof over dt conferentie beschreef een hunner toen maar een bruiloft, die gevierd werd in het hotel waar Poincaré verblijf houdt en waar hij zijn bezoekers ontving. Ongeveer op hetzelfde oogenblik waarop de reporters van Poincaré af scheid naijlen, ging in dc groote hal van het hotel het bruiloftsgezelschap uiteen. Het bruidje in haar witte bruids kleed met langen sluier en sleep kuste haar ouders vaarwel en allen die daarbij tegenwoordig waren zagen in dat bekoorlijk tooneeltje een gunstig 'oorteeken voor de conferentie. De grond daarvoor is nogal zwakl vergaderingen te Lau sanne zijn druk aan den gang. In dc Woensdag gehouden zitting van de eerste commissie voor de territorl. ale en militaire aangelegenheden, heeft Israel Pasja de Turksche eischcn betreffende Thracië uiteengezet, en een volkstcmming voor West-Thracië voor gesteld. Do gedelegeerden moeten zich een stemmig tegen het houden van een volksstemming in West-Thracië hebben verklaard. Men begint dus al met het niet eens te woidenï Zoekt Turkije twist met dc geall loerden? Het heeft er inderdaad veel van. Refet Pasja is door de regeering ic Angora te Constantinopel door een an deren gouverneur vervangen wegeus zijn tegemoetkomende houding jegens de geallieerden. Vorspreid oUuws DE IERSCHE QUAESTIE. Mon kent De Valera's bedreiging i ei bloed zou vloeien als Erskine Childers werd terechtgesteld en mcu ook, dat het tegen hem gevelde lis nog niet is gepubliceerd. De „Daily Mail" verneemt van zijn cor respondent intusschen, dat do En- gelschman, die De Valera's rechterhand was bij den opstand in Zuid-Ierland te gen de voorloopige regeering, door cru krijgsraad is ter dood veroordeeld. De aanklacht tegen Childers luidde, dat hij in het bezit werd gevonden van cea revolver, waarvoor hem geen verlof was verleend. Wegens juridische moeilijk heden is het vonnis nog niet ten uil- voer gebracht. Naai aanleiding van al deze moeilijk heden, heeft het Britsche kabinet dan ook al besloten, dat het op het oogen blik niet mogelijk zou zijn om de troe pen uit Ierland terug te trekken. Een eigenaardig verhaal doet de ron de in Birmingham, waar midden in Engeland das Zondag drie mannen gearresteerd zouden zijn door een deta chement soldaten van den Vrijstaat, die Zaterdag geheel gewapend in dc stad moeten zijn aangekomen. Twee mannen werden gearresteerd toen zy uit een roomsch-katholieke kerk in Moor-strcct kwamen. De ander werd gevolgd tot aan zijn huis in Edgbas- ton. Hij trachtte nog tegenstand te bieden, maar werd in zijn eigen auto gestopt en later met de andeien on der geleide in auto's weggevoerd. Nie mand ziet echter kans om bevestiging of tegenspraak van dit verhaal te krij gen, In Dublin is men weer bezig een ■mmissio bijeen te brengen, die nu eens eindelijk de vijandelijkheden zou doen ophouden. DB SPAANSCHE NEDERLAAG IN MAROKKO. De Kamer heeft voor oen stampvolle xaal een begin gemaakt mot do bespre king van hot rapport van generaal PI- easse ovor de nederlaag by Mallia 1921. De soeialistiseho afgevaardigde Prieto schetste de voornaamste fases vsn het débacle on eisohte oen volledig lieht over de gebourtenisseu. Generaal Picasso, van wien hierboven sprake is, ie destjjds door de parlemen taire commissie uitgezonden om een on derzoek ;u to stellen naar do oorzaak van do nederlaag der Spaansehe troepen Marokko. In het rapport, hetwelk hjj over dit onderzoek heeft uitgebracht, richt hy ernstige beschuldigingen aan het adres der officieren. Men weet dat generaal Berenguer, do voormalige Spaan sehe hooge commissaris in Marokko, tot de beschuldigden behoort. De Fransche bladen molden nu dat do generaal in den Senaat den minister-president er zyn ver wondering over heeft geuit, thans terecht te moeten staan nadat hy gedurende on- geveor een jaar na de ramp in zyn com mando is gehandhaafd on met eerbewij zen is overladen. De minister-president antwoordde daarop, dat dit een aangele genheid is, waarover hot Hooge Ge- Gerechtsbof en niet do regeering zich heeft uit te spraken. EEN EÜMOEEIGE ZITTING DEK In de Kamer werd door den socialist Melekmans geïnterpelleerd over do ge beurtenissen, wolkc zich zouden hebben afgespeeld in de kazerno van het zesde regiment artillerie, en die den dood van een soldaat tengevolge zouden hebben gehad. Deze interpellatie gaf aanleiding tot heftige interrupties, vooral toen spre ker verklaarde, dat sommige officieren een man uit het volk als „goedkoop mate riaal" beschouwden. De minister voor Nationale Verdedi ging nam hot krachtig voor da officie ren op. Hy verklaarde, dat de lezing, welke door den interpellant van de feiten was gegeven, niet jnist was, en dat de betreffende soldaat was gestorven aan bloedvergiftiging, als gevolg van een in gewandsziekte. Voorts verklaarde de minister, dat, innoer de vorige spreker by zyn verkla ringen bleef hy machtiging zou geven tot een strafrechterlijke verroiging. Het antwoord ran den minister werd voortdurend onderbroken door interrup ties der uiterste linkerzijde, doch warm toegejuicht door de rechterzijde en libe ralen. De voorzitter dreigdo vorschoidene ma- Ion, de zitting te zullen opheffen. DE NIEUWE KHALIEF. VAN TURKIJE. De nieuwe Khalicf Abdoel Medjid Effendi, de neef van den thans afgezet- ten Sultan Mehmed VI, is 54 jaar oud en is, volgens het „Journal des Dé- bats" zeer gezien in Europeesche krin gen, waar hij als fijn beschaafd man, beoefenaar van de letterkunde, de mu ziek en de schilderkunst, in hoog aan zien stond. Van den beginne af heeft hij de na tionalistische beweging gesteund. Toen hij werd geius gcwenscht mei O» verkiezing tot Khalicf, verklaarde i hy „Ik ben zeer getroffen door her blijk van v^trouveo, dal mijn land nik heeft gegeven. Ik heb altijd een onwan kelbaar vertrouwen gehad in den bloei de bevrijding van mijn land, waar aan ik innig beu verknocht. Zelfs in de hachelijkste tyden heb ik nooit mijn hoop verloren op huljr van Allah, noch mijn vertrouwen in de overwinning van den strijd dien mijn volk is begonnen voor zijn bestaan en zyn onafhanke lijkheid. ,lk heb altijd den wensch gekoes terd nuttig tc kunnen werkzaam zya voor het welzijn van mijn land en voor mijn godsdienst. Die wensch wordt thans verwezenlijkt." De „Mal ia" beva< een zeer waat- deerend artikel over den nieuwen Kha licf, dat geschreven is door den secre taris-generaal van het Fransche Me- hammedaansche Instituut, Robert Ray naud. De schrijver schetst met enkele woor den den indruk dien hij bij een au diëntie in Yildiz-Kiosk heeft ontvangen an den thans afgezetten sultan, die hein n zijn stoel ineengedoken ontving, als een krachteloos, oud, armzalig, ziekelijk mannetje, blijkbaar voortdurend in angst levende voor een aanslag op zij a leven en hij stelt daartegenover de op- olger vau den sultan, een krachtig, flink man, wiens statige houding spreekt van een vasten wiL Toen de schrijver hem bezocht ia zijn paleis te Scoetari, waar hij in een zaamheid en onder voortdurende be waking leefde, was hij reeds de Ke- malistischc politiek toegedaan en be rekende hij in 't geheim zijn kansen om naar Angora te kunnen vluchten. Zijn strenge bewaking maakte dat echter niet mogelijk en hij bleef dus «e Scoetari, in afwachting van jiet uui der bevrijding. Reeds oDdcr <le regee ring van Abdoel Hamid was hij we gens zijn bekende denkbeelden ver dacht en feitelijk is hij tw«-cn-dertig x een gevangene geweest, zij 't dau een weelderige paleis-omgeving. Zijn gevangenschap heeft hij besteed door zich te ontwikkelen eu zich vooral op muziek en schilderkunst toe te leggeu. lij is een beschermer van de schoont: kunsten cn een vung voorstander van de vrijheid, waarvan hij zoo lang ver stoken is geweest. In zijn gesprek met zijn Franschca bezoeker toonde hij groote sympathie] voor Frankrijk en sprak hij over de tal rijke vrienden die hij te Pariis had ca met een glimlach vertelde hij dat se dert 1914 een door hem gemaakt schil derij, dat hij naar Parijs had gezonden om in den Salon te worden tentoonge steld, maar dal in het oorlogsjaar is zoek geraakt, nog altijd in de een of andere .bewaarplaats is opgeborgen. CLEMENCEAU AAN HET WOORD. Clemenceau, de vroegore Fransche premier, hoeft in! Amerika, onder ?eel belangstelling, zijn eerste rede ge houden. Het treffendste gedeelte der rede as dat, waarin hij eon beroep deed op Amerika. „De Duitsohers waren de eerate militaristen en zij bereiden zich reede thans weer op een nieuwen oorlog voor. Weet gij niet, wat dit betce kent? De toenadering tusschen de Turken en Sovjet-Rusland is een on heilspellend voorteeken «n inmiddels smeden Ludendorff en andere Duit sche militaire leiders plannen tegen de democratische Duiteclic regeering. Wij bevinden ons thans te midden van de meest ernstige crisis. Het is noodzakelijk, dat Amerika zijn be sprekingen met Frankrijk en Enge land hervat, ten einde Duitschland te toonen, dat de drie naties, welke 1 liét nebben verslagen, nog steeds op haar hoede zzjn. Vroeger of later zal Amerika toch belang moeten stollen in de Euro- peesohe aangelegenheden, omilal bei niet welvarend en voorspoedig kan blijven, ais Europa in bloed wordt gedompeld". Clemencc-au dringt er daarom op aan, dat Amerika een plan zal ont werpen voor de uitvoering van de vredesvoorwaarden en dat het te va men met Engeland en Fraakrijl: zal doorzetten, dat dit plan door Duitsch land wordt uitgevoerd. Clemenceau oefende vervolgens crl- tiek uit op de houding, welke Ameri ka na den oorlog heeft aangenomen. Hij zei, dut, nu Amerika aan Duitsch land vredesvoorwaarden heeft opgo- ltgd, het ook verplicht is er voor te zorgen, dat die voorwaarden worden verwezenlijkt. Clemenceau trok de waarde van Duitse hi aiuis onderteekening van het vredesverdrag in twijfel. Wanneer Frankrijk in 1918 had geweten dat de schadeloosstelling vier jaar later nog steeds niet zou zijn betaald, dan zou het naar Berlijn zijn getrokken. Deze verklaring werd lulde toege juicht De schadeloosstelling was een Ame- rikaansch denkbeeld, zeide clemen ceau vervolgens. De wapenstilstand was geheel in overeenstemming met net Amerikaansche standpunt. Ten slotte verklaarde Clemeoce.au: „Ik verlang «een offers van Ameri ka, doch slechts dat het den vil zr1 uitdrukken om niet afzijdig te 1 lij ven. Wij bevinden ons thans te mid den van de groote crisis; niemand weet, wanneer zij zal eindigen". TWEEDE KAMER 22 November Staatsbegrooting. Alge- incene beschouwingen en „Arbeid" afgedaan. „Ju stitie" aan de beurt. On ze huwelijkswetgeving. Minister De Geer heeft mede na mens den wegens familieomstandig heden afwezigen premier dezen mid dag in tweede instantie nog eenige algemeene beschouwers der Staatsbe- grooting (hoofdstuk I) beantwoord en daarmee was dit hoofdgerecht van het begrootIngsmenu opgepeuzeld. Ten aanzien van de motie-Van Rap- pard om de voorgenomen splitsing; van het departement van Landbouw, op te schorten verklaarde de heer De Geer heden, (let de regeering die motie niet kon aanvaarden. De regeering was evenwel verzekerd van de instemming der rechterzijde, wiet agrariërs Weilkaiup. Deckers en Win- termans zelfs vóór de splitsing waren en zoo viel de motie met 49 tegen 33 stemmen, zuiver rechts tegen links. Mr. Troelstra was met zijn anti- peneioenaftrek- en herclassifioatie- uïistel-mitie evenmin gelukkig. De regeering had deze reeds eerder af gewezen en tlian8 sneuvelde de anli- pensioenaftrek-moiie met 59 tegen 21 slemmen (waarbij alleen de vrijzin nig-democraten en de S.D.A.P. vóór- stemden) en de herclassificatie-u ïistel motie (het uitstel zou moeten duren tot het parlement over gegevens zou hebben beschikt om haar oordeel over de herclassificatie der gemeenten uit te spreken) met 50 tegen 31 stemmen. De Laatste stemming was weder rechts —links, met dien verstande, dat mej. mr. Van Dorp zich hiei aan üe züde van rechts schaarde, natuurlijk al leen uit bezuinigingsoverwegiiigen. De goedkeuring van hoofdstuk I volgde daarna zonder stemming. Minister Do Geer had tevoren nog verklaard dat de door den heer Co- lijn aangeroerde kwestie betreffende onze defensie hoofdzakelijk van tecli- nischen aard wa6 en dat daarover bij „Oorlog" deeverlangd nader kan worden gesproken. Hij achtte overi gens voortgaande versobering we gens te vreezen verderen teruggang van het nationaal inkomen noodzar- kelijk. De begrooting van minister Aal- berse, waarvan het eindcijfer voor 1923 f 64.300.000 bedraagt, tegen f 93.500.000 in het loopende jaar en waarop dus 29 millioen is bezuinigd, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag algedaan nadat minister Aalberee het amendement-Groeneweg tot verhooging van het euhsiriie voor drankbestrijding om bezuinigingsre denen, die over de geheele linie moe ten gelden had ontraden en nadat hij zich bereid bad verklaard, rekening te houden met de verlangens ten aan zien van de z.g. „mooie", (5c) kamer in premiebouw- en subsidiewoningen. Donderdag komt met dc eveneens ontraden motie-De Vrïes-Bruine in zake reorganisatie van den sociaal- ïnedischen dienst het amendement- Groeneweg in stemming. Heden was, na hoofdstuk I de b<n grooting van „Justitie" aan de beurt Haar eindcijfer bedraagt 30 1/2 mil lioen tegen 38 1/3 millioen over 1922. Hier is uus een bezuiniging van bijna 8 millioen Twee dames- en drie heercitieden van het parlement hebben hierbij het min of meer pikante onderwerp hu welijkswetgeving besproken. Mevrouw inr. Bakker-Nort leidde dit ia met een he'der pleidooi voor de «ettelijke ge lijkwaardigheid van man en vrouw 111 don echtelijken staat. Totnutoe wordt wel erkend dat man en vrouw in het huwelijk „één" zijn, maar de wet zegt erbij: „de man ls num mer één". Aldus mevr. Bakker, dio hoopt dat minister Heemskerk mo' spoed ©en reorganisatie onzer huwo. Iijk8wetgeving in modernen zin ter hand zal nemen. Maar haar sekse-genoote, doch po litieke tegenstandster mr. Frida Katz, oordeelde anders. Zij is van meening, dut de huwelijkswetgeving behoort uit te gaan van normale gevallen. En (int zijn haare inziens ik zou het niet durven tegenspre ken! de goede huwelijken. In normale gevallen nu is de man hoofd van het gezin, en daarin wenscht géón verandering te zien aange bracht. De rede* van mej. Katz werd dit zij zonder schroom gezegd op zeer sympathieko cn overtuigende wijze uitgesproken en daarvoor had mej. Katz menig complimentje in onb 'vangst te nemen. De Katholieke heer Van Schalk dia

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5