Over «Se grenzen. Stadsnieuws Hei iündeimsi van Haarhuis uagMau. Raadsstukken. 40e Jaarga»53 No. 12113 Verschijnt dageMjks, behalve op Zon- en Feestdagen MAANDAG 4 DECEMBER 1922 HAARLEM S DAGBLAD it gevestigd :o.if omatreken f0.571/»; franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitaave dor N.V. Lourens Coster, Directour-Hoofdrodacteu ABONNEMENTEN per 8 maanden: Voor Haarlem eu de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd js (kom der gemeente) 18.67l/j. Franco per post door Nederland f3.87'/i. Afzonderlijke nummers f0.16. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem •*OD,rt ADVERTENT IEMVan 1—5 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cte. Reclames 60 Cts per regel. bU abonnement aanzienlijk rabat. Tv.aalf6tuivers>adveitentiën van Vraag en aanbod van 14 regels 60 CU per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. A contant; buiten bet Arrondissement dubbele prijs. Directie e PEEREBOOM, Telefoon 3082 li Directie en Administratie: Grootc Houtstraat 83. Telefoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velsercoro, Wljkeroog, lJniuiden, Beverwijk enz. DRIEHUiZERKERKWEG 2, VEL8EN, TELEFOON 352t DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD MAANDAG 4 DECEMBER. Museum van Kunstnijverheid: Bin nenhuiskunst 104 uur. l'ea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's rniddage 3.30—5.30 en 'b avonds 8— 10.3U: Concert. Cinema Palace Foyer: Middag- en Avondconcert 3.305.30 en 811 uur. DINSDAG 5 DECEMBER. Museum van Kunstnijverheid Binnenhuiskunst 104 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Hcu straat's middags 3.305.30 «n avonds S10.10: Concert. Cinema P-tlace Foyer Middag- en 'Avondconcert 3.305.30 en 811 uur. Luxor-Theaicr, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt Bioscoopvooistelling, 8 uur. Cinema-Palace, Grooto Houtstraat Bios .uupvuor stelling, 8 uur. Scala-Theaier, KI. Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Nu of Hooit. Eindelijk komt er nu een voorstel van li. eu W. 0111 den verkeerstoestand ten noot den en ten zuidoa van de Groo te Houtbrug te verbeteren, naar aan leiding vau eeu voorstel vau het Raadslid Groenendaal vau 14 Mei lölü Het Collego beeft er dus den tijd voor genomeu. Eeveuwel dient te wor den erkend, dat het onderzoek van de verkeerscoinmissie, die indertijd door den Raad werd ingesteld, van deze vertraging een der oorzaken kan zijn geweest. Vreemd geuoeg wordt nu niet het deze commissie ontworpen plan maar een plan van den directeur van Pu blieke Werken ingediend; dit zou ons overigens natuurlijk onverschillig kunnen zijn, te meer omdat de com missie zich er mee vereenigt, wan neer dat laatste plan eeu definitieve oplossing van de moeilijkheid bracht. Dit is evenwel volstrekt niet 't geval, want wel worden, meencn B. en W., verschillende verbeteringen verkre gen (men zie het voorstel in dit num mer) maar de twee leelijke kommiezen- huisjes, in den volksmond de dobbel- iteenen genoemd, blijven behouden. En die staan in den weg en blijven bij elke wijziging in den weg staan Men weet. dat indertijd door den Raad is besloten, deze dingen op te breken. De Regeering heeft daaraan, op voorstel van B. en W. haar goed keuring onthouden. Nu de verbetering van de Grooto houtbrug en hare omgeving evenwel opnieuw ter sprshe komt, zal de Mi nister ervan moeten worden over tuigd, dat hot behoud van de dobbel- steenen, die geen kunstwaarde heb ben, alleen een berinnering zijn uit een tijd toen er allerwege leelijge bouwd werd, onmogelijk is. En wordt ook ditmaal do toestemming der Re geering geweigerd, dan late men de zaak, zooals ze is. Beter geen verandering, dan do ge brekkige dio nu wordt voorgesteld en die toch nog 80.500 kost. Wij hopen dat de Raad voet bij Btuk zal houden en opnieuw verklaren, dat het sloopen van de dobbelsteenen noodzakelijk is. Met genoegen merk ten wij op, dat althans een minder heid in het College van B. en W- „geen prijs stelt'' (de uitdrukking is wel zoo zacht mogelijk) op het be houd van die huisjes. Proces over d® Kazerne. B. en W. Itebben dan nu aan den Raad het voorstel gedaan, tegen den Staat te Droced se ren over die terug gave van de infanterie!; azeme aan den Koudenhorn. omdat de ee- moente dringend behoefte heeft aan lokalen (men zie elders in dit num mer het voorstel van B. en W.) en omdat het mfanterlagarniaoen uit Haarlem is weggenomen Het contract, waarop het koeteloos gebruik door het Rijk van deze gebou wen steunt, is aangegaan 11 Oot. 1860het werd in de Raadsvergade ring van 26 Sent van dat iaar goed gekeurd an B. en W., Is oontraetant ter eer« ziidc werden tot de uitvoe ring gemachtigd Het contract luidt wis vo'gt Art. 1. Door den contractant Ier eeno rilde worden in zijne vermelde hoe- dani'-' Ier. behoeve van het Riik, kosteloos tol militair gdbmik afge staan en door den contractant ter a mie re ziide worden, alsme in riin voormei de hoedanigheid, op den vermelden voet ten behoeve van 't rijk tc* militair gebruik oveivenomen. de naver melde aan de gemeente Haarlem in eigendom behoorendo gebouwen, meubelen enz tc weten: a- de kazerne enz. b. de meubelen en hot verder huls *nad, die zich in ontremoTde getoou *en bevinden, te weten enz. Artikel 2 Do oontraetant ter ande re ziide verklaart ln zijne voormelde hoedanigheid dat, aanvang nememdte met den eereten Januarii 1861, dc hienroren in art. 1 vermeide gebot: wen. meubelen enz., gedurende den tiid dat zii bij de militairen in ge oruik ziin. voor rekening van 't njk onderliouüon. heisteia en des noodig verbeterd zullen wordeu. Artikel 3. 14e contractant ter andere ziide verklaart in zijne vermelde hoedanigheid, cilat. wanneer de in ait.l genoemde gebouwen, meube.cn enz., tlooi den Minister van Ooiiog niet meer voor de militaire belangen noo- dig zuilen worden gCiotvifeeld, rij alsdan aan de gemeente zullen wor uen overgegeven, en wil in den staat waarop zij zich op dat tijdstip zullen oevxiKien. zonoer oJat vun de Ge me en te eeltige vergoeoing zal kunnen worden gevorderd, wegens aaogo- brugte verbeteringen of herstellingen, uoe ook genaamd. Artikel 4. Ue contract ter eene zij de verklaart in zijn vermeldo hoeda nigheid, dat in het geval bij art. 3 beuoeld, door de Gemeente niets zal worden gevorderd tot schadeloosstel ling wegens eene verminderde waar- u« van de gebouwen, meubelen enz. bij ae militairen in gebruik geweest, en die weder aan de Gemeente wor den teruggegeven, welke alzoo zullen worden overgenomen in den toestand waarin zij zich op het tijdstip (iet- overgave zullen bevinden, en dit zon der eenige reserve hoe ook genaamd. Artikel 5. De contractant ter ande re zijde verklaart in zijne vermelde hoedanigheid, dat, wanneer onver hoopt de gebouwen in art. 1 vermeld, tijdens zij bij de militairen in gebruik zijn, door brand vernietigd of bescha digd mogten worden, zij voor reke ning van het Rijk herbouwd of her steld zullen worden, en aan de Ge meente blijven behooren. Tot zoover het contract. In dit sta dium van de zaak vinden wij geen aanleiding, nader op de zaak in te gaan. Alleen kunnen wij er dit van zeggen, dat blijkbaar de Minister van Oorlog meent, dat Z.E. de gebouwen nog steeds voor militaire belangen noodig heeft. Overhaasting. OulangB hebben wij al eens geklaagd over het feit, dat bijna al de Raads stukken op Zaterdag werden rondge zonden, en op den daarop volgenden Woensdag ter behandeling in den Raad komen. Verbetering heeft die klacht niet gebracht. B. en W. kunnen dat ge makkelijk doen, z ij zijn op de hoogte. Maar de Raad heeft ternauwernood tijd voor studie en informatie, de pers evenmin en het pubhek mist de gele genheid, om zijn belangen kenbaar te maken bij den Raad. Natuurlijk komt dat er bij zaken in gering belang niet op aan, maar bij dingen van beteekenis (verbreeding Zandersbrug, verbreeding Groote Houtbrug, wijziging der precario-ver- ordening) wel degelijk. Waarvoor toch dio overhaasting? Wil de Raad nu zelf niet daarover klagen? En, alB dat niet baat, eenvoudig de behandeling van belangrijke voorstel len aanhouden tot de volgende verga dering? Zooals het nu gaat, moet het toch niet blijven voortgaan. Belangheb benden en belangstellenden krijgen den onaangenameu indruk, dat zij overrompeld worden. Natuurlijk kan dat de bedoeling van B. en W. niet zijn, maar waarom dan de 6tukken niet vroeger gezonden of de voorstel len wat later op de agenda gezet? DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. GENOEG SENSATIE, MAAR WEINIG VOORTCANG. Terwijl de Nederlandscbe tooneei- directeuren zich het moede hoofd af tobben, waar zij „Schlagers" van- daan zullen halen, die bij het criti- sche, onberekenbare publiek zullen inslaan, 0111 in deze zware tijden een sluitende rekening te maken, wordt in liet buitenland op telkens wisselende plaatsen Schlager na Schlager opgevoerd, tragicomedies die de geheele wereld tol publiek heb ben, maar die, zonderling genoeg hoe langer den loop van het stuk it, financieel steeds grooter stroppen women. De revue „Lausanne" is nu in vollen gang en men verwacht, dat zij met Kerstmie nog wel zal ioopeu. Um de wereldbelangstelling gaande te houden worden er telkens nieuw, scènes mgeluscht. Overigens ie het voorloopig voor het publiek nog niet duidelijk wat er bereikt zal zijn, wan eer het doek zal vallen. De Turken hebben vooralsnog niet het eucccs kunnen boeken, dat zij meenden te mogen verwachten. Zij eiscliten eene volksstemming in West Thracie in de overtuiging dal deze te hunnen gunste zou alloopen. De Entente heelt dezen eisoh niet inge willigd, omdat een onverdeelde toe wijzing van deze landstreek aan Tur kije het smeulende Balkanvuur wel weer eens in volle hevigheid zo ui kunnen' doen oplaaien en waar-' Bchijnlijk tevens omdut het referen- dumsysleem na de proefnemingen ln het verleden, nu juist geen gunstige reputatie heelt gekregen. Intu&schen is in het betwiste gebied een hevige opstand tegen de Grieken uitgebro ken en deze Kwestie is dus nog lang met opgeiost. En zoowaar hebben de Amerika nen, die zich zoo langen tijd uit al het Europeesch geharrewar wisten te houden hun waarnemende neutrali teit er plotseling aan gegeven en hun standpunt uiteengezet ton opzichte van het vraagstuk van de „open deur". Het verband met de petro leum, die immers de geheele wereld beheerscht, werd onmiddellijk vast gesteld en de geruchten, dia nu een- maai het noodzakelijk gevolg zijn van de geheime diplomatie vliegen door de wereld rond. Eene categorische verklaring uit Lausanne, dat in geen enkel verbond petroleunibelangen bij de bespreke- kingen te pas zijn gekomen en een/ nadrukkelijke ontkenning van de aan wezigheid van petroleunimagnaten te Lausanne zelf of in de nabijheid, heeft de achterdocht niet weggeno men. Uit het feit dat Isrned Pasja 11a de Amerikaansehe verklaring zicht baar verheugd was, worden de vree- sélijkste vermoedens gebrouwen van Amerikaansehe samenwerking met Turkije en Rusland tegen de Engel- sche politiek, die in den laatsten tijd toenadering tot Turkije zocht wegens petroleunibelangen. Waarcp de ver klaring van Lord Curzon dat Enge land geheel met de Amerikaansehe uitspraak Instemde deze oplossing on waarschijnlijk maakte. Wat den Ver- eenigden Staten echter van verschei- nene zijden wordt verweten is, dat zij, na zich buiten alles gehouden te hebben, wat met hun hulp den toe stand in Europa zou kunnen verbete ren, nu eigen economische belan gen op liet spel staan, plotseling zoo autoritair optreden, daarbij misbruik makende van hun positie als groot schuldeischer van bet geheele oude Werelddeel. Nu kan Europa bezwaarlijk verwe ten worden, dat liet langzamerhand ten opzichte van Amerika, dat toch tenslotte de reddende hand zal moe ten uitsteken, maar hiertoe nog steeds niet schijnt te kunnen besluiten, een beetje kriegelig wordt. Geen verplich tingen, geen enkele opoftering, maar gelijke rechten, dat gaat met aan, redeneert men. En zoo is het gekra keel in vollen gang. Nauwelijks was deze senaationeele Ainerikaansche scène gespeeld of er kwam nieuwe emotie van Grdeksohe ziide. Niettegenstaande het verzet van Bntscbe ziide werden vijf ministers en een generaal, die verantwoordelijk gesteld werden voor de Grieksche débécle ter dood veroordeeld en zon der verwijl geëxecuteerd. Dat deze mi nisters wel wat op hun kerfetok ha«i- den. valt niet te betwijfelen, maar dat er reden is aan te nemen, dat hun berechting niet geheel onpartij dig is geweest, of zelfs heeft kunnen zijn. mag ook als een feit beschouwd worden. Het Tevolutionnaire comité is nog steeds niet afgetreden, het heeft nu zijn aartsvijanden veroor deeld, de mannen die Konstantijn te rughaalden en dus volgens de inzich ten der tegenwoordige machthebbers verantwoordelijk ziin voor do cata strofe. Neen. van deze revolulion- naire rechtbank mochten de beschul digden waarlijk geen clementie ver wachten. Deze terechtstelling heeft begrijpelijkerwijs in de wereldpers een groote hoeveelheid stof doen op waaien. En zooals altijd zijn er ver schillende alandpunten. De ministers in een conslitutioneelen staat zijn on getwijfeld verantwoordelijk en daar om kunnen ook deze ministers tot op zekere hoogte beschuldigd worden van de tegenslagen, die Griekenland op den rand van den afgrond hebben gebracht. Maar is er niet kortgeleden een tijd geweest, dat dezelfde revolu- tionnaire officieren, die nu zoo streng straffen, vol geestdrift geloofden iu 't welslagen van den veldtocht, dien Konstantijn en zijn ministers niet voldoende hadden weten to jiriizen, wanneer het resultaat anders ge- weect ware. Hadden die zelfde mi nisters toen niet de meerderheid van het volk achter zich. De inmenging van de Engekche regoering wordt in sommige kringen als onverstandig beoordeeld. Grieken land is een onafhankelijke staat, die zelf haar binneniandsche recht spraak wel zal regelen. Intussohen gaat het rcvolutionnaire comité op donzelfdeu weg voort. De koning, die zich tegen de executies verklaard had, is zelfs in zijn eigen paleis gevangen gezet. Prins Andreas wordt vervolgd wegens insubordinatie in het leger, de generaals Daesmanis, gewezen dief van oen general en staf en Pa- poelas, oud-opperbcvelhebbor in Klein Azië zijn eveneens in staal van be- schukliginir gesteld. Griekenland lieeft hiermede zijn toah al met te beeus reputatie een nieuwen stoot toe gebracht. In al dit troebele water zullen de handige diplomaten uit Moskou nu dezer dogen komen visschcn. De groo te Tsjitsjerin is zelf voor deze schoone gelegenheid naar Lausanne gereisd. Do Amerikaansehe verklaring vooral is koren op don Russischen molen. Over de toelating van Rusland is veel te doen geweest en men is het over dit punt zelfs nu nog niet eens. De bedoeling was de Russen slechts uit te noodigen tot deelneming aan de besprekingen betreffende dg zee straten. maar hiervan waren de hoe ren uit Moskou niet gediend. 7i\ wenschten aan al liet krakeel mee te doen. De Entente heeft dit geweigerd, maar de Russische delegatie lioudt aan haas: eisen vast, hoewel zij haar dreigement om naar den Heilstaat te rug te koeren, voorloopig niet zal uitvoeren. isined Pasja, do Turksche leider, die voorloopig niet veel plezier van deze conferentie heeft beleefd, die zijn tijd verdoelt tusschen weigeren en zwijgen, zal met genoegen zijn mach tigen bondgenoot hebben zien komen. Want dat Moskou d© Turken in alles zal steunen, is eene uitgemaakte zaak. De Russische delegatie zal geen overeenkomsten onderteekenen, die niet 8trooken met de Sov iet-beginse len. Zij zal do Turksche eischen be treffende volledige onafhankelijkheid 6teunen en verlangen dat de Darda- nellen voor het vrije handelsverkeer worden opengesteld, maar voor oor logsschepen gesloten zullen blijven, aangezien anders in do zeestraten de grootate maritieme natie de baa6 zou worden. Het is te verwachten, dat Engeland zich hier niet zoo gemakkelijk bij neer zai leggen, niet zoozeer wel licht omdat het zelf da sterkste mari tieme natie is, of omdat het vreest dat de Russische vrienden van de lurken een schreefje voor zullen krij- als wel omdat er nog talrijke andere belangrijke zeestraten in de wereld zijn, voor het meerendee! in Engelsche handen en een precedent scheppen, dus niet zonder covaar is. Heden rijn de besprekingen over de zeestraten begonnen. De moeilijkhe den zullen dus wel spoedig aan het licht komen. Naar verluidt zullen de Turken onwrikbaar blijven vasthou den aan hunne eischen betreffende Karagatsj, de volksstemming in West- Thracie, het bezit van Mosoel, de eilanden enz. Neen hel botert nog lang niet te Lausanne. Kemal Pasja ordt reeds ongeduldig- en overweegt militaire maatregelen ingeval do con- 1 eren tie eeheei op een mislukking mocht uitloopen. Terwijl er pionnen schijnen te bestaan om de besprekin gen op 15 D cember te verdagen lot FehruarL P. W. P. Het was Zaterdagmiddag in de fruai-gcoohilderde zaai van het Luxor Theater gezel.ig vol, zoowel beneden als boven, toen de Directie van Haar lem's Dagblad aan de talrijke deel neemsters en deelnemers van onze Kinderrubriek hert, j aarlij ksohe feest gaf. Toen even na twee uur, na een aardig piano-nummertje, eindelijk onder het levendig», jonge goed de gowenschte stilte verkregen was, werd het feest namens de Directie door den tiaar P. W, Peereboom met een hartelijk woord van welkom ge opend. Hij vestigde er do aandacht op, hoe met liet klimmen van liet aantal abonnég van Haarlems Dag blad ook liet aantal kinderen, dat aan onze Kinderrubriek deelneemt, voortdurend grooter wordt. En wan neer iemand als mevrouw Blom berg de leiding heeft, kan liet niet andere, of ook de stukken speelgoed, die deze kindoren voor de zieke kin deren in Haarlem maken, worden steeds grooter in aantal. Dit ie wel in hoofdzaak te danken aan het ge duld en de toewijding van mevrouw Blomberg, die altijd maar weer klaai staat, om het initiatief tot dit mooie werk te nemen. Vooral dit jaar Ls het aantal inzendingen bijeonaer groot: over de duizend! De hoer Pee reboom kon dan ook de verzekering geven, dat de kinderen in do zieken huizen, en ook die van (le Crèche in do Asterstraat, erg blij waren met de geschenken van onz© rubriekertjes. Deze laatsten zouden dan ook aan het eind van het feest een belooning ontvangst mogen nemen. Maar spre ker merkte op. dat de Directie van Haarlem's Dagblad gemeend had. in de eerste plaats een geschenk aan vrouw Bloniberg te moeten overhan digen, ol6 een blijk van erkentelijk heid voor alles, wat zij voor de Kin derrubriek gedaan heeft, waarmee de aanwezige kinderen zich zeker wel zouden kunnen vereenigen. De keus was op een pluche tafelkleed geval len, dat nii aan mevrouw Blomberg overhandigde. Luid applaus weerklonk, terwijl mevrouw Blomberg haar dank be tuigde. Le heer Pcereboom hoopte teuslot- te, dat de kinderen een aungenamen middag zouden hebben. .Nu, dat hebben zij, getuige hun herhaalde uitroepen van verrukking en bewondering, die telkens door d« zaal daverden. En vele oudere geno ten mede. Het eerst was de heer William uit Amsterdam aan het woord. Deze had daarvoor zijn bekende poppentlieater meegebracht. Eerst sprak hjj de aan wezigen op de van hem bekende «K> aardig© wijze toe. Hij liet ze eentee geluiden nabootsen, o.a. ook „ssssstl", zoodat het leek alsof er een reusach tige stormvlaag door de zaai gierde! Hiermee was de stemming or roet een in! De heer William hield de kinderen geruimen tijd alleraardigst bezig met de bekende verhalen: „Tafeltje (lek je. ezeltje etrek je en knuppel uit den zak". „Roodkapje en de wolf en de grappen van Jan KJaassen, die alle zóo welbekend zijn, dat een bespre king er van overbodig is. De kinde ren genoten met volle teugen en leef den geheel in de geschiedenissen mee, vooral wanneer de poppen eenige vragen tot hen richtten, die telkent met een spontaan en luid „ja" en „nee" beantwoord werden. Aan do toejuiohingen na elk nummer Itwam schier geen eindl Toen kwamen eenige leerzame en 1 boeiende films op het doek, dae uiter mate voor de kinderen geschikt wa ren. Hier werd nog eens het duide lijkste bewijs geleverd. hoe nuttig deze films voor de schooljeugd zijn. Dat bleek al dadelijk bij de prachtlg- geklc irde natuurtafereelen. De kinderen hadden er al d over hooren vertellen, er mis schien af en toe een plaatje van ge- 1; maar mi zagen zij de werkelijk heid maakten zti de buitenlandeche reisjes zelf mee! Ook de beelden betreffende het le ven van de schildpadden en dc egels mochten zich in een onverdeelde be langstelling verheugen. Als een der glanspunten van dit feest kwam toen liet variété-nummer van het huidige programma in het Luxor-theater: het optreden van liet Italiaan6che Tatjana-Trio met de ver schillende muziekinstrumenten. Vooral het spel van de jongedame (niet alleen met haar Instrumenten, maar ook met haar gebaren) was één en al gracie en bekoorlijkheid. Met het schitterend uitgevoerde .Wilhelm Tell" werd dit con cert besloten. Een onbedaarlijk applaus was het welverdiend loon voor den heer en mevrouw Tatjaua en hun „Milla". Mevrouw Blomberg nam nu liet woord; zij bracht allereerst dank aan de Directie van Haarlem's Dagblad voor dezen heerlijken middag cji vei- lelde toen een sprookje, getiteld: ,,üe ge'.uksvogeltjc8". dat zij in verband hracht met het voor de zieke kinde ren vervaardigde speelgoed dour de kinderen van ouzo kinderrubriek. Mevrouw Blomberg noemde hierop de namen der kinderen, die door het lot waren aangewezen, om de prijs uitreiking in de verschillende zieken huizen bij te wonen. In het Sint Elisabeths Gasthuis kunnen ditmaal wegens eten hcer- echcnden kinkhoest geen kinderen worden toegelaten. We laten hieronder de namen vol gen: Mari a-Stichting (5 Decem ber 's avonds 5 uur): Bloemenvrien din netje, Zeester, Kleine Majoor, Zaandainmertje, Jcekie, Prinses Myr- nha, Prinsee Maja, Woelwater, Lache bekje, Behangertje. Diaconessenhuis (5 De cember '8 nam. half 4) Bob-zonder- zorg, Rosa Fluweeltje, Kerstkindje, Elzokatje, Do Schipperin, Aphrodite, Denappeltje, Duizendschoon, Friezin netje, Matroos. Joannes deDeo December 's a\ouds half 7): Matthijs Dekker, i-nso, fei useiiatz. Pierewiet, Gija Gouwen tak. Koning Boko, Aviutuur, Gerard Aootuc, Ananas, Columbus. Bethesüa-Sarepta U2 De cember 7 uur): Alleen in 't nestje. Anemoon, Jacoba Baas, Corrie Up- iiuizeii, Albert V reeken, Crocus, Col- mapuzzi, Luuneiijnlje, Anuio Donc- kerwoicke, Duuirooaiie. Meer en Bosch, Heemstede, (24 December, 7 uur): De kleine Le zer. Jodocus, De Steenbok, Piet van Weert, Piet Vroom, Bloody Fox. De- zo laatste kinderen moeten een ge leider (vader of moeder) meenemen. Hiermee was het programma afge werkt. Alle kinderen ontvingen bij het heengaan een herinnering aan dit feest. Daarvoor werden zn door den heer Blomberg alphabetiseli op geroepen. Grappig wae het hierbij, weer op te merken, hoe het redactie- gaheini, dat altijd een jaar lang be waard blijft, geschonden word. leder kon nu zien, wie Alleen in 't nestje was, Crocus, Anemoon, Lachebekje, Duizendschoon, Rosa Fluweeltje, Pie rewiet, enz. De kinderen dachten niet aan geheimhouding! Mevrouw Blomborg las nog dankbetuiging voor van het bestuur van het Diaconeseonhuis. Daarin werd meegedeeld, dat de speelgoed kast thans prachtig gevuld was dc hoop uitgesproken, dat liet re taat het volgend jaar weer even mooi moe zijn. Ten zeerste voldaan keerden allen huiswaarts. Sluiten wij dit vendag met een woord van hulde aan mevrouw Blom berg. die tot liet laatst toe. niette genstaande de groote drukte, haar bekende opgewektheid geen oogen- blik verloor en zeer zeker het volgend jaar weer van harte gaarne bereid gevonden zal worden, den liefdadig- heidein van haar Jonge lezers en le zeressen ten bate van het zieke kind wederom wakker te roepen. I. eve mevrouw Blomberg! JAARWEDDEN BURGEMEESTERS SECRETARISSEN EN ONT VANGERS. In antwoord op een schrijven van het gemeentebestuur van Zijpc (N -H.) ion Ged. Staten vau Noord tio 1-iad l.-»ft <it college te kennen gegeven geen termen aanwezig te achten voor incidenteele herziening van de regeling der jaarwedden van burgemeesters, se cretarissen en ontvangers en dat ver andering slechts in overweging kan worden genomen, als een algemcenc herziening weer aan de orde komt. BEGIN VAN BRAND. Zondag, middag omstreeks 1 uur omstond tem begin van brand m een bovenwoning perceel 26 aan de Doelslraat. Leni ge vlammen lekten reeds langs de rui» lea. De bewoners merkten bet echier spoedig en bluschlea hei begin va* brand met een emmer water. TRAM V ER. TRA GIN G. Door onbekende oorzaak is op het Soaarnc bij de Berkenrodesteec Za- terdaem;ae ometreek» 3 uur een tram van de ceintuurbaan uit de 1 tul» geiooDon. Dit gaf driekwartier opont houd- De passagier» moesten over- etappen. IN 'T WATER GESPRONGEN. Zor-'o^avoad kreeg de 26-jarige A. T., metaalslijper te V Graven hate ruzie in het café van J. 8. alhier. Om ziin woede te koelen pakte hij een riooldekeel od en wierp het door de oaféruüen. Toen vluchten hii het café uit. werd achtervolgd en sprong, om aan ziin vervaltere _te ontkomen in het water van den KampersingoL Met eon reddingsiiin haalden twee aeenten hem uil het natte element. Hii werd naar het bureau geleid, waar viocea tegen hem is opgemaakt. „TRAM ONTSPORING. Ben wagon van de E S. M. is Zondagavond omstreek» half 9 op een belaaierrik kruispunt (hoek Snui- Raadhuisstiaai) te Amsterdam uit de rail9 geioopen. tengevolge waarvan het tramverkeer op verschillende lij nen wederom ernstig© stagnatie on dervond. Omstreeks half twaalf m tie (hen»t van de E S. M. nog steeds niet Ln orde. De ontspoorde wagai stond nog altijd buiten de raile. De passa gier© vooi Haarlem gingen met lijn 3 de Rozengracht af. om aau het einde daarvan over te stappen in dc E.S.M.- ■agens, ALC. NED. TYP. BOND. Men schrijft ons Zaterdagmiddag i 1. had de afd. H_ar- lem van den A. N. T. B. haar leden :u een buitengewone vergadering bijeen geroepen. Dere vergadering werd go- houden in hei gebouw van den Protes tantenbond. Aan het zeer groole aaatal opgekomen leden kon men wel merken dat er iets buitengewoons was. Het evcntuccle nieuwe contract zou behan deld worden. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, waren eerst ige zaken van buishoudelijken aard de orde. Vervolgens deelde de voor zitter mede dat alvorens het bestuur zijn oordeel zou uitspreken, eerst uer ■oord aau de leden zou zijn. Hiervan werd door verschillende sprekers een gretig; gebruik gemaakt. Zoowel voor tegen standers waren achtereenvo]. gens aan het woord. Toen kwam het bestuur bij monde van den voorzitter met zijn besluit aangaande de evcn- tueele C. A. O. De grootste bezwaren waren wel de rechtspositie en de verlenging van de 45-urige tot de 48-urige arbeidsweek benevens de loonsverlaging, zooals die het concept zijn vastgelegd. Met bijna algemeene stemmen werd besloten het contract dan ook niet te aanvaarden. Besloten werd voorts dat het bestuur rich door 5 afgevaardigden zal dozn vertegenwoordigen op het 21 en 22 De cember te Amsterdam te houden con gres. Aan de afgevaardigden werd een vrij mandaat meegegeven. Met ccn woord van dank werd hierna door den vporzitter dc vergadering ge sloten. Voorgesteld wordt aan de 3e H. B S. met 5-jarigen cursus te benoemen tot tjjdeljjk leeraar in de scheikunde den heer J. A. van den Andel tc Amsterdam. - B. en W. stellen voor den beer J. Stolp nis onderwjjzcr van school no. 10 to plaatsen naar school no. 7. - Do heer H. Hospes, heeft wegens 67- jarigeu leeftijd en 471/2 jarigen dienst met ingang van 31 December eervol ont slag als onderwijzer aan school no. 7 ge vraagd. B. en W. stellen voor aan de ge meentelijke avondschool voor nijverheids onderwijs te benoemen tor tijdeljjk» leeraren in óo werktuigkunde de hecren N. G. Schultheiss, en Ir. H. P. Berlage, tot tijdelijk leeraar in de kennis van hc'. stoomwerktuig en dc motoren des heer H. Felix en tot tijdelijk leeraar in do sterkteleor Jr. D. de Lange. Voor de benooming vau een onder wijzeres aan de school voor uitgebreid la ger ondcrwjjs no. 2 is dc volgende voor dracht opgemaakt: 1. Mej. B. Plocgsmn; 2. Mej. H. E. Sietsema eu 3. Mej. C. 1*. de Woerd, allen te Haarlem. B. en W. advisecrcn gunstig op oen verzoek van T. W. Joosten te Schoten 011 vergunning tot het maken en hebben van oen bouten wal beschoeiing langs het Noorder Buitenspaarne onder Schoten, voor den aan hem verhuurden grond aan den Spaarndamseheweg. Garantstelling. De raad machtigde indertijd B. en W. aan de diaconie dor Geref. Kerk van Haarlem voor den bouw van 18 woonhui- zen aan de Lange Heerenvest oen voor schot van f 58.350 te verleenen. Bij do aete waarbij dat voorschot is Terl—.o'l verkreeg de gemeente bet recht van eer ste hypotheek op den grond on de op stallen. Thans deelt de diaconie mede, dat het bestuur der Rijksverzekeringsbank bereic is met haar oen geldleening aan te gaan tot een bedrag van ton hoogste f 55.000 onder eerste hypothecair verband van den grond met opstallen, indien de ge meente zich rechtstreeks en onvoorwaar»

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1