voor <1c resets ook 23 subsidie Ie krijgen. Do ht-cren L»al in e ii c r. D a v i <1- e o en Peel; verklaren voor ie rui len stemmen omdat de zaak anders vvordt aangehouden. Het voorstel vvordt dan zonder hoofdelijke stemming aangenomen, aoodat Dinsdag mot het werk op „de (Biezen" zal worden aangevangen door 15 wcrkloozen. Over het voorstel-B aard a, ad- haesie aan liet Amsterdamsche adres zegt de lieer Dunnebier dat Am sterdam recht van spreken heeft om dat het in de kosten bijdraagt. De voorzitter zegt dat het toch geen kwaad kan de aandacht er op te vestigen, een brief zal worden opgesteld en verzonden. Na de rondvraag werd de vergade ring gesloten. Hoogoveuliedrijf. Burge meester en "Wethouders hebben verddigd hun beslissing op het verzoek van boven genoemd bedrijf om vergunning tot het oprichten van 30 cokesovens, een cokes- .verwerkingsinstallntie, een kolenverwer- 'kiugsinstallatie en fabrieken van bjjpro- 'dui ten, zulks op grond dat het bericht Van het districtshoofd ilor Arbeidsinspec tie, als bedoeld in art. 7 bis, alinea 2, der hinderwet nog niet ia ingekomen. VELSEROOBD. Particuliere Bouw nijverheid. Bouwpremie ad. f 2910 toege kend aan H. Keuris te IJmuiden voor den bouw van 5 woningen aan de Trompstraat hoek Velserdnincrbuurtweg te Velsor- oord. IJMUIDEN. Petroleumbewaarp laats. Aan do N. V. Umuiden Stores is ver gunning verleend tot het oprichton van 6 ijzeren tanks voor hot bewaron van 60.000 L. petr «Uum, achter haar Trawler kade C. 36. Vischomzet. De omzet in de rijksviachhailen te IJmuiden bedroeg in November van dit jaar f 1.123.921 tegen in November van het vorig jaar 1.188.180. Scheepvaartbeweging. Gedu rende de maand November van dit jaar werden door de sluizen te IJmui den geschutuit ze© 275 stoomsche pen met 1.440.054 kub. Mete,- en 14 zeilschepen met 22.734 kub. Meter in houd en raar zee 280 schepen met 1-411.716 kub. meter en 11 zeilschepen met 16.182 kub. meter inhoud. HAARLEMMERMEER. Beroe- pen. Ds. Y. van der Zee, predikant bij de Gereformeerde kerk te Nieuw- Vennep heeft een beroep ontvangen naar Sloterdijk. Ernstige baldadigheid. Naar wij vernemen heeft de politie tegen vier personen proces-verbaal op gemaakt, die ar van verdacht wor den schuldig te zijn aan de te Nieuw Vennep gepleegde ernstige baldadig heden. waarbij, de 54-jarige koopman J. J. B. zoodanig werd lastig geval len. dat hij in den Vennepertocht te recht kwam en pl.m. f 70 verloor. ZANDVOORT. Gemeenteraad. Open- bare vergadering van don Raad der ge meente Znndvoort, op Vrijdag 8 Docember 1922, des namiddags 7 1/2 uur ten Raad- huize. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een onderwijzeres eau school C. 3. Benoeming van een gemeente Vroed- 4. Benoeming van een lid van het Bur gerlijk Armbestuur (aftredend, A. J. Hol- lenbergi. 5. Verzoek der Voetbalvoreeuigjng „Znndvoort" om gebruik te mogen ma ken van het gymnastieklokaal van school D. voor het houden van oefeningen in athlctick '3. Voorstel om C. van der Werff te ont sla an van zjjn verdere huur van 15 strek- kendo Meter strand en dit gedeelte strand te verhuren aan Jan van der "VYcrff. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om niet een gemeenschappoljjko regeling .met de gemeente Haarlem te treffen tot toelating van kinderen uit deze gemeente tot de scholen voor open baar lager onderwijs aldaar. 8. Voorstel tot hot aangaan van een kasgeldleoning voor 1923. Vaststelling eonor verordening re gelende het beheer van het gemeentelijk Woningbedrijf. 10. Vaststelling eener verordening gelende het beheer van het gemeontelgk grondbedrijf. jl. Vaststelling van do begrooting het Burgorljjk Armbestuur voor 1923. 12. Vaststelling van de begroetingen van de gemeentebedrijven voor 1923. 13. Vaststel.ing der verordeningen op de heffing on invordering van een be lasting van logeergasten. 14. Vaststelling der gemeentcbegroo- ting voor 1923 Openbare ergadering Ned, Verceeniging tot Be scherming van Dieren. Dezer dagen gaf de afd. Zandvoort van bovengenoemde vergadering een film-avond, vooruf gegaan door een zeer interessante lezing van den heer Kok, dierenarts te Haarlem, Ging waarschijnlijk voor liet jeug dige gedeelte van het publiek het meeste ver boven hun begrip, de ou deren, d*e zie.-, voor onze vrienden, de huisdieren interesseeren, zullen veel nieuws en belangwekkends gehoordj hebben. Spreker behandelde de huis- dierwording. Eerst door het aai men der afstemmingstlieorie begreep men, dat de huisdieren niet nte zoo danig gesc. wen waren, doch dat iwild lever-de dieren door den mensch voor zij- vervormd waren De Zwitser Rutimeier legde in 1862 door zijn werk „de Panna" van de Zwit- sertche paalwoningen den grondslag voor dc «studie der huisdiervorming. iHij ontdekte o.a. resten van een liond 4iit iict voorhistorische tijdperk. Ook aan de Oostzee werden resten van dit hondenras gevonden, zoodat men mag aannemen, dat dit, een soort keeshond, een der oudste huisdieren was. Andere zijn: de koe. liet zwijn, de geit en het schaap. Ook andere diersoorten leefden getemd bij den. menech uit het Steentijdperk, zelfs nog vóór van «-en eigenlijk „huis dier" sprake was: zij waren echter geen huisdier. Als criterium voor het begrip „huisdier" moet toch be schouwd worden: hel nuttig zijn voor •de mensolielijke huishouding, het voor zijn bestaan bijna onmisbaar zijn, zij door zijn lichaam of zijn prodne- n. Voor zijn voortbestaan is na lurlijk noodig, dut het ook in gevan genschap voortplant. De getemde wilde dieren werden alleen voor ge noegen gehouden. Uitvoerig ging spreker na, hoe een wilde diersoort huisdier werd, dit deuionstreereudo aan jakhals en ur (do voorvader vuil liet rund). Wuar- om wol ue ur, niet de verwante wi sent. Spr. meende, dat daarbij reli gieuze factoren spraken. Reeds in de oudste geschiedenis vindt inen sporen van maunaanbklding. Voor landbou wende volkeren had zij een groote betoekenis als tijdmeter. Nog, bij on beschaafde en beschaafde volken, be schouwt men den stand van den maan voor veel dingen als van groo- ten invloed. Daarom werd do maan, aanbeden. Da ur nu droeg het tecken der maangodin, de sikkelvormige maan als horens op den kop. Daarom werd hij heilig verklaard. De wisent, die zijn horens in de kopharen verborg, kwam niet in aanmerking. In tijden van groote angst, bij een maansverduistering, weiden de hei lige ui ossen geofferd. Steeds moest men offerdieren in voorraad hebben. Ze werden daarom in afrasteringen gedreven, gevoed en verpleegd. In gevangenschap vermenigvuldigden zij ook. Zoo werd liet contact tus- schen rund en mensch inniger, werd het rund langzamerhand huisdier, bleef het echter lange eeuwen (ovens „heilig", zooals de stier „Aplfi" in Egypta. Nu zijn rede verduidelijkte de heer Kok het gesprokene met reproducties van Rekeningen, gevonden in liolwo ningen en bij opgravingen in het Oosten. Gemakkelijkor te volgen on een genot voor kinderen en volwassenen was hel vertoonen van twee films, de eerste weergevende het werken op een Struisvogelboerderij in Zuid- Af ri ka, het tweejle het redden van een door uitputting iu de sneeuw in eengezakte reiziger door de honden van liet St. Bernard klooster. Prachtige natuurtafreelen, het wer ken der honden, hun intelligentie, hun moed en «karakter, de menschen- liefde der monniken, die in storm en sneeuwjacht hun honden volgen, boeiden het geheele publiek en deden zien, hoe de vaak misbruikte bios coop een krachtig middel kon zijn tot opheffing en opvoeding der men- sclien. Stellig bereikte de heer De Cleroq, de uitstekende explioateur en ijverig secretaris der vereeniging tot Bescherming van Dieren zijn doel: liefde te wekken voot het dier, voor het huisdier in 't bijzonder. Loonderwerkloozen. In de a-6. week zullen 80 werkloo- zou 2 of ineer dogen bij de gemeente te werk gesteld worden. Het uit te betalen loon isl 947 beidtraeen. Uitvoeringenvan DcKin- derzang. Het kinderzang- koor onder leiding van den hoor J. Post zal Zaterdag en Zondagavond in Zomorlust een uitvoering geven. Het geheele koor zal eenigo mnn- mere zingen, de kleintjes een paar zanespeilletjes doen. Voider worden ongevoerd. „Goudmuiltje", zangspel van Brandts Buys en ,,De gele einde Koekonan". van Hendrik» van Tus senbroek Stadsnieuws E WIJZIGING OER PRECARIO- VERORDENINC. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor het gebied Haarlem en Omstreken heeft den raad oen adres verzonden met verzoek het voorstel van Burgemeesters en Wethouders tot wijziging der precario belasting, tc willen aanhouden tot een volgen de vergadering. Het thans ingediende voorstel aldus de Kamer dat gohccl ver schilt van het vroegere voorstel van Burgemeester en Wethouders, het welk zij blijkens de toelichting op het nieuwe voorslol voorloopig nog wenschen aan te houden, is eerst gisteren publiek gemankt, weshalve] belanghebbenden niet van hunne mogelijke bezwaren kunnen doen blijken. De Kamer vn. zou het op prijs stel len in de gelegenheid te worden ge steld, het nieuwe voorstel to beoor- deelen, om daarover eventueel advies aan Uw college te kunnen uitbren gen, overeenkomstig de haar bij de wet opgedragen taak. Naar aanleiding van geruchten, die in de stad rondgaan over de beteekenis der wijzigingen, voorgesteld in de pre- cano-verordening, welke moigen in de Raadszitting in behandeling komt, deelt men ons van bevoegde zijde het volgende mede Het voorstel tot algeheelc tariefswij ziging, gedaan bij raadsstuk 168 van IQ22, is aangehouden. De thans voorge- stelde wijzigingen betreffen, wat de hoofdzaak aangaat, het tarief voor be- strntiogswerken, dat in overeenstem ming wordt gebracht met den kostprijs. Nieuw is een tarief voor „inritten"; op zulk een tarief is door verschillende laadsledcn bij vorige gelegcnhed-.n aangedrongen cn is ook billijk, omdat bij het hebben van inritten herhaalde lijk dc straat wordt stukgereden en dan van gemeentewego moet worden her steld. Tenslotte wordt een redactiewijzi ging aangebracht van den aanhef van lettor E van art. i der oude verorde ning (zonder tariefswijziging). De be teekenis van die redactiewijziging is, dat duidelijker wordt omschreven, voor welke reclameborden belasting moet worden betaald. Belasting moet worden betaald voor uithangborden, borden enz., hetzij vlak tegen den gevel, he'zij daar buiten uitstekend. In de oude verordening stond niet duidelijk omschreven, dat ook borden, plat tegen den gevel, belastbaar zijn. Ook reslames aan lichtmasten enz. worden door de nieuwe redactiewijzi ging belast, wat billijk is. Er is geen spiake van, dat zonneschermen in dc toekomst belast worden. Alleen zonne schermen die voor reclame dienst doen, zijn belastbaar. Dat is ook tbans reeds het geval, zoodal dit geen nieuwe be paling is. - PLUIMVEE. Op de nationale pluimvee-tentoonstelling tc Lissc be haalde de heer Mulder uit Haarlem met een toom zwarte Hamburgers een eer sten cn een eereprijs. TEGEN HET MISHANDELEN VAN DIEREN. 'Uittreksel van het verstee over November 1922 van don inspecteur der Vcteeiuging tegen het imshau- (1. 'en vam dieren voor Haarlem en omstreken. Secretariaat. Heeuvuweg 199. Tel. 2265.). Zooveel mogelijk werd verhinderd dat trekpaarden gebezigd werden, die dooi ouderdom en daaruit voorlgo- konicn gebreken ongeschikt voor ar beid geworden zijn. Zoolang de dieren echter nog mee kunnen on er niet te veel van hun krach ten gevergd wordt, zoolang zïi wel medelijden opwekken, zonder dat er nochtans van mishan deling kan worden gesproken, moest worden volstaan met een aansporing om de dieren zooveel dbenlijk te spa ren. or werd op toegezien, dat zulks ook werkelijk geschiedde. Evan zoo kon bij gevallen van lichte kreupelheid veelal niet verder worden gegaan dan tot een aanmaning, het/zij om stapvoets te rijden, of_ tot tijde lijke buiten dienststelling. Aanhoudend en dringend zijn de lei achten over den wegtoeeitand op de Zandvoortsclie laan tuschen de brug over de Houtvaart en den viersprong bij Aardenhout Dit weggedeelte is sinds eenigen tijd zóó moeilijk te be rijden, dat mensch en dier er zich daai'bii afbeulen en ergerlijke dieren mishandeling daar onafwendbaar da- gelijke voorkomt. De vereeniging is niet in gebreke gebleven, hierop de aandacht van het gemeentebestuur te Bloem endaal te vestigen, tot dusver helaas zonder merkbaar gevolg Zij wil thans trachten, op de een of an dere manier zelf hulp te verschaffen. Opgemerkt werd dat op een van gemeentewege te Haarlem aan gewezen ter erin voor woonwa gens de hierbij behoorende paarden geen onderdak hebben. Er wordt om gezien naar een voorziening, zóó, dat met den komenden winter de dieren niet te zeer van koude te liiden heb ben. Dank zij t^ige waarschuwing was de inspecteur in staat een bzieken hond. die bii vreemden was komen binnenkropenaan den inmiddels op gespoorden eigenaar terug te geven. Ook in deze maand moest telkens worden opgetreden togen voerlieden, die honden gebruikten welke te groot waren voor de kar waaronder zo waren geplaatst. tegen anderen die niet voorzien waren van een rijbewijs, of die ondeugdelijk tuig gebruikten, of wier karren ernstige cn voor de dieren hinderlijke gebreken vertoon den. Geklaagd werd over het onbeschut laten van geiten, die dag on nacht op oen stuk weide verbleven. De eige naar werd bereid bevonden die dieren onder dak te brengen. Het aantal gedurende November in die Asphvxiatie-inrichti/ng pijnloos ge- iLoode dieren waa weder zeer bedui dend. Wii telden 50 hond«etn en 77 kat ten waaronder er 37 waren die te vo ren eenige dagen op kosten der Ver eeniging in den Kennel van den heer Klaassen waren verzorgd om de eige naars in de gelegenheid te stelden ze tiidig op te vorderen. In 60 gevallen geschiedde de asphyxia!ie gratis. ONGEORGANISEERDE TECHNICI. Vrijdag a.s. zal in „De Oen trade' Spaame 94, een vergadering worden gehouden inet het doel ongeorgani seerde technici op te wekken, zich te organiseeren in den AJg. Ned. Opzich ters- en Tcekenaarsbond. LOGE DE SCHAKEL No. 95. De Intern. Orde van Goede Tempe lieren <I.oge de Schakel No. 95) Donderdag a.s. in den schouwburg aan den Jonsweg een grooten feest avond geven ter gelegenheid van haar tweejarig bestaan. Ook zal dien avond eon vaandel-onthulling plaats hebben. De lieer F. W. M. Uzuret te Amster dam, nationaal voorzitter der I. G. T-, zal een feestrede uitspreken en verder zullen hun welwillende mede werking verieenen: mej. Jetti Klijn (sopraan), de heeren G. Beths (viool) en Piet Halsema (piano) en het mengd Geheel Onthouders Zangkoor „Stem der Onthouding", directeur de heer Van Tienen. STRAATMAKERSHELPERS. De Alg. Ned. Straatmakersbond, ge vestigd te Rotterdam, heeft zich tot den Haarlemschen gemeenteraad ge wend met het verzoek, do straatman kershelpers iu dienst der gemeente Haarlem in plaats van in de tweede ia de derde toongroep te doen plaatsen. In hun toelichting zeggen adressan ten o.m., dat iu biina alle. gemeenten van ons land aan de helpers dezelfde voordeelen worden geschonken als aan de straatmakers, te Haarlem echter niet. INKLIMMING, Maandagmiddag heeft de 24-jarige vischkoopman T. B te Haarlem, zich door het verbre ken van een ruit toegang verschaft tot het gebouwtj'e der Staalwater- bronnen achter het Brongebouw. Hij hoeft, zich daar te goed gedaan aan bier en wijn en vertrok met mede neming van 24f) prentbriefkaarten. DE HAARLiKMSCII E BOUWASSO- OLVTIE. Zooals wjj gemold hebben is bjj vonnis van do Arrondissements Recht bank alhier de Vereeniging „Tïnnrlcmsclie Bouwassociatio" in etaut van faillis sement verklaard. Naar wjj vernemen is nog niet beslist of de werken, die de Bouwassociatio on der banden heeft, zullen worden voort gezet of niet. 't Betreft hier do bjjna ge reed z\jnde villa van den beer Droste nau den Zjjlweg ou eon blok huri.cn aan den Kle verparkweg. Nadere inlichtingen kouden ons nog uiet worden gegeven. EEN CASSATIEBEROEP. Voor den Hoogen Raad is liehan- debi liet cassatieberoep van If J. J. van der M.. te llaariem. die door de rechtbank tc Haarlem cn in Jiooger beroep door het Gerechtshof te Am sterdam wan veroordeeld tot 7 dagen hechtenis, daar hot aan zijn fichukll te wijten zou zijn -rower-'>'.at een pas- 93gi t uit zijn auto to waior was ge raakt. tengevolge waarvan deze long ontsteking had gekregen. De verdediger van requirant, fflr dc Jong. ontwikkelde als casrsatiemiddcl sch' dine mvor verkeerde toepassing vnn art. 307 Wetboek van Strafrecht en 211. 221, 223, 239 n 398 Wetboek vnn Strafvordering, doordien het Hof hooft voorbijgezien, dat bii een cul- poop misdrijf eon onderzoek moet plaats hebben naar de ooncrete om- tdaiidighedcn, waaronder liet feit Is botman in óav.i de weersgesteldheid, wolk ondeizoek het Hof heeft nagela ten, althans niet met redenen om kleed. Hii ooncludeente dat het Hof tenslotte wel overwogen heeft, dat de ter verdediging ingeroepen omstan digheid. dat er mist tor plaatse heerechte wordt verworpen. doch dat het onderzoek .naar de schuld niet op de juiste wijze is geschied. hetgeen te meer klemt, wifl de getuige Opj>e- laar zich niet ter plaatse van het on geval bevond, toen het geschiedde, zoodat hii omtrent den toen aldaar heerechendem mist niete kon verkla ren. De procureur generaal ral 11 dezer conclusie nemen. VERLOF DRANKWET. Ingeno men is een verzoekschrift vau P. J. Stomps om verlof tot het verkoopun van alcoholhoudenden drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop iu een lokaal van het perceel aan de Raaks No. i. JUBILEUM. Heden herdacht dc heer H. Luyle den dag. waarop hij veer tig jaar geleden in dienst trad bij de firma Joh. Enschedé en Zonen. Hij weid door zijn oudsten collega, den heer D. Hazekauip, ontvangen en toegesproken namens de afdeelingen stereotypie, gal- vano-plastiek en graveer-inrichting; spr. bood hem daarbij een fraaie klok aan. Van de onderchefs ontving hij een mooi vulpotlood. Daarna werd do jubilaris op het kantoor der firmanten ontvangen en toegesproken door Mr. II. J. D. D. En schedé, die hem een enveloppe met ia. houd aanbood. Verder ontving de heer Luyte van vele zijden fraaie bloem stukken. WEG MET DE DOBBELSTEEN EN. Eigenaars on huurders van percee- len in den omtrek van de Groote Houtbrug zullen zich per adres toti den Raad richten, om toe te juichen, dat de toestand daar verbeterd wordt, in 't belang van de veiligheid en van 't verkeer; tevens spreken zij als hun vaste overtuiging uit, dat de toekomst eerst dan goed kan worden verbeterd, nadat de kommiezenhuisjes zullen zijn gesloopt. Marktiiieuws PUIRMEBEND, 6 Dec. 1922. Kaas aan voer 21 stapels kleine f 64 a f 57.50 per 50 K.G. Boter. Aanvoer 676 K.G. prys f 2.25 a f 2.30 per K.G. Vee. 527 runderen, waaronder zjja 275 vette en 8 stioren. 50 paarden f 150 a f 250, 51 vette kal veren f 1.00 a f 1.80 per K.G. 168 nuch tere dito f 10 a f 40 per stuk, 310 vette varken f 1 a f 1.05 per K.G. 57 magero dito f 30 a f 55, 97 biggen: f 12 a f 20 per stuk. 1119 schapen en lammer. Vette koeien, prijshoudend f 0.80 a f 1.30 per K.G. gelden koeien prijshoudend f 125 a f 2.40, melkkoeien prijshoudend f 200 a f 450. Amsteriamsetie Beurs HOLLANDSE HE HANDELSBANK Openuigskoereen van Dinsdag 5 De cember 1922. 6 '22 B 99J. 5 Nederl. '19 93 1/8, 5 Nederland 88 9/16. Deli Bal. 272, üeli Mij. 226, Se- nembah 314. Amst. Rubber 114/5. Ned. Rubber 65. Gew. Dordt 381. Gec. HoU. Olie 126 Kon. Petrol. 394/7. Marine 12J. Kon. Boot 64, Nwe Boot 61, Pakotvaaii 88, Unie 91, Roti. Llopd 121, Nederland 129. Centr. Leather 35. Studebaker 128, Cigans 82, Steels 104. Erie 11. Rails 24J, Unions 1451,. Kol. Bank 1314, 3nd. Bank 104, Cert. Handel 1344, Gew. Cult. 156/7, Actions 133, H. V. A. 364/5, Comp. Argent 33. Poerworedjo 69J. Familieberichten UIT ANDERE DAGBLADEN. Gehuwd: 4 Dec- A. Polak met H. Coster, Boston (U.8.A.). Bevallen 4 Dec.C. J. Bergman —Stork d.. Amsterdam. Mevrouw v. Mceeel' z., Amsterdam. De Mar cosMareman d., Amsterdam. 4 L. M. H. Bobeddijkv. Heu- ven a.. Amsterdam. Overledlen 30 Nov.J. R. Vfcoaher 49 j.. Amsterdam. 1 Dec..: D. El zinea. 67 Amsterdam. 2 Deo. G. A. Zeeman 68 j.. Amsterdam. Wed. N. Bonte—Mülier 70 i„ Gouda. Wed. G. J. BoonzajerJonker 72 i., Utreoht. 3 Dec.L. Tao 62 j.t Amsterdam. ELËCTRISCHB DRUKKERIJ L0UREN8 C0ST3B LRVBRIXG VAN ALLS PARTICULIER- EN HANDELS DRUKWERK Burgerlijke Stand HAARLEM. Ondertrouwd: 5 De cember: C. de Lange en W. P. Rel- leke. Bevallen: 4 December: G. C. v. Nie- kerk-v. Norde, d. 1 M. Kriege-Sie- raad, d. 2 A J. M. Cam pfens-Knol z. 2 M. J. Schlaghecke-Wlllemse, d. 5 A. C. E. Jantz-Matheij, x. 2 A. W. F rancken-Oolgaardt, d. 5 A. C. v. Dijk-Haamons, d. Overleden: 3 Docember: W. Blee- ker, 78 j., Zuid Polderetraat. VELSEN. Bevallen W. H. HaetGerrtteeu A. M. BroekhuizenBuis t. UIT LAUSANNE. LAUSANNE (B. T. A.). 'sAyonds hebben Curzon, Barrère en Garoni een onderhoud gehad, waarin zij beraad slaagden over de door de commissie aan te nemen houding bij do 's ochtends begonnen bespreking van de kwestie der zee-engten. LAUSANNE (B. T. A.). De Tur ken hechtten er aan, uitleg te geven van de redenen waarom Ismet Pasja ge meend heeft heden niet Ao uiteenzet ting te moeten gewen, waartoe Lord Curzon hem had aangezocht. In het desbetreffende document zeggen dc Turken iu hoofdzaak, dat zij eerst de voorstellen cn vragen der mogendhe den willen afwachten. LAUSANNE (Reuter). Zoowel de Russen als de Turken zijn ontevreden cn geagiteerd. De Russen zijn zich be wust in hun verklaringen wellicht te ver te zijn gegaan cn schijnen er zeer op gesteld den toestand te kalmeereo. De Turken verklaarden zich bereid in den meest verzoenenden geest eiken eisch der mogendheden tot opening van de zee-engten voor den wereldhandel te zullen onderzoeken. VOOR EEN GROOTER LEGER. St. Louis, 4 Dec. (V. D.) Generaal Pensiling pleit voor een grooter leger. De huidige crisis in het Naburige Oosten kan, naar zijn meening. de Vereonigde Staten daarbij betrekken. DE CONFERENTIE TE LONDEN. PARIJS (Havas). In Fransclve krin gen is men van meening, dat het on derhoud te Londen niet het Larakter mag hebben eener werkelijke intorge allieerde conferentie, doch slechts van een officouze gedachtenwhsseling, ten doel hebbend in gemeenschappelijk overleg de werkwijze der conferentie vast te stellen van de conferentie te Brussel, walker bijeen roeping Parijs noodzakelijk blijft achten. Naar het schijnt, zal Poincaré onder deze om standigheden naar Londen geen vol ledig betalingsplan der schadevergoe ding medebrengen of daar uiteenzet ten. evenmin als een nauwkeurig om lijnd voorstel voor de regeling der in- tergealiieercto schulden, de beraadsla ging, waarover aan de conferentie te Brussel moot worden overgelaten, al waar ook de staten der kleine entente vertegenwoordigd zullen wezen. HET HERSTEL. HUSSEL (B.T.A.) Theunis cn Jas pa i zetten in den kabinetsraad den toe stand uiteen op politiek gebied en ten opzichte van de kwestie van herstel, zoo a is deze zich voordoen op den voor grond <l«r besprekingen te Londen. Te dien opzichte zegt de FJoile Beige, re den te hébben oin te ge'ooven, dat de Belgische regeering niet zal toestem men in het bewilligen-van oen mora torium, zonder c-rnet'go waarborgen, en in dit opzicht volkomen eensgezind is met Frankrijk. Indien or geeoi gun stig© oplossing wordt go vonden, en in dien ten slotte de bezetting van het Rukr-gebied op het tapijt zou komen, 6ohijnt het waarschijnlijk, dat dan van Belgische zijde het voorstel in overweging zou worden gegeven, om de bezetting van dit gebied te doen geschieden dooi- alle geallieerden. Wij geven deze inlichtingen echter alleen, voegt Relga hieraan toe, onder het ge bruikelijke voorbehoud. MUSSOLINI. ROME (B. T. A). Mussolini is naar Milaan gereisd, vanwaar hij Don- deidag naar Parijs en Londen vertrekt. DE „LU6ITANIA' NBW YORK. (VJ>.) De „Lusitante", welke door eon Duitscheu onderzeeër tot zinken is gebracht, vervoerde volgens eon verklaring van den vroogoren ontvanger van do haven van New-York, Dudley Fielo Mnlone, goen kanonnen, troepen of xplosiove middelen, bchalvo 5400 kisten ammunitie, die op wettige wjjze aiui boord wnren gebracht. CEORCE CLEMENOEAU.-» BALTIMORE. 4 Dec. (V.D.) Georee Ctemenceau werd hier heden lulde toegejuicht, toen hii opnieuw pleitte voor een samenwerking van Amerika in Europa mot Frankrijk. Hedenmiddag verti okt hii naar Washington, waar hii Donderdag bij president Harding zal dllneeren. DE P A N-A ME RIK AAN SC HE CON FERENTIE. WASHINGTON. 4 Dec (V.D.). De Confer em tie van de Midden-Ameri- kaamcho republieken, welke op uit noodigïnrr on met deelneming van de Vereonigde Staten wordt gehouden, wordt heden geopend. De conferentie zal een nauwere aansluiting der Sta ten en een mogelijke beperking der bewapening bespreken. SCHIP IN BESLAC GENOMEN. NEW.YORK. 4 Dec. (V.D.) De havenpolitie heeft beslaggelegd op een stoom lichteer. Meer den 50.000 dollars aan whisky werd in de kolen- lading gevonden Zes leden der be manning werden gearresteerdzij worden vordaoht uit Baheima te ko men. DE KWESTIE DER CONTROLE COMMISSIE. BERLIJN, 5 Deo. (V.D.) Knilling, de Beinrsclio premier, «lie hedenmor gen een onderhoud zal hebben met Cuno ovr het antwoord aan de gealli eerden inzake hun eisch tot betaling \an een millioen goudmark als scha deloosstelling voor het, conflict met de intergealiieerde officieren, zal, naar verwacht wordt, adviseeren een weigerend antwoord te zenden. (Zie voor vervolg 3de pap.) Gemengd Nlonws HET EINDE DER BAKKERS^TA- lvING TE PARUS. Het besluit om weer te gaan bak ken, is Zondag door de Parijscho pa troons genomen nadat zij een bezoek hadden gebracht aan den minister van Landbouw, den heer Chéron, die wel met de stakers wilde praten,, doch a's voorafgaande voorwaarde 6lelde, dat zij het werk zouden her vatten. DE UITWISSELING DEE MINDER HEDEN. In de subcommissie voor de uitwisso- Irng der minderheden herhaalden de Grio- ken, te Lausanne, naar do Handelsblad- medewerker G. N\jpols uit Lausanne meldt, hun voorstel, om de Grieken to Konstantinopel te laten dat de Turken evenwel boelist afwezen, zoodat b(j een verplichte uitwisseling ook de Griokon alt Konstantinopel naar Griekenland te- rug zoudeu moeten. DE IERSCHE KWESTIE. Zestig rebellen overrompelden natio nale troepen bij Drtaioloague in West-Cork; één mam dooden. De over rompeling had een sensationeel go- wdg, toen een militair vliegtuig de rebellen aanviel en bommen tusschen hen in wierp met noodlottig resultaat. Volgens officieel bericht vluchtten do overblijvende rebellen in een boech, dat daarop door een vliegtuig met ma- cliinegewec-rvuur beschoten werd en den rebellen zware verliezen toe bracht. EHRHARDT PROTESTEERT TE GEN ZIJN ARRESTATIE. Uit Berlijn wordt aan 't Handels blad geseindKapitein Ehrhardt heeft, tegen het bevel tot inhechtenis neming, op grond waarvan hij is ge arresteerd, verzet aangeteekend, waar over het staatsgereohtshof tot be scherming van de republiek vermoe delijk heden een beslissing zal nemen. Het muteriaal tegen Ehrhardt heeft reeds een grooten omvang aangeno men en betreft een groot aantal ver schillende aanslagen. EEN UUR SPREEKTIJD IN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. De rijksdag heeft het voorstel, den spreektijd tot een half uur te beper ken, en het democratische voorstel, den spreektijd niet langer te maken dan drie kwartier, verworpen. Daar entegen werd het sociaal-democrati sche voorstel, dat den spreektijd op een uur vaststelt, aangenomen. Binnenland GEARRESTEERD. Het persbureau Var Dias seint ons uit Hengelo Te Hengelo zijn heden morgen de drie leden van het sta- kingscomité gearresteerd. Zij hadden een dreigbrief geschreven aan de fir ma Bisschoff, die bedreigd werd met boycot, indien hij niet z50 in de kas der stakers stortte. 431e NED. STAATSLOTERIJ, Trekking van Dinsdag 6 Dcc. 2e Klasse 2e Lijst. Hootte prijzen 6745» 1500. 3044 7058 18127 elk 1000. 15818 18656 21518 elk 400. 4106 18734 20740 elk ƒ200. 2949 3835 13735 20152 elk 100. Prijzen van 30: 14 319 364 408 494 510 511 554 570 582 612 658 756 974 1048 1109 1198 1199 1206 1229 1268 1277 1278 1322 1324 1329 13# 1379 1385 1427 1503 1520 1606 1631 1705 1710 1765 1S35 1964 2017 20H 2124 2188 2230 2266 2316 2324 23* 2411 2575 2620 2643 2744 2759 2771 2869 2S77 2983 3048 3038 3150 323 3260 3313 3383 3405 3411 3446 344) 3541 3544 3574 3613 3633 3652 3711 3747 3789 3806 3870 3916 3952 4105 4107 4139 4200 4240 4280 4301 4487 4492 4700 4838 5004 5009 5'JÜ 5283 5415 5471 5622 5806 5819 553 5891 5911 5915 5970 6048 6094 6111 6183 6204 6239 6273 6300 6305 633 6417 6438 6512 6598 6665 6667 67» 6738 6846 6856 6913 6944 6964 70S 7110 7131 7290 7324 7399 7435 Wï 7446 7488 7489 7508 7553 7564 7(3 7788 7791 7870 7811 7932 7942 799 7975 8046 8063 8102 8157 8168 S2« 8344 8346 8397 8449 8611 8627 87» 8787 8793 8805 8832 8S95 8955 8»! 9048 9117 9153 9607 9621 9624 97» 9819 9935 10086 10135 1016Ö 10175 102» 10299 10316 10421 10447 10477 10547 1069 10705 10743 10758 10765 10772 10839 103* 11023 11036 11115 11128 11145 11172 11» 11270 11478 11476 11504 11527 11588 I17S 11738 11822 11860 11902 11907 11921 110 12013 12069 120S0 12140 12146 12260 12-* 12378 12386 12419 12446 12452 12624 12® 12798 12838 12847 12859 12882 12988 12» 13031 13120 13161 13162 13202 13244 1323 13295 13297 13355 13384 13560 13580 1353 13503 136730 13663 13674 13677 13705 1313 13813 13879 13905 13917 13968 13983 14® 14116 14152 14158 14212 14221 14-148 14RJ 14618 14659 14682 14721 14740 147*5 14» 14789 14808 148» 14907 15076 15077 151» 15150 15162 15232 15258 15265 15267 15348 15346 15375 15408 15428 15£ 15480 15542 15569 15611 15662 15675 15» 15718 15730 15786 15810 15875 15878 15» 15995 15999 16026 16049 16077 16095 16» 16195 16270 16319 16328 16366 16.392 64" 16451 16460 16556 16558 16605 16610 663 16683 16693 16704 16763 16764 16771 1M« 16910 16916 16934 16992 16994 17070 17» 17112 17178 17190 17191 17220 17243 7-« 17257 17302 17337 17342 17414 17527 75« 17637 17709 17722 17752 17754 17812 1<» 17942 17959 17970 17994 18035 18102 181® 18208 18278 18309 18494 18503 18563 |«L 18702 18756 18782 18789 18815 18S28 18886 189W 18961 18967 18988 19018 19034 19065 19088 19163 19189 19215 19® 19233 19266 19275 19373 19399 9400 19445 19466 19487 1953" 19621 19687 1WJ 19747 19824 19845 1988a 19919 20093 2W" 20329 20330 20384 20409 20556 20592 2W 20674 20676 20699 20747 20955 20959 2®» 20971 21034 21048 21072 21095 2 143 2 1» 21216 21219 21413 21475 21611 21670 2b» 21413 214/0 /ton z. 21756 21770 21822 21889 21974 22013 2W» 22043 22053 22098 22118 2212 22230 2g 22305 22368 22551 22595 22642 22645 22828 22851 22973 22974 22995 2e klasse le lijst: 1506 m. z. 1516: 6147 tn. 7147; 12696 m. z. 12636.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 2