PLA NTA 65 CENT PER POND JURG MHDTÉD Rubriek van den Arbeid. van den Bond van Noordzcebadplaatsen en ;k A. N. V. V. (Alg. Ned. Vereen. ,-:jcr Vreemdelingenverkeer) werden de wen - eken der forensen besproken. Naar iller oordeel was de treindienst beslist onvoldoende. Het lokaalverkeer Haar- iem—Zandvoort en omgekeerd moet vooral in den avond uitgebreid. In ver band niet de jaarbeurs te Utrecht in Maart en September was verlenging rot Zandvoort van den trein, die 10.49 uit Amsterdam vertrekt én n.io in Haar lem aankomt, zeer gewenscht. Eén der aanwezigen deelde mede, dat, indien er voldoende medewerking is, een Engel- sche aulobusmaatschappij, die daar 100 bussen heeft loopen, ook een dienst ZandvoortAmsterdam wil organisee- ren. Elke wagen kan 20 personen be vatten. Men twijfelde echter aan do le vensvatbaarheid van 't plan, daar zulke autobussen een verre van aangenaam vervoermiddel zijn. Nadat eenige aan wezigen zich als lid van Zandvoort's Bloei hadden opgegeven, werd de ver gadering gesloten. Cevonden voorworpenmedaillon jiet twee portretten, gummischoen maat 40, geel lederen motorhandschoen. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad van Zandvoort kwam Vrijdagavond in openbare ver gadering bijeen. Voorzitter: de heer J. Beeckmaxt, burgemeester. Afwezig is de heer Van tier Werft. Het verzoek van een eigenaar van huizen aan de Haarlemmerstraat, om een maximum snelheid voor die straat en oen belasting van zware automobielen in te voeren, wordt af gewezen, omdat die al bestaan en de politie goed oplet. Benoemd wordit: tot onderwijzeres aan Sobool C mejuffrouw Koppen, tijdelijk onderwijzeres aJb'Ier en tot Hd van het Burgerlijk Armbestuur ie heer A. J. Hollenberg. De benoeming van een gemeente- vroedvrouw wordt door B. en W. van deze agenda teruggenomen. Ingewilligd wordt het verzoek der Voetbal vereeniging „Zandvoort" om gebruikt te mogen makeai van het gvinii astleklkokaal van School D voor het houden van oefeningen in athletiek. Aangenomen wordt het voorstel, om C van der W'erff te ontslaan van din verdere buur van 15 strekkende nieters strand en dit gedeelte strand «e verhuren aan Jan van der Werff. Aan de orde komt het voorstel van t,. en W., om met de gemeente Haar lem geen regeling te treffen tot toe lating van kinderen uit Zandvoort tot de scholen voor openbaar lager onderwijs te Haarlem. B. en W. doen ebt voorstel, omdat volgens hen in Zandvoort voldoende gelegenheid is, >m openbaar lager en uitgebreid la ger onderwijs te ontvangen en ora zui- niglieidsredenen. Wordt goedgekeurd.- Aangcnamen wordt het voorstel van B. en W. tot liet aangaan van een kasgeldleening van 250.000 a 6V> procent. Vastgesteld wordt een verordening, rc-getaide het beheer van het gemeen telijk woningbedrijf en een verorde ning regelende het beheer van het gemeentelijk grondbedrijf. De ge meente-nrchitect, de hee>- Jansen, wordt tot hoofd van beide diensten benoemd. De bogrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1923 wordt vastge steld. Goraeentebegrootin voor 1 92 3. De Voorzitter stelt thans de behandeling van de gem.eem.tebe glooiing voor 1923 aan de orde. De h- er Zwaan opent de alge meeiie beschouwingen. Hij had het aangenamer gevonden, als B. en W. deze begrooting sluitend hadden kun nen maken, zonder een belasting op logeergasten in te voeren. Misschien kan dat gebeuren, door zooveel mo gelijk op de uitgaven te bezuinigen. Er staan volgens hem eenige posten op de begrooting, die geschrapt zou den kunnen worden, als het ordenen van het archief in de gewone kantoor uren ter Secretarie werden verricht: den p03t van f 1700 voor het planten van boomen wenseht spreker met 1000 te verminderen- Zoo noemt hij nog verschillende posten, waarop vol gens hem bezuinigd kan worden. O.a. vindt hij den post van 80 voor de Burgerwacht geheel overbodig, vooral nu bezuiniging zoo dringend gebo den is. Spreker heeft een berekening gemaakt, waarbij hij tot het resultaat kwam, dat er in totaal f 19.439 op de ze bogrooting zou kunnen worden be zuinigd, een bedrag, groot genoeg, om geen belasting op de logeergasten i»« te voeren. Hij dringt tenslotte dan ook op de grootst mogelijke bezuini ging aan. De heer Molen aar critiseert uitvoerig de houding der sociaal-de mocratische raadsleden bij de laatst gehouden wethoudersverkiezing. Door de sociaal-democratische raads leden is hierbij een demagogische po litiek gevoerd De heer Zwaan: Vertaal dat met een asjeblieft! De heer .Molenaar, voortgaan de, herinnert er aan, dat de sociaal democratische raadsleden nog In Sep tember 1919 hadden betoogd, hel on verschillig te vinden, wie er op de wothouiK-rszetels zitten, omdat toch het gemeenteprogruin der sociaalde- mocraten niet zou kunnen worden uit gevoerd. Met negeerhig van een groo te minderheid heeft men den laatsten keer de wethoudersverkiezing in een politiek onder-onsje bedisseld, zei spreker, die verder eon uitvoerige cri- nek oefent op liet financieel beleid van B. en W. Hierbij heeft hij voor- ia hei op de voorgestelde belas ting op .le logeergasten en wijst in tegenstelling daarrftee op hot finan cieel beleid van B. en \V. in Noord- ,wijk. L)e hoer Siegers wenseht namens lioomsch-Katholieken in Zand voort een woord van dank te brengen aan het vorige col iego van B. en W., apocian! aan wijlen den wethouder Slagveld. Spreker slaat niet zoo vriendschappelijk tegenover het te genwoordig college van B. en W., met uitzondering van den Burge meester; met de samenstelling van het tegenwoordige college van B. en W. kan hij zich niot vereenigen, om dat de verkiezing plaats had met voorbijgaan van een groote minder heid, die toevallig den moed heeft gehad, wijlen wethouder Slagveld 'naar zij'n laatste rustplaats to bren-i gen. Spreker merkt op, dat de Roomse!:-Katholieken door het tegen woordige college van B. en W. verschillende gevallen zijn tege werkt en benadeeld. Hij deelde mee, dat het voor velen in deze gemeente een reden tot ergernis is geweest, dat een poosje geleden een scherp partij man als de heer Bramson waarne mend burgemeester is geweest. Daar was evenwel niets aan te doen, orn- oat de meerderheid van den Raad nu eenmaal zoo onvoorzichtig was weest, den heer Bramson tot wethou der te benoemen. Spreker verklaart zich eveneens tegen een belasting op logeergasten en meent, dat op deze begrooting wel een bedrag van f 40.000 had kunnen worden bezui nigd. Hij riep daartoe de medewer king van den Raad in. De heer Van der Plas verde digt do samenstelling van het tegen woordige college van B. en W., om dat blijkens de stemmenverliouding in Zandvoort daaraan een rechts grond ten grondslag lag. De heer Bramson, wethouder, verdedigt zich tegen de aanvallen van de heeren Molenaar en Siegers. Den heer Molenaar verwijt hij, on juistheden te hebben gezegd en ge schreven. Als er sprake is van wan beheer, dan is dat, zegt spreker, de schuld van de heeren Molenaar en Siegers, dei in hun kwaliteit als lid der Financieele Commissie de oor zaak zijn geweest, dat deze begroo ting is moeten worden ingediend. De heer Bramson noemt versohilend© cij fers om aan te toonen, dat er nog verschillende posten van vorige be- gxootingen in deze begrooting moesten worden ingewerkt, o.a. f 50.UU0, die terugbetaald moesten worden wegens te hoogo aanslagen. Dat was, zei spreker, liet financieel beleid van B. en \V. en de commissie van bijstaat! van vroeger. Er is thans een tekort van f 20.WX), die op deze begrootin; niet bezuinigd kan worden, want B. en W. wenschen er niet toe mee te merken, tot een loonsverlaging werklieden en ambtenaren ov> gaan, evenmin ais tot een verhooging der belasting voor do vaste inwoners der gemeente. Daarom wilde hii een belasting op logeergasten invoeren, Spreker verdedigt voorts de samen stelling van het huidige college B. en W. en merkt op, dat do heer Molenaar maar ftl te veel blijken heeft gegeven, groote spijt te gevoelen, dat hij nog nooit oen wethouderszetel iieeft verkregen iDe lieer Molenaar interrum peert herhaaldelijk). De heer Bramson ontkent ten stelligste, dat hij als wethouder pnr- tijdie bij- benoemingen is geweest. Daarvoor acht hij zich als soriaal-de- mocraat te rechtvaardig. Spreker, gaat er prat op, volgens zijn gewe ten naar recht en billijkheid als wet houder te hebben gewerkt; hij merkt ten slotte op, dat hij er voor bedankt, op den wethouderszetel te blüven zit ten. al3 men hem. door te veel op deze begrooting te willen bezuinigen, het werken onmogelijk maakt. Hij vraagt overigens een eerlijke bestrij ding. De heer Bückmann kant zich tegen de voorgenomen belasting op logeergasten, die dit geld spreker is er van overtuigd niet zullen be talen. Spreker acht deze belasting een groot nadeel voor deze gemeente. Ei volgt nu een scherp debat tus- schen de heeren Molenaar en Van der Plas. Wethouder Bramson antwoordt den heer Bückmann, dat het college van R. en W. niet zoo maar in een vloek en een zuoht gekomen zijn met een voorstel tot invoering van een be lasting op logeergasten. Dat is uit voerig in het ooilege v an B. en W. be sproken en eenstemmig goedgekeurd evenals daarna m de Financieele Commiseie.t Wat de loonen der werk lieden en ambtenaren in Zandvoort netreft. merkt hij op. dat die niet te hoog zijn; vergeleken met Bloemen- aaul, Heemstede, Schoten en Velsen .staat Zandvoort zelfs onaeruan. De lieer S legers protesteert er legen, dat de heer Bramson „ram melt" met wethouderszetels. De heer Bramson handhaaft zijn meening te dien opzichte. Na nog eenige replieken maakt de Voorzitter aan de algemeene beschouwingen een eind. Aan de orde komen de 1NCEZONDEN MEDEDEELINCEN 2 60 C19. per regel. Uitgaven. Bij post 6 wordt do belooning vooi het orüenen van het archief (f 300) geschrapt. Bij volgnummer 84: jaarwedde van den doodgraver, stelt de heer Sie gers voor, den acantietoeslag in het algemeen af te schaffen. Dit voorstel wordt niet aangeno men. I)e post voor het planten van hoo rnen wordt op voorstel van den heer Zwaan gebracht van f 1700 'op f 700. De heer Zwaan stelt voor, den post voor het onderhouden dc-r strand trappen van f 5000 tot f 3000 te ver lagen. De heer Molenaar wil op den gezajnenlijken post van f 10.560.20 voor Me exploitatie van het strand f 60Q0 bezuinigen. Het voorstel van den heer Mole naar wordt verworpen, dat van den lieer Zwaan aangenomen. Te tien minuten over twaalf wordt de behandeling der begrooting ver daagd tot heden Zaterdagmiddag drie uur. HEEMSTEDE. Dinsdag 12 De cember van 12 tot 2 uur zal de ver kiezing plaats hebben van drie nota belen in de kerkekamer van de Ned. Herv. gemeente, wegens periodiek aftreden van de heeren L. Zieren en F. H. de Koek van Leeuwen en om te voorzien in de vacature, ontstaan door het overlijden, van Ds, B. J. Swaan. SCHOTEN. Sluitingsuur voor k o f f ic h u i z e n. Aan den Raad der gemeente Schoten is het 'lgende adres gezonden door de af- deeling Schoten van den Nederiand- sohen Bond van Koffiehuis-, Restau ranthouders en Slijters, „dat adressante niet kan nalaten nogmaals te wijzen op het verschil in iluitingsuur voor koffiehuizen en der gelijke inrichtingen in deze gemeen te met soortgelijke te Haarlem; VOEDZAAM HEERLUK VOORDEELIG hot voor Haarlem avonds is gesteld; dal de toestanden te Haarlem en Scüoien geheel dezelfde zijn en de beide gemeenten zoodanig zijn sa mengegroeid, dat annexatieplannen voor üeze gemeenten een volkomen natuurlijken grondslag hebben; dut Uw Raad dan ook in sommige opzichten de verordening te Haarlem üeeït nagevolgd, o.a. liet sluitings uur voor winkels op precies dezelf de wijze heeft geregeld als te Haar- iein 16 geschied; dat eau verschil in sluitingsuur van de kóffieimizen alhier en te Haar lem een nadeehge uitkomst geeft voor de exploitanten dezer inrichtin gen! in deze gemeente en het toch zeker niet op den weg van uw Raad ligt, burgers van deze gemeente noo- deloos te benadeelen ten gerieve de bedrijfsgenooten te Haarlem: dat hierbij wel in het oog mag worden gehouden, hoe zwaar de be lastingen op deze inrichtingen druk ken, niet het minst de plaatselijke belasting, zoodat er ook in dit op zicht alle reden voor uw Raad be staat, aan het verzoek van adressan te tegemoet te komen". Cevondon voorwerpen. Terug te bekomen bij M. Delamarre, Gen. Bo- ihasiraat 37, een dameshandschoen; C Khmssen, Borneostraat iS, een paar da'mcshandschoenen; W. Mulder, Ju- Iianapark 11, een hond (fox-terier) J. Landwier, 2de Hoogewoerddwarsstraat 22, een fluweelen mutsA. Zwart, Goer- zeestraat 12; een zilveren potloodhouder B. Reijngoud, Tugclastraat 47. een goa- den armbandhorlogeF. van Gemert, Tugclastraat 25, een dameshandschoen; P. van Eek, Ged. Schaikburgergrachi een poitcmonnaie met inhoudM. Verhappen, Kloosterstraat 42, een hand mof en een handschoen; J. Kuyper, Schoterboschstraat 5, een handschoen tje; li. v. Gent, Gen. Bothastraat 82, dameshandschoen; C. van Accooy, Gen. Cronjéstraat 143, twee leerboeken; van Alphen, Tugelastraat 74, een portemonnaie met inhoud; L. Pet, Gen. de Wetstraat 75 een ijsmuts. Aan het Polilicbüreaueen handschoen, een sleutel, een portemonnaie, een wagen schot en een rozenkrans. IJMUIDEN. DE NIEUWE SLUIS". Men meldt uit Velsen aan bet N. d. Dag: De Minister van Waterstaat, de heer G. T. van Swaay, heeft Donderdagmiddag, 'ergezeld van den oud-Minister van Wa terstaat, den heer A. H. König on den ad- 'strateur van het Departement A. H. Rosen walt een bozoek gebracht aan do werken van den bouw der niouwe schut sluis te LJmuiden. Onder voorlichting van ingenieur J. A. Ringers werden de verschillende werken in oogenschouw ge nomen, waarna op het bureau van den in- genieur de plannen en teekeningen werden bezichtigd. Te vier uur is het gezelschap weder vertrokken. op 12 uur des landsche Zaken, want een deel er van komt op rekening van „Oorlog" van Ju3titic" met 58 tegen 18 stem men had uitgewezen dat de overgroo- to meerderheid der Kamer nog im mer deze veiligueidsinstelliug noodig aoht, is de begrooting van Binneu- lamische Zaken met op twee na alge meene stemmen (de heeren Van Ea- vesteyn en Wijnkoop stemden tegen to the bitter end) aanvaard en kon minister Westerveld zijn bcantwoor- dmgsrede over „Marine", die hij Woensdag met een enkel woord was aangevangen, voortzetten. De heer Westerveld maakt ook rn de Kamer den indruk dien hij iu vroegere functies evenzeer toonde to zijn re mand, die weet wat hij wil, doch een begaafd redenaar is bij met. Mis schien slaagt Z.hxc. er in, zijn stem by volgende gelegenheden wat uit te zetten en wat meer eloque „ie aan den dag te leggenhet aan hem in het parlement ten goede komen. De taak van den bewindsman was heden be trekkelijk gemakkelijk, daar hij ten aanzien van de vlootpoiitiek een wis sel kon trekken op de toekomstigo behandeling der vlootwet. Vandaag vernamen we alleen dat de minister daaraan hebben we niet getwij feld een zoo goed mogelijke vloot noodig acht voor de bescherming van ons land en vooral van de kolonies. De minister hoopt dat de tempo-com- Vischaanyoer. Gedurende de week 30 Nov. tot en met 4 December 1922 zijn te IJmuiden aan den Rijlesvisch- afslag" aangekomen de navolgende vis- scbersvaanuigen 58 Hollandsche en 23 Duitsche stoomtrawlers, 1 stoom- en 25 'Urawlloggers, 2 zeilharingloggers, T3 Engelsche haringdriftets, 1 zeilbeugrr (sloep), 2 Duitsche motorkotters en ig kustvisschers. De besommingen dier vaartuigen wa rt Hollandsche stoomtrawlers van f814 tot f3530; Duitsche idem, van f665 tot f3061; 1 stoomlogger f ?74 zeilloggers van f 173 tot f889; zeilha ringloggers van f1218 tot f4369; En gelsche haringdrifters, van f660 tot f3071 1 zeilbeuger f972; Duitsche mo. torkotters van f 241 tot f 503, terwijl de kustvisschers tezamen f2834 besomdea. De aanvoer bestond uit 444299 K.G. trawlvisch, 1190 K.G. beugvisch, 380 kantjes pekelharing en 3455 manden •ersche haring. De totaalopbrengst bedroeg f206.605. Cevendon voorwarpon2 zilver- boas, lorgnet, rozekrans, zwart hondje, kindertaschje, loignet, kinderhand- schoentje, paar oude schoenen die in een courant gèwikkeld waren. Uit het polltïorapportverscheide ne personen kregen een bekeuring voor het rijden zonder licht. Aangehouden is C. v. d. B., die nog 30 dagen gevangenisstraf te goed had en deswege gesignaleerd stond m het Algemeen Politieblad. Hij is op transport gesteld naar Haarlem. Drie personen werden bekeurd we gens het bespelen van een harmonica op straat, zonder vergunning en in den nacht. Lastige personen. Men deelt ons mede dat dames op straat soms worden lastig gevallen. Daar men zich wel wacht zulks te doen in de bevolkte buu:ten, zijn geen bepaalde gevallen'e noemen, maar het kan geen kwaad nog eens to waarschuwen tegen de eenzame reis op de buitenwegen, vooral bij avond. Fan fes! Politieke Tonr- noolTsld. TWEEDE KAMER. 8 December. Marinebegrooting. De nieu we bewindsman aan het woord. Nadat de stemming over den post „burgerwachten, vrij willigen land- dat toch het sluitingsuur hier far storm en polit-ietroepen" voor zoo plaatse op 11 uur is gesteld, terwijl veel deze ressorteeren onder Binnen- uiissie spoedig haar adviezen zal indie- uen en hy sloot zich overigens in ginsel aan bij de denkbeelden Ten opzichte van het lagere perso neel is hij de overtuiging toegedaan dat dit zich met meer liefde aan zijn taak wijdt dan men oppervlakkig zou concludeeren uit de schrifturen en het orgaan van den Marinebond- En wat de officieren betreft, bestaat zelfs niet de minste twijfel. Gaarne zal hij doen wat mogelijk is om de outillage der vloot te verbeteren en tevens wil de minister overleg plegen niet de orga nisaties van het personeel om tot ver betering van dienstvoorwaarden te geraken. Tot zijn spijt kon hij even wel wegens de niet te voorziene finan cieele gevolgen geen toezegging doen ten aanzien van de oud-gepension- neerden (van vóór 1918) voor wie de heer ter Hall een warm woordje had gepleit. Bij de rejiliek diende daarop de heer.ter Hall een motie in, waar over Dinsdag zal worden gestemd Overigens was de repliek een repe titie van de algemeene beschouwin gen. Bij art. 1 vroeg de heer Bra-t stem ming over het... traktement van den minister. Men heeft den minister van Landbouw weggenomen aldus de plattelander Braat en nu wil ik geen larine-minister er voor in de plaats. Het artikel komt Dinsdag in stem ming, evenals de Marinebegrooting in haar geheel. INTIMUS. Binnenland DE GEARRESTEERDE STAKINGS- COMITéDEfDEN. De „Tel." be richt, dat de drie gearresteerde leden van het steuncomité der stakers le Hengelo, die naar Almelo waren over gebracht. na verboor aldaar, op vrije ■oeten zijn gesteld. PRINS HENDRIK. De Prins zal pich 14 dezer voor enkele dagen naar Mecklenburg begeven voor familie aangelegenheden. DOODGEBLEVEN. Toen Donder dagochtend trein 1816 uit Roermond aankwam, werd geconstateerd dat de retirade gesloten was. Na opening vond men den heer H., reiziger in spiritualiën, overleden.Volgens mede reizigers was hij te Reuven naar de retirade gegaan, na verklaart te heb ben niet erg lekker te zijn. De heer II. woonde te Maastricht. DE CHRISTEN-VLUGHTELINCEN UIT KLElN-AZië. Er zijn volgens dr. Nansen onge veer 3/4 inillioen vluchtelingen, waarvan liet grootste gedeelte oude mannen, vrouwen en kinderen. Oeze vluchtelingen zijn verspreid over al le deelen van de kust der Egeisclie Zee. Zij zijn in kampen ondergebracht en verkeeren in wanhopigen toestand, zonder voldoende Voedsel, groolen- deels zonder onderdak en voor den winter geheel onvoldoende gekleed. Prof. Nansen verzekerde zich van den steun vanl overheidswege en van alle vereonigingen, welko hulp ter plaatse kunnen verleenen. Het probleem om deze menschen af- doened te helpen en om hun aan werk te helpen, is echter uiterst moeilijk haast onmgelijk. Het hoofdbestuur van het Neder - landsche Roode Kruis doet nogmaals oen ernstig beroep op de Nederiand- sclie liefdadigheid. Giften zullen gaarne onder het mot to „Christen-vluchtelingen" in ont vangst genomen worden aan het adres van het hoofdbestuur van het Nederlandscho Roode Kruis, Princes- segracht 27, 's Gravenhnge, Postgiro 22120. DESERTEUR EN DAARDOOR BE HOUDEN. Eenige jaren geleden ver trok K. V. nit Kloosterveen, met bet voornemen om als scheepsjongen op een schip to mnstoren, milat hjj 't niet al te goed met zyn stiefvader vindon Icon. Het schip, waarop hy gemonsterd had, verging niet man on mnis en de familie B.. kroeg bericht, dat haar zoo verdronken was. Maar dit scheen niet zoo le zyn, want oenige maanden geleden kreeg ze be richt, van don jongen uit Hamborg, of zo hem niet wat geld wilden zenden, om dat hy niet genoeg bezat om de reis naar de ouderlijke woning te betalen. Men gaf hier echter niet dadelijk gevolg aan, daar men meende met een oplichter te doen te hebben. Op zijn herhaald aandringen werd eindelijk eenig geld overgestuurd cn na verloop van een paar weken keerde do doodgewaando zoon in het gezin terug. Toen hy scheep zou gaan, had hom n.l. vrees 0111 naar zee te gaan bekropen en daarom had hg zich aan land verborgen. Zoo kwam het, dat V. niet verdronken is, vertelt de „A. Ct.". VERBRAND. Te Wierden heeft de 40-jarige ongehuwde timmerman W., die met oen brandende lamp naar zyn werk plaats was gogaan, een zenuwtoeval ge kregen. De lamp viel in do krullen, welke vlam vatten, In bewustcloozen toestand mot hevige brandwonden overdekt, is de man naar hot ziekenhuis te Almelo ver- of z§ meenon, dat voor hun werkloozcn. kassen in 1923 oen Overheidssubsidie van meer dan 100 pet. voor hei voortbestanu dor kassen noodzakelijk is, ook al worden bovenbedoelde maatregelen toegepast. Indien de vraag bevestigend wordt be antwoord dan zal de minister gaarne ver nemen welke tijdelijke wijzigingen in hot kiisreglemont worden voorgesteld, om do overheidssubsidie tot oen minimum to beperken. Uit den anrd der zaak, aldus do minister, behoeven dozo wijzigingen zich niet tot do bovenvermelde te beper ken. Met name zal ernstig zjjn te overwo gen, welko vermindering in de uitkco-r ringsbedragen kan worden aangebracht. De minister zegt ten slotte dut voor die kassen die, blijkens do hem verstrekt* gegevens geacht kunnen worden met eet. overheidssubsidie van ten hoogste 200 procent in 1023 door do crisis-omstandig heden niet levensvatbaar te zyn, niet langs don weg der wcrkloosheidsverzoke» ring hulp zal kunnen worden verleend. Ds bepalingen voor deze steunverleening zul-, len worden bekend gemaakt nadat do anfc woorden zjjn ingekomen. Tot zoover do circulaire van den inL nister van arbeid. Daaraan kan nog wor den toegevoegd: De besturen van het Nederlanösch Ver bond van Vakvereenigingen en van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie hebben zich tot den Minister van Bin- nenlandsuhe Zaken gewond met een schrij ven, waarin zo verzoeken om een bespro( king over den stenn voor „uitgetrokken aca", niet-verzekerde en nog niot rechtn hebbende werklooze arbeiders en wel om trent de volgende punten: de normen van do uitkeeringen, duur dor uitkeeriugen, omvang der steunregeling, gezinsaftrek, instelling van plaatselijke steuneommis- sies, hulp aan verzekerden, die volgens het reglement der kas, waarvan zjj lid zijn, minder uitkeering, bekomen dan do ondersteunden, die volgens oen steunrege ling of anderszins steun ontvangen. Tegelijkertijd richtten deze besturen zich tot den Minister van Arbeid, erop aandringende bij het overleg over de vraag, hoe de leden van werklozenkas sen, die ook met 200 pet. subsidie niot .n staat zullen zijn de reglementnir-voor- ziene uitkoeringen aan de leden to ver strekken, zullen worden geholpen, ook go- noemde vnkcentralen tc betrekken. Do, betrokken. Do besturen dringen er op aan, dat overleg spoedig te doen plaats hebben. Van hier en da«r. HET CONTRACT IN DE TYPOGRAFIE De Werkloosheidsverzekering in 1923- DE VOOR 1922 'GETROFFEN STEUNREGELING VOOR WERKLOOZENKA SSEN VERVALT. NOODLIJDENDE VOORWAARDEN VOOR EEN VERDERE REGEERINGSHULP. VERZOEK AAN DE ORGANISATIES OM WIJZIGING IN DE KASREGLEMENTEN OM DE OVERHEIDSSUBSIDIE TOT EEN MINIMUM TE BEPERKEN. HET N. V. V. EN HET BUREAU VOO R DE R.-K. VAKORGANISATIE VER ZOEKEN DEN MIjNISTER VAN BIN NENLANDSCHE ZAKEN EEN BE SPREKING OVER DE UITKEERINGEN AAN WERKLOOZEjN. De 1 nistor Arbeid heeft in oen circulaire aan do organisaties medego- deeld dat do door de Regeering voor het jaar 1922 getroffen steunregeling voor noodlijdende werkloozenkassen, na 31 De- :ember van dit jaar niet zal worden voortgezet. Intusschen is de Regeering bereid werk loozenkassen, die in 1923 in verband mot de crisis op do arbeidsmarkt, zelfs wan neer zjj al 't mogelyke hebben gedaan ten opzichte van haar reglementaire be palingen betreffende wachttijden, uitkeo- ringstermynen, uitkeeringsbedragen en bjjdragen, met 100 pet. subsidie van Rijk en gemeentcfn) niet aan haar verplichtin gen kunnen voldoen, te helpen. Deze hulp zal kunnen bestaan gaat dan de circulaire voort, in de toekenning hooger subsidie-percentage dan 100, in hot algemeen tot hoogstens 150, zeer hooge uitzonderingsgevallen tot 200 pel~ Zy zal slechts dan kunnen worden verleend, wannoer: do uitkoo- ringsdunr niet langer wordt gesteld dan 70 dagen por kalenderjaar en, voorzoo- hot seizoenarbeiders betreft, niet lan ger dan op 36 dagen; de wachttijd voor elke werkloosheidspe riode als regel 6 aaneengesloten dagen bedraagt, waarover geen uitkeering kan worden betaald (met handhaving overi gens van de bestaande reglementaire be palingen); voorzoovor do werkloosheid met het seizoen nauw samenhangt, wordt bepaald bepaalde tyden van het jaar niot of alleen in bepaalde maanden wordt uit- gekeerd} ----- bepaliugeu worden getroffou, waardoor wordt voorkomen, dat de workloozenkas te veel wordt aangesproken reeds in het eerste deel van hot jaar door een be paalde groep van arbeiders, waardoor voor werkloosheid, van andore arbeiders in een later deel van het jaar of in an dere gemeenten geen middelen meer zou den beschikbaar zyn, (er zou byv. kun nen worden bepaald, dat voor zoover de uitkeering niet tot bepaalde seizoenen wordt beperkt aan elk lid in hat eer ste halfjaar slechts over hoogstens do helft van hot reglementaire aantal dagen kan worden uitgekeerd, en dat over de tweede helft geen recht tot uitkeering aanwezig is, wanneer niet sedert het einde der eerste uitkeeringsperiodo min stens 13 weken zyn verstreken) de wckeiyksche uitkeering als maxi mum niet raoer.bodraagt dan 70 pet. van het loon, dat in den tjjd, waarin cun lid werkloos is, als loon voor arbeidors van dozelfde categorie geldt; by zoogenaam de gedoeltcljjko werkloosheid hot recht op uitkeering eerst ingaat (met inachtne ming van het bovenvermelde aantal wachtdagen) wanneer de verkorting ecu derde deel van den nonunion werktyd - bereikt en do uitkeering het loon niet verder kan aanvullen dan tot drievierden der normale verdiensten per week; zy. die op 31 December 1922 uitgetrok ken zjjn, eerst dan voor uitkeering in aanmerking komen, wannoer zy goduren- do een aan to geven tornijju (minstens b.v. 6 weken) weder hebben gewerkt. De minister verzocht voorts don be "turen van de organisaties mede te dcclcn een druk bezochte vergadering vav leden der Vcrègaigingen De Nederlnnd- scho Dagbladpers en Do Nederlandscho Periodieke Pers, Donderdagmiddag to Am sterdam onder leiding van den hoer Chr. Viewog, voorzitts: dor Nederlandsche Dagbladpers gehouden, is met algemoeno stemmen de volgende motie aangenomen: De algemeene vergadering der vereeni- gingen Do NederL Dagbladpers en Do Nederl. Periodieke Pers, kennis genomen hebbende van het nieuwe concept collec tieve arbeidsovereenkomst, hoewel hel betreurende, dat daarin niet konden wof don opgenomen wyzigingen, die zeer ge wenscht zyn voor het dagbladbedrijf, be sluit, bet nieuwe concept-coutract te aan aarden 011 zich achter hot bestuur dor drukkersorganisaties te plaatsen, om het ontwerp der overeenkomst tot werkelijk heid te brengen. De afdcelïng Middelburg-Viissingen "an den Nederl. Christ. Grafischen Bond heeft het nieuwe arbeidscontract voor do werknemers in de typografie verworpen. de vergadering van de afieeling Leiden van den Ned. R. K. Grafischen Bond is de nieuwe collectieve arbeids- ereenkomst met 13 stemmen voor en 30 tegen en 3 blanco niet aanvaard. UIT HET MIJNBEDRIJF. In de te Heerlen gobouden vergadering m do contactcommissie voor het myn- bcdryf hebben de -directies op een desbe- treffendea brief van den Christel. Myn- werkersbond meegedeeld, dat er geen be- ir tegon is dat voortaan de geschil lencommissies omtrent outslagkwestios advies geven aan de bedrijfsleiding. Aan het verzoek van den Prot. Christel. Bond, den prys dor nan do werklieden verstrek te huisbrandkolen te verlagen, kon niet worden voldaan. In verband met het eindigen van de bo- staande loonregeling op 31 dezer gaven ^de directies als haar oornemen tc ken nen, geen wyziging in de contractueelo loonen te brengen. 2y stelden voor. de be staande loonregeling te verlengen voor onbepaalden tjjd, mot eon wederzjjdsche opzeggingstermijn van een maand. Do afgevaardigden van den ChristoL Mynwerltersbond stelden voor, do loonen met 1 Januari a.e. met 8 pet. to verlioogen Ook de Piot. Christel. Bond drong op loou8verhooging aan. Vanwege ucn Ne derlandsche a en den Neutralen Bond werd invoering van een minimum loon regeling bepleit. De directies spraken tegen, dat do toe stand in de mijnindustrie verhooging van de loonen zou toelaten. De pryzon uer ko len zullen spoedig dalen en er zollen zich moeilijkheden met den afzet voordoen. Het voorstel van arboi'lnrszyde, do loo nen te verlioogen of 0011 minimum loon regeling in te voeren, kon niet in ovcrwo- ging genomen worden. De directies ver zochten don vertegenwoordigers der vak-. er eenjgingen, in den loop van de vol gende weck mede te deelen of zy de voor gestelde loonovereeukomst aanvaarden. RIJKS CONSTRUCTIEWERKPLAAT SEN TE DELFT. Donderdag is cp de Ryks Construetie- weikplnats-.-u te Deift bekend gemaakt, dat do nfdceling Bywielen to Dofit wordt opgeheven cn overgeplaatst naar do ar tillerie-inrichtingen aan do Herabrug. De juiste datum van overgang is nog niot vastgesteld. In verband hiermede is aan het gehcclc personeel dezer afdeeling, bo- halve den opzichter, per 31 December 3.S. ontslag aangezegd. Het ligt in de bedoo- ling met het vaste personeel, werkzaam aan do Hexnbrug, de rywielafdeeling voort te zetten. DE NOOD IN HET CONFECTIE BEDRIJF. Op een vergadering van werkgevers en werknemersbonden is de noodtoestand in het confecticbedryf besproken. Eenparig was men van oordeel dat de zeer sj-oc- digo inwerking-stelling van een tjj.lelijk invoerverbod met het cog op de abnor male valnts-concurrcr.tio en in verband met de her.-- henden noodtoestand in het bedryf onontbeerlijk moet worden geacht. Mot lclem werd betoogd, <lat Volksverte genwoordiging en Rcgeoriug hiertoe ton spoedigste moeten ovorgnan. Besloten word in doze richting do nooilige stappen te ondcrncinon.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6