Buitenlandsch Overzicht Jen. Ooi 3e kosten voor iet vervolgonder wijs rollen voortaan door de gemeenten worden gedragen. Tegen deze verschuiving der lasten heeft spr. niet zoo groot bezwaar als an- dero leden, omdat de maatregelen, welke deze kosten voor de gemeenten mede brengen, door deze kunnen worden na gelaten. De versoboring, welke dit wetsontwerp beoogt, kan alleen worden bereikt door de gemeenten, en als prikkel hiertoe acht spr. het juist, dat deze met de kosten worden belast van de maatregelen, waar op kan worden bezuinigd. Wat de maat regelen tot bezuiniging betreft, verwjjs spr. naar het rapport van den Schoolraad voor de Scholen met den Bjjbel, hetwelk op 15 December 1921 is uitgebracht. Daarin werden eenige maatregelen aan gegeven, waarvan reeds twee in het on derhavige ontwerp zijn belichaamd. Voorts wilde deze commissie het waken tegen do hooge kosten opdragen aan God. Staten, tonvjjl zjj ook openbare aanbosto- ding van sckoolbouw wilde voorschrijven. Wat dit laatste punt betreft, herinnert spr. aan een in de Kamer voorgestelde motie, waaraan 6pr. zijn stem niet heeft gegeven, en waarin ook openbare aanbe steding werd gevraagd. Spr. vond het nu morkwaardig, dat in het vooxloopig verslag met geen enkel woord hierover is gesproken, niettegen staande de geheele linkerzijde voor die motie heeft gestemd. Wat de rdevoering van den heer Gerhard betreft, zegt spr., dat or goen enkele grond aanwezig is, om aan te nomen, dat de rechterzijde vijan dig zou hebben gestaan tegenover de in het onderwijs aangebrachte verbeteringen, en dat dit duidelijk zou blijken, wanneer de rechterzijde met dit ontwerp meegaat. Spr. kon den minister z\jn steun toe zeggen voor zyn streven naar bezuiniging, omdat de voorgestelde maatregelen nood zakelijk zijn. Echter betreurt spr., dat er nog eenige grieven zqa blijven bestaan, en hg hoopt, dat bu de besprekingen alsnog aan die grieven zal kunnen worden tegemoet gekomen. Wat betreft de technische herzie ning, zou spr. eenige opmerkingen maken over het stelsel van het onder- vwijs, om de beteekenia van de techni- 6che herziening te doen uitkomen. Do heer Van Wijnbergen kan zich toet' het voorgestelde ontwerp vereeni gen. lieeds vroeger heeft spr. gepleit voor vermindering van het aantal ou derwijzers. voor een nieuwe opleiding der onderwijzers en de niet-invoering voorshands van het 7e leerjaar. Wat de pacificatie aangaat, zegt spr., dat èn linker- èn rechterzijde er belang bij hebben, dat aan deze pa cificatie niet wordt getornd. Met de invoering van de gelijkstel ling ging eveneens gepaard de wensch om te komen tót verhooging van het onderwijspeil, maar dit was geenszins een voorwaarde voor de in voering van de pacificatie. Voor ziet stellen van deze oorwaarde was niet de minste reden; verbetering van het onder wijs peil was slechts een gevolg van de ingevoerde gelijkstelling, aan- geizen na de beëindiging van den scholstrijd rechts en links beter zou den kunnen samenwerken tot ver- hooging van het peil van het onder- zou zijn van verbetering van het volks onderwijs, wordt reeds voldoende weerlegd, wanneer men ziet naar de enorme bediagen, welke de rechter- partijen uit eigen zak voor dit ondcr- Wirt» hehbeu besteed. De verbetering van het onderwijs- pell had dus nU.ts met de pacificatie te maken en de conclusie, van den heer Ketelaar, dat de voorstanders van de pacificatie niet voor het on derhavige oi.twe>p mogen stemmen, is dan ook ten eenenmale onjuist. De in hri ontwen) opgenomen maat revel en tot bezuiniging zijn noodza kelijk, omdat de toestand van des lands financiën deze noodlg maakt. hcor Snoeck Ilenkemans zei, idst niets minder waar is dan do be wering, dat de rechterzijde verheugd sou zijn, dat zij thans de aangebrachte onderwijsverbeteringen weer zal kun nen terugnemen. Ook spr. had liever gezien, dat. dit wetsontwerp hier niet in behandeling had behoeven genomen te worden, maar het is do iiarde nood zakelijkheid, die daartoe dwingt. Het moet, en daarom gaat spr. met het ontwerp mee en kan de minister van zijn stem verzekerd zijn. Wel zou spr. nog willen zeggen, dat hij deze wijzigingen als. tijdelijk zou willen zien beschouwd in afwachting van betere tijden. Voorts hoopt spr. dat bij de bespre kingen nog eenige veranderingen ten goede zullen kunnen worden aange bracht. Reeds thans rijn ©r eenige gunstige wijzingen in het oorspronkelijke ont- vrerr» aangebracht en spr. kan zich indenken, dat dit den minister moeite beeft gekost Vat het denkbeeld van den heer Rutgers aangaat, om een commissie te he noemen, welke zal hebben te onderzoeken, op welke wijze art. 192 van uo Grondwet juister an worden uitgevoerd, merkt spr. o:dat geen onaele wet volmaakt is, maar dat hij het wel wat overhaast vindü, om reeds pa een 2-jarige werking der wet met een zoo ingrijpende wijziging te willen komen. En uitsluitend op dien grond zal epr. dan ook niet met het denkbeeld van den heer Rutgers medeggaan. Wat het 7e leerjaar vetreit, is spr. van meening, dat net op dit oogenbli.k zeer zeker overeging verdient, om de leerplichtwet zoodanig te wijzigen, dat er tot 1 Januari 1925 ruimte blijft, om dit leerjaar al dan niet in te voeren. Daarbij merkt spr. op dat in de steden dit 7e leerjaar reeds bestaat. Naar sprekers meening kan het nim- sner do bedoeling van uc Leerplicht wet zijn, om ook goedwillende oudera te dwingen en hun het gezag over hun kinderen te ontnemen. Woensdag te beginnen des mor gens eli uur gaat het debat voort, Aan het woord is dan eerst de heer jV'an Zadelhoff. INTIMUS. "Öcs avonds was de plaats van mi- histor do Visser achter de groene ta fel verwisseld voor die van minister Van arnebeek, ter behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Za ken. Bij" deze gelegenheid bepleitte mr- Dresseihuys het naar voren bren gen van de vredesgedachte door ons land in het internationale ooncert, In welke richting ook de heer Vliegen die dezen avond in het Lagerhuis zijn maidenspeech hield aandrang uitoe fende. Verder stemden de heeren Dresselhuys en Vliegen ook hierin overeen, dat zij beiden liever gezien hadden dat de heer Loudon to Genève het denkbeeld van overbrenging van liet lierstelvraagstuk van den Opper sten Raad naar den Volkenbond niet had bestredne en dat de minister de ze bestrijding niet in bescherming liod genomen. Een goed woolrd sprak de heer Dresselhuys voor verbetering van den steun van „Buitenlandsche Zaken" aan hen, die pogen, in het buiten land onze industrieele en commer cieels betrekkingen te herstellen, voorzoover deze door den oorlog wor ren verbroken. Ook Rusland behoor de daarvan niet te worden uitgezon derd, doch de Nederlandsche regee ring had er zich hier volgens den heer Dresselhuys wel wat erg gemakke lijk afgemaakt Waarop do lieer Van Ravensteyn, zoojuist uit Rusland te ruggekeerd, interrumpeerde, gaarne tot het verschaffen van al'e mogelij ke inlichtingen bereid ie zijn. De kwestie dr. Tack werd zoowel door den heer Dresselhuys als door den heer Gerretson ter sprake ge bracht. Beiden waxen van oordeel, dat niet ter wille van een vriendelijk heid jegens de Belgische regeering een fout in onze gastvrijheid voor ■vreemdelingen behoort te worden be gaan. Een duidelijke uitspraak van den minister werd door mr. Dresselhuys- verwacht Later op den avond sprak de heer Vliegen in gelijken geest. Alleen de heer Snoeck ilenkemans nam de wei gering van dr. Tack in bescherming en hij verschilde hierin dus van opi- met met zijn partijgenoot Gerretson. Mr. Van Sjhaik bepleitte verrui ming van economische \erdragen, de lieer Van Ravesteyn hield een recla me-rede voor de grootheid van Sovjet Rusland, de heer Fleskens waar schuwde tegen misbruik der Neder landsche credieten aan Duitsohland, dat onze industrie in gevaar brengt, de.heer Van Gijn drong aan op be- zuniging op Nederlandsche consulai re gebouwen en legaties In het bui tenland en op eerbiediging der Ne derlandsche taal bij die Nederland sche legaties en consulaten, de heer Snoeck Henkemans kwam op voor de Nederlandsche polishouders van Duit sehe maatschappijen en de heer v. 3. B1U hield Omstreek» tolddernacfit, toen er bijna niemand van de leden meer aanwezig was, een pleidooi voor vergemakkelijking van het grensver keer. Donderdagavond houdt minister Karnebeek zijn rede. INTIMUS. Kerk en Sehool OPENLUCHT8CHOLEN. Te Am sterdam is een vereenlging voor open lucht» ciolen opgericht Leper en Vloot BEZUINIGINC. De minister van Oorlog Is voorne mens, aan elk voor de 44 bestaande keu ringsraden in plaats van twee, gelijk tot heden, slechts één geneeskundige, belast met het onderzoek der voor den dienstplicht ingeschrevenen, toe te voe gen. Voorts zal de tegemoetkoming voor deze geneeskundigen, welk© in 1192a f 20 per dag bedroeg, voor 1923 tot f 15 per dag worden teruggebracht StoomvaartberlEhten STOOMVAARTLIJNEN. BILDERDIJK 12 Dec. n.m. van Rot terdam naar New-York. BONDOWOSO 11 Dec, te Kobe, San Francisco naar Java. CEYLON 10 Dec. van Rangoon n. Java. CERAM 10 Dec. to Soerabaja van Rangoon. EEMLAND 8 Dec. te Montevideo van Amsterdam. GAASTERDIJK 12 Decj v.m. te New- York van Rotterdam. JAN PIETERSZ. COEN 11 Dec. van Suez, Amsterdam naar Java. JAARSTROOM 11 Dgc. van Lagos naar Kotonow. LEERDAM ia Dec. v.m. te Bilbao, Rotterdam naar New-Orleans. MARKEN to Dec, to Beira van Port Natal. MINERVA 9 Dec. te Havre, Monro via naar Amsterdam. ORESTES 11 Dec, van Hamburg n. Amsterdam, PALIMA p. 13 Dec. Finistene, Am sterdam naar Java. TABANAN p. 13 Dec. n.m, 2 uur Kaap del Armi, Batavia naar Rotter dam. TASMAN 11 Dec. ran Melbourne n, Java. VONDEL 13 Dec. van Southampton, Amsterdam naar Java. E HOOP IS NU WEER OP DE CONFERENTIE TE PARIJS GE VESTIGD. OVER DE ZEEëNCTEN KWAMEN DE TURKEN EN DE CEALLIEER- DEN TOT OVEREENSTEMMING. Nu de conferentie te Londen geen resultaat opleverde 3 de hoop weer op de conferentie te Parijs gevestigd. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis betreffende de Duitsehe schadeloosstellingen zeide de Engel- sche premier Bonar Law, dat hij, daar de besprekingen te Londen te Parijs zouden worden» hervat, geen gedetailleerde verklaring zou afleggen over hetgeen had plaats gehad. Er was echter een quaestie, namelijk die der Europeesche intei geallieerde schul den, waarbij men in aanmerking moest nemen, dat Brittqnnië eenigszins was afgeweken van zijn vroegere politiek en hij achtte het derhalve beter, zoo veel mogelijk de waarden in herinne ring te herroepen, die hij op de be sprekingen gebezigd had „Ik zeide, dat het niet billijk zou zijn, dat eeno zoodanige regeling werd vastgesteld, waarbij Brittanmë alleen van alle geallieerde landen feitelijk een schadeloossteling zou be- taen. Wat mij behoorlijk scheen was, het geheele bedrag na te gaan, hetwelk van Duitschland zou kun nen worden verkregen en dan tot de geallieerden te zeggen daar gij niet alles krijgt_ wat gii verlangt van Duitschland, zijn wij bereid onze ei- schen te verminderen. Om die reden zouden wij, indien wij eenige kans za gen op een volledige regeling met het uitzicht, dat de zaak geheel zou zijn afgedaan, bereid zijn, een zeker ri sico te loopeDj daann bestaande, dat wij wellicht met zooveel zouden ont vangen van de geallieerden en Duitsch land ah wij aan Amerika moeten be talen. Ik voegde er bij, dat ik er ze ker van was, dat ieder het met mij eens zou zijn, dat het dwaas zou zijn zulk eene concessie te doen, indien de geheele toestand opnieuw moest worden behandeld." Als resultaat der Conferentie te Londen wordt, naar uit Parijs bericht wordt, de principieele erkenning der noodzakelijkheid van een moratorium voor Duitschland beschouwd. Naar verluidt, zullen Bergmann en Havenstein te Londen trachten te ver nemen, in hoeverre het Duiteohe aan bod onvoldoende was. Te Parijs moet de negatieve uitslag der conferentie te Londen algemeen een ernstig échec van Poincaré ge acht worden en men verwacht, dat de ontevredenheid weldra in den minis terraad en in de Kamer tot uiting zal 'komen- De Parijsche bladen zijn van meening, dat de Duitsehe voorstellen niet zoo onaannemelijk en onbruik baar zijn, als Poincaré verklaard heeft, en in elk geval wat hun mate rieel? beteekenis betreft, oneindig ernstiger zijn dan alle vroegere Duit sehe voorstellen. De politiek van Bo- nar Law moet niet slecht9 door Bel gië, maar ook door Mussolini gesteund zijn geworden, die zich na bet einde der conferentie wel voor nieuwe pan den, maar tegen alle militaire panden verklaard heeft. Onder de velen, die mcc-zingen In het koor dat het toch zulk een geluk is, dat de conferentie te Londen niet geëindigd is met oneenigheid, maar met een verdaging, zijn er zeker wel, die nog hoop hebben dat hot over drie weken te Parijs anders loopén zal. Er kunnen zoo wordt uit Parijs aan het Alg. Handelsblad geseind ia dien tijd nog allerlei bemiddelings voorstellen gedaan worden, die succes kunnen heb ben, redeneeren ze, maar sechls weini gen onder de Fransche commentatoren zijn zoo naïef dit na al wat er gebeurd is, nog te verwachten, en de meesten geven zich er heel goed rekenschap van dat de overeenstemming is afgestuit op het onwrikbare plan van Poincaré, thans afdoende dwangmaatregelen te gaan nemen, in welk plan vóór 2 Januari ze ker geen verandering zal komen, en het welk Bonar Law en Mussolini dan even. min zullen willen aanvaarden als thans. Men kan nu we zeggen: Zoolang er leven is, is er hoop, maar daarom b. hoeft men alle gezond verstand toch nog niet uit te schakelen. Daarom lijkt de meest oprechte mee ning, die te Parijs wordt uitgesproken, wel die te zijn, dat het voordeel van de Londensche conferentie, welke te Pa rijs wordt voortgezet, zonder officieel tot een breuk te hebben geleid, daar in bestaat dat ook als Frankrijk, zoo als te verwachten is, in het Ruhrgebied alleen of slechts in samenwerking met België optreedt, dit de goede verstand houding tusschen de geallieerden niet aantasten zal, en niet zal verhinderen dat zij, in weerwil van dit meeningsver- schil over de opportuniteit van dezen bepaalden vorm van waarborgen-ncmeD, op andere punten zoo nauw mogelijk verbonden zullen blijven. Men heeft on derhandeld in een geheel andere atmos feer dan onder Lloyd Georgemen heelt verkregen dat de formule „Zoo ge niet met mij zijt, zijt go tegen mij." van Engelsche zijde niet langer gebruikt werd, en dat onder zekere voorwaarden Bonar Law toestemt in de regeling der intergeallieerde schulden buiten Amei' ka om. Daarom zeggen de verdedigers van het Londensche uitstelHet is goed dat men te Parijs doorgaat, want ii dien tusschentijd kan het afzonderlijk optreden van Frankrijk, dat te wachten is, nog nader worden uitgelegd, en kan aan de geallieerden duidelijk gemaakt worden dat het niet de wil van Frank rijk is om de verzenen tegen de prik kels te slaan, maar de droevige nood zakelijkheid om eindelijk eens wat binnen te krijgen. Tegenover deze redeneering staat die van de extremisten van rechts, die van oordeel zijn dat elk uitstel van de be zetting van do Ruhr, nu deze ia den geest van Poincaré reeds besloten is, uit den booze is, omdat ze Sc* Duii- schers gelegenheid gerit, maatregelen te aemen, welke een evcntueele effica- citeit van de bezetting kunnen verhin deren. „Oa ne gagne rien k laisser trai ner ces operations Ik", schrijft met na me Bainville in de „Action Frangaiso". En Pertinax, die zoo onpartijdig moge lijk argumenten van vóór- en tegenstan ders der verdaging resumeert, schijnt het oog met den laatste wel het meest eens. Hij. zegt dat voor een Frankrijk, dat vast beslo ten Is do Ruhr to bezetten, een uitstel slechts nadeelig kan werken. Links betreurt men natuurlijk op nieuw 3e obstinatie varr- Poincaré, 'die het onmogelijk gemaakt heeft het eens te worden in een bijeenkomst, waar ds stemming beter was dan sinds lang op dergelijke conferenties het geval is ge weest Het gevolg van dit uitstel, schrijft do correspondent van do „Oeuvre" is, dat de regeling der schulden voorloopig alweer opgeschort wordt. De Fransche regecring toch kan niet tege lijk een politiek van isolement volgen en willen profiteeren van do intergeal-, lieerde solidariteit. Op 2 Januari zal ze moeten kiezen tusschen twee onveree- nigbare methoden bf de betalingen te verkrijgen van Duitschland door mid del van volkomen wettige veiligheids maatregelen. 6f voor het genoegen een theatraal gebaar maken en alle werke lijke resultaten verwaarloozen. „Een in vloedrijk lid van de Fransche delega tie," zoo vervolgt de oorrespondent, „zeide vandaag „We zijn hier geko men om den bondgenooten den pols te voelen, We weten nu wat we weten wilden en niets zal er ons thans verder van kunnen terughouden ons plan uil te voeren." Zou het onder die omstan digheden maar niet oprechter zijn voor de conferentie van 2 Januari maar niet eens meer bijeen te komen?" Onmiddellijk na zijn terugkomst zal Poincaré in een ministerraad verslag doen. Men verwacht dat hij daarna Vrij dag in de Kamer eenige mededeclingen zal doen, ook omdat het uitstel van een maand voot de behandeling der bui. tenlandscho quaesties, hem in Novem ber verleend, dan verstreken is. Het- is niet waarschijnlijk dat hij zich zeer uit voerig zal uitlaten vóór do bijeenkomst van 2 Januari, omdat zoo lang de on- derhandsche besprekingen met de bond.- genootea immers nog worden voortge zet, INTERPELLATIES IN DE FRANSCHE KAMER. Senator Gaudin de Villains zal de regeering interpelleeren nopens de re sultaten van de Londensche coaferen-ie der geallieerde premiers. De roya'isti- sche afgevaardigde Daudet zal interpel leeren inzage de motieven, die tot een nieuw uitstel van dé bezetting van het Roergebied hebben geleid. Het wordt bevestigd, dat Poincaré. Vrijdag in de Kamer een verklaring zal afleggen nopen* de resultaten van de Londenscho conferentie der geallieerde premiers. De Fransche plannen. Tn zijn nieuw boek „De ondergang van Europa vertelt Nitti o.a. 'de „N. Fr. P rosse" haaJtt enk&'« pass" ges eruit tan), dat bij eenige vragen lijsten in rijn bezit heeft van de he- zéttingsautoriteiten, waarvan het dori is op de hoogte te kernen van de stem ming onder do bevolking van het be zette gebied. Onder de gestelde vragen komen de volgende voor: Hoe staan de verschillende partijen ten opzichte van een Doneu-federatie, die de katholieke landen vari Tuid Duitschland met het Rijnland en het Ruhrgebied zou verbinden" Hoe zou de arbeidersbevolking van het Rub gebied zich gedragen bij een eventu«e- lc bezetting 1 Hoe de industrieel, de burger, de ambtenaar, de ingenieur0 Il-oe heoten de invloedrijkste Duitsehe ambtenaren? Hoe is hun houding? Wie hunner zou er gunstig voor ge stemd zijn? enz. Dinsdag werd te Berlijn een nieuw gebouw voor den /Economischen Rijksraad ingewijd, dat uitsluitend >r dat lichaam is bestemd en waar de raad permanent gevestigd *aJ zijn en zijn zittingen zal houden. Bij de openingsplechtigheid waien a'de leden van het rijkekabinet aanwezig, alsmede de voornaamste au-trwk ten van hot rijk en van Prui&ei.. De Duitsehe rijkskanselier, dr. Cuno, heeft van deze gelegenheid gébruik gemaakt om zich in zijn openings rede uit te spreken over de actueeie kwestie der schadeloosstelling. In fle eerste plaats trachtte hij de positie der iijks regeering tegenover de in dustrie uiteen te zetten. De rijkskanselier zeide De samen stelling van den Economischen Rijks raad en zijn bevoegdheid rijn in over eenstemming met een dringend ge voelde behoefte onzer dagen. Nooit te voren was het economisch leven als factor van macht en kracht voor Duitschland noodzakelijker dan thans. Nimmer te voren kwam het er zoozeer op aan, alle economische krachten te concentreeren teneinae het doel te bereiken. waarnaar wij allen streven, nl. eindelijk bet pro bleem dat op ons geheele economisch leven drukt en steeds sterker drukt, tot een definitieve oplossing te bi en- gen. De taak van den Economische Rijksraad is volkomen in overeen stemming mot die. welke wij ons in het nieuwo rijkskaMnet als ons ar beid sprogram ten doel hebben ge steld. Ik zou samenwerking in het bijzon der gaarne willen zien bij de oplos sing dier eohade loosstal ling&kwesti e. Ik spreek niet van de hangende on •ierhandelingen, die te Londen zijn begonnen en te Parijs zullen worden voortgezet. Maar ik zou op één essen tieel punt met nadruk willen wijzen. De reeeering is van meening, dat slechts een actieve politiek van posi tieve medewerking aan de oplossing van het zoo moeilijke probleem ons kan baten. De retgeerine is van oor deel. dat het verkeerd zou ziin het lot van hot volk en het land te leggen in de handen van andeien dan de verantwoordelijke vertegenwoordi ger3 van het Duitsehe volk. Het ls uit deze overweging geweest, dat de re geering ook in de laatste dagen de handen niet in den echoot heeft ge legd. Wij hebben positieve voorstel len gedaan, welke zeer zeker geen definitieve oplossing kunnen beteeko- nen. me ar de voorbiden zijn der defi nitieve .-eeoling. Deze vooretellen rijn voortgekomen uit de grondgedachte, dat voor de be vrijding der bezette gebieden en de bevrijding van het geheele volk en in het bijzonder voor do bevrijding van het geheele economisch leven van den druk van het onopgeloste schadeloos stellingsprobleem noodig is de con centratie van alle krachten r-n ons -ilk, naar binnen en de algahtole ge bruikmaking van al het vertrouwen, dat Ln het buitenland nog voor Duitschland beetaat. Ik betreur het, dat zulk een ernstig denkbeeld geen overweging heeft ge vonden en dat men aan de hand van deze vooratellen niet den weg voor gemeenschappelijke onderhandelin gen heeft gevonden, zonder welke een oplossing der kwestie hoegenaamd niet mogelijk is. Wat ons ook in ver band hiermede te wachten staat, de samenwerking van al onze krachten en de eenheid, niet alleen van ons ïomisch leven, maar ook van onze stammen en landen, moeten bewaard blijven en geen enkel deel van het Duitsehe volk mag zich afzn-bV hou den. Wij moeten ook trachten te ge raken tot herstel onzer economische betrekkingen buiten de grenzen van Duitschland met nabuurstaten van Ccntraal-Europa. Indien dat geluld, dan zal dit ook hun ten goede komen, die thans zulke buitengewoon hooge eöschen aan 0T13 stellen. Uit Lausanno worden da berichten spaarzaam. Bij de vergadering der subsommis- siën der conferentie legden de Turk- sche gedelegeerden een veel verzoenen- der houding aan den dag en werden er eenige vorderingen gemaakt. De sub commissie voor den ruil van bevolkin gen. die niet verder had kunnen komen omdat do Turken bleven aandringen op verdrijving van alle Grieken uit Constan- tinopcl, maakte ook een kleine vorde ring. Do militaire- en marine-deskundigen hebben hun gedetailleerd onderzoek van de geallieerde voorstellen omtrent de vrijheid der zeeëngten voltooid en de zaak kwam nu opnieuw voor de eerste commissie. Men hoopt deze aangelegenheid nog voor Kerstmis te kunnen afdoen. Tus schen de geallieerde en Turksche des kundigen is in alle belangrijke kwesties overeenstemming bereikt, Fransche bladen berichten, dat de conferentie niet op de quaestie der zee engten, maar op die der capitulatiën zal stranden, daar de Turken hun stand punt in deze aangelegenheid niet willen opgeven. Vorsprold nieuws, BRITSCHE PERSSTEMMEN OVER HET OPSCHORTEN DER CONFE RENTIE. De „Times", die de verdaging der Loudensci.cii aonierentie bespreekt, merkt op, dat dit geenszins een be vredigend resultaat is en in werke lijkheid beteakent, dat de geallieer den voor het oogenblik het* er over eens zijn, dat zij met elkaar van mee- nmg verschillen. De tegenover elkaar staande inzichten zijn wei medege deeld, maar niet verzoend. Onder de ze omstandigheden is er reden tot dankbaarheid, dat de beslissing is uitgesteld en overhaaste slappen zijn vermeden. De quaesties zijn, zegt liet blad verder, met verward door persoonlijke factoren. De „Morningpost" wijst op de bui tengewone vriendschappelijkheid der bijeenkomst en zegt verder, dat do Entente nog een machtige ki'acht is voor den wereldvrede. De „Daily Telegraph" verklaart: Het uitstel, dat op een ineenstorting der besprekingen lijkt, geeft aanlei ding tot veel meer dan spijt. Het kan niet nalaten groote ongerustheid te wekken, daar de breuk gapend is en de gevolgen niet zijn te overzien. Do „Daily Chronicle" schrijft de mislukking toe aan Poincaré's „hardnekkig militarisme". Do „Westminster Gazette" merkt op, dat Poincaré blijkbaar nog vast houdt aan de zoogenaamde produc tieve waarborgen, welke de ineen storting van de vorige Londensche conferentie veroorzaakte. De,.Daily Mail" zegt: Er zal wat teleurstelling bestaan over het feit, dat de geallieerde premiers er niet in zijn geslaagd tot overeenstemming te geraken over maatregelen om Duitsch lands frauduleus bankroet» to verhinderen, maar een goed teeken is, dat de openbare meening in Frankrijk even krachtig is als die in Engeland en geen breuk in de een heid der Entente wil. UIT IERLAND. Reuter seint: Rebellen deden bjj vorrnssing een aanval op de kazerne to Carrick-on-Suir, ontwapenden do bezet ting en namen haar gevangen. Ze namen do voedingsmiddelen en wapens in beslag, doorzochten de stad en verdreven de lo den uit do Iersche club, welke in brand word gestoken. Twee Nationalen werden gedood, vier gewond. Een meisje werd ge vaarlijk gewond. Twee rebellen, die go- vangen zaten, werden bevrijd. Nationale versterkingen uit Clonmel en Waterford kwamen aan en bezetten de stad. AANBOUW ENGELSCHE SLAG SCHEPEN- Bonar Law verklaarde in hot Engelsche Lagerhuis, dat de regeering be sloten had tot don aanbouw van twee slagschepen. Dit was, naar hq uiteenzette, volgens het verdrag van Washington ge oorloofd. Hiertoe was besloten door het Lagerhui» eu de vorige regeering e tegenwoordige regeering had de zaak op nieuw overwogen en was tot de conclu- s:o gekomen, dat er geen keus was. Mot den aanbouw van deze schepen moest op 31 Dec. worden begonnen en het was mogelijk de zaak uit te stellen. DE BRIEFWISSELING MET C0ENAR1S, Bij de vragen en antwoorden in hot Engelsche Lagerhuis inzake de brief wisseling tusschen Goenaris, den ge- executeerden Gnekschen premier, en lord Curzon, den Engeischen minister van Buitenlandsche Zaken, heeft, dt heer Lambert minister Bonar l.aw nog gevraagd, of deze bereid was, de documenten te publiceer èn, die een volledig overzicht gaven van de on derhandelingen der Britsche regee ring met de Grieksche regeering van den datum van den wapenstilstand af tot het aftreden van de vorige regee ring. Do heer Bonar Law gaf op dozo vraag ten antwoord ,dat hij het niet wensoHioiiJk achtte, documenten te» dezer zake te publiceeren gedurende do conferentie van Lausanno. De re geering zou tijdens het recès van het Parlement onderzoeken, welke docu menten zij kon overleggen. S 60 Cts. per regel. NET LONDEN MONSTERNUIS SMOKING-COSTUUM Nieuwste Engedsch modeL Eerste klas afwerking. Zijde gevoerd. HEEEENWEG 271 A rd. b. d. Scliou-wtjeslaan. Gesloten huis. Geen filialen. 1 Een hsirlijh lekkernij: pudding met nieuwe rozijntjes en amandelen. 30 cent per pakje. Op de vraag van den heer O' Con nor: Is de premier bereid op te hel deren, waarom een document (Goena- dis' brief,, welks verwaarloozing Grlekenlands rume tot gevolg had en verscheidene zijner ministers naar het schavot heeft doen gaan, niet door den kabinetsrlaad was overwo gen, bleef cle heer Bonar Law het antwoord schuldig. Fers-üverzlcht NEDERLAND'» SCHULDEN. In V r a go n van oen Dag schrijft mr. W. M. J. van Luttérveld een historische verhandeling over Xedealand's schulden en crediet. Het 'olgende is er door de N-R-Ct. aan ontleend De bevolking is thans 2 1/2 maal zoo groot als 111 1830 en 1840, en 3 maal zoo groot als in 1810, en wel, in 1810 ongeveer 2 millioen, in 1830 2.6 millioen. in 1840 2.8 millioen en thans 6.S millioen. De staatsschuld bedroeg: in 1S10 f 1822.5 millioen, in 1S30 f 1756 mil lioen, in 1S40 f 2051.9 millioen en thans f 2502 millioen. De schuld ia thans derhalve aanmerkelijk minder dan reep. 3 en 2 1/2 maal het bedrag in 1S10, 1830 en 1840. De vlottende schuld bedraagt thans 900 millioentelt men dat geheele bedrag bij de huidige schuld, dan ia het gezamenlijk bedrag arm geconso lideerde en vlottende schuld thans nog niet 3 resp. 2 1/2 maal zoo groot als in de genoemde tijden. De staatsschuld vereiechte aan rente in 1810 f 40 millioen, in 1814 f 15.4 millioen (na de ticrceering), in 1830 f 24.8 millioen. in 1840 f 43.9 millioen en thans f 130 millioen. Derhalve wijkt hierbij de stiieing niet sterk af van de vermeerdering an de bevolking. Het totaal der gewone uitgaven van den staat bedroeg: in 1813 f 60.7 mil lioen. in 1840 f 51 millioen (in 1911 nog f 194 millioen), voor 1922 ge raamd op f 638 miliioen. Het totaal der staatsuitoven heeft bediagen: in 1815 f 91 millioen, in 1S14 f 64 mil lioen. in 1830 f 89.2 millioen. in 1832 f 94 millioen. in 191S f 1118.7 mil lioen en is voor 1922 geraamd on f938 millioen .doch zeker wel te stellen op f 1000 millioen. De staatsuitgaven blijken dan ook buiten verhouding (^rooter te zijn. De koers van de 2 1/2 pets. staats schuld was: 'n 1816 40 a 44 pet., in 1830 34 3/4 a 66 3'4 pet., in 1S4S 34 pet., in 1S40 46 3/4 a 54 3/4 pet., thans 52 pet., na 41 pet. in 1920. Van bovenstaande cijfers zijn het wel die betreffende de staatsuitgaven an den teg*»"woordigen tijd, welke de aandacht trekken. Zij zijn, evenals het bedrag dr" schulden van het rijk, gestegen tot -on hoogte a'.s het leven de geslacht zrih nimmer heeft ee- iaoht. De staatsuitgaven zijn geste gen van 238 millioen gulden in 1913 tot liOO millioen gulden thans; zij ziin biina 5 maal grooter geworden in eenige jaren tijds. en zijn thans nog zoo hoog. nu reeds de oóriog eenige jaren geëindigd is en de crisis toestanden tot het verleden behoo- n. In 1S40 zag mr. F. A. van Hall lichtpunten en zeite ondanks heftigen tegenstand zijn ünanoieele plannen door. Thans zien we andere landen gebukt gaan ocdér ecu schuldenlast veel 7,a vaal vier dan wij zeiven. En on ze schuldenlast is thans in verhou ding tot onze bevolking niet hooger, eerder lager dan in 1S16 en 1840; 't is het totaal der staatsuitgaven, het bedrag der gewone, der jaarlijks we derkeerend e uitgaven van den staat, welke ten huidigen dago zooveel ont moediging, zooveel zorg en angst voor de toekomst geeft. #Dq oorlog is afgoloopen, de crisis toestanden. welke daarmede samen hangen. ziin verdwenen „doch zul; ien wij het verderf ontgaan, dat wij zoo nabij zijii gekomen, dan is het volstrekt noodig, dat wij one niet ver bergen. werwaarts de weg voert, welken de regeering tot nog toe be trad" (J- Ackeredvck. „Nederland© Financiën" 1852) doch het is on- onwederaprekeüjk, en het is de hoog ste tijd, dat het ingezien en erkend worde" (idem). Tn het begin van de voorgaande eeuw, toen de financieele toestand des lands zqrwekkend was, toen was 't: „De levende en dood© weermid delen te land en te water, de regeling der Nationale schuld, dat alles ve.r slond ertiorme ©ommen, om nog te zwijgen- van andere zaken, wier op bouw van den grond af hooge eiechen aan de schatkist stelden". Men klaagde over den staf van ambtenaren, die de bureau'» vulden". van alle zijden drong men bij de Regeering aan op vermindering der Lasten". (Bijdragen tot de ken nis van den Economischen toestand van Nederland in de jaren ISIS1816 door W. Tj, D. van den Blink.) Na 1816, na 1S40 hebben we verbe tering zien komen, thans hopen w« er op.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6