i Ik. 5M fci Rubriek van den Arbeid. Ingezonden jii jmm LEERPLICHTWET. Zeer spoedig is te wachten de indiening Tan een wetsontwerp, waarbjj voorgesteld wordt, de leerverplichtingvoor het ze vende leerjaar tot 1 Januari 1925 op te schorten, en dus de Leerplichtwet in over eenstemming te brengen met de Lager- Onderwijswet. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. In de Dinsdag gehouden vergadering Tan het dagelvjksch bestuur van het Ne- derlandscho Roodo Kruis heeft de onder voorzitter, jhr. Loudon, afscheid genomen van den heer Vorstman, dio 3I3 inspec teur van den geneeskundigen dienst bij de zeemacht gedurende 7 jaar ambtshalve zitting heeft gehad in het hoofdbestuur yan hot Roodo Kruis. Do heer Loudon bracht hulde aan de Tele werkzaamheden door den heer Vorst man in do mobilisatiejaren voor het Eoode Kruis verricht, en bood hem bij zijn uittreden nit het hoofdbestuur een aandenken aan dio werkzaamheid aan. Gelijk reeds vroeger is gemeld, verlaat do heer Vorstman binnenkort den zee dienst en zal hij naar het buitenland ver trekken. AFKONDIGING VAN DE GROND WETSHERZIENINGSWETTEN. Heden zullen in het Staatsblad do wet ten betreffende de Grondwetsherziening worden afgekondigd. Tevens zal in do Staatscourant een blicatie verschijnen, waarbij wordt be paald, dat in plechtige openbare zittingen van dea Hoogen Raad der Nederlanden, van eik der gerechtshoven en arrondisse mentsrechtbanken op Dinsdag 2 Januari dos middags 12 uur, door do griffiers van die colleges voorlezing zal worden ge daan van de wetten. Op denzelfden dag en hetzelfde uur zal vorenbedoelde publicatie worden afge lezen in iedere gemeente van de pui of voor de deux van de gemeentehuizen. DE TOESTAND IN DEN TUIN BOUW. De minister van 'Landbouw a. i. heeft met het oog op de verslechterde toestanden in het Tuinbouwbedrijf de vertegenwoordigers van de organisa ties van werkgevers en werknemers in dit bedrijf tot eene bespreking uit- genoodigd op zijn departement. Van hier en daar. HET SPOORWEGPERSONEEL. In de Telegraaf lezen wij de vol- genue medeüeeling: De minister van Waterstaai, over wegende, dat de vensciieiijKneid ie gemenen, nader te bepalen, welk. per soneel werkzaam op kantoren, belast met een buitendienst op stations 01 halten, of met ana er dan dagelijkscli onderhoud van rollend materieel, of .wei geplaatst op belangrijke posten, onder art. 86 (8-urigen werkdag voor schrijvend) van het Algemeen .Regle ment Dienst gerangschikt dient te .worden, heelt goedgekeurd, dat het .volgende personeel, werkzaam op kantoren of belast met den buiten dienst op stations of halten, niet meer onder de bepalingen van ge noemd artikel valt: le. De chef-commies en de compta bele ambtenaar, werkzaam op bet vrachtgoederenbureau te Enschede- Noord; het geheele pereoneel, werk zaam cp bet vrachtgoederenbureau te Sittard; 2e. Het geheele personeel van het bagagekantoor in Den Haag H. S.M., 3e. Het geheele personeel, met uit zondering van de ambtenaren, belast met den loketdlenst en de- behande ling der aankomst- en vertrekzendin- gen van het bestolgoederenkantoor te Rotterdam D. P., het geheele perso neel, met uitzondering van het hoofd van het kantoor van het bestelgoede- renkantoor te Zwolle S.S.; het gehee le personeel van de bestolgoederen- kantoren te Hilversum, Enschedé S. S.f Leiden H. S. M., Zutphen, Roer mond, Venlo en Sittard; 4e. Het personeel der plaatskaar- Jenloketten te Rotterdam D. P.; 5e. Het personeel, werkzaam op het telegraafkantoor te Rotterdam D. P. 6e. Het personeel, werkzaam op de bureaux der stationschefs te Zwolle S. S., Roermond, Sittard, Leiden H. S. M.; 7e. De ambtenaren, belast met het toezicht op den buitendienst voor de richting Dordrecht aan het station Rotterdam D. P., voorts de buiten dienstambtenaren (met uitzondering van de treindienstleiders) te Coevor- 'den, Den Haag H. S. M.f Groningen, Roermond, Venlo en Heerlen; Se. De rangeerders van den per- rondienst te Coevorden, Zwolle S S., Zutphen, Roermond en Heerlen. HET OONTRACT IN DE ILLUSTRA TIE-BEDRIJVEN. Men meldt aan Het Volk dat op hieuw onderhandelingen zullen plaats hebben over de vernieuwing van het collectief contract. De steendrukkers patroons verklaarden zich bereid hunne voorstellen terug te nemen en de onderhandelingen te heropenen op de basis van het bestaande contract. Tusschcn dc besturen van de ver eeniging de Ned. Chemigrafieche in richtingen en van de werknemersor ganisaties is reeds overeenstemming aangaando een nieuw contract ver- kregen. Voornaamste bepalingen zijn een werkweek van 48 uur en een loonsverlaging van f 2. De leerling- verhouding blijft als in het bestaan de contract. CONFERENTIE MET DEN MI NISTER VAN ARBEID. Het bestuur der Centrale van Tech- bici heeft aan den minister van ar beid verzocht bii deze Centrale aan gesloten organisaties in de gelegen heid te stellen, aan nog te houden conferenties met vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemereorga nisaties uit bepaalde takken van han del eai nijverheid, deel te nemen. Het schrijft o.m.: Juist de bij ons aange sloten groepen werknemers voelen uit hooide van de functies, welke zij in de ondernemingen bekleden, vaak ae inoeilijkneden, waarop handel en industrie thans stuiten, zeer duidelijk en zij heseffen die moeilijkheden vaak spoediger dan de handarbeiders. FUSIE MIJNWERKERS- ORCANISATIES. Besloten is tot samensmelting van den federatieven bond van Werken- 111 het Mijnbedrijf (aangesloten bij het Nationaal Arbeids Secretariaat) en de Onafhankelijke Mijnwerkersfedera tie. De door deze fusie tot Btand ge komen nieuwe Federatie zal in gaande 1 Januari 1923 hij de lande lijke centrale der onafhankeHke \;i beweging (het N. A. S.) aansluiten. De naam dezer federatie luidt: Ne derland sohe federatie van arbeiders werkzaam in de mijnindustrie. HET CONTRACT IN DE TYPO- CRAF1E. De afdeel ingen Zwolle, Epe, Apel doorn en Wapeningen van den A. N. T. B. besloten het contract niet te aanvaarden. Uit do Fors LOONEN VAN OVERHEIDS PERSONEEL. De voorzitter van den Metaalbond, de heer Triebels. schreef in „Econo- misch-Statistische Berichten" een ar tikel, waarin hij een pleidooi levert voor verlaging van de loonen van het personeel in overheidsdienst, die ie hoog zouden zijn in vergelijking met die in het particuliere bedrijf. Naar aanleiding hiervan schrijft nu de voorzitter van het N. V. V., de heer R. Stemhuis, in hetzelfde blad: Allereerst moeten we opmerken, dat niemand vol kan houden, dak dienaren van de gemeenschap een hooger inkomen moeten hebben dan de leden dier gemeenschap voor soortgelijken arbeid ontvangen. Ook de socialistische arbeidersbe weging heeft dat nooit beweerd. Wij komen echter voor de oogen- bllkkelijke practijk, redeneerende van uit hetzelfde uitgangspunt als de heer Triebeis, voor het loon van het «ver heids- en semi-overheidspersoneel tot andere conclusies dan hij, omdat wij het klassebelang der arbeiders als richtsnoer hebben en de heer Trie bels dat der werkgevers. In een periode van crisis dalen de loonen; deze loondaling volledig te gen te houden, is niet mogelijk. Dooi den factor, vertegenwoordigd in de machtsformaties der werkgevers te gen de arbeiders, hebben de loonen in crisistijd echter de neiging te dalen beneden de economisch noodzakelijke grens. De economische mogelijkheid alleen bepaalt niet de hoogte van het loon; de machtsverhoudingen tus- schen patroons en arbeiders oefenen veneens zeer grooten invloed uit. Wie den eisch stelt, dat de loonen van het 0verheids- en semi-overheids personeel ook in dagen van crisis de loondaling van de arbeiders in de pur liculiero bedrijen op den voet volgen, eischt, dat dif personeel onredelijk zal worden betaald, loonen zal beu ren, die lager zijn dan het welvaarts peil van soortgelijken arbeid -ver richtende leden der gemeenschap zou kunnen zijn, wanneer niet de machts verhoudingen den werkgevers gele genheid hadden gegeven, het loon lager neer te drukken dan door de INCEZONDEN MEDEDEELINCEN k flo Ct*. per rsg«L economische npodznkelijkiheid wordt geboden. De socialistische arbeidersbewe ging kan zich te.- dergelijke in naam der redehj,oieid gevraugde maar desondanks zeer onredelijke loonpolitiek, niet anders dan verzet ten. Op de crisis volgt steeds een perio de van betere conjunctuur, waarin de arbeiders mits goed georganiseerd en niet voor strijd terugschrikkend een betere kans hebben de loonen te brengen op het peil, dat economisch mogelijk is. In zulk een tijd is het van liet grootste belang voor de arbeiders in de particuliere bedrijven, dat een be langrijk deel van him klasse als het overheidspersoneel is, niet de daling heeft meegemaakt tot beneden de grens van wat economisch mogelijk zon zijn geweest, Dat is dan een sti mulans voor de loonstijging van tn- dcre groepen. Om deze redenen zullen de arbei ders in de particuliere bedrijven dan ook uit welbegrepen klassebelang het overheidspersoneel steunen, om het volgen zoowel wat het tempo als wat het bedrag der loondaling betreft, op grooten afstand te doen plaats heb ben. Varia. De Eerete Nederlandsche Stokken en Zweepenfabriek „Aurora", te ul- denzaal, vóór een paar jaren opge richt, is thans weer gesloten en net persoiveel grootenaeels omslagen. De fabricatie dezer artiaeien zal nu te Enschedé en te Benuienn wor den voortgezet. liet algemeen bestuur der Cen traio van Technici heeft aan den raad van ministers, verzocht, de 85 pet. pre mie voor pensioen niet in mindering ta brengen; van de salarissen van de burgerlijke, ambtenaren. Maandag is te Delft opgericht een plaatselijke afdetling van den R.-K. Politiebond ,,SL Michael". De glasfabrieken der N. V. voor heen Meursing te Nieuw-Binnen wor den 1 Januari wegens slapte stopge zet. - Wegens slapte is de sigarenfa briek „De Vechtstreek' te Maarssen stop gezet. Van Ingezonden stukken, geplaatst ol niet geplaatst, wordt da kopie den inzender niet tornggegeren Voor den inhnnd dezer rubriek stelt do Redactie zich niet aansprakelijk. Haarlem, 12 Dec. 1922. OPEN BRIEF aan dc Besturen der Kamer van Koophandel en Fabrieken (Groot- en Klein Bedrijf) en der Haarlemsche Vereeniging voor Industrie en Handel. Mijne Hoeren! Het zij mij vergund de aandaoht van uwe besturen, wellicht een herhaalde, (doch het kan niet dikwerf genoeg ge schieden) te vestigen op een zich steeds meer duidelijk afteekeneud stro- en van het bestuur onzer gemeente om de betrekkmglooze ingezetenen eenerzijds en de werknemenden an derzijds zooveel mogelijk te ontlasten van hun plichten om gelijkelijk aan de uitgaven der gemeentelijke huis houding bii te dragen, doch ten koste van handel en industrie in deze stad. Ik bedoel dit: dat alle krachten ge concentreerd worden oip een verlaging van het belastingpercentage. Dit streven beoogt den het vestigen, vooral buiten onze gemeentegrenzen, van den Indruk, dat in Haarlem een schitterend finantiee! beheer gevoerd wordt, een streven, dat zeer zeker ook zal toegejuicht en gesteund worden door de beide hierboven genoemde categorieën. Ook onze industrie en handel zou den in koor kunnen meej'uichen, wan neer deze verlaging had kunnen be- yuur boantwoord hebben. Gelukkig werd een dergelijke, cata strophe vermeden. „Zeg, Jim", zeide MaCall rustig, snijd jij dat touw eens door, dan zal Ik eens met Steve praten". Voordat Ferris nog van zijn paard was afgestapt, was Heweitt hem vóór geweest. Ilij had er nu schoon genoeg van het diende nergens toe en hij had behoefte aan snelle beweging. Hij liet het touw vieren, zoodat de agent vrij kwam, liet zijn paard keeren, gal het de 6poren en rende in vliegende vaart de straat af. Ruimte had hij noodig, hij wilde 'alleen zijn. Hij was McCall en de en- deren niet vergeten, maar op dat oogenblik had hij niet het minst be hoefte aan gezelschap. Het kwam niet in zijn hoofd op de gevolgen van zijn waanzinnig gedrag te ontgaan. Hij verlangde alleen te zijn en over het open veld te rennen, zoodat de wind langs rijn 00ren suisde. Hij wil de nerg«jns meer iets mee te maken hebben. Gillend en schreeuwend, gaf hij het beest de sporen on in vliegen den galop, doof voor do waarschu wingen. die hem nageroepen werden, verliet hii de stad, vloog voorbij de laatste hulzen tot wanr de lage, met gras begroeide heuvels door de zon beschenen .werden en een Ijle mist in de dalen hing, terwijl een frissche wind hem vanuit het Rotsgebergte tegemoet woei. Steeds vloog hij maar door, alsof de duivel hem op de hielen zat, vol komen hersenloos, maar met een blind vertrouwen in de betrouwbaar heid van zijn paard. Zijn oogen staar den recht vooruit en namen niets in zich op, totdat zijn vaart verminder de en zijn paard doodop bleef stil staan. In Calgary kwamen na zijn ver trek de tongen los over Heweitt's krankzinnig gedrag en McCall, Fer ris en Smith vormden het middel punt van een nieuwsgierige menigte. Men vroeg hun een verklaring van het zonderlinge gedrag van hall makker, de een of andere veronder stelling die dit begrijpelijk zou kun nen maken. Maar de nieuwsgierigen konden niet tevreden gesteld worden. Zij waren evengoed op de hoogte ais de lui, die zo ondervroegen. „Ik weet waarachtig niets", zeide McCail eindelijk ongeduldig. Het meisje, dat in den melksalon bediende had zeker meerdere inlich tingen kunnen geven, maar niemand VToeg haar er paar. En uit zichzelf zeide zij niefa, zelfs niet tegen haar beste vrienden. „Het is een schandaal", verklaar- werkstelligd worden door een wijs en uiterst zuinig beheer, door verhooging der en controle over de prestatiën van hel gemeentelijk wen: neme rsperso- neel door schrappen van alle nadeeli- ge saldi, die ofticieele ondernemingen en instellingen voor genot, vermaak en luxe opleveren, enz. Doch dit mee- juichen door de Haarlemsche indus trie en handel moet verstommen, wan neer zij aldoor en alom ontwaart, dat die verlaging van het belastingpercen tage slechts schijn is en alléén bereikt door het streven, erop gericht handel en industiie te laten betalen datgene, waarmee still evenden en werknemers ontlast worden. Dat streven, dat heilloos streven, manifesteert zich in deze stad overal. In alles, wat industrie en handel van de gemeente betrekkon, moe ten betrekken. Zij gevoelen het aan den lijve bij eike gelegenheid, dat zij met liet gemeenielijK Lebeer in aanraking moeten komen: betalen, betalen, dat de tranen uit de oogen vloeien. Beslaande verordeningen en tarie ven worden over de heele linie ver nieuwd of herzien, alle ten koste van handel en industrie. Op gevaar af van zeor onvolledig te zijn, wil ik toch op enkele zaken de aandacht vestigen: de straatbelas- ting de zakelijke belasting op het béarijf, die heed n ij v e r Haar lem lot ware ergernis strekt de precariobelasting, gemeen in ai hare finesses voornamelijk de nieuwe precario-belosting, die zelfs beoogt te treffen de naamplaten en borden te gen onze eigen gebouwen aange- btacht. En alsof de onbeschaamdheid nog niet tot het uiterste was gebracht: .zelfs de toegangen tot onze fabrieken en werkplaatsen zullen we moeten betalen en onderwijl zullen we ook moeten bijdry gen-aan de zitbanken inrichtingen van plezier, waar men den tijd in „zalig nietsdoen" door brengt, terwijl w ij werken. En bij al deze misère is daar dezer dagen last not least nog bijge komen: de nieuwe veror dening betreffende le vering van duinwater. Bij het gebruik van dit onontbeerlijk artikel is het belang van industrie en handel absoluut uitgesobnne.d. Ook voor haar is de prijs per Md. op 0.4U gesteld. Eerst bij een contract van 3000 M3. (men had ook dit evengoed kunnen weglaten) is het turief even minder. De vrijheid is waarschijnlijk Ingege ven door de overweging, dat de in dustrie zioh deze belasting toch niet van den hals l.an schuiven en zóó over hccrschend is deze gedachte, dat men zette blind is gebleven voor de groote gevaren, die hierdoor bevorderd wor den op het gebied der volksgezond heid. N'.l., wanneer industrie cn han del door de t e hooge tarieven op het waterverbruik moeten gaan bekrim pen, ten koste zeer wellicht van r de hygiene. Overal, mijne heer en, speelt dit ■eurig gedoe door en ik zou niet in staat zijn u er een volledige opsom ming van te geven. Gij, meer en he ter doorkneed in het openl/are leven, zult dit nog wel belangrijk kunnen aanvullen. Ik signaleerde u het groo te gevaar slechts in groote trekken. Weest immer op uw- hoede! Overal kruipt en kronicelt het gevaar verra-, derlijk door. Het is te ontdekken in het kleinste zinnetje en in het meest schuilgaande 1 egeltje eener nieuwe verordening, of in een gewijzigde. Nergens een milde bepaling tot steun of opbeuring \,m handel en industrie. Overal oen trachten te nekken, af te persen of neer te drukken. Verzet u, gij, bestuiurderen, met alle macht en kracht en in heiligen toom, tegen dit systeem. Dat de verschillende lichamen, die de belangen van handel en Industrie voorstaan, da handen ineenslaan om tegen deze onrechtmatige aanslagen kiachfig in velzet te komen, daarbij gesteund door de welkome medewer king eener niet partijdige, doch web meenende pene. 1 De meening dient ons stadsbestuur te worden bijgebracht, dat industrie en handel niet is-een „quantité négü- geabie", doch een noodzakelijke en onmisbare factor voor den bloei dezer gemeente en dat het een onverant woordelijk streven is deze te misbrui ken en haar al6 melkkoe te beschou wen, ten faveure der andere catego rieën ingezetenen. Hoogachtend, EEN INDUSTRIEEL. Kerk en School LEERAREN EN ONDERWIJZERS IN DE. GYMNASTIEK. Na een ge- houden bespreking te Zaandam is op gericht de afdeeling Noord-Holland b>- vea 't IJ van de Vereeniging van leera ren en onderwijzers in de gymnastiek. Tot voorloopig bestuur werden geko zen A. J. Doijee (Zaandam), voorzit ter; mej. J. Ooslmeijcr (Zaandam), se cretaresse en K. Duizendstia (Puimcr- end), penningmeestercssc. BOND VAN NED. ONDERWIJ ZERS. De algemeenc vergadering van den Bond van Ned. Onderwijzers wordt 28 en 29 dezer in Arnhem ge houden. NED. HERV. KERK. Aangen--. men het beroep te Oosterwolde (G.) door den heer J. van Amstcl, cand. te Zeist. Bedankt voor het beroep te St. Anna- land ds. D. Bax, te Noorden. GEREFORMEERDE KERKEN. Viertal te Amsterdam: ds. P. C. de Bruin, te Oudewater, dr. S. P. Dee, ;e Dwmgeloo, ds. S. G. de Graaf, te Rijs wijk (Z.-H.) en ds. J. Waterirk, te Zui- pnen. Beroepen te Scheemda ds. H. Knoop, te Schouwerzijl. Bedankt voor het beroep te Uithui zen ds. A. Scheele te Kapclle-Biezelinge, Financiëele Berichten DE FIRMA ARNOLD GILISSEN CO. Naar de N. R. Crt. verneemt, is er tussclien de firnla Arnold Gilissen Co. en haar crediteuren het volgende accoord tot ttand gekomen. De cre diteuren ontvangen, zoodra de firma in haar nieuwen vorm van naam- ooze vennootschap begint zaken te doen, dus waarschijnijk 1 of 2 Januari a.s., 50 van htm vordering in cash. Verder ontvangen zij 25 aJs deposi to, welk bedrag in 2 jaar kan worden opgenomen. Voor de overige 25 worden bewijzen van uitgesteld schuld uitgegeven, af te lossen uit de winst. Mooh er bij de liquidatie meer dan 75 uit de zaak komen zooals o-a. de adviseur van de rochtbnnk meende - dan zal ook de eerste 25 dien- vereenkomstig verhoogd worden. Di recteur van de nieuwe zaak .wordt o.a. de heer P. Gilissen. GEMENGD. NIEUWS, de zo meer dan eens nadrukkelijk te gen de klanten, die haar verslag uit brachten van wat er met Steve He vveitt gebeurd was. Maar wat ze pre cies met deze woorden bedoelde, daar naar vroeg niemand. Ze namen ze als vanzelf sprekend aan. HOOFDSTUK III. Op den tweesprong. Eon van de voordeden van een verfrisschenden slaap is dat men bij het ontwaken doorgaans een helderen kijk heeft op moeilijke gevallen. Steve Hevveitt opende de oogen loen de stralen van de morgenzon op zijn gezicht vielen, hij keerde zich nog eens om en ging toen overeind zit- len. Zijn eerste gedachte was: Waar ben ik in 's hemelsnaam en boe m ik hier. Niets was er In zijn ..1,mid dellijke omgeving, dat hij lu i :.n'.v een groep jonge populieren, v onder hij blijkbaar geslapen - :i minste dat wezen zijn zadel en deken uit. Maar Jiii herinner v 7 absoluut niet, hoe hij hier gr was. IN'log eenige oagemh'ikken bied hij zoo zillcn, toen stond hij op. Op liet zelfde oogenblik werd hein alles dut- EEN MOORDZAAK. .Met intense belangstelling vo'gt Lon den het moordprocce tegen Mrs. Edith Thompson en Frederick Bywaters, dat voor de Old Bailey begon. De oorzaken van de tragedie zijn een voudig. Het in 1915 gesloten huwelijk tussohen Edith Jessie Giaydon 011 Percy Thompson was aanvankelijk gelukkig, maar in latere jaren ont stond een verwijdering. In den zomer 1921 kwam Frederick Bywaters, een employé van de Penincular und Oriental Steamship Company, op het tooheefl. Hij was een jongen van 19. Edith Thompson was 27, en haar man 32. Bywatera kwam spoedig ge heel onder den invloed van de vrouw en ging met het echtpaar mee op o-.li acantiereisje. Na den terugkeer lo geerde hij nog een poosje bij hen in hun woning te IJford <Noord-Londen). Toen, in Augustus 1921, werd hij oor zaak van een hevige scène, die leidde tot zijn vertrek. Hot schijnt dat toen reeds lusschen de twee het plan bestond om den echtgenoot uit den weg te ruimen, of schoon dat pas gebeurde op 4 October 1922, toen even na middernacht in een donkere straat in Uford net lijk van Percy Thompson werd gevonden. Hij was gedood door dolksteken in den rug en in de borst, en do eenige dit in zijn nabijheid werd gevonden was zijn vrouw, die juist met heul van een Londenschen schouwburg was teruggekeerd. Het was op haar hulpkreten dat eenige late wandelaars toesnelden en het slachtoffer vonden, badend in het bloed, terwijl de vrouw- in een toestand van wilde zenuwover spanning verkeerde en verklaarde, dat zij „niets gezien had". De thesis van den Solicitor-General, mr, Inslup, die als openbaar aan klager optreedt, is dat Bywaters den moord pleegde. Maar het grootste deel van de aanklacht treft niettemin de vrouw. Terwijl aan beide-n het plegen van moord met voorbedachten rade („te zamen en in vereeniging" zou de Hollandsclie wet het noemen) ten laste is gelegd, wordt Edith Thomp son bovendien nog beschuldigd van pogingen om haar echtgenoot door, vergift om het leven te brengen, en I van het feit, dat zij Bywaters heeft aangespoord tot het plegen van den moord. Deze vergiftigingspogingen schijnen afdoende bewezen. Tusschen 1 Juni 1921 en 4 October 1922 moeten zij bij herhaling hebben plaats gehad. Uit deze lange periode dateert de fameuze correspondentie tusschen de vrouw en den minnaar, waarvan de eene helft bewaard is gebleven. Natuurlijk is de bewaarde helft de corresponden tie van Edith Thompson. De vrouw heeft de brieven van Bywaters zorg vuldig na lezing vernietigd, maar toen de jongen gearresteerd werd, vond men den ganschen brieven- voorraad, dien hij in bijna 1!6 jaar (ds ontvangen had, in zijn bezit. Deze dwaasheid zal hem en haar denke lijk aan de galg brengen. Want het zijn deze schrifturen die volgens den rechter, mr. Justice Shearman, gezamenlijk de lengte van een rornan- ïn-twee-deelen hebben die het pièce de résistance van de beschuldiging uitmaken. Beide beklaagden ontkennen abso luut. den ten kuste geJegden moord, en op dit punt schijnt de bewijsvoering van den Solicitor-General nog genoeg moeilijkheden te kunnen opleveren. Want niemand heeft de misdaad zien - plegen en niemand heeft Bywaters in de buurt van het slacht offer gezien. Maar met heirekking tot de pogin gen tot vergiftiging liggen daar de brieven van Edith Thompson aan den jongen, dien zij in haar macht had. Zij poogde verscheidene langzaam werkende vergiften, maar slaagde niet. De brieven vermelden vooral uitvoerig de resultaten van haar po gingen met glassplinters in het voed sel van Thompson. Zij vertelt hoe zij er de glazen peer van' een clectrische lamp voor gebruikte en hoe verschei dene malen Percy ongesteld werd. Maar daar bleef 'het bij. Welk eon koelbloedig monster deze vrouw is, blijkt uit de volgende regels: „Don derdagavond lag hij op de sofa, en zei, dat hij stervende was en wenschte te sterven. Volgens hem had hij weer een hart-aanval, en het was mijn schuld. Lieveling, ik moest daarom delijk. Alles wat er den vorigen dag gobeurd waa. kwam hem weer dui- dehik voor oogen. En ook drong het tot hem door, dat hii zich ab oen idioot gedragon had. Dat is nooit een bijzonder aange name ontdekking. Steve Heweitt vond het dan ook .allerellendigst. Hij had een heele massa dingen gedaan, die hii heele- maal niet had hooien te doen en de herinnering maakte hem wanhopig beschaamd. Hij trok de kn:ecn op, steunde zijn hoofd in zijn handen en b'e-7 v, over den toestand na zitten denken. r En r.og eens kwam hij tot de duide- bili. -ivcituiglng. dat hij zich als een kr.Mihzinnigo gedragen had. Hii had er-i '--.of ontvangen van een meisje, riet met hem kon trouwen, meer hij rijk genoeg was. ia c'niröm had hii al'e macht 1. -h ze-lf vfrloren, had hij de dingen gedaan en op alle 1110 ':e manieren de wet overtreden, r het ergste van alles was: zichzelf in zijn ciger. oogen •Aehelijk voor. Heueitt schaam Je zl.ih dood te ziin nijp, stak hem aan c zijn overrfcibBipeen voort, lioe mee>r hii er over nadacht wat er gobeurd was des te meor voelde bij een groote ontevredenheid In zich op komen. Het deed er nleta toe, of hij al trachtte de feiten te verbloemen. Ze bleven bestaan en hoe langeT hoe meer kwam hij tot de overtuiging, dat hij ziohze-lf niet alleen verschrikkelijk aangesteld had. maar dat hii er zich ook leeüik had ingewerkt en dat alles om een meisje, dat getoond had zijn liefde niet waard te zijn. Hii kon geen enkel grondig excuus aanbieden. Niets was er dat hij ook maar als ver ontschuldiging kon aanvoeren. Het vreemde van de zaak was, dat hii Amv heelemaal geen kwaad hart toedroeg. Hij zelf schreef dit toe aan het feit, dat hii haar daarvoor teveel minachtte. Wel was hij woedend cm zichzelf eir vond zich erg klein en iong. „Als ik nu een kwajongen was ge weest. dan kon ik me nog voorstellen zoo in de war geweest te zijn", zoo redeneerde hii hardon. „Maar nu, nu ben jij, Steve He- weitt de grootste pek die er op twee beenen rondloopt. Ik scbnam ine diep over je. Wat er o-k met ie gebeurt, liet i-; ic verdiende loon". Niet alleen was hij in zu'n eigen oogen in waarde gedaald, neen ook ziin eigenliefde had een gevoeligen knak gekregen. En dit drong tot hem door, toen hii erover nadacht, wat hem nu te doen stond. Zijn gezond verstand, waaraan het hein in norma le omstandigheden niet ontbrak, zei de hem duidelijk genoeg, wat hem te doen stond. De aangewezen weg was zoo gauw mogelijk naar Calgary te rug te keeren, zichzelf bij de politie aan te melden en zi-n straf als een man te dragen. Hij had zich geamu seerd. maar daarvoor moest hij nu ook betalen. Maar ziin stijfhoofdigheid kreeg de overhand. Iiii wist, dat het gekken werk geweest was den politieagent met ziin lasso tegen den grond te werpen, maar het was nog iets anders dit in het openbaar te moeten beken nen. Zonder twijfel was de politie rechter reeds tot de overtuiging geko men. dat hii stomdronken geweest was, op het oogenblik, dat de daad volbracht werd. Dit zou misschien wel tot verzachting van de straf lei den. maar met minder dan een fiinke boete zou hii er zeker niet afkomen. „Maar ik weet zelf veol te goed, dat ik heelemaal nieot dronken was. Ik wist helaas maar al te goed, wat ik deed", overpeinsde hii. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 8