OM ONS HEEN 40e Jaargang No. 12188 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DONDERDAG II JANUARI 1923 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek war een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.571/». Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers fü.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.571/,; franco per post f0.65. ®ost Giro 38910. Uitgave der N.V. Lourens Costor, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 11 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels f 1.75laders regel m°er 35 Cts. Reclames 60 Cfc< per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tvvaplfstuivers-adyerteiitlëu van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Ct« per plaatsing, elke reg»l meer 15 Cts. contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en AdministratieGroote Houtstraat 83. Telefoonnrs. Redact 300 en Administratie 724 Beverwijk, enz. DRIEKL1IZERKERKTVEG 2, VELSEP1, TELEFOON 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Agenda Heden. DONDERDAG 11 JANUARI. Café „Dreefzicht", Balavond Peut- se her Verein. Tea-room Luxor Theater, Groole Houtstraat: 'a middags 3.30—5.30 en 's avonds 811 uur Concert. Cinema Palace Foyer:""Middag- en Avondconcert 3.30—5.30 en 8—11 uur. Bioscoopvoorstellingen. VRIJDAG 12 JANUARI. Stadssoliouwbursr, Wilson spie in Het Sohouwtooncel„De Comedie der Liefde' 8 uur. Schouwburg JanswegVoordracht- avond Hanns Heinz Ewers, 8 uur. Tea-room Luxor Theater, Grcoto Houtstraat: 's middags 3.30—5-30 en 's avonds S—ri Concert. Cinema Palace- PoyefrMiddag- en Avondconcert i.30—5.30 en 8—11 uur. Luxor-Theater, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala Theater, KI. Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg 'le Kroon, Gr. Markt- Bioscoopvoorstelling, 8 uur. toch gebleken is, dat een degelijke sociëteit voor den gezeten midden-, stand in Haarlem aan een behoefte voldoet, zal het bestuur ook hiertoe de juiste wegen en middelen weten te In onze Tijdingzaal is geëxposeerd een gesteendrukte prent van een bal- masqué, in i860 in de Sociëteit Ver eeniging gegeven. btausnieiïws MAX GABRIEL'S OPERETTE GE ZELSCHAP. In den schouwburg aan den Jansweg gaf dit gezelschap deze weck „De Bajadère" eene mo derne oi>crette van Brammer en Urünwalü, muziek van Emmerik Kal man. Sedert lung is hier zulke aardi ge, leuke moderne operette niet ge geven, en zeker niet met zulke uit stekende krachten en verzorgde en- sceneering. Prettige, goed klinkende en handig geschreven muziek omlijst in ,,<le Bajadère'' eene handeling sa- inengewevcn uit de meest dol-kuuii- sche toestanden die het publiek den h celen avond in een gierbui houden. Toch hebben de schrijvers van geenc buitensporige middelen gebruik ge maakt, het stuk Blijft, ondanks de gekrte toestanden en verwikkelingen u.i-? het oplevert, uiterst kiesch. Van do uitvoering haalt de direc- teur-regiswvr Max Gabriel alle eer. Hij is er in geslaagd een puik ensem ble van spelers met goede stommen samen te stellen, aan wie de succes volle vertolking der Bajadère goed toevertrouwd is, en die onder zijne leiding een samenspel bereikten dat uilen lof verdient. Ook aan de verdere monteering heeft hij zijne beste zor gen gewijd, mooie décors, en frissche costumes werken aldus uitnemend mee om de opvoering tot een mooi geheel to maken. De dames Lotte B arisch at en .Maria Schaffstad, en de heerea Harry Col lin, Octome van Aerschot en Jan Le- maire, om maar enkijlen uit de vrij groote bezetting ta nemen, zijn vo caal en spelvaardig volkomen voor hunne taak. berekend'. Och, och. wat wordt er gelachen, neen gebruld met dio Octave van Aer- schot wiens spieren- en beenderstel van een buiten-natuurlijk maaksel schijnen te ziin, althans zooals hij zich voordoet als pop. liet orkestje verricht- ook goed werk ondfi' leiding van J. Kollenbur- ger, dio met vaste hand het golieel muzikaal goed terecht brengt. Zaterdag a.s. wordt deze leuke, en goed verzorgde operette herhaalde. Wie van een prettigen avond in den schouwburg houdt, heeft dus nog de kans met ,De Bajadère" kennis te maken. S YNAGOGED1ENSTEN Ned. Israël. Gemeente, Sabbath: Vrijdagavond! bij den Ingang te 3 12 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Mïddagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.4 uur. Predikatie van den Opperrabbijn voor het Moesafgebed bij den Ochtenddienst. Werkdagen: Ochtenddiensten: Zondags te 7 1/2 uur. Anders te 7.15 uur. Avond diensten to 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath: niet. Werkdagen: 's Avonds te 7.15 unr. Zondag te 7 unr. De Ochtend- en Avonddiensten op de Werkdagen, alsmede Talmoed To rah, worden in het Gemeentegebouw gehouden. TENTOONSTELLING VAN DUIVEN. Do Ilnarlomscho „Sier- en Postduiven- vereeniging" liouclt 20 en 31 Januari een tentoonstelling van duiven in Café „Drec-fzicht". Er zullen 200 sier- en meer dan 400 postduiven to bezichtigen zjjn. Van de laatste dieren zjjn erbjj ,dic afstan den van meer dan 500 K.M. tegen regen en sterken wind geworsteld hebben om hun hokken te bereiken. Door verschil lende leden zjjn reeds vele eerepryzen toe gezegd. LOOP DER BEVOLKING 1922. In do gemeente geboren 871 mannen en 775 vrouwen. Hier geboren, niet tot de bevolking beboerend 53 m. en 5S vr. El- uiers geboren tot do bevolking behoorend 12 si. ea "7 vr. Totaal hier behoorend S30 In do gemeente overleden 47S m. en 5S4 vr. Hier overleden, niet tot da bevolking bohoorerid 115 m. en 113 vr. Elders over leden tot de bevolking behoorend 12 m. en 15 r. Totaal hier behoorend 375 m. en 4S6 vr. Totaal geboorten S30 in. en 724 vr. To taal overlijden 375 m. en 4S8 vr. Gevende een vermeerdering van 435 in. en 233 vr. In do gemeente gevestigd 3016 m. en 3944 vr. Uit de gemeente vertrokken 2954 m. en 3394 vr. Gevende een vermeerde ring van 02 m. en 550 vr. Vermeerdering door geboorten 455 m. en 238 vr., totaal 693. Vermeerdering door vestiging 62 m. en 550 vr., totaal 612. To taal 517 m. en 7SS vr. totaal 1305. KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor het gebied Haarlem en Omstreken vestigt er den nadruk op, dat 15 Februri a.s. de termijn, genoemd ia rt, ti ac lid van de Wet op den Han delsnaam, welke wet October 1912 in welking trad, verstreken zal zijn: Esn kwestie iijj fia apmekers. Twee Haarlemsche apothekers, de heerea J. W. Florijn en W P. ou- tereen, hebben ni ons Blad geannon ceerd, dat zij met ingang van 1 Ja nuari 1923 hun apotheek voor het ver krijgen van geneesmiddelen te allen tijao geopend houden. Dat wil dus zeggen, dat het publiek bij hen ook 's avonds, 's nachts en op Zondag te recht kan. De onderlinge overeenkomst betref fende het sluiten is dus verbroken. We hebben hiernaar Lij een be stuurslid van het departement Haar lem der Ned. Maatschappij ter bevor dering der Phannaqie eens geïnfor meerd. Deze deelde ons mede, dat de twee genoemde apothekers geen lid van het departement Haarlem zijn en dus niet m de overeenkomst betref fende iiet s'uitmgsuur begrepen zijn. „Zij zullen hiervan", aldus deze zegs man, „de consequentie moeten aan vaarden en er spoedig de gevolgen van ondervinden. Als zij bijvoorbeeld op een avond .of nacht uit eigen be weging sluiten cn er komt eventueel een hunner fondspatiënten bij den apotheker, die zijn zaak volgens den rooster der overeenkomst geopend heeft, dan behoeft deze apotheker de medicijnen niet voor niets te geven, maar zal er betaling voor eisdhen." Tot zoover dit bestuurslid. De heer Florijn, die in deze kwes tie ongeveer dezelfde meening heeft als de heer Woutcrsen, zette tegen- oyer ons zijn standpunt uiteen. Ilij meent, dat in'Haarlem op het ge bied van apotheken ernstige wantoe standen bestaan, die noodzakelijk moeten verdwijnen. Zoo acht hij het stellig verkeerd, dat liet publiek te genwoordig niet meer weet, wie in vele zaken de eigenlijke apotheker :s. „Er worden nu nog", zei de heer Flo rijn, door vele firma's namen ge voerd van personen, die reeds hon derd en meer jaren dood, cinds lang geen lid der firma meer zijn, of el ders wonen. Het is in liet belang van het publiek, dat liet precies weet, \v»e de eigenlijke apotheker is, ln vvien het 't vereischte vertrouwen kan stol len, vooral in spoedgevallen des nachts. De werkelijke apotheker moet, als zijn zaak 's nachts geopend is, thuis zijn." De heer Fonjn noemde het ook on verantwoordelijk, dat vele apothekers nietvoldoende toezicht 09de leerlingen kunnen uitoefenen, omdat zij zelf niet in de apotheek aanwezig zijn we gens lesgeven, enz. Hij is het geheel eens met de volgende woorden van professor Van der Wielen, don hoofd- iedacteur van het Pharmaceutisch Weekblad voor Nederland: .Thans heeft één van de colle ga's den avond- cn nachtdienst; hij deze regeling is het voor mij een con ditio sine qua non (voorwaarde, waar van niet afgew eken kan of mag wor den), dat de apotheker, in wiens apotheek gedurende dien tijd juist moeilijke gevallen zich zullen concen- troeren, aanwezig is en niet aan een assisten den dienst, voor zich zelf niet alleen ,maar ook voor zijn col lega's, toevertrouwt. Zijn afwezig heid moet een, door zeer bijzondere omstandigheden alleen gemotiveerde, zeer zeldzame uitzondering zijn; in dat geval is hij, naar het mij voor komt, verplicht, aan een zijner colle ga's mede te deelen, dat hij voor kor ten tijd afwezig is en dezen collega verzoeken, zich een oogenblik voor moeilijke gevallen disponibel te stel len. De apotheker, die dienst heeft, is een schildwacht, die zijn post niet mag verlaten, zonder dat hij afge lost is." Tot zoover Prof. v. d. Wielen. Wat de nieuwe dienstregeling van den apotheekdienst m Haarlem be treft, noemde de heer Florijn liet voor het publick in hooge mate mis leidend, daarin alleen te spreken van de apothekers, die aan de overeen komst meedoen, en daarin de apo theek van den heer Woutersen en die van den heer Florijn uit te schakelen. Aan de fondspatiënten heeft de 'heer Florijn, naar hij ons meedeelde, goen enkele financieele verplichting. Die heeft hij alleen te genover de directie van het zieken fonds, aan wie hij in het geval, door het bestuurslid hierboven genoemd. de waarde van het recept zou kunnen terugbetalen. De heer Florijn zou het intusschen unfair vinden, als een apotheker in zulk een geval (waarbij het om het leven van een patiënt zou kunnen gaan) geen medicijnen zonder betaling zou willen verstrekken. Hij althans heeft, zooals hij ons meedeel de, menigmaal iemand s' nacht zonder betaling te ontvangen ge holpen. VOORSTELLINC VOOR DE WERKLOOZEN. Dinsdagmiddag 16 Januari geeft het Luxor-theater een gratis voorstel ling voor de modern georganiseerde werkloozen. Do kaarten zijn te ver krijgen Maandagmiddag bii de secre tarissen der vakvereenigingen. MET PENSIOEN. Na eon 3S jarigen diensttijd, waar van 10 111 rijksdienst en 2S in Ge meentedienst, is aan den heer II. S. Israels, eervol ontslag verleend als politieagent te dezer stede, met toe kenning van pensioen NACHTELIJKE TOCHT. Den vorigen Donderdag, dus mid den in de staking der typograten, kwam een Haarlemsche drukker tot de conclusie, dat hij een van zijn uit gaven met op zijn eigen werkplaats urukken kon. Dus zoent hij hulp en vond die bij een Kotterdamschen cui- ltga het kwam er nu maar op aan, do drukvormen naar Rotterdam over te brengen. dm de aandacht van de stakers niet tc trekken, kwam liij in den aacht van Donderdag op Vrijdag omstreeks drie uur in zijn werkplaats, telde daar met den chef papier ai :n liet de vormen naar beneden. Heeft het geluid van de lift buiten de aandacht getrokken.' Hij vermoedt het, want ofschoon er, toen hij in de drukkerij kwam, niemand postte en geen le vend wezen te zien was, had zich toen de vormen en het papier in den auto- vrachtwagen zouden worden geladen, em groep van 20 A 30 stakers vóór de drukkerij verzameld, de mecsten per fiets, en blijkbaar voornemens, het transport te vergezellen. En zoo ge schiedde. Omstreeks 4 uur stelde <te stoet zich in beweging: voorop een inspecteur van politie, naast den vrachtauto agenten en er achter öi groep stakers per fiets. In den vracht wagen zat de drukker en steunde de vormen, om te voorkomen, dat zij zouden omvallen en zoo uit elkaar raken. Op den Dreef bleek evenwel, dat iiet lichte autotja de zware drukvormen niet tot Rotterdam zou kunnen bren gen; de voeren bogen door, de caros- serie bonkte op de assen het was noodig terug te keeren en de vracht ia een grooteren wagen over te la den. Ziende dat de wagen zwenkte, keerden ook de stakers terug, men reed naar de garage, laadde den in- noud in een grooteren vrachtauto over en begon den tocht opnieuw; in tusschen had de drukkerspafroon vemomen, dat ook de stakers een auto waren gaan halen en inderdaad, toen de stoet zich weer in beweging zette, doemde on den achtergrond uit den mist een Landaulette op, die volgde. Bij de grens vau iiaar.em en Heem stede keerde de politie terug. Ook de fietsers wendden het wiel. De twee wagens, vrachtauto en landaulette zetten den tocht voort. Plotseling ver scheen in den mist een agent van po litie, die de rijbewijzen vroeg. Ter wijl de chauffeurs stopten, sprongen de stakers uit hun auto en trachtten den bestuurder van den vrachtwagen over te halen, niet verder to rijden. Do drukkerspatroon, dit hoorende, kwam uit den wagen voor den dag en zei: „hoor eens, dat gaat. niet, nis iemand iets te zeggen heeft, moet hij dat tegen mij doen, ik heb dun chauf feur gehuurd, die heeft er nlela mee te maken". Hierop groette de woordvoerder van de stakers beleefd en zei: „ik heb voor u alle respect, dat u dit als patroon zelf doet". De drukker antwoordde daarop: .ik heb ook alle respect voor uw geleide". Na deze beleefdheden reed men ver der. De verhouding was zeer gemoe delijk. Toen do vrachtwagen voor een overweg moest stoppen, kwam één van de stakers een praatje maken. Men wenschte natuurlijk te weten, waar de drukvormen werden heenge bracht, maar daarover liet de patroon zich niet uit; ook maakte hij geen ge bruik van het voorstel, dat hij in de landaulette zou komen zitten en in tusschen een van de stakers op de vormen zou passen. Men vroc<j hem, daar hij rookte: „heeft u ook een si gaar voor ons?" Maar excuseerde zich toen liet bleek, dat er nog maar twee in zijn keker zaten. Neen, daarvan wilde men hem niet beroovcn. „Ik heb nog cigaretten, deelt die maar samen", zei de patroon. Aldus ge schiedde. Omstreeks zeven uur kwam men in Den Haag. Het begon te dagen, maar 't bleef mistig. De chauffeur reed door allerlei kleine straatjes, ten slotte bleek hij don weg bijster te zijn geworden. Terwijl men zich beraadde over de route naar Delft, kwam een heer uit een café gesneld en bood met een sterk Haagscli accent zijn dien sten aan. Hoewel hij in eenigszins op gewonden toestand verkeerde, begreep hij wel, dat hier iets bijzonders aan de hand was. „Kan ik hier niet als arbiter optreden?" vroeg hij beleefd. Dit schoen aan partijen niet goed mo gelijk, maar toch werd zijn aanbod 0111 den weg te wijzen dankbaar aan vaard en zoo tuften de tvveo wagens verder in de richting van Delft. Een voorstel van den Haagschen heer om, toen men bij een café kwam, er gezamenlijk „eentje ie nemen", werd erkentelijk afgewezen en hij zelf hier achtergelaten, daar hij zich blijk baar in cn om koffiehuizen liet ge lukkigst gevtvelde. Spoedig kwam nu Rotterdam in 't gezicht. Op de vraag van den drukkerspatroon, of de sta kers van plan waren, zijn vormen te molcsteeren, antwoordden zij stellig ontkennend. Daar dachten zii niet aan, wel zouden zii probecrjjn, liet personeel van de Rotterdamsche druk kerij te bewegen, het werk niet uit to voeren. Zoo gescliiedde, Toen de gezellen van den Rotterdnmschen drukker naar buiten kwamen, om vormen en napier over te nemen, trachtten de Haarlemsche stakers hen daarvan af 1e brengen door een beroer» te doen op hun collegiaal gevoel. Evenwel ver geefs, da Rotterdammers antwoordden niet, papier en drukvormen werden binnen gebracht, de drukkerij werd weer pec'oton en do twee auto'? reden wog, om (ditmaal avenwel niet in el kaar-» gezelschap) naar Haarlem te rug ue keeren. Aldii" eindigde deze tocht, waarvan gezegd kan worden, dat er uit bleek, hoo goed de stakingsdienst, ook in dc-n nacht, was georganiseerd en aoc geuir «delijk veie stakers wieten op te treden en hoe een Haarlemsche druk ker, niettegenstaande de vete moei lijkheden, zijn blad toch wist te laten verschijnen. Ultgian Derdo Abonnements-conoert Op het 3e Abonnements-coacert van het Concertbureau Haas Augustia Don derdag iS Januari ia dea Schouwburg Jansweg, zullen optxedea dc bekwame Russische violist Alexander Petschndovff «1 de voortref fel ij ke .Münchener pia niste Thereso DiclinSlotlko. Alexander Pctschnikoff studeerde aan het Conservator,um te Moskou on der Hrïmaly, maakte uitgebreide con- ccrlicizea en werd eenige jaren gele den benoemd tot professor aan de Mu- ziek-Academie te Miinchca. Petschni- kofl behaalde o.a. ook als solist van het Concertgebouw-Orkest onder leiding van Willem Mengelberg te Amsterdam schitterend succes en werd na zijn op deden in de Bach-verceniging te Haarlem door deze tot ecre-lid be noemd. Over Thercsc DiehnSlottko schrijft dc Mitnchencr Post van 7 Febr. 1922 t Thcserw DiehnSlottko is een groote betooverende kunstenares. Zij vereenigt met een grootsche opvatting de fijnste gevoeligheid voor nuances en schitte rende techniek. Het samenwerken dezer twee kun stenaars van allereerstea rang belooft een buitengewoon genot. Nieuwe stukken bi] Het Schouwtoonoel. Op bet oogenblik zijn bij de N.V. Het Schouwtooneel, directie Adr. van der Horst en Jan Musch, in studie ..Lacbaiouerida" van Jacinto Benaven- :c, den Spaanschcn litterator, wien den Nobelprijs voor litteratuur 1922 is toe gekend, en „The Skin Game" van John Galsworthy, den bekenden £a- gclschea tooneclschrijver# WAARSCHUWING. De commissaris van politie te Haarlem geeft belanghebbenden in overweging, zich, alvorens handels relaties aan te knoop en niet Cornelia Bout, geboren te Huizen 28 Novem ber 1897, van beroep koopman, hoofdzakelijk in kaas en wonende te Huizen aan dc Kerkstraat, voor in lichtingen te wenden tot de afdeeling „Justitieeie Dienst (recherche)" aan ziin bureau Smedestraat, BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Ia vlo week van 31 December 1922 tot en met 0 Januari 1923 kwamen voor te Eaarlom 2 gevallen van roodvonk en 2 gevallen vau diphthcritis; te Schoten 1 geval van roodvonk. LOOS ALARM. IVoensdagavond om streeks half elf ontstond ceit schoorsteen- brandje in het perceel Saeuredamstraat 3S, bewoond door den heer K. Do star der brandweer was aanwezig, doch behoefde geen dienst te doen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij W. C. Diclemans, Bilitonstraat 46, kinderannband; P, Punt, Emostraat7, slinger van een boorN. Stoute, Spaarcoogsiraat 4, ceintuur (me taal): J. C. Stceckist, H. v. Aiphen- straat 37, blauwe ceintuur; A. Nijsscn, Po'.gieterstraat 10, ceintuur; C. Wes terhoven, Oranjeboomstraat 85, grijs wollen damcshands.choenH. v. Meur», De Clercqsuaat 140, glacé handschoe nen B. Silvis, Omvalspoort io, grijze jongenshandschoen; A. v. Norden, Le liestraat 27, grijze dameshandschoen 1 Kennel Fauna, Parklaan keeshond, ge- biachi door L. Schilder, Rijksstraatweg; geel hondje, gebracht door A. N. Doc- zie, Saenredamstraat 70; geel hondje, gebracht dcor J. v. Roon, Jansweg 49; J. ten Brink, Celcbesstraat 35, kinder kousen M. Schreuder, Kerkhofstraat lórood, gedeelte van een medaillon; Keyzer, Kruisweg 64, damesportcmon- naiePolitiebureau Smedcstraat, kin- derportemonnaie; W. Selhorst, Kamp huisstraat 4, portemonnaieA. J. Toe bes, Ged. Raamgracht 59, kinderrokjes; S A. Borger, Kerkhofstraat 25, Kerk hofstraat. KantongerecM UITSPRAKEN. E. H- burengerucht f 3 subs. 3 da gen hechtenisCh. P. n., overtre ding Mcitor en Rijwielredement f 2 subs. 1 week tuchtschoolG. v. d. B. idem en owceven van valschen naam f 3 su'os. 3 daeen hechtenis en f 15 subs. 15 dafren hechtenis; E. L. overtreding Motor- en Rijwietreglc- ment f2 subs. 1 wook tuchtschool W. O., liet loopen over eens anders erond f 15 subs, 15 dagen hechtenis; P. J. F., idem f 15 subs. 15 dagen hechtenis; R. 11. overtreding .Motor en Rijwiel reglement f 2 subs. 1 week tnschtschootTI. M. v. M. B. id. id., M. J. v. d ÏL. id. ternfrtrave aan de .1. R. M, overtreding Arbeidswet 5 subs. 5 dagen hechtenis N. W, W., idem 0 subs. 0 dagen hechtenis. H. C. v. d. B. idem 10 nubs. 10 dagen hechtenis. P. D. idem 6 subs 5 da No. 3132 Verhuizing van de Sociëteit Vereeniging Wanneer in het algemeen van eon 'gemeente gezegd kan worden dal zij epeculeert, dan heeft do gemeente Haarlem in de laatste jaren gespecu leerd in sociëteitsgebouwen. Helaas, niet met veel succes. Trou moet JBlyc- ken, dat zij aankocht wegens gebrek aan gemeentegebouwen, heeft zij ten slotte niet noodig gehad. Daarna kocht de gemeente de Soc. Vereeniging met het Kijk samen en voert nog strijd over de vraag, of de zegels de muziek zaal of de muziek de zegellokalcn zul len veroveren. Homerische strijd wie hem winnen zal, weet nog nie mand, maar ik houd het met de ze gels, omdat wij dan een nieuwe, b e- h o o r 1 ij k e concertzaal zullen krij gen. Hoe dat ook zij, de sociëteiten an ders uit hun aard nogal stoelvast, zijn in beweging gekomen: Trou moet Blycken is, na een kleine afdwaling in de richting van den Kleinen Hout weg, toch weer terecht gekomen in de Groote Houtstraat en de Sociëteit, Vereeniging, die nimmer m dezen hoofdader van de stad vertoefde, heeft er geen bezwaar in gezien, een nieuw gebouw te stichten op den Zijl- weg, vlak bij de Zïjlbrug en hoopt dat over eenigo weken ln de maand Maart, te betrekken. Van dat nieuwe gebouw hebben wij al oen en ander gezegd, Op dit oogenblik is er dus wel aan leiding, iets mee te deelen over het oude gebouw, of liever de oude go- bouwen, waarin de stichting gehuis vest is geweest. Zoo omstreeks 1850 kwamen eenige leden van de gezeten burgerij gere geld bijeen ln het café van den kaste lein Wolff, dat de latere Vauxball in de Wijde Appelaarstceg moet zijn ge weest, het gebouw, dat tijdens een lie- vigen storm, eenige jaren geleden, instortte. Eerst eenmaal per week, later twee- en driemaal zocht men hier het gezellig verkeer was het wonder dat do trouwe bezoekers «ih- delijk bes'oten, een eigen gebouw te stichten? In dc inleiding tot het huis houdelijk reglement staat nog te le zen. dat de Sociëteit in Mei 1856 werd opgericht en dat de heeren J. Docdcns en ,T. van Ek nog datzelfde jaar het percee llcöcliten, waarin zij moest wor den gevestigd, het woonhuis van Mr. A. Delcourt van Krimpen in de Lan ge Begijncstraat Zes Jaar Inter, toen de Sociëteit stond onder het bestuur van de heeren G. de Vos, J. H. Kool hoven, J. J. Beijne-s, J. W. L. Sickesz, S. Bniijns en J. H. Kersten, heeft zij rechtspersoonlijkheid verkregen. Velen onzer kunnen zich dat oude gebouw nog duidelijk voorstellen, naast het sigarenwinkeltje van den lieer Aukes op den hoelc: één groot lokaal met een- lange leeetafel vóór de ruiten, drie biljarts, waarvan één met zakken en een groote kolfbaan, waar in de liefhebbers, toen nog talrijk, het edele spel speelden naar rle ware étiquette, de zware kolf in de rechter hand, waarmee de bal van sajet of elastiek moest worden Voortgedreven en de lange pijp in den mond. Met genoegen kwam men er bij elkaar, de belangstelling was groot, zoodat het bestuur 't aandurfde, een nieuwe con certzaal bij het gebouw te voegen, waaraan in die dagen (evena's ru weer!) groote behoefte was. In 1872, onder liet bestuur van de heeren M. j. ten Houte dc Lange, E. R. Goteling Vinnis, II. W. Groll, L. Pilger, E. Baart, H. F. van Thiel en G. C. Me- iens wervl daarmee begonnen en c'.cii 13den Juni 1873 is de zaal feestelijk in gewijd. Zooals zij toen was, is ze nu nog, behalve de spiegels, die er later zijn ingebracht. Over een maand of vijf zou dus het lialve-eeuws jubileum van dc zaal kunnen worden gevierd, maar ik betwijfel of iemand daartoe opgewektheid zal gevoelen: de Socië teit, zal er niets meer rnee te maken hebben cn het gemeentebestuur is Tiit zijn aard niet zéér tot jubileeren geneigd het publiek ten slotte zal wel graag willen feestvieren, wanneer liet deze zaal den rug kan toekeeren. Men moet immers niet ul te lang aan het oude hangen blijven. Wat 50 jaar geleden feestelijk werd Ingewijd, deugt nu niet nier. Dat bleek ook hij het eigenlijk Sociëteitsgebouw. Naar mate liet aantal ledr.11 toenam, werd de bijeenvoeging van de verschillen de afdeelingen voor biljart-, kolfspel, leosgelegenheid, conversatie, aanvan kelijk uit naam der gezelligheid ge prezen, een grief. Critisch aangelegde leden spraken zelfs van, een „boerenkroeg" en van „Winschoten", alsof deze noordelijke stad liet toppunt van plattelandsch- lieid was en vroegen om een heel nieuw gebouw. Daar kwam het ten slotte toe, in 1894, na een prijsvraag waarin de ar chitecten Koog en van den Ban over winnaars hieven. Onder het bestuur van de heeren C. Prins Szn., Mr. Z. W. Straalman, J. Wilferns, P. F. de Bordes, J. Leijh, G. J. 11. Loenis, J. Koolhoven en C. Wittevecn, werd het nieuwe gebouw gesticht. Wel gaan wij snel, want ofschoon dit nog geen dertig jaar geleden is, zijn van deze aciit bestuurders nog maar drie in le ven en wel de hoeren Willems, de Bordes cn Koolhoven, waaruit blijkt, dat het notariaat een gezond vak is. In de maand October 1894 werd het nieuwe gebouw ingewijd. Menigeen herinnert zich nog, hoe hij op den feestelijken openingsavond, aange voerd door het bestuur, uit. de groole zaal naar de nieuwe Socicfcitslokalen wandelde en de ruime leeszaal, do conversatiezaal en vooral dc biljart zaal bewonderde. Dat alles scheen toen liet ideaal. Naderhand is ook hierin (idealen kunnen niet eeuwte duren) verandering gebracht: de kolf baan in onbruik geraakt,, werd bij dc biljartzaal getrokken, het bestuur in derdaad op de eerste verdieping wel hooi pover .gehuisvest, nam de lees zaal in beslag, dio elders werd geves tigd. Wanneer over eenige weken de le den hun oude gebouw verlaten, zal dat geschieden met gemengde gevoe lens. Met vreugde, omdat zij een1 gansch nieuw huis gaan betrekken, met leedwezen omdat er zooveel her inneringen achterblijven. Prettige en minder genoeglijke. Prettige, wegens zooveel aangename uren, in deze za len doorgebracht, minder genoeglijke omdat juist in dit gebouw de stichting een zeer moeilijke periode heeft be leefd. Kort na de opening fn 1894 werd" het Brongebouw gesticht cn ofschoon do bedoeling was, dat Uit voorname lijk zou dienen voor de bezoekers van het Staalbad Haarlem, bleek, toen de- zon uitbleven, al gauw, dat hel een concurrent zou worden voor de hu- staande instellingen. De illusie, dat heel Haarlem voor den winter dc be schutting van de Sociëteit en voor den zomer de frissche lucht van het Brongebouwpark zou zoeken, werd niet verwezenlijkt: men deelde het uitgaand publiek en bleef samen zwak. De mooiste concerten in de So ciëteit. zelfs Vön het orkest van 1 Concertgebouw, de voorstellingen van de Italiaansche opera, konden het verloop van leden niet tegenhouuei:. Er kwamen moeilijke d:u:en voor de Sociëteit: schulden, bedreiging met faillissement zelfs. Gelukkig werden dezen op den duur overwonnen, een voorzichtig en zuinig peheer bracht de stichting weer op vasten grond slag en ofschoon de Sociëteit nooit eon rijlce onderneming geworden is, heeft zij aan liare verplichtingen kun nen voldoen, daar de rente van de obligatieleening gehalveerd en de af lossing afgeschaft was. Maar met de uitvoeringen ten ge- noege van de leden was bet gedaan. Het societcltsbestuur, dat jaren lang ,den man had willen vangen door de vrouw te believen, sloeg een anderen koers in 011 legde zich meer dan ooit op de bevordering van het biljartspel toe. Dat heeft aan du sociteit vele nieuwe leden gebracht, zoodat inder daad srezoad kan worden, dat de stich ting drijft op het biljart. De kolfbaan heeft, zooals ik liier boven zside, daar voor moeten sneuvelen en in het nieuwe gebouw is dan ook van do biljartzaal veel werk gemaakt. De nieuwe tocstroommg van leden, in een tijd nog wel, dat liet sociëteits leven als zoodanig kwijnt, heeft dan ouk het bestuur doen afzien van het denkbeeld, om, toen Rijk en gemeen te het vorige jaar de gebouwen koch ten voor een som, waarmee de ob'.i- gntieschuld kon worden afgelost en nog een belangrijke som overbleef, de stichting te liquideeren: daarmee zou den eenige lionifefue loden, onder wie vele trouwe bezoekers, op straat zim gezet, liet zal gren gemakkelijke taak zijn, dc nieuwe stichting aan don Zijlwu;: ln balans te houden, maar nu dan

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1