fltmiin Spud Dt flLMSÏAü Vrijdag 2 Februari 1923. TWEEDS BLAD Brieven uit de Hofstad Vele groote mannen hebben in den Haag gewoond en vele zijn er ook geboren. Het is een soort trots van eer. stad, dat zij groote mannen bin nen baai' grenzen zag geboren wor den. Waarop die trots berust 's niet heel duidelijk, want de stad heeft er part nog deel aan en strijkt een eer op, die haar toevallig in den schoot viel. Het is dan een daad van piëteit out ui hut geboortehuis een steen te metselen, waarin gegraveerd staat^ uat hier tie gioote man bet levens licht aanschouwde. Hat huis kan het ook niet helpen, dat die groote man er geboren werd, maar het is de pië teit van het te doen en dus doen we het. We hebben al heel wat van die ge- denksteenen en ais we maar lang ge noeg leven komen er nog meer. Thans zijn we er weer eén ryker geworden, n.l. voor de gebroeders Mans, Jacob, Willèm en Thijs, naar wie ook reeas gemeenschappelijk een plein is ver noemd. liet huis staat in oen niet zeer aan zienlijke huurt, hetgeen niete bijzon ders is want de delligo wijken waren indertijd heel anders verdeeld dan thans. Tot zoover gaat alles goed en nor maal. De steen is geplaatst met data van geboorten voor alle drie. Had men bet daar nu bij gelaten, dan was het mooi geweest maar men heeft de onzalige geduchte gehad om er een rijmpje bij te plaatsen. Luister wat hij van de gebroeders Maris weet te rijmen. Jacob Moris, Willem en Thijs Eerst Licht zagen in dat huijs. Groot van hart en klaar van hand Schilders-dichters van't Lage Land. Ts het niet prachtig! Voorioopig cüe Thijs, dio rijmt op huijs. Als ge de beide woorden echt-Haëgsch uit spreekt, rijmen ze heerlijk. Waarom die tweede regel zoo gedraaid is' Och waarom niet? Eerst zagen zij licht in dat huijs en wat ze er later zagen moet ge maar raden. Is dat „klaar van hand", niet een praoht- inventio En dan die spiksplinter nieuwe beeldspraak van het lage land, waarlijk die is een daalder waard. De groenteboer die het vers ge lezen had vond het niet mooi en wist een beter, naar hij zei: Het luidde aldus: Wil'em Maris, Thijs en Jaap Geboren hier werden als knaap Mooi van verf en vlug van penseel Sieraad van Neerland's kunst-prieel. Is het niet mooier? Theo van Doesburg, de bekende Dadaist, zond het volgende vers: Hier geboren drie Marissen, Reuze-Dada-riseen Schilderde prachtig eigenwijs Dada, Jaap", en Willem en Thijs. We hebben nog meer inzendingen gelezen, maar ileze waren de beste. Bekroond is als altijd het minst mooie, maar daaraan is niets te doen. Wie de bekroonde poëet is? Natuurlijk een geheel onbekende en dus doet het er niet toe hoe hij heet. Den Haag is een eteen rijker. Aan oen treurige geschiedenis is hier eindelijk een eind gemaakt. We bedoelen het geval van den man die weigerde zijn huis te verlaten dat voor den aanleg van een verkeers weg moest worden afgebroken en die erin bleof zelfs loen liet dak boven zijn hoofd al was afgenomen. De slooper weigerde verder te gaan met de afbraak en dus bleef liet huis staan. Dergelijke gevallen zijn eigen lijk zeer onaangenaam in een stad en we begrijpen niet best waarom hier niet een einde is gemaakt vóór 't zóóver was gekomen. Heeft de ge meente wel begrepen dat zij de af braak had moeten laten wachten? Waarlijk zoo urgent was dat niet. Het is een oud en tamelijk dwaas plan van verkeerswegen dat nu maar hardnekkig wordt voortgezet en dat best met zoovele andere plan nen een tiental jaren had kunnen wachten. Al die plannen zijn het gevolg ge woest van de zonderlinge omstandig heden dat den Haag eens een tijd heeft beleefd dat het te dik in zijn duiten zat en dus uit een volle porte- monnaie regeerde Nu zitten we met die half-afgewerkte plannen en ze worden in dezen duren tijd uitge voerd. Het inoet met de financiën van den Haag op den duur misloopen als wc zien hocvelen er iedere maand ver trekken. Juist kwamen ons de cijfers over November 1022 onder het oog. Bijna twee duizend mcnschen verlie- Feuilleton Naar het Engelsch van GUY THORNE. (Nadruk verboden). Gedurende de rest van de wandeling babbelde ze als een kind over !t buiten leven, maar ze echeen nu in 't geheel niet verlegen meer te zijn. „Ik begrijp niets van haar", dacht Muriel toen ze het grintpad naar het atelier op liepen en binnen gingen. HOOFDSTUK XX. Er was veel leven en beweging in het ko'ossale gebouw met het glazen dak toen Muriel naar haar kleedka mer ging. In vier van de zes tooneel- ruimten ilie er aan weerskanten wa ren, werden scènes van die film ge repeteerd. Een stukje werd werkelijk Opgenomen ei. ut- gro .te camera tikte en draaide terwijl de assiitent-r-gis- seur er naast stond en vol attentie naar elke beweging en elk gebaar van de spelers keek. ten in deze maand den Haag, terwijl er 1746 zich vestigden. Doordat het aantal geboorten het aantal sterge- vallen weer overtreft, is de bevol king nog met 20 menschen toegeno men. In November 1921 bedroeg dat aantal nog 600, hetgeen oen groot verschil is. Merkwaardig is het, dat het aantal woningen in November met 784 is toegenomen. Dit tegenover een toeneming der bevolking met 20 men schen moet wel tot een leniging van den woningnood leiden. Op 1 Decern b-;r waren nog 2800 woningen in aan bouw. Men mag wel rekenen dat nie in eenige maanden tijd worden afge leverd. Blijft de bevolking op deze zelfde wijze vooruitgaan, dan moet er een overschot aan woningen komen Hoe onlangs ae wetnouder hee.T~*un- nen beweren dat de nood nog zeer ernstig was, blijft ons een raaosel. Wanneer wij de cijfers sedert 1914 nagaan, dan kan het niet andere of er moet haast geen tekort meer zijn. Nu, dat zal natuurlijk een groote vooruitgang zijn want de huizen woe ker bestaai nog altijd, te meer omdat de huur-welten slecht worden uitge voerd. E*n overcompleet en de con currentie zullen wel anders werkten dan het bureaucratische stelsel der huurwetten. HAGENAAR. StaÉsaiCGiïs DE NEUTRALE SCH O O L V EREE N!- CING „DE HOUT". Voor den Raad van State is behan deld het beroep van den Raad der ge meente Haarlem tegen het besluit van £edep. Staten van Noora-Holland waarbij met vernietiging van een be sluit van dien raad was bepaald dat alsnog overleg moest worden gepleegd met de Neutrale schoolvereeniging de Hout te Haarlem over de aanvraag ter stichting van een bijzondei e school voor gewoon l.o. op een terrein, gele gen aan het Zuider Buiten-Spaarne. De gemachtigde van voornoemde vereeniging merkte op ,dai het onder wijs le Haarlem achterop is, ook wat onderwijskrachten en gebouwen be treft- Het gemeentebestuur, veerde de gemachtigde aan, begrijpt de Onder wijswet niet, en tracht ae vereeniging met een kluitje in het riet te sturen, door een afgedankt schoolgebouw op de Voldersgracht aan te bieden, welk gebouw evenwel in een zoodanigen toe stand verkeert, dat de vereeniging het absoluut niet kan aanvaarden. Opmerkingen uit de Burgerij De heer d. S. te Bloemeridaal doet de volgende oplossing aan de hand, ten einde de depreciatie van Kroon en 'Mark te doen ophouden. Het Duitsohe Rijk en Oostenrijk, mogen geen papieren geld meer fa- briceeren aangevende een bedrag in marken of kronen, maar verbinden zich bedragen van 200, 300 en meer marleen en kronen tegen een nieuwe muntsoort (een anderen naam dra gende) in te wisselen. Die nieuwe muntsoort ook m papier uitgedrukt geven zij voldoenden waarborg, wel ke waarborg onder contröle staat van een internationale commissie, ge kozen door de Ententte. Wanneer hiervoor als waarborg worden verschaft de tallooze mijnen, bosschen en landerijen aan beide Rijken toebehoor en de zal er geld kun nen verkregen worden op hypotheek. Is op deze wijze de ontzaglijk© massa papieren marken en kronen opgeruimd, dan bepaalt de commis sie op welken datum het nieuwe pa- pier als wettig betaa'midldel kan ge bruikt worden en tevens tegen welken koers, in specie de nieuwe munt, de de mark en kroon kan verwissel'!: worden. Heeft een en ander plaats gegrepen, dan moet natuurlijk de nog verschuldigde oorlogssohuld in dien zelfden muntstandaard worden over gebracht, en tevens tot internationaal betaalmiddel worden aangenomen. Ieder moet zijne leden der Interna tionaie Commissie kiezen uit zijne specialiteiten op financieel gebied. Duitsehland, Engeland, Frankrijk, Italië, Japan en de vereenigde Sta ten van N.-Amerika gaan hierin voor, maar moeten den kleineren sta- ent het recht geven hunne vertegen woordigers, met dezelfde volmachten bekleed, te kiezen. De thans gelden de muntsoorten in koper, zilver ot goud kunnen en moeten ingewisseld worden tegen de nieuwe muntsoort, zooveel in specie als in papier, tegen koersen alweder te bepalen door .le internationale commissie. Aan de commissie is volkomen vrij heid overgelaten. De plaats waar deze haren zetel zal vestigen, zal gelegen moeten zijn in een neutraal land door de Entente te bepalen. De salariee ring der commissieleden en van hun ne hulpkrachten zal door iéder land afzonderlijk worden gedragen, een en ander door de commissie zelve te bepalen. Muriel had niet veel tijd noodig om haar aardige Hoilandeche costuura met de wijde rokken en de witte muts aan te trekken, dat bij haar rol hooi de, Ze liad net haar gezicht die eigen aardige gele kleur gegeven die op een film het beste uitkomt, toen er op de deur geklopt werd. Ze deed open en Isaacson, in een grijs- flanellen pak, stond glimlachend voor haar. „Goeden morgen, juffrouw Moore", zei hij. „Er zijn een paar dingen die ik u even wilde zeggen. Ten eerste dat ik een volkomen nieuweling in het vak heb aangenomen om de .ol van het ondeugende zusje van uw ver loofde te spelen in de scene dio we vanmorgen gaan repetoeren. Heeft u haar al ontmoet?' „O ja. meneer Isaacson. Meneer Hunter heeft haar bij me gebracht en we zim hier met elkaar naar toe ge wandeld". „Mooi. Ze heeft nog nooit voor de film gespeeld en ik zou graag willen dat u haar zooveel mogelijk liielp. Ik zal er natuurlijk ook bij ziin maar zo is nog zoo jong en ik wil haar niet bang maken door meer tusschenbeide te komen dan absoluut noodig is. Ze lijkt me heel verstandig en misschien is ze wel een goede vondst. Heeft Hun- ter u san haar vader verteld?" „Ja". „Een treurig geval' Een van de knapste en dapperste officieren van Arr, RecMIianft HET WECBRENCEN VAN HET NE- DERLANDSCHE VISSCHERS- VAARTUIC „HOLLANÜIA". Donderdagmiddag ksvarnea eer eens eenige zaken voor die betrekking hadden op hei wegbrengen van een schip. ,De schipper K. B. stond terecht ter zake van het gelegenheid geven aan M. J. D. en P. M. tol het doen zinken va» het Nod. visschersvaartuig „HoUmdia", eigendom van de N.V. Maats. „Hollan d's", in de maand Augustus igzo en hel daarna afleggen van een valsche ver klaring aangaande het zinken van het schip voor den onder-inspecteui van de scheepvaar;. Bekl., die mede-eigenaar van het schip was en die in de N.V. eenige duizenden had gestoken, reide da de exploitatie van het schip steeds ach teruitging en dal wel eens met hem ge sproken was over het zinken van hel schip. Eindelijk, nada' zijn zwager G. K. hem had gevraagd „Moeten wij nu neg het schip wegbrengen?", had bek!., naar hij verklaarde, aan den aandrang geen weerstand meer kunnen bieden en had hij e: in toegestemd. Het schip was voor tienduizend pond sterling verzekerd bij een Engelsche maatschappij. Het O. M. requireeide in deze zaak i jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger, nu. Buys, van Amster dam, pleitte ten aanzien van het eerste feit vrijspraak en ten aanzien van het laatste ten laste gelegde feu ontslag van recütsvervolging, sut>sid<air een lichtere Wegens het doen zinken van hel schip, het afleggen van een valsche ver- klariug en hel aanvaaiden van geld uit de assuiantiepeuiiiugen, stonden terecht de machinist iW. J. D. en de stoker P. M., belden wonende te Veiscioord. Belden verklaarden dat de schipper K. B. hun geld voor het doen zir.kcn van het schip had aangeboden en dat zij dat hadden ontvangen, maar dat zij niet wis ten dat het van misdrijf afkomstig was. Een der get. in deze zaak zeide naar aanleiding van een vraag van eon der verdedigers, mr. Ali Cohen, dat hij meent dat m de Engolsclie polissen in tegenstelling met de Nederlandsche een bepaling staat dat ook verzekerd is tegen schelmerij, waaruit de ver dediger concludeerde dat dan ook in gevaL van het wegbrengen van eon schip de assurantiepenningen moeten worden uitgekeerd. Tegen ieder de beklaagden requl- reerde liet O. M. 6 maanden gevange nisstraf met aftrok der preventieve heciiteiib. Do verdediger van den eersten be klaagde, mr. Ali Co-hen voerde aan dat Hier geen wederrechtelijke bena deeling plaats had op grond dat Mij- wel vaststaande is dat in de Engel sche polis een bepaling van het ver zekerd zijn tegen schelmerij staat. Spr. concludeerde dat dus ten aan zien van. het eerste punt noodwendig een vrijspraak moet volgen. Verder pleitte hij dat op grond van de be woordingen van do dagvaarding ten aanzien van het tweede punt ontslag van rechtsvervolging moet volgen. Ook ten aanzien van het derde punt werd ontslag van rechtsvervolging ge, pleit. De verdediger van den twocden be klaagde, mr. P. Tideman, drie oor deelde dat anderen schuldiger dan deze beklaagden zijn, zeide dat deze bekl. gunstig bekend staat en dat reeds iemand zich bereid verklaarde hem in dienst te nemen. Verder voerde pl. aan dat een vis schersvaartuig alléén onder de be scherming van de Ned. wet valt. wan neer liet binnen de territoriale wate ren vaart en dat dus in dit geval, daar gebleken is dat het schip buiten de territoriale wateren is tot zinken ge bracht, een vrijspraak moet volgen. Ook ten aanzien van de andere pun ten pleitte mr. Tideman vrijspraak. Ten slotte vroeg pl. de onmiddel lijke invrijheidstelling van zijn cliënt die nn reeds bijna 4 maanden preven tief zit, in verband met de omstandig heden van den beklaagde en onder aanvoering dot bekl. onmid dellijk werk kan krijgen. Namens mr. Ali Cohen verzocht pl. ook da onmiddellijke invrijheidstelling van diens cliënt. Dc rechtbank, na in raadkamer le zijn geweest, wees het verzoek tot on middellijke invrijheidstelling der be klaagden af. Ten slotte had zich tc verantwoor den de matroos G. K. wonende tc IJmuiden, die beschuldigd was in de maand Nov. 1920 van K. B. f 400 te hebben aangenomen. Uit het verhoor van den bekl. stip -pen wij aan dat bekl. van J. R. f 400 had ontvangen na het afleggen van de scheepsverklaring, die mhielJ dat het schip door een mijnontplof- fing was gezonken en van K. B. in de maand November 1920 f 400, na dat de assurantiepenningen waren uitgekeerd. Een der getuigen, do vertegenwoor diger van de Engelsche inaaöch. bij bij wien het schip was verassureerö het leger. Het heele onderste stuk van zijn gezicht is door een granaat wec- gesagen". „hoe vreeselijk!" „Ja, maar hij houdt er zich kranig onder. Hij kan heel goed praten en heeft eigenlijk oen erg muzikale stem. Maar zelfs de wonderen van de mo derne wetenschap konden niets voor hem doen en hij draagt nu een zilve ren plaat tot aan zijn oogen. Het is in 't begin heel vreemd, maar men went er gauw aan. „Kent u hem dan persoonlijk?" „Ja, hii schreef me over zijn doch ter ze heeft geen moeder meer en ze wonen heel alleen in een vreemd oud huis tusschen de heuvels en toen ben ik hem op gaan zoeken. Al les bij elkaar heb ik hem tweern tal ontmoet en ik vond hein een gezel li- gen proter, een man die veel van de wereld af weet". „Zeker, ik zal doen wat ik kon om het kind te helpen", antwoordde Mu riel. zonder veel enthousiasme. „Dank u zeer en nu nog wat. Vindt u het goed als Ik u vanavond eens kom opzoeken. Ik zal Hunter waarschijnlijk ook mee brengen. Ik zoo graag over een paar dingen met u willen praten die betrekking hebben op de veidwipiing: van uw vader. Ik heb niet stil gezeten. Ik heb een pa ir vermoedens. Muriel's gezicht klaarde op. „Dank zeide dat de assurantiepenningen aan den directeur der maatsch. G. waren uitgekeerd. K. IJ. als getuige gehoord, deelde mede dat hem net ge«d was toegezon den om aan bekl. uit tc keeren. Het O. M. vorderde 9 maanden ge vangenisstraf met aftrek van de pre ventieve hechtenis. Do verdediger mr. Blankevoort, ploitto vrijspraak en verzocht de on middellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. De rechtbank wees dat voor stel af. RADIO. Pogingen worden in het werk ge steld om hier ter stede tc komen tot het oprichten van ©en plaatselijke Amateur Radio Vereeniging. Hiertoe wordt 6 Februari een vergadering be legd in St. Bavo. DE NIEUWE GEDACHTE. - Zon- d« grniddag 4 Februari te 0 uur. zal vanwege „De Nieuwe Gedankte" in het gebouw v. d Protestantenbond spreken A. K. KI cere koper over „Een Kindervraag". Muz. Medew. van Mevr. Ro Gomperts. Rcsfctszaken OPLICHTING. Voor de Arrond.- Rechtbank te Breda had zich. te verant woorden een 23-jarige kantoorbediende uit Den Haag, een oplichter, d;e het land doorreist met prak ijken zooals hij jj. September te Zevenbergen heeft uitge haald. Den i3dcn September van het vorige jaar belde bekl. van uit Amsterdam den correspondent der Ilanzebank te Zeven bergen op. Hij deelde hem mede, te spre ken namens de Amstcrdamsche Crediet- bank. gaf hem namens die instelling op dracht. om aan J. Willems, vertegen woordiger der Algemcene Verzekerings- Unie een chèque groot f 720 uit te beta len, waarna hij den correspondent vroeg, van welke bank hij dekking verwacht te. Na dit tclephoongesprek reisde bekl. naar Zevenbergen, gaf zich daar uit voor Willems, liet zich in een hotel aldaar als zbodanig inschrijven, en vervoegde zich bij den correspondent. Dezen zeide (hij, dat hij een chèque kwam innen en wist wat er reeds voor advies was gezoigd, waarop hij hem ver toonde een ge typten briei met het be drukte hoofd „Algemeene Verzeke- rings-unie", gedateerd Amsterdam 14 September 1922 cn geadresseerd Den lieer J, Willems, Zevenbergen" en on der meer inhoudende „wij zenden u een cheque groot 720 aan uw order en on middellijk betaalbaar by de Hanzebank, Zevenbergen, daar reeds voor advies is gezorgd." Bekl. had den brief, door hem geheel aldus ingevuld, onderteekend met „p.p. Behoorlijk was het stuk voorzien van een 10 cents plakzegel. Huismans geloofde in papier en per soon en stelde hem j"'72o tei hand. Beklaagde bekende onverschillig. Hij is door de Amsterdamsche Rechtbank eens voorwaardelijk veroordeeld, doch .heeft reeds verscheidene vonnissen ach ter den rug. liet O. M., waargenomen door mr. E. baron Speyart van Woerden, eischte we gens oplichting een jaar gevangenis straf. Uitspraak 12 Februari. uit üe umstreRen ZAND VOORT Onderling Hulpbetoon Tot candkiaten voor de functie van vice-voorzit ter (vacature Martens) zijn gestold© lieeren C. Siegers en H. Bluys. De heer C. Siegers neemt zijn candidatuur echter terug. Tot commissaris werd gekozen de heer J. Draayer, terwijl de jaarver gadcring voor bode een keuze zal moeten doen uit de lieeren J. Schaap, J. van den Schinkel en P. Koning. Personalia. Met ingang van 1 Februari 1923 werden tot vast werkman bij de Gemeente benoemd: C. Draayer, J. Koper, E. Keesman, A. Koper en A. Keur. Collecte. Aan het bestuur van de stichting „Tehuis voor alleen staande Blinden" te Wolf hezen is door B. en W. vergunning verleend tot het houden van een collecte op Woensdag 21 Maart a.s. EEN RIJWIELPAD LANGS DEN ZEEWEG. Overeenkomstig liet schrijven van het Gemeentebestuur van Bloemen- daal werd ook door Zandvoort be sloten het. Oostelijk trottoir van den Zeeweg tot rijwielpad te laten in richten. Naar we vernemen is d? bedoeling op het midden van het breede trottoir een afscheiding te ma maken, opdat botsingen tusschen wielrijders voorkomen worden. u duizendmaal", zei ze impulsief. „Ik heb er eon voorgevoel van dat het ein de nadert en dat wij binnenkort wel wat meer zullen hooien". Isaacson knikte ernstig. „Hel is mogelijk zei hij met ge dempte stem, „maar u moet op alles voorbereid zijn. Ik wil u niet bang maken, ik wil u alleen maar waar schuwen. Het kan zifn dat er nog meer vreemde dingen met betrekking tot die zaak zullen gebeuren als ik roe niet ncei erg vergis zullen we voor de grootste verrassingen komen te staan". Hij keek haar met zijn kalme, hel dere oogen aan aisoi hij zijn woor den kracht wiide bij zetten. Toen veranderde ztin gezicht in een oogenblik en hij lachte en zag er uit u!s een gelukkigo jongen. „Gaat u ine-:, als u klaar is", zei hij, „dan zullen we samen die nieu weling eens een lesje geven". Samen liepen ze de gang door en kwamen zoo weer in het atelier uit. Hun enscèneering was al klaar een llollandsche kamer met eiken betim mering. zware stoelen en tafels en het onvermijdelijk© spinnewiel naast een open haard. Aan de .mdere ziide was cm groot raam dat biina tot on den grond c,-.- to en daardoor zag men een llo'.- landsch winterlandschap'van weilan den en bevroren slooten onder een Dingen die niet iedereen weet. UITVINDINGEN EN ONTDEK KINGEN. Niets van wal de menschheid bezit, heeft zij het begin van haar verschij nen op aarde meegebracht Niets dan de aanleg en de geschiktheid om zich alies eigen te maken, te ontdekken en uit te vinden. Ontdekkingen noemt men die dingen of eigenschappen, die reea» bestonden en aan den menscli hetzij bij toeval, hetzij met opzet ontdekt zijn. (De ontdekking van Amerika. Columbus ging er doelbewust op uit om het land, dit hij wist dat zich ergens in den Oceaan bevond, te vinden). Uitvindingen z.jn voortbreng selen van den menschelijken geest, die voorheen niet bestonden, die door liet menschelijk vernuft gel-oren zijn. blechts van een betrekkelijk gering aantal ontdekkingen en uitvindingen zijn de namen van degene, die ze de- de, bekend. Eenige der uitvindingen, die een vrij plotselinge verandering iu het le ven hebben geroepen en nieuwe toe standen en verhoudingen hebben te weeg gebracht, zij zeker wei de uitvin ding der boekdrukkunst, der vuurwa pens, der stoommachines, der tele graaf en telefoon. Reeds 111 de oudste tijden wa6 het vernuft van de men schen nuttig werkzaam. De oude Bgyptenaren vonden in 1390 jaar voor Christus al het glas uil. Omstreeks 575 v. Chr. ontdekte Thaiis van Milete hei bestaan van het magnetisme. In dit artikeltje willen we eenige der meest bekende uitvindingen en ont dekkingen geven met den naam van den uitvinder of ontdekker en zoo mo gelijk het jaartal. Dat de Ouden al op een zeer hoog peil van ontwikkeling stonden, voor al ook wat natuurkunde en astronomie betreft, laat het hieronder volgende staatje, hetwelk de meest bekende uit vindingen en ontdekkingen bevat zien. Het glas en het magnetisme noem den we reeds. Omst. 560 j. v. Chr. Zonnewijzer door Anaximander. 350 j. v. Chr. Destillatie door Aristo- teles. 334 j. v. Chr. Bolvorm der aarde door Aristoteles. 325 j. v. Chr. Aswenteling der aarde d'.or Heraclides. 2607 v. Chr. Beweging der aardo om de zon door Aristarchus v. Samos. 260 j. v. Ghr. Papier uit Hennep door de Cliineezen. 250 j. v. Chr. Werking der hefboo- inen door Archimedes. 150 j .v. Chr. Hevel, waterrad, He- ronsbal door Hero van Alexandrië. 130 j. v. Chr. Stereografische kaar ten projectie, praecessie an de nacht- even Ingspunten door Hipparchus van AO-xandrie. 89 j. v. Chr. Verwarming door heete lucht door Sergius Orata. 10 jaar v. Chr. Breking der lichtstra len door Cleomedes. Na Christus. 20 Hydraulisch cement door Vitru- vius. 750. Sterkwater, koningswater, hel- sc.iie steen, sublimaat door Geber. 950 Vitriool-olie, alcohol dooi Ilha- zes. 1010 Klavier door Guido van Arezzo. 1050 Vergrootglas door AJhazen. 1260 Arsenicum door Albertus Mag nus. 1230 Brillen door Allessandro de Spi na. 1300 Buskruit in Europa, waar schijnlijk door Schwartz. 1420 Zoutzuur door Baeilius Valen- tïnus. 1430 Boekdrukkunst door Laurens Koster. 1483 Etsen op koper door Wences- laus. 1510 Lakuurwerk door Peter Hen- lein. iöiu Waterturbine door Leonardo da Vinei. 1518 Luchtketel van de brandspuit door Plainer. 1530. Trupbevveging van het spuirad door Jiirgens. 1510. Z-.vavelaether door Valerius Ccrdus. 1557. Kwikzilver en goudwinning door amalgamate door Bartolomé do Medina. grijze lucht. Het meisje, Maston Gore stond voor op hei tooneel en nam all©» goed in zich op terwijl Tom llunter en een lange dikke man, gekleed als een Hol- landsche hoer. haar uitlegden wat ze doen moest. In haar hand had ze haar „rol", met de schrijfmachine geschre ven. De groote llollandsche hoer, in de geschiedenis Muriel's strenge va der, en in het particuliere leven Char les Bronson, een beroemde filmacteur, boog voor Muriel toen ze naar hen toe kwam. „Zoo, is u daar', zei hij, „dan kun nen we beginnen." Muriel knikte, liep het podium op en ging op een grooten stoel zitten. Ze trok het spinnewiel naar zich toe en begon te spinnen. Er werd veronder steld dat ze nu aan haar liefste dacht en aan d* strengheid van haar va der. die hen scheidde, en terwijl ze zat te spinnen kon mWn de ontroering en het verlangen op haar gelaat le zen en kwamen er tranen in haar oogen. „Schitterend", fluisterde Isaacson tegen Tom. „Dat zal een van de beste looneelties van de film worden. Hee- lemaal niet overdreven. Let eens goed op, juffrouw Maston Gore, hoe juf frouw Moor© de goede gelaatsuitdruk king weet te kriigen. Denk er nu aan u is de ondeugende zuster van juf frouw Moore's aanbidder. U is geko- 1560. Bisiriuih floor George Agrlcola. 1561. Kantkloppen door Barbera Ukmann. 1590 Microscoop door Zacharias Jan sen. 1596. Rekenen met decimale breuken docr Stevin. 1604. Valnetteo door Gaiiieï. ItOS. Verrekijker door Lippersheim. 1611 Astronomische verrekijker door Kepler. 1614 Logarithmen door Napier. 1618 Wet v. d. breking der lichtstra len door Snellius. 164!. Barometer door Torriccli). 1619 Brandspuit door v. d. Ileyden. itód. Luchtpomp door Ollo van* Gue- I icke. 1650. Tooverlantaaru door Kircher. 1656. Slingeruurwerk door Uuygens. 1661. Manometer door OUo' van Guericke. ÏOÖO. Phosphorus door Brand. 167li. Etsen op glas door Schvvank- haidt. 1676. Repetitiehorloge door L.vrlow. 1677. Laaddraden door van llarnm. U-80. Stoomketel door Dc-uis Papin. 1682. Met der zwaartekracht door Newton. 1690. Theorie der lichtgolven door II uy gons. In de 18de eeuw is ©e weienschap ook met groote schreden vooruitge gaan. De eerste helft bracht ons o.a. de ventilator door Parteis, porcelein door J. F. Bö'tger. de semvork door John Shore; de kwikthermometer door Fahrenheit, eigen beweging der vas te sterren door Edmund llaliey; ket tingponten door Graaf Muurits van Saksen; schecjochronomeier door John Harrisson; wrijvinge-electrisccr- macliin© door Hansen, Winkler en Brose; verwarming door »toom door W. Cooke; Leidsche fiesch door von Kleist, Cuneus, anderen noemen Mus- 6clienbroek; suiker in c.eu beetwortel Hoor Marggraf; Platina door Antonio de L'lloa. De tweede helft vond (ie ons zoo bekend© Bejamin Franklin en James Watt, Nicholson en Jeuuer aan het werk, die ons respectievelijk gaven den bliksemafleider, de stoimmachin© en copiéermachine, de schaalareomc- ter en de koepokinenting; tusschen de jaren 1750 en 1800 werden verschil lende spinmachines samengesteld o.a. door J. Hargreaves, door R. R. Ark- wright, door S. Crompton, verder vond Aveiibrugger de percussie )in de ge neeskunde); Jos. Priestley 'le zuurstof; Macbride de snellooierij; de gebroe ders Montgolfier de luchtballon, A. Galvani de naar hem genoemde stroom; Claude Chappé de optisch- inechanisclie telegraaf, Alovs Senefel- der de lithografie, Will Murdoch de gasverlichting en Robert de papier machine. De eerste onderzeeeciie toipedoboot werd in 1801 gemaakt door Fulton. In de 19de eeuw volgen de uitvingen en ontdekkingen elkaar bijna jaar op jaar op. Het stoomschip door Fulton, de galvanische telegraaf door Somme ring, de Camera lucida door Wollas- ton de snelpers door König, de veüig- heidslamp door Humphrey Davy, hot electro-raagnetisme door Oersted, len ze voor vuurtorens door Freenel, do zetmachine door Church, de electro motor door Faraday en Barlow, dc lo comotief (voor den eersten spoorweg van Liverpool naar Manchester) door G. Stephenson, de stoombi-andspuit dooi- Braithvaite cn Ericsson, stalen schrijfpennen door Perry, phosphor- lucifers door Kammerer, electrisobo telegraaf door Gauss en eber, de steieoscoop door Wheatstone, de naai machine met 60huitjc dooi Hunt en Howe, de electromagnetische schrijf- telegraaf door Moree, photografie op pupier door Fox Talbot, Ozon door Schönbein, electrisch glocihchl door Starr, rotatiepers door AppJegarth, rijwiel met trappers door Ph. M. Fischer, letterdruktelegraaf door Hughes, linoleum docr Walton, aethernarcoee door Jackson, chloro- fo'-mnarcose door Simpson, antisepti sche wondbehnndeling door l.bter, schrijfmachine door Shoies, Soulë en Glidden, dynamiet door Alfö Nobel, phonograaf door Edison, microphoon door Hughes, electrische accumulator door Gaston Planté. tuberkel en chole ra bacil door Koch, tetanosbaci' door Nicolaier. diphtheriebacil door Lóffler gasgloeilicht door von Wclsbach, grammophoon door Berliner, influcn- zabacil door Pfuffer, pestbacil door Yerein, Kilasato, Röntgenstralen of X stralen door Röntgen, lichlgenccs- methode door Finscn, radium door Curie, draadlooze telegrafie doer Mar coni. 1900 bracht ons nog niet veel, do menschen hebben het nu le druk met vernielen in plaats van met opbou wen. we willen alleen maar nemen, het Wolframlicht door Jast en Hana- man, het motorvliegtuig door de ge broeders Wright, de photografie in natuurlijke kleuren door A. en L. Lu- rniere, het salvarsaan deur Ehrlich en Ilata, radium als inc-taai door me vrouw Curie on Debierne (1912). men om haar le plagen ©n om naar slecht nieuws van uw broer te vertel len, waar niets van aan is. Nu moet u naar den achterkant gaan cn als ik in mijn handen klap moet u door het raam gluren". Het meisje liep weg en verdween. Muriel ging door nul spinnen tot ze tenslotte het spinrokken in haar schoot liet val!en. Het wiel stond stil en vermoeid liet to haar hoofd tegen de rugleuning van den stoel rusten. „Lieiste. mijn liefste, wuur beu je?" zei zo hardop en /.ca» nauwkeurig, dat de meuschen die later de film za gen ca goed opletten, van haar lip pen konden aftezen wat ze gezegd had. Toen klapte Isaacson in de handen. Onmtddellk verscheen er tete don kers tegen het raam aan de achter zijde. t oen werd er een gezicht tegen het glas aangedrukt, net op het oogenblik dat Muriel zich omdrauide om naar buiten te kijken. Wat zij zag wat ze allèn zagen wa© verbazingwekkend. Het gezicht dat tegen het raam werd aangedrukt was wel dat van de dochter van Majoor Maston-Goro, maar door het vreemd© licht als dat er tenminste de oorzaak van was was het veranderd in een grijn zend boos masker, vreeselijk om aan te zien. Er was niets jeugdigs en c-n- deugene in zooals het moest zijn. In

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5