KsiBEfS'S feülS INSTANTANÉS Buiteniandsch Overzicht Vrijdag 2 Februari 1923. Dc.«D£ BLAD DE WRAAK VAN EEN PLAATSVERVANGER. (Nadruk verboden). Jansen was een plaatsvervanger, één van het oude, nu uitgestorven ras, waarvan in iedere kazerne een vijftien jaar geloden nog èen of twee rondliepen. Overdag zat liij geregeld in zijn hoekje op ue wapenkamer geweren in lo vetten of sabels te poetsen. Alleen op het signaal „eten" kwam hij naar henedon en zag je hem in een vieze, vette kapotjas, zijn oude politiemuts scheef op z.jn hoofd, over het binnenplein van de kazerne slof fen. Zoodra hij in de keuken kwain, kreeg liij van den korporaal-kok, zijn hesten en trouweten kameraad, zijn gevulde etensblik en onmiddellijk daarop verdween hij weer naar zijn wapenkamer, waar hij met „poes" op zijn knieën zijn rats of zijn grauwe erwten met spek naar binnen werkte 's Middags oui zes uur ging hij altijd de kazerne uit om er 's avonds pre cies tegen 12 uur weer in terug ic keecen. Heel dikwijls was hij dan „boven z'n bier", maar omdat nij een heel stillen dronk over zich had, kneep de sergeant van de wacht al tijd zijn oogen dicht, als de oude plaatsvervanger door de poort naar binnen laveerde. Jansen was de gelukkigste, de ge moedelijkste en de goedmoedigste sol daat, dien men zich denken kon. Ilij verlangde van het leven niets meer dan overdag te poetsen en 's avonds zijn borrel ie drinken. Wanneer hij als wapenpoetser Jiau kunnen ster ven, zou zijn hoogste wensen vervuld zijn geweest, liet was center anders besloten. Jansen kreeg een nieuwen kapitein, een oliicier, uie hij liet heele regi ment bekend stond ais een „ijzeren Hein". Voor dezen gestrengeu hoofd man bestond ei gocii verschil lus- echen een jongen recruut en een in den dienst vergrijsden plaatsvervan ger. Een soldaat was een so'daat en daarmee was het uit Nu trof liet on geluk,' uat juist ücze Kapitein Jansen op oen avond al om tien uur de ka zerne moest zien komen binnenzeilen. Jansen liep bróedcrnjK gearmd met zijn vrteitu den korporaal-kok, die allo mo&eiijKe moeite in het werk stelde uin Jansen in rechte houding door de poort heen te krijgen. „Pas op, de kapitein van de week!" waarschuwde dc kok. „Hola lio!" lachte Jansen gemoe delijk, maar hij probeerde toch zoo strain mogelijk don kapitein te pas- seeron. Overdreven „model" bracht hij zijn rechterhand naar zijn politie muts, zijn linker naar den naad van zijn broek en 't zou alles misschien nog zonder malheur zijn afgeloopen. wanneer hij niet over den drempel gestruikeld was. „Oei, daar lig ik. Neem mij niet kwalijkl" bromde Jansen, dio vlak voor de voeten van den kapitein was neergeploft. Het koste den korporaal-kok heel wat moeite zijn kameraad weer op de been te krijgen. Getweeën zeilden zij verder de kazerne binnen, geetrenge- lijk bageschouwd door don kapitein van de week. Den volgenden morgen was Jansen gestraft met zes dagen provoost en ontheffing van zijn be trekking van geëmployeerde op de wapenkamer. De provoost liet hem koud, maar het verlies van zijn baan j tje trof hem in zijn ziel. Niet meer zitten poetsen in het hodkjo van de wapenkamer met poes aan zijn voe- ten.dat beteekende voor onzen plaats vervanger het einde der dagen. Van den gelukkigste werd hij de ongeluk kigste aller stervelingen, van don moest tevredene, werd hij de groot ste mopperaar. lederen dag stond hij nu als een „jong broekie" gewoon in het gel Ld en hij eik „rechts om", „links om of „rechtsomkeert'trok luj het meest slachtoiierlijke gezicht, dat men zich denken kon. Op een goeden morgen was Jansen verdwenen; hij was er met zijn vriend, den korporaal-kok, uit pure ergenis van door gegaan. Meer dan twee dagen bleven zij sa men onder water; op den avond van den derden dag werden zij door een patrouille van het politiebureau ge- geliaald. En den volgenden dag kwam er een proces-vernaai binnen tegen Jansen en zijn vriend, den kok, wegens, dronkenschap en vechterij. Het was het uur van rapport. On ze plaatsvervanger stond met een glunder gezicht voor de deur van het compagniesbureau te wachten, tot hij zou worden binnengeroepen. „Daar zal wat voor je opzitten, Jansen; twee dagen mankeeren, dronkenschap en vechten met bur gers!" bromde do sergeant van de week. Jansen keek den onderofficier uiterst vergenoegd aan en begon op eens te lachen. „Lach je daarom:" vroeg de ser geant verwonderd. „Neen, ik zal daar huilen, als ik nou zeggen mag, wat ik zeggen zal." „Wat je zeggen zal?" „Ik zeg niks meer!" giechelde De deur ging open en de soldaat trad met de sergeant vande wéék-naar binnen. Achter de tafel zat de com pagnies-commandant met zijn meest strenge gezicht en daarnaast stond, met zijn klapper onder den arm, de sergeant-majoor. „Je hebt zestig uur gemankeerd V' vroeg de compagnies-commandant barsch. „Jawel, kapitein!" „Je bent dronken geweest?" „Jawel, kapitein!" „En je ihebt gevochten met twee burgers!" Jansen's gezicht glunderde. „Jawel kapitein, maar dat heb ik alleen maar gedaan voor u, kapi tein!" „Voor mij?" „Ja .-.-jj-i-oiii, Jab was ik verplicht als soldaat van uw compagnie!" De kapitein keek eorts zijn sergeant majoor, toen den sergeant, van de week en daarna den soldaat Jansen „Ik mffiest.wel vechten, kapitein, of ik wou of niet! De polletiekers tart ten mij uit, maar ik zei, dat ik niet vechten wou Toen begonnen de polle tiekers te schelden en zeiden, dat ik niet vechten durfde omdat ik bang was voor mijn kapitein. Die kapitein van iou, dat is 'n..„ en daar begon Jansen met e-en opsomming van scheldwoorden van zoo groote ver scheidenheid, alsof hij ze uit tien woordenboeken bii elkander had ge zocht. De sergeant majoor en de sergeant van de weck stonden met hoogroode gezichten, de oogen strak naar den grond gericht. Dc kapitein beet ner veus op ziin lippen en trok aan zijn snor." „Ja. ia. dat ere loof ik we' 1 Schei maar uit!" bitste hii. „Nou. ik ben anders nog maar aan het begin, kapitein't Was meer dan bar en bar en bar en bar! Zoo heb ik van m'n leven nog nooit 'n mensoh hooren uitschelden 't Was merakel. Ik zei: Nou is 't genoeg! Hii mag dan nog zoo erg wezen, hii is en blijft toch miin kapitein en die Iaat ik door 'n Dolletieker niet bel eed i genToen hob ik m'n jas uitgetrokken en heb lk er op los geslagen. De korporaal- kok kan getuigen, dat het zoo is ge beurd en niet anders. Zeg u nou zoif, of ik daar tusschen uit had kunnen blijven. Ik moet toch opkomen voor de eer van miin kapitein Jawed, 't is goed! Je kunt gaan!" schreeuwde de kapitein. Jansen kreeg vier dagen cachot te water en brooa. Maar ieder, die hem in die vier dagen zag, was verwon derd over zijn opgewekt, lachoi.d ge zicht. Hij keek zoo gluncTer, alsof hij weër in mjn hoekje op de wapenkamer zat te poetsen. Nooit heb ik een sol daat gezien, die zoo blijmoedig zijn straf onderging als Jansen, onze plaatsvervanger. Een maand later werd de kapitein van Jansen bevorderd tot majoor. Jan sen waB zoo gelukkig, dat bij de heele compagnie op een „borrel'' tracteer- dc. Reeds een week na het vertrek van den gestrengen- compagnies-comman dant zat onze plaatsvervangerweer in het hoekje van de wapenkamer met poes aan zijn voeten geweren in te vet ten en sabels te poetsen. En hij i3 wa penpoetser gebleven tot den dag, dat hij zijn ouden vette politiemuts met een burgerpet verwisselde- J. B. SCHUIL. DE STRIJD OM DE STEENKOOL IN HET ROERGEBIED. HOE ZAL OtlBEZET-DUITSCHLAND HET ZONDER DE ROER- KOLEH STELLEN. HOE ENCELAND ZIJN OORLOGSSCHULD AAN AMERIKA ZAL BETALEN? DE NIEUWE MOEILIJKHEDEN TE LAUSANNE; DE RUSSEN WEICER- DEN DE ZEESTRATEN-OVEREENKOMST TE TEEKENEN. Men heeft te Parijs de beste verwach tingen van de uitwerking, welke het ver bod tot uitvoer van steenkool cn cokes uit het Roergebied naar Duitschland hebben zal. Duitschland ontving gemid deld twee en een half milliocn ton steen kool en vijfhonderdduizend ton cokes per maand. Niettemin ach: men het mo gelijk dat met behulp van Opper-Silezic en de buitenlandsche steenkool Duitsch land het toch nog lang zal kunnen uit houden. Daarom merkt men op dat ct nog andere pressie-middolen bestaan, en wanneer het Duiische verzet aanhoudt, ook de uitvoer van de andere Roerproductcn verboden worden zal, totdat de Roer feitei-jk economisch ge heel van het Rijk zal zijn afgescheiden. Daaraan zal dan eerst een eind komen, wanneer Duitschland zich schikt en zich bereid toont zijn verplichtingen na te kernen. Men haalt te Parijs verschillende staal tjes aan, waaruit blijkt dat de gezindheid der Roerbevolking met geweld door de Berlijnsche regeering tegen de Fransche bezetters wordt opgezweept, et dit lang niet altijd met succes, lal van sj>uoi- wegheden komen zich weer aanmelden, die echter voorloopig alléén worden in geschreven, zonder reeds weer in dienst gestéld te worden, wegens het saboiage- gevaar. Daarom zijn ook nog de stations gesloten-, aiiioewel ze feitelijk alweer ge opend hadden kunnen worden. Fransclie bladen wijzen echter op dc laktick, die thans gevolgd woidt, n.l. van alterna tieve stakingen, nu hier dan daar, die in het algemeen den dienst toch geheel verlammen. Volgens de „Oeuvre" bestaat het plan van het Roer-net een geheele autonome, organisatie te maken, eu deze onder ge allieerde controle te stellen. Daarvoor zijn reeds vijf sectics genie, tezamen 4000 man, aanwezig. Hetzelfde blad meldt, dat het plan van een afzonderlijke muni+ in het Roergebied is opgegeven. Men zal echter aan dc plaatselijke orga nismen middelen verschaffen om een be hoorlijke munt te vormen. De Matin" wijst op liet oneerlijke van de Berlijnsche bewering, dat de gelieefc Roer-industrie zal te nie: gaan onder hel Fransche beheer door hel feu ie i eleven- ren. dat de aandeden in de Rocr-onder- nemingen naar verhouding in de laatste dagen veel weer gestegen zijn dan die in het overige Duitschland. De strijd om do steenkool. De Franschen gaan nu ijveren om de steenkool machtig te worden. Voor on bezet .Duitschland zijn in 'het Roer gebied 35 kolentretnen aangehouden. De Franschen hebben sedert te Lünen. Nord, Scharnhorst, Horde en Löttring- hausen contróle-posten opgericht, die de kclenzendingen naar het onbezette ge deelte van Duitschland tegengehouden. De zendingen van andere waren kunnen ongehinderd vervoerd worden In Lünen- N'ord werden door de Franschen ver scheidene waggons met kolen aange houden, weflte verborgen waren ondei een dek van oud ijzer. Verschillende mijoen zijn begonnen kolen met vrachtauto's naar het onbe- zete gebied te transporteerca, die echter werden tegengehouden door de posten op de straatwegen naar het onbezette ge deelte van Duitschland. In Ratingen, Kupfcrdreh, Hattingen, Vorhallc, Herdeckc, Brakel, Scharn horst, Llinen-Svid, Recklinghausen, Dor sten, Fricdrichsfeld en Spellen zullen posten door de hranschcu gelegd woi- den cn daarmede zullen alle eontröie-sta- lions bezet zijn. liet verbod om zich in het Roergebied na tien uur op siraai le bevinden, is op geheven in verband met de eigenaardige moeilijkheden, die daa.aan in het be- zcuc gebied verbonden zijn. Naar uit Essen wordt bericht, aan vaardt men in dc kr.ngsn, betrokken bij het mijnbedrijf, het douane-cordon mei berusting, daar het onbezette, gedeelte auia Uuitschlaiid volgens -de jongste be richten nog „recht gut mih Kohlen vei-' sorgt" is, tciwijl het gebrek aan kolen in België cn frankrijk dagelijks meei aan den dag treedt. De uitzct'ing van verschillende hoofd ambtenaren van regcenngslichamea duurt voort. Donderdag werden uitzet tingen gemeld uit Aken, Dusseldorf, Kleef, Duisburg en Rockum. Hel hoofdkantoor der douane to Aken is (loor Belgen bezet. Dc Dui"schei ambtenaren werden naar huis gezo-nden' door Belgisch personeel vervangen, j De afzetting der Duitsch-NederTandsche grens door Belgische douane-beambten zal niet lang meer uitblijven. Ook schillende andere hoofdkantoren der douane in het Rijnland en het Roerge bied zijn door Franschen en Belgen bezet. De Duitsche ambtenaren op dit kantoren legden daarop het werk neer. De mljndlrecteuren. Het door de mijndirecteuren van hei Roergebied bij de revisie-rechtbank, ver bonden aan den generaJen staf van het Rijnlegcr, aangeteekende hooger beroep tegen het vonnis van den krijgsraad, is verworpen. Verbetering van het spoorwegverkeer. Uit Keulen wordt gemeld De besprekingen tusschen de spoor wegautoriteiten in het district Keulen en de Fransche bezetting hebben een gunstig verloop gehad. Heden zullen in dit district de treinen weer geregeld loo- pen. De Franschen zullen hun posten van de spoorwegstations terugtrekken. Het spoorwegpersoneel bleef echter weigeren, reparauekolen te vervoeren. Ook in het Roergebied schijnt het, dat dat het spoorwegverkeer aangaat, bin nen één k twee dagen weer normale toe standen zullen komen. Wel zijn door de storingen in de laatste week vele sta tions vastgeloopen, maar Goor een tijde, lijke stopzetting van het verkeer tus schen Essen en Dortmund hoopt men, dat de toestand binnen 24 uur weer nor maal zal zijn. De Duitschcrs beginnen in te zien, dat hun stakingen slechts ongerief voor zich zelf veroorzaken. Vermoedelijk zal het post- en telegraafpersoneel te Essen moi- gea weer aan het werk gaan. Daa zal op allo kaatorca de dienst hervat zijn. In verschillende plaatsen in het Roer gebied hebben dc Franschen auto's gere. quireerd,'zulks in verband met de strem ming in het treinverkeer, o.a. te Duis burg en Bochum. De directie der Lueg-- automobiei fabrieken te Bochum weiget- de aan het bevel te voldoen en is daarop gevangen genomen. Hulp voor het Roer gebied. De directie van het „Sportpalast" had bij de te Berlijn ge houden nationale bokswedstrijden door| een bekend tooneeispelcr het publiek giften doen vragen voor de „Ruhrspen- de". De inzameling bracht het aanzien lijk bedrag van :6 millioen mark op. Een protest van de rijksbank. Volgens een telegram van het Wolff- bureau heeft het bestuur van de rijks bank aan dc Rijnlandcommissie een pro test gezonden tegen het militaire ingrij- in het bedrijf, waarbij er op wordt gewezen, dat de rijksbank een autonome en zuiver op particulier kapitaal gegron de bankinstelling is, waaraan het rijk geen deel heeft; haar bedrijfswerkzaam- heden zijn van zuiver economisch ka rakter; hot personeel staat in geenerlei afhankelijke verhouding tot de regeering en valt niet onder de betrokken categorie ambtenaren, genoemd in art. 5 van de Rijnland-overeenkomst. Tot handhaving het bankgeheim zijn zij verplicht. Een gewelddadig ingrijpen in het bank bedrijf, inzonderheid de inbeslagneming veunogens, zooals iu Aken, vormt derhalve een duidelijke, volgens het vol kenrecht ontoelaatbare, schending van het recht. Ook de poging om het per soneel van dc rijksbank te dwingen tot mededcelingen, welke het bankgeheim ten zeerste zouden schenden, is ontoclaa - baar, Reisorvaringen in Duitschland. Twee Amsterdammers hebben dezer dagen aan den lijve ondervonden, welk een chaotische toestand er thans op de Duitsche spoorwegen in het bezette ge bied heerscht, tengevolge van de sta king van het personeel. Zij vertellen aan 't Alg. Handelsblad Dinsdagmiddag om één uur waren zij met den sneltrein uit Wiesbaden vertrok ken na dc verzekering te hebben ontvan gen. roowel aan het station als aan het inlichtingenbureau cn aan hun hotel, dat alles geregeld ging; ten overvloede prijkte op een trein het geruststellende opschrift: Amsterdam. Niets kwaads ver moedend stapten zij dus ia (eerst in den trein vernamen zij van een medereiziger, dat dc passagiers van dcnzclfdea trein reeds te Biberich, dicht bij Wscsbaden, hadden moeten uitstappen 1) De conduc teur van den trein gaf desgevraagd de verzekering, dat men Keulen wel zou halen. Te Niederlahnstem (vóór Co- blenz), waar nieuw personeel op den trein komt, moesten echter allen uitstap pen. Men wilde ce Franschen uit den trein halen (er bicken evenwel geen Franschen in te zetten!), terwijl een En. gelschman uit zichzelf den trein verliet. De machinist, dc stoker cn de conduc teur, die met den trein waren meegeko men, hielden krijgsraad. De machinist verklaarde er genoeg van te hebben, reed zijn locomotief op een zijspoor en vertrok. Een reddende engel kwam ech ter opdagen in den vorm an een anderen machinist met een andere locomotief. Deze machinist vcrklaatde zich bereid den trein naar Keulen te brengen, daar zijn vrouw er in de buurt wuonde. Dat deed een „hocra'tje" onder de reizigers opgaan en het denkbeeld om in den trein een collecte voor de Roer vermurwde blijkbaar stoker en conducteur. Aan een ander tusschenstation dreigde wee: een staking, maar het bleef bij een dreiging en zoo kwam men, om een uur of zes, een paar uur te laat te Keulen aan. Daar had de machinist zijn bestemming bereikt en ging er met zijn locomotief vandoor, De moeilijke vraag was nu, hoe Keulen weg te komen. Plannen om een auto te huren naar Vcnlo via Kal- öenkirchen stuitten hierop af, dat de pa pieren van den Duitschen chauffeur n-.et in orde bleken te zijn. Aan het station gaf men den raad, het te probeeren over den omweg via Osnabruck, Leer en Nieu- wesohans. De Amsterdammers namen ten slotte den Hamburger trein, die via Elborfeld en Barmen in plaats van via hc bezette Dusseldorf ging, die hen 's nachts te half vijf ir. Osnabrilck bracht, waar zij het geluk hadden den trein uu Hamburg te pakken, die heu 's morgens om half n in Bentiieim deponeerde na een spoorrcts, waarbij niemand iets scheen reten omtrent den treinenloop, en de beslissing in hoogste instantie bleek te berusten bij het trcmpersonccll Duitsche binden verboden. Nu zijm weer verschillende bladen ver boden, o.a. ook dc „Köln. Zig." cn do „Kóln. Volkszig.", naar het heet, om dat zij betuigingen van instemming met de houding der regccriug te Berlijn had den gepubliceerd. Do conforontlo van Lausanne. De Russische delegatie heeft gewei gerd het verdrag betreffende dc zeeëng- ten te onderteekenen. Omtrent do plenalro zilling van do mmissie voor do zoestratcn, waarin do Russische delogatio heeft geweigerd do nventic nopens de zoostraten mono to iderteekeneu kan nog hot volgoudo worden gemold: Do zitting duurde slechts tweo oor. Tsjitsjerin hiold oou redevoering, waarin bij liot doorschemeren, dat do Russische ielejjatie evontueel bereid was geweest, VROUWEN EN HANDELS- INSTINCT. Het is al een oud strijdpunt van de reeds nauwelijks meer moderne vrou wenbeweging. Zijn de vrouwen op za- kengehied tegen de mannen opgewas sen? Of liever, zuilen zij liet na de benoodigde routine, wonlen? Wij mannen zeggen: bewaar ons voor een zakelijke vrouw, maar dat is een an der verbaal. De kwestie is maar, heeft het moderne meisje zaken- instinct? Neen, zegt weer de man, die het laatste beetje poëzie in zijn nuch ter leven bedteigd ziet en ook wel beangst is voor een aanval op zijn 200 lang als vaststaand erkende su perioriteit. NeenKijk eens naar de winteruitverkoopen. Hoe de vrouwen daar voor de deuren staan te wach ten, tót do zaak geopend wordt, om dan in een toestand van koortsachtige zenuwoverspanning van hoed naar blouse, van blouse naar schoenen, van schoenen naar handschoenen le vlie gen. Het interesseert Laar niet zegt de man of zij de dingen, die zij koopt ooit za.,. of ook maar kan, gebruiken. Zij zoekt een „Loopje", an ders niet. Maar nu juist dat winkelen. Winke len is voor de vrouw, wat voetbal, si garen en het invullen van een belas tingbiljet voor don man is. Z:j mag thuiskomen jnet een Scbiïdpadkam, een bloemenvaas en een taschje-van- het-nieuwst-model, terwijl zij vertrok ken was met het vaste voornemen, een buitengewoon laag geprijsd mantelpak t© koopen, dat zij noodig had, terwijl de man op zijn sociëteit een 6'ordige duit verspeelt met bridge, of dominee- ren. Maar zij heeft al die dingen voor eer. prikje gekregen en diep in zijn hart bewondert de man haar voor die hem onbegrijpelijke talenten om veel voor bijna niets te koopen. Zoo nu en dan gaat de man zei' uit om iets te koopen. Dassen bijv., dingen, die een vrouw met haar zin voor kleuren en haar luchtige opge wektheid, altijd te k eurig kiest naar den smaak van den somber getin- ten echtgenoot. Hij vergeet liet eerst hardnekkig, maar zij drijft hem naar een uitverkoop toe. In de étalage hangt een das voor fen gulden. Hij loopt eenigszins verlegen nsar bin nen en voelt zich, alsof hij den ge- heelenvoorraad eigenlijk diende te koopen. De bediende toont hein, alsof hij niet begrijpt, dat het dat exem plaar van een gulden was, dat den klant naar binnen lokte, eenige das creaties, varieorende in prijs van zes tot acht gulden. De klant slikt eens, kijkt schichtig den bediende aan, be taalt acht gulden en verdwijnt. De vrouw en do winkelier voeren soms strijd. De man komt zelfs niet i toe aan liet opnemen der wapenen (Daily Sketch, Londen.) Teeken was geheel i dat op. Ma, de bruid n het wit gekleed. - De bruid is altijd in het wit. - Waarom? Omdat wit alles beteeken wat vrooliik is. Wit i6 vreugde en toekom stig gelui. Zoo, zoo. Dus daarom is de bruigom altijd in het zwart Een vrouw is niet bang voor een scè ne. Voor zij een stuk elastiek voor een kwartje koopt, heeft zij het zesmaal tot zijn volle lengte uitgerekt, bij lamplicht en daglicht bekeken, ge- zocht naar gaatjes, tien andere soor-| ten laten opzoeken en den winkelier tot wanhoop gebracht. Dan loopt zij met boozen blik den winkel uit en koopt het een straat verder voor 2214 cent. I Terwijl de man Wie heeft nu het handelsinstinct, de man of de vrouw? DE LENGTE VAN EEN DAG. Wij hebben de gewoonte ever een dag en een dag-en-nacht te spreken als aanduiding van een bepaalde tijd- pcriode, zonder te realisecren, dat de- 'ze termen in verschillende deelen der wereld een verschillende beteekenis hebben. De dag is niet een bepaald aantal uren, maar de tijdruimte gedurende welke de zon een deel dtr aarde ver licht. In sommige deelen van Noorwe gen duurt een dag van 21 Mei tot 22 Juli zonder onderbreken. I11 Spitsber gen duurt de langste dag niet minder dan drie en een halve maand. In Petrograd is de langste dag 19 uur cn de kortste vijf uur. Hamburg heeft als langste 17 en a's kortste 7 uur, evenals in ons eigen land. De Joden stelden in de Oudheid de aanvang van den dag vast bij den zonsopgang, de Umbriers namen 12 uu: des middags als het begin aan, de Egyptenaren en Romeinen midder nacht. Dit doen wij ook nu nog. MIDDELEEUWSCH. Er is in de laatste tientallen jaren veel te doen geweest over de verbete ring van het lot van misdadigers tij- deus hun gevangenschap. Vooral de Vereenigde Staten zijn op dit gebied voorgegaan. De slechtste gevangenis ter wereld is echter zonder twijfel de door een ontdekkingsreiziger in Mon golië bezochte. Binnen een dubbele muur van hout bevindt zien een ruim te van ongeveer drie meter in het vierkant. Op dit binnenplaatsje ko men de deuren uit van e>en aantal klein© kamertjes, waarin liet daglicht nooit binnentreedt. In deze kerkers zijn houten kisten opgestapeld, onge veer 1.30 Meter lang en 30 centimeter boog. Deze kisten zijn de cellen. De beklagenswaardige gevangenen dragen zware ketenen om den hals en hun handen zijn geboeid. Zij kunnen noch rechtop zitten, noch languit lig gen. Wanneer de cipier liun voedsel niet vergeet, wordt dit door ecu tralie werk in den zijwand der kislen ge schoven. In deze verecluikkelijke om geving worden de gevangenen soms voor levenslang opgesloten. Niet alleen staan zij vreeselijke mar telingen door, tengevolge van de on- mogelijkheid om hun ledematen te gebruiken, maar zij zijn ook geheel onbeschermd tegen de koude, die soms intens is. Slechts een Mongool is in staat het in een dergelijke ker ker langer dan een dag uit te houden. DYNAMIET ALS BRANDELL"SCH- MIDDEL. Menige groote brand is gebluscht, Diet door water, maar met ontplof- fiugsmiddelen. Maar nimmer is deze methode op zoo groote schaal toege past als onlangs, toen een nieuwe pe- ti oleum bron in brand vloog. Toen de boring zoover gevorderd was, dat de laatste laag verbroken was, spoot een zmil van petroleum en gas met geweldige kracht tot een hoogte van 50 Meter den lucht in.Men trachtte den vloed onder controle te krijgen, toen een vonk het gas deed ontbranden. Het volgende oogenblik stond alles in lichte laaie en nabijzijnde petroleum- velden werden bedreigd. Toen besloot een deskundige het vuur uit te blazen, zooals wij een lucifer uitblazen. Maar in dit geval moest de wind voortge bracht worden door de ontploffing van een groot kwantum dynamiet. De operatie lukt. De ontzaggelijke kracht van de ontploffing doofde de vlam en bluschte een brand, die on berekenbare schade had kunnen ver oorzaken. DE KLEINSTE MAN DER WERELD. Dit is waarschijnlijk (men weet nooit welke natuurwonderen nog in langstelling van de beambten van oen onbekende oorden voorkomen) de Londeneoh circus met Ituby Frixv, een twintigjarige Rus Andrejew Ratou- van de „dikke dames', eveneens :an cheff. Dit ventje is kleiner dan een het circus verbonden. Gouóin is 41 normaad éénjarig kind, want als hij jaar en weegt 19 K.G., de btuid is 21 rechtop staat, komt zijn Kruin slechts jaar en weegt bijna 145 h.G. 65 centimeter boven den grond en. in het geheel nie tboven de laiei. Zijn oudere zijn van normale afmeting, hij! is een van die fenomenen, waarvoor ZEEKAST EELEN. de wetenschap geen uitlegging heeft. Het is algemeen bekend, dat dc reus- omdat de natuur die niet geeft. Bij achtige Duitsche oceaanstomers de de beklagenswaardigheid van deze imperator en de Vuturland door abnormale schepseltjes, kan het nau- Duitschland 11a den wpensti.stand welijks, zelfs m deze dure tijoen tot aan de geal.leerden zijn uitgeleverd, jaloezie leiden, dat Raioucheff vol- Het eerstgenoemde schip vaart nu als daan is met een maaltijd bestaande Berengaiia onder Engelse hc vhig, Het uit een stukje vleesch van een paar heeft een .engte van L>0 .Me'cr 00 en centimeter in het kubiek, een kwart- een tonnenmaat van 57cOö. D* Yalcr- aardappel, een minimaal plukje land vaart onder Amcrikaansche v.ag groenten, oen schoteltje met pudding, en heet nu Leviathan. Lengte 2S5 Me ten paar druiven en een partje appel, ter, waterverp.aatsing üG.700 ton. Ken baby heeft heel wat meer noodig Maar de grootste van allen, dc Bis- om behoorlijk te groeien. ma rek, onlangs op de Duitsche werf Zooals alle abnormaal kleine en ah- voltooid, meel 29144 Meier, heeft een normaal groote menschen zal Ratou- waterverplaatsing van (iö.OOi ton en cheff wel niet oud worden. Op zijn 30- vaart nu voor een Enge.se.'io maat- sten verjaardag, zoo hij dien haait, schappij onder den naam Majestic lus- zal zijn hoofd kaai of grijs zijn. Hij schen Southampton en New York. is zeer intelligent en spreekt behalve Zal Duitschland nu opnieuw den zijn eigen taal, vloeienu Fransch en strijd om het grootste -cuip aanvaar- Duitscli. j den en zijn eigon record trachten te Een andere dwerg, Robert Goudin verbeteren! Het is natuurlijk moge- genaamd, die echter met zijn lengte lijk, hoewel dergelijke zeereuzen riet van een Meter een reus genoemd kan bezwaar hebben, dat er slechts weinig worden, vergeleken bij Raioucheff, havens in de wereld zijn, waar zij be trouwde onlangs onder geweldige be- hcorlijk kunnen manoeuvreeren.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9