ftubrlek voor onze Jeugd Mlrs&rlak Brievenbus Hst Ondorftoekje Rubriek van den Arbeid tyort en adstrUiien Letteren en Kunst ül FlLiYlSÏAU HAARLEM's DAGBLAD WOENBDAC 7 FEBRUARI 1823 TWEEDE BLAD Raadseloplossingen Nagekomen raadsels ontvangen va Bellefleur 5 Blondkopje 3 Moeders Wcrk- stertje 5 Rosa Fluweeltje 5 Tertriair 5 Miopie '1 Wilgenroosje 5 Juffertje in 't Groen 5 Kosmos 5 Jacob Labeur 5 Zon-, neprinsosjo 5 Pnuokkio a Dirk en Keetje van Yelzen 5 Ornates 5 Buitenman 5 Yriondinnetjo 5 Moedcrplautjo 5 P. J. Osehatz 5 Vrfjkogel 5 Piene 5 Kees de Mopperaar 5 Woelwater 5 Hein Stavast 5 Kraleurjjgstertje 5 Mandarijntje Ri- bos 5 Metknopjo 5 Esmeralda 5 Verpleeg stertje 5. JACQUES TIMMERMAN, Jansstraat 61, oud 13 jaar, wou graag een jongens boek te leen licbben. Hjj goeft er gaarue een ander voor terug. PIENE, Gen. de Wetstraat 33, heeft voor Witte -Muis karuemelkpl. Ze behoeft er geen postzegels voor terug te hebben. Nie LENA GERRITSEN, oud 7 jaar, Da geraad Bennebrock, lste nieuweling in MARTHA VAN ANDEL, oud? v. Ma- rumstraat 70, 2de nieuweling in Febr. Brievan aan do Redactie van de Kin- dor-Afdceliug moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG—ZEEMAN, v. d. Viunestraat 21rooil. (Inde bus gooien zon dor aanbellen.) MOEDERS STOPSTERTJE. Wel ja, jo zult vast nog wel eens een prijs wiunen, als jo maar Irouw meedoet.. Heerlyk, dat Piet weer thuis is. Voelt ky zich weer flink? Eu komt onze dappere veerman Koppestok do volgende week thuis.' Ik geloof niet, dat het briefje voor Moeders Breistertje voor jou be stemd was. ANEMOON. Wat heb je al van den wedstrijd terecht gebracht? 't Is moei lijker dan 't lijkt, liè? Moest je dat mond je weer laten -gaan, toen zus je kiekte? DE STEENBOK. 'k Vond je ge dichtje over do 12 maanden heel aardig. Jammer, dat je het niet vóór den uit slag gestuurd hebt, misschien .li strjjkc - Nog wel gefeli citeerd inet den, verjaardag van broer. Hebben jullie een prettig dagje gehad? Nu moeder weer beier was, kon het dub bel feest zijn. Ik wil wel in de Ruil-Ru- briek een boek voor jo te leen vragen, maar dan moot jo bij de liuil-aanvraag je adres zetten. ESMERALDA. Vind je het prettig op de piano-les? Nu niet meer vergeten de raadsels weg te zenden, dat is jam mer, als je ze allemaal hebt opgelost. MEIKNOPJE. Hoo is het nu met moeder? Ik zou nu maar uiterst goed mijn best doen op school, dan is eind goed, al goed. HEIN STAVAST. Hartelijk gefeli citeerd met je verjaardag. Ik wensch je een heel gezolligen dag toe. WOELWATER. Klaar gekomen mee den wedstrijd? Ik vraag niet veel werk van jullie, maar wel veel nadenken. KEES DE MOPPERAAR, Arme Kees, dat je het nu nog maar altijd van den melkboer hebben moet. Is de dokter al met een blydere boodschap komen aanzetten? Vrijdag tu.ss.chen 2 en 3 hoop ik je even to komen bezoeken. Nu maar niet mopperen jongen, maar twintig keer tot je zelf zoggen: „ik moet geduldig' zijn." PLENE. Dat was ook al een brief met zorgelijke tijding. Ik kan me voor stellen, dat jullie angstige dagen hebt doorleefd. Gelukkig maar, dat moeder zoo'n goede hulp aan je hadt, Als we in groote zorg zijn, is het vaak of onze han den den dienst weigeren. Sehryf me nu maar gauw, of alles zich ten beste ge keerd heeft. En hoo, is het met Emma? Je boodschap aan Witte Muis zal ik in de Ruil-Rubriek plaatsen. VRIJKOGEL. Wat heb je veel moois gekregen! Dat was maar een heer lijk Zondag je. En wat gezellig, dat va der weer thuis was gekomen. P. J. O. Je koot wel gemerkt, dat ik je raadsels toch gekregen heb. Ben je weer beter? Je kunt voortaan best-je briefje in do Gr. Houtstraat brengen, ik krüg het dan wel. MOEDERPLANTJE mag haar schuil naam houden. VRIENDINNETJE. 't Doet me ge- noogen, dat het zoo goed blijft gaan niet Montbrelia. Brei je een jumper voor je zelf? zelf? BUITENMAN. Nog wel gefelici teerd met Opa's verjaardag. Jullie zijn zeker allemaal bij hem geweest. ORNATES. Natuurlijk mogen jul lie zus nog wat helpen. MIEP1E. Je boodschapper heeft goed voor je briefje gezorgd. Vader moeder mogen je best oen handje holpen en als je niets hebt to vertellen stuur je alleen maar je raadsels. TERTRIAIR. Bevalt het je goed op zang? In >velk gqbouw is de uitvoering? Ja, jullie auto-bus heb ik al eens zién voorbij rijdon. 't Is voor jou een keol gemak. Voor welke bazaar maak jo dat truitje? ROSA FLUWEELTJE. Weer lemaal de oude? En niet te veel achter gekomen op school? 't Is wel eens gezel lig hè zoo 'n verjaarspartytje midden in de week. Heb je Zondag ook genoten? Natuurlek vond .je hot reuzo-jammer, dat die slaperQ niet door kon gaan. Die pret op bed is eigenl yk hef heerlijkste van al les. Mocht je Dinsdag mee naar de uit voering? MOEDERS WERKSTERTJE. Nog wel gofelicileerd met den verjaardag van zus, Hebben 't Werkstertje en 't Breistertje veel genoten en 't work maar aan den kant gezet? BLONDKOP Zoo, ben je daar weer? Na, dat doet me plezier. ,Doe tante Truus royn groeten terug. Dat trof je, dat je verjaardag not. in de vacaatie viel. BELLEFLEUR. Wat is moeder heerlijk gauw jarig. Je telt de daagjes zoker al. Ben je op de naaischool over- °eÈC|LANTINE. Nu had je good voor je naam gezorgd. Broer mag moodoen, vermeld je de volgende week nog uven het adres. Hij mag ook den govraagden schuilnaam houden. Ja hoor, help hem in 't begin nog maar wat. VRIJKOGEL. Dus de pyramide groeit. Jo zult misschien al gemerkt heb ben, dat hy niet zoo heel hoog kau wor den. Had je voor schrijven een zes.' Raad ik het goed? Je raadsel is goed. MEDEDINGSTER. Zyn alle wen- sehen-op 1 Februari vervuld» Héb je ple- gehad op do zilveren bruiloft? Heb onder hakkelen je wenschje opgezegd? Nog gehahnaad met je vriendin? Eu heb jy het ook al eens gewonnen? Weineen, de raadsels waren niet moeilijk, maar jy* hadt je hoofd vol pretjes. Jo ingezonden raadsels zyn goed. LAATSTE KWARTIER. Jo mag je huilnaani houden. Ik hoop, dat je een trouw Rubriekertjc zult worden. Nu me neer zieh met jullie briefjes wil belasten, kan het heelo Bakkerstraat.-kwartier meedoen. Dat wint jullie een grooten loop uit. Je hadt je brief heelemaal niet raar. opgesteld. Ik ben heel verlangend uitlegging van het laatste kwartier te vernemen. RIBES, Je schiet al flink op in je jiano-boek. Die quatrg-mains vind je zeker wel gezellig. Als je ook nog keil- nastiek hebt, is je leventje wel druk. MEVR. M. M.-DE V. U heeft in de Rubriek van Zaterdag zeker wel gelezen dat het raadsel zal geplaatst worden. Wanneer, ban ik niet vooruit zeggen, daar myu voorraad zoo groot is, Wat na Woensdag komt, kan niet in de Rubriek van Zaterdag beantwoord worden. En wat vóór Woensdag of op Woensdag komt, werk ik af voorzoover er plaats laarom viel U er tot rnyn spijt juist buiten, W. BLOMBERGZEEMAN, v. d. Viunestraat v21r. Haarlem, 7 Febr. 1923. flat Gelaksklnd. door W. B.—Z. Drie paar jougensoogen keken mooder aan, verbaasd, verwonderd, in spanning. Daarom knikte mevrouw Boschboom be vestigend. Toch kou ze niet nalaten de zelfzuchtige dame toe te vóogeh; „Me vrouw Beerbrugge, wy zyn zoo dankbaar dat het kindje ons kindje geworden is, "at we haar nu voor geen schatten der ereid meer zouden willen afstaan." De jongens deden hun best om te hoo rn, wat uit het rijtuig geantwoord werd. Maar zo verstonden het niet. De equipage vertrok en de jongens schaarden zich om moeder heen. Ze hadden een gevoel, als moesten ze hau moesje beschermen togen iets heel ouaangenaams. „Wat oen mensch.lriep Joost. „Ts het waar moes, zou zy eerst Ger daatje krijgen?'-' vroeg Flip. ,Hoe was het met zusje? '-' vroeg Bram van het heole onderhoud niet veel gesnapt bad. „Gerdaatje is nog heel ziek. Vader kon nog n'iets van zeggen. Maar ze hoeft dag en n-ubc de boste verpleging, 1 er i antw Mevrouw Bosehboom wilde liefst hot onderhoud met mevrouw Beerbrugge niet eer aanroeren. „Heeft Greet prettig met jullie ge- andeld?" „Heerlijk, mevrouw," zei Greetje. „Die vindt alles heerlijk,'' lachte Bram. Greet lachte terug. Zij met alles te vreden! De jongens moost.cn eens weten, hoe ontevreden en mopperig ze vaak was. Maar neon, toch niet moer zoo als vroe ger. En Greet dacht terug aan haar zwarten tyd, toen ze langer dan een jaar naar Haarlem was geweest bjj grootmoe der, omdat ze thuis altijd ontevreden en humeurig was. Ze schudde haar donker kopje, dat was zoo haar gewoonte, als ze minder prettige gedachten wilde verja gen. „Nu leg ïk verder beslag op Greet, jon gens. Zy moet me.helpen met tafel dek ken," sprak mevrouw Bosehboom. „Vind je dat leuk, Greet?" vroeg Joost, die 't eigenlijk veel louker had ge vonden, als Greet zyn postz3gelverzaróo- ling ging bekijken, 'k Vind het heerlijk, om een tafel heel mooi te maken, 'k Hielp moeder oók vaalc, als er een van ons jarig is," ant woordde Greet vroolijk. Mevrouw Voschboom keek haar joage gast eens van terzijde aan. Vroeger had zo wel eens gehoord, dat dit kind zoo buitengewoon lastig en onaangenaam was. Het meisje was vast zeer in haar voordeel veranderd, er was zoo iets rus tigs, zoo iets echt tevredens iu haar heole wy'ze van doen. Handig schikte Greet de verschillende bloemvazen, terwyl mevrouw porcclein en zilver uit do kasten nam. „Aaltje en Sien eten vanmiddag weer binnon, als onze gasten," sprak het dok tersvrouwtje. „Wat zal Sien verlegen zijn," zei Greet, ,,'t Is toch ook zoo'n goeie Sien," „Zo houdt zeker net zooveol van jullie kleine Elsje als Aal van GcTdaat.je." „Zo is dol op zusje. Moedor zegt a?tyd: verwent haar." ,,'t Is hier zoo'n mooie gezonde streek jullie moesten van den zomer in deze buurt de vaeantie eens doorbrengen. Higr lak bij, in Biltlioveu, zyn heel veel aar dige zomerverblijven." ,,'k Zou het heerlijk vinden en als ik thuis kom, zal ik er dadelijk met moe- over spreken. Die kleine peuters kunnen dan misschien al loopeu. „Misschien wel," antwoordde mevrouw Bosehboom maar het ontging Groet niet, dat er iets treurigs in haar stem klonk. „Maar er is toch wol kans, dat Gerdaatje boter wordt," zei Greet op eens. Ze voeldo, dat mevrouws gedachten nu weer geheel by het zieke kindje toefden. „Ik moot er ook niet aan deuken, dat wo het kindje moeten missen," spmk mevrouw aangedaan. Greet wa9 maar bly dat Aaltje bin nenkwam, om met het dekken verder be hulpzaam te zyn. 't Leek haar altijd zoo moeilijk om groote menschen te troosten. 't Diner was allergezelligst. Soms keek Greet met iets van bewondering i mevrouw van den doktor. Zy was do ziel van alles, zy maakte, dat Aal en Sien vooral van <le lekkerste hapjes haar deel kregen. Zy kruidde de gesprekken met vroolijkheid en opgewektheid. En Greet wist toch, dat haar diepste gedachte; Vertoefden by het kleine, zieke kindje. Onwillekeurig moest Greet aan haar eigen moedertje denken. Die zou ook zoo doen: eigen leed en eigen zorgen vergeten en blydc zijp met 'de blijden. Af en toe knikte Greet ook Sien eens too. Hoe wonderlijk moest het die goede Sien wel te moede zyn. Zy" en Aal, de voornaamste personen dezen rijk voorzienon disch. Straks moest heel Dirkshrugge het natuurlyk weten, hoe ze by haar zuster had feest gevierd. 's Avonds stond mevrouw «r op, dat de zusters en juffrouw Kruidkoek in do huiskamer bleven. En er werden spelle tjes "gedaan: wat zeg je van myn vriend'? en spreekwoorden en pand verbeuren. Zelfs de dokter deed mee en er werd ge lachen en plezier gemaakt. En de jon gens keken Greet telkens boteekeuisvol aan, als juffrouw Kruidkoek ü-woedo. Dé tranen liepen Greet soms langs de wangen om die malle gekke jongens en om die allervermakelykste juffrouw Kruidkoek, Om tien uur was 't feest afgeloopen, Groet zou mevrouw en de dienstmeisjes lug heipon mot afwassohen, 't viel met nee, morgen op Kerstdag zoo'n vuile boel te vinden. Do jongens mochten even met hun vader mee naar 't ziekenhuis om de laatste berichten van Gerdaatje te hooren. ("Wordt vervolgd.) De exportcredleten en verruiming van de werkgelegenheid. In De Maasbode schrijft Mi. Korten- hor-S't over thans aangebrachte wijzigin gen in de regeling aangaande het ver kenen van gedeeltelijke' garantie voor exportcredieten. Hij staaft eerst dat deze exportcredietregeliug bedoelt het o dat een onderneming loopt bij het 3eren van exporttransacties te ver minderen, zoodat de ondernemer gesti muleerd wordt meer dan vroeger zich toe te leggen op den uitvoer en daarna emoreert hij eenige van de voornaam- e wijzigingen en de beteekenïs daar- Het volgende is aan dat betoog ont- leend In art. i der nieuwe regeling wordt vooreerst de Staatsgaranlie recht- trceks verkend aan hier te lande geves tigde ondernemingen en niet meer, gelijk vroeger, aan de Nederlandsche Bank en vervolgens wordt niet meer de eisch gesteld, dat de exporteur ook iu het verleden reeds naar een bepaald land exporteerde. In het belang der op voering der werkgelegenheid hier te lan de kan dus gedeeltelijke Staatsgarantie uitvoertransacties worden verleend, teneinde hier te lande gevestigde on- dernemingen in staat te stellen betrek kingen met het buitenland te behouden, hernieuwen of te verkrijgen: air laatste „het verkrijgen" is opnieuw ingevoegd. Voorts is nu bepaald dat voortaan reehtstreekc aan de onderneming zelf niet aan een bankgarantie wordt ge geven. Paragraaf 4 bepaalt„De garantie wordt verstrekt tot ten hoogste 40 van het als volgt te bepalen bedrag de Commissie keurt het factuurbedrag goedvan het gedeelte, dat van dat door den buitenlandschen kooper ver schuldigde factuurbedrag, na volledige voering, onbetaald blijft, wordt het gegarandeerde percentage door den Staat aan de onderneming vergoed." Hieruit blijkt dus, dat de Staat be reid is bevonden 40 van de risico op zich te nemen, welke kan voortvloeien uit het ingebreke blijven van den bui tenlandschen kooper, om te betalen. ervolgens is de mogelijkheid ge opend, om ook zonder medewei krug van een bank van de getroffen regeling te profiteeren, een bepaling die het logi sche gevolg is van den geheel veran derden opzet der zaak. De vraag rijst, rom de Minister heeft vastgehouden het denkbeeld, dat als regel wel een bank de aanvraag mede onderteekenen Na al het vorenstaande in het lichi te hebben gesteld, merkt m-r. Korten- horst ten slotte op „Wanneer de Commissie van Advies en de Regeermg inderdaad met ruimen blik en soepel de regeling toepassen, dan is ongetwijfeld te verwachten, dat een aantal Nederlandsche ondernemingen daardoor in staat wordt gesteld de werk gelegenheid te verruimen. Zoodoende zal de stap gezet zijn op den weg van een doelbi economische politiek, die teu minste een poging inhoudt om. langs een an deren weg dan die der steunverleenihg aan wcrkloozenj de gevolgen van de economische crisis te verzachten. Thans nog de invoerverboden of wat daarmede gelijk staat en de steuncre- dieten. Dit complex samengevoegd met de opdracht, die aan de Rijkscommissie van Werkverruiming is verstrekt, komt tenslotte in de lijn van het advies dér sub-commissie der Staatscommissie voor de Economische politiek. Alleen mag nogmgals i-cvraagd: waar om heeft de Regeering een jaa: verlo ren laten gaan, vóórdat zij .een begin van uiLvoering heeft gegeven aan de des tijds door genoemde sub-commissie ge lanceerde denkbeelden. Ounoeiuelijk veel leed had ons volk bespaard kunnen blijven, en niet te schatten kapitalen zouden voor vernieti ging behoed zijn geweest." De arbeidsgeschïllenwet en de Rijksbemiddelaars. Do hoefijzercorrespondent van het Hbld. maakt naar aanleiding van een der geschriften van het verbond van Nedenl. fabrikantenverenigingen ter zake van de Bedrijfsorganisatie en de actie tegen aanneming door de Eerste Kamer van het ontwerp arbeidsgeschïl lenwet, eenige opmerkingen over dat ontwerp. Voorop stelt hij dat met deze wet geen enkele nieuwe gedachte iu ons sociale leven wordt ingevoerd en dat ai wat met deze. wet wordt beoogd, even zeer nagestreefd word met de Kamers van Arbeid. Slechte vorm en middelen van pacificatie worden anders. Wat den vorm belangt, zegt hij. In de plaats van de, machtlooze, organen van belangheb benden die „Raden van Arbeid" heeten. komenóók machtlooze Regeerings- organen, die „Bemiddelaars" worden genoemd. Oók machteloos. Want de „.Rijksbemiddelaar" kan wel zijn dien sten aanbieden in een arbeidsconflict, maar als partijen niet van bemiddeling gediend zijn, dan- kunnen ze 't naar kaïrtclust uitvechten (en dan kunnen ook geen verdere apparaten: bemiddc- lingsraden noch scheidsgerechten, in werking worden gesteld). Het is daarom zoo tendentieus-onjuist wanneer het Fa- brikantenverbond het voorstelt alsof er nu dwangberuiddeUng komt. En ook tendentieus-onjuist is de voorstelling, die gegeven wordt van den Rijasbemid- delaar als van den wonderman, die te gelijk onpartijdig moet zijn èn deskun dige in alle arbeidszaken. De regel zal immers wezen men kan dit vrij dui delijk afleiden uit bet gewijzigde arl en het is bij de behandeling in de T- de Kamer ook nog eens onderstreept dat de Rijksbemiddelaar een „bijzondc- ren bemiddelaar" aanwijst. En alleen op verzoek van partijen, kan hij zelf als zoo danig optreden. Verder betoogt schrijver dat inder daad op cén punt na dit hccle ontwerp op den grondslag van vrijwil ligheid is opgetrokken cn dat dit ééne punt is dat van het boekenonderzoek door een ministeriëele enquêtecommis sie. Niet dat van het scheid sg- recht, want da.t ^csohiedt alleen w.11 neer het niet bij voorbaat door een der partijen was uitgesloten. De ministe riëele enquête-commissie echter kan boeken inzien ook tegen den zin van den werkgever. Doch nu is dit recht aldus schrij ver vervolgens ten eerste omgeven met allerlei waarborgen (ook strafbe palingen) voor geheimhouding van ge heime zaken. En het is bovendien uit drukkelijk beperkt tot die geschillen „waarbij het algemeen belang in ernsti ge mate is betrokken". Dat zijn dus die conflicten, die van invloed zijn op een groot stuk van ons aller economisch leven een havenstaking als die te Rot terdam of een bakkersstaking als die Amsterdam. Wij achten het volkomen redelijk, dat de Regeering in zulke bui tengewone conflicten het recht krijgt om ten slotte te zeggen nu wil ik toch eens precies welen wie er gelijk heeft in dit geschil, dat een publieke ziekte dreigt te worden; laat mij uw boeken zien. En dan kan de Minister zijn be vinding geheel of gedeeltelijk publicee- ren, doch slechts na overleg met da vakvereenigingen van par tijen. Wij kunnen waarlijk niet inzien, dat met dit uitzonderiygsrecht iets on duldbaars voor de werkgevers wordt voorgesteld. De hecren mogen toch niet vergeten dat er, naast hu n rechtmatige belangen, toch óók nog zoo iets is als het belang van den consument. Dat wordt steeds door arbeidsconflicten ge schaad en, door, zeer ernstige conflicten zeer ernstig. Varia. De directie der N.V. Sprcngers Steen- 1 Buizenfabrieken te Middelslum, heeft van de aldaar aangekondigde uur loon- en premieverlaging na een confe rentie met een vertegenwoordiger van de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders, afge- - Naar aanleiding eener aangekon digde loonsverlaging voor de machi nale houtbewerkers te Groningen, had, >o wordt aan Het Volk gemeld, een inferentie plaats tusschen de Vereeni- ging van Stoomtimmerfabrikanten en den Alg. Ned. Bouwarboidersbond. Het resultaat der bespreking was dat loons verlaging voorloopig is opgeschort. De raad der gemeente Anloo (Dr.) heeft met op een na algeirtecne stem men bcsloien, op de wcrkloozenuiikee- mg der landarbeiders een toeslag te ersuckken van 30 cents per dag, als mede een kindertoeslag van 30 cis. per kind en per week. liet tweejaarlijksche congres van den Algem. Bond van Handels- en Kan toorbedienden zal op Zaterdag 2 en Zondag 3 Juni te Rotterdam worden ge houden. ATHLETIEK. NEDERLANDSCHE ATHLETIEK UNIE. We ontvingen de jaarverslagen over iC|22 van de Nederlandsche Athletiek Unie en ontkenen er het volgende a 1 „Vóór alles kunnen wij met groote dankbaarheid getuigen, dat het afge loopen Bondsjaar een goed jaar kan worden genoemd. Overal in den lande werd van een opgewekt athleticklevea blijk gegeven, zoowel het aantal athle- iiek-beoefcnaais (sters) als de behaal de resultaten geven reden tot ievreden- heid, zoodat met^recht het vermoeden is gewettigd, dat de komende jaren met ge rustheid kunnen worden tegemoet ge zien. Tevreden 'maar nog niet voldaan, er zijn nog te veel sportbeocfen; (sters) tot wie de groote voordeelen. welke de athletiek als alzijdige sport beoefening biedt, nog niet is doorge drongen. Op den nhans ingeslagen weg gaan wij dan ook behoedzaam voor waarts, het „excelsior" blijft daarbij onze leuze." Met vreugde wordt er aan herinnerd, dat de Zweedsche trainer Ernst Hjert- berg naar ons land is kunnen komen. Twintig nieuwe vereenigingen traden tot de Unie toe. Het aatal aangesloten bonden vermeerderde met drie, onder wie de Haarlemsche Voetbalbond. Herinnerd wordt aan het succes der veldloopen, o.a. van den N. H. A. te IJmuiden. D'e we'dstrijden om den Prins Hen drie bek er blijven een attractie. De V. en L.- ploeg is echter thans zoover gevorderd dat indien de Haagsche kleuren dit sei zoen weer zegevieren, dit kleinood de finitief in haar bezit komt. Aan onze vereenigingen de eervolle taak deze over- winnengenrceks tijdig te stuiten. De wedstrijden om het athletiek-kam- pioenschap voor voetballers, welke ondor de reglementen en met onze medewer. king werden gehouden, brachten zoowel in het Oosten (Nijmegen) als het Wes ten (Haarlem) een groot aantal deel nemers aan den start. De ondervinding heeft reeds thans geleerd dat het wcdcr- mstellen van deze wedstrijden een goede gedachte is geweest Het aantal bul in landers, welke aan de door de vereeni gingen uitgeschreven wedstrijden deel neemt, wordt gestadig grooier. Van de aanwezigheid van trainer Hjertbej-g dient flink partij te worden getrokken. Aanpakken, werken, trainen, dit zij thans ons parool. Onvermoeid dient te worden gearbeid, ons land in' alle windstreken bezocht, om duidelijk aan te toonen, dat de basis van'alle port is en blijft de athletiek; dat thans het keerpunt gekomen is dat het een ieder sportbeoefenaar worde duidelijk gemaakt, dat men in welke sport ook, slechts kan excelleeren, indien de trai ningsmethode der athletiek de voornaam- e plaats inneemt. Maar dit vergt zware offers van de Bondskas en vandaar dat tijdig getracht moet worden de inkom sten te versterken. De rekening sluit met een eindcijfer van /8Q61.77H. Het bestuur bestaat thans uit de hec ren; P. W. Scharroo, Den Haag, voor» zitter; J. M. Hardeman, Den Haag, se» cretaris-penningmcestcr W. A. Decncn,- Dordrecht, tweede-voorzitter* SCHAKEN. COMPETITIEWEDSTRIJD NED. SCHAAKBOND. Gisteravond speelden het 2e en 3e tiental van de Amsterdamsohe Schaakclub tegen het le en 2e tiental van het Haarlemsche Schaakgezel schap. De uitslag was als volgt le 10-tal Haarlem G. Kroone 0', F. A.Puts 1/2, J. Hoogeveen 1/2; Jac. J. Bort 1/2, D. J. Tork 1/2, D. Andrea J. v. d. Steeg 1/2. P. Appelboom K. H. Bredorode J. G. Gort 0. Totaal 2 1/2. 2e 10-tal A. S. C. J. Stüxm 1', D. G. Gerrits 1/2, ..Looper" 1/2, H. Altena 1/2J. A. G. Muller 1/2, H. Kamstra G. O'-e1 1/2, T) Ligthart Dijkman Ar- noldi 1- Totaal 4 1/2. 2e 10-tal Haarlem W. Th. Mobaoh 1, H. W. v. Dort 1/2A ..T. Leoaarts 1/2, D. Wi-elinga 1, P. L. Prins D. v. Boekhoven 0, J. J. Brugman F. Smit 1, J. A. Schiering 1. Joh. v. Toonenbroek 1/2» Totaal 5 1/2. 3e 1 O-tal A. S. C. Jordan 0. C. W. Eu we 1/2, Nas 1/2 Jutte 0, Buisman De Ruiter 1, v. d. Drift Mul O. ICuperus 0, J. Walree 1/2. Totaal 2 1/2. fye einduitslag is derhalve nog on zeker. Niet gespeeld, dia ar de hoer K. niet was verschenen. Deze partijen moeten nog Beslist worden. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. In „Kunst", maandblad voor muziek, een bijdrage uit het muziekleven van het oude Weenen, waarmede bedoold wordt Weenon op het eindo der lSe' eeuw en hot begin der 19e eeuw. Verder Meistersin- ger-herinneringen en eon eerste artikel over componoeron. In „Caecilia", maandblad voor mu ziek, schryft Franziska een oud-loerlingo van Messchaert, thans zanglcerarcs, over Johannes Messchaert en de moderne zang-- kunst. Inzonderheid wordt Messchaert ge-: lichetst als de man, die door zya voor beeld de moderne zangkunst het doel ge wezen heeft, waarnaar zij stroven moot. Hugo Noilhenius herdenkt den sterfdag van Richard Wagner. Verschenen is het oerste nnmmer van een nieuw periodiek „Sterkstroom" 14 daagsoh tijdschrift voor electrotech- niek, dat opgericht is ter behandeling van de sterkstroom-olectrotechniek in haar gebeden omvang. In dit eerste num mer vinden wy o.m, een artikol over hot Provinciaal Electriciteitsbodryf vau Noord-Holland waarin het bokonde rap port van de commissie uit de .Staten wordt besproken met deze conclusie: „Het P. E. N. maakt, evenals bjjna allo andore provinciale bedrijven, een moei lijken tijd door. Het heeft echter het ergste al achter den rug, en zal, by zui nig beheer en goed beleid, spoedig in staat zyn 0111 te beginnen do geledon ver liezen m te halen, spoediger waarschyn-% lyk, dan de meeste andere, soortgolyke bedryven, dat zullen kunnen doen." Van „Floralia" verscheen een ver volg van het speciale zaadnummer. B-S H iL it O /ulfrouw Muriel Moore in Kensington Naarliet Engelsch van GUY THORNE. (Nadruk' verboden). 16) „En Kolonel Moore is ongeveer een maand geleden uit Nieuw-Guinea te rug gekomen! Op liet eerste geziakt lijkt dat louter toeval. Maar als men er verder op in gaat, komen er an dere vreemde dingen te voorschijn". „U zegt dat u iets weet wat ik niet woel, meneer Isaacson?" „Tuist. Ik zal u op de hoogte bren gen. Natuurlijk is uw groote moeilijk heid, al dadelijk bij het begin, d© oorzaak van de verdwijning van Ko lonel Moore geweest?" „Natuurlijk. Ik dacht aan wraak. Maar later heb ik dat toch weer uit mijn hoofd gezet. Wat er in de slaap kamer in hot Centrnalhotel gebeurd is, heeft er mii van overtuigd, dat de misdadigers 1 ts bepaald zoc-hten; en iets dat zo in die kamer verwachten te vinden". „En iets, dat op dat zelfde oogen- blik veilig en wel in de kamer van lag' Met een paar woorden verleide Isaacson den detective de heole ge schiedenis van het met kopeir besla gen kistje, van het begin tot het ein de, wat hij er van wist. Williams luisterde met gespannen aandacht. Hij, vergat le eten. Een paar maal maakte hij zijn lippen nat met de uitstekende bourgogne die Isaacson besteld had, maar dat was ook al. Tenslotte wus Isaacson klaar en gmg kalm door met eten, Na een poosje verbrak Williams het stilzwijgen. „Er zijn verscheidene dingen die ik zou willen zoggen, maar in die eerste plaats dit: De misdadigers kunnen niets van juffrouw Moore geweten hebben. Als ze iets van haar bestaan geweten hadden, zouden ze zeker htm maatregelen genomen hebben, „Hunter en ik zijn ook allebei tot die conclusie gekomen", zei Isaacson ernstig. „Maar denk er aan dat ik u nog meer te vertellen heb, kleinig heden, die ec"hter niet zonder betee- kenis zijn de tijd kan komen, en misschien wel heel gauw. dat de men- sch 11 die achter de sober.011 werken, zullen ontdekken <J-U het kistje in het bezit van juffrouw Moore is". Voor liet eerst liet Williams mer ken, dat hij werkelijk geschrokken „Meneer"., zei hij. „dat arme, lieve j'onge meisje is misschien op het oogenb.ik ai in groot gevaar". „Daar heb ik ook aan gedacht. Me neer Hunter en ik zijn van plan om er voor te zorgen, dat ze afdoende be waakt wordt." „Het kistje moet oogenblikkelijk in veiligheid gebracht worden". „Morgen", zei Isaacson, „zal het'in de brandkast in mijn eigen atelier ga zet worden. Daar kan niemand er met eenige mogelijkheid aan komen. liet zal echter op diplomatieke wijze moe ten gebeuren. We moeten juffrouw Moore niet bang maken. Ze is erg ze nuwachtig en heeft a.l zooveel meege maakt. Om sentimenteele redenen en om haar belofte aan den Kolonel, zal ze het kistje liever niet willen afge ven. tenzij we haar aan het verstand kunnen brengen dat het noodig is. Maar ik verwacht dat Hunler dit wei in orde zal kunnen maken. Weet u dat ze verloofd zijn, meneer Williams?" „Ik wist het niet. meneer Isaacson, maar ik ben er zeker van, dat het voor hen allebei heel gelukkig zal zijn. Ze passen uitstekend bij elkaar twee alleraardigste jonge menschen". Torn boog Isaacson zich over de tsfel. ..En. meneer Williamson, waar om is Maopoa vermoord?" vroeg hij „Dat is duidelijk, meneer Isaacson. Omdat hel nooJig was dat hij zijn mond hield over bepaalde dingen, die in verband stonden met Centraalho- tel". Isaacson glimlachte verheugd. „O, denkt u dat, meneer Williams?'' zei hij. „Ik denk dat u en ik het uitste kend met $lkaar zullen kunnen vin den. U is een man naar mijn hart". „Ik was er ook dien avond", zei de detective en ik heb even 'n glimp ge zien van den man die de kast uitliep en het raam uitsprong, liet was niet meer dan een gunp, ziet u, maar... Ik heb de foto's bestudeerd die van het lijk gemaakt zijn „Op den avond dat juffrouw Moore op Boschlust aankwam, heeft ze toe vallig Maopoa gezien, toen ze met Hunter liep te wandelen. Het was avond, maar het was volle maan. Zij schrok heftig en zei dat het gezicht van Maopoa, die een van de olifanten naar liet meer bracht, hetzelfde was als dut van den man, die in de slaap kamer van Kolonel Moore uit het raam sprong". „Dus u denkt?" Bij wijze van antwoord nam Isaac son een enveloppe uit zijn zak. „Toen uw ondergeschikte Tyler, en de plaat selijke politie, de bezittingen van den doode hudd-'n ongezien zo zelen in een gew urn zeemanskist anl'.'.oklcn ze niets vvat cenig licht op het gul-ckn I van zyn dood kon vvc-rpen. 11c was I nieuwsgierig -- kiek zelf ook nog eens 1 alles na, en ik vond dit Hij maakte de enveloppe open en nam er een klein stukje goud papier uit, niet grooter dan een gulden. Hij overhandigde het aan Williams, die het eenige seconden lang aandachtig bekeek en het toen omdraaide. Aan den achterkant was het wit papier, en er zaten roze vlekken op. Williams rook er eens aan. Toen legde hij het voor zich neer op tafel. „Juist", zei hij, „dat is een stukje papier, dat afkomstig is van een stuk schmink, zooals tooneelspelers gebrui ken. En het is vleeschkleurig ge weest". „En wat zou een kleine half wilde Papoea doen met zulk een ingewik keld beschavingsproduct als schmink? „Dat kleine stukje goud papier ver klaart alles", zei Wifliams. „We we len niet wie het aan Maopoa gegeven heeft-, maar we kunnen er vrij zeker uit opmaken dat hij er mee geverfd Ls om zijn huidskleur op die van een Europeaan te doen gelijken. Juffrouw Moore zelf zei ook al dat het onna tuurlijk wit en rose was geweest". „Ergens op den achtergrond bevindt zich iemand met buitengewone herse nen en handigheid, die voor al deze di.icen verantwoordelijk is. Als we hier vi 11 laan gaan, zal ik een tele- g; am sturen aan Hunter. Dan zal hij de presentielijsten van Boschlust na kijken. Iedereen, die aan 't werk gaat moet daar zijn naam teekenen. We zullen zien waar Maopoa was of hij aan 't werk was op 29 April. Ag hij er om den een of anderen re den niet was, kunnen we \vel zeker van onze zaak zijn". „Eu ik wed om een tientje", zei Williams, „dat hij niet op Boschlust was". „Ik zal mijn geld maar liever be waren", zei Isaacson glimlachend. „En nu moeten we er in de eerste plaats achter zien te komen, wie Mao poa hij Hagenrach gebracht heeft. Dat kan alleen muur degene zijn die hem dien avond in het Centraalhotel heeft gebruikt". De detective maakte een vlugge, on willekeurige beweging en gooide bij na zijn wijnglas om. „Lieve hemel", riep hij uit, ,,ik geloof dat ik het weet. Toen we dien zelfden avond in het Ceuirnalliotél zaten te eten, voor we naar de slaapkamer gingen, wees me neer I-Iunter mij een langen man die met die beschrijving overeen komt. Meneer Hunter zei toen, dat hij er ze ker van was, dat hij den man gezien had in Australië, toen hij probeerdo aan boord te komen van het schip, waarmee Kolonel Moore naar Nieuw- Guinea ging. Bovendien scheen Kolo nel Moore den man te herkennen. Binnen een uur zal ik naar Sydney telefoneercn. Ik herinner het mij nu lieel goed", ging hij voort, „want die 'man, wie hij ook was, stond te pra-

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5