Huuum Ismi Binnenland Onze LaGhhock ooffDunt bekeken. niet ver<lor zou kunnen worden doorgezet. Om kort te eraandte bewegingen worden als regel meer of minder ver binnen de grenzen gehouden, die door het beloop van smeren en bandon als uitersten worden gesteld. Maar hieruit volgt dan ook; dat de eesahilctheid om deze grenzen te bereiken allengs afneemt en verloren gaat. dus dat die bewege lijkheid der gewrichten beperking on dergaat. in.a.w. dat zii stijver wor den. Dit is oorzaak, dat de natuur lijke soepelheid vau het kind bij vol wassenen meer of minder te gronde gaat. De rug wordt zoo dikwijls en zoo lang naar voren gebogen, zonder telkens weer volkomen gestrekt te worden, dat hir ten laatste bliivend krom wordt. Door den green om het gereedschap worden de vingers stijf en krom. en op overeenkomstige wij ze gaat het met alle overige gewrich ten van het lichaam. In tegenstelling met het dageliiksoh leven, waarin men steeds er op be dacht is naar de gemakkelijkste en minst inspannende beweging te zoe ken, wil de gvmnastiek steeds de nut tigste bewegingen uiteevoe"d zien, waarbij de spieren zich zoo krachtig mogelijk moeten inspannen en de ge wrichten zóó ver gebogen of gestrekt worden als maar mogeltik is* De gymnastiek voorkomt od die wiize stijfheid en stugheid van beweging en i-eoft het lichaam de vereisckte lenig heid. waardoor zijn bewegingen ge- ïnakkediik en harmonisch worden. Handenarbeid vraagt over het alge meen een voortdurende herhaling van galiike bewegingen en houdin gen. waardoor een eenzijdige invloed "o het lichaam wordt uitgeoefend. Wanneer men. hiertegen in zou willen brengen, dal men toch af en toe wel weer geheel anderen arbeid verricht, moet er met nadruk op gewezen wor den, dat als regel bij verschillende lichamelijke arbeictsverricliturgen de I irhaamshoud^ng vrijwel steeds de zelfde is en dat is te begrijpen, want de handen zulien steeds bezig zijn aan die zijde, waar de oogen zich bevin den, dus aan de voorzijdearmen en schouders bewegen zich dus ook naar vooren. de rug buigt zich eenigszins in voorwadHsche richting en hoofd en nek doen hetzelfde. De meeste ar- beidsrerrichtingen geschieden dus in min of meer gebukte houding en als gevolg daarvan met vernauwde borst. Daartegenover is de gymnastiek alzij- dig. Zij herhaalt in dezelfde les niet voortdurend dezelfde bewegingen na een kortdurend. maar krachtig ge bruik van een bepaald lichaamsdee' wordt een ander in actie gezet, opdat op die wiize aan alle lichaamsdeel en een gelijkmatige ontwikkeling ten deel valt, welke de gezondheid, dus het harmonisch evenwiaht in het ge- heete lichaam bewaart of doet terug keeren. In één opzicht is ook de gym- n.actiek eenriTrfi". lil. in het gebruik van strekbewegino-op, maar dit ge beurt met volle bewustzijn eii op goe de gronden. Wam oi hel nu gaat om ionige mensoben. die meestentijds over naaiwerk, een piano, don wel in gebogen houding werken aan draai- of schaafbank, steeds, zal volledige strekking van het lichaam in zijn ge heel of van ziin deel en het eerste em voornaamste tegenwicht moeten bie den tesfen al deze bezigheden. EL L. WARNIER. DE WIJZIGING DER HINDER WET. Verschillende werkgeversor ganisaties hebben een adres aan de Tweede Kamer gezonden met verzoek het ontwerp van wet tot wijziging der Hinderwet niet in behandeling te ne men in verband met de groote uitga ven voor de nijverheid die een gevolg van dit ontwerp indien het tot wet wordt verheven zullen zijn. HET BEZOEK VAN OE KONINCIN VAN ZWEDEN. Het I-Ibld. verneemt, dat de koning van Zweden Vrijdag 2 Klaart te Am sterdam door de Koningin zal wor den ontvangen. Zaterdag 3 Maart is voor een bezoek aan Rotterdam be steed. De Koning zal den Zaterdag middag en den Zondag te 's-Graven- hage doorbrengen. De bezetting van het Roergebied. Een interpellatie van mr. Troelstra De parlementaire redacteur van Het Volk meldt: Naar wij vernemen zal Troelstra in den loop dezer week de Tweede Ka mer verlof vragen, de regeering te in- terpelleeren in verband met de inter nationale omstandigheden. PASSACE-TARIEVEN HOLLAND— AMERIKA LIJN. Door de 11 olland-Amerika-lij n zijn verdere verlagingen aangekondigd van de pasi.npierstarieven naar New- York. Voor de ..Rotterdam" zal de passage Ie klas 44 pd.st. bedragen te gen 47/ pó.at. v(mi de „Nieuw-Ain- sterdain". „Volcndam en „Veen- dam40/5 pu.si tegen 43 pd.st., en voor de „Noordam" en „Rijndam" 39 pd.et. tegen 39/15 pd.st. De tarieven voor de 2e klas passagiers zijn even eens aanmerkelijk verlaagd. EEN INTERNATIONALE MIDDEN STANDSBOND. Aan de Middenstandsorganisaties is ten circulaire verzonden waarin wordt medegedeeld dat de „Schwei- zerische Gewcrbeverband", deze groo te nationale organisatie van den in- dustrieelen en commercieelen midden stand van Zwitserland besloten heeft liet aanknoopen van internationale betrekkingen tusschen de organisaties van de ambachten en den kleinhandel der afzonderlijke landen ter hand te nemen. Het plan is in Zwitserland in dit jaar een internationaal midden standscongres bijeen te roepen met het doel een internationale aaneen sluiting van den middenstand op een zoo breed mogelijke basis te bewer ken. Er is daartoe een comité gevormd van verschillende organisaties in Zwitserland, dat uitgebreid zal wor den mot vertegenwoordigers van iti de re landen welker organisa''es be- reifi zijn aan de internationale aan eensluiting van den industrieelen en commercieelen middenstand mede te werken. Op dat congres zal worden getracht te komen tot de oprichting van een internationalen middenstands bond. Aan de statuten van dien te stichten bond liggen de volgende hoofdgedachten ten grondslag. Doel: Aaneensluiting van den ge- heelen intelectueelen, industrieelén en commercieelen middenstand ter bescherming en bevordering van zijn geestelijke en economische belangen, a) door publiceering en uitwisseling van ervaringen in de afzonder! ijk© landen op het gebied van wetgeving, staathuishoudkunde, organisatie enz. b door het. bewerken van inlernaüo- rtale overeenkomsten en maatregelen tot bescherming en tot bevordering van den kleinhandel en de ambachten en de vrite beroepen, c) door bevorde ring van de middenstandsproüuctie en den afzet van goederen. Lidmaatschap: Leden van den In ternationalen Middenstandsbond (I. M. B.) kunnen zijn: a) de landelijke verbonden van de ambachten en ijverheid, van den han del en nijverheid, van don handel en de kleïnindustrie. alsmede de lande lijke beroepsverbonden; b) organisa ties van vrije beroepen; c) de institu ten tot bevordering van den midden stand (Kamers van ambachtslieden en van nijverheid, Kamers van Koop handel, nijverheidsmusea, uitgevers en redacties van middenstandsbladen en dergelijke), d) autoriteiten en par ticulieren uit alle landen, welke de oogmerken van den L M. B. onder steunen. 1 Organen: a) conferentie van afgevaardigden, b) internationale permanente com missie. c) periodieke en vrije publica ties. d) uitvoerend comité. Ten slotte wordt medegedeeld dat het plan bestaat het congres in Sep tember- Qctober van dit jaar te hou- TOCH ZUINIG. Het Ilbld. schrijft: De belastingadministratie heeft aan de werkgevers de vragen omtrent de inkomens van hun geömployeerden dit jaar toegezonden in een dubbel folio vel zwaar papier, waarop slechts enkele regels druks staan, en zooals men hoeft opgemerkt, zijn deze vellen eerst het vorig jaar geurukt. indet daad overbodig en dus allerminst zuinig. Maar, terwijl wij op deze trouwens reeds elders opgemerkte verkwisting wijzen, willen wij tevens doen opmer ken dat bij dezelfde administratie toch ook een ernstig streven geconstateerd kan worden cm tot goedkooper werk te geraken. Dit jaar voor het eerst is ae vragenlijst, die door de werkge vers ingevuld oioet worden, zoo inge richt, dat ze niet meer overgeschreven oehoeft te worden. De lijsten zijn n.1. in reepen geperforeerd en op elke reep komen de naam en de verdere gege vens van slechts een enkeien persoon. Door losscheuren der reepen eu op plakken in een boek op de juiste plaats of op ©en kaart* is nu zeer snel en goedkoop de verzameling der gegevens in orde te maken. Vroeger moesten al die gegevens in speciale boeken overgeschreven worden, het geen naar raming ongeveer zesmaal zooveel tijd en dus ook weer zesmaal zooveel geld moest kosten. De schaduwzijde is, dat er meer aan papier uitgegeven moet worden dan vroeger, daar thans op de breede fiches (deze zijn breed om verlies te voorkomen) totaal per pagina vijftien namen kunnen voorkomen, terwijl vroeger de veilen aan weerskanten bruikbaar waren en zestig namen kon den bevatten. Daar echter de kosten voor papier in het niet zinken bij die voor het werk, hindert dit niet erg. Voor plaatsen, die nog zelf hun in komstenbelasting behandelen, kun nen die geperforeerde stukken ook dienen, wanneer den werkgevers op gedragen wordt om ze, door gebruik van een carbonpapier, in dtiplo in te leveren. Het kost aan de werkgevers niet meer moeite en spaart dan ook aan de gemeente veel geld uit. De goede daad om de ïnhoudsvellen zoo practised te gebruiken is van veel grooter belang dan de papierverspil ling door dat omslagvel. Laten wij ons dus verheugen, dat ook de belas tingautoriteiten blijkbaar op den goe den weg zijn. DE WETTELIJKE WINKEL SLUITING. Op de te den Bosch gehouden ver gadering van den Ned. R.K. Bond van slagerspatroons is de volgende motie aangenomen: De Nederl. R.K. Hanzebond van Sla- gerspatroons, "enz., spreekt zich uit voor wettelijke regeling van de win kelsluiting, met het voorbehoud, dat le. de betrokken Vakgroep plaatse! ijk de zaak regelen kan bij referendum met groote meerderheid, 2e. ook in andere winkels de verkoop van vleeschwaren op de „gesloten" tijden verboden wordt; draagt aan het hoofd bestuur op, in dien geest actie te voe ren, en gaat over tot de orde van den dag. MOLLEN. De minister van Biiinepïandsohe Zaken heeft aan belanghebbenden bij het vangen van mollen, in antwoord op hun tot de Koningin gericht ver zoek. meegedeeld, dat geen vriiheid kan worden gevonden te bevorderen, dat het vervoer van mallen of hui den van mollen wordt toegestaan. Voorts is hun beriöht, dat, indien deze of gene landbouwer van oordeel is, dat er od ziin land te veel mollen zijn, hii personen kan aanstellen om op ziin land mollen te vangen, doch dat deze gevangen mollen of hunne huiden dan echter niet mogen wor den vervoerd. OVERREDEN EN G-EDOOD. Te Nijmegen, aan de Van PelUaan, is een 8=jarig meisje, A. "C. P. H., dOor een gemeentelijke vuilnisauto overreden en gedood. MR. J. J. TILANUS. Te Tiel is plotseling overleden mr. J. J. Tilonus, lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland. Woensdag 7 Februari 1923. DERDc BLAD Lichamelijke Opvoeding LXXX. Gymnastische bewegingen en die, welke het dager lijksch leven vordert. Waarom worden wij stijf 2 Met gymnastische bewegingen wor den geen bemaalde nuttige arbeids prestaties nagestreefdde gymnastiek is geheel vrii de oefeningen te kiezen in verband met haar speciale doel, d.i. ter ontwikkeling van het lichaam. Deze vriiheid in de keuze der bewe gingen is oorzaak, dat de gymnas tiek-beoefening in waarde ver uiteaat boven de beoefening van b.v. slechts één bepaalden tak van sport of boven die lichamelijke bewegingen, welke bepaalde nuttige arbeidsresultaten beoogen. Bij de laatstgenoemde moet het lichaam zich in ziin bewegingen en houdingen naar de eischen van den uit te voeren arbeid gedragen. Zoo vordert het graven in den grond zeer bepaalde telkens terugkeecende gelijke bewegingen; evenzoo het maaien van gras of het schaven van planken. En een soortgelijke eenzij digheid bestaat ook voor hem, die slechts van één tak van sport b.v. voetballen- wil weten en afkeeng is van gymnastiek of andere sportieve verrichtingen. Wanneer van de gym nastiek geen andere voordeelen wa ren op te noemen dan haar alzijdig heid, dan zou toch reeds deze eigen schap alleen haar recht geven op de bovenste plaats onder de middelen voor lichamelijke opvoeding. „Daar door" zest de Deensche inspecteur voor lichamelijke opvoeding, Knud- sen, „krijgt de gymnastiek iets van het uitbeeldend vermogen over het levend© lichaam, zooals de kunste- naar dat ten opzichte van het mar merblok bezit. Zii vermag zoodanige schoonheid als de kunstenaar ons in ziin standbeelden voor oogen stelt, in levend vleeseh en bloed te voorschijn' te roepen. Iu de algemeens publieke opinie zou dan ook de gymnastiek op één lijm gesteld moeten worden met de sohoone Kunsten." Zoowel het dage-lijksche leven en ziin lichamelijk.© arbeid en zelfs sport en spel vragen slechts uiterst zelden zulke groote bewegingen, als de spie ren kunnen uitvoeren en de gewrich ten veroorloven. Biï de meeste soorten van arbeid is dit gemakkelijk waar te nemen. Wie koren maait, draait ziin lichaam van de eene naar de andere zijde. maar nooit zoo ver als hii wel zou kunnen draaien; de veerman buigt bii het hanteeren van de riemen ziin armen, maar hii zou het verder kunnen doe-n. De houthakker heft zijn armen omhoog, maar men kan zijn armen hooger heffen dan hii doet. Daar komt nog bij, dat men groote en ruime bewegingen over zooveel mogelijk gewrichten, dus ook teren, verdeelt. Wie iets van den grond wil oprapen, zal er niet over denken om uitsluitend zijn heupgewrichten te buigen en daarbii zijn rug en alle overige gewrichten keurig gesterkt te houden. Integendeel, hij zal in de heupen buigen, ziin rug zoo rond mo- gelijk malcen, ziin knieën een beetje buigen en ziin schouder zooveel moge lijk naar voren brengen. Op deze wiize beeft hii don arbeid, die noodig is om het gevallen voorwerp weer in ziin bereik 'te krijgen over zooveel ge wrichten en spieren verdeeld, dat de inspanning voor ieder dezer zeer ge ring is en de geheele verrichting van het oprapen weinig moeite kost... Geen enkele beweging in liet dagelijksch leven ei sekt, dat de romp zóóver voor waarts, rug- of zijwaarts robogen wordt, als hii naar zijn bouw wel zou kunnen toelaten, evenmin dat armen 61 beenen zich zoo volledig strek ken. dat de beweging uit anatomisch. NAAR HOLLAND door NINE MINNEMA. „Die Anna" was naar Holland ge gaan. „Die Anna" van Frau Seifer. Hel heele stadje sprak er van 'en vond het heel erg. Want „die Anna" had haar moeder heelcmaai alleen achter gelaten en die moest nu maar zien, hoe ze er kwam met haar huishou den en haar wasschen eu haar poppe- jurken. I) „Die Anna" was naar Holland ge gaan. 't Was pas een week geleden. Frau Seifer had een briefkaart ge kregen, dat Anna goed was aangeko men. Maar verder had ze nog niets gehoord. Iedereen vond het heel erg hoe wel ze allemaal wel wisten, dat je daar in Holland veel verdienen kon. En Anna had gezegd, dat ze aan moe der geld zou sturen en dan zou moe der het goed krijgen. Ze wisten allemaal, dat het waar was en zc wisten ook allemaal, dat Anna haar moeder niet zou vergeten. Toch spraken ze allemaal er schan de over. Maar dat wa§ alleen omdat ze jaloersch waren. Anna had het aangedurfd en zou geld verdienen daar in Holland. En zij, ai die an deren zouden ook graag weg willen, maar ze konden niet weg komen uit het kleine stadje. In de keuken van „Zum Golden en Appel" praatten ze er ook al over. Moeder roerde in de pan, waarin aardappelen stonden te bakken: „Die arme Frau Seifer toch. ik had met haar te doen vanmiddag." „Is ze hier geweestvroeg Grete. En ze liet haar naaiwerk rusten. „Zeg moeder, is ze hier geweest"" „Ja, vanmiddag. Ze had haar wasch niet klaar. Ze heeft er natuurlijk niet. door kunnen komen van de week, nu Anna er niet was. Ze stond te hui len". „Was ze ook boos op Anna?" „Och nee, een moeder is een moe- li In Thllringen is liet maken van poppen en poppekleeren veelal huis industrie. der hè". En Frau GUieer voelde rich heel edel en moederlijk. „Een moeder heeft toch altijd haar kinderen lief". „I-Iad Frau Seifer al wat meer ge hoord, dan die eene briefkaart?" „Nee nog niets", en dat is toch ook onhartelijk". „Och", vond Grete, „als ze nu een hééleboel op die briefkaart geschreven heeft., eu in een nieuwe betrekking heb je niet meteen tijd". „Nou, voor der moeder moest ze dan maar tijd malleen. Al zou ze het 's avonds met een kaars moeten doen". Grete zweeg. Oob, 't gaf toch niets, al praatte je nog zoo. Ze vonden het slecht van Anna en ze wilden het slecht vinden. Dat was het. En als moeder er nu maar niet over sprak. Maar telkens begon ze er weer over. „Guten Abend", 't Was Fritz. Hè, hè, Grete zuchtte er van. Nu begon moeder weer over Anna en Fritz viel bij. En dan straks vader nog. „En vroeg moeder. „Nou ik kan 't baantje krijgen. De ober, die er was gaat naar Hol land". „Naar I-Iolland?" ,,.Ta, naar Holland, enne, ja, moe der, je zult je der aan moeten wennen aan het idee, maar als ik een kansje zie, dan ga ik ookl" „Jij?" Frau GL&ser keek hem aan. Was dat mogelijk. Haar jongen haar Fritz, weg naar Holland net als Anna. Weg, weg van zijn va der en moeder. Meg van zijn vader, die Kriegsinvalide was. „Nou moeder, of ik nou in Ilmenau zit of in Holland, dat moet voor jul lie toch lood om oud ijzer zijn!" „Ilmenau of Heiland, het is maar geen verschil. Als je twee uur in de trein zit, dan ben je in Ilmenau." „Holland is wel wat verder Fritz zei het jolig lachend. „Maar dan ver dien je reisgeld van je hi ha ho en dan kom ik thuis en geef jou een nieuw kleed en vader mag wel eens een jas hebben en Grete Toen zweeg hij. En ze zwegen allen. Ze dachten allemaal hetzelfde: Grete zou ook gaan. „Is de betrekking in Ilmenau goed?" vroeg Grete eindelijk om wat te bre ken de benauwde stemming. „Och ja, 't gaat voor hier. Maar wat kan je hier in dit land nu. nog vooruit komen?" „Er zullen betere tijden aanbreken, Fritz". Moeder zei het met bijna pro fetische stem. „Er moeten betere tij den komen". En moeder zette een ge zicht of zij het wel en wee van Europa eens wat beter zou gaan verdeelen. „Nou, dan kom ik terug en heb centen en trouw met een echt Duitsch meisje, die goed Thüringsche Klöszen 2) kan maken", lachte Fritz. Moeder zweeg. „Dat je met zoo iets kan spotten". Gelukkig, een belletje uit de Gast- zimmer, die nu tevens Spetsezimmer was. Grete vloog er heen. Goddank, even was ze nu tenminste weg uit de keuken. Vlug naar de Gastzimmer, vlug bij het eene lampje nog een paar licht jes opdraaien. Toen pas keek ze. Een vreemde. Een reiziger. Hij vroeg om avondeten. Ze holde naar de keuken en vroeg. Toen weer naar de Gast zimmer. Ja, hij kan filet krijgen en gebakken aardappelen. Of dat goed was? En hij vond het best en bestelde meteen bier, maar donker. „Donker bier had ze niet, wel licht. Maar 't was Goiburger". Hij smaalde even. D e traditie in Thüringen; Coburger bier. Hij kon 't niet drinken. Nu, dan maar niet, dan maar een kop lekkere koffie straks." Ze knikte, stookte even de kachel op. Toen weer naar de keuken. „Ja moeder, filet en aardappelen. Maar die kunnen niet hoor!" en ze wees naar de pan. „Waarom kunnen die niet?" vroeg moeder verontwaardigd. „Om het gem eene vet dat erin zit. Wij kunnen "t haast niet door onze keel krijgen". „Wat wij eten, kan hij ook eten". „Nee, dat vind ik niet, 't is een def tige mijnheer. Hij had een bontkraag om, die kan deze aardappelen niet eten". „Nee, dat gaat niet", viel Fritz bij. „Wat wij eten en wat je vader eet, is ook goed genoeg voor hem". „Maar moeder, zoo verloopt onze heele zaak. Als iemand deze aardap pelen gegeten heeft, zi© je hem hooit 2) Een soort aardappelballen. meer terug!" Maar Frau Glaser verkoos geen an dere aardappelen te bakken en Grete werd om een stukje biefstuk gestuurd. En Frau Glaser sneed van de bief stuk nog een stukje af. „Voor je va der Fritz, die vindt het zoo lekker en de arme man heeft ook niet veel meer aan zijn leven, nu hij oorlogs-invali- de is". Terwijl de vreemdeling in de Gast- rimmcr zat te eten, waren Frau Gla ser en Grete het weer niet eens over de koffie. „Er is nog een heel klein beetje kofiioboonen, moeder, laten we hem een kopje boonenkoffie geven". „Ja zeker onze laatste boonenkoffie aan dien vreemden man. Nee hoor, dat is voor je vader. Die vreemde kan het met Malz 3) ook doen". Maar Grete durfde den vreemdeling haast niet aankijken, toen ze hem zijn „koffie" bracht. De vreemdeling bleef een nacht, 'e Morgens bracht Grete hem zijn ont bijt: „koffie en brood en heel slechte margarine. Terwijl ze het bracht, dacht ze aan de koffie van gister avond, die hij had laten staan. Deze koffie zou hij ook wel niet op drinken. Och ja, hun zaak was niet veel ineer. Vroeger was het toch een druis bezocht hotel geweest. O, toen z© nog aan den overkant woonden in den winkel, wat had ze toen vaak naar den gouden appel boven de deur van het hotel gekeken. 't Was al veel minder geweest-, toen haar vader en moeder 't overnamen. Maar zooals nu. Moeder zei maar: ,.'l is nu te arm", maar in$de condi- torei in de Lötherstrnsse, daar zat het 's Zondagsmiddags vol menschen. En bij hen kwam niemand, Nee, 't was niet uit te houden meer thuis, 't Was allemaal zoo geworden, sedert vader invalide was. In den winkel hier moeder moest op alles en alles spa ren vader moest het goed hebben Maar hun zaak verliep zoo. Ze ontbeet gelijk met vader. Zou zo 'l hem eens zeggen, van de koffie en zoo. Maar 't was of ze niet durfde. Art ze za-g hoe vader probeerde zelf 3) Een merk koffiesurrogaat. HET WEER EN DE EIEREN. De eieren ziin te Steenwiik en om- 'i^eende plaatsen de laatste dagen aanmerkelijk in priis gedaald. Zii worden er thans voor 7 cent per stuk verkocht. Deze daling is zeker een gevolg van do groote productie ten- gevolge van het buitengewoon zachte winterweer. Muriel's huls weghalen dat was tenminste een troost Hii zuchtte weer toen hii dacht aan de mogelijkheid dat er ziin meisjes wat overkomen zou. Toen kwam uit het donker, stil als een geest, een slanke, grijze gedaan te. NIEUW PASSAGIERSSCHIP. Betreffende het nieuwe passagiers- schip, door den Rotterdamsohen Lloyd in opdracht gegeven aan „De Schelde", te Vlissingen. meldt men aan het N. v. d. D. uit Vlissingen. dat de lengte 500 voet zal bedragen ©n de waterverplaatsing bii een diep gang van 27 voet ongeveer ló.OoO ion. De voortstuwings werktuigen zul ten bestaan uit twee tweetakt scheepsdicselmotoren. Het schip zal een vaartsnel beid van ruim 15 zee mijlen kunnen behouden. .AAN DE GEVOLGEN OVERLE DEN. De matroos Webb, die de vorig-» week te Rotterdam zware brandwondèn had bekomen, toen hij aan boord van de binnenkomende Harwich boot in z'n kool een sigaret had gerookt, waardoor het beddegoed ontvlamd was, is gisteren aan de ge volgen overleden. MISDAAD De Nieuw© Ct meldt Een meisje uit de Carpentierstraat 13 Den Haag. dat sedert eenigen tijd vermist werd. is Dinsdagmiddag uit de Schenk opgehaald. Het meisje had een touw met een steen om den hals. Het lijk werd overgebracht naar het politiebureau in de Adelheidstraat. LIMEÜRGSCHE KATHOLIEKEN DAG. Het bestuur der Limburgsohe Katholiekendag heeft besloten, dat op Pinkster Maandav een Katholieken- das zal worden gebonden te Sittard. Als algemeen onderwerp .dat zal wor den behandeld, is vastgesteld: Het Zede l ij khe idsvraa-gsluh. EEN BOF. Te Delft deed een dienstmeisje bij de politie aangifte, dat zij een porte- monnaie met ruim 40 gulden had verloren. Tot haar blijdschap vernam zij daar. dat even te voren een politie agent den schat gevonden en aan het bureau van politie gedeponeerd had. Van het poüeke tour- nooiveld. TWEEDE KAMER. 6 Februari. De eerste bijeenkomst in 1923. Riolenwet. Wan neer krijgt Haarlem een nieuw Gouvernem-sntsgc- bouw? Begrooting van Suriname. Na een wintervacantie van ruim zes weken, waren do dames on heeren van ons Lagerhuis dezen middag voor het eerst weer bijeen. De stemming was nog ietwat reccs-achtig: weinig aandacht voor den woordvoerder en veel geroezemoes. Intusschen verliep de vaststelling der agenda heel vlot; vrijwel overeenkom stig het gepubliceerde voorstel werd het program tot Pasehen aanvaard, nadat de riolenwet eraf genomen was omdat hiervan zjj dateert al van 1911 c-en nieuw afdeeliugsonderzoek zal' plaats hebben. Het bestaande voorloopig ver slag was juist halverwege z'n 25-jarig bestaan genaderdl De kwestie der water verontreiniging wordt echter meer en meer urgent en het is te hopen, dat deze riolenwet met de daarmee verband hou dende herziening van de Hinderwet dit jaar tot stand zal komen. zijn. brood te snijden, dan rilde ze. De houten rechterhand op het brood en dan met de linker. „Nee vadertje, nee vadertje, ik snij je boterham". „Och kindje, 't hoeft eigenlijk niét gesneden." Ze glimlachte, sneed toch het brood. „En nog een kopje koffie, hé?" En ze nam het kleine potje voor vader: de boonenkoffie. En zelf spoelde z© de nare smaak an de slechte margarine weg met de nog ergere smaak van de MaJz. Ze ging met Fritz naar de kerk. En omdat ze wat vroeg waren, liepen ze nog even om. En Fritz vertelde van Ilmenau. Maai- dat kon Grete niets scheien. Ilmenau kende ze, daar was ze ook wel geweest. Maai' waarom Fritz ineens naar Holland wilde? Want nog een paar dagen geleden viel hij moeder bij als ze over Anna Seifen spraken, had Fritz altijd ge zegd „Nu ja, daar blijf ik bij", vond Fritz. „Die Anna had niet weg mogen gaan en haar moeder alleen achter laten. Maar dat is iets anders. Ik ga toch weg en of ik nou naai' Ilmenau ga of paar Holland". „En als ik nu eens naar Holland ging ,',Nou, dat zou een erge slag zijn voor vader en moeder. Maar vooral voor vader!" „Dus jij wel en ik niet", snauwde Grete. „Och", vond Fritz. „Maar zie je, wat je daar in Holland als kellner verdient, een dubbeltje fooi, dat is daar niets zeggen ze. Nou een. dub beltje, dat is het tiende deel van een gulden, dat is 300 Mark". „Driehonderd Mark?" „Ja, driehonderd mark. Maar art de menschen wat veel verteren en eten en zoo, heb je al gauw twee kwartjes, ja kwartjes, zoo zeggen z© dat daar. Een kwartje dat ie vijf en twintig centen en een gulden is hon derd centen. Ja dat komt uit. Twee kwartjes, dat is vijftienhondero Mark". „Vijftienhonderd Mark". „Nou dan kan je toch niet in Il menau blijven zitten of in zoo'n ver- loopen boel als bij ons. Maar zie je TE VEEL GEëlSCHT. Een groot gezelschap kwam nog laat oen restaurant binnen en vroeg om de spijskaart. „Er is alleen nog maar kip over hoe ren zei do kellner. „Geef mfj dan maar oen poot!" klonk het in koor. „Heeren!" antwoordde de kellner, „liet is een kip, geen duizendpoot!" DIT DE SCHOOL. Toon had hü do leesles zoo juist gele zen: „Overal In het huis heersehte stilte'' ,J£aa jy zeggen wat stilte oigenijjk 1stvroeg de onderwijzer. „Jawel meneer," antwoordde Toon. ./Stilte Is wat je niet hoort als je luis- tertl" Minder kans is er, dat Haarlem binnen .-if/.ienbaron tijd een nieuw provinciaal- gouvernementsgebouw krjjgt. B(j de be spreking van de begrooting van het bouwfonds van Binnenlandsche Zaken en Onderwijs informeerde mr. Bomans daar naar. Hij herinnerde eraan dat do gemeente Haarlem destjjds gronden aan den Kinderhuissingel voor dit doel aan liet Bij:: te koop liecft aangeboden en bjj bc-'.ienrdo het Jat do regcering no ter elfder uro er waren al materialen voor don bouw aangevoerd, die weer netjes zyn weggehaald 1 van den aankoop en van het bouwplan heeft afgezien, naar z(j zegt, om bezninigingsredonen. Met het advies der beznlmgiugsinspectie was de heer Bomans het glad oneens on hjj oor deelde, dat hior de. zuinigheid do -.vjjsheid bedroog. Een oordeel waarmeo de heer Ketelaar van harte instemde. Minister Buys do Beerenbrouck troostte de heeren met de toezogging dat h(j deze bouwerij nog wel eens „in overweging wilde neinon". Ovor den post van f 1.300.000 voor do voortzetting van den bouw van het nieu we ziekenhuis te Leiden werd met geen woord gerept. Alleen de bouw van oen nieuwe B. H. B. S. te Purmereud trok nog even de aandacht van den beer v. d. Bilt, die informeerde of met „"n goede ton" do bestaande R. H. B. S. niet voldoende, zou kunnen worden goholpon. Thans is er b(jua vyi voor een nieuw bouw voor uitgetrokken, Minister da Visser nam evenwel met do goede ton van don hoer v. d. Bilt geen genoegen; slechts verklaarde h(j te zul len onderzoeken of do post van bjjna vyf ton nog voor vermindering vatbaar is. Zonder' stemming hechtte de Kamer daarop liaar sanctie aan deze bogrooting en tevens aan die van 't Staaisbosehbe- drjjf. Bij „Suriname" (welke begrooting voor Kerstmis niet moer is kunnen wor den afgedaan) botoondon slechts drie sprekers belangstelling. Do heer IJzer man deed wat vroeger z(jn partijgenoot de Jonge deed en bepleitto verbetering van hygienischo maatregelen (o.a. krach tiger bestrijding' der z.g. m(jnworraziek- te), do heer Febcr drong aan op de vor ming van gemeenten in Suriname te beginnen met Paramaribo, dat 3/4 van do Surinaamache begrooting oinvat en cat uu nog allerlei zuivor locaio kwesties als rioleoringen, bruggen euz. op do lan delijke begrooting moet brengen op uitvoering van liet mechanische grond- beworkiugsplan-Pyttersen en op beper« king der ambtenarij, do heer van Boet- zeiaar ten slotte bepleitte verbetering van den fiaancjeelen steun aan bijzondere onderwijsinstellingen. Minister de Graaft erkende dat de toestand beter zou zjja, indien er ter plaatse meer organisatie was en zegde toe, diverse middelen tot verbetering ernstig te zullen nagaan. Ook het plan- Pyttersen zal oen punt van overleg uit maken. En voor het overige: do nood der schatkist. Tot den chef van de afde'eling West- Indië van zijn departement zal de minis ter het verzoek richten, zich naar aanleiding van dienaangaande in de pers geuite klachten voortaan te onthouden van het geven van andoro dan strikt za kelijke adviezen aan hen, die ambtshalve naar Surinamo vertrekken. Deze chef was nl. zóó waarheidlievend en oponhartig dat "h ij de liefhebberij om naar Suriname te gaan, bij velen bij voorbaat blnsehtet Woensdag voortzetting. INTIMUS. laat ik jou in vertrouwen nemen. Ik ben gister dom geweest, ik had na tuurlijk niet moeten spreken van Hol land. Als ik maar eerst in Ilmenau zit, dan zie ik wel verder. En de ober, die weg ging, zou me schrijven, als hij iets wist. Maar je moet er niet verder over praten!" en dat beloofde Grete. 's Middags zou Grete uitgaan, en 's avonds Fritz. Vader en moeder wilden altijd gelooven, dat er nog wel menschen zouden kome-n, en dan kon den Grete en Friiz niet tegelijk wor den gemist. Eu vader, die In en om den oorlog veel gezien had, wilde zijn dochter 's Zondagsavonds liever thuis hebben. Dat er in het stille stadje, waar alle menschen elkaar kenden, heusch geen gevaren dreig den, kon hij niet gelooven. 't Was als hadden de vele groote indrukken van den oorlog hem zoo aangegrepen, dat hij niet meer de kleine normale ver houdingen kon zien in het leven, waarin hij vroeger geleefd had en waarin bij was teruggekomen. Dus 's middags Greie uit. „Ga. je naar Mariocken?" vroeg vader nog. Hij wilde wel zekerheid hebben, dat ze met een vriendinnetje ging wande len. Dat was altijd veiliger. „Misschien", vond Grete en toen vader het nog eens vroeg, kuste ze hem .„Ja oude, ik ga naar Marie— eken, hoor". En ze zou naar Mariecken gaan, maar eerst eerst ging ze naar Frau Seifer. Ze vond Frau Seifer thuis. Dat trof. En er was geen visite. Dat liep mee. En Grete zei iets, dat ze zoo graag wilde weten of het Anna goed bevieL Ze had nog met Anna schoolgegaan. Ja. Anna was jonger. Anna zat in de laagste Idas, toen Grete al in de hoogste zat. Ja, Anna was veel jon- ger. „Ze is nu zeventien". „Ja dat komt uit, ik ben drie en twintig. Ik vind het flink van Anna, lioor Frau Seifer, flink'^ (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9