Buitenlandsch Overzicht Rubriek van den Arbeid. WEER VIER MIJNDIRECTEUREN CEARRESTEERD. DE METAALINDUSTRIE OOK IN HET. CONFLICT BETROKKEN. OP WELKE yOORWAAROEN DE DUITSCHE SOCIALISTEN ONDER. HANDELEN WILLEN OM MET FRANKRIJK .TOT EEN VERCELIJK TE KOMEN, In het Roergebied zij a nieuwe maatregelen van de Fran* schea en L.lgen in aantocht. De eersie-mmiiters van beide landen l.Poiocaré en J15par) hebben geconfe- jeerd en zooals de comaiuniqué's mede- deelen, zijn zij het inzake de aieuw te nemen maatregelen eens geworden. Zaterdag is men al dadelijk daarmee begonnen. De Fraoschea zijn Zaterdag wederom tot arrestatie van mijn- directeuren overgegaan, doch van anderen die reeds voor den krijgsraad terecht hebben ge staan. De drie directeuren die nu gepakt zijn, werden in huD woning gearresteerd, terwijl Fransehe officieren en soldaten de toegangen tot de mijnen bewaakten. De gearresteerden 2ijn de beide leiders van de Krupp-mijnen „Konstantm dei Grosse" nabij Bochum en van de mijn „Helena Amalia" nabij Essen, de hee- ren Hopps'.Sdter en Beissel, alsmede de directeur van de eveneens particuliere Arcnbergmijn, de heer Reckmann. Zij werden naar den generalen staf te Bre- deney gevoerd en vervolgens uitgezet. In tegenstelling met de vroegere ar restatie van ruijndirecteurea was aan deze directeuren niet gelast steenkool te leveren. Bij de arrestatie werden daar voor geen redenen opgegeven. Van Fransehe zijde wordt echter medege deeld. dat zij weiden gearresteerd om dat zij tot vijf maal toe aan de sommatie van generaal DegouUe om inlichtingen omtrent de mijnen te geven en aldaar Fransehe en Belgische ingenieurs toe te laten, geen gevolg hebben gegeven. Zondagmiddag is nog een vierde mijn- directeur gearresteerd, namelijk de heer Lattau, van de Zollverein mijn. Hij werd uitgeweze.n Verwacht werd dat nog meer arrestaties zouden volgen. Voorts is voor de tweede maai gear resteerd de directeur van het post- ea telegraafkantoor te Essen, de heer Jünger. In de Krupp-müncn is een 24 uuro-staking afgekondigd. Met de arrestatie van de twee eerst genoemde mijndirecteuren zija de Fran, sche bezettingsautoriteiten voor de eer ste maal in openlijk conflict gekomen met het Krupp-concern. Tot nu toe heb ben de Franscho autoriteiten zich steeds moei(f gegeven, om een conflict met Krupp te voorkomen en het verwekt eenig opzien, dat zij het hiertoe hebben laten komen, want dat het bij deze twee. arrestaties niet zal blijven, wordt als zeker aangenomen, omdat ook alle andere directeuren van de Krupp-mijnen zich op het standpunt hebben gesteld, dat zij de bevelen van den rijkskolen- commissaris moeten opvolgen. Een Telcgraaf-corrcspondcnt heeft inlichtingen ingewonnen omtrent dei» economischen toestand, waarin de mij- nen zich op het oogenblik bevinden en vernamen, dat de veel verspreide mee ning, volgens welke de mijnen spoedig tot stilstand zouden komen, onjuist is. Ongeveer de helft van de tegenwoordi ge productie wordt door de industrieën in het Roergebied gebruikt. De rest wordt op de mijntcrrcinea opgeslagen. Do voorraad op dc terreinen groeit na tuurlijk voortdurend aan, doch de mijn werkers kunnen, ook al behoeven zij lang niet zooveel steenkool te produccc- ren. toch nog maandenlang productief werk verrichten op het gebied van de verzorging der mijnen, voordat een ge deelte hunner naar huis moet worden gezonden. Da boycot van Fransehe en Belgische kcopos die sedert eenige weken in het district Bochum werd doorgevoerd, zal thans blijkbaar c-ok te Essen worden toege past. De kleinhandel heeft besloten aan de Franschcn en Belgen niers meer te verkoopen. Ook in de café's, behalve in Kaiserhof en Handelshof, die door de Franschcn zijn gerequireerd, zal men den boycot trachten door te voeren. Men is te Rsscn hi gespannen ver wachting wat de gevolgen zullen zijn van don boycot. Te Recklinghausen en Bochum beeft de bovooti van Fran sche en Belgische koopers namelijk aanleiding tot ongeregeldheden gese ven en de atmosfeer is ie Essen toch reeds voortdurend sterk geladen. 'Aoix- diuravoYUl was 't bijvoorlx voter het station zeer woelig. Een sterke Fran sehe patrouille trok geruimen tijd, de bajonet od het geweer, en met Fran sehe officieren en een bereden Scdiupra ocambte voorop, door het drukst-; deel van de stad en werd aan houdend door een op relletjes beluste menigte uitgefloten. Eenige malen werd de menigte door schoten in de lucht uiteengedreven. De eigenaars van de hotels, waarin Fran&chen ingekwartierd ziin, hebben vergaderd om hun houding ten op zichte van den boycot te bepalen. Zij deelden den beoettingsautoriteiten more. dat zii niet langer er voor kunnen instaan, dat de grondstoffen, noodig voor het bereiden van de maal tijden. hun voortaan zullen worden geleverd. De Franschen verklaarden daarop, dat zii voor den aanvoer van deze grondstoffen zelf zullen zorg dragen. Het is nu nog de vraag, of het personeel dezo grondstoffen zal willen verwerken. De bedrijfsradon van de betrokken hotels en restau rants onderhandelen hierover nog. Het zal hun evenwel niet gemakkelijk vallen, er aan te ontkomen., aangezien de hotels krachtens de inkwartieringa- vorordenmg verplicht ziin. de inge- kvvartierden te huisvesten en van voe ding te voorzien. Een dergelijk geval als in deze ho tels heeft zich te Gelsenkirchen voor gedaan. Hier hebben de mijnwerkers van de miin Holland den militairen autoriteiten verzocht, een werklieden trein te laten 100pon. De militaire autoriteiten willigden dit verzoek in. De directie van de miin heeft daarop naar van Fransehe zijd-s. verzekerd wordt, alle werklieden,-die van dezen trein gebruik maakten, ontslagen. Door de Franschen In bezit genomen staklngsgolden. In Rijnland hbben de Franschen een aantal ambtenaren uitgewezen, die belast waren met de uitdeeling van stakingsgelden aan de spoorweg arbeiders. Te Mainz werden zestig inillloen mark, die voor dit doel be stemd waren, in beslag genomen. Te Worms werd bij de Diskontobank 600.000 mark in beslag genomen. Van Duit sche zijde wordt eohter verzekerd, dat het hier geen stakings gelden betreft, doch loon dat uitbe taald moest worden, ondanks het feit, dat. liet spoorwegpersoneel gestaakt had. Te Heme hebben de militaire auto riteiten, in verband met de weigering van ambtenaren om haar te gehoor zamen. het verkeer tusschen negen en zoa uur 's nachts verboden. De Fran scJien hebben eenige tanks laten ko men om de orde beter te kunnen be waren. Te Witten is een Schupo-officier, die weigerde, Fransehe officieren te groe ten. gearresteerd. Maatregelen tegen do metaalindustrie. Tot dusver hadden de groote meiaal- indusiricelen van het Roergebied van het feit der bezetting geenerlei nadeel on dervonden. Daai zij hun bedrijf in het Roergebied uitoefenen, »vas het hun mogelijk, zich steenkolen uit dat gebied erschaffen, en door de Fransehe en Belgische autoriteiten was aan bun ac- eit geen enkele beperking opgelegd. Daar de metaalindusiriëelen voor het mcereadeel in belangengemeenschap werken met de groote mijneigenaars, wonnen zij aan den eenen kant, wat zij aan den. anderen kant verloren. Nu de gTOOt-industriëelen, de steun pilaren der regeering-Cuno, bijdragen tot het in stand houden der agitatie in kei bezette gebied hebben de Fransehe Belgische autoriteiten, zooals ge meld, ceu besluit genomen, welke haar de controle op de groote metaaliadus- :rie zal verzekeren. Van heden. Maandag, af zullen de metaal- en andere producten, vervaar digd in het bezette gebied niet meer naar het onbezette Duitschlan-d kunnen worden uitgevoerd. De industrieelen, die hun producten zullen willen uitvoe ren, moeten daarvoor bij de Fransehe en Belgische autoriteiten een uitvoerver gunning aanvragen, en deze vergunnin gen zullen slechts worden verleend in tuil voor steenkool, tea minste waar het industrieelen betreft, die aan het boofd van een metaalbedrijf staan en tevens mijneigenaars zijn. Dc nota, welke Frankrijk en België aan de Duitsche regeering heeft laten overhandigen, heeft den volgenden in- „In verband met de bevelen, welke door de Duitsche regeering aan haar 'ambtenaren ia het Roergebied ztja ge- geven, en met de moeilijkheden van allerlei aard, welke de Duitsche regee- nng daar tracht te verwekken, hebben I de Belgische en Fransehe regeenngen besloten, ran 12 Februari af den uit voer van metaal- en andere producten, vervaardigd in de bezette gebieden naar het onbezette Duitschland niet meer toe te staan;" Ceen Duitsche ministers meer in het Roergebied. Aan Duitschland is de volgende nota gezonden „De Belgische en Fransehe regeerin gen hebben geconstateerd, dat het be zoek van den Rijkskanselier, dr. Guno, in het Roergebied, en de actie, die deze daar heeft ontketend, uitsluitend ten doel hadden en inderdaad hebben geleid tot gevaarlijke prikkeling der gemoede ren, in het bijzonder bij de groot-indus- tiicelen en bij de ambtenaren en beamb ten van den staat. Onder deze omstan digheden zien dc Belgische en Franscho regeeringen, die zich beijveren alles 1 vermijden wat wellicht bloedige onlu' ten zou kunnen veroorzaken cn dit in de eerste plaats met het oog op de be langen van de bevolking zich ver plicht de rijksregeering en de landsre- gceringen er van in kennis *e stellen, dat het den ministers van het Duitscbw rijk en dien van de Duitsche staten niet meer geoorloofd zal zijn het Roerge bied binnen te komen." De houding dor Duitsche socialisten. De Duitsche bladen bespreken leven dig een interview, da: de leider der Duitsche sociaal-democra'eiu dr. Breit- schcit, te Londen aan een vertegenwoor diger der „Daily News" heef: toege staan en waarin hij de houding der Duitsche sociaal-democratie heeft eengezet. Uit zijn mededeelingen blijkt, dat de Duitsche sociaal-democratie zich niet langer ten volle op het standpunt van de regeering plaatst. Het interview, dat de „Vorwarts" afdrukt, luidt in hoofdzaak als volgt Breitscheit ver klaarde, dat zijn eenige hoop is geves tigd op een initiatief van Engeland of Amerika. Een bemiddelingsactie is vol gens hem noodzakelijk en het gevaar bestaat zelfs, dat een zoodanige actie reeds te laat zal komen. Naar hij der verklaarde, gaat de geheele Duitsche sociaal-democratie met de Duitsche re geering mee in haar politiek van lijdelijk verzet, tegen de politiek der Fransehe regeering. Breitscheit erkende echter, dat dit verzet niet ongelimiteerd door gevoerd kan worden, eenerzijds ook, omdat de nationalisten en communisten in Duitschland door dezo Fransehe ac tie gesteund worden in hun'streven. Breitscheit gaf toe, dat de Duitsche in- dus-trio heeft nagelaten een deel van den belastingdruk te dragen. Met he» oog op dit feit heeft Breitscheit vraag van den persvertegenwoordiger, of de Fransehe opmarsch geheel Duitsch land zich nauw heeft doen aaneensluiten in ontkennenden zin beantwoord. Naai hij verklaarde, steunt zijn partij de regc*.- ring bij haar tegenwoordige houding wel, maar, zoo zeide hij, verder, mjjn partij is een socialistische partij c-n de rijksregeering is een burgerlijke regee- ring. Deze twee staan tezamen meer zij aan zij als buren dan dat zij kameraden zijn. Een vraag, of Duitschland bereid zijn, in onderhandeling te treden terwijl de Franschen het Roergebied nog bezet houden, meende Breitscheit met een be slist ja te kunnen beantwoorden. Hij verklaarde, dat de Duitsche arbeiders nooit een afwijzing door de Duitsche regeering van ernstige besprekingen zouden dulden. 1-Iet was volgens hem evenwel onmogelijk, dat Duitschland op het oogenblik het initiatief tot dergelij ke onderhandelingen neemt, omdat het in een dergelijk geval zeker zou zijn, dat zulk een stap in Frankrijk als een teeken van zwakheid zou worden opge- INCEZONDEN MEOEOEELINCEN 4 60 09nt« per Tegenspraak. Het bericht van de spoorwegdirectie to Essen over het doodeu van d3D con ducteur van den Hamburgscheu trein te ine wordt door de plaatselijke per; teruggenomen. De directeuren der dog- bladen te Essen zijn ontboden bjj gene raal Fournier te Bredeney, die bun door een officier deed mededeelen, dat hjj geen onjuiste berichten meer zou duldin en steeds bereid zou zjja, de Duitsche jour nalisten in tc lichten, indien er ergens twjjfel over bestond. Do botrokken eon ducteur is niet alleen niet gedood, maar heeft reeds weer dienst gedaan. De strijd om do steenkool. an 6 tot 10 Februari zijn op do-beide gemilitariseerde spoorlijnen in het Roer gebied door de Franschen aangehouden -reinen met brandstoffen van -0 wa gons elk. Te Wedau zijn daarvan aange komen voor verzending naar Fraukrjjk on Bolgie 29 treinen van 40 wagons, te zamen bevattende 1800 ton cokes en 10.000 ton steenkolen. Naar Frankrijk en België zijn in dat tijdperk vertrokken 7 treinen un 50 wagons, waarvan 3 met cokes en 4 met kolen. Ook werden eonige treinen met bijpro ducten -au steenkool aangehouden. Via Ludwigshafea zjjn drie booten mot steen kool naar dou Elzas vertrokken, via Ruhrort twee. De Volkenbond en de ontwapeningsactio. Do Britscho vertegenwoordiger, Lord Cecil, heeft voor do Ontwapenings-com- missie van den Volkenbond, clic to Qenè- ve vergaderde, zijn ontwerp verdrag voor weilerkoerigo waarborgen toegelicht. Voor Nederland, Zweden, Denemarken Noorwegen en soortgelijke staten is hot van belang, dat de mogelijkheid wordt geschapen, met toestemming van den Vol- kenboudsraad het verdrag voorwaardelijk of gedeeltelijk te onderschrijven, waar door voor deze landeu hot gevaar, onver wachts 111 eon ernstig eonfict te worden gewikkeld.' tot een minimum wordt be perkt. Eehter blijft ook voor deze staten do voorwaarde gehandhaafd, zich te ver plichten tot beperking der bewapening. De Volkenbondscommissio voor do be perking der bewapeningen hoedt besloten in don loop van haar eerstvolgende zit ting de bcstudeering van het ontwerp verdrag voor wederkeerige garantie voort te zetten on het ontwerp thans aan het oordeel van de permanente consulta- tievo commissie te onderwerpen, terwijl aan d a Volkenboudsraad zal worden ver zocht hot ontwerp zoo spoedig mogelijk te doen toekomen aan de regeeringen van do staten, die lid van den Volkenbond zijn, opdat deze het zullt-u kunnen onderzoe ken. Verspreid nieuws. UIT IERLAND. De vredesvoorstellen afgewezen. - Do verklaring der lersche republikei nen, dat do vredesvoorstellen der regee ring van den Vrijstaat niet in overwe ging kunnen worden genomen, is gevolgd door oen weinig goeds belovende pro clamatie van den chef van den generalen staf van het republikeinscho leger aan dat leger, waarin wordt verklaard, dat do strpd zal worden voortgezet tot dat de onafhankelijkheid vau Ierland erkend zal zjjn. Een compromis is niet mogelijk. Het republikeinsche leger wordt iii proclamatie aangespoord zjjn actie krach tig voort ta zetten en geen acht te slaan op de intriges vau den vijand om. do raai van.hot leger ta breken. Ongeveer tegelijk met het bekend wor den van dezo proclamatie hebbgev pende mannen do drukkerij te Dublin de luclit doen vliegen, waar het amnestie aanbod %an de Vrystaat-regecring do opstandelingen werd gedrukt, waarbij dezo laatsten werden uitgenoodigd. de wapens vóór 18 dezer in ta leveren. Nieuwe gewelddaden. Naar uit Dublin wordt gemeld, hebben drie gewapende mannen den auto generaal Molcahy aangehouden en brand gestoken. Do auto werd bestuurd door een soldaat van het Ierschc le; die een stenografisto, Miss O'Reilly, u hot bureau van den generaal bracht. De rebellen gelastten Miss O'Reilly, den auto ie verlaten, waarop zy den chauffeur dwongen naar een. stille straat tc ryden. Daar moost hij uitstappen, en terwijl de chauffeur door de wapens der rebelion bedwang werd gehouden, werd de auto in brand gestoken. V/ERKLQOSHcl DSVERZEKERING Dc minister van Arbeid. H- en N. beeft tot de besturen der gesubsidieer de vereemgiugoti met weraiaozenkas- 2 voigende circulaire gericht Op liet platteland heobeu vaak ook lcucu vau andere vverkloozenkas- seu dan die van landarbeiders een ner ol grooter stuk grond in ei- gondoni of huur. Voor leden van werk- loQzenkasseu van luudarbeiders geidt in zoodauig geval eene bepaling, die uitkeering ontzegt, als de grond eene epaalde oppervlakte bezit, liet is duidelijk, dat voor leden van we kas, zoo zij in overeenkomstig geval verkeeren, hetzelfde behoort te ge»uea als voor landarbeiders is be paald, ill. dat aan ieden, die tijdens hunne werkloosheid voor eigen reke ning een oppervlakte bewerken, groo- ter dun door het bestuur in overleg niet liet gemeentebestuur is vas steld, geen uitkeering uit de v. loozenkas mag worden verstrekt. Den besturen wordt dan verkocht 11 a te gaan, of hun kas leden telt, die in boveubedoeide omstandigheden ver keeren, en dan spoedig met de gemeen tebesturen in overieg te treden. EEN DREIGEND CONFLICT IN OE KLEED INGINDUSTRIE. De vverkgevers'oouden in de klee- uingiudustiie hebben den werknemers medegedeeld dat zij vóór lö Februari een uitspraak inza&e het al aan niet oanvaaruen van het nieuwe collectieve contract wenscheu. Willen de werknemers niet vóór dien datum hun houding kenbaar maken, dan, zoo berichtten zij aan het N. v. iL 1)., zullen de patroonsbonden zich gedwongen achten, hun leden te advi se eren, de werklieden op 17 Fobr. a.s. met een week op to zeggen en hen mei ingang van 24 Februari tegen do door de werkgevers aangeboden nieu we voorwaarden wederom in dienst te nemen. Wordt vóór 24 Februari over eenstemming verkregen, dan zal van dien datum af het overeengekomene gelden. UIT HET GRAFISCH BEDRIJF In een vergadering van de afdee ling Rotterdam van de Ncderl- ver- eenigmg van chefs in het Grafisch be drijf is de volgende motie aangeno men: De afdeeling, enz., gehooid de be sprekingen over den stand van do onderhandelingen mot do patroons over een collectief contract, draagt het hoofdbestuur op, de besprekingen daarheen te leiden, dat uiterlijk na de eerstvolgende patroonsvergadering duidelijk wordt geantwoord, of het al of niet tot een overeenkomst komt; alle verdere onderhandelingen af ien, indien hierop geen voldoende antwoord mocht kunnen worden ge geven, en daarna haar houding tegen over patroons verder to bepalen. DE ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE METAALINDUSTRIE. Wij hebben onlangs medegedeeld een schrijven dat de samenwerkende werknemersorganisaties in de metaal industrie aan den Metaalbond zonden omdat een nieuwe regeling van de ar beidsvoorwaarden was vastgesteld zonder dat daaromtrent overleg was gepleegd. Thans verneemt Het Volk dat op dezen brief door den Metaalbond een antwoord ingezonden is waarin wordt betoogd dat niet behoefde overlegd te worden omdat de regeling geen direc te loonsverlaging ten gevolge hoeft. Deze week zullen de besturen der or ganisaties over deze quaestie yergade- WERKSTAKINGEN EN UITSLUI TINGEN IN 1922.. Het eerste nummer van den nieu- en jaargang van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de sta tistiek bevat het voorloopig overzicht van de in 1922 uitgebroken werkstakin gen en uitsluitingen, waarvan 't aan tal iets grooter was dan in 1921 maar belangrijk kleiner dan in 1920 en 1919 (maximum) en het gemiddelde der ja ren 19161920 voor het aantal sta kers geldt hetzelfde. In geen enkel jaar was zoowel bij staking als bij uitsluiting zoo dikwijls loonsverlaging het strijdpuntbij de stakingen in 26 pet., bij de uitsluitingen in 39 van alle gevallen. HET LOONGESCHIL IN HET MIJNBEDRIJF. De Algemeen Christ. Mijnwerkers- bond en de Protestantsch Christ. Mijnwe-rkersbond hadden zich tot den ministor van waterstaat gewend met het verzoek om bemiddeling inzake hot gevezen loongeschil- Thans is van den minister bericht gekomen, dat hij nu ürwinning van gegevens bij de directie der Staatsmijnen het standpunt heeft ingenomen, dat hij in de gevraagde bemiddeling niet kan treden. Varia. De schildersgezellcnorganisaties heb ben, volgens de Tel. aan het bestuur van den Friesohen Schildersbond me degedeeld, dat zij de voorgestelde loon- en werktijdregeling van cfcn Bond aannemen. Het loon is dus ge middeld 10 pet. lager dan verleden jaar. Voor Chr. feestdagen wordt geen loon meer uitbetaald cu de werkdag verlengd tot 8 1/2 uur. Door de werkgevers in het meu beltransportbedrijf tc Rotterdam zijn de loonen verlaagd op 30 per week, dat is met f 4 verminderd. To Voorschoten is een afdeeling der Ned. Vereemging van Spoor- en tramwegpersoneel opgericht. De stwking op de scheepsbouw- werf van den heer L. Landeweer te Leeuw arden, die 10 weken duurde is geëindigd, liet conflict is in der min ne opgelost. B. en W- van Hilversum advisee- afwijzend te beschikken op een adres van de afdeelingen van den Ned. Aannemersbond en den R.K. bond van bouwpatroons, houdende verzoek, in het reglement voor de gemeentelijke arbeidsbeurs te schrappen de bepaling dat geenerlei bemiddeling zal worden erleend in een zeker vak, wanneer in dit vak een conflict tusschen werk gevers en w erknemers bestaat. ÜGClltSZakGl! DE VADERMOORD TE VLISSIN- GEX. Door de rechtbank te Mid delburg is rechtsingang verleend met last tol instructie en gevangenhou ding van den verdachte tegen KI. M., 28 jaar, werkman te Viissingen die op 3 Februari zijn vader met 6 dolk steken van het leven beroofde. men zien dat de vrouw leefde. Wil liams stak verschillende voorwerpen weer in zijn zak. Toen fluisterde hij tegen Tyler: ..Wc weten dat er hier twee van hen zijn", zei hij, toen het gesprek met zijn nestent afgeloopen was. „hoe.cel nicer cl zijn weel ik met. We gaan nu kamer voor kamer het hte.ö nuts doorzet .11, heeren. Ik hen er zeker van dat niemand weet of ver moedt dat we hier zijn. L heeft alle bei een revolver maar u moogl er on der geen ivorwaa;<.e gebruis, ion ma ken, tenzij het absoluut noodig is om uw ieven te verdedigen. Als u net wel doet Kunt u gevaarlijker voor ons zijn dan voor ue mannen die we moeten hebben. Ik sa. voor. Tyler komt ach ter mij hij zal wel schieten als het noodig is. En u heeren, zult waar schijnlijk zonder wapenen moeten vechten. En nu stilte!" Tot hun verbazing. 11a wat hij zoo- evcn had gezegd, haalde Williams een pistool uit zijn zak toen hii naar de binnendeur liep. Hii moet de uitdrukking op Tom's gezicht gezien hebben, want hij grin nikte en liet het wapen zien. „Sterke ammonia", zei hii en het schiet zo* meter! Als iemand daar wat van in ziin gezicht krijgt zal hij niet in staat zijn om te vechten of t« schie ten voor we bij hem zijn". Toen hoorden ze oven iets kraken. De deur ging open en hij ging er door en Tyler volgde. Ze bevonden zich nu in een steenen gang die verlicht werd door een lamp die aan den muur hing. Aan het an dere eind was een met groen laken bespannen deur. William bewoog zich volkomen geruischloos, maar ontzet tend snel. Hij en de anderen stonden in de hal van het hui3 voordat ze tijd gehad hadden om na te denken. De hal werd verlicht door een hang lamp en er was niets bijzonders tezien Links van hen was de^rap. Verderop waren aan beide kanten twee deuren, waarvan er een aanstond. Tegenover hen was de voordeur, voorzien van zware sloten en grendels. Een oud Turksch karpet, een ouderwet sche ba rometer en een kapstok maakten het heele meubilair uit niets had een voudiger of alledaagscher kunnen zijn. Tom had nauwelijks den tijd om dit alles op te merken toen hij zag dat Williams voor de half open deur aan den rechterkant stond en naar binnen gluurde- Hij knipte even met de vin gers, toen hij verdween. Tyler volgde hem onmiddellijk. Terwijl hij door liep zag Tom zich zelf een oogenblik 111 deii kleinen spiegel van den kap- siok. Voor het eerst dien avond schrok hij. Ilij zag een grimmig masker, mager, vreeselijk onmeedoogend een dreigend gezicht, waarvan alle 1 menschelijkheid scheen te zijn wegge- I vaagd. Nu zagen ze een ierkante ka mer met langs tweo wanden planken vol boeken. Het vertrek was goed ge meubeld. Er lag een mooi tapijt op den vloer en de stoelen waren mo dern. Op den schoorsteenmantel la gen pijpen, sigarenkistjes, een zilve ren tabakspot en zoo voorts. Op do hoeken stonden twee prachtige cloi sonne vazen. Op een klein tafeltje stond eon bitterstel van zilver en kris tal. De kamer weid verlicht door eon leeslamp en een hanglamp. illianis dwaalde als oen spook door het ver trek heen. Hij zei geen woord maar was na een halve minuut weer de ka mer uit en luisterde aan de deur er tegenover. Hij maakte die deur rustig open, maar zonder verdere voorzorgsmaat regelen tc nemen. Het was er donker cn hij stak de electrische lantaarn aan die aan een koord om zijn hals hing. Tom gluurde naar binnen. Blijk baar een eetkamer, met eikenhouten betimmering, er hingen verscheidene goede moderne schilden-,n en er stond een oud buffel vol flesechen en karaf fen en een Ainerika&nschc machine voor het mensen van cocktails do misdadigers hielden blijkbaar van het sroede der aarde. „Goed opletten, hc-r;» zei Wil liams zaclitjee toen hij met een eigen- aardigon lichten loop, dien Tom nooit eerder gezien liad, do trap op ging. Hij gebruikte zijn rechterhand zooals een dier zijn voorpoot gebruikt. Zijn gezicht en de linkerkant vau zijn li chaam hield hii zoo gedraaid dat hij naar boven kon kijken terwijl hij het ammoniapistool 111 zijn linkerhand hield. Nog hoorden ze geen geluid in het geheimzinnige huis. Ze stonden nu bii elkaar op het portaal. Ze hoor- den'alloen liet onweer buiten toen Wil liams een slaapkamerdeur open deed. Het was een gewone kamer, blijkbaar van een man, met vrij kost bare toiletartikelen op de tafel. Bij het raam stond een groot bad vol koud water. Het bed tvns opgemaakt. Plotseling niet een onbeschrijfelijk geluid van voldoening greep Wflliama naar de sprei. Ze zagen dat hii een zwart flu weden etui in de hand hie'd, van de grootte van een boord. Hij maakte het oi>en en een kreet van ver rassing en afgrijzen kwam uit de monden van de toeschouwers. Op ir; zijden voering Ing een geverfd liu!f-in tskcr vnn zilver- neus. lip| .-i. rozo wangen een vreeselijk ding. ..De imi» zonder gezicht!" zei W il liam a terwijl hij het in zijn zak stak. „Pat was heel listig bedacht, Mid winter. Hit heeft met dit ding rond- géloopcn en iedereen latin denken dat er iets vreeselijks achter zat, en hii kon het ieder oogenblik afnemen zoo dat zijn echte gezicht te voorschijn kwam. wat niemand in de buurt ooit gezien had, zoodat hij een volkomen ander mensch leek: Knap, vreeselijk knap!' De kamer aan den anderen kant van de gang was een meisjeskamer. Dit zagen z= onmiddellijk aan as toi- kltaïel, de kleeren die in een half open ksst hingen, en zoo voorts. lom oaciit aan het doode kind in het ate lier in het bosch. Hij kreeg een brok in ziin keel, terwijl hij op oe detecti ves wachtte die naar den zolder wa ren geloopen. Ze kwamen spoedig terug. W ifiiams hield lets in zijn hand, dat hij Tom toestak, die het heel duidelijk zag bij het licht van de lamp op het portaal. liet was een massa prachtig rood- Lloiul haar! Hij viel legen den muur alsof hij een slag tegen het hart had gekre gen. Wiliams greep hem bij den arm c-n fluisterde hem in bet oor: ,,'l Spijt me, ik had er aan moeten denken, maar het is een pruik! Boven is nog een slaapkamer, net een kleed kamer van een acteur schmink, pruiken, epiegels, vrouwenkleeren. Het is van Lord William Blackvvater duidelijke bewijzen!" Tom knikte zwakjes. Hij voelde zich lichamelijk ziek en zijn oogen staar- j den nog steeds naar de prachtige pruik het was precies Muriel's liaarl i „Ik kan nu niet alles vertellen". ging illiams ongeduldjg door. „Be- i grijpt u t niet? Juffrouw Moore is nooit naar Londen gegaan. Het meis je dat iedereen gezien heeft was die I handige schurk Lord William, ver- rnomd ais zii en ik heb een sterk ver moeden wie de chauffeur met den rooden baard was". Hij wierp T.vier het haar toe, die het In ziin zak stak en toen. zonder een woord te zeggen, liep hii tinne-lig dc trap weer af. Ze volgden hem alle maal naar de zitkamer, waar alles nog hetzelfde was gebleven. ..Er is niemand in dit huis", zei 1 Williams, ..dat verbaast me heeie- maal niet". „Bedoelt u dat de vogel;, gevlogen zijn?" vroè? Isaacson vlug. ..Neen zeker niet. Dit i; 'ie critieke nacht, al; we dat arme kind kunnen gelooven. Midwinter cn Blackvvater moeten toch wel beseffen, dat Ik hen op de hielen zit. W© zullen eens zien. Mijn opinie is, dat juffrouw Moore niet ver af is van de p'ek waar we nu staan cn als we slagen, zullen we voor den ochtend Kolonel Moore ook gevonden hebben, maar dood of le vend dat kan ik niet zeggen". (Wordt vervolgd»)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6