Buitenlandsch Overzicht HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 14 FEBRUARI 1323 DERDE BLAD ZANDVOORTSCHE BRIEVEN. DE VEILING LAGE BIEDING EN OPTIMISME VOOR DEN ZO MER DE OVERWINNINC DER VOETBALLERS DE RAADSVER- KIEZlNC. In den regel wordt, wanneer er cafe „Welgelegen" een velling wordt ge.iouden Zandvoorters noemen die gelegenheid naar den eigenaar ,,Die- iner" de kleine zijzaal in gebruik gesteld, üocii jongstleden Dinsdag had men de groote gelagkamer vour de bezoekers der veiling open gesteld. En het bleek wel noodig ook: er wa ren stellig 20G menschen aanwezig. Geen boopers allen, de meeaten kij kers slechte, maar wel ieder vol be langstelling. Het is opvallend, dat, terwijl op vei-v Jingen van roerend goed in den regel meer vrouwen dan of althans cven- veej als mannen worden aangetroffen, op veilingen van onroerend goed het vrouwelijk element te eencn male ont breekt. De eenigo vrouw in de zaal was de juffrouw in het buffet, doch haar professionale aanwezigheid telt niet mede. De „voorstelling" het had waar lijk veel van een komediestuk be gon precies te half twee. Eerst kregen we een „proloog' van den Bloemen- daaischcn notaris J. H. Wildorvanck de Blécourt, die de veilingscouditien voorlas met ongewone rapheid van tong, waar nocutans de duidelijkheid niet onder nad te lijden. Het was com pleet een roffelvuur en Itet duurde precies ik heb het gech/onornetcrd *u inin. 17 3/5 sec. De snelheid be droeg 130 woorden per minuut en ik kon dus tot een totaal van 4ë3ó woor den mogelijk wel een notarieel re- cord. Na den notaris kwam de afslager voor het front, anonymus op het pro gramma, maar blijkbaar man van het vak, Hij gooide met duizenden en hon derden of het maar zoo niets was en toen we een uur verder waren, had hij preceis voor f 313.725 onder den hamer gehad. liet eerst kwam aan de beurt de Bo dega Driehuizen, volgens het biljet „bekend en zeer gunstig gelegen". Het werd ingezet voor f 25.000, maar al heel spoedig opgeboden tot f 50.500 wolk hoogste bod afkomstig bleek van makelaar Schopman, een figuur, die hier zelden of nooit op een huizenvei ling ontbreekt. Desgevraagd, zei de hoogste bieder dit bedrag nog met f 2000 te willen „hoogen". zoodat nu perceel I is ingezet op i 52.500. Perceel II, het aan de Bodega gren zende wlnkolhuisje in de strandgale- rij werd ingezet op f <4000. maar wol dra opgeboden tot i 7100 werd er nog eens gehoogd niet f <400. zoodat de totaal-inzet f <500 bedraagt De andere winkelhuizen in de galorn werden stuk voor stuk ingezet op f 6000 en opgeboden tot f 7000. Alleen het hoekhuis, waarin de bekende sir garenwinkel van den heer A. Biik^ls is gevestigd, kon, ingezet op f 7000, f 8000 opbrengen on werd toen nog dcor den hoogsten bieder, den heer 1-1 Walenkamp uit Leiden, gehoogd met f 200, zoodat er bij do „mijn" ^evraagd zal worden wat men er meer voor geeft uan 1 880.). Bodega en Galery te zamen hebben dus een beet je minder dan een ton gouds opge- fHiernn kwam de villa „Bella Vista" aan de paal. Zij werd „op tafel ge bracht" voor f ft.GOO en wist ten slotte geen hooger bod uit te lokken dan i 13.800. De villa „Zon en Zee" werd in twee helften geveild, waarvan de eene 1 12.500, de andere f 12.600 opbracht. Onder eenige sensatie werd vervol gens het hotel „Noordzee" in opbod gebracht. Het eerste bod was een hal ve ton gouds ,maar reeds liet tweede bod was f lf-000 hccger. Nog 3 gnaal word or f 5000 opgelegd, toen 3. toen 5 maal 1, daarna nog eens 2 mille; met duizend, vijfhonderd en eindelijk f 100 tegelijk kwamen we ten slotte aan het hoogste bod f 89.000. Perceel 12, een klein stukje bouw grond, vond een hoogste bod van i 1525, De villa „Warda" aan de Haar lemmerstraat, ingezet op f 6000, liep op tot 10 mille, terwijl het huis „Zee- rust". opgeboden tot f 6000 en ge hoogd met f 500, dus een voorloopige besomming maakte van f GoOO. En toen kwam het slotbedrijf: het kanitale hotel „Seinpost" met onder- grónd en erf in eeuwigdurende erf pacht. Er werd vijftig duizend galden op geboden, toen nog acht maal f w), nog 5 maal f 1000 en daarmede was hef hoogde bod bereikt van f 71.000. Men is nu zeer benieuwd, hoe bet 20 Februari met de „mnn zal gaan. Br is in eerste instantie al wel geble ken. dat voor het voornaamste der peroeelen on peen stukken na penoeg is ceboden en het ontbreekt met aan voorsoellimpen, dat er tenslotte weinig of niets zal worden toegewezen. Maar men moet zeer voorzichtig zijn met het geloof slaan aan allerlei verzin sels en vertelsels, vrucht vaak van fantasie meer dan van informatie. Een feit is echter, dfet de ..Seinpost in opbod niet meer dan ongeveer 1/1 heeft, kunnen opbrengen van wat cht hotel aan bouwen gekost heeft nos geen drie jaren geleden. Er werden bii de inwijding schoone woorden ge sproken .die uitdrukking gaven aan de be3te verwachtingen. Maar van die verwachtingen is ei geen in ver vuiling gegaan. Natuurlijk beweert nu iedereen, dat hij het wel gezegd heeft of althans zag aankomen. Maar de beste stuurlui hebben altijd aan den wal gestaan. Ik zou willen zeereen dat vooral in Zandvoort de hoogste huizen den meesten wind vangen. Ook bii crisis-stormen waardoor nu wel geheel Zandvoort geteisterd is. Dit neemt niet weg. dat men zich al zoo langzamerhand begint eereed te maken voor de ontvangst van eas tern De hotels laten hun nieuwe ta rieven drukken en de kamerverhuur ders hangen achoóne verhuurbiljollen voor de ramen. Het zachte winter weer. dat we- tot heden luidden, heeft don druk wat geminderd die boven de plaats hing. En zoo'n dng als jongst leden Zondag toen het aan het strand compleet zwart van de wandelaars zag. geeft weer hoop en moed- Meer en meer wint het vermoeden veld, dat er van de logeergaste 11 belasting wel niets zal komen, en men maakt zich al met de gedachte, vertrouwd, dat dit spook nooit langs Gedeputeerden heen zal kunnen sluipen. Ook heeft de overwinning van de voetbalclub ..Zandvoort" er weer wat van het oude vertrouwen in gebracht. Het klinkt misschien vreemd, maar over deze overwinning heeft zich zoowat heel Zandvoort verblijd, ook zü wien het moeilijk zou vallen „het bruine monster" ook maar tien meter te ver plaatsen. Het is een communale trol* geenszins verschillend van nationale» trots. Men kan het mogelijk met de rede niet verklaren, maar er is een ander zintuig, dat onze stemmingen beheerscht. En die ziin op het oogen blik wel wat optimistischer. De m_assavei!.ing ten spijt. Tot dat optimisme draagt ook bij des eenen dood is des anderen brood de huidige toestand in Duitschland. Het schijnt daar gedaan te ziin met de valuta-koopjes en men verzaken elkander, dat niemand meer denkt over een ïtijnreisje of een bezoek aan den Harz. Dat geeft dus, zoo wordt haastig berekend, weer grooteren toeloop naar Zandvoort. Ik help het wenschen. Maar, alle politiek er buiten geiaten, zetter denkt menig een te Zandvoort met weemoed terug aan de dagen toen het hier van Duit- sche gasten wemelde met Marken, waarvan men er destijds geen 50 of honderd voor een cent kreeg. Men ziet hier tegenwoordig geen Duit- schers meer of het ziin kellnere of kei Inerinnen en ook in de pensions en 'burgerhuizen wemelt het niet van G-n^digen, maar van Frauleins. Van de nadering Jder verkiezingen bemerkt men nog niet veel. Ik weet nochtans, dat er'al hard „achter de cou lissen." wordt gewerkt en heb al dezen en genen als aanstaand raadslid hoo. ten doodverven. De middenstand begint er zoo langzamerhand genoeg van te krijgen, dat zijn belangen worden opge offerd aan allerlei theorieèn, en zoekt naar vertegenwoordigers, die weten wat zaken-doen is. Dergelijke vertegenwoor» digers vind: men niet zoo gemakkelijk aLs lieden, die voor leuzen strijden, waar ze zijn er toch wel en ik geloof het er voor te mogen houden, dat de dagen van nutteloos gekibbel en poli tiek gemodder voorbij zijn. In den nieu wen raad zullen" 13 leden moeten wor den gekozen en het is lang niet zeker, dat her „elftal", dat nu over de glorie van het dorp zingt, ongehavend zal blijven. Men is er lang niet zoo tevre- den over als over het elftal, dat met den kampioenstitel thuis kwam en de kiezers, als „scheidsrechter" optreden de, zullen er van de elf vroeden onge twijfeld eenigen „uit het veld" zenden. Er moeten er trouwens bij zijn, die zich uit eigen verkiezing zullen terug trekken, zich welbewust, dat de tot he den behaalde resultaten nu niet direct op voldoening aanspraak geven. Aan feesten ter gelegenheid van het jubileum der Koningin schijnt Zand voort dezen zomer niet veel te zullen deelnemen. Het gemeentebestuur be schikt over een c red iet van 15, zegge vijftien gulden, voor het uitsteken der laggen als het niet om zoo'n baga tel g'ing, zou men willen vragen of ei al deze ijverige gemeentebeambten dan niet één is, die dit nu eens uit va derlandsliefde zou willen doen. Voor een dergelijk bedrag kan het gemeente bestuur stellig geen feesten organisee- en met de „onvoorziene uitgaven" zal men toch al zuinig genoeg moeten omspringen. Als de gemèentelijko vuilnis-auto nog eens een paar muren omver rijdt, is dat potje ook leeg. Het dient echter gezegd en mag, nu te Amsterdam een zoo belangrijke automo- bieltentoonstelling wordt gehouden, ze ker ook wel gememoreerd worden, dat het voorgaan der gemeente op mQtor» gebied aanstonds navolging heeft ge vonden., Dezer dagen moest de nieuwe omroeper bekend maken, dat makelaar P. van de Geer zich voornam binnenkort v/eer een veiling van roerende goederen te houden. De omroeper deed het staande op een motorvrachtwagen, die hem het geheele dorp rond reed. De menschen lachten er om zooals ze nog dagelijks lachen, waaneer zij den auto van den jremeentelijken reinigings dienst zich zien voortbewegen in een tempo, dat aan alles behalve aan ben- zine-snelheid doet denken. Ik moet er kennen, dat de „eerewacht" verminderd ia en nog slechts bestaat uil één voor- looper, één chauffeur en 4 vuilstorters. JUTTER. Koloniën EEN VECHTPARTIJ IN DE GE VANGENIS. De Locomotief meldt: Den 9en Januari ontstond tusschen de gevangenen in de gevangenis te Malang nn het einde der werkzaam heden" een vechtpartij. De gevange nen hadden hun werktuigen nog niet afgegeven. Twee hunner werden 7waar gewond naar het hospitaal ge transporteerd. Een dezer is later be zweken. ZEVEN MOORDEN GEPLEEGD. Men schrijft aan het Bat. Nbl. uit Bandjermasin De Christen-dajakker Herman, die te Sampit eu te Bandjermasin in to taal 7 moorden op zijn geweten heeft, en verschoidene menschen verwond de, werd door de geneesheeren alhier volslagen krankzinnig verklaard. Hij zal vermoedelijk in den loop van de ze maand naar Java worden gezon den ter opneming in een gesticht. Dc talrijke gerezen vermoedens om trent de aanleiding van de moorden zijn dus alle onjuist- PFLANCRIJKE VERKLAR1NCEK VAN ENCELSCHE MINISTERS OVER DE ROER-QUAESTIES EN FFT OORLOCSCEVAAR IN HET OOSTEN. WAT DE ENGELSCHEN OVER DE FRANSCHE PLANNEN DENKEN. HOE DE STRIJD IN HET ROERGEBIED CEVOERD WORDT. De Engelscho troonrede die wij in een groot deel van onze vorige oplaag nog konden plaatsen, was ditmaal buitengewoon lang. Zij ge waagde van de Roerbezetting, van de conferentie te Lausanne, van de oplos sing van de kwestie der Briuche schuld aan Amerika en stelde we Men vooruitzicht 'oetreSfende de werkloos heid, den landbouw en de huishuren. Omtrent de Franschc bezetting van het Roergebied verdiende die opmer king dc aandacht, wytrbjj wordt ver klaard, dat de Engelsdfe regecring, hoe wel zij zich niet in staat aoht, met die operatie in te stemmen of er aan deel nemen, toch zoodanig zal bandelen, als noodig is om de moeilijkheden der geallieerden niet te vergrooten. Het debat over de troonrede In 't Lagerhuis was ook belangrijk. Nadat in het Lagerhuis een adres van antwoord op de troonrede was voorge steld, werd het debat volgens parlemen taire gewoonte geopend door den lei der d.er oppositie, Ramsay McDonald. naam van de Labourparty gaf hij te kennen, dat de Fransche bezetting het Roergebied naar zijn meening niet tot een succes zou kunnen leiden, hij betreurde den geest, welke de geallieerden bezielde op het oogenblik, dat de politiek met betrekking tot de schadeloosstelling to Versailles werd vastgesteld. McDonald drong cr daarna bij alle partijen van het Lagerhuis op aan, oplossing van het ontzaglijke probleem der werkloosheid zonder politieke harts tocht en zonder vooroordeylen ter hand te nemen. Voorts vroeg hij den eersten-minister, of er aan Frankrijk eenige mcdedceling gedaan met betrekking tot de be taling van Frankrijks schuld aan Groot- Brittamnic. Asquith, de liberale ex-premier, die daarop het woord voerde, betoogde, dat het vraagstuk der schadeloosstelling de beschaafde wereld nog steeds beheerscht en overschaduwt. Er bestaat geen nei ging, zeide hij, Duitschland op gemak kelijke wijze te laten ontkomen aan zijn verplichting tot betaling van de schadeloosstelling. Men kan zich er niet over verwonderen, dat Frankrijk waakt over zijn toekomstige veiligheid, doch spreker vroeg, of er wel een onjuistere er ter waarborging van die veilig heid kon bestaan, dan het wijzigen van Frankrijks Oostgrens en het zich toe- eigenen wellicht voor jaren ran een tweede Elzas-Lotiharingen. De eerste-minister, Bonar Law, die ia hem het woord nam, verklaarde, dat de werkloosheid met 25 is verminderd en dat er in den handel oen verbetering constatceren valt. Met betrekking tot het Naburige Oos ten zeide hij, dat niemand in Groot- Brittannië naar oorlog vcrlaDgt. Hij hoopt ernstig en vertrouwt ook ten voile, dat cr geen gevaar voor 1 oorlog bestaat. Niettemin -moeten de Turken echter al te vast rekenen op Engelands oorlogsmoeheid. Wat de schadeloosstelling betreft, aldus Bonar Law, Groot-Brittannië heeft betoogd, dat Duitschland 250c. millioen zou kunnen betalen, en het was be reid, op deze basis over het vraagstuk re beraadslagen. Dc premier gelooft, dat het gevoel van onveiligheid der Fran, sche regeering de feitelijke oorzaak was haar verwerping der Britsche voor stellen inzake de schadeloosstelling op dc conferentie te Parijs. Met betrekking tot het Roergebied legde de premier een belangrijke ver klaring af, waarin hij o.m. zeide „De Fransche openbare mecuing wil de zich niet bevredigd achten, zoolang de bezetting van het Roergebied niet s beproefd. Ik had gehoopt, dat he' ons mogelijk ware geweest, zijde aan zijde met Frankrijk samen te 'werken voor het herstel van Europa. Ik was er zeker van, dat Frankrijk, door den weg a te slaan, welken het gekozen heeft, zou doen, dat niet alleen noodlot.' ou zijn voor Europa, doch ook voor Frankrijk. Naar onze mecning, zou het gevaarlijk en noodlottig zijn voor het economische leven van Europa. Dit is ook inderdad het geval gebleken. Er is gcbcu.d, wat ik vreesde dat gebeuren zou, en wij zijn nog niet aan bet ein de. De Roer is de slagader van het in- dus.iiele leven van Ettrop3 en Frank rijk beeft zichzelf grooter nadeel berok kend dan aan anderen," Wij verzetten ons niet tegen het uit oefenen van dwang op Duitschland, doch waren er tegen, dat zulk een dwang zou worden gebruikt, om aan Duitschland ciscben te stellen, welke het niet zou kunnen betalen. Een der beweegredenen, waarom de Framchcn het Britsche voorstel ver- wieipen, was, dat het onzen Franschen vrienden toescheen, dat het Duitsch land mogelijk zou zijn, in vijftien of twin tg jaar het geheele bedrag van 2300 millioen, zooals in het Britsche schema genoemd, af te betalen, en dat Duitschland dan weder in een even ster ke positie zou verkeeien als vóór den oorlog. Niemand kan het gevoelen van Frankrijk betreffende zijn onveiligheid in twijfel trekken en ik ben er zeker van, dat dit den ondergrond vormde van Frankrijks verwerping van het Brilsch» vooi stcï.Frankrijk zou gaarne betaling van ce schadevergoeding erlangen, maai zou toch Duitschland niet gaarne sterk gene eg zien om deze schadevergoeding te betalen!" Verder zei de premier nog „Wat er ook moge gebeuren, ik zie de toekomst donker in. Dc Fransche re gecring heeft zich gebonden aan een en is thans verplicht, het uit voeren. Wij hebben onze troepen nog te Kenicn, doch ik weet niet, of het mo gelijk zal zijn, die troepen daar nog lan gen tijd te laten blijven. Dit vraagstuk is thans nog niet acuut, doch het zou 1acu.11 kunnen worden. Hetzij de Fran sche, dan wel de Duitschc regecring zou het den Britschea troepen onmogelijk. I kunnen maken, te blijven, doch dat zou 'een groot ongeluk zijn. Zoolang de troe pen zich daar bevinden, zijn wij in con- tact met de situatie, en men kan onmo gelijk weten, wanneer er ee« einde aan de Entente kwam, want dif zou het toch feitelijk betcekenen, wanneer de troepen werden teruggetrokken. Bonar Law voegde cr aan toe „Ik hoop nog altijd, dat er iets zal gebéu ren, dat ons in staat zal stellen op nuttige wij zo tusschenbeide te komen." Daarna werd het debat door de leden der verschillende partijen voortgezet. In de zitting van het Hoogechuls was niet zooveel belangstelling als in 't Lagerhuis. Vele uren gingen heen met toelich tingen op het ingediende adres van ant woord op de troonrede door twee lords van de rechterzijde, beiden in officiers uniform gekleed. Zij bespraken verschil lende punten en roerden terloops ook de wenschelijkheid aan van een goede ver. standhouding met Frankrijk, in weer wil van de heersohende meeningsver- schillen omtrent de Roerbezet ling. Vervolgens hield lord Grey op kalmcn toon een rede, die veel indruk maakte. Omtrent het vraagstuk der werkloos heid verklaarde hij, dat men tegenwoor dig meer dan ooit ge-voelt, hoezeer de sociale welvaart en de economische voor spoed afhankelijk zijn van de rust en den vrede in dc wereld. Hij verheugde zich over de getrof fen regeling inzake de Britsche schuld aan Amerika en zeide, dat het steeds in herinnering zou blijven, hoe Groot-Brit tannië, ondanks de zware lasten, die op dat land rustten, zijn verplichtingen toch is nagekomen. Ook de kwestie van de Europeeschc intergeallieerdc schulden wenschtc hij der minne te zien opgelost. Lord Grey bracht vervolgens hulde aan lord Curzon voor den arbeid, welke door dezen te Lausanne was verricht en voor het geduld, hetwelk hij daarbij aaa den dag had gelegd. Hij verklaarde te hopen, dat dc Tur ken het vredesverdrag alsnog zullen tee- kenea en verklaarde, dat Turkije niet behoefde te rekenen op nog gunstiger voorwaarden. Betreffende de capitula ties waren de geallieerde volgens spre kers meecing gegaan tot het uiterste, waartoe zij konden gaan. Naar hij zei de, was het zoowel ia het belang van Turkije zelf als in dat van de overige wereld, dat dc handel in Turkije op •k«re grondslagen zou worden opge bouwd en dat de vreemdelingen in dat land op een billijke rechtspraak r oud en kunnen rekenen. Spieker stemde er mede in, dat de kwestie van Mosoel naar den Volken bond zou worden verwezen, maar was rreening, dat die kwestie eigenlijk niet te Lausanne besproken had moe ten worden. Volgens spreker ging dat vraagstuk meer Turkije en koning Faisjal aan dan Groot-Brittannië. En geland was daarbij veel minder betrok ken. De Volkenbond legde het mandaat over Mesopotamia niet aan Engeland op. maar Engeland zocht veeleer zelf dat mandaat te verkrijgen. De redenen, die vroeger voor een bezetting van Mcsopo- tamië hadden bestaan, waren thans vol gens spreker verdwenen en, naar hij zeide, zou niets het prestige van de En- gelsche regecring meer kunnen schaden dan wanneer zij verplichtingen op zich zou nemen, waarmede de openbare mce- ninjf in dit land zich niet zou kunnen ereenigen. Vooral wees lord Grey op het feit, dat lord Curzon te Lausanne de geallieerde acht heeft weten te bewaren, rvolgens becritiseerde spreker de handelwijze van de vorige regecring ae Grieken tegen de Turken te steu- en noemde het een internationaal schandaal, dat de Fransche regecring Turkije had gesteund en de Britsche re geering Griekenland. Naar hij zeide, is een Fransch-Britsche eendracht meei dan ooit noodig voor de veiligheid van beide landen cn voor het herstel van de wereld. Spreker steunde de houding van do re geering in zako de Roerkwestie, maar was de meaning, toegedaan, dat voor dïo houding duidelijk redenen dienden te worden opgegeven. Het Fransche motief kon volgens hem orden gebillijkt, als men zich afvraagt: Wat zou Duitschland in 1S71 hebben ge daan, als Frankrijk toen de opgelegde oorlogsschatting niet had betaald? en: Heeft Duitschland wel al het mogelijke gedaan om aan do verplichtingen, die binnen z\jn vermogen lagen, te voldoen? De reden, waarom Engeland niet met de bezetting van het Roergebied kan in stemmen is, dat die actio volgens zijn oor deel niet zal leiden tot een betaling van de zijde van Duitschland, doch integen deel er toe zal bijdragen, dat 'in het go- heel niets moor van Duitschland zal wor den verkregen. Deze kwestie aldus lord Grey valt echter niet te scheiden van do kwestie van de Franschc veiligheid. Op do vre desconferentie werd tót dat doel door Engeland en Amerika aan Frankrijk oen garantieverdrag aangeboden. Dit ge schiedde op initiatief van Wilson. Ame rika hiel.l zich echter niet aan do af spraak. Het voegt ons niet, die handel wijze der Vorecnigdo Staten te becritisee- reu, maar wel hebben wjj het recht, Ame rika erop to wijzen, dat het zich terug trekken van een eenmaal gedaan aanbod de tegenwoordige moeilijkheden ia Euro pa heeft veroorzaakt. Frankrijk zou met een gegarandeerde veiligheid er ongetwijfeld in hobben toe gestemd, do kwestie der schadevergoeding als een louter economisch en financieel probleem te beschouwen en dozo kwestie door bevoegde personen te laten oplossen. Tlians is het zeer moeilijk, een oplos sing te vinden. Spreker was van mceuing, dat de Volkenbond niet alleen het aange wezen lichaam is voor de oplossing van de kwestie der schadevergoeding, maat ook voor de verzekering van do Fran sche veiligheid. Laat Duitschland tot den Volkenbond toetreden zeide 6preker dan zullen evcntneele geschillen tusschen Duitsch land en Frankrijk a3n den Volkenbond moeten worden onderworpen en, zon Duitschland znlks weigeren, dan zouden Engelaiid en de andere bjj den Volken bond aangesloten staten niet aarzelen om Frankrijk te hulo te komen. Ten slotte gewagend van hetgeen de Volkenbond reeds heeft gedaan in de Oppcr-Silezische, de Oostenrjjksche en in andere kwesties, zeide spreker, zjjn hoop op don Volkenbond te bouwen voor het behoud van den vrede en voor het her stel van df wereld. Lord Curzon zeide in het Hooger- huis o.m., dat hij niet veel waarde (hechtte aan ongunstige persberichten uit Smyrna, en verklaarde, dat Groot- Brittanniê bereid is, het vredesver drag hetzij morgen of de volgende week te teekenen. Hij herhaalde, dat de geallieerden tot het uiterste zijn gegaan om het verdrag voor de Tur ken aannemelijk te niakeii- Inzake de Roerbezetting verklaarde hij, dat de huidige houding van de Britsche regecring er een is van wel willende neutraliteit. De bezetting, zoo zeide lord Curzon, leverde tot dus ver geen voorueelen op; integendeel, alle Duitsche betalingen en leverin gen werden gestaakt. Er is in Engeland echter niemand, die met de grootste sympathie voor Frankrijk gevoe en er niet ten hoog ste verontwaardigd over is, «lat Frank rijk do verschuldigde schadeloosstel ling niet heeft ontvangen. De Britsche regeering wenscht niets te doen om het welslagen van de Fransche actie te bemoeilijken, hoe wel zij er niet mede kan instemmen. De positie in de Britsche bezettings zone is echter zeer moeilijk. Ieder oogenblik kan er con ondragelijke spanning ontstaan en lord Curzon zei de, niet te kunnen verheden, dat die spanning inderdaad zeer groot is. De overheerschende meening is edi tor beslist, dat de Britsche troepen niet dienen te worden teruggetrok ken. De Frar-schen wenschen dat zoo min als de Duitechers, en indien de Fransche actie zou mislukken na te rn strekking van de Britsche troepen, dan zou dat daaraan worden toege schreven. De stand van zaken kan echter ver anderen, zeide lord Curzon en-moet telkenmale beoordeeld worden. Sommige-kranten vragen, zeide hij vervolgens, waarom niemand tus schenbeide komt. Interventie heeft echter weinig nut, wanneer zii niet de goedkeuring van beide partijen weg draagt. Wanneer men thans interven tie ging aanbieden, dan zou Duitsch land zeggen, daarmede alleen te kun nen instemmen, wanneer de bezetting van het Roergebied zou worden opge heven en op een dergelijke voorwaar de zou Frankrijk geen interventie kunnen aanvaarden. De tijd kan echter kqmen, dat er een ander antwoord zal worden ge geven. De poging, die twee weken ge leden te Parijs werd gedaan om in ter, entie van den Volkenbond te ver krijgen, mislukte, omdat volgens het statuut \a:i den Volkenbond een der gelijke kwestie alleen bij den Volken bond aanhangig kan worden gemaakt door de betreffende regeering of na tie, terwijl een dergelijk voorstel van een buitenstaander niet in aanmer- ing kan komen. Er moet echter niet worden gezegd dut de Britsche rogeerlng geen sym pathie zou koesteren voor interventie door den Volkenbond. Wanneer deze bond een volkomen vertegenwoordi gend karakter had, met volledig ge zag, dan zou er niets beters zijn dan interventie door den Bond. Lord Grey wees er op aldus spre ker dat Lei nooazakelijk is, dal Duitschland tot den Volkenbond toe treedt Dit denkbeeld werd steeds van Britsche zijde gesteund. Ik hoop. dat na verloop van tijd de bezwaren zul len worden weggenomen, doch zooals je zaken titans staan, kan men moei lijk verwachten, dat Frankrijk zou instemmen met de toelating van Duitschland tot den Volkenbond. Er staat echter nog een andere groo te natie buiten den Bond, welker sa menwerking voor de oplossing van de onderhavige kwestie van groot belang is. Hoe krachtig de openbare- meening in Amerika ook gekant moge zijn te gen inmenging in Europeesche aange legenheden, worden de belangen van dat land steeds nauwer daarbij be trokken. Wij hebben van tiid tot tijd teekenen geconstateerd, welke cr op wijzen, dat Amerika een ander stand punt gaat innemen. Ik voor mij blijf veel waarde hech ten aan de interventie van Amerika, hetzij deze al of niet door tusschen- komst van den Volkenbond moge ge schieden. Men moei niet denken, dat ik in eenige mate gekant ben tegen het denkbeeld van een internationale actio tot oplossintr van het vraagstuk der schadeloosstelling. Integendeel, ik ben van meening, dat vroeg of laat die kwestie alleen door een internationale actie zal worden beslist. Hit het Roergebied zelf is niet veel nieuws. Do bezetting van Emme rik en Wesol is zonder incidenten verloopen. Fran schc en Belgische militairen rukten de stad binnen. In Wcsel werden het douanekantoor, het raadhuis en het station bezet. Het geheele spoorwegma- tcriaal was nog in den nacht door de Duitschers weggehaald. In Emmerik werd de haven met het douanekantooi bezet; het station is daar nog niet be zet. Er staan daar overigens geen voor Duitschland bestemde goederen meer; wel staan er kolentreinea en treinen met verschillende andere zendingen klaar, die bestemd zijn voor Nederland. Sabotage to Essen. Tn het hotel „Kaiserhuf", waar de Fransche officieren zjjn ingekwartierd, is Donderdagmiddag de tocvoerkabe! van hot electrisch licht doorgesneden. De Fransche autoriteiten verklaarden, in ver band met dit geval van sabotage, dat, in dien om 6 uur 's avonds do stroomtoe voer niet weder in orde was, men do ge- hoelc stad Essen in het donker zou zet ten. Toen om 6 uur nog geen stroom werd gegeven, werd een Fransche txoepenaf- deeling naar de cleetrische centrale ge zonden. Men vond echter de deur gesloten en er werd niemand toegelaten. In den laten avond branddo over al in do stad nog het electrisch, licht, terwijl in liet hotel „Kaiserhof" duisternis heerschte. Onze Lacbboek MOEOERTAAL, Onderwijzer: Weet jij waarom wij onze taal de moedertaal noemen? Leerling Omdat vader nooit ge» legenhcid krijgt om te sprekenl Eerste examinandus: Ik wou dat Napoleon een Rus geweest wasl T weede ex.: Waarom? Eerste ex.: Omdat ik in mijn op« del heb gezegd, dat hij een Rus wasl President Ebcrt aan 't woord. President Ebert heeft na 2jja bezoek aan Mannheim, Darmstadt bezocht, en daar een rede gehouden tegen de bezert- ting. If'j verklaarde o.m., dat zjj'n reis door Baden hem heeft overtuigd van de trouw van het rolk van Baden aan het Duitsche ryk. Volger,s zjjn moening is het den Fraa« sehen er om te doen, een wig te drijven tusschen Noord- en Zuid-Dmtschiaad. Meer daa ooit xal evenwel ook nu het Dnitache volk vereonigd bljjvcn. De botsing bij Reckling, hausen. Havas meldt dat de bijzondere cor respondent van de „Echo de Paris" de volgende lezing geeft van dc botsing, welke tuschen Fransche gendarmes en Duitschc politic heeft plaats geliad. Twee Fransche gendarmes vertrokken den uden Februari uit Recklinghausen laar Oberhausen, in een door een Duit- ;ehcn chauffeur bestuurden, gerequisiti- onneerden auto. Den volgenden ochtend keerde de chauffeur alleen terug. 1 Iet bleek dat dc gendarmes door een vijf. tiental Duitsche politieambtenaren wa« ren aangevallen. Zij hadden het vuut beantwoord, doch waren ten slotte bui- gevecht gesteld door dc in aantal sterkere aanvallers. Een Duitsche po- litie-bcambte werd gedood; de twee Fransche gendarmes werden naar het hospitaal overgebracht. De quaestle van hel Fran, sche verveer door de Britsche zóne. Reuter verneemt, dat de quaestle. van bet vervoer van de Fransche vergoedings kolen door de Britsche zóne nog steeds de aandacht heeft van de Britsche regee- ring en de militaire autoriteiten in het Rijnland. Het jongste denkbeeld is, dat de Britten aan de Franschen een deel den spoot weg zoude overdoen, wel- ke door een hoek van dc Britsche zóne gaat over een afstand van ongeveer zes itjl. Van militair standpunt bestaat^ iaar verluidt, weinig bezwaar tegea zulk een regeling, doch er zouden bo- sliste bezwaren tegen zijn vaa politio. ken aard. Er is nog geen beslissing go» noincn. Het teleg.-aafverkeer go» heel stopgezet. Het Wolffburcau meldt uit Essen, dat de Franschen thans het gehéél© lel©- graafverkcer hebben stopgezet. Over hot vorbod aan Dultsoha ministers om In het nieuw-i bezette gebied te komen is nog veel te doen. De Berlijnsche correspondent van da ,Kóln. Ztg." bespreekt het verbod door Frankrijk cn België aan Duitsche minis- ters om het bezette gebied te bezoeken, welken maatregel hij een inbreuk van onbepaalde draagwijdte in de Duitscha rerciniteit noemt, waarmede de ge acteerde regccringca een politieke daad Lebben gedaan van voorioopig niet te zienc gevolgen. Op crnstigen toon spreek: hij dc hoop uit, dat de Duitsche regecring niet op dit uittartende optr©. den zal ingaan ea zich niet zal laten ver leiden tot liet nemen van tegemaatr©. gelen, welke dc Fransche regeering gele genheid zouden bieden tot njg teugel- loozcr optreden in 't Roergebied of de met Frankrijk verbonden volken in het Oosten aanleiding zou geven tot mob li lisalie. Van dc Duitsche regecring mag men, naar do correspondent meent, voï- doende bezonnenheid verwachten om zich niet door gevoelsoverwegingen tot eenige onbedachte daad te laten verlok ken. Dr. Cuno is iemand van nuchteren zake]ijken aard cn geen man van j>ose 1 theatrale gebaren. Zooals men weet heeft dc Duitsche regeering aan de geallieerden gemeld, dat geen der Dutsche ministers zich aan het verbod zal storen. Dat is dc theorie, nog geen practijk. Afgewacht dient thans hoe cc quaes- ie zich in dc practijk zal ontwikkelen, die ook buiten Duitschland bezorgdheid wekt zooals blijkt uit een draadloos be richt uit Londen, meldende, dat de „Times" in het Franschc verbodsbe- sluit ernstige politieke mogelijkheden ziet. Verspreid nieuws. HET VLOOTPROCRAM VAN FRANKRIJK. De „Matin" verneemt de volgend© bijzonderheden over het vlootprogram, dat door het ministerie van marine wordt voorbereid Dc vorming van de gewenschte vloot zal twintig jaar in beslag nemen. Zij zal dan totaal 700x00 ton bedragen, met 'inbegrip der hulpschepen. Hiervan zijn 65.000 ton onderzeeërs en 60x00 ton moederschepen voor vliegtuigen. Ge durende dc eerste acht jaar zullen slechts lichte schepen gebouwd worden, waar- mdcr zes nieuwe kruisers, 35 torpedo jagers of torpedobooten en 34 onder zeeërs. Het crediet van twee milliard ierhonderd millioen, dat voor dit ge deelte van het plan noodig is, zou ver deeld zijn in annuïteiten van driehon derd millioen, waardoor alleen de kos ten van den nieuwen aanbouw gedu rende die eerste acht jaar gedekt zou den zijn. SERGE DE LENZ. not Assisenhof van dc Seine heeft don inbreker Serge do Letiz veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf cn twintig ja»5 verbanning.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9