HAARLEM'S DAGBLAD Rubriek voor onze Jeugd ZATERDAG 17 FEBRUARI 1923 DERDE BLAD Onder Boekdrukkers. i. „Ingevolge de door U gedaane ken nisgeving zoo schreef Mr. Johan nes nKscnedé den UUstcn October 1Ï98 „ziende ik U de boeken en Papie ren van net geweeseu Uoakverkoopers üilde, zo als die 111 1796 aan inii ziin s toegezonden geweest; zijnde dit alles wat van bet zelve Gilde onder mij be rustende is". En met d,it briefje zond hij twee verzegelue pakken aan zijn medeburger J. J. Deseant, die ze na mens de munlcipaliteit der stad in ontvangst nam. Dit briel'je zou ik willen noemen: het begrafenisbriefje van het Haar- 'lemsche boekdrukkers-, boekverkoo- pers- en boekbindergilde, de broeder schap waarin dezo verschillende be- drijven waren opgenomen. Ware toen maals zekere initialen-stijl gebruike lijk geweest, de heer Enschedé had ongetwijfeld eesproken van 't D. V. B. G. Ik houd ook van beknoptheid, kies hier echter den middenweg, en spreek in 't vervolg van het drukkers- gild. Als zoovele andere instellingen, waren ook de gilden, na een lang en roemrijk beetaan, gevallen; slachtof fers van de grootc omwenteling, die zich niet verstaan kon met die ver ouderde corporation of broederschap pen van neringen, ambachten of fa brieken. De nieuwe tijd bracht ons ook vrijheid van handel en nijverheid. Geen monopolie, die alle initiatief doodt, maar vrije concurrentie, die ondernemingsgeest prikkelt, was de leus. Geen knellende banden voor de industrie, maar onbelemmerde ont wikkeling der arbeidskracht. Of. zoo als het in de constitutie van 1798 luidt, „ook heeft ieder burger, in welke plaats woonachtig liet regt, om zoo danige fabriek of trafiek op te richten of zoodanig eerlijk bedrijf aan to van gen, als hij verkiezen zal". Het gildewezen met zijn bevoorrech ting was dood, de gilden zouden be graven worden. Tot een eerlijke be grafenis behoorde dat alle „effecten, gelden, boeken, charters en papieren" aan de provisioneele commissarissen over de gilden in bewaring zouden worden gegeven. Mr. Enschedé leidde de uitvaart, hij droeg da schriftuurlij ke nalatenschap over aan de commis sarissen, die op hun beurt aan de ste delijke regeering do vereischtc inlich tingen verstrekten aangaande „den aart en gesteldheid van het bovenge melde vernietigde gild, gelijk ook van de fondsen, die hetzelve bezeten heeft en van het gebruik, dat daarvan ge maakt is". Nadat de stukken, in ver band dus mot de liquidatie van het gild, een en andermaal waren ge raadpleegd, werden ze bijgezet in het stadsarchief, waar ze, in een hun pas sende omgeving, de herinnering be waren aan een eervol gilde-verleden. Het rapport der commissarissen is eigenlijk niet veel meer dan een zeer bcKnopt overzicht van do gescliiecle- nis van ons drukkersgild. Wie be denkt met wolk doel de rapporteurs het archief raadpleegden, begrijpt ge makkelijk, dat zij het met andere oogen lazen dan wij, die in veel meer dingen, hot gild betreffende, belang stellen. Voor hen waren do aanteeke- niiigen in het gildeboek, die al met 1 Februari 1616 beginnen, van vvefnlg belang, ,,als behelzende grootendeels hoe en wanneer de overschietende penningen bij de aankomst der nieu we gildebroedere zijn verteert, waar bij egtcr meestal eenige bijlaage uit de privé beurs moest geschieden". Inderdaad, dit zijn geen gewichtige aangelegenheden, en over het karak ter der broederschap verspreiden der gelijke mededelingen slechts weinig licht. Maar ze laten ons althans met in 't duister omtrent den omgang der broederen en daarin stelt ge natuur lijk ook belang. Krijgt ge geen goe den dunk van hun onderlinge verhou ding, wanneer ge leest, dat „deeken en vmders met haare vroutjes de over levering gehouden hebben, en de weij- nige iukormten verteert met het op dissen van drie schotels watervis, die smakelijk sijn eeconsimeert"? Het ging er zuingjes toe „overmits de auurte van de wijn en de groote las ten", maar aan de opgewektheid deed dit geen kwaad. Iedereen was immers „genegen om vrolijk te willen sijn, waertoe oom frater van Leeuwen met sijn hakkerbord compareerde, die ge- asscsteert was van comfrater Buys met de viool, en het bijsijnde gesel schap deden haar devoor van tussen- bijde te singen tot yders genoegen: en soo (werd) de liquidati van een ma gere beurs gesloten, en met een pley- sirig eynde". Wel zeker, zijn we ge neigd erbij te voegen, houd er den moed maar in! „Hierna beter", hoop te uw gemoedelijke secretaris, toen hij de notulen schroef van een vorige bijeenkomst, waar heelemaal geen wijn gepresenteerd werd. En als het dan weer eens potverteren is, noodig dan Jan Steen op uw feest. Hij weet uw gulle vroolijkheid op 't doek te brengen, zóó dat het nageslacht nog doelen kan in de prev. Het is ai pais en vrode onder de broeders. „Dewijl wij gewoon zijn met. een vrienuélijck aenschijn, onder een mondvol eetens en een aangename dronck, malkander t' aenscmouwen". zegt. de een. Een ander verzekerd,dn men „elkander beaankt, geluk go wenst en genoegen getoont" lioaft. CH diat de feestgenooten „lekker gegec- ten en goede wijn gaaronken (heb i>en) uyt de bokaal" daar Laurens Koster op geg ra veert staat, tot wel weezen van zijn nasaalen; en de vol gende dag op een eootje baars ge- tracteert, daar de wijn wel op smaak te, en dus malkander liedianitende voor goed gezelschap vrolijk geschey- (len." De lezer bemerkt, dat schraal hans hier niet altoos keukenmeester was, en dat ik kwistig met citeeren ben .omdat ik meen, datl niemand be ter dan de secretaris van zoo'n sa menzijn vertellen kan.Daarom betreu- ik het, dat een mijner berichtgevers» na een korte mededeeling eiivJügen moest met de verklaring: „Tnij ont breekt plaats om meer te schrijven Misschien deed de man goed het gor dijn voor onze nieuwsgierige blikken te schuiven, want men was alweer' vroolijik geweest, „soodat wij twee d1' gen en twee avonden met de vroti- ties hebben aengeseten, met baars cn hom, beneffens vlees alsmede diverse somervrugten, daeronder een schone meloen." Dit ales was voortreffelijk, maar het hinkende paard kwam ach teraan: „het pleysier had wel grooter geweest, indien het de gesonthijtl toe gelaten liad." Hoofdzaak Is, dat alle dingen hier „vreedsaam en minne lijk schijnen af te loopen. Ook wan neer rekening en verantwoording wordt gedaan van „alles en selfs van 't gene veel jaren agtereen besloten en verduystert is gew eest, waardoor niet weynig ligt aan de gildebroe- ders is voorgekomen, en 't gene tot groote gerustheyt soo voor de tegen woordige broederschap als hare des cendenten sal kunnen strekken". Ook dan ontviel'den broederen „niet een oneffen woord", hoewel bij deze gele genheid bleek, dat de sleutel der gil- dekist zoek en het slot verroest was, dat toch wel op eenige slordigheid in het beheer wijst. Tot het laatst toe heerscht in de aanteekenlngen van het gildeboek deze gemoedelijke toon. Misschien wordt hij wat deftiger, zoo als ook de feestelijkheden gecivilisecr- der worden. We komen binnen den kring onzer kennissen. In 1761 doet del afgaande dieken Johannes Ensche dé „overleevering" aam den aanko menden deken Christoph Henrick Bolvn. Bij deze gelegenheid trok men naar buiten, brachten de heeren met hun dames oen dag door in ,,'t Fon- tij ntj'e" bij Leiden „alwaar wij met onze vrouwen, en confrater Huytink met zijn zuster, in twee waagens (waarvan de eene confrater Ensche dé zijn eigen reituyg en paarden was) des 's morgens zijn natoe gereden, cn ons aldaar op een vismaal zeer ver genoegt en in eon extra goed® harmo nie gediff er teert hebben." En na het doen des'r rekening op den volgenden dag „hebben wij gezaamenüijk zeer vriendelijk en vergenoegt malkander bedankt voor de goede gezelschap, die wij a.an malkander gehad hadden." Ik hoop niet, dat ik den lezer met mijn verslag verveeld heb, het was wel heel vriendelijk ditmaal. Nog eens, dit zijn niet anders dan aardige bijzonderheden, waaruit men intus- schen niet mag besluiten, dat du gil- debroeders niets anders hadden te doen dan pret te maken. Over ern stiger gilde-aangelegenheden schrijf ik, met uw toestemming, den volgen den keer. Maar wij hebben toch al even achter de schermen gekeken, en de broeders bespied bij liun onder ling verkeer, zooals dat in do oude. gilden verbroedering in de hond werkte. H. E. KNAPPERT. slechts met luchtige aandacht 'op 'deJzijn die (iid en geld vragen. Met mu- entourage lel. Een goed speler in eenziek worden we ook overvoerd en ook ietwat beneden diens waardigheid verjdrtar doet zich het zelfde euvel voor. zorgd miheu heeft succes, teiwijl de In den Haag, dat een brandpunt onbekwame speler in het iraaiste dé cor dai niet ka/i behalen. Maar toege geven dat de entourage en de aan kleeding veel beduidt, wat gaat ten slotte hei technieohe deel van het too- neel de kijkers aan? Behalve deze tentoonstelling, die een bezoek ongetwijfeld waard is, tracht de Kunstkring belangstelling te wekken door speciale voorstellin gen. We kunnen nog niet beslissen of dit het gewenschte doel zal oenade- van het tooneel worden eoros op één avond vijf tooneelstukken ïpgevoerd. Voor die hoeveelheid is geen voldoen de publiek aanwezig. Het is naar on ze meening overbodig te zoeken naar oorzaken bij het tooneel zelf en Js tooneelspeelkunst om meer belang stelling te wekken voor die kunst. Men moet het in de eerste plaats zoe ken in de vermindering der kwanti teit. Doet men dit dan zal 't wel blij ken dat een der voornaamste oorzaken Erieven uit de Hofstad De Haagsche Kunstkring, die op liet gebied van de kunst zeei groote verdiensten heeft, gordt zich thans aan om belangstelling te wekken voor ons tooneel. Dat is ook een nabel stre ven en als hel gelukken mag er iets van terecht te brengen, dan is dat de moeite dubbel waard. In de eer ste plaats is een tentoonstel.ing geor ganiseerd, die een kijkje geeft in het uiterlijk deel van de toonee-kunst. Décors, costumes zijn de hoofdzaak en nu moge dit op zichzelf voor de vak- ra enschen zeer leerzaam en interes- iant zijn, voor de buitenstaanders is het toch maar de oppervlakte van de tooneelkunst. De kunst zelf zit zoo on verbrekelijk vast aan de personen van de acteurs, dat het publiek ren. We hopen het, maar we zijn scep- 'v»-n het slechte rendement is gevon- tisch, omdat we meenen. dat de fout I den. eigens anders gezocht wordt dan; Een andere vraag is dan natuurlijk daar waar ze .igt. Men zegt, du> er in I wat er aan gedaan kan worden en oris land geen voldoende belangstel dat is niet gemakkelijk to zeggen. Het ling is voor het tooneel, blijkende uit lis een algemeen verschijnsel in ons liet feit, dat het 't tooneel slecht gaat. land dat ei te veel is aan liefhebbers Wij voor ons gelooven, dat men Je'en vaklieden op allerlei gebied. En zaak juist andersom ziet: er is genoegi in plaats dat ze afnemen, nemen ze belangstelling voor het tooneel, maar!toe, zoodat we vreezen, dat het euve er is te veel tooneel in ons land. Zón der een opzettelijke telling durven we wel te schatten, dat alle gezel schappen in ons land te zamen ons een zestig a zeventig nieuwe stukken brengen. Schat men het aantal sei zoen-weken op vijf en twintig, dan beteekent dat dus, dat er drie stuk ken per week zijn te genieten. Tegen zooveel goeds is de beste tooneellief- hebber niet opgewassen. Men over voert in ons land de bezoekers van den schouwburg met stukken en men vergeet dat overdaad schadelijk is. Zelfs wie over de noodig^ geldmidde len beschikt om geregeld een paar maal per week naar liet theater te gaan en wie daar tevens den tijd voor heeft, kan op den duur niet op tegen de massa. Daarnaast leert Ie ei varing. dat het onmogelijk is bij zoo'n toevloed van stukken altijd iets te geven dat de moeite waard is. Het de tooneelspeelkunst en hao plorabele toestand er eer op achter- dan op vooruitgaan zal. Zondagmiddag j.l. had ter eere van de door den Hoogschen Kunstkring georganiseerde tooncx/tentoonstelling oen tooneelvoorstelling plaats. Het w.a6 droevig, zoo weinig publiek als er was 't Schijnt dat dit verbazing wekte, maar ons heeft het niet ver baasd. Er werd een stuk opgevoerd, dat al eenige malen in den Haag is gegaan. Het gevolg is dat de vaste tooneelbezoekers niet weer komen; want bij den grooten toevloed van tooneelstukken kan men er niet over denken om tweemaal een zelfde stuk te gaan zien. Men moet toch eindelijk er eens rekening mee gaan houden dat liet geen geringe uitgaven zijn, die het bezoeken van den schouwburg met fcich brengen. Wie eens met zijn vrouw daarheen gaat, en op oen goe- gnat er mee als met de litteratuur,I dc plaa'.s wil zitten, kan ongeveer die ook te veel aflevert en daarom lacht gulden neer leggen om alle kos- in den druk is geraakt. Het gevolg] ten te bestrijden. Daarover moet m dezen overvloed is onmiddellijk, j niet te gering denken, want dat dat men een keuze gaat doen en dus eerst eene de premiere afwacht met de daaropvolgende kritiek der dagbla den. Wij kennen verschillende tooncei- vrienden, die door de noodzakelijk heid èn'van tijd èn van geld gedwon gen afwachten wat de indruk is van een nieuw stuk, om daarna te bepa len of zij het ai dan niet zuilen gaan zien. Het gevolg ervan is dat telkens stukken die heusch niet zoo bar slecht zijn na een paar opvoeringen verdwijnen moeten van het repertoire omdat zij niet in de gratie zijn geval len bij het publiek, dat zich langs een omweg eerst heeft vergewist van den inhoud en het spel. Wij voor ons gaan niet alleen een belangrijk bedrag, maar bij velen komt de gedachte aan bezuiniging en zuinigheid al spoedig cp, alvorens men dit bedrag voor ec-n uitgaansavond je durft beschikbaar te stellen. We wc-nschen de.tooneelmaand gaar ne veel succes en we hopen, dat de belangstelling van het publiek er door vergroot zal worden, maar als men te gelegener tijd eens zou willen trachten om den tooneeldisch, die den troneelliefhebbers gedurende de win termaanden wordt voortgezet, wat minder weelderig te doen zijn, zou men ongetwijfeld aan belde partijen een dienst bewijzen. Heusch. we krij- graag naar den schouwburg, maar gen van het goede te veel en dat is het is ons onmogelijk alles bij te hou- niet gewenscht. den en na te loopen. Men vergeet te I licht, dat er nog vele andere zaken HAGENAAR. neprinsesje 6 Pinokkio 6 Keetje en Dirk van Velzcn 6 Jofcan vaa Reyeadam 6 Kuikentje 6 Het Duo 6 Zeester 6 Laat ste kwartier 6 Esmeralda 6 Eglantine 4 Pianiste 4 Urkertje -1 Prinses Marse- pyntje 5 Moeders Stopstertje 6 Hout bakker 6 Aster 6 Timmerman 6 Manden maker 6 Voetbaljongen 6 Indramajoe 6 Korenbloem 6 Vrykogel 5 Aviatenr C Nannn v. d. Waal; 5 115 Miepie 5 Over- buurtje 1 Friso <5 Duizendschoon 6 Li- naria 6 Pierrette 6 Juffertje Onrust 6 Edammertje 6 Pieno 6 Lina Punt 6 Vi scber 6 Voetballer 6 Roel de Rakker Heldeprinsesje 6 Pierewiet 6 Behangcrtjc 6 Poesje 6 Zwaluw? 6 Molleboou 6 Ster retje 6 De kleine Zoanepit 6 Willem III 6 Denappeltje 5 Miebiel de Buy ter 6 Thee roos 6 Vergeet mü nietje 6 Turnster 6 Komieke 6 Karei de Groote 5 De kleine M-uzikant 5 C. Mulder 6 Schiedammer- Ge 6 Boschwachter 6 Lentebode 6 Sneeuwballetje 6 Neerlandia 6 Rhodo dendron 6 Autoped 6 Vogeltje 6 Hein Stavast 6 Mandarijntje 6 Knüenrygster- t.je 6 Volendamraer 6 Hennie 6 Sjaantje 6 Wilgenroosje 6 Meiknopje 6 Pieter J. Osehatz 6 Duinrooske Lupine 5 Zonne bloem 6 Kruizemuntje 6 Witte Muis 6 Do kleine Spoorman 6 Bruinoogje 6 De kleme Majoor 6 Sompelsteeltjo 4 Con troleur 6 Kerstboompje 6 Blondkopje l! Tennerifstertje 6 Olieman 5 Automaat Joban de Wit 6 Aspedistra 6 Marketent- stertje 6 Gems 6. De kleine Sportman <3 Karei V 6 Maanelfje 6 Aardmannetje 0 Cynia 6 Orchidé 6 Zaandammertje BloemenvriendiDnetje 5. Db WUitröH Inzendingen ontvangen van: Benan- gertje, oud 10 jaar, Poesje, ond 9 jaar. Rülimferlflï (Dezo raadsels zijn alle ingezonden door jongen^ en meisjes die- ,7Voor ©nie Jeugd/* lezen. Iedere maand "korden onder de beste oplossers -drie boeken in prachtband verloot. 1. (Ingez. door Zwartoog.) Met 3 letters zit ik in een vrucht. V ander mijn middelste letter en ik word op het hoofd gedragen. 2. (Ingtz. door Gems.) Ik ben een stuk speelgoed van 3 let ters. Verander kop en staart en ik b: onmisbaar in een restaurant. 3. (Ingez. door den Kleinen Sportman.) - Ik besta uit 9 letters en ge moet mij zoeken op 't land. 5 6 7 is een dier, dat onder den grond leeft. 1 2 5 is een verkorte jongensnaam. 4 S 9 is een boom. 16 7 vindt men in een manufacturen zaak. 4 6 S 7 is belangrijk voor den boog schutter. 5 S 7 6 S 9 is een groote vxneht. 4 6 5 is niet wijs. 1 2 3 4 is een weersgesteldheid. 4. (Ingez. door den Schoolmeester.) Ik ben een houten, spraakloos ding, Ilij, wien ik dien, is meest gering. En nochtans maak ik veel geraas, Zoo dikwyls als mijn kloeke baas Mjj met een stoutên tred op aarde nederzet. 5. (Ingez. door Jacob Versteeg). Ik ben een spreekwoord van 24 letters. 21 1 23 24 6 12 is een zw3k werkwoord 2 IS is een lengtemaat. 3 22 9 3 is niet ja. 4 17 IS is bitter. 5 12 14 is do voorwerpsnaam van wij. 12 9 7 20 23 IS 17 3 7 is een land van Europa. 19 5 20 15 S 17 18 is een sport. 10 IS 17 14 is voor de ramen. 11 14 is een vorm van zijn. 13 24 is een persoonlek voornaamwoord. 16 is do 8sto letter van het alfabet. 6. Strikvragen. 5 het ugt vlieg b. (Ingez. door den kleinen Zonnepit.) )A'at 13 het deftigste dier? if. Wie mij irfaakt, die zegt het niet. Wie mij neemt dio kent my niet en wie my kent, die neemt my uiet. d. Wat is hot meest Haagsche dier? e. Vyf on vijftig en een welke stad sehryft men zoo? f. Het is een pot en toch geen pot. Wat is het dan? g. (Ingez. door Parauoot.) - Welke kerel valt omgekeerd uit de wolken? h. (Ingez. door Balclcruidje.) Wie is rapper dan een vlieg? i. (Ingez. door Mededingster.) lu welk Nederlandsch dorp zya allo mannen zwagers? j. Welke steonen vindt men in c Ryn? Raadseloplossingen De raadseloplossingen der kuil graaft vooi zyn: orige week een ander, Wie ec valt er zelf 2. Hond-Romekersrand. 3. Scheepstimmerwerf. 4. Haarlem 's Dagblad. 5. Amsterdam. 6. Do mensch woont in een hnis, een schip vaart door een sluis, De wyn komt uit het vat, een «ehol is altijd plat. Ia Holland valt veel regen, een ijsbaan moet men vegen 's Winters is hot vaak kond, dan stookt men turf en hout. In Haarlem zyn veel pleinen cn ia het duin konijnen Een haan staat op den toren, op 't land groeit heel vaak koren. Raadt nu eens wat dat is, hetzij dan raak of mis. Goede oplossingen ontvangen van: Anemoon 6 Jantje Fortgens 6 Lache bekje 6 Vliegenier 5 Juffertje in !t' Groen 6 Jacob Labenr G Kosmos 6 Zon- JOHAXNA KEXSELA-AR, Harmon- jansweg 27, wil op .Zaterdag- en Woens dagmiddag graag vreemde postzegels SCHEED AAIMERTJE, oud 8 jaar, Voorzorgstraat 1 C zwart zon graag een boek te leen hebben en wil er wel een ander voor terne leencn. ZUSTER SCHOUTEN verzoekt delyk om baby-kleertjes. Ze heeft 13 kleintjes aan te kleeden en er Moeders en kinderen het is zoo koud, kykt de kasten eens na. Alles is welkom. De moeders dier kindertjes kunnen ook wel grootere stukken veranderen. Des Woensdagsmiddags is zuster S. in het St. Elisabeths-gasthuis te spreken. Brievenbus Brieven aaa de Redactie vaa de Kin- der-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG—ZEEM A X, v. d. Vinnestraat _21rood. (Inde bus gooien zonder aanbellen.) VRIJKOGEL. Ben jij ook al zoo'n voetbalheld? Zit je ook in eon elftal? Je mag onder de pyramide je eigen naam of je schuilnaam zetten. Dat moet je 2clf weten, als je je leeftijd er maar by voegt. KORENBLOEM. Vast wel gefcli- tcerd met je verjaardag. Ik hoop, dat het prettig dagje voor je zal worden. Je moet vader maar les geven in heilgym nastiek. Wel jammer, dat de oude fiets niet meer in orde gebracht kan worden. Spaar maar go.ed, misschien kan jo haar dnu later inruilen voor een betere. VOETBALJONGEN, Zeg, dat was een boekdeel, dat je me stuurde. Ik vond het een heel gezellig praatje. Die dwazen en hazen was het mooiste van je gedicht. Je bent toch een raar heertje. Xog geen ongelukken gehad met de fiets? Je pyra mide lykt me lang genoeg. Hoe is liet met de buikpijn en met do keelpijn? Kou gevat op het veld? Ik vind je beschrij ving van Zeus allerprachtigst. Ik had jo wel eens willen zien als kaars. Gaf je mooi licht? Die Leo is zeker een kei in het fietsen. ASTER en MANDENMAKER. Die kleine, stoute zus, dat ze dc courant ver scheurd heeft. Maar jullie kofiden na tuurlijk toch niet boos op haar zyn. Gaat "Mandenmaker straks van school af? En wat wil hij worden? Gelukkig maar, dat Aster heelemaal hersteld is. Wat breit ze? HOUTHAKKER. Jo wordt- een heelc professor in het raadsels oplossen. Veel plezier morgen op het voetbalveld. Wie hoop je dat het wint? Heeft zus het pinda-mannetje al af? Je raadsel- is goed. URKERTJE. Je verborgea plaat- en zyn goed. PIANISTE. 'k Had in lang niets an je gehoord. Het doet me genoegen, c: je het taschje geregeld gebruikt. Wordt het huiswerk al iets minder? Dus denkt nog vaak aan den prettigen middag in Lmor. Je rapport schikte nog Maar als je nu eens heel erg je best doet, zal het zeker wc', mooier worden. AL je weer geregeld mee doet, gaat het oplossen ook vluggen. Probeer 't "MÓEDERS STOPSTERTJE. Is veerman Koppcstok thuis gekomen? Zeg ,r tegen hem, dat ik het heel prettig vinden een briefje van hem te krij gen. Ik kan me begrijpen, dat hy zich wel eens verveeld heeft. PRINSES MARSEPIJNTJE. Mag je al weer naar school? Xatuurlyk ver lang je er naar. 't Is te hopen, dat je het achterstallige nog kunt inhalen. Met yver joeden wil gaat het misschien wel. in do pyramide moet steeds een nieuwe let- vuld 2ijn. 'ter gevoegd worden, maar die mag je plaatsen waar je wilt. Staat er b.v. baar dan kan het volgende woord zyn baars of bazar of baard »f braad enz. Nu ge snapt? Wat jammer, dat je met schrij ven 2 ponten bent achteruitgegaan. Pro beer ccw heel langzaam te schrijven, misschien wordt het dan mooier. MOLLEBOOX. Jullie raadseloplos singen staan bij my opgeteekend. Ze zyn zeker over 't hoofd gezien. Heb je het elftal al bii elkaar? En hoe heet de club? STERRETJE. Een fiets voor je ovorgaang? Dan zou ik maar dubbel en dwara myn best gaan doen. Gelukkig maar, -lat jo been haast beter is. Fijn, dat jo Zondag zoo prettig bent uitge weest. Was jo niet bang voor den hond? POESJE. Ik vind 8 al een heel flink getal. Beido waren ze goed. Nu moet je nog een dag of 10 geduld heb ben voor ik den uitslag vermeld. BEHANGERTJE. Jjj kunt nog eens flink raadselen. Kun je ook zoo vlug sommtii maken? PIBRrowiet. Gezellighó zoo'n dagje naar do grootouders. Do reis is nog al omslachtig. Maar wat zul je daar heer lijk kunnen schaatsen rijden. Er is ten minste water genoeg. Als het nu maar ijs wil worden. LINA P. Als dio 11 woorden goed zyn, ,vind ik het een heelo prestatie. Dat was wel iets bijzonders, dat jo in Februari al buiten kon zitten. Nu is het om te bib beren. Hoe is het nu met Keesje? Ik heb zuster Schouten verteld, dat je voor bnsr aa)i 't werk bent. Zo vindt het heerlijk, want er wordt in dezen tijd zooveel ar moede geleden, Jo weet het adres im mers: Zuster Schouten. St. Elisabeths- gasthuis, GasthuisTest Haarlem. PIENE. Nu was je flink op tyiL Ik hoop dat het met vader wat harder voor- uit mag gaan. Is Emma nu weer de oude? 't Zyn voor moedor wel moeilijke dagen geweest. Laten we hopen, dat alles ca weer goed wordt. PADVINDSTER. Je hebt maar e*n besten verjaardag gehad. Is dit schrijf papier van tante? Zoo'n kleine stoute zu* om de courant weg t© maken! PIERRETTE. Wat heb jo Woensdag voor lekkers gekookt? DUIZENDSCHOON 28 Februari moet de wedstrijd in mjjn bezit zyn. Dat kan gcïnakkelyk war.t je bent er met een uurtje mee kliw. Heeft zusje geen hoofd pijn moer? Gelukkig dat de bril jou van dc hoofdpijn heeft afgeholpen. Hoofd- PÜn is eigenlijk alleen voor gToote men< schen, dio het hoofd vol zorgen hebben. FRISO. Hoe staat het met de schaatsen? Heb jo ze al voor den dag gehaald, kleine Fries? Overbuartje. Wil je voortaan ook je mm onder je briefje zetten en niet alleen op de enveloppe? Mag je al weer naar school? Hebben jullie planten nog geleden van do vorst? Het jonge groen te vroeg en de. kou komt te laat, MIEPIE. Je raadsel is goed. BLEEKNEUS. Jo was vast ver» strooid van wege het vele huiswerk. Hoe hoog is jo pyramide nu? VOLEXDAMMER. Jjj houdt dog al van afwisseling. Dat merk ik aan je rnkt Nu kun jo nog witten inkt gebruiken, die bestaat ook. Spaar maar flink voor je schoolreisje. Dat kan een onvergetelijk d-igjo worden. Daar staan heel wat heer lijke plannetjes op jo lijstjo. Zorg nu maar, dat jo met vlag en wimpel slaagt lor do II. B. S. BOSCH WACHTER. Je hebt gelyk jongen, als do wind uit het N. O. waait het nergens beter dan by do kachel. SOIIIEDAMMERTJE. In de Ruil* Rubriek heb ik je aanvraag geplaatst. KAKEL VERMEERIs je schuil naam nog een diep geheim? Ik hoop voor je, dat je do nieuwe slee nog ge bruiken kunt. DE KLEINE MUZIKANT. - Je hebt zeker al heel wat afgedrukt en op alle boeken prijkt nu vast je naam. Ik feliciteer je nog wel met vaders verjaardag. Toen kwamen de spellen natuurlijk voor den dag. En heb je ook nog een deuntje op je fluit ten beste gegeven? KOMIEKE. 'k Vond het heel prettig weer wat van je te hooreD, maar als het je vermoeit, benoem je zus maar tot secretaresse. Als ze er jouw naam onderzet, krijg je toch een briefje van mij terug. Willen we dat afspreken 1 Ik hoop zoo voor je, dat het zonnetje spoeaig gaat schij nen. Houd maar moed, hoor. TURNSTER. Lees maar eens, wat ik aan zus geschreven hib- Zoo kan ze toch met de Rubriek blijven meeleven. Jammer, dat de tempera tuur nog niet zakken wiL Welke dok ter behandelt haar? Als ze maar zoo ver is, dat ze naar 't. Gasthuis kan gaan, dan vervangt de kunstzon de natuurlijke zon- VOGELTJE. Natuurlijk was je zoo blij als een vogeltje met je boek. t Doet 111e genoegen, dat je het een- mooi verhaal vindt. Ik wensch je Maandag heel veel genoegen. Dat kan een feestdag worden, zoo'n dub bele verjaardag. DEN APPELTJE. Vast hartelijk gefeliciteerd met den verjaardag van moeder en jezelf. Dat is natuurlijk elk jaar weer een dubbel feest, zoo samen jarig. Je schooltijd is nu haast voorbij. Laat bet: eind goed, al goed ziin. Wel een prettig voor uitzicht, dat je van den zomer nog mee mag met het schooluitstapje. De volgende week schrijf je me wel wel ke wenschen .n je verlanglijst ver- Feuilleton DE AVONTURIER Naar het Amerikaanseh van J. P. MARQUAND. (Geautoriseerde vertaling"). 4) „Het is vervelend", zuchtte hij, „als men een zakenman is. Zaken bepalen zich nooit tot een vasten tijd cn plaats Brutus de twee heeren over wie ik gesproken heb, kun je dadelijk binnen laten. En jij. llenry. behoeft nog niet weg te gaan. De avond is nog 'nng". „Waar ben je Shelton?" klonk een scheme, beve'ende stom uit de hal. „Wat is het hier ellendig donker!" „Doe de deur open, TJonry" zei nuin vader. Terwijl ik dit deed kwamen or twee heeren binnen. De langste liep. zonder de moeite te nemen om zijn hoed af te zonen, naar den stoel van mijn va der. De ander bleef besluiteloos bii den drempel staan, totdat Brutus de deur achter herr dicht deed. Zonder uit ziin stoel op te staan, keek mijn vader eerst den een en toen den ander met den onpartijdigen blik van den onverschilligen toeschouwer nan. „Dit is bijna een onverwacht genoe gen", merkte hij beleefd op. „Ik had gehoord, dat u in de etad gekomen was, maar ik had alleen maar ge hoopt, dat ik u ergens anders zou ont moeten. Ik vrées dat u mij niet erg gastvrij zult vinden. Vond1 jo het don- Kor in de gang? O, Lawton, waar jij naar toe gaut zal het nog veel don kerder zijn, vrees ik". „Nu is het genoeg. Shelton", viel de eerste bezbeker hem m de rede, „ik ben hier niet gekomen om je to hooren jiraten. Dat heb ik vroeger genoeg ge hoord. Je kunt een vrouw van liaar stoel praten, maar mij niet". Mijn vader maakte een afwijzend gebaar met de hand. „Hetzelfde strenge karakter", merkte hij op „dezelfde ruwe open hartigheid. Hoe verfrisschend is dit, Lawton. na jaren van huichelarij en intrigues. Mijn zoon. dit is meneer Lawton, een oude, maar hij zal mii vergeven als ik er niet bijvoeg, een dierbare kennis". Een oogenblik keken Lawton'e lich te oogen scherp in de mijne en ik boog s >otund voor hem. Ik z tg een .'ang mager gezicht, impulsief cn vastbe raden een streng gezicht als van een l asceet, met een lange, rechte neus die te dicht bij zijn bovenlip scheen tè komen en een mond die ruw neerge drukt scheen op zijn smalle, magere kaken, een mond, die, toen ik er op merkzaam naar keek, op het punt scheen te staan om een verwensching te uiten. „Meneer Lawton en ik hebben el kaar al eerder ontmoet", zei ik. „Zoo? En onzen vriend op den ach tergrond". vervolgde mijn vader, „misschien komt het door mijn slech te geheugen, dat ik nog niet weet wie hij is?" De vreemdeling verschikte zenuw achtig een plooi in zijn wijden maiir tel, terwijl hij met zijn kleine zwarte oogjes rusteloos de kamer rondkeek. „Ik ben Sims, Kapitein Shelton' zei hii met zachte, onderdanige stem, „om u te dienen". „Schei uit. met je Kapitein Shelton!' snauwde I.awton. „En laat ie naam er maar buiten, Sims, en let op den neger en op den jongen. En nu zal ik ie eens zeggen, waarom ik hier ben. I Shelton". ...Ta. ik moet wel zogen, dat ik de reden van je bezoek graag zou willen 1 weten", stemde mijn vader toe. De vermoeienissen van een lacgen dag en I bovendien de wijn ven vanavnd.. Hii verborg e n geeuw achter den ruc van ziin hand en glimlachte. Hoewol hu biina niet-, gezegd had. 1 l scheen meneer Lawton veel belang in I ziin woorden te stellen. En terwijl hij om de tafel heenliep en ging zitten in den stoel dien ik eerst gebruikt had, keek hii met volle opmerkzaam heid naar mijn vader. Er volgde een stilte zooals men soms bij het kaart spelen krijgt wanneer er hooger ge spoeld wordt dan eigenlijk plezierig is. Brutus keek met een sooyt boos aardige aandacht naar Sims. Sims hield Brutus in het oog. En Lawton wendde, zooals ik al gezegd heb, zijn oogen geen seconde van mijn vader af, en mijn vader wreef zijn nagels glimmend op de mouw van zijn jas. „Heb ik je goed begrepen", vroeg biS tenslotte, „dat je van plan was om mij niet langer in onzekerheid te la ten?" „Zeker", zei Lawton ,,ik ben hier vanavond gekomen om je te bewegen of te dwingen 0111 iets terug te geven wat gestolen is. Je kunt kiezen of Plotseling ging zijn eerst kalme stem over in een bevel: „Zit stil. Shelton! Het was plotseling een heel. andere toestand. Lawton leunde ovor de tafel en richtte een pistool op het hoofd van mijn vader. Met volmaakt rustige belangstelling keek miin vader even naar het wapen en eigenlijk zonder on to houden, zonder har:-, of opz-?!- tcliikheid, ging hii door nut zin hond terug fc trekken die hii in zijn rechter jaszak gestoken had. Naast 111e hoorde ik Brutus diep ademhalen. Ik zag, dat Sims naar iets zocht on der zijn jas en een pas achteruit ging. Er volgde een onheilspellende stilte, verbroken door een hartgrondige ver wensching van Sims. Mijn vader had zijn hand teruggetrokken. IIij had er zijn zilveren snuifdoos in, die hij ach teloos op tafel gooide, waar ze tus- solien de wijnflesschen bleef liggen. „Waar maak je je druk over, Law ton?" ging hij op zijn ouden conversa tietoon voort,. Hoewel je met vijf pond hagel wel een mensch kunt doodschie ten is het toch nauwelijks de moeite waard, vindt je wel? Ofschoon ik niets voor jou persoonlijk voel, zou oen briefje van drie regels toch onmid dellijk tot resultaat oohnd hebben dat je dit had terug gekregen. Maar als je zegt dat het gestolen is Met een wanhopig gebaar probeer de Lawton hem ir. de rede te vallen. „Als ie zegt dat liet gestolen is", vervo'gde miin vader met luider ste-n, „dan vergis je je toch. Ik heb die snuifdoos eerlnk van ]e gewonnen omdat je paard vijftien jaar geleden weigerde om over een sloot te sprin gen". I.aw'on trok een ongeduldig gezicht 1 „Misschien kan ik ie gohetigen nog 1 wet opfrhsclien over iets dat r.og niet zoo lang geleden is", begon hij op on- nangenamen toon. „Iets dat meer in overeenstemming is met je karakter. I Beweeg je als 't je blieft niet! Op een zeker kasteel in de Loire Vallei, nog maar twee maanden geleden, heb je een ongelukkige streek uitgehaald met agenten van de Fransche regeering. „Laten we in ieder geval in zoover re juist zijn", zei vader rustig, „en er bij voegen dat het zaakje ongeluk kiger was voor de agenten dan voor mij". „Je bedoelt zeker dat het gelukkig voor je was dat je weg liep", zei Law ton, „gelukkig maar natuurlijk. Je bent ontsnapt, Shelton, in gezelschap vun een zektre jonge dame die zij zochten. Je hield in je bezit een lijst van namen die van groot staatkundig belang zijn. Zeker weer een gclclaf- persing ho. Ik zeg, dat je dat papier gestolen hebt!" „Zoo?" zei mijn vader. „Als het zoo staat sto 111e dan toe De snuf? is uiblckend. Lawton, al is de doos onbeduidend." ,,lk acb genoeg van je domme ge lach. Je bent eon lafaard. Shelton!" schreeuwde Lav 'on. ..Waarom zou je het voor mij verberger? Een lafaard, bang om voldoening te eischen na een belcediging in liet openbaar een dief met het gestolene nog bij zich. Jk ben hier eekomen om die lijst Je halen cn terug te ere ven aan do rechtmatige eigenaars. Probeer of je dronken gewauwel indruk maakt op onnoozcle jongens, maar niet op

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9