OM ONS HEEN Het Grotstuk te Heemstede 40e Jaargang No. 12179 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen WOENSDAG 28 FEBRUARI 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.571/,. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.571/,franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgave dor N.V. Lourena Costor, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIEN: Van 15 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cte. Reclames GO Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 1—4 regen 60 Cts pei plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie: Groote Houtstraat 93. Telrtoonnrs. Redactie 600 en Administratle724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, V eiser oord, Wijfceroog, lJmuiden, Beverwijk enss. BRIEHUIZERKEPKWEG 2, VELSEiV, TELEFOON 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Agenda Heden. WOENSDAG 23 FEBRUARI. Stadsschouwburg, Wilsonsplein, N. y. „Comoedia"„Pygmalion", 8 uur. Jansweg 11Jaar!ijksche algamee- ne vergadering van aandeelhouders der N.V. Haarlemsche Auto-Ceu- fcrale, half vijf. Gemeentelijke Concertzaal: Buitenge ,woon opera-concert der Haarlemsche Orkest-Vereeniging, 8 uur. Cabaret „Modern", Raaks i3 Ma tinee 3 uurvoorstelling 8 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.305.30 en 's avonds 8—11 uurConcert. Cinema Palace FoyerMiddag- en Avondconcert .30—5.30 en 811 uur. B i oseoon-voorstel 1 in een Heemstede. Openbare vergade ring Personeel in openbaren dienst in het café „Het Wapen van Heemstede" half acht. DONDERDAG 1 MAART. Schouwburg Jansweg Vierde abonne mentsconcert mei het Strijkkwartet Quatuor Poulet, S uur. I Cabaret ..Modern Raaks 13: Ma- tinée 3 uur; voorstelling 8 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.30—5.30 en 's avonds S--11 uur: Concert. Cinema Palace hover: Middag en Avondconcert 3.30- 5.30 en 8—11 uur. Gine.ma-I'alaee, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling. 8 uur. Luxor-Theater, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling, S uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. No, 3151 De stand van de Grensregeling. Het spreekt van zelf, dat wie belang stelt in de grensverandering van Haarlem, gedurende de jaren dat de ze zaak nu al hangende is, daarover verschillende meusehen heeft gespro ten en vele symptomen waargeno men en daaruit conclusies getrokken, die hom den eenen keer aangenaam, den andoren minder prettig stemden namelijk ten opzichte van wat hij nuttig en noodig vond. Als voorstan der van een flinke verruiming van de Haarlemsche grenzen ben ik dus om het wat sentimenteel te zeggen him- melhoch jauchzend en zum Tode be- trübt geweest. Hoopvol en neer- slachtig. En als wij den stand van dc grensregeling nagaan, dan verkeert zij op dit oogenblik, wat m ij 11 wenschen en verlangens betreft, 111 het neerslachtige stadium. In verband natuurlijk met wat ik daarvan gezien en gehoord heb. Het was een aangenaam moment, toen Ged- Staten van Noordhol land bereid waren, een grensverande ring in de rechting van Haarlems wensehcu aanhangig te maken. Want Ged. Staten behoeven dat niet te doen, zij namen dus, zij liet ook onder den zachten drang van het Haarlemsche Stadhuis, in zekeren zin een initiatief. De vreugde vermin derde bedenkelijk, toen naderhand hetzelfde College, wat de jiersonen betreft eeöigszms veranderd, aan Haarlem liet weten, dat het op ge heel Bloemendaal niet behoefde te rekenen. Van dat oogenblïlc af was het, voor zoover wij dat al niet vis ten, duidelijk, dat er stroom en te genstroom liep in de meeningen van Gedeputeerde Staten en dat er op een flinke, afdoende grensverbetering van Haarlem nog een zware wijs zou gaan. Die indruk is er naderhand niet gunstiger op geworden. Ook toen de buitengemeenten om wie het te doen was, niet meer rekken k o u- d e n en tot een slotsom moesten ko. men, ook toen lcwam er nog geen schot in de zaak. Er is een korte tijd geweest, toen men dacht dat de stuk ken eindelijk naar den Haag waren afgereisd en dat het nu in enkele maanden bekeken zou zijn helaas, dat was een valsch gerucht, want nog altijd huizen do diverse papieren (en tot welk een dossier zullen ze zijn uitgegroeid) in do ambtelijke bureaux van het Provinciaal Gouvernement. Dit feit geeft te denken. Het wijst er op, dat niet alleen Gedeputeerde Staten van meening verschillen (wc wisten 'dat immers al lang) maar ook hierop, hetgeen erger is, dat het Col lege in zijn verdeeldheid geen oplos sing weet aan te geven, die Haarlem cemgermato- bevredigt en kans hèeft in de Kamers aangenomen te wor den. Misschien heeft de geschiedenis van den laatsten tijd die taak voor het College niet gemakkelijker gemaakt. De waarheid is toch niet te ontkennen, dat geen enkele partij met het voor stel zooals het nu door Ged. Staten werd samengesteld, tevreden is- De buitengemeenten, van wie een. stuk gebied gevraagd wordt, natuurlijk niet. In min of meer welsprekendo taal, met min of meer sehoono of sehijnschoone argumenten, een enkele femeente zelfs tot driemaal toe, heb- en zij hunne bezwaren, openbaar ge maakt, hopende dat de druppel den steen wel kon uithollen. Iiun verzet zal wel niemand verwonderd hebben, maar sterker is zeker nog, dat ook Haarlem zelf volstrekt niet met het aanhangige plan ingenomen was. Zoowel de commissie uit de burgerij als de Raad vonden, dat het niet ver genoeg ging en deden daarbij wijzi gingen aan de hand, „alsof," zooals een voorstander van een Haarlemsche grensregeling het uitdrukte, „zij het voor 't zeggen hadden.". Misschien werd bij die beraadsla gingen en beslissingen inderdaad een weinig vergeten, dat een compromis alles is wat hier bereikt kan worden, al moet aan den anderen kant erkend worden, dat ook de buitengemeenten overvroegen. Als Heemstede geen lcluit aarde van de parken, Bloemen daal zelfs geen klinker vr.n de buurt schap Ovcrvccn wil missen, dan wordt toch zeker dc werkelijkheid miskend. En wanneer de grenswijzi ging voor Haarlem iets te beteekenen zal hebben, dan zal zij meer moeten ontvangen, dan zij geelt. Geelt in den vorm van uitgaven voor aan vaarding van Schotens grondgebied, dat een deficit heeft en bovendien nog geeft als schadevergoeding aan dc omliggende gemeente die iets zuilen moeten missen. Om het nuch ter en duidelijk te zeggenals ik voor mijn verjaardag een wandelstok tel' waarde van vijf gulden cadoau krijg om mijn wankele schreden te schra gen en in ruil daarvoor aan mijn wel- mechende vrienden vijf gulden af dragen moet, dan word ik daar niet beter van. Ik noemde daar Schoten. Inder daad is deze gemeente de eenige, die het voorgestelde plan aanvaarden wil, dat haar uit de moeilijkheid helpt. Er ligt iets tragisch in. Vooral omdat de gemeente Haarlem dit kind, dat zich aan haar borst komt werpen, niet zonder uitzet aanvaarden kan. Uit den aard van de zaak is de ontvangst wat koel, „zeker, zeker, nijjn kina", zegt do pleegmoeder, „ik ben bereid mij over je 1 te ontfermen, maar niet in deze plunje". En zij kijkt ovor haar schouder naar een beter voor ziene kleerkast elders uil- Zoo is dus, wanneer wij het terrein van den strijd overzien, de situatie. Eén partij, me veel vvenscht te heb ben, verscnillende kleine paitijen, die in het geheel niets wenschen te ge ven, een groep scheidsrechters, uie in zichzelf verdeeld is cu ten slotte een super-arbiter, die den doorslag zal geven eu van wier antecedenten niet veel voor ons gunstigs bekend is. Dit is de Staten-Generaal. Het kan wel zijn, dat wij, rondkijkende naai de strijders in onze onmiddellijke na bijheid, het hoofdleger in den Haag uit het oog verliezen. Nu nog, na al les wat er voorgevallen is, kunnen Gedeputeerde Staten, als Hercules am Scheidcwege, nog drie paden in slaan hun eigen bod overeenkomstig de wenschen van Haarlem verhoogen, hun tegenwoordig voorstel handhaven en besluiten c'.e heele zaak te laten rusten. Neem aan, dat zij het laatste niet zullen doen, o.a. omdat dan de moeilijkheid met Schoten nog onver anderd blijft bestaan, dat zij dus plan I of plan II naar den Haag zenden - hoe staat de grensregeling er dan bij de Staten-Generaal voor? Vreemd genoeg, maar waar, is hc-t dat terwijl in de laatste jaren alles wijst naar- samenwerking, samenvoe ging, combinatie, om sterker te staan, in de Tweede Kamer een sentimentec- le sympathie heerscht voor kleine con glomeraten. Uitdrukkingen als „histo rische rechten" wcrdien vertroeteld en aangedikt, men kaatst er meo naar do tegenpartij, goochelt er mee in de linker- en in de rechterhand of in al lebei de handen tegelijk terwijl er toch geen verdienste in steken lean, dat oen kleine groep jarenlang een zelfstandige gemeente vormde, die niet tot volledige ontwikkeling komen kon. De bewijzen zijn in over vloed voorhanden. Hoelang heeft niet de grensuitbreiding van Amsterdam -geduurd? Hoeveel moeite heeft de uit breiding van Delft niet gekost? Hoe stroef gaat het niet met de samenvoe ging' van Noordhollandscho en Gelder- sche dorpen, waarvan men zeggen zou, dat er alles voor en niets tegen is? Do combinatie van de Zaansche dorpen tot één flinke, krachtige ge meente is in het begin'blijven steken. Van soortgelijke samenvoeging in liet Gooi schijnt niets te komen. Elke haan wil blijven kraaien op zijn eigen mesthoop. En hoe staat de Kamer, de Tweede bedoel ik, die feitelijk de eer ste, althans de voornaamste is, daar tegenover? Kan zij in naam van den geest des tijds, iets over haar kant laten gaan? Vertegenwoordigers van het platteland, -doordrongen van het hachje thuis, zien het met bezorgd heid aan, wanneer gehuchten zonder eigen beteekenis, niettemin zelfstan dig willen blijven en vergen liet dui delijke en afdoende bewijs: de kleinen, die ingeslikt zullen worden, konden afzonderlijk niet beslaan. Men schijnt aan dien kant minder de kloek voor- 1 uitdringentle phalanx, dan den franc- tireur te waardeeren. Hoeveel omslag wordt er niet gemaakt, om eens een voorbeeld te noemen, met oen zonder ling samengestelde gemeente als Haarlemmeruede cn Spaarawoude, die bestaande uit een groote fabriek en een landelijk gedeelte, overduide lijk voorbestemd is om op Je gaan in Haarlem aan den eenen ei> Amster dam aan den anderen kant'? En welk belang, welk historisch belang-, kan ei- mee verbonden zijn, dat dit dorp tussobcn twee groeiende steden zelf standig blijven moei? Ik weet wel, dat Heemstede en Bloe mend aal in zoover van <]e genoemde voorbeelden verschillen, dat zij wel degelijk flinke dorpen zijn, maar zij belemmeren zoncler twijfel de stad in haar groei en toch staat te vreezen, dat de plattelandsche bezwaren boven genoemd ook tegen de Haarlemsche wenschen zullen worden aangevoerd. Zoo staat dan klaarblijkelijk een g i' en s ver ander i n g van een stad als Haarlem er niet gunstig voor. Het baat niet om het te verbloemen, liet eenige middel om succes te behalen zal zijn, dat Haarlem in dezen toe stand van onzekerheid zich nog een6 duchtig doet gelden. Ik wil niet zeg den, 'dat Haarlem als de wenschende partij minder krachtig opgetreden is, lan de naburige gemeenten deden als afwerende partij, maai- uit den toe stand, hierboven geschetst, volgt toch zeker dat Haarlem nog een krachtige poging dient te doen om weifelende elementen tot haar zijde over te ha len. Door te wijzen op de onmisken- 2 noodzakelijkheid van haar uiG breiding, door den nadruk te leggen op de economische afhankelijkheid waarin de kleinere gemeenten jegens haai' verkeeren, door alles aan te voe- wat strekken kan om zoowel aan Gedeputeerde Staten als aan de Sta ten-Generaal de overtuiging bij te brengen, dat tegenover do opgeblazen historische rec.hten van de eene zijde toch ook toekomstrechten staan aan den anderen kant. Ik vreet wel: wanneer er nu niets van uitbreiding van Haarlem zou ko men zal de naast e toekomst de absur- diteit van den tegen woord igen t.oe-- stand nog scherper aantoonen. Het behoeft ons dus niet aan' vertrouwen te ontbreken. Maar zou dan al het nu rrodane werk t.e vergeefs zijn? Dat moet piet en dat mug niet. Daarom is het noodig, dat. Haarlem alles doet oin den eindpaal te haten, onder de kar wats van de omstandigheden, die het valt niet te ontkennen, op dit oogen- blik voor de stad, aan het Spaarne minder gunstig ziin. J. C. P. Stadsnieuws DE BOUW VAN EEN NIEUW GOUVERNEMENTSGEBOUW. B'liikens het vQorloopic verslag der Tweede Kamer, omtrent het wetsont werp. houdende de begrooting van in komsten en uitgaven van het Bouw fonds vooi- de departementen van Binnenlandfeohe Zaken en Landbouw en van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen werd-in de afdeehngen de hoop geuit, dat het vraagstuk van den bouw van een nieuw .gouverne mentsgebouw te Haareim zoo spoe dig mogciliik tot c-.-n einde zal wor den gebracht. E. S. M.-HALTE OPGEHEVEN. De halte van de E. S. M. aan den Ad miraal de Ruytcrwcg bij hel Slatuinen- pad. te Amsterdam, dc eerste halte dus over de brug, is opgeheven. Deze halte was indertijd bij wijze van proef ge plaatst. Zij lieeft niet aan de verwach tingen beantwoord. TENTOONSTELLING VAN SCHIL DERIJEN DOOR W. VAN DORT IN DEN KUNSTHANDEL SMIT. Juist een jaar geleden exposeerde deze schilder eveneens in denzelfden kunsthandel en werd bij die gelegen heid in ons blad besproken. 1-Iet ligt, zou men zoo zeggen, voor de hand, d.at het werk zich in dat tijdsbestek niet noemenswaard gewijizigd. heeft. De schilder as er blijkbaar nog niet aan toe de hem eigen hfcndgemakke- lijkheid op te geven en van zijn kleur een dieper beteekenis te vragen dan het vermogen om, handig gesteld, en het impressionistisch weergeven go- trouw blijvend een, zij het oppervlak kig, bekorend schilderij te maken. Al leen is hij misschien wat minder gul met in de verf geteekende contouren geworden; wat een vooruitgang zou kunnen beduiden. Doch liet wil mij toeschijnen dat deze schilder bovea al een meer zichzelf rust geven van noode heeft en een veredeling van zijn kleur nog best velen kan. Vooral zoo men de hier geëxposeerde schets- teekeningen on krabbels bekijkt moet men tot de conclusie komen dat zajn handschrift noch buitengewoon fraai noch karakteristiek is. Het lijkt mij hij ons tot iets werkelijk heel moois vaak als ik dit werk bezie of de schil der ï-uzie met zichzelf heeft, en dat te komen, eerst met. zicli zelf in het reine dient te zijn. De haast tot pro- duceeren kan dat misschien lang te'- genhouden en dien ruzietoon zelfs cronisch maken: we hebben dat bij andere, oorspronkelijk veel taapper schilders ook wel gezien; men denke maar eens aan Hobbe Smith wiens schilderkwaliteiten ook zoo vaak de, grondeigenschappen van zulk een schilder op veel nobeler werk zouden doen hopen. Wij hebben vroeger al dc carrière van dezen schilder Van Dort verteld: hoe hij oer.-t ansjovis- visscher, pas op betrekkelijk biteren datum aan 't schilderen ging en in het buitenland bij groote meesters in de leer kwam. Wij behoeven dat nu niet nog eens op te halen. Met genoe gen zagen wij een werk terug waar, wij reeds vroeger met waaxdeering over schrijven konden: een paar ach terstevens van tjalken in een neveli- gen ochten-athmospheer waarin een paar meeuwen rondvliegen. Er is ook weer een binnenhaven uit Bergen op Zoom, waarvan de aardige com positie en de gezellige lokale toon opvalt, maar waarin een paar kleu ren te bruut ingetikt staan en de gaaf held verminderen. Ook herinner ikv mij graag een bomschuit „op de' slik" dat eenge,makkelijk geschilderu en beschaafd-kleurig werk is. Maar zoo we ons niet bedriegen zal, om tot eenige bijzondere belangrijkheid te komen bij Van Dort een meer pein zende geest de rapheid der handen moeten in bedwang houden en een. matig raffinement zijn eenigszins Rotterdamsclie allure moeten kal- meeren. Dat gaat niet in één jaar. Het is niet buitengesloten, dat we veel later gansch anders over liem 10 oordieelen hebben. Bewonderend zon der restricties, J. H. DE BOIS. Regularisatie van het schildersbedrijf. Betere werkverdeeling'gevraagd Het schilderwerk is goedkooper geworden. Het Plaatselijk Comité van Actie tot regularisatie van het Schilders bedrijf heeft een circulaire rondge zonden. waarin het er op aandringt het schilderwerk niet alleen in den zomer te laten verrichten. Dit toch heeft ten gevolge, «.lat het in dat sei zoen te druk is. terwijl gedurende de andere gedeelten van het jaar werk loosheid in het vak heerscht. Betere werkverdeeling is zeer gewenscht. Zeer veel schilderwerk kan uitstekend in den winter verricht worden. Het comité lveeft in dit opzicht zeer veo) meid'ererkiiig van de ge meentebesturen ondervonden en doet een beroep op eigenaars en Irene ei ders van woningen, om ook zooveel mocreliik aan een practische werkver deeling in het schildersbedrijf mede- te werken, hetgeen ook een uitmun tend middel is tot bestrijding dei- werkloosheid. Door dé drie vakbonden, waarin de schildersgezellen ziin georgani seerd, is in het. iaar 1921 een bedrag van bijna zeven lionderd duizend guit- den aan werkloozen uitkeeringen be steed. Tevens wordt er in de circu laire de aandacht ap gevestigd, dat de materialen zeer belangrijk in prijs ziin gedaald met het gevolg, dat het schilderwerk veel goedkooper kan worden uitgevoerd. .TENTOONSTELLING. Zater lag a.s. zal iu de antichambre van de Raadszaal aan het Prinsenhof een tentoonstelling van photogT.nfieen geopend worden, wel ke een gevolg'is van een cursus aan de Volksuniversiteit, die hier- tor stede door den heer Gerhard gegeven is. Tal van bekende amateurs zullen er ■aan deelnomen. BEGRAFENIS J. RATELBAND- - De teraardebestelling van het stof- fel'ik overschot van den heer J 1U tt.bfmd, in leven notaris te Haar lem, zal plaats hebbrn Vrijdag 32 uur op de Algemeens Begraafplaats .'ngbüg Kleverlaan. DOOR INSPANNING UITSPANNINC. De tooneelverceniging „Door Inspan» ning Uitspanning" geeft Donderdag avond i Maart in den Stadsschouwburg een opvoering van het blijspel in drie be drijven „Platonische liefde". Van ouds draagt hei terrein, gele gen ten Zuiden van de Van Merlen- laan, op den hoek van den 1 heren weg, den naam van „grotstuk". Het is nu, zooaJs wij gemeld hebben, be stemd voor bouwterrein. IIc0 dat bouwterrein verdeeld zal worden toont bovenstaande teekenin-g, die ons wel willend werd afgestaan door den lieer 1). F. de Wilde, makelaar en aanne mer te Heemstede. Wij hebben eens, door dc wclwil- lendheid van den heer De Wilde daar toe in staat gestold, een kijkje geno men in liet „Krotstuk Het is een mooi, .heuvelachtig stuk boscii. be plant hoofdzakelijk met deinie- en eikeboomeii. niet zoo goed onderhou den als liet overige bosch van Groe nen daal omdat, hei tot het voor publiek afgesloten gedeelte behoort. Daardoor juist, heeft hel een ongerept voorko men; do vogels zijn er geen bezoekers gewoon, eenige begonnen bij onze na dering angstig te krijsohon maar an dere waven cr die de lente al „in 't hoofd" hadden en het hoogste lied uit zongen. E11 nu de „grot"! liet is al meer gezegd: Sic transit gloria mundi (zoo vergaat de roem der wereld), maar wij willen het hier herhalen, want het past uitstekend bij de situatie. De grot is niet meer. Wat eens een overkoepeld gewelf was, waar teil tijde dat Jhr. Van Mer- len eigenaar van Grocnendanl was, tuinmeubelen stonden cn waar op mooie zomerdagen wel tliec werd ge dronken, dat is nu niets meer dan een onoogelijke put, met hall-vergane wan den van gruis en kalk. De „koepel" heelt den tand des tijds niet kunnen weerstaan, is ingezakt en op den bo dem vafl de put terecht gekomen; de ingang is als zoodanig bijna niet meer te herkennen. ZooaJs uit onze teekoning büjlet lag het oorspronkelijk in de bedoeling de grot als middelpunt van bet terrein to laten -voortbeslaan; of dat bij den de- sol alen toestand waarin zij verkeert nu nog mogelijk is, zal dc toekomst loeren. I n ieder geval moet er heel wat aan „opgeknapt" worden! Het -grötstuk is ongeveer 5 H.A groot. Muziek Symphonie-Orkest „Eruplio- nie", Velseroord. Het jubileum-concert waarmede „Euphonie" pas geleden zijn vijfjarig bestaan herdacht, werd Dinsdag avond. nogmaals gegeven inde concert zaal „Tivoli", ditmaal publiek en to gen entrée, terwijl de eigenlijke her denking alleen plaats had gehad voor leden en begunstigers. Een ieder kon dus genieten van het mooie programma dat de directeur, de Haarlemsche musicus Marinus Adam, voor die gelegenheid met de leden van „Euphonie" had klaarge maakt. (En dat was waarlijk de moei te waard. Men zou heuscli niet verwachten op een buitengemeente zulk resultaat van toewijding en muzikalen zin te vernemen; ronduit gezegd, ik sta er van te kijken wat de heer Adam met zijn liefhebbers van. Velseroord aan durft, en wat hij er mee bereikt. Ze ker, er blijft voor hem nog veel te doen, maar ook dat is hem toever trouwd. Het programma opende met een goed geschreven .Tubilennvsniarsoh van den dirigent die met brio ge speeld werd. Kelor Bella's „Ouver ture romanliquc" geboot daarop een vertolking die voor dilettanten alles zins belangrijk mocht boeten. Daarna hoorden wij „Ases Tod" uit de Ju Peer Gynt-suite van Grieg, welk nummer op een paar ongelijke atta ques nu, hoogst verdienstelijk uitge voerd werd. Hetzelfde was liet geval niet een gedeelte uit het ballet van „Rosamundft" van Schubert, waarin vooral de fluit en de klarinet fijn spel te liooren gaven. Het hoofdnummer van 't eerste gedeelte van den avond was echter de „Suite Oriëntale" van Francis Popy, waarvan het tweede gedeelte 0111 hc-t mooie cello-spel een extra applaus verwierf. In lil „Les Alinées" genoot het publiek van liet duospel van fluit en klarinet, terwijl de kopers in IV „Patrouille" zich zeer verdienstelijk onderscheidden. liet tweede deel van den avond went ingeluid door den brillantcn marsch uit Wagner's Tannh.Luser, do intocht der gasten op den Wartburg. Daarna kregen we „Dorfkinder-Wal- zer" te liooren, een zeer melodieuss wals. De strijkers lieten zich nil ne mend gelden, ook de tweode violent hadden hiertoe in dit stuk de gele genheid, want zij krijgen meer de 1110 lodie te spelen. Een raak dynamisch effect bereikte de dirigent met het resccndo in 't begin en later bij do herhaling. Een uitgebreide fantasie op Bizet's „Pöcheurs de Perles"beieefdo slechts één zwak momentje, verder weder voer deze zinrijke muziek alle recht. En tot ©lot klonk de bekemdo „Hoch- zeitsmarsch" van Mendelssohn, al leen eenigszins twijfelachtig bij den a an van van een der reprises. Een concert waarmee we leden cn directeur van „Euphonie" kun nen geluk wenschen. En nu alweer met moed en volharding verder naar mooier en beter. Steeds „Excelsior!" JOS. DE KLERK. GELDLEEN ING. Naar men ons mededeelt heeft de gemeente Ilillegom een leeping van f 560.000 ton behoeve der Waterlei ding aangegaan door tusschenkomst van de Haarlemsche Bankvereeniging te Ilillegom. Uitgaan CONCERT. Maandag a.s. zal in de bovenzaal Gemeente- Concert ge bou w Vc r een i - ging" een conceal, plaats vinden te ge ven door de pianiste Ilélène Eticnnc en den violist E. A Cats. Het programma zal bevatten wer ken van Césax Frank (Sonate A maj.) Sylvio Lazzari, Cyril Scott, Phyllis Norman Parker. SCHOUWBURG JANSWEG. Zondagmiddag 4 Maart om half drie geeft Albert Vogel dc be roemde declamator een voordracht over 10 dagen van Napoleon van Christian Dietrich Krabbe. AUbert Vogel is de laatste jaren niet moer in Haarlem geweest, maar wel in an dere steden van ons land, waar hij vooral den laatste» tiid veol suoccs oogstte. Dr. Gerard Hauptnian, schreef 23 Jan. 1923 „Albert Weel is een meester in de voordrachtkunst van den eersten rang." We hopen dan ook dat deze kunstenaar in Haarlem een goed onthaal zal kobben. Zondagavond komt liet opierotte- gczolschap van Max Gabriel met do mooie operette ..Domme Doortjc". Deze operette heeft vroeger in het Kembr-i mitt bonter tc Amsterdam veel snees gehad. Dc hoofdrolclen worden vervuild door dezelfde personen uit de lx-kendo operette, die hier zooveel succes had „Dc Bajaderre". Do da mes Marie Hodschat. Marie Schafstal, dc hoeren Meermans en Max Dekker hebben de hoodrollen. G E E N Z ANC. W EDSTR IJ D. I Iet bestuur van „Haarlem's Zang- gonot" heeft do volgende circulaire aan zangverenigingen rondgezonden: ,,ln verband met do door ons aan u toegezonden kennisgeving moeten wij tot ons leedwezen medodeolen, dat loor bestuur en comité in de vergade ring van 9 Februari besloten is, den voorgenomen Nationalen Zangwed- strijd niet te doen plaats hebben en dit wel om de volgende redenen: Ten 1ste. De tijdsomstandigheden, die vele ver- cenigingen in een moeilijke positie brengt; Ten 2de. Enkele bepalingen, waaraan men zich volgens den Bond van Koordirigenten moet onderwer pen, wil men niet met dien Bond in conflict komen. Volgens deze bepalin gen zouden zang vereen igingen, wier dirigent niet bij den Bond is aangeslo ten, van deelneming uitgesloten wor den, zoodat we nog verder verwijderd zijn van verbroedering in de zangers- wereld, die immers zoo hoog noodig is. Ook wcnscht die Bond zich tc be moeien met financieele aangelegen heden betreffende den wedstrijd, wat do eer aantast van onze Liedertafel, die in haar 55-jarig bestaan nimmer in bare vorpliohtingen is te kort ge schoten. Evenwel blijven wij rekenen op uw aller medewerking. Wanneer do donkere wolken zijn afgedreven en wanneer wij door geen beperkende be palingen meer worden gedwongen, zullen wij do eersten zijn, om het eenmaal opgezette plan tot uitvoering te brengen.' PERSON" AT.TA'. In een commissie, ingesteld door liet Hoofdbestuur van het Algemeen Ned. Verbond om te bcstudeoren het vraag stuk hoe Zuid-Afrikaunsehe studenten op do boste wijze in Holland kunnen -,tu- deeren is benoemd pTof. dr. A. A van Schelven van Haarlem. Benoemd zijn tot reserve tweede- luitenant bij het wapen der Infante rie l>ij bet 10e regiment do vaandrigs B. H. Moerbeek en J. M. Immig, bei* den van het korps.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1