40e Jaargang No. 12180 Verschijnt dagelnks, behalve op Zon- en Feestdagen DONDERDAG 1 MAART 1923 LEflfTS DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.571/,. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.571/,franco per post f0.65. Post Giro 33810. Uitgave der N.V. Lourcns Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIENVan 15 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 1—4 re?e 60 Cts per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. A contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie: Groote Houtstraat 83. Telefoonnrs. Redactie 600 en Administratle724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmulden, Beverwijk enas. DRIEHU1ZERKERKWEG 3, VEL8EN, TELEFOON 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD itgeiuia Heden DONDERDAG x MAART. Schouwburg Jansweg Vierde abonne mentsconcert met bet Strijkkwartet Quatuor Poulet, 8 uur. Cabaret Modem". Raaks 13: Ma- tinée 3 uur; voorstelling 8 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.30—5.30 en 's avonds 8u uur: Concert. Cinema Palace Foyer: Middag- en Avondconcert 3.30—5.30 en 8—11 uur. Bioscoon-voorstell Ineen. VRIJDAG 2 MAART Stadsschouwburg, WiLsonsplein: Wiener Hofburg Theater: „Das Kon- zci-t", S uur. Cabaret „Modern", Raaks i3 Ma tinee 3 uurvoorstelling 8 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.305.30 en fs avonds 811 uurConcert. Cinema Palace Foyer: Middag- en Avondconcert .30—5.30 en 811 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Luxor-Theatcr, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg ">e Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorst,clling, S uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. De lange duur van processen. Aleemeen is dc klacht over den lan gen duur van civiele nrocessen. 't Pu bliek begriipt niet, waarom voor een dikwijls eenvoudig geschil, zooveel liid noodig is en wijt dat soms aan do rechtbank, die het te druk heeft, meer aari de pleitbezorgers, de advo caten, die geen SDoed genoeg maken. Wii gelooven dat 't ligt aan beide. Aan het eerste kwaad', overlading van sommige Rechtbanken, is weinig te doen, zoolang de zuinigheid uitbrei ding verhindert. Maar hoe staat liet roet de trage afhandeling van zaken door de advocaten en procureurs? Het gebeuld maar zelden, dat lèeken een civiele zitting bijwonen. Meestal is er niemand tegenwoordig, Jan de Rechtbank, de deurwaarder en (ais het een drukke rol is) een zwerm van advocaten in de tradition eeie toga met. bef en baret, broederlijk naast elkaar op banken gezeten. Broederlijk is het woord. Spreekt een advocaat niet van zijn colilega als geachte „confrère", ook in het scherpste pleidoo Maar Jet op. De president opent de zitting. De deurwaarder roept eer paar namen af: „Jansen contra Pie- tersen." Een van de advocaten staat op en zegt: „Veertien dagen uit del gevraagd voor antwoord, mijnheer de president." Daarna gaat hii weer zitten. Onmiddellijk staat een andere advocaat op en zegt„toegestaan, mijnheer de president." Do president maakt een aauleeke- ning. De deurwaarder roept en nieuwe zaak at ..Kla-discn crhlra Witlemson". Opnieuw staat een ad vocaat overeind en vraagt: „vier we ken gevraagd voor dupliek, mijnheer de president." Nauwelijks zit hij weer. öl' zijn antagonist, de pleitbe zorger van Willem,sen, is omhoog ge schoten en zegt„toegestaan, mijn heer de president." De president maakt een aanteéke- ning. De deurwaarder roept een derde zaak af. Het is mogelijk, dat hierbij pleidooi gevraagd wordt en dan bLiikt, dat ook de Rechtbank, zij het dan tegen haar zin. de verhan deling rekt, want de president noemt soms een datum over een half jaar of langer. Maar het kan óók zijn, dat het sp&Uetie van uitstel vragen en uitstel geven voortgaat, den heelen morgen door. Aan 't eind begrijpt de leek hoe het mogelijk is in een paar uur door een lange roi heen te ko men, er wordt weinig of niets afge daan. Kraaien', die 0111 beurten uit hup pelen gaan, daaraan doet het taf reel m do civiele zitting onweerstaanbaar denken- Broederlijk is do een den ander met uitstel ter wille. Het woord confrérie is uitstekend op zijn plaats. Wel kan het een enkelen keer voorkomen, dat er een herhaaldelijk om uitstel gevraagd, een bee tie krib big ten arittajpord geeft „voor de laatste maal, mijnheer de president", maar in het algemeen maakt men el kaar het leven niet lastig. Hodie nnhi. eras tihi, heden ik, morgen gij- hn de rechtbank hoort en ziet dal aan, eigens den lot nu toe geldenden re- go! van. lijdelijkheid van den rech ter. Zeker, de taak van den advocaat Kan nioeiliik en tiidroovend ziin. Copieerwerk kan hii overlaten aan 7.'.in klerk, alles wat ontworpen moet worden komt op ziin eigen hoofd uit ziin eigen hii kan hii liet zoo volhaadig hebben, dat er iets blijft liggen. Maar dat het ge makkelijk uitstel krijgen niet kan lei den tot onnoodig uitstellen en ver schuiven van lastige en vervelende zaken, zouden wij niet durven zeg gen. En de wetgever ook niet. Want eindelijk bestaat dan nu het plan, om de lijdelijkheid van den r.eobter op te heffen. Niet alleen de termijnen voor de conclusie in eerste instantie zullen door hem worden vastgesteld, doch ook ieder uitstel zal aan zijn oordeel moeten worden onderwor- AJ thans wanneer het hieuw inge diende wetsontwerp door de Kamers wordt aanvaard. Rekenen is moeilijk. Onlangs hebben wi.i er op gewezen, hoe weinig openbaarheid er gegeven is aau alles wat liet Raadsbesluit aan gaat betreffende gronden naast den Zeeweg. Zoo was tot nu toe geen ex ploitatierekening voor die terreinen gepubliceerd. In die leemte heeft Bloe- mehdaalsch' Weekblad van 17 dezer voorzien, door een schema af te druk ken, dat hij liet gemeentebestuur van Bloemend aal was ingediend. Een Week later vinden wij evenwel in hetzelfde blad eon rectificatie in de optelling van de ontvangstcijfers in bedoeld schema. Het is „Een Huismoe der", die de verschillende posten opge teld. heeft en tot een totaal gekomen is van vier ton minder dan de op telling van den samensteller van het schema. 1 H.A. langs den Boulevard a f 25Ü.00Ö f250.000 2.5 H.A. bij de Israëlitische Begraafplaats A f 80.000 200.000 15 H.A. vanaf de I-Iaarl. Watcrl. naar de zee A f 50.DUO 750.000 15 H.A. vanaf den Boulevard naar O verveen af 30.000 f 1,200.000 116.5 H.A. in het midden gedeelte a f 20.000 f 2.330.000 Totaal f 5.130.000 Aldus de officieele telling. De Huismoeder, ofschoon in haar huishoudboekje zeker niet aan derge lijke groote Ledragen gewoon, heeft de cijfers kloekmoedig opgeteld en is tot de merkwaardige ontdekking ge komen, dat het totaal niet is f 5.130.000 maar f 4.730.000, dus f 400.000 minder, waardoor de begroeting niet met een winstsaldo van f 130.000, maar met eèn verlies van f 270.000 sluit. Y\ ie deze becijfering indiende, heeft deze fout niet ontdekt. De leden van het gemeentebestuur, die haar onder de oogen kregen, hébben het evenmin bespeurd. „Geeft geen dezer hoeren", vraagt de I-Euismoeder, „zich de moei te iets na te rekenen? Wij huisvrou wen schijnen dan toch wel even ern- s tig ar op dat punt te zijn. Een goede huisvrouw rekent alles na wat har ei huishouding betreft en ik geloof. wel dat wanneer wij vrouwen eens een op tel fout-maken 111 onze huishoud reke ning' van bijv. i 4-0 dit door de heeren eclilgenooten. wel opgemerkt zou wor den. Waarom kan zulks in onze ge meente-huishouding niet? Of is zoo'n foutje niet de moeite waard?" Het is scherp, maar verdiend. De Bloemendaalsche mannen die het ver wijt treft, kunnen niét beter doen dan het hoofd buigen en het met een klei nen variant Staring nazeggen: Eén vrouw is twintig mannen te erg. Het plan tot aankoop van de gron den wordt er intusschen niet aantrek kelijker door. Niet van pas. In een door ons uit een ander blad overgenomen verslag van de begrafe nis van den oud-burgemeester van Edam, den heer li. J. Calkoen, staat te lezen, dat Jhr. Mr. F. W. van Sty- runi van hier gezegd zou hebben: dat- de overledene de incarnatie was van het Fransche spreekwoord „charité bien ordonnée commence par soi m6- me"(verstandige weldadigheid be gint bij ons zelf). Natuurlijk heeft de heer Van Sty- rum dat niet gezegd, maar juist het tegenovergestelde. Dat Calkoen liet vleeschgeworden tegendeel van dijé cynische beginsel is geweest. Wij hebben den burgemeester van Edam niet intiem gekend, maar toch genoeg, om 'daarvan zeker te zijn. Wie met hem in aanraking kwam, was vóór alles overtuigd van zijn groo te goedhartigheid en welwillendheid; turend door ziin groote lirillcglazen kwam hij op je af, schudde je de hand, zocht naar een punt van aanraking om je iets vriendelijks, iets belang stellends te zeggen. Een 'man 0111 je verminderden le venslust aan op te frisschcn, om je tijdelijk sombere stemming mee te ver jagen, een hartelijk man, een goed man. Bij leven en bij sleuven hoeft Cal koen tallooze vrienden gelnul. Zoo veel, dat toen hij 1111 pas begraven werd, verschillende mcnschcn, die daaraan uiting hebben willen geven, niét aan het woord konden komen omdat het hun onmogelijk'was, heen te dringen door de dichte rijen van de vrienden, die Calkoen de laatste eer kwamen bewijzen. I11 de snelheid van het couranten-, werk kunnen foutjes niet uitblijven. 1-Ict is eigenlijk nog een wonder, dat er zoo weinig vergissingen voorkomen. Maar deze mocht niet onweersproken blijven. En wij licbbni van dé ge'e- gcnheid geprofiteerd, óm ook onzer zijds don doode bij zijir uiiusurt nog dit korts woord van waardeer ing mee HOE STAAT T MET de exploitatie van het Bloemendaalsche strand? We zijn in staat eenige mededeelin- gen te doen. over do exploitatie van het Bloemendaalsche strand voor hot aanstaande seizoen. Veèl veranderingen zullen er niet plaats hebben; de heer Dijkhuis pacht weer het strand en de heer Dij les tra de tent. Van veel belang is de mededeeling, dat nu ook een zuurstof-apparaat aan wezig zal zijn, zoodat aan eventueele drenkelingen spoedig de vereischte hulp kan worden verleend. F.n wan neer de pogingen, die worden aange wend om i u Bloem endaal een red dingsbrigade op t-e richten, mogen slagen, dan belooft deze gemeente een model-badplaats te worden. Aan de firma J. Backhuijs en Zoon te Amsterdam is vergunning verleend, over den Zeeweg een autobusdienst te exploiteeren, die in de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus op geregelde lijclen (vermoedelijk om het kwartier) zal rijden, tegen oen tarief, dat niet hooger dan dertig cents pér persoon mug wezen. In de maanden April en September zal de autobus, (lie er fraai uitziet, óók lijden, maar dan op on geregelde tijden. Stadsnieuws HANDELS- EN KANTOOR BEDIENDEN. De afdeeliue Haarlem van den Ale. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden vergaderde Woens daeavoncl in een der 'lokalen van De Centrale. Het bestuur had de goede gedachte te gehad deze vergadering te doen -openen met eenige goed gespeelde nummers, door een 5-tal dameeleden fva-n de mandolineclub ,,-Aipollo", waarmede de uitvoerster^ een welver diend applaus verwierven. Hierna werd begonnen met de agenda. De heer W. Barteils bracht h.et jaar verslag uit en memoreerde verschil lende zaken, welke het afgeloopen jaar waren gepasseerd. Het ledental, dat 1 Januari 1922 123 bedlroeg. was op 1 Januari 1923 gestegen tot 13S, plus 1 adspirant lid. Ket aantal werkloozen was ver groot. Uit liet financieel verslag ne men wii over, dat ruim f 400 werd ontvangenuitgekeerd aan werkloo- zengelden werd f 100. Er is een batig saldo van f 83.78. De 'begrooting welke hierna in be handeling kwam, sloot met een be drag aau inkomsten en uitgaven van f 398.78 1/2. Besloten werd voor de mandolineclub uit te trekken een be drag van f 5 subsidie, eveneens voor (U muaiekvereeniging „Excelsior", voor „De Stem des Volks" ook f 5, terwijl als subsidie voor de Volks universiteit werd vastgesteld een be drag van f 10. Nog werd besloten dc 4 aandeel en voor het Vollcsgebouw de commissie voor Exploitatie van liet- Volksgebouw aan te bieden. Tot leden der kascommissle ïoor 1923 werden benoemd de heeren van Ake. van Steen en Groenendaail, Tot bestuurders werden gekozen de heeren Popos en Boekhorst. Tot leden van de vaandelcommissie werden gekozen de heeren van Steen, van Ake. Looy, en Hooglucht. Hierna werd de vergadering met een woord van dank aan den secre taris. voor diens veile werkzaamheden door den voorzitter den heer Kruiff, gesloten. KAMER VAN KOOPHANDEL Van 25 Augustus9 September a.s. zal te Rotterdam op initiatief van de Vereenigïng Neder]andsch Fabrikaat, een Nationale Nijverheid sten toon stelling gehouden worden. Deze tentoonstelling heeft ten doel in den tijd van de herdenking van de 25-jarige Regeering van H. M. du Koningin meer bekendheid te geven aan de voortbrenselen der Vader- landsche Nijverheid en een beeld te geven van de ontwikkeling der Ne- derlandsche Industrie in de laatste' kwart eeuw. De prijzen van de plaatsruimte in de» zalen, benevens verdere gegevens liggen op het bureau van de Kamer ter inzage. EEN IIOOGE LADING. Een vrachtauto, komende uit Amsterdam, bleek zóó hoog-met huisraad geladen te zijn, dat het gevaarte niet onder de Amsterdamsche Poort door kon. De chauffeur moest weer over het smalle brugje achteruit terug rijden om langs den Heerensingel de sfcadi binnen te rijden. Een en ander ver oorzaakte daar Woensdagmiddag eenige stagnatie in liet verkeer. VERKIEZINC PROV. STATEN. Democratische Partij. De lijsten van dc Democratische Partij in rle verschillende kieskrin gen van Noord-Holland zullen wor den verbonden; zoo meldt liet N. v. d. D. DE BURGERWACHT. Ouzo lezers zullen zich herinneren, dat bjj do be handeling van do geraeentebegrooting voor 1923 de Raaj niet 10 tegen 15 stelli jnen het voorstel van B. en W. om aan de Burgerwacht een subsidie van f 2500 liet voortbestaan Een gemeentelijke faecaliën-auto 3200 L. inhoud Wetj met de paarden! Elke lezer kent natuurlijk wel dien dreunenden en daverenden stoet van wagens, die af en toe ergens stil staat, om de faecalièn op te zuigen en weg to voeren. Op den voorsten wa gen stond een lawaaierige en stam pende machine om de zuigpomp in werking te stellen en op dc vier volg- wagens lagen de dikke slangen en an dere benoodigdhedeu. Oogbekorend was dc aanblik van dien stoet niet, maar deze was toch noodig en nuttig. Zooals evenwel in bijna alle andere dingen op dit ondermaansche, komt ook hierin een verandering en nog wel een groote. Die rammelende stoet wordt name lijk vervangen door een grooten auto, een „Magirus"- De chassis is zwart en het bovengedeelte van den wagen fraai groen geschilderd- Woensdagmiddag twee uur lieeft het gevaarte op het Houtplein „proefge- werkt", in tegenwoordigheid van wethouder Mr. Heerkens Thijssen, eenige raadsleden en ambtenaren. Natuurlijk stond er dadelijk een groote haag van nieuwsgierigen om heen, die met belangstelling toeke ken. De wethouder bleek over het re sultaat nogal tevreden te wezen. Daar bestaat dan ook wel eenige reden voor. Deze nieuwe machine kan: een hoeveelheid van 3200 L. opzuigende oude nog niet eens de helft Een gedeelte van het publiek was er vooralsnog niet bijzonder mee in genomen. Een voorbijganger hoorden we af keurend mompelen „Daar gaan je belastingcentjes Een ander zei tot zijn kameraad; „Je belastingbrieffie zal wel min stens vier duiten zwaarder worden!" ,,Nou, reken maar!"' was het over tuigde antwoord. Voor hen en anderen, die misschien óók zoo mochten denken, deelen wij evenwel mede, dat de Gemeenterei- niging door de iugebrnikneming van dezen nieuwen auto vijf paarden min der noodig heeft. 1 Een aanmerkelijke bezuiniging dus. Als de machine haar werk gedaan heeft en de slangen weer zijn weg geborgen, worden aan weerszijden twee bruine zeildoeken neergelaten, zoodat de met-ingewijde voorbijgan ger niet kan zien, wat er iu dat vehi kel verborgen zit. Dus als iemand een grooten, groen- geverfden auto No. G 24436 over de wegen ziet rijden, dan weet hij nu, dat het onze nieuwe gemeentelijke faecalien-auto is. We zien nog eens den tijü naderen, dat een paard als een zeldzaam voor komend dier beschouwd wordt. DE BROEDERSCHAPSFEDERATIE. I11 het zaaltje van „Rosehaghc" aan d,o Hoofmanstraat hiekl Ir. D. de Clercq voor de afdeeliug Haarlem der Broeder schapsfederatie oen lezing met lichtbeel- don over het onderwerp: „Het Elnura- strafsvsteem in Amerika'-'. Onder de aan wezigen waren o.a. Mr. W. H. Hoyer, Of ficier van Justitie, de heer E. II. Tenc- kinck, Commissaris van Politie, en de heer E. Cousjja, directeur der Strafge- vangeuis alhier.» De voorzitter, do heer J. If. W. Haber- mchl, richtte in het bijzonder tot deze drie heeren een hartelijk woord van welkom en sprak er verder z\jn vreugde over uit, dat do heer Do Clercq bereid gevonden was, over dit onderwerp hier te willen komen spreken. Z.i. moet de ge dachte veld gaan winnen, dat gevange nen niet meer als melaatschen beschouwd en geschuwd moeten worden, maar als zieken, die medicijnen van noode hebben. H\j vorlecndo'hierop het woord aan den heer De Clercq. Deze liet allereerst eenige plaatjes uit de gevangènis alhier zien, die we dezer dagen ook reeds van den heer Cousijn gezien hadden. De heer De Clercq gaf er evenwel een heel andere toelichting bij; hij zag er niets goeds in en eritiseerde op scherpe wijze het cel- loven; in een cel, zei hii. kan het niet anders, of de menschen gaan er geeste lijk en lichamelijk dood. Wanneer men iemand zijn vrijheid ontneemt-, heeft men niet het recht om ook zijn gezondheid en zijn leven te nemen. Heel anders, beter, practischer en meer menschiievoDd vond de heer Do C'lerc.q het Elmira-strafsysteeui in Amerika, dut een vinding is van den Amerikaan Brockway, die vijftig jaar geleden de Amcrikaanschc regeering er toe krijgen kon, de veroordeelden tusschen 1(5 en 30 jaar aan zijn hoede toe tevertrouwen. „Geef mij," had Brockway gezegd, „dio menschen die voor den eersten keer ver oordeeld zijn, dan zal ik laten zien, wat een liefdevolle behandeling vermag." En Brockway, ze-, de heer De Clercq. heeft inderdaad bewezen, dat ziin sys teem iu die halve eeuw zogenrijk go- werkt heeft. Het is voor het grootste ge deelte de schuld van het milieu, waarin de veroordeelde is grootgebracht, dat hij misdadiger is geworden. Zij, die in goed» huizen in tuindorpen wonen, zullen niet zoo gauw tot do misdaad komen, als de 'tukkers, dio ::i krotten huizen. 111 slop- veroordeelde mag niet alleen gelaten, maar bezig gehouden' worden; hij moet afleiding hebben. Amerika is een jong volk, dat niet als het Nederlaudselie een ouda traditie heeft meo te sleepon. De veroordeelden (die in on-, laud „verge- tenen" zijn) moeten gebracht worden in een milieu van vriendelijkheid, goedheid, arbeidszanmlieid, lichamelijke gezond heid, maar bovenal in een sfeer van lief de. Do veroordeelden mooteu kunnen zien, dat het de bedoeling is om hen bo ter te maken. Het woord „gevangenis'-" moet plaats maken voor dc uitdrukking „Vorbcter-inricht-ing", waaruit de men schen geheel anders, verbeterd, nis meusch ontslagen worden, dan zo er in gekomen zijo. De veroordeelde moet by het verlaten der inrichting zichzelf niet meer herkennen, opdat hij weer ecu ge voel ym" zelfrespect krijgt. Van de hou- derd menschen, die op dezo wijze in Ame rika geholpen werden, zijn er SO op den goeden weg gekomen. Nooit wordt 'oei' veroordeelde in Amerika vrijgelaten, of hij krügt ergens «en vaste, plaats; gelukt dit niet, dan wordt hij weer teruggono-, men, om hem tegen eventueel kwaad te behoeden. Bjj ziin vertrek zegt de direc teur tegen hem: ,,Doe nu geen gekke din gen meer; mocht je werkloos worden, koog dan gerust terug. We zullen je niet iu den steek laten!" Iu Amerika be staan mi 60 a 70 van zulke inrichtingen. Brockway zelf is dood, maar ztfn werk wordt door zijn opvolgers op dezelfde wijze voortgezet. Wanneer een veroor deelde by den directeur komt, moet deze eerst alles omtrent ziiu verleden, en voorouders weten, opdat hij als het ware een opengeslagen boek voor hem is. Blij kens een statistiek heeft Vg l>ijna alle veroordeelden, de alcohol een rol ge speeld. „Kunt u vroeg de heer De Clercq met verontwaardiging, „nu begrij pen, waarom wy den alcohol haten, zoo bitter haten? Als iemands hersens vol alcohol zitten, kunnen er immers geen goede gedachten uit voortkomen." Zoo wist dc heer Do Clereq nog voel goeds van het Elmira-stelsel te vertellen. De lichtbeelden, dio de heer Sipkes daar bij op het doek bracht, waren zeer be langwekkend. Na deze rede, (lie met applaus beloond werd. had een gedachtenwisseling plaats waarbij o.o. opgemerkt werd, dat do hoor De Clercq hot eene stelsel wel een beetje te zwart tegenover het andere ha,t afgeschilderd. Speciaal werd de ge vangenis te Haarlem als een goede in richting geroemd en ook werd er op ge wezen, <iat de Toclasseering uitnemend werk verricht. Do heer De Clereq beantwoordde alle sprekers, .maar- icroordee'de toch een cel, al stonden er ook fauteuils in, on voorwaardelijk. Do heer Habermehl. bracht aan den heer Do Clercq een woord van dank. Uitgaan kunt locn. En dat'is juist het HAARLEM'S PALESTllINAKOOR I-lot concert-bureau A.VeraouC, deelt ons mede. dat- '1 Haarlem's Pales-tri- nakóor Dinsdagavond- a.s. een concert zal geven in de Remönstrantsche kerk. HARD TEGEN HARD. Zaterdag 3 Maart a.s. eeet't de N.V. Het Schouwtooneel. directie Adr. v. d. Horst en J-aii Musch wederom een onvoerlng van „Hard tegen Hard" (The Skin Game bet sterke speelstuk van John Galsworthy, met de dairies Pine Beider. Stine van der Gaa-e, Jettie van Diik— Riec-ker en de hee ren Ko van Diik. Frits Bouwmees ter. Paul Karsten. M. van Warmelo en Ezerman in de belangrijkste rol len. De rcffic is van Adr. van der Horst. STADSSCHOUWBURG. Diusdug 6 Maart zal do vijftiende en laatste Volksvoorstelling iu dit seizoen worden gegeven. In verband met hot groote sucees op -ie Volksvoorstelling van j.l. Dinsdag zal het Sehouwtooueei alsdan nogmaals :t Verboden blijspel vu» J. B. Schuil op voeren. Woensdag 7 Maart, komt de Nationale Opera, dir. G. W. Koopman, met „Tra vis ta". GEM. CONCERTZAAL. Zondag, Maandag, Dinsdag en Woensdag komt het gezelschap Col- nót en Poons van den Plantage Schouwburg uit Amsterdam met het successtuk Van M. Spree R o 0 i e S i e n, een echt volksstuk, dat te Amsterdam steeds volle zalen trekt. JUBILé DR. L. C. KE^SBERCEN. Ter gelegenheid van het jubilé van Dr. I.. C. Kersbergen op 4 Maart- a.s. heeft zich een huldigings-comité ge- vo'rmd, waarvan dc beer Joh. de Breuk voorzitter is en de heer O. D. Enirik, penningmeester. Dit -comi té zal op Zondagmiddag a.s. te 21/2 uur den jubilaris te zijne huize ko men huldigen. Om 3 uur vangt de receptie aan. TER-INZAGE-LEGG1NG LIJSTEN VAN CANDIDATES Dc voorzitter van liet Hoofdstem- bureau in den kieskring V (Haarlem) maakt bekend, dat de bij hem Inge leverde lijsten der enndidaten, ge steld voor de op 11 April a.s. te hou den stemming ter verkiezing van de leden van de Pronvinciale Staten van Noordholland, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage zijn neer gelegd. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 18 tot en met 24 Fehr. kwamen voor te Haarlem J geval vijn roodvonk afkomstig van IJ mui- dor») cn 1 geval van diphtheritlis; te Schoten 1 geval van iliphtherilus. De spreekwoordenschil derij van Pieter Bruegel Voordracht van Prof. Fraenger In de groote gehoorzaal van Tey- ler's Sticnting hield deze llcidelberg- sche hoogleeruar Woensdagavond oen voordracht over Pieter Bruegel on diens groot spreekwoorden schilderij dat in origineel sinds 1914 zich te Berlijn bevindt en waarvan een re pliek in het Frans Halsmuseum ie zien is. I)it laatste' was voor deze gelegenheid naar Teyler overge bracht, terwijl de voordrager zich van een reeks lichtbeelden bediende die niet allo even. duidelijk waren, maar dio door de uitvoerige toelich tingen die zijn hooggeleerde over do verschillende scènes gaf, gemakkelijk to volgen waren. In twee afdeelingen zijn aldus do spreker de beschouwingen over vorm en inhoud van dit kunstwerk, onder te brengen: ten eerste een follc- loristisehe en ten tweede een kunst historische. De eersto vraagt naar de beteekenis en do wording van den zin dezer voorstellingen, het taalkun dige moet er natuurlijk een gróót0 rol bij spelen. Voor het kunsthistori sche deel vraagt de wetenschappelijke onderzoeker naar bronnen en analoge kunstwerken. Men kan bfj den Fran- sphen satyrieus Frangois Rabelais een analoge kunstschepping vinden, dio echter niet als bron kan gediend hebben daar ze vijf jaren later dan Bruegel's schilderij ontstond. In liet vijfde Boek van Rabelais Pantagruel vindt men een litteraire opsomming; van beoldcnilo spreekwijzen die in hun sterke plastiek cn komische kracht een prachtigen tegenhanger tot Bruegel's schilderij vormen. Beide kunstuitingen hebben weer een voor ganger' 111 een nog ouderen vorm van minder plastische voorstelling en meer dorre opsomming van spreek wijzen dio in kort. l>estek een dwaas gebeuren, een zonderling verdraaiden toestand ironiseeren. En bij Bruegel èn bij Rabelais treft echter de sterk doorgevoerde nevens-elkanr-stelling, de coördinatie der aangevoerde ver beeldingen. Niet minder dan honderd dier in- beeld bnengingen zijn op het origi neel te onderkomen en duur door den geleerden voordrager een groot deel daarvan stuk voor stuk getoond en besproken werden, was het volgent zijner voordracht een aangename les. De wijze waarop vooral de Holland- sche. teksten nu en dan klonken uit dezen zangerigen mond "liet, niet 11a indruk te maken, Jlet is vermoede lijk wel thans zoover dat liet beestje op één oor na gevilcl is en de hon derd verborgen plaatsen alle gevon den en verklaard zijn. Dan komt Je tijd dat er sommige anders geïnter preteerd kunnen worden ook onze spreker had er al een paar ontdekt die „falsch" waren, en zoo blijft dan. het kunstkritische werk aan den win kel. Wat ons hoorders nu wel lang- ztaiierhand. vleiend treffen zal, dat is de gemakkelijkheid waarmee bui tenlanders wetenschappelijke puzzles die een waschecht Nedërlandsch ka rakter hebben, voor ons oplossen. Wij kunnen dut niet anders dan dankbaar aanvaarden. De voordracht die door den Burge meester, den heer Maarschalk word bijgewoond, was druk bezocht vooral ook door schilders, leden van Kunst zij one Doel, die misschien wel ge hoopt hadden iets meer vim den aesthetls clien kant van Bruegel's kunst te hooren. Wat nog zoo gek niet is, aangezien in dit geval het folkloristisch element uiteraard op den voorgrond inocsi; treden. Doch zij kunnen zich verheugd hebben in de fragmentarische deelen der schilderij dïe nu en dan geprojecteerd werden en waaruit Bréugel zonder meer in terpretatie t.c voorschijn trad als schitterend karakterbeelder en genre schilder, van zuiver Nederlundschgn bloede. Officieel gebeurde er niets: een te prijzen eenvoud. Het werd donker en Prof. Fraenger las en sprak zijn ge zellig zangerig Zuid-Duitsch. Waar hij in eens vandaan kwam, weet lk niet. Om half tien maakte hij een bui ging achter zijn lampje en toen het groote licht weer aanging was hij al weer verdwenen. Zoo zie je me. en zoo zie je me niet -- een vergeten spreekwoord UJustreerend. J. II. DE BOIS. VERBREEDING VAN DEN HAARLEMMERWEC. I11 een vergadering van de Centrale Commissie uit de Werkloosheidscom- missie te Amsterdam deelde wethou der Ter Haar mede, dat een conferen tie heeft plaats gehad over de verbreo- ding van den Haarlemmerweg tus- sn Sloterdijk en Halfweg. Er be staat gegrond uitzicht, dat dit werk spoedig wordt ter hand genomen en dat daarbij Amsterdamsche werklie den te werk worden gesteld. AANRIJDING. Woensdagmiddag had door verkeerd uitwijken een aan rijding op de Baan plaats tusschen' een auto en den friiit.wagen van den koopman O. Laatstgenoemde kreeg aanmerkelijke schade, aan zijn waar, ciie echter door een heer uit dc auto vergoed werd.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1