Brieven uit Finland Te avonturier Onze Laclifioek HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAS I MAART 1923 TWEEDE BLAD door C. A. J. DIJKSTRA. I. Over het algemeen bestaan bii de overarocite meerderheid van ons volk ïioe zeer verwarde 'begrippen om trent Finland. Men denkt in Holland bii het noemen van dezen naam on wil! ekeurie aan felle kouxld, ii&beren en eskimo's. Betrekkelijk een serine aantal menscben te onzent weten iets meer van Finland en dat zijn d'e za kenlieden, die handelsrelaties met dit land onderhonden, zooats bijvoor beeld de houthandelaren Onze onbe kendheid met Finland komt hoofd zakelijk voort uit gebrek aan belan2- stelline, omdat dit land tot voor eeni ge jaren bii Rusland behoorde en daarmede ook steeds vereenzelvigd werd. zoodat Finland ep Rusland voor den Hollander eigenlijk hetzelf de was. Niets is echter minder waar. Het verschil in taal, zeden ge woonten en beschaving tusschen Fin nen. en Russen is zóó groot, dat men deze beide vcflken in geen enkel op zicht met elkaar vergelijken kan. Hebben de RPssen alle eigenschap- pen. die het Slavische ras aankleven, als fatalisme, zucht naar genot en plezier, vlotheid van leven, overmati ge gastvrijheid, oppervlakkigheid, in nige goedheid, kortom de meest te genstrijdige karaktertrekken, die aan een kind doen denken bii do Finnen vindt men iets dergelijks niet en dit volk is dan ook het best met het D-uitsche Le vergelijken, daar het over dezelfde energie en hetzelfde door zettingsvermogen beschikt. In d'e laatste -jaren is er in Holland meer over Finland geschreven, doch niet tot de Ijreede lagen van ons volk is dat doorgedrongen. En toch zou het zoo wenschBlijk ziin, dat men te onzent wat meer aandacht schonk aan het leven en streven van dit stoere, Noordelijke volk, dat dezelfde behoeften hoeft als wii en dus ook onze koloniale producten en andere zaken, die wij exporteeren, kan ge bruiken. Mogen deze en volgende brie ven er liet hunne toe bijdragen, dat Finland bij ons in broederen kring bekend worde. Finland is ongeveer 12 maal zoo groot als Nederland, dooh heeft slechts i-uim 3 millioen inwoners, d.i. nog niet de helft van het Neder- landsohe zielental. Bii kans 60 pet. van de oppervlakte wordt ingeno men door bosschen, heuvelen en rot sen de rest bestaat voor het grootste gedeelte uit meren, moerassen en poe len. Zoo op het eerste gezicht geeft deze indeeling den buitenstaander den indruk, dat Finland een hoogst onvruchtbaar en onproductief land zou moeten ziin en over het geheel genomen is zulks ook het geval, doch daar hei land zoo uitgestrekt is, be schikt men toch altijd nog over circa 36000 vierkante kilometer bouw- en weideland, d.i. een óppervlakte gelijk aan die van geheel Ned eiland. De zuivelindustrie staat hier op een Imo gen trap, zoo dat Finland op dat ge bied meer produceert dan het voor ziin eigen bevolking noodig heeft. Er bestaat dan ook een omvangrijke export van zuivelproducten die de vergelijking met de onze glansrijk kunnen doorstaan. Doch dat zijn niet de hoofdbronnen van inkomsten do grootste rijkdommen vormen de bos schen. die eigenlijk de voornaamste activa van den Finschen Staat uit maken. In aansluiting aan den hout handel hebben zich eenlge groote in dustrieën gevormd, van papier, cellu lose en lucifers, die aan duizenden handen werk verschaffen en bijdra gen tot de welvaart van liet land. Het binnenland is door tallooze ri vieren. beken en meren doorsneden, die verbindingswegen met d'e han delscentra vormen. Het spoorwegnet is verre van dicht en het Noorden des lands zelfs geheel van spoorlij nen ontbloot. Het Zuiden en Zuid westen ziin op dit gebied het best toegenist en er bestaan zeer goede verbindingen tusschen de voornaam ste steden en havenplaatsen. De snel heid der treinen laat echter veel te wenschen over, hetgeen veroorzaakt wordt door het feit, dat de locomotie ven met hout gestookt worden, ter wijl de bouw en zwaarte van de spoorbaan geen grooterc snelheid toelaten. Het materiaal kah de vreemdeling niet beter wenschende wagens ziin eeer comfortabel, keurig onderhouden en gedurende den win ter goed verwarmd. Finland beschikt voorls over eenige zeer goede natuurlijke havens, waarvan Abo, llango, Ilelsingfors, "V iborg en ICotka wel de voorn aam- sten ziin. Officieel ziin alleen de bei de eerstgenoemden gedurende den geheel en winter ijsvrij. Hangö is be- Feuilleton J. P. MARQUAND. (Geautoriseerde vertaling). stemd 0111 vrijhaven te worden, men is thans druk bezig dit voornemen ten uitvoer te brengen. De bevolking van Finland bestaat uit Finnen en de z.g.n. Finlanders, terwijl hel, handjevol Laplanders, dat men in het uiterste Noorden aan treft. geen rol speelt. De Finnen vormen eigenlijk die Finsche natie en zijn de oorspronkelijke bewoners. Zij kenmerken zich door hunnen' for- schen gedrongen lichaamsbouw en vierkant gelaat met eenigszins gepro nonceerde jukbeenderen, waardoor zij aan liet Mongoolsche ras doen den ken, waarvan zij dan ook heeten af te stammen. Over het algemeen ia de Fin van nature eerlijk en oprecht, zwijgend eu bescheiden en daarbij zeer moer liik toegankelijk vooi; vreemden. Hij is bovendien uiterst conservatief houdt vast aan oude gewoonten en gébruiken en gaat niet eerder tot in voering van nieuwigheden over, dan nadat hem zonneklaar gebleken is, dat ze inderdaad practisch en in zijn voordeel ziin. Ook legt hij meest al een zeker wantrouwen aan den dag tegenover vreemdelingen, het geen natuurlijk zeer remmend, werkt, op het inleiden van zaken door buitenlandsche kooplieden. Heeft de Fin zich eenmaal een meening over een zekere zaak gevormd, dan eiecht het schier bovemnensclieiijke kracht hem van zienswijze te doen verande ren. Hii doet in dat opzicht aan de Friezen dienken, die, zooals bekend is. te onzent ook voor stijfkoppig en vasthoudend doorgaan. Juist deze vasthoudendheid maakt liet den bui- tenlandschen handelsman uiterst moeilijk met den Fin tot zaken te komen, doch aan den anderen leant dient erkend te worden, dat er geen trouwer handelsvriend bestaat d'an hii, zoodTa hii door langere relatie heeft ingezien, dat men hem eerlijk en fair behandelt. Een andere deugd van den Fin is ziin groote vaderlandsliefde, die dik wijls op de meest onverwachte wijze tot uiting komt. Met aandoenlijk enthousiasme kan hij over zijn vader land vertellen over de eeuwenlange knechting door Zweden en Rusland, over de eindelijk verkregen vrijheid, over d'e schoonheid van het binnen land, dat ook wel met den naam „het land der duizend meren" aan geduid wordt. Ieder rechtgeaarde Fin gevoelt vereering en bewondering voor Generaal Mannerheim, dien Zweedschen Fin, die met behulp van een Duitsch leger onder von der Goltz Fin-land van het juk der Russen en Bolsjewieken heeft bevrijd. Naa-st het Finsche ras, hetwelk circa 85 pet van de gansohe bevolking ver tegenwoordigt. staan de z.g. Finlan ders. met welken naam men de af stammelingen der Zweden aanduidt. Dezen hebben door alle tijden heen hunne zeden, gewoonten en moeder taal behouden. Oorspronkelijk als veroveraars in het land gekomen, hebben zii zich echter (langzamerhand geassimileerd, dooh het is duidelijk, dlat door hunne meerdere beschaving, handel, scheepvaart, financiewezen en alles wat met de staatsmachine in verband stond, geheel in hunne han den waren. Ook later onder het Rus sisch bewind is dat zoo gebleven. Ge durende de laatste 50 jaren heeft zïoh echter naast het Zweedsche ook een Finsch intellect gevormd en daar mede is een evenredige ontwikkeling van het Finsche handels-, industrie- en geldwezen gepaard gegaan, zoodat men thans in Finland ook groote handels- en industrieele ondernemin gen en groote banken, die- geheel met zuiver Finsch kapitaal en intellect bestuurd' worden, aantreft. Dit neemt echter niet weg. dat het grootste ge deelte van het Finsche kapitaal toch nog steeds in handen van de Zweed sche Finnen is. Er zullen nog wel ia- ren overheen moeten gaan voor het nationalistische element in die rich ting d'e overhand zal hebben behaald. Men heeft hier derhalve den e.igen- aardigen toestand, dat een bevol kingsgroep. die verreweg in de min derheid is. economisch de sterkste is, hetgeen in nationalistische kringen met leedc 002011 aangezien wordt. .Vandaar dan ook, dat de taalkwestie hier een groote rol speelt. De Natio nalisten namelijk vinden, dit het niet aangaat d'e Zweedsche taai als officinale taal te handhaven, daal Finland voor de Finnen is en het Zweedsch bovendien sil echts door circa 10 pet. der geheele bevolking gesproken wordt. Voor deze opvat ting is inderdaad veel te zeggen, doch aan dien anderen kant kan men ook maar niet zoo mïr nichts dSr nicht-s een bevolkingsgroep, die het economisch' leven van Finland groo tendeols in handen heeft, uitschake- en. Deze taalstrijd, eigenlijk steeds in stilte gevoerd, is in den [laatste® tijd echter zeer geluwd en alle teekeuen wiizcn er op, dat men od groot ere toenadering tusschen Finnen en Fin landers bedacht is, zood'at in deze kwestie zonder twijfel de degelijkheid en practische zin van liet Finsche volk het zullen winnen van een te ver doorgevoerd nationalisme. Voor de Finsche staatsinrichting en wat daarmede ten nauwste ver band houdt, moet men het grootste respect hebben. liet is inderdaad be wonderenswaardig wat men hier met beperkte middeilen, docli met ïizeren il en onderlinge samenwerking, in korten tijd tot stand gebracht heeft. Wat vier jaren geleder, nog een chaos van bolsjewisme was, is thans omgetooverd in een zóó goed sjeor- denden staat, dat men onwillekeurig aan Duitsohland van vóór den oorlog !t denken. Er hecrecht, hier een voorbeeldige orde. de Finsche zin delijkheid cn reinheid zijn spreek- 'oordeüijk. alles is tot in de kleinste onderdeden verzorgd en georgani seerd en iedereen werkt er toe mede om te toonen waartoe een klein, doch pittig volk in staat is. In een vlijtige bevolking. beschikkende over rijke natuurlijke hulpbronnen en niet be zwaard door een drukkende® schul denlast, zijn alle factoren aanwezig diat Finfland binnen afzienbaren tijd tot de welvarendste landen van Euro pa zal'behoor en. Binnenland het niet-toelaten van dr. k. j. pen als privaat docent te leiden. Op dc vragen van den heer Boon. in zake de niet-todatinjr van een privaat docent aan de Rijks-Universiteit te Lel- den tot het geven van 'onderwijs in een onderdeel van de wijsbegeerte, heeft Minister De Visser het volgende geant woord I. Bij het beoordeelen van aanvragen n toegelaten te worden als privaat-do cent heeft de Minister in overleg met curatoren en de betrokken faculteit, voor eerst na te gaan, of in het algemeen hei optreden van een privaat-docent voor het bedoelde vak of onderdeel van een aan die bepaalde universiteit gewenscht is te achten en daarnaast of de aanvra ger na zijn promotie in die mate, van welenscliappelijkcn zin blijk heeft gege ven, dat in het bijzonder op zijn optre den prijs gesteld moet worden. In easu nn heeft dit overleg niet geleid tot bevestigende beantwoording van vragen. II, „Verarming van de Universiteit' naar dc Minister meent, niet aanstonds te duchten, wanneer op zulk een aai vrage voorloopig; niet wordt ingegaan. Hl. Mocht later inderdaad aan de Uni versiteit te Leiden behoefte blijken te be staan aan de afzonderlijke vóórlichting omtrent een of ander onderdeel der wijs begeerte, dan zal de Minister natuurlijk niet nalaten de aanspraken na te gaan van hen, die daarvoor in aanmerking kunnen komen. In hoeverre zich daar toe te allen tijde een geschikt persoon zal aanmelden, is uiteraard thans niet met eenige zekerheid te zeggen. EEN HOTEfLROOVER GESNAPT. Het Hbld meldt Reeds herhaalde malen waren uit jassen, hangende in de billjardzaal bii Krasnapolsky te Amsterdam goede ren, meestal portefeuilles, ontvreemd. Vermoedelijk ging de dader, dfte een partijtje mede speelde, van 'tijd tot Lijd. naar de jassen, zoogenaamd om iets, sigaren of zoo. te_ halen, maar „abusievelijk" greep hii dan niet ziin eigen ias. Het is uit den aard d'er zaak moeöJiik zoo iemand te arrestee ren .tenzij geregeld bewailing wordt toegepast De inspecteur van politie, de heeg Joost en, en een rechercheur, ziin. 0111 tot een aanhouding te ko men, gedurende een dag of tien trouwe bezoekers van de biljardzaal geweest. Spoedig- viel die verdenking op een der spelers, maar nog ontbra ken» voldoende aanwijzingen om tol eenf arrestatie over te gaan. Woens dag evenwel willde het toeval, dat trouwens eenigszins was geforceerd, dat de verdachte ziis jas juist hing boven die van den heer Joosten. Deze bleef goed uitkijken en zag op een oogemblik de man naar de ias gaan. Deze deed een greep - in de jas van den lieer Joosten en nam diens por tefeuille. De inspecteur deed eerst of hii niets bemerkte. volgde daarna den man en arresteerde hem. Hij werd gefouilleerd en bleek eenig geld in een haast onvindbaar zakje van ziin overjas te hebben veiborgen. De op heeterdnad betrapte kan natuur lijk moeilijk ontkennen. De aange houdene is een 25-iarig koopman. DE OUDE KERK TE DELFT. Dc noordelijke zijbeuk van de oude of H. Hippolvtuskerk te Delft, welke in 1921 door brand groolendeéls werd verwoest, is thans weder onder die leien gekomen. De fraaie, liooge ven sters van het middenschip, die 11a den brand prachtig uitkwamen, ziin thans door dc zijbeuk weder aan het oog onttrokken. Sterftesfatistiek over het jaar 1921. Het sterftecijfer kleiner dan in vorige jaren. De sterfte aan tuberculose. eL Centraal Bureau voor de Sta tistiek publiceert in No. 362 zijner bij dragen, de statistiek van de sterfte naar den leeftijd en de, oorzaken van den dood in 1921. Aan de inleiding wordt hot volgende ontleend: Hel jaar 1921 wijst een sterftecijfer aan van 11.13 per duizend 111,31 man nen on 10.95 vrouwen) een cijfer klei ner dan alle vorige. Sedert tal van jaren is een daling der sterfteverliondingen, te constatee- ren, welke sedert '1889 meer het man nelijke dan liet vrouwelijke geslacht ten goede is gekomen (verschil der sterf le-qiio tien ten in 1880/89, 1.80;. 111 1921, 0.36). Van 26.56 in de jaren 1840- 49, daalde het sterftecijfer tot 13.01 in 1910/14 en tot 12.97 in 1916. In 1917 bedroeg het 13.20 p. m., in'1918 (griep- jaar) 17.22 p. m., in 1919 weder 13.28 p. m., om in 1920 en 1921 nog verder te dalen resp. tot 11.95 en 11.13. De afneming der sterfte is voor een deel veroorzaakt door de afneming der kindersterfte (op liet platteland grooter dan in de steden). In 1880/84 bedroeg de kindersterfte 19.09 per 100 levend aangegevenen: in 1915/19 8.71 en in 1920, 7,28 0111 in 1921 weer iets te stijgen, 7.62. Vrijwel algemeen kwam van jaar tot jaar de hoogste sterfte in de maan den. Juli, Augustus of September voor. Een uitzondering hierop maken de ja ren 1915 t/m 1919, toen van een zomer- top weinig of niets viel te bespeuren. Bij de sterfte naar de doodsoorzaken per '10.000 der gemiddelde bevolking van elk geslacht treedt de tuberculose Let meest op den voorgrond. Gemid deld stierven daaraan 111 de jaren 1911 -1915 14,19 en 14.87. Voor longtuber culose alleen bedroegen dc-ze cijfers 10.67 en 11.43. Was in 1916 de sterfte aan longtuberculose reeds veel hooger dan in die jaren daarvoor in 1917 en 1918 zijn de cijfers zoo gestegen dat in laatstgenoemd' jaar, het gcm. van 1901 tot 1905 voor beide geslachten ver over sclireden_ wordt. In 1919 en 1920 wa ren de cijfers resp. 12.21 en 10.12 man nen en 14.01 en 11.96 vrouwen, terwijl 1921 lagere cijfers nl. 8.72 mannen en 10.25 vrouwen doet zien. Uit een overzicht van de sterfte aan tuberculose naar leeftijd en geslacht voor zoover Betreft de 20 eerste levens jaren, blijkt, dat tuberculose (alle vor men) na het 7e en longtuberculose na het 4e jaar onder de meisjes g.rooter is dan onder de jongens. Een groote sterfte heerscht onder de 2-jarige jongere kinderen (voor een groot doei door hersentuberculose veroorzaakt). Na het 2e jaar heefteen geleidelijke daling plaats, die hij de jongens na bet 13e en bij de meisjes na het 11e jaar in een stijging verandert, dit zoo welbij longtuberculose als bij alle vor men te zamen. i nog drie maanden gevangenis straf to goed had. Voor zijn spoedige rienden een gevoelige les. Lanb jnen toch wat voorzichtiger zijn. de stemming voor de ''provin ciale staten. De data voor de stemming voor dc Provinciale Staten is in de onderschei dene provinciën als volgt samengesteld: op 9 April in Limburg; op 11 April ia Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Gelderland, Drente, Groningen en Friesland; op 12 April in Utrecht en Overijsel en op 13 April in Noord-Bra- zakelijke belastinc op het bedrijf. B. en W. van Deventer hebben den Raad voorgesteld, de heffing der zake lijke bedrijfsbelasting nojr meer pro gressief te maken en wel zoodanig dat voor de eerste 10 arbeiders 0.25 per arbeider, voor den nden arbeider ƒ0.50, voor den 12-dcn arbeider 0.75, voor den ijdcn arbeider 1 wordt betaald en zoo vervolgens, totdat het maximum is be reikt, dat B'. cn W. bepaald willen zien op f 10. Dit maximum wordt pas bereikt bij den 4gstcn arbeider. De opbrengst der belasting valt in dit geval voor 1923 te ramen op f 23,000. de zomertijd. IIet dagelijksch bestuur van het Cen traal Industrieel Verbond heeft aan de Tweede Kamer verzocht, het voorstel van wet van dc heeren Braat en De Boer tot intrekking van dc wet van 23 Maart 1918 (St.bl. no. 165), lot tijde- lijkc afwijking van de wet van 23 Juli tgoS (St.bl. 110. 236), tot invoering van een wetlelijkcn tijd, le verwerpen. ONTAARDE OUDERS. On het politiebureau aan de Kor te Ili Host raat te Rotterdam, kwa men drie ionzetje-s van negen, elf en dertien ïaar vertellen, dat ze in de ouderlijke woning aan de Asterstraat alleen achtergelaten waren. Hun vader, die zwervend is, was al eeni ge weken niet meer thuis geweest, tersviil hun moeder thans zonder iels te zeggen is weggegaan. Men ver moedt, dal de vrouw naar Amster dam getrokken is. De kinderen ziin ter beschikking van de kinderpolitie TE GOED VAN VERTROUWEN. Men schrijft aan de „Stand.": Te Ilei- en Doeicop spoelde zich een eigenaardig voorval af. Een man niet een bos biezen op den rug dwaalde door de straten, trachtende zijn sfoc- lenmattersvak tot uitoefening te brengen, nij gaf voor Jan van Ha- j ringen, uit Culemborg te zijn; Zijn vak bracht hem blijkbaar niet veel winst, en daar hij nogal Bijbel kennis bezat, wendde hij die, en niet zonder succes aan. Zoodanig redeneerde hij, dat hij al spoedig hij een der burgers werd uit- genoodigd te komen dineeren. Iiij bleef in zijn rol en ging voor het eten in gebed voor, zelfs bij het gebruik van koffie berliaalde hij dit. Weldra werd hij om zijn gave en 0111 zijne vrijmoedigheid overal bekend, kwam zelfs in 'n roep van bijzondere vroom heid. Zijn woord maakte allerwegen diepen indruk. Allen wilden de eer hebben hem als hun gast te begroeten en zoo trad hij van den een naar den andere en had dus een goed onder dak, want zelfs de elite noodigde hem uit. "s Zondags zou hij mee naar de kerk gaan, tlooli daar hij er zeer sjo fel uitzag, in zijn stoeleninalterspak. werd. hem een mooi zwart pak ge schonken. Inde ouderlingenbank werd hem een plaats ingeruimd. Later bad hij aan de legerstede van een vrouw, die door lievige kiespijn gekweld werd. Men stelde Brem voor eeni bezoek bij den predikant te bren gen, waaraan hij evenwel wijselijk door allerlei uitvluchten wist te ont komen. Echter werd het vertrouwen hierdoor eenigszins geschokt en enke le dagen later liep het geheel en al mis, daar, toen naar liem gevraagd werd aan enkele meUschen uit Culem borg, hij daar absoluut onbekend was. Dit bericht kw.am ter elfder ure, want men was reeds bezig een ka mer voor hem te huren. Men infor meerde nu verder en thans bleek, dat het een obscuur element was, die krachtdadige wflze te verleen en. zendingen basaltsteenen vastgehouden. De Basalt-Maatschappij heeft, naar de „N.R. G'rt.' bericht, aan het De partement van Buitenlandsche Zaken o-m. geschreven De Basalt Actien-Gesellschaft. heeft in Duitschland steengroeven, welke steen in Nederland verkocht wordt. De plaats, waar de Rijnschepen die steen (basalt) laden, ligt te Linz aan den Rijn en omstreken, in hoofdzaak in onbezet gebied. Tot nu toe zijn ze ven geladen Itijnsehepen van de laad plaats vertrokken, aan welke, te Ruh- rort aangekomen met bestemming naar Nederland, door de Fransche en Belgische bezetting verboden werd de reis voort te zetten. De schepen wa ren van. de gebruikelijke scheepspa pieren voorzien, iu Ruhrort hield ech ter de bezetting het manifest in, ouder mededhehug, dat dit document weer verstrekt zou worden na betaling van 10 pCt. van de factuurwaaYde. De Basalt Actien-Gesedlschnft ziet zich voor de noodzakelijkheid ge plaatst deze betaling te weigeren, op grond van hot feit, dat de Duitsche regeering haar zulks verbiedt, onder bedreiging van straf. Dientengevolge worden de schepen in Ruhrort opgehouden, tot groot on gerief van de koopers in Nederland, die daardoor hun werken, hun opge dragen door den Nederlandschen staat, polderbesturen, gemeenten, enz., niet kunnen voltooien. Het be hoeft wel geen betoog, dat deze koo- prs, die liun in uitvoering zijnde wer ken, betrekking hebbende op water- bouwwerken en wegenaanleg, moeten laten rusten, zeer groote financieele schade ondervinden en dat daaruit tevens voortvloeit een aanzienlijke werkloosheid. Er liggen nog twintig Rijnschepen aan de laadplaatsen van de Basalt Actien-Gesellscaft, die geheel of ge deeltelijk beladen zijn. Den Minister wordt dringend ver zocht, die maatregelen te nemen, welke er in den kortst mogelijken tijd toe zullen leiden, dat de ladingen on gestoord naar Nederland mogen varen Adressante acht het verbod van de Fransche en Belgische pezetfcing een inbreuk op de Rijnvaart-actie. DE SLUITING DER DUINEN TE NOORDWIJK. Men zendt ons een motie, aange nomen on een vergadering der R. K» Kiesvereeniging te Noordwijk. In deze motie zegt dc- kiesvereeniging, dat zii toejuicht de voorgenomen maatregelen om den toegang tot de duinen van Noordwijk aan beper kende benaüingen te onderwerpen, omdat zii overtuigd is „dat door deze beperking de bestrijding der in de duinen voorkomende onzedelijkheid 7.al worden bevorderd." Ze verzoekt verder aan de R. K. raadsfractie haar medewerking in dezen op AANGEBODEN DIENSTEN. Mevrouwtje (tot kamermeisje): Heb je tegen Ant gezegd, tlal ik ze -andaag zal komen helpen 1 Ja mevrouw, maar Ant vroeg of u niet een anderen dag kon komen. Ze heeft het vandaag zoo druk. K u. n 6 t w aardcerin g. De kunstenaar, wiens etsen zeer bewonderd werden, leidde een dame in zijn atelier rond. De dame was in extaze over liet werk van den meester en viel bijna in aanbidding neer voor een van zijn :tsen. Do kunstenaar was daardoor getrof fen en spontaan als kunstenaars kun nen zijn, bood hij de bezoekster de ets aan. „O dank u", zeide dc dame, ge heel ontdaan. „Welk een heerlijk kunstwerk". Toen vouwde zij de ets in achten en stopte die in haar handt asohjo. Ons Hooger Onderwijs. Vereenvoudiging van het universitair onderwijs. Aan Biet Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer aangaande de Begrooting an onderwijs enz. is nog liet volgende ontleend: Aangedrongen werd op vereenvou diging van het universitair onderwijs, daar dit allengs topzwaar is gewor den. Men vroeg zich af. of het niet ernstige overwoging verdient, tot in krimping van hot aantal universitei ten over te gaan, hetgeen evenzeer uit eon oogpunt van bezuiniging aanbeve ling zoude verdienen. Van verschillende zijden werd be- toogd, dat de kosten vitn ons universi tair onderwijs thans te hoog zijn en daarin wijziging dient tc worden go- bracht. I11 de eerste plaats werd daar toe aanbevolen het verlioogen der col legegelden. Voorts is liet een bedenke lijk verschijnsel, dat hij het hooger on derwijs steeds verder gaande specia lisatie plaats heeft, hetgeen de kos ten voortdurend doet toenemen en ook uit anderen hoofde is af te keuren. Nog werd aangevoerd, dat voor dc opleiding der juristen de beoefening van hét Romoinsche reclit niet van zoo veel gewicht is, dat dit niet eenïgeff- mate op den achtergrond zoude kun nen worden gesteld. Voor het onder wijs in dit recht zouden geen afzonder lijke lioogleeraren noodig zijn. Aangedrongen werd op wetswijzi ging, waarbij de commissie, belast met óe afneming der semi-arfs, cn arts-examens, de bevoegdheid ki-ïïtrt candidafen, die de verciscbte kennis wel bezitten, doch die wegens ver stoord evenwicht in hun geestvermo gens, zonderlinge manieren of mis bruik van drank, allerminst geschikt mogen heeten om toegelaten tc wor den tot de uitoefening der genees kundige praktijk, to. weigeren. GLASOVEN GESPRONGEN. Aan do glasfabrieken van den heer A. J. Bakker te Nieuw Bullion is Dinsdagmiddag een oven met gesmol ten Alius gesprongen, waarschijnlijk tengevolge van scheuren. De wit gloeiende massa stroomde door de fabriek alles in vuur en vlam zet tende. Do arlielders wisten het vuur echter spoedig te "beperken, zoodat de fabrieken verder gespaard bleven. Een twintigtal arbeiders worden evenwel werkloos door dit ongeluk. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR RECHTSBIJSTAND. B. en "V. van Deventer stellen den raad voor in beginsel tc besluiten tot de onfi'éhting van een gemeentelijk bureau voor rechtsbijstand. voor on- en minvermogenden. HYPNOTISCHE Sé AN CES. De gezondheidscommissie tc Win terswijk heeft aan de gemeentebestu ren in haar district in overweging- ge geven om in het belang der volksge zondheid geen vergunning meer te verleen én voor het houden van hyp notische séances. DE MOORDAANSLAG TE VAL- K BNSW AARD. Naur de Tel. verneemt, is dc In structie in zake den moordaanslag op den heer Desmc-t geéloten. De be handeling van dezu zaak voor de rechtbank tc "s-HertogenbOsch zal waarschijnlijk >n dc tweede helft van Maart plaats hebben. K. zal worden verdedigd door mr. W. K. S. van Haastert en mevrouw D. door mr. B. van Zinnlcq Bergmaan. GEEN NAVORDERING BETALEN. Een aantal ingezetenen van Uil versum heeft vergaderd en besloten de hun opgelegde navorderingsaan- slagen in de ulaatsclijko directe belas ting naar het inkomen over 1920 niet te betalen. 34) hij altijd, „drink jê wijn op en breek oogenblik ie hinderen. veel verschil lieeft gemaakt. U heeft je glas. Misschien hebben' we morgen „Wij moeten wel eten", zei Made- het papier nog". geen hoofden meer om mee te drin- moiselle. „We zullen eten, Kapitein, ken". Ik drink alleen den wijn, Ma- en dan zullen we praten. I-Ict spijt me, demoiselle. Hij zou er mij geen ver- dat 11 dit noodzakelijk gemaakt heeft, wijl. van maken. Bovendien, de Mar- maar dat Jieeft u natuurlijk wel ver kies heeft wél verplichtingen tegen- wacht". over mij. Als ik ei- niet. geweest was, 1 „Mademoiselle is ongewoon onder- uw broer nu in het hiernamaals danig geweest", antwoordde hij. „Het zijn, inplaats van zicli nijdig t ken over het A.merikaansohe E11 u, Mademoiselle was hij de j>o 1111 gebleven Hij keek peinzend 111 zij doos. „Doode msiischen zijn uitgepraat U herinnert zich zeker nog wel dat de Markies dat óók zeide. Neen, Ma-j zen. demoiselle, we moeten practisch zijn'' >111! f- doet mc. plezier, dat u weer uzelf wordt. En jij, Henry, zult ook. wel honger hebben". „Zooals Mademoiselle zegtwe moeten wel eten", antwoordde ik. „Goed", zei hij. „Het eten is niet veel bijzonders, maar dc wijn zal wel it stekend zijn", en hij vulde de gla- I-Iet was een vreemd maal. ui jen we praten", zei Made- Mademoiselle heet zich op de lip pen. „Er is maar een ding dat nog v-reem der is", zei ze koeltjes. „En dat is.7" zei mijn vader en boog zaóh in afwachting naar haar over. om te kunnen leven. De Markies zou „Dat. u den laatste® wense-h van d,en het wel begrijpen. De Markies \v man die u eenmaal beschermd en tijd practisch". j „liet is altijd een genoegen om vertrouwd heeft, en u allerlei vrien- Ze hield even haar adem in, maar M'.idemoisNlc le luisteren." delijkhedén heeft, bewezen, zoo in den mijn vader scheen niets te merken „Ik vr es", zei Mademoiselle, wind slaat. Vertel mij eens, kapitein, van de uitwerking die zijn woorden dit een uitzondering zal zijn". •is dat weer een uiting van uw artis- op haar hadden. I „Onmogelijk", zei mijn vader, ter- 1 rfl.,.„| u:: y.jjy. will! dronk. liselle, toen de maaltijd afgeloopen ,,'llet oisc-lle te luisteren." laat tieke tempérament of alleen een „Aha!" zei hij. „daar is Brutus mot wijl hij zijn wijn dronk, gebrek aan beschaving?" het eten". „Al den heelen morgen heb ik ge- Haar woorden schenen niet veel in- Brutus had een klein rond tafeltje pvobeerd om u te spreken te krijgen", dc het noofd. druk op mijn vader te maken. Hij binnen gebracht waar een broocl en zei Mademoiselle, „maar u heeft het nam een snuifje en maakte een af- wat pekel vleest® op stonden. zoo druk gehad. Ik had gehoopt, dat wijzend gebaar niet z ;n hand. ..Eet Mademoiselle mee?" vroeg ik u to spreken zou krijgen 111 plaats „Bah", zei hij. „Als de Markies nog nn.ni vader, terwtijl hij zich in do hnn- van uw zoon. maai hij heeft mijn leefde, zou hj liet begrijpen. i-Iij was tleu wreef. Ik geloof niet, dat hij op raad, om kalm te blijven, niet opge- iemand die van iedere gelegenheid haar antwoord bedacht was, evenmin volgd. Zoonis ik al eerder gczcgtl tieb, profiteerde. „Drink je wijn op", Ze zweeg en keek hem kalm aan. „Is liet niet pijnlijk 0111 dit gesprek voort te zetten?" vroeg mijn vader. „Ik verzeker u dat ik niet van opinie veranderd ben sinds gisteravond en ik zal ook niet van ineening veran deren. Moet fk herhalen dat de kwes tie van het papier afgehandeld is?" „Wc zullen zien", zei Mademoiselle. „Zooals Mademoiselle wenscht", zei mijn vader. „Het is zes jaar geleden dat ik u voor het eerst 111 Parijs zag' zei Ma demoiselle. I-Iaar stem klonk zacht en muzikaal 011 ze was niet langer koel en afwerend Miin vader zette zijn wijnglas op tafel en begon, blijkbaar niet geheel op zijn gemak, met volle aandacht naar haar le luisteren. „Zes jaar", zei Mademoiselle. „Ik heb 11a dien tijd dikwijls aan u ge dacht". „li heeft mij te veel daan", zei mijn vader, altijd gedaan, freule". Ze glimlachte alleen m. avend zag? U herinnert zich nog wel, brengt?" zij waren in de kamer, fluisterend, moeten zooals gewoonlijk, plannen makend en u zou een boot krijgen bij de kust van Normandië. Dc Markies en u waren van Bordeaux af komen rij den. Ik dacht, Kapitein, dat u een man was die slagen kon met alles wat u probeerde ja, alles. Mis schien weet u dat-de Markies dat ook vond en zelfs nu nog geloof lit, dat we bijna gelijk hadden. We zagen u later in Brussel en in.Holland en dit jaar 111 Blanzy. Ik weet een dozijn opdrachten, die u uitgevoerd heeft, zonder een enkele fout te maken. Ja, ik weet maar één ding, waarbij u werkelijk con fout gemaakt heeft", „Een maar? Onmogelijk", zei mijn vader. „Ja, één maar en dat leek toch een voudig genoeg". Er was een blos op haar, wangen gekomen en ze keek naar de tafel. mompelde hij. „Ik had beter ••eten. Ik zie het nu in. Ilc had u het hof moeten maken". Hoewel haar stem ernstig was, was er een lachende uitdrukking in haar oogon. „Ik heb er mij vaak over verbaasd, waarom u het niet deedt. Het was do eenige methode die u Verwaarloosd heeft". „Er is een fout, die eon rnan altijd met vrouwen maakt". Hij glimlachte en keek naar ons beiden ên toen weer naar zijn wijn. „Hij vergeet, dat ze allemaal gelijk zijn. Vroeger of lafci- ziet hij er een die Om de een of an dere reden anders schijnt le zijn. II; dacht dot u anders was, Mademoiselle, Ik dacht werkelijk, dat u verstandig was. li heeft toch zeker reden genoeg om een hekel aan mij te hebben. La ten we ernstig zijn, Madeinoiseile. Dus Madei dut als ik. Het soheen hem zelfs een|u is allebei stijfhoofdig. Niet dat hot I Weet eer aange-j „U heeft u\é best gedaan, op hon- j u juist een tegenov..v Dat heeft u derd manieren uw best-gedaan om te king heeft gehad". I maken dat ik u haatte. U heeft de In weerwil van mijzcit ><;hrok ik ar en schud-, zaak goed bestudeerd zooals u alles Kon het zijn dat ik jaloerse! 1 was Zo bestudeert. U heeft weinig gelegenhe- had de oogen neergeslagen cn koot: U is dc soort van man over wienden laten voorbijgaan. Zelfs nog een naar den armleuning van haar stoel, vrouwen denken, en die door vrou- minuut geleden, over den Markies 'en ze bekeek vol aandacht liet lofwerk wen bewonderd wordt. Dat weel 11 en toch is het u niet gelukt". van ln-t mahoniehout. Dus het was toch wel zonder dat ik het u Mijn vader bracht zijn hand weer wuav. ik had liet wel eerder kunnen man met een \erleden is voor ons b>-- naar de la-pel van zijn jas. .vermoeden, maar was het mogelijk lengrijker dan een met een toekomst., ,,Is er dan geen enkele vrouw, die;dat ik verliefd at ik dacht, toen ik u dien niet allee tot persoonlijkheden terug-1 „Goede licincl!" riep nnjn vader

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5