Weensche Brief. Te" avonturier" Rubriek voor onze Jeugd HAARLEM'S DAGBLAD SATERDAG 3 KJAART 1923 PV .OE BLAD De verheerlijking van lichamelijke kr acht „Eisenkönig Breitbart". "Bloe dige voorvallen tijdens voordrachten, de „Hao'ien Kreuzler"Een straat gevocht mot één doode cn twee gewonden. Een begrafenis onder belangstelling van een kwart millioen menschen. (Van onzen correspondent.) Ween en, 25 Febr. 1923. Er is een boo ze geest over Ween en komen te hangen die niets en nie mand spaart, die allen met zich mee sleept: de geest van de verheerlijking van het geweld en van de liclïamellii ke kracht. Sinds twee maanden treedt in het Ronacher-oabinet een héél sterke meneer op die iizer met zijn beide handen buigt alsof het gummi is, die dikke ijzeren kettingen doorbijt als suikergoed, enz., enz. Wii Hollan ders kennen hem wel, want vóór twee jaren trad hij geruimen tijd on in het circus te Scheveningen. Eisenkönig Breitbart is zijn naa.ni en trotsch rijdt hij door Weenens straten in een groote. gele automobiel, welke aan de zijkanten en va.n achter voorzien is van een groote geschilderde konings kroon, waaronder in smakdlooze let tors niet groote krullen 's vorsten naam. voluit. Sinds Breitbart optreedt in het variété hebben de Weeners geen rust meer avond aan avond stroomt het naar zijn voorstellingen, zelfs overdag en 's morgens vroeg hebben dezo te genwoordig plaats. Een ware Breit- bart-rage. Trottoirs in de drukste stra ten kunnen soms geheel versperd zijn door de massa's menschen, die zich voor de in een winkelruit uitgestalde stukken ijzer en ketting en voor de photo's van den half-naakten ge spierden reus verdringen. Een geschil, dat dé ijzerkoning met een telepaath had die Breitbart evenaren wilde, maakte den mail nóg populairder. Want zijn tegenstander werkte met een jong Weensch meis- ,10. dat hij onder zijn suggestie bracht er zoo was zii in staat ecnige van Breitbart's kunsten eveneens te ver- toonen. En daarbij gat de telepaath vee booger van deze prestaties op dan deze feitelijk bewaard waren. Enfin, kort en goed, de veelvuldige Vechtpartijen bij dergelijke vertoo ningen, welke oneer het publiek in de zaal plaats hadden, begonnen dp politie te vervelen en de telepaath is uit het land gewezen. Triumf voor Breitbart dus Sinds de groote krachtmensoh nu zijn kunsten vertoont, is het alsof al- keen nhvsische kracht meer gewaar deerd wordf en is het verschijnsel waar te nemen dat allerwege geweld gebruikt wordt. Weenen wordt ge vaarliik, direct gevaarlijk, in liet parlementsgebouw hebben bij een kabinetsraadszitt.ing hevige vecht partijen tusschen de politiseevende heeren plaats, die elkaar met allerlei voorwerpen naar het hoofd gooien en elkaar klappen uitdeden, die raak zijn. Rustige openbare voordrachten worden op de wreedste wijze ver stoord. De bekende dr. Magnus Hirschfeld uit Berlijn, die ook in ons land zich een naam gemaakt heeft door ziin geschriften over zekere serueele afwiiking.n, die hij ver klaart, en verdedigt, sprak voor eeni- gen tijd hier ter stede over sexuec-.le misdaden. Een twintig minuten had hij het woord gevoerd en uitsluitend nog over wetenschappelijke onder werpen gesproken, toen een gefluit weerklonk en een schare opgescho ten jongens van achter in de zaal naar voren vloog, den spreker te lijf wilde gaan en in blind© woede met gummistokken op liet weerlooze pu bliek insloeg. Weldra vloeide aan vele kanten bloed, domos vielen in on macht, van liet ba!con werclen stoe len naar beneden geworpen. En steeds weerklonk het geroep: ..Zwij nerij! Weg met de Joden!" Men had hier met een groep der ..Hacken- breuzler" te doen, die anti-semieten, wier symbool het swastika- of haken kruis is, welk insigne de woestelingen dan ook in het knoopsgat droegen. In een loge werd een dame zoolang met een gummistok geslagen, tot ze bewusteloos ineen zakte. Dr. Hirsch feld. die Israëliet is, werd beschermd door een zaalwachter, die echter menigen slag op mocht vangen. Tien volle minuten duurde liet, vóór poli tie aanwezig was. Het publiek, dat door -de deuren naar buiten had wil len vluchten en daar in door het zich tot een kluwen ophoopen van men schen verhinderd was géworden, slaakte een zucht van verlichting. Elindeliik redding! De geweldenaren, die meest allen t.usscheri de achttien ne vierentwintig jaar bleken te zijn, werden gearresteerd en meegenomen en zullen hopelijk een gerechte straf Ondervinden. Dit voorval staat eohter niet al leen. maar heeft naast zich een over eenkomstige geweldenarij tijdens een lezing van dien paoifist professor Ni coLai. Feiiilietoi! Naar het Amerikaansch van J. P. MARQUAND. (Geautoriseerde vertaling). 16) „U liegt!" riep ze uit. „U is het niet vergeten 1" Mijn vader glimlachte niet meer, „En al was dat zoo," zei hip „wat be- teckent het dan voor Mademoiselle? Wat beteekenen de woorden van een man die geruïneerd is, de woorden van een dwaas die zich voorstelde, dat hij dien avond zou moeten sterven, en wat lieeft I u er aan om dat alles weer wakker te roepen? Is het mogelijk dat u denkt dat zulke kleinigheden indruk op mij ma. ken? Omdat iedereen had gedaan wat u verlangde, denkt u daarom dat ik dat ook za' doen? Denkt u dat u mij kunt dwingen om het papier af te geven, als of ik een dwaas, romantisch jongmensch uit Parijs was? Denkt u dat ik nu ik zoo vei ben gegaan, om zal keeien? Ma demoiselle schijnt te vergeten dat ik de macht in handen heb. Het zou dwaas heid zijn om het nu te laten loopen, zelfs Waar moet het heen, wanneet Weenep In _het buitenland bekend komt te staart als een stad, waar men toch vooral niet heon moet gaan, omdat het er zoo gevaarlijk wordt. Eu daar gé at het heen, want welk buitenlandsch geloerde will zich clen langen weg naar Weenen getroosten om daar wellicht afgeranseld te wor den? Oogtenriik heeft heusch geen behoefte aan een Chineeschen muur, die haar voor alle invloeden van bui: tenaf bewaart. Maar ook op straat wordt tegen woordig gevochten, geschoten on zelfs met doodeliik gevolg. Gisteren is het slachtoffer begraven gewor den onder een belangstelling van duizenden en duizenden. Een kwart millioen menschen op de been, ver klaarden de Weensche bln.dien van- morgen. Niets is zoo moeilijk als het schatten van meiischenmenigten, ten we daarom maar het zwijgei over bewaren. De vechtpartij heeft plaats gehad tusschen monarchisten en arbeiders. De eerste kwamen, ten getale van ze ventien des avonds uit een herberg in de voorstad Hietzing, waar zij een monarchistische vergadering hadden bijgewoond, de arbeiders kwamen uit hetzelfde lokaal, zij het dan uit een ander vertrek. En belde groepen stonden op dezelfde tram te wachten, stapten, tegelijkertijd in. De eersten ir. den voorsten wagen, de- anderen in den bijwagen. En nu onstond over-en-weer gescheld van den ec-nen wagon naar den anderen. Bii de eerst volgende batte slapten beide groepen uit en werden op de .-ttraat- keien handivemcen. De monarchisten haalden gummistokken te voorschijn die „chijnen een geliefd wapen te ziin tegenwoordig en enkele hun ner hadden zelfs revolvers. Waar mede geschoten werd. Aldra viel een der arbeiders, de 27-jarige Birneckor. bed rij tt mad va.n de Semperit-werken, dood olijk in hef lmn getroffen, neer. Hü was onmiddellijk dood, twee andere arbeiders werden gewond. De monarchisten, onder leiding van een gewez-m officier, vormden een front ov r de. gehcele breedte .van de straat deden een charge, na welke zii in een der zijstraten vluchtten, waar zij '.'ten hen vervolgendeh ontkwamen. Ondertusschen had zich. een heele menschenhoop gevormd, de tram was al lang doorgereden, zoodra de wa genbestuurder schieten gehoord had. had hü er in allerijl snelheid achter "czc-t. Politie was weldra ter plaatse cn ook de po'itiepresidont f-chobor kwam in eigen persoon het slagveld bezichtigen. Vee! dank heeft men hem daar echter niet voor geweten, want het ronde bied ..De Arbeid" schreef dén volgenden dag een oproerig sf.uk tegen hennen verwed hem nartlidh, haid en een te zwak ontreden tegen monr.'vfuriën en ..ITackrtnkreïizloi'1 na de voorvallen bii de lezin^e.. Hirschfeld cn Nicolai. Het fcfl.id b dan ook denzelfden avond nog door de politie in beslag genomen. De nemen der monaiohisten. ze ventien in getal, waren bekend, en men is dan ook bot arrestatie over gegaan Het slachtoffer is gisteren met ge weldig eerbetoon begraven, na eerst een eehcplo week in het B-nimgarten- Kasino te ziin „aufgebart". Het stof- fele'uk overschot lag uitgestald in een metalen kist niet glazen deksel en was gistermorgen nog voor bezoekers .te bezichtigen. Des namiddags was een hoog© katafalk in de groote zaal opgericht met zwart baldakijn, met brandende kaarsen en bloemen op de traden van dit eere-bouwsel. Aan cle ofl'icieele rouwpleehiigheid nam deel o.a cie preside!,t der nationale verga dering, dr. Seitz, de afgevaardigde dr. Adler ,dr. Bauer ,n dr. Deutscli, de burgemeester Reumann en de staatsraad Breitner. Onder de groot ste plechtigheid had de uitvaart plaats Alle arbeiders-corporaties na- meii in de betooging plaats, zwart was het van cie menschen vaandels brachten laatste eeregroeten en drommen volgden den langen stoet naar het kerkhof. Twee uur lang duurdè de tocht, het bagpn reeds duister te worden, toen de doodenakker bereikt- werd onder de tonen van het lied van den arbeid, door een arbeiderskaoel gespeeld, zonk de kist in de groeve, 't Was half zeven toen men het kerkhof weer verliet, de maan stond reeds aan den hemol. Om vier uur had de stoet het Ivasi- no verlatc/i ,om drie uur had cle eere- dienst plaats gehad en om half vier hadden in héél de stad alle trams ge durende vijf minuten stilgestaan. Eveneens had in alle talefooakanto- gedurende denzelfden korten tijd het werk' stil gelegen'. Ouzeggelijk veel is over 'de heele geschiedenis in de kranten geschre ven geworden en de zaak b tot een van hooger beteekenis opgeschroerd dan ze werkelijk is. Slachtoffer is de gevallene zeer zeker geweest, maar een martelaar die het leven voor zijn Idee liet. is wel wat overdreven. Want men moet bedenken, dstt het gevecht geen der beide partijen eenig voor deel zou hebben kunnen brengen. En dus geheel noodelloos was. Het groot ste deel der openbare meonlng is te gen de monarchisten gericht, die well degelijk een groot deel van den schuld dragen, daar de noodzakelijkheid, zich van vuurwapens te bedienen toch wel niet zoo heel groot geweest zal ziin. Aan den anderen kant zou men zich misschien weer hun gedrag kunnen verklaren, wanneer men een antwoord heeft op de vraag, in hoe verre cle arbeiders handtastelijk waren en welke heleedigingen zii hun te genstanders naar het hoofd gewor pen hebben. In ieder geval zal het onderzoek dit uit te wijzen hebben. Genoemde gebeurtenissen geven echter een juist en blik op do toestan den en doen zien. hoe het gist on der de monarchisten. Telkenmale doen zii van zich hooren. maar te be treuren is het, dat zii od zoo'n jam merlijke- wijze zioh openbaren. Het is wel waar, dat men niet e^n heele partij voor deze diaden verantwoorde lijk kan maken, maar het feit, dat .aanhangers zioh tot'zulk minderwaar dig optreden als het verstoren van voordrachten en het afranselen van onsohuldig en weerloos publiek lee- nen, is zéér, zéér bezwarend en kan het streven geen voordeel brengen. Integendeel. Zoo zjet men. hoe in Weenen ge vochten, geschoten en geranseld wordt. hoe reien .het woordgestrijd moede geworden is en slechts de daad verlangt langs den weg van het geweld. Waar moet het heen, wan neer het zoo doorgaat? Naar burger oorlog? W. M. BEfKAAR. Raadsels (Deze raadsels zyn alle ingezonden door jongens en moisjes die „Voor Onze Jeugd" lezen. Iedere maand worden onder de besto oplossers drie boelcen in prachtband verloot. De raadselprjjzen voor de maand Fo- brnari zijn by loting ten deel gevallen aan: LAOHEBEKJE, INDRAAIAJOE en KOMIEKE, die ze Woensdag 7 Maart bli my mogen afhalen. 1. (Iugez. door Pierewiet.) Wat staat lher? 7 kom 8 D. BAAS, Gen. de Wetstr. 19, Schoten vraagt van Karnomelkzeeppl. de nrs. 13 lö 28 35 63 71 73 93 110 134 en 143. Hjj geeft er andere voor terng. GILLE J. SARLET, Nobletstraat 4. bjj de Zomerkade vraagt vreemde post egels geeft er Droste-vlngger Pyramide-wedstrijd 2. (Ingoz. door Aardmannetje.) In 't midden van de Wildcrvank, 't oind van Sappemeer, in Hoogezand vind je me niet, in Groningen wel weer. 3. (Ingez. door Zaandammertje.) Ik ben een spreekwoord van 17 letters. 3 5 8 is een lidwoord. 12 10 14 12 is geen ja. 19 16* 8 is een hemellichaam. 1 2 17 is niet knap. 15 16 17 is een jongensnaam. 4 9 6 is een meisjesnaam. 7 S is een voegwoord. 11 12 is een voegwoord. 15 13 14 12 is een getal. 4. (Ingez, door Meiklokje.) Ik ben een rivier in Afrika, verander één mjjner letters en ik word een bewo ner van Afrika. 5. (Ingez. door Edelweiss.) 2 maal g, en 2 maal t, 2 maal s en 2 maal e en dan nog een enkele o, welk dorp heet wel zoo? 6. (Ingez. door Heidebloempje.) Mjjn geheel is een woord van 5 letter grepen of 18 letters. Langs spoorwegen kan men or vele aantreffen. 2 15 bevat groote voedingswaarde. 7 IS 4 9 is een Nederlandsehe mnnt. 17 6 7 S 9 is een vaartuig. I 9 10 11 is een hemellichaam. 13 IS 3 4 is een jongensnaam. 5 6 7 8 9 is geen prettig baantje voor een soldaat. II 14 16 is een inwoner van een groot rijk. 1 2 3 4 wordt gegeven. 12 13 14 15 is in stad en dorp. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zjjn: 1. Hans Andersen. 2. Tjjd is geld. 3. Eist, Olst. 4. Jeimissei. 5. Pyramidowedstrjjd. 6. a. Hocdcnfabrikant. b. Kapitaal, c. Het hoofdhaar, d. Wjjzers van de klok. e. Dame-Edam. f. De spiegel, g. Omdat hij een mol voor een kruis aanziet. Goede oplossingen ontvangen van: Do kleine Violist 6 Spring in 't veld 6 Schoolmeester 6 Meccano 5 Kuikentje 5 Cr'ocus 5 Monteur 6 Pierewiet 5 Hei de prinsesje 5 Klein maar dappcT 5 Piene 5 Anemoon 5 Lachebekje 6 Wilgenroosje 6 Friezinnetje 5 Rozenhoedje 4 Roodkap je 5 Liuaria 6 Duizendschoon 6 Lente bode 6 Sneeuwballetje 6 Necrlandia 6 Bosehwachter 6 f 6 Matroos 5 Pianiste 4 Moeders Stopstertjo 4 Bleekneus 6 Vrijkogel '6 Do kleine Zonnepit 6 Kees le Mopperaar 5 Indramajoe- 6 Verpleeg- tertje 5 Edammertje 5 Freekenstein 5 Behangertje 5 Poesje 5 Rosa Fluweeltje 5 Tcrtrinir 5 Trekvogel 5 Zeeroover 5 Juffertje Onrust 6 Miepie 3 Aviatcur 6 Rhododendron 6 Turnster 6 Komieke 6 Volendammer 4 Schiedammertje 6 Karei Vermeer 5 O verbuurtje 5 Mollcboon 6 Sterretje 6 Johan de W" 6 Aspedistra 6 Dolly 6 Gems 4 IJskoning 5 Aardman netje 5 Bloemeuvriendinnetje 5 Zaan dammertje 5. sprekende kmderspeen kinderspelen diorenspclonk spionkleederen dier enspelou ken FRIEZINNETJE oud 13 jaar, 1ste prys. De wedstrijd Nagekomen inzendingen ontvangen van: Lupine, oud? fiompelstee'.tjc. oud? Friezinnetje, oud 13 jaar, Bleekneus, 33 jaar. De lcle.ne Zonnepit, oud 9 jaar. Kees de Mopperaar, oud 14 jaar. Kruizc- muntje, oud 11 jaar, Zonnebloem, oud 11 jaar, Rhododendron, oud 12 jaar, Volen dammer, oud? Hyacinth, oud i4 jaar. Vliegende Hollander, oud 11 jaar, Aard mannetje, oud? Johan de Wit, oud 13 jaar, Zaandammertje, 12 jaar. Bloemr- vriendinnetje, 10 jaar. DE UITSLAG. Totaal ontving ik 52 pyramides van verschillende grootte. De grootste ik hierbij, dan kunnen jullie ziei FRIEZINNETJE, oud 13 jaar, den lsten prjjs heeft verdiend. Ze moet me n spoedig melden, welk boek ze graag wilion hebben. Vriendinnetje, Ornates, Wilgenrc en Friso hebben allen een pyramide 13 woorden. Jk heb hen laten loten, on 4 volgende prijzen. ORNATES, oud 3 I jaar, krijgt den 2den prijs, een briefkaarten-album. VRIENDINNETJE. ou,i 11 jaar, krijgt den 3den prys, een boek. FRISO, oud 10 jaar, krijgt den 4d> prijs, een schrfifgarnitnnr. WILGENROOSJE, oud 10 jaar. krijgt den aden prys, een doos postpapier. Dan volgen KLF.INE ZONNEPIT. DE KLEÏNE MAJOOR en JOHAN DE WIT met een pyramide van 12 woorden. On der hen heb ik den 6den prijs verloot. JOHAN DE WIT, oud 13 jaar, was de gelukkige. Hjj ontvangt een penkala-pot- lood. som goed. Dat viel jo zeker hard moe' met den nitslag. ASPEDISTRA. Ben jo al weer aan wat nieuws begonnen? Straks met den nieuwen wedstrijd moet jo vast meedoen. °-EMS. Je hebt wel mee mogen lo ten om den raadeolprys, maar behoorde niet tot de gelukkigen. Aan je verzoek heb ik voldaan, IJSKONING. Je papier was best. 't Is volstrekt niet noodig, dat jo juist op postpapier sehryft. Er zullon zeker heel veel moedors en hooi veel kindoren verlangen naar ©en zonnige, zachte lente. AARDMANNETJE. .Te raadsel is goed. Jongen, maak toch, dat jo o gaat. Wat is er nu heerlijker voor je dan een fiets. ZAANDAMMERTJE. Dat was een gezellig Zondagjo. En hoe was 4e Gym- nastiek-uitvoering: Speel je ti", op do nieuwe mandoline? BLOEMEN VRIENDINNETJE:. Wat had je keurig geschreven. De post had het druk met .je, toen je jarig was. Blijft bet goed met broer gaan? VRLTKOGBL. Misscbie:- valt de uitslag jo een beetje tegen, omdat je het voornaamste deel van het raadsel goed hadt, heb ik het maar geheel goed gere kend. KLEINE ZONNEPIT. Ja, jo schreef heel wat netter en duidelijker. Gelukkig maar, dat je weer beter uit je oogen kon kyken. Je pyramMc was heelemaal goed. KEES DÉ MOPPERAAR. Ik had gedacht, dat jo meer van jo pyramide zoudt maken. Wat je hadt, w?r. goed. Schrijf me eens op welke middagen je geen les hebt, dan zal ik je vertellen, wanneer ik je hoop te bezoekeu. BLEEKNEUS. Je pyramide was best. De volgende- week hoop ik een nieu- wen wedstrjjd uit tc sehryven. Je raad sels kry'gen, zoo^'a ik ze tegenkom, oen beurt. MOEDERS STOPSTEETJE. Zyn je kousen klaar gekomen. Ik vind het heel knap van je, dat je ze zelf breit Ze zijn nu vast veel sterker dan machinaal ge breide kousen. Hoe is het nu met onzen Veerman Koppestok? Mag hij al weer naar school? PIANISTE Ik kon me begrijpen, dat je op het feest in het Brongebouw heerlijk genoten hebt. Maar 't was wel erg laat voor je. Je bent een kleine boe- melaarster. Ben je 's morgens wel uit geslapen? MATROOS- Je slee. heeft niet veel meer dan sneeuw gezien, liè- Nn ben je zeker allo dagen aan 't zingen voor uitvoering. Hartelijk feliciteer ik jou je ouders met linn koperen feest. Al wordt er dan geen feest gevierd, een feeststemming zal er zeker wel ziju. Eu dan midden in de feestwoek moeders jaardasr. AVat kan dat een prettig dagje wordeii. LENTEBODE. Vertel jij nu maar dat'het Lente wordt. Ik ben heel be nieuwd, of je een prys krijgt voor het prijsraadsel. Je schrijft het mo n olie e 1 d i komt too Aan de Pyramide-bouwers van 11 woorden, nl. Buitenman, Meiklokje, Visscher, Linn Punt, Roel de Rakker, Voetballer en Bleekneus. Zeer goed was het werk vau: Bloo dy Fox, Tom Hoog, E. A. Arnken, Karei Vermeer, Crocus, Dirk Baas, Ileideprin- sesjo, Vliegende Hollander en Hyacinth, die een pyramide van 10 woorden hadden. Good was het werk van Woelwater, Laatsfc kwartier, Anemoon. Moeder plantje, Pierewiet, Do kleine Violist, De kleine Muzikant, Karei de Groote, Lu pine, en Volendammer, die een pyramide m 9 woorden hadden. Do pryswinners mogen Woensdag 7 Maart bij mij hun prijzen komen halen. Ruilrubriek JO HOGERVORST, Lcidscheplein 46r. geeft Vecht en IJselpl. in ruil voor Kwatta-soldaatjes. MARIE GUIT, Lange Raamstr. 17r. >u heel graag kennis maken met Moe ders Breistertje. Woensdagmiddag tus schen 3. en 4 is ze thuis.- Brievenbus Brieven aan de Redactie van de Kin- der-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG—ZEEMAN, v. d. Vinnestraat 21rood. (Inde bns gooien zonder aanbellen.) LUPINE. Je was op het nippertje en bent nog roemrijk uit de slag gekomen. Ja stuur de volgende week die raadsels maar. MOLLEBOON. Waar had jij het zpo druk moe? JOHAN DE WIT. Als je een van do strikvragen goed hebt, reken ik de gaui Heb je lat opstel ROODKAPJE, zelf bedacht? Of haaltje, dat menc-cr heeft voorgelezen? .Te hebt het heri aardig beschreven. ROZENHOEDJE, 'k Vind het na- aiurlyk prettig, als je geregeld meedoet, 't Is «ezellig voor Juffertje Onrust, dat je zoo vaak bij haar speelt. FRIEZINNETJE. De volgende wefk komt er een nieuwe wedstrijd. Jy bent altijd maar een geluksvogel. Wat heb ben jullie een gezelligcn brief van zus gehad. Ze heeft maar beerlyk feest ge vierd. Hoe is het met de kleine duifjes? Krijgen ze al veertjes? ZKER.QOVER. Ja, ik hoor wel, dat je je ook goed op het platteland ke inakon. Je raadsel is goed. TREKVOGEL. Je mag dezei houden. Om met de pyraniide-wedstryd mee te doen, is het nu te laat. Maar de volgende week hoop ik iets nieuws uit te schrijven. Laat Crocus je maar wat hel pen, als je iets niet begrijpt. TERTRIAIR. Het is by jullie een heel ziekenhuis. Ik hoop, dat nu allen aan de beterende hand zyn. Vacantie is wel eens prettig, maar niet om op bed door te brengen. Wat aardig dat jullie je vertrekkenden onderwijzer een ca deau aanbieden. ROSA FLUWEELTJE. Hoe gaat het met jou? Ik heb ook zoo'n meiske, dat midden in de sneeuwpret naar bed moest. En hoe is het nu niet moeder? Die arme moeder, dat ze toch maar weer aan do bezigheden moest. Van harte alle maal 't beste toegewonscht. POESJE Je raadsel is goed. FREEKENSTEIN mag zijn schuilnaam houden. Hoe kom je aan zoo'n leuken naam? Noem je zoo je toekomstige villa? VERPLEEGSTERTJE. Je raadsel is wel goed, maar erg moeilijk. Als ;k het plaats, zal ik het een weinig ver anderen. KRUIZEMUNTJE. Jullie pyrami des waren goed, maar je hebt wel ge merkt, dat je nog meer woorden kon vin den. Veel groeten voor de zusjes en moeder. TURNSTER en KOMIEKE. Heeft moeder zoo "netjes jullie plaats vervan- gen deze week? Glundert Komieke niet, nn de raadselprys haar ten deel is geval len? Hoe is het met jo beidjes? Die styvo slee-beenen van Turnster krijgen nu maar heerlyk rust. VOLENDAMMER, Veel plezier ge had van middag? Wat lcomt or van jou op de tentoonstelling? De volgende week kryg ik zeker oen grooten brief. SCHIEDAMMERTJE. Me dunkt, jij hebt wel gedroomd van do sneeuwpret Misschien heeft Eglantine oen boek voor je, dat jo beter begrijpen kunt. Wat heb jy oen massa aardige boeken. Jy behoeft jo nooit te vervelen. OVERBUURT.IE, Gefeliciteerd met jo herstek Ik zag je al eens uitgaan mot moeder. Mag jo ook weer naar school? KA REL V. Ik heb jo leeftijd erbij gevoegd. Dat was in orde. STERRETJE. MaakUo jo geen fou ten, toen je het taallesjo moest oplezen? Dat was Zondag dubbel feest voor je. Straks ga jo vast e! het nieuwe good voor moeder merken. W. BLOMBERG—ZEEMAN, v. d. Vinnestraat 2Ir, Haarlem, 3 Maart 1923. Zijn weg naar d§ planken. Uit liet Duitoch. Na afloop van de voorstelling waren de tooneelifc-ten bij elkaar gekomen aan hun stamtafel. Er h-eerschte eou vroo- lijke stemming. Onder bet genot van een glaasje wijn vertelden ze elkaar hun wedervaren, hoe ze tot het toon eel waren gekomen. De beurt was nu aan den gevierden gast vau dezen avond, den directeur van een bekend theater in Berlijn, die door het gezelschap uit- genoodigd was, de première te komen zien en beoordoelen van een zeer bij zonder stuk, waarover in de pens ai veel te doen was geweest. „Ja, mijne heeren", zei de vijftig jarige v rooi ijk lachend, „de regen heeft mij naar de planken gedreven". Dat gaf een ongeloovig en verwach tingsvol kijken. Want de iheater-direo- teur werd algemeen beschouwd als een geboren artist, die met zijn knappe jonge vrouw, een bekende opera-zan geres, reeds veel triomfen had gevierd, het theaterbloed zat hem in de ade ren. Vol spanning wachtte men dan ook ap een nadere verklaring. „Mijn ouders hadden mij voor het onderwijd bestemd, en wel in uien on- gelukkigen tijd, toen er voor elke vrijq, plaats wel twintig, dertig liefnebbers waren. Tot ik een plaats zou krijgen, verdiende ik eon karig loon met pri vaatlessen geven. Eindelijk scheen ik dan toch geluk te zullen krijgen. Een leeraar aan het gymnasium kreeg een eervolie opdracht in Engeland. Op aanraden van een oom van mij begon ik een beetje het hof te maken aan de tweede dochter van den rector. Niet a! te erg natuurlijk, want zij was naar; mijn smaak wat te groot en wat lö mager en bovendien een paar jaar ouder dan ik. Maar een paar wande lingetjes buiten om en een paar dan sen op een gezellig avondje bij weder- zijdsche kennissen zijn nog geen lief desverklaring. En toch hadden zij hun werk gedaan, want ik werd oenoemd. voor tijdelijk. De dag van mijn eerste les brak aan. Een uur van te voren was ik al kant en klaac. Ik had mij keurig afgeborsteld, mijn haar en mijn snor alles en alles in de puntjes. Het toeval wilde, dat liet stortregende dien dag. De school was een kwartier van mijn huis af, maar als ik ging loopen, dan zou ik meer geschikt ge weest zijn om in een aquarium rond te zwemmen, dan om les aan een klas-' se bengels te geven. Ik besloot dut- met de tram te gaan. en liep zoo snef mogelijk naar het naastbij gel cgca tramhuisje. Maar zooals met zuil weer te verwachten was, elke tram, die voorbij kwam was vol, inet mij stonden een dertig menschen te wach ten en te trappelen van ongeduld. En de tijd ging maar steeds door, hei was al bijna clen tijd, dat ik op school moest zijn. Het lot was mij nogmaals gunstig, daar kwam een huurkoetsier met zijn bakje om den hoek van de straat. In verhouding tot' mijn toen malige inkomsten kostte zoo'n ritje mij vrijwel een vermogen. Maar wat moest ik doen. „Hallo, koetsier, hierl" riep ik op bevelenden toon, alsof ik mijn leven lang in bakjes had rondge reden. Ik riep het veel luider, dan het 6lanke, in een grijzen regenmantel ge- kleede persoontje, dat naast mij had gestaan en dat waarschijnlijk ook het wachten moe was. Ik had haar roepen niet eens gehoord. Door den koetsier merkte ik het pas, toen hij zei: „Waarheen moeten meneer en me vrouw „Meneer en mevrouw?" dacht ik,- en nu pas zag ik haar. „Naar het gymnasium!" zei ik egoïst, hoewel met kloppend hart. Want ze had een allerliefst gezichtje en ze keek erg beduusd. „Ik moet daar ook langs", zei zo loen en keok mij met haar mooie oogen aan, „kunnen we niet mei el kaar gaan Dat is ook minder kost baar voor iedei var. ons, ,Met genoegen!" zei ik en liet haar instappen. Het was een aangemiam gevoel voor mij, aan de zijde van het onbekende, lieve wezenije voor den eersten maal naar mijn nieuwe betrek king te gaan. Dat voorspelt zeker ge luk dacht ik, zooals dat een modern, van abc bijgeloof vrij, man, betaamt. Maar ik had toch niet de moed om haar aan t© spreken. Bij het gymnasium hield mijn koet sier stil, ik stapte uit, betaalde, nam Hij zweeg cn boog weer. .Zelfs voor u. Mademoiselle. Ik ben hier gekomen om één enkele reden. Kunt u die niet raden? Het was een ge noegen om u mee te nemen uit Blanzy. Nu betreft het mijn zaken en die twee dingen kunnen niet gecombineerd wor den. Luister, Mademoiselle." ging hij voort. „Geen drie mijl van de havenmon ding af, koerst een Fransch schip niet louter voor plezier. Rondom dit huis ziin op het oogenblik genoeg menschen om uw heele bezitting te Blanzy te kunnen onderhouden. Vanmorgen is er een sloep de Laven binnen gekomen en heeft spe- ciaal voor mij de bemanning 'aan land gezet. Een dozijn handlangers van Na poleon staan klaar om mij naar de keel te springen. Ik heb het zoover gebracht dat er in de heele stad geen man is, die niet prettig zou vinden om mij aan ra te zien hangen. En toch wachten ze nog. Mademoiselle. Is het niet ver makelijk? Kun*, u raden waarom ze wachten?" Hij nam een snuifje cn veegde zijn vingers aL „Omdat ze bang zijn dat ik het pa pier zal verbranden, wanneer ze mij niet met rust laten. Ze gelooven dat als ze zich verborgen houden, als ik niets ver dachts zie, dat ik ïnë naar bulten zal be geven. Ze hopen dat ze mij levend tc pakken zullen krijgen, of dat ze mij zuilen dooden en toch nog het papier bemachtigen. Daar hebben ze al hun hoop op gevestigd. Het zou jammer zijn om ben teleur te stellen." Zijn oogen schitterden in het kaars^ lidht. „Er zijn maar weinig dingen die mij nog ontroeren kunnen, freule. Wat ik werkelijk waardeer is een amusante situatie en dit geval vind ik zeer amusant. Denkt u dat ik den oceaan overgestoken ben om dit document af te l.everen cn dat ik het nu hierbij laten z.;!? Neen, Mademoiselle, u vergist u." Hii boog weer en liep achteruit naar de deur. „Doe net als ik, Mademoiselle, cn vcr- gec; het," zei hij. „Er is in deze kleine episode niets dat de moeite waard is om door u onthouden te worden. Zij hebben het niet op u gemunt en u zult hier. vol komen veilig- zijn. Daar heb ik mij van over!u,gd. Mijn zoon zal hier blijven tot uw broeder temt en uw gastheer zijn.", „Ik hoop," voegde, hij er bij, terwijl bo zich tci mij wendde „dat je nog weet waarom je hier geweest bent?" „O ja!" antwoordde ik. ,.Dan zal ik je vaarwel zeggen. Ik za! je maar niet vragen om mij een band te geven. Brutus, jij blijft bij mijn zoon ui kwart voor zeven." Zelfs, nu weet jk nog niet hoe het kw am Gat mijn oogen vochtig' werden en ik een brok in mijn keel kreeg, even min als ik mijn verdere hanie'ingen op dien avond kan verklaren. Was het mo gelijk dat het mij speet dat ik hem niet meer terug zou zien? Of kwam het alleen omdat ik medelijden met mij zelf had, dat mijn adem stokte en mijn stem vreemd en schor deed klinken? „En daarna?" vroeg ik. Hij keek mij goedkeurend aan en klop te met zijn dunne vingers op het gevest van zijn zwaard. „DaarnaHij staarde peinzend naar de schaduwen in de donkere ka mer. Dacht hij, net als ik, over de ver knoeide jaren en wat het einde van dit alles zou zijn? „Daarna" herhaalde hij, half tegen zichzelf, „kom, daarna zal ik een af- spisak met je maken aan den over kant van de Styx, mijn jongen. Ik beloof je, dat ik daar op jc wachten zal, cn we zullen er nectar drinken. De goden zullen het toch w*el aan de geesten gunnen en anders zal Brutus wat stelen. En dan zul je zuij misschien vertellen wat er ver der gebeurd is. Ik zal er naar verlan gen ik zal zelfs hopen, da; het pret tig zal zijn. Vaarwel, Henry." Ik geloof dat hij dit afscheid vooruit vaak had overdacht. Het zal hem zeker wel voldaan hebben. xiri. Hij was verdwenen, evenals de gce; ten waarover hij had gesproken en Ma demoiselle en ik staarden nam den zwar ten rechthoek van de kapotte deur. Ik haalde diep adem en keek vlug om mij heen. Hij keek net alsof er een zekere betoovering gebroken was, alsof het gordijn gezakt was na een laatste bedrijf in den schouwburg. Langzaam schoen mijn verstand weer normaal te gaan werken en zich in meer logische banen te gaan bewe gen. Brutus liep naar het wapenrek in den hoek en koos een roestige hartsvanger uit van de kleine wapens die daar nog hingen, stale er voor de grap mee in mijn richting en grinnik te. Een minuut lang knetterde het eenlge blok da't nog in den haard brandde en ik hoorde de wingerdbla den tegen het venster kloppen. Toen hoorde ik een pistoolschot, gevolgd door een heesche schreeuw. Made moiselle sprong overeind en viel toen weer in haar stoel terug en van waar ik stond kon ik zien dat ze bleek zag en dat haar handen heefden. Dus ze had hem lief. Ik klemde mijn hand om de rugleuning van een stoel. Waar om zou ik gehoopt hebben dat dat niet zoo was?" ,,0!" fluisterde ze. „Ik heb hem go- dood!" „U", riep ik uit maar ze gaf geen antwoord. „Huil!" zei Brutus en hij gi-innikte weer. ..Monsieurs pistool Hij hem gedood". „Zoo?" zei ik, want ik had nog sterk het gevoel van onwerkelijkheid. „En wien heeft hij gedood, Brutus?" Brutus hield zijn hoofd scheef en luisterde. Ergens achter het huis hoor den we verward geschreeuw en het geluid van paardenhoeven. „Hij Jason Ilill gedoodzei Brutus^ „Weet je dat zeker?" vroeg Made moiselle. Brutus knikte, en dc strakke, sto rende uitdrukking verdween uit haar oogen en langzamerhand kwam cr weer kleur op haar wangen. En toen volgde cr gc-sch reeuw en snelle voetstappen en een slag op de buitendeur. Brutus keok besluiteloos om zich heen. „We krijgen bezoek", zei ik, terwijl ik mijn best deed om mijn stem kalm te doen blijven. „Wie zijn het, Bru tus?" Maar Brutus lette niet meer op mij en sprong de hal in. Bijna op het zelfde oogenblik moet cr iemand ont dekt hebben dat dc deur niet op slot was want het tochtte plotseling in do gang. Toen hoorden we allerlei stem men door elkaar, waarnaar ik niet luisterde. Ik was bezig om lu'-t naast- bijzijnde raam op tc- schuiven. „Vlug Mademoiselle!" fluisterde ik. „Verdraaid!" riep er ii-mond uit dc hal „daar heb je or al weer een!" En toen volgde cr een pistoolschot dat hard weerklonk in de gang. „Het is hoog tijd on\ te verdwijnen"; zei ik. „Hot raam uil. Mademoiselle!'*

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 15