HAARLEM'S DAGBLAD Brieven uit Finland Het testament van Pieter Teyler van der Hulst. r - - s- - J 'X Pers-Oïenlcfil ZATERDAG 3 WIAART 1923 ZESDE BLAD C. A. J. DIJKSTRA. 1 i, ,15 Fébr. 1923. den, dat men zich onwillekeurig af- vraagt hoe de drager of draagster Helsfngfora, de hoofdstad van Fin-- het klaarspeelt heelhuids en zonder land telt ongeveer 200.000 inwoners.iets verloren te hebben thuis te ko Het oog wordt er getroffen door een1 men. Het is hier dan ook heelemaal overvloed van kapitale gebouwen, j geen zeldzaamheid keurig aangeklee- massale steenklompen, die in hun! de dames met groote netten vol bood- •strengen stijl zonder noemenswaardi- schappen en pakjes op straat te zien ge versiering een indruk van groot- wandelen. Niemand schaamt zich er- heid, degelijkheid en welvaart geven, voor met een doos of pak op straat te terwijl de kleur der huizen, die van loopen. De valsche schaamte, die te wit tot geel varieert, de stad een onzent voor het pakjes dragen bestaat frisch en vriendelijk aanzien ver- heeft men hier reeds lang afgelegd, leent- De straten zijn breed en uiterst Men heeft ingezien, dat er- niets ver- zindelijk, doch met, uitzondering van nederends schuilt in het meenemen trottoirs laat liet plaveisel veel te werischen over. Do ongelijkmatige puntige keien, die hier de bestrating vormen, doen onwillekeurig denken aan sommige kleine achterlijke dorp jes tn Overijsel of Drente. Waar' de dames den moed vandaan halen im iedern dag weder opnieuw met hare hoog© hakjes deze keien te trotseeren zal wel altijd een raadsel blijven, zal de bekende vrouwelijke kokette rie waarschijnlijk wel een woordje med-espreken. Gelukkig brengt de hui-' dige mode een lagen, breeden hak me de, waarvan door de Flnsche vrou wen een dankbaar gebruik gemaakt wordt, hoewel'het niet valt te ontken nen, i^at velen toch nog aam den hoo- gen hak blijven vasthouden, hetgeen voornamelijk het geval is met het Russische vrouwelijke element, dat hier sterk vertegenwoordigd is en voor uiterst behaagziek doorgaat. De eiectrische trams zien er keurig uit en zijn uitstekend onderhouden. Indien ze niet zoo blinken en schitte ren aJs onze I-Iaagsche trams, dan komt zulks, omdat ze ineerendeels donker van kleur zijn en niet zooveel koperen onderdeden hebben. Wat zindelijkheid en onderhoud betreft zijn ze minstens even goed als onze Hoi- landsche trams. Den geheeten dag zijn ze druk bezet en op sommige uren van den dag, zelfs zoo vol, dat de passagiers er aan alle kanten uit puilen. Het schijnt oen winstgevend zaakje te zijn en onwillekeurig zou men wenschen aandeelhouder te den door al zijn hebben en houden in de eertijds zoo hooggeroemdo HoLland- sche „giit-edged" fondsen, om te zet ten in deze traniaandeelen. Een merkwaardigheid op het gebied rvan vervoerwezen is de „iswoschit- Bckik". Dit is de Russische naam voor wat wij zouden noemen een klein soort open victoria-rijtuig, dat bespan nen is met oen klein do oh vurig Finsch paardje. Deze voertuigen zijn kleiner dan de victoria's, die men te onzent gelbruikt en bieden plaats aan twee, hoogstens drie, personen. Gedu rende den. winter verdwijnen zij om plaat® te maken voor de open slede. Opmerkelijk is het, dat men hier ner gens gesloten rijtuigen ziet, hetgeen met het oog op bet klimaat toch zeker wel gewenscht zou zijn. Bij de fel ste vorst, die gedurende zeker deelte van den winter tot 25 graden Celsius oploopt, blijft men zich van open rijtuigen en sleden bedienen en zelfs de volgkoetsen bij begrafenissen zijn niet anders dan de gewone is- wosdhtechiks. Een toertje met zulk een rijtuigje of slede is evenwel een waar genoegen en er wordt dan ook een druk gebruik van gemaakt. Dit vindt voornamelijk zijn oorzaak in liet feit, dal het tarief binnen het bereik van de groote massa valt, zoodat iedereen, van wolken rang of stand hij ook zij', zich de weelde kan veroorloven van een dergelijk vehikel gebruik te ma liën. Binnen de stad kost een rit, on geacht den afstand, dien men wenscht af te leggen, slechts 6>é Mark, ongeveer 40 cents. Wacht u er echter voor onderweg even uit te stappen, hetzij om een 'boodschap in een winkel te doen of even met een kennis te p'raten. Dadelijk beschouwt de koet sier zulks als twee ritten en verlangt dubbele betaling De automobiel neemt hier nog een bescheiden plaats in en luxe-wagens, zooals men die te onzent in grooten getal© aantreft, vindt men hier slechts enkele. De hoofdoorzaak zal wel ge zocht moeten worden in het feit, dat de lange winter, gedurende welken de aarde minstens 5 maanden met een dikken laag sneeuw bedekt is, het hou den van een luxe automobiel tot een kostbare zaak maakt, terwijl aan den anderen kant gedurende den zomer de wegen over lied algemeen in zulk een toestand verkeeren, dat van groo te tochten ook geen sprak© kan zijn. Vandaar, dat men zich hier uitsluitend bedient van merken, die lezen en schrijven kunnen, zooals de Ford car en verschillende andere Amerikaan- sche en Duiteohe merken. Een ander middel van vervoer, dat hier gedurende den zomer veel ge bruikt wordt, is de stoom- en motor boot. Tientallen geregelde diensten worden van Heleingfors met de in den omtrek en op de honderden kleine eilandjes gelegen dorpjes en gehuch ten onderhouden. In den winter zijn deze eilandjes van verkeersmiddelen verstoken en moet alles met sleden over het ijs worden aangevoerd. Helsingfors is een mooie, ruim aan gelegde stad, met stijgende en dalende straten, met vele parken met smaak vol aangelegde plantsoenen, schoone oude kerken, gebouwen en standbeel den. Alle hoofdsteden h-ebben hare eigenaardigheden en zulks is met Hel singfors eveneens het geval. Een vnn de dingen, die den vreem deling bier onmiddellijk treffen, is de gewoonte van den winkelier om niets thuis te bezorgen. Waar gij Uwe inkoopen ook doet, steeds zijt gij ver plicht Uwe aankoopen zelf mede te nemen. Het gevolg hiervan is, dat men bijna iedereen met pakjes ziet loopen, somtijds zoo belast en bela- van met eigen geld gekochte goede ren. Alleen bij lieden, die zich, om met Multatuli te spreken, te hand haven hebben in een niet onbetwisten rang, zal het steeds een punt van ern stige -overweging blijven uitmaken of zij het met hun standi?) overeen kun nen brengen zich tot het dragen van een pakje te verlagen. Een voordeel van het hier gevolgd© systeem is, dat men verschoond blijft van het fietsen de loopjopgensgilde, dat in Holland de stralen steeds onveilig maakt, terwijl bovendien de winkelier eene aanzienlijke besparing op zijne drijfskosten krijgt, die natuurlijk in prijzen der goederen blijkt. Een andere zaak, die den Hollan der ook direct opvalt, is de groote voorliefde, die men hier voor gebak, chocolade en andere zoetigheden aan den dag legt. Deze neiging heeft na tuurlijk gemaakt, dat het banketbak kersbedrijf zeer ontwikkeld is. Een Hollandsche banketbakker, die onver wachts eens een kijkje zou kunnen ne men in zaken als bijvoorbeeld Fazer, zou watertanden bij bet gezicht van zoovele klanten. Een banketbakker, die zijn vak goed verstaat en de tong en liet gehemelte van zijn klanten eet te streelen, kan er dan ook staat op maken, dat hij zich niet over slech te zaken te beklagen zal hebben. Daar hier dus veel voorliefde voor lekker nijen bestaat en de gewoonte heerscht om in den namiddag koffie te drin ken, zooals men te onzent the© drinkt zou men mogen verwachten, een keur van uitgezochte tea-rooms, die zich als om strijd zouden beijveren door weelderige inrichting of door andere attracties, liet publiek tot zich t© trek ken, do-ch niets van dat alles. Eehai- vo ©enig© lokalen, die eigenlijk meer avond-gelegenheden zijn, vertoonen! de gewone tearooms en konditorijen hetzelfde beeld als onze ouderwetsche melksalons, dezelfde soberheid van richting, hetzelfde gebrek aan 1l Gezellig is het in dez© tearooms dan ook niet, doch de consumptie is er over het algemeen goed. Meer schijnt de Fin niet te verlangen, hetgeen ook geheel strookt met den Finschcn aard, die goedig en gauw tevredengesteld is. Het .publiek, dat deze inrichtingen bezoekt, bestaat voor een groot deelte uit mannen en het doet den Hollander, die geen geheelonthouder is, hoogst eigenaardig aan dez© man nelijke bezoekers allerlei zoetigheden naar binnen te zien werken. Alles went echter en bij gebrek aan geestrijk vocht werpt men zich even verwoed o,p koffie, thee, molk ©n snoeperijen als de overig© Finse he menschheid. Ik zou evenwel aan de waarheid tekort doen, als ik beweerde, dat de door- snede-Fin erg met zijn drankverbod ingenomen is. Mijns inziens zou een volksstemming hoogst verrassende •esultaten opleveren. Evenals in het overige Europa heerscht ook hier een ware danswoe de. In bijna elk hotel, café of restau rant bestaat gelegenheid d© edele danskunst te beoefenen. Ik zou echter onwaarheid spreken, als ik beweerde, dat het in deze lokalen vroolijk en on gedwongen is. Behoudens enkele uit zonderingen gaat alles hier hoogst cor rect en in den vorm toe. Men zou zich op een officieel bal wanen. Het drank verbod is daarvan natuurlijk grooten- deels de oorzaak, omdat bij de Noor delijke, koudbloedige volken nu een maal geen vroolijk©, ongedwongen stemming zonder alcohol, al is het ook nog zoo weinig, mogelijk schijnt te zijn. Als ram den ernst, waarmede de Flnsche jongelingschap danst, gade slaat, dan zou men bijna geneigd zijn te denken, dat ze haar verdriet over .droogte" tracht weg te dansen, evenals men te Amsterdam thans ver moedelijk bezig is zijne zinnen over het absurde dansverbod met de noo— dig© borrels te verzetten. Gedurende de laatste acht jaren, die van den mensch een hypernerveus wezen heb ben gemaakt, zoekt men voortdurend naar nieuwe emoties, nieuwe prikkels en nieuwe stimulanten en het zou wef eens kunnen gebeuren, dat alle gere- gl emeu teer den afleiding zoekenden mensch den verkeerden kant op drijft en hem in de armen voert van andere ondeugden, die erger zijn dan de kwaal, waarvan men hem thans tegen Zijn vil tracht te genezen. Brieven uit de Hofstad DOL. Als een bijzondere gunst is de Rid derzaal op het Binnenhof beschik baar gesteld voor eenige voorstel lingen in verband met de tooneel- reclame-maand. Het zijn bijzonder© spelen geweest die daar zijn opge voerd en alleen voor deze zal de Rid derzaal dan ook wel zijn afgéktaan. Wo kennen allen deze zaal, 'Vaar- \au we de deugden en kwaliteiten niet behoeven te herhalen. WeVkelijk leende deze omgeving zich zeer voor het mirakelspel en dit vond er oen 'bijzonder passend milieu. Het Kooge welvende gebouw, de mooie muren en tapijten, het gaf alles een stemmige omlijsting van het primitieve tooneel. Veel nunder was het geval met het maskerspel, waarvoox de Ridderzaal in de tweede plaats is afgestaan. Het zal wel aan ons liggen het verwijt dat onze artistieke capaciteit te kort schiet, ligt voor de hand maar dit spel heeft ons heelemaal niet kunnen bekoren en we hopen van harte dat men ons met dit soort spel niet op knapt. Men kan hoog-dravende theo- rieen verkondigen over 't diepzinnige van het gebruik van maskers, in ue praktijk is in de eerste plaats geble ken. dat het bijna onmogelijk «is de spelers te verstaan, die allen hun ge luid in het masker smoren. Bovendien is het stom-vervelend om steeds tegen diezelfde leelijke snuiten aan te kij ken. Men moet al dadelijk aannemen, dab de aard van de rol die een bepaal de maskerspeler heeft te vervullen voortdurend in de stemming zal blij ven van het masker. Een narrekop blijft nar, een huilebalk blijft builen. Alles was misschien nog te genieten geweest wanneer de inhoud van het stuk iets te beteekenen had gehad, maar men heeft ons getracteerd op een onbenullig soort mythe of sprook je dat heelemaal uit Ierland is ge haald. Men had niet zóó ver behoeven te zoeken naar zoo'n soort fantasietje, want die zijn er in Holland ook wel to vinden. We zijn het eens met hen, die ge- looven dat men het aantal toonoel- liefhebbers zal verkleinen, cis men de tooneelkunst deze richting in drytfc. Hoe stak bij dit spel af het spel van Alexander Moïssi! We hebben het voorrecht gehad hem in Ibsen's spo ken te zien .optreden en de waarlijk geestdriftige toejuichingen, die verre buiten het normaal Hollandsche gin gen, waren ten volle verdiend. Moïssi heeft geen masker nQodighij maakt ze zelf onmiddellijk als hij ze noodig heeft. Waarlijk dat was spelhet greep den stampvollén schouwburg aan met magische kracht. We hebben nog maar hoogst zelden meegemaakt wat we aan het slot van deze. voor stelling zagen. Het publiek b'.eef on bewegelijk" zitten toen het doek nel, het duurde eenige oogenbhkken voor het applaus los daverde. Het bleef door-daveren, vijf, zes maal ging het doek open en dichthet publiek stond op, applaudisseerde nogmaals en luide bravo's klonken. Het was werkelijk abnormaal voor ons land. Laat men zoo'n middag niet meer zeggen dat publiek niet van tooneel houdt en geen geld voor over heeft. De schouwburg was tot den laatstcn stoel uitverkocht tegen peperdure bedra gen en niemand zal zijn geld hebben betreurd. Nu kan men gelijk de leider van het Maskerspel betoogde, wel bewerou dat luj het vertikt om de menschen v-in een avondje te helpen en dal hij zijn kunst wil geven, maar dan moet men ook geen kabaal maken als de schouwburg leeg blijft. Ibsen trekt omdat hij een stuk leven geeft, wat do maskers geven is dood als een pier. Maar genoeg, de tijd zal 't leeren, wat het meest geliefd is en wat het meest de kunst nadert. Om nog eens even op de Ridder zaal terug te komen; we moeten dan constateeren dat deze zaal inderdaad voor vele doeleinden geschikt is en dat heb gebruik dat er nu vau ge maakt is, navolging verdiend. We bedoelen natuurlijk niet dat wij deze 'zaad bijvoorbeeld voor politieke vergaderingen zouden willen benutten, maar voor knust-voordrachten zou zij bij uitstek geschikt zijn. Het eenige wat zich als een bezwaar heeft laten gevoelen was wel dat het er abomi nabel koud was. De centrale verwar ming die er in ligt is waarschijnlijk meer bedoeld om te groote verschil len in temperatuur tegen te gaan dan om als volledige verwarming dienst te doen. Do steenen vloer is ook niet van het aangenaamste, maar in voor- en najaar was d© zaal stellig goed te ge bruiken. Alleen ontbreekt er een be hoorlijke foyer en een vestiaire. Het is echter niet te verwachten dat de Regeering veelvuldig deze zaal be schikbaar zal stellen, want voor het meubilair zou dat fnuikend zijn. Deze zaal is voor de Regeej'ing wat bet sa lon is voor het woonhuis. Slechts bij hooge feestelijkheden wordt daarin gehuisd en dan nog houdt mama het hart vast, dat er niets aan haar mooie spullen zal komen. Dat is te begrijpen en daarom is wellicht een beperking van het gebruik noodig maar zoo wei nig als tot nu toe het geval is, d-w.z. één uur per jaar is wel wat weinig. Anders dan op den derden Dinsdag in September, als de Koningin in de gemeenschappelijke vergadering dér beide Kamers verschijnt om de zitting te openen, wordt de Ridderzaal niet gebruikt. De geschiedenis verhaalt maar een maal van een groot diner dat in deze zaal is gehouden. Toen was de ver lichting nog met kaarsen gedaan, het geen een faërieken aanblik moet heb ben gegeven, want geen licht heeft meer effect in deze omgeving dan het eenvoudige kaarslicht. Overigens is de historie van de Ridderzaal in het algemeen wel bekend. Slechts eenige jaren geleden is zij in den huidigen staat hersteld, een staat, dio waar schijnlijk het meest overeenkomstig den oorspronkelijken is. On alle oude teekeningen zijn de gevels verschil lend, maa. dat schijnt ook wel hier aan te liggen, dat er ten allen tijde allerlei gebouwtjes tegen zïj'n aange plakt, die het geheel in niet geringe mate ontsierden. Deze bulten zijn alle verwijderd. Het meest heeft ons thans bij het gebruik als theater-zaal getroffen wat een bijzonder fraaie ramen er in zijn. Het eerste licht gaf een prachtigen glans aan do schilderingen van bui ten had de zaal iets sprookjesachtig. Het ronde raam loven den ingang ge leek een Kaleidoscoop gelijk de kin deren dien in het klein hebben als speelgoed. De ongewone drukte m het late avonduur was zeer eigenaardig en gaf aan het antieke Binnenhof een stoffeering, die het wel nimmer heeft gekend. Zoo treedt de moderne tijd in het antieke milieu en..-., het combineeren daarvan had iets buitengewoon be- Fragmenten van het testament ArSri. ty- TjZ. - )~r- 4 C' .A-*-. *-= 4 - i ,.a - Zs-r- s /t -./l A .w (A-Z4, .z. -*-Z. 't. Z.- Eerste pagina De Heer Pieter Teyler van der Hulst, koopman, wooncu in de Damstraat binnen deze stad, zijnde aan mij Notaris welbekend, gezond van lichaam en zijn verstand en memo ries wel machtig, dewelke verklaarde, in overdenkjnge van de zeekerlieid des doods ende van d'onzeokcre tijd civuure an dien, genegen te zijn van zijne na te laeten goederen te zien disponeeren op de navolgende wijze Eerst lijk heeft hij Heer Testateur, na Christelijke recom mandatie van ziel en lichaam, wederroepen ende te niet ge daan alle testamenten, codicillen, en andere actons van laeste wille, bij hem voor data dezes alleen of met iemaud gepasseerd, niet^willende dat dezclven of een van dien eenige de minste kracht meer zal of zullen hebben, maer deze tegenwoordige alleen Ende dan nu geheel en al wederom op nieuw disponce- rende, zo verklaarde hij Heer Testateur te willen cr.de te begeeren dat zijne gansche nalaetenschap, ende zulks alle de goederen, gelden ei effecten, die hij met de dood zal komen t'ontruimen ende na te laoten, geene uitgezonderd dan alleen diegeenen waarover hij lieer Testateur hierna specialijk anders zoude mogen komen te disponeeren, eeuwiglijk en altipos zulks moeten blijven onder d'admi nistratie en directie, mitsgaders het opzicht en bestier van vijf persoonen, vaer toe hij Heer Testateur 'rij dezen als dé vijf eersten was benoemende de Hoeren jacobus Bar- naart, Willem van der Vooren, Pieter Verhamme, Jan Olt- hoff en Willem van der Vluchtwelke persoonen en dcr- zelver Successeuren in die qualiteit ook te gelijk zullen zijn Executeurs van zijn Heer Testateurs uitterste willes dis position, Voogden over zijne minderjaerige en andere toe zicht behoevende Legetarissen, en Administrateurs van hem Heer Testateur te genietten goederen, zoals hij Heer Testateur gemelte Heeren tot alle die respective qualiteiten is verzoekende, committeerendo en ams' illende dezen, ten dien einde aen dezelven en hunne Successeuren tot \recompens en belooninge van de moeyten, welken zij daar door zullen komen te hebben; en van hunne tc bewij zen diensten toeleggende, koorlijks. Waarlijk, •aagt om herhaling. het gebeurde HAGENAAR. Laatste pagina AFSCHRIFT onderteekend, in presentie van getuigen of zonder de zelven, begeerende dat alles wat bij hem Heer Testateur alzo gedaen en geordonneerd zal werden bevonden, mede volkoom effect zal moeten sorteeren, ende van gelijken kracht en waerde gehouden werden, alsof het ook iu dezen geiiiBereerd, of anderzins voor Notaris en getuigen gepas seerd was. .Alle 't welke voorschreven staat, den Heerc Testateur duiuiijk voorgelezen zijnde, verklaarde hij dat te wezen zijn testament, laeste en uitterste wille, begeerende dat liet zelve met ende na zijn WclEdss' overleidea alzo zal moeten werden nagekomen en achtervolgt, het zij dan als een testament, als codicille, of als gifte ter zacko des doods, of onder de levenden zoals deselvo best zal kunnen bestaen, schoon alle solcmnyteiten, na rechten voreischt, daer inne niet mogten weczen waergenomen, verzoekende daaromtrend het uitterste beneficie tc incgen genietten, en hier af acte. Aldus gepasseerd binnen Haerlem voorn., present Hen drik Pieter de Pauw, en Engbert Huigens, als getuigen. (w. g.) P. TEYLER v. d. HULST. H. P. DE PAUW. HüIJGENS» H. W. GALLé. Note. 17 5/17 56 PubL Wij geven hierbij een fotografische reproductie van het eerste en het laat ste gedeelte (met de hanuteekeningen) van het testament van Pieter Teyler Van der Hulst, over wien wij in ons nummer van Zaterdag eenige levens bijzonderheden mededeelden. De „Teylerzaak" heeft al heel waf. gemoederen, pennen en advocatenton- gen in beweging gebracht. Tot nu toe beperkte de belangstelling in deze zaak zioh tot Nederland, maar sedert in Engelsche bladen stukken zijn op genomen over deze erfenisquaestie, waarbij dan vermeld werd, dat de zaak in d.it jaar hoogstwaarschijnlijk tot een einde zou worden gebracht, komen er op het gemeentelijk archief alhier, door bemiddeling van het En gelsche consulaat te Amsterdam (waar heen de buiten landsche ..erfenisja- gera" zich meestal het eerst wenden), tal van aanvragen binnen uit Enge land en Amerika om afschriften van het veelbesproken testament. Deze on vragen zijn alle afkomstig van menschen, die Taylor he©ten of mee- nen, met Pieter Teyler verwant te zijn. Niet alleen om afschriften van hét testament wordt gevraagd, maar ook om nadere inlichtingen en af schriften vaar huwelijks- en overlij densakten. Dit geeft op het archief heel wat werk. Het testament bestaat 18 bladzijden fijn gedrongen schrift, bovendien komen er heel wat doorhalingen en bijschrijvingen in voor, zoodat het overschrijven, dat toch al nooit aangename of verheffen de arbeid is, in dit geval in 't bijzon der „geen prettig werkje" mag ge noemd worden. Bovendien moeten do afschriften dan nog yorden gecolln- tionneerdL In 't afgeloopen twaalftal afschriften ges is in dat jaar op liet archief ont vangen 247.33, welk bedrag bijna ge heel op rekening van „de Teylerzaak" komt. Wij zeiden zooeven, dat in Engel- scho bladen mededeelingen zijn ver schenen over de Teylerzaak. 1-Iet volgende is ontleend aan een te Dundee verschijnende Schotsche cou lant. „Het fortuin van 5.000.000 pond sterling en de verzegelde geheime kisten, die een belangrijke schat be vatten, veroorzaken nog steeds opge wondenheid onder veracht llen de Schotsche families, die aanspraak maken op bloedverwantschap met een rijken koopman en reeder, Taylor genaamd, die deze rijkdommen in de 18e eeuw naliet. Belangstelling in liet fortuin is ge wekt door het feit. dat. twee oudie on gehuwde dames, Miss Margaret Don- glas en Miss Grace Taylor Douglas, wonende in Barrhead, die aanspraak maken op directe bloedverwantschap met. Pieter Teyler van der Ilulst, in Schotland bekend als Peter Taylor, in het bezit zijn van 'n kostbaren fami lie-Bijbël, uitgegeven in 1814. Dit hoek bevat eenige bijzonderheden be tref fend© James Taylor een neef van den man, die het fortuin verzamelde, welk verhaal met een zeer duidelijke hand geschreven is. De oude dames beweren, dat (Alexander Taylor, over wien even eens belangrijke mededeelingen in genoemden Bijbel voorkomen, hun grootvader was. Broeders van hem. Colin Taylor en Jamee Taylor en een zoon van dezen laatsten, John Taylor, werden allen zeer vermogende en in Schotland zeer geachte lieden. Al de ze mannen zijn directe afstammelin gen van Peter Taylor, die op grond van zijn godsdienstige overtuiging in de jaren der vervolging in den tijfl van Karei II uit Schotland vluchtte en naar Holland uitweek. Do dames Douglas, die een leven dige herinnering hebben aan hun moeder, die in lange winteravonden bij het vuur vertelde van don strijd en de moeilijkheden van Peter Tay lor, deelen verder mede, dat een van do voorwaarden, zeer duidelijk om schreven in de documenten van zijn boedel, was dat de vier verzegelde kisten, waarvan dc inhoud onbekend is, zouden geopend moeten worden te Haarlem na 100 jaar. Do tijd om deze geheimzinnige kisten te openen is na bij en, zoo zoggen de dames Douglas, nis er mensehen zijn, die nader» bloedverwantschapkunnen bewijzen met den multi-millionoir van de 18e eeuw dan wij, zouden wij hen gaarne willen zien!" Tot zoover hot Schotsche blad, welks medod.eolingen wij verder laten voor wat zii zijn: hot spreekt vanzelf dat dergelijke fantastische verhalen niet ernstig moeten genomen worden. De uitdagende toon der oude dames schijnt intusschen heel wat „erfenis- jagers" uit hun tent gelokt te hebben! Zooals wij gemeld hebben zou de Teylerzaak Zaterdag a.s. voor do ci viele kamer der Hnarlemsclio Recht bank dienen. De pleidooien zijn ech ter, wegens "ziekto van een der advo caten uitgesteld tot Zaterdag 10 Maart YERWERPINC DER BIOSCOOP- WET, In een artikel in De Tijd van Vrij dagavond wordt opgemerkt: Over de principieele quaestie, dat het bioscoop-kwaad door d© Overheid krachtig moet worden bestreden, be staat tueschen de rechtsche partijen geen verschil van inzicht. De gedeeld- heid is ontstaan door verschil van meening over de wijze waarop en ook over de vraag: wat is nu te be reiken, hoe vèr moet de eerste stap in de goede richting op dit nieuwe terrein worden gezet? In verband met dit laatste mag men vooral niet uit het oog verliezen, dat het ontwerp in de Staatscommissie werd voorbereid en door de Regee- ring ingediend op een oogenblik, dut de rechtsche groepen in de Tweede Kamer op geen volstrekte meerder heid konden steunen. Mogelijk heeft men in die periode te veel toegegeven aan den wensch, om ook de linksche partijen voor een wettelijke regeling inzake de bioscoop te winnen. Die po ging is ijdel gebleken. Op twee leden na, waarvan éón, de heer Ter Hall, lid was der Staatscommissie, stond de geheel© linkerzijde als een vast aaneengesloten bloc tegenover het zeer gematigd plan der Regeering. Met dit feit zal men bij liet maken van nieuwe plannen ter dege hebben rekening t© houden. Inmiddels betreurt het blad het dat de C. H. Kamerleden het z.i. goede ontwerp hebben verworpen omdat het h.i. betere voorloopig niet werd bereikt, want, besluit het: Het Fransche spreekwoord: „Le mieux est souvent l'ennemi du bien" zal, naar wij vreezen, ook in dit ge val worden bewaarheid, want terwijl Nederland nu, bij gebrek aan een wettelijke regeling op bioscoopgebied, met hot allerslechtste zit opgescheept, blijft het nog de vraag of het betere in de naaste toekomst al dan niet zal worden bereikt. Koloniën NED.-IND. RUBBER-UITVOER. Men schrijft uit Ruitenzorfr a.>a dc N. R. Crt. Dc uitvoer van rubber uit Ncd.. Iridic heeft in 192: in totaai 104.028 ton bedragen tegen 73-4<>i ton in 1921 en 76.750 ton in «920. De uitvoer vnn Java bedroeg 31-659 ton, van Sumatra's Oost. kust 41.302 ton en van de overige ha vens van de Buitengewesten 31.166 ton. De uitvoeren uit Java hebben in het af- goloopen jaar slechts 2000 ton meer be dragen.dan ir\.1921. daarentegen names de uitvoeren uit Deli zeer belangrijk toe, maar het is vooral de bevolkings-rubber- cultuur, welke voor deze belangrijke toe neming aansprakelijk is. Ter-,vijl n.l. in 1921 6000 ton bevolkingsrubber werd uitgevoerd, steeg die uitvoer tot ruim 23.000 ton in 192=- Vooral dc laatste drie maanden is door dc bevolking, als ge volg van de koogc prijzen, zwaar getapt. Blijft de productie in 1923 even groot als in November—December 1922, dan is' voor 1923 een verdere stijging van ten minste 20.000 ton tc versvachten.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 19