Rubriek van den Arbeid. In die gevallen, waarbij inschrijving ten onrechte heeft plaats gehad, kan men, krachtens beschikking van den kanton rechter, geschrapt worden. In allo an dere gevallen, dus ook indien de reed: genoemde aanslag van f 2000.vermin dert, blijft men in het handelsregister opgenomen; Hij, die verplicht is 2ich in het han delsregister te laten inschrijven en zulks nalaat, is strafbaar en wel met ccn maxi mum geldboete van f 2000.Het is niet verplichtend, dat men van tevoren gewaarschuwd wordt. Deze bepalingen geven een grooie macht in handen hem, die voor het beheer van deze in stelling zorg heeft te dragen. Toch raeenen wij, dat de populariteit van het handelsregister ernstig gevaar zou loo- pen, wanneer niet de noodige soepelheid in acht werd genomen. In het res Haarlem beijveren w ij ons dan ook, door overleg, zoowel onwdligen, als niet-in gowijdeu, te 'bewegen, aan hun ver plichtingen te voldoen. De eerste inschrijvingsgelden van het Handelsregister tezamen vormen stamkapitaal. Slechts de rente, welke het afwerpt, wordt, ten bate van handel en nijverheid, besteed voor subsidies en uit- kce ringen. De jaarlijksche-retributies worden ge bruikt voor de kosten, verbonden aan de instandhouding en functionneering van handelsregister en Kamer van Koophan del. Hoe meer de handel, in het algemeen genomen, medewerkt, des te meer pro fijt zal hij van de instelling van het Handelsregister bobben. Opbouwende kritiek is niet alleen wenschelijk, m^ar zal dankbaar aanvaard worden. Een goed ingericht Handelsregister kan slechts verkregen en behouden wor den met hulp van allen. De Normaalschool, Men schrijft ons. Een klaagzang: Een lijkzang. De Normaalschool wordt opgeheven. Sic transitIn een van zijn niet zeld zame zuinige buien heeft Minister De isser vijf en twintig Kijksnormaal- echolen om zeep gebracht en onder de vijf en twintig, die sterven gaan. be- hooren ook de Haarlemsche Rijks Nor maallessen. En dat spijt me. Och. niet om de bezuiniging op zich zelf. Er blijft nog opieiding-geiegenheid ge noeg: De Rijks kweekschool voor On derwijzers, de Meisjes kweekschool, de Da Costa kweekschool maar met die Normaalschool verdwijnt w een instituut, dat zooveel lief en leed vertegenwoordigt uit de jeugd van honderden en honderden, die 't aJ dan niet tot onderwijzer gebracht hebben. Do drie bovengenoemde instellingen blijven. De minste van de vier doekt op. Noen, dat is geen ezelstrap. Hoe men er over moge denken, een avond school zal 't altijd tegen een dag school mot ongeveer gelijk program ma afleggen, en het onderwijs in avonduren door docenten, die er stuk voor stuk al een dagtaak op hadden zittennu ja, de resultaten pleit ten voor de capaciteiten der leerkrach ten, maar toch, onze tijd vraagt voor c-ap onderwijzersopleiding wat anders dan een paar uurtjes des avonds. Maar dit. is glad terrein en ik ben de laatste, die beweren zal, dat een goe- de Normaalschool als de Haarlem sche geen voortreffelijke opleiding voor de lagere acte vormde. Daar dus niet van. Liever een herinnering aan die oude „Nor Och, 't was dadelijk zoo'n verandering, als je als jongen van veertien jaar uit do al-te-knellende schoolbanken terechtkwam 'in dat le ven van naar 't echeen ongebon den vrijheid, 's Avonds ies. Overdag studeeren. Jawel 1 Vooral omtrent dat overdag studeeren heerschten begin zeer liberale begrippen. Welke jongen kan dat, zóó onder meester's strenge oogon vandaan, geheel op zich zelf aangewazen, den heelen mooien, zonnigen dag studeeren 1 Studeeren! Griezelige benaming van een begrip, dat., in mijn leerjaar althans, maar heel vaag werd verslaan. Tenminste in Iirit begin. Want allengs kwam er tee- keciing. De conscientieuzen begrepen al .gauw, dat er gewerkt diende te wor&en en verstonden de stern van der. pJicbt, En de meer luchthartigen? Ocli, zij rooiden 't een jaartje, twee, als 't meeliep, en dan zag je ze. ver dwijnen. Voor hen deugde een Nor ma ^schoolopleiding niet. Zie, dat was toch wel een goed ding: Andere op leidingsschollen mochten veeil voor hebben door dag-onderwijs, door uit gebreider leerstof, door beter huisves ting, de Normaalschool kweekte self- help, deed zelfvertrouwen ontwikke len, leverde onderwijzers af, die ge leerd hadden althans bij de studie op eigen beenen tc kunnen staan. daarom is 't niet te verwonderen, dat onder de oudleerlingen van de Nor maalschool er heel wat zijn, die een schoone carrière hebben gemaakt: de Normaalschool jaren hadden dc grond slagen gelegd voor een zelfstandig ka rakter, waarvan 's menschen loopbaan immers zoozeer den invloed onder vindt. O, die Normaalschooljaren» Eén fa milie vormde je er met elkaar. Een, doe', voor oogen, een leeftijd die je' almede bond Cu die familie, die ieder jaar wat slonk, sleet zoo vier van de kostelijkste jaren van een menschen- bestaan alvorens do dag van examen- doen, van scheiding, aanbrak. Maar voor 't zoover was, zou meneer de Koek nog heel wat koeren gemopperd hebben hij theorie-rekenen en heel wat plantjes dienden nog gedetermi neerd onder 't scherpziend oog van Sturing of Moll, en veel duisters in de machtige zielkunde en de lastige paedagogiek diende nog verklaard. En Terwey in de lessen van den trou wen van Sonsbeek 1 En de resume's in de geschiedenislessen van meester ValkenEn de gymnastiek van Mar- tien, van Zeeman 1 En het heerlijke prikkelende teeken-onderwijs van den originoelen Grabijn, in wiens ar tistieke kunstnijverheidsschool ,,de Schoolmeesters", zooals hij ons gelief de te noemen, inderdaad gênant ge zelschap waren. Ja, nu zie ik ons weer, zoo als daar 's avonds langs de donkere Park- laan van de school van Meester de Kook huiswaarts keerden. De jonlcj voorop, brani in een eersten langen broek en met een hoofd vdl schelmen streken. De ouderen er achter en teu laatste, lievig in 't besef van hun waar digheid van bijna onderwijzer of on derwijzeres, de alleroudsten in het avondduister niet altijd seksegewijs vereenigd. Er is veel veranderd. De docenten verdwenen on werden vervangen. De school van Meester de Koek werd sinds lang verlaten en de oud-Norling, die bij tijd en wijle een glimp van de Normaalschool te zien kreeg, miste de bekoring, die de Nor anno dazumal had. De Nor met zijn vele gebreken, de Nor, waarop steeds zoo hevig ge scholden werd, waarop zoowat ieder een neerkeek, maar die toch honder den onderwijzers en onderwijzeressen heeft afgeleverd, die hun plaats waard zijn. Nu gaat de „Nor" dood. Alles is nu eenmaal tijdelijk op deze aarde en Minister De Visser zal zijn wijze re denen wel gehad hebben voor deze op heffing. Maar jammer blijft het. Tot dusver konden we nog eens heel af en toe iets van de Nor gewaar worden. Totdat 't nu met een maand bekeken is en ons van de Haarlemsche Nor maallessen niets meer rest dan wat vage herinnering aan gelukkige jaren. D. Misdaad en straf. Wederom belegde de afdeeling Haar lem van de Broedersehapsfederatio in het vergaderlokaal van „Eosenhaghe" in do Hoofmanstraat een bijeenkomst ter bespreking van de strafsystemen. Thans trad de heer -T. B. Meijer als spreker op over het onderwerp: „Misdaad en efcraf". De belangstelling was nu niet groot. Aanwezig nas weer de heer E. Cousyn, directeur der Strafgevangenis alhier. De voorzitter der Broedersehapsfede ratio, de heer J. H. W. Habermehl, open de de bijeenkomst en deelde mede, dat al loven we niet .meer in den tijd van onder- aardsche strafgevangenissen, schandpaal enz., het gevangeniswezen toch nog lang niet van dien aard is, als wij het gaarne zouden wenschen. Hy steldo den heer Meijer aan de aanwezigen voor en ver leende hem het woord. De heer Meijer merkte op, dat velen meenen, dat straf en misdaad bij elkaar bohooren. Wij moeten leeren, dat dit niet het geval is en het in ieder geval niet behoeft te wezen.«6traf is een reactie op onrecht of vermeend onrecht. Spreker ging tot in de oudste geschiedenis terug, om gaandeweg tot do 'begrippen van den tegeniwoordigen tijd te komen. In de jon gensboeken van Mark Twain wordt o.a. de geschiedenis beschreven van een jon gen, die oen slaaf bevrijd had en deswege gestraft werd. Deze jongen had toen evenwel een fijner gevoel, dan de meeste mensehen van zjjn tijd. Volgens den heer Meijer heeft do misdaad-gedachte toen reeos een geduehten schok gekregen. Onze maatschappij, zei spreker, is een maatschappij van klassen: zy heeft dus ook een klasse-recht. Dat bewijzen z.i. de straf rechtboeken al. Lombroso zag den misdadiger altijd als een soort afwijkend mensch, met algemeene kenmerken van degeneratio. Deze leer is evenwel weer legd door geneesheeron en sociologen. Alle misdadigers moeten niet gelijk be oordeeld worden; het hangt cr maar van af, tot welke groep in de maatschappij zy bohooren. Kinderen uit do zoogonaani- do lagere volksklassen zullen over het al gemeen gauwer tot criminaliteit feomon, dan kinderen uit do hoogere kringen. Spreker ontkent niet den aanleg tot cri minaliteit, maar die aanleg moet in ver band met verschillende factoren be schouwd worden. Er bestaat geen uitslui tend goed en geen uitsluitend slecht" mensch. Ieder mensch heeft goede en slechte elementen in zich. Vertelde Maxim Gorki niet van een moordenaar, die dus een inenseh heeft kunnen dooden, maar die ten opzichte van een eenvoudig kana rievogeltje een en al goedheid en zacht heid was? Komende tot het straffen van misda digers, merkte spreker op, dat men niet moet straffen om te vergelden, maar om te verbeteren. De vergelding wordt he laas nog £tl te vaak in juridische kringen verdedigd. Daarom verheugde hot spre ker, dat een lichaam als de Broeder schapsfederatie deze aangelegenheid voor lo erken wil doen behandelen, omidat nog altijd het oude „Oog om oog, tand tand" te diep in het mensehdom inge worteld is. Het is misdadig, om voor men schep, die zedelyk-ziek zijn, straf te vra gen; die moeten als krankzinnigen bo- hftlideld worden. Het eerste gevoel van angst tegenover deze abnormale men- scheu moet plaats maken voor dat van medelijden, omdat zy een zeker tekort hebben, waaraan zij geen echuld 'hebben, maar dit van hun voorouders erfden. Ken eerste voorwaarde om do criminaliteit te verminderen, is, om de maatschappelijke omstandigheden, die a voortdurende bron van eriminalit-'i'. z'jn, op to hef fen. Met alle respect voor hen, die zich met hot reclassocringswerk bezig hou den (ieder, die iets ten bate vam ongeliuk- kigen doet, is aan spreker sympathiek), meende hy te mogen zeggen, dat dit werk de criminaliteit niet kan opheffen. Daar toe moeton de maatschappelijke toestan den veranderd worden. Besunieerendo zei spreker, dat, wil de criminaliteit bestrijden, men do maat schappij moet verbeteren. Straf Ls on rechtvaardig, als de rechter kan. nagaan, dat do misdadiger door de maatschappe lijke onistaindigheden tot criminaliteit ge komen is. Wanneer de maatschappij de grootste schuld hoeft, kan men toch den mensch niet straffen. Aan diens leed moet geen nieuw leed worden toegevoegd. Niets i3 ondankbaarder, dan een misda diger te verdedigen, omdat hij staat te genover koude, afgestompte rechters met hun beroepsjuristerij. Aan die groene ta fel moesten psychiaters en dokters zit ten. Spreker beval tenslotte lezing aan van 't boek van Yan der Hoeven over do cel straf en veroordeelde het gevangenislo ven, niettegenstaande de humane behan deling door directeuren en bewaardors. Het verheugde hem, dat tenminste in de Engelsche govaagenissen hot spreek verbod is opgeheven. De heer Meijer ontving een dankbaar applaus. Van de gelegenheid tot het stellen vragen maakten een paar aanwezigen ge bruik. Een van hen betreurde het, «at zoo weinig menschen van de reclasseering aanwezig waren; menschen, die altijd erg met de reclasseering wegloopen, n de gelegenheid, om de oorzaken van mis daden te leeren kennen, op die manier laten voorbijgaan. De heer Meijer beantwoordde de vra gers uitvoerig. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij J. Biesbrouck, H armenjanfistraat 87, abonnement N. Z.H.T.M H. Reeuwijk, L. Costerstr. 21, bril in étui; W- Beider, Volders- graebfc 43rood, groene ceintuur; M. v. d. Water, Witte Heerenstraat lSrood, groene ceintuur; J. Roede, Brouwers straat 5, postduiven; A. Duijns, Tuin- laantje 2F, eend; L. C. Nïcolai, Zuid Polderstraat. 16, geelli. hond; C. Jan- Harmenjansweg 57, bruin wol- len'heerenhandsclioen; K. Zeilmaker. Riouwstraat 36, Schoten, hondenpen ning; Schouten, L. Poellaan. 18a, bond (reu); Wijnands, Zoeker straat 15, hond met halsband: Kennel Fau na,, Park laan: bruine hond gebracht door Wit, Verwulft 2; kat (grijs-wit),! gebracht door v. Mourik, Ripperda- park 20; W. Revers, W. Heerenstraat 6, lorgnet in étui; A. Zwarter, Graaf v. Wiedstraat 24, medaillon met pho to's; J. Olydam, Scheveliusstraat 31, overhemd; v. Campen, Oorkondelaan 26, R.K. penning; D. Polderman, Ged. Oude Gracht 79. vulpotlood; D. Acht man, Kleverparkweg 124, grijze pet; Sterk, Linnaeusla.an 10, bruine da- mesportemonnaie; Barnek ars en v. Berkxun, Koudenhom 5 (tot. 5 1/2 uur n .to.) damesringetje: J. Tesko, Domp- vlietlann 13, Overveen, rokspeld; Tru man, Frans I-ïalsstr. 21, schooltasch met boeken: v. Oldenmark, Wester gracht 95, kindertasclije met porte- monnaie; G. v. Aggel, Heerensingel' 33, zllverbons: H. Durlo, Heerensin-w gel 23a, zilverbons. Van het politieke tour- nociveld. TWEEDE KAMER. 6 Maart. De wijziging der huurwet ten aanvaard, Beperking van het vrije percentage tot •10 pet. hoven <le huur van 1 Januari in bepaalde gem ten mogelijk gemaakt. Regel: 50 pet. Geen ver dere 3tijging? Bezuiniging op do organisatie der sociale verzekering. Minder oni de discussies dan om de be- issingen wa» het esn belangrijke mid dag, met name voor de woninghuurders en.... -verhuurders. Wat we por saldo zoowat allemaal zijn, nl. het ccn of het ander. Vooreerst de stemming over het amen- doment-Oud, dat, na een paar motauior-1 phoses te hebben ondergaan, aldus is aan genomen - én wel met 44 tegen 16 stom- men dat de huurcoinmissie iu do huur- opzeggingswet de bevoegdheid krijgt een huurprijs te bepalen lager dan de ver huurder ingevolgo dc huurcommissiewot zonder haar tusschonkomst mag bedingen (m.a.w. lager dan 50 pet. boven do huur van 1 Januari 1916 of dan 37 1/2 pet. bo ven die vam 1 Januari 1918) indien do staat van onderhoud waarin de woning verkeert, dezen lageren huurprijs wettigt, met bepaling dat do hoogero huurprijs eerst, van kracht zal worden, zoodra naar het oordeel der huurcommissie de verbeterin gen of herstellingen behoorlijk zyn aan gebracht. Togen dit amendement stemden slochts de christolijk-historisohen (met uitzondering van mej. nir. Kate) en en kele verspreide leden. Do volgende beslissing was negatief. Mr. Van Rappard had gepoogd, hy amen dement de z.g. fabriekswoningen (eigen dommen van ondernemingen e.d.) buiten do huuropzeggingswet te brewgen, welke poging fel bestreden werd door den heer J. ter Laan, dio van meaning was, dat zelfs ontslag van bewoners-arbeiders nog geen huuropaegging wettigde. De heer Sineenk bestreed het amendement omdat het oen ander recht zou scheppen naast dat van gewono verhuurders. Minister Heomskerlc adviseerde den heor Van Rap pard hot amendement te beperken tot ex- arbeiders der onderneming en liet daarna de stemming aan de Kamer over. De heor Vam Rappard, wijzigde zyn geestespro duct, doch zag hot daarna desniettemin met 52 tegen 21 stemmen door de Kamer verwerpen. Evenmin had de heer Van Gijn succes met zjjn amendement om de vrije ver hooging van 50'pet. boven do hnur van 1 Januari 1916 automatisch voort te zetten tot 60 pet. op 1 Januari a.s. en tot 70 pet. op 1 Juli 1924. Minister Aalberss gaf hem in overweging, het amendement in te trekken, omdat naar 's ministers mecning de bouwprijzen dusdanig dalende zyn, dat verwacht wordt, dat in het algemeen de normale huur niet zal 6tygon boven 50 pet. op do huur van 1 Januari 1916, Een voorspelling, die wol wat gewaagd schijnt, maar die den heor Van Gijn toch voldoende betrouwbaar scheen voor ie komen om tot intrekking van zyn amen dement over te gaan. Aannemende intusschen dat, minister Aalhorse's profetie bewaarheid zal wor den, meenen velen -dat huurders te felici- toeren zyn met dc fixatie der 50 pet., die toch ten opzichte van do stijging van sa larissen en loonon sedert 1916 oen voor hen gunstig beeld verschaft. En die kan worden beperkt tot 40 pet. in bepaalde gemeenten (aan te wijzen door den Mi nister van Arbeid) waar de woningnood byoonder nijpend en waar de door do huurcommissie toegestane gemiddelde verhooging sedert 1916 aanmerkelijk be neden de 50 pet. was gebleven. Deze uit zonderingsbepaling is te danken aan <!o aanneming van een amendement-Hermans met 43 tegen 27 stemmen, een amende ment, dat aanvankelijk voor dio bepaal de gemeenten de vrije vorhooging zelfs beoogde to b.eporkon tot 35 pet., doch welk percentage den minister van Arbeid Onaannemelijk laag voorkwam. Liet mi- uister Aalberso, nadat de heer Hermans contrecoeur het cijfer 35 in 40 had ver anderd (cn het daarmee parallel loopende cijfer van 25 pet. voor do z.g. duurdere woningen in 30 pet.) de stemming aan de Kamer over, de heer Van Vuurcn tracht te tot 't laatst toe dezo „verlaagde ver hooging" tegen te gaan, daarbij opmer kend, dat liet was: do logiba op haar kop zetten indien men do woningen goedkoo- per zou willen houden naarmate de vróAg Zooals ik reeds zoido: het amendement werd met 43 tegen 27 stemmen in dien. vorm aangenomen. Tiet go.heele ontrfrerp is daarop met 51 tegen 19 stemmen aanvaard. Tegen stem den mej. mr. Katz, do heer Smeenk en do vryzinnig-demoernten en sociaal-dom 0- craten; vóór do rechterzijde, (behalve do twee genoemden), de vrijheidsbond, Mej. mr. Van Dorp en de plattelanders. De communisten ontbraken op het appèl. Do Kamer heeft tenslotte na eenige on- beteekonende discussie het ontwerp tot wyziging dor radeuwet z.h.s. goedgekeurd Het ontwerp beoogt de samensmelting van den Haagschen en don Arnhomschen verzekeringsraad tot óén, do vervallen verklaring van het instituut dor plaats vervangende voorzitters van R. v. A. en der plaatsvervangende leden van den Verzekeringsraad, alsmede eenige klei nere vorsobcrin.gen. Tn het aanvullingswetje voor toeken ning van toelagen over vorige jaren aan onderwijzers voor werkzaamheden bui ten schooltyd verricht ibleef dc Kamer steken. Hierover morgen. INTIMUS. Van hier en daar. EEN DREIGEND CONFLICT IN DE MEUBELINDUSTRIE. Zooals wij reeds eerder meldden, zijn do contractonderhandelingen in de meubelindustrie afgebroken. De organi saties hebben daarna aan de patroons een brief gezonden, waarin zij verklaar den bereid te zijn tegenvoorstellen in te dienen mits de werkgevers bet con-* tract voor één jaar willen afsluiten en de 48-urige werkweek als den normalen maximum-werktijd willen vaststellen. Intusschen hebben de R.-K, en Chris- tèlijke bonden toch zooals uit een door de patroonscommissie aan de werk gevers gezonden circulaire blijkt toe gezegd, volledige tegenvoorstellen in te dienen. Dit is echter niet geschiedmen verzocht slechts een conferentie om over de voorstellen nader te spreken. De patroonscommissie verwaoht daarom niet, aldus de circulaire, dat voor het einde van den contractduur overeenstemming zal worden verkre gen. Door de patroonscomimissie zijn daarom de voorwaarden vastgesteld, waarop na 10 Maart a.s. bij de aange sloten fabrikanten zal. worden gewerkt; Do patroonscirculaire vermeldt, dat de loonen voor de geschoolde arbeiders met 10 pCt. zullen worden verminderd, terwijl de loonen voor de routine-arbei ders tot 7 pCt. Jager dan de maximum» loonen kunnen -zijn. De imaximum-loo- nen mogen 10 pCt. hooger dan het mi nimum zijn. Deze loonen gelden voor drie maanden. Na dien zal worden be slist, welke verdere verlaging noodijj zal zijn. „Wij hebben schrijft Hel Volk bij bet Bondsbestuur van den modernen bond geïnformeerd, welke houding de organisatie tegen deze maatregelen zou aannemen. Men deelde ons mee, dat dat het bondsbestuur over deze kwestie had beraadslaagd en van oordeel was, dat tegen dit voornemen van de pa troons een krachtig verzet noodzakelijk is cn dat eenvoudig geweigerd moet wor den op 12 Maart op de nieuwe voor. waarden aan het werk te gaan. Ge hoopt wordt, dat alsnog mogelijk zal blijken, met de R.-K. en de Christelij ke bonden gezamenlijk front te maken tegen den zeer scherpen aanval, die door den werkgever met dit besluit wordt gedaan. Nog deze week zullen in alle plaatsen waar de verslechterde arbeidsvoorwaarden worden aangekon digd, vergaderingen plaats vinden." DE SOCIALE VERZEKERING. _De Nationale Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft inzake de voor genomen herziening der sociale verze» kering een adres gericht aan Commis sie XII van den Hoogen Raad van Ar- beid, waaraan bet volgende is ontleend Als eerste vraagpunt is uwen raad voorgelegd de vraag Is het gewenschi de verplichte ongevallenverzekering, ziekteverzekering en invaliditcits- en ouderdomsverzekering uit te strekken tot alle personen die in dienstbetrek king tegen loon werkzaam zijn? Ons bestuur 15 van oordeel dat de in dit punt gestelde vraag stellig- bevesti gend moet worden beantwoord. Wij zijn daarbij van oordeel, dat het begrip ar beider niet aan een loongrens dient ge bonden te worden, doch dat in dezen het. beginsel der ongevallenwet de voor keur verdient, waarbij ieder, die in een erzekeringsplichtig bedrijf tegen loon werkzaam is, verzekerd wordt, ongeacht de hoegrootheid van het loon dat hij of zij geniet. Echter dient naar onze meening daar bij losgelaten te worden de regeling in de ongevallenwet neergelegd, waarbij één loongrens voor de toekenning van ongevallenrente voor alle arbeiders is bepaald. Te deze opzichte ware, vooral indien de uitvoering der sociale verze» kering wordt gelegd in handen van be ll rij fsvereenigingen, naar ons oordeel do regeling van de zeeongevallcnwet i9'9> tot voorbeeld te nemen. Het bestuurd ier bedrijfsvereenigin- gen worde saamgesteld uit evenveel ver» tegenwoordigeds van werkgevers als werknemers. Voorts wordt bepaald dat in de bedrijven waar handarbeiders en z.g. hoofdarbeiders werkzaam zijn, do werknemersvertegenwoordigina- uit ver INCEZONDEN MEDEDEELINCEN h 60 cents per regol, JÏPPSIÜ ee" ïsk'e A-J-P's GRENA. UlfUlö DINESAUS In leder pakje A. J. P's AMANDELTJES PUDDING Tijdelijke Reclame. tegenwoordigers van beide groepen dient saamgesteld te worden, wier aan- tal, met een minimum van cén zetel voor dc kleinste groep ware te bepalen in verhouding tot het normaal aantal in het bedrijf werkzame arbeiders der beide groepen; ACTIE VAN INDISCHE AMBTE- NAREN. Vanwege het secretariaat van het co mité van actie in Nederland van het Verbond van Landsdienaren in Ned.. Indië wordt het volgende meegedeeld: „Do intrekking van den duurtebijL slag voor de Indische ambtenaren heeft het vorige jaar in de ambtenaarswereld in Indië heel wat beroering, ontevreden heid, zoo niet verbittering, gewekt. Door het Verbond van Vereenigingen van Landsdienaren, waarbij het groot ste deel der Indische ambtenaarsvereeni- gingen in Indië is aangesloten en dat ongeveer 18.000 leden omvat, heeft een krachtige actie gevoerd tot behoud van den duurtcbijslag. Zonder gunstig re sultaat echter. Aangezien het Verbond van meening. is, dat de onwelwillendheid ten opzichte van de Indische ambtenaren bij de Moe- derlandsche regeering moet worden ge- zocht, besloot het zijn terrein van ac tie uit te breiden. Einde 1922 benoemde het daarom een comité van actie in Nederland; voor zitter daarvan is de heer J. P. Lancel, te Oegstgeest, secretaris de heer A. Meeuse, in Den Ilaag. De zaak van dit comité zal o.a. bestaan in bet versprei den pp ruime schaal vaa een brochure door het geheele land. In dit vlugschrift, dat kosteloos ver- lcrijgbaar zal zijn, wordt de positie van den Indisohen ambtenaar geschetst, en do houding van de regeering wordt aan ernstige kritiek onderworpen. Het ver bond doet door middel van deze bro chure een beroep op de sympathie en op den wil van het Nederlandsche volk." ORCANISATIE VAN HOOFD ARBEIDERS. Op uitnoodiging van de Centrale van Bonden van Technici, gevestigd te Rot terdam, is Zaterdag in Den Haag, on der leiding van den voorzitter der Cen trale, den heer E. W. de Jong, een ver gadering gehouden van besturen van vereenigingen van hoofdarbeiders. Het doel vap deze vergadering was, te komen tot moer eenheid onder de orga nisaties, welke bovengenoemd personeel omvatten. De uitslag van de besprekin gen was, dat men in beginsel algemeen bereid was, te komen tot een hechte sa menwerking van dc betrokken groepen. Besloten werd een commissie te be noemen,' waarin alle organisaties zijn vertegenwoordigd, met opdracht, zoo spoedig mogelijk ecu rapport samen t& stellen, waarin de grondslagen zullen worden aangegeven, waarop de samen werking tot stand zal kunnen komen. Tevens werd besloten ook verbinding te zoeken met nog niet uitgenoodigde organisaties, die daarvoor in aanmer king komen. De vergadering werd bij gewoond door de besturen van 19 orga nisaties, vertegenwoordigende ruim 55.000 leden. HET CONFLICT IN DE BOUW BEDRIJVEN. Een conferentie tussohen werkgevers «Cn werknemers in de bouwvakken te Rotterdam heeft geen verandering in het conflict gebracht. De wenschen van de werknemers zullen echter in" een be stuursvergadering van den Bond van pa. troonsvereenigingen worden overwogen. Varia. Met ingang van 15 April a.s. zal ook op de Confectiefabrieken te Almelo een loonsverlaging van 10 worden inge voerd. Bij de Utrechtsche Machinefabriek o.d. Frans Sjnulders tc Utrecht zijn Za terdag j.l. 65 werklieden (gehuwde en ongehuwde) op wachtgeld gesteld, om na 14 dagen tc worden ontslagen. Daar de heer Van Nunen zijn op zegging van het lidmaatschap der R.-K, Patroonsorganisatie heeft ingetrokken, is dc staking aan de drukkerij „De Wereld", tc Eindhoven, geëindigd. Te Dordrecht hebben de afdeelin- gen \an de Christelijke cn Roomsch- Katholieke bouwvakarbeidersbonden, de door de pauoonsveieenigmg aangebo den loonen, evenals hun moderne, colle ga's afgewezen. der vasthield, maar altijd mijn vader, die naar dien ladder kijkt, los van dc opwinding en beweging om hem heen, een onverschillige toeschouwer, wien liet, tamelijk koud liet wat er gebeur de. Brutus hield Mademoiselle met. een aim vaet en klom handig de lad der op en ik bereikte ook veilig het schip, maar niet dan nadat ik eerst te gen oen zijkant geslingiord was met 'n kraoht die uui bijna den adem be nam. Ik bereikte net üek waar mij 1 0011 lantaarn voor het gezicht geuuwu werd, zoodat ik een oogenblik geheel verblind was. „liet is de zoon", zei een stem die mij bekend voor kwam en toen volgde mijn vader mij. „Wij zyn aan boord, Aiken", riep ki; uit. „Laat tio boot inaar liggen cn zet jc map tie ti aan 't werk, anders stranden we nog". •„Ja, kapitein shelton", zei <1© stein weer. ,,li is aan boord, zeker een knap stuk werk. Ik heb den heelen avond al op u gewacht". „Zoo", zet miin vader, op zijn ouden kaimen toon, „en wie is u?" „Sitns, Kapitein", klonk het ant woord. „Ik ben er in geslaagd uw schip te pakken voor t de haven uit was. Het is wel hard, na al die moei te. maar u is mijn gevangene, Kapi tein S bolton". Mijn oogen waren nu aan liet licht gewend geraakt. Ik keek om mij heen en zag dat wij tc midden van een groepje mannen stonden. Siins, klein en listig, ziin gezicht lichtgeel in het zwakke licht, stond naast een langen man die de lantaarns op armslengte van zich af hield. Mijn vader stond ongeveer twee passen van hem af, zijn hand op de natte en gekreukte lapel van zijn jas. zijn blik vaag en peinzend alsof hij op zjjn gemak een of ander natuurverschijnsel bekeek. Brutus, die er gevaarlijker uit zug dan ooit. had Maci-emoiselle half acu ter zich geduwd en stond half gebukt, kijkend naar de hand van mijn vu- der en bewoog zenuwachtig zijn dikke lippen. Mjjn vader wreef rustig over zijn jus eii zuchtte. „Ik moet toegeven", zei hij, „dat het een wonderlijke, ja, zeer aangename verrassing is. Ik hoop dat u geen moeilijkheden heeft ondervonden". Sitns glimlachte even. „Ik heb hem wel gezegd dat u een verstandig man was", zei hij. „Is het niet vreemd dat alleen u en ik fanta sie en vernuft hebben? Ik wist wel dat u beseffen zou dat u nu verloren heeft. Ik maak u mijn compliment. Kapi tein Shedton. U verdiende dat u meer succes hadt gehad". „Natuurlijk", zei mijn vader terwijl hij langzaam toestemmend knikte, „ik begrijp volkomen wanneer ik verloren heb". „Ik wist wel dat u verstandig zou zi]n", zei Sims. „Als het afgeloopen is houden u en ik op met het spel. is het niet'? Het spijt me dat we niet aan dezelfde zijde staan, maar ik heb 'n opdracht om u gevangen te nemen. Kapitein, van een klein mannetje, dien u en ik allebei tn Parijs gekend hebben. We hebben nu een twaalf man aan boord, die ons weer in de haven zullen brengen. U is eon ge vangene van Frankrijk, zooals u on getwijfeld al geraden zult hebben. We zuben allemaal overgaan aan boord van den soaoener v.an Jason Hill, die at op u ligt te Wachten, en nu kunt u naar beneuen gaan". Steeds peinzend voor zioii uit sta rend steunde mijn vader zijn kin in do palfh van zijn hand. „Nu herinnen- ik mij u", zei hij. „En mag ik er bij voegen dat het mij een genoegen was u te ontmoeten. Het is mij nog een genoegen, hoewel ik het onaangenaam vind 0111 gevangen ge nomen te worden aan boord van een schin dat mijn eigendom is". Sims boog spottend. „E11 nu het papier, Kapitein, als 't u blieft, tenzij u gefouilleerd wenscht te worden". Ik dacht dat mijn vader hem niet verelaan had, want hij keek nog heel rustig naar de lantaarn. „Wilt u mij misschien vertellen", vroeg hij „wat er van mjjn beman ning geworden is? U heeft hen zeker omgekocht?" ,,Er was maar alleen de wacht aan dek toen we aan boord kwamen", zei Sims. We ibehben hen naar beneden gestuurd, wat heel gemakkelijk ging. De eenige man met wien we moeite hadden was uw gezagvoerder. Wij moésten hem een slag op het hoofd ge/ven toen hij het dek bereikte." Mijn vader knikte langzaam, schoen zijn evenwicht even te verliezen, her stelde zich en ging wat meer wijd beens staan. „Ik heb werkelijk met u te doen, meneer Sitns", zei hij. Maar Sims had geen gelegenheid meer' otn te vragen: „waarom".Ik her inner mij dat hij verbaasd keek, maar ik heb nooit good begrepen hoe liet precies gebeurde. Ik herinner me dat Brutus st.ralc naar mijn vader's hand keek, terwijl deze langs zijn jas streek Het moet een of ander gebaar geweest zijn, dat wij nauwelijks opmerkten. Want plotseling verdween mijn vaders kalmte cr kwam eon tergende glim lach om zijn mond en hij sprong naar de lantaarn toe. Hij sprong, en op het zelfde oogenblik, zoo precies op tijd alsof de heele geschiedenis keurig ge repeteerd was, was Brutus naar voren gekomen en had Sims b6et gegrepen als een losgebroken furie. Do snelheid het onverwachte, de brutaliteit maak te dat do mannen, die om ons heen Stonden, zich niet bewogen. Sitns hna nauwelijks tijd om hel pistool te rich ten dat iiij 111 do hand had, maar toen hij schoot was het donker op liet dek. „Dezen kont op. Mademoiselle". hoorde ik mijn vader zeggen en ik hep in die richting. Iloud ze op een afstand, Brutus", riep hij uit. „Ha, I ben jij het, Henry". Terwijl hij sprak liep hij naar de achterzijde en ik volgde hem. Achter 1 mij hoorde ik het verwarde ge- schreeuw van vechtende mannen. Er j riep iemand otn licht en een ander I schreeuwde om hulp. Er kwam een man aanloopen met een lantaarn. Ik 1 lionlto nem een beentje en wij vielen samen en toen voelde ik een hanu aie tuil aan mijn kruug vastgreep en mn overeind trok. Ik sloeg cr naar 111 den blinde, terwijl ik voelde dat ik huif I getrokken, huif gedragc-n werd dooi I liet duister. En toen hoorde ik mijn vader's stem weer, vlak naast mii en even Inagzaam en koel als altijd. I „Doe do deur dicht, Brutus", zei hij. „Hoor ze eens te keer gaan, Ze denkon zeker dat wij er nog zijn. En toen wist ik wat er gebeurd was. Brutus had mij meegesleurd en wij I waren in een kajuit. Ik hoorde mijn j vader iets zoeken in het. donker. „Aha", zei hij, „hier is het kruit» Laad die pistolen, Brutus. Kalm aan, kerel! Wil jc mij vermoorden?" „U is gewond, Kapitein' riep Ma demoiselle uit: „Dat hetoekent niets", zei mijn va der. „En voelt u zich geed,. freule? Ik vrees dat ik u wel oen beetje ruw heb aangepakt. Ik was een oogenblik bang dat het niet zou lukken". „En", zei ik op sarcastischen toon.' „nu zijn onze moeilijkheden zeker achter den rug". „Dat denk ik wel", antwoordde mijn vader. „Nu Brutus meneer Sims overboord heeft gegooid. I-lel zou wat. anders zijn als hij er nog was. Hij scheen een handige, vastberaden kerel te zijn. We bevinden ons nu in de achterkajuit, Henry, de boste van het heele schip en geerr tien passen van het oor verwijderd." Nog buiten adetn cn verschrikt, trachtte ik te kijken, maar ik zag niets. Ik rook al.een maar de scher pe lucht van geteerd touw cn koude tabaksrook. Toen, li ij uitgesproken was hoorde ik dat mijn vader nog steeds ka m heen en weer liep, blijkbaar erg tevreden over de plek waarheen wij gevlucht waren. „.Ta", zei lnj weer. „Geen tien pas sen van het roer af en nu zullen w© ons werk voortzetten". „Kunt u dan nooit ernstig zijn?" riep ik uit. „Denkt u dan dat ze u het bevel over het schip zullen ge ven?" „Ja, dat denk ik", antwoordde mijn vader. „Maar eerst moet ik een slok uit mijn veldflesch nemen. Er is niets wat éen mensch zóó opknapt. Doe het gesclnitpoortje bij de deur open, Bru tus.". En lk voelde dat hij langs mij schoof. (Wordt vervolgd;

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6