Financiëele Berichten De Koninklijke Hoilandsche Lloyd Een minder gunstige exploitatie Aan oea ïnodadoeling oo-n do Tjondars van 41/2 ipe.t. en 7 pet. obligo/tién. ton1 las to va a den Koninklijken Hclkindsflien Lloyd* wordt Jiot volgera'do ontleend:# In do algemeens vergadering vau aan- doel bowlers van 22 Moi 1222 is medege deeld, dat by bot vestigen van hypo- Chook ten behoeve van ere&iatf gaVers zoo veel mogelijk rckoniu'g tzou worden go- houdien snot do "bolamgjon. van, obügiaiie- hendors. SLndadiem is dn don toestand dor Maat schappij de gdhoojyfco vorbotcning niet in getreden. Do cired'iotgevers bobibcn gebruik go- maakt van bun reelat een 'hypothecairs inscthrövitog en &eboopsveriband te vorde ren en Snebben zich daarlbrj tevtons bereid verklaard aan do uitstaande obligation tot 35 pet. van haar -nominaal bedrag hypotheek, scheepsverban d en ovon-tuee-lo andere voorrechten (verpanding) ?n gelij ken rang to dioen vorloenen, mits de obli- gatieboudors in deze vilten, medewerken. Teneinde dozo zekerthaid tan behoeve van obligatioboudoTs te kunnen stellen ia hot noodzabelyk, dat de obligatiebouders Biob Onder trustverbaad a-oroenigjn. Do Oontralo Trust Compagnie is be reid gevonden als Trustee te fuogeeron. In aanfluiting aan dozo medodeeliug deelt do Directie van den Koninklijken Hollandschea Lloyd bet volgenido mede: „Tn tegenstelling met de positio cp bijna allo Oosterscbe en Australische tra jecten bljjven do vrachten vau on naar Zuid-Atuerika nog stoods onder het -oor- oorlog-niveau. Een korte periode van ver betering, 'zooals in hot af.goloopen najaar zich voordeed, lokt dadelijk zooveel aan bod van tonmago uit, dat dezo verbete ring tot binnen zeer enge grenzen be perkt blijft, terwijl bovendien do grooto verandering dor economische toestanden by onzo Oostelijke naburen, vooral sedert de -Roerbozetting, van wet nadeeligen invloed is op do hoeveelheid over onze havens to vervoeren goederen, Daar do kosten m 1922 zich zciker nog b\joa 100 pot. boven iltet voor-oorlogsni veau bewogen, laat do exploitatie voor 1922, ondanks sterke bezuiniging geen noemenswaard beter resultaat dan over 1921. Do bezuinigingen in ons bedrijf, die door d-e o vorgan gsperiodo in 1922 cog niot allo tot haar recht kwamen, beloven voor het komende jaar weliswaar oen a or ders verlaging van kosten, do<-h hoc uit zicht -op een belangrijke verbetering van hot resultaat wordt door do slechtere omstandigheden in ons achterland sterk oversöhadiu'wd, zoodat de toekomst voor onze Maatschappij m-oeilijlc to over- Pers-üverziGiit De Rotterdammer, het A.R. orgaan, schrijft Inzake tactiek moet men weten te eeven en te nemen. Over tactische quaestie3 in het openbaar oppositie te gaan voeren tegen de Regeering, schijnt voor leden van het parlement, d'ie eeaclxt worden de Regeerhvg te steunen, weinig aanbevelenswaard. De vraag mag worden gesteld1, of bil de behandeling van de bioscoop wet. dr. Nolens aan den eisc-h van ge ven eix nemen genoegzaam heeft vol daan of hij niet heeft genomen, waar hii had moeten geven. Door leden van de drie regeerings- partijen (ook van de li-K-was een amendement voorgest-eld. waarvan aanneming het wetsontwerp zou hob- hen gered). Dit amendement werd door den minister welwillend beje gend. Toen kwam de heer Nolens er aan herinneren, dat het wetsvoorstel een compromis was„In de eerste plaats een compromis in de Staatsoom missie, maar ook hier moet ddt voor stel worden beschouwd als resultaat van een compromis, al blijft het na tuurlijk aan ieder lid van de Kamer absoluut vrij om wijzigingen voor te stellen wat d'an ook gebeurd is - - en zich van dat compromis niets aan te trekken. Maar het komt mij voor. dat het 't beste is. ook voor den ver dediger van dit wetsontwerp, om zich zooveell mogelijk aan dat compromis te houden. Daaruit volgt, dat ingrij pende amendementen zoowel van links als van rechts zooveel mogelijk achterwege gelaten en ook zooveel mocrdlijk bestreden moeien worden." Het schijnt onmiskenbaar, dait hier de heer Nolens den minister en den voorstellers van het amendement een berisping toediende. Dat die be risping ongegrond was. laten wij nu nog ter ziide.Wij stellen alleen de vraag was het van den heor Nollens goed gezien, om zijn tactische mee ning aldus aan Regeering en x-ech- terznde oo'e willen dringen Zou in dit geval wat meer vertrouwen in het beleid van den. minister niet be ter zijn geweest! Ingezonden Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, vrordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DE NOOD DER WETENSCHAP IN HON CARIJE, Het Comité ten bate van de weten schappelijke werkzaamheid der Hon gnartsehe hoogescholen waarvan graaf Albert Apponyi voorzitter en prof dr. Emil v. Gross secretaris is, heeft een oproeping tot de beschaafde wereld gericht, waarin de bittere nood der Hohgaareche Wétenschap wordt ge schetst, in deze oproeping wordt o.a. gezegd, dat de aanschaffing van bui- tenlitndsche wetenschappelijke wer ken en tijdschriften tengevolge van de lag© valuta nagenoeg onmogelijk is geworden. Het laboratoriumwerk kan door den fabelaciitigen prijs van instrumenten, chemicaliën, enz., niet tct zijn reeht komen. Dezo prijzen zijn honderden, ja duizenden malen zoo l ong als voor den oorlog. De Staat doet zooveel als hij kan ei^ getroost yieh zelfs offers, die eigenlijk boven zijn krachten gvnn om hel weten schappelijk peil te helpen handhaven, maar hij kan in dit opzicht niet hel pen. De Instandhouding en ondersteu ning van de hygiënische, scheikundi ge laboratoria is een levensbelang \un dc in a a (schappij. Do bacteriologie, redt ntenscKenïeveni, de cheihlsché eu (echnischc laboratoria verzekeren de materieels kracht van het land, de beoefening van de geestelijke weten schappen is, zeggen de stellers van den opro-ep, de krachtigste steun voor hunne geestelijkei onafhankelijkheid. Niet alleen het onderwijs in de exacte wetenschappen lijdt onder den nood van dezen tijd. Alle takken van wetensclxap zien zich ernstig bedreigd, doordat zij hun studiemateriaal als boeken en tijd schriften zich niet moer voldoende kunnen verschaffen, waardoor o.a. ernstige leemten ontstaan in de biblio theken. Op verzoek van de Nederlandsch- llongaarsche Veroeniging hebben daarom ondergetoekcnde'n zich tot een Comité gevormd, dat zich ten doel stelt in Nederland gelden te verzame len om voor zoover maar eenigszins mogelijk het beoefenen der weten schappen in Hongarije te steunen en te voorkomen, dat do ernstige tijden een vernietigenden invloed hebben op op het werk en de studie van de Hon gaarsche geleerden en studenten. Wij verzoeken allen, die' dit Comité liun steun willen verloenen, gelden toe te zenden aan Dr. \V. C. A. baron van Vredenburch, Rijnstraat 38, den Haag (postrekening 14953). Prof. Dr. I(. II. ROESSINGH. namens den Acad. Senaat te Leiden. Prof. Mr. C. v. VOLLENHOVEN namens do Kon. Academie van Wetenschappen. Prof. Mr. P. A. DIEPENHORST Prof. Dr. A. CO SLING A, namens den Senaat van de Vrije Universiteit. Prof. Mr. 11. R. RIBRIUS. namens den Senaat van de Handels Hoogeschool. Prof. dr. J. A. CRAMER, Utrecht. Prof. dr. H. M. VAN NES, Leiden. Prof. dr. W. STORM VAN LEEUWEN, Leiden. Prof. dr. J. G. SLEESWIJK, Delft. Dr. W. C. A. BARON VAN VREDENBURCII, Voorz. van de Ver. Neder landHongarije. W. A. KRAMERS, Secretaris van de Ver. Ne derland—Hongarije. Mi'iek tfaor VRAAG: Bij mijn reis uit Duitsch: land naar Holland werden van mij een regenjas en eenig Hollandsch geld in beslag genomen. Nu ontving 'c een boete van Mk. 125.000. Kan indien de boete niet betaald ordt, strafrechterlijk vervolgd wor den of op eenige andere wijze m moei lijkheden geraken! ANTWOORD: Wanneer ge uit Duitscliland blijft, loopt ge geen kans in moeilijkheden te geraken, maar zou heb daarom maar niet het beste zijn die 15 te betalen om u vrij in Duitschland te kunnen bewegen? VRAAG: Ts het volgens de wet ver plicht, dat, bij bet gebeuren van een ongeluk, de dichtstbijzijnde dokter hulp biedt! Kan deze zich veront- échuldigeu met te zéggen, dat de 'ver ongelukte niet tot zijn fonds behoort eu een andere geneesheer gehaald moet worden! ANTWOORD: lo. Neen, mits gij onder wet niet die der menschelijkheid etstaat. 2o. Die verontschuldiging maakt den dokter niet minder strafrechtelijk ervolgbaar wegens he nalaten van hulpverschaffing als daarvan den dood het gevolg mocht rijn- VRAAG: Hoe lang heeft een dieust- bode voor nacht en dag, die in een ziekenïnrichting opgenomen is. recht o-p haar weekloon'! ANTWOORD: Een betrekkelijk korten tijd behoudt zij recht op loon en verplégingskoslen waaronder ge meenlijk een paar maanden wordt verstaan. VRAAGMoet er door de werkgeef ster voor een 15-jarig dagmeisje, dat per week betaald wordt, geplakt worden? Zoo ja hoeveel bedraagt dit en welke zijn de verdere ver plichtingen ANTWOORD: Ja. f 0.40 zonder verdere verplichtingen dan die over eengekomen bij het aangaan der ar beidsovereenkomst. VRAAG: Mijn dochter werd met Februari gehuurd, maar zij kon haar betrekking niet eerder aanvaarden, dan' wanneer mijnheer uit het zie kenhuis was ontslagen en mevrouw weer thuis was, waarover zij later var mevrouw bericht zou ontvangen. Voor af was bepaald, dat de huur per maand zou geschieden c.t dat bij uit- stèdigheid van mevrouw één gulden kostgeld zou uitgekeerd worden. Heeft zij nu werkelijk recht op dit kostgeld en gaat haar loon door! Hoe lang moet zij er zijn, om den godspenning temogen behouden? ANTWOORDlo. Uw dochter heeft ingevolge de getroffen overeen komst recht op loon van af 1 Februari f .1 kostgeld evenzeer van af dien tijd tot aan de indiensttreding. 2o. De gedspenning wordt niet in verdiend. VRAAG: Een huis werd V/a jaar geleden gegrondverfd dooi' een echil- der, die al het schilderwerk togen een zekere som had aangenomen. Meer heeft hij er, niettegenstaande meer malen gewaarschuwd te zijn, niet aan gewerkt. I>e verf is nu geheel verdwenen. Ben ik verplicht het werk. dat voor niets is geweest, te betalen? Kan ik oen anderen schilder aanne men ANTWOORD: le. U behoeft eerst te betalen als de schilder zijn verplich ting in alle deelen is nage komen. Ts de grondverf er geheel af, dan kunt 11 hem aanschrijven tot het geheel opnieuw gronden (afschilde ren) van het huis. 2. U kan het pa3 een anderen schilder laten ter hand nomen, al? ge van den eersten zijt ontslagen in der minne of per gerech telijke in gebrekestelling. VRAAG Miin dochter heeft zich den 1 aden September als assistente in de huishoudin? verhuurd, haar loon ontvangt ziï don eereten dag van iedere maand. Zii wensoht van be trekkin? te veranderen. Is het cor rect-. indien zii don eersten Maart met één maand opzegt, of moet zij blijven tot 15 April? Me vrouw is van nieenin? dat dc maand van den I5den tol den loden ge re keld moet worden. 'ANTWOORD Dc mecnhig van mevrouw is de juiste. VRAAG: Een 21-jarig dienstmeisje voor dag en nacht, dat haar loon per maand ontvangt, is in haar dienst ziek geworden en moet eenige maan den rust nemen. Hoe lang is me vrouw verplicht haar verpleglngskos- tcn en loon te betalen? ANTWOORD: Een betrekkelijk korten tijd. op z'n minst anderhalve maand, meestal wordt dit als de ver houding goed is een paar maanden. Natuurlijk, geldt dit niet als die ziek te aan eigen schuld te wijten is of zij haar ziele zijn bij indiensttreding heeft verzwegen. VRAAG: Ik heb .mijn gemeubileer de kamer verhuurd aan huurders, die den huisraad verwaarloozen en laten vervuilen. Kan ik schadever goeding eischen, zoo ja ,kan ik de huurders bij niet betalen der vergoe ding gerechterlijk laten vervolgen 'Zijn daar veel kosten aan ver bonden ANTWOORD: lo. Als door liunna onachtzaamheid of gemis aan behoor lijke zorg inderdaad schade door u geleden wordt moeten zij dio vergoe den. 2o. Weigeren zij dan kan u hen daarvoor in rechten aanspreken. 3o. Neen, niet veel, nog minder indien u voor de gerechtelijke maatregelen een bewijs van onvermogen krijgen kan. VRAAG: Mijn schoonvader is over leden, doch er is geen geld voor de begrafenis. Vijf personen zijn in staa; de onkosten te betalen. Een er van, die nooit gesteund heeft, wil niet mede betalen. Kan hij door de wet gedwongen worden? ANTWOORD: Niet door de wet maar wel door den rechter ten. minste ala hij van mogelijk meubilair ook iets voor zijn deel verlangt, VRAAG; Hoeveel moet er geplakt worden voor een dagmeisje van 19 jaar, dat f 6 per weak en de kost ver dient? Aan welke bepaling ontleent U liet bedrag ANTWOORD: lo. f 0.40. 2o. In ver band met artikel 180 Invaliditeitswet geldt de 3de loonklasse in dit geval volgens het bepaalde bij artikel 2 van het Kon. besluit van 21 November 1919 Stbld. 761. VRAAG: Ts een dienstmeisje voor dag en nacht verplicht belasting te betalen? Heeft zij hij' ziekte recht op dokters- en verplegingskosten ot' moet zij dit zelf betalen ANTWOORD: lo. Ja. 2o. Ja gedu rende betrekkelijk korten tijd, tenzij haar ziekte aan eigen schuld te wij ten is of zij die al had. en bij do in diensttreding heeft verzwegen. Koloniën GEWAPENDE POLITIE IN ATJEIL In Atjeh is reeds dadelijk een begin gemaakt met het verminderen van de sterkte in die plaatsen, waar tevens garnizoen gelegerd is. Zoo is de gewapende politie uit Langsa reeds verdwenen. De vandaar vertrokken brigade is benut om de sterkte van het korps te Koeala Sim pang op te voeren tot drie brigades. "veneens zijn da brigades te Meula- bell en Tjalang op de Westkust reeds opgeheven, Icrwijlrlc sterkte in de garnizoenen Lho Seumawé, Bireuen, Sigli en -Tapa Toean is teruggebracht tot Va brigade. Voor zoover do benoodigdc diensten niet ine er uaar behooren door de ge wapende politie zelf verricht kunnen worden, zoo verneemt de Deli Crt., kunnen' de hoofden van plaatselijk be stuur de hulp inroepen van do in liet garnizoen gelegerde militairen. De plaatselijke militaire comman danten zijn alle reeds van een instruc tie voorzien waarin eventueele huilp- verleening tot in onderdeelen gere geld is. Algemeen wordt verwacht, dat verband met de nog aanwezige groote troepenmacht de gewapende politie vrijwel geheel uit Atjeh verdwijnen zal. HET KONINGINNE-JUBILEUM EN DE ZELFBESTUURDERS. In den kring der Solo'sche en Jogja- sohe Zelfbestuurders is, naar de Loc. vernoemt, het denkbeeld gerijpt om de Koningin ter gedegenheid van haar regeeringsjubileoim een hulde te be wijzen door tooneel- en muziekuitvoe ringen met daartoe speciaal geselec teerde wajang- cn gamelanspclers. Een gezelschop zou daartoe naar Hol land gezonden worden en der Koning in zou op deze wijze de gelegenheid geboden zijn kennis te nemen van het beste wat dc Javaansche cul tuur op muzikaal- en tooneelgebied aan te wijzen hoeft. t'gd was, meende ze haar overtollig ma-1 teriaal met geringere kosten van aan, voer in gebruik te kunnen stellen. Er gebeurde evenwel niets. Het is inderdaad onbegrijpelijk en er gerlijk, dat door mijnwezen in dezen zoo weinig voortvarendheid wordt betoond. Een dubbelwerkende belastingpomp wordt daarmee buiten werking gehou den: de cijns, die door de exploitecrende maatschappij aan den lande wordt be taald en de directe en indirecte belastin gen, welke het aan de maatschappij ver bonden personeel te betalen krijgt. Wanneer men weet, dat de Bataafsche voor haar Perlak-olie cn dat is dan nou voor d'e oude concessiebetaal dein 191S 455.55f.76; in 1919 ƒ418.581.14; in 1920 ƒ402.311.50, welke bedragen van 1919 en rg20 nog slechts voorloopig zijn en eerst later, als alle gegevens zijn binnengekomen, definl- ticf worden vastgesteld, dan ziet men, dat hier het voordeel van tonnen gekh wordt veronachtzaamd tot schade van het land. De geheele politiek van mijnwezen in deze affaire is bevreemdend en geheim zinnig. I-IET OPIUMVERBRUIK IN 1922, Men leest in de „Deli Crt." Met vreugde kan worden geconsta teerd, dat het opiumverbruik in het af- geloopen jaar met een zeer groot percentage is verminderd, wat de Oost kust en andere afdeelingen m Sumatra betreft. Met niet minder dan 20.S pCt, is het opiumverbruik in 1922 gedaald, veigc- leken bij 1921. In laatstgenoemd jaat bedroeg de opbrengst 11.999.019.60 en in 1922 was de opbrengst f 9.507.892, Voor de afdeeling Deli en Serdang al leen reeds bedroeg dc daling ruim 1 mil- Üoen, voor Langkat 3 ton, Asahan 5 ton. Sbneloengoen 4 ton en Bengkalis Va ton. De totale daling bedraagt dus bijna 2Jé mïllioen.. De grootste vermindering van het opiumverbruik viej le constateeren in de rubberstreken, vervolgens in de tabaks streken cn tenslotte, met het laagste da- lingscijfer, in Bengkalis. Dat Bengkalis zoo'n laag dalingscijfer aangeeft, heeft zijn bijzondere redenen. Eén daarvan is, dat in 1922 in Bengkalis geen verzwaring van het licensiestelsel heeft plaats gehad. In het z.g. cultuurgebied is met 1 Juli 1922, het onvoltooid licensiestelsel inge voerd, wat tot een belangrijke beperking van den aankoop blijkt te hebben geleid. In zooverre heeft men zicb dus in de uit werking van dit stelsel niet vergist. Vol gens dit. stelsel krijgt iedere opiumver bruiker slechts een. vergunning in ver houding tot zijn inkomsten. In Augustus 1922 heeft in het cul tuurgebied ook nog een prijsverhooging plaats gehad en wel met 25 pCt. Dit geschiedde niet in de afdeeling Beng kalis Hierdoor is dus het verschil tusschen deze afdeeling en de overige beter te verklaren. Op 31 Dec. 1922 waren aan Chineezen uitgegeven 18905 vergunningen, met 26.514.70 thail. Aan Inlanders (varen uitgegeven 3586 vergunningen, met 2.356.48 thail. Voorts blijkt uit deze cijfers, welke een vermindering in het opiumverbruik aantoonen, ook weer. de invloed der ma laise. Daarbij dienen nog gevoegd te worden de invoering van het onvoltooid licensiestelsel, de prijsverhooging en de werkloosheid, welke eveneens een zeer gunstigen invloed hebben uitgeoefend op het verbruik van dit narcotische kruid. EEN MEISJE VOOR 30.000 PLUS EEN HUIS. De Sum. Post schrijft In Chineesche kringen te Semarang heeft een koop van een nog schoolgaand Chi- neesch meisje van een jaar of 13, voor een bedrag van 30.000 plus een huis aan den Karreweg, terwijl later nog een bedrag van f 14.000 aan juweelen voor hot kind moest worden uitgegeven, heel wat opschudding gebraoht. De hoofdredacteur van de Warna War- ta, de heer Lauw Kong Hoeij, iemand, dien wij kennen als voorbeeld van een Jong Chinees, heeft tegen dezen clan- destienen handel in gele slavinnen den strijd aangebonden, zonder aanzien des persoons. De kooper blijkt een van Semarang's richard's te zijn. Pogingen ran de zijde van den kooper en den vaderverkooper, persoonlijk zoowel als door tusschen. komst van derden, om den heer Lauw om te koopen en zijn aanvallen en pu blicaties terzake tc staken, liepen op niets uit. De journalist liet zich niet om- koopen, waar het gold een zaak van al gemeen Chineesch belang, waarbij het Chincezendom in discrediet kan geraken. Toen dan ook de Djawa Ten gak po gingen in het werk stelde om die trans actie goed te praten en de zaak voor te stellen als van „huishoudelijk belang", werd dit blad. zoowel door de Warna Warta als door het gros der Chineesche gemeente, uitgemaakt als te zijn „omge kocht", DRAADLODZE DIENST NEDER LANDINDIé. .Uit Band0011 g wordt gemold, dat ide openstelling van' 'den draadl'OOzen dienst EndieNodorlan,-] cn «migekeerd is uitgesteld tot 15 April. TIET EERSTE SÜELEIDSGEREOJIT IN INDIë. De Delispoor heeft voor haar personeel een scheidsgerecht ra het leven geroepen. De Ind. Ct. kan -nader meedeelen, dat het ingestelde scheidsgerecht 111 hoogste ressort zal te beslissen krygen over alle straffen, die door den administrateur zyin opgelegd. Het scheidsgerecht brengt geen advies uit, maar beslist in hoogste res sort. Het bestaat int een door den gou verneur der Oostkust voor een jaar be noemden voorzitter, die niet in dienst dor maatschappij mag z(jn, en voorts uit twee leden, van wie er een door den adminis trateur en een door den gestrafte wordt aangewezen. Die beido loden moeten be hooren tot het personeel der maatschappij RENTE OORLOGSWINSTBELAS TING. Met ingang van 1 Februari is wijziging gebracht in de berekening der rente wegens verleend, uitstel van beta ling der oorlogswinstbolastlng. Deze is 1 n.l. weer gebracht van 9 op 6 percent. PETROLEUM IN ATJEH. Het Soer. Hbld. klaagt als volgt over ge talm met de exploitatie van petroleui velden in Atjeh. De gouvernements-ingenieurs, door mijnwezen daarheen gezonden, om den bodem geologisch en mijnibouwkundig te onderzoeken, hadden bij hun navorschin- gen succes, toen ze in het landschap Sawang cn in Peusangan de aanwezig heid van twee aardoliokoepels konden constateeren. Deze streken liggen in de afdeeling Noordkust van Atjeh en zijn dus gericht naar dc groote olievelden van Djambi ea naar de reeds geëxploi teerde bronnen van Atjeh zelf, die feite lijk één bedrijf vormen met de terreinen van Sumatra's Oostkust. De olie, in Atjeh verkregen, wordt toch niet ter plaatse geraffineerd, maar door een buizenstelsel gevoerd naar Pangkalan Brandan, om daar deze bewerking te ondergaan. Volgens door het blad verkregen inlichtingen is de winning in Atjeh nog tc gering, om er een raftinagebcdrijf, dat zeer hocgc kos- ten meebrengt, op 11a te kunnen houden, Onder dc bronnen zijn er geen met ra overweldigende capaciteit beste levert eca 6.000.000 jitcr per jaar maar wel is de uitgestooten olie zóó rijk ian koolwaterstof, dat de gassen niet vorden verbrand, maar weer tot ben- :ine worden samengeperst. De 350-000-000 liter olie, die jaarlijks oortgebracht worden, leveren aan het gouvernement een niet onbeduidend be drag aan belasting. Onbegrijpelijk is het daarom, dat niet zoo spoedig- mogelijk de gronden, waar dc olickoepcls werden ,stgelegd. zijn uitgegeven in concessie. Te grooter wordt de verwondering, als en weet, dat de Zuid-Perlak, wier ter reinen. verbruikt raakten, moeite deed, de noodige vergunning tc verkrijgen. Omda: zc toch reeds in die buurt geves GEMENGD NIEUWS ZEEROOVEN EN MOCRD. I>e "New-Yorksohe douane-autoritei ten meen.en een geval van zeeroo- verii en moord to bobben ontdekt. Dezer dagen we I'd do schoener „Vic tor" metende 77 ton, door de beman ning verlaten drijvende gevonden on geveer od 12 mijl afstand van bet licbtscbip van Ambrose Channel. Toen (ie douane-ambtenaren aan boord gingen, schrijft de „Dailv Te legraph" vonden zij de tafels gedekt, maar er was geen mcnsch te zien. De sloepen waren verdwenen en er wa ren teekenen van een heftigen strijd, omgegooide stoelen en gebroken gla zen en tafelgerei. Hst was bekend, d'at de „Victor" gebruikt werd bij het smokkelen van sterken drankzii was reeds eenmaal in beslag geno men, waart}ij de talrijke kisten whis ky. die het sohip aan boord had. ge- oonfiakeord werden en door de re geering werden verkocht. Ambtenaren beiast met de uitvoe ring van het drankverbod. verkla ren dat. sinds het smokkelen van sterken drank is begonnen, zeeroof langs de kusten van Amerika in groote mate een aanvang heeft geno men. De zeeroovera loeren op kleine motorbooten. die zich budten de driémijlezóno begeven voor het balen van sterken drank. De politie wordt, zooals in verband met (bet onwettig bedrijf van de smokkelaars, van zelf spreekt, nooit lastig gevallen met klachten van dezen aard. Aan boord van de „Victor" werd geen whisky gevonden. Om deze re den neemt men aan. dat de zeeroo- vers. die met het oog op het uit blijven van klachten van de smokke laars steeds driester ontreden, den schoener enterden, de bemanning overrompelden en den aanwezigen voorraad sterken drank in hun eigen boot overlaadden. Wiat er van de be manning is geworden, is een raadsel. Wellicht namen de zeeroovers deze gevangen, overtuigd, dat er toch geen klacht bij de politie zou worden inge- dienld. Miiesohien ook werd de be manning zonder meer gedood. De kustwacht van de Vereonigde Staten rapporteert, dat in verband met het zaohte weer het aantal rum-runners" gestadig toeneemt. Een dezer smokkelsohepen heeft zolfs een lading, düe op ongeveer 600.000 Een stoomboot, waarvan de be schrijving beantwoordt aan die van dit schip, hoeft men naar verluidt, uit Schotland zien vertrekken niet een lading, die op ongeveer 500.000 dollars wordt geschat. DE NEDERLANDERS OP DE LETP- ZIGER MESSE. Do V.D.-correspondent te Leipzig meldt: Dinsdagavond had als gewoonlijk de Hoilandsche Avond op de Leipzi- ger Messe plants, dio zich dezen keer in een bijzonder grooto belangstel ling mocht verheugen cn een zeer ge animeerd verloop had. Tot, do aanwe zigen behoorden o.nr. prof. dr. A. ,T. Polak cn Lector' Boerman met een vijftiental studenten van de Handels- hoogeschool te Rotterdam. Mevr. Wintermnyor-Van Hamel zong Hoiland&clie en Duitseho liedjes. Dé (heer H. J. van der Borg de vertegen woordiger der Leipziger Messo in Nederland, prof. Polak e.a. voerden hot woord. De beste vvenschen voor een spoedig economisch herstel der wereld door internationale samenwer king werden uitgesproken. Alleen dan zal een werkelijke vrede mogelijk zijn. DE VASTSTELLINC VAN DE OOSTCRENS VAN POLEN. Draadloos wordt uit Londen gemeld, dat de geallieerden door middel van de ambassadeursconferentie te Parijs stap pen hebben gedaan om te komen tot een regeling van de Poolsche Oostgrens. Het onderzoek van de Poolsch-Lithau- sohe grens zal worden opgedragen aan een aardrijkskundige commissie, inge steld door de ambassadeursconferentic. Deze commissie zal in overleg treden met kolonel Chardigny, lid van de Fransche militaire missie tp Warschau, die deskundige is in deze quaestie, cn zoo n,oodig ook met de vertegenwoordi ging van den Volkenbond. De ambas sadeursconferentie wil ook overleg ple gen met de noodige adviseurs over de procedure om te komen tot erkenning van de Russisch-Poolsckè grens volgens het verdrag van Riga, welke eventueele erkenning nochtans niet zal mogen worden beschouwd als eenige aanvaar ding door d'e geallieerden van verant woordelijkheid voor het verdrag van Riga. De commissie zal eveneens de quaestie behandelen vau de overdracht van do souvereiniteit over Oost-Galicic aan Polen, EEN CELUKKICE REDDINC. N'a een maand te zijn doodgewaand, is dezer dagen te Grimsby bericht in gekomen, dat de bemanning van de trawler „Sargon" veilig en wel te Reikjavik in IJsland is aangekomen. De ,,Sargon" zette in het begin van Januari koers naar de Witte Zee om daar te visschem. De bemanning be stond uit twaalf personen, waaronder vijf gehuwden met kinderen. Op 2 Februari werd het schip bij de Lofoten nog gepraaid. Op 8 Febi'. zou 't te Grimsberg terug zijn. Eenïgo dagen voor dezen datum woedden er echter hevige stormen op de Noorde lijke zeeën en «toen de „Sargon" niet op den aangegeven tijd, noch enkele daigen later, terugkeerde, maakte zich groote angst over het lot, hetwelk het schip en do bemanning zou hebben getroffen, van de nagelaten betrekkin gen der koene visschers meester. De ze angst werd allengs tot wanhoop. Toen eindelijk in de laatste dagen van de vorige maand nog niets na- dors omtrent do „Sargon" was ver nomen, werd het schip door de reeders als verloren beschouwd,, De gebruike lijke schadeloosstelling werd aan de weduwen" uitgekeerd. Een der we duwen wilde deze evenwel niet aan vaarden, overtuigd aJs zij was, dat haar man niet dood was en zou terug- keeren. Men stelle zich de vreugde van de achtergebleven betrekkingen voor, toen dezer dagen do blijde tijding kwam ,dat de bemanning gered was. Zoodra de reeders dit bericht hadden ontvangen, zonden zij luin klerken pér auto haar de belanghebbenden, om hun het heugelijke nieuws voor zichtig mede te deelen. Omtrent do lotgevallen van de be manning van de „Sargon" wordt uit Reikjavik aan den „Daily Chronicle" geseind: Na den terugkoer van de Lo foten, waar do trawler de netten had uitgezet, werd zij door con hevige or kaan overvallen, Het schip moest al zijn kolen verbruiken om tegen de woes te golven to kunnen optornen. Des niettemin werd het uit den koers ge dreven, naar hof, Noordelijk gedeelte an don Atlanüscben Oceaan. Door alle tuigage op te stoken, kon men de machines aan den gang hou den cn men zette koers naar IJsland, waar men behouden aankwam. ERNSTIG AUTOMOQIELONCELUK. Tijdens oen wielerwedstrijd inde omstreken van Lvon heeft zich dezer dager oca ernstig ongeluk voorge daan. Ee:i van de controle-automobie len. waarin vijf personen hadden plaats sen omen, werd door een an dere auto, die in woeste vaart van een ziiwee kwam aanstuiven, aange reden. De controle-auto werd tegen een boom geslingerd. Een van de in zittenden bekwam een ernstige sohe- delbreuk. een ander brak de pots, terwijl de overig© drie inzittenden er met lichtere verwondingen af kwamen. De chauffeur van den. anderen auto, die de schuld van het ongeluk was. vervolgde ziin weg. zonder zich om d,e slachtoffers te bekommeren. DE OVERSTROOMINCEN IN FRANKRIJK. Het water van de Seine Was, naar Maandag i.I. aan do „Times" werd gemelde in de voorafgaande zeven dagen meer dan zee voet gewassen en men verwachtte toen, dat het tegen den volgenden dag nog meer stijgen zou. Onder de meeste bruggen, ook onder de Pont Alexandre III, stond het tot vlak onder de spanning der bogen. Ycrschiilttenidla ongelukken ziin reeds voorgekomen aan booten, die onder de bruggen trachtten door te varen. Zondag i-1. hadden er twee plaats. V<an een sleepboot werd de schoorsteen afgeslagen, toen deze in aanraking kwaan met de Pont St.- Louis De stuurman werd door stuk ken steen gewond'. Een lichter voer tegen eon ijzeren brug bij 'Grenelle aan, waarvan een stuk metaal van ongeveer 90 c.M. werd afgeslagen. Maandag sleurde het water een treurigoTi IIast met zich mede tot in het midden der stad. het lijk van een vrouw op een houten vlot. Dit dreef 'tegen een der pijlers van (1e Pont Roval aan. welke het in zijn vaart tegen hield. De politie liet enterha ken zakken, maar slaagde er slechts in het vlok van dien piiller los te ma ken het werd' doorr het water verder stroomafwaarts gevoerd. De Rhone is te Lyon buiten haar oevers getreden en de kaden liepen gevaar te worden overstroomd- I11 de Maine -et-Loke dreigde de stand van de Maine hooger te worden dan in 1910, toen de grootste overstroo- ming dlaar plaats bad. Gedeelten der stad Angers liepen eveneens ondier water en men maakte gebruik van booten om de mensohen uit bun hui zen te halen.Ook de Loire is in deze streek buiten haar oevers getreden. In het diitrict Dijon werden talrijke wégen overstroomd. Te Bordeaux werden 'ongeveer twieehondteid per sonen dakloos tengevolge van die 'Ovcrstrooxning der Garonne. De Fransche bladen melden nog, dat Maandag het wassen van de Saöne een verontrustenden omvang aannam. Het water van de Doubs steeg niotsetang 7 c.M per um-. Te Mücon was de stand dei- Saöne 4.5S en bedroeg de stijging per uur 1 c.M. De lager gelegen gedeelten der stad werden overstroomd en talrijke kel ders liepen onder. De weiden van Bresse stonden onder water en ver schillende dorpen werdlen geïsoleerd. Aan don anderen kant werd zwaar onweer gemeld uit Ecuisses, Cormar- tiu. In het fgeheele departement stonden talrijke wegen onder water; boom en werden ontwortel d en de te lefonische verbindingen verbroken. Te Nancy overstroomde de Meurthe de lager gelegen gedeelten der stad. Te Limoges wies de Vienne voort durend. In sommige wijken moesten (brandweerlieden en politie-agcnten uitrukken ter redding van de bewo ners. die door de vensters uit hun hui zen werden gehaald. Het dal der ri vier biedt op sommige plaatsen een troostdloozen aanblik aan. De bed ding der xlvier is tweemaal zoo breed géworden. De Vienne heeft ook groo te schade aangericht te Gonfolens, waiar vex-schiitendo fabrieken tenge volge van het water niet kunnen werken. Te Angoulême heeft die Cha rante de lagere gedeelten der stad on der water gezet. De prefectuur heeft een bootdienst georganiseerd voor de voedsel voorziening. Ook in België veroorzaken de aan houdende regens der laatste dagen het wassen der rivieren, liet wat,er van de Maas is in 24 uur meer dan 1 1/2 M. gestegen. Tc Namen staan de lager gelegen huizen gedeeltelijk onder water. FRANKRIJKS GOED RECHT. In verband met het beroep, dat de Zweedsche bisschoppen onlangs heb ben gedaan aan de Christenen vau al lo lauden en waarvan zijn nxededee- ling deden aan Poincaré en Bonar Law, heeft Poincaré aan den aarts bisschop van Upsala, Soederbioin, een antwoord gericht waarin hij er aan herinnert, op welke wijze Frank rijk en Belgie, die zonder provocatie door Duitschland waren aangevallen, erna de overwinning prijs op stelden, blijk te geven van hun gevoelens van nschelijkheid en matiging door af- nd te doen van vergoeding der oor- Iqgskostcu. Poincaré wijst er op dat Frankrijk geen afstand kan doen van den eisch in zake vergoeding der schade, moedwillig doe de overwel digers aangericht en vestigt de aan dacht op de aanhoudende pogingen Duitschland, zich te onttrekken do verplichtingen van het verdrag en zijn geld in waarde te doen dalen. Voorts zegt Poincaré, dat Frank rijk drie jaar lang er op heeft ge wacht, of de schuldigen hun houding zouden wijzigen en wijst hij er op, hoe Frankrijk in de .ijdele hoop dio veran dering te vergemakkelijken er in toe stemde, dat zijn rechten werden be kort, hoe het in verband met het be hoorlijk geconstateerde in gebreke blijven van Duitschland zijn toevlucht moest nemen tot sancties, waarin overigens in het vedrag was voorzien.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10