üit de Omstreken Rechtszaken De Staatsbegroting voor 1923. Het overleg over het Rsgee- ringsprogram en de rechtsche samenwerking. Over den flnancieelen toestand. Vorschenon is de Momorlo van Ant woord op het afdeelingsverslag der Eer ste Kamer aangaande do Staatsbegro ting voor 1923 (Algomoene Boschouvrin- gon). Hot volgende is er aan ontleend: Het tijdstip door de Kieswet aangego- vcn voor de verkiezing van de loden der Tvoede Kamer roept inderdaad beden kingen op, die niet van belang ontbloot zijn. Maar hot zon niot gemakkelijk blij ken hierin een verandering to brengen, welko minder critiek uitlokt. Do regoering kan beswaarlijk ten deze een andere verklaring afleggen dan een van leedwezen, dat de Eerste Kamor de thans ontwikkelde bodenkiugen niet heeft to berde gebracht op een tijdstip, toon er wellicht gelegenheid bestond om bij do. Grondwetsherziening daaraan te gemoet te komen. Dat over het Begeorings-prograra over leg met <je leiders van do rechtsche par tijen uit de Tweede Kamer is gepleegd, werd aan die Kamor bereids meegedeeld. Uit algemeen constitutioneel oogpunt ware een uitbreiding van hot overleg tot de meerderheidsfracties der Eerste Ka mer niet vrjj van bodonking geweest Imr ors het is altijd aldus verstaan, dat do richting van hot Regeeringsbeleid wordt aangegeven door do Tweede Kamer. Wat de rechtsche samenwerking be treft, bestaat begrijpelijkerwijze tus- schei' do regeeringspartijen goen eenstem migheid over alle vragon van practïschc politiek. Maar onaangetast blijven de grondbeginselen van regeoringsbeleid, welke de drte rechtsche partijen leiden en die haar een onmisbaren toetssteen verschaffon. De antithese, waarop te recht door andere leden een beroep werd gedaan, wordt dan ook allerminst wegge doezeld, al denken de goooalisoordo frac tion niet altijd gelijk en gelijkvormig over alle vragen van den dag. Ook de regeering meent, dat hei, niet parlementair gebruikelijk is eer onder zoek in te stellen naar de stappen, die door de draagster dor Kroon tijdens een erisis zijn gedaan. Indien metterdaad hot rogeeringspTo- gram b\j do meerderheidspartijen minder instemming en voldoening mocht vinden dan met grond kan worden verwacht, zal dit ongetwijfeld blijken by den verderen parlementairen arbeid. Voorshands schynt een dgbat hierover voorbarig. Onder het voorbehoud, dat omtrent den afloop van den dienst 1922 nog sloehts uiterst weinig te «eggen viel, gal de Minister in de jongste mülioenènnota als zyn mooning to kennen, dat het te kort op den gewonen dienst yoot dat jaar, na aftrek van een bijdrage van het leeniiigsfonds van f 15 1/2 nrillioen, streeks f 31 a -35 tnillioen zou bedragen. Do sedert dien verschenen niiddeleasta- ten geven inderdaad een niet onaanzien lijke stijging der middelen AF te zien. De in 1922 ontvangen bedragen over schrijden de totale raming voor dat jaar met pl.m. f 21.168.000. Voor de inkom stenbelasting bedroog die overschrijding ruim 14 miïlioen. Intusschen is de som, welke uit hoofde van de-zo. belasting in 1922 in 's rijks schatkist vlooide, abnor maal hoog als govclg van de invoering van het systeem der voorloopige aansla gen en van do vermindering van den ach terstand by de heffing. Hot overgrooto deel der zooeven bodoeldo som betreft hei belastingjaar 1921/1922 De Minister meent, dat het oogenblik onvoorzichtig -zon zijn het te kort op den gewonen dienst 1922 lager dan 25 miïlioen te schatten, bij welk cy- fer dan gerekend is op een bijdrage u' het leenmgfohds van f 15 1/2 miïlioen. Voor het dienstjaar 1923 is, volger do thans bekende gegevens, het tekort vat. den gewonen aionst, na aftrek van een bydrage van 10 miïlioen uit het Ice- ningfonds, te ramen op f 37.597.27-1.02, dat van den buitengewonen dienst op f 169.530.308.92, en dat van den crisis dienst op f 5.828.700. Do liogeeriug zet dan verder uïtoen dat h.i. de fmantiecle politiek dor naaste toekomst# o.m. gericht moet zyn op een verlaging van den druk der directe be lastingen. ZANDVOORT. dreigt met sciiorsing van een Raadsbesluit. Stopzetting van de werkver schaffing. Koloniën HET LEERPLAN BIJ HET LAGER ONDERWIJS. Aan de Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag der Eerste Kamer aan gaande do Onderwysbegrooting volgende ontleend: De Minister zou het verwijt van een- tralisatiozuciht niet ontgaan, wanneer bjj hot invoeren van een uniform leerpro- gram voor alle lagere scholen wilde be vorderen, waarvoor enkoio ledon pleit ten. Het zou naar de moenmg van den Minister niet goed zyn, wanneer het De partement omtrent vraagstukken van paedagogischen aard voorschriftau ging goven. Hiermede is niet gezegd dat de Minister overlading van het loerprogram in bescherming -zou nemen. Ook hij is er van overtuigd, dat, wanneer moer tyd beschikbaar blyft voor do lichamelijke opvoeding, dit do schooljeugd ten goede zal komen. ZAALWEIGERING. Het College van Curatoren der Landbouwhoogeschool to Wageningen heeft aan de Wagening- sche Studonten Debatingclub de toestem ming geweigerd om in do hulpaula c-eu lezing te doen houden over „Het doel en wezen der vrijmetselarij". DE „GOOILAND" VERKOCHT. De Tel. meldt dat het gtoooisoloip ..Gooiland" van den Kon. HolL Llovd naar Duitschland is verkocht. Het vaartuig is herdoopt in ..Harald" NA DE TYPOGRAFENSTAKING- De Zutphensche rechtbank veroor deelde den typograaf uit Apeldoorn, die terecht stond wegens mishande ling van een werkwilligen collega tij dens de typogr af Mistaking, tot 14 da- gen gevangenisstraf. DIRECTE VERBINDING NEDER LAND—FRANKFORT a. M. De Nederlandeohe Kamer van Koophanddl voor Duitsohland te Frankfort a. M. heeft de directie der Spoorwegen te Utrecht en de Iiijks- srpoorweed irectie te Frankfort a. M. voorgesteld, een direote treinverbin- dine NederlandFrankfort a. M-, om het bezette gübied heen. In te stel- braken. De eigenaar van den vracht- Reeds in den zomer van het vorig jaar werd aan Gedeputeerde Staten subsidie verzocht voor eventueele werkverschaffing in den wiiwr. Zij antwoordden toen. dat on dat oogen blik nog geen beslissing genomen kon worden, dat echter in géén geval het den vorigen winter betaalde loon van 78 cent gehandhaafd kon' worden Dezen win: er. nu de werkloosheid erger in plaats van beter geworden was. waren de arbeiders allen bij de gemeente te werk gesteld, cerat aan allerlei werkjes, later aan het aan leggen van wegen in de diuinen, ach ter de spoorbaan van de H.IJ'. S. M Hiervoor nu werd aan Provide en Riik subsidie gevraagd. Ged. Staten antwoordden vrij spoedig, dat zij 25 pot. wilden bijdragen, mits tegen een uurloon van 37 1/2 cent. Dit kon dan ioor aangenomen werk met hop stens 20 pet. vermeerderd worden. Andere toeslagen zouden verboden zijn. Ook met de regeering volgde een briefwisseling. Oorspronkelijk wensch te deze 35 cent uurloon. Nadat -wethouder Groen met den secretaris Jollama in Den Haag op het ministerie besprekingen had ge had en de Zandvoortsolie regeling, waarbij naar dé orootte van het gezin 2, 2 1/2 of meer dagen gewerkt werd uiteengezet had, ook had aangedron gen op kindertoeslag, kwam eindelijk bij schrijven van 19 Februari de be slissing: 40 oent zonder toeslagen, dan wordt 15 pot. subsidie gegeven. Na een gehouden raadsoonferentie werd aan den minister het volgende schrijven verzonden ..Wii hebben de eer uwe Excellentie mede te deelen, dat wij van oordeel ziin en de Ra-ad dezer gemeen.-e deelt ten volle onze meenijig dat wij de hij uwe missive dd. 29 Ja nuari 1923 afdeeling A no. 458 s/558 toegezegde subsidie op de loonen, die betaald worden aan de te werk gestel de werkloozen bij het egalisec-i van wegen in een aan onze gomeet.,^ 'oe- behoorende duinterrein, niet kunnen aanvaarden onder de voorwaarden ges eld bil uw schrijven van 19 Febr. 1923 afdeeling A. no. 713 s/548, daar de werkloozen met een groot gezin in de onmogelijkheid zouden verkeeren, in dteze gemeente, die tot de duurs'-c van 't land behoort, 'n loon te verdie nen, voldoende om in hun onderhoud en dat van him gezin te voorzien. Wii zouden van gemeentewege, ge heel voor eigen rekening, een kindei- -oesliag willen verleenen. zoodat een loon kan verdiend worden dat vol- Joende is om aan de behoeften van een gezin te voorzien. Beleefd verzoeken wij daarvoor uwe toestemming. Mocht die niet worden verleend, uan zal op uwe voorwaarden niet -worden ingegaan en de subsidie niet aangenomen kunnen worden. Burgemeester en Wethouders van Zandvoor.. (vv.g.) J. BRAMSON L.B. De secretaris: P. JELLEMA. Men hoopte, aJ vreesde men het lovn van 53 cent niet te kunnen hand haven, tenminste zij het voor langei werken, hot te ontvangen geld me. te verminderen en ook de gróo-te gezin nen niet te dupeeren. Dezer dagen kwam echter het antwoord van den minister, dot aan alle verwachtingen geheel den bodem insloeg. Het luidde ..Het spijt mij dat uw College de door mii gestelde normen, welke toelaten. dat bii 48 uur werken 48 maal 40 oent is f 19.20 wordt ver diend, niet wilt aanvaarden, te meer daar ook Gedepu ecrd'e Staten, zie hun aan u gericht schrijven van 27 December 1922, no. 159, dezen norm iuist achten. Ik kan niet toestaan, gelijk ik u reeds schreef 19 Fc-br. 1923 no. 713 s/458, afd. A., dat u boven dit niet al te lage loon nog een toeslag geeft, ook al komt deze geheel voor ge meenterekening. Ik geef u in overweging, de door mij gesnelde loombepaling, ook al wenscht u geen subsidie toe te paseen en niet daarboven te gaan. aangezien ik mij anders genoodzaakt zou zien, het desbetreffende besluit ter vernie tiging aan de Kroon voor te dragen en in afwachting van dat besluit het te schorsen. Ik noodig u uit mij omgaande uwe snswijze mee te deelen. De Minister van Binnenland^ sche Zaken en Llandbouw, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, fvv.g.) B. KAN. Naar wij vernemen is in de Vrij dagavond gehouden raadsconferentie besloten den Minister telegrafisch uil- stel te verzoeken en te trachten op een aan te vragen audiëntie alsnog te trachten, wijziging in dit besluit te brengen. Mislukken deze pogingen ook, dan zal getracht worden, voor de werk loozen het financièel naidbel tenmin ste zoo klein mogelijk te maken. Niet toegestaan. Burge meester en Wethouders hebben op het verzoek der werkloozencommïssie, het stempelen geheel af te sohaffen, afwij zend beschikt De log, eerbelasting. In het dorp liep heden het gerucht, dat de log-eergastenbelasting door de Kroon niet goedgekeurd zou zijn. üit Den Haag was daarvan bij een raads lid officieus mededeeling gekomen. Bij onderzoek bleek ons, dat ten raadhui- ze de beslissing nog niet is ingeko men. Bevestiging of ontkenning kon daar dus niet gegeven wttrden. VELSEN. A a n r ij d i n g. Don derdagmorgen had er een aanrijding op den Rijksstraatweg plaats tusschen een melkwagen van de melkinrichting „Velsen" en oen verhuisauto. Al de melk liep weg en eenige flesschen len. 1 auto zal do schade vergoeden. EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING! Do Sumatra-Post schrijft: Hoe vaak is in de Indische pers a.l niet gewaarschuwd tegen het op goed geluk naar Indiè gaan. Hoe dikwijls is er al niet op aangedrongen, dat do regeering die taak overneemt en zoo wel moederland als hét buitenland, van de hier heerschende werkloosheid volledig op de hoogte stelt. De minister gevoelde er niets voor en dus blijft de stroom aanhouden, In het orgaan van den Cultuurbond vertelt de heer J. G. van Lonkhuyzen van de gevolgen: ,,Op onze terugreis naar Indié enkele maanden geleden ontmoetten wij aan boord een Zwitsersch jong- menach. 1-1 ij verstond geen woord Hoi- landsch had van MaJeisch nooit ge hoord, bezat geen enkel diploma, had geen vakopleiding gehad, en geen sou op zak. 't Jongmensoh was uit Bern vertrokken in do stellige overtuiging, dat Ned.-Indiè hem broodnooaig had. maar werd door do Lnliclitlngc-n, wel ke hij aan boord van verschillende kanten kreeg, zoo gedesillusioneerd dat hij tenslotte allien omgang meed en zich stil en neerslachtig in zijn hut opsloot. Met dezelfde boot reisde een Ho! landsch keuterboertje. Hij had z'n vee stapel te gelde gemaakt in een tijd perk, dat het vee zeer slecht betaald werd, een passagebiljet, naar Indië gekocht en trok, vrouw .en kinderen achterlatende, met een kapitaaltje van ongeveer 8000 op zak naar Indië. om den kleinen landbouw te gaan be oefenen; stellig overtuigd, dal hij na een halfjaar wel zoover zou zijn vrouw en kinderen met een genist hart voor de toekomst te kunnen laten overkomen. Eerst aan boord hoorde hij van menschen, die van Indië en den kleinen landbouw afwisten, over deze zaken spreken, en sloeg hem de schrik dermate om het hart. dat hij stante pede van zijn Indisch avontuur afzag. En toen ik te Marseille de loopplank betrad om de zeereis te aam aarden, ontmoette ik hem daar: jp dc terug reis, Z'n passagegelden, plus di kosten „Marseille—Amsterdam" was hij kwijt. Waarlijk niet alleen in het bui tenland, maar ook in Nederland zou behoorlijke offi-cieele voorlichting om trent Indië een weldaad zijn". WEIGERING OM TE WERKEN. Wij lezen in de Sumatra Post van 27 Jan.: Heden stond een tiental D. S. M.- koelies terecht, omdat zij een dezer avonden van hun werk weggebleven waren. Zijzelven verklaren, dat zij te moe waren, omdat zij den vorigen avond reeds nachtdienst laadden ge- Ook zeggen zijn, hun mandoer gezegd te hebben, niet te kunnen wer ken. wijl zij oververmoeid waren. De mandoer echter verklaart, dat hij hen wel onder elkander heeft hooren mop peren, maar dat zij zich niet tot hem gewend hebben. Intusschen had deze mandoer voor den djaksa anders ver klaard. n.i. dat hij wel degelijk een mededeeling van hen ontvangen had, dat zij niet wilden -werken. Den Europeeschen getuige, ir. Eek hof f, vraagt de landrechter, of hert, meer voorkomt, dat de koelies 'nach ten achter elkaar moeten werken. Het is dc gewoonte, zet de heer Eek hof f uiteen, dat om den anderen dag nachtdienst verricht wordt. In het on derhavige geval moest een dringend werk gereed komen, daarom was het noodig, dat zij twee nachten achter een werkten. Getuige geeft voorts een overzicht van de rusturen die toege staan worden (tusschen het werk een uur meer, dan waartoe de koelie ordonnantie verplicht) en merkt op, dat indien de koelies van te voren ge-' waarschiuwd hadden, hij 'c hun niet zoo kwalijk zou hebben genomen als thans, Dan had hij ook met hen kun. nen sproken en geweten, dat zij reeds overgewerkt hadden. Thans hebben zij echter zonder waarschuwing eenvou dig niet gewerkt. Het blijkt nog, dat de betrokken koelies nog niet voor èen diergelijk feit terecht hebben gestaan. De fiscaal-griffier eïscht vier dagen gevangenisstraf. De landrechter straft echter met één dag, waarbij hij in aanmerking neemt dat, vo'.gens de verklaring van de koe lies en de verklaring van den betrok ken mandoer tegenover den djaksa, de koelies dezen gezegd hebben niet te willen werken en voorts o.m. het feil, dat het de eerste keer is, dat zij voor e#en dergelijk feit terechtstaan. 1 MELKVERVALSCHING. De kan tonrechter te Tholen heeft den land- bouwer M. G., uit Oud-Vossemeer, we- "gens het toevoegen van 70 water aan 2ijn melk veroordeeld tot f 1500 bc-ete. De eisch van het O. M. was f 1000. DE MOORD TE KAATSHEUVEL. De rechtbank te 's-llertogenbosch heeft den 18-jarigen T. v. W„ die te Kaatsheuvel doodslag heeft gepleegd op J. Netten, veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. De elsch was 12 jaar. EEN GEDENKSTEEN. In hot af- geloopen jaar zag de gezaghebber Pottinga op Karakelong, het noorde lijkste der Talaud-eilanden (dicht bij do Philippijnen) een goed onderhou den graf, waaromtrent de bevolking wist te verhalen, dat daar een zee-of ficier, gesneuveld in den strijd tegen zeeroovers, was begraven. Aan de bevolking was toen opgedra gen, het graf, waarop de comman dant een sloep plaatste, te onderhou den, daar men binnenkort zou terug komen, om een grafeteen te plaatsen. Door de jaren verging de sloep. Dc toenmalige radjah, vader van den te- genwoordigen, heeft deze daarop Ri ten vullen met steenen en cement, zoodat, nu de sloep op enkele stukken na geheel verdwenen is, een steenen afgietsel is overgebleven. De heer Pottinga vond in het ar chief te Ternate, dat inderdaad in 1S62 de luitenant ter zee Jolly aan boord der „Reteh", is gesneuveld in een 6trijd tegen zeeroovers en op een der Talaud-eilanden werd begra ven, juist zooals de bevolking bij over levering wist mee te deelen. Aan de belofte, inderdaad aan do bevolking gedaan, is nu, naar het „Soer. Ilbld." meldt, onlangs gevolg In opdracht van het marine-bestuur is de „Koetio",commandant luitenant ter zee 1ste klasse J. Bosma,- naar de Talaud-eilanden gestoomd, waar op het graf van den gesneuvelden zeeof ficier een gedenksteen is neergelegd. BEDREIGING. Een 31-jarige meu belmaker te Amsterdam, die een be zoeker van het Burgerlijk Armbe stuur bedreigde met. een mes, is over eenkomstig dén eisch, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. DE STRANDING DER „RHEA". De Raad voor de Scheepvaart stel de een onderzoek in naar de oorzaak Her strandiing nabii Zandvoort od 16 Febr. 1923 van het motorschip „Rhea" dér Kon. N. S. Mij. De a-ezasvoerder, die buiten eede werd géhoord, verklaarde, dart het schip van Valenoia kwam, 25 koppen telde en een lading sinaasappelen aan boord had, benevens 40 vaten mi en 36 leege vaten Op dien ochtend van 16 Febr. werd het lichtschip Noord-Hinder om 5.43 gepasseerd op 2 naijl aan stuurboord. Er werd koers gestuurd op IJmui- den. Aangenomen werd Nooi-d 53 Oost. Er woei een Oosten-wind en het was goed zicht. Tusschen 9 en 10 werd hert heiig en om 11 uur, toen de kapitein op de brug verscheen, 1 het nog erger geworden, terwijl wind iets Zuidelijker ging. Er w geregeld volei kracht geloopen. Om twaalf uur des middags werd hot -be stek gegist: 52—10 N.B., 3—53 O.L. Hierbij had: getuige op de stroomen gerekend. Op datzelfde oogenblik liet hij als voorzorgsmaatregel looden met het Thomsons lood hetgeen elk half uur herhaald werd. Dé loodingen klopten met het gegist bestek. Er werd evenals vorige koeren gestopt ai toen de vaart uit het schip was, verd ter controle 't liandlood gewor den. Dit wees 12 vaam aan. Daar de gezagvoerder bemerkte diat. dit niet uitkwam met het gegist be stek. trok hij de conclusie, dat hij ver der naar het Westen moest staan dan hij vermoedde, Dc- koers wérd veran derd en volgons gis op IJmuiden aangestuurd. Om 3.10 werd gelood 10 vaani, vervolgens 11 1/2, 10 en 9 vaam. Dit was een halve vaam min der water dan hij had gedacht. Hij wikte rondgaan en liet uit voorzich tigheid nogmaals looden. Er werd 5 vaam geworpen, en daarna 3. De ma chines werden o-p volle kraoht achter uit gezet. Niemand voelde een schok, froaar men bemerkte dat de „Rhea" iet meer achteruit liep en vast zat. Later bleek, dat het strand op 5 a 800 meter afstand Ine. Er hing een sluier over dé duinendat het land vlak bii was bewees het getblaf van een hond op de kust. Draadloos werd de maatschappij van de stranding der Rhea" in kennis :esteld. Met lichters werd het schip ■elost en kwam den volgenden dag eer vlot. De schade ie niet ernsrtig. Er werd gevraagd waarom get. de Maas niet was binnen geloopen. De gezagvoerder wilde dat liever niet doen. daar hij haar een paar keer gemist liad. De eerste stuurman legde eenzelf- verklaring af. De inspecteur van de scheepvaart ■toonde-aan, dat wanneer get- zioh 'aan ziin gegis" bestek had gehouden, tui od de straudingsplaats was uit- efeomen. Er was niets dat aaimeme- ilc maakte, dat hij in de buurt van LTmuiden stond- Het in den wal stu- •cn heeft dezo gezagvoerder der Kon Ned. Stoomboot Maa'schappiï niet met voorzichtigheid gedaan. Het feit, dat om 3.40 9 vaam gelood werd-, had voor hem een'reden moeten zijn voor anker te gaan of volle kraoht achter uit te slaan. Toch is hij nog zeven minuter. lang voo-nti' geloopen. D'it mag als onverantwoordelijk gelcwa- ificeerd worden. In verband hiermede vroeg spr. toepassing van art. 34 sub 3 der Sche oenwet. hetwelk loopt over onge schiktheid van gezagvoerders en de straffen. ctie hiervoor gegeven kun nen worden De zitting werd hierna geschorst. Na bernv,ruing deelde de president: mr. G. Kirheieer mede, dat de Raad -•en meening is. dal omtrent onge- •cliiklheid niets is gebleken. Evenmin bestaat er voor dén Raad aanleiding et onderzoek te lichten on de vraag if hier sprake is van een daad of na latigheid van den kapitein. Wel zal overwogen worden of gebrek is ge toond aan algemeen zeemandbeleid. Hieromtrent zal het college te zij ner rijd uitspraak d-o eri, „DE TRIBUNE" EN DE ARBEIDS WET. De kantonrechter te Ams' erdam, mr. E. B. Asecher, wees Donderdag vonnis in de zaak tegen den bedrijfs leider van de Tribune-drukkerij „De Strijd". D. P. De heer P. was ver volgd omdat hii in de drukkerij „Dc Strijd", A mg tel 85, onder zijn ioeziclit en verantwoordelijkheid op 3 Oct. 1922 drie arbeiders in zijn dienst arbeid heeft laten ven-iohten op zetmachines terwijl art. 24 van 1 d'e arbeidswet sub 2 zegt„een ar beider mag in falbriek op werkplaats geen arbeid verrichten tuseohen 6 uur in den namiddag en 7 uur in den voormiddag." Het werktijdenbesluit staat dit slechts toe in dagblad-on- dernemingeu waar minstens viif da gen ner wee-k. behalve een avondblad ook een ochtendblad woi-dt uitgege ven. De kantonrechter oonc'.udeei-de, diat een ochtendblad een uitgave is, die 's nachts wordt gedrukt en vroeg in den morgen, voor negen uur, aan de abonné's in de stad wordt toegezon den en aan de abonné's buiten per eerste gelegenheid. ,,De Tribune" die om elf uur des morgens gereed was, voldoet dus niet aan He eisohen. t.e stellen aan een ochtendblad, vooral daar de verzen ding buiten Amsterdam verlaat werd en slechts een enkele maal "in Amsterdam het 'blad des morgens werd gecolporteerd. Een ochtendblad moet ziin een geheel andere editie dan een avondblad, doch „De Tri bune" is slechts te beschouwen als de vervroegde zgn. posteditie t van een avondblad. Op grond van dé geconstateerde overtreding werd beklaagde veroor deeld tot drie geldboeten elk van één gulden subsidiair één dag hechtenis voor elke geldboeteNaar de verde- WAT HET HART PRESTEERT. Over de arbeidsprestatie van het menschelijk hart publiceert $en Engelsch anatomisch tijdschrift intéressante be rekeningen. Uitgaande van het stand punt, dat het hart een pomp is, wordt geconstateerd, dat deze pomp per mi nuut 70 maal werkt, derhalve in een uur 4200, per dag 100.800 en in een jaar 36.792.000 slagen doet. Nemen wij als gemiddelde duur van een raenschenie- ven 70 jaar aan, dan doet het hart in het geheel meer dan 2J4 milliard sla gen. Welke arbeidsprestatie wordt nu door deze harlwcrking vemcht? De pbmp, die ons hart vormt, brengt gemiddeld bij iederen slag 100 gram bloed in omloop, derhalve 7 Liter per minuut, 420 L. per uur en tien vaten per dag. Gedurende 70 jaar brengt het hart, zonder zijn arbeid ook maar een oogenblik te onderbreken, de enorme hoeveelheid van 250.000 kubieke meter bloed in beweging. Voor een omloop van het bloed zijn slechts 24 seconden noo dig. Per dag legt het bloed derhalve zijn weg 3000 maal af; dat maakt per jaar Jé miïlioen omloopen. Men kan zich hieruit eenigszins een voorstelling vor men, hoeveel- wrijving de aderen heb ben te weerstaan. De lengte van den weg, dien het bloed aflegt, is moeilijk vast te stellen door het groote aantal adertjes, die van de bloedbaan deel uit maken. Nemen wij als gemiddelde drie meter aan, wat zeer matig berekend komt men tot de slotsom, dat het bloed in een dag meer dan ioJ^ K.M., per jaar meer dan 3900 K.M. aflegt en in 70 jaar 275.000 K.M. of ongeveer zes maal den omtrek van de aarde. NIEUWS OVER DEN VOGEL TREK. De onderzoekingen inzake den vogeltrek, op welk gebied vooral Gooke zich verdienstelijk heeft ge maakt, strekken zich, voor zoover Ame rika betreft, uit over ongeveer 2000 waarnemingsposten en hebben den laatsten tijd tot bijzonder interessante waarnemingen geleid. Evenals in Eu ropa is de zucht tot trekken bij de vo gels in de eerste plaats een erfelijke eigenschap, dé weersgesteldheid oefent op het trekken der vogels zoo goed als geen invloed uit. Daar in Amerika vogels over groote mereng-bieden gedeelten van zeeën vliegen, richten de stormen meermalen groote verwoestin gen onder hen aan vooral doordat de dieren in den regel 's nachts trekken en den da^ gebruiken voor het zoeken van voedsel. Sommige vogelsoorten leg gen gedurende den trek zeer groote afstanden afrecordhouder op dit ge bied is een meeuwachtige vogel, Sterna paradisea, die ongeveer 1S.150 K.M. af legt. Verscheidene strandvogels trekken 3.000 K.M. om "hun winterverblijf te bereiken. Bijzonder opvallend is de goudenregenfluiter, die in Alaska en Canada broedt en dan Zuidwaarts naar Argentinië en Patagonië trekt; de vo gels verzamelen zich in groote scharea Nieuw-Scho^and en vliegen het 400 K.M. lange traject over zee tot Zuid. Amerika aan een stuk door, waarbij zij een snelheid van 250 tot 30c K.M. be reiken. De Paeifische goudenregenflui ter legt eveneens een grooten afstand boven zee af, van Alaska naar de Ha- wai-eilandcn; De trekwegen kunnen een geweldige breedte bereiken er ziin we gen waargenomen met een breedte van 3400 K.M., waartegenover zij op som mige punten slechts een breedte van 65 K.M. bereiken. Onder deze echt Amerikaan-sche omstandigheden tis dc bestudeering van den vogeltrek natuur lijk nog interessanter dan hier te lande. TELEFONEEREN ZONDER DRAAD. Te Weenen houdt de tele- foondirectie zich op het oogenblik be- zijr met het bestudeeren van een vraag stuk, dat voor het telefoonverkeer van groote beteekenis kan worden. Het be treft de overbrenging van berichten van iemand, die een telefoon heeft aan iemand, die deze niet bezit. ,In dit ge- zou door den eigenaar van de te lefoon een bepaald gemeen te bureau worden opgebeld om zijn mede deeling aan den geadresseerde door te geven met behulp van het net van pneu matische buizen of met loopers. Deze combinatie van telefoongesprek met expressebiief zou een aanzienlijke vei- gemakkclijkïnjr van het verkeer tot tand brengen. Voorloopig wordt de technische cn financiecle zijde van het vraagstuk bestudeerd. BEZUIN1GINGSCURIOSA. Ook in Engeland wijdt men groote aandach- de inkrimping van het ambtenaren- corps, waarbij meermalen eigenaardige dingen aan het licht komen. Een bczui- nigingscommissie te Londen had bij on derzoek van de gemeentcbegiooting op gemerkt, dat in een fabriekswijl; de kos. ten van de rattenverdelging bijzonder hoog waren. Het bleek, dat ui 1920 door de overheid een rattencommissaris was aangesteld, die een salaris genoot van 250 pond sterling per jaar. Daarmede kon de raitencommissaris echter niet loc werd zijn salaris weldra tot 400 pond sterling verhoogd. Dc bczuïni- gingscommissie vond echter, dat de rat tenverdelging ook met minder kosten wel in stand zou zijn te houden. Deze functionaris werd dan ook gepension- neerd en vervangen door iemand, wiens salaris berekend werd naar de hoeveel heid duizendtallen onschadelijk gemaak te ratten. Bij de afrekening schijnt men het aantal staarten als maatstaf te heb ben genomen, maar weldra bleek, dat men toen weer een klerk nocdig had, om de berekeningen uit te voeren. Ten einde raad is men er toen maar toe overgegaan, den rattendooder weer een salaris te geven van ongeveer 150 pond sterling per jaar, HET BEWAREN VAN DRINK WATER. Terwijl men in de meeste landen van Eurbpa alles in het werk stelt, het drinkwater zoo snel mogelijk van de plaats, waar het gezuiverd wordt naar den verbruiker te zenden, is men Spanje van oordeel, dat water in zoo verre met wijn en bier overeenkomt, dot her door lang liggen aan smaak cn aan kwaliteit wint. Men ziet in Spanje honderden gezinnen uit den midden- land, die hun drinkwater per spoor c-n langs de wegen in omvangrijke tonnen. <liger, mr. de Vrieze aan het N. Ibottjos, vervoeren, meer echter nog in r' meedeelde, is het de bedoc- groote aarden kruiken, die het water ha in hooger beroep te «aan. |door haar poreusheid frtsscbcr houdet Ook -het Spaansche hof maakt op dezen regel geen uitzondering. Dagelijks wordt per trein uit Madrid een kwantum kruiken naar het paleis van de koninklij ke familie verzonden. I-Iet wordt smake lijker gemaakt met een mengsel van suiker, eiwit, on citroensap. In Castiliö en op de Zuid-Spaansche hoogvlakten, waar goed bronwater zeldzaam is, slaat men het op in kelders. Midden in den winter, wanneer de temperatuur om en bij het vriespunt is, zijn de bronnen het tneest helder en dan voorziet men zich voor verscheidene jaren tegelijk van drinkwater. Evenals in een goed-geor- denden wynkeldc» worden de vaten op geslagen ill volgorde van den ouderdom van hetgeen ze bevatten. Zij dragen ook den datum, waarop ze gevuld zijn. I-Iet bijgeloof, dat dergelijk water het'beste middel tegen besmettelijke 2iekte.11 is, leidt er toe, dat somtijds in dergelijke kelders water wordt aangetroffen, dat tientallen jaren oud is. Ongetwijfeld be vat de meening, dat het oude water van waarde is een kern van waaiheid. Door het lapge liggen van het water toch is het allengs geheel vrij van bacteriën geworden.- EEN MUZIKAAL WONDER. Als het grootste wonderkind in de ge schiedenis der muziek wordt door den Engelscheu componist Landon Ronald in Strand Magazine de knaap Willy Ferraro beschreven. Reeds op zesjari gen leeftijd was het kind ia staat een groot orkest met groote routine te lei den. Zonder een enkele noot voor zich kon hij dc moeilijkste muziekstukken zonder fout met het orkest ten gchoore brengen. Het wonderlijkste was. dar de jongen .van muziek zoo goed als niets Hij kende alleen de ncnen cn kon eenige stukjes op de piano spelen, maar hij was niet in staat, een orkest- partituur te lezen en van de aanduidin gen van maat cn rhythme had hij geen begrip. Sir Landon Ronald, die den jongen, zoon van een Italiaanschen clown, incc naar Epgeland Dam, ver tel". dat hij voor dien tijd reeds verschei dene groote Europeesche orkesten had geleid. Iijj zou ook met het orkest van Alben Royal Hall een reeks concerten geven. Ronald dacht aan een grap, toen hij van de bekwaamheden van het jon getje hoorde, hij besloot derhalve een nader onderzoek in te stellen, llij kwam mijn kamer binnen, vertelt de componist, en keek juist boven mijn ghrijfiafel uit. Hij had zwarte oogen, weelderig zwart haar en een ongewoon sensitief, beweeg lijk gezicht. Ieder woord, dat hij sprak zette, hij klem bij met een kort gebaar en hij maakte op mij terstond een won derlijken indruk. Den volgenden mor gen ging de componist met het wonder kind naar de eerste repetitie. Hij zegt, dat hij bang was, dat de dooi- hem aan bevolen knaap zich zou biamceren. 1-Iij vertaalde Willy's aanwijzingen in het Engelsch, want de jongen kende alleen Italiaansch en Fransch. Weldra bleek, dat de knaap waarlijk bijzondere capa citeit bezat. Hij beheerschte het orkest 1 geheel, bad een voortreffelijke techniek en een gevoel voor tempo's zonder weerga. Theoretisch was de knaap in het geheel niet ontwikkeld, maar zoodra hij een -gramaphoon hoordé, was hij ter stond klaar met een deskundig cn juist oordeel. DE INDRUKKEN VAN KAP. HAARDT OVER DEN AUTO-TOCHT DOOR DE SAHARA. De „auto-karavaan", welke naar mcu set een tocht dwars door de Sahara heeft gemaakt, is op haar terugtocht te Wargha aangekomen, en kapitein Haardt, een der leiders, heeft aan een medewerker van de „Figaro" zijn 111. drukken medegedeeld. Hij legde er na. druk op dat de missie met geen enkele wetenschappelijke opdracht was vertrok ken en ook geen onderzoekingen van dien aard heeft gedaan. De missie heeft de meest mogelijke moeilijkheden te 'rotseeren gehad en alles meegemaakt wat er in de woestijn zoo al te beleven valt! Zandverstuivingen, twame stor men, stepbranden. Na In-Salah moesten de „rups-auto's" door een siecngebicd rijden, waarin zoo nu juist met den bijl een wcff moest worden gebaand. In Toembocctoe was de expeditie feitelijk geëindigd, maar teneinde den autori teiten te toonen hoe safe de weg was ge worden, keerde de missie langs dezelf de route terug. Bij een dergelijlccn tocht de voorbereiding alles. Telken jare komen er tal van inboor lingen van dorst in do woestijn oin, daar zij hun tocht- niet genoegzaam voorbe reid hebben. De veiligheid liet niets to wensc'nen over. Nimmer is de expeditie van haar route afgeweken, en zij is nimmer op cenigerlei wijze lastig geval len. Zij was de eerste „karavaan" dio zonder escorte de Sahara doorgetrok ken is. Wat de practischc resultaten betreft, 10 acht kapitein Haardt de organisa- s van een lcvensmiddeleudicnst van post tot post thans mogelijk. De we. tenschappelijke onderzoekingen zullen vergemakkelijkt kunnen worden. De grootste trots der expeditie is echter dat zij met eigen middelc-n haar voedselvoor ziening heeft geregeld. De kapitein was overtuigd, dat een reiziger, bii een ern- stige organisatie, het wel vijftien of 'wintig dagen in de woestijn kan uithou- den, zelfs verre van de waterputten, want voor d'e kleine Cilroëns, die de 6000 K.M. van dezen historischen tocht hebben afgelegd, bestaan er geen af standen meer. DE ONVEILICHEID TE BERLIJN EN HET TEKORT IN HET POLITIE KORPS. De onveiligheid te Berlijn neemt toe: moord en doodslag en inbraak ziin aan de orde van den nacht niet alleen, maar ook van den dag. De politie schiet te kort. Reden 5000 plaatsen bij het korps zijn onbezet. In Friedeau, een gemeente van 65.000 zielen, doet 's nacht één po- litie-agent dienst 1 Op dc klacht der be volking antwoordt de verantwoordelijke chef van de politie Ik heb geen men schen. De toeloop tot het korps neemt af, wegens te gering salaris er. te zwaren dienst. Bovendien schijnen cr misstandc-n te bestaan. Althans, de „Voss. Ztg." maakt melding van het feit. dat de af- deelingschefs van de Schutzpolizei zich uit de wachtmeesters een „Bur- sc'nen" durven uitzoeken, die vaak den arbeid van een dienstmeisje verricht!

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10