Haarlems Dagblad Vrijdag 9 Maart 1923 DERDE BLAD Lichamelijke Opvoeding LXXXII. Eon nieuw» strcomlng In Dultsohland, Dr. Rudoff Bodo wil eon geestelijk accent In de beweging. De Kweekscholen-uitvoering cndor loidlng van den heer Coetlng. Duitschtand is altijd aan de spits gegaan met betrekking tot de studie en de practische toepassing der lichaams oefeningen. Hoewel ook in Zweden in de igdc eeuw degelijk studie is ge maakt van de lichamelijke opvoeding en belangrijke zaken op dit gebied zijn tot stand gekomen, mag toch niet vergeten worden, dat in de twoede helft van de i8e eeuw, toen in andere landen van een invoering van lichaamsoefeningen speciaal gymnastiek, aan onderwijs-in- richtingen nog geen sprake was, in Duitschland reeds daden te vernielden zijn op het gebied van verbeterde jeugd- opvoeding, waarbij ook aandacht werd geschonken aan de lichamelijke vor ming. Had niet reeds Desau in 1774 een onderwijsinrichting, waar de lichaamsoefeningen een belangrijke plaats op het leerplan innamen en liet niet de hertog Leopold Franz in 1777 den tuin van zijn kasteel tot oefen plaats inrichten voor de leerlingen van dit opvoedingsinstituut? Heeft niet de inrichting te Schnepfenthal bij Gotha een groote vermaardheid verworven door het werken van Guths Muts, die er in 1785 als lecTaar aan verbonden werd en die er met veel ijver cn enthousiasme de grondslagen heeft gelegd voor de Duit- sche (jymnastiekP'En zoo is Duitschland steeds een slag voorgebleven op andere naties. In 1920 werd in Berlijn ondanks alle misère een hoogcschooj voor li chaamsoefeningen opgerichtin Mün- chen werkt profess-or Martin al sedert jaren aan het verzamelen van velerlei gegevens om de studie der lichamelijke opvoeding te bevorderen en te verbree- den. En nu weer doet Dr. Rudolf Bode ons verbaasd staan met zijn nieuwe ideeën omtrent de beoefening der gymnastiek. Hij is van meening, en hierbij richt hij zich speciaal tot de „methoden-fa natici", dat geen enkele methode zoo goed kan zijn, dat daardoor de leeraar gedragen zou worden, doch dat het be slissende steeds de leeraar blijft, in het bijzonder in de gymnastiek. Het geheim van echte gymnastische inwerking lig* niet in een methode, maar in de levens kracht, die de leeraar op zijn leerlingen weet over te brengen en weer uit hen weet op to wekken. Dat is niet veel nieuws' en i geldt natuurlijk voor alle voorgangers fop elk gebied. Waar-om zijn werk dan toch belangrijk en zeker de moeite waard is er kennis van te ne men? Omdat hij de gymnastiek van een andere zijde dan de gebruikelijke wil belichten en haar daardoor tot nieuw leven wil wekken, in de hoop dat hij steun moge vinden bij allen, die over tuigd zijn van het ontoereikende in de gymnastickbeoefening, zooals tot heden toegepast.- Hij stelt dan in de allereerste plaats de vraag, waarom wij eigenlijk gymnastiek doen cn wijst er op dat deze meer dan honderd jaar geleden geboren werd uit de overtuiging den mensch te bescher men tegen de gevaren van te groote ver onachtzaming van zijn lichaam, dat krachtfger moest worden gemaakt en meer weerstand moest kunnen bieden. En dit uiterlijke krachlsbegrip heeft tot nu toe steeds de gehcele gymnas tiek beheerscht, althans volgens Bode, onder verwaarloozing van een veel ge wichtiger eisch, dien hij zou willen noe men de lichamelijke vormkracht. „Ik bedoel die macht, welke aan alle kracht uitingen vooraf moet gaan en die zich kenbaar maakt in de gestalte van het menschelijk lichaam," zegt hij. Als voorbeeld maakt hij ons opmerkzaam op spelende kinderen, waarvan altijd zoo'n eigenaardige betoovering uitgaat, die hij toeschrijft aan hun onbedorven li chamen, waarvan de bewegingen door hun geestelijke uitdrukking steeds het stempel dragen van eenc uit het inner lijk voortkomende vormkracht. Als het kind wat ouder wordt, wordt het on handig en hoekig in zijn bewegingen, deels als gevolg van het schoolleven met het langdurig zitten, deels door de omstandigheid dat bij een kind, dat zich meer bewust wordt van zijn wil, het gevaar ontstaat voor het ingrijpen van willekeur in de geheime werkingen der vormgevende krachten in het men schelijk lichaam, dus dat eene 'storing intreedt, die zich openbaart in een ver andering van den oorspronkelijk door de natuur gewilden lichaamsvorm en in de vermindering of het uitblijven van het geestelijk accent in de beweging. En deze verschijnselen doen zich voor, on danks het ijverigste deelnemen aan de gymnastieklessen; ziedaar de bezwaren van Dr. Bode tegen de tot nu toe ge volgde wijze van a-ymnastiekbeoefening. „Wat wij tot lieden ontwikkeld heb ben," zegt hij, „betreft in wezen den vorm van het menschelijk lichaam, de gestalte en hare eenvoudigste natuur lijke? bewegingen. De tweede opgave, die de gymnastiek wacht, is, de richt- lijnen vast te leggen, naar welke wij de beweging zelf vormen. De groote taak van de gymnastische cultuur bestaat hierin, de technische beheersching van de lichamelijke beweging- en de geeste lijke uitdrukking en oorspronkelijkheid der beweging tot een hoogere eenheid samen te voegen." Wij kennen dus ru zijn streven en vragen ons af hoe zal hij zijn doel in-de practijk trachten te bereiken? Tot onze groote verwonde ring evenwel maakt hij nu een wiLden sprong naar de rhythmische gymnastiek en praat over dc gewone gymnastiek zoo goed als niet meer. Die verwondering geldt niet zoozeer de omstandigheid, dat, hij zich nu met een ze kere hartstocht gaat verdiepen in de rhythmische gymnastiek want tijdens zijn inleiding zal wel reeds iedereen gevoeld hebben, dat zijn streven naar een geestelijk accent in de bewe ging hei gemakkelijkst te bereiken is in dit onderdeel der gymnastiek. Onze verwondering is dan ook meer gelegen- in het doodzwijgen van de andere gym nastische gebieden. Moeten de mannen en jongens nu ook hrythmischc gymnas tiek gaan beoefenen, of komt het er voor hen niet op aan dat er in hun bewe gingen iets van hun innerlijk mee- spreekt? Hij zegt ons wel, dat het in de gymnastiek verkeerd is, zooals bij de meeste barren- en rekoefeningen, de rol van den bekkengordel door Iden schoudergordel te doen overnemen, maar wat wil hij dan wel? Want dat zou den wij graag weten. Of ligt de oplossing voor de mannen in de ontboezeming„Ook het Duit- sche turnen heeft tot doel de kiacht van het lichaam op te voeren. Maar het heeft dat doel eenzijdig nagestreefd, ten koste van den vorm van het organis me. Het vergeet te zeer de geestelijke zijde van de lichaamsvorming. En hier ligt de diepere oorzaak, waarom tus- schen de Duitsche turners en de Duit- sche beeldhouwers geen samenhang be staat. Onze Duitsche beeldhouwers zijn gedoemd, alles uit zichzelf te scheppen; wat hun ontbreekt, is de wisselwerking met levende lichamen. De Grieksche plastiek is geheel ondenkbaar zonder de Grieksche gymnastiek, een gymnas tiek die het tocstelturnen niet ge kend heeft, maar de volledige ont plooiing van de menschelijke gestalte als doelwit van haar streven heeft ge steld en daartoe het klinkt nu niet imeer vreerad -'de muziek fe hulp nam." Moeten wij'dus weer terng naar de nooit volprezen Grieksche gymnastiek, maar dan met muziek? En is onze ath- letiek, boksen en worstelen eigenlijk in wezen iets anders dan Grieksche gymnas tiek? Het gehecle streven van Dr. Bode leek mij" interessant genoeg om er voor- loopig de bedoeling van weer te geven. Wanneer ik nog eén paar werken van zijn hand, die besteld zijn, in mijn be zit heb, is daarin misschien het ant woord te vinden op de vele vragen, die nog onopgelost zijn. Na bestudeering kom ik er dan nog wel op terug. Overigens mag ik niet nalaten er op, te wijzen, hoe bij de laatste uitvoering van de leerlingen der Rijkskweekschool, Meisjeskweekschool cn Leerschool, on der de enthousiaste cn zeer bekwame leiding van den heer Goeting, behalve de rhythmische oefeningen op een wals van Chopin, mij bijzonder getroffen heb ben de vrije oefeningen door de leer lingen der Meisjeskweekschool, die ongetwijfeld het geestelijk accent, door Dr. Bode bedoeld, tot op zekere hoogte duidelijk in het licht stelden. Hierin viel werkelijk veel te genieten. II. L. WARNIER. BinnenlaM EEN DADAÏSTISCH TIJDSCHRIFT Kurt Schvviiters te Hannover is opgetreden als uitgever van een da daïstisch tijdschrift, dat den titel Merx draagt. De eerste aflevering, zegt het Hbld., is geheel aan de NederJandsche tournée van Schwitters gewijd. Hij vertelt er hijvoorbeeld van: „Ons optreden in Nederland deed denken aan een geweldigen, ongeken- den zegetocht. In denzelfden tijd, waarin de Fransclien met kanonnen en tanks het Roergebied bezetten, be zatten wij het artistieke Nederland met dada. De couranten schreven eiu- delooze dada-artikolen en korte be schouwingen over Roer en herstel. Terwijl de Franschen aan de Boei veel tegenstand vonden, overwon da da in Nederland zonder tegenstand", enzoovoort. EEN OOSTENRIJKSCHE VLOOT VAN HOLLANDSCHE SCHEPEN. Wij lezen in Het Volk: De corespondent van de Londensche „Daily Herald" te Weenen, F. Kuh, schrijft: Invloedrijke Hollandsche reeders hebben een plan uitgewerkt, waar door een groot deel der Hollandsche handelsvloot onder de Oostenrij'ksche vlag gebracht zou worden. Het plan zou, indien verwezenlijkt een hevigen slag toebrengen aan de Hollandsche zeelieden-organisaties. Deze zee-arbeiders worden natuurlijk in Hollandsche munt Betaald. De vee- derijen hebben nu het idee opgevat om te „bezuinigen" ten koste van de HollancLsche zeelieden, zonder het ge vaar van een tegenaanval der vak- vereenigingen te loopen. Het plan bestaat in het overbren gen van Hollandsche schepen naar een nieuwe Oostenrijksche reederij',, die Oostenrijksche zeelieden en boot werkers zou bezigen en hun loonen in Oostenrijksche munt zou uitbe talen. Daar het Oosfcenrijkischo loonpeil veel lager is dan liet Hollandsche, zou deze methode natuurlijk de win sten der Hollandsche scheepsmagna- ten verhoogen. Voorgesteld wordt dat de voornaam ste haven voor de „Oostenrijksche" reederij Triest zou zijn, thans een Italiaansche stad. Oostenrijk heeft geen zeekust. Ten einde de Weener regeering en de Oostenrijksche koop lieden gunstig voor de zaak te stem men, zouden de Hollandsche reeders bereid zijn overzeeschen invoer en uitvoer te vergemakkelijken. Als men de Hollandsche reeders mag gelooven, zou, indien het plan verworpen mocht worden, slechts de verkoop van vele Hollandsche sche pen aan Duitschland overblijven, wat do Duitsche mededinging belangrijk zou versterken. EEN VERWARMINGSTOESTEL VOOR VERKEERSAGENTEN. Naar Het Volk verneemt zal binnen kort te Amsterdam een proef worden eenomen met het aanbrengen van een verwarmingstoestel in de bestrating, ter plaatse waar de agenten der ver- keersbrigade een vaste standplaats innemen. Het zal een electrisch ver warmingsapparaat zijn, dat door de gem, electriciteitswerken in het pla veisel zal worden aangebracht en waarop de verkeersagent, dan zal kun- 7v.-n plaats nemen. Als plaats, waar de proef met dit toestel zal worden genomen, is aange wezen het Spui hoek Rok in, op welk zeer druk punt naar men weet perma nent een verkeersagent geposteerd is. GOEDKOOPE EIEREN. Een der berichtgevers van het Hbld. uit het Noorden schrijft: Hebben de huismoeders jaren lang tervergeefs gehoopt weer eens Paaech- «ieren tegen vijf cent per stuk te kun nen koopen, dit jaar zal 't ongetwij feld lukken, ja, de kans is zelfs groot dat ze nóg goedkooper uit zullen zijn. Op het platteland in Groningen wor den op het 0ogenblik de eieren ten minste af verhandeld tegen f 4 f 5 per 100 stuks en volgens een bericht uit Westcrwolde liep daar bij grooten aanvoer de prijs al terug tot f 3.50 de honderd. Het gunstige weer werkt groote productie in de hand en de vraag voor export is minder groot dan in voorafgegane jaren om dezen tijd, vandaar deze lage prijzen. ERGERLIJKE BALDADIGHEID. Te Delft hebben op den SpoorsingeL jongens met steenen gegooid naar een passeer end en spoortrein, waardoor een machinist werd getroffen en een ruit verbrijzeld. De politie stelt eem scherp onderzoek in. DE GEWIJZIGDE STOOMWET. De invoering van de gewijzigde Stoomwet zal niet plaats vinden vóór 1 Januari 1924. STATISTIEK OPENBARE DRONKENSCHAP. Verschenen zijn de door het Arnster- damsch Bureau van Statistiek be werkte gegevens omtrent het aantal in 1922 wegens openbare dronken schap te Amsterdam opgemaakte pro cessen verbaal. Uit die statistiek blijkt dat het aantal processen ver baal van 2990 in 1921 is verminderd tot 2925 in 1922. Ook in het laatstge noemd jaar werd het groote aantal in de omgeving van het Oude-Kerk- plein en Rembrandtsplein opgemaakt. Naar de dogen der week gerekend werd het grootste aantal op Zon dag opgemaakt t.w. 660, waarop dan volgt de Zaterdag met 538, de Maan dag met -480. De overige dagen wisse len af van 292 tot 3S0. Opmerkelijk is het, dat hij de man nen de meeste processen verbaal wer den opgemaakt tegen hen die geen bepaald beroep konden opgeven.Bij de vrouwen waren het in meerderheid de beroepsloozcn die geverbaliseerd wer den. HOOGE REKENING. De heer Dr. G. Philips uit Eindhoven die te Parijs ernstig ongesteld ligt, telegrafeerde! naar Amsterdam om een professor, die per vliegmachine zijn bezoek zou moeten brengen. De professor vol deed aan dit verzoek, doch. diende een rekening in van f 180.000. De Tijd verneemt dat de heer Philips de beta ling weigerde. TRAGISCH. Te Bergen op Zoom is in het ziekenhuis overleden M., uit Ossendrecht, die den vorigen dag op zijn thuisreis uit Roosendaal, waar hij tegenwoordig was geweest bij do begrafenis van zijn moedor bij aan komst te Bergen op Zoom in het sta tion onwel was geworden. AAN DE GEVOLGEN BEZWEKEN. De 70-jarige weduwe J. Jaspers te Seppe-Bosschenhoofd, die de vorige week Dinsdag op den Rijksweg Breda Roosendaal door een motor werd overreden, na voor een auto, die van den tegenovergeetclden kant naderde, te zijn uitgeweken, is thans, zonder bij bewustzijn te zijn gekomen, aani de bekomen wonden overleden. V0«,R DEN ZOMERTIJD. De Vereeniging tot bevordering van liet Vreemdelingenverkeer te Bergen (N.-IL), heeft zich aangesloten bij de actie tot behoud van den zomertiid. De Zwolsche Vereeniging voor Han del en Industrie heeft adhaesie be- Laigd aan de 1 bemoeiingen van het Oomité voor den zomertijd. R.-K. VOLKSPARTIJ. Naar de Tijd verneemt zal de afd, Amsterdam van de R.-K. Volkspartij met eigen candidaten aan de raadsverkiezing deelnemen. POKKEN AAN BOORD. 1-Iet Don derdag te Rotterdam binnengekomen En- gelscho stoomschip „Manaar" heeft op de reis van Calcutta via Londen en Ham burg twee gevallen van pokken aan boord gehad, meldt het Hbld. Dc lijders waren in laatstgenoemde havenplaatsen reeds ontscheept. Hot schip lieoft lig plaats genomen in de Maashaven en staat onder toezicht ^er rivierpolitie, terwijl de geneeskundige dienst allo noodige maatregelen, als ontsmetting en inen ting, heeft getroffen. DOODGEREDEN. Te Enschede is Woensdagmiddag het tweejarige eenigst kind van 't echtpaar L., aldaar, in de Grona'uscho straat onder do electrisohe itram geraakt on overreden met het treu rig gevolg, dat de armo kleine spoedig daarop bezweek. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is aan A. Seret, op verzoek, met ingang van 1 Mei 1923, eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Heemskerk. Bij Kon. besluit is benoemd tot: burgemeester der gemeente Borbulo jhr. R. B, L. de Muralt; burgemeester der ge meente Arcen cn Velden P. II. Gabbels; burgemeester der gemeente Sehimmert J. H. Bogman. Bij Kon. besluit is aan C. P. F. van der Linden, op verzoek, met ingang van 1 Mei a.f-, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van directeur bij de straf gevangenis te Rotterdam, met dankbetui ging voor do daarin bewezen diensten. PAS OP MET WAS KOKEN. Een 31-jarige juffrouw uit do Llnaeusstraat te Amsterdam wilde een pot.je was koken. De vlam sloeg in' de vloeiende massa en tastte de kiporen van de juffrouw aan. Met ernstige brandwonden bedek? moest zij naar het O. L. V.-gasthuis worden vervoerd. ARBEIDSVOORWAARDEN VAN TRAMWEGPERSONEEL. Het Kamerlid Van Braambeek heeft den minister van Waterstaat gevraagd mede te deelen wanneor do minister zal overgaan tot goedkeuring van do ar beidsvoorwaarden v.au het personeel der tram wegmaatsehappijenwelke goedkeu ring gevorderd wordt door de wet van 15 Dec. 3917 en waartoe de tramweg maatschappijen vóór 3 5 Mei 3922 een voorstel aan den minister hadden In te zenden. Militaire budgetten en de bezuiniging. Geen ontwapening en geen liquidatie der vloot. Aan het Regeeringsantwoord op het afdeelmgsvcrslag der Eerste Kamer aangaande de Staatsbegrooüng voor 1923 (Algemeenc Beschouwingen) is het volgende ontleend: Ten aanzien van de vraag, in hoe verre de militaire budgetten in het bijzonder het voorwerp van bezuini ging kunnen zijn, merkt de Minister op, dat van de Regeering, in het hui- d.lge tijdsgewricht, niet kan worden verwacht, dat zij de grens van het toelaatbare zou oversclirijden. Zij is van oordeol, dat het ontverantwoorde- lijk zou zijn, tot ontwapening over te gaan en dat 6teeds met den oorlog als gevolg van de zonde moet worden gerekend. Wat de afzonderlijke bezetting van het Departement van Marino betreft dit gedaan ter bereiking van tweeërlei doel, nl. opdat de Minister van Marine zich geheel zou kunnen wijden aan het vraagstuk van bezui niging en om de Vlootwet tot stand te brengen: echter niet om tot liqui datie der vloot over te gaan. De woningbouw en de Rijksvoorschotten. Staking van het verieenen van premies aan het einde van het jaar. In de Memorie van Antwoord op de Algemeenc Beschouwingen van de Staatóbegrooting gedauu in de ufdee- lingen d^r Eerste Kamer, deelt de Re geering aangaande den* woningbouw het vo.gende mede; Beperking van de voorschotten voor woningbouw is noodzakelijk. Het stre ven der Regeering om den woning bouw aan het particulier initiatief over te laten, is dan ook volkomen m overeenstemming met do bedoeling van den wetgever. De Regeering houdt slechts in zoover vast aan het stelsel van premiën, dat zij dit jaar nog pre- mien toekent voor het bouwen van eenvoudige arbeiderswoningen. Zoo dra het daarvoor uitgetrokken bedrag van f 9 millioen zal zijn uitgeput en in ieder geval met het einde van het ioopende jaar, zal het verieenen van prenues gestaakt worden. Hypotheek wordt niet meer gege ven. De Regeering kan® niet prijsge ven haar standpunt, dat.de gemeen ten het risico van do hypothecaire voorschotten dragen. Het Rijk heeft de premies geheel voor zijn rekening genomen, en de lasten zouden anders al te onevenredig verdeeld worden. Van 1915 tot het einde van 1922 zijn krachtens de Woningwet bouwvoor- schotten toegekend tot een totaal be drag van rond f 673.004.050. Er is geen reden, om niet te verwachten, dat die voorschotten op de daarvoor bepaalde tijdstippen, d.w.z. jaarlijks, door stor ting van de annuïteiten, zullen wor den terugbetaald. DE ORANJEBANK. In de te Den Haag gehouden algemeenc vergade ring van de Oranjebunk heeft de com missie uit de aandeelhouders monde ling rapport uitgebracht en heeft, het bestuur dur bank in overeenstemming met de slotsom van dit. rapport voor gesteld tot liquidatie over te gaan. Daar niet. voldoende aandeelen ver tegenwoordigd waren is de beslissing over dit. voorstel aangehouden tot een volgende vergadering, te houden op Zaterdag 31 Maart a.s. DE ROSETTA STEEN. Do opgravingen te Luxor in het graf van den arm^n Tut-Ankh-Amen hebben de belangstelling voor Egypte niet weinig doen horleven. Vooral bij de Engolschen is de ontdekking van de oudo koningsschatten het onder werp van alle dagen. Het British Mu seum te Londen wordt dagelijks door een ongekend aantal personen bezocht, die allen hun weg zoeken naar de Egyptische afdeeling. Hier berust ook de beroemde Rosetta-steen, een regel matig gevormd etulc zwarte basalt steen, waaraan een verhaal verbon den is. Meer dan 2000 jaar geleden was Pto- lemeeus V koning in Egypte. Tot zijn regeeringsdaden behoorde de afschaf fing van velerlei belastingen (welk een edel vorst) en hij gaf groote geschen ken in geld en land aan de tempels. Toen op een dag de Egyptische pries ters te Memphis bijeenkwamen, om den kroningsdag van Ptolemeus te herdenken, besloten zij een edict uit te vaardigen, waarin jaarlijksche spe ciale feesten ter eere van den vorst werden vastgesteld. Dit edict besloot met da woorden: „Een stuk basalt, waarop de inhoud van dit besluit is gegraveerd, zal in de tempels worden opgesteld". Dat stuk basalt is de Rosetta steen. Hij werd gevonden bij den mond van de Nijl, niet ver van de stad, die vroeger Rascliid heette en nu Rosetta genoemd wordt.. Een officier van het leger van Napoleon ontdekte den' steen met de zonderlinge inscripties en redde het, intusschen niet wetende, welk een belangrijk historisch „docu ment" hij gevonden had, van den on dergang. De inscriptie is in drieërlei vorm aangebracht. Eerst komt do tekst in hierogly.phen, de zonderlinge prentjes schrijverij van de priesters in het oudo Egypte, vervolgens wordt de tekst her haald in z.g. demotisclie letterteekens, die tijdens de regeering van Ptolemeus gebruikt werden en tenslotte volgt een herhaling in het Grlek6ch. Toen de steen ontdekt was, begreep men aanvankelijk niets van de beide eerste groepen van teekens, maar eene vertaling van de Grieksche inscriptie wees den weg. Een beroemd Fransch geleerde Champollion ontcijferde do rest in 1882 en kondigde aan dat hij daarmee het gordijn had opgelicht, dat de geheimenissen van leven en geschiedenis van Egypte voor ons verborg. (Daily Sketch, Londen.). Waarom huil je in vredesnaam? Snif snif weet je niet meer wat vandiaae 25 jaar geleden gebeur de Laat 'cs kijken. wa3 het niet H- F. C.Haarlem? Nee, akelige man, toen zijn wij getrouwd ....en ecus op een dag zal je een aardig jong meisje ontmoeten en niet meer om mij geven J Maar liefste, wat kan mij jeugd en schoonheid schelen? Ik ben volko men gelukkig met jou! - "Wat heb ik nou weer misdaan 1 Naar wij in een Fransch blad lezen, werd de eerste 6 tal en pen in 1803 te Parijs vervaardigd. Het moet deze zelfde historische pen zijn, waarmede wij dezer dagen in het Postkantoor moesten schrijven. DE SCHRIJFMACHINE. In de handelswereld is wel nooit eene uitvinding van grooter belang geweest, dan de schrijfmachine, maar de oorsprong van dit langzamerhand onontbeerlijk geworden instrument zal misschien slechts aan enkelen be kend zijn. Christopher Latham Sholes, een Amerikaan uit Milwaukee was de eer ste, die in 1867 een zeer onvolmaakte schrijfmachine construeerde. Sholes was een merkwaardig man, die reeds meerdere uitvindingen'- van minder I belang op zijn naam had. Hij was achtereenvolgens drukker, uitgever van- een nieuwsblad en postdirecteur geweest. Zijn kantoor was boven het telegraafbureau gelegen en op een goeden dag vroeg hij den directeur van het telegraafkantoor een vel car bonpapier te leen. Dit papier was toen zelf een groote bijzonderheid. De di recteur wn6 een nieuwsgierig man en ging met Sholes mee om te zien, wat hij met het papier ging uitvoeren. Boven vond hij den uitvinder bezig met een vreemd knutselwerk bestaan de uit ecnige houten plankjes, een oud 1 etterhamertje van nen telegraaf toestel, eeu glazen plaat en andere dingen. Aan liet einde van het hamer tje was de letter W. gegraveerd en door tikken bracht Sholes een afdruk hiervan door het carbonpapier op een wit vel papier. Er was slechts een let ter, het papier werd met de hand ver-1 schoven, het resultaat was dus uiterst gebrekkig. Maar hot principe van de schrijfmachine was gevonden. Na ge duldige proeven, die maanden duur-1 den, vervaardigde Sholes een schrijf- j machine met een toetsenbord als van een piano. De tegenwoordige vol maakte schrijfmachines zijn in de meeste opzichten nog geheel in over eenstemming niet dit eerste product. te bouwen en onlangs zijn heele schuld afdeed door den verkoop van een boom in zijn tuin. HYPOTHEEK. Eenigen tijd geleden is er ernstig over gedacht in Nederlaudsche hvpo- tbeekactes de goudclausule in te 'voe gen,' met het oog op een mogelijke depreciatie yan den gulden. Wellicht: hadden de voorstanders van dit denk-! beeld een voorgevoel van het geluk van den Puitscher, die een jaar gele den 35000 Mark leende om een nuis FAKIRS. De Fakirs van Engelsch Indië zijn wereldberoemd. Wij hebben allemge- hoord van de zonderlinge fanatici, die meenen door allerlei zelfvermin king en pijnlijke lichaamskweJIing hun godheid welgevallig te zijn. De lieden, die liun leven doorbrengen op houten bedden, bezet met puntige spijkers, de vuurloopers van Burma, die, in tegendeel met wat van hun immuniteit wordt beweerd, na de- jaarlijkscho plechtigheid zeker geüu-j rende twee weken niet op hun voet-| zolen kunnen staan, de menschen, die zoo ver gaan, dat zij jarenlang een hunner armen recht naar boven opgeheven houden, totdal dit lichaamsdeel tenslotte volkomen ver- stiifd is en de nagels door de gebalds vuist lieengroeien, de zonderlingen, die eeuwigdurend in beweging zijn, van 's ochtends vropg tot 's avonds laat beurtelings de beide voeten op lichten. Hoe zij des nachts slapen is een vraagstuk, waarin hun bewon deraars zich liefst maar niet te zeer verdiepen. Deze lormen zijn overbe kend. Minder liet geval is dat niet een plechtigheid, die wij het beste kunnen aanduiden mot huak-slinge- ren. Dit gebruik heereclit nog in een district in -Madras ter eero van de hindoegodin Mari-Amma. Bovenaan een paal van tien Meter hoogte on geveer wordt een in schuin opwaart- sche richting wijzende lange bamboe bevestigd, die aan dc andere zijde van de paal tot bijna den grond door loopt. Aan het hoogste uiteinde van deze bamboe wordt de fanaticus, die met bloemen getooid is, vastgemaakt en, door het lage einde rond te trek ken laten zijn kameraden hem een grooten cirkel door de lucht beschrij ven. Dit alles zou niet erg zijn en den armen man hoogstens duizeiig kun nen maken, wanneer hij niet aan de bamboe bevestigd was door in het vleesch van zijn rug geslagen haken. Tien minuten lang wordt do ongeluk kige op deze wijze rondgeslingerd, onder de verschrikkelijkste pijnen, terwijl hij nog de kans loopt, dat zijn vltescli rle Zwaarte van zijn lichaam niet kan dragen en uilscheurt- Dan valt hij vrij zeker dood. bevolking. Aan het begin o'er 19e eeuw waren er 640.000.000 menschen op aarde, thans zijn cr meer dan 1600 millioen. Als de vermeerdering op deze wijze voortgaat, zullen er, naar men becijferd heeft, in het jaar 2250 onge veer 52 milliard zijn. Op dat oogen- blik zou do uiterste capaciteit van voedselvoorziening bereikt zijn. De ecnige uitkomst voor ons nageslacht zal zijn om een mïddol tot kolonisee ring van de maan 1e vinden. Nog drie honderd jaar. Het is hun wel toever trouwd. OVERBEVOLKING. Statistici hebben zich den laatsten tijd nogal eens zenuwachtig gemaakt oi cr de sneile toeneming der wereld- UIT PERZIö. De Persen zijn een oud, en du6 wijs, volk. Hier volgen eenige hunner spreekwoorden: j Met vriendelijkheid kan men edn olifant bij één haar lelden. 1 Ais een equivalent van ons: Bemoei je met je eigen zaken, zegt de Pers: Kraal, als je een haan bent, «I9 je een kip bent, leg dan eieren. Een ander wijs spreekwoord is: Een weggeworpen woord of stoen komen niet terug. Als wij zeggen: paarlen voor de zwijnen werpen, noemt de Pers dat zoetigheid voor dc koeien werpen en er is meer Jan symboli sche waarde in het Perzische gezegde: Eet eerst en spreek dan.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9