SunlightZeep? INSTANTANÉS Buitenlandsch Overzicht Schoonmaak, zonder* m aar daf geen schoonmaak HET EERSTE SCHOT Een Mobilisatie-Herinnering. (Nadruk verboden.)' 'Augustus 19141 Wanneer ik aan die eerste oorlogs maand terugdenk, slaat al het gebeuren neg zoo duidelijk mij voor den geest, alsof ik het pas gisteren beleefde! Ik 2:e mij zelf weer met mijn compagnie, op v.cg naar net station! Geen hoorn- geschal, geen tromgeroffel, geen mu- ziekl Niets dan het regelmatige, doffe vocigcstamp der soldaten, dat opklonk langs de grachten van de vreemd-stille stadl Ik zie\nijn manschappen gereed tot vertrek, weer staan op het verlaten perron, de gezichten ernstig en somber, de oogea naar den grond gericht, als drukie de groote ramp hen allen ge lijkelijk ter neer. Ik zie hen weer in het avondlicht van dien zomerschen dag, om hua geweren en ransel zittend op den zwarten grond voor de hoogere burgerschool te Hilver sum, in lijdelijk afwachten van wat et verder niet hen zou gebeuren. De dagen ia Hilversum met liet 21ste Landweer Bataljon, ik herinner ze mij nog dag voor dag, uur voor uur! Als een steeds dnikkende benauwenis voelde je de drei ging van oorlog overal om je heen Hoe gingen telkens weer, wanneer wi, oefenden op de bruine hei of marcheer den langs dc stil-verlaten wegen, onze blikken naar de hoogc torenspits, 11 strakke spanning, of daar reeds woei de blauwe vlag, die oils terug zou roepen naar het dorp, wanneer er dreigde on middellijk oorlogsgevaar! Welk een die pe bcteckenis had in die dagen voor ons de uitte vlag met het roode kruis, daar hoog boven het donker groen van het dcnncnbosch. Dagen van Opperste span ning, die hun merktceken voor altijd heb. ben gegrift in de hoofden van allen, die ze mee hebben gemaakt. Van Hilversum naar Brabant, naai de grens I Wie is er onder de oude wa penmakkers, die den Dinsdag ooit ver geten zal, toen overste Van Wagtendonli „zijn 21ste Landweer Bataljon" toe sprak vóór het vertrek uit het gastvrije Gooi? Hebben wij allen niet één oogen- blik gevoeld, wat het beteekendc ..naai de grenzen te trekken", toen wij. uit onzen trein, overal die wuivende men- schen zagen, op dn -.raten, in de tuiner. voor de huizen?' Overal weer. in alia dorpen en nlle steden, dezelfde warme sympathie, dezelfde hartelijke afscheids. groei. hetzelfde samenhoorighcidsge- voel. dat wel héél echt, heel zuiver on hoe] spontaan was. Eén dag in ons leven hebben wij landweermannen tenmiste d_cn diepcren zin begrepen van het in Nederland meestal smalend uitgespro ken woord landsverdediger". Eu in den laten namiddag onze aan komst aan het kleine station te Uden- houtAi sof wij zoo maar midden in hei land ergens werden neergezet! Het on- oestemd ge-voel van onzekerheid, toc\ wij daar marcheerden onder de avond zon over den zwarten Brabant schen weg die vol was van karren en geschut' Waarheen ea voor wat doel? Onze in kwartiering. heel laat in den avond in de vuile, gore hofstedenom Tilburg! Met zestig manofficieren en man. schappen in één boerderiji Ik zie ze weer bij het flauwe schijnsel van wal mend kaarslicht als donkere schimmen voorbij me trekken, al die mannen, dio in de duisternis hun nachtkwartier gaan zoeken in het dicht gespreide, war me stroo. Ik hoor weer in de schuu» het onderdrukt gelach, gevloek, gepraat en dan daarna-, overal om mij hoen de nachtstilte van het land, waarin alleen onafgebroken klinkt het schelle blaffen van een hond! 1-Ioe klaar staat dit alles mij nog voor den geest! Ik zie en beleef het weer, ter wijl ik schrijf. Dit zijn de „instantané's", die heel ons leven niet meer zullen ver- bleeken. Hier bied ik u de .jnoment- opname" aan, die de sterkste impressie op mij heeft gemaakt. Het was de vijftiende Augustus, een Zondagmiddag! Ik u-as met vijftig man ingekwartierd in een boerderij bij Queiijnstok, in de buurt van Tilburg! Overal om mij, op het land cn op de wegen lagen de manschappen, lang uit gestrekt op hun rug in dc warme, bran dende zon, genietend van de rust, die de Zondag hun schonk. Ik zat te schrijven aan een klein, wrak tafeltje, dat ik op het smalle landwegje voor de boerderij had geplaatst. Nu en dan keek ik op van mijn brief en liet mijn oogen gaan over het landschap daar voor mij, ovet de velden met het wuivende koren, ovci de groene heggen, den zwarten, Bra- bantschen weg met de diepe karre- sporen. In dc open deur van de schuur 2aten op een bank drie soldaien, in hun hemdsmouwen, te spelen met een hond. Voor het huis op zijn bank zat de boer, het korte stompje pijp scheef in zijn ouden mond, soezend en half sla pend. Dc zon stond hoog aan den strak blauwen hemelEen stemming van wel dadige Zondagsrust hing over heel dit Brabantschc landschap. Een oude man, de glanzend zijen pet diep over zijn voorhoofd gedrukt, kwam steunend op een stok, langzaam het zwarte wegje -afstrompelen. Bij mijn tafeltje stond hij stil cn begon een gesprek I Hij vertelde van 70, toen hij ook, als huzaar, naar de grens was ge weest! Hij sprak van koning Willem III, van den Prins van Oranje, van zijn com mandant en van alles, wat bij als jon geling in zijn mobilisatietijd had be leefd cn mee had gemaakt! Twee en tachtig was ie nou. maar hij zou het nooit vergeten, nooit! Langzaam slofte hij verder en toen ik hem nakeek, dacht ik, hoe ook ik later misschien eens als hij aan jongeren zou vertellen van den tijd, dat ik jaren geleden! gemobiliseerd aan dc gren zen lag! Het was wonderlijk stil om mij heen. Ik hoorde geen menschelijke stem, geen hondengeblaf, geen hanengekraai, niets! lie: was, of heel de wereld te dtoornen lag! Ik steunde met mijn ellebogen op het tafeltje en liet mijn hoofd op mijn handen rusten. Mijn blik hing over het korenveld daar voor mij Hoe heerlijk kalm was het daar buitenDe rust, de vrede van den Zondag kwam over mij cn ik vergat één oogenbük, waarom ik dant zat. Toen opeens in die stilte, heel dui- dclijk een zacht rommelende donder als een wegstervende echo van een heel vei verwijderd onweer. Ik zat plotseling was weer stil 0111 mij heen. Toen op nieuw, veel sterker nu dan dcD eersten keer: bocmm!boe mui, boeniiin! 1 -..Hoor dat, kapitein?" liet waren de soldaten, die gespeeld hadden met den hond en nu daar naast mij stonden op den weg. „Ja, ja, dat is kanonvuur!" Boem, boomboem! De boer was klaar wakker geworden en kwam naar mij toe. „Ze schieten daar, hd?" Ik knikte en luisterde, luisterde ge spannen, om niets van dat geluid te verliezen. Boemboem, boem! Boem boem, boem! en na elke ontploffing- de zelfde stilte, dc Zondagscke vrede om mij heen. Overal, tusschen het koren en op de wegen zag ik soldaten, die hadden ge legen en geslapen op den warmen, rullen grond, nu recht staan, en luiste ren Daar dat telkens aanrollend en weer wegstervend dof geluïa. Zij rie pen hei elkander toe, dat er daar ginds geschoten werd! Het zachte, fommclende gedonder, dat kwam van heel ver, hoe dikwijls heb ik het later nog gehoord, maar nooit heeft het zoo diepen indruk op mij ge maakt als den eersten keer op dien Zondagmiddag, toen ik daar zat op het landwegje voor mijn boerderij. Nooit heb ik sterker de krankzinnigheid van den oorlog gevpeld als toea de donder van het kanonvuur over dat vreedzame, zomersche landschap in Zondagsstem ming ging. Zeven jaar later zat ik in den trein van Brussel naar Oudenaerden met een Belgisch officier. Hij vertelde mij van den slag van Haaien en Thiel op Zon dag, den is den Augustus, dien hij had meegemaakt. Hij beschreef mij op de meest drastische wijze, hoe heele rijen Duitscho uhlanen waren neergemaaid door het vuur van de Belgische artille rie. Onwillekeurig sloot ik even mijn oogen en ik hoorde weer duidelijk den zacht-rommelenden donder, die op mij aanwoei op dien wannen, zonniger» Zondagmiddag daar op het landwegje voor de Brabantsche boerderij 1 En het was mij, of ik thans het drama zhg, dat ik dien middag alleen maai had ge hóórd, h B. SCHUIL. INCEZONOEN MEDEOEELINCEN a 60 cants per regel. IS ER KANS OP EEN ACTIE VAN ÖE D UITSCH-NATIONALEN? LUDENDORFF IN BERLIJN AANGEKOMEN. EEN ERNSTIG INCIDENT. In 't Roergebied zijn weer nieuwe ernstige gebeurtenis sen ia aantocht. Misschien hebben zij, terwijl wij dit schrijven, al voor een deel plaats gehad. Heden begint de conferentie te Brus sel. De Fransche minister-president Poincaré gaat naar Brussel om daat over Roer-quaesties te overleggen. Het. zal, zoo wordt verzekerd, vooral gaan over het vraagstuk van liet vervoer der hoeveelheden steenkool die zich bij ..de mijnen in het Roergebied bevinden. Reeds Zaterdagavond werd uit Brus sel aan de Telegraaf geseind De troepen zullen Zondagmiddag aan komen en de steenkolenmijnen bezetten. Dit is een zeer eenvoudige operatie, daar er tegenwoordig in het Roergebied niet meer op Zondag wordt gewerkt. De soldaten zullen dan de ploegen werklie den beschermen, die.de mijn zullen be zetten en er zullen overnachten. Deze ploegen zullen worden geleid door ploeg, bazen en in Frankrijk en België ge- "or-md worden. Zij zullen zijn samenge steld uit Fransche, Belgische, Italiaan- sche, Poolschc ca ook Duitsche arbei ders. Alle vrijwilligers, die voor de werkzaamheden in het Roergebied in dienst zijn getreden maken deel uit van deze ploegen. De uitvoering van deze maatregelen is eenige dagen vertraagd door de vorming van deze ploegen. Men zal beginnen, met de beschikbare middelen de waggons te laden, die in de nabijheid van de mijn zullen werden ge bracht. Beschikt men over laadmachmes, des te beter; zoo niet, zullen de waggons met de hand gevuld worden en Maan dagmorge-n. wanneer de mijnwerkers bij de mijnen aankomen, zal men hun verzoeken te wachten, totdat de werk zaamheden geëindigd zullen zijn, hetgeen ongetwijfeld een weck zal duren. Wij zullen dan wel zien, wat zij zullen ant woorden of wat zij zullen trachten te doen. De eerste maatregelen zullen het on» mogelijk maken. 6000 ton kolen en 5000 ton cokes te laden, d. i. twaalf volledige treinen. Wij hebben recht op deze kolen en cokes. Wij hebben echter geen an dere keus, die kolen te verkrijgen. De „reprise" (dit is de naam, welke aan deze in voorbereiding zijnde maatrege len wordt, gegeven) bestaat uit twee handelingen. Dc eerste- zal hieruit bestaan, dat de steenkool, die sedert Januari langs het RijnHernekanaal is opgehoopt, in de aken zal worden geladen. Er bevinden zich daar duizenden ton en het belooft een interessant werk te zullen worden. De genie is thans bezig met het bevaar baar maken van het kanaal, waar de 'Duitschers sabotage hebben gepleegd door ongeveer een maand geleden twee groote aken te laten zinken. Er zijn natuurlijk militaire maatrege len genomen om te voorkomen, dat de Duitsc'aers er opnieuw in zouden sla gen, schepen in het kanaal te laten zin ken. Men venvacht, op de hellingen van het kdnaal, welke wij zullen benutten, zestig volledige kolentreinen te zullen laden. Zooals gemeld, zullen Frankrijk en Bel gië ieder de helft van de steenkool ont vangen, doch zal Frankrijk 90 krijgen van de cokes, die daar of elders in het Roergebied in beslag zal.worden geno- Tot zoover de TeL-correspondent. Daaruit blijkt dus, dat de Franschen en Belgen de mijnen in het Roerge bied in bezit zullen nexuen om daar na eerst <le voorradige kolen te vervoe ren en daarna blijkbaar zelf kolen zullen gaan delven. Van de Duitsche arbeiders is onge twijfeld een protest te wachten, zij zullen wel niet onder Fransche com mando in de mijnen gaan werken. Er heeft zich weer een nieuw inci dent voorgedaan. Er zijn een Fransch officier en een spoorwegbeambte vermoord. Uit Dusseldorp: Zaterdagavond vond men op den weg naar Buer bii Reck linghausen het lijk van luitenant Col- tins van het 17e bataljon jagers te voet, alsmede dat van Joly, een hoofd ambtenaar bij de spoorwegen, die te Buer als stationschef dienst deed. Bei den waren door revolverschoten ge dood. Do burgemeester, de hoofdcom missaris van politie en twee notabe len van Buer zijn als gijzelaars gear resteerd. De sluiting van de café's en cinema's is gelast. Het verkeer op straat is van 's avonds 7 uur af ver boden. Het gebfuik van zwarte troepen in hot Roergebied. Het Fransche Kamerlid voor Guade loupe, Candace, wilde zijn regeering een vraag etellen over het terugnemen uit het Roergebied van een divisie, waarin zich 200 Creolen uit Martini que en Guadeloupe bevonden. Naaf de Fransche bladen melden, heeft Poincaré er Candace in een brief aon herinnerd, dat dc rcgceriilg be sloten heeft, op Het oogenblik geencr- lei vraag in het parlement toe te lo ten. Hij zegt dan verder, dat Frankrijk de koloniën steeds heeft beschouwd als integreer en de deelen van het on deelbare vaderland. Het maakt geen onderscheid tusschen de rassen, die onder de bescherming van zijn vlag leven. In verscheidene zijner oude be zittingen heeft het zelfs aan de inland- sche bevolking alle voorrechten der Fransche nationaliteit gegeven. Dit is o.a. liet goval met de Antillen; naar .Let oordeel van de regeering der re publiek zijn er geen twee categorieën of klassen van burgers. Wij hebben, zegt de lieer Poincaré, een te hoog be sef van de menschelijke 'waardigheid om dergelijke kunstmatige en onbil lijke verschillen te maken. Als de regeering er de voorkeur aan heeft gegeven geen zwarte troepen te bezigen voor de bezetting van het Roergebied, dan is dit zeker niet om dat zij ophoudt afschuwelijke laster praatjes af te keuren, maar dan is dat omdat zij het verstandiger heeft geoordeeld thans geenerlei voorwend sel te geven voor een propaganda, die zij zal blijven bestrijden overal waar deze zich voordoet, doch die ongeluk kig zelfs tot bevriende volken is door gedrongen. Do ontvangst, welke de ko loniale troepen in alle Fransche ste den vinden, is overigens voldoende 0111 hen te wreken voor de Duitsche leugens. Er zijn door do bezetting weer nteuwe maatregelen j genomen. Generaal Tournier heeft een nieuwe a crordening uitgevaardigd, waarin de gene, die yerbljjf houdt in het bezette ge bied en geen gevolg geeft aan de veror deningen, b.cvelcn en instructies fier Franschen, bedreigd wordt met go van- gensstraf tot een maximum van 5 jaar en geldboete van ten hoogste 10 millioen mark. Alle handelingen, -welke ten doel hebben ontevredenheid, weerspannigheid en onrust onder de bezettingstroepen te veroorzaken, alle handelingen, woorden ?n gesten, welke een beleedigend karak ter hebben voor de troepen of de inge- nieursmissio vallen onder deze verorde ning, evenals hooplieden en hun familie leden, die onderscheid, maken tusschen Duitscho -en Fransche koopers. Alle Duit schers in uuiform, onverschillig of zjj bohooren tot het leger, de- politie, de brandweer dan wel of 29 behooren tot den dienst der douane of het boschwe zen, -moeten de vaandels der bezettings troepen groeten. Generaal Degoutte heeft een nieuw be vel uitgevaardigd, dat zoo wordt in een bericht uit Duitsche bron gecon stateerd de volkomen kneveling der Duitsche pers in het bezette gebied be- toekent. Ingevolge deze order kunnen journalisten wegens het puibliceeren van berichten, dio den bezettingsautoriteiten niet welgevallig zjjn, voor den hrygsraafj worden gedaagd en tot gevangenisstraf tot vijf jaar en booten tot 20 millioen mark worden veroordeeld. Ook de uitgevers en drukkers zullen wegens deelnoming aan zulk een publi catie door den krijgsraad worden ver volgd. De bladen worden verder onder bedrei ging met zware 6traffen gedwongen alle bekendmakingen der bezettingstroepen zonder vertraging op te nemen. Het spoorwegverkeer. De Franschen zjjn er in geslaagd ec-n vrywel geregeld treinverkeer tusschen Essen en Dusseldorf te organiseeren. Een en ander brengt groote verbetering in het verkeer; do prijzen zyn aanmerkelijk lager dan de Duitsche tarieven. De kansen op bemiddeling, zjjn blykbaar iets gestegen. In Frankrjjk meent meen teekenen te bespeuren van een groot er geneigdheid van Duitschland om te onderhandelen. De Zuid-Slavische minister van buiten- landsche zaken Benes wordt een geschikt bemiddelaar geacht- Er- komt zelfs oen bericht over een nieuw Duitscli scliadevergoedingsplan. De correspondent van het „Journal" te Berlijn zegt to hebben vernomen, dat de Duitscho regeering reeds sinds eenige dagen werkt aan de opstelling van een nieuw schadcvergoedingsprogram. De onrust in Duitschland neemt gcwoldig toe. Iu het socialistische weekblad „Die Glockewijst de vroegere rijkskanselier Scheidemann op 't toenemende nationa- listischo gevaar, „De republiek," zegt hij „is in grooter gevaar dan ooit te voren." Voorts waarschuwt do schrij ver tegeu do officieren van de rjjksweer, die voeling met nationalistische organi saties «houden. In dt verband wijst spre ker op hetgeen onlangs te dezen aanzien aan het licht is gekomen. Scheidemann wcnscht blijkbaar niet alles to zoggen wat hij weet, doch li ij mocht, dat dc aanwijzingen welke hij geeft voor do betreffende kringen duide lijk genoeg zyu. „De. talrijke organisaties der anti-republikeinen" zegt hij „nemen stoeds too." „Hoe staat het daartegenover" ver l Dc Levert Zeepim:/ T Vlaaro tqtjcrvj Fabrikanten van Llï: en Lifebuoy. Kruis, welks voorzitter de Prins der N&j derlanden is, militaire autoriteiten; welke onder bevel van generaal Snijders regeerings-, provinciale en stodoli.jkei autoriteiten, zoowel als particulieren; met elkander hadden gewedijverd in do zorg voor het ontvangen, huisvesten, voeden en verplegen van de Belgen, dio hun toevlucht hadden moeten zoeken in Nederland. Voor dezo mildo gastvrijheid, dio in do geschiedenis haar wedergade niet vindt, zyn wij, Belgen, zoo verzekerde do go- zant, v diep erkentelijk. Nadat do gezant nogmaals allen zijn. hartel\jken cn oprechten dank had be tuigd, reikte hij aan minister Cort van der Linden, do hem toegekende onder scheiding over. Deze dankte den gezant voor de Woor den, welke -hij gesproken had, en ver klaard© die woorden to aanvaarden voor zijn land. Inderdaad zoo vorvolgdehij er was iets grootsch in de spontane bowoging van heel een volk zonder on derscheid van rang of stand, van dorp of stad, om het lijden te verlichten van oen bevriend volk. Hij beschouwde dan ook wat hier thans geschiedde niet alloen als een herinnering aa-n het verle den, maar aanvaardde het als een verze kering voor do toekomst. Ten slotte verzocht hij den gezant bij den Belgischen koning zijn dank te wil len vertolken voor do hooge onderschei ding, dio doze hem had willen toekennen. Door applaus gav.cn de aanwezigen hun instemming met deze woorden to kennen, waarna do gezant aan generaal Snijders het grootlint van de kroonorde uitreikte. Do prins de Ligno deelde voorts mede, dat hij reeds aan den Prins de medaille van koning Albert had uitgereikt. Dat zelfde had -hij dezer dagen gedaan aan den minister-president, jhr. mr. Ruys do Beerenbrbuck, die iu de oorlogsjaren commissaris der Koningin in Limburg was, en aan minister Van Karnebeek, die toen burgemcoster van Den Haag was. .Verder was aan Jhr. Loudon, destijds minister van buitenlandsche zaken, thans gezant te Parijs, het grootlint van de 'Leopoldsorde toogokend, dat hem op zijn post zou worden overhandigd door den ambassadeur van den Belgischen koi ning. In alfabetische volgorde werden liior- op de aanwezigen opgeroepen om uit handen van den gezant met een handdruk en dieps gelukwenschen de êtui'a met ridderorden en medailles in ontvangst te volgt do vroegere rijkskanselier „met do republikeiuseh gezinde massa? Onge twijfeld tellen de vakvereenigingen mil- lioenen republikeinen -evenals de sociaal democratische organisaties. Behalve deze zijn Tr gelukkig ook nog burgerlijke re publikeinen. Al dezen snoeten tegen do reactionnaire tegenstanders van de Duit sche republiek een republikoinsch of de mocratisch -bloc vormen." Er komen ook nog andere aanwij zingen. „Ludendorff te Berlijn", zoo meldt de „Rote Faime" met groote letters het blad vestigt daarmede op nieuw de aandacht op do activiteit reactionnairen in Duitschland. Naar het mededeelt, heeft Ludendorff in het Westen van Berlijn zijn in trek genomen in de villa van een be vriende dame en confereert hij hier met reactionnairen zooals do „Balti- kummer" Rossbach, enz., maar ook met actieve politici, zooals Helffc- rich, en den chef der Rijks weer, ge neraal Von Seeckt. De „Vorwarts" weet van de verbin dingen der „putschisten" te Munchen met reactionnaire vereenigingen me de te deelen. dat de koopman Berger leider van het verbond „Blücher" is, waarin Regierungsbaumeister Schae- fer, een vertrouwensman van Luden dorff een eerste plaats inneemt. Deze man heeft bij een vaandelfeest ver klaard, dat de strijdvaan van den bond te midden van bloedvergieten de vuur proef zal doorstaan nog voor de eer ste boom in bloei zal zijn. Ook kolo nel Von Xylander is door den boud gecompromitteerd daar hij vaak do gast van den bop d is geweest, terwijl de nationaal-socialistische partij in nauwe verbinding tot den bond staat. Te Berlijn beginnen do reactionnai ren zich ook wederom in het open baar te vertoonen- De politieke afdee- ling van het Polizei-prasidium deelt mede, dat in den laatsten tijd na af loop van reehtsradicale vergaderin gen do deelnemers in kleinere of grootere afdeelingen door do straten trekken en provoeeerendo liederen zingen, b.v. het z.g. „Ehrhardt-lied". De politie brengt in herinnering, dat elke optocht in de open lucht verbo den is en dat de politie-agenten be vel hebben hiertegen op te treden en ventucel de deelnemers aan zulke de monstraties op te brengen. Het complot in Beieren. Omtrent het eenige dagen geleden ontdekte eorupiot. wordt officieel me degedeeld, dat het 1 jlgens de resul taten van het 'ingestelde onderzoek, is aan te nemen, dat de beide gear resteerden, dr. Fuchs en kapelmees ter Machhaus, voornemens waren de Beiersche regeering omver te werpen en in de plaats daarvan een „Regent- schaftsrat" te stellen. Naar de beide fearresteerden hebben verklaard, was et niet de bedoeling het koningschap weder in te stellen. Men beoogde, volgens de verklaringen van genoem den, slechts het nemen van maatre gelen tot afweer van het dreigende bolsjewistische gevaar. Politici of in het openbare leven goed bekende persoonlijkheden heb ben aan de samenzwering niet deel genomen. Evenmin heeft dc een of andore politieke partij iets van de zaak geweten- De Franschen en Engelsohen. Dc Britsche regeering- heeft goedge keurd de door de Fransche en Enge'- schc militaire autoriteiten opgestelde re geling betreffende het gebruik van de spoorwegen in de Britsche zóne door dc Fransche troepen. Verspreid nieuws. TURKIJE EN DE M O C E N D H E D E N. Do Turksche nota en het tegenont werp voor een vredesverdrag werden aan de geallieerde hooge commissaris sen te Constantinopel overhandigd. Naar verluidt, beweren de Turken dat de wijzigingen, voorgesteld in de poli tieke clausules van het ontwerp-verdrag in gccncn deeie fundamenteel zijn. Zij stellen voor, dat zekere economische clausules uit het ontwerp worden ge licht cn later worden behandeld. Zij verlangen dezelfde voorrechten voor Turksche onderdanen in geallieerde lau den als voor vreemdelingen in Turkijo en eischen de teruggave van de oor logsschepen en het oorlogsmateriaal, die de mogendheden ten tijde van den wa penstilstand Turkije hebben afgenomen. De Turken eindigen hun nota met voor te stellen, dat de conferentie spoedig in een der Europeesche steden, bij voor keur te Constantinopel, zal worden her vat. Volgens een bericht uit Constantino pel wordt in de Turksche nota te kennen gegeven, dat wanneer de besprekingen te Lausanne waren voortgezet, de vrede reeds zou gesloten zijn. Die bewering wordt stellig niet gestaafd door het juist uitgekornïs bock bevattende het volledig verslag van de besprekingen te Lausanne en waaruit blijkt, dal de ver tegenwoordigers der geallieerden al daar de krachtigste pogingen in het werk stelden en de meest edelmoedige concessies deden om dc Turken er te bewegen, vrede te sluiten. Gedurende acht lange weken hebben de onderhan delingen er niet toe geleid om de moei lijkheden door de Turksche delegatie in den weg gelegd te overwinnen. De bladen leggen er nog eens den nadruk op, dat de kwesties, die reeds te Lausanne zijn geregeld, niet weet in be spreking kunnen komen op de eerstvol gende conferentie, en dat het in het be lang van alle partijen is om de defini tieve regeling- zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen. De „Morning Post" schrijfl„Groot- Brittannië is niet bereid opnieuw een uitgebreide bespreking te beginnen van de voorwaarden van het heele verdrag. Wel is het er voor te vinden, ieder nieuw voorstel te overwegen, dal door de Turksche nationalisten is opgesteld en punten behandelt, die nog niet geregeld zijn." UIT IERLAND. Uit Londen wordt gemeld, dat de nieu we vredespogingen in Ierland weer mis lukt zijns- De autoriteiten van den Ierschen Vrij staat hebben een aantal documenten in handen gekregen, waaruit blijkt, dat De Valera als politiek leider een jaarwed de ontvangt van duizend pond, welk be drag hem vooruit wordt uitbetaald. Volgens een officieelc verklaring te Cork een complot ontdekt, hetwelk ten doel had de vermoording van de zuster Collins, die gelijk bekend verle- den zomer tijdens een gevecht werd ge dood. DE „HUMANITé" VERVOLGD. Op aanklacht van den Minister van Oorlog is een vervolging ingesteld te gen de „Humanité" op grond van een aantal artikelen in dat blad betreffende de Roerbezetting. Binnenland UITEEIKING BELGISCHE ONDER SCHEIDINGEN. In het gebouw van do Belgisch» ...gé. tie aan den Langen Vijverberg is bü den gezant, Prins Albert de Ligne, Zaterdag aan ruim honderd ingezetenen vau den Haag, da-mes en beoren, dio zich in de oorlogsjaren verdienstelijk hadden ge maakt voor do Belgische vluchtelingen, de onderscheidingsteokenon uitgereikt, welke hun door don koning va.ii België als bewijs van erkentelijkheid voor hun betoonde toewijding waren toegekend. Onder de aanwezigen bevonden zieh o.a. minister van staat Cort van der Linden, generaal Snijders, generaal Rost van Tonnimgen, de Tweodo Kamerleden Dresselhuys en Deckers; mr. Doude van Troostwijk, oud-chef van het Kabinet van het ministerio van buitenilandsche zaken, en den tegen woord igen chef, mr. Seheltus, jhr. mr. Ren dorp, chef van de directie van het protocol, do hoer Car rière, chef der afdeeling Algemeen Se cretariaat van genoemd departement. Alvorens tot de uitreiking over te gaan heeft de gezant op zeer hartelijke wijze uit naam van den Belgischen koning en d-e Belgische regeering allen dank gezegd voor hetgeen gedureude do moeilijke ja ren tusschen 1UL4 cn 191$ voor zijn land- genooten hadden gedaan. Hij bracht in herinnering, boo do Nedorlaud-scho re- g-oering, wier leiding in dieu tyd was toevertrouwd aan 111 r. Cort vau der Liu- den alsmede hot Nederlandsche Roode DE AFDEELING B LYCEUM. De geneeskundige faculteiten verzoe ken aan de Tweede Kamer aan het eind-examen lyceum B bevoegdheid te verbinden tot de studie in de ge neeskunde. NATUUR- EN GENEESKUNDIG CONGRES. Op 5, 6 en 7 April wordt te Maastricht het 19e Nederlandsche natuur- en geneeskundig congres ge houden. HET GESCHENK AAN LOUIS BOUWMEESTER, Aan een schrijven van Louis Bouw meester aan het Ilbld. is het volgen de ontleend „Per advertentie wordt in de dag bladen een correspondentie bekend gemaakt tusschen notaris Mulië te Apeldoorn, den heer Broekhuijs en mij. Deze advertentie te qualificee- ren acht ik onnoodig, doch waar ik aanneem, dab deze advertentie door velen gelezen is, lijkt het mij noodza kelijk een paar nadere inlichtingen te geven. Oorspronkelijk werd mij de villa „Theresia" ten geschenke aangebo den zonder eenige andere voorwaar de dan dezedat ik de villa persoom lijk moest bewonen en dat mij daarbij een lijfrente zou ten deel vallen van f 200 per week. Andere condities wa ren mij niet bekend noch werden in eenigerlei vorm geopenbaard. In gesprekken met den heer Mebius, directeur der Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank, na de daad van schenking en voor de overdracht, gaf ik herhaaldelijk te kennen dat ik na tuurlijk niet ook den geheelen win ter een half uur buiten Apeldoorn zou verb lij ven- De heer Mebius maakte mij nimmer op de voorwaarde van voortdurende bewoning opmerkzaam. Den heer Broekhuijs deelde ik bij zijn bezoek te mijnent, eveneens voordat do over dracht zou plaats vinden, hetzelfde mede, tevens dab ik reeds ameuble menten gekocht hadmij als inwoner van Apeldoorn had doen inschrijven en dat mijn behanger bezig was de villa te stoffeeren. Ook de- heer Broek huijs maakte mij to.en niet bekend met de voorwaarde van voortdurende bewoning, bood mij integendeel aan de stoffeering te betalen en gaf mij de toezegging in het Gooi desverlaugd een andere \,i!a te kunnen kiezen. Eerst bij de voorgenomen over dracht ten huize van den heer Mulié werden mij de voorwaarden bekend gemaakt, waaronder deze, dat ik de villa niet verhuren, verlcoopen of ver panden mocht, dab ik die voortdurend moest bewonen en dat indien, ilc mij slechts 30 dagen uit de villa verwij derde, deze onmiddellijk aan do bank terug zou komen en de 'ijfrente zou vervallen. Mijn beroep kon ik alzoo niet meer uitoefenen. Later schreef men mij, dat. indien ik permissie vroeg om te spelen, dit mij hoogstwaar schijnlijk wel zou worden toegestaan, alleen dus voor mijn beroep, om 's zomers b.v. naar het buitenland te gaan, was mij dus niet veroorloofd. Een villa te accepteeren, die men niet 'verkoopen, niet verhuren, niet verpanden en niet verlaten mag, ter wijl de lijfrente ophoudt indien de bank ophoudt premieleeningen uit te geven, tenzij men van zijn beroep afstand heeft gedaan, is een onmoge lijkheid. Immers zonder geregelde in komsten (met de beperkende bepa- •ogen) is dan het bewonen van een villa onmogelijk. Heb oorspronkelijk in het openbaar met zoo breed gebaar gedaan ge schenk „aan'deu grooten kunstenaar Louis Bouwmeester" (zie de adverten ties) blijkt dus niets anders te zijn dan een reclame te mijnen koste. Wat betreft het aanvaarden van de lijfrente van 200 per week, mij zoo als gemeld door misverstand gezon den, welk misverstand tot op heden nog steeds blijkt voort te bestaan, deze 200 beschouw ik als een weke- üjkscne afbetaling van de beduidende som, die de heer Broekhuijs mij moed willig heeft gedwongen uit te ge ven, terwijl hij, door mij met een en kel woord op de voorwaarde attent to maken, deze uitgave had kunnen yori hooden.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10