Bloemendaalsche Krabbels Als Haarlem grooter wordt.,.. 40e Jaargang No. 12160 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DINSDA6 13 MAART 1923 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd II ADVERTENTIENVan 1—5 regele f 1.75iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. BIJ is (kom der gemeente) f3.571/,. Franco per post door Nederland f3.87l/i- Afzonderlijke nummers f 0.15. Geil- abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 1—4 regei 60 Cts iustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.57l/il franco per post f0.65. Post Giro 38810. per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. 6 contant; buiten bet Arrondissement dubbele prijs. Uitgave der N.V. Lourons Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 Directie en Administratie; Groote Houtstraat 93. Telefoonnrs. Redactie 800 en Administratie724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, W ijker-ooi*, IJmuiden, Beverwijk enz. DSIEHU1ZERKERKWEG 2, VEL8EN, TELEFOON 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EËRSTE BLAD Agentia Heden. DINSDAG 13 MAART. Stadsschouwburg, Wilsonsplein ,,De Passiebloem", Het Schouwtoo- neel 8uur- Schouwburg, Jausweg: Ned. Reis- vereoniging. Voordracht met filmvcr- toouing over Noorwegen, 8 uur. Gemeentelijk.- •- oncertzaalBuiten gewoon concert der Haarlemsche Or kestvereniging 8 uur. De Nijverheid, JansstraatJaar vergadering N.V. Mij. tot Expl. v. Onr. Goederen „De Onderneming", 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit, Groote Houtstraat 69;.Tentoonstelling van v. Dort, 10—6 uur. Voormalige zalen van „Trou moet Blycken": Tentoonstelling „De Wo- Hoesbergen op bovengenoemde ten toonstelling, 8 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.30—5.30 en 's avonds 8m uur: Concert. Cinema Palnce Foyer: Middag- en Avondconcert 3.30-^5.30 en 811 uur. B ioscoon-voorstel 1 ingen. WOENSDAG 14 MAART. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: N.V. Comoedia: „Mallemolen", 8 uur. Nieuwe Kerk: Installatie van Ds. F. Postma tot predikant-directeur van het Diaconessenhuis, 7 uur. Kunsthandel F. H. Smit, Groote Houtstraat 69 -. Tentoonstelling van Van Dort. 106 uur. Voormalige zalen der Sociëteit „Trou moet Blycken": Tentoonstelling „De Woning". Tea-room Duxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.30—5.30 en s avonds 811 uur: Concert. Cinema Palace Foyer: Middag-en Avondconcert f.305.30 en 811 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 's nam. 2,30 en 's avonds 8 uur. Luxor-Theater, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling 's nam. 2 30 en 's avonds 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt' Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Scala-Theater, KL Houtstraat 77-: Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Zandvoort: Monopolc: Jubi leum-voorstelling van Rika Hopper in „Opstanding", 8 uur. II i 11 e g o m: Kantoor der N. V. „Leeuwenstein": algqiueene vergade ring van aandeelhouders der N. V. llillegomsche Bloembollenkweekerii en Handel v.h. M. van Waver en en Zonen. De Abonnements-quitanties voor het nieuwe kwartaal. Sinds eenige jarem worden de quitanties voor het nieuwe kwartaal (1 April—30 Juni 192.3") in de maand Maart aangeboden. Dat doen ook de andere dagbladen. Als het mogelijk was, dan zouden wij die alle willen doen aanbieden onmiddellijk vóór den. aanvang van dat nieuwe kwartaal, dus op 30 en 31 Maart. Maar dat is in de practijk natuurlijk onmogelijk: zóóveel geroutineerde quitantieloopers hebben wij niet en kunnen wij ook niet aanstellen, dat jve deze talrijke quitanties in twee dagen zouden kunnen doen aanbieden. ,Wij moeten er dus wel vroeger mee beginnen. Vriendelijk verzoeken wij aan onze geabonneerden, om, al is hot nog wait yroeg, die bij eerste aanbieding te betalen. Vooii' een goede administratie ka n het niet anders. Zij bewijzen er ons een grooten dienst mee, waarvoor wij reeds bij voor- DE DIRECTIE. Er valt niet veel voor in onze liefelijke gemeente Bloemendaal. Dat van bloemen Vallée de Hours, vallcv of flowers de naam klinkt nog mooier in het Fransch ot En- gelscli. dan in onze eigen taal, omdat d'ie ons door de dageliiksche gewoonte nauwelijks sierlijker in de ooren klinkt dian bijvoorbeeld he: burger- lke „Krommenie" of bet stroeve „Uitgeest". Er valt dus, zei ik. niet veel voor in ons dom met den mooien naam. Zelfs «een vreemdelingenverkeer, want de Amsterdammers verlangen nas naar buiten wanneer de hoornen in hun blad komen en de Zondagsohe Haarlemmers tellen als vreemdelin gen niet meedie bevoordeelen al leen di tram. bakker Slot om een zak ie kruidnoten en Van Ouds het Raadhuis om een morgenborrel of oen konie thee. Vóór zessen zijn zo allemaal weer gevlogen. Als er overi gens dit. jaar geld uitgegeven moet worden om de ware. de echte vreem delingen te lokken én te houden, dan zou het er voor dit jaar sleolit uit zien. want onze vereeniging voor ver fraaiing en vreemdelingenverkeer. Bloemendaals Btoei. heeft geen geld. Oneegaan is het aan het inwijdings feest-van den Zeeweg en aan de Cri siscourant voor hei feest was het natuurlijk wol besteed, maar voor (Ie Crisiscourant wat deed men in dó boaDie suibsidieeren kon toch veilig aan de gemeente overgelaten wor- den. Ik weet niet of de leege kas van Bloemendaals Bloei er de aanleiding van is. maar dit staat vaster wordt over gesproken om de vereenigmg „Bioemenidinal Vooruit" weer nieuw leven in te blazenzij moet nog een saldo van vroeger bezitten en op een zilveren fundeering worden vereeni- gingen gauw weer opgemetseld. Zou het nu maar niet beter -wezen, om de twee vereenigingeu te combi neeren Wat vviJ „Bloemendaals Bloei" anders dan Bloemendaal voor uit brongen en wat wenseht,.Bloemen- daal Vooruit" anders dan Bloemen- daal's bloei? Is het dian geen dwaas heid twee vereenigingen te hebben, met twee volledige besturen, die el kaar het- werk...'., uit de hand-en nemen of afsnoepen wat moet ik zeggen Vooral omdat er dit iaar feest ge vierd zal worden, ter eere van het jubileum der Koningin. Het gemeen tebestuur heeft aan ..Bloemendaals Bloei" verzocht, zich daarmee te be lasten en a'.s ik goed gehoord heb. zal liet een kinderfeest worden. Kan er ook niet iets gedaan worden voor de ouderenEr is toch wel wat an ders te bedenken dan de volksspelen van vroeger, die afgedaan hebben en met hun mastkümmen en zakloopcn veel meer leken op een sohoonc gele genheid. arme stumpers uit te lachen, dan zich gezamenlijk te amuseeren. Zulke feesten vragen veel leiders en helpers en wanneer de twee ver eenigingen samengevoegd worden ziin ze er ;e kust en te keur. Ook zal het gemeentebestuur wat moeten hel pen. Bloemendaal is niet al te best op feesten ingericht: er ontbreek: buvoorbeeid een muziektent daarom heeft de Haarlemsche Orkest Vereeni ging er in 't vorige iaar geen oonoer- ten kunnen geven, ofschoon de ge meentekas een subsidie van vijftien honderd gulden geeft. Is dat een in ventaris van een voor riilc doorgaan de gemeente, die niet eens 'n muziek tent bezit? Ik heb gehoord dat de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer in Heemstede en Bennebroek aan Bloemendaals Bloei heeft voor gesteld, er samen een te stichten, omdat de kos'.-en nogal groot zijn, B. B. zou daarmee evenwel niet. heb ben ingestemd. Dus geen nieuwe muziektentEn we krijgen ook geen nieuw postkan- boor. Nadat het Rijk in onze gemeen te. dat will zeggen in het B-loemen- diaalsehe gedeelte, al'le beschikbare ter reinen heeft aangekeken om er een nieuw postkantoor op te bouwen, zal het ou.de kantoor worden veitoouwd. Het doet denken aan den huisvader, die op een parketvloer uitgaat en te rug kom: met een paar planken, om er den wrqkken. ouden vloer mee te repareeren. Maar.... wat het Rijk niet uitgeeft, vmdbn wii ook niet op ons belastingbiljet en van dat stand punt bekeken mogen we er blij mee zijn. Er blijft al genoeg op da: biljet te betalen over. Wie denkt diaarbii niet aan het plan tot aankoop van gronden langs d>en Zeeweg? In mijn vorigen heb ik aangespoord tot vol houden van dat plan, maar na de jongste mededeelin-gen, o.a. he: klei ne rekenfoutje van vier ton in de be- grooting van ontvangsten en uitcra- ven kan ik toch wel begrijpen, dot de ingezetenen er niet voor gevoelen. Hoe deze zaak er biistaa: weten de Bloemendalers niet precies. Er wordt bliikbaar wel over geconfereerd en vergaderd. maar het fiine van de zaak vernemen wij niet. Het zou mij niet verwonderen, wanueer er plot seling. op een oogenblik dat we het 't miust ver.waoh-en, een oplossing kwam. die alle partijen bevredigt of nagenoeg bevredigt. Als dat gebeurt, behoeven we liet niemand kwaüjk te nemen, dat de oplossing binnen de muren is bekokstoofd, zonder,de me dewerking van het publiek. Alles behoeft immers niet in de voile openbaarheid te gebeuren. Gemoede- i i.i ko besprekingen brengen soms een lastige zaak snel en goed op het juiste punt. Maar van openbare instellingen willen wij wel graag af en toe wat liooren. Én waar blijft, wil ik maar vragen, een van onze ineest moderne bezittingen, de auto-horse? Er moet kracht voor onze vuilniswagens in menige ingezetene 2ijn, die deze trek- lang niet heeft gezien. Is ze defect of iu den modder blijven stekon? Onze vuilnisbelt ligt, vreemd genoeg, op Velsensch terrein en de weg daarheen bestaat uit veengrond, zocdal verzak king geen wonder zou zijn. Overigens spelen <le auto's in Bloe mendaal een brlangrijke rol. \'::n don dienst naar Duinlustpark en het Pro vinciaal gestiobt wordt een druk ge bruik gemaakt, zelfs was meermalen een tweede wagen noodig, -waarin de ondernemers aanleiding gevonden bebben om een halfuur-dienst in te stellen. Maar daar het op dit onder- maansclie moeilijk is, iedereen tevre den te stellen, is er toch een groep, die met deze autobus niet bijster ingeno men is. Dat zijn de Bloemendaalsche winkeliers, die liet moeten aanzien, dat nu menige bewoner (bewoonster) van het Duin lustpark gaat winkelen, in Haarlem, dat zij vóór de stichting van de autobus moeilijk konden berei ken. Waarschijnlijk aangespoord door liet succes van deze verbinding, zal er van April af ook een opgericht worden langs den Zeeweg. In het num mer van dit blad van Zaterdag zijn daarover mededcelingen gedaan, zoo dat ik het hierbij laten kan. Wij wor den langzamerhand wel opgevoed tot het auto-vervoermiddel, waardoor de voetgangers, zij het ook op zachtaar dige wijze, uit de wereld worden ge holpen en wij het verscheiden van den laatsten voetganger nog kunnen beleven. Is dat een voor- of een nadeel voor de fabrikanten van fietsen? Dui delijk nemen wij drie trappen waar: de simpele voetganger, die in dorps gemeenten vertrouwen moest stellen in zijn beenen, wanneer hij niet bij toeval een eigen equipage bezat, daar na de fiets, die door den voetganger toch nog altijd met zijn eigen kracht moest worden voortbewogen en ten slotte de auto of autobus, waarbij zich de motorfiets als tusschenvorm aan sluit. Beenen zullen dus (het wordt nu al duidelijk) de menschcn niet meer noodig hebben, omdat hét niet lang meer zal duren, of de moderne woning zal een lift bezitten, waardoor ook trappenklimmen niet meer noodig is, Het menschdom zou dus op den duur zijn beenen zien verzwakken, korteir worden en verschrompelen, om dat liet een natuurwet is dat wat de mensch niet gebruikt, vermindert, wanneer wij het voetbalspel niet had den, dat nimmer met motoren zal worden gespeeld. Daarom is het ge lukkig, dat de Bloemendaalsche Voet balclub, de bekende B. V. C., in baar afdeeling kampioen is geworden en overgaat naar de tweede klasse. Dit feit houdt er den moed maar in. Voor het behoud van de beenen van liet toekomstige geslacht-, bedoel ik. Daar naast bezitten wij nog een tweede kampioen, de hockeyclub, al is dit spel dan ook minder algemeen in teb Lieden die dit spel niet kennen, mo gen het oneerbiedig met den vloer aanvegen vergeleken, ook dit is een ver ouderd beeld, want de vloer wordt niet meer aangeveegd, doch ontstoft met den stofzuiger. En nu ik dan toch over deze vrou welijke bezigheid spreek, mag tevens wel vermeld worden, dat de samen smelting van de Diaconale vereeni ging en bet Witte Kruis, voor de zie kenverpleging zeer voldoet. Zusters Van d.er Werff en Koopman doen uit stekend werk. Mogen Bloemendaals Bloei en Bloemendaal Vooruit zich aan de zegeningen van samenwerking spiegelen. De huismoeders in Bloemendaal zijn niet tevreden over een andere, veelbe sproken zaak, den prijs van de melk. ..Wij moeten", zoo klagen zij, „twintig cents betalen en in de omgeving van het Provinciaal gesticht, brengen de zelfde leveranciers dezelfde meijv voor zestien cents, omdat er concurrentie is te Santpoort." Ik breng deze ldacht over, zooals ze mij is aangebracht. Als man mis ik den moed, orn daar op verder in te gaan. Melk is een van de huislioudelijkste artikelen en het is zeer moeilijk, de prijzenpolitiek op dit gebied te overzien. Ziedaar alles, wat uit onze Vallée de fleurs te vermelden is. Nog altijd zijn de ingezetenen mordicus tegen de grensregelingsplannen van Haarlem. Ernstig wordt overwogen, om als nieuw argument aan te voeren, dat de Haarlemmers in hun muzikalen nood een voorzitter van hun orkestvereeni- güng in de Vallée de fleurs hebben moeten zoeken. En doet de heer Chou- cours het niet voortreffelijk? Daar is immers maar één roep over! SAXENBURGER. Stadsnieuws NUTSKY/EEKSCKOOL VOOR ONDERWIJZERESSEN. Voor den nieuwen cursus, die met 1 Mei a.s. begin'., hebben zich 29 eandidaten aangemeld, van wie 6 voor de tweede klasse. Het toelatings examen zal worden gehouden op 26 en 27 Maart a.s. in het gebouw der kweekschool aan die Twijnderslaan. Leerlingen van opleidiingsinrichtin- gen. die met 1 Mei a.s. worden op geheven. kunnen bij tijdige aanmel ding nog aan dit toelatingsexamen deelnemen. In ziin laaiste vergadering ver leende het bestuur aan me'j. A. G. J. Wathof op haar verzoek eervol ont slag uit hare betrekking van leerares. In bar° plaats werd tot tijdelijk leeraar benoemd de heer J. Odink, leorjar aan cc Bükskweeksohool voor onderwijzers alhier. Binnenkort zal moeten worden voorzien in de vacature van leerares in de Fransohe taal, daar mej. A. B. M. Uitenbosch met. ingang van 1 Mei eervol ontslag uit hare betrek king heeft gevraagd. EEN JUBILEUM. Den lSen Maart 'hoopt de hoer C. Zeeman den dag te herdenken, dat bij 30' iaar in <li n.-t is geweest bij de firma Planiic en Blansert. Spaarne. Opmerkingen uit de Buigerij De heer v- d. B. beklaagt er zich iu eeu ons gezonden schrijven over, dat bij do concerten van de H.O.V. op de galerij geen toezicht wordt uit- geoefend op de besproken plaatsen, i zooals beneden in de zaal wel ge- j schiedt. Inzender is onlangs o.p een besproken plaats gaan zitten en moest j zich later, toen de rechthebbende kwam opdagen, er van verwijderen. De heer J- G. v. L. deelt ons mede, dat hij in November 1919, dus drie en een half jaar geleden, lid is gewor den van de bouwvereeniging „Onze Woning", maar thans' nog geen wo ning van die vereeniging beeft kyn- nen betrekken. Inzender zegt, dat het bestuur hem heeft medegedeeld dat de langzame gang van zaken o.a. wordt veroor zaakt door het wegblijven van subsi die van het ltijk. Hij meent, dat hier mede geen genoegen behoeft geno men te worden. Is het niet mogelijk, vraagt hij, dat de gemeente Haarlem subsidie geeft, zooals Amsterdam doet? De beer v. L. acht het houden van een ledenvergadering van „Onze Wo ning" noodig, om deze zaken te be spreken. LEGER DES HEILS. Het Leger des Heils bericht ons, dat de Stich ting haar jaarlijksche Zelfverlooclic- nmgs-Aanvrage houdt van. 24 Maart tot 7 April a.s. De opbrengst dezer Aanvrage komt voor de eene helft het werk in Neder land ten goede, en voor het andere deel aan den Zendingsarbbid. ONZE HUWELIJKSWETTEN. Men sohriift ons Maandiaec 19 dezer zal mevrouw Kappeiine van de CoppelloXV ij - gers. redactrice van het bekende Vrouwentiidschrift „Femina" alhier een lezin? houden voor de Vrouwen groep in den Vrijheidsbond over „On ze Huwelijkswetten". Dit zeer belangrijke onderwerp, zal zeker vele vrouwen aanleiding geven deze bijeenkomst te bezoeken. Allen ziin welkom. ONTHEFFING WINKELSLUI TING. B. en W. maken bekend, dat door hen aan de exposanten van de ten toonstel ling ..De Woning" ija de bo venzalen van de voormalige sociëteit ..Trou moet Blycken" ingevolge het bepaalde in art. 14 sub b der Veror dening op de winkelsluiting onthef fing is verleend van de verbodsbepa lingen dier verordening in dier voege, iiat de winkel^ op die tentoonstelling ran 10 tot en met 24 Maart 1923 tot 10 uur nam. mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. Hel Tocneel Het oude Nest in den Schouwburg Jansweg. De heer Kees Pruis, liedjeszanger 'an professie, heeft- zioli thans ook gewaagd op het glibber.g terrein van de iooneelscbrijfkunst. of laten wij liever zeggen van de tooneelstuk- fabricage. Hij heeft met overal reeds beproefd materiaal geprobeerd een tooneelistuk in elkaar te knutselen en toen hij bemerkte, dat dit niet zoo gemakkelijk ging. heeft hü het volgestopt met liedjes, Kees Pruis weet nu eenmaal dat het publiek dol is op liedjes en daarom laat hij ze al len zingen. oome Manus, Marie, Kobus. Jan. Stien ennie'. te ver geten Kees zelf! Het is een alge- meene zangziekte, waaraan de fa milie in het oude nest lïidt. Behalve oom Manus en de bruilofstgasten die dc fleurigheid cr in houden, zijn ze allen aan den sentimenteelen kant. Als Kees ziin mond maar open doet, rollen als de slangen bij de booze prinses in het sprookje - de treurige liedjes er zoo maar uit. Hii zingt van de slet en van het offer en het Oude Nest dit laatste met maandnelich- - eu van de Moeder, dat je de tranen over de wangen vloeienEn de heer Mastenbroek, die het zingen uit ziin opera-tiid zoo gewoon is. jammert zingend meeEn Marie en Stien of hoe de dames heeten mo ren, want programma's waren er niet krijgen het bij al dat ge-zing zang natuurlijk ook te pakken en kwinkeleeren meeZoo zingen zij, zingen zii. zingen zij in dat oude Nest ma-ar doorHoe is het ook anders te verwachten 'in een huis. dat door Kees Pruis in elkaar getimmerd is. Eén is er in dat ..oude Nest" die niet zingt. Hot is mevrouw Esther de Boervan RijkZii zit er heel den avond op het tooneel met een zoo in nig zielig; bedroefd gezicht, dat. je nu en dan neiging hebt om het too neel op te vliegen en hei oudje zoo in je armen uit die zingende familie weg te dragenHet is, of haar gezichtje heil der. avond tot ie zegt.: Wat doe jullie mii een piinHe', leed van dc artiste vond ik rooter dan dat van de ..Moeder" in hot stuk van Kees Pruis. Het leven is voor een artist soms wel heel hard en heel wreed! Eigen lijk een wonder, dat Kees Pruis daar op nog geen liedje heeft gemaakt Hot is vail grooter tragiek dan al het gezongene te zamenMaar laat hii het in vredesnaam nooit- zingen in het oude Nest. al? „Moeder" er hii zit Er weren ^vrii veel menschen unar Pruis of voor mevrouw De Boerï Plaatjes bij praatjes. NOC IETS UIT SCHOTEN. Hierbij geven wij een teekening van ït oude Schotensche raadhuis, dat aan den Vergierden weg gelegen is. Toen alleen nog Oud-Schoten bestond, regeer de hier reeds burgemeester Führhop, bijgestaan door boer Teeuwr-n ais wet houder. Toen het Schoterkwariicr meer bevolkt werd en de stadsche mcnschen gingen meedoen aan de dorps-gemeente- pohtielc, heeft het in hel kleine raad*. zaaltje dikwijls gestormdMaar da boeren Teuwen, Nclis, Van Schie en Vink hebben op het. laatst toen het getal raadsleden uit het. kwartier steeds grooter werd ia veel hel onderspit moeten delven. Schoten heeft zich in bijna alles aan den modernen tijd moe ten aanpassen. Een gevolg daarvan vas o.a. de bouw van het nieuwe Raad huis, evenwel halverwege den Schotcr- weg gelegen, als het ware om uit te drukken, dat het een schakel wilde zijn tusschen oud en nieuw Schoten. Vroeger was in het oude raadhuis hei, HET OUDE RAADHUIS, VROECER RECTHUIS. Rcgihuis gehuisvest. Het werd gebouwd op de plaats waar vroeger een kapel gestaan heeft. In een boek, in 1750 ge drukt, lezen wij, dat het Gercgt bestond uit den Schout die tevens secretaris wai ca drie Schepenen, die door den .Am bachtsheer werden aangesteld. Op het dak is nog het torentje met bel te zien, als het geregt zitting hield, werd deze klok geluid. Achter het Regthuis is een kleine be waarplaats. waar nu vreedzaam de kip. pen van dc nieuwe bewoners kakelen. Het voorste deel van het huis wordt nu door een veldwachter bewoond, terwijl in liet achterste deel verschillende nood woningen zijn 'gemaakt. Vooral aan de achterzijde ziet het Regthuis er zeer ver vallen uit. Als niet spoedig metselaars en timmerlieden tot herstel komen op dagen, is het binnen enkele jaren een mine. Dit zou vooral om de historische herinneringen, jammer zijn. Ik hoop, dat ik'nooit meer veroor deeld zal "-orden, deze :\vee samen nog eens op de planken te zien. Me vrouw de Boer behoort op het too neel. de heer Kees Pruis op de plaats, waar liedjes worden gezongen. J. B. SCHUIL. EEN ENGELSCH GEZELSCHAP TE HAARLEM. Nederland wordt langzamerhand een internationaal centrum der too- elspelkunst, Wij hebben de Fran- schen kort geleden hier gehad, Alex ander Moïssi en zijn gezelschap zijn nauwelijks vertrokken, de kunste naars uit Weenen oogsten nog thans hun successen cn nu komt er ook al een beroemd Londensch gezelschap op tournee in ons land. liet initiatief tot deze kennismaking met het En gelsdie toneel, dat weer zooveel ver schilt van het Duitsclie, Fnuisebe, Oostenrijksche cn ons eigen vuder- landsche, is te dan keu aan liet genoot schap Nederland-Engeland te Am- steraam, dat zich niet geringe kosten en ontzaggelijke moeite getroostte, om het beroemde gezelschap van het Everyman Theatre te Londen voor onze laudgenooten te doen optreden. Men kan ongetwijfeld zeggen, dat het karakter van een volk in zijn tooneel- speelkuust afgeteekend wordt, van daar de groote verschillen in onder scheiden landen. De Eugelscliman met zijn gereser veerde natuur, is gereserveerd op het tooneel, maar wat hij op zijn wijze, naar ziju karakteruiting k n bereiken, daarvan getuigen de internationale roem van een Farbes Robertson, een Sir George Alexander, Sir Martin Harvey, Sir Herbert Tree, van actri ces als Fay Compton, Sybil Thorn- dike en zoovele anderen, overleden en nog actief. Het Everyman Theatre telt ecnige van de meest bekende acteurs en actrices van het Yereenig- de Koninkrijk en de keus van liet stuk dat Zaterdag 17 dezer hier ter stede zal worden opgevoerd, is tevens bui tengewoon goed. Het is „The Pigeon" "an den beroemden Engelschen 10- aan- en tooneeischrijvcr John Gals worthy, die nog zeer onlangs een t v tal lezingen in ons land hield. Schrij ver, stuk en spel garantfeeren een prachtige uitvoering en de voorstelling biedt het Haarlemsche publiek eene unieke gelegenheid om liet spel dezer buitenlanders te vergelijken met ons eigen genre en dat var. Duitsehers, "ranscncn en Oostenrijkers. De opinie van het gezaghebbende Engelsche blad de „Times" van de opvoering van hetzelfde stuk door het zelfde gezelschap was: ..-.uitstekend gespeeld en zeer geapprecieerd.... bet spel was zoo volmaakt, dat men het niet als tooneelspcl zag.... men scheen naar een bepaalde uiting van het menscbelijk leven te zien, met haar onwillige, paradoxale philanthro pic die toegeeft dat de sterfkamer de eenige oplossing is voor zekere vormen van ellende en die toch medowerkt tot liet behoud en de verlenging van bet leven van ongelukkige wezens, die liever zouden sterven. Voor de Haarlemsche voorstelling werkt bet Genootschap Nederland- eland samen reet de hier ter stede -stigdo afdeeling van dc English Association in Holland. DOOPSCEZIND ZANCKOOR. Men schrijft ons: N'oór de leden van do Voreenigde Doopsgezinde Gemoente gaf bovenge noemd zangkoor een uittvoering van gewijde muziek in het geheel gevulde Kerkgebouw inct welwillende mede werking van mej. Yictorinc v. d. W'erff, alt-mezzo uit Den llaag en de heeren .1. Bijster (orgel) en K. II. Kerkhof f (viool). Oncter de beproefde leiding van zijn directeur, den heer K. 11. Kerkhoff, zong het koor een. tweetal gezangen uit den liederbun- del, voor het eerst met harmonisatie van Bach, met veel piëteit en bezie ling, Ook de koren 2 cn 6 uit het ora torium „Die Jahreszeiten" werden op hoogst verdienstelijke wijze vertolkt, waarbij het orgel de orehestratie zeer goed verving. De zang van mej. v. d. \Vorff was bijzonder muzikaal. Haar stem is in de Jiooge zoowel als in de diepe tonen klankrijk, helder cn vol uitdrukking. Hoe warm klonken haar forto's en boe meoslecpend waren haar pianissimo's. Mede door da prachtige orgelbegeleiding bracht zij de aanwezigen in devote stemming. Do heer Kerkhoff wisselde den zang met enkele welgekozen vioolnummers af. Door zijn ronde, glaszuivere toon en gloedvolle voordracht was het een verkwikking naar hem te luisteren, te meer nog waar de organist zoo vol kleur illustreerde cn beide artister. geheel in hun sjie! opgingen. In twee solonummers liet de heer Bijster hoo ien, waartoe hij in staat is. Op jeug digen leeftijd reeds in het bezit van het einddiploma Conccrvatorium voor orgel kan er in dc toekomst nog veel van hem worden verwacht. Zoowel in het Toccata et Fuga van Bnclt als in, Symphonic no. 5 van Widor loonde liij zich een waar meester op zijn in strument. Gesticht verlieten de vele honderden belangstellenden het kerk gebouw. Uitgaan DE OPGAANDS ZON. Vrijdag 16 Maart geelt de Kon. Ver- „liet fSederlaudseh Toonpel dir. Dr. v\ illem Koyaards in den Stadsschouw burg een .populaire voorstelling van „De Üpgaanao Zon", een spel van den middenstand in vier bedrijven door Herman i.eijermans met Hubert ia Roche als Mathijs de Sterke. Ver der treden in dit suil: op dc dames: Mngda .Janssens, Anna Sablairollcs, Antoinette Sohns, Marie llamel en de heerenHans Bruning, lienri Kerens, Meijer van Beem, Rienk Brou wer, Maurits Barser, Alex Hoek, liien van Noppen, Johau Heesters e.a. RegieHubert la Roche. Décors van dc Kon. Ver. „Het Noderhmdsch Tooneel'. HET MARKTVRAACSTUK.. Kamer van Koophandel deelt mede,, dat nu a.s. Maandag de indertijd uitgestelde bespreking over het „Marktvraagstuk" zal plaats hebben in do bovenzalen van de De Kroon, waarbij als inleider zal optreden de heer R. J. Koopmeiners te Apeldoorn. PERSONALIA Bij bef. machinisten \amen is ge slaagd voor het voorloopig machinis tendiploma H. C.J. Bruin te Haarlem»

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1