HAARLEM'S DAGBLAD Rubriek voor onze Jeugd ecn zakjc A J p,° grena* WOENSDAG 14 MAART 1923 TWEEDE BLAD Raadseloplossingen Nagekomen raadsels ontvangen van: Edammertje 6 Juffertje in 't Groên 6 Ja cob Labeur 6 Kosmos 6 Zor.aeprinsesje 6 Pinokkio 6 Keetje en Dirk van Velzen» 6 Meccano 4 Houthakker G Prinses Matse- pijntje 6 Woelwater 5 Monlbretia 6 Vrijer 5 Vliegenier 5 Moeders Werkstertje 5 JLJs- beertje 6 Rosalia 6 Goudkopjo 6 Bellefleur S Duinrooske 5 Pieter J. Osoliatz 5 Mei klokje 6 ICarel Vermeer G Rhododendron 5 Ruilruhriek HOUTHAKKER, N. Kruisstraat 17z,, wou graag een boek te leen hebben en wil er een ander voor terug leenen. JOHANNA KROON, Fabiiciusstraat 9, vraagt ICarnemelk-zeepplaatjes. De wedstrijd Inzendingen ontvangen van: Karei V, ond 11 jaar, Nimrod oud 10 jaar, Karei Vermeer, oud 8 jaar, Zonnestraaltje 10 jaar. Hat GslaKstinö. door W. B.—Z. „Een onvriendelijk antwoord zweef de dokter .Boschboom op de lippen. Jiij zou het zeker hebben uitgesproken, als hij niet weerhouden was geworden door mevrouw Beerbruggen zelf, die hem de hand op den ana legde en op smeekenden toon vroeg: „O, neen dokter, auLwoord u nnr. Denkt u slechts na over mijn voorstel. Bespreekt u hot met de uwen en mocht mijn voorstel eenigen bijval vin den, doe het mij dan weten". „Maar mevrouw Beerbruggen, weet u wel, wat u eigenlijk op u wilt nemen'1 Onze Gerdaatje benoexu rueer dan zon nige, machte lucht, ze moet dag en nacht verzorgd worden jnet een toe- .wijding, die „U denkt, dat boven mijn la-achten gaat- D vergeet dat ik zelf inoeder ben geweest". 't Klonk zoo smartelijk, dat doktor Boschboom niet laten kou op weiwil lenden toon te zeggen: „Mevrouw, uw lichamelijke krachten zullen te lcort schieten. U is zelve nog patiënt". „Waar voor mij de knapste dokto ren en verpleegsters ten dienste staan, zullen die er evenzoo zijn voor het kind. Een mensch kan veel doen met geld". „Dat is maar al te waar/' zei de goede dokter zuchtend en toen hij langs de oprijlaan naar huis fietste, herhaalde hij de woorden van me vrouw Boschboom: „Een mensch kan veel doen met geld." Omdat mevrouw Beerbruggen dat geld bezat, zou zij de overwinning behalen. En hoe dichter hij zijn huis naderde, hoe meer bezwaard hij zich gevoelde. f. Zou het maar niet 'fc beste zijn ner gens over te spreken en net te doen, alsof mevrouw Beerbruggen niets ge vraagd had 'i Gerdaatje werd door al len gekoesterd als een koningsbindje, als een gélükskindje. Waar zou ze 't beter hebben? „Dag vader! Dag vader! Dag va der!'' In den tuin liepen Flip, Joost en Bram op vader toe. 't Was ook zoo gezellig, dat vader juist met do koffie thuis kwam. Dok- terskinderon moeten vader dikwijls missen. Mevrouw Boschboom stond met Gerdaatje voor hefserreraam en haar kleine vuistjes trommelden op de rui ten. „Papa, papariep ze vroolijk. De dokter wuifde terug. Was zijn wo ning geen paradijsje Was het werke lijk niet het allerbeste de woorden van de aanzienlijke, rijke dame maar zoo gauw mogelijk te vergeten? Toen hij in de huiskamer kwam, nam hij het kleine ding liefdevol in zijn armen'., en zij nestelde haar donker kopje 'tegen zijn vestzak, waar heb horloge tikte. „Kleine slimmerd, ze wil de tik-tik hooren," zei Bram. „Vader, laat mij uw horloge even tegen haar oortje houden," vroeg Joost. „Hoe doet de tik-tik dan?" vroeg Flip. En toen Gerdaatje „tikke-tik'i zei, juichte de geheele familie, 't Was toch ook zoo'n schattekind- Geduren de het koffie-drinken was Gerdaatje de heldin. „Zusje moet eten en. niet spelen maande de dokter, toen de kleine deugniet al haar dobbelsteentjes brood door de kamer zwaaide. „Dat eten is treurig/' zuchtte me vrouw. De dokter probeerde nu Gerdaatje te voeren. Tot grootc hilariteit van de jongens, hield ze haar mondje zoo stijf dicht, dat er niets -tusschon te krijgen was. „Ze heeft geen trek vader," zei Bram medelijdend, die bang was, dat zusje zou gaan huilen. „Als ze niet flink gevoed wordt, kan ze niet sterk worden," vervolgde de dokter. Toch zag hij zich genood zaakt het voederen te staken. De jongens gingen naar school, 111e- :ouw bracht Gerdaatje naar boven voor haar middagslaapje en de dok ter ging naar de spreekkamer. Hij as maar blij, dat er in 't geheel niet ver Mevrouw- Beerbruggen gespro kén was. Dienzelfden dag echter zou het klei ne meisje hem zelf tot spreken dwin- ;en. Laat in den avond, terwijl de loktcr zijn courant las en mevrouw de laatste hand legde aan een paar kapotte jongenskousen, klonk uit do boven-slaapkamer een droog gekuch. „Gerdaatje," sprak mevrouw- De dokter lei zijn courant neer en liep de trap op. Mevrouw wachtte -iog even. Maar al weer klonk het kuchen. Jlé. wat hoestte dat kitnd nu toch! 't Was en bleef een zorgenkindje. Samen stonden ze nu bij het iedi- kantje. „Papa," kreunde ze. ,/k Zal even iets uit de apotheek halen," zei doktor Bosehboom tot zijn vrouw. (wordt vervolgd.) Brievenbus Nieuweling is: HAN v. d. WEYDEN, oud 10 jaar, Korte Kleverlaan 10, -te Bloeinendaal, 1ste nieu weling in Maart. Brieven aan de Redactie van de Kinder- Afdeeling moeten gezonden worden Mevr. BLOMBERG—ZEEMAN, v. d. Vin- nestraat 21rood. (In de bus gooien zonder aanbellen.) BELLEFLEUR. Neen, ik Boorde in lang niets van je. Maar zoo'n bezig naai stertje heeft natuurlijk weinig vrijen tijd. Je hebt al een heel uitzetjo bij elkaar, lleb je Zaterdag mooi geturnd Wat dat je ook nog een prijs op de Bloemen tentoonstelling hebt behaald. Wat nad je ingezonden? Okke Fannema is een prach tig boek. Al heb je het al eens gelezen, 't is toch wel een verhaal, dat je best voor de tweede maal wilt lezen. GOUDKOPJE. Kom jij daar ook weer aanzetten f Was het gezellig op Concor dia? Die vriendin van jou kan nog goed een geheim bewaren. ROSALIA. Is de heelt, familie geweest naar de uitvoering? IJSBEERTJE. 'k Dacht, dat jij zat te treuren, omdat er maar geen ijs kwam. Hoe was het Zaterdagavond? Heb je je beste beentje voorgezet? MOEDERS WERKSTERTJE. Heb je een gezelligen verjaardag gehad? En smaakten de eigen gebakken pannekoe ken lekker? VLIEGENIER. Wat is moeder er vroeg bij met de schoonmaak, 'i Is om van te rillen. Houd je kamertje nu maar netjes. Je' yond het zeker wel een prettig werkje om op zolder mee te mogen helpen Waarom mogen jnllio niet meer op de speelplaats spelen? VRIJER. Ben je er ook nog? 2 ol 3 raadsels vind ik best do moeite waard. Schreef je vroeger niet mooier dan tegen woordig? Prettig zeg, dat je kamertje er zoo keuTig uitziet. Doe nu je best, om het zoo te houden. Jullie zult wel verlangen, dal het weer zacht genoeg is voor een boottochtje. MONTBRETIA. Hcfbben de zusjes haar prijzen laten zien Zorg nu, dat je er bijtijds bij bent. Schrijf plank? Ik kan het heel goed lezen, hoor. WOELWATER. Arrno Woelwater, dat is een beproeving voor 'u"1 te moeten blijven. Hoe Die dokter heeft een grappigen scheld naam voor je bedacht. En eet je nu flink? Dat was geen prettige verjaardag, bent toch niet vergeten. Je hebt heel wat leotuur gekregen. En hoe gaat het i moeder? Wat kun je netjes schrijven liggende houding. I-Iet doet me plezier, dat je den wedstrijd zoo „heerlijk" vindt. Hoeveel spreekwoorden heb je al ge vonden PRINSES MARSEPIJNTJE. Doe je best maar met dezen wedstrijd. Ben je al aan begonnen? Gezellig hè, zoo met moedor en broertje een dag naar Amster dam te gaan. Zonneprinsesje woont Prin senlaan 7 te Heemstede. Ze moet voorloo- pig liggen en ze zal het zeker heel prettig vinden, als je haar de beloofde schatten wilt breugen. HOUTHAKKER. Uit ieder woord moet je één letter gebruiken. Kijk nog maar eens goed naar het voorbeeld. Hoe is het met vader? MECCANO. 4 raadsels is een voldoend aantal. Bevalt jou deze wedstrijd ook goed LINA P. 't Doet me plezier, dat jij ook zoo in je sohik bont met den wedstrijd Heb je do ïaatsto twee spreekwoorden ook gevonden? Wat ben jo toch aan 't lezen! Droom je niet 't Weer was nu zeker te guur voor je om naar buiten te gaan. Later1 zorgt Honk er natuurlijk voor, dat jullie een fijn bloe mentuintje krijgen, 't Is maar heerlijk, dat de jongens zoo goed leeren. Kees moet maar schoorsteenveger worden, als hij zoo graag op do daken klimt. ME.T. L. TE HEEMSTEDE. 'k Hoop van harte, dat de rust Zonneprinsesje goed zal- doen. Heeft ze nog pijn? En gaan de wonden dicht? Als de zon nu maar schijnen wil. Daar zullen boel wat patientjes naar verlangen. Hoe is het loet de eetlust?-'t Doet me genoegen, dat mijn briefjes haar vreugde hebben versoknft. NIMROD mag zijn schuilnaam houden. ICAREL VERMEER. Jij was er maar vroeg bij. 't Is inaar prettig voor je, dat moeder je zoo flink heeft geholpen. MEIKLOKJE. - Als 't mooie weer aan komt, moet jij maar eens naar Johan gaan. Dan is er buiten zoo veel te genie ten. Hoeveel spreekwoorden heb je nu al VRIJER. Ik kan niet zeggen, dat moeder een heel mooien naam voor je heeft bedacht. Maar wie kan er nu ook geen enkel spreekwoord vinden. Hoe is het nu met Kees? En hebben jullie nog vacantieplannen Dus dit in antwoord op je tweede briefje, WILLEM 111, Ja, ik had je wel ge mist. Maar natuurlijk ging het huiswerk voor. Als je weer een vrij oogenblikje hebt, kom je maar weer een papierpraatje maken. DENAPPELTJE. Dus straks gaat de hoele familie op de fiets. Nu maar gauw mooi weer bestellen, dan kunnen jul'.io heerlijk gaan genieten. AARDMANNETJE. Je raadsels zijn goed. Heb je de laatste twee spreekwoor den ook gevonden? Ja, in iedere serie woorden staal maar één spreekwoord. SPRING IN 'T VELD. 'k Schrok heusch een beetje, toen ik daar zoo'n net briefje kreeg in plaats van jouw kriebel pootje. Maar 'k heb toch medelijden met je. Een spring in 't véld en onder do de kens, dat zijn twee verschillende zaken. Woes nu een verstandige kerel en spring niet, als je niet springen mag. 't Is maar een heerlijke afwisseling voor je, dat je met klei en cartön kunt werken. Gelukkig maar, dat je de kinderpartij en de gym- nistiek-uitvoering nog bij hebt kunnen wonen. Eu nu ga jo maar een reuzen II, F. C.'er van klei maken. Bedank moedei: maar voor haar sec-relaresse-scUap en vun harto 't beste. ANEMOON. '1: Heb in de courant ge lezen dat jullie uitvoering zoo schitterend geslaagd is. Dat is een latertje voor je ge worden. Maar je kon den volgenden dag- gelukkig uitslapen. Denk nog maar eens good over die 4 spreekwoorden na. Je hebt nog een maand den tijd. KUIKENTJE. - 't Spijt me, maar ik kan je niet meer aan een Rubriek helpen, waar de Spreek woorden-wedstrijd in stond. Anemoon zal je de hare wel willen leenen WILGENROOSJE. 'k Ben maar blij, dat vader me zoo goed op de hoogte hield. Jij zet ze thuis maar aan 't werk. Hoe js het er nu mee? Heb je al zin in een boter-, ham? Of lust je alleen maar lekkere hap jes, die moeder voor je «klaar maakt? En hoe is het met hoesten? Maak maar, dat je beter bent, als de lente haar intree doet. Dag. kleine Wilgenroos, veel groeten voor vader en moeder en van harto beterschap toegewenscht. W. BLOMBERG-ZEEMAN. Haarlem, 14 Mar Financiëele Berichten sie nog zwaar drukte op het zaken leven, een niet onbevredigend' rapport te kunnen uitbrengen. Door toeneming van het verbruik, gepaard gaande met het opraken van de groote voorraden bij de afnemers, ontstond gedurende liet afgeloopen jaar oon geleidelijke vermeerdering der vraag, waardoor de productie dei- fabrieken tot het normale peil kon worden opgevoerd. Evenals in 1921 heeft het bedrijf ook in heb vorig jaar te kampen gehad met. invoer uit de papierproducceren- do lauden met een lage valuta, voor namelijk Duitschland en Finland. De papierprijzen bleven niedo als gevolg van de buitenlandsche concurrentie laag: doch hoofdzakelijk door de ver grooting der productie zijn de fabrica- tiekosten beduidend teruggeloopen. Dank zij den toegenomen omzet en de verlaagde productiekosten is er een. winst tev beschikking, die na vol doende afschrijving do directie ver oorlooft voor te stellen een dividend 9 pet. op de gewone en 6.6 pet,, op de preferente aandeelen uit te keeren. Aan diverse uitbreidingen werd in 1922 ruim f 475.000 besteed. Het Reservefonds werrl met 5 pet.."' rente of f 43.526.85 verhoogd en zal na goedkeuring van de Balans f 1.090.644.25 bedragen. Het batig saldo der evploikatiereke- ning bedraagt f 2.664.515.45 1/2. Het voovdeelirg saldo van de winst en ver lies re-ken Tig f 1.705.Sri5.02 1'2. Na afschrijving, winstuitkeering, etc. blijft een onverdeeld saldo over van f47.278.03. Binnenland De Zomertijd Het afdeelingsonderzoek in de Eerste Kamer van het voorstel Braat uitgesteld. KON. HOLl.ANDSCKE LLOYl). Naar aanleiding van de voorstellen van de directie der Kon. Holl. Lloyd tot inlevering van obligaties bij dc Centrale Trust Mij., heeft zich onder auspiciën van den Provincialen Bond van Effec tenbezitters tc 's-Gravenhage een co- raité gevormd ter behartiging van de ge-, meenschappelijke belangen van obliga, tiehouders. De commissie stelt zich voorloopig ten doel de prospecti dei uitgegeven obligatieleeningtn in de aanhangig gemaakte voorstellen te. be- studeeren om aan de hand daarvan de rechten van obligatiehouder3 vast is stellen cn eventueel te verdedigen. Het comité bestaat uit de heeren dr. \V. Kreukniet, oud-accountant te Wasse naar, jhr. mr. J. C. van Haefteu en P. J. F. Kloppenburg, secretaris van bo. vengenoemden bond. Zoodra de commis. sie met haar voorbereidenden arbeid ge reed is, zal een vergadering- worden gehouden tot het plegen van gemeen schappelijk overleg tusschen beide ca tegorieën obligatichouders onderling. DORDRECIITSCHE HYPOTHEEK BANK. in de algemeene vergade ring van aandeelhouders zijn de ba lans en de winst- en verliesrekening over het jaar 1922 goedgekeurd. Het dividend over 1922 is vastgesteld op 15 pet. (als v. j.). De heeren A. Lebret en J. Ph. lioltzschue zijn als com missarissen herkozen, terwijl de heer mr. W. F. C. C. Pijnackcr Hordijk als commissaris is benoemd. YERBENIGDE KONINKLIJKE PA PIERFABRIEKEN DER FIRMA VAN GELDER ZONEN. Aan het jaar verslag der N.V. „Vereenigde Konin klijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, uit te brengen in de aandeelhoudersvergadering van 28 Maart a.s. is het volgende ontleend: Het is de directie aangenaam over al die verhalen? een jaar, waarinde algemeene depres In do Dinsdag gehouden zitting der Eerste Kamer deelde de voorzitter mede, dat de centrale afdeeling besloten heeft, het ingekomen wetsvoorstel-Braat betref fende den zomertijd lieden niet in de af (jeelingen to doen onderzoeken, omdat zij van oordeel is, dat dit wetsvoorstel i'n on voldoenden zin was toegelicht en omdat zij de Kamer fn de gelegenheid wilde stel len, kennis te nemen van het bundeltje verslagen en stukken, dat de minister van binnonlandsche zaken cn landbouw daar bij in de Tweede Kamer beeft overgelegd en dat het wetsontwerp vergezelt. Van daar dat zij den minister heeft verzoeht, een resumé daarvan te magen, ter verge makkelijking van do kennisneming van den inhoud. Besloten is dus met het afdeelingsonder zoek te wachten, totdat deze nadere in lichtingen zullen zijn ingekomen. Het comité tot liehoud van den zomer tijd to Amsterdam heeft in totaal ongovoer 320.000 adhacsiebctiugingcn met zijn stre ven ontvangen. Gemeentebesturen en cor poraties kunnep hun bijvalsbetuigingen nog inzenden toi liet adres aan de Eerstv Kamer wordt verzonden. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken le Amsterdam besloot een nilves te .zenden aan de Eerste Kamer met verzoek het ontworp Braat te verwerpen. WERKT HE RAP IE. Het tijdschrift voor geneeskunde meldt: De Vereeniging ter bevordering van 31 Ziekenhuiswezen heeft eenigen tijd geleden een comtnisie in het leven geroepen, aan-wie is opgedragen de bestudeering van het vraagstuk langs welke wegen de behandeling van zieken door hen arbeid te laten «lichten (kortweg genoemd „vverk- lerapio") in ons land zou kunnen órden bevorderd. Die commissie be staat uit de heeren: H. P. Bosscha te Utrecht, W. Bronkhorsl te Apeldonn, J. L. van Lier te Santpoort, en J. H». Schuurmans Stekhoven te Utiue.it. Zij besloot in de eerste 'plaats, zco-i v.el in binnen- ais buitenland, gege vens over dit onderwerp te verzame len. Daartoe heeft zij zich o.a. tot al le directies van ziekenhuizen, sana toria en inrichtingen voor geestes zieken gewend met het verzoek inlichtingen, in hoeverre in die richtingen patiënten, al of niet te bed verpleegd, bezigheden of werkzaam heden verrichten, welke deze zijn, of zij geleiid werden, door wie, en in hoeverre deze bezigheden het karak ter dragen van werktherapie. Do com missie zal zeer_ gaarne vóór 1 April a s. antwoord op haar verzoek, ontvan gen, ook al valt dit antwoord in ne gatieven zin uit. Wij ondersteunen dit verzoek der commissie gaarne en hopen, dat alle directies, .die zulk een brief ontvangen hebben, daarop zooi volledig mogelijk zullen antwoorden, in het belang der goede zaak. Ant woorden te zenden aan den secretaris dr. J. 1,. van Lier, Brederodeweg 4, te Santpoort. (Tijdschr. v. Gene'esk.) De bezetting van het Roergebied. De moeilijkheden voor onzen handel en onze scheepvaart. Op de vrögen van het Tweede Ka merlid van Dijk betreffende opheffing der in het bezette Rijngebied onder vonden belemmering bij de versche ping van naar One land en onze ha vens bestemde en voor Nederlandsche rekening afgeladen goederen, luidt het antwoord van den Mnilster van Bui- tenlandsche Zaken als volgt: De be lemmeringen zijn van dien aard, dat als gevolg daarvan het goederen- en scheepvaartverkeer met het bezette ge bied vrijwel 6t.il ligt, De belemmeringen vinden haar oor sprong in do voorschriften van de be zettende Overheid, in verband met den passieven veerstand, die daarte gen van Duitsche zijde wordt gebo den. Daarbij moet in aanmerking wor den genomen, dat de bedoelde voor schriften, onmiddellijk nadat zij zijn uitgevaardigd, in w-erking plegen te tr'cden, zoodat de verschepers en han delaars vaak in do onmogelijkheid verkoeren m&t de bepalingen er van rekening te houden. De mociliikhed.n. welke ondervon den worden, betreffen: a den handel in het algemeen: b. de steenkoolleve ring en c. de Rijnscheepvaart. Ten aanzien van deze punten zij het volgende aangetcekend: ad. a. De uitvoer van alle goederen uit het bezette gebied is verboden, ,doch kan plaats hebben op een uitvoer vergunning en na betaling van 10 der waarde van do goederen, als uit voerrecht. Deze uitvoervergunning moet intusschen worden aangevraagd door den Duitschen exporteur. Van wege de Duitsche regeering is evenwel aan de Duitsche onderdanen verboden zoodanige uitvoervergunning aan te •agen. Volgen6 de bestaande han delsgebruiken bepalen de meeste con tracten tusschen Nederlandsche afne mers en Duitsche leveranciers afgeslo ten bovendien, dat de levering in Duitschland aan de fab'riek plaats heeft, terwijl tevens gemeenlijk beta ling plaats heeft in termijnen, die zijn voldaan op het oogeublik, dat de goe deren voor verzending gereed zijn. Dientengevolge heeft de Duitsche leve rancier er minder belang bij, dat de uitvoer plaats vindt. Ook de heffing van 10 uitvoer recht treft gemeenlijk den Nederland- schen afnemer, aangezien de vroeger door de Duitsche regeering geëischte .Au&fuhrabgabc" geheel in den prijs berekend was. ad., b. Gelijk hekend, berusten de kolcnleveringen uit Duitschland op het tusschen Duitschland en Nederland gesloten verdrag nopens de verleening van crediet cn de levering van steen kool. Dit verdrag is door de Commis sion des Reparations goedgekeurd, welke zich evenwel het recht voorbe hield om de leveringen van steenkool te doen ophouden, indien Dullschland iu gebreke bleef de krachtens de re paraties verplichte steenkool aan de Geallieerde Mogendheden te leveren. Na de bezetting lveoft de bedoelde Commissie aan de Ned. regeering doen weten, dat zij het op prijs zou stellen Nederlandscbo vertegenwoordigers te, hooren, ten einde haar voor' te lichten bij de vraag, die zij overwoog, of in 1 de voorwaarden, waaronder Neder- land steenkool uit Duitschland kroeg/ ijziging moest worden gebracht. I3ij deze bespreking is van Nederlandsche zijde uiteengezet, dat krachtens de be palingen van het verdrag en het daar op berustend contract tusschen het Duitsch Kolensyndicnat en de Steen kolen llandelsveréeniging Nederland verplicht was de steenkool af te ne men, indien deze van Duitsche zijde aan de mijn werd geleverd. Aangezien de Duitsche mijnen voort gingen met de leveringen, was Neder land verplicht door te gaan inei nel afnemen en zouden door belemmerin gen, aan den uitvoer in den weg ge legd, slechts Nederlandsche belangen worden geschaad. Na de bespreking heeft de commissie beslolon do uitvoe ring van de getroffen schikking over hel kolenverdiog over te dragen aan d» Fransche en Belgische regeeringen, terwijl zij daarbij tevens constateer de, da,t, ofschoon de voorwaarden, waaronder de goedkeuring was loend, niet waren vervuld, zit er geen bezwaar tegen had, dat de leveringen doorgingen binnen de perken in het verdrag aangegeven. De Fransche Reeeering is in be ginsel bereid de levering te doen door gaan, doch onderhandelingen worden nog, gevoerd over de_ betaling van steenkoolbelastirig. Nog zij aange- teekend. dat bii het begin der bezet ting door de bezettingsoverheid werd toegestaan, doch deze tijdelijk werd gestODt in afwachting van de beslis sing der betrokken Regeeringen. In middels is als gevolg van gedane stappen bericht ontvangen. dat do NGEZOHDEN MEDEOEELINCEN k 60 Cts. j9tr regal. T=IS*S MODELMELK KARNEMELK YOGHURT UIUllO dineSAUS In ieder pakje A.J. P'« AfWANDELTJESPUDDING Tijdelljko Reclame. treinen en schepen, die waren aange houden voorloopig zijn doorgelaten. ad. c- ITet is duidelijk, dat door do moeilijkheden.' in de bolde vorig© punten omschreven, dc Rijnsolieep- vfiurt grooten last ondervindt. Im mers. de bepal ngen, ten aanzien van de goederen, die vervoerd woirden. uitgevaardigd, verhinderen een onge stoorde vaart. Daarnaast ondervindt de scheepvaart bemoeilijking door do talrijke aanhoudingenwaarbij zich. gevallen voordoen, die naar het oor deel der Rcgcorine niet tc rijmen ziin met de bepalingen der Rijnvaart- akte. De heffing van een uitvoerrecht van 10 pet, welk recht bii vele goederen ook ter zake van den invoer werd ge heven, heeft bovendien tot gevolg, dat de doorvoerhandel zich van Rotter dam begint af te keeren en naar Hamburg en Bremen afgeleid wordt. Voorts dee't de minister mede, dat hii zich spoedig na den aanvang der bezetting door 'tussohenkomst van do gezanten le Pnriis en Brussel tot do Itegecring aldaur_ heeft, gewend cn daarbij de moeilijkheid», welke Ne derland ondervond uiteen deed zetten. Dc ministers van Buitenlandsche Za ken van Frankrijk cn België hebben.- gelijk in do bladen reeds is bekend gemaakt, jn ede gedeeld, dat het hun streven was, Nederland zooveel mo gelijk moeilijkheden te besparen cn de Itijnvaai'takte te handhaven. Daarnaast- heeft de minister, zoo wel door de betrokken consulair© ambtenaren in het bezette gebied als door verdere rechtstreeksche stap pen bij de Regeering te Brussel en Parijs, voortdurend met klem doen opkomen tegen de bezwaren, welk© •he.',' verkeer met Nederland nog steeds ondervindt. &n onderhandelin gen doen voeren om uit de moeilijk heden. die hierboven ziin uiteengezet, een uitweg te vinden. De gezindheid, die bij die Onder handelingen door de betrokken ïto- geeringen werd betoond, geeft den mtnisier grond tof, dc verwachting, dat aan concrete bezworen zal wor den tegemoet gekomen, al zal, zoo lang de tegenwoordig© toestanden in het Roergebied voortluren, daarvan tooh een zware terugslag worden ge voeld op het economisch leven in Ne derland cn in het bijzonder op het verkeer in onze havensteden. KLIMOP ALS BOOMWURGER, In een niet mooie platen verlucht arti kel waarschuwt „Onze Tuinen" tegen het onbelemmerd laten groeien van klimop tegen onze boomen, waardoor deze m den ongelijken strijd het onder spit delven cn op den duur sterven. Klimop, zegt dc schrijver, is in den. botanischcn zin vaa het woord K«en w-oe- kcrplaijt, geen echte parasiet, want in de groene bladeren voert hij het tcekca vaa zijn zelfstandigheid. Maar tóch kan hij voor boomen oj> den langen duur zeer fataal worden. De stengels van den klimop zijn ie zwak om zich hooger dan i a 2 d.M. boven den grond te ver heffen en zoo kruipt de jonge plant „op hoop van boomen" over den boschgrcnd voort, om het eerste stcunsei het best© beklimmen. Tal van hechtwortels drin gen in de schors, verdikken zich iets aan het uiteinde en leggen zoo de klim plant voor anker. Langzaam begint r.u de strijd tusschen den boom cn da liaan cn wel op twee manieren. Ecn stam kan zóó in de boeien wor den geslagen, dat schors cn hout wor den gekneld en het zoo noodzakelijk sapvervocr wordt gcs'-iemd. Maar meest al omspant de klimop de gchccic kroon an den boom, zoodat hier cn daar een tak als door een venster naar buiten kijkt. Hoe meer nu de klimop zich uit breidt, hoe minder dc boom van het zOo onmisbare licht kan genieten. Do bladeren missen de drijfkracht voor he< belangrijk© voodingsproces, en langza merhand begint de boom te kwijnen. En nu mag het nog jaren duren voor de stam verdort, de lichtblokkade voert vast en 2eker tot het fatale eindpunt. Uitdunnen van de klimop cn vooral het vrij snoeien van dc takken zou nog red ding kunnen brengen. Maar gebeurt dit niet, dan is dc dood het onvermijde lijke gevolg. De afgebroken sparrctak- ken worden soms nog door klimopran ken zwevende gehouden. Dan is het nog slechts het wachten op een krachtigea stormwind cn de geheele massa stort op den grond. Een vergane boomtronk^ nog geheel overspounen door zijn na tuurlijken vijand, is hc: laatste toeken van den uitgevochten strijd. Feuilleton HET GEHEIM VAN ZIJN VADER Naar het Engelsch van E. PHILLIPS OPPENHEIM. 2) „Neillson, ik heb vanochtend ergens den sleutel van de groene deur ver loren. Laat Bell son don smid halen zoodra jo denkt dat hij op is, en laat een andere maken". „Uitstekend, mylord. Denkt u mij nog noodig te hebben?" Lord. Alceston haalde zijn horloge te voorschijn en ke$k er op. Het was vier uur. Hij aarzelde. „Als ik over een half uur niet om je gebeld heb, kun je naar bed gaan", zei hij ten slotte. De deur ging dicht en Lord Alces: ton was alleen. Langzaam dronk hij zijn thee. Toen haalde bij wat papier nuar zich toe en begon te schrijven. Hij had al twee velletjes vol ^schre ven en was aan een derde begonnen, toen hij plotseling op hield met schrij ven en heftig schrok, llii boog zich voorover, drukte op de knop van de electrische echelen kcercle zich toen half angstig om en keek do kamer door. Behalve de lamp met de zwar© leap die op zijn schrijftafel stond, was er verder geen licht en'voor het groot ste deel was het er erg donker, want dé gordijnen waren dicht zoodat liet daglicht niet naar binnen kon komen. Lord Alceston nam met bovende vin gers de kap van de lamp en hield hem hoog boven zijn hoofd, terwijl hij on derzoekend om zich heen keek. Er werd op de deur geklopt en Neill son kwam binnen, upgelucht zette Lord Alceston de lamp neer. „Neillson", zei hij kalm, „er is iemand in deze kamer". Neillson keelt 0111 zich heen en toen met een ongeioovig gezicht weer naar zijn meester. „Iemand in deze kamer, mylord!" herhaalde hij. „Onmogelijk! Neemt u mij niet kwalijk", vervolgde hij ver ward, „ik bedoelde „liet doet er niet toe wat je hpdocl- Ncillson". viel zijn meester hem in dc rede. „Kijk eens achter dat scherm". Neillson* liep voorzichtig naar het scherm toe tn keek er achter. „Er is niemand, mylord", zei hij gerust gesteld. Samen liepen zo de ka mer door, terwijl Lord Alceston de lamp boven zijn hoofd vast hield. Zij ontdekken niets. Blijkbaar was er nie mand in de kamer behalve zii zelf. Lord Alceston ging weer zitten- en zette de lamp neer. „Het is heel vreemd", zei hij op zachten toon. „Ik ben niet zenuwach tig en mijn ooi-en zijn buitengewoon goed. Ik had er een eed. op kunnen doen dat ik schuifelende voetstappen hoorde. Neillson haal mijn revol ver uit mijn kamer en kijk of hij ge laden is". Neillson verdween en terwijl hij weg was, bleef Lord Alceston in zijn stoei zitten en keek onrustig de kamer door. Even later kwam Neillson' terug en legde zwijgend een kleine revolver op do schi'ijftafel. „Anders nog iets, mylord?" „Neen, je kunt nu wel naar bed gau.11! Ik zal liet me wel verbeeld heb ben. Kijk eerst nog even of de groene deur wel op slot is". Neillson probeerde het. „De deur is op slot, ïiiylord", zei hij. ..Goed, je kunt gaan". De deur ging dicht en nadat Loird Alceston nog eenmaal 0111 zich heen gekeken had, dronk hij zijn thee ver der op, legde de revolver vlak bij zich en ging door met schrijven. Maar hii had nauwelijks een bladzijde vol ge schreven of hij hield plotseling op. Zijn hart begon sneller te kloppen. Woor hoerde hij dat zachte, sluipen de geluid. Er was nu geen twijfel mo gelijk en ützen keer v.as het vlak ach ter hem. Hij liet zijn penhouder val len en greep met bevende huilden ziju revolver; maar zelfs toen hij die 111 de hand had. kon hij zich niet omdraaien. Dc schrik had hem als het ware ver stijfd. Hij voe'.de zich als een man die een afgrijselijke nachtmerrie heeft maar dit was geen nachtmerrie. Weer hoorde hij het. zwakke geluid van voorzichtige soetstappen. Hij voel de een hoeten adem in zijn hals en toen, terwijl zijn bloed weer begon tc stroomen en hij probeerde to schreeu wen, werd er een zakdoek in zijn open mond geduwd en hij voelde zich dui zelig worden door de vlugge, doode- lijko werking van de chloroform waar in die zakaoek gedrenkt was. Toch stribbelde hij nog ecn oogeublik te gen, keerde zich half 0111 iu zijn stoel, zag een paar brandende 00gen op zich gevestigd en las er de »noordlust in. „Jij! hijgde hij. „Jii!" Zijn arm werd gegrepen en vast gehouden.- Ei' schitterde iels van staul voor zijn oogen - toen plotseling wherpc pijn. Het was in een oogen- blik afgeloopen. Later op den dag werden de dag bladen gretig- gekocht 0D straat. Langs Strand en Trafalgar plein schreeuwden de krantenjongens hun vreese.lijke nieuws en liefhebbers van somatic kregen dien dag waar voor hun geld. Groote aanplakbiljetten op borden werden tegen dc muren gezel, of op het trottoir uitgespreid of bijna in de gezichten van de haastige \oor- bjjgangers geduwd en er stond het volgende om VREESELIJKE MOORD op den GRAAF VAN ALCESTON1 en een beetje lager- NOG EEN AFSCHHVyELIJKE MOORD IN HET OOSTEN VAN DF STAD1 Over de eerste misdaad werd een tamelijk uitvoerig verslag gegeven in de voornaamste kranten. „Groote opwinding werd vanmorgen in alle kringen veroorzaakt door het gerucht, dat helaas waar bleek te zijn, dat de Graaf van Alceston. vanmorgen vroeg in zijn studeerkamer is gevon den met afgesneden hals. Bij informa tie aan zijn huis hoorde onze redac teur de feiten die tot nu foe bekend zijn. In het kort komt het hierop neer: Het schijnt dat Lord Alceston gister avond, terwijl ten zijnen huize een re ceptie en een bal werd gegeven, een brief ontving, waarvan de herkomst op het oogenblik nog een geheim is, en waardoor hii zich genoodzaakt zog zich eenigen tüd van zijn gasten te verwijderen. Later op den avond ech ter voegde hij zich weer bij hen cn la t. viel algemeen op dat de gastheer gezonder en vroolijker was dan ooit. Veider gebeurde er niets en er is ook sindsdien niets gebeurd, dat dc ont vangst van dien brief in verband kan brengen met de -vreeselijko misdaad. Nadat zijn gasten vertrokken waren, ging Lord Alceston weer regelrecht naar zijn studeerkamer cn beloofde over een half uur bij zijn vrouw to zpllen komen. Van wat er daarna ge beurd is, konden we alleen te weten komen, dat Lady Alceston die haar echtgenoot niet had gezien en hem ook niet naar zijn kamer had hooren gaan, om acht uur haar kamenier wegstuurde om een onderzoek in te gaan stellen. Zo ging onmiddellijk sa men met een lakei naar do studeer kamer, en toen ze de deur niet kon den open maken cn geen antwoord kregen, haalden ze hulp, met het ge volg dat dc deur werd opengebroken en zij het vreeselijko schouwspel to zien kregen van Lord Alceston. voor over geleund op de schrijftafel, zijn kleeren en zijn gezicht vol bloed, en zijn hals van den eencn kant naar den anderen open gesneden. „Hoewel wij natuurlijk op het oogen blik geen verdere bijzohderheden kun nen publicecren, weten we dat er bo- langrijko mc'dedeelingcn ziin gedaan door de huisgonooten aan de politic», maar dat er op het oogeublik nog geen spoor van den moordenaar is. 1 uur 30 n.m. Do particuliere bedien de van Lord Alceston, Philip Neillson, is waarschijnlijk verdwenen, daar niemand vanochtend iets van hem heeft gezien of gehoord.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5