¥IM GEER. ÏLUiSVUOUW1 BEHOEFT DE VOOBJAAaSSCHOOlWAK- MT Z011& TEGEMOET JE ZIEn.yiM" HEIPT HAAR J5WEL ER GEHAKKEL/K DG0H Al HET WERK HEER. Rubriek van den Arbeid. Bureauvergadering van het f.V.V. Oorlog tusschen Rusland en Rolen? .Wij lezen ia liet Volk: Zondag en Maandag heeft een ver- gauumg van net bureau van het l.V'.V. plaats gehad, besproken werd o.ll dc toestand] in hei Roergebied, alsineuo do positie van do vuivnowe ging m Griekenland en Italië. In ver band daarmee is het secretariaat op- gooi'agen zioii tot het internationaal Arbeidsbureau te wenden voor Gr keiand imzuko do censuur, die daarop de vaabeweering wordt gooetend en voor Italië over de vervoegingen en de onvrijheid. Verder verd het Bureau opgedragen tc trachten nadere inlich tingen te verkrijgen omtrent zeer ern stige geruchten, die het bestuur ter oore waren gekomen, over een voorbe raiding tot een oorlog tusschen Bus- land eu Polen, welke oorlog binnen enkele maanden zou uitbreken. DE N, U. M. Een der medewerkers van het Ilbld. schrijft: Hebben wij reeds bericht het besluit van den Baad van Commissarissen der Nederlandsche Uitvoer Maat schappij (N. U. M.), om geen mede werking tc verleenen aaa het streven naar opheffing der maatschappij, wij vernemen, thans nader dat daarbij de volgende overwegingen hebben ge golden. Be maatschappij is tot den kleinst mogelijken omvang teruggebracht. Er is nog wel een directeur, maar die heeft geen salaris van x>eteekenis. Er is voorts alleen nog een typiste, die echter slechts halve dagen werkt. Be kosten van instandhouding der maatschappij beloopen dus slechts een zeer gering bedrag. In goval 'tot liqui datie zou worden overgegaan zou er niets veranderen, ook niets bespaara worden, waarscliijnlijk zelfs niet in de eerst volgende vijf jaren. Want de maatschappn heeft nog zooveel loo- pende zaken, kleine processen en het beheei der voorschotten aan het bui tenland betreffende, dat de liquidatie gei Uiü'ien tijd zou vorderen. Be aandeelhouders,, die (metden Zuivelbond aan het hoofd) vOor op heffing der maatschappij ijveren, doen dit nu wel voornamelijk, omdat zij daarmede de regeering het bestaande apparaat der uitvoerbeienimeruig uit handen nemen willen, maar zij ver gelen, dat de regeering, ongeacht de vraag, of er een apparuat gereed is .om naar voornemen dadelijk te hei pen uitvoeren, in ieder geval die maatregelen nemen zal, welke zij meent, dat de omstandigheden in het belang van 't land zullen eischen. Met de opheffing der N. U. M. berei ken de aandeelhouders-dus geenszins de zekerheid dat geen tijdelijke maat regelen voor uitvoerbelemmering zul len worden genomen. Op grond van deze overwegingen heeft de meerderheid van don Baad van Commissarissen haar bekende besluit genomen. Intusschen verne men wij verdei- dat de aandeelhouders onder leiding van den Zuivelbond hun actie tot opheffing der N. U. M. zullen voortzetten. INTERNATIONALE DUBBELE BELASTINC. Dezer dagen komt te Genève bijeen 'de door den Volkenbond benoemde commissie ter bestudeering van het vraagstuk der internationale dubbele belasting. De commissie bestaat uit prof. E. R, A. Seligman, hoogleeraar aan de Columbia universiteit, te New York; sir Josias Stamp, te Londen; prof, «enator Eïnadi, hoogleeraar te Turijn, en prof. mr. G. W. J. Bruins, hoogleeraar aan de Handels-IIpoge- school te Rotterdam. ■BESCHERMING VAN DE SCHOEN INDUSTRIE. Het verslag van de vergadering van het partijbestuur der S. D. A. P. opgenomen in Het Volk meldt: Over het wetsontwerp ter bescherming van de schoenindustrie vonden besprekin gen plaats, waaruit bleek, dab men unaniem tegen dit ontwerp was. PROV. STATENVERKIEZINGEN. De burgemeester der gemeente Hoo-1 gftveeii ontving op den dag der can- fiidaatstelling voor de Prov. Staten de candidatenlijlst der communisten per post. Het hoodstembureau heeft deze lijst buiten aanmerking gelaten, als zijnde niet ingeleverd overeen komstig art. 40 der Kieswet. Tegen dit besluit was beroep ingesteld bij Ge deputeerde Staten van Drente. Dit college heeft hét beroep afgewezen. EEN SPOORWEGRAAD, Waarschijnlijk, aldus heeft Minister van Swaay aan de Eersto Kamer me degedeeld, is eerang de afkondiging te verwachten van een algemeencn maatregel van bestuur, waarbij de commissie van advies met verbrec- cLing van haar grondslag wordt her vormd tob een tópoorwegraad, die de belangen van arbeid, handel,- land bouw, nijverheid en verkeer ten aan zien van het spoorwegbedrijf zal voor staan- ZAKELIJKE BELASTING OP HET BEDRIJF. De gemeenteraad van Groningen besloot de zakelijke belasting op het bedrijf al te schaffen. De afschaffing wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Januari 1923. DIRECTEUR TOPOGRAFISCHE INRJCHTINC. Met ingang van 15 dezer is aan den lieer J. J. C. van Dijk, minister van oorlog, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van de topo grafische inrichting, onder dankbe tuiging voor de veel belangrijke en ge wichtige diensten door hem in die be trekking aan den lande bewezen. Benoemd is tot directeur van die in richting de heer P. M. Oversluijs, thans onder-directeur, en tot onder directeur de heer R. C. Bakker, thans cartograaf bij de topografische in richting. HET REGEERINCSJUBILEUM DER KONINGIN. Het Centraal Comité der Huldigings commissie 1923 te Amsterdam deelt mede, dat de aubade op den Dam on der leiding van het Aubade-Comité voorloopig is vastgesteld op Donder dag 6 September, 's middags 12 uur en dat zich voor deze zanghulde reeds duizenden zanaeressen en zan gers hebben aangemeld. Ter gelegenheid van deze aubade werd door den heer Ed. Brom een cantate gedicht, waarvan de muziek is gecomponeerd door den dirigent der aubade, den iheor H. J. den Her tog. Met de uitreiking der partituren en partijen zal binnen korten tijd een begin worden gemaakt. DE JUSTITIE BEGROOTING. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer aan gaande de Begrooting van Justitie is het volgende ontleend. Do ondorsoheideno leden, die met hot uitspreken van hun wenschen ten op zichte van dep huwelijkswetgeving beoogen een grondvesten van het huwelijk op an dere beginselen dan die onzer wet, spre ken, naar 's Ministers overtuiging, mot uit naam der meerderheid van het Ne derlandsche volk. Intusschen is de Minister van meening, dat overwogen behoort te worden, w^lke verbeteringen zijn aan te brengen in het huwelijksgoederen recht, een materie, waarmee zich thans de Staatscommissie- Limburg bezig houdt. De verwezenlijking van het denkbeeld om een strafbepaling te stellen tegen hen, die een vuurwapen op een ander aanleg, gen, ook al weten of meenen zij, dat het ongeladen is, is den Minister niet bepaald urgent voorgekomen. De Vuurwapenwet geeft voldoende., ge legenheid om tegen misbruiken van het bezit van een vuurwapen op te treden. De preventieve kraoht eener strafbaarstelling acht de Minister aanvankelijk zeer twij felachtig. De vraag of, ter bestrijding van excessen op het gebied der zoogenaamde premielec- ningen, een wijziging in de bestaande wettelijke bepalingen noodig zal zijn, wordt door den Minister aaD een nauwge zette overweging onderworpen. Het resul taat daarvan kan thans nog niet worden vastgesteld. Tot verdcro inkrimping van de justi tieel® statistiek dient niet te worden over gegaan. Bekortingen en besnoeiingen daarin zijn door den directeur reeds aan gebracht. De voorloopige indruk van den Minister in de instituten van politie- en kinder rechter is, dat van een bevredigend resul taat mag worden gesproken. SCHOOL AFGEBRAND. Te Rot terdam is Dinsdagmiddag één uur brand uitgebroken in een liouten hulpschool staande op een terrein tusschen de Hudson- en Corverstraat. Een werkster ontdekte de brand. IJet hoofd en een onderwijzer snelden de school binnen. Zij hadden nog juist den tijd, om wat tasschen, boeken en andere leermiddelen en eenige vac- cinebewijzen te redden. Daarna moesten zij overhaast de vlucht ne men, zoo snel verspreidden de vlam men zich door de geheele school. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is door het vallen van vonken uit een kachel, die een halven meter van een houten wand was geplaatst. Een uur later was het geheele gebouw afge brand. AFZET VAN SCHEPEN NAAR HET BUITENLAND IN 1922. „De Ned. Merc." bevat een artikel over bovenstaand onderwerp, getee- kend r. 'i II., waaraan het volgende is ontleend: Nederland heeft, over het geheele land verspreid, doch voornamelijk rondom Amsterdam, den Rotter tl am- schen Waterweg te Dordrecht en in ds provincie Groningen, een groot aantal scheepswerven, die gedurende eten opbloei van het bedrijf in de oor logsjaren zich voortdurend hebben uit gebreid en daardoor tlians een groote capaciteit bezitten. Het spreekt we! vanzelf dat de malaise op scheepvaart gebied dadelijk invloed haü op den scheepsbouw; door hot teveel aan schepen werden bijna geen nieuwe op drachten gegeven, «horwegen waren schepen van iedere goedkooper te koop, dan zij konden worden ge- bonzwd. Onze werven hebben zich daar- c-in, behalve mot rep a ra tien, hoofdza kelijk beziggehouden met het afbou wen van vroeger verkregen opdrach ten; alleen in de binnenvaart werd nog wel eens do vraag naar nieuwe schepen vernomen en in een opdracht omgezet. Het groote getal werven maakt ech ter ook, dait de Nederlandsche behoefte alléén aan al die werven geen doend einpiooi zou kunnen verschaf fen. Voor de scheepsbouwnijvea-heid is de geheele afzet van schepen het buitenland van belang. De door Nederlandsche reederijen verkochte schepen worden toch op den duur weer aangevuld cn de Nederlandsche werven verkrijgen altijd het grootste gedeelte van de door die reederijen ;rstrekte opdrachten. Ondanks de bij andere jaren verge leken veel lagere prijzen, is het be drag van de waarde van het uitgevoer de materiaal belangrijk hooger dan het voort fgaande jaar, n.l. f 67.496.307 tegen f 47.106.345 in 192L Verschillen de bijzondere oorzaken hebben hierbij eon rol gespeeld. In het geheel werden 105 zeestoom schepen uitgevoerd met een totale deadweight capaciteit van 309.796 ton (47 schepen met 97.308 ton d.w. in 1921), waar van de totale uitvoerwaar de bedroeg f 52.898.232. Om een goede vergelijking met voorgaande jaren te maken, moeten hiervan 8 passagiers schepen worden afgetrokken, aange zien cfe prijs dier schepen per ton d.w. weinig zegt, en dit doende komt men op een gemiddelde waarde voor de ton d.w. der uitgevoerde vrachtschepen van ruim 140 tegen ca. f 300 per ton d.w. in 1921 en 400 in 192Ö. Dit be drag is nog zoo hoog, omdat de nieuw atgeleverde schepen nog tegen oor- logsprijzen waren gecontracteerd: de in de vaart zijnde schepen deden door elkander slechts ruim 86 per ton deadweight. Van bovengenoemde 105 schepen werden 22 door de Nederlandsche wer ven afgeleverd terwijl de overige reeds de Nederlandsche vljig gevoerd had den, al was dit voor sommige maar voor zeer korten tijd. De acht uitgevoerde passagierssche pen, alle in de vaart zijnde, hielden in de twee groote schepen van den Kon. Holl. Lloyd, indertijd in Duitschland gekocht. Zij droegen met ruim 13 mil- hoen gulden bij >n het totale uitvoer- üedraig.De zes overige waren oude schepen, die reeds dioor nieuwe waren vervangen. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN 60 cenN por rogel. fpife OVERAL 'VERKRyGBAAR Ifl PRACT15CHE STROOI BQSSEK DE LEVER'S ZEEP M* VLAARDIMGEH FABRIKANTEN van LUX Ê.N TWl N K DE JAARBEURS. De achtste Nederlandsche Jaarbeurs is Dinsdag te Utrecht zonder eenige plechtigheid geopend. VALSCIIE RIJKSDAALDERS. Ta den Haag zijn eenige valsche Rijks daalders uitgegeven. Ze zijn hij dia politie gedeponeerd. 'BïNNENSCHEEPVAARTCONGT^.St Ileb vierde Binnenscheepvaartcon,- gres zal op 6 en 7 Juli te Dordrecht worden gehouden. BIJ EEN BERGTOCHT VERONGE LUKT. Verleden week Woensdag is mejuffrouw P. uit Oosterbeek op het eiland Capri, bij Napels, bij een. bergtochtja verongelukt. ONDERSCHEIDING. Men seint uit 's Hertogenbosch aan de Maas bode: Do Prins-Grootmeester van de 3ou- vereine Orde van Malta te Rome, lie eft benoemd tot. Ridder-Groot Kruis in de Nederlandsche Orde van Malta Z. D. M. Mgr. A. F. Diepen, voorzit ter van het Nederlandsch R. K. Huis vestingscomité, ter erkenning van zijn groote verdiensten voor de hulpver leening aan Oostenrijk. VERDUISTERING. Zaterdag nacht is te Kwintsheul ten huize van zijn broeder gearresteerd P. S., gewe zen vertegenwoordiger, van den Han- deJsraad te Berlcel! Hij wordt ver dacht van verduistering van ongeveer f 15.000 ten nadeele van dezen Han- delsraad. Maandagmiddag is hij ge vankelijk naar het huis van bewaring in Den Haag overgebracht. Van hier en daar. DE STAKING IN DE MEUBEL- INDUSTRIE. In den stand van de staking valt over het algemeen weinig verande ring te constateereu. Het aantal sta- kenden wordt op 2000 geschat, van wie ongevee r 1400 leden vau don modernen bond zijn. De overigen zijn m den chr. en r-k. bond georgani seerd en voor een klein gedeelte on georganiseerd. De moderne organisatie heeft be sloten de ongeorganiseerde stakers oiet aan hun lot over te laten, doch bun 3/4 Van de uitkeering die voor leden geldt, te verstrekken. De re glementaire uitkeering bedraagt voor gehuwden van 15.50 tot f 13".en 0.75 voor ieder kindvoor onge- huwden van f 13 tot f 14. Te Den Haag gingen Dinsdagoch tend eenige kruiers en pakknechten, werklieden die aldus slechts zijde lings bij het meubelmakersvak betrok ken zijn, ook in staking. De staking heeft zich echter niet over meer werkplaatsen uitgebreid. Te Wageningen heeft het geheele personeel van do Nederlandsche Stoomhoubdraaierij en Meubelfabriek, 60 man, heb werk gestaakt. De di- ïectie wil in het nieuwe collectieve arbeidscontract de bepaling zien op genomen, dat, indien de wetgever een langere werkweek dan nu geoorloofd is, toelaat, zij die in haar bedrijf kan invoeren. De werknemers daarente gen willen voor minstens één jaar den 8-urigen werkdag zien vastgelegd. Een loonsverlaging van 10 hebben zij /oneens van de hand gewezen. Tot heden wordt te Apeldoorn, Zaandam en Steenwijk, waar ook loonsverlaging was aangekondigd niet gestaakt- UIT MET BAKKERSBEDRIJF. Men schrijft van werknemerszijde aan het Hbld. Van 5 Maart af zou de nieuwe Ar beidsregeling voor het Bakkersbe drijf, vastgesteld door de Werkge versorganisaties met de R.K., Chr. en Neutrale organisaties, doch door den Algemeencn Bond van Arbeiders n het Bakkers-, Chocolade- en Sui- kerbowerkingsbedryf, wegens de ma- terieele en moreele „verslechterin gen" niet geteekend, worden inge voerd. Gebleken is echter, dat een groot aantal werkgevers in Amsterdam niet instemmen met deze nieuwe regeling, omdat de huidige bedrijfsverhoudin gen geen aanleiding geven, om thans wijziging in de arbeidsvoorwaarden te brengen Vandaar dat een niet onbelangrijk aantal groote én kleine patroons met den Algemeencn Bond regelingen hebben getroffen, tob handhaving van de arbeidsvoorwaarden en zulks door schriftelijke Verklaringen bevestigd hebben. Volgens de gegevens bij het bestuur in den Algemeencn Bond ingeko men, zijn j.f. Zaterdag, den eersten dag der nieuwe loonbetaling, bij meer dan 50 der bedrijven de „verslech teringen" niet ingevoerd. Het bondsbestuur heeft in zijn Maandagmiddag gehouden vergade ring beslóten, tegen die werkgevers die de verslechtenrigen" hebben in gevoerd, hetzij door staking of door sterke openbare actie op te treden. DE ARBEIDSTIJD VAN P. EN T-PERSONEEL. Het vakgroepbestuur „Bestellers" ra den C. B. P. T. T. heeft in zijn Maandag te Zwolle gehouden verga dering in verband met de vele en her haald ingekomen klachten van het be stellend personeel tegen de verlen ging van den werktijd tot gemiddeld 8 1/2 uur per dag, een motie aange nomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de ernstige verslechtering en geconstateerd wordt, dat deze groep van personeel met de meeste kracht daartegen zal blijven strijden, ten einde te bereiken, dab de wettelijke acht uren-dag voor het geheele P. en T.-personeel zal gelden. Uit de Pers. TIJDELIJKE BEPERKING VAN DEN INVOER VAN SCHOENEN, Naar aanleid) na van het aan hangige wetsontwerp houdt in een vlugschrift van de vereenig'mv „Het vrije Ruilverkeer" prof. mr. D. van Blom, een pleidooi voor de handha ving vau het vrijhandelsstelsel, ook thans. Schrijver legt er nadruk op, waarmede, naar zijn meening. pro tectionistische s'elsels altijd eindi gen Met verscherping der tegenstellin gen tussoheu de volkenmet verscher ping ook. bij elk voile, van de tegen stelling tusschen de verschillende volksgroepen, van den socialen strijd «usschen de arbeiders, die hooger loon hoge eren omdat het leven duur der is geworden, en de werkgevers, die terecht of ten onrechte pogen, hieraan te ontkomen. Een ontwik kelingsgang. In bijzonderheden ver schillend naar plaats en tijd, In de hoofdlijnen alom dezelfde. Tenzij (in het geval, dat thans ons bezig houdt) de regeerfing tnder daad weet vast te houden aan liet aanvankelijk beperkte plan van ba- scherming -uitsluitend tegen valu ta concurrentie. Maar dan ontgaat zij nimmer het gegrond verwijt van bevoordeéllne van den een ten koste van den ander. Doch waarom zou het in Neder land thans anders gaan? Men zou het aan onze protectionistische me deburgers waarlijk niet kwalijk mogen nemen, zoo zii trachten na van de regeering één vinger te heb ben gekregen, de gansohe hand te grijpen. Het stelsel zelf dringt hier toe haast automatisch. En hierom, gaat hij voort, is er volop grond, te twijfelen aan de tij delijkheid der thans beoogde bescher ming. Wij nemen gaarne aan, dat velen die haar vragen in gemoede overtuigd ziin, dat na ecnigen tijd tot het vrij- hanldlelsstéi&eül kan worden terugge keerd. Maar de kans dat zij hierin ernstig dwalen ,is zoo groot, dat aan hun streven geen voetbreed gronds mag worden afgestaan. Zelfs zoo het zeker was, dat de be scherming de grenzen van verweer tegen valuta-concurrentie niet zou overschrijden, zelfs dan ware inwil liging van het verlangen misptaafete Want het beoogde doel zou "iet worden bereikt; integendeel, het zou steeds verder terugwijken. Deze mogelijkheid van beperking tot valuta-ooncurrenti c edhlter is niet zeker, is onwaarschijnlijk. Waar schijnlijk is. dat ook ditmaal de be scherming zich zou uitbreiden als do bekende olievlek op het st.uk papier. En hoe verder zii zich zou hebben uitgebreid', des te meer belangen zouden met het stelsel zijn samen gegroeid. En des te moeilijker zou 't ziin. halt tq maken en tertig te kee- reu. Het economisch leven in Neder land zou van het steecis ingewikkel der geworden protectionistisch stel sel dermate afhankelijk zijn gewor den. dat het niet dan met de uiterste m^ere daarvan zou kunnen worden losgemaakt-, en elke poging hiertoe zou stuiten op hardnekkig en be grijpelijk verzet van hen, die hierdoor hun belangen bedreigd zagen". In het verdere gedeelte van liet geschift betoogt prof Van Blom, dat. protectie in wezen is: belasting. Op te brengen, schrijft hij, door al len ,die meer dan vroeger betalen voor de producten der beschermde bidraven. En od te 'brcnceii aan wie? Slechts voor pen gering deel aan het lands bestuur zelf, toch de natuurlijke hef fer van belastingen in het algemeen belang; slechts voor dat deel. het welk in den vorm van invoerrechten aan d'e grenzen betaald wordt en dat de protectionist zoo klein mogelijk moet wenschen omda". elke gulden, betaald aan invoerrecht, bewijzen zou. dat trots dit invoerrecht teolx goederen van vreemde herkomst we ten binnen te komen, dat dus de be scherming in zooverre haar doel heeft gemist. Op te brengen derhalve in hoofd zaak aan particuliere bedrijven in -den vorm van hoogere prijzen. Op te brengen, bij invoerverbod, zelfs uitsluitend in dezen ondraitf- iijken vorm. Dit beteokent dus"belastingen, ge heven ten voordeele niet vun het al gemeen. maar van particulieren. Een door en door verderfelijke belasting- sóórt. COLLECTIEF CONTRACT IN DE TYPOGRAFIE. Het collectief arbeidscontract In do typografie is Dinsdagmiddag door het hoofdbestuur van den a'gemea- nen Noderlandfechen Typografenbond onderteekend, zoodat thans de Collec tieve arbeidsovereenkomst m het be drijf in haar geheel hersteld is. Varia. In het jaar 1922 is te Rotterdam een totaalbedrag van f 3.064.S21.il aau werkloozenonderateunlng uitge keerd. Nam- de Tijd verneemt is op alle steenfabrieken tusschen Zutphen en Arnhem de uiteluiling geprocla meerd. wegen een uitgebroken sta king op dc steenfabriek der firnia V an der Doo te Dieren. Voor de met 1 Mei vacecrende "betrekking van machinist aa.n het pompstation te Wezep van de drink waterleiding der gemeente Kampen, hebben zich niet minder dan 202 sol licitanten aangemeld. Gedeputeerde Staten van Zuide Hottand hebben hun goedkeuring onthouden aan liet raadsbesluit der gemeente Hilligersbepg tot het ver halen van de verschuldigde pensioen bijdragen op de gemeente-ambte naren. De conferentie onder leiding van den burgemeester orn tot een oplossing te komen, inzake de export- slagersstaking tc Harlingen, heeft tot geen resultaat geleid- De staking duurt nog steeds voort. 2 uur n.in. Er is een bevel tot in hechtenisneming uitgevaardigd tegen Nelllson. die er van verdacht wordt schuldig te zijn aan den moord op zijn meester, Lord Alceston. De schuldige is nog niet gevonden. 4 uur n.ni. Het is nu vastgesteld dat Neil.son verdwenen is. De politie doet alle mogelijke moeite om zijn spoor te vinden en is vol hoop. De overleden graaf was de derde zoon van den Graaf Alceston, van wien hij den titel en de bezittingen erfde. In zijn jeugd was hij officier hij dc lijfgarde en vocht mee in den Krimoorlog. Na den dood van zijn tv.ee oudere broeders, ging Lord Al ceston uit het leger en mam zijn zetel in het Hoogerhuis in. I-Iij wijdde zich uitsluitend aan de politiek. Den Mat sten tijd werd zijn naam genoemd al3 mogelijke opvolger van Lord llolm- dene In hel Kabinet. Hij was gehuwd met Lady Margaret Agnes, de eenige dochter van den Graaf van Logie- buni ni Iaat een eonigen zoon achter, Lord Bernard Clanavon, die van hem titel en bozil.ingcn erft". Er onder, bijna n hel niet zinkend door zulk een vreeselijke gebeurtenis als een moord op een graaf, stond een kort berichtje: „Kort voor het. ter perse gaan be reikt ons het bericht van nog ecu an deren onlzettenden moord in de Rid del! Straat. Toen zij als naar gewoon te door do eigenares van het huis, waar zij een kamer had gehuurd, ge roepen werd, ontdekte men dat een vrouw.bekend onder den naam van Mary Ward, dood "op haar bed lag en met een scherp voorwerp in het hart gestoken was. Het is bekend dat de vrouw den vorigen avond achtereen volgens door drie mannen bezocht is, waarvan de laatste haastig weg ging, maar er is geen geschreeuw gehoord en niemand dacht aan een misdaad. Het is niet bekend of een van de an dere kamerbewoners in staat is een beschrijving te geven van de- mannen die do overledene bezocht hebben. Mocht dit niet zoo zijn dan schijnt de mogelijkheid groot dat dit weer een nieuwe toevoeging is aan de lijst van onopgeloste misdaden in deze buurt. Op het Oógenblik zijn wij nog niet in staat om met zekerheid te zeggen of er eenigen grond bestaat voor do ver onderstelling dat deze laatste moord door dezelfde hand en met hetzelfde doel is gepleegd als andere in deze buurt, daar de politie over deze zaak zeer terughoudend is". En zoo hadden de Londenaars dien avond sensatie genoeg om over te pro- ten in kroegen en sociëteiten, treinen en omnibussen, in restaurants en op hoeken van straten. Twee moorden in een nacht en allebei even geheim zinnig! Iedereen had er zijn opinie over en min of meer dwaze theorieën. Een millioen menscheu praatte over dit eene onderwerp, en noemde ach tereenvolgens den naam van den graaf en van de vrouw. Zoo wordt men na zijn dood beroemd! In zijn slaapkamer op witte lakens, en bestrooid met bloemen lag het lijk van Bernard, graaf van Alceston, en op een oude stroomatras, nauwelijks bedekt door een kapotte vuile deken, lag de vrouw die zich Mary Ward had genoemd. Bij hem rouwden de men scheu tenminste in naam, en uitten op luidruchtige wijze hun verdriet en voor haa,r was er niemand. Maar wat deed het er tenslotte toe. Orn hem, evenals' om haar, draaide de groote wereld van Londen, vol ver driet en ondeugd, genotzoekend, geld- erkwistcr.d en (ds er al meer over haar gepraat werd dan over hem, als er meer tranen vielen op zijn sneeuw witte lakens dan op haar oude deken wat deed het er toe? Wie won er leis mee? EERSTE BOEK. HOOFDSTUK I. Lord C 1 a n a v o n 's r e i s g e - n o ct. „Ik vind u een amusant type". De man die aldus werd aangespro ken, bloosde, alsof hij eenigszïns be- leedigd was door den beschermenden toon. waarop deze woorden gezegd werden. Maar zijn ontstemming duur de niet lang, want hij antwoordde la chend: „liet, doet me plezier dat u dat vindt veel plezier. Het gebeurt niet lede ren dag. ziet u, dat een arme kerel als ik de kans krijgt om een mjTord te amuseeren". Mylord trok de wenkbrauwen op, maar daar hij geen spoor van sarcas me in den toon van den ander kon ont dekken, schreef hij het toe aan een zekere zucht om met deftige lieden in aanraking te komen. Hij ging w.at meer in den hoek zitten van de eer ste klasse Coupé, waarin zij de eenige twee passagiers waren en zweeg een poosje, terwijl hij doelloos met zijn vingers tegen de ruiten tikte. „Moe wist u mijn naam?" vroeg hij plotseling, terwijl hij zich weer tot zijn modepassagier wendde. „li; zeg niet dat ik die wist", was het antwoord. „Ik hoorde op de boot, dat uw bediende „Mylord" tegen u 7.oi en er staat een kroontje op uw taselï, tenzij mijn oogen mij bedrie gen, wat ze zelden doen. Voila. tout!" „Is ii dan ook van Calais gekomen? Ik luid u niet gezien". „Waarschijnlijk niet. liet zou hcei vreemd geweest zijn als u mij wel ge zien had, want ik was voortdurend in mijn hul". „Zeeziek?" informeerde, mylord, c-en beetje geringschattend. „Ja, zeeziek", stemde zijn vis-h-vïs dadelijk toe. Ik ben nog nooit over gestoken zonder zeeziek te worden". Hot openhartige van deze bekente nis miste zij'n uitwerking niet. Hoewel mylord veel van zeilen hield en nooit zeeziek was en een gezonde minach ting had voor zulke dingen, glimlach te hij goedig. „Dat spijt me voor u. Ik ben het zelf eens in de Golf van Biscaye go weest toen ik elf jnnr was, en ik heb het nooit vergeten. Een afschuwelijke gewaarwording. Hel, verschil tusschen de beicle man nen. die toevallig met elkaar in aan raking ^gekomen waren op weg van Dover haar Charing Cross, was heel merkwaardig. Mylord was een typi sche jonge Engelsche aristocraat., Jang met een prettig gezicht., ietwat ver brand door de zon, regelmatige, trek ken cn eon eenigszins vage uitdruk king op ziin gezicht, zooals, men veel aantreft bij jongelui' uit do hoogste kringenclie niets te doen hebben en dio misschien nog meer opviel door liet feit dat hij voor een van zijn blau we oogen een monocle droeg. Hij was gekleed in een licht geruit reispak, een geklemd overhemd, en een klein bosje viooltjes in zijn knoopsgat. Ilij droeg geen handschoenen cn zijn han den waren wel goed gevormd, maar hard cn bruin. Een veel gebruikte ta bakszak lag open naast hem, waaruit liij kort te voren de pijp had gevuld, die hij nu rookte. Over het geheel ge nomen was zijn verschijning aristo cratisch, maar hij had tegelijkertijd iets van een bohémien. Zijn reisgenoot was een geheel an der type. Zijn haar-en snor, die eens pikzwart geweest waren, zaten nu voL grijze haren en vin kleine ovale ge zicht was rimpelig. Hoewel hij geen bijzonder opvallend gezicht had, wa ren zijn ti\KKen bescnaafd en zijii hoog© voorhoofd en groote, heldere oogen gaven hem eenigszins het aan zien van een student, maar zijn ïuste- looze, weinig ernstige, gedrag «prak dat weer tegen. Zijn manieren waren niet erg gunstig afwisselend 2©umv- achtig en nieuwsgierig, onverschillig en gedwongen. Hij was slecht, bijna slordig gekleed en een aantal kleinig heden aan zijn persoon en kleeding stonden zijn reisgenoot niet aan. Maar hij had een paar grappige verhalen verteld en was heel amusant geweest zonder opdringerig te zijn, en Lord Clannivon die reizen en alleen zijn tweo heel vervelende dingen vond, was dezen vreemdeling dankbaar, dat iiij hem op deze eentonige reis wat. afleiding bezorgd had. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6