Rubriek vari den Arbeid. De tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk. De Regeering wenscht geen afstand te doen van hst stelsel van vrijhandel. Voorloopig geen maatregelen voor andere industriën. Geen belangrijke prijsstijging verwacht. Klompen vallen buiten de wet. Do Memorie van Antwoord is verscho nen op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer bctreffecdo het wetsontwerp, hou dende tijdelijke beperking van den mvoer van schoenwerk. Het volgende is or aan ontleend „Het kan niet worden ontkend, dat het wetsontwerp inderdaad in strijd is mot de theoretische beginseleu van don absolu- tcn vrijhandel, vermits het beoogt eer. bepaalden tak van industrie tijdelijk te be schermen tegen een doodonde concurren tie. Zulks wil evenwel niet zeggen, dat de rageering daarmede van het stelsel zelf aou wensehen afstand te doen. De indiening van het wetsontwerp geeft daarvan allerminst blijk. Vrijheid van handel behoort regel te blijven. Slechts in bijzondere gevallen als het onderwcrpelijke is een tijdelijke be lemmering van den invoer te rechtvaar digen. Het vorenstaande sluit niet in, dat van een indiening van een overeenkomstig ont werp ten behoeve van industrieën nimmer sproke zou kunnen zijn. Indien mocht blijken, dat in een an deren tak vnn nijverheid de toestand van dien aard zou worden, dat verarming eener bepaalde streek hiervan het gevolg zoude zijn en dus ingrijpen van overheidswege mede tot behoud dier industrie op ge zonde basis mogelijk en noodzakelijk zou ïijn, dan zul dc minister niet aarzelen daartoe dc nuodige voorstellen te dociv. Vooralsnog is hem evenwel de wensche- lijkheid van een verder ingrijpen nog niet voldoende gebleken. De minister zet dan uiteen dat er inder daad van een noodtoestand in de schoe nenindustrie sprake is en dat hem niet ge bleken is dat thans reeds ccn prijsstijging van bcteekenis zou. hebben plaats gehad Mocht echter blijken, dat in de toekomst een prijsstijging onnoodige afmetingen gaat aannemen, dan zal dit onmiddellijk beantwoord worden niet het ruimer open stellen van de mogelijkheid van invoer. Daar dit vaststaat, vreest de minister in derdaad geen ongemotiveerde prijsstij ging. De belanghebbenden zijn bij voor baat voor de gevolgen gewaarschuwd. Van eenige afneming van den schoenin- voer ten gevolge van de stabiliseering en de daarop gevolgde stijging van de mark is den minister niet gebleken, hetgeen hij nader met cijfers omtrent den totaal in- voej van schoenwerk en den invoer van schoenwerk uit Duitschland aantoont. Overigens zon de minister zich niet gaarne aan voorspellingen wagen in zake het te verwachten prijsverloop in het bui tenland. Het is natuurlijk geenszins on mogelijk aat de stabiliseering en stijging van buitenlandsche valuta zal blijken op den duur zoodaaigen invloed op den in voer hier te lande uit te oefenen, dat aan een belemmerenden maatregel geen be hoefte meer bestaat. Voorshands schijnt die invloed evenwel nog niet bijzonder groot cn in elk geval niet groot genoeg om den minister te be wegen het wetsontwerp terug te nemen. Gelijk hij den toestand thans ziet, bestaat er daarentegen alle aanleiding, zoo spoe dig mogelijk tot beperking van den invoer' pver te gaan. Naar de meeyng van den Minister be hoeft in de eerste maanden ten gevolge van de beperking van den invoer, geen be langrijke prijsstijging te worden verwacht omdat de verkoop van de voorraden goed- koope buitenlandsche schoenen voldoende prijsdrukkend zal werken, terwijl voorts door een, zij het beperkter, invoer van goedkoop schoenwerk zal worden hereikt, dat deze concurrentie zal blijven bestaan. Het komt voorsbands den Minister niet gewensoht voor den invoer van zoolleder te beperken, omdat een mogelijke prijsver- hooging, hoe gering ook, direct den kost prijs van het schoenwerk verhoogt. Zijn bijzondere aandacht blijft echter op de zen tak van nijverheid gericht. Het was inderdaad niet do bedoeling, 'dat ook klompen onder de werking der wet zouden komen te vallen, in verband waarmode bij nota van wijziging de minis ter dit duidelijker in art. 1 heeft doen la ten uitkomen. DE DUITSGHE KEIZER ALS EXPOSANT OP DE UTRECHTSCHE JAARBEURS? Men schrijft uit Doorn aan het HbkL: Voor de opening van de jaaxbeur» haddon we een der bekend» auto's van het Huis to Doorn aJ eens ln d» nabijheid van hot jaarbeursterrein aangetroffen zonder dat zulks onze aandacht boeide. Den tweeden da# van de huidige jaarbeurs zagen wo de bekende Mercedes met den keizer lijken chauffeur met de voornaamste leden van het Hof weer bij het jaar- beursterrein, cn kort daarna doen wo de ontdekking dat in ©en der gebouw tjes in de rij die de afsluiting vormt van het bezette en niet-hezette deel van het Vreadenburg, stand 175 ter Hoogte van Hótel Noord-Brabant, eene expositie in ingericht van Por- celein- en Majolica^-kunstwerken, waar we niemand minder dan den Hollandschen secretaris van den Öuittschen keizer, den heer P. Peere boom als verkooper aantroffen. De stoffage en meubileering van den stand deed zeer sterk aan hot Huis Doorn denken. 't Bleek 't bekende Cadinerfabrikaat te zijn uit de voormalige keizerlijke fabriek te Berlijn. Over 't algemeen forsche modellen vazen, hoofdzakelijk in drie dessins. Hollandsche modellen zou men het kunnen noemen met Perzische, Egyp tische en Grieksche motieven,artistiek en goed uitgevoerd. Alles was particulier en voor den handel geprijsd met eenigszins onre gelmatige winstmarge. Als vertegenwoordiger stond aan gegeven Th. Rockstroh, Zandvoort. In het, bijvoegsel en aanvullingsblad van den catalogus staat deze naam ook zonder aanduiding van het Cadï- ner fabriek aangegeven. Op het secretariaat van de Jaar beurs bleek men niet te weten dat het „Cadiner" fabrikaat op de Jaar beurs aanwezig was. DE GEMEENTEFINANCIEN VAN EMMEN. Het blijkt langzamerhand zoo schrijft men aan het „Hbl." uit de Drentsche ve nen dat de armoede der gemeente F.in men, waar in du gemeenteraadsrergaderin gen zoo luide is gejammerd en als gevolg daarvan zooveel is geschreven in dag- cn weekbladen, gelukkig aan 't afnemen is. In de jongste raadsvergadering deelde de burgemeester terloops mede, dat er teeke nen waren dat de financieels toestand van de gemeente verbeterde, bij de behan deling van dc begrooting, dienstjaar 1923, die nu eindelijk aanstaande is, zal wellicht blijken, hoe het er zoo ongeveer bij staat. De hoofdelijke omslag over hot voorlaat ste dienstjaar is wel is waar lang niet vol ledig binnengekomen, doch levert niette min reeds, naar men mededeelt, een be drag van ongeveer twee honderd duizend gulden boven de raming, waarmee men bij de begrooting indertijd rekening heeft ge houden. Men wordt dus nu nog verrast met een gToot overschot op den dienst over het betrokken jaar! Het belastbaar inko men is, sedert de heffing aan hc-t Rijk is overgedragen, aanzienlijk verhoogd, ver geleken bij voorgaande jaren, mot hc-t ge volg, dat dc bronnen over do laatste dienstjaren rijkelijker vloeiden. Wethou der Gorter, die steeds een meer optimis- tisehen rijk op de gemeentefinancién had het hoofd der gemeente en andere leden van het dagclijkseh bestuur, wordt door den loon der zaken tot zekere hoogte in het gelijk gesteld. Met de verbetering van den finnncieelen toestand der gemeente zal waarschijnlijk ook haar crediet eenigermate terugkeeren, dat door al het geweeklaag geheel ver dwenen was, naar bij de jongste uitge schreven leening bleek. Intusschen zal men bij de beoordeeling situatie, waarin we hier thans zijn geraakt ia aanmerking dienen te nemen, dat het ruime overschot van een deel ook te dan ken is aan het, hooge .hfjfungsperceplfige waaraan dc belastingbetalers hier waren onderworpen en dat van meenigeen zware offers vergde, zwaarder dan ergens anders aan den fiscus werden gebracht. BRANDSTICHTING. Als ver dacht van brandstichting op j.i. Woensdag in de heidegronden, gele gen nabij de Woeste Hoeve tussciien Arnhem en Apeldoorn, zijn door de Apeldoormche politie twee lG-jarige jongens, T. van L. uit Eerbeek en i', van L. uit Loenen gearresteerd. Een van hen heeft zijn schuld aan de brandstichting bekend, waardoor 8 H.A. heidegrond, deels aan de ge meente Apeldoorn, deels aan baron Delcourt behoorende, werden ver nield. RIJKSKEURING VAN DE AUTO OMNIBUS? Volgens de wet van 1880 wordt voor het in werking brengen van een openbaar middel van vervoer van personen en goe deren geen voorafgaande vergunning ge vorderd. De dienst mag evenwel niet aan vangen alvorens de rij- of vaartuigen door of vanwege het bestuur der gemeente, waar het hoofdkantoor der onderneming is gevestigd, met het oog op de veiligheid der reizigers zijn goedgekeurd. Nu deif laatsten tijd alom automobiel- omnibusdiensten in exploitatie worden ge bracht, waarbij met een keuring door de gemeentelijke overheid wordt volstaan, is bij den Minister van Waterstaat de vraag ter sprake gebracht of het, om deze keu ring op genoegzaam deskundige wijze te bewerken geen aanbeveling zou verdienen, haar van Rijkswege ta doen plaats hebben; zulks wijl wellicht niet alle gemeente besturen wien het aangaat, de beschikking hebben over voldoend» technisch onder legde adviseurs. De Minister vraagt thans over deze aan gelegenheid het oordeel van Ged. Staten der Provinciën en van de gemeentebe- INGEZONDEN MEDEOEELINCEM h 60 cenfa per regel. A.J.P.'s EIERPUDDIKG MET VRUCHTEN DE FIJNE PAASGHPUDDING DE KERK EN DE DRANKBESTRIJ DING. Naar men aan he: N. v, d. D.- meldt, is Enkrateta, Bond van Prot. Christ, Drankbestriidersvercenigingen en de Nat. Christ. Geh. Onth, Verceniging, bezig- pogingen te doen om de georga niseerde kerken meer dan tot dusver te betrekken in den strijd tegen het alco holisme. Daar in Art erika voor dien strijd zulk een knie - stoot is gege ven, juist door de kerk.n, acht men ook hier den tijd gekomen de kerken haar roeping in dezen te doen beseffen. Er zal een commissie worden gevormd uit bekende mannen en vrouwen op ker kelijk gebied, om de zaak ter hand te nemen. Het ligt in de bedoeling aan de Sy noden van verschillende kerken een bro chure te zenden van ds. Van Krevelen, den bij uitstek deskundige, waarin iets over het werk der kerken in Amerika wordt verteld, en waarin enkele lijnen worden aangegeven, waarlangs ook ten onzent door de kerken de Christelijke drankbestrijding zou kunnen worden ge. steund. DOODELIJK MOTORONGELUK. Een motorrijder, die in de Czaar Pe terstraat- tc Amsterdam door 't schok ken van de machine van zijn motor rijwiel werd afgeworpen en met zijn hoofd op de straatsteenen terecht kwam, is, na overbrenging naar hel O .L. Vr. Gasthuis aldaar overleden. VOETBAL-ONGELUKKEN. Op voetbalterrein aan den Veldweg en den Amstelveensclienweg te Amster dam kregen 2 spelers een onderbeen- fractuur. Zij werden naar .het Bin- nen-Gasthuis vervoerd en daar opge nomen. C. F/1. E. VAN LÖBEN SELS. In den ouderdom van 76 jaar is te Auerbach overleden Constant Maurits Ernst van Löben Seis, gep. generaal-ma- joor der artillerie, oud-lid van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal, offi cier in de orde van Oranjc-Nassau. HET GESCHIL COLLY—WIJNKOOP. „Het Volk" had andermaal een on derhoud met den heer Colly. Wij ontlee- nen er her volgende aan - Maar zoudt u ons vroegen wij dep heer Colly nu niet kunnen raedc- deelen, welke redenen de heer Wijn koop heeft om u ui; Amsterdam en uit het actieve partijleven verwijderd te houden? v Vooralsnog -ra ik daar niet nader op in, antwoordde de lieer Colly, maar wei wil ik u zeggen, dat hij daar zeer bij zondere redenen voor heeft. Hij. treedt zoo tegen mij op, sinds hjj weet, dat ik verschalende zSten niet onder mij zal houden. Zaken, voor hem zoo bezwa rend, dat hij grootc kans loopt daarvoor uit de derde Internationale te worden gezet. - Is het u bekend, dat thans omtrent de oorzaken van het conflict verschillen de .geruchten loopen? Men vertelt o.a., dat u geruimen tijd geleden, toen he'i voortbestaan van dc „Tribune" door fi nancieel© moeilijkheden ernstig werd bedreigd, met Loti de Visser een bezoek hebt gebracht bij Broekhuys in Rotter dam cn dat met steun van deze de „Tri bune" voorloopig op de been w ordt ge houden. De wijze, waarop du geschiedt, zou, naar men zegt, oneenigheid tusschen partijgenooten en partijleiding hebbea verwekt. Ik kan, aldus den heer Colly, daar op slcchtj dit antwoorden, da' ik per soonlijk met den heer Broekhuys nooit in verbinding heb gestaan. Aan het bij eenbrengen van het tekort, opdat fctó congres zou kunnen doorgaan, heb ik niet medegewerkt. Ik heb mij ook in geen enkel opzicht bemoeid met de Broekliuys-advertenties, ook niet met de voorschotten, die daarop zijn ontvangen. Is liet dan misschien juist, dat de oneenigheid tusschen u en den heer Wijnkoop vciband houdt met een door iV van de Communistische Centrale uit Berlijn medegebrachte gift, bestemd als steun voor de a.s.- Gemjenteraadsver- kieziugsactie? Ook dit is pure laster, verzekerde ons de heer Colly met nadruk. Als ik in het buitenland was, heb ik nog nooit één cent voor de Partij ontvangen. HET DUITSGHE VISUM. Het centraal bureau der Ned. Reisver- eeniging heeft van een paar hotelhou ders in den Harz in Duitschland beves tiging ontvangen van het bericht, dat pasvisa slechts zullen worden ge geven roer dringende zaken of ziekte. D<j hotelhouders spannen alle krachten in om de regeering te bewegen van dit besluit terug te komen, en hebben dus verzocht nog niets aan mogelijke reis plannen te veranderen. Mocht echter de regeering voet bij stuk houden, dan zouden de hotelhouders er toe overgaan hun zaken te sluiten. HET RECEERILC3JUBILEUM OER KONINGIN, Te Rome is, naar vandaar aan De Tijd wordt gemeld, onder de daar ver blijvende Nederlanders een Comité opge richt met het doel bijdragen in te zenden voor het nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin, ter gelegenheid van Haar regeeringsjubileum, DREIGBRIEF. Met bedreiging, van liet huis in brand te zullen ste ken en desnoods moord t,e plegen, wanneer niet binnen 10 minuten een geldsom op de drempel dep buitendeur beschikbaar gesteld werd, werd des avor/ds een brief in de bus geduwd van de villa Cornelia te Zuid-Beijer land, bewoond door mevr. de wed. J de Reus. De brenger heeft zich na het in de bus werpen direct verwijderd, het geen werd opgemerkt door de zich op de bovenkamer bevindende huisgenoo- ten. Van deze gelegenheid maakte de I dochter des huizes ijlings gebruik om naar de op geruimen afstand van dc villa wonende buren te snellen en hulp te halen. De dader, inmiddels terug geko men, lichtte met een zaklantaarn de omgeving af, doch koos het hazenpad, toen de dochter met de hulp kwam. opdagen. Van hier en daar. De bindend verklaring der collectieve arbeidsovereenkomsten. Een groote meerderheid In den Hoogen Raad van Arbeid er voor. Bedrijfsraden in eenigo takken van industrie. De I-Iodgê Raad van Arbeid heeft Zaterdag de bespreking van biet prac- advies van zijn commissie XII over vraagpunten 'betreüfende bedrijfsor ganisatie, enz. voortgezet en geëin digd. De Raad heeït besloten, daft prae-advics aan den minister van ar beid, handel an nijverheid toe te zen den met een brief, waarin dc Raad zonder over elk onderdeel van het praeadvies een oordeel uit to spreken omtrent enkele concrete, in hot praeadvies in grote trekkcin aangege ven, wettelijke maatregelen, uitspraak zou doen. Tevens zouden in dien brief eenige algemeene beschouwingen ■oirden opgenomen, die eenige leden met de bespreking van die concrete plannen wenschteu te doen vergezeld inn. Een groote meerderheid in don Raad (236) achtte een wettelijke regeling, welke de mogelijkheid opent tot de verbindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten in. den geest van paragraaf 6 vajn bijlage 1 van hut praeadvies van 6ommis6ic XII wen-, schelijk. Onder de leden, die ten aan-: zien in de minderheid zijn gebleven, behoorden de vertegenwoordigers veei de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de Vereentging 'van Neder- landsche Werkgevers, de Vereeniging tot behartiging van de belangen der Limburgsche mijnindustrie en de S-cheepvaartvereenigingen Noord en Zuid, De denkbeelden van een wettelijke regeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, in den geest van bijlage 3 van het genoemde praead vies (het ontwerp van prof. Veraart) en van een wettelijke regeling, van de ondernemingsraden, met bevoegdhe den in den geest van die, welke in heft praeadvies worden opgesomd op de bladzijden 57 en 58, konden in den Raad geen meerderheid verkrij gen. In den Raad werd echter een meer derheid (19—7) gevonden, die als haar oordeel uitsprak, dat afgezien van de genoemde plannen de overheid toch in ieder geval thans geroepen is tot het nemen van een aantal maat regelen, die bevorderlijk kunnen zijn voor den vrede in het bedrijfsleven en die kunnen dienen om de zoo ge- wenschte decentralisatie bij opbou wing en uitvoering van de sociale wet geving te verkrijgen. Deze leden meenen, dat thans bij de wet zou kunnen worden voorbereid de instelling van bedrijfsraden in 41c takken van handel, nijverheid, trans port en landbouw, waar reeds gerui men tijd sprake is van regelmatig overleg tusschen de organisaties vühi werkgevers en werknemers, welke be drijfsraden tot laak zouden krijgen, mede te vverkofn aan da uitvoering van de sociale wetgeving en het ge ven van adviezen terzake van hun bedrijf aan den minister en aan de vahvereemgingen. Komt een wettelijke regeling om trent het stellen van algemeen bin dende regels ten aanzien van de ar beidsvoorwaarden in een bepaald be drijf tot stand, dan zouden die raden bovendien den minister omtrent het stellen van die algemeen bindende re gels moeten adviseerein en niet dc rechtspraak betreffende de uitvoering van die regels worden belast. De brief van don Raad, waarin deze verschillende uitspraken nader zuilen' vvprden ontwikkeld en gemotiveerd, zal eerlang gepubliceerd worden. VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. Sinds geruimen tijd is er onder het treinpersoneel groote beroering van wege de opeenvolgende maatregelen, welk» de directie der NederUundsche Spoorweg' m meent te moeten nemen wat betreft de bediening van de per sonen- ert goederen treinau. Deze maatregelen komen hier op neer, dat toenemende hoeveelheid hoofdconduc- teurs, conducteurs cn arbeiders-rem mers aan den treindienst, onttrokken worden en bij andere dienstvakken te werk worden gesteld. Hoewel het hoofdbestuur van de Neder! andach© Vereentging van Spoor- en Tramwegpersoneel reeds herhaaldelijk moeite deed om meer re kening te doen houden met de belan gen vuil liet treinpersoneel, bleef er niettemin, zoo lezen wij in het Hbld., mg zooveel reden tot misnoegen en bezorgdheid, dat de Nederlamdsche Vereer iging het neodig achtte een bij zondere vergadering voor het trein personeel te beleggen. Deze vergadering vond Zondag plaats in de groote zaal van het ge bouw voor Kntften en Wetenschap- pon. Do belangstelling voor deze verga dering was zeer groot en van uit de verschillende groepen en standplaat sen werd door een twintigtad verte- geiiwao! d igers hot woord govoerd. Na beantwoording der*sprekers door de aanwezige leden van het hoofdbe stuur droeg de vergadering het hoofd bestuur op, een bespreking met de di- rectii aan te vragen en in deze bijeen komst het geheele complex van wen sehen en beswaren van het treinper soneel aan de orde ie 6tellen. Besloten werd dat de afdeelingen van de organisatie met treinpersoneel de reeds ingezonden schriftelijke ge gevens nog nader zulten aanvullen. In het bijzonder zal er door het hoofdbestuur bij de bedrijfsleiding op worden aangedrongen mede te deelen, welke plannen er beet a an ten aan zien van de personeelformatie, de trcimbedieneing en de tewerkstelling van treinpersoneel bij andere dienst vakken en daarna zal zooveel moge lijk worden gepoogd met de bovenbe doelde wensehen en bezwaren reke ning te doen houden. Uil de Pers. van, toen ik 't zag en ik dee in 't eerst niks as d'r naar kijken. Toen kwam ik weer bij en klopteop de deur. „Juffrouw Ward", zeg ik, „juffrouw Ward, doe de deur es open, asje- èlieft. maar ik kreeg geen antwoord toen douwde ik er met den voet tegen en de deur ging open. Ik heb van me leven al heel wat gekke dingen ge zien". vervolgde de getuige fluiste rend, „maar zoo iets! Het was vreese- lrjk. Zo lag op den vloer met 'r hoofd zoowat een meter van de deur af en een van haar handen aan de bedde- 1 alt ens en in haar borst stalt een lang, dun mes een raar gevormd ding. Uit die. wond stroomde het bloed zoo onder de deur door. Ik wier d'r akelig van. Ik zog: juffrouw, wie heit dat gedaan? Maar het gaf niks of ik - tegen 'r praatte. Ze was zoo dood as een pier, stijf en bijna koud. Dat voelde ik, en toen riep ik om juffrouw Judlrin, en verdraaid ne©m mo niet kwalijk, edelachtbare maar toen b-gon het geduvel. Ik zeg a'leen maar: „juffrouw Jndktn. hier benne rare dingen gebeurd" en ze keek in de ka mer en krijgt 't meteen op d'r zenu- we. Toen kwamme d'r e«n hoop an deren en ik ging een dokter en een agent halen deze. meneer", zei de .getuige, terwijl hij eenigszins mlvii- achtend op agent 110. 198 wees. „D'r was geen ander in de buurt dus ik moest hem wei meenemen", voegde hij er verontschuldigend hij tegen de jury. ,,Ik wist van te voren wel dat ie d'r niks van terecht zou brengen". De rechter beet zich op de lippen, en verschillende jury-leden eveneens. Agent no. 198 keck minachtend onver schillig of liever, hij probeerde het. Mik» Be aston grinnikte en hoorde een scherpe berisping van den rechter met voorbeeldige kalmte aan. Er werden nog een paar vragen ge steld, maar zonder resultaat. Blijk baar had de getuige alles verteld waft hij van de zaak wist en hij kon dus heen gaan. „Juffrouw Judkin is de volgende ge tuige. Zal ik haar roepen, meneer?" vroeg agont no. 198. „Juffrouw Judkin, de hospita? Goed", zei de rechter. Juffrouw Judkin werd geroepen en een leolijko vrouw met ©en hardvoch tig gozioh kwam de kamer In. Ze had een oude zwarte japon aan, die blijkbaar betore dagen gekend had en een doek van dezelfde somber» kleur om haar öchouders geslagen. In tegen stelling met de vorige getuige voelde zc zich volkomen op haar geniale; maar er bleek een groote inate van voorzichtigheid, om niet tc zeggen achterdocht, uit de langzame ant woorden, die ze gaf op de vragen die haar gesteld werden. Dit maakte een onaangenanien indruk. Toen ze nog geen vijf minuten binnen was, was de DE SOCIALE WETCEVINC. De Ned. Nijverheid, orgaan van liet Verbond van Ned. Fabrikanten Vereenigingeh, schrijft over het rap port van o'en Hoog en Raad van Ar beid betreffend© het voorontwerp van een Landbouw-arbeiderswc-t Wii lezen dat een meerderheid der leden van den Hoogen Raad van Ar beid van meaning is, dat de in de Lainhouwai'beidcrswet te gaven voorschriften in betrekking tot den ar beidsduur. de nachtrust en de Zon dagsrust van volwassen mannen slechts in werking behooren ie tre den ter plaatse waar gebleken is, dat op dit gebied misstanden bestaan en waar de organisaties van belangheb benden er binnen bepaalden tiid niet in geslaagd .zijn, die misstanden in onderling overleg uit den weg te rui men. Hierbïi wordt aangeteekend, dat misschien de eeheele structuur van liet voorontwerp gewijzigd zal moe ten worden. Voorts lezen wij. dat de grenzen door de wet te stellen, zeer ruim moeten zijn. Tevens oonstateert het Rapport, dat door onderling overleg in de afgeloopen jaren reeds misstanden zijn weggenomen en dat tengevolge daarvan nog wel in enke le streken misstanden meer dan spo radisch voorkomen, maar dat in het grootste gedeelte van het land tie toe stand bevredigend is. Wie zou zich bii het lezen van deze N.V. „De TIJDGEEST"1 Trekking van 500 nummers ten overstaan van Notaris A. G. Mulié. Maandag 19 Maart 1923 Pi Ij- ,-an f 20.000 20980 2000 102-12 1500 3S15 1000 2225 3108 7613 15373 -HO 5220 16276 19920 200 10655 11032 100 914 4272 6587 20569 Trijsen van f 90— (eigen geld). 1 2533 4693 6780 6331 11463 13713 15970 18720 12 45 95 8S 34 11540 16 88 25 87 45 5026 6821 9547 11605 53 16011 65 103 50 79 71 9610 9 88 53 18810 50 2661 80 75 28 49 13846 80 5t 255 73 5126 69:13 58 74 13956 16112 63 359 2713 58 7031 83 S6 94 16 73 434 64 66 36 9703 11705 97 23 18998 78 2853 82 7118 4 81 I4C04 16274 19043 573 2920 5226 59 20 11817 22 16329 55 636 3177 60 7234 81 11918 67 71 19129 74 3306 79 7345 9824 45 14150 16486 88 720 20 85 7433 53 78 61 91 19318 26 42 87 39 57 80 87 16546 63 51 3519 5378 7507 70 97 14215 16603 71 815 3662 5421 7757 9933 12116 14315 16768 19436 992 93 32 59 48 12296 50 70 70 97 373-4 51 7844 50 12300 57 82 82 1003 83 5510 57 10017 26 75 86 19504 33 3811 42 68 10113 83 14436 87 85 1230 33 98 92 63 86 56 16846 19624 40 50 5608 7951 10231 12407 91 16923 96 64 65 13 76 44 73 14561 17045 19707 85 3934 5708 95 10371 12553 83 91 68 00 43 13 8002 79 60 14625 17113 75 92 81 5802 8111 10454 86 26 23 77 1380 4070 7 30 63 93 85 36 19884 1413 87 52 34 6912674 92 49 87 26 4105 61 47 1051512711 14768 99 19963 46 3 4 76 52 10620 1280! 87 17291 81 92 42 5c 30 8235 46 29 14822 17337 20033 1549 4226 CO 38 86 43 65 82 65 1635 30 89 8339 99 60 14905 17442 20152 60 60 6013 8404 10732 76 8 17527 97 1739 62 88 15 4912902 36 61 20202 87 67 99 18 10853 23 150S0 84 28 99 4322 6112 74 61 49 1516817629 80 1314 25 54 86 10927 96 75 32 20312 39 33 57 85)5 32 13118 15232 53 17 52 89 6219 8648 49 34 44 17806 20455 20J1 4430 31 8753 64 13213 15419 12 20545 18 40 86 8816 11003 23 2517972 20615 41 84 6304 18 69 49 40 86 24 «2 97 88 29 11189 84 43 18141 29 2144 4521 6499 6311211 91 15560 18239 47 74 4617 6520 89S4 21 13553 69 99 85 79 40 6613 9C01 38 13605 87 18315 20725 cn nc -■ - 1215757 57 38* 3 74 60 63 84 3 79 7 9 9126 11333 1 4759 6718 50 34 2 4800 63 15924 76 20907 32 67 38 76 85 08 27 70 4904 79 9211 11419 13703 5918702 rechter er van overtuigd, dat z© iets wilde verbergen. Dit verhoogde na tuurlijk weer zijn belangstelling in de zaak. „Hoe lang woonde die vrouw al in uw huis?" vroeg hij. „Bijna twee weken, meneer". „En wat was gedurende dien tijd lianr beroep?" „Zoo ver ik weet werkte ze niet". „Heeft zo u geregeld betaald?" „Jawel". „Is het u nooit opgevallen dat ze van een ander soort was dan de an der» menschep, die bij u op kmners wpnen?" „Nee, dat kan ik niet zeggen. Ik heb niet erg op haar gelet". „Gaf ze als haar naam op: juffrouw Ward toen zo kwam?" „Ja". „Had u cenig© reden ora te denken, dat dit niet haar echte naam was?" „Neen. Ik maakte me er geen zor gen over. De eene naam is net zoo goed als de andere." „Hoe bracht zij haar tii-i' door als ze niet werkte?" „Dat weet ik niet. Hoe kan ik bet weten'.' Ik heb neg wel wat anders te doen dan m'n kostgangers na te loopen." „Ze ging zeker wel eens uit?" ..O. ja. zo ging wel eens uit." ..Ging ze k nachts wel eens.ui?, of 's avonds 1" nuchtere, frissc-he beschouwingen van den Hoogen Raad, van Arbeid niet oprecht verheugenHier wordt door de groote meerderheid niet minder dan vertrouwen «011 de kracht der or ganisatie uitgesproken en een wette lijk ingrijpen alleen voor bepaalde streken en- bii het werkelijk bestaan van misstanden bepleit. Men gevoelt boe hier. meer dan we den laats'en tijd gewend waren, aan het juiste karakter der sociale wet geving recht wedervaart. Hier is niet als bij de arbeidswet voor fabrieken en werkplaatsen een algemeen gel dende regeling bepleit. Hier is even min sprake van verdere proefnemin-. gen met het teu vorige iare aange diende novum. Hier wordt niet an ders dan een ingrijpen van den wet gever pleit voor zoover in bepaalde streken misstanden inderdaad moch ten bestaan. Wii hebben de taak van den wetgever naar onze opvatting (e vaak geschetst, dan dat de lezer niet zou begrepen met welk een vreugde wij de frissohe cedachte door de meer derheid in bet Rapport over de land- arbeiderswet neergelegd, als een ba ken in zeo begroeten. "Wij spreken on omwonden onze sympathie met de opvatting der groote meerderheid van den Hoogen Raad van arbeid uit en vleien ons met de hoop, dat ook ten aanzien van den fabrieksarbeid een dergelijke regeling nog eens in het Staatsblad moge bereiken. Varia. Aar. 's Rijks Constructie Werk plaatsen te Deilft werden Zaterdag 33 werklieden met can tijdelijk dienstverhand ontslagen. Enkelen zijn zeven tot 8 jaren daaraan werk- n. Aan wachtgeld ontvangen zij, die een jaar werkzaam waren, twee ken loon en een week wachtgeld meer. - Te Emmer-Compascum is in een vergadering van werkgevers- en werk lieden organisaties een overeenkomst getroffen voor de loonen, geldende de veenderijen te Bmmer-Com- nascum, Emmer Erfheidenveen en Bargereom/pascum, op den grondslag die va.n 1922. Maandag hebben te Delft de meubelmakers het werk gestaakt bij de patroons die de loonen hebben v-er- Bij 201 organen der openbare arbeidsbemiddeling in gemeenten met 5000 of-meer Inwoners, waren op Zaterdag lOMaart j.l. in totaal 10190!) m. en 6887 vr, als werkzoekenden in geschreven. ..Niet dat ik weet" zei de getuige. ..Ze leek een fatsoenlijke vrouw. Meestal zat ze 's avonds thuis te hui len". ..Kwamen er ooit bezoekers voor haar?' „Nooit voor den avond van den moord." Groote belangstelling van de jury; Monsieur de Feurgeft boog zich ook naar voren met trillende lippen en mot bloed beloopen oogen. ..Kwam er dien avond dan meer dan een bezoeker?" „Twee", ..Kwamen ze samen, of op ver schillende tijden." „Op verschillende tijdten." „Waren het allebei mannen?" „Ja." „Vertel mii nu eens, hoe Iaat de eerste kwam." „Ongeveer om half tien." „Kunt u hem beschrijven?" „Nee. dat eeloof ik niet. Hij klopte od te deur van me kamer en ik zeg „Kom d'r in" .maar hij kwam maar half binnen cn ik zat aan den ande ren kant met een klein olielampje op de tafel naast me, dus liii bleef in het donker. Ilii zei alleen: „waar is. cle kamer van juffrouw Ward?" en ik zeg: „Tweede verdieping voor" ©11 weg was-ic. Een klein, mager ke reltri was het zoowaft zoo groot 33 die mebeer d'aar' cn ze wees op Monsieur de Feurget, die de wenk brauwen fronste en niet erg iu zijn schik scheen te zijn met die verge lijking. ..Hoe lang is hii boven gebleven." „Niet langer dan eem half uur, zou ik zeggen." „Hoorde u hun stemmen?" „Af en toe." „Spraken ze luid? Schenen ze on eenigheid te hebben?" „Zoo iets wel. Zij snikte en raasde cn hij was vreeseJijli nijdig." „U heeft niets van hot gesprek ver staan?" „Nee. ik heb niet geluisterd." „Wat gebeurde er toen die eerste bezoeker weg was?" .Zoowat tien minuten later kwam er een andere heer." „Heeft u hem gezien? Kunt u zeg gen. I100 lui er uit zog?" „Nee, dtat ken ik niet. Hii was lang ©n slank en had een mooie stem, maar van z'n rezicht kon ik niks zien. hii was zoo dik ingepakt. Maar een ding weet ik van hem, hii was een echte heer. „Vroeg Jiii u ook naar juffrouw Word?" „Ja. Ik riep- Eerste deur op het eerste portaal, cn hii z:idank u cn verdween." „Was dc kamer van juffrouw Ward dan vlak boven do uwo?"- Ja." ..Hoorde u hen praten?" „Neen. ze waren erg rustig". „Heeft u geen twist gehoord, geen geschreeuw, of het geluid van een lichaam, dat viel „Niks". „Dat is vreemd. Het is toch waar schijnlijk. dat de laatste van die twee bezoekers de moordenaar is ge weest. En toch zeef, u dat u niets heeft gemerkt, zelfs niet, van ruzie?" „Neen." De getuige was plotseling zwijg zaam geworden. Zenuwachtig (rok z© haar doek om haar schouders, en moi tegenstaande haar opeengeklemde lippen zag ze er eenigszins besluite loos uit. wat den rechter dadelijk op viel. „Heeft u dezen bezoeker gezien, toen hii bc-neden kwam?" „Neen." „Heeft u hem gehoord?" „Neen." „Dus u weet niet hoe lang hij boven Is gebleven". „Neen." „U weet toch wel heel zeker, dat uw antwoorden juist zijn? Denk er om, dat u zo onder eede aflegt!" „Ik weet het heel zeker". (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6