HAARLEM'S DAGBLAD Weensche Brief. DONDERDAG 5 APRIL 1923 TWEEDST. ELAD (Van onzen correspondent. VOORJAARSINTREDE TE WEENEN. DE VOORJAARSMODE. DRUKKE ARBEID. DE COMMISSARIS-GENERAAL Mr. ZIMMERMAN EN DE TEGEN STAND, DIEN HIJ BIJ EEN GROOT DEEL DER BLADEN ONDERVINDT. Weenen, 30 Maart, f zen staal overwogen), verder dat het leg „Le piel est bleu, les arbres sont veris, les lammes so.nt rosesdit zijn do woorden, die ik dagelijks van mijn voel ouderen, grijzen ï'ronschcn collega vai Temps" le hooren krijg, wanneer ik hem naar zijn bevinden vraag. En werkelijk; le oiel est bleu, en bovendien schijnt ee: gouden zonnetje, dat met haar heerlijk stralen reeds een' verwarmende inwerking op de aarde heeft. Eii r.l zijn de boomen nog niet geheel en al groen, nog lang tooh begint er al zoo'n beetje een groenig waas over hun takken te komen. En do vrouwen betreft, och deze zijn altijd „rosé"', winter en zomer. Waar de natuur niet medewerkt, komt de kunst te liulp. Heel Weenon ademt een voorjaarsstci ming, enkele boulevaxdcafés aan de bloede Ringslrasso hebben hun stoeltjes en tafel tjes roods buiten gezet en druk wordt van de gelegenheid gebruik gemaakt de „sclvwarzcs" of „weize Kaffee" in do open lucht le genieten. Het spreekt vanzelf, dat men zonder overjas uitgaat, reeds eenige weken laitg en vreemd doet de enkele o' geschoten pelsjas aan, die men hier daar nog tegenkomt, Pelsjassen zijn niet zoo deftig en chic hier als bij ohb, iedere eerste de boste voerman, schoenpoetser of Iramrailschoonmakec kan over een derge lijk kleedingstuk beschikken. Net als in Polen of in Rusland. En wie geen andere jas heeft dan een bontjas en wie het nog niet aandurft eenvoudig in zijn pukje uit to gaan, inoet in het zweet zijns aan- sehijns den zwaren last dezer dierenhui den dragen. Tegelijk met het voorjaar heeft ook de voorjaarsmesse, de vierde internationale jaarbeurs haar intrede gedaan. Inmiddels is ze eoliter ook weer beëindigd geworden. Als steeds waren tal van vreemdelingen naar do stad gekomen, vooral de Balkan was weer sterk vertegenwoordigd. Tal van donker-gekleurdc typen, vaak met roode fez op het hoofd, dwaalden door de stra ten, luidruchtig te keer gaande. De bars en nacht-lokalen, wier bezoek gedurende de laatste maanden sterk was achteruitge gaan, hadden weer meer te doen en maak ten dientengevolge betere- zaken. De jaarbeurs had wederom plaats in de drie groole gebouwen: Messe-pnlast, be staande uit de voormalige hofstallingen, Neuc Hofburg, het geweldige nieuw-ge- bouwdc gedeelte der oude keizerlijke pa- lciseomplcxen, en Itotundc, het grootste tentoonstellingsgebouw der wereld, welks koepel zich hoog boven de boomen van den dit gevaarto omringenden Prater ver heft. Het aantal jaarbeursbezoekers zou ditmaal grooter geweest zijn dan ooit en ook de behaalde successen, zoowel door afgesloten contraeten als door nieuw aan geknoopte relaties, zou van veel grootere beteekenis zijn dan bij vorige jaarmarkten het geval was. Van een verslappende inwerking van het lente-gêtij op Weenen en zijn bewoners is nog niets merkbaar, integendeel allor- wegen wordt „full speed" gearbeid. Dc buitengewone kabinetsraad houdt zich ten zeerste bozig met de door mv. Zimmerman voorgestelde inkrimping van het aantal ministeries,welke plannen natuurlijk in Holland reeds lang bekend zijn. Gemakke lijk is echter de oplossing van dit vraag stuk niet, daar men vooral zeer gekant is tegen het verdwijnen van het zelfstandige ministerie van oorlog. Voornamelijk (ïe sociaal-democraten mecneh, dat wanneer dit departement onder biniieulandselie za ken komt te staan, tegelijkertijd do in wendige organisatie van de armee veran derd wordt, hetgeen een dwaling is. Het laatste rapport van mr. Zimmer man over den toestand, heeft wederom ge tuigenis afgelegd van den ernst, waarmede onze groote landgenoot zijn taak opvat. Hij heeft slechts het beste voor met het te saneeren Oostenrijk en wanneer hij hier cn daar zijn vinger op zeer onaangename plekken legt, is het toch duidelijk, dat daarmede slechts het goede bedoeld wordt Zeer afkeurenswaardig is dan de tegen stand, die hij nog steeds in een groot deel der Weensche pers dag-in-dag-uit onder vindt, nog steeds wordt daarin gescholden op den vreemden indringer, die zieli hier een veel te groote macht aanmatigt en zich op alle mogelijke wijzen mot de binnen landsclie politieke aangelegenheden wil bemoeien. Hedenmorgen weder bracht „Der Tag" een groot artikel, waarin sprake was van een intorvïiw, liotwelk zekere Eredorik Kerlc van de „New York Evening Post" met den cornrhissaris-generaal ge had zou hebben. Inderdaad hec-ft deze journalist een onderhoud met mr. Zim merman gehad, doch in liet artikel van „Der Tag" wordt dit geheel verkeerd voor gesteld. Zij het, dat de aangehaalde frag menten verkeerd uit het Engelscli vertaald zijn, zij het dat liet interview zelf slecht was weergegeven, in ieder geval bleek bij mijn informatie in het vroegere paleis van den minister van financiën, alwaar do bu reaux van het goneroal-commissariaat van den Volkenbond zijn ondergebracht, dat hel door de courant medegedeelde abso- luut onjuist is. Het heet dan ook in het blad, dat arbeidsloozen als „slaven naar Brazilië" zouden gaan (indertijd is de mogelijkheid eener eventueele landverhui zing door „Abgebaute" beambten naar de- generaal voorkwam, moeten Verdwijnen en dat ten hevigste de strijd tegen sociaal-politiekcn instituten zou moeten worden aangebonden. Een en ander is natuurlijk te dwaas, dan dat men liet voor waar zou kunnen houden. En toeli zullen velen, gewoon als men hier is steeds tegen mr. Zimmerman te hooren uitvallen, alles voor zoete koek opnemen. Prachtig is de houding van de „Reichs- post, hel christelijk sociale orgaan eu dien overeenkomstig het regeeringsblad, te noe men, dat -een groot artikel den commissa ris-generaal en diens moeilijke opdracht wijdde, waarin het vol lof was over de wijze waarop hij zijn taak vervult. Terwijl scherpe woorden van afkeuring aan het adres der hem vijandig gezinde pers ge richt waren. Deeds lang zoekt mr. Zimmerman te Weenen een woning, nog steeds houdt hij verblijf iu hotel Imperial. Nu is llern een gedeelte van liet Auggesten-pnlcis te huur aangeboden, in weik gebouw ook het Nederlancische kinderhulpcomité onderge bracht is en bovendien verschillende fa milies wonen. Nu ligt het Auggesten-paleis dat een oud lustslot is, een weinig afgele gen, in het onaangename tweede Bezirk en mr. Zimmerman achtte het te ver van zijn bureaux verwijderd, zoodat hij niet op het liuuraanbod inging. Onmid dellijk moest dit feit nu weer in de pers uitgebuit worden en hei heette dat dc commissaris-generaal daarom geweigerd had, wijl hij zich voorstelde vaak feesten te geven en gasten le hebben, voor welke het huiswaarts keereri te bezwaarlijk zon worden, Men zou derhalve een ander leis voor hem moeten zoeken. Nu wcnscht inr. Zimmerman zich. in het geheel geen paleis, maar tracht hij alleen een kleine woning te vinden.' En ziet men hoe van iedere gelegenheid gebruik ge maakt wordt, stemming tegen hem te maken. Het is werkelijk geen lichte taak, die hij hier heeft en zijn vele arbeid diende toch wel allerwege de verschuldigde dankbaar heid te ontmoeten. Gelukkig dat hij die echter nog hier en daar aantreft, niet allen zoo hopeloos verblind zijn, en er ook nog breede kringen zijn, waarin zijn werk de noodige waardeering en hoogachting on dervindt, W. M. BEKAAR. Stadsnieuws KAMER VAN KOOPHANDEL. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de Kamer van Koop handel cn Fabrieken 'voor Haarlem en Omstreken, die geleid werd door den voorzitter, den heer E- H. Kre lage, werd goedgekeurd een aan den minister van waterstaat te zenden adres inzake een verlaging van heb posbtarief voor bet drukwerk inge volge oen besluit genomen in de- vo rige zitting. Verschillende ingekomen stukken en adressen werden voor kennisge ving aangenomen. Naar aanleiding van oen aures van de R.K. Werkge versveveenigiug met klachten inzake het buurtverkeer stelde de heer v. d. Burg voor aan de Directie dei- Spoorwegen een adres te zenden met verzoek het buurtverkeer van Haar lem uit ook in de richtingen Leiden, Aalsmeer en naar Uitgeest uit te breiden en om de kaartjes voor buurt verkeer op alle treinen geldig te doen zijn. De heer Burgers dijk deelde mede, dat alleen met eenige plaatsen een proef met liet buurtverkeer is ge nomen on) te zien welke uitwerking dat heeft. Besloten werd' deze aange legenheid te stellen in handen van de commissie voor verkeer cn ver voer. Dc Kanier te Groningen zond den minister van onderwijs een adres waarin zij zegt met teleurstelling ken nis te hebben genomen van het ont werp van wet tot regeling van liet middelbaar onderwijs omdat in dit ontwerp de boogere Handelsscholen niet zijn opgenomen in verband met het voornemen van de Regeering om dit onderwijs te brengen onder het vakonderwijs. De Kamer acht deze zienswijze niet juist en meent dat, de uitvoering van bedoeld voornemen aan heb handels onderwijs onberekenbare schade zal toebrengen. Zij verzoekt naar aan leiding daarvan den minister bij nota van wijziging in art. 13 van heb be doelde wetsontwerp in stede vand- „andere door Ons aan te wijzen scholen'1 te lezen ,,de hoogere Han delsscholen en apderc door Ons aan te wijzen scholen. Het Bureau der Kanier stelt voor een adres van gelijke strekking te ver zenden. Aldus werd besloten. Het lid 'der Kamer, 'de heer J. J. Beynes, verzocht aan de agenda dit punt te willen toevoegen: Verzoek aan den minister van Buitenlandsche Zaken om in het belang van Neder- landscho handel en industrie het daarheen te willen leiden om tot spoe dige aanknooping van diplomatieke of handelsrelaties met Sovjet-Rusland te komen. De hoer B e ij n e s zette de wen- selielijkheid ervan uiteen dab de han delsbetrekkingen met Rusland her opend worden. De lieer M e ij e r maakte de opmer king dab ons land, niet als Engeland, een handelsverdrag met Rusland heeft- Wellicht is het beter dat de heer Beijnes eerst nog eens particulier de ze aangelegenheid bij de afd. econo mische zaken van Buitenlandsche za ken ter sprake brengt. De voorzitter oordeelde dat de Kamer nu nog niet aangaande de ze aangelegenheid een beslissing kan nemen. Het Bureau wil inmiddels gaarne eens onderzoeken of de Ku iper in samenwerking met anderen in dezen stappen kan doen. De Kamer vereenigde zich daarme- de- Later zal dan eventueel deze aan gelegenheid in de Kamer nog eens ter sprake komen. Het permanent tentoonstellingsco mité van dc afd. Gouda en omstre ken van de Holl. Maats, van Land bouw verzocht financieelen steun voor een te Gouda to houden land- cn tuin bouwtentoonstelling van 27 Aug. tot. cn met 1 3ept. Het Bureau der Kamer stelt voor geen subsidie te erleenen. Aldus be sloten. Van de firma,. Levert en Schudcl was een klacht ingekomen inzake de tarieven voor de levering van duin water. De heer v. d. B u r g, die deze zaak onderzocht heeft, deelde mede, dat hem is gebleken dat volgens liet ou de tarief voor 500 M3. water moest worden betaald 1' 123-60 en volgens heb nieuwe f 200. Naar de meening van spr, moest er |voor water ten dienste van de indus trie een tarief zijn in den geest als dat voor liefdadigheidsinstellingen en dient de. Kamer in dezen een r. aan den Rand te zenden. De voorzitter: U wenscht dus een uitzonderingstarief om de firma in de gelegenheid te stollen meer wa ter in haar wijn te doen? Besloten werd dat heb Bureau van dc Kamer in samenwerking mét den heer v. d. Burg een concept adres aan den raad zal ontwerpen. De Kamer gaat daarna in een zit ting met gesloten deuren over tot be handeling van het concept-jaarverslag. DE HOLLANDSCHE VOORSCHOTBANK. Verschenen is het verslag over het 25e boekjaar van de N.V. „Do Hollandsche Voorschotbank", liet volgende is er aan ontleend Op 11 November 1922 bestond onze Ven nootschap 25 j'aav. Met voldoening mogou wij terug zien oji dit achter ons liggend tijdvak, waarin de Bank zich geregeld kon ontwikkelen en een leikens stijgend dividend en aangroeien der reserves kon geconstateerd worden. Op 1 Januari 1922 stond in voorschotten uitgezet f 1.166.174.32, gedurende 1922 werd verleend f 498.427.09, hierop werd in 1922 afgelost f 195.064.39, zoodat op 31 Dec. 1922 m voorschotten was uilgezel f 1.169,537.62. De Bank leed in liet afgeloopen jaar geen verliezen en heeft geen leerlingen in het buitenland afgesloten, zoodat. zij geen moeilijkheden" van 'de" vreemde valuta's kan ondervinden. De voorschotten zijn gedekt deels door persoonlijke, deels door zakelijke zeker- beid, m het eerste geval steeds, in het laatste meestal versterkt door een polis van levensverzekering. Het zakelijk onderpand bestaat uit: ka pilaal met vruchtgebruik enz f 132.325.96, hypotheken f 345.332.21, totaal f 473.158.17. Ann polissen van levensverzekering is bij de Bank in onderpand voor een be drog groot 1 1.265.669, verdeeld over 23 verschi I lende Levensverzekering-Maat schappijen. In het afgeloopen jaar kwain een geld opnemer le overlijden en werd hot voor schot terugbetaald uit de opbrengst der in ij and gegeven polis van levensverzeke ring, waardoor de erven van den debiteur eu de borgen van hun verplichtingen te genover de Bnmk werden ontslagen. Voor het verleenen van een voorschot wordt de goedkeuring yereiseht van den Raad van Toezicht. Voorschotten grooter dan f lö.COO, kunnen alleen inet goedkeu ring vuu alle Commissarissen worden verstrekt. Ingevolge het besluit der Algcmeene Vergadering van Aandeelhouders, gehou den op 9 Mei 1922, werdeu icn overstaan van notaris J. A. "Wilkeus te Haarlem wederom f 100.000 4 1/2 Schuldbrieven door loting aangewezen om te worden ge converteerd in gelijksoortige stukken ren tende 6 Aangezien in de 6 sohuld- L.ricfleeiiing geen stukken van f 50 -voor komen werden de bij de hiervoor genoem de loting aangewezen Sohuldbrieven van 1 50 a pari uitbetaald. Aan houders van niet-uilgelote 41/2 schuldbrieven werd wederom het recht ge geven deze om le ruilen tegen stukken ren tende 6 indien voor eiken schuldbrief ten minste één stuk van gelijk bedrag word bijgenomen tegen den koers van 99 Voorgesteld wordt uit de winst aan aan deelhouders 14 dividend uit te keeren. De winst- én verliesrekening wijst aan een, totaal-bedrag van f 41.307.S1, mot een winstsaldo van f 20.278.861'2. De balans, op 31 December 1922 wijst aan een totaal bcdrng van f 1.474.076.47. MERCURIES. Dezer dagen vergaderde de afdeeling .Hnarlem^van den Naliona- len Bond van Handels en Kantoorbedien den „MerCurius". in welke bijeenkomst als spreker optrad de Bonds-Seeretoris de lieer \V. Brouwer Jr., uil tien Haag, die een causerie hield, inet het onderwerp: „Kartellen en Trusts". Tevens werd de voorloopige beschrijvingsbrief behandeld voor de a.s. Bondsvergadering, welke op Hemelvaartsdag te Arnhem zal worden, ge houden. Dc ingevorderde boelegelden, voor bet niet bijwonen der jaarvergadering zonder kennisgeving, zullen worden gestort in de weerstandskas. ANALYSTEN EXAMENS. Voor liet, mondeling gedeelte vaai het Analysten examen (1ste gedeelte), dat op 3 en 4 April afgenomen is door dooenlen van den Haarlemschen Analystcncursus inet medewerking van Dr. IVuste, onck-r- Wiegersma, secretaris van de Nederl. Ckem. Vereeniging slaagden: de hoeren C. v. Aken, uit 's-Heitogenboseli, S. Bolman, uit Utrecht (voorwaardelijk)J. II. Lin-, scholen, Utrecht, en de dames G. J. Blan ken, Harderwijk, H. P. F. Treke, Harder wijk, en J. Iwikker, Ilardel'wijk, Voor de dailies J- C. do Haan en J. G. v. d. Bosch, uit Amsterdam, moet -een ge deelte, dal over Pathologie loopt, verder in Utrecht worden afgenomen; voor het Chemische gedeelte .slaagden deze dames. Afgewezen werden 6 eandidaten. PERSONALIA. Op het viertal voor predikant hij de Rein. Geref. Gemeente to 's-Gravcnhage komt voor dr. A. H. Haantjes van Haar lem. Kantongerecht UI rSPilAKEN. P. R., overtreding Drankwet f 3 subs. 3 dagen hechtenis, E. V. Vrijspraak, G. 1'. het te Velscn als bestuurder van een rij wiel, daarmede rijden op voetpaden niet tot wegen beliooreude, teruggave aam do ouders. J. v. d. S„ het te Zandvoort een straat in verbóden richting inrijden, terug gave aan de ouders, J. J. v. d. V., mollen vervoeren f 15 subs. 10 dagen hechtenis. B. v. E., het rijden mei; een rijwiel, niet voorzien van een lichtgevende lantaarn 2 subs. week tuchtschool. Jhr. W. E- H. R., idem, 2 subs, l week tuchtschool. J. W., liet te Y'el- Ren in de bebouwde kom schreeuwen 1 subs. T week tuchtschool. H. M. v. M. B. het een rijwiel niet voorzien hebben van een bel 2 subs- 1 week tuchtschool. D. M. overtreding 7 subs. 7 dagen hechtenis. C. F. van E., het zich zonder plaats bewijs in den trein bevinden, f 5 subs. 5 dagen hechtenis C. V., het rookcu in een spoonvegrij'tuig, daarvoor niet be stemd, 73 subs. 3 ciagen hechtenis; 11, V., het zich zonder plaatsbewijs in een trein bevinden, f 5 subs. 5 dagen hech tenis D. II. B., overtreding Trekhon- denwet, f 4 subs. 4 dagen hechtenis; F. J., overtreding Warenwet, 15 subs. 15 dagen hechtenis J. S„ idem, f 25 subs. 10 dagen hechtenis. C. II. het te Haarlem viocsch op hoofd 01 schouders dragen, terwijl deze niet met zindelijke doeken zijn bedekt 13 subs. 3 dagen hechtenis. F. j. ,T. id. f 3 subs. 3 dagen hecliiei- nis. A. K. id, f3 sübs. 3 dagen hech tenis. P. K. id. f 3 subs. 3 dagem hechtenis. P. M. id. f3 subs. 3 dagen hechtenis. J. II. v. S. id. f3 subs. 3 darrein hechtenis. C. A. v. d. V., iel. f 3 sub-s, 3 dagen hechtenisJ. W. A. P. het te Haar- lennnerliede en Spaarndam als be stuurder van een motorrijtuig daar mede met groo-ere snelheid da.a vi.nr- geSchreven. rijden, f 4. suhs. 4- dagen Leolitenis; B. v. d. EL. het te Velsen waren verkoor-eri, die ondeugdelijk zijn va.n samenstelling f 10 subs. 10 diaeen hechtenis. II. B., het te Haar lem vuil in de openbare wateren wer pen f 1 subs. 1 dag hechtenis. II. P. overtreding Motor- en Rij- wielwet f 40 sub. 10 dagen hechtenis. G. J. C, v. D. straatschenderij 1 maand tuchtschoolstraf. J. G. de B„ dronkenschap f 6 subs. G dagen hechtenis. Cii. B. id f 4 subs, 4 dagen hechtenis. J. J. B. id. id. J. A. de B. id. f 6 subs. 6 flagen hech tenis. A. .1. v. G. id. f 4 subs. 4 dagen hechtenis. L. H. II. id. jd. C. S. id. lui 2c herhaling 3 dagen hechtenis. H. IT. v. L. loopen op verboden grond f 3 subs. 3 dagen hechtenis. BiimsiiiaM DE VACATURE LOOPUIT. In de vacature Loopuil. is tot lid van den gemeenteraad van Amsterdam geko zen verklaard do hoor F. van Meurs, secretaris van den Algem. N'ed. Bond van personeel in Overheidsdienst. ALGEM. NED. VERBOND. In West-Zéeuwsch Vlaanderen is oen af- 1 deeling van hel. Algemeen Neder- landsch Verbond opgericht. MISLUKTE INBRAAK IN EEN POST KANTOOR. In den nacht van Zondag op Maandag jM. was er 111 liet postkante acht (li de hierom voor alle zekerheid een waker aan. Omstreeks één uur in don nacht hoorde de waker gerucht in een aangren zend vertrek. Eenige oogonblikken later traden twee personen het lokaal binnen. Daar de waker ongewapend wr.s, greep hij een sieinpelhamer. waarmede bij de in brekers tol den aftocht dwong. De gemeen telijke recherche arresteerde iu verband jaar en respect- te Eindhoven en Stratum woonachtig. Zij bekenden volledig. De man uit Stratum is ren gewezen hulpbestol lor, die liet inbrnakplnn op touw heeft gezet. Beidon zijn ter beschikking der Justitie gesteld. Uit. het postkantoor is ai iets ont- BELASTING OP VRACHTAUTO'S. De raad van Edum heeft een verordening op dc heffing van belasting op vracht auto's aangenomen. R.K. VOLKSPARTIJ. To den Helder is een afdeeling van de R.K. Volkspartij opgericht. ZAKKENROLLER TEGEN WIL EN DANK. Te Rotterdam vervoegde zich een persoon op het politiebureau die in het bezit was van een gouden horJogo mei ketting, welke voorwer pen hem tegen aijJi wil in 't bezit wa ren gekomen. In dé Passage aldaar nl. bicken d'eze voorwerpen in. het hevig gedirang aan zijn jasknoopen te biijven*zijn hangen. IIR. MS. „TROMP" TERUG. Bij het depart, van Marine is bericht ont vangen, dat. Ur. Ms. Tromp onder be vel van kapitein ter zee jhr. Bendorp, van de reis naar Smyrna te Nieuwe- diep is teruggekeerd.. DE MAZELEN. Te Zevenaar heersoht in ergo male de mazelen. Honderden kinderen zijn aangetast, waaronder enkelen levensgevaarlijk. HET AMSTKRDAMSCtlI- RAADS LID ZUURBIER. Het llbkl. ver neemt, dat de Rapaillepartij te Am sterdam niet non de a.s. Raadsverkie zingen zal deelnemen, docll door vrienden van bet altredend raadslid Zuurbier, „'«ie hem bel presentiegeld graag gunnen", wordt gepoogd hand- teekeningen te verzamelen, ten einde hem aiKiennaal 1e candideeren. EEN BRUTAAL STUKJE. In Ca- land te Rotterdam, verhau t de Maas bode, zette zich vuor in het café aan een tafeltje een sjofel uitziende, be jaarde man, die al dadelijk opviel door z'n vreemd gedrag. Nu eens stond hij op, om naar buiten tc zien, dan weer liep hij eenige stappen. De zonderling bestelde een borrel en be taalde direet, terwijl Jnj in z n eigen aardige iiouuibg volhardde. Tiet bit- terije bleef onaangeroerd, maan1 op een gegeven oogeimlik trok de man jas uit, na eerst de zakken door zocht te hebben en ging in z'n hemdsmouwen zitten, een colbert had bij niet aan. Natuurlijk waren aller oogen op hét vreemd doende persona- go gevestigd, dat het toen klaarblij kelijk raauzaara vond. z'n jas weder aan tc trekken. Toen verliet de man bet café na z'n glaasje niet één teug geledigd tc hebben. Eenige minuien later bemerkte een bezoeker, die al dien tijd aan de leestafel had gezeten, dat z'n jas was verdwenen. Vla.lt naast de Jcego plaats hing hel afgedragen exemplaar van den zonderling! Men heeft hier vermoedelijk met een ge- raffineerden dief te doen, want voor kort is er uit het café eveneens een jas van één der bezoekers gestolen. De benadeelde is de lederhandelaar L. E. uit Zutphen. VERDUISTERING. Terzake- van verduistering van meer dan twintig duizend gulden en valschheid in ge schrifte is, 200.meldt de N. R. Cl., door den commissaris van politie te Winschoten aangehouden 1L, hoofd boekhouder bij de stoomtramweg maatschappij Oostelijk Groningen. „HET NIEUWS VAN DEN DAG". Zooals reeds werd bericht, is het Nieuws viin .den Dag gekooht door cle Ver. Drukke rijen Roeloffzon, Hühner en Van Santen eu Gebr. Binger, doch, naar de Avp. ver neemt, heeft Ue directeur van De Tele graaf, de lieer II. M. C. Holden, zioh door aankoop van de meerderheid der aandee- len van de Ver. Drukkerijen, do macht in deze onderneming verzekerd. Omtrent het al of niet voortbestaan van het N. v. d. D. is nog niets mot zeker heid bekend, dooh wel verneemt het blad, dat de directeur vnn liet N. v. d. D. do heer J. Funcko en de hoofdredacteur dr. C. Easton zijn aangezocht in elk geval nog drie maanden in hun functies te blijven, waarin beide liecren hebben bewilligd. Verder verneemt de Avp., dat liet in de bedoeling der Telegraaf-direetio moet lig ger., den hoofdzetel van haar bedrijf, thans gevestigd aan den N. Z. Voorburgwal, in de toekomst belangrijk uit te breiden en daartoe te benutten het gebouw van hel N. v. d. D„ gelegen vlak bij het tegen woordig Telegraaf-directie gebouw en dc daaraan grenzende, die reeds eigendom waren van de Ver. Drukkerijen. Onze Laeiiboek EEN WI JS RECHTER. Iemand sing met zijn brooder op •cis on had het nn20i.uk in den rreemde te sterven. Maar vóór zijn dood deelde lui nog zijn luatstcn wil mode eu de2e luidde Geef aan mijn weduwe zóóveel an mijn vermogen als jij wilt en de rest kun ie behouden. Toen nu de broeder teruggekeerd was. meende hii aan de laatste wil te voldoen door aan zijn schoonzuster sleehls f 1000 te geven en zelf dc rest, nl. 1' 9000 te behouden. Maar de weduwe was daarmee niet tevreden on ging naar den rechter. Deze liet een zwager bij zich komen en vroetr Hoe luidt woordelijk dc laatste wil van den overledene'? Geef aan mijn weduwe zóóveel van mijn vermogen als iiï wilt en de rest kun ic behouden. Besi. En hoeveel wilt u dus van de nalatenschap hebben 1 Negenduizend gulden. Zoo, zei dc rechter, uw broeder zeieeof mijn weduwe zooveel als iü wilt. En iij wilt negenduizend gulden. Dus moet je haar ook negen duizend gulden geven en de rest kun ie behou den Eenitren tijd geleden, werd, .gelijk bekend is, ingebroken in liet post kantoor te Steenwijk, waarbij een be langrijke» hoeveelheid post- cn rente- zegeis werd ontvreemd. Verleden week liepen nu, zoo meldt d; N. LR. C:., twee Haagsche venters in dé omgeving van Wouw bij Berge-n op Zoom mot rentezegels cm postzegels, die zij beneden de geldende prijzen aan den man poogden te bren gen. hetgeen de aandacht vaar de marechaussee trok. Zij werden aange houden en gefouilleerd. Op een hun ner werd een afgescheurd stuk van de ,.X. Rolt. Ct." gevonden, waarin een oerig bericht voorkwam omtrent jrenoemd.' inbraak in het jxistkan- toov. De beidé venters werden daar op naar den officier van justitie te HLeerei vrc-n gezonden, die hen onder vroeg. Zii ontkenden pertinent, iets inet ei ie inbraak uitstaande te hebben. Dc zegc-ls hadden zij ontvangen van iemand, dien zij uitsluitend van aan zien kenden on'die hun verzocht had, die zegels voor hen le verkoopen. La ter zouden zii wel eens afrekenen. Tijdstip eu plaats waren daarvoor niet afgesproken, omdat zij dezen per soon vaak genoeg ontmoetten. De officier hechtte aan dit verhaal niet veel geloof en loonde hun het stuk courdnt. Op dé vraag, waarvoor dit stuk be waard was geblevenantwoordde de- geen. bij- wien het gevonden was. dat er op de andere zijde een hoofdartikel voorkwam over het boekje van den burgemeester van UtrechtIeder wordt geacht de wet te kennen. Hij had belangstelling voor dit onderwerp en het artikel daarom bewaard. Dat 00 de achterzijde van deze papier strook een verslag van die inbraak voorkwam, was louter toeval. De officier van justitie kon echter niet aannemen, dat een eenvoudig man als de aangehoudene belang stellen kon in een dergelijk artikel, waarop deze liet volgende verhaal dood1; ..Ik reed onlangs van Den Haag naar U'recht en het gesprek tusschen eenige handelsreizigers en mii kwam op het gezegde; ieder wordt geacht de wel. te kennen. Ik luid vorteld, dat mer. od sommige plaatsen wel, op andere seen vergunning om te venten noodig heeft en men niet volstaan kan •op een eegeven o ogenblik, als men door politie aangesproken wordt, te zéggen ik wist niét. dat venten hier verboden was. Dc handelsreizigers waren van mee ning. dat ïn een dergelijk geval geen proces-verbaal zou volgen, als aange toond' werd, dat de overtreder niet met de plaatselijke verordeningen crp de hoogte kon zijn, maar daarop ant woordde ik ontkennend, want ic-der wordt geacht de wet te kennen. Dit dispuut werd nog lang" voortgezet, en toen ik na eenigen tijd in den trein een courant vond, waarin ik las, dat ik gelijk had met mijn bewering, heb ik liet artikel uitgescheurd om het later aan die reizigers te toonon." De officier vroeg daarop, of bij zicli kon herinneren, wanneer dit gesprek had plaats- gehad. De aangehoudene gaf een vermoedelijke datum op en een persoonsbeschrijving van de rei- zngers De zaak werd ter onderzoek naar cle centrale recherche in Den. Haag gezonden. Na uitgebreide na sporingen slaavde een inspecteur van de recherché er in, de reizigers te vinden. Zii werden, onafhankelijk van elkander gehoord cn bevestigden alle drie. wat de aangehoudene over dit gv5nrek meegedeeld had. H-cf resultaat van dat onderzoek was, dut de eenige aanwijzing tegen de beide aangehoudene ophield waar de voor dc justitie te hebben, Zii wer den dan ook eenige dagen geleden weer op vrije voeten gesteld. Feuilleton HET GEHEIM VAN ZIJN VADER Naar het Engelscli van E. PHILLIPS OPPENHEI M. 19) Bij keek weer naar bet gezicht van de vrouw die met haar hand op den schouder van zijn vader stond. Ja, ze was mooi, daar viel niet aan te twij felen. Ze bad prachtige groote oogen en een snoezig klein mondje, mooi blond haar en een slank figuur. Of ze een goede of een slechte vrouw was geweest mooi was ze in ieder ge val. Hij nam een van de brieven op en maakte hem met minder omslag open dan hij gedaan zou hebben, als hij de photo niet gezien had. Terwijl hij las, kwam er een blos van schaamte op zijn wangen, omdat hij iets las, wat maar voor de opgen van één be stemd was en dat was zijn vader. Het was een minnebrief, in het Fransch geschreven en eenvoudig on- deiteelcend: „Cecile Tweo andere waren van hetzelfde genre en er stond niets in wat hem eenigszins zou kunnen helpen. Aan het einde van den derde brief echter, was een pas-sage die hij tweemaal over las: „E11 otermogen kom je dus hier. Hei, is zoo heerlijk dat ik er bijna niet aan durf te denken! Ik verlang er zoo naar om jo te zien, Bernard, en toen je er niet was, duurden de dagen zoo lang, ik was hier maar ai- leen met mijn vader en met Marie! Er zijtn zooveel dingen gebeurd die mij bezorgd maakten. Een van die dingen moei ik je vertellen, liefste en je zult er wel niet boos om zijn - ik moet je iets ragen. Het is over Marie, Bernard, Toen je pas bij ons aan huis kwam, dacht ik soms dat je van haar hield. Jc praatte zoo vaak met haar veel meer dan met mij, en, Bernard, ik ooloof, dat zii het ook ducht Ze is heel anders tegen mij gev.-orden sedert je weet wel wan neer. Ik ben bang dat zo jaloerseh is; neen ik weet hel wel zeker. Ze schijnt te denken dat ik jouw liefde van haar weggenomen heb. Is dat zoo, Ber nard? Heb je ooit van haar gehou den?" Mijn vader is vee'' opgewekter en zeel dal ziin moeilijkheden nu uit den w?g geruimd zijn, Ik vrees dal je hel geld gestuurd:.hebt. en ik won dat je dat niet 'deed, liefste. Het verdwijnt als sneeuw voor de zon. Het schijnt dat hij voorbeschikt is om altijd in moeilijkheden te zitten; en hoewel ik het een prettige gedachte vind, dat jij ons helpt, schaam ik er me toch aan den anderen kant woov voor, en maakt bet, me ongelukkig. Jij geeft alles en wat kun je er voor terug krijgen? Alleen mijn liefde, en die is toch in ieder geval van jou voor altijd". Er was nog een brief de laatste van het pakje door een andere hand gc-schreren en veel korter dan de an dere. Hij schrok van den eersten zin erger dan hij van de anderen geschok- ken was. Er slond een datum en een a cl re s- 8 Rue de St. Pierre, Paris, 5-5-8. „Mijn zuster Cecile is gisterenmid dag in m .in armen gostorven, een paar uur voor het, einde kwam, ver zoekt ze mij om jou te sturen, nuuir aangezien het toch onmogelijk voor je was, om op tijd te komen, ,h-eb ik je niet lastig gevallen. De boodschap die zij -voor je achterliet, is in doove- maris ooren gekomen, want je kunt er van overtuigd zijn dat je ze van mij nooit lunren zult. Als ze wat lan ger troh'efl had zou ze ongetwijfeld (le hoi jnn ri >r; n- 11 ion gevloekt heh- beii, zooals ik nu ook doe, Marie. P. S. Ik sluit een afschrift van haar overlijdensacte hierbij in". Maar d'e grootste verrassing moest nog komen. Er zat nog één papier ïn het pakje het belangrijkste kwam het laatste. Het was een afschrift van een hüwe'.ijksacte tusschen Bernard Clanavon en Cécile Maurice, gesloten in een Engelsche kerk in een voorstad van Parijs, dertig jaar geleden. Meer dan een uur bleef Lord Al- cobton in gedachten verzonken zit ten. Hij had een geheim ontdekt, dat hem erg hinderde en hern toch in het minst niet hielp hij zijn onderzoek. Dit vroege huwelijk van zijn vader was iets uit het verre verleden. Als hij niet getrouwd geweest, was, en als zij. dia als Cécile onderteekende, nog geleefd had, zou hij misschien een spoor gevonden kunnen hebben, maar zooals het nu was, was het alles af geloopen een voor altijd gesloten ho-ek. Wat kon er na nl die jaren nog vail dit ongelukkige huwelijk z.'jn overgebleven, dat zoo ver i,i de toe komst aanleiding kon hebben gegeven tot den moord op zijn vader? Terwijl hij de papieren opvouwde en in zijn zak stak, besefte Lord Alceston, dat -hii er heel wat vooi' zou hebben wil len geven, als hij ze nooit gevonden had. uitzicht op zee. Toen hij zich omkeer de, trapte hij op een krant en nieuws gierig bukte hij zich en raapte haat- op, Verbaasd keek hij er naar, frons te de wenkbrauwen en keerde de kn-ant vlug om. Toen 'uitte hij een kreet van verbazing en een uitdruk king van groote opwinding kwam in zijn oogen. „Dus toch nog een geheim hier, ten slotte! mompelde hij. „Acht maanden lang, zegt juffrouw Smith, is deze kamer op slot geweest en hier óp den gronj vind ik een krant van verle den weck!" HOOFDSTUK XXV. Gelukkig d a t h ij weg is. Een poosje bleef Lord Alceston met de krant iu zijn hand staan, niet we tend wat hii doen moest. Toen liet hij ze weer vallen en liep naar een ander dasl van de kamer. Toen juffrouw Smith een paar minuten later niet zijn eten binnen kwam, roerde hij het onderwerp zelfs niet aan. .Geen onaardige kamer", merkte hij op, terwijl zij den boel klaar I zette; „maar waar sliep mijn vader gewoonlijk als hij hier was?" I Hii ,10.- -rkte 1 doen loos rond, keek naar de schi'derijen, cn door de ramen naar hel mooie- ze, 11 a :eniz aarzelen, antwoordde: ..Hier, mylord. Er staat in mijn ka- net* eén soort van opvouwbaar ledi kant en dat werd hier neergezet. Als u hier vannacht wilt blijven, mylord". „Neen", viel hij haar 111 de rede. „Ik ga vanmiddag weer weg". Het wiis juffrouw Smith onmoge lijk 0111 heelemual te verbergen hoe opgelucht ze was. Lord Alceston zag het dadelijk, maar hij zeide er niets van. „Dit is een vreemd gebouw, juf frouw Smith," merkte hij op- „Ju, mytord, erg ouderwetsch cn vreeselijk vochtig. Als het rogent, kan ik mij bijna niet bewegen door de rheumatic!;. Voor mensehen die niet aan zooveel vocht gewend zijn is het erg ongezond". Hij keerde zich om, om niet te laten zien dat hij glimlachte. „Dat verwondert mc niet, juffrouw Smith," zei li.j ernstig. „Tusschen t_v.ee haakjes, toen ik klein was hoor de ik vaak vreemde verhalen over dit kasteel - of verbeeldde ik me dal maar? Zijn er geen geheime kamers in dezen loren, en een gang, die er gens heen leidt? Ik meen dat ik mijn vader .daar wel over heb hooren spre ken". Hij was naar het raam geloop en maar lia.i er voor gezorgd dat hij te genover een klein spiegeltje kwam te staan. Hij zeg hoe ze schrok en hoe bleek ze werd, Voor hem was het vol doende. Hij keerde ziéh niet om en keek onverschillig uit het raam alsof

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5