Redo E. W. A. van Nodcrhossolt. Hierop word den Bloomondaalschen wethouder van onderwijs, don hoer E. \V. A. van Ncderliasielt het woord verleend. Spr. wees op hot feit, dat men, hoewel het onderwijs in Bloeinendaal voortreffelijk noemen is, niet gedacht had, dat hier e dergelijke inrichting zou verrijzen, wa op een ieder trotseli is. Meer nog v heugde hij zich hierover als Katholiek wethouder. Namens het Gemccniebcs van Bloemendaal zegde lüj de in ling allen steun toe. Redo pastoor H. J. I. Wentzcl. In een korte toespraak betuigde past 11. J. I. "Wentzcl, namens dc plaatselijke commissie van toezicht zijn hulde dankbaarheid aan dezen dag. Rede Mgr. A. 0. Cellier. Z. D. H. de Bisschoj) van Haarlem sprak als volgt: ieder verwacht, dat ik een toespraak zal houden, maar ik ga ook iets zeggen, wat gij niet verwacht salt hebben, lc.ler fels citeert den rector, tntj echter niet. Daar om veroorloof ik snij, mijzelf te felicitee- ren, omdat op dezen dag één mijner lief ste levenswonsckon is vervuld geworden. Voordat ilt echter daar in Overveen ten grave daal, wil ik nog één wenseh uit spreken en deze is, dat ik nog eens een It.K. Meisjes-Lyceum zie verrijzen. Mag ik dezen wenseh aan U toevertrouw ouders? Zooeven heb ik den zegen van God o deze lokalen afgesmeekt en ik zal oud niet zijn of ik wil hetzelfde voor i R.K. Meisjcslyoeuin doen 3l ware het ook strompelende. Uw leeraren zullen er zorg voor dragen, dat niet alleen uw stoffelijke, maar ook uw geestelijke kennis zal vermeerderen. Dit is zeker jongens dat wanneer gij U eenmaal hier niet alleen lot verstandige maar ook tot Katholieke, Christelijke man nen hebt gevormd, dan zu't gij God dan ken, dat gij van uw jeugd af aan het juk van den Heer hebt mogen dragen, want dit te dragen is goed. Hierop sprak de Pater Provinciaal de dankrede uit. Spr. gevoelde zich zeer ge troffen, door de groole medewerking. Hij wenschte, dat Gods zegen moge rusten op allen, die iels, door woord of daad, .oor de oprichting van het R. K. Lyceum ge daan hebben. Daarna trad één der leerlingen naar vo ren om de innige dankbaarheid to vertol ken die alle leerlingen jegens de oprich ters bezielt. Den rector werd hierbij het vaandel van hel R.K. Lyceum aangeboden, waarmede do officioele opening besloten werd. Vermelden wij nog, dat in do feestelijk versierde gymnastiek zaal hot met palm takken versierde portret van den vovigon Pater Provinoiaul, Dr. Beke, is opgehan gen. Vele huizen op den ZijJwog waren met het nationale dundoek cn den geel- wittcn wimpel getooid. Lezing Felix Rutten. '5 Avonds om 8 uur hield dc Limburg- sohe diehlcr IV Rutten een lezing over zijn gedichten i-n over Noorwegen voor leeraren, leerlingen en genoodigden. Zooals rector N. Th. v. d. Vlaar in zijn openingswoord opmerkte, meende hij de- zon feestdag niet beter te kunnen beslui ten dan Felix Rutlen te vragen hier zijn goddelijke gaven teontplooien. De heer B. G. van Zeelst, lecraar in de Nedcrland- sche Taal, ging daarna in korte trokken na, wat deze dichter niet alleen voor, de literatuur maar ook voor de Katholieke kunst beteckent. Nadat Felix Rutten voor de hem gewijde welwillende woor den bedankt had. reciteerde hl) cers: „Da vid", een machtig dichtwerk, waarin Da vid de mensch en Saul de sombere dagen voorstelt, waardoor iel er mensch ge plaagd wordt, inaar welke hem niet ter neder mogen drukken. Vervolgens werden eenige eenvoudige gedichtjes voorgedra gen uit don bundel „Nieuw Leven", ge deeltelijk geschreven door zijn vrouw, ge deeltelijk door hem zelf, ml.: „Hollandse!! Landschap", „Heimwee", „Peppels", „De Dorpspul", waarin de liefde van den dich ter voor Limburg in een zoetvloeiende taal bezongen wordt, „Het Roodborstje", „Al lerzielen" en ,,'s Morgens"; vooral het laatste gedicht ontroerde het publiek zeer. De gedichten-cyclus werd besloten met het slot van „Beatrijs", waarin de afge dwaalde ziel, in de genade van de Moeder Gods oatvaogon, bet woord richt lot God. Daarna had een boeiende lezing met lichtbeelden vertoon ing over Noorwegen plaats. Daarbij merken wij op, dat de le zing op zich zelf een kunstwerkjo is. .Tam mer is, dat de spreker een weinig gehan dicapt werd door een naohtvlindertje, dat voortdurend in hot lichtbeeld op en neet danste, lielgecn bij de roerige schooljeugd een niet te onderdrukken hilariteit ver oorzaakte. De heer van Zeelst dankte den dichter voor het schoone. dat hij dezen avond geboden had. Ook rector r. d. Vla3r sprak cenice bezielende woorden. Zaterdag a.s. wordt het onderwijs 3an het Lyceum voortgezet. POLÏTIE-STUDIE-DEBATING EN PROPAGANDACLUB. Een aantal leden van deze club bracht Donderdag middag een bezoek aan hot openbaar slachthuis alhier. De hoofd-inspec- teur-keurmcester, de lieer Klngma-, leidde de leden rond en demonstreer de op duidelijk® wijze de vole werk zaamheden, dio in liet belang der volksgezondheid worden verricht. In liet machinegebouw en ijsfa briek gaf de heer v, d. Kamp, veler lei uitleggingen. De clubvoorzitter da lieer K. Tijs terman dankte beide hoeren. HAARLEMSCHE JEUCDKERK. Men deelt ons mede, dat a.s. Zondag te tola uur in het wijkgebouw Leidsche- stiaat zo, zal spreken dc heer W. A. Vis ser 't Hooft, kampcommandant van dc jongenskampen der Ned. Christen-Stu denten Vereeniging. Deze samenkomst is bedoeld voor jongens en meisjes 1418 jaar. HET WANDELJAAR 1922 DER AM STERDAMSCHE WATERLEIDING DUINEN. Jan P. Strijbos te Bentveld schrijft in „Uc levende Natuur": Gelijk bekend stolde de gemeente Amsterdam in bet voorjaar van 1922 haar duinwater winplaats open voor het publiek. Uischoon de bepalingen waaronder dit openstellen verleend werd, vrij streng waren, gingen er toch van verschillende zyuen protes ten op, protesten, wcike mij mot gc heel ongegrond toeschenen. Er werd gezegu, dat het groot© publiek nog niet rijp was voor zuhee experimenten, dal er schade au..i de werxen cn aan het bedrijf zpu worden toegebracht, dat het duin platgetrapt zou worden, het zou fnuikend voor de planten- en dierenwereld kunneu worden, het jachtbedrijf zou nadeel, hinder en last ondervinden, etc- Laat ik er maar ineteen bijvoegen, dat cr vr.n dien grooten toeloop, het overstroomen van deze mooie en bo Jangwckkende dumgrunden door troep jes dagjesmenschen en uiegaandert dit jaar althans geen sprake is ge- eest. De directie der Gemeente "Water leidingen te Amsterdam was zoo wel willend mij de gegevens omtrent het aantal bezoekers te verstrekken, wel ke ik volledigheidshalve hieronder laat volgen. Er werden sedert 1 Januari 1922 246 jaarkaarten voor ten hoogste 5 personen per kaart uitgereikt: 218 dagkaarten geldig voor rond 1500 personen en 8 scholierkaarten voor tezamen 305 personen. Die er kwamen, enkele gevallen uit gezonderd, waren ernstige wandelaars, liefhebbers en menscheu, die er wat voor over hadden om eens een halven of lieelen dag in de vrije duinen rond te dwalen en die dat dan ook ten zeerste waardeerden. We zijn op het punt van vrije duinen" niet erg ver wend. Het toezicht is voldoende en aan de bepalingen wordt streng de hand ge houden. Het verkeer met automobie len en rijwielen op dt verharde we- gn, het plukken of afsnijden van plan ten en bloemen, het betreden en af- loopen der taluds, het zoeken van vogelnesten, het fotografeeren, en rooken buiten de verharde wegen is verboden en wordt gestraft met in trekken der toegangskaart. Ofschoon we met conclusies trek ken. na zoo'n korte periode van open stelling zeer voorzichtig moeten zijn, geloof ik, dat het bezoek in 1922 in het algemeen niet van nadeeligen in vloed geweest is voor de planten- en dieronwereld. GEBOUW „OLYMPIA". Er zal dezer dagen een vergade ring worden gehouden in gebouw „Olympia". Dit geeft ons aanleiding iets tc vertellen over dit nieuwe ver gadergebouw. Aan het einde van den Kinderhuissingei, naast het viaduct bij den Schotersingel, staat het welbe kende grocte, sombere gebouw, be- hoorenae tot de Holl. IJzeren Spoor weg-Maatschappij. Dit gebouw, dat niet meer werd gebruikt als magazijn is verhuurd aan particulieren- De huurders van dit gcbouw_ hebbendo benedenlokalen doen inrichten voor garage, en de kleinere lokalen voor kantoren. De kantoren zijn reeds eenigen tijd in gebruik. De boven zalen, waaronder eenige zeer groote, worden verhuurd aan verschillende vereenigingen. Voorloopig zal er dus wel geen zalennood meer zijn, want dit gebouw heeft vele groote en kleine lokalen beschikbaar. DE EMMABLOEM. Men schrijft ons Op den dag der Emmabloem-collecte, Woensdag 18 April, volgende week. zul len het Trgmfanfarecorps der E. S. M. en het Haarlemsche Politie-Muziekcorps straatconcerten geven op verschillende punten in de stad en omgeving, ten ein de iedereen te herinneren aan den Ilaar- iemschen Bloemendag, voor de tubercu- losc-bestrijding ten bate van het alge- De beide muziekcorpsen hebben zich geheel belangeloos ter beschikking ge- s'eld, alsmede ook het werkloozencorps „Haarlem's Harmonie Kapel", om door hun medewerking er krachtig toe bij te dragen, dat de Haarlemsche T. B. C.- vereeniging dit jaar, wat de opbrengst betreft, Kampioen van Nederland wordt. Tevens zal ook een afdeeling Pad vinders, voorafgegaan door laatstge noemd muziekcorps, een propaganda- tocht door de stad maken, alles en alles om iedereen, jong en oud, arm en rijk, in geestdrift te brengen, tot ééns- gezindheid aan te sporen voor den groot- schen strijd tot werkelijk, wezenlijk geluk van alle menschcn zonder eenig onderscheid. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Correspondentie. Den heer „Vasal' Aan ons beginsel om alleen in te gaan op stukken, die ons worden gezonden dooF personen welke ons hun naam op geven, moeten wij ons houden. Voor u kan daartegen geen enkel bezwaar be- BLOEMENDAAL. Ccmoontoraad: Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal. te houden op Donderdag ig April des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis te Overveen. De agenda luidt 1. Ingekomen stukken. 2. Ontheffing bepalingen der Bouw verordening. 3. Benoeming van een schoolarts voor de R.-K. lagere scholen te Over veen. 4. Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School te Bloemendaal. Voor dracht: no. 1. P. Vermeulen, te Amster dam no. 2 J. de Haan, te Edeno. 3. J. M. Vercruysse, tc Koog a. d. Zaan. 5. Benoeming lid Commissie tot We ring van Schoolverzuim (vac.-Hoekstra). Aanbevolen A. IJzermau. 6. Wijziging raadsbesluit tot aankoop van wegen rn slooten op Rolland, door L. N. Roozcn. 7. Voorstel tot plaatsing betonnen ge bouwtje voor beveiliging van de teekc- ningen van publieke werken tegen brand. 8. Vaststelling bezoldiging ambtena- :n van den Burgerlijken Stand. 9. Vaststelling legesverordcning. 10. Uitbreidingsplannen voor a. Rol land b. gronden tusschcn Kleverlaan en Julianalaan. Cevondon voorwerpen. Terug te be komen bij M. Beekman, Bloeniendaal- iche weg 50, Bloemendaal, een kinder- portemonnaicP. van der Maas, Kin- heisnweg 67, Bloemendaal, een zilveren brocheT. Bakker, Zuider Stationsweg 27, Bloemendaal, een aardappelmand R. van der IIul, Lage Duin en Daalsche weg 31 a, Bioemendaal, een gouden bril; Van der Ham, Bloemendaalschewcg 65, Bloemendaal, een kaatsbal, een lïenrit- tenkaart autobus SantpoortOverveen en een koralen kindertasclijeC. Metze- laar, Militaircwcg 17, Overveen, een gabardine-jas llagen, Zijlweg 52, Over veen, een damestasch met inhoud aan het bureau van politie te Overveen, een s, 4 handdoeken, een gummi kinder schoen, een huissleutel. KSmen aanloopen bij D. Wassink, Zuidertuindorplann 10, Overveen, een langharige herdershond. SCHOTEN. „Scheterbosch". Nadat het bouw werk voor dc stichting van de wonin gen van „Schoterbosch" aan den Mid denweg enkele maanden heeft stil gele gen, is eindelijk het werk hervat. Reeds xijn de eerste fundeeringen gelegd. ZANDVOORT. Bouwvergunnin gen. Aan A. G. van Dijk is inge volge de Woningwet voorwaardelijk vergunning verleend namens P. A- Houtman alhier, perceel Kerkstraat 15 te verbouwen. Vergumung werd verleendaan G. W. ter Haar en J. Martijnse tot den bouw van een woonhuis aan de Zand- voortsche laanaan P. J. an Brug gen tot het verbouwen van perceel Stationsplein 8 en het maken daarin van een brandvrije cabine. De Gemeenteraadsverkiezingen. - De lijsten van de kiesverceniging „Gemeentebelang" (eerste candidaat de heer T. Molenaar) en den Vrij heidsbond (eersto candidaat de heer G'. A. C- Gunters) zijn verbonden. Uitslag verkooping. Bij de heden door Notaris Heimans en cand.- notaris Klijzing gehouden verkoo ping van Restaurant Riche bracht dit perceel bij opbod op 43S00. Het werd niet afgemijnd, zoodat kooper as de heer Bosman te Haarlem. De g8meentebegrooting 1923 goed gekeurd. Donderdag kwam bij B. en W. bericht in, dat de gemeente- be.grooting voor het jaar 1923 door Guedeputecrde Staten is goedge keurd. De nieuwe Christelijke school gereed. Hedenavond te 8 uur zal de officieclc opening der nieuwe Christelijke school aan de Brederode- straat plaats hebben. Tot- bijwoning dezer opening zijn verschillende au toriteiten, o-a. B. en W. en de school commissie uitgenoodigd. Lezingen. Op de tweede le zing over Kerk en Kunst, die Donder dagavond plaats' had, droeg Ds. Pau na een korte inleiding verzen voor met dc bedoeling religieus© tendenzen' in de litteratuur aan te wijzen. De volgende lezing zal Zaterdag 1-1 April zijn. De heer A. Elffers spreokt dan (met lichtbeelden) over „Beelden de Kunstenaars en hun werk". Diefstal. Donderdagmiddag waren in den winkel van den heci Rinkel tegelijk aanwezig het echt paar P. uit Amsterdam er. mevrouw B. uit Aerdenhout. Deze laatste liet even terwijl zij naar den inhoud een vitrine keek, haar portemonnaie met f 5.50 cp de toonbunk liggen. V011 dit ocgenblik maakte B. gebruik, om liet door hem gekochte brood en de portemonnaie tegelijk op te nemen en int den winkel te loopen. Dadelijk echter ging de winkeljuffrouw, die het verdwijnen van de beurs bemerk te hem achterna en eischte deze te rug. De man, waarschijnlijk ook bang geworden door de nabijheid van den verkeerfagent op het Tramplein, gaf do portemonnaie dadelijk over. Toch werden hij en zijn vrouw naar het bureau van pc-litie geleid en .erhoord door den Commissaris. De 67-jarige B. bekende het feit gepleeg-' te heb ben ep werd daarna naar huis gezon den. Gevonden voorwerpen. Remblok vrachtauto. Wageniomv s0 Meier lang grijs b'auw wollen muts. groene da-s. dameshnndschocn, blauwe ceintuur, koperen dop van een patent- as. Verloren voorwerpen. Padvindershoed. grijs lederen tnschjt met damesportcinonnaie enz., lichte bruine portemonnaie inh. ongeveer f 25, groene dnmesportemonnnie met inhoud, bruinzwarte Hollandschc her dershond „Tommy". Burgerlijke Stand HEEMSTEDE. Ondertrouwd: A. J. A. van Weel en J. J. van Deursen. GetrouwdK. II. C- Christen met J. E. HoyboerJ. M. Caza-nder mot A. Hoomans: Th. W. Kreek met E. J. SmitH. de Rooy met M- C. v. Blankensteyn. BevallenA. R. RapPerwitz d. D. VisserDekker z. M. Medenblik- Evertse d. K. Damvan Pel d. OverledenJ- C. de Keulenaar, 49 J. J. van Lepzeg, 82 j. -G. A_ van lakei, 12 m. BLOEMENDAAL. Ondertrouwd: H. M. van Haaster en J. A. Warmerdam. Getrouwd P. J. van dc Weegh met H. J. Nieuwpoort. Geboren zoon van P. M. Bersee en II. M. Bruinink zoon van F. du Mar- chie van Voorthuijsen cn II. Rothe zoon •an J. van Dijkhuizen en A. M. Petter zoon van B. Men se en A. M. Schelle. OverledenJ. Kronenberg, 87 jaar; G. an Apeldoorn, 64 jaar. ZANDVOORT. Geboren: Floor, zoon van W. Molenaar en L. van der Putten. Anna Maria, dochter van H. l'h. van der Mcij en A. Roemer. Jacobus Joseph, zoon van P- Geu sebroek en A. M. Buis. Overleden -. Job Molenaar, zoon van Wed. J. Molenaar, geb. Weber, oud 7 jaren. Stoomyaartberlsliten Abbekerk 12 April v. Antwerpen, Rotter dam naar Australië en p. Vlïssingen. Almkerk, 12 AnrP n.ru. 7 u. 15 m. 115 lijl Noord v. Scheven ingon, Hamburg n. Rotterdam. Ante-nor 12 April n.m. 6 u. 40 m. 50 mijl Zuid-Oost v. Noord Voorland, Batavia r.. Amslcrdsm- Amstelland, 12 April v. Rotterdam naar Antwerpen. Boeton, 10 April, v. Fadang, Amsterdam naar Batavia. Ceram, 11 April te Calcutta v. Java. Jagersfontein p. 11 April Finisterro, Zuid Afrika naar Rotterdam. Oostlcerk, 12 April te Hong Kong v. Rot terdam vertrok naar Kobe. Pyrrhus, 11 April te Port Swettenham 1. Japan, vertrok naar Rotterdam. Stentor 12 April te Port Said. Liverpool Venezuela, 11 April te navre, West-In- dié naar Amsterdam. Pers-Uverzlclit Sedert is het voorloopt verslag der Eers' e Kamer over het ontwerp-Braat veschcncn. dat voor dit ontwerp niet veel coeda belooft. Naar het sohiint, zal dc eerste Kamer voor aanneming van het ontwerp niet te vinden zijn. Indien nu de regeering volhardt 'bij haar opvat mg. d3t het voor haar on der de omstandigheden moeilijk is. eene bestaande wet uit te voeren, kan een zonderlinge positie geboren wor- den-De lieer Braat immers heeft dan niet de minste reden, zich met de be antwoording van het Voor 00 pie Ver slag ".e ha-asten. Hii beeft, door zijn antwoord wat uit te stellen, het als het ware in de hand. de uitvoering van d'e wet op den Zomertijd te belet ten. Inmiddels voeren Engeland ui Bel gië. ale wii ons den da uin wei herin neren. op 22 April den Zomertijd in. Er moet. dunkt ons, vcor de regee- ring alle aanleiding ziin. on haar ant woord aan den heer De Vos van S'een- wiik terug te komen. Zij zelve heeft tegen handhaving van ëk?n Zomertijd geen bezwaar. In het voorloonig ver slag van de Eerste Kamer wordt be- reu-rd, ..dat de regeering zich geheel buiten de aangelegenheid had gehou den en zelve geen voorstel, in welken zin clan ook, had geda-a-n" doch. le ze opmerking lijkt ons geheel onjuist. De regeerni<*. die zich van een voor stel ..in welken zin dan ook", ont houden heeft, gaf daarmede te ken nen. tegen de bestaande wet geen be zwaar hoegenaamd te hebben, al thans geen bezwaar van zooveel ge wicht. dat het gewenscht geacht moest worden de wetgevende machine op gang te brengen. Wa-arom zou zij dan met een vooretel „in we'ken zin dan ook voor dén dag moeten eekomen ziin Waar de zaak zoo staat, is bet voor de regeei-ng, dunkt ons. onmogelijk, de mvoèri-in? van den zomertijd dit jaar maar -»p haar beloop te laten io-t tijd en wijle het den heer Braat zal gelieven, van antwoord te dienen. De wet od den zomertijd is er: zij geldt nog; en zii eischt t ij d i g e vasts'.el- ling van den dag waarop de Zomertijd intreedt. Die dag kan van het jasr wel haast geen andere ziin dan die. waarop zoo wel Engeland ais België tot den Zo nt eriijd overgaan, en dus de verande ring ook hier te lande met de minste stoornis voor het verkeer lean plaats grijpen. Wordt die nu vastgesteld, clan resten den heer Braat en de Eerste Kamer dagen genoeg, om over het ontwerp van den heer Braa! tot een beslissing te icomen. Hoe die beslis sing zal uitvallen, kan uit het voor loopig verslag der Kamer wel ten naastenbij worden afgeleid. Mocht zii anders ziin. dan kan wor den vermoed, mocht het -onwerp on verhoopt toch worden aangenomen. dan ook de regeering nog overstag gaan. en lie: bekrachtigen hetgeen ook al weinig waarschijnlijk inoc-t worden geacht dan zou er nóg r.ïets verloren ziin. omdat dan het besluit tot invoering va-n den Zomertijd daar mee vai_zeif kwam te vervallen. Wat in iedier geval niet duldbaar moet worden geacht, is. dat de wet op de wijze, als nu plaats grijpt, nog lan- •er geblokkeerd blijft. Gemensd Nieuws BLOKKADE VAN DEN ZOMER TIJD? Do N. R. Ct. schrijft Het begint nu met den Zomer' iid een eenigszins zonderlingen weg te gaan. Tussehen 31 Maart en 1 Octo ber bepaalt art. 1 der wet op den Zomertijd wordt de in artikel 1 der wet van 23 Juli 190S .S'-.bl. no. 236) bedoelde wettelijke tiid met een uur vervroegd. En :r. het tweede lid van datzelfde artikel wordt voorge schreven. dat „telken jare tijdig" de dag bepaald wordt, waarop die ver vroeging aanvang: en die, waarop zij eindigt. Het bij de Eerste Kamer aan hangig or.-twerp-Braat tot intrekking van de wet op den zomertijd heeft nu een snn-ak in het wiel gestoken. De minis'er van Binnenlaaidsohe Zaken, nan wien door den heer De Vos van Steen-wijk gevraagd was, of hii van zins was, de wet uit te \oe- ren zonder de beslissing over het ont- worn-Braat nf te wachten, antwoord de o.m.. dat het, „nu een ïnïtia'ief- voorstel tot afschaffing van den zo mertijd ter tafel lag van de Eerste Kamer, voor de regeering wel moeilijk was een beslissing te nemen". HET CONFLICT IN DE BOUW VAKKEN IN ENCELAND. In weerwil van een reeks conferenties, die verscheidene uren, tot Woensdag- vond laat duurden, zijn de vertegen, oordigers van patroons en arbeiders in de bouwvakken er niet in geslaagd tot overeenstemming te komen. De onder handelingen zijn afgebroken. De door de patroons aangekondigde uitsluiting zal Zaterdag van kracht worden. Het aantal arbeiders, bij het conflict betrok ken, bedraagt 500.000. DE ACRARISCHE BEWECINC IN SPANJE. Een indrukwekkende stoet van vier honderd landbouwvereenigingen met haar banieren en vergezeld van de dele gaties van een groote nationale bede vaart naar het graf van den heiligen Isi- dorus, den schutspatroon der landarbei ders, is, naar de „Temps" meldt, Zon dag door de straten van Madrid getrok ken. De betooging was georganiseerd door de nationale federatie der Katho lieke vakvereenigingenzij vertegen woordigde 500.000 landarbeiders en kreeg een bijzondere beteekenis aan den vooravond der verkiezingen, gezien de beweging ten plattelande die oogenblik een bolsjewistisch karakter heeft aangenomen ten gunste der deeling van het grootgrondbezit, „latifundia" bestaan in Spanje nog twee-derde van den grond blijft braak liggen, terwijl de landbouwbevolking een moeizaam leven leidt en grond opeischt. Deze betooging is te beschouwen als een ondersteuning van het program der liberale regcering, strekkende tot wijzi ging van het grondbezit. De geestelijkheid heeft zich de laatste jaren op behendige wijze van de agrari sche beweging meester gemaakt dooi coöperatieve vereenigingen te stichten ter verbetering van het lol der boeren, hen van den woeker te bevrijden, hun INGEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 Cts. oer regel. G/r/ep hoofden feiesp/jn, eUeno/s neura/gie en Verhoud- heid Verdwijnen direct door het gebruik van. c/e o^f/ Op o de orig/nee/e Verpafefe/ng m®!-©© oranje Ibaradl G/ozen buisje 75 cents. Popierrot 60 cents. (zoo spoedig mogeiyk re geöruikenX crcdict te verschaffen voor het koopca van moderne werktuigen en de vorming kleingrondbezit :c bevorderen. De groote eigenaars en ook de koning zelf hebben de noodzakelijkheid gevoeld zich bij deze coöperatieve beweging aan te sluiten, welke geschikt is om agrarische onlusten, die in het verschiet zija, tc voorkomen. Letteren en Kunst NIEUWE UITCAVEN. Verschepen is: Bij H. D. Tjeenk Willink en Zoon, Haarlem in de serie Onze koloniale landbouw: De rijst, door J. J. Paerels Derder druk. In dien derden druk is liet hoofdstuk productie en handel omgewerkt om het boekje meer op de hoogte van den tijd te brengen. Bij de zelfde uitgeversfirma: De moderne Staat cn de godsdienst door P. Bruining, predikant te Kromme- 'edijk. Een overdruk uit „Vragen des Tijdis". Schrijver concludeert: In 't alge meen, hoe eerder de Staatkundig- vrijzinnigen meer oog krijgen voor de onmisbaarheid van godsdienstig ge loof, en meer erkend wordt dat ook tegenwoordig nog bijeen bfchooren. Staat on Christendom, het laatste zul opgevat, zoo vtiel te beter zal het dienst, Wereldbeschouwing, zonde besef en levensdoel, naar aanleiding van een debat tusschen een vrijden ker en dr. A. I-I. de Ha-rtog, door prof. dr. T. Cannegieter. In dit geschrift wordt een verhan deling gegeven, over het wezen van, den godsdienst, zooals schrijver dat opvat. Aan het einde er van merkt schrijver op dat niemand zijn levens taak zijn., persoonlijke levenstaak als mensch, en zijn levenstaak als deel der menschheid naar eisch kan vervullen zonder de leiding en do wijding van godsdienst. Rechtszaken De belladonna-bedwel- mingen. Geen voorwaardelijke straffen Het Gerechtshof te Amsterdam beeft Donderdag uitspraak gedaan in de be ruchte zaak van de belladonna-bedwel- ming, meldt het N. v. d. D. Het Hof veroordeelde den boot-werker D., wegens diefstal met geweldpleging, tweemaal gepleegd en wegens heling, tot vier jaar gevangenisstraf. (De rechtbank had hem zeven jaar opgelegd en de advocaat-generaal van het Hof had vijf jaar geëischt.) De beidp vrouwen N. D., die niet aan- ezig was en Joh. S., die in een gasthuis ligt, kregen voor dezelfde feiten elk ne gen maanden gevangenisstraf. De rechtbank had de twee vrouwen respectievelijk één jaar en zeven maan den voorwaardelijke gevangenisstraf op gelegd, welke straf de advocaat-generaal eveneens had geëischt. Haar straffen zijn dus aanmerkelijk verzwaard. Het Hof nam aan, dat er ten aanzien der vrouwen verzachtende omstandighe den waren, dat de eerste een geregeld leven leidt, 18 jaar was, toen het feit ge pleegd werd, en dat zij destijds in haar eigen onderhoud moest voorzien. Aangaande de tweede vrouw nam het Hof aan, dat zij geruimen tijd in pre ventieve hechtenis was geweest. Gezien echter het hoogst ernstig ka rakter der feiten, meende het Hof, dat er voor voorwaardelijke veroordeeling geen termen waren en dat met evenredige ge strengheid gestraft moest wordeni dat wij beiden do eenigen zün die iels van deze geschiedenis afweten en ik zal er nooit met anderen over spre ken". Met moeite beheerschte Lord Alces- ton zich. „Dank u, Monsieur dc Feureot. Ja, ik ga met u mee naar binnen. Maai nog even iets over een ander onder werp. Was Monsieur d'Aubron van avond uw gast?" „Ja, maar hij komt niet vaak en is ook niet welkom. Het was zijn eerste en laatste bezoek". „Daar ben ik blij om. Ik hoorde in 't hotel dat men mijn neef met hem had zien spelen". „Ik zag hen in het casino samen spelen", antwoordde mijn vader, en hoorde dat Cariyon beloofde om van avond op zijn kiuners te komen. Ik wist. dat dat oen gevaarlijk bezoek voor uw neef zou zijn cn hij lijkt me oen aardige jongen. Daarom heb ik hen in plaats daarvan geïnviteerd om hier te komen en nu heb ik liet genoe gen gesmaakt om Monsieur d'Au- brons plannetje in de war te sturen". Ir: roeide mij opgelucht door wat mijn vader zei, want ik zag dat Lord Alec.ston voldaan was. De twee man nen liepen langzaam weg en verdwe nen door de open deuren. Toen stond ik op, stijf van de gedwongen hou ding. liep zachtjes het grasveld over cn ging naar mijn kamer. HOOFDSTUK VII. Dien nacht sliep ik slecht en ik bleef den volgenden morgen op miin ka mer. Toen ik tegen den middag naar beneden ging, vond ik mijn vader al leen op liet balcon; hij zat in een rie ten stoel en rookte een sigaret. Ix ging dadelijk naar hem toe, vol van het plan dat ik in mijn hoofd had. Hij knikte mij goeden dag. Zwijgend bleef ik een oogenblik naar hem kij ken. Toen zette ik een stoel naast de zijne en ging zitten. „Ik hoop dat u vanochtend niet uit gaat, mon père", zei ik. „Ik moet eens mot u praten". H ij keek mij onderzoekend aan, als of hij mijn gedachten wilde lezen. Maar ik was \oorbereid en sloeg mijn oogen niet neer. „Neen, ik ga nog niet uit", ant woordde hij. „Je kunt over mijn tud beecnikken. Wat heb je mij te zeggen, kind? Is het over een nieuwe japon of een hoed of een armband of wat anders?" Ik schudde het hoofd. „Geen van die dingen, mon père", zei ik. „Die heb ik meer dan voldoen de." „Wat is er dan?" Ik nam zijn handen in de mijne en streelde ze. „Mon père", riep ik zachtjes uit. „Ik voel me niet gelukkig". „Niet gelukkig!" hij herhaalde de woorden langzaam, alsof hij er een bespotting in \ond. Toen keek hij mij strak aan. „Wil je me dat eens uitloggen'. „Ik zal het probeeren", antwoordde ik met een zucht, want ik vond zijn optreden niet erg aanmoedigend. „Denkt u, mon père, dat een meisje van mijn leeftijd gelukkig kan zijn zonder vriendinnen of familieleden? Neen, ik voel me niet gelukkig". „Dat spijt me", zei hij koel. „Ik heb mijn best gedaan voor je". „Dat weet ik wel, mon père, en ik ben er u dankbaar voor héél dank baar. Maar toch ben ik niet geluk- kig", bekende ik somber. I „Wil je er me niet meen' vp.ii ver tellen?" zei hij. i „Als ik kan", antwoordde ik. „Ik zal probeeren u van mijn leven te ver tellen". Ik zweeg een paar minuten en dacht na. Toen ik klaar was om te beginnen ■stond zijn gezicht mij niet aan. De 1 uitdrukking was hard en koud en er was geen spoor van medelijden in te bekennen. Maar mijn besluit stond i vast en geen woorden of blikken van hein konden er iets aan veranderen. I „Ik geloof niet dat ik ine iets her- inner vóór de kostschool", begon ik. I „Ilt ben er zeker heen gegaan toen ik nog erg jong was". „Je was vijf jaar", viel mijn vader mij in de rede. „Ja, veel ouder kon ik niet geweest zijn. .'VI dadelijk scheen er iets vreemds met mij- te zijn. De andere meisjes hadden allemaal vaders en moeders en broers om over te praten ze had den veelal dezelfde vrienden en ze hadden altijd vacanties en feestdagen in 't vooruitzicht, wanneer ze naar huis gingen of hun vrienden hen kwa men bezoeken. Met mij was 't heei an ders. Ik alleen had noch familieleden, noch vrienden, noch een thuis". „Je hadt m'ïj", viel mijn vader mij in de rede. „Ja, ik had u. Maar hoe dikwijls kwam u mij bezoeken en hoe lang bleef u a!s u kwam?" „Ik moest hard werken om zooveel geld te verdienen dat jij op de kost school kon blijven. Het was erg duur en ik was toen arm". „Ik beklaag er mij niet over, mon père, heelemaal niet. Maar ik wou er u alleen op wijzen hoe eenzaam ik het daar had en hoe heel anders dan de andere meisjes. Ik wist niet eens wal mijn vader voor positie had, tot wel ken stond hij behoorde. En van inijn moeder wist ik evenmin iets. Soms, wanneer ik erg mijn best deed om mij iets over mijn vroegste kinderjaren te herinneren, kon ik er mij een vage, heel vage voorstelling van maken". Ik zweeg en staarde peinzend in de verte, over den mooien tuin en de denneboomen naar de blauwe streep van de zee in de verte. Mijn vadèr schrok van mijn laatste woorden, liet zijn sigaret vallen en boog zich naar mij toe met een half vragende, half verschrikte uitdrukking in zijn don kere oogen. „Voorstelling? Herinnering? Bah je kunt er je niets van herinneren!" riep hij uit „Neen dat is waar", antwoordde ik met een zucht „Er is maar een ding, dat ik mij zou willen herinneren: het gelaat van mijn moeder en dat kan ik niet. Wilt u mij niets iets over haar vertellen, mon père?" Met bevende lippen en schitterende oogen stond hij naast mij. „Mariel Heb ik je niet verboden om ooit haar naam te noemen? Ze is dood, zeg ik je en dat is genoeg. Ze is gestorven toen j. nog heel klein was". „U wilt mij niets over haar vertel len. u houdt alles voor mij geheim", riep ik somber uit. „O, mon père, ik zal niet meer klagen over ons eenza me bestaan, ik zal u nergens me© las tig vallen. Ik zal tevreden zijn, als u mij maar één ding wilt geven uw vertrouwen". Ik hoor u den lieelen nacht in uw kamer op en neer loopen; ik zie dat u al!e gezelschap vermijdt en alleen leeft, dat gij uw verdriet in eenzaam heid wilt dragen; ik zie dc rimpels en lijnen van een groot leed op uw ge laat en ik weet niet wat het is. Ik kan niet met u meevoelen, ik lean u niet troosten. Ik moet zoo leven, zonder vrienden, eenzaam, ongelukkig door uw verdriet. Laat mij deelen in uw smart, en ik zal voortaan dapper zijn ik zal niet meer klagen". Hij keerde zich von mij af. „Dat kan ik niet kind. Het is onmo gelijk. Je zoudt het niet kunnen dra gen". „Probeer het", riep ik uit. „Ik kan het niet". „Laat mij dan in 's hemelsnaam hier vandaan gaan, naar de kost school terug!" zei ik hartstochtelijk. „Laat mij ergens heen gaan hier weg". „Hier weg? Naar de kostschool? Neen kind, je moet hier blijven. Wat zou je daar op jouw leeftijd kunnen doen?" „Ik zou les kunnen geven muziek les en Engelsch aan de kleintjes, [k zou u tenminste niet langer tot last zijn", riep ik uit. Mijn vader zag erg bleek, en zijn hand beefde. Eerst dacht ik dal bet van woede waa. later heb ik gedacht Idat er wel een andere oorzaak voor I zijn kon. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10