De Voorg HAARLEM'S DAGBLAD UIT DE WERELD Rubriek voor onze Jeugd ZATERDAG 5 MEI 1923 DERDE BLAD EEN WERELDBEROEMD NEDER Vaderangst- Een trouw dienaar. ache reizen. Terug in het vaderland. van een groot man. Het einde. Schipper van Hoorn beleefde een angstvollen tijd. Hij had aan den Spaanschen gezant Mendoza te Lon den beloofd hem tegen goede betaling yiissingen in handen te spelen, maar onmiddellijk aan Prins Willem van Oranje den geheelen toeleg geopen baard. He Zwijger had hem, om den vijand in de val to lokken, geraden schijnbaar de verradersrol te blijven spelen en zelfs volgens den eisch van Mendoza dezen zijn zoontje als gij- 6elaar in handen te geven. Het zoon tje, beloofde de vorst, zou op den dag van den aanslag, uit Londen ont voerd worden en aan zijn vader wor den teruggegeven. Maar naarmate de gewichtige dag naderde, ontzonk den vader de ®oed. In zijn angst wendde hij zich tot Oranje en deze gaf zijn geheimschrijver Christiaan Huygens de opdracht het vorstelijk woord in te lossen- Willems trouwe krijgsmakker aarzelde geen oogenblik en volvoerde met onverschrokkenheid en beleid den gevaarlijken last. Is het te verwonderen, dat het geslacht Huygens bij de Oranje-vorston in hooge eer stond? Dit ondervond ook Christiaans zoon, de beroemde dichter Constantijn Huy gens. die Secretaris Raad en Reken meester werd van drie Stadhouders uit het Huis van Oranje: Frederik Hendrik, Willem den tweeden en la ter ook Willem den derden. De tweede zoon van Constantijn Huygens, Christiaan, een der geniaal ste wis-, natuilr- en werktuigkundigen der wereld, de waardige evenknie vati Newton, werd geboren den 14cn April 1629 te 's-Gravenhage. Evenals zijn oudere broer, vaders naamgenoot, had hij het voorrecht het eerste weten schappelijk onderricht te ontvangen van zijn vader, den man, w iens kennis alle vakken van menschelijk weten omvatte. Reeds vroeg openbaarde zich. Christiaans verbazingwekkende aan leg voor de wiskunde- Toen hij als jongeling van 16 jaar de Leidsche urn versiteit bezocht om in de Rechten te studeeren, maar tevens de academi sche lessen volgde van den wiskun stenaar van Schooien, trok hij zoo zeer de attentie van zijn leermeester, dat deze de aandacht van Descartes, die toentertijd zijn verblijf hield in Holland, vestigde op bet jeugdig genie. Naar de uitstekende gewoon te der vermogende Hollanders van die dagen, liet Constantijn zijn zoou na afloop van zijn academische studiën (1649) flinke buitenlandsche reizen maken, en wel naar Denemarken, Frankrijk en Engeland. Gedurende zijn reizen staakte hij echter g>en oogenblik zijn wetenschappelijké stu diën en onderzoekingen. Zoo gaf hij in 1651 zijn studie, in het licht over de cirkel-quadratuur en de hyperbool. In het voorbijgaan zij herinnerd, dat men onder quadratuur van den cir kel verstaat het construeeren van een quadraat of vierkant dat dezelfde oppervlakte heeft als een cirkel. In deze studie betoogde Huygens de onoplosbaarheid van het vraagstuk. In 1665 vestigde hij zich te Parijs op uïtnoodiging van den beroemden Franschen minister van financien Col bert, die bij alle zuinigheid, die hij betrachtte in het beheer van is Rijks middelen, toch groot genoeg dacht om 75.000 frank per jaar te besteden aan jaargelden voor beroemde vreem delingen. Bij de oprichting der Aca demie van Wetenschappen werd Chris tiaan Huygens benoemd tot lid op een jaargeld van 15.000 frank (een sohitterende bezoldiging in die dagen), terwijl hem tevens in de Koninklijke Bibliotheek een uitstekende woning tej beschikking -werd gesteld. Hier kon hij zich onbezorgd wijden aan zijn wetenschappelijke studiën en waar schijnlijk zou hij er tot hei eind van zijn leven gebleven zijn, indien Ko ning Lodewijk de Veertiende niet op het punt van godsdienst een steeds toenemende onverdraagzaamheid had aan den dag gelegd. Huygens keer de in 1681 naar zijn vaderstad terug. Dat hij goed gezien had, bleek in 1685 bij Lode wij ks herroeping van het Edict van Nantes, dat indertijd was uitgevaardigd door Koning Hendrik den Vierden en bevestigd door den Kardinaal de Richelieu en waarbij aan de Protestanten in Frankrijk vrij heid van godsdienst was toegestaan. Hij nam nu zijn intrek op Hofwyck, het schoon en geriefeüjk huis op het Buitenhof, door zijn vader gebouwd en bezongen. Hier sleet hij zijn laat ste levensjaren. Christiaan Huygens' eerste in het licht gegeven werk was dus zijn stu die over de cirkel-quadratuur, waar van hij de mogelijkheid bestreed te gen de meening in van den wiskun- LANDER UIT DE 17de EEUW. Aan de Academie. Buitenland* Een rijk leven. Bescheidenheid stenaar Gregorius a Sancto Yincen- tio, een ltaiiaansch geestelijke. Het is teekenend voor beide mannen, den bejaarden katholiek en deu jeugdigen protestant, dat ondanks dit meenings- verschil de briefwisseling, die tus- schen hen gevoerd werd naar aanlei ding van deze wetenschappelijke kwes tie, leidde tot oen warme vriend schap, die beiden tot eer strekt. Trou wens groote verdraagzaamheid op het stuk van godsdienst was een van Huygens' karakter-eigenschappen. Het beroemdste van zijn wiskunsti ge werken is getiteldTractaat van Rekeningh in Spelen van Gheluck (1657). Heb handelt over een in Huy gens tijd,geheel nieuwe leer, die der kansrekening en is de grondslag ge worden der wetenschap, die ten doel heeft het berekenen der levenskansen eu zoncler welke geen Levensverze kering kan bestaan. Een jaar vroeger had hij reeds, zoo als blijkt uit zijn brieven aan ver schillende buitenlandsche wi> en werktuigkundigen, de botsingswetten ontdekt. Vijf jaar later (1661) kwam hij te Londen, waar Wren en Wallis bezig waren met proeven over bot sing, maar zonder tot bevredigende resultaten te komen. Huygens, die de door hem gevonden wetten nooit in een afzonderlijk werk had open baar gemaakt, maar ze zich uitste kend herinnerde, woonde hun proef nemingen bij cn wisi- hun telkens te voorspellen, wat de uitkomst van elke proef zou zijn- In 1669 verschenen twee opstellen, een van Wren en een van Wallis over de - botsingswetten. Dit feit heeft het denkbeeld geves tigd, dat Huygens de eer der ontdek king deelt met deze twee Engelscbe werktuigkundigen. Maar Wren gaf, zooals hij zelf later erkend heeft, niets dan hetgeen reeds door Huygens gevonden was, terwijl Wallis iets anders behandelde, nl. de bosing van onveerkrachtige lichamen. Deze aarzeling van Huygens om ontdekkingen bekend te maken, die hij nog niet absoluut voltooid aebtte, heeft tijdens zijn leven meer dan eens zijn welverdienden roem ge schaad. Maar ditmaal deed vooral het opstel van Wren, die aanvankelijk trachtte met Huygens' veeren te pronken, den bescheiden geieerde zijn terughouding overwinnen. Hij maakte twee door Hem ontdekte wetten der Werktuigkunde bekend, nl. het be houd van de beweging van het zwaar tepunt en het behoud van het arbeids vermogen. Bovendien zond hij aan de Royal Society een viertiental stellin gen, maar verborgen in anagrammen. Onder anagrammen verstaat oen een andere groepeering van de let ters, waaruit een woord of zin bestaat. Somtijds ontstaat daardoor een nieuw woord, een nieuwe uitdrukking of zin, bij voorbeeld TesselscbatlcSachte Sedeles (zachte zedenles), Joost van den Vondel, door „Vader"' Cats om gezet in Sotje vol van Sonden (Joost van Vondelens). Toen Gallilei tegen het eind van September 1910 zijn Hol- iandschen kijker, de onding van Lip- pershy, op de planeet Venus richtte, was hij de eerste, die waarnam, dat zij dezelfde schijngestalten vertoont als de maan, een ontdekking van groot belang, daar zij een der eerste bedenkingen dor tegenstanders van het stelsel van Copernicus uit den weg ruimde- Hij wilde zijn ontdekking nog niet wereldkundig maken voordat hij volkomen zekerheid had, maar aan den anderen kant wilde hij zich de eer der ontdekking niet laten ontne men. Vandaar dat hij zich bediende van bet volgende anagram Haec immatura a me jam frustra leguntur, o. y., d. i.Deze nog niet rijpe en voor anderen verborgen za ken zijn door mij gelezen. Deze 34 letters waren een omzetting van het door hem bedoelde Cynthiae figuras emulator mater amorum, d. i. De moeder der liefde (Venus) volgt de schijngestnlen van Cymthia (Diana, de godin der Maan) na. Toen nu in het begin van November de sterreukuudige Castelli hem vroeg „Zouden Venus en Mars geen schijngestalten vertoonen evenals de Maanï"' luidde .zijn antwoord: Er zijn heel wat onderzoekingen te doen aan den sterrenhemel, maar mijn gezondheid is van dien aard, dat. ik het heel wat beter vind in bed dan in de nachtlucht. Eerst den 30sten December 1610 maakte hij zijn ontdekking wereld kundig. Gallilei bediende zich van een Hol- landschen kijker, die niet meer dan 16 maal vergrootte- Met dezen wer den behalve de schijngestalten dei- door hem en andere astronomen Feuilleton schvan NL „Gelukkig niet. Bij een paar van mijn proeven heb ilc terloops laten merken, dat de ring tcoverkracht be zat, maar in den regel zei ik er niets van. De eenigc menschen, wiep ik al les ervan verteld heb, wat ik er van wist, zijn Johnson en jij. Ik zal John son waarschuwen en natuurlijk zal ik die heele passage uit het boek lichten. Heb jij het misschien intusschen aan iemand verteld?" „Nee, nog niet. Gelukkig, want ik heb een paar maal op liet punt ge staan er met Jan over te spreken. U hebt me nog nooit verteld, hoe Deeor- meaux er eigenlijk aan gekomen w-as". „Nee, Johnson heeft dat weggela ten. Om de waarheid te zeggen had hij hem gestolen. Ik moet er bij zeg gen. dat hij hem dolgraag liad willen knopen, maar dat hij niet te koop was bii ongeluk heeft hij toen den man doodgeschoten, die hem zelf ook weer „En wie zijn de rechtmatige eige naars, de menschen die er naar zoe ken?" „Dat heeft Desormeaux me nooit verteld. Hij liet wel iets doorscheme ren en ik denk ook wel dat ik liet weet maar daar praat ik liever niet over". „Het wordt hoe langer hoe geheim zinniger. Als ik ooit dien ellendigcn ring te pakken kan krijgen, gooi ik hem zoo in het water. Iets dergelijks moest niet kunnen bestaan. Het is uit den tijd en buitendien zeer gevaar lijk. Zelfs wanneer hij niet do won derbaarlijke kracht heeft, die u er aan toeschrijft, zijn er toch blijkbaar een aantal menschen, die er naar zoeken. Stel je nu eens voor, dat die te we ten komen, dat Mary hem heeft, dat zou buitengewoon onaangenaam voor haar kunnen worden". „Dat zou het zeker. Maar is het waarschijnlijk? Niemand zal over den looverring spreken want Mary, noch iemand anders in Shalton weet er iets meer van, dan dat het een aardig heid uit een antiquiteiten-winkel is. Iedereen zal wel merken, dat haar karakter veranderd is, maar niemand zal dat aan dien ring toeschrijven. Het is best mogelijk, dat ze dien ring haar heele leven zou kunnen dragon zonder dat degenen, die er naar zoe ken. er ooit van op de hoogte kwamen Zelfs wanneer liet mij eerder te bin nen geschoten was, dat die organisatie ohtdekfc de bergen op de maan, de wachters van Jupiter, de zonnevlek ken maar nieuwe ontdekkingen wa ren met dezen kijker, evenals met dien van Kepler, bijna te maken. Huygens begreep, dat daartoe noodig was ver betering der lenzen. Met den groot- sten ijver zette hij zich, trouw bijge staan door zijn broeder Constantijn, aan de beoefening der kunst van het glasslijpen. Met eeu kijker van 12 voet lengte, de beste en scherpste, die tot dien tijd vervaardigd was, ontdekte hij den 5en Maart 1655 een maan van Saturnus (1655) en kort daarop een der wonderbaarlijkste verschijnselen aan den sterrenhemelden ring van Sa turnus. Hij wilde eerste beido ont dekkingen verbergen onder een ana gram, maar zijn vrienden wisten hem te bewegen althans dc eerste op den jaardag der ontdekking bekend te ma ken. Hij deed dit ih een klein latijnsch geschrift waarin hij tevens de twee de ontdekking vermeldde op de vol gende wijze: Hij plaatste achter el kaar 6 letters a, 4 letters c, één d, één n, 7 maal i, 4 maal 1, 2 maal m, 9 maal n, 4 maal o, 2 maal p, één q, 2 maal één s, 4 maal t, 4 maal u- Met een tweeden door hem vervaar digden kijker, een van 23 voet, zette hij nog drie jaren zijn waarnemingen voort, voordat hij zijiï verbazenwek- kende ontdekking openbaar maakte. In een nieuw geschrift eveneens in het latijn (hij bediende zich bijna altijd van die taal of van het Fransch), getiteld het Stelsel van Saturnus, deelde hij mee, dat bovengenoemd anagram beteekende: Annulo cingitur tenui, nusquam co herente, ad eclipticam inclinato, d. i. Saturnus wordt omgeven door een ring, nergens samenhangend (met de planeet) en hellend op de ecliptica. Men weet niet wat meer to bewonde ren de geniale ontdekking, die de gehccle geleerde wereld ip vervoe ring bracht, of de bijna bovenmen- schelijke zelfbeheersching, die hem in staat stelde drie jaren daaromtrent het stilzwijgen te bewaren. Het geschrift over het Saturniaan- sche stelsel bevatte nog andere nicu we vindingenhet gaf voor het eerst een afbeelding van de lichte banden van Jupiter, van een donkeren op Mars, van de nevelvlek van Orion, verder een eerste opgaaf van de mid dellijnen van planeten en die van den ring van Saturnus- En te midden van al deze werk zaamheden, die hem een plaats ver zekeren onder de eerste sterrenkun digen der wereld, deed hij een uit vinding, die van onberekenbaar nut was voor de weteuschap in bet alge meen en der scheepvaart in het bij zonderhet was die van het slinger uurwerk, het eerste werktuig, dat een juiste meting van den tijd mogelijk maakte, daar zijn slingerwerk zicE zelf aan den gang hield en zelf zijn schom melingen telde. Deze schitterende uitvinding stelde voor het eerst den scheepsgezagvoerder in staat den leng tegraad, waarop het schip zich op zee bevindt, te bepalen doordat het uur werk den tijd aangeeft van de haven van vertrek. Het verschil tusschcn dezen tijd en den tijd der plaats, waar 't schip zich bevindt, geeft hem het middel aan de hand. Ieder uur verschil in tijd, wijst op een verschil in lengte van 4 graden, iedere mi nuut een verschil van 4 boogminuten enz.enz. Na langjarige inspanning ge lukte het Huygens eveneens zijn uit vinding toe te passen op zakuurwer ken (1675). Als voorlooper der stoommachine met enkele werking kan men ïluy- S:ns' buskruitmachine beschouwen. oor het ontploffen van buskruit on der een zuiger, ontstond in de zui gerbuis een luchtledig, daar de gas sen der ontploffing gelegenheid had den door zijbuizen te ontsnappen. Nu werd de zuiger door de buitenlucht met kracht naar beneden gedrukt, waardoor de zjjbuizeu werden afge sloten en de dalende zuiger kon ge bruikt worden om groote lasten op te heffen. Newton en Huyghens waren be vriend, ondanks menig verschil in meening. Terwijl bijvoorbeeld New ton van' meening was, dat het licht ontstond doordat onnoemelijk fijne deeltjes zich losmaakten van het lichtgevend voorwerp, was Huygens' van oordeel, dat de lichtindruk, die in ons oog wordt teweeggebracht, een gevolg is van een trilling in de ether, een oneindig fijne stof, die het we reldruim volgens zijn theorie vervult. Tijdens Newton's leven ging Huy gens' theorie van het licht genoeg zaam onopgemerkt voorbij, maar wel dra behaalde zij le zege op haar me dedingster- Het grootste mèeningsverschil tus schenbeide geniale mannen gold de wetten, die de beweging der hemel lichamen beheerschen. De wet der onderlinge aantrekking der hemel lichamen, waarvan Newton uit ging, vond in Huygens een verklaard tegenstander, jammer genoeg, want Newton zelf beeft erkend, dat dc stu dio van Huygens' Horologium Oscila- torium hem aanleiding heeft gegeven, tot de onderzoekingen, die voerden tot zijn theorie der beweging der he mellichamen. En deze theorie is niet den ring zocht, zou ik hem toch nog gezonden hebben. Wanneer zij op een oogenblik er achter kwamen, dat zij hem droeg, zou het eenige gevolg waarschijnlijk zijn, dat ze hem zou verkoopen tegen een naar haar idee. onzinnig hoogen prijs. Het zou ver velend voor mij zijn, want dat zou bo- teekenen, dat ik den ring voor altijd kwijt was en dat zou mij spijten. Maar voor haar zou het wel prettig zijn". „En wanneer zij weigerde te ver koopen?" „Ik stem toe, dat dat moeilijkheden mee zou kunnen brengen. Maar de kan? is duizend tegen éen en het loont haast de moeite niet er over te pieke ren. Bovendien ga ik morgen zelf naar Shalton en wanneer ik merk, dat hij een verkeerden invloed op Mary uit oefent zal ik hem zeker mee terug brengen". „Ik wou, dat u dat in ieder geval deedt". „Neen. Het kan best zijn, dat hij (laar goed werk verricht. En dan zal ik met belangstelling de proefneming volgen. Laat het maar aan mij ove.\ Ala het mis gaat, neem ik de heele verantwoordelijkheid o;» me". JSmmy sliep dien nacht slecht en droomde van moordenaars. [Heulen- gevo'ge was hij den volgenden morgen heel laat aan hc: ontbijt. De centje, die nog zal te ontbijten wasmijn eed der geringste oorzaken van zijn wereldberoemdheid. Laten we ton slotte nog opmerken, dat Huygens' slingeruurwerken, zoo lang hij do beschikking had over zijn schitterende geestvermogens (die he laas in zijn ln3tste levensdag&n ver duisterd werden), zijn volle belangstel ling hadden. In een Franschoq brief aan Leibnitz schreef hij (eind 1690): „Wegens een reis van eenige dagen, dio ik gemaakt heb om ifi Amsterdam tegenwoordig te zijn bij het inschepen heer Nathaniel Brookes, die twee uur geleden naar Shalton had moeten ver trekken. „Wat nu!" zei Jimmy. „Hebt u uw trein gemist?" „Neen, ten slotte ga ik niet, ten minste nu nog niet. Ik heb Jan ver teld dat ik vanmorgen een brief ont vangen heb, die het onnoodig maak te. Om de waarheid te zeggen is mijn geheugen gaan werken en nu weet ik wel wie de laatste d'-ager van den ring is geweest Een beste man, die in heel veel opzichten op Mary leek, maar die er nog een paar buitenge woon goed eigenschappen bij had". „Nu", zei Jimmy onzeduldig. „En wie was hij". „Hij was van beroep, uitsluitend omdat hij cr plezier in had, dieren temmer. Ook had hij een troep gedres seerde hyena's." „Ja, maar Mary heeft nu niet be paald leeuwen of hyena's". „Maar ze beeft een man, een ellen dige, zwetserige, tirannieke man en die zal zo teramen. Misschien slaagt ze er zelfs wel in e_* een eenigszins be hoorlijken man van te snaken. Die ring verricht een goede daad. En liet is onze plicht om hem rustig zijn gang te loten gaan. Over een dag of veer tien ga jij nuar Londen om ernstig aan h't werk te gaan. Dan neem ik Derriford'* uilnoodiring, om eens rij hem te komen logeeren, aan cn ga van mijn uurwerken ra de schepen die naar Indië vertrekken, heb ik uw twee brieven niet vroeger kunnen beant woorden. naar Shalton. Dan zie ik vanzelf, hoe de zaken staan. Laat dat maar aan mij over. Het gaat schitterend. En Jimmv die nog steeds hoopte, dat hij het slachtoffer geworden was van een buitengewoon geslaagden grap, moest wel toestemmen. HOOFDSTUK XIL Uittreksel uit het Dn g- boekvan Ernst Sander Barley. Als mijn persoonlijke meening zou ik naar voren willen brengen, dat het een laag verborgen gebleven karakter trek was. Van zulke dingen heb ik moer gehoord. In sommige opzichten is het een voordeel. Hei tafelzilver bijv. ziet er buitengewoon mooi uit. het poetsen schijut zeer nauwkeurig tc geschieden. En, over het algemeen ge- sproken zijn de dienstboden cr op uit, om het haar naar den zin te maken. Ik zou bijna zeggen, dat ze lichtelijk bang voor haar waren, maar het is te gek, dat iemand van Mary hang zou zijn. Maar ik ben minder tevreden met do houding, dio ze tegenover mij aanneemt. Daar ontbreekt iets aan. Het schijnt alsof ze ine niet meer zóó apprfciecren knn ols vroegen Ik had een naar nieuwe variaties met het springtouw uitgevonden en ik vroeg haar tc komen kijken, maar zo was MOLLBBOON. - vind Erf birfs er*, dit je met het mooie woei me geen m>l- sels stuurt. Geniet jij maar van je fiets. Als vader naar Groningen ie, ben jij na tuurlijk moeders oudste zoon. dio baar iq alles terzijde staat. Ia 't mol loot ALLEEN IN T NESTJE. - Hoe ia hei nu mot jcf Malaria is een hardnekkige ziokte en uu hoop ik maar, dat de Jenteaou er goodo medicijn voor wl wezen. Bon je al eens naar buiten geweest f Gezellig voor je, dal er logé'a komen. Wanneer het weer dan mooi is, ga je maar veel met bent wandelen. Je bent met je piano«tudie ro ker vr«l opgeschoten. JOEKIE. Zoo juffertje, kom Jij daar ook weer eens Aantellen. Ben Je sow mooi» nan 't fabncceiea op schoolt Leuk, dal je toch neg tijd hebt kunnen vinden voor den Schoonmaak-wedstrijd. Hoc is het mei zust Je schrijft too duidelijk, dat je best met potlood mag schrijven. VRUKOGEL. Kijk je glunder, nu je deu raadselprijs gewonnen hebt. Prettig, ■Ja: do kick vou de club good is uitgeval len. GYMNAST. Jij was er vroeg bij met de oplossing van hel prijsraadsel. Ik her- nnncr ine nog wel, dat jo aan do Rubriek meedeed:. Ga je neg op echdol I Na 15 Mei vermeld ik de namen der prijswinaers. PK ISO. Raadsel 2 was heusch soo moeilijk niet. Heb jo Woensdag nog op do flets gezeten I Zeg Erwootje, te jopg is een kwaal, dio alle dagen betert. Dat is -oo'ii gcrusietcllcnd idee. Is de kiek van den Zeeweg goed getroffen f TURNSTER cn KOMIEKE. Noen, jo mag niet van hier en daar oen letter ne men oin een woord te vormen. De letters moeten achter elkaar Staan. Turnster is nu zokvr aan 'l bruiloft vieren. Ik kan 't ai- lesrins Ivfrijjen, dat bet voor Komieke een bard gelag u-as, dat zij thuis moest blijven. Jo meet dc hitten pi] maar dap per slikken met de gedachte, da; *t voor je bestwil W». HELIOTROPE. Het jonge groea wordt nu zeker dagelijks hoog er en volley. Als wij mopperen over don regen, juicht vaak dc landman. Zonder regen kan er niets groeien. Vind jo meer woorden, dan onderstreep jo zo maar. Overschrijven is niet noodig, Is de lantsto hand aan den schoonmaak gelegd? RAPl'O. Het doet mo plezier, dat het boek naar jo ua is. Do eersto 6 prijzen wa ren hoeken in prachtbapd. do 6 extra prij zen waren boeken in stempel band. Die 6 extra prijzen waren meevallertjes. BEHANGERTJE. Ben je niet dolblij met jo raadselprijs hè I 't Doet me ple zier, dat die Afrikaanscho postzegels zoo'a aanwinst voor jo waren. A(# er onder don postzegel b.v. 1 d. staat, bctvckent dat 1 donaria d.l. ongeveer 5 cent in HoU&ndsch geld. Komen jo Afrikaonljes al op? Ja, in den vollen grond ontwikkelt zaaigoed na tuurlijk voel beter. Mijn ervaring is, dal je op een bovenhuis meer genoegen belooft van stekken. De woorden, dio je opnoemt mogen alle meerekenen. Natuurlijk is die huismoeder de koning te rijk met haar weergevonden zaakjes. ASrEDISTRA, li had je al bij sn« verwacht. JOH AN DE WIT. Nu je de oplossing ziet, zul je toch roker erkennen, d»t raad sel 2 mol moeilijk was. Jo ie gezonden raadsel is gced. DENAPPELTJE. Het doet me genoe gen, dat het bock naar je zin ia. Ja, dat mag wol, dat dezelfde letter» tweenjaal ge bruikt worden, zooals bij vorm- en vormen PIERRETTE, Is do eigenares van hof mandje nog komen opdagen DE KLÉINE VIOLIST. - Wu het raad sel nu werkelijk zoo moeilijk? Vader zal zelfs neen moeten zeggen, 't Is maar een heerlijke schc-ol bij jullie, waar ze zoo prettig feest vieren. POESJE. Prinses Juliana had maar Woensdag jarig moeten zijn, toen het xulk mooi weer was. Vind jo ook niet? LAATSTE KWARTIER. Ja. je onder- stroeping ia goed. Een meevallertje hë, die verbouwing bij jullie op school. Dae zijn gezellige vac.mtio-do.igje* geweest. Prettig, dnt jo vriundinnetjo zoo vlak bij jo woont. Als zo Haarlem's Dagblad leest, mag ze ook meedoen met do Rubnok. Waar is die naaikrons? Ik ben zeer verlangend naar jo verrassing. GEMS. Wat voor bouwplaat heb jo geplakt Jo raadsels zijn goed. Dat ia oen heelo collec'.ie. Ben jo nu weer heelcraanl in orde? Wat begin je een uitgebreide bi bliotheek te krijgen. Ik dank je wc-1 voor je teckcning. 't Was oen heel duidelijke voorstelling. Je hebt ook aardige sprook jesboeken. Ben Je a! weer naar school ge weest t WOELWATER. - Jo wedrfrijdwork is goed. maar ik kan je nog niet vertollen, of je onder degenen behoort, die de meeste schoonmaak artikelen hebben gevonden. ICRNST T. Neen, 't ia niet noodig er cijfers voor tc zetten. Je mag voortaan je schuilnaam wel onder jo werk zetten. F. 11. G. - Nu heb jo Woensdag toch zeker wel gewandeld "t Waa zulk stra lend lenteweer, dat men hel in hut* niet uit kon houden. OKKE I'ANNEMA. Ik vond het ook «en aardige gelegenheid om jullie oudjes weer eens op te trommelen. Haarlem, 6 Mel 1925. TC. BLOMBEnQ-ZEEMAN, v. d. Vinnestraat 21r., in het minst niet enthousiast. Zij zei iets over mijn handigheid en lenig heid en dat die ln een werkelijk spel beter te pas zouden kunnen komen. Zij is niet ongehoorzaam, maar zij heeft tot gewoonte aangenomen mij er too tc dwingen mijn bevelen in te trekken. Natuurlijk gcbrujk ik in zul ke dingen mijn verstand. Die later te voorschijn komende karaktertrekken inoet men in het begin niet onderdruk ken en op het oogenblik geef ik heel veel toe. Ik heb liet gevoel, dat ik niet \veot, wat cr met mo zou gebeu ren, wanneer ik dat niet deed. Na tuurlijk zal ik zekor weer mijn oude positie innemen, wanneer dit alles voorbij is. Ik ben er van overtuigd, dat de oude methoden om gezag uit te oefenen van geen waarde zijn; meestal krijg ik dan ongeliik en word ik in een ver keerd daglicht geplaatst. Zij is ook veeleisdiender dan vroeger. Zij ver langt dat ik iets doc of iet* nalaat cn zij schijnt cr niet tegen op to zier., me dat tc zeggen. Zoo iets is nog nooit voorgekomen. Zij vertoont een neiging oni moer uit tc geven in overeenstemming met mijn inkomen cn is ook op dit punt lané zoo gauw niet tevreden gesteld als -vroeger. Zij maakt cr geen geheim van. dat zij graag een rijpaard wil hebben cn dat Ik dat voor haar moet NaarhetEngel BARRY PAH Raadsels De raadselprijzen voor de maand April zijn bij loting t»u deel gevallen aan: NIM ROD, te Bloemendaal, BEHANGERTJE en VRUKOGEL, die ze Woensdag 9 Mei bij mij mogen afhalen. (Deze raadsels zijn alle ingezonden door jongens en meisjes, die „Voor Onze Jeugd" lezen. Iedere maand worden onder de beste oplossers drie boeken in prachtband ver loot.). 1. (Ingez. door Johan de Wit.) Ik besta uit 15 letters en ben een bekend gebouw in Haarlem. 4 3 6 is zoowel jongens als meisjesklee- dingstuk. 8 9 14 ziet men vaak onder ramen. 15 10 13 14 is het soms in het voorjaar. 12 3 5 is eon lage zangstem. 11 9 14 1 2 verkoopt de slager. 7 9 14 is jongens- of meisjesnaam. 2. (Ingez. door Gems.) Ik ben een spreekwoord van 17 letters. 10 8 9 9 15 6 is een jongensnaam. 6 4 16 2 is een meisjesnaam. 12 is de 2de letter van het alfabet. 10 15 2 9 is een roofvogel. 1 2 7 is een verkorte meisjesnaam. 14 7 15 17 is een viervoetig dier. 12 13 13 5 is een -lichaamsdeel. 11 5 2 9 is een metaal. 3. (Ingez. door IJsbeertje.) De kruisjes vormen een Duitsche stad. Op de 1ste rij komt de naam van een kookplaats. Op de 2de rij een papiersoort. Op de 3de rij een zangvogel. Op de 4de rij een visch. Op de 5de rij een werkwoord. Op de 6de rij een meubel, dal ons 's winters groote diensten bewijst. 4. (Ingez. door Houthakker.) Mijn geheel is een eiland in de Noord- Zee van 15 letters. 13 14 15 is een lichaamsdeel. 7 8 9 10 11 12 is een kloosterling. 1 4 5 9 is een meisjesnaam. 2 8 is een jongensnaam. 3 5 10 12 is een jongensnaam. 6 4 5 is een verkorte meisjesnaam. 5. (Ingez. door Behangertje). Plaats in nevenstaande hokjes letters, zoo dat de verschillende regels te lezen geven; a b c 1. Een bloeiende heester. 2. De vrucht van den eik- 5. Iets, wat uit schoorsteenpijpen komt. 4. Een boom. 5. Een bijwoord. 6. Een medeklinker. ab moet 'tzclfde te lezen geven als a—c. 6. (Ingez. door Vrijkogel. Ik beu een stad in Frankrijk van 8 let ters. 1 2 3 4 gebruikt men bij het eten. 1 5 4 is een slaapplaats. Fietsbanden zijn van 3 7 1 1 5 3. 8 is de Siste letter van het alfabet. 4 6 is een meisjesnaam. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: 1. Leest H aarlem'e Dagblad, 2. Het oog van den meester maakt het paard vet. 3. Mol. HoL 4. Bangkok. 5. Mijnwerker. Timmerman. 6. a. 1 2 3 4 5 6 7 9 10. b. KoevocL e. Hoe 'lepan. d. Kom Mn, zet thee. e. Stoom. Goede oplossingen ontvangen van: Bloemenkoningin 6 Freokemstein 6 Nimrod 6 Vliegenier 5 Vriendinnetje 5 Omatcs 5 Moederplantje 5 Buitenman 5 Lentebode 5 Sneeuwballetje 5 Neerlandia 5 Bosch- wachter 5 Vrijer 5 Aardmannetje 6 Pity 5 Turnster 5 Komiek» 5 Laatste kwartier 6 Gems 4 Anemoon 4 Woelwater 5 Cvnia S Ernst Timmerman 5 F. H. Germans 5 Lo dewijk 5 Aspedistra 5 Johan de Wit 5 TC'il- lem III 5 Denappe'.tje 5 Pierrette 5 De kleine violist 5 Poesje 5 Behangertje 5 Rappo 6 Kleine Zormepit 5 TC'ilgcnroosjc 5 Geins 4 Autoped 5 Vogeltje 5 Hein Sta vast 5 Mandarijntje 5 Kralenrijgstertjo 5 Lachebekje 5 Komieke 5 Turnster 5 Karei V 6 Friso 5 Vrijkogel 4 P. J. Osohatx 5 Molleboon 5 Sterretje 5 Ueideprinsoeje 4 Pieiowict 4. Ruiirubriek WIM KOKER, Jan de Braystraat 4. vraagt, wie voor hem een Rubriek heef; met den schooamaakwodstrijd. HELIOTROPE, Bakkerstraat 30, heeft nog Verpleegster-Droste bonnen cn Vcr- kadep'.natjcs- TC'ie ze hebben wil, rnag zo komen halen. Be wedstrijd Inzendingen ontvangen van: Dikkerdje, oud 9 jaar, Moederplantjc, oud 7 jaar. Buitenman, oud 9 jaar. Vrien dinnetje, oud 11 jaar, O mates oud 15 jaar Karei V oud 12 jaar, Woelwater, oud 13 Prijsraadsel Inzendingen ontvangen van: Gymnast, oud 13 jaar-. Poesje, oud 9 jaar, Behangertje oud 10 jaar, Karei V, oud 12 jaar, Okke Tannema, oud 14 jaar. Brievenbus Brieven san de Redactie van da Kin-ivr Afdeeling moeten gezonden worden aan ilevr. BLOMBERG-ZEEMAN v. d. Vin nestraat Zlrood. (In de bus gooien «onder aanhollen. PITY. Wat houd je er «cn snoezig postpapier op na. Hot doet me plezier, dal je weer in ordo bent. Ik hoop nu maar. dat het zoo blijven mag. Bevalt het goed op school? Bon je niet achter gekomen? Heb jo den wedstrijd-courant al? Het woord, dat je opnoemt mag meerekenen. Hoe is hot met den vierheenigen Pity AARDMANNETJE. Jo raadsel is goed Is de prijs naar jo zin Ik vind het leuk, dat ik nu eens weet, wie Aardmannetje i.-. VRUER. Bestel maar mooi weer voor 10 Met. Fijn, dat jullie boot zoo mooi is ingericht. Ik kan me begrijpen dat er veel werk san is geweest. Nu zorg je er zeker wel voot. a at je alle dacen je les kent. Je verzoek zal ik in de Ruil-Rubriek plaatsen. BUITENMAN. Gefeliciteerd met Je verhooging. Je raadsels zijn goed. MOEDERPLANTJE. En jij ookl Nu krijg ik zeker spoedig eens een brief van je niet inkt geschreven. ORNATES. Jullie hebt flink je best gedaan met den wedstrijd. En doet Mont- brctia er ook nog aan mee VRIENDINNETJE. Kr.ap zoo, dat je over bent gegaan. Zit jo nu in de hoogste klas? En wat zijn jc toekomstplannen f VLIEGENIER. Jij hebt je vrijen dag maar goed besteed. Jullie kunt nu wel :n de boot gaan huizen. Is het voorander nu ook in ordel Als die boot tc water word', gelaten, mag je misschien wel komen FREÖKENSTEIN. - Als ik een briefje van jouw krijg, krijg jij er een van mij. Dat spreekwoord was toch hcusch zoo moeilijk niet. Nu jo de oplossing leest, rul je dat zelf moetcu erkennen. BLOODY FOX, Dus jij bent van schooljongen kantoorheertje geworden. Nu dal is een heele overgang. Ik hoop, dat ik nog wat postzegels voor je heb. Je wilt wel gclocTcc. da: er heel wat liefhebbert roer waren. Bevalt dc nieuwe betrekkin.» je go«d Met „je hanepootea" gaat het nog wel. Je leven is wel bezet. Je meet maar zoo denken: een druk leven is meestal ook een gelukkig leven. Over het aanta! schoonmaakartikelen mag ik eerlijkheids halve niet uitweiden. STERRETJE. Wat zat je Woensdag fijn bij moeder op de fiets. J3, ik heb jul lie prachtige optocht wel gezien. 'I Was werkelijk schitterend.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9