H. J. LAMP Uit de Omstreken Stadsnieuws Hot Filrtijksnsl VREEMD OELO en CHEQUES MarktnioQws Het Adverrentlélinreau van Haarlem's Dauijlad 'i Btuwlpe Stand tNCÉÏffNÖEN M¥DEÏfEELIN C E N a 60 Cts. per regel. BARTELJORISSTRAAT 19 Tafelserviezen - Kristal - Ontbijtserviezen, Tafelzilver - HerdermesBen Verpakking, ook voor Indië, onder garantie Jig ie zijn en daar vooral niet toe o»er te" gaan, indien geen zekerheid bestaat <!ut er in au betreffende huurrubneken .woningruimte is. Maar eenmaal zal, Ïaar, wij hopen, de tijd weer komen, aarin het- vraagstuk opnieuw actueel fc-ord Men strove dan het doel niet voorbij dqor af te breken yóór bouwd is. Voor de naaste toekomst zal men eich wel op het standpunt moeten stel len dat thans ook iu de rubrieken der •lagere huren gebouwd moet worden, el kan het hoofdaccent voorloopig blij ven op den bouw van gewone arbei derswoningen. Voor den bouw der lagere huurklas- Ben zal men met zoo klein mogelijke typen genoegen moeten nemen, zoo Iioodig in de constructie van zooge naamde semi-permanente woningen- bouw om tot den lagen huurprijs te kunnen komen. Schr. behandelt voorts de vraag van <3e „Opschuiving" van gezinnen, die niet tot de armste behooren. naar een beter milieu, waardoor er weer plaats vrij komt voor de minstgegoeden. Voor deze laatste moet dan, wil men hen verplaatsen, nieuw gebouwd wor den. Aan het slot van zijn betoog komt 'de heer Plate tot de volgende samen vatting: Het vraagstuk van de huisvesting in de lagere huurklassen worde voor al als onderdeel van het geheele huis- iVestigingsvraagstuk bezien. Waar het geven van bijdragen op den gewonen woningbouw spoedig op zal houden, is het geven van bijdra- een op de exploitatie der lagere huur klassen voor de naaste toekomst slechts verdedigbaar in bijzondere gevallen. De bijzonderheid van het geval, waar in bijdrage gegeven wordt, moet in de practijk dan cok vooral tot uiting kunnen worden gebracht. Mr. B. J. F. Steinmetz stelde de volgende conclusion: 1. Er is een groep arbeiders met la ge. onvaste inkomens, 2. Betwijfeld moet worden of het al 'dan niet georganiseerd zijn de grens bepaalt tusschen deze arbeiders en de arbeiders van onvoldoénden economi- Echen weerstand. 3. Het is gewertseht dat degenen on der de arbeiders, in punt 1 bedoeld, juist op het punt der woningvoorzie- izing worden geholpen. 4. Daar deze hulp in principe als economisch onjuist valt te" beschou wen, dienen alle maatregelen te wor den genomen welke haar tot een mi nimum beperken. 5. Deze maatregelen kunnen als volgt worden ingedeeld: a. bevorde ring van een zoo groot mogelijke wo ningproductie, in het bij-zonder door aanmoediging van de particuliere bouwnijverheid; b. het goedkooper maken van de tvoningvoorziening; c. het verhoogen van het reëele in komen voor de lagere bevolkingsklas een. 6. In verband met het onder punt 5 Euh b. gemelde, dient een onderzoek le worden ingesteld naar den invloed, door de belastingen op de grondprij zen geoefend. 7. In verband met het onder punt 5 Bub c. gemelde, moet worden onder zocht welke druk door Inkomstenbe lasting, Personeele belasting en ac- rijnzen op de lagere inkomens wordt geoefend. S. Aan de particuliere bouwnijver heid dient op geheel denzelfden voet 'als aan woningbouwvereenigingen steun te worden gegeven bij den bouw iVan minimum-woningen. 9. Geregeld moet worden onder- •zocht welke industrieën indirect zou- •den profiteeren van den toeslag op de ihuur van minimumwoningen. F. M. Wit aut stelde de vraag: Moet nu weiara dit standpunt ten op zichte van „bijdragen" door de Regc-e ving opnieuw worden aanvaard en (toegepast? Met „weldra" bedoelt sehr. den ilja, die naderend schijnt, dat het mogelijk zal zijn zonder anderen steun dan Rijksvoorschot, uiteraard tegen Weel lagere rente dan thans, den bouw van betamelijke woningen mo gelijk te maken op den voet van ex ploitatiekosten, die in een aantal ge- wallen door de huur der woning ten [volle kunnen worden gedekt. Over crisisbijdragen valt dan voor jdeze woningen niet meer te spreken. Over „normale" bijdragen, evei. normaal althans als het economische stelsel zelf, dat ze voor zekere groe pen arbeiders noodig maakt, moet dan echter opnieuw worden bespro ken. Aan de Regeering moet dan de vraag worden gesteld: Aanvaardt gij thans zonder voorbehoud Rijksbijdra gen voor den bouw van woningen die niet bestemd zijn voor armfastigen 'doch uitsluitend voor arbeiders, wier inkomsten hen niet in staat stellen iden vollen kostprijs Tan een aan mi nimum eischen van toelaatbaarheid voldoende woning te betalen, doch die er overigens in slagen zelfstandig in hun levensonderhoud te voorzien"? Zoo lang het antwoord van de Regeering bp deze vraag niet bevestigend is, Inoet de drang van allen, die in het jlheersohende economische stelsel wo- tarag-verbetering willen doorvoeren tot pe uiterste grens die in dit stelsel is ie bereiken, er op zijn gericht om de- jze vraag door de Regeering wel be vestigend te doen beantwoorden. algemcenen dienst, belast met de ie van het consulaat-generaal Bij Kon. besluit is, mei ingang 4 Juli G-s. benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen in de 19ae divi sie te Bergen op Zoom nir. P. -van Sons- beek, thans ontvanger der registratie en domeinen te Purmerend. NED. FED. BO Mn VAN PERSO NGEL IN OPENB. DIENST. Op de te Amsterdam voortgezette vergadering van dezen Bond (zie ook de Rubriek van den Arbeid) is met 70 stemmen voor, 8 tegen en blanco aangenomen een uit de ver gadering voorgesteldo motie om zich niét aan te sluiten en zich van het N. A. S- af te scheiden als dit toch tot aansluiting bij Moskou mocht be sluiten, omdat er tengevolge daarvan een scheuring zou ontstaan in de Fe deratie. VOORDRACHT VACATURE KOOCE RAAD. Op de aanbevelingslijst van zes can didates door den Hoogen Raad inge zonden aan de Tweede Kamer, ten einde daarop te kunnen acht-slaan bij het maken der nominatie voor de va cature van een raadsheersplaats, ont staan door de benoeming van den raadsheer dr. J. A. A. Bosch tot vice- president, Komen de volgende namen -oor: 1. Dr. J. van Gelein Vitringa, raads heer in bet Gerechtshof te 's Graven- bage; 2. Dr. A. Slotemaker L.II.zn., id. id. ts Amsterdam. 3. Dr. P. Polvliet, id. ld. te 's Gra- enhage; 4. Dr. G. Kirberger, id. id. te Am sterdam, voorzitter Raad van Beroep •oor de directe belastingen I te Am sterdam. Di". G. van Slooten A.zu., raads heer in bet gerechtshof te 's Graven- hage; Jhr. dr. D. G. Rengers Hora Sic- cama, hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid to Utrecht. GEVAARLIJK SPEL. Te Hoorn Werd Vrijdag een schoolgaand jongetje, ;Serrier, bij het op- en afspringen van een Vrachtauto zeer ernstig gekneusd en op- 'genomen in het ziekenhuis, waar,het kort 'daarna is overleden. t'der in de Orde van Oramje-Nassan de heer ■4A. T. Lamniiis. vice-consul de» NederlA-n- HEEMSTEDE. Gevonden voor- ierpen. Terug te bekomen bij A- d. Voet, Leidsehevaartweg'229, een jongensjas. M. Stokhuijzen. Zomer- lusÉstraat 22, een vulpen. G. Hooge- orst, Iepenlaan 5. een bril in étui. T. van der Putten, Raadhuisstraat 37, een hondenzweep, P- v. d. Werff, Leid- schevaart-weg 227 rood, een rijwiel- tosehje. Bureau van pohtie Boeken rodestraat 9, een Lipssleütel en een bruine handschoen. Bureau van po litie Raadhuis, een jongensbroekje en blouse en een huissleutel. T u i n w ij k Zuid. Heb pad van het bestuur der kouwvereeniging Tuinwijk Zuid gaat niet altijd over rozen. Het faillissement van de bouw- associatie, die deze woningen stichtte, brengt vanzelf moeilijkheden mee, ook de bedrïjfsrekening geeft zorgen. Op dit oogenblik staan twee huizen die elk voor f275 per stuk verhuurd werden leeg, tegen Augustus komen er opnieuw twee leeg en te verwachten is, dat er nog andere zullen worden verlaten. Het nadeelige saido van het aige- loopen Jaar ontstaan, omdat het ge heele complex in 1922 nog niet in ex ploitatie was, Kon worden bijgeschre ven op de bouwkosten, deze reopen natuurlijk niet hooger stijgen, dan het bedrag van de op de perceelen rustende hypotheek. Het is dus zaak, do uitgaven te be perken en het bestuur heeft daarmee reeds een begin gemaakt door één van de leeningen te converteeren,van 6 1/4 in 5 procent. Zwaar drukt de elf- pachtsom van de gemeente Heemstede van 60 cents per M.2, die een bedrag vordert van ruim f 14C03 waarvan pl.m. f 12000 ten laste komt van de gemeenschappelijke tuinen. Reeds zijn inleidende stappen ge daan om dezen canon verlaagd te krijgen, maar een beslissing is hier over nog niet gevallen. De gemeen schappelijke tuin is door den canon natuurlijk kostbaar en wanneer daar nog bij geteld worden de kosten van_ onderhoud enz', dan betaalt elke woning gemiddeld ongeveer f 209 voor den algemeenen'en haar eigen tuin, i hoog bedrag is. SCHOTEN. Omgereden lantaarnpaal. Bij het passeeren van een vrachtwagen kwam Donderdagmiddag op den Rijksstraat weg een vrachtautomobiel in aanraking met een lantaarnpaal, die als een luci- -fersstokjeafbrak. Eenige dagen gele den werd een andere lantaarnpaal aan dien weg op gelijke wijze het slacht offer. <-;' dan ook op ffé pres at: es van hit korps op concoursen in zijn 134-jarig be staan, dan is dit niet te verwonderen. Dit ligt niet alleen aan de groole 'acti viteit der leden, maar ook grootendeels aan hun bekwamen directeur, den hee^ P. Wit Sr. Op 29 Juli komt „Kunst kring" uit op het Groot Nationaal Con cours te Santpoort cn wel in de 2 e afd; fanfare. Tevens zij opgemerkt, dat de onder directeur, de heer P. Wit Jr., a.s.. Vrij dag te Leiden uitkomt in de afdeeling solisten, met als solo „Grand Air Varié" voor Trombone, van Langlois. BENNEBROEK. Installatie. De heer J. v. Scheers, secretaris dezer gemeente en benoemd tot Burgemeester te Alblasserdam, zal Maandagmorgen om 11 uur aldaar worden geïnstalleerd. Electrlsch licht Door circulaire- wordt thans'gewerkt bij de ingezetenen voor aansluiting van clcctrisch licht, bij voldoende opgaven zullen de ingezete nen spoedig van dit licht gebruik kun nen maken. SPAARNDAM. FANFARECORPS ^KUNSTKRING" CEHULDIGD. Op de laatstgehouden repetitie var „Kunstkring" werd door een commis sie uit de donateurs aan de vereeniging een enveloppe met inhoud geschonken, welk bedrag door de donateurs van „Kunstkring" was bijeengebracht, om de vereeniging'hiermetle te huldigen en te beloonen voor het in Utrecht op het, concours behaalde succes. Het bedrag, is bestemd voor het aankoopen van nieuwe muziek, Zoodat de vereeniging voor eenige jaren van deze kosten is gevrijwaard.- Dc vereeniging bedankte de milde gevers voor deze attentie. De „Kunstkring" is uitgenocdigd, eenige concerten te geven in Amster dam, ter gelegenheid van het Koninklijk jubileum. Reeds zijn voor 8 September twee concerten vastgesteld. Dit is dus ook weer een bewijs, dat „Kunstkring" - - niet alleen in Spaarndam, maar ook A. T. Lamping, vice-consul dee Nederlan- in .andere .gemeenten gezien is. Let men OVERATEEN. Opllohtorstruo. Don derdag kwamen twee hceren per auto bij een ingezetene op den Julianaweg niet beleefd verzoek f ISO te willen voorschie len om een groole partij goederen, die aan (het station Haarlem stonden te kum- zien aïhaien. Zij lieten als waarborg eenige coupons achter. Door de heer V. werd aan dit verzoek voldaan. Tot heden zijn beide heeren nog niet teruggekeerd. De achtergelaten pons bleken waardeloos te zijn. Hen cij dus op zijn hoede! Het is de politie.nog niet mogen gelukken de oplichters op :e speren. Fiotsongeluk. Donderdagmiddag kwam een juffrouw per fiets van. de Tet- ierodeweg in de richting Bloemendnal- scheweg. Daar dezen weg op dit punt zeer hollend is, en de rijdster haar rijwiel niet geheel meester was, kwam zij tegen het schoolhek, en kreeg aan beide polsen snij wonden. Door een agent van politie werd zij voorloopig verbonden. Ook de fiets heeft het danig moeten ontgelden. Duidelijk blijkt, dat deze weg voor on bekwame wielrijders gevaarlijk is. BLOEMENDAAL. Huldigïngsoom- missis. De Commissie tot huldiging van II. M. de Koningin zal a.s. Maandag avond Vergaderen in hotel van Oads „het Raadhuis" te Overreeri, met de winkeliers van Bloemendaal en Overveen om te be spreken de mogelijkheid en wenscheiijk- heid om met de feesten een etalagewed strijd te houden, waaraan verbonden zijn een winkel- en gevelversierïng. Alle winkeliers worden verzocht aanwe zig te willen zijn. IJMUIDEN. Politieberichten. De wielrijder kwani -op de Velserpont in botsing met een sleenbolenwagen vanpW. B. K. Het rijwiel werd grootendeels vernield. Gevonden voorwerpenwollen muts, sleutel, paar kousen, hondenpenning, kinderportemonnaie, jongensjasje, cein tuur. BEVERWIJK. - Politieberichten. Procesverbaal werd opgemaakt legen G. G. reed op den Alkmaarschen straatweg mer zijp auto den fietsrijder M. aan. doordat hij geen signalen gaf. Het on^luk liep goed af. Gevonden voorwerpenmantel- ceintuur, haar- en sierspeld, 2 postdui ven, vliegende hollaader, 2 heerenpor- temonnaie, loupe, kinderportemon naie, kerkboekje, heerenrijwiel, 2 da- mesportemonnaie's, ijzeren handspaak. Verloren voorworpengrijze da- mesportemonnaie, tabakszak, dames armband. HAARLEMMERMEER.- Voer de Hongaarsche kinderen. De Zondagavond in de Gereformeerde kerk te Nieuw-Vennep bij gelegenheid •an 't optreden van Professor Kallay gehouden collecte ten bate van de in nood en ellende verkcerendc Hongaar- ;che kinderen, heeft 300.opge bracht. Woningbouw. Dc heeren J. J. Mi- chiclsen en R. Schuiten, ie Haarlem, hebben vergunning gevraagd tot het bouwen van 20 woonhuizen aan den Slo- tc-rweg (Rijk) in deze gemeente. Te water. De bestuurder v^n' een motorrijwiel, de koopman K., uit Haar lem, raakte Donderdagavond >op den Ringdijk bij Halfweg bij het passeeren i auto de macht over z'n stuur kwijt, met het gevolg, dat hij met motor en al in de Ringvaart terecht kwam. Het ongeval werd gelukkig door twee 'oorbijgangers opgemerkt, die den man net der. motor op 't droge hielpen. Nationals vliegdag. De vanwege de Koninklijke Nederlandsche Lucntvaart- •ereenigïng te Amsterdam, in deze ge- neen te te Schiphol te houden Nationale Vliegdag, is bepaald op Zaterdag 30 Juni a.s. Teneinde de luchtvaart in en buiten Nederland te bevorderen, zullen alle po. gingen in het werk worden gesteld de zen dag zoo schitterend mogelijk te doen slagen. Er zullen prachtige demonstraties te zien gegeven worden, terwijl er voor hen, die. gaarne een tochtje in de lucht willen-meemaken, voldoende gelegen heid zal zijn om daarvan te profiteeren. In de loodsen zullen een groot aan tal vliegmachines allerlei typen en modellen te -bezichtigen zijn. Verder zal aan dezen vliegdag, die een groot succes belooft te worden, een roei -en zeilwedstrijd verbonden worden in de Ringvaart, waarvan den win naars i een gratis vliegtochtje zal wor den aangeboden. Aan het terrein zal, door het maken van een behoorlijke afscheiding enz., de noodige zorg worden besteed, teneinde de ie verwachten duizenden bezoekers in de gelegenheid le stellen de ver schillende vluchten -ongehinderd) te kunnen gadeslaan. Het café-restaurant „Schiphol" van dc Koninklijke Luchtvaartmaatschappij, dat gelegenlangs de Ringvaart zoo'n gezelligen aanblik oplevert, biedt ook een prachtig uitzicht over het vlieg, terrein en het water. HÏLLEGOM. Eenbrandje.' Bij den heer Staats aan de Haven is een binnen brandje ontstaan op een bovenkamer. Door een lampje was een gordijn in brand geraakt. Men slaafde er zelf in het vuur te blusschen. Groote lan d-v e i 1 i n g. Donderdag zijn ten overstaan van No taris Goldenberg in hotel Sistermans da volgende n^rceelen. eigendom van ne firma J Schilpiacij ëni Zonen, in bod gesteld: I. Bloembollenland aan de Margrie- tenlaun groot 1.71.60 11.A., f 6800 c-n direct verhoogd met f 800 C. Heems kerk. II. Bloembollenland ten noorden van perc. I groot 1.74.40 H.A. f 8300 P. Warmerdam Wzn. III. Bloembollenland met 2 arbei derswoningen ten oosten van perc. I groot 1.75.60 H.A, f 11200 G. Heems kerk. IV. Bloembollenland aan cle Noor derlaan, met bloembollenechuu, 3 ar beiderswoningen, broeikassen enz. gr. 58 aren f 7400 en direct verhoogd met f 200. W. C. van den Akker. V. Bloembollenland ten noorden van perc. IV groot 58 aren 50 centiaren f 6000, W. C. van den Akker. Later verhoogd met f 300. VI. Bloembollenland ten Noorden van perc. V, groot 72 aren f 8000 W. C. van den Akker. Voor den door het Rottordamsch Co mité ter Behartiging van Nationale Belangen uitgeschreven wedstrijd voor composities voor de reeds eerder be kroonde liederen -van den heer L. C. Steouhuïzen te Haarlem, zijn niet min der dan 214 composities ingeleverd. De jury bestaande uit de heeren: Ber nard Diamant, Willem Landré en Henri Zagwijn, is eindelijk met liaar omvangrijke taak gereed. De bekro ning is toegekend, voor het vers ..Ko ninginnedag". aan den heer Wilh. Buseh, Arnhem, voo „Prinses Julia na" aan mevrouw A. Mesritz van Vclthuyzen, Amsterdam, voor ,,'k Hou van Holland" aan den heer C. J. Bute te Zutphen. De liederen zullen door het Comité worden uitgegeven. Scala-Theater.- Scala's Wereldnieuws is zeer actueel cn doet den toeschouwer veel interes sante dingen zien. „Zijn groote kans" is een drama in '5 acten. Het doet ons zien hoe een jong- mensch dat uit de gevangenis wordt ontslagen, alle pogingen iu het werk stelt eerlijk te blijven. Niettegenstaande dit voornemen wordt hij tegen zijn wil in veel vreemde avonturen gewikkeld, hij gaat zelfs eenigen tijd voor een adel lijk heer door. Het loopt alles echter goed voor hem af. Wat in dit nummer vooral treft is de dubbel-rol welke door den hoofdpersoon gespeeld wordt. ,,Haar dochter betaalt" is-een modern drama in 6 acten. Een dame, door den dood van haar echtgenoot arm gewor den, leeft met haar twee-dochters, Vir ginia en Pansy, in behoeftige -omstan digheden. Een vriend uit haar jeugd komt de moeder bezoeken en stelt haar Virginia aan hem lot vrouw te dan zal al haar armoede verdwij nen. Het meisje stemt daarin toe, Ille van haar moeder en zusje, dat ge brekkig is, te helpen. Het leven bij dien is evenwel meer dan verschrikke lijk voor haar. Langzamerhand komt üe man evenwel tot andere gedachten. Zij 'gaat haar zieke zuster bezoeken en hoe- el er vele pogingen worden gcdaan haar niet naar haar echtgenoot te doen terugkeeren, blijft zij l)3:ir man trouw. Juist op het oogenblik dat haar echt genoot, die nu geheel veranderd is, twij. feit -of zij zal teruglceercn, staat zij waarna de verzoening tot stand komt en zij verder gelukkig leven. Vooral dc vertolkster van dc hoofdrol, Elaine Ilammerstein, speelde uitstekend,, 'aarbij de overigen zich goed aanslo ten. Dc explicatie was als altijduitmun tend. Op het tooneel hadden wc ditmaal den heer Chris de la Mar. Deze cabarettier is geen onbekende en zijn goeden naam handhaafde hïi schitterend. Hij wist met zijn levensliedjes tot het hart te spreken. Ook in. het vroolijke genre had dc heer De la Mar zeer veel succes, zoo dat dit optreden naar ieders genoegen was, waartoe niet weinig bijdroeg de be schaafde wijze van voordragen. s. Donderdag komt do heer De Ia Mar met nog eenige eerste klas-arlistén in het Scala-Theater jubileeren ter ge legenheid van zijn 25-jarige tooneel- loópbaan. Er zullen ook eenige kleine tooncélslulcjcs gegeven worden. Men kan verzekerd zijn dat men ook dan iets goeds te hooren krijgt4 De Kroon. De directie van het bioscoop-theater ,.I>e Kroon" biedt voor deze week een ..Far West" programma, dal alleszins de belangstelling van het publiek verdient. Dit programma bestaat uit twee hoofd films in 5 acten en een aardig bijpro- Het eerste. getiteld „Menscheüjke Hartstochten", heeft een verbazend amu- sar.ten en hnmorislischen inhoud, maar behalve dit ook een leerrijken onder grond. Alenschen, die niet v3-n den drank kunnen afblijven en daardoor gemakke lijk ten onder zouden kunnen gaan, moe- zieh voornemen, nooit meer een drup pel te proeven; voor algeheele droogleg ging schijnt de schrijver van het -vroolijke scenario weinig of niets te voelen, zoo dat daarmede dikwijls de draak gesto ken wordt. Die grappenmakers zijn cow boys, die er met.hun zuwe manieren en uitbundige opgewektheid den apostel van Pushy Foot en de vrouwelijke ingezete van het dorp duchtig beet nei soms door het dolle heen. Echter komt er een dokter in voor, die, zeer aan drank verslaafd, ara heel wat moeite de fleseh laat staan en daarmede niet al leen een allerliefste vrouw wint, maar ook menscheclevens zedt en zijn tanende reputatie weet op te halen. In het tweede hoofdnummer „De on overwinlijke cowboy" genaamd, -krijgt Tom Mix weer gelegenheid, zijn acteurs- en xuitertaleuleh te ontplooien. Het motief voor een Tom Mix-film genoegzaam he kend, Tom zal zijn Haarlemscke bewon deraarsters en bewonderaars evenwel niet- teleurstellen. Het is begrijpelijk, dat In dien Tom, in zijn qualiteit als jong erf-' genaarn in een land wuar de Hiaat en de revolver hoogtij vieren aangeland, daar orde op de Z3ken wil stellen, heel wat staaltjes van snel handelen, spoedig in grijpen en forsch optreden moet geven iu zijn strijd tegen een bende minderwaar digen, die alles in het werk stellen, om de plannen van Tom ongedaan te maken. Kortom gezegd, is men in deze film weer geslaagd, een treffend beeld van het wilde leven in do „Far .West"- te geven. Luxor. Met eert vröoüjken mnrsch van een stevig rythme opende het nieuwe weeb-programma van het Luxor. Tot ous groot genoegen was een flink gedeelte van het- programma ge wijd aan meer zakelijke onderwerpen- De mooie, gekleurde natuuropne- ming „Van Trondjem naar de Noord- Kaap" vopplaatste ons naar het ijzi ge Noorden. Een schitterend land toch, dat Noorwegen met zijn talloo- •zg fjorden en grillige rotsen, tintelend van sneeuw en ijs. Schoon waren de vergezichten over zee en rotsen, be schenen door het roode licht van de middernachtzon. Bijna*geregeld ver zuimt ook de directie niet, een meer .wetenschappelijke film te geven, deze week was het een goed geslaagde op neming uit het leven van ue spinaap, een vroolijk klein aapje, met levens lustige, guitige oogjes, die brutaal de wereld inkijken. Het dier is zeer le vendig, doch laat zich gemakke lijk verschalken. Door zijn zachtaar digheid gewent het aapje spoedig aan zijn meester, zoodat het zeer geschikt is voor huisdier. Het was een interes sant kijkje in het dierenleven, een film, leerzaam door haar inhoud, schoon door haar kleurenrijkdom. Do H. A. P. Courant gaf verschil lende actualiteiten te zien, o-a. de, auto- en motorrennen te Berlijn, een huldebetuiging aau den onbekenden soldaat, de groote voetbalmatch in Engeland, waaruit de Bolton Wande rers als overwinnaars te voorschijn tra den, enz. Een komisch nummer wist de lach lust van het publiek weder op te wek ken. - Het hoofdnummer is een modern filmwerk in 6 acten. met de beroemde actrice Dorothy Phillips in de hoofd rol. Zij speelde „de bruid van de zee' voortreffelijk; haar spel bracht on- etwijfeld kleur aan dit werk. Hoe -jeldhaftig weet zij de muiters van het smokkelschip, waarover zij zelf het bevel voert, met de revolver in bedwang te houden, hoe moedig tart zij den storm in dien vreeseüjken nacht, als zelfs de stuurman dooi den orkaan het roer niet meester kan blijven en achter het stuurrad wegge slagen wordt! Aan haar moed en vastberadenheid dankten in dien on- stuimigen nacht de smokkelaars hun behoud „Op het tooneel" deed ons schud den van Jachen om den muzikaien grapjas Natt Lvmi, die, behalve zin voor humor ook aanleg voor musicus scheen te bezitten. PERSONALLY. Tot lid van den Kerkeraad der Yereenigde Doopsgezinde gemeente is benoemd Mr. J. W. v. d- Vlugt. AANGEHOUDEN. Door da Hnarlemsche recherche is Vrij dag aangehouden de 24-jarige Chauffeur A. J. K., verdacht van verduistering van een damesrijwiel, motorjus en kap ten 11a- deele van A. do G., te Haarlem. EEN BESCHONKEN BESTUURDER. Door een agent van politie is Vrijdag 1 naar bet politiebureau gebracht een paard en rijtu:;\ van den koopman J. D., te Schalkernijk. Deze reed op het Zuider Buitenspaarne in kennelijke:» slaat van dronken schap, w aardoor de veiligheid van anderen ::i gevaar werd gebracht. Een locoi van den eigenaar heeft paard en rij tuig 's avonds voor zijn vader weer in ontvangst genomen. EEN MEISJE TE WATER. Vrijdagnamiddag kwart voor 0 viel (het G-jnrige meisje H. M. C., wonende Zuid- Folderslraat 88, spelende in het water van den Heerensingel. Dadelijls was hulp aan wezig, o.a. van de politic. Reddingsbri gade en Eerste Hulp. Het kind werd door 1'. C. Kuvc-ner, die daartoe tot zijn mid del le water ging, uit het water gehaald. Het had geen leisel gekregen. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. liét bericht van Let Hbld., als zou mr. Verkouteren als lid der Staten van N.-Holiand hebben bedankt, is voorbarig; zoo meldt do Ned. Koersen tot hedenmiddag 12 isyr (Medegedeeld door de Nationale Baultvereeniging te Haarlem) Zaterdag BILJETTEN van Marken (rood) Marken (groen)0.0030 0.0035 Marken alOOOnieuw 0.0030 0.0035 Marken hCOOO0.0030 0.0035 M arken k 5000Ö00030 0.0035 Kronen0.0037*0.0045 Francs (Fransch)c.. 16.25 16.45 Francs (Belgisch)... 14.0014.: Pond Sterling 11.7511.1 Dollars2.52' CHEQUES Berlijn Weenen Parijs Brussel Londen New-York (Cable) Amerik. Bankpapier. 0.0028'—0.0031 0.0035—0.0037s 16.25 16.40 14.00 14.20 11.75— 11.77s 2.54s 2.55' BEVERWIJK Noteerin» van 8 Juni 1923. Spinazie, per kist f 3 tot f 5 Postelein, per ben f 1.40 tot f 1.60 Andijvie, 100 str. f5 tot f7 Raapstelen, 100 bos f 5 Zuring, per ben f 0.20 Radijs, 100 bos f 5 tot f 8 Koolrapen, per II.L. f 1.50 Wortelen, 100 bos I 25 tot f 40 Komkommers, per 100 f 20 tot f 25 Asperges, per bos f 1.10 tot f 1.25 Asperges, blauwe, per bos f 0.60 tot f 0.S0 Aardappelen, klei, per E.G. f0.04 tot f 0.05 Aardappelen, zand, per K.G. f 0.07 Bloemkool, per 100 f 30 tot f 40 Uien, per K.G. f 0.04 Prei, per hos fO.OS tot f 0.12 Sla, per 100 krop f 5 tot f 10 Rabarber, per 100 bos f5 tot f7 Pieterselie, per bos f 0.10 Selderie, per hos f 0.05 tot 0.0S, (ran 1883) Groote Houtstraat S3 belast zich met do plaatsing van Advertentiënin de Nie uwe Rotterdamscho Courant, liet Algemeen Handelsblad, De Tolegraaf, Het Nieuws van den Dag, en verder in alle dag-, week- en maandbladen in Binnen- en Buitenland PRIJSOPGAVEN WORDEN GAARNE VERSTREKT. Reeds in een deel van onk voiljf nummer opgenomen. Voor den Politierechter Huisvredebreuk. Aan bot einde der maand Mei, toert in de stad. onder de werkloozen nogal ontevredenheid heerscll'te, ging een werkloozo J. Th. J. naar bef' locaal,- waarin de ullkeeringen aan de werk-! loozen door bet Burgerlijk Armbe-. stuur geschiedden, om er aanmerking op te maken, dat hij geen uitkeering kreeg. Daar bekl. driemaal niet had getee* kend, kon bekl. geen uitkeering ont vangen. Bekl. legde zich er eebter niet oij nc*?r en bleef er op staan de drie gulden uitkeering te ontvangen. De armeuopzichler, de beer Bouman, sommeerde hein herhaalde malen heen te gaan; doch J. wilde daar niet aan voldoen. „Dan maar de bajes in" was zijn antwoord. Vanochtend had J. zich isgens huisvredebreuk te verantwoor den. I-Iij werd overeenkomstig den eisdi tot 1 maand gevangenisstraf jroordeeld. Ook iu de volgende zaken zijn' werkloozen betrokken. V/ederspannigheid, Op den 25en Mei zat H. V. M., een 27-jarigo los werkman iu ecu venster-, bank \an een psreeel aan de Ged. Vol dersgracht, dat gelegen is tegenover de lokaliteit waar de gelden aan de werkloozen worden uitgekeerd. Een politie-agent vermaande hem op te staan. Maar v. M. gaf daaraan geen gevolg. Toen daarop de agent' van M. beetpakte om hem te verwijde ren, gr.f van M. den agent een klap het" gezicht. Het O. M. requireerde wegens we- derspannigheid en verzet tegen de po-, litie 3 weken gevangenisstraf. Over eenkomstig diou eisch wei'd bekl. ver oordeeld. Nog meer verzet. Een dag te voren hadden F. de II. en W. M. van V. verzot tegen de po litie gepleegd, die een werklooze, die in staat van openbare dronkenschap verkeerde, zou wegleiden. Tegen de 11.. nog een jonge man, werd 7 dagen gevangenisstraf gevor derd. Bekl. werd daartoe ook veroor deeld. W. M. van V., was beschuldigd bijl die gelegenheid een agent van politie een slomp te hebben gegeven. In de drukte, aldus deze bekl. liet was bij de arrestatie een heel relletje '5 mijn hand toevallig op den schouder- an den agent gevallen! Het O. M. noemde het laf van de-/ zen bekl, iemand een por in den rug te geven en dan hard weg te loopon. Dat is,-zei.de het O. M. kwajongens- werk. Het gepleegde feit oordeelde het O., M. heel ernstig en ergerlijk te zijn./ Het requireerde daarom teven den beklaagde 14 dagen gevangenisstraf. De Politierechter legdo den bekl. 6 dagen gevangenisstraf op. „Daar heb ik niets op tegen", zeide bekl. die maar in het vonnis zou be-,1 rusten. Dan bekl. af, met een lachend ge-, zicht, en met hem de werkloozen, die op cle publieke tribune de behandeling dezer zaken haclden bijgewoond. Mishandeling. Op .19 Mei kwam H. F. K. bij "VVa H. te Heemstede orn ziekengeld vra< gen. H. zeide dat wel te willen doen) indien K. hem de vijf sruldoh betaalde,-' die hij hem nog schuldig was. Het eene- woord lokte het andere uit. H. wond zich op en gaf in drift K. eftii stomr». Vau ochtend had H. zich' wegens mishandeling te verantwoord den. Bekl. zeide, dat K. tegen hem een-, dreigende houding had aangenomen c-n reeds eerder had gedreigd hem in de Houtvaart te zullen werpen. Volgens den eisch werd bekl. ver-- oordeeld tot f 15 boete of 5 dagen' hechtenis. Verduistering. A. J. S. te Heemstede, die daa*. •bij den fietsenhandelaar F. J. Kim*) raa-n een fiets op afbetaling had ge-/ kocht, doch niet aan zijn verplich-; tingen had voldaan na, f 6 te hebbc»' afbetaald, had bekl. de fiets beleend) werd wegens verduistering overeen.) komstig den eisch tot 2 maanden ge) vangenisstraf veroordeeld. EEN VLUCHTHEUVEL. lieden is men begonnen op do GroO-l te Markt tegenover het Stadhuis een.) vluchtheuvel te maken voor de tram- passagiers. DE SCHALKWIJKERBRUe, Eenigen tijd geleden wezen wij op het gevaar bij de Schalkwijkerbrug;; do brug is zeer smal en het verkeer] zeer druk. Thans zijn werklieden van de ge meente bezig de brug te verbreeden, door bij den Heerensingel een schuim stuk hij de brug te bouwen. HAARLEM. BEVALLEN: 7 Juni: II. M. Bergman-^ Schrama, z. II. Machielsede Boer,; 8 Juni: T. v. ZeistKoenekoop, z." OVERLEDEN: 6 Juni: J.v. Bakel,1 44 jaar, M. v. Heemskerkstraat. 7 Juy ni: G. M. A. Cramer—Daudeij, 66 j-i Kleverparkweg. W. r aas, 82 jaar,; Koudenhorn. J. A., 4 maanden, zoou van J, ,C. Behage, Kamperlaa».

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10