Rubriek van den Arbeid. Ingezonden Sjort êe WeSstrüüsa HecMszaken Leger ea ïloot Burgerlijke Stel Kerk ea Öefeaol Bükrlek voor ïragea GemeEgs? Hieuws ^even vöo'f 'décors. Wnfit 3e vakman .en de leider van een dusdanig gezel schap weet, dat liet puibliek daar ■eigenlijk al heel weinig om geeft. Hij gal het speelstuk weer in eere her scellen, zonder tot de „draken" be- lioeven te gaan en liij zal ieder too- oeelwerk zoo sterk mogelijk bezetten. Wij moeten aansturen op opheffing jran enkele tooneelgezelschappen en 'jwij moeten de vorming van nieuwe (ondernemingen tegengaan. En dan komen wij met vereende krachten mis schien tot de oprichting van één too- noelgezelscfcap, waarvan de menschen Van naam en talent, die nu wijd en ^ijd verspreid zijn, deel uitmaken. Dat is het gezelschap voor de toe komst. Dit gezelschap van tooneel- gpelers van den bloede, on der leiding van een vakman, die zelf niet meespeelt en wiens echtgenoot© niet tot de tooneelspeelsters hehoort, die aan de onderneming zijn verbon den zal de belangstelling voor ons ïiationaal tooneel weder doen opleven. De ware tooneel artiesten moeten dit echter ook zelf inzien. Zij zijn op el kaar aangewezen en om het popu lair te zeggen: van een familie. Zij in pe eerste plaats moeten tot de overtui ging komen, dat zij bij elkander hoo- ren7 en dar zij als eenling onder de 'dilettanten of de „ontdekten" onher roepelijk te gronde gaan. Laat ons dit onzen vrienden de fcooneelspelers, van wie tenslotte alles komen moet trachten bij te "brengen. En duikt er weer een nieuwe „leider" ,op met allerlei phantastische plannen tot .hervorming", men geve hem „niet thuis". Het is ons aller plicht, als .vrienden van het tooneel, de versnip pering met alle kracht tegen te gaan. j"Want dit is het déb&cle in de tooneelwereld. Na dan eenige waardeerende woor- jöen gezegd te hebben aan de nage dachtenis van S. J. Bouberg Wilson, eindigde spreker. Ten slotte nog een verzoek. Heel het Vaderland maakt zich <>p voor de huldiging van H. M. de Ko ningin, ter gelegenheid van het zilve ren regeeringsjubileum onzer Vorstin. Jk richt thans het woord tot alle feestcommissies in den lande, met het .verzoek om onze goede tooneeigezel- ischappen uit te noodigen tot het geven jvan voorstellingen van Vaderlandsche fctukken in de feostweek. Tal van too- (neelgezelschappen zullen daartoe gaarne bereid worden gevonden. Met dezen wensch verklaar ik de 54ste Algemeen© Vergadering van Het Nederlandsche Tooneelverbond voor geopend. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen is: Bij de iirma G. B. van Goor Zonen. Gouda: Betaal ik te veel belasting.' Beknopte populaire handleiding bij -het berekenen van het zuiver inko men en de aanslagen in de Rijksin- ikomstenbelasting, V erdedigingsbelas- ting II en gemeentelijke inkomstenbe lasting toegelicht met tal van .voor dbeelden door J. W. Steketee Jr., jtoud-amht. bij do Rijksbelastingen te Rotterdam. Het doel van dit werkje is den Ne- Berlandschen belastingbetaler in te lichten omrent het huidige belasting stelsel en hem daarvan een globaal ('/overzicht te verschaffen. Bij de Hollandia-drukkerij te Baarn •JWereldrede. Uitgewerkte aanieeke- tiingen naar voordrachten van ör. H. fll. Ph. E. van den Bergh van Eysin- !ga aan de internationale school voor ^wijsbegeerte te Amersfoort, gehou den door C. Veenstra-Sparnaay. In een „Woord vooraf" deelt me strouw Veenstra-Sparnaay mede, dat £ij geeft een breeder uitgewerkt dic- ;taas van het behandelde in een cur- 'sus in April 1918 te Amersfoort ge houden. Breeder uitgewerkt. Want... ijhet door den leider gegevene werd 'niet weinig aangevuld en verrijkt door pe onderhnge besprekingen in de namiddaguren der. cursusdagen over <£wat in den voormiddag was opgeschre- Qven. Ter inleiding schreef dr. G. A. van 'den Bergh van Eysinga een korte le Lvensschets van zijn overleden broe- Jder. Voor hen die weten wiüen wat /het ware wezen der philosophic is en jde denkrichtingen in de phïiosophie yeeren kennen Is dit geschrift er een ïvan groote waarde. Het kan bijdragen Jtot verheldering cn verdieping van iyeler geestesleven. Bij de N.V.. Uitgeversmaatschappij ^,Editio'' te HillegomIs het graf de Jeindpaal? Beschouwingen over eeuwig Heven door H. Meijer, oud-godsdienst onderwijzer. Als doel duidt de schrijver in het JVoorwoord aan het besef te wekken ien te versterken „dat een gezond on- «terfelijkheidsgeloof de bloem, de ikroon.is van 't godsdienstig leven en pok uit een wetenschappelijk en wijs- geerig oogpunt beschouwd, geens zins op losse schroeven siaafc". Bij de N.V. Uitgeversmaatschappij „Editio" te Hillegom: Andrew .Car- "aegie, een levensbeschrijving voor jon geren door E. Kluitde Giereq. In feenvoudigen Etijl wordt hier in een iort bestek het leven van den grooten JAmerikaan beschreven. Bij de Erven F. Bohn te Haarlem in de Volks universiteitsbibliotheek twee nieuwe deeltjes- Het eene een feschrift van den hoogleeraar dr. Ph. iohnscamm „Bijbel en jeugd" beoogt 'enkele leidende beginselen van gods- idienstonderwija te formuleeren 'en in pun toepassing te verduidelijken. Het «andere is een verhandeling over de re lativiteitstheorie door den Hoogleér- 'aar dr. J. D. van der Waals Jr. Bij de Hollandia-Drukkerij te IBaarn in de serie LevensvragenHe- jdendaagsche adventistische stroomin- ■gen door dr. S. F. 'H. J. Berkelbaeh van der Sprenkel. Bij W. L. en J. Brusse's Uitgevers maatschappij te Rotterdam als een uitgave van de Ned. Vereeniging tot bestrijding van het tandbederf: Een «prentenboek over de tanden, een ver maling van een Amerikaansch werk jfan H. W. Ferguson- Een nuttig geïllustreerd werkje, dat bp een eenvoudige en bevattelijke ma nier is geschreven en dat de bedoeling heeft rechtstreeks tot de kinderen te ïpreken en hun belangstelling op te wekken voor de verzorging hunner tanden. Van de firma W. J. Thieme en Cie. 'te Zutphen ontvingen wij een proef- aflevering van bet prachtwerk van Fr. P. G. Buekers „Onze .Vogels", waarvan "een 'tweede druk zal verschij nen. Faunistisch is deze druk bijgewerkt. Veel nieuwe vindplaatsen en enkele voor Nederland nieuwe soorten zijn er in opgenomen. De rangschikking is meer in overeenstemming gebracht met de tegenwoordig gebruikelijke. Nieuw zijn de dichotomisehe lijsten voor het bepalen van orden, families, geslachten en soorten. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. In het Tijdschrift der Ned. Hei demaatschappij schrijft A. te Wecliel over de mogelijke rent.nKliteit van een boschbedriif. In ..Indië" een met vele afbeeldin gen geïllustreerd artikel van majoor A. de Fremery, over den artillerie- constructiev/inkel to Bandoeng. In „Onze Vloot" werden ver schillende artikelen gewijd aan het rapport der VTootwelcommissie. PER VLIEGTUIG ïfAAfi DÉ NÖÖPDPÖGLY Roald Amudsen heeft zich per schip naar het Noorden begevei >ver eenige dagen pex vliegmachine de Pool te bereiken. Van hier en daar. DE NATIONALE WONINGRAAD. Aan het ons toegezonden verslag van den Nationaleu Woningraad over 1022 ontleenen wij het volgende: I Ondanks uitvoerige en herhaalde Nederlandsche Architecten is. het vraagstuk van Tionoreering der archi tecten bij den volkswoningbouw niet nader tot zijn oplossing gebracht. Wil men een bestaand contract op minnelijke wijze herzien de onder handelingen vlot van stapel zien loo- pen dan is een daadwerkelijke me dewerking van beide partijen vereisch- te. Hoewel de verschillende betrokke nen bij de honoreering van de archi tecten. eenerzijds het Rijk, de gemeen ten en bouwvereeingingen, anderzijds de Bond van Nederlandsche Architec ten de opvatting deelen dat de be staande honorariumtabel niet meer voldoet, dat het systeem der tabel, berekening van het honorarium naar de aannemingsoin (1014), vervangen dient te worden door een honoreering in verband met het aantal types, opge nomen in het bouwplan, en het aan tal woningen van elke type, toch stuit de behandeling van deze belangrijke aangelegenheid tot dusverre af op be zwaren van kleineren of grooteren aard door den B. N. A. ter berde ge bracht. Wij houden de herziening van de bestaande tabel voor dringend nood zakelijk en mochten wij van den Bond van Nederlandsche Architecten geen medewerking krijgen, dan zullen wij met de ander© betrokkenen. Rijk en gemeenten, nader overleg plegen. Een speciale commissie Qiiekl zich bezig met het vraagstuk van een pen sioenregeling voer ambtenaren in dienst van woningbouwvereenigingen en stichtingen. Aan den Pensioen raad zond zii een schrijven, waarin de gronden werden uiteengezet waarop zij meent dar termen aanwezig mo gen worden geacht om de ambtenaren in dienst van woningbouwvereenigin gen onder de bepalingen der Pen sioenwet 1922 te doen opnemen. Bovendien heeft de commissie ec-n uitgebreid onderzoek ingesteld naar de voorwaarden en premies, waarop bii den Raad van Arbeid en eenige vooraanstaande particuliere instellin gen de gelegenheid geboden wordt tot liet aangaan van ec-n ouderdomsve.r- zekering, waaraan al dan niet een weduwen- en weezen verzekering ver bonden is. Binnenkort zullen hierover uitvoerige gegevens in het Tijdschrift worden opgenomen. Vaneen dreigend conflict in de ver- wariningsindustric, omdat de patroons de voorstellen vier arbeiders afwezen is reeds melding geinauki. Het hoofdbestuur van den Ned. R.- K. Aletaalbewerkersbond richtte tot aen hond van werkgevers in de ver- w armings industrie nog een schrijven waarin nader eenige wensehen wer den kenbaar gemaakt. Daarop ant woordde de patroonsorganisatie: „Van vernieuwing der collectieve arbeidsovereenkomst op den voet, als door u voorgesteld, kan geen sprake zijn. Slechts 13 het bestuur bereid aan de leden in overweging te geven cle bepaling omtrent de vergoeding der reisuren (art. 5 laatste alinea) in dien zin to wijzigen, dat daarover het volle uurloon wordt betaald; mocht men daartoe besluiten, dan zal daaraan te rugwerkende kracht kunnen worden gegeven". „De Metaalbewerker St. Elsy" waaruit wij dit antwoord overnemen, teekent daarbjj aan; „Zoo men ziet, voldoet dit bij lange na niet aan de eischen, welke rede lijkerwijze gesteld kunnen worden en waarmede conflicten te voorkomen zouden zijn. Dit laatste is dan ook vrijwel uitge sloten, want aan enkele patroons, le den van den werkgeversbond, die be reids de verslechterde arbeidsvoor waarden hun werklieden Aankondig den, is, vóór den tijd waarop dit num mer van ons blad verschijnt, door de organisaties, namelijk den Algem. Bond en onzen Bond, reeds een ulti matum gesteld. Waarschijnlijk eal het bij die enkelen niet blijven. In het ultimatum wordt als eisch gesteld: geen verslechtering van de arbeidsvoorwaarden welke tot 1 Juni 1.1. golden". RIJTUIC. EN CAROSSERIE- BEWERKERS. In deze rubriek in ons nummer van 26 Mei deelden wij mede dat het be stuur van de vereeniging van Neder landsche rijtuigfabrikanten aan de or ganisaties heeft medegedeeld dab de algemeens vergadering besloot geen collectieve arbeidsovereenkomst af te sluiten op 15 Juni en op 1 September een loonsverlaging van 5 toe te pas sen en voor overuren geen overgeld uit 'te betalen. Deze aangelegenheid is behandeld op een gecombineerde bestuursverga dering der saam werkende organisaties. Besloten is. foo lezen wij in „De Me taalbewerker" aan de païroons "t na volgende schrijven te verzenden: „Wij namen met bevreemding ken nis van den inhoud vau uw schrijven d.d. 17 Mei 1923. Terwijl wij met uw bestuur overeenkwamen om een ont werp coll. overeenkomst samen te stel len en daarover besprekingen te ope nen, wijst u zonder eenige nadere mo- tiveering alles van de hand. Een der gelijk© handelwijze is toch niet au- serieux en allerminst geschikt om een goede verstandhouding en den he- drijfsvrede te bewaren. Wat d© loonkwestie betreft, wij heb ben ons bereid verklaard een loonsver laging van 5 pet. te accepteeren als dit jaar geen verdere loonsverlaging zou worden ingevoerd. Nu u ook ten aanzien van deze voorwaarden een ne- geerende houding aanneemt, z_ijn wij genoodzaakt ons tegen verder gaande verslechteringen der arbeidsvoorwaar den zoo krachtig mogelijk te verzet ten. Indien uw besluit, om voor over uren geen extra loon te betalen, ge handhaafd blijft, zullen wij de betrok ken arbeiders adviseeren geen 'over werk meer te verrichten. De verantwoording voor gevolgen, die uit een en ander voortvloeien, wij zen wij bij voorbaat af en stellen die op rekening van uw vereeniging". NED. FED. BOND VAN PERSO- NEEL IN PUBLIEKEN DIENST. Te Amsterdam' is Vrijdag het con- gi es van dezen bond geopend. In de opningsrede betoogde de voor zitter, de heer H. C. Sartsen van den Haag, dat de eenheid der Federatie moet bewaard blijven. Onverschillig of het N. A. S. mee gaat met Moskou of met Berliju, moet de- Federatie haar zelfstandigheid bewaren. Des noods moet de band met liet N. A. S. worden ais de zelfstandigheid andei'3 niet bewaard kan blijven. De voorzitter van liet N. A. S. de heer B. Lansink Jr., begroette het congres namens zijn vakcentrale. Hij besprak de quaestie van de in ternationale verbindingen van het X. A- S.,Hij gaf den raad te zorgen dat de onafhankelijke vakbeweging inder daad onafhankelijk blijft vn iedere le- geering of partij, opdat zij blijve de vertegenwoordigster der arbeiders klasse. In deze dagen, nu de diiristelijke ec moderne arbeidersbeweging gebonden zijn aan hun regeerders en de beslui ten die regeerders nemen, moet de on afhankelijke vakbeweginf los staat! van elke regeering, die zich revolu tionair noemt. De heer Roodveldt, de afgevaardig de van de Federatie van Bouwvakar beiders, drong eveneens op het bewa ren van de eenheid aan. Hij verheugde zich over de samen werking tussenen de bouwvakarbei ders en de gemeentewerklieden, die besloten hebben ccn taaien striid te voeren voor het behoud van den acht- urendag. Tezamen met de transport arbeiders hopen zij liet bolwerk te worden waarop de reactie afstuit. DE NIEUWE DIRECTEUR-GENE RAAL DER P., T. EN T, Naar aanleiding van de benoeming van den Iheer König tot directeur-ge neraal der F. T, en T. schrijft „D© Ambtenaar": „Wij hopen, dat het den nieuwen Directeur-Generaal gelukken mag het P.T.T.-bedrijf in een goede richting te leiden. En dat hij daarbij zoo ver standig mag zijn, de overgroot© meer derheid van het personeel niet tegen zich in te nemen, door een voortdu rend afbrokkelen van de regeling der arbeidsvoorwaarden, zooals met zijn voorganger het geval was. Maar dat hij, door in ruime mate overleg te plegen met het personeel met eerbiedi ging van zijn rechten, zal pogen de volle medewerking te krijgen bij het aanbrengen van hervormingen, die het belang van het bedrijf kunnen dienen." In een dienstorder heeft de niöuwe Directeur-Generaal zich tot alle amb tenaren gewend met het volgende: „Bij het aanvaarden van mijn functie van Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie, doe ik een beroep op aller medewerking om de goede uitvoering van de diensten dor Posted), Telegrafie en Telefonie naar behooren "te verzekeren. Ik reken op een getrouw© vervulling van die plich ten, die op ieder uwer rusten. Ik stel or voorts, prijs op, bij deze gelegenheid heid te verklaren, dat naast de be langen van het Staatsbedrijf die van het personeel door mij naar vermo gen zullen worden behartigd^ Varia. De voorzitter van den Hoögen Raad van Arbeid heeft de onlangs tot le den van den Raad benoemde heeren J. Dekker en Simon A. Maas benoemd tot leden van commissie XII uit dien Raad. De staking aan den woningbouw in den polder Öud-Mathenes3e te Rot terdam is geëindigd, nadat de aanne mer er in heeft toegestemd dat de bepalingen van' het contract in de bouwbedrijven zooals dat te Rotter dam geldig is zullen worden gehand haafd. Bij het gemeentebestuur van Zaan dam is een telegram vau de Regeering ingekomen, waarin wordt medege deeld, dat in verband met het uitge broken arbeidsconflict, de steunrege ling aan de havenarbeiders heden is ingetrokken, en dat tot hernieuwde steunregeling niet mag worden over gegaan dan na machtiging yan regee- ringswege. Van ingeionden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den Inaender niet ternggegeven. Voor den inbond deier rnbrlek «telt do Bedaotia rich niet aansprakelijk. VEREENIGING „KONINGINNEDAG SCHOTEN." Nu bet bestuur van de vereeniging „'Ko ninginnedag Schoten" weder voor de zeer moeilijke iaak staat, van het inzamelen van gelden tot bet vieren van de kinder feesten, komen wij door deze een beroep doon op de ingezetenen van Schoten. Juist dit jaar, bij do herdenking van het 25-j'arig kronings-jubileum, wilden wij feest vieren op een bijzondere wijze. Ook de voorgaande feesten waren voor de kindereu onvergetelijke dagen, doch nu moet met recht de „kroon" on het werk worden gezet. Met toestemming van den borgemees- ir van Schoten houdt de Vereeniging op Zondag 17 Juni a.s. een „Bloempjesdag". Door vriendelijke verkoopstertjes zal u dan een bloempje worden aangeboden eu hei bestuur vraagt u beleefd, ter wille van het kind: „Koopt dit bloempje en wij zullecn u dankbaar zijn!" Jonge dames, die zich met den verkoop mi dit bloempje op Zondag 17 Juni a.s. willen belasten, gelieven naam en adres in te zenden aan het Secretariaat: Berkon- .i 4 of Cronjéstruat 101 en Riouwstxaat 28 tot oil met Woensdag 13 Juni a.s. Het Bestuur van de Vereen. „Koninginnedag Schoten". VOETBAL. R. G. H. D© heeren Jac. Smits en Kees Pruis zonden ons de volgende dichterlijke ontboezeming aan het adres van de Racing) Club Haarlem, welke yïj gaarne een plaats verleenen: R. C. H.-ers, luistert even: Morgen is 't „de groote dagl'4 Met 2 puntjes ben je bïnlleli, Sla dus eventjes je slag. Al je fut en kracht verzameld, Eventjes het uitersp doen, Eu je bent om 4 uur morgen Neêrlands Voetbalkampioen! V E BLO FS REGELING VOOR BEROEPS MILITAIREN. Bij ministeneele beschikking is een nieuwe verlofregeling voor beroepsmili tairen vastgesteld, waarbij een verlof (met behoud van bezoldiging) van 12 werkda gen wordt verleend aan korporaals en sol daten; eveneens 12 werkdagen aan ser geanten en de met dezen rang gelijkge- stelden met minder dan 20 dienstjaren; 15 werkdagen aan sergeanten en do met deze rang gelijk gestelden met meer dan 20 dienstjaren; eveneens 15 werkdagen aan onderofficieren van hoogeren rang met minder dan 20 dienstjaren; 18 werkdagen aaq onderofficieren van, booger^n rang mot meer dan 20 dienstjaren; 18 werkda gen aan officieren metminder dan 20 dienstjaren als officier); 24 werkdagen den geneeskundigen pharmaceutis<fhen en veterinaiien dienst met minder dan 15 dienstjaren als offioier)); 24 werkdagen aan,-officieren met meer dan 20 dienst jaren (15 dienstjaren) als officier, gemten en de me», hen in rang gelijkgo- =:elden, dia op 1 Januari 1925 aiog geen 20 dienstjaren hebben en voor wie thans e n gunstiger regeling geldt, doch die door der© regeling in een ongunstiger verlofsregeling zouden geraken, kruinen per kalenderjaar 15 werkdagen verlof ge nieten. De bepalingen dezer regeling gel den van 1 Juli 1923 af, met dien verstan de, dat de militairen, die -vóór dien da tum reeds méér verlof in dit kalenderjaar mochten hebben genoten dan hun, vol gens bet voorgaande twekomt, voor dit meerdere in bet volgend jaar in-iet worden gekort. DE MOORD TE VEENDAM. De rechtbank te Winschoten veroor deelde J. B. wegens moord op den landbouwer Bareld Bakker te Veen- dam tot vijftien jaar gevangenisstraf, met aftrek der voorloopige hechtenis. KNOEIEN MET RIJKSPREMIE. Do Zutphensche rechtbank legde 7 da gen gevangenisstraf op aan een 55-ja- rigen slager uit Apeldoorn, die te recht stond wegens oplichting. Hij had nl. de rijkspremie aangevraagd voor de bouw van 2 woningen, aan een ander verkocüit met den grond en daarop f 300 winst gemaakt zonder daarvoor goedkeuring van den Minis ter te hebben. KINDERMOORD, De' rechtbank te Winschoten veroordeelde Wilhelmina R. van de V:, te Nieuwolda, wegens kindermoord, tot twee. maanden gevan genisstraf voorwaardelijk. De eisch was zes maanden voorwaardelijke gevange nisstraf. AANVARING TUSSCHEN ONDER ZEEBOOT EN LOGGER. De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam deed onderzoek naar de oorzaak van de aanvaring, welke op 18 April 1923 op de Noordzee heeft plaats gehad tusschen 't zeilvïsschers- vaartuig „Johan Adriaan" VI 160 en de onderzeeboot „K. VIII", Als eerste getuige werd gehoord de tonpedist-majoor Zuring, van de on derzeeboot, die op het oogenblik, dat de aanvaring geschiedde, de wacht had. Getuige verklaarde, dat hij op 19 April, des avonds ongeveer half tien op de Noordzee voer, vergezeld van nog drie andere onderzeeërs. Ge tuige had order gekregen om op be paalden afstand van de „K VIII" te blyven. Zijn schip had lichten aan bak- en stuurboordzijde, benevens een dek en een toplicht. Twee matro zen stonden op den uitkijk. De vaart was negen mijl. Plots zag getuige twee streken aan bakboordzijde een groen licht op nog geen honderd meter af stand. Een oogenblik later werden de zeilen van een logger zichtbaar. Ge tuige begreep, dab een aanvaring on vermijdelijk was. Hij gaf liard stuur boord roer, terwijl de machinekamer- tolegraaf op volle kracht gezet werd. Tevens werd een iTuitstoot gegeven. Alles was echter te laat- De logger trof de „K. VIII"- aan bakboordzijde, ter hogote van den stompmast. Later werd ook het achterschip van den on derzeeër nog geraakt. Deze liep ge ringe schade op, terwijl de logger, welke de „Johan Adriaan" bleek te zijn, een lek aan den voorsteven kreeg. De „K. VIII" bleef een uur op de plaats van het onheil, daar de logger wellicht hulp noodig kon heb ben. De laatste is echter doorgeva ren naar Vlaardingen. Het is getuige een raadsel, hoe het groene licht van den logger zoo plotseling te voor schijn gekomen is. Er is nog een onderzoek ingesteld geworden, of het „boordlicht in voor lijke positie" van den logger onder- schépt geweest kan zijn. De onmoge lijkheid hiervan is echter spoedig'ge bleken. Twee matrozen, die eveneens op het tijdstip van het ongeluk de wacht hadden, bevestigden de verkla ringen van den torpedist-majoor. De voorzitter van den Raad las nog een gedeelte uit het journaal voor var den schipper van de „Johan Adriaan' waarin o.m. verklaard wordt, dat tL 1; oh ten op genoemd schip in orde wa ren. De Raad zal later uitspraak doen. BENNEBROEK. Bevallen.W. Lornmc-rseNeet d AMBTSAANVAARDING. 'Dr. E. Gorter, nieuwbenoemd hoogleeraar bij de faculteit der geneeskunde aan de universiteit te Leaden, om onderwijs te geven in de 'kindergeneeskunde, hoopt zijn ambt te aanvaarden, met het uitspreken eener redevoering op Woensdag 4 Juli a.s,; des middags te 2 uur in het groot auditorium van, hel universiteitsgebouw, aldaar. G. IPEMA. Te Amsterdam is, na een veeljarig lijden, overleden de lieer G. Ipetna, oud-voorzitter der Unie van Christelijke Onderwijzers. De over ledene, een bekende figuur in deu kring van het christelijk onderwijs, bereikte den leeftijd van 61 jaar. NED. HERV. KERK. Beroepen te Birdaard ds. F. C. Willekes, te IIcndrik-Ido-Ambacht; te Ameide en Tienhoven ds D. Plantjnga, te Elhurg. Bedankt voor 'het beroep naar Ooster-Nijkerk door ds, E. van Asch, te Daarle (O.); voor ^Jieuw-Vennep door ds. A. A, Dönszclmann; te Wor- ltum. GEREF. KERKEN. Tweetal te Katendrecht: ds. Chr. Karssen te Hat- tum en ds. D. deWit te Berlikum (Fr.) Beroepen te Viunen de heer P, v. «J- Spek, cand. te .Voorburg. VRAAG: Bestaan er te Haarlem vrachtschepen, die een dienst op Ant werpen onderhouden? Zijn de. adres sen der kantoren in beide steden U bekend ANTWOORD: In den Beurtvanrtgids voor Nederland staat deze dienst niet aangegeven. VRAAG: 1. Hoe laat vertrekt de dagboot van Amsterdam naar Lem mer? 2. Van Eukhuizen naar Sta voren? 3. Wat is de prijs per persoon en per fielsl ANTWOORD: 1. Vertrek van Am- steiilafm (De Ruyterkade, Steiger 5): dagelijks, behalve Zondags, 11.30 n.m. Een dagboot staat niet aangegeven in den Beiu'tvaartgids voor Nederland. 2. Drie maal per dag lieen eu weer. Van Enkhuizen 9.38 v.m., 2.09 1 en 6.41 n.m. 3. Dat is ons niet békend. VRAAG; Van welken steiger, op welke Weekdagen en wanneer vertrekt een passagiersbooit van Amlsterdam naar Kampen? ANTWOORD: Vertrek van Amster dam (De Ruyterkade, steiger 6): gelijks, behalve Zöndags, 9,30 v.m. en 9 uur n.m. VRAAG: Mag een ieder een ontvang station inrichten voor draadlooze te lefonie? Hoeveel zijn ongeveer de kos ten van aanleg? Moeten voor het aan- booren van radio-concerten kosten be taald worden.? ANTWOORD: Permissie vragen aan de directie van het postkantoor. For mulieren zijn aanwezig. Dan kunt u natuurlijk die .concerten llooren. VRAAG: Hoe luidt het adres der Abeidsinspectie te Haarlem? ANTWOORD: Adresseert 11 r aan den Inspecteur der Arbeidsinspec tie te Haarlem. Dan komt liet wel te recht. VRAAG; Waar moet ilc mij vervoe gen om lid te worden van een f iets clubje van jongelui van circa '16 jaar? ANTWOORD: Vraag aansluiting] per advertentie in Haarlem's Dag'blad- VRAAG: Wanneer kwam Göbcl voor het eerst in het Nederlandscho elftal uit eu hoelang speelde hij daarin? ANTWOORD: Wij meenen voor het eerst op 17 April 1911 (2e Panschdag) te Amsterdam in den wedstrijd Ne derland—Engeland (1—0). Voor hel laatst keepte hij op Maandag 9 Juni' 1919 te Amsterdam in den wedstrijd Nederland—Zweden .(3—1)., EEN SPOORWEGONGELUK BIJ VERVIERS. Vier doeden, dertig gewondon. De drie laatste rijtuigen van een uit'j Spa komenden trein zijn bij aankomst fai hét centraalstation -van Verviers gedérail-l leerd. Vier of vijf personen werden go-: dood; een dertigtal zw3ar gewond. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN, SCHLAGETER. Het stoffelijk overschot van den door] de Franschen geïusïlleerden koopmam Schtageter is door vrienden doode in Dusseldorf opgegraven Elberfeld vervoerd. Daar is een groote? rouwplenhligheid gehouden, waarna het stoffelijk oversöhot naar Sehlagelar's gei| booi'teplaats Baden zal worden pvcrge«J bracht,. ZOMER-ONGESTELDHEDEN. In den winter zijn het de luchtwe gen, de keel, de neus, die ziek wor den- I11 den zonder zijn het de spijs verteringskanalen, die het eerst in de war zijn. Men weet nog slechts sedert korten tijd waaraan dat feit waar schijnlijk is toe te schrijven. Vroeger, dacht men dat de warmte de ingew au- den gevoeliger maakte. Tegenwoordig is men van meening dat odzo spijs verteringskanalen in den zomer meer, worden besmet door kwaadaardige insecten, die' zich dan weer op afval,, vuil en mest neerzetten, en dan weer, op onze eetwaren. In ieder geval weten wij, dab, be* houdens enkele, uitzonderingen, heb altijd bacillen zijn die de lichte zomer-, diarrhea veroorzaken. Het zijn werke lijke microbenziekten, na verwant aap. de typheuse koortsen. Op deze wijze moet mcu ook de kleine epidemieën verklaren van Gastro-enterites incer. of minder ernstig, die soms plotseling in een familie voorkomen of onder, vrienden die van dezelfde gerechten gegeten hebben. Meestal Yjn het ge rechten die koud gebruikt worden en die een goede voedingsbodem bevat ten voor allerlei bacillen, zooals b.yv', eierstruif, geleien, vleeschwaren, in het kort, die gerechten die men ge-, durende eeingen tijd heeft laten treks ken of laten staan, zoodat zo besmet' konden worden door vliegen en andere, insecten. De symptomen van deze cngestolas] heden zijn hekend genoeg. Men voelt, zich wat vermoeid en rillerig.. -Daar-! na gaat men overgeven en de diarrhea begint, die zeer hevig kan worden. In ernstige gevallen is ook het zenuwge stel aangetast, cn treedt een voortdu rende slaperigheid in, krampen in de beenen, en gewoonlijk verdwijnen deze symptomen weer spoedig, maar er .olgt dikwijls, wat men pas sedert, korten tijd heeft ontdekt, een chro nische ziektetoestand op, die bijna) altijd bijzonder hardnekkig is Gewoonlijk zijn deze spijsverterings storingen niet van emstigen aard.: Toch mag men ze geenszins verwaar- loozen daar ze, al is hun duur maar, kort, dikwijs de gunstige uitwerking van de vacantie cn liet buiten-zijn in een paar dagen te niet doen. Zooveel' men kan, moet men strijden tegen de vliegen en a'le spijzen en dranken voor, hen bedekken. Bovendien, wanneer, men is ingeënt tegen de typhus voH gens het procédé van Prof. Besredka' van het Instituut Pasteur of van Dr. Lumière dan heeft men een goede kans van al deze kleine zomer-oncs-, •teldheden verschoond te blijven. Wanneer nu evenwel de ongesteld heid toch zijn intrede doet, ziehier daa do behandeling: Allereerst ligt men de patient te bed en geef hem een dieet. Men mag slechts vloeibaar voedsel geven, liefst water waarin wat citroensap en wat suiker is gedaan, of slappe thee. De meest aanbevelenswaardige, drank is warme wijn, een soort bis schop, die men maakt van roods .wijn; met water, waarbij kaneel, kruidnage len en een schijfje citroen zijn ge voegd. Het is vau groot belang dab de zieke veel drinkt, doch bij kleine beetjes tegelijk. Iedere voedend» drank, zelfs heldere soep, is verbo den. Zij kunnen niet anders dan kwaad doen. Vervolgens geeft men een pur geermiddel, b.v. calomel, dat men aan een volwassene kan geven in twee doses van 30 centigram met een half uur tusschenruimte. Ook ricinusolia kan dienen in een dosis van twee a drie theelepels. Laudanum zou gegeven kunnen worden wanneer er veel pijn is, maar in deze gevallen is een recept van den dokter noodzakelijk, daai] men deze geneesmiddelen niet zonder; recept in een apotheek verkrijgen kan. Langzamerhand wanneer de ingewan den wat kalmeeren kan men wat voed sel toedienen. Hot is in ieder geval ge raden niet to haastig hiermee te zijn, daar er dan dikwijls weer een instor. ting paats heeft, aio ernstiger is danj de oorspronkelijke ziekte. Men beginfj met melksoepen of soep van water cn verschillende meelsoorten. Wanneer, de zieke er behoefte aan heeft iets ta( eten kan men het allerbeste suiker get ven, daar dit het licht-sto verteer] baar is. Men behoeft er dus niet vooïj terug te deinzen om alle dranken dia men geven mag te suikeren- Wanneeq de toestand beter wordt kan men aaq de soepen, eierdooier, of blank kalis-, vleesch, groente en vruchten mag men pas geven wanneer de toestand zeen veel verbeterd' is. In het kort is dit de behandeling van die onaangename ongesteldheid, waarvan iedereen op de hoogte moet zijn. Al is do toestand gewoonlijk niefj ernstig het is toch nuttig wanneer meq weet hoe te handelen, wanneer men zomers buiten is en geen doktershulp in de nabiiheid heeft. j Dr ,P. S. M. I

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 20