OM ONS HEEN 40e Jaargang No. 12264 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 12 Juni 1923 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.571/-. Franco per post door Nederland f 3.871/,. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.571/,; franco per post f 0.65. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regc-Is 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Veisen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Veisen, Telefoon 352? DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Agenda •Heden DINSDAG 12 JUNI. Gi'ooto Kerk, Groote Markt; Orgel- Concert door den lieer George Robert 2-3 uur. Voormalig Sociëteitsgebouw ,,'frou mocL blyckeu": Tentoonstelling en de- liK'iistratie der Wereldklok, 11, 12, 2, 3. 1. V, S en 9 uur. 11. Smit, Groote Houtstraat 69: tentoonstelling vnn werken van Mio- leo en lleuff. Tea-room Lus or Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.30—5.30' en 't avond 8—11 uur: Concert.. Cinema Pal. Foyer Middag en Avond concert 3.30—5.30 *ii 8-11 uur: Dioscoopvoorstelübgeu. Zand voort: PavilJon Btche D o-iiiks matinee on avondcoucert. Bloem endaal: Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling berken wan Ilaarlemsche Schilders. WOENSDAG 13 JUNI. Schouwburg Jansweg: „Robinson Crusoë". Jeugd'bioscoon. 2.30 uur. F, H. Smit. Groote Houtstraat 69: tento'inst- l ing van werken van Mio- lee en Heuff. Voormalig Sociëteitsgebouw „Trou moet blycken": Tentoonstelling en de- monstratie der Wereldklok, 11, 12, 2, 3, 4, 7, 8 en 9 uur. Cinema Palace Foyer: Middag- en Avondconcert 3.30—5 30 en 8—31 uur. Tea-room Luxor Then ter, Groote Houtstraat: 's middags 3.30—5.30 en 's avonds 8—11 uur: Concert. Lux or Theater, Groote Houtstraat: Bioscoop-voorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds S uur. Scala-Theater. KI. Houtstraat 77 Bioscoop-voorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Cinema-Palace. Groote Houtstraat: Bioscoop-voorslelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt Bioscoop-voorstelling 's nam. 2.30 en s avonds S uur. Zandvoort. Pavilion Rïclxe: da- ceiijks matinée en avondconcert. Bloemendaal: Hotel „Duin en Daal". Tentoon stelling werken Haurlemsclto schil ders. Vreemde politiek. Jarenlang heelt in Haarlem de alge meens (politieverordening gewerkt, hebben duizenden ingezetenen zich hoeren veroordeelen tot kleine en groote boeten ol liechtenisstraffen, zonder dat zij, practisch gesproken, in staat waren de artikelen waarop hun vonnis berustte, na te lezen*. Er waren namelijk geen exemplaren meer, alles wat er was bestond uit twee boekjes, met vele doorhalingen en bijvoegin gen voorzien. Voor het groote pu- üiiek was de wet niet te koop. Nu is dit anders geworden. De po litieverordening is herzien, daarna ge drukt in een net boekje: rnanr dat 2.50 kost. Een rijksdaalder voor een dun boek je van even vier vel druks. Het gemeentebestuur, dat aan neemt, dat iedere burger de wet kent, dus ook moet wenschen. dat de inge zetenen de politieverordening zooveel mogelijk bestudeeren, vordert daar voor een prijs, die algemeene aan schaffing onmogelijk maakt. Wij zetten hierbovenvreemde po litiek en hopen, dat er in. den Raad eens een hartig woord over gezegd zal orden. Zoo het dan al niet kosteloos kan worden afgegeven, behoorde er hoog stens een kwartje voor gevraagd te worden- Of een dubbeltje.. En dat wel om overtredingen te voorkomen. Dus in 't belang van de orde. No. 3195 Dierendressuur en Circus-artisten. In de laatste dagen komen in onze courant telkens stukken voor over dit onderwerp. Vandaag weer twee- Het lijkt mij toe, dat er nu wel een eind aan komen kan en zoo geef ik dan mij zelf het laatste woord, om gezien pro en contra het debat te sluiten. Er blijkt, dat vele menschen zich ivoor de zaak interesseeren. Üf zij al len ook kennis van zaken toonen, is een andere quaestic. Er wordt nu en dan •meer beweerd, dan bewezen. Kan het anders Zij, die klachten indienen tegen de dierenmishandeling in een circus, hebben die toch zelf niet bij gewoond, want zij worden er niet toe gelaten. Blijkbaar hebben zij het dus yan hooren zeggen. Ik denk er niet aan, te beweren dat zij welbewust een onwaarheid zouden verspreiden, maar zou hun toch bescheidenhjk wil len vragen: wanneer er al eens een geval van dierenmishandeling voor tkomt is er dan geen gevaar voor ge- noraliseerenl Als Brusse bij de repe titie een aapje zit mishandelen, gelijk i'lVii'. Huizengu ons bericht, moet dan daaruit volgen, dat alle aapjes liun 'kunsten moeten Jeeren niet wreede slagen 1 Ook buiten het circus worden dieren mishandeld- Er zijn zelfs hon den levend begraven. Maar niemand zal toch beweren, dat het een ge- iVoonte in Nederland is, om honden .levend te begraven. Juist op dit terrein is het gevaar [Voor generaliseeren bijzonder "groot. De vraag is dan ook niet: „worden cr dieren mishandeld in een circus V' maar wel„is dierendressuur zonder mishandeling onmogelijk 1" De heer Pruim wijst in zijn stukje van heden op Hagenbecks boek „Van Eieren en Menschen". Ik heb dat daarom nog eens opgeslagen en in het hoofdstuk over „het dresseeren van wilde dieren", na een verhaal over .wreedheid deze opmerking gevonden (blz. 273) „de tijd van die wreede dressuur is voorbij, men past haai- niet meer toe,' al was het alleen maar oin- dat met hardheid niet het honderdste deel kan bei-eikt worden van wat men met zachtheid verkrijgt. Toch heb ik daarom indertijd niet het dresseeren in vrijheid ingevoerd, maar veel meer uit medelijden en geleid door de over tuiging, dat er oen weg naar het hart ,van de dieren moet kunnen worden gevonden. Die weg is altijd dezelfde, een groot onderscheid tusschen de behandeling van wilde dieren en die van hooger soort is er niet, hun aan leg verschilt slechts in graad en niet in wezen. De dieren bezitten een fijn onderscheidingsvermogen met betrek king tot de manier van omgang met hen zij weten vriendschap op prijs te stellen en kunnen vriendschap schen ken ook aan menschen en bezitten een min of meer sterk ontwikkeld herinne ringsvermogen.... Daarop berust de nieuwe methode van dresseeren voor namelijk." Tot zoover Hagenbeek. Ligt hier misschien de oplossing van de vraag, hoe het mogelijk is, dan aan den eenen kant besclmluigers enevgieic oeschuitiigen-en aan den anaeren Kant beklaagüen even kraentig ontkennen i Namelijk in de verandering van me thode, vroeger hard, nu zacht. Als dat zoo is, dan kan er hier en daar van wreeüneid wat zijn overgebleven, als uitzondering, tin t is waarHagenbeek spreekt van wilde dieren, maar wanneer die met zacht heid gedresseerd kunnen worden, zal dat toch zeker nog veel gemakkelijker gaan met honden, apen en vooral met paarden, die uiterst gevoelige, ja uer veuse dieren, welke men met ruwheid en wreedheid totaal van hun stukken bréngt. Nu loopt een debat als dit al heel spoedig gevaar, in het zand der ver warring vast te loopen. In een van de stukken heb ik do klacht gelezen, dat wanneer de paarden op hun ach terste pooten moeten loopen en degene die ze aldus aan 't .publiek vertoont, voortdurend „braaf, braaf zegt, deze uitdrukking alleen beteekem„heb het hart met, om op je voorpooten neer te vallen"- Ik heb dezen toer zelf gezien in de morgenoefening van een Diutsch circus, maar daar niet de minste dierenkwelling in kunnen zien. Wie zich over zooiets ergert, gaat dan ook veel verder en hoeft bezwaar te gen de g c h e e 1 e dierendressuur. Zoo stappen de menschen, wil ik maar zeggen, over grenzen heen zon der het zelfs te bemerken. Wenschen deze heeren en dames (vooral dames) dat dieren in 't geheel niet meer gedresseerd worden f Ook niet meer in huis en op straat M ie daarover even nadenkt, voelt dat hij op gevaarlijk terrein komt. „Men moet", zoo wordt er wel eens vol wijsheid gezegd, „dc dieren aan hun natuur overlaten." Als dat gebeurde, zouden onze huisdieren al heel spoe dig niet meer in onze samenleving ge duld kunnen worden. Of is het niet waar, dat wij bij onze honden en kat ten iederen dag allerlei neigingen der natuur tegengaan, dat wij doorloo pend bezig zijn hen te dresseeren 1 En als do paardenbezitter zijn stal open laat en de dieren niet vastbindt, wat zal er dan met de planten en bloemen in zijn tuin gebeuren? Laat ons zulke zaken toch nuchter beschouwen en er kennen, dat al onze huisdieren ver an hun natuurstaat afgeraakt en beschavingsdieren geworden zijn. Na eeuwenlange dressuur. Hoever die dressuur nu gaan mag, wei tot opzit ten en pootjes geven, maar niet tot over den kop buitelen en op een schommel zwaaien, mogen wijzeren dan ilc beslissen. Ootmoedig wil ik erkennen, dat mij die grens ontgaat- Er is ook wel gebleken, dat bij som mige schrijvers van ingezonden stuk ken over dit onderwerp tegenzin be staat in de heele circusvoorstelling. Een der inzenders spreekt van een ver- sleten vermaak en dit is wel zekerde paprdrijdster, die door hoepels spnngi, heelt geen nieuwer toeren dan naar grootmoeder liet zien vóór vijftig jaar. De circusdirecteur w.eet dat natuurlijk ook wel en tracht daar om de menschen te lokken met leeu wen en tijgers en zingende zeehon den en zware toeren verrichtende acrobaten. Is dat als geheel nu een minder waardig vermaakI Voor hoog ontwik kelde menschen zal natuurlijk de op voering van een Grieksch treurspel in een prachtig gelegen openluciit- tlieaier veel aantrekkelijke! wezen, maar zoo fijn besnaard kunnen wij allen niet wezen. Moet dau vportaan iedere ontspanning, waarbij onze her sens niet aan 'i werk gezet worden, uit den buoze zijn De kermis is al afge schaft, de bioscoop heeft zware aan vallen te verduren, het schijnt dat nu liet circus aan de beurt is. Ilc beu ze ker voorstander van ontwikkeling en tegenstander van lage_ vermanen, maar vraag nnj toch af, of wij mot langzamerhand te intellectueel, beter gezegd te cerebra .1 worden. Onze voeten krijgen op tijd hun welver diende rust, ouzo maag mag vooral niet te lang arbeiden, maar ons cere brum moet zwoegen, alsof 't een mo tor was. Uok bij onze uitspanningen. Zou het voor de meesten niet beter zijn, wat eenvoudiger te wezen, wat minder geleerd en gecompliceerd'! Mei- genoegen, ik wil er dan wel voor uit nomen, hennnei ik mij den eersten keer, toen ik in het groote circus een clown zag binnenkomen met een klem hekje, dat hij midden in de wijde ruimte neerzette toen maakte hij net hekje open, ging er door en sloot het zorgvuldig achter zich dicht. Nooit van mijn leven heb ik zóó gelachen en zelfs de herinnering daaraan doet mij nog goed- Up vergeving van alle cerebrale overdrijvers mag ik stellig mot hopen. Het kon bijna niet anders, of bij de minachting voor het circus moet ook de minachting voor de circus-artisten tot uiting komen. Er zullen wel bra ve en onbrave mensehen onder zijn, als overal. Toen ik daarnaar Frits van Haar lem, den bekenden variété-directeur, eens vroeg, gaf hij ten antwoord„de menschen leven rustig en zuinig, se dert hun salarissen het mogelijk ma ken om te sparen, hebben zij maar een ideaal, zóóveel bij elkaar garen, dat zij hun ouden dag kunnen door brengen in hun eigen huisje,'hun eigen tuitje bewerken en tot afwisseling wat gaan hengelen." En toen ik den vermaarden Spaan- schon 'clown Busto bens heb geïnter viewd, liep het gesprek de ecvste mi nuten over de moeilijkheid om kinde ren goed op te,voeden en hen te brengen op de plaats in de maatschap pij, waar zij het best passen. Want Busto had er tien. En zoo uitte hij zijn vaderlijke bezorgdheden, totdat hem te binnen schoot waarvoor hij ei genlijk kwam en zei: aber dafiir bin ieh nicht bier, wir wollen vom Circus reden". En toen lachten wij samen hartelijk. Maar ik had een kijkje ge kregen in het hart van een circus- urtist, dat ik niet licht zal vergeten. J. C. P. Stadsnieuws VAN ONZEN REIZENDEN. REDACTEUR. In het nummer van lieden begint onze Reizende Redacteur, de heer J. B. Schuil; een reeks interessante artike len over „Een reis door de verwoeste gebieden in Belgiè en Frankrijk". VAN EEN KLEIN FLESCHJE. Over het Centraal Magazijn van kantoorbehoeften enz., dat sedert eenigen tijd op ons Stadhuis in wer king is. wordt ons het volgende ver haal gedaan. Het hoofd van een afdeeling zag, dat zijn roode inkt op was. Mij had met een klein fleschje jarenlang toe ge- :und en vroeg dus bij het Centraal Magazijn opnieuw een klein fleschje aan. liet Magazijn had geen klein flesch je, wel een groote flesch en gaf hem die. Het hoofd van dc afdeeling keek die eens aan en zei wijsgeerig: „daai kan ik tot mijn pensioneering mee ie". Maar daar iedereen wel weet, dat niet alle inkt wordt opgesclireveu, maar voor een groot deel opdroogt, ragen wij ons af, of dat nu wel zui nigheid is om een greote, dure flesch ta geven als een klein, goedkoop fleschje noodig is! MUZIEK IN DEN HOUT op "Woens- ig 13 Juni 1923. Programma. 1. Marsch Alte Kameraden C. Teike. 2. Ouverture Dichter und Bauer JF. v. Suppe. ten aus deru Wie- nerwald Join Strauss. 4. Fantasie a. d. Opertt. Die lustige Witt,we F. Léhar. La Roi Carneval. Marsch de Car te ge G. Auvray. 6. öuvert. Zampa F. Herold. 7. Aubade aux Maries L. I.acombe. 8. Fantaisie Carmen G. Bizet. DE N. Z. H. T. M. In de op ii dezer gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der NoordZuid- llollandsche Tramweg Maatschappij werd verslag over het jaar 1922 uitge bracht. Dc balans en winst- en verlies rekening werden goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 5 zoodat di videndbewijs No. 4 betaalbaar zal zijn met f25.De aan de beurt van aftre ding zijnde commissaris, Jhr. Ir. J. A. van Kretschmar van Veen, werd herko zen. DE üf.N.E.T. In de op 11 dezer gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Eerste Nederland- sche Electrische Trammaatschappij werd verslag u.rgebracht over het jaar 1922. De balans en winst- en verlies rekening werden goedgekeurd en de heer H. A, Waller ^erd als commis saris herkozen. In de op It dezer gehouden Coxn- m.ssansvci'gadering werd in de plaats van den lxeer G. S, dc Clercq, die als Secretaris van het College van Com missarissen bedankt had, gekozen de heer H. A. Waller. DE E. S. M. In de op 11 dezer gehouden alge- meene vergadering van aandeelhou- de is der Electrische Spoorweg Maat schappij werd verslag uitgebracht over 't jaar 1922 en de balans en winsl- en verliesrekening goedgekeurd, Besloten werd tot uitkeering van 3 pet. divi dend. betaalbaar op dividendbewijs Nüt 2. De heer H. A. Waller, die zijn ont slag ais directeur had aangevraagd werd dit op de meest eervode wijze en onder dankbetuiging voor zijne aan de Maatschappij bewezen diensten, verleend. Ir. A. G. A. van Eeldo werd als Commissaris herkozen en het aantal Commissarissen werd uitgebreid door benoeming van den heer H. A. Wal ler? In de op 11 dezer gehouden Com- missavisvergadering werd in de plaats van den lieer G. S. de Clereq, die als secretaris van hét college van com missarissen bedankt had, gekozen de lieer H. A. Waller. DE HAARLEMSCHE HANZE. yens jaar vergader ing van „De Hanze" vens jaavorgadering van „De Hanze" in het Bisdom Haarlem zal worden gehouden op Woensdag 26 September, te Leiden. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Men schrijft ons: Als bekend mag verondersteldworden, hoopt de Ilaarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen in het begin van Juli haar 10-jarig bestaan te herdenken. Aan een grooie voorbereiding paart zich een even grooie belangstelling allerwegO voor dit herdenkingsfeest. Door haar vooroeeid en gevoerde actie ziin in tai van plaatsen in ons vaderland verschillende Brigades opgericht, die zich erop tueleg(,en, bij verdrinkingsgevallen praktische hulp aan drenkelingen te bie den en ook, om door het plaatsen van doeltreffende reddingsmiddelen hel aan tal slachtoffers van dood door verdrin king zooveel mogelijk te beperken. De Brigade onlving van de Koningin- Moeder on van Prins Hendrik medailles. De Gemeente Haarlem schonk een gouden medaille en van den Burgemeester van Haarlem, Eerc-voorzitter der Brigade, werd een waardevol kunstvoorwerp in zilver ont vangen. Tal van corporaties en personen schonken medailles en kunstvoorwerpen, alles be wijzen van waardeering. Gaan we in het kort dc programma's, die ontworpen werden na, dan vinden we vermeld, dat. van Maandag z tot Maandag 9 Juli een uitgebreide tentoonstelling wordt georganiseerd, bij den. lieer Ma thot*. Gr. Houtstraat. Op Dinsdag 5 Juli in het Brongebouw: Voordracht en Film over bet reddingswezen. Op Zaterdag 7 Juli: Nationale Zwemwedstrijden in het Z, B. Spaarne, opengesteld voor Politie en voor bij den Bond aangesloten Brigades. Op dien middng wordt ook gehouden een Corso van versierde voertuigen: motor booten, zeilvaartuigen, wherries, roeiboo- ien en cano's. Medailles en kunstvoor werpen worden voor elke groep afzonder lijk beschikbaar gesteld, ieder bezitter van een vaartuig kan mededingen en krijgt bij deelneming een prachtplaats bij clen zwem wedstrijd. Inschrijving geschiedt kosteloos tot 18 Juni bij den heer A. van Amstel, Ged. Oude Gracht 47 en voorts bij de be sturen van de Haarlemsche Jachtclub, de Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne" en de Ilaarlemsche Zeilvereeniging. Mei wat goeden wil en een ruime deelneming kan dit Corso wat schoons voor Haarlem worden. Ook schrijven we gaarne een woord van opwekking, voor de deelneming aan de zwemwedstrijden. Hoewel het weer op dit oogenblik nog niet tot ewemmen aanlokt, vertrouwen we toch op een verandering ten goede. De temperatuur van het water stijgt met den dag; het kan best- in enkele dagen warm weer worden. Verzuimt men vóór 18 Ju.ni in ie schrijven, bij de Secre taresse, Mevr. N. J. Mevcrink-Rijk, Kleine Houtweg 2rd., dan is de kans van deelne ming verkeken. Zondag 8 Juli zullen Nationale "Wed strijden o.a. om het kampioenschap van den Ned. Bond tot het Redden van Dren kelingen, verzvvommen worden in „Stoop's Bad" te O verveen, Voor deze wedstrijden is de Brigade geheel onafhankelijk van liet luimige weer. Inschrijvingen ook hier- ,-ooï tut 18 Juni aan het secretariaat: We wenschen de Brigade inooi warm nvemweer, een r-aime deelneming en een ■chïiterend slagen van haar herdenkings feest toe. OP HEETERDAAD BETRAPT! Terwijl een koopman Maandagmiddag 3 uur op de Gedempte O. Gracht met een koopster aan het onderhandelen was, poogde een opgesohoten jongen een lee- ren handtasch van zijn kraam weg te ne men; Maar de koopman bemerkte het. Hij greep, de jongen bsj zijn kraag ea gaf hem zulk een flink pak slaag, da: de lust om iets dergelijks weer uit te halen, wel vergaan zal zijn. Daar Cr op dat oogenblik geen politie aanwezig was, kon de jon gen nog vrij uit gaan. OPGEDRAGEN. Door de architecten Otten en Logeman le Rotterdam J3 aan de firma I. B. Kroon en Dies: opgedragen het verbouwen van perceel Kruisweg 22 tot Hek's Lunchroom. ERNSTIG CEBRAND. Maandagmorgen was aan den 53- jarigen werkman J. II. G. opdracht gegeven, oxu op het terrein der gasfa briek een ijzeren val, waarin een weinig naphthaline zat, leeg te branden. D11 werk werd door hem reeds herhaalde lijk verricht. Hij plaatste het vat op rwee stcenen en bracht daaronder een vuur aan, teneinde het vat te verwar men. De naphthaline gaat dan over in gas, dat door het spongat ontsnapt. Vermoedelijk door een windvlaag rolde het val van-de steenén. G. wilde hei te genhouden, maar kreeg daarbij een hoeveelheid brandende naphthaline te gen het linkerbeen, waardoor hij ern stige brandwonden kreeg. Hij werd ter plaatse door den heer Mauritz, arts, en ecnige leden der' Eersle-Hulpvereeni- ging „Snelverband" verbonden, waar na hi.i per auto-brancard r.aar 'het Sint Elisabeth's-Gasthuis weid vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgeno- AANCEREDEN. Maandagavond half zeven wilde een aan doofheid lijdende S2-jarige man op de Nassaulaan dc straat oversteken, maar lette daarbij niet op het verkeer. Hij werd door een motorwielrijder aan gereden, waardoor hij viel en een klein wondje aan het achterhoofd kreeg. Hij achtte het evenwel niet noodig, om zich laten verbinden en ging loopende naar huis. In de Kruisstraat - werd Maandag de turfhandelaar E. D. K., die cp de tram wilde springen, door een auto aan-, gereden. Hij kreeg een wonde aan het hoofd, een schram op den linkerarm en een lichte kneuzing aan den linker schouder. Hij werd in een winkel al daar door leden der Eerste-Hulpvereeni- ging ..Snelverband" verbonden. Daar na werd hij per tram naar het Sint Elisabeth's-Gasthuis vervoerd. EEN BOTSING TUSSCHEN WIELRIJDERS. Op den hoek Barteljorisstraat Groote Markt kwamen Maandag twee wielrijders met elkaar in botsing. Bei de fietsen werden beschadigd. Tegen der wielrijders, die niet .aan het bevel van den verkeersagent om te stoppen had voldaan, werd proces-ver baal opgemaakt. AANGEHOUDEN. Dc Haarlem- ichc recherche heeft aangehouden de 25-jarige koopman J. P., verdacht van •erduistering van een rijwiel. NIET FIETSRIJDEN OP HET TROTTOIR VAN DEN WAGEN WEG. Hct\ is gebleken, dat 'het fietsrijden op het trottoir van clen Wagenweg tij dens de werkzaamheden aldaar toch niet veroorloofd is. Tegen een man is deswege reeds proces-verbaal opge maakt. GEVONDEN VOORWERPEN, -r Terug te bekomen bij: Politiebureau, Smeilestraat, broche, j'ongenscape, hoed; C. Bierboom, Kamperstraat 14, broche; L. Vos, Gen de ln Reystraat 91, band van kinderwagen. Visser Ver meulen, Rozenhagenstraat 36, broche, L. Giphart, da Costastraat, 25, lidmaat schapsbewijs bouwvakarb.; A. 11. Hurkmans, L. Lakenstraat 13, blauwe ceintuur; A. v, d. Hoorn, G. O. Gracht 83, bruine kinderhandschoen; N. de Jong, voorzorgstraat 10, halsketting; \V. Sleeman, Gen. Joubertstraat- 45, grijze handschoenen; E. v. cl. Pol, cle Witstraat 30, zwarte dameshandschoe nen; J. v. Velthnyzen, Kerkstraat 22, heerenhorloge; Kennel Fauna. Park- laan: keeshond, gebracht door J. H. Monselaar, Koudenhorn -1- rood. bonte kat, gebracht door Verlaan. Roei- en Zeilver. Spaarne, C. Alsema, P.ozeu- prieelstraat 21, insigne van muziek korps; T. Tegelman, X. Groenmarkt 24. R.-K. kerkboekje: W. Hoek, Jan de Braaystraat G, pakje met rok; H. F. Schoen, St. Anthoniesteeg 20. zwarte portemonnaie; J. Das, Linschotenstr. 53 rood, portemonnaie; v. Zanten, Assendelverstraafc 53. grijze pet; J. Bulters, Ocstvest 26 rood, zwarte por tefeuille; P. Deken, Pres. Steynstraat 58, bruine portemonnaie; A. Sliggers, Hoogstraat 6, rozenkrans: Politiebu reau, Smedestraat, ring met sleutels, rijwiel; Rosemuller, Pijlslaan 26, Heem stede, Lipssleutel: G. Wesselitis, Z. Brouwersstraat 43, haarsiersre' W. .Vonk, L. Costerstraat 7, sigaren pijpje in étui: ,T. Muusso, de Keystr, 2 rood. speelkaarten niet kleingeld; Nufs Spaarbank. -Tansctiaat 19, das- npldje: Eippiiz, Gr. II01 ilstraat. 27, bruine aetetasch: v. Kooien. Baljuws- laan 21, zwart taschje: Kroon, Olie slagerslaan 10, damestaschje. De gewijzigde Foiitie- verorcening in werkiï»? geireaen. De Commissaris van Politie over de wijze van invoering. Nog een herinnering. De gewijzigde politieverordening la officieel Zondag 10 Juni in werking getreden. Wij hebben den Commissaris van Politie, den heer E. H. Tenckinck, ge vraagd hoe ii.j de nieuwe era.-.eien van ae verordening gaat invoeren, tlij deelde ons mede, cut Zaterdag ;u:u- alle inspecteurs en agenten een ver ordening is uitgereikt. Tevens is aan dc inspecteurs opdraciifc gegeven oin de agenten in te lichten over cle ge wijzigde bepalingen, zoodat allen daar van goed 00 de hoogte komen. Verder is aan hes politiepersoneel opdracht gegeven om de nieuwe ver^ ordening met tact en beleid toe ta passen, t Is niet de bedoeling om t e De ginuen met, bekeuringen. Eerst zullen cle menschen gewaarschuwd worctcn, totdat geacht kan worden, dat de bur gerij niet da nieuwe bepalingen vol doende bekend is. Alleen als er onwil blijkt kan reeds nu tot een bekeuring worden overge gaan. Op een wandeling door de stad konden wij reeds opmerken, dat de po litie begonnen is met de nieuwe arti kelen toe te passen. Het is nu ver plicht voor bestuurders van rij- er. voertuigen en fietsers oin aan den ver keersagent de richting aan te geven die zij, willen nemen. Als dit nu werd nagelaten maakte de verkeersagent fle menschen daarop attent. Het gevolg was. dat steeds meer menschen de noodige teekens gaven door het goede voorbeeld van anderen. Als dit zoo enkele "dagen voortgaat, weet- elk hoe hpt moet. In deze wijze van toepassing ligt- een prijzenswaardige opvoedende waarde. Do voornaamste niouwo bepalingen. Wij geven tenslotte nog een overzicht van de belangrijkste nieuwe bepalingen die in de verordening zijn opgen Yaa elke verhuizing binnen de gemeen ia moet binnen veertien dagen worden kennis gegeven ter secretarie der gemeente, af deeling „Bevolking". Het is verboden op den openbaren wpj; goederen van welken aard ook uit te stallen of op te slaan tenzij met vergun ning van B. en W. (Winkeliers mogen dus geen kisten enz. op de trottoirs laten Het is aan een ieder, tenzij daartoe ge rechtigd, verboden op of aan den open baren weg boomen, heesters of bloemge wassen te beschadigen of door onder zijn toezicht staande dieren te doen bescha digen. (Wanneer cius een aan een boom vastgebonden paard de bast van dien boom of een hond een bloemperk in een park beschadigt zullen de eigenaars vaa die dieren aansprakelijk zijn). He: is verboden op den openbaren weg zich zonder noodzaak op voor hei verkeer hinderlijke wijze op te houden. (Mensehen die staan te praten in de nabijheid van een verkeersagent kunnen gedwongen worden, zich te verwijderen). Het is aan een ieder, tenzij daartoe ge- rechtigd. verboden: a. bekendmakingen, letters of teekens te plaatsen, te bevesti gen, te schilderen, of aan te brengen op particuliere eigendommen, openbare ge- bouwen, openbare wegen, walkanten, van gemeentewege opgericht© aanplakborden of -zuilen of andere gemeente-eigendom- b. op wettige wijze geda.no bekendmakin-l gen af ie scheuren, onleesbaar te mukca' hi le beschadigen. De ibewoners, huurders of gebruiken» van huizen, tuineu of erven zijn verplicht bij gladheid van den openbaren weg voor. ut langs hun perecelen, deze ter breedte; van ten minste twee meter (vroeger 1 me- ter) met zand, asch of turfmolm te te- strooien of te doen bestrooien. Het is verboden schillen van vruchten of afval van groenten op den openbaren weg te werpen of achter te laten. (De ba nanenschil Het is verboden op of aan den openba ren weg karpetten, lonpers, vloerkleedjes, matten of andere voorwerpen uit te slaan of uit te schudden op andere uren dan 's morgens van 6 tot 3 uur en van half 10 lui half II uur of dit op den openbaren weg elders te doen dan vóór de woning of het erf, dat men in gebruik heeft. Vooizoover hierin niet bij eenigc wet of algemeenen maatregel van bestuur 13 voorzien, is het verboden arbeid te doen verzichten door een'dier, dat- kennelijk in een toestand verkeert, welke het ongeschikt" maak: voor den van dat dier gevergden; arbeid. Het is verboden nuchtere kalveren ot varkens te vervoeren, tenzij per as, sleda of vaartuig op een voldoende laag stroo. Het is verboden levend gevogelte of knaagdieren te vervoeren - in manden of kisten, waarvan de bodem niet geheel is gesloten. He;

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1