GARR'S M0UTBR00D HAARLEM'S DAGBLAD Zandvoortsche Brieven Rubriek van den Arbeid. Rechtszaken jjPexsilletön Het testament van Elisabeth Marnoek DINSDAG 12 JUNI 1923 TWEEDE BLAD GEDUPEERDE TREINFORENSEN. BELASTING. EEN DAKLOOS .VALLEN. Een forens heeft dit met een mil jonair gemeen, dat hij benijd wordt 'en zicbzelven beklaagt. Zoo ondoor- Idacht laat men zich wel eens den rvvensck ontvallen naar een belasting- tbiljct met vijf cijfers, maar er is toch took voor den eenvoudigsten burger pan wel in te komen, dat het voor Cniemand aangenaam moet zijn van zijn inkomen de helft aan Staat en ge meente te moeten afstaan. En zoo moet ook voor wie niet gewoon is zijn ikostje elders op te halen de klacht ver staanbaar zijn, dat het verschrikke lijk is om aan alle kanten geknepen 'te worden. liet is misschien geen erg mooi woord, dat ik daar» gebruik, maar ik zou toch kwalijk een ander kunnen vinden om uit te drukken hoe 'de treinforensen zich behandeld vin den. Zo hebben eind Mei een maand kaart aangevraagd en worden, als met .1 Juni de Zomerdienstregeling wordt bekend gemaakt, plotseling gewaar, dat het reizen- met de vopr forensen nis het ware alleen maar bruikbare .treinen niet is toegestaan aan den ■houder eener maandkaart. Schrifte lijk beklag bij dc directie der Neder- jlandsche Spoorwegen mocht niet ba- jtcn. Toen is er een deputatie op uit begaan: de burgemeester, de voorzit ter der Handelsvereeniging en de vice- voorzitter der Forenscn-vereeniging ihadden te Utrecht een ond rhoud met fee chefs van dienst, waarbij de be hangen van dc badplaats Zandvoort in |ic.t bijzonder en die der reizigers in Lbet algemeen werden nanr voren ge 'bracht. Maar denkt ge rit h:t wat baatte? De directie der Spoorwegen denkt aan de belangen der aandeel houders. De belangen der badplaats laten haar koud en die der reizigers 'zijn of komen haar voor te zijn in strijd met de bare. Als eenig resul taat werd verkregen, dat wie een 'maandkaart aanvroeg die alsnog te gen bijbetaling kan inruilen voor een Trajectkaart. Beta'en zij, zoo lang :die trajectkaart nog niet in hun bezit •is, voor reizen met de scizoentreinen 'tle halve vracht bij, dan zullen hun "deze kosten worden gerestitueerd zoo- dra de trajectkaart is uitgereikt en betaald. f Practisch is dithu! op het request jen de forensen moeten, behalve de |ader!ating, zich ook de behandeling iüaten welgevallen, die alleen te ver- jduren is door menschen met karne melk in hun aderen. Intussehen krijgen verschillende fo- jrensen een kansje op schadeloosstel ling. Het moet namelijk gebleken zijn, 'dat de jongste wijziging der Forensen fbelasting de gelegenheid open stelt om jzich te onttrekken aan de betaling ivan den hoofdelijken omslag in de ge meente, waar men woont. Men heeft niets anders te doen dan zich vóór 1 jMei te begeven naar de een of andere Igemeente met zeer lage plaatselijke llbclasting en - zich daar to doen in schrijven. Na 1 Mei verhuist men be fdanrd naar de plaats, waar men lie- Iver gevestigd is en... zoo hoog kan (daar de belasting niet wezen of het [taakt uw koude laeeren nietge be haalt de lage belasting in de plaats, ïwaar ge zijt aangeslagen. En ge ont- floopt de hooge belasting in de plaats, waar ge u na .1 Mei gevestigd hebt. Men houdt er hier te Zandvoort ®1 rekening mede, dat dit heel wat nadeel voor het gemeentelijke laadje jzal beteekenen. Nu zal men voor klei ne verschillen niét zoo'n soesa over hebben, maar als ge wat ik u toe- wensch oen inkomen mocht hebben van b.v. twintigduizend gulden, dan is hier 3/4 procent (zooals de bur gemeester noodig acht) .en elders laat ons zeggen 2 3/4 procent een verschil van f 800 de peino waard- Met hot woningvraagstuk ia het nog altijd hommeles en er heeft zich nu weer een geval voorgedaan, dat niet op te lossen schijnt zonder Salomonische wijsheid. Een gehuwd wc-rkman had met zijn gezin een noodwoning be trokken. Ziin schoonmoeder, die in eén gemeente woning woonde,had hulp noo dig en de hulpvaardige schoonzoon trok bij haar in. Toen de schoonmoe der overleden was. bood de schoon zoon aan de huur voor de gemeente- woning te voldoen, maar de Gemeen te wenschte die huurpenningen niet te aanvaarden en sommeerde hem de woning te verlaten, hebbende zij die bestemd voor een van hare beambten. De schoonzoon om hem zoo te blij ven noemen trok zich van de som matie niets aan; maar ton slotte werd hij met den sterken arm uit de ge meentewoning gezet. Hij wist, nu zijn kinderen elders onder dak te brengen, maar meldde zich met zijn vrouw bij de politio a3n om onderdak en ver zocht wel gebruik te mogen maken van ..de logeerkamer". Hem werd1 echter medegedeeld, dat die beschik baar moest blijven voor verduchten en dat men hem en zijn vrouw geen andere gastvrijheid kon aanbieden dan in een der cellen. Noodgedwon gen huist de man d'tiar nu, maar dat hij het er niet erg geriefelijk of pret tig vindt, is begrijpelijk. Aan den an deren kant is het even begrijpelijk, dat het politiebureau sreen hotel kan zijn voor wie hier geregeld verblijf houdt. En het zal me benieuwen, hoe men er in slaagt dit lastige geval op te lossen. Het mooiste van alles is. dat de gemeente-beamble te wiens gerieve de gemeentewoning ontruimd is, er, naar mij verzekerd is,geen gebruik van wensclit te maken. De in de cel gelo geerde arbeider meent nu, dat hem dan toch wel toekomt, wat door een ander wordt versmaad, maar ten stad huize schijnt men van oordeel te zijn dat de woning behoort te worden in huur gegeven aan No. 2 op dc lijst van gegadigden waar ook wel weer wat vóór valt te zeggen. De aanhoudende malaise en bet meer dan teleurstellende weder zou de zon dan nooit medelijden met ons krijgen? doen een vraagstuk naar voren komen, dat oolc niet van belang ontbloot is. Noem het schade of noem het winstderving, maar een feit is het. dat tal van houders van pensions en uitspanningen slechte zaken ma ken. nu al niet meer in goede te ver anderen al bleef morgen aan den dag de zon aan den hemel vast staan. Nu zijn niet alle exploitanten eigenaar. Velen hunner zijn pachter of huur- der. En nu is de vraagmoet de ge leden en te'lijden schade eedragen worden alleen door de -huurders en pachters of komt daarvan naar bil lijkheid ook een deel den eigenaars' toe Landheeren moeten hij misoogst hun pachters ook wel wat toegeven. En zouden nu „strandeigenaars" dit niet behoeven te doen? Het is ook al- :r een „lastig geval". En mis schien willen wel eenige lezers, ook zonder dat er een prijs mede te ver dienen is, pogen er een oplossing voor te vinden. JUTTER. Van hier en daar. DE 48-URlCE WERKWEEKt PER AMSTERDAMSCHE V CcifiEcNTEWERKLIEQEN. De medornen aanvaarden het compromis. Na de R.-K. besloten nu ook de mo- j'dern georganiseerden het compromis l.te aanvaarden. Een communiqué van itlen Ned. Bond van werklieden in jOverheidsdienst meldt: „Zondagmorgen had een zeer druk iiezochte huishoudelijke vergadering [plaats van den Modernen Bond van jOverheidsdienst, in de twee groote va llen van het U-paviljoen, in verband jmet de besprekingen, welke zijn ge voerd tussehen een .deputatie uit de vertegenwoordigers van de katholieke, 'christelijke, neutrale en moderne or- iganisaties met eenige vertegenwoordi gers van hel gemeentebestuur. De vergadering stond onder leiding -van J. N. Snikkers, die een uiteenzet ting gaf van den stand van zaken en mededeeling deed van de verschillen de concessies, welke nog konden wor den verkregen na de geuouuen bespre kingen met het gemeentebestuur. Onder de grootst mogelijke orde en kalmte werd op zeer zakelijke en ka- meraadsohappelijke wijze door een 15- tal sprekers uit de vergadering het vóór en tegen besproken omtrent de overeenkomst, welke thans met het ge meentebestuur zal worden getroffen. Door Van Hinte en tot slot door Van Meurs weiden de sprekers onder groo- ie stiite uitvoerig beantwoord en krachtig drongen beiden er op aan de overeenkomst met het gemeentebe stuur aan te gaan. Direct daarop werd tot stemming overgegaan, welke schriftelijk plaats vond De uitslag der stemming, welke op gemaakt en vastgesteld werd door een commissie, uit de vergadering be noemd, bracht tot resultaat, dat met overgrootc meerderheid werd besloten de overeenkomst te aanvaarden". De stand van zaken; Het Hbld. schrijft: Moderne, R.-h. en I'rotestantsch- Christelijke bonuen beschikken geza menlijk juist over één stem meerder heid in de Centrale Commissie. Wan neer, wat na dc veranderde stemming bij de Modernen en Katholieken, de Neutrale Bond, die heden vergadert, hij het eerst ingenomen standpunt blijft, staat het toch in bet 'georgani seerd overleg: twaalf stemmen vóór, elf legen de overeenkomst. Er wordt echter vermoed dat ook de Neutrale Bond met de 43-urige werk week zal meegaan. Binnen enkele da gen zal nu wederom een vergadering der Centrale Commissie worden ge houden. Na vaststelling van de des betreffende concept-voordracht inzake den veranderden arbeidsduur, zal ze in het „Gemeenteblad" verschijnen en hoogstwaarschijnlijk prijken op de agenda der eerstvolgende raadszittin gen. beginnende Jam a.s. De aangekondigde interpellatie- Wijnkoop over de invoering van de 48- urige arbeidsweek, wordt dan tegelijk mei het desbetreffend agenda-punt behandeld. Voorts vernemen we dat op de laat ste vergaderingen der R.-K. en Mo derne organisaties vooral opgeld deed het argument, dat bij aanvaarding van de overeenkomst, zooals de i>o- stimrders het uitdrukten: „het minst kwade werd bereikt". Ton slotte hebben wij nog even recht te zetten, daf wethouder Wier- dels, als de 48-urige werkweek door den Rand werd opgelegd niet zou heb ben voorgesteld terug to komen op de in het overleg aangebrachte wijziging in de looncijfers. Doch de overige van de ziide der vertegenwoordigers van het gemeentebestuur voorloopig toege stane concessies, zouden zijn ingetrok ken. CONCRES NEDERLANDSCHE SCHILDERSCEZELLENBOND. Te Amsterdam is liet jaarlijksch congres van den Nederlandschen Schil dersgezellenbond geopend. De voorzitter de heer A. W. Jensch deed in zijn ope ningswoord uitko men, dat nog geen congres van den Bond is ge houden onder zul ke slechte econo mische omstandig heden als wij thans beleven. De werkloosheid het vorig jaar op on rustbarende wijze ingezet heeft zich dit jaar in nog heviger mate doen ge voelen en het laat zich aanzien, dat het najaar van 1023 en de daarop vol gende winter voor de arbeiders in 't algemeen en voor de schildgj's in 't bijzonder zeer slechte tijden zullen brengen. Men vraagt zich dan ook al' waar 't naar toe moet. De vverkloosheidsuitkeering kan dooi de grootte der contributie haast niet meer opgebracht worden, terwijl de nood dei" gezellen dwingt tot langdu- ïger en hooger uitkeering. Niettemin zijn het Rijk en de Gemeentebesturen de meening toegedaan, dat de uitkee- ringen hoog genoeg zijn en trachten zij met alle mogelijke middelen, als sléchte werkverschaffing, du arbeiders i ar beneden te drukken. Totnogtoe heeft het bestuur kunnen zorgen, dat de leden hun reglementai re uitkeeringen kregen, maar spr. heeft er een zwaar hoofd in, dat dit in het vervolg ook zal kunnen geschie den. Spreker constateerde vervolgens, dat ondanks de slechte tijden de Bond fi nancieel is vooruitgegaan, terwijl het verloop van het ledental tot een mi nimum werd beperkt. Spr. zeide dat het verplichte lid man Iscliap niet gebracht heeft wat men er van vreesde: versterking van de patroonsorganisatie. Hoe vreemd schijnt, spreker betreurt den ach teruitgang van het ledental der pa troonsorganisatie diep, omdat ver slechtering van de arbeidsvoorwaar den der gezellen er het gevolg van is. Daarna werden eenige huishoudelij ke aangelegenheden afgehandeld. Op het Maandag hervat congres hield de heer R. Stenhuis een inleiding over ,,so cialisnlie der be drijven". O.m. verdedigde spreker de volgen de stellingen: a. In het bouw bedrijf nis hand- werkbedrijf, welks productie op loca le basis plaats vindt en eener- zijds een onverplaatsbaar product voortbrengt, anderzijds een verterings- iuóustrie is. zal de bedrijfsorganisatie gericht moeten zijn op een doelbewus te uitschakeling van een groot aantal werkgevers, die in dit bedrijf niet al leen nutteloos en overbodig zijn, doch schadelijk moeten worden geacht, daar zij den prijs van dc productie zeer sterk opvoeren, zonder dat hun prestaties eenig nut sorleeron. b. Productieve associaties kunnen Tn deze bedrijven van 'gi*oole beieeke- nis zijn, wanneer zij als uitgangspunt uemen, dat de loonen van de deelne mers niet dienen uit te gaan boven de sociale waarde van den te verrichten arbeid. Productieve associaties met deelneming van de gemeenten in ganisatie ca bestuur zullen in het bouwbedrijf een geschikte vorm van socialisatie zijn. c. Is do bedrijfsorganisatie verwe zenlijkt, dan is de beste vorm van klas sestrijd die, waarbij de arbeiders zich met alle energie inspannen om de productie zoo hoog mogelijk op te voe ren. De socialisatie kan alleen slagen, wanneer de arbeiders in dienst van Rijk, gemeente en coöperaties en le den van productie-associaties meer doen dan hun plicht. Zaterdag heeft commissie XI uit den Hoogen Raad van Arbeid onder leiding van den minister van arbeid, handel en nijverheid haar prae-advies vastgesteld omtrent de 'aan den Raad voorgelegde vraagpunten betreffende de herziening van dc sociale verzeke ring. Dat praeadrics zal over enkele dagen gepubliceerd worden. Bet ligt in het voornemen van den minister, den Raad bijeen te roepen tegen 12 en zoo noodig 13 Juli ter behandeling van het praeadvies- In „de R.K. Vakbeweging" betoogt dé lieer A. J. Loerakker dat, nu wij aan den vooravond van de reorgani satieplannen van de sociale verzeke ringen staan, met alle kracht er dient op te worden aangedrongen; dat de ziektewet eindelijk eens wordt inge- voerd. Schrijver geeft dan verder een samenvatting van de meeningen aan gaande ziektewet en sociale verzeke ring Wij ontleenen daaraan het vol gende: Men kent de geschiedenis; de Ziekte- et, bedoeld om vóór of hoogstens ge lijk met de Invaliditeitswet in wer king te treden, kon niet ongewijzigd door Minister Aalberse worden inge-* voerd en Z.Excellentie gaf eenige vraagpunten daaromtrent ter behan deling aan den Hoogen Raad van Ar beid. Uit die behandeling is 't plan Posthu- aa—Kupers geboren, dat de invoering an de ziektewet -wil leggen in han den van de bedrijfsvereenigingen. Het bestuur dier bedrijfsvereenigingen zou 'jens het beginsel van pariteit uit werkgevers en werknemers bestaan; de uitkeeringen zouden van 70 op 80 worden gebracht en de premie, welke in de Z.W.-Talma voor de helft door den werkgever, voor de helft door den arbeider moest betaald worden, zou rechtstreeks en geheel door de" werkge- ers afgedragen worden en ook voor de losse arbeiders kwam een mildere bepaling wijl zij langereu tijcl na het beëindigen der dienstbetrekking nog als verzekerden worden beschouwd. liet N. V. V. en het R.K. Vakbureau hebben zich vóór dat plan verklaard, doch op het congres voor sociale ver zekering in October 1921 ie Utrecht tehouden, bleek wel, dat die iu£tem- •litig nog lang niet als gemeen goed :an worden beschouwd. Nog Avas de strijd over deze princi- picele wijziging in de verzekering niét geluwd toen we verrast werden met de artikelen van den heer Mr. Groene- veld, Chef van de afdeeling arbeiders verzekering san het Departement van Arbeid. Thans is het dit laatste plan, wat weer de gemoedereu in heweging brengt. De heer Groeneveld wil n.l. eenheid en vereenvoudiging brengen u de sociale verzekering, zoowel wat het innen de.r premiën betreft als in de uitkeering krachtens de I.w. We krijgen dan inplaats van de in- dividaeele, de collectieve verzekering: inplaats van -zegelsplakken, loonlijs ten, die voor alle sociale verzekerin gen zullen gelden. De collectieve ver zekering brengt mede, dat we dan ook krijgen „eenheidsrente" inplaats van mte die in evenredigheid is met de gestorte premiën. Evenals het plan Postliuma-Kupers heeft ook dit plan talrijke bestrijders; eerstens omdat het eeu belangrijk deel van de uitvoering' aan de organisaties zal toekennen en dus aan het Over heidsorgaan slechts overlaat wat niet vrijwillig tot de bedrijfsvereenigingen wil toel reden en daarnaast ook, omdat sommigen in het toekennen van een heidsrente, los van eventueel gestorte premiën, een stuk staatspensioen zien. Aan de Textielfabrieken te Almelo is Maandag het werk hervat. De staking die. circa 8 weken duurde, bracht aan stakeniien en uiigesioienen een loon derving van circa 650.000. - Te Rotterdam is bij een paar sme derijen een staking uitgebroken. De staking gaat tegen een loonsverlaging van 10 die aangekondigd was zon der overleg met de organisaties. De staking bij de l'irma Ihiygen en Wessel, ingenieursbureau op den Pompenburgsingel te Rotterdam,' is voorloopig uitgesteld. Er zijn nieuwe' besprekingen geopend in verband met Vóorslelleü van 9e patroons, waarbij het verschil in loon tussehen wat de patroons willen geven en de gezellen organisatie vraagt, tot 2 cent per uui is teruggebracht. Door overleg van de organisaties van werknemers in de metaalindustrie met den Melaalboud, werd een aange kondigde loonsverlaging van Vh in de Rotterdamsche Staalindustrie te ruggebracht tot 5 Resultaat van het overleg. Met ingang van Maandagmorgen is de staking voor de losse arbeiders in den opslag van Buitenlandsch hout ta Zaandam geproclameerd. Ten slotte memoreert schrijver dat er daarnaast nog velen zijn, die het noodzakelijk vinden, dat hij de invoe ring van de ziektewet ook gelijktijdig de geneeskundige verzorging wettelijk geregeld wordt. •VALSCHHEID IX GESCHRIFTE. Voor het Gerechtshof te Arnhem hebben terechtgestaan een kommies der directe belastingen te Winterswijk een expediteur aldaar en een meubel maker te Amsterdam. De kommitE was van Amsterdam naar Winters wijk overgeplaatst. Om uit de vergoeding der verhuis kosten. die van rijkswege wordt gege- •en, eenig voordeel te halen, heeft hij overgelegd» kwitanties welke een hooger bedrag aangaven dan de kos ten bedroegen, o.a. een kwitantie van den expediteur te Winterswijk ad 50, terwijl het door den kommies be taalde bedrag 17 beliep. De expedi teur erkende, dat hij slechts 17 ont ving, maar op verzoek gaf hij een kwitantie van 50 af. Hij begrec-p niet daarmede iets verkeerds te doen. De derde beklaagde, de schoonva der van den kommies, regelde de ver huizing van zijn schoonzoon en vroeg en verkreeg de valsche kwitanties. 1-Iij erkende dit maar beweerde, dat zijn schoonzoon van de knoeierijen niets wist; deze heeft hem de op de kwitanties voorkomende bedragen vol daan. De kommies ontkende iets van de valschheid der kwitanties te weten en verklaarde door zijn schoonvader te zijn misleid. De rechtbank te Zutphen had den kommies veroordeeld tob zes maanden gevangenisstraf, zijn schoonvader tot dezelfde straf en den expediteur tot drie maanden voorwaardelijk. De advocaat-generaal eischte tegen den kommies en zijn schoonvader zes maanden gevangenisstraf overeenkom stig het vonnis der rechtbank en te gen den expediteur drie maanden on voorwaardelijk. ONZE CONSULAIRE DIENST. De Nijverheidsraad heeft in zijn laatste vergadering de beraadslagin- jr de werking van den Neder landschen Consulairen Dienst ten aanzien der industrie, welke liij in een zijner vorige bijeenkomsten na een breedvoerige uiteenzetting van den lieer dr. J. A. Nederbragt, chef der directie van Economische Zaken, had aangevangen, voortgezet. Deze beraadslagingen hebben den Raad de overtuiging geschonken, dat, hoewel in het algemeen versobering van de staatshuishouding dient ie worden voorgestaan, een bezuiniging op het consulaire korps misplaatst is, omdat door dat korps vele werkzaam heden worden verricht, die er toe zul len bijdragen, om het afzetgebied voor producten van de industrie en van andere bronnen van volkswelvaart te verruimen. Bovendien heeft de Raad den in druk gekregen, dat de voor den con- sulaireu dienst uitgegeven gelden com pensatie zullen vinden in de opbrengst; van de belastingen, welke opbrengst hooger zal worden, juist omdat ten gevolge der werkzaamheden van dien diemst verschillende ondernemingen op industrieel en ander gebied hun omzet zullen kunnen vergrooten. Op grond dezer overwegingen heefi de Raad zich tot den Minister van Bui- tenlandsche Zaken gewend met het verzoek, te bevorderen, dat genoem de tak van dienst niet uit bezuiniging worde ingekrompen, doch integendeel nog verder worde uitgebreid, indien liet belang der Nederlandsche indus trie zullts mocht eisclien. Over een bij deze besprekingen te berde gebracht plan. om consulaire berichten door samenwerking tussehen offieïeeie organen en particuliere krachten spoediger ter kennis van belanghebbenden te brengen, heelt de Raad nog geen besluit genomen. HET RELIGIEUS-SOCIALISTISCH VERBOND. Dit verbond 'kwam te Soesterberg in algemeene vergadering bijeen. In de openingsrede constateerde de 'voorzitter, de beer R. Boomsma, een groei der beweging. Nieuwe afdeelin- IN GEZOND EN MEDED EELINCEN a 60 Cis. oer regel. In de Engelsche geneeskundige bladen beschreven als een ideaal brood. Duizenden teere gestellen hebben een krachtige gezondheid te danken aan het voortgezet ge bruik van Carr'sMoutbrood. Iedere solide bakker bezorgt het U. gen zijn opgericht in Zaandam, Gouda, Goor en Joure, terwijl op eenige andere plaatsen reeds pogingen in 't werk wor. den gesteld om zich als afdeelingea ta organiseeren. In het hoofdbestuur werden gekozen als voorzitter bij acclamtie de heer Rj Boomsma en verder de heeren C. P. v« <1. Linden (nftr.), Amsterdam, ds. P, Eldering, te Rotterdam, J. G. Jansoniu3^ te Huizen, mr. J. Reitsma, te Amster^ dam. Niet herkiesbaar hadden zich ge steld mevr. Tjaden te Alkmaar en da heeren J. II. Visee, te Haarlem en ds» M. C. van Wijhe, te Barchem. HYPNOTISGHE SéANCES. De Minister van Binncnlandsche Za«" ken en Landbouw heeft, op verzoek van den Minister van Arbeid, Handel en" Nijverheid, aan de burgemeesters toe gezonden een rapport van den Ge zondheidsraad betreffende (hypnotische'' séances en dergelijke, onder uitnoodi-, ging, zich rekenschap te willen geven' van wat er met betrekking met dezat aangelegenheid ia de gemeente ge beurt. TECEN DE AFSCHAFFINC VAN STRIJKCELDEN. Het bestuur van den NederlandscheC Bond van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers beeft aan de Eerste Kamer verzocht, het wetsontwerp lot afschaffing van de hoog- en strijkgel den te verwerpen. Het acht de strijk- of plokgelden zoowel ia het algemeen be lang als in het belang van de gegadig den. OPGRAVINGEN VAN" URNEN.- Onder leiding van dr. J. H. Hol- ..ei'da, directeur van liet Rijksmu seum van Oudheden te Leiden, wor den gedurende tweetal weken in sa menwerking met de Vereeniging „Oud heidkamer Twente" te Enschedé, op- gravingen verricht od een urnenveld, gelegen aan den voet van den Frie- zenberg bij Rijssen. Een groot aantal cirkelvormige grafheuvels is reeds blootgelegd' en tevens ziin een paar zoogenaamde arnenbedden (langwerpige grafkeu- els) ontgraven. Reeds zijn een 15-tal urnen gedol ven. gedeeltelijk prachtig versierd met allerlei randen en figuren. Enkele potten bevallen behalve asch en been deren. een z.tt. bijgaafje. kleine potjes, die dikwijls da groote urnen vergezel len Eerst als tri opgravingen zijn afgö- loopen en de resultaten daarvan ver werkt, zal kunnen worden geconsta teerd, uit welken tijd de vondsten da leeren. Vermoedelijk zijn ze uit het tijdperk'van vóór Uhristus. De vondsten worden in hoofdzaak gendom van de „Oudheidkamer Twente" EF.X ERNSTIGE AANRIJDING. Zondagavond omstreeks half negea' heeft od den Leidschen straatweg na; 'bij de villa „Rust en Vreugd" nabij den Haag een ernstige aanrijding plaats gehad. Een uit de richting van Den Haag komend motorrijwiel bot ste tegen een van den kant van Leiden komende auto. De schok was zoo he vig. dat de bestuurder van het motor rijwiel. en zijn metgezel, die in het ziispanwagentje zat, ter weerszijden? van den weg werden geslingerd. Da bestuurder bekwam een ernstiga hoofdwonde en de andere kreeg een hersenschudding.Doov de zorg van den gemeentelijken eersten hulpdienst werden bfiden in bewusteloozen toev stand oer auto's naar het gemeente, ziekenhuis vervoerd. De bestuurder isj daarna eenigen tijd tot het bewustzijn} teruggekeerd, maar de ander had! Maandagochtend het bewustzijn nos? niet herkregen. De automobiel, waar tegen liet motorrijwiel is aangereden^ werd beschadigd. De bestuurder blee^ ongedeerd. Door de politie te Wasee.1 naar, die spoedig ter plaatse van hef ongeval was. zijn de voertuigen in beslag genomen voor het onderzoek! STEENKOOL IN LIMBURG, a Naar de „Limb. Koerier meldt^ hebben de boringen, welke sedert gej mimen tijd onder Rijkstoezicht in beta gehucht Baanheide, nabij Simpelvekw plaats vinden, in de laatste weken bij-J zonder gunstige resultaten opgeie-J verd. Men is thans op een diepte vanï bii de '150 meter gekomen en reeds zijn{ diverse lagen koken van aanmerkelijka dikte aangetroffen. Geautoriseerde vertaling naar liet Engelsch van E. A. ROWLANDS. 20) „Wanneer zei Julian Bryant na eenigo aarzeling, „U zoudt mij willen (toestaan die zorgen voor u weg te ne- inen. Ik heb de eer mij als uw vriend jte beschouwen en ik meen dat u mij jevenzoo beschouwt. Lady Ellen. Wilt li dan niet dat ik u lielp? Lady Ellen keek hem aan en keerde Zich toen snel om. Hij leek zoo heel ïheel veel op den man. waarvan ze hield. Julian was jonger en knapper, (voor de meeste vrouwen zou hij veel aantrekkelijker zijn geweest, maar zij pad altijd Adrian Dawney's gezicht voor oogen, met die ernstige uitdruk king. Zij zag hem nu zoo duidelijk ,voor zich, zooals hij daar in den tuin op haar toe was gekomen. Zij kon er zichzelf om haten, dat zij een ande ren man haar vriend noemde en toch, het leven was zoo leeg, zoo eenzaam! „Ik wil u niet verkeerd begrijpen, mijnheer Bryant' zei ze, „maar ik geloof, dat het beter is, wanneer u mij niet helpt op de manier, zooals u bedoelt. Trouwens, mijnheer Pley- dell heeft gelijk, ik geef veel te veel geld uit. Ik zelf ben de schuld van al mijn tobberijen en ik geloof, dat liet een goede les voor me zou zijn ze zelf te dragen en niet een ander do last ervan ie bezorgen". „Dat ben ik niet volkomen met u eens", zei Julian Bryant. Zij glimlachte. „O," zei ze, „dan behoort u tot dat soort mannen, die het niet kan goed keuren, dat een vrouw vechten en strijden moet en die vindt, dat iedere vrouw zorgvuldig boschermd moet worden tegen alles wat wreed en ruw Hij werd doodsbleek en zei eerst niets, toen sprak hij: „U u beoordeelt me verkeerd. Lady Ellen. Ik ben bang dat ik die goede opinie niet verdien". Ilij op zijn beurt dacht aan iets an ders dan aan deze luxueus ingerichte kamer, met die mooie vrouw daar te- gepover hem. Hii was voor een oogen- blik teruggekeerd tiaar dat oude. som bere leven, naar Enid die altijd dap per en vol zorgen was, altijd in haar humeur ea hü voelde eea wanhopige gewetenswroeging. Juist op dit oogenblik werd Mr. Tenderten aangediend. Deze zhg al gauw, dab zoowel Bryant als Lady Ellen zenuwachtig waven en zijn joloersche aard vatte dadelijk vlam, terwijl op ditzelfde oogenblik een schitterend idee bij hein opkwam „Ik hoorde, dat u me opgebeld hadt. Lady Ellen", zei hij. „ik heb verschillende keeren getgiepaoiioerd. maar kon geen aansluiting krijgen en toen dacht ik, dat bet missciuou beter was als ik dadelijk liie-r kwam", „Dat is heel vriendelijk van u", zei Lady Ellen, koel, „U kent, mijnheer Bryant zeker?" „Hoe gaat het er mee Bryant", zei Tendérten op familiare» toon. IIij dronk een kopje thee en praatte aan een stuk door. Na een poosje stond Julian Bryant- op cn nam af scheid. „U gaat zeker weer gauw de stad uit, niet?" vroeg Lady Ellen snel, ter wijl ze hem de hand gaf. Ilij knikte. „Ja, en u?" ,,lk weet nog niets zeker. Ik deuk. dat ik maar naar Homburg zal gaan Ik weet niet boe ik liet klaar moet spelen, maar ik kan het in Londen niet langer uithouden^ Het is van dcy zomer zoo heet geweest, niet?" Julian schudde Tenderten niet de hand; hij knikte slechts en toen hij weg ging lachte de advocaat. „Nu, liij heeft er ook gauw den slag van beet gekregen, vindt u niet?" zei hij spottend. „Wanneer men hem aan ziet, kan men zich niet voorstellen, dal iiij vroeger gewoon taxi-chauf feur is geweeit". Wanneer hij gedacht had Lady EL leit te verrassen, had hij het mis. Zij voelde plotseling een groote antipa thie voor Tenderten. „,Ta maar ziet u", zei ze. „Mijnheer Bryant is iemand, die overal en in alle omstandigheden op zijn plaats is' en dit was iets, dat Tenderten deed blozen. „U wilt naar Homburg gaan, hoor ik", zei hij. terwijl hij zijn kopje neer zette. „Ja. ik denk wel, dat ik gaan zal. als u mij te hulp wilt komen", zei Lady Ellen. Zij wist heel goed, dat zij- zich niet kon veroorloven met hem te kibbelen, hoewel zij op hetzelfde oogenblik tot de ontdekking kwam, dat ze hom on uitstaanbaar vond. e Hij lachte. „Het maakt me ijdel, te weten, dat ik van zooveel belanc voor u ben, Lo- dv Ellen", zei hij. Zij baalde de schouders op. „Och, m bent heel knap en u hebt me al zooveel geholpen" „En wilt u nu weer dat ik u help?" De toon van zijn stem was belee- digend. „Neen, ik vind bet beter van niet, mijnheer Tenderten", zei ze. „Ik sta al te veel bij u in de schuld. Jk, moei maar alleen verder zien te tobben". Hij keek haar tersluiks aan. Na tuurlijk kwam hij onmiddellijk tot de conclusie, dat Bryant aangeboden'had haar te helpen. „Dat spijt me", zei hij. „Ik daclit, dat u op mij zou vertrouwen, Lady Ellen". „Ik vind", antwoordde zo oprecht, „dat ik mijn hcele leven teveel op an dere menschen heb gesteund tn dat het nu eens eindelijk tijd wordt, dat ik op mijn eigen beenen kom te staan. Ik begin zoo langzamerhand te seloe- ven, mijnheer Tenderten, dat mijn heer Pleydell gelijk had, toen hij mij zeide, dat ik nooit uit do scfiuldeu zou komen zoolang ik voortga op deze ma nier te leven. Natuurlijk zal ik het af schuwelijk vinden dit alles op to ge ven, maar" en zij haalde de schouders op. „wij moeten zoo vaak dingeu doen die we niet prettig vinden". Hij keek haar verbaasd aan. Hij - begreep niet heelemaal waar ze naar toe wilde. En zeker was hij niet voor^ bereid op een dergelijke onafhankev rijkheids; erklaring". „Ik heb u al een paar maanden gev leden gezegd, Lady Ellen, dat ik ds noodzakelijkheid van dergelijke dras-j tiscbe maatregelen niet kon inzien en] wanneer u de zaken maar aan mijl! over wilde laten „U moet me niet ondankbaar vin^ •n, mijnheer Tenderten", zei Lady| Ellen, „wanneer ik eindelijk tot het' Ixjsluit ben gekomen mijn eigen boel-) tje te beredderen". Zij veranderde hetf onderwerp van gesprek. „Waar bent u) al dien tijd geweest. U was niet iiv Londen, wel?" Mr. Tenderten verhaalde uitvoert© wat hij gedaan had en wierp er een- paar namen van voorname personem tussehen. maar in werkelijkheid was] hij heelemaal van streek. Het was! heelemaal zijn bedoeling niet geweest] zich Lady Ellen te laten ontglippen enj hij wist, dat ze. zonder de hulp vanï iemand anders door het verkoopen vam liaar kostbaarheden, haar meubels en' schilderijen, genoeg geld zou kunnen] maken om 'hem heelemaal af to beta len en het srootste deel van haar| schulden af te doen. Hij voelde, dat^ hij on den verkeerden weg was en^ poogde onmiddellijk een andere rich* ting in te slaan, maar ziin pogingen!

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5