Buitenlandsch Overzicht De Eerste Kamerver kiezingen. De candidaten der soc. dem. „Het Volk" meldt Zaterdag vergaderde de Partijraad 'der S. D. A. P. om het advies aan de Statenfracties inzake de verkiezing der Eerste Kamer vast te stellen. De Partijraad bestaat, zoo mee weet, Oil het Partijbestuur, de parlijgenoo- tea-leden van Tweede en Eerste Ka mer, afgevaardigden van de redactie der partijbladen, het partij-maandschrift en eenige andere centrale partij-institu ten, vertegenwoordigers der gewesten en der stedelijke federaties, terwijl voor dezen keer ook de socialistische Staten fracties elk een afgevaardigde gezon den hadden. Het advies aan de Statenfracties om trent de candidatenlijsten in de vier kieskringen werd als volgt vastgesteld. Noord-Holland en Frieslandt. H. Polak, 2. C. PolhuisSmit, 3. F. M. Wibaut, 4. F. L. Ossendorp, 3. J. Kolk. 6. L. J. de jong, 7. J. F. Ankersmit, S. SI. A. Reinalda. Groningen, Drente. Overysel en Gel derland i. Mr. S!. Mendels, 2. R. Sten- huis. 3. E. Rügge, 4. L. M. Hermans, 5. H. J. v. d. Vegt, 6. A. Langejan, 7. R. Velsink, S. N. A. de Vries. Zuid-Hollandt. H. van Kol, 2. C. Clanier. 3. A. B. ce Zeeuw, 4. F. L. Ossendorp, 5. P. Dr.nz, 6. A. H. Hcij- koop, 7. B. J. van Stapele, S. W. Drees. Noord-Brabant, Limburg, Zeeland en Utrecht: 1. C. de Jonge, 2. P. Molt- niaker, 3. G. F. Lindeyer, 4. P. G. Gruys, 5. J. H. Paris, L. Ondcrdijk. EEN 7S-JARIGE MINNAAR. Te Harkema iFr.j heeft een teleur gestelde 7S-jaiige minnaar bü eeil weduwe tal va« glasruiten ingeslagen. NOG EÉN GOEDE VANGST. Dezc-r dagen hebben insluipers voor f S00 aan meubelen en lijfgoederen ontvreemd uit een woning in de Reg- gestraai te Amsterdam, welke juist door een paartie, dat spoedig zou hu wen, was ingericht. Er was daar in die rivierenbuurt, en ock aan de an dere zijde van liet Amste'.kauaaE, o.a. in de Lutmastraat en in de Van Wou- straat, al meer door insluipers go werkt. De politie vermoedde wel, dat steeds dezelfden de hand in dit werk hadden, maar zekerheid ontbrak. Door nasporingen is deze echter vrii wed ver kregen. De vermoedelijke daders zijn, volgens het ..Hbld". een vader, ui zoon en een vrouw uit de Torcla: r:, die a' vroeger zich aan insluipingen schuldig heihen gemaakt. Het drietal is in hun woning gearresteerd. Zij ontkennen weliswaar, maar de politie meent voldoende aanwijzingen te heb ben om hen ter beschikking van de justitie te stellen.He: gesiolene schijnt spoedig van de hard te zijn gedaan, althans nog lang niet alles is terug gevonden. Evenwel toch iets, dat hij een ookoooer was terecht gekomen, Die opkooper is ook gearresteerd als verdacht van heling, De politie P ivf er Aertszstraat, cie de bende in hechtenis heeft genomen, heeft alle hoop met deze arrestaties de omgeving van het Amstelkanaal van de plaag der insluipingen te hebben bevrijd. aFSCHAFFINC zakelijke bedrijfsbelasting. Vaa de partijen, die aan de a.s. raadsverkiezingen te Den Haag zullen deelnemen, hebben thans ce volgende de afschaffing van de zakelijke bedrijfs belasting op haar gemeentelijk urgen- tieprogran. staan Vrijheidsbond. Anti- Revoluüonnalre Partij, Christ.-Hist. Unie, Middenstandspartij, Democrati sche Partii en Partij voor Volkswel vaart, NED. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. Tot lid van het hoofdbestuur van den Nederlandsoho bond van gemeen te-ambtenaren der afdeeling Zuid- Holiland. is .benoemd de heer H. Th. Klein, directeur der vereeniging van Nederlandsche gemeenten. EEN BOTSING. Zondagavond had op den Leidschcn Ftraatweg nabij Den Haag een botsing plaats tusschen een auto en een motorrij wiel. De bestuurder van dit riiwic! en de persoon, die in het zijspanwagentje sat, werden over den weg geslingerd. Beiden kregen ernstige verwondingen aan het hoofd en werden in bewustcioozen toe- etand naar het Ziekenhuis vervoerd. BI] één van hen was hedenmorgen het bc- WusSaija-nog niet teruggekeerd. R1JKSG OM MISSIE WERKVER. RUIMING. Men zendt ons het volgende commu niqué Dezer dagen vergaderde bovenge noemde commissie onder presidium van Prof. Dr. W. H. Nolens. Ingekomen was een afschrift van een schrijven door den Raad van Toezicht tot de directies van de interlocale tram- en buurtspoorwegmaatschappijen ge richt, waarin bedoelden directies wordt aanbevolen zooveel mogelijk haar or- j ders in het binnenland te plaatsen en geen order in het buitenland te plaatsen overleg is gepleegd met dc com missie. Tevens was ingekomen een circu laire, die door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, op verzoek van de commissie, aan Gemeentebesturen, Overheidsinstellingen enz., is gericht betreffende het vragen van een certi ficaat van oorsprong om zekerheid te erlangen, dat, indien men in Neder land geproduceerde goederen wenscht te ontvangen, de ze ook inderdaad wor den geleverd. Een overzicht werd gegeven van de gevallen waarin dc commissie ep ver zoek van Nederlandsche fabrikanten haar bemiddeling heeft verleend om op drachten voor de Nederlandsche nijver heid hier te lande te behouden. Over enkele onderwerpen werd een advies aan de Regecring vastgesteld. WIJZICINC HOOCER- ONDERWIJSWET. De heer Boon heeft op liet wetsont werp tot wijziging der Hooger-onder- wijswet een amendement ingediend, dat de strekking heeft de overgangs bepaling ruimer te maken en de be staande regeling van liet collegegeld r;or de thus studeerende te laten geiden, zoodat zij niet meer zullen be hoeven te betalen dan waarop zij bij den aanvang hunner studiën hebben gerekend. KOLONIAAL ONDERWIJS- CONCRES. In December, op een nog nader vast te stellen datum, zal te 's Gra- venhage iiet Koloniaal Underwijscou- gres genouden' worden. VEREENIGING VAN NEDERL. GEMEENTEN. De aid. No^rd-nollauü van de ver- ecnifting van Ntuerloiidsche geiueen- ;,_u vergaderde Maandag te Amster dam. Dij de bespreking van de vraag 01 verder voortbestaan tuu de perma nente élèctricitcitscomnnssie van ge noegzaam aanbelang moet worden =-e- ucht, werd door den secretaris dier commissie' medegedeeld, tiat de com missie zich onmachtig gevoelt tegen óver bet streven van het P. E. N. iels te kunnen doen. Verschillende sprekers konden zich daaimee vereenigen, al waren er, die het gewensent oordeelen, dat de afdee ling zich van deskundig advies bleef verzekeren, voorul tegenover het plat teland. Bij zitten en opstaan ward het voorstel der afgevaardigde van An- dijk, de commihsit ie ontbinden, met gioote meerderheid aangenomen. In de" vacature van den heer D. Kooiman, die als voorzitter, en be boste urslid bedankt heeft, werd ge kozen de heer Bisschop, burgemeester van Hoorn. In de vacature Houwing werd gekozen de lieer Avis, burge meester van Mïdivoud. De heer Berg man werd als bestuurslid bij acclama tie herbenoemd. DOOR DE ST003ITRAM GEGREPEN EN GEDOOD. De omstreeks 70 jarige heer B. is Maandagmiddag op de Toren- laan te Laren, tengevolge van verkeerd uitwijken voor een wagen en een rijwiel, door de Gooisehe stoomtram gegrepen en gedood. Den machinist treft geen schuld. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. De'TS-jarige weduwe De Jonge, te Colijnsplaat, is door een auto aangereden, en deerlijk gewond in een woning binnengedragen, waar zij spoedig aan de bekomen verwon dingen'is overleden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. beslui: is, met ingang van 1 Juli 3.S., benoemd tot directeur v3n bet post- c-a telegraafkantoor te Loosduinen, 1''. Leinweber, thans in ge'.ijke betrekking te Aalsmeer. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Juli a.s. aan den directeur van het postkantoor te Yaikenswaard O. Wil'.inck, tevens be last. met het .tolegraafbeheer aldaar, op verzoek eervol ontslag verleend; benoemd tot directeur vain het post- en telegraafkantoor te Valkenswa3rd L. A. ,1. Verpalen, th3ns directeur van het post en telegraafkantoor te Wijk bij Duurstede. Bij Kon. beslui; is. met ingang van 16 Juli a.s.. benoc-rad :o: directeur van het past- en telegraafkantoor ie Rijswijk <Z.-H.> G. O. Kluit, thans directeur v.in het post en telegraafkantoor te Zuidaom. MOTORONGELUK. Maandagavond is de motorrijder L. J. de Koning op den Dordtscnen Straatweg bij Botterdam, waarschijnlijk doordat hij in een put in den weg geraakte, zijn stuur kwijt geraakt en tegen een boom gereden. De man zelf werd. met gebroken polB, verwondingen aan. hoofd en knie opgeno men. Een 18-jarig meisje, dat in den zij spon zat, werd eruit geslingerd, en kroeg hersenschudding. Beiden werden naar het iekenhuis gebracht. Een tweede meisje, dat op liet duozadel h3d gezeten, kwam er met een verwonding aan hei been af en kon, na in het liulp- lekenhuis-Aïc&sh&ven te zijn verbonden, aar haar woning worden vervoerd. EDER EEN MIJNONGELUK. ..rdag is in de stantsniiin f.iuma, 1 iloeusbrot», een insto-11 voorge- alleu. De mijnwerkers s.-v> its. Hen driks, Bouwman en Pémkis geraak ten onder het vallendo g su ente. De drie eerstgenoemden werden zwaar gewond naar het hospitaal te Heer len vervoerd. Penders werd licht ge wond en naar huis overgebracht. EEN PERUAANS C1T ZAKKEN ROLLER AANGEHOUDEN. Het Hbld. meldt Een lieer, die Zaterdagavond met eenige dames de voorstelling in het Grand Theater te Amsterdam wilde bezoeken, merkte bij de cassa dat een lieer tegen hem opdrong Even later bespeurde hij, dat zijn co!bert .openstond. Tegelijkertijd miste hij zijn portefeuille niet drie bankbil jetten van f 1000 en eenige biljetten van f 25 en f 10- Dc bestolene verzocht een inspecteur van politie, die zich in de nabijheid bevond, don man diö zich tegen hem aangedrongen had te arres toeren. Op dezen man word evenwel niets gevonden. Men heeft hem echter vast gehouden. omdat zijn houding ver dacht was. Toen hij werd aangehou den beweerde hij alleen Spaansok te spreken. Aan de cassa en met den sup poost had hij echter F.ngelsoh gespro ken. De suppoost had hem gezien in gezelschap van e:n kleinen man. on geveer 30 jaar oud. dien hij beschrijft als een Japanseh type". Od het oogenblik van de arrestatie was deze echter verdwenen. De aangehoudene ontkent pertinent in geze-lsohap geweest, te zijn. Ook an deren dan de suppoost hebben echter het tweetal samen hoeren praten. De man, d'Io opgepakt is heeft voor twee personen kaaiden genomen. De gcarresleerde b'ijkt een Peruaan te zijn. heetende Francisco Fernando Sanchez. Volgens de papieren, die in zijn bezit zijn, zwerft hij ongeveer een iaar -n Europa rond. Een vast adres heeft hij niet. Volgens zijn papieren vertoeft hij sinds Mei in ons land. Hii is in tegenwoordigheid van den Pemaanschen consul verhoord. De man wil echter niets uitlaten omtrent zijn compagnon of cmtrent iets andc-rs. De tweede man en de buil zijn nog steeds zoek.. Vermoedelijk is het. tweetal naar ons land gekomen met geen andere bedoeling dan om de zakkenrollerij en aanverwante be zigheden te beoefenen. UIT DE COMMUNISTISGHE PARTIJ. Het partijbestuur van de Communis tische Partij is, naar Dc Tribune meldt, ihnns als volgt samengesteld D. J. Wijnkccp, voorzitter; J. C. Ceton, secre- laris-penningrnecsicr; J. Brommert Jr., S. van der Hal (leden van het dage- lijksch bestuur); \V. van Rrvesteijn, G.. Stcrringa, L. de Visser, K. P. Stam- Ponsen Ivoor de vrouwen) en L, van Laterveld (voor de jeugd). Het partijbestuur van de Communis tische Partij van Holland heeft, blij kens De Tribur/\ besloten, H. J. Bas- tiaanse, C. J, Ccppens, D. A. Corver en J. Landman, „die zich op 3 Juni als leden van een z.g. comité voor'de derde internationale opnieuw openlijk tegen de partij wendden", van Zondag af schorsen als lid van de C. P. H. Verder is besloten het dagelïjksch be stuur op te dragen, „zoo snel mogelijk onder zijn leiding huishoudelijke ver gaderingen te doen houden ia eenige a'- deelingen waar dit noodig ofigewensoht is, mei de uitdrukkelijke volmacht aan het dagelïjksch bestuur dat dit uil- voert, tactisch en met kracht alle noo- dige of gewenschte maatregelen in die afdceliagen te penien of te doen ne men, zooveel mogelijk in overleg met de betreffende afdeeling- of het afdelings bestuur, om de partij-organisatie tegen het drijven in van elementen, die even min naar de leiding van de C. P. H. als naar de eischen van de Executieve willen luisteren, te handhaven en te versterken," StoomvaartberiGliteii Boeton, s 11 Juni n.m. 5 u. Gra- vesend, Batavia 1. ,v. Londen, naar Amsterdam. Gelria, 9 Juni tc Buenos Ayres van Amsterdam. Hoogkerk, 11 Juni te Kurrachee v. Rotterdam. Malang, p, 9 Juni Sagres, Batavia iar Rotterdam. Marken, 11 Juni n.m. v. Rotterdam naar Hamburg. Minerva, 10 Juni te Seccondee in lading voor Amsterdam. Nieuw Amsterdam, 11 Juni n.m. 9 u. 20 min. te Boulogne, New-York n. Amsterdam Üréstes, 10 Juni te Saltpond van Amsterdam. Patria, 11 Juni v.m. 6 u.. van Mar seille, Batavia naar Rotterdam. Heggestroom, 9 Juni vau Monrovia tar Seccondee. Rijperkerk, 9 Juni te Port Natal in Delagoabaai. Springfontein, 9 Juni van Durban naar Rotterdam (verb.). EEN GEMEENSCHAPPELIJK ANTWOORD DER CEALLIEERDEN AAN DUITSCHLAND? INCIDENTEN TE DORTMUND EN ELDERS IN HET ROER- CEBIEO, BIJ DE REVOLUTIE IN BULGARIJE CEVLOEID. i TOCH NOC BLOED Nog is het onzeker hoe do houding der ge allieerden tegenover het Duitsoho aanbod zal zijn. De Franschc ambassadeur te Londen hcc-ft bij zijn bezoek aan het Foreign Office nap. lord Curzon uiteengezet, dat Frankrijk geen deel zou kunnen ne men aan besprekingen met Duitsch- land, zoolang dit land het lijdelijk ver zet blijft handhaveji. Dc „Times" verneemt, dat naar de meaning der Franschc autoriteiten de moord op de twee Fransche onderoffi cieren te Dortmund en de rede van den rijkskanselier to Munster bewijzen, hoe gevaarlijk het geringste teeken van zwakheid op dit oogenblik zou zijn. Volgens de Franschcn is het duide lijk, dat een bespreking van de Duit- schc voorstellen of het formuleeren van tegenvoorstellen, voordat men catego risch aangedrongen heeft op de ophef fing van allen tegenstand en op de aan vaarding der bezetting van het Roer gebied, totdat de betaling der schade loosstelling heeft plaats gehad, een zeer ontoelaatbare politiek zou zijn en er alleen toe zou kunnen leiden, dat Duitschland in zijn verzet wordt aan gemoedigd. Itcc Dritsche kabinet hield Maandag avond een langdurige bijeenkomst om zijn "houding ten aanzien van de jong ste Duitsche nita vast te stellen. In den loop van den dag waren met deskundi gen en andere politieke personen con ferenties gehouden. Deze verklaarden, dat het gewenscht zou zijn, dat het ant woord op deze nota zal worden gege ven in den vorm van een gemeenschap pelijke geallieerde nota. Er schijnt thans ook alle kans te bestaan, dat een gemeenschappelijk ge allieerd antwoord wordt opgesteld. De besprekingen daarover vorderen óp de gewenschte wijze. De hoop, dat een gezamenlijk gealli eerd antwoord mogelijk zal zijn, was ook oen van de redenen, dat de regee ring het doen van mcdcdeelingen in het Hoogerhuis over haar standpunt ten aanzien van de Duitsche nota vo.orbarig achtte, omdat dit volgens haar meer kwaad dan goed 2ou kunnen doen. Maandagmiddag vergaderde de Bel gische ministerraad oit'er voorzitter schap van den premier Theunis. Aller-1 eerst werden de nieuwe Duitsche voor stellen behandeld, terwijl tevens de door de Belgische ministers genomen besluiten werden goedgekeurd, welke zij op de onlangs gehouden Fransch- Belgisclie conferentie te Brussel heb ben genomen. Theunis en Jaspar hebben de stellige hoop uitgesproken, dat een gemeenschappelijk antwoord aan de Duitsche regeering zal worden overhandigd en dat Engeland haar zal adviséeren, het lijdelijk verzet in het Roergebied op te geven, zulks in het belang eener spoedige oplossing van de kwestie der schadevergoeding. e Duitschers willen het lijdelijk verzot niet opgeven. De „Vossischo Zeitung" verneemt uit Karlsruhe. Rijkskanselier Guno heeft een rede gehouden, waarin hij zich ten aanzien van de kwestie van heb lijdelijk verzet in het Roergebied als volgt uitdrukte: Het geheele volk is vast besloten den weg verder te betreden welke de Duitsche regeering sedert den elfden Januari van dit jaar heeft gevolgd. Het lijdelijk verzet, dat eenmaal is begonnen, moet thans ook worden doorgezet. De wensóh daartoe komt uit het volk zelf en spruit voort uit liefde tot de vrijheid ern uit liefde voor het Duitsche land. Wij zijn ons de groote verantwoor delijkheid bewust welke op ons rust, wanneer wij voortgaan dezen weg te bewandelen. Wij willen onze actie ech ter niet 7.00 maar opgeven. Wij wil len, dat deze kwestie overeenkomstig het recht een oplossing zal vinden. De regeering en de partijen uit den Rijks dag kennen geen compromis waar het betreft de toekomst der grensgebieden van het Duitsche rijk. Uit Parijs wordt daurover gemeld: „Tegenover hetgeen Cuno in zijn te Munster gehouden rede omtrent het lijdelijk verzet heeft gezegd, nl. dat dit een spontane daad der bevolking zou zijn, is het voldoende de verordenin gen en oirculaires van Berlijn door tc lezen 0111 aan te toonen, dat do bewe ging systematisch js georganiseerd door de Duitsche regeering". I11 verband met de verklaring van Cuno, dat Duitschland tot eind 1922 een bedrug van bi milliard goudmark heeft betaald aan leveriugeu in natu- m baar en uit hoofde van restitu ties en compensaties, dient te worden opgemerkt, dat krachtens art. 235 van liet Verdrag van Versailles Duitsch land vóór 1 Mei 1921 had moeten beta len 15.524 millioen goudmark. in wer kelijkheid betaalde liet slechts 3.010 miliioen. Van 1 Mei 1921 tot 31 Dcc. 1022 moest Duitschland betalen 4.873 millioen goudmark; maai- hot betaal de slechts 2.880 millioen mark. Op 31 Deo. 1922 had Duitschlaud dus boluald 5-890 millioen goudmark in plaats vau 20.397 millioen. Daarentegen moesten de geallieer den do kosten der bezetting en de uit gaven m gevolge de te Spa getroffen regeling drageu tot een totaal bedrag van 3.312.514.000 goudmark. Wanneer men dit bedrag aftrekt van de Duit- scho stortiqgen. blijft er voor de scha- deloossteling slechts een som van f 2.577.480.000 mark over, waarvan Frankrijk, dat voor bezettingskesten en voorschotten in verband met de re geling van Spa 1.843.196.000 "oudmark had betaald, 1.779.745.000 goudmark kreeg. Het credit-saklo bedroeg der halve 65.451.000 goudmark, terwijl Frankrijk niets kreeg voor de schade- loosstelling. komen de volgende berichten. FruusCiie patrouilles surveilleerden ZonUu-naciit in de straten. Zij werden suae üurgers lastig gevallen. Het kwam op verschillende plaatsen tot vuurgevechten, waarbij verscheidene personen werden gedood. liotref/ende den toestand te Dort mund schrijft :t „Berliner Tageblatt" nog: we Duitsche autoriteiten heboen onmiddellijk pogingen in bet werk ge steld, ten einde de daders van den moord op de beide Fransche soldaten te ontdekken. Er hebben eenige aan houdingen plaats gehad, doch zonder resultaat. De officier van Justitie heeft ec-n belóoning uilgeioofd voor dengene dio aanwijzingen kan doen, die tob ar restatie der moordenaars kunnen lei den. Br doen allerlei geruchten de ron de. Men vertelt, dat er vele dooden zouden zijn, doch deze berichten wor den geenszins bevestigd. Het eenige dat zeker is, is dat het dikwijls tot schietpartijen is gekomen en dat vele gewonden in de noodbarakken wer den ondergebracht. Tegen 5 uur des morgens trokken zich de Fransche pa trouilles terug, terwijl tevens de in bet hoofdstation opgesloten reizigers werden vrijgelaten, nadat ook zij aan een onderzoek naar wapenen waren onderworpen. Er v/erden vele perso nen gearresteerd. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Bssen: in den at'geloopen nacht is bij liet station te Recklinghausen eei Fransche schildwacht doodgeschoten. De Fransche bezettiugsautoritei ten hebben daarop over die stad den staat van beleg afgekondigd. Tiet straatver keer is er van '3 avonds negen tot des morgens vaf uur verboden. De Duit sche autoriteiten stelten alles in het werk om de moordenaars van de bei de Fransche onderofficieren, die te Dortmund zijn vermoord, oft te spo ren. Zooals gemeld, zijn te Dortmund be langrijke troepenversterkingen aange komen, die vele openbare gebouwen alsmede het filiaal der Rijksbank be zet hebben. In verband met den moord op de twee Fransche onderofficieren te Dortmund, hebben de bezettingsautoriteitcn twee leden van den gemeenteraad aldaar en twee politic-ambtenaren gearresteerd en de gelden van, de gemeentekas in be slag genomen. Generaal Dcgoutte heeft aan de gemeente 24 uur tijd ge geven om de schuldigen uit te leveren. Na afloop van dezen termijn zal hij nemen. INCEZONDEN MED ED EELIN CEN u 60 Cts. per rcgol. Een Belgische schild- vracht aangevallen. Volgens de „Indépendancc Beige" werd Zondagavond een Belgische schildwacht, die op schildwacht stond in de buurt van den tunnel Gemme- rioh, op dc lijn Aken-Tongeren, aan gevallen en met steenen geworpen. De schildwacht riep assistentie in van een nabuligon po;t. De aanvallers kwamen t,en getale van vijf man terug en los ten revolverschoten op dc schildwacht. Do wachtpost beantwoordde het vurjr, waarop de aanvallers de vlucht na men. Er is een onderzoek ingesteld'. Do revolutie in Bulgarije. Zondagmiddag, zoo wordt aan het „Ber liner Tageblatt" gemeld, werd een procla matie door do revolutionnairü troepen ge publiceerd, waaraan het volgende is ont leend: „Eindelijk is het gelukt, den zoo lang verbeiden val van een regcering van onrechtvaardigheid en geweld, tot een feit te maken. Hiermede ïs een regiem van ter reur en onderdrukking goöindigd door den vastberaden wil van het volk. De nieuwe regecring zal orde, rust en viedo handha ven en de vrijheid herstellen. Iedere ac tie tegen do nieuwe regeering zal streng ou /.ouder gonads worden onderduikt. Do inieuwo regeering zal do groots mo gendheden on naburige staten rospectco- xen on do vredesverdragen loyaal ten uit voer loggen, 0111 op deze wijzo min Bul garije den vrede te brengen", llol mani fest eindigt met de woorden: „Leva Bul garije I" Naar verluidt zijn de gevangen geno men ministers allen naar hun pariiouliere woningen overgebracht en aldaar opgeslo ten. Men verwacht, da zij spoedig op vrije voeten zullen worden gesteld. Zondagavond had een groote demonstra tie van rcvolutiannaire.troepen plaats voor do delegaties der biiitonlandsche verte genwoordigers. liet doel van dezo demon- straiie was te bewijzen, dat dc omwente ling in geonen deele te beschouwen was als vijandig togen de Entente. Het meeste zorg baart in Bulgarije de houding, welko door Sorvio zal worden aangenomen. De Servische gezant bracht heden oen bezoek aan de aiieuwo rogee- ring ten einde informaties in te winnen, iioe de inieuwo regeenng staat tegenover de, onder de afgezette regeering lusscben Bulgarije en Servië gesloten overeenkomst. Prof. Mollof, een vroegere Bulgnurseha munster, die zich indertijd door de vlucht aan een arrestatie door hot kabinet Stam- boclinski wist te onttrekken, beeft te Wee- ncn verklaard, dat da nieuwe Bulgaar- schc premier Eaukof op zeer goeden voet slaat met koning Bons. Volgens dezen zegsman werd do staatsgreep op touw ga zet met voorkeiuiis van den koning. Zun- kof heeft tot dusverre .nog geen deel uit gemaakt van liet parlement. 11 ij moet rijn voorbereidingen voor dw.cn staatsgreep reeds een jaar geleden zijn begonnen, 1,0011 hij eon bond van patriotten oprichtte. Hierbij kon zich ieder Bulganrsch staats burger, zonder aar hij daartoe tot een bb- paalde paftij behoefde to behooren, aan sluiten. Uit Sofia wordt nog gemeld: De nieuwe premier Zankóf heeft offl- eieele bezoeken gebracht aan alle buiten- landsche. diplomatieke vertegenwoordigers to Sofia. Zij drukten liem hun voldoening uit over bet feit, dat de staatsgreep zonder bloedvergiet eu is verloopcn. In allo steden heerseht op het oogenblik volmaakte orde cn kalmte. In een tweetal steden zijn pogingen gedaan 0111 onlusten te verwekken, doch deze pogingen wer den onmiddellijk onderdrukt. Er is nog niets bekend omtrent het lot van Stamboelliski. Men weet uiet, of hij reeds 1» gearresteerd op niet. Aangezien dezo geheele otowealeling eon groote ver rassing is geweest, is het wel haast ondoen lijk, to voorspellen hoe de gebeurtenissen zich vordor zullen ontwikkelen. De „Kóluisclie Zeitung" heeft eeu tele gram uit Sofia ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de Bulganrschc grens aan don kant van Joegoslavië gesloten is. Aan het Bulgaarsche grensstation Drago man worden alle reizigers door officieren, die tot de revolntïonnairen behooren, aan een streng onderzoek ondexworden. Na de revolutie is hedenmorgen vroeg de eerste trein aan het Joegoslavische grensstation Zaribod aangekomen. Later wordt nog gemeld, dat tijdens do revolutie Zaterdag behalve de 80 gendar men inog- 5 politiebeambten zijn gevallen. Na de reeds bekende berichten, welko Uit Sofia zijn ontvangen, is er to Londen geen enkel nieuw bericht meer nib Bulgarije hier aangekomen, hetgeen natuurlijk eenige verwonde ring lieeft gewekt en allerlei vermoe dens heeft doen ontstaan. Volgens een bericht van dc Bulgaar sche grens wordt Stamboeüski door revolutionnaire troepen belegerd in zijn geboortedorp, waar hij zich inet eenige honderden gewapende boeren en militairen heeft verschanst. badden geen succes. Lady Ellen zaï een poosje, nadat bij Weggegaan was, in diep nadenken ver- Bonken en zij was juist naar boven gegaan om zich voor een eenzaam middagmaal te kleeden, toen men haar een briefje bracht. Het was van Julian Bryant. Er viel nog iets uit en toen ze het opraapte Was het een blanco cheque. „Ik ga morgen voor onbepaaldeu tijd naar Amerika", schreef Julian. „Misschien hebt u wel begrepen, dat Ik me niet erg gelukkig gevoel, zoo als ik begrepen heb, dat u zacht en meevoelend van aard is. Dazn.iu vraag ik u mij toe '- v. üLn staan U le helpen, nu ik weet, dat u mij als aw vriend beschouwt. Als ik me schul dig maak aan iets, dat u beleedigt verscheur den brief en den inhoud 3an en probeer bet mij te vergeten". Lady Ellen verscheurde den brief piet maar beantwoordde hem even min. Zij nam de cheque en borg deze pij haar juweelen op en haar oogen waren vochtig, toen ze dat deed. Hij leek zooveel op Adrian, dat alleen al gaf hem zoo'n groote plaats in haar jevoelslovcn, maar zij mocht hem ook graag lijden om zijn eigen persoon lijkheid en nog meer nu hij haar ver leid had, dat hü zich ongelukkig roeide. Dien avond schreef ze een brief aan Mr. Pieydell c:i adresseerde dien naar zijn buis. „Ik wil u spreken", schreef ze. „Ik v. jlde zoo graag, dat u me hielp.. Ik heb altijd uw raadgevingen in den wind geslagen en nu ben ik in groote moeilykheaen. Helpt u mij als 't u blieft om alles in orde te brengen. Ik ben bereid tot groote opofferingen en wil' direct beginnen". En vlak voor ze naar bed ging, schreef ze nog een brief. „Beste Adrian". Weet je wel, dat het mets aardig van je was mij Za terdag weg te sturen, want ik had zoo graag wilien blijven; en nog niet zoo heel lang geleden had je mij gevraagd te komen logeeren. „Je zuit", zoo zei je toen, „do mooi ste slaapkamer hebben, die je je voor kunt stellen, met een prachtig uit zicht over den tuin en de boomgaar den tot heelemaal aan zee toe. ïk heb die slaapkamer nooit gezien, een stug ge boer zond me weg. Na een poosje zal ik je een heèleboel over me zelf to vertellen hebben maar schrijf me maar niet, tenminste vooreerst niet, want ik zal het veel te druk hebben om je brief te beantwoorden; Harte lijk gegroet, Ellie!" P.S. Heb je veel van de muziek genoten in de Pastorie? Ik ging dien avond om tien uur naar bed. Do an deren speelden tot 's nachts vier uur bridge. Ik wil niets meer met hen ie maken hebben. Ik ga er nooit meer heen". HOOFDSTUK XIV. Ondanks alle pogingen die mevr. Gresham aanwendde om haar te la ten blijven, verliet Enid de Pastorie op Maandagmorgen. Zij had echter haar belofte gestand gedaan en was den heelen Zondag op baar kamer ge bleven, waardoor ze het bezoek van Kolonel Dawney gemist had. Hij was tegen theetijd op de pastorie gekomen en bad een lang gesprek gevoerd met mevrouw Gresham. „Ik geloof vast en zeker, dat juf frouw Sinclair behoefte heeft aan vriendschap", zei hij. toen ze zich een oogenblik alleen bevonden. Mevrouw Gresham zei eerst niets, maar ant woordde toen: „Ik behoef er geen geheim van te maken, dat Desmond verliefd op baar is. Ik maak er me bezorgd over, want ik weet zeker, dat zijn moeder er hee lemaal niet mee ingenomen zou zijn. Zio je, hij is nog veel te jong om te trouwen". ,,,Ta, dat begriin ik", zei Kolonel Dawney, glimlachend, „maar daar komt Hammond wel over heen. Het is nog maar kalverliefde. Zij zijn veel op elkaa r aangewezen geweest. Zij is een aardig persoontje en elko jónge man zou spoedift verliefd op baar worden. Maar ik geloof niet dat die gevoe lens wederkeerig zijn". „O neen, dat weet ik zeker", zei me vrouw Gresham, „om de waarheid te zeggen: ze heeft me verteld, dat ze niet verder meereisde en ik begreep onmid dellijk welke reden daarachter stak". „Zult u voor haar zorgen?" vroeg Kolonel Dawney een paar minuten la ter. Mevrouw Gresham antwoordde- hem:' „Ja, tenminste als zij wil; maar we zijn vreemden voor elkaar en hoewel het best kan zijn, dat ze me aardig vindt, net zooals ik me buitengewoon tot haar aangetrokken voel, neem. ik toch in haar leven geen plaats in". Kolonel Dawney stond op, en zei toen: „In den regel bemoei ik me niet met andermans zaken, maar dab meis je heeft lets over zich, dat om meer dan gewonen steun vraagt. Ik ben een man en kan niet veel doen, maar met u is het iets anders, maar", en hij reikte haar de hand terwijl hij sprak, en glimlachte, „hier sta ik u do les te lezen. U moet me eigenlijk een flinke afstraffing geven". „Kom me maar oe-iis gauw weer opzoeken", zei de dorainésyi'öuw. Een paar uur later ging ze zachtjes naar Enid's kamer, waar ze heb meis je gekleed in eeu stoel auntrof. Kolonel Dawney laat je groeten. Hij was erg teleurgesteld je niet te zien. Hij hoopt je nog eens heel gauw te liooren zingen en spelen. Want je moet beloven, dat je eens gauw weer terugkomt". Enid keek mevrouw Gresham rus tig aan. „Ik Kan niets Jieloven. Ik weet zelf nog niet goed wat ik ga doen. Mis schien ga ik wel naar Canada. Daar heb ik l'amiiie wonen. Zij zullen het wel niet erg prettig vinden, dat ik te rugkom, maar het is toch mijn fa milie en ik heb toch het recht me tot hen te wenden. Maar ik wil u wel beloven, dat ik wanneer ik niet naar Canada ga en me erg moe voel, u zal schrijven." „Wij zijn altijd hier", zei mevrouw Gresham. „Als we weggaan, is het altijd maar voor een paar dagen, mijn man houdt er niet van zijn gemeente te verlaten. Ben je nu heuscli uitge. rust?" „Oh, veel beter, ik ben weer heele maal opgeknapt en ik moet u een gunst vragèn. Ik wil mm'gen heel vroeg weggaan. Ilc wil mijnheer Ham mond's gevoelens liever niet kwetsen. Ilc hoop, dat 11 me begrijpt?" „Zeker", zei mevrouw Gresham, glimlachend. „Laat dat maar aan mij over. Ik zelf zal je wel wegbrengen. Je kunt dan voor achten ontbijten, dau zijn wo net op tijd voor der- sneltrein die hier om negea uur stopt". Dit programma werd ten uitvoer gebracht en het was een heele zomer morgen toen Enid weer in Londen aanltwain. Onmiddellijk begaf ze zich naar Sy bil Jackson's woning. Daar zei men haai' dat juffrouw Jackson naar liet buitenland was gegaan. „Het schijnt iets te maken to heb- ben niet vrouwenkiesrecht", zei de portier. „Ik heb hooren zeggen, dat ze naar Zweden was, maar dat kan ook wel niet waar zijn, in ieder ge val heeft ze de kamers ufgcsloten en heb ik den sleutel. Blijft U hiel' mis schien. juffrouw? O ja, dat is waar. Een paar maal is hier een oude heer aan de deur geweest, die naar u vroeg en dio erg teleurgesteld was, u niet hier te vinden". „Neen", ik blijf hier niet", zoi Enid. „Jufrouw Jackson zou het misschien niet prettig vinden en bovendien blijf ik maar een paar uur in Londen.' Als er soms bagage of blieven voor mii ko men zouclt u die dan voor lUij willen bewaren?" Do portier beloofde het en terwijl hij den rijksdaalder aannam, dien Enid hem in dc hantl drukte, zei hij: „Misschien wilt, u iels eten, juf frouw, mijn vrouw kau best oven wat voor u klaar maken". /[Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6