WILLEM VAN LIEUT 1 YftCÊZf) N D EH MED ED EELIN CEN i 60 Cts. per regel. BELANGRIJKE PRIJSVERMINDERING Jerseys en Jumpers Zie onze buitengewoon voor- deelige aanbieding in onze étalages 1 Dames-Confectie Anegang, h. Warmoasstraat Verspreid nieuv/s UIT RUSLAND. Onrust in 't leger. "Agenten van de „Tsjeka" hebben aan •de grens een delegatie uit Petrograd gevangen genomen, die onderweg was om aan groothertog Nicolaas tê verzoe ken, zich tot opperbevelhebber van het Russische leger te prodameeren. Er loopen geruchten, dat Op groote schaal arrestavics plaats vinden onder let officierscorps van het leger. Natuur lij'- worden speciaal vroegere officie ren van het tsaristische leger gearres teerd. Trotzki is bezig met een groot plan voor de algehcele vervanging van niel- commuD.istische officieren door commu- ENGELAND EN RUSLAND. De Engelsche bladen melden, dat dc nieuwe Russische nota ean Groot-Brit- tanniö in zeer verzoeningsgezinden geest is opgesteld. Met de bedragen, •welke door Groot-Brittannië van Sov jet-Rusland geeischt worden in ver band met de aanspraken der Britschc onderdanen, wordt genoegen genomen. Voorts verklaart dc Sovjet-rcgcering zich bereid, haar gezanten terug te roepen van die plaatsen, daar het voe ren van Communistische anti-Britsche propaganda bewezen is. ALCEMEENE STAKING, Het congres van de Opper-Silczische bedrijfsraden te Gleiwitz heeft Zondag met algemeenc stemmen besloten, tot proclamatie der algcmcene werksta king. HET DRANKVERBOD IN AMERIKA. Het drankverbod voor de scheepvaart •op Amerika is Zondagnacht in werking getreden. Dc voorraden sterke drank aan boord van drie te New-York aange komen groote Fransche en Engelsche Stoomschepen werd verzegeld. EEN REDE VAN LLOYD CEORCE. Lloyd George heeft in de Wesibourne Park Chapel tc Londen een rede gehou den. Hij drong in zijn toespraak aan op de onttroning van de macht boven het xecht. Dit is de oorsprong van de moei lijkheden in de wereld, zoowel nationaal als internationaal. Hij deed een be roep op de kerken om de volken langs "betere wegen te leiden. De godsdienst verklaarde hij kan nieuwe denk beelden invoeren en zonder deze nieu we denkbeelden is het onmogelijk de •hangende vraagstukken op te lossen. Er zijn thans nationalisten, die hun eigen geluk en toekomst, der beschaving opofferen voor kleine tijdelijke voordee- len. De oorlog Jieefl onze oogen ge opend. Dc volken zijn vermoeid en ter neergeslagen. De strijd ging tusschen macht en recht. En wat heeft deze strijd ons geleerd? De gebeurtenissen .van het afgeloopen jaar geven den el- lendigen toestand van Europa weer. Polen heeft Wilna geannexeerd, welk gebied dit land niet toebehoorde, zon der de toestemming van de bevolking van dit gebied. Twee Elzas-Lotharin- gen zijn in ongeveer twaalf maanden in Europa gevormd. Wat is er' over den Rijn gebeurd? Er is een aanbod de kwestie voor te leggen aan een onpar tijdig hof. Zal het worden aanvaard of zullen Frankrijk en België zeggen „Neen. wij hebben de macht. Waarom 2uilen wij ons onderwerpen aan de uit spraak van een hof? Wij hebben het le ger, wij hebben de kanonnen. Laat hen beslissen macht, macht, macht!" Tenzij, besloot Lloyd George, nieuwe denkbeelden zich baanbraken op de we reld, staal de ondergang van de be schaving vast, doch indien de nieuwe geest wordt gevormd, indien de hoog moed in het geweten der mcnschen wordt opgeborgen en indien het licht der genade zal schijnen, dan, doch ook alleen dan, zal de Galilcër hebben over wonnen." Uit de Omstreken VEL SEN. ARBEIDSBEMIDDELING. In geschreven op 9 Juni 1923: 6 timmer lieden, 1 metselaar, 1 stratenmaker, 1 •bakker, 4 kantoorbedienden, 2-1 zee- visscliers, 11 kuipers, 2 mandenma kers, 1 meubelmaker, 4 zeilmakers, 1 ihoetsler, 11 machinisten, 16 stokers, 10 bankwerkers, 1 electricien, '2 aut.- lasschers, 1 klinker, 2 plaatwerkers, 1 koperslager, 3 ketelmakers, 1 draaier, smeden, 3 vuurwerkers, 174 diver sen, samen 283 werkloozen. H1LLEGOM Crematie'K. Langeveld Het stoffelijk overschot van den heer K. Langevold, oud-notaris van Ilille- gom, is Maandag te Westervold ver sacht. In het Crematorium werd het woord gevoerd door den hefer Vixse- boxse, een vriend van den overledene. Een familielid bedankte uit naam van mevr. B. LangeveldHebbenaar en mejuffrouw Hissink voor de gesproken wooï'den en voor de belangstelling. Terwijl zadlte orgeltoonen door het gebouw ruischten, zakte de baar, die met groen en bloemen bedekt was. ZANDVOORT. Afscheidsavond vcor do Hongaarsoho kindoron. Mnnnilng- avond organiseerde het Zandvoorlsch Co. j mité voor Ja ÜODgaarsche kinderen vpor de naar ce Bfifftbmmermeer vertrekkende gastjes en hun pleegouders een gezellige bijeenkomst. Zij werden door do heer en mevrouw Rinkel ontvangen in hun ge zellige lunohroom, de ouders in de ©ene iwal, de kinderen in de andere, Ds. Pos thumus Meyjes deelde mede, dat Profes sor Kal lay door ongesteldheid niet aan wezig kon zijn, waarom hij namens hom danke voor al de liefderijke zorg, aan de kinderen besleed. Hij bracht in herinne ring dr.n avond, waarop ee bleek en naar aankwamen. Zog men het darlele troepje nu aan, dan kon men :net het succes te vreden zijn.-Daarna las liij den brief, door Prof. ICallay geschreven, voor, waarin deze in hai'ielijke woorden zijn in.nigem dank uitsprak voor het vele, voor zijn landge- ajooljes verricht. Ook de kinderen wildon het hunne doen. Eerst zongen ze ons Wilhelmus, daarna eenigo Honeaarsehe liederen, waarna een vijftal een gymnastische rei vertoonde. Nadat ze he: Zandvoortsehe volkslied tc-n beste gegeven hadden, zong do gekeeie zaal dit nog eens van harte me-". Een der Houg-aarsche onderwijzeressen. Mej. Lnslo sprak .namens di> kinderen. „Mogen de ondeugende dingen gauw ver gelen worden en een gevoel van tevreden lieid, voor Ijjdeódo medemensehjeB iets groots gedaan te hebben, lang gevoeld worden," was haar woosch. Oudeitussehen was de inwendige menseh niet vergelen. De ouderen dronken een kop koffie of thee, de kinderen genoten van hun limonade, terwijl allc-n zich te goed deden non de versnaperingen, in ruime mat© aanwezig. De heer Ds. Posthumus Meyjes sprak een slotwoord; na het zingen van het laatste vers van Ps 134, hel bekende „Dut 's Hee- ren zegen op U daal", door de kinderen den pleegouders, door dezen hun kinderen toegezongen, ging inen naar huis, allen onder den indiuk van het spoedig af scheid. Woensdag worden de kinderen door de Haarleminer.neersoho Commissie gehaald. Hot vaarwel zal velen moeilijk vallen. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van Welke de abcouders on bekend zijn. Terugontvangen tijdvak' 26 Mei10 Juni. Brieven Binnenlaud: Lammen .T. Boers se, Mej. R. Sokaap, Willy Striider, allen te Amsterdam. Briefkaarten Binnenland. Mevr. B. de Jong, Amsterdam. haarlemmermeer. Concour s-lt i pplq u e.- Naa- wij vernemen zullen de oefeningen voor het bij gelegenheid van het a.s. concours-hippique te geven caroussel- nummer. Dinsdagavond 12 .Juni te Nieuwvennep en"Woensdagavond 13 Juni a.s. te Hoofddorp jaanvangen. Voor dit animeerend nummer hebben zich ook wener eenige jongedames aangemeld. He' aantal deelnemers bedraagt meer dan 60. B ij z. V r ij \v. Landstor m. De uits/lag van de Zaterdag te Hoofd dorp gehouden vlerweeksohen schiet wedstrijd van den leden van den bijz. vrijw. landstorm, is a's volgt]e prijs. 145 punten, D. Calandt2e prijs, 144 punten H. Verbeek; 3e prijs. 143 punten. H. J- Treur 4e prijs. 143 pun ten. C. van Darome5e prijs, 142 pun ten. J. M. Vertegaal6e prijs, 142 pun ten, J. C. Tanis; Tc prijs, 142 punten, J. Roodenburg8e prijs, 142 punten, -T. v. d. Blij9e prijs, 141 punten, W.. de Bakker; 10e prijs, 141 punten, Th, v. d. Geest; 11e prijs. 141 punten, M. C. Sclionhage12e prijs. 140 punten-, H. Bi'oxierman; 13e prijs. 140 punten A. v. d. Putte en 14e prijs, 140 punten, A. P. Biesheuvel. De prijzen worden later uitgereikt. Maximum'aantal punten 150. Landbouw. Omtrent de dit jaar ln de Hanrlemmermoörpolder met de verschillende voornaamste landbouwgewassen beteelde hokt-aren, vernemen we, dat beteerd zijn - naar schatting met wintertarwe 3000 EL.A. zomert anve 50 rotrge 350; wintergerst 150; zomergerst 200; ha- ver28C0: veldboonen 475; erwten 1725; stamboonen 200; koolzaad 75, mosterdzaad '160, karwijwiad 325, blauw maanzaad 350, vlas 150, kana riezaad 50, land- en tumbou .vzaden 585, consumptieaardappelen 300, sui kerbieten 2490; knolgewassen 150, klaver 860, kunstweiden 100. Te wate r, Terwijl Zondag avond op den Hoofdweg alhier in woeste vaart een auto passeerde, ver loor een wielrijdster. mej. B. uit Den Haag. haar hoofddeksel, me: het ge volg. dal -ze de macht over het stuur kwijt raakte en met fiets en al in de Hciofdvaart terecht kwam. Door hulp vaardige handen kon ze gelukkig weer spoedig op het droge- worden gebracht. Na van droge kleer'en te zijn voor zien. kon de fletsreis weer worden voortgezel. Sport en Wedstrjjilsn Voetbal DE COMPET1TIE-INDEELINC. Te Amsterdam heeft een bestuurs vergadering plaats gehad van de Ver- eenigiug van Tweede en Derde klasse Voetuaiclubs in Nederland. Ook de Overgangsklasse was vertegenwoor digd. Men besloot het voorstel van het bestuur van den N. V. B. inzake de nieuwe competitie-indeeling met alle Kracht te steunen. ONEENICHEID IN U. V. V. Te Utrecht word de gewouo jaar- lijksche algemeene vergadering der Utrechtsche Voetbalvereeuiging U. V. V. gehouden. Op die bijeenkomst werd onder meer geïnterpelleerd over de verhouding, tusschen liet bestuur en de elftalcommissie in het afgeloopen seizoen.Door den interpellate: werd als slot dor discussies een motie voorge steld waarin de vergadering haar af keuring uitsprak over de houding van het bestur tegenover de elftalcommis sie. Deze motie word echter gewij zigd in dien geest, dat de vergade- reding de houding van het bestuur ten zeerste betreurde, waarna zij met groote meerderheid van stemmen werd aangenomen. De vergadering werd hierna, wegens het vergevorderde uur, geschorst on ©en paar dagen later voortgezet. In die voortgezette bijeenkomst werd, zonder dnt deze op de agenda was geplaatst of op andere wijze aan de vergaderden ter kennis was ge bracht, ©en motie van den volgenden inhoud ingediend: „Dc algemeene vergadering enz-, spreekt- vertrouwen uit ia het tegen woordige beshrur en 'draagt het He- stuur op, die personen het lidmaat schap der vereeniging op te zeggen,., die tegen deze motie steramen en geeft het bestuur opdracht, ook die genen, die zicli tegen den goeden gang van zaken systematisch verzetten, hot lidmaatschap c'ler U. V .V. op to zeggen." Deze motie werd thans met slechts 10 stemmen tegen aangenomen. In de afgeloopen week heelt liet be stuur van U. V. V. zich van de in die motie vermelde opdracht gekweten, door ongeveer 15 werkende leden der vereeniging een brief thuis te zenden. Zij, die tegen de motie hadden ge stemd, kregen de bevestiging, dab zif daardoor een eind hadden gemaakt aan hun lidmaatschap en eenig© 'le den, die de laatste vergadering niet hadden bezocht, kregen de mededee- ling, dat zij van de ledenlijst waren afgevoerd. Een eigenaardige bijzonderheid mag liet feit genoemd worden, dat de heer H. C. van Kuylc, iemand, die tra een lange reeks van jaren als be stuurslid zijn beste krachten aan U. V .V. te hebben gegeven, met alge meene stemmen tot eerelid werd be noemd, thans, nog geen 14 dagen daarna, eveneons van het lidmaat schap vervallen werd verklaard door hetzelfde bestuur dat in eerste instan tie aan het ©erelidmaatschap van har te ziin sanctie verleende, aldus de' n. ri. ct. FEESTAVOND VAN HET SUPPOR- TERS-GOMITé VAN H. F. C. Men schrijft ons: Zaterdag gaf het Supporters-comité van de H. 1''. C., in het gebouw „St. Havo" haar jaarlijkschen feestavond, welke in verband stond met de pro motie van de H. IA C. naar de Weste lijke eerste klasse. De voorzitter opendo dezen feest avond. In zijn openingswoord memo reerde hij de prestaties van het H. F. C.-elfbal in het afgeloopen seizoen en herinnerde (tan den huldigingswed- slrijd, tegen haar zusterverceniging li. C. II., waar bij de supporters zooveel blijken van belangstelling betoonden, dour de H. F. C: te huldigen: het was spreker aan ook zeer aangenaam, tien II. F. C.-afgevaardigde in deze vergadering te mogen zien. Hierop sprak de heor Seignette eonige woorden van waardoering eu sprak den wensch uit, dat de vriend schapsband tusschen de H. F. C. en iiet supporters-comité steeds hechter zul worden. Beiue sprekers werden met groot applaus Jielound. Daarop nam net feest een aanvang. Een welnezet orkest zette den feest- marsch in. Een klucht in drie bedrij ven, getiteld „De Onuitstaanbare", werd mooi weergeven, er werd har-, lelijk om gelachen; de medewerkers werden dan ook zeer verdiend toege juicht. .Eenige aardig© dansen, uitge voerd door zes dames vielen zeer in den» smaak, alsook ©enige cabaret- liederen, voorgedragen door mej. Anny Bouman. Door den heer Laan was de H.F.C.- film beschikbaar gesteld, welke onder groot gejuich werd vertoond. Een aardige revue, geheel aan de H.F.C. gewijd, werd mooi uitgevoerd. Te 1 uur werden do stoelen en ta feltjes aan de kant gezet en nam liet bal een aanvang- Dit werd afgewis seld door een tombola zonder nieten en ©enige komische voordrachten van den heer P. dc 4'os, waarbij deze veel succes oogstte. Tot A uur duurde het feest. Met ge noegen kan het supporters-comité op dezen welgeslaagden feestavond te rugzien. STORMVOGELS NAAR AMERSFOORT. Van de drie vereenifiiligen, welke tot dusver II. V. C. in de ncderlaagwedstrij- den bekamnt hebben, lieer: Stormvogels hel beste resultaat bereik:. Met niet min der da'n 3—0 moesten de Amersfoorters de meerderheid van de nieuwe eerste-klassers erkennen. Met de rust had Stormvogels door toedoen van Sjioelcs en Blinkhoff Sr. reeds een 2—0 voorsprong verkregen. Daarna sooorden de beide invallers op den linkerwang Heilig en Bonenltarnp en Blinkhoff Sr. nog ieder eenmaal. Twee dezer goals werden echter geannu leerd. Stormvogels won dus met 3—0. GsmengU Nieuws DE MOORD OP VOROV/SKY. De Izveslia publiceert cene nota van Tchitoherin aan dc Zwitsersche i'cgeering, waarin hij te kennen geeft, dat het Zwitsersche antwoord op de Russische- nota betreffende de moord op Yorowsky niet alleen onbevredi gend-geacht moet worden, maar ook de verontwaardiging van de groote massa van het Piussisclte volk moet opwekken. De Zwitsersche regeeriug weigert niet, alleen beslist elke voldoening, sluit niet alleen de oogen voor hare misdadige werkloosheid die den moord mogelijk heeft gemaakt, maar zij wijst nog op de lasteringen, door den moordenaar geuit tegen het volk, waarvan de vertegenwoordiger zijn slachtoffer was, en neet niets beters dan evenzeer van hare zijde de Russi sche regeeriug tej. beleedigen. HET DRANKVERBOD IN AMERIKA. Senator Spencer, die uit Europa te ruggekeerd is, verklaarde, dat een op lossing moet worden gevonden op welke wijze Europecsche' schepen ster ken drank in Amerikaanscke havens kunnen brengen om moeilijkheden voor dc scheepvaart te vermijden. Hij voeg de er evenwel aan toe, dat het drank verbod in de Vereenigdc Staten ge handhaafd moet blijven. Het Departement van Financiën te Washington vestigt de aandacht op het in werking treden van dc nieuwe drank- wetsbepalingen voor dc scheepvaart. Overeenkomstig de duidelijke uit spraak van het Hooge Gerechtshof zijn de verbeterde bepalingen strikt noodig en tijdelijk mogen binnenkomende schepen, die op zee zijn, nog voor de laatste maal sterken drank binnen de driemïjlsgrens brengen, doch hij moet; verzegeld blijven tot de thuisreis is aan. gevangen. Schepen in nood mogen een schuilplaats zoeken in Amcrikaan9che havens onder dezelfde voorwaarden. Een uitzondering wordt gemaakt voor drank, welke noodig is voor medische of godsdienstige doeleinden of voor het gebruik dooi; diplomaten. De fceia3ting- ambTenaren kunnen neslagk-ggcn op aan boord gevonden dranken en deze confiscccren en de scheepseigenaren en bemanning kunnen worden gestraft voor overtreding van dc wet. DE RUSSISCHE KOOPVAARDIJ VLOOT OP DE BALTISCHE ZEE. Naar het Lettische Telegrafen Ag. meldt, bezit Rusland op de Ballïschc Zee thans 32 koopvaardijschepen, met een gezamenlijke tonnage van 4.847.000, Voor het verkeer met buiienlandsche havens komen slechts 16 stoomschepen in. de vaart. WOLKBREUKEN IN AMERIKA. Uit New York wordt aan de Tel. ge seind Ten gevolge van de geweldige regens, die gedurende drie dagen in de vlakte vaar Kansas, Oklahoma en Texas zijn gevallen. :s het gebied overstroomd. Gemeld wordt, dat vijf personen zij'n omgekomen. Dui zenden bewoners zijn dakloos geworden «1 de verwoesting aangericht aan particuliere eigendommen bedraagt verscheidene mil- lioenen dollars. In Kansas zijn bijna -alje rivieren en kanalen buiten hun oeveis getreden. Talrijke huizen zijn ondermijnd terwijl groote schade is toegebracht aain den oogst. Gemeld: wordt, dut een kwart van den tarwe-oogsl van Kansas, waarvan de opbrengst in het. geheel Ï00 millioen schepels geschat werd, vernietigd is. De boeren, die nabij de rivieren wonen, heö- ben gisteren de vlucht genomen, maar wa ren te laat, om nog reel ree u? kunnen redden. Ingezonden Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie don inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt da Sodactia zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het ingezon den stuk van den heer Lijsen in uw 'blad. zouden wij gaarne liet volgende z/ien opgenomen Uit. liet. feit, dl bet Ned. Jack-Lon- don-Verbond veel met den heer Lijsen heeft gecorrespondeerd, nadat deze heer het viermaal (in het Handelsblad en in ..Het Paard'") liad aanbevallen, moge blijken, dat dit bestuur er prijs op stelde aan een dresseur-dieren- vriend. die zonder wreedheid zegt te drasse eren, recht te laten wederva ren, ook zelfs dan, wanneer de toon van zijn brieven en stukken, zoet weinig gepast is, afls niet die van den heer Lijsen het geval was. Het inoet den lezers van zijn inge zonden stuk wel vreemd schijnen, dat wij eerst een onderhoud viagen eu, na bereidwillige toestenyning, „na een maand", weer daarvan af zien. doch in de eerste plaats is het denkbeeld, een onderhoud te hebben, niet van ons. maar van den heer Lij sen uitgegaan, en dat wij er na aan vankelijke instemming weer van af zagen. vindt ziin oorzaak in dc hope loosheid 0111 het met den heer L. eens te worden. Z.E'd. begrijpt ons zoo weinig en gebruikt steeds zoo'n on aangenamer toon, dat wij achteraf van een bezoek aan hem geen vrucht verwachten, en daarom ons terugtrok ken. De reden, waarom dit besluit pas na een maand werd genomen, is den heer L. medegedeeldongesteldheid van de secretaresse, waardoor de be stuursvergadering moest worden uit gesteld Ook vertelt de heer L. er niet bij. dat ziin voorstel tot een onderhoud vergezeld ging van de copie van een vernieuwden aanval, die grooimoedig- liik achterwege zou worden gelaten, als wij tot een overeenstemming kon den komen. Als men met iemand tot overeenstemmin<g wil komen, "begint men toch niet met het stellen van een fel ingezonden stuk! Hc-t standpunt van het Jack-Lon don Verbond is dit: dat in 99 van de 1O0 gevallen dressuur voor publieke vermakelijkheden (en d^rtegen uiteen strijden wij) gepaard -gaat niet de af schuwelijke wreedheden, die hel pu bliek niet ziet. De schier onmogelijke en tegennatuurlijke kunsten worden met wreedheid verkregen. Het dier moet angst voelen, angst, teneinde geen. fouten te durven be gaan. Angst is het waardoor het den moed vindt, tot liet verrichten van die zoo moeilijke toeren angst moet de wilde dieren, onderhevig als zij zijn aan buien van slecht ljnmeur, verhin deren, hun meester met één slag te doode'n. Hc-t Ned. Jack-London-Ycrbond aelit niet iederen circusbezoeker in staat tot beoordeeling van dressuur, maar 'juist, daarom spreekt liet zijn w aarsohuwing- uit. Het publiek ziet de wreedheden niet. welke de dieren tijdens hun op leiding ondergaan hebben, oi die nu nog gebeuren. \Y ij hebben ze wel ge zien en weten uit. ervaring, dat zij verschrikkelijk zijn. Is dit belangeloos optreden ten behoeve van gemartelde dieren „unfair" Met dankzegging voor de plaatsing, mijnheer de Redacteur, teelten ik na mens hel., bestuur van het Ned. Jaclc- Londou-V'erboud, Hoogachtend, E. DES TOMBE, Secretin esse. Den Haag. Wassenaarschcwcg 6. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u om plaatsing van het onderstaande in uw veelgele zen blad. Reeds eenige malen wordt er in dit blad le> velde getrokken tegen de die- rendressuur, speciaal in circussen. Daarbij wordt geïnsinueerd, dat de diereu vrijwel gemarteld worden, ota ze diverse toeren te leeren verrichten. Dit is echter ten oenen male onjuist. De temmer is integendeel ecu waar vriend voor z'n dieren, daar hij zoo als vanzelf spreekt, meer met zacht heid van ben gedaan krijgt, dan met hardheid. Bovendien vermindert daar door voor Item het gevaar, dat b.v. in 't werken met wilde dieren gelegen is, aanmerkelijk. Ik raad dan degenen aan die zoo onbevoegd en vol vooroor- deelen hun meening ten beste geven eerst hun licht eens op te'steken bij lot óordeeleii bevoegde personen of in I de lectuur die omtrent, dierendressuur bestaat (b.v. in Carl Ilagenbéck's werk. „Van Dieren eu Mensehen"). 1 Voorts wilde ik nog de aandacht er op vestigen, dat er bij sommige ele menten van „Das Publikum" de moo ning bestaat en verspreid wordt, dat 1 de arl'ls'ten zelr tot étetf minderwaar dige categorie van menschen. belmo ren. Men moet ze smalend hooreu zeg gen: „O maar dat is „een paardrïjd- sier". Alsof de circusurtisten de ver persoonlijking zijn van de slechtheid. Zeker er zijn minder goede sujetten onder de ai'tisteu, doch men treft die zeker ook aan onder de „hooge stan den". Maar daarom zijn alle artisten toch niet veroordeeld. Hun beroep is evengoed als ieder ander beroep. Ja. dikwijls getuigt hun beroep van meer durf en ondernemingsgeest, dan de gene heeft, die een zoogenaamd „fat soenlijk beroep" uitoefent. Dikwijls is arbistenbrood meer „verdiend" dan dat van menig zakenman. Met dank voor de plaatsing, mijn heer de redacteur. JOH. PRUlfit. HULDEBLIJK AAN H. M. DE KONINCIN. Aan Haarlem's Jonge Vrouwen! Het Plaatselijk Comité voor het Na tionaal Huldeblijk aan PI. M. do Ko ningin roept uw medewerking in voor •het aanbieden der inteekenhisten aan de burgerij. Ongetwijfeld zult gij bcibid zijn ons tc steunen in onze peging om door het bijeenbrengen van een groot bedrag te toonen, dat dc Haarleinsche burgerij ten volle waardeert de schitterende wijze waarop onze Koningin zich ge durende 25 jaren van Hare zware re- gceringslaalc heeft gekweten. Wilt daarom terstond uw naam en adres opgeven aan den zden-penning- megster. den heer Th. Limperg, Ged. Oude Gracht No. ar. Het bestuur van het Comité voornoemd: Jhr. F. TEDING VAN BERK HOUT Sr.. Voorzitter. W. J. B. v. LIEMT, Onder-Voorzitter. Mr. M. VAN TOULON VAN DER KOOG, Secretaris. R. FONTEIN. Penningmeester. J. H. C. TH. LIMPERG, zde-Pen- ningmeester. P. J. M. VAN TETERING. 2de-secrctar;s. Mevr. P. WILLEKES MACDONALD- REYXV.AAN. Haarlem, 12 Juni 1023.- Koloniën DE RIJKDOM VAN ATJEH. Ais een uitgave van liet Atjeh-insti- tuuc te Amsterdam verscheen een geschrift: De rijkdom van Atjeh. Nadat daarin een historisch over zicht is gegeven van den rijkdom van Atjeh in vroeger tijden due in hoofd zaak berustte op de peperculluur, wordt uiteen gezet, dat om het land opnieuw tol welvaart te brengen een nieuw grootkandelsartikel noodig is, dat de p.'aais van de peper inneemt. Dat artikel js de rijst. Dan wordt nagegaan wat in Atjeh noodig is om de rijst toi een export artikel te kunnen maken en daarbij geconcludeerd lo, Dat ten spoedigste een voor dat, doel geschikte soort rijst moet wor den aangewezen. 2o. Dat er gelegenheden moeten ko men om die rijst te doen ontbolste ren. 3o. Dat er een organisatie meet zijn. waar men het product elk oogenhlik tegen den marktprijs van de hand kan doen. Verschillende zaken, die voor den bouw noodig zijno.m. de aanleg van bevloei-irtgwerken worden onder de oogen gezien; waarna tenslotte wordt opgemerkt, Moge tot heden op bevloeüngsgebied niet aan dc hooggespannen verwach tingen zijn voldaan, ontegenzeggelijk is reeds veel tol stand gekomen, waar van ua voortzetting tot iu delail- bsvloeiing groot nut is te versvachten, terwijl buitendien niet alleen door vele kleine verbeteringen in bestaande in- landsche bevloeiingen, maar ook door •entameeren van de voorbereiding van nieuwe werken in de toekomst een hoogst belangrijke toeneming van be- vloeibare susvah's, in streken waar deze nu neg geheel van regen afhan kelijk zijn, mogelijk is. De daarmede te verkrijgen ver meerdering van rïisiproductie is zeer beteekenend en het moet mogelijk wor den geacht, dat. Atjeh een hoeveelheid rijst voor export- beschikbaar krijgt-, welke voor,meer dan de helft voorziet in de nu of la-tor ter Oostkust, van Sumatra bestaand© behoefte. Deze behoefte kan. gesteld worden od 140 h 150.000 toil jaarlijks overeenko mende met rond 2.5 millioen pikol de voor contractanten op de onder nemingen 011 Atjeh jaarlijks beuoo- digde hoeveelheid rijst bedraagt slechts 5000 t-nn of rond 100.000 pikol en zal waarschijnlijk weinig liooger worden, terwijl voor de bevolking der aftlcelingen Groot.-Atjeh. Pidië, Noord kust en Oostkust van Atjeh, deze stel- len.ie op 500.000 zielen, hoogstens op la'5 millioen pikol te rekenen is, een totaal cijfer eevende van ruim 4 mil lioen ptkol rijs'.. De gemiddelde opbrengst per H. A. bevdoeide sawali mag minstens op 25 pikol rijst worden gesteld, zelfs 30 pikol per H. A. is geenszins te hoog, daar momenteel in normale jaren in de Pidië- en Samalanga streken sa- wabs bekend zijn, welke een beschot leveren van 60 pikol droge rijst per H. A. Op grond van het bovenstaan de zou c us voor een algehecle voor ziening mi de behoefte ter Oostkust van Sumatra een sawah-oppc-rvlak van 140 a 160.000 H.A. op doeltref fende wiizo in onltuur gebracht moe ten worden, welk oppervlak niet aanwezig is, terwiil de bevolking even min voldoende talrijk is om het in be werking te neinen. Zooals hoogerop werd medegedeeld, kunnen de voor rijstbouw geschikte Of geschikt tc makgn oppervlakken laag geraamd, aangenomen worden op 120.000 H.A.. zij het ook. dat voor alsnog het groote deel dezer gronden slechts uit van regen aihankelijke sawah's bestaat, en belangrijke com plexen niet bebouwd woelen, Maar ook voordat dit goheele oppervlak in bewerking is genomen, kan, althans binnen zeer ofzienbaren tijd, Atjeh tot een rijst-exporteerend gewest wor den gemaakt en komt bijv. bij een goed in cultuur gebracht sawahopper- vlak van 80.000 H.A., dat is cus twee derde van het bereikbmare ea .welk 'oppervlak "snootehdéeJs zott ;."n fe vinden in de afdeelingen Pidië ca Noordkust van Atjeh. een riisiover- schot beschikbaar van een half mil* Jïoen pikol. d© opbrengst waarvan der Atjehsehe bevolking tot een bedrag van eenige millioenen guldens zou ten goede komen. De rijkdom van Atjeh is dus in de toekomst gelegen in zijn lijst produc tie en hoe gn-ntcr deze wordt, hoe meer ..volmaak;' rijkdom «al zijn. DE RÜBBERCULTUUE. Wij ont vingen een uitvoerig stuk aangaande liet doel en de werkzaamheden van de propa- ganda-afrleeliing der internationals ver eeniging voor de rubberèuituur in Ned. Indië. Dnaraan ontleenen wij dat de vol gende heeren werden aangezocht en be reid bevonden in liet Prooaganda-Camild zitting te nemen: J. S. C. Kasieleyn, voor zitter, Prof. Dr. G. van Person Jr. en Dr. A. van Kossem, respectievelijk Adviseur .en Directeur van don Rijksvoorlichtings dienst; II. Kelner, Ir. M. Sanders en S Vorstehnan. lij, J. G. Fol werd tot secre taris dor Propaganda afdeeling benoemd. Het doel der propaganda is vermeerde ring van het rubber verbruik. „Gebruik meer Rubber" moet de leus zijn, aldus het communiqué verder. Een der J*oofd- wegen, die tot dit doe! leiden, is wel bet meer bekend maken van nieuwe toepas singen van rubber: Zoo is bijvoorbeeld het gobruik van rubberhoudend papier, dat verkregen wordt door tijdens de fa bricage nan de papiermassa Intex toe :a voegen en waardoor do mechanische eigen schappen van liet papier in .versoliillende opzichten worden verbeterd, hier te lande nog weinig bekend. Hetzelfde kan gezegd worden van het gebruik van een speciaal op de plantage bereide crêpe als zco'.ma teriaal, ui het bijzonder voor sponsehoei- sc-1. welk schoeisel :u het buitenland reeds veel opgang gemuak: heeft. Bohalve het oaider de aandacht van be langhebbenden brengen van nieuwe ge bruiksmogelijkheden van rubber ligt het op den weg der Propaganda-afdeeling uit vinders aan ie moedigen niet nieuwe denkbeeldea op dit gebied voor den dag ;e komen. Hoewel daarbij aan een exploi tatie dezer uitvind ingen door de Bropa- gandi-afdeeüng zelve, ijoar zijn geen com mercieel e instelling is, niet gedacht kan 1 worden, zullen uitvinders toch sleuds 'den meest mogelijken steun ontvangen. Bevat een uitvinding ©eu bruikbare kiem, dan zal de Propagonda-Afdeeling gaarne po gingen in liet werk stellen om die kiem tot ontwikkeling te brengen en daardoor de uitvinding tot zijn recht te doen Vooropgesteld wordt daarbij, dal de uit vinder steeds in hel onaangetast bezit van zijn rechten blijft. Ook door het ver- leenen van verschillende faciliteiten aan rubber fabrikanten kunnen deze ua ge moed igd worden de fabricage van nieuwe artikelen op te nemen. In het bijzonder op het gebied van nieuwe toepassingen van rubber kan nader teehnisch-weienschappelSjk onderzoek nood zakelijk zijn- In dit verband 15 het van de grootste beieekeuis, dat de Advisujir ca Directeur van den Rijksvoorlichtings dienst te Delft in het Propaganda Comité hebben willen zitting aemen en hun groot© ervaring en kennis, beuevens het uitne mend ingerichte rubberlaboratorium ia dienst van de goede zaak hebben willen stellen. Ook met de andere takken van. den Rijksvoorlichtingsdienst- zal contact worden gezocht. Door het bijeenbrengen van monstercol lecties, welke op -.c-ntoonsUJlïagca, Jaar beurzen ca op andere daartoe geschikte plaatsen worden uitgestald, lioop'. de Pro paganda-Afdeeling verder aan haar doel ie beantwoorden. In het algemeen genomen beoogt de Propaganda-Afdeeling het bijeenbrengen van alle gegevens op hel gebied van het gebruik vun rubber en het doorgeven vim die gegeveus aan het juiste adres. Ten slofte wórdt verzocht dat door ieder die bii het werk der Propaganda-Afdee- ling belaag meent te hebben, daarvan blijk sal geven - door inzending van volledig adres, beroep e.o. korte aandui ding van hef artikel, waarvoor men zich in het bijzonder interesseert, aan het vol gende adres: Propagaada-Afdeeling der Internationale Vereeniging voor de Rub ber-Cultuur in Nedcrlandsch-lndiö, Noord» einde 39, den Haag. PROEVEN MET RESIDU BIJ DE S.S. lu heb begin van 1922, aldus meldt het. Alg. lud. Dagblad, werden door de S.S. gedurende eenige maan den proeven genomen met het stolcen.' van residu in een zware berglijnloco- motief. j liet doel was na te gaan, wel ka' voordooien stookolie als locomotief-1 brandsioi zoowel ju een technisch cla in een economisch opzicht zou bieden boven steenkolen. Deze proeven zijn ongeveer een maand geleden op een weinig radter schaal hervat met twee van de groote berglijn-locomotieven, welke men tusschen Poerwakarfca en Padalarang, de 50 K.M. lang© berg- lijn,' welke ligt ineen doorgaande hel ling van 15 per mille, leun zién rijden. Een olie-slook-installatie voor een locomotief is zeer eenvoud igg en wei nig kostbaar. Elke kolenstokende ma chine k3n er zonder groote wijzigin-' gen van worden voorzien. De proefinstallaties zijn geleverd door de Baldwin-Locoraotive-Works. De resultaten tot nu toe er mea be haald zijn gunstig. De economische voordeèlen zijn be langrijk, doch geheel afhankelijk van den marktprijs der stookolie tegen over die der steenkolen. Do technisch© voordeelen worden thans op een lang© periode nagegaan. Zeker is, dat cok de reizigers van de bijzondere eigen schappen der „liquidfuel" zulien pro fiteered Er kan vrijwel rookeloos gestookt' worden, zoodat door den locomotief- schoorsteen geen vonken en vuil, dab heb reizen per trein in ludië verrei van aangenaam maakt, worden uitge worpen. Het inlandsch personeel past zich snel aan deze voor hen nieuwe stook- techniek aan. Wordt voor het kolenstoken van de. stokers een groote lichamelijke in spanning gevraagd in den tijd van anderhalf uur worden vaak meer dan 3500 K.G. kolen verwerkt andera is het bij het residustoken. Deze brandstof wordt automatisch van den tender 'aangevoerd; slechts de regeling van den aanvoer en ver branding eïscht groote oplettendheid, een eigenschap, welk© de inlandscha stoker stellig bezit.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 7