Rubriek van den Arbeid. tteratle. en ten slotte de instelling van een Melk-Adviescommissie, bij liet Ministerie van Volksgezondheid ten einde de vermoedelijke uitwerking van maatregelen en besluiten betreffende 'den verkoop van melk op de prijzen en de distributie te onderzoeken, vóór dat deze in werking treden. HOUTDIEFSTALLEN. Omtrent de meubel- en houtdiefstal len bij de meubelfabriek van B., in de 3e v. d- Ruimstraat te 's-Gravenhage, wordt nader nog medegedeeld, dat de diefstallen voor leden van personeel reeds 1 1/2 a 2 jaar geleden begonnen zijn. Eerst met enkele plankjes, maar later, toen de werklieden merkten, dat de oontróle zeer onvoldoende was werden heele voorraden onbewerkt hout de pooit uitgedragen. Het meer end eel der meubelen, dat ver vaardigd werd" uit dit hout, bleef in de gezinnen van de werklieden en kon dan ook in besla? genomen worden. Ernstige vormen nam de zaak aan, toen begonnen werd, meubelen, ver vaardigd van dat gestolen hout, aan derden te verkoopen. Een zekere S., uit de Carthesiusstraat, werd bereid gevonden deze meubelen over te ne men. De politie .deed daar een huis zoeking en nam tal van meubelen bij hem in beslag. Volgens het oordeel van de politie zou S. zeer goed geweten heb ben. hoe de werklieden aan die meu belen kwamen. Hii werd dan ook in ibewaring gesteld. De politie veronder stelt dat er geen aanhoudingen meer zullen geschieden. Drie der verdach ten ziin, in het huis van bewaring in gesloten. eenige anderen werden na het verhoor losgelaten en konden hun Werk aan de fabriek weer voortzetten. ,WEER DE CHAOS IN HET BOUW BEDRIJF TE AMSTERDAM? Onder het opschrift„Moet weer de chaos in ons bedrijf worden ge bracht?" heeft „Concordia Internos", afdeeling Amsterdam van den Alge- xneenen Nederlandecheh Bouwarbei- 'dorsboud. een circulaire verspreid on der de bouwvakarbeiders te Amster dam, waarin o.a. wordt gezegd, dat de syndicalistische organisaties weer roeriger beginnen te worden, dan ze in langen tijd zijn geweest. De circulaire noemt dan een voor beeld van arbeiders, die tot staking worden geprest. Het Hbld. citeert „Het jongste staaltje daarvan blijkt ■uit hetgeen zich verleden week Woensdag aan een woningbouwblok bij den metselaarspatroon v. d. Braak, aan de Kostverlorenkade afspeelde. „Op bedoelde Woensdag kwamen de heeren Strieker en Kalshoven eens inspecteeren hoe heter met .de"hand having der tarieven, door de syndi calistische organisaties eenzijdig vast gesteld. voorstond. „Na deze inspectie verklaarden bei- ide gesalarieerde bestuurders dat het niet in o-rde was. waarop zij het .personeel aankondigden dat den vol genden dag, 's morgens zeven uur, een onderhoud met den patroon zou plaats vindeE. „Wat bleek echter uit een door Concordia Inter 'Nos" flater inge steld onderzoek, „Hit, dat op bedoeld werk een ge middeld loon van r 1.50 per uur werd verdiend en dat niemand der daar werkzame arbeiders, óók de syndiöa- lisiisoh reorganise erden niet. dit loon onvoldoende achten voor het te ver richten werk „Den volgenden dag. Donderdag, werd een en ander door de mensehen aan een ander tweetal syndicalistische bestuurders, welke voor de conferen tie met de patroons kwamen opdagen, medegedeeld. „Toert was spoedig een ander argu ment gevonden, nl. dat de arbeiders zich zouden moeten afbeulen om aan dit geid te komen. „Dit werd door de mensohen zelf Op de meest pertinente wijze ontkend. „Daarop werd als nieuw argument, voor het toch maa.r kunnen voeren van actie, naar voren gebracht, dat er te weinig volk werkte. Ook deze viie- ger gins niet op, daar aangetoond kon worden, dat er geen metseflaar meer bij kon en de patroon zioh bereid had verklaard tot het zoo noodig aam.-- men van opperlieden, hetwelk even wel niet noodig bleek. „Met de bedreiging tegen de ar beiders, dat zij 's middags wel mei een ploeg volk zouden terug komen om het werk plat te leggen, trokken de syndicalistische bestuurders af. „De heeren hebben hun bedreiging uitgevoerd. Denzelfden dag arriveer den zii opnieuw op het, werk, verge zeld van L-en grcot aantal werkloozen en sommeerden zij de arbeiders tot neerleggen van den arbeid. Deze wei gerden aanvankelijk aan. deze somma- tip tevolidoen, doch eindelijk gelukte het. de daar werkzame syndicalistisch georganiseerde arbeiders, in hoofd zaak opperlieden, welke gelast werden in naam van de organisatie met wer ken op te houden, het werk te doen verlaten. „Gevolg was dat al spoedig door materiaalgebrek de anderen niet ver der konden met werk en er dus nu 29 man op straat staan tegen hun wil; allen menschen die een flink week geld konden verdienen,doch die alleen omdat de syndicalisten behoefte aan •„actie" hebben, nu zonder verdienste zijn." De circulaire zegt verder, dat dit optreden niet fel genoeg kan worden afgekeurd. De heer Collii, aldus het stuk. iuterpelleert in den Raad over kunstmatige werkloosheid in de bouw vakken. Maar intusschen kweeken de syndicalisten self die werkloosheid aan. Als de Regeering geen cent meer wil geven, dan hoog. hoog noodig is om den woningbouw te Amsterdam even. od gang te honden, komt dit, om dat door het terroristisch optreden van de syndicalisten het vertrouwen in Amsterdam wordt geschokt. Zij ma ken dat de werkenden steeds meer fi- nancieele schade hebbeu te boeken. De circulaire wekt tenslotte de ar beiders op zich niet van de wijs te la ten brengen en rustig door te werken. DE HAAGSCHE INBREKERS BENDE. Het aantal inbraken en insluipin gen. -waarvan de bende van „Piet" beticht wordt, is thans tot 35 geslegen. De commissaris te Scheveniugen, die het onderzoek leidt, veronderstelt, dat thans het maximum wel ongeveer be reikt zal zijn. Bij een hernieuwde huiszoeking bii den verdachte M., is Dinsdagmorgen nog een aanmerkelij ke voorraad Delftsch porselein in be slag genomen, mede van inbraken af komstig. De vrouw die Maandag aan gehouden werd, verdacht van mede plichtigheid, is weer op vrije voeten gesteld, omdat bewezen kon worden, dat'de goederen die zij in den laatsten tijd vervoerde, werkelijk baar eigen dom waren. ONGELUK BIJ HET VOET BALLEN. Bij de te Alkmaar gehouden beker wedstrijden tusschen „Alcmaria Vic- tirx" en„ V. S. V." \elsen, had een ernstig ongeluk plaats. Een dm- Alc- mariaspelers Constanie kreeg van een der tegenstanders bii 't wegwerken van den bal zoo'n schop tegen zijn onder been, dat dit door midden brak. De ter plaatse aanwezige dokter Van Dam heeft het been direct gezet, waarna overbrenging naar het St.-Élizabeth- gestic-ht plaats vond. KRANKZINNIGE ONTSNAPT. Sinds Zaterdag wordt uit het krank zinnigeneesticlit „Endegeest" ver mist A. v. As, verpleegde in dit ge sticht. die blootshoofd en,in ge stichtski eeren aan de bewaking is we ten te ontsnappen. EEN SCHADEPOST. De Gemeenteraad van Weerselo heeft besloten tot het aangaan eener leening van f 37.431 h 6 pet., welk be drag moet dienen om den beer A. M. Ledeboer te Enschedé diens aan slag in den hoofdeliiken omslag te rug te betalen, daar Ged. Staten dezen hebben vernietigd. VAN EEN LADDER GEVALLEN. Maandag ontdekte men een begin van brand in het peroeel Loosduin- sóheweg 619 te Den Haag. Het brandje zelf had niet veefl te beteeke- nen. Het was spoedig met een paar emmers water gebluscht. Maar de agent van V. is er bii van een ladder gevallen, waardoor hij zicli ernstig aan stuitbeen en rug verwondde. Hij wilde, op een ladder staande, een raam op de eerste verdieping opsxieu. Een ijzer waaraan hij zich vasthield schoot los. waardoor hii achterover sloeg. Per auto van den Geneeskun digen Dienst is hij naar het zieken huis gebracht. HET NED, HISTORISCH INSTI TUUT TE ROME. Naar De Tijd verneemt, zal Mgr. dr. Hensen directeur van het Nederlandsch Historisch Instituut te Rome, met 31 December 1923 als zoodanig ontslag nemen. Mgr. Hensen, die de zomerva- cantie, gelijk gewoonlijk, ook dit jaar ia het vaderland zal doorbrengen, zal niet onmiddellijk in Januari 1924 terug- keeren, maar verschillende voor de ge schiedenis voorname boekerijen en ar chieven bezoeken in sommige steden van Italië. Als waarschijnlijke opvolger van Mgr. dr. Hensen wordt genoemd dr. G. Hoogew'erff, thans secretaris van het Nederlandsch Historisch Instituut te Rome. Van hst politieke tour- nooiveld, TWEEDE KAMER. 12 Juni, De collcgegoiden. Hot beheer van Suriname, Aan. de verhoog'ing der collegegelden onzer hoogeschplcn valt nu wel niet meer te ontkomen. Het desbetreffende ontwerp wacht nog wel op de goedkeu ring der Kamer bij eindstemming waarvoor de dag van Donderdag a.s. is vastgesteld en' op de hoogcre sanc tie van Senaat en Kroon, maar na de beslissing, heden gevallen over een amendementBoon, om althans .voor hen, die reecis hun studiën aan eenige 'boogeschool hadden aangevangen, de verhooging niet van kracht te doen zijn. een beslissing, die een verwerping met 49 tegen 29 stemmen beteekende, is het niet waarschijnlijk dat de rechtscho meerderheid der Kamer 's ministers voorstel zal afwijzen. De zooeven be doelde stemming waaraan een krach tig verwerpingsadvies van minister De Visser was voorafgegaan, was vrijwel een rechts-linksche, met dien verstande, dat mevr. Bronsveld vóór en mej. Van Dorp tegen het amendement stemde. Bij de eindstemming 2ullen echter nog wel enkele rechtschen tegen het ontwerp stemmen/ Het amendement-Rutgers om dispen satie te geven aan de Vrije Universiteit van de verhooging der collegegelden voor de Rijkshoogescholen en wel om dat de Amsterdamsche (gemeentelijke) universiteit buiten de regeling kan blijven, hetgeen een voor de V. U. be zwarende concurrentie zou kunnen be- teekenen, is door de Kamer zonder stemming aanvaard. Met een geduld, alsof we nog aan het begin van het parlementaire jaar, in plaats van vlak voor het zomerreces stonden, heeft de Kamer verder geluis terd naar al hetgeen er werd beweerd over of in verband met Suriname, dat het onderwerp vormde van een inter- pellatie-Marchant. En dan staan nog een andere interpellatfe-Marchant (in zake de leeraarssalarissen) en een inter- pellatie-Duys (over de invaliditeitswet en ziekteverzekering) op de agenda! Eerlijk gezegd heeft de interpellatie- Marchant me zeer teleurgesteld. Zij liep over de ambtelijke verhouding van den Gouverneur Van Heemstra tot den mi nister van Koloniën, welke verhouding nog al wat te wenschen moet overlaten, nadat de gouverneur zijn (meer in hel algemeen Surinaamsche) grieven open lijk had bekend gemaakt, in plaats vAn ze onder vier oogen met den minister te bespreken. De inter.pellant stak niet onder stoe len of banken, dat hij hot standpunt van den gouverneur juist achtte, doch liet opzettelijk na, een uitspraak der Kamer te vragen, aangezien hij wel begreep, dat dan de Gouverneur zou Jlen en de minister zou blijven zit ten, terwijl het hem er juist om te doen is, tenminste den gouverneur in diens ambt te bestendigen. Zoo bepaalde de heer Marcbant zich er toe, den minister te vragen hoe de ze dacht over de door den heer Van Heemstra begeerde autonomie, of, zoo men wil, meerdere begrootings- zelfstandigbeid en over de methode, waarop de gouverneur zijn desiderata heeft kenbaar gemaakt. Minister de Graaff antwoordde met bureaucratische onversaagdheid, dat wat de heer Van Heemstra had ge publiceerd niet de juiste methode was en dat de ambtelijke weg ook hier te prefereeren ware geweest- Toegevend, (wat de heer Marchant in twijfel meen de te moeten trekken) dat de gouver neur de aangewezen adviseur is kon de minister het niet verkroppen, dat hij een systeem had toegepast dat veel leek op directe actie, terwijl de minis ter toch de hand moest houden aan de bestaande bepalingen, zoolang geen ander stelsel zou zijn aangegeven en ineevoerd. Ziedaar de klove tusschen Den Haag en Paramaribo, die vooralsnog niet zij .hetook .maar gouvernementeel - te overbruggen schijnt. Bij de repliek gaf de heer IJzerman' in voor den minister minder dan voor den gouverneur wel willende termen te kennen, dat de minister toch voor zul ke West-Indische kreten niet Oost- Indisch doof zou kunnen blijven, al werd de minister hier gesteund door den heer Idenburg die volgens den heer IJzerman als „minister van Kolo niën in buiteng.ewonen dienst" is te beschouwen.... 't Is mogelijk, maar vooralsnog scheen de heer de Graaff zoo onbewo gen als een standbeeld. Als sprekers paraisseerden nog op het lijstje de heeren H. Colijn, Feber en Boon. Morgen zullen we vernemen hoe zü er over denken. INTIMUS- Letteren en Kunst EEN Vl-AAMSCH KAMER- TOONEEL EN KAMERORKEST. De Ploeg, van Antwerpen, schrijft: Eenige Vlaamsclte intellecbueelen willen het initiatief nemen tot het aanwenden van een der vele midde len, die het Vlaamsche cultuurpeil kunnen doen stijgen. Zij hebben ge sticht een Vlaamsch Kamerfcooneel, een Vlaamsch Kamerorkest. Dit laat ste wil klassiek en modern werk ten gehoore brengen. Wat het Karaertooneel betreft, dat z.ol zich uitsluitend bezig houden met tooneelstukken, van hooge letterkun dige waarde, doch minder geschikt voor ruime schouwburgzalen in wel ke de schakeering van woord en ge baar veelal niet tot hun recht komen. •De enaceneering zal geschieden vol gens de modernste, naar grooten een voud streveucle opvattingen. Werden reeds of worden ingestu deerd! Van twee dingen een, (Een deur moet open of dicht zijn) door A. de Musset; De vroolijke dood door N. Evreinov; Een Florentijnsch treur spel door O. Wilde; De Beer, Een Hu welijksaanzoek, door A. Tspechov; Lan seloet en de Sancleryn, Nu noch, (mid- deleeuwsche spelen); Een man der toekomst, door B. Shaw; De arme onder de trap, door H. Gheon. De opvoeringen hebben plaats in de bovenzaal El-Bardo, welke slechts 200 toeschouwers kan bevatten; de eerste op 22 Juni, de tweede op 20 .Tuli verder op nader te bepalen da tums eind September, October, No- cember en December-. UIT DE METAALINDUSTRIE, Do directie' der Deventer Uzergiete- .j en Machinefabriek v.ll. J. L. Ne ring BÖgel en Co. heeft aan haar per soneel de mededeeling gedaan, dat zij wegens de voortdurende malaise in haar bedrijf genoodzaakt is, voorloo- pig den Zaterdagochtend niet te la ten werken. „Wij hebben aldus meldt de ken nisgeving weken lang gehoopt, dat de gemeente Deventer, die een brug zou laten houwen voor een som van 70,000 deze.brug zou laten vervaar digen bij een der Nederlandsche fa brieken, die zich tegenover ons ver plicht luidden, in dat geval voor een zelfde bedrag aan gietwerk bij ons te plaatsen. Evenwel hebben noch de wet houders van Publieke Werken en van Sociale Aangelegenheden, noch de di recteur van de gemeentewerken, daar toe kunnen besluiten, daar de Neder landsche fabrieken circa 6000 hoo- ger hadden aangeboden dan de firma W. II. Mtiller Co. Thans, nu deze brug bij deze firma besteld is en hier- door circa 35.000 aan loon voor onze arbeiders voor ons, verloren zijn ge gaan, zien wij ons helaas genoodzaakt de werkweek te moeten inkorten en ons personeel thans en waarschijnlijk ook in de naaste toekomst te moeten inkrimpen". In verband met deze aangelegenheid heeft de heer A.. Eekhuis, lid van den gemeenteraad, den burgemeester ver zocht hem in de gelegenheid te stellen over deze zaak eenige vragen te doen, n.l. of B. en W. werkelijk werkgele genheid hebben tegengehouden; voorts of het B. en W. bekend is, op welke wijze de firma Nering BÖgel zich in de aanbesteding der brug heeft ge- gd en ten derde wal B. en W. bekend is van het feit, dat door de fir ma Nering Bögcl hulp van de regee- ing in deze is ingeroepen. De Telegraaf, aan welk blad wij de ze mededeelingen ontleenen, ver- neemt nader nog, dat reeds een tien- a twaalftal arbeiders der fabriek ont slag is aangózegd. Rechtszaken OVERTREDING VAN DE VER- ORDENINC OP DE WINKEL SLUITING. De zesde kanier der rechtbank te Amsterdam heeft den opticien M. G. aldaar ontslagen van rechtsvervol ging terzake van de hem ten laste ge legde overtreding van de verordening op de winkelsluiting. Beklaagde v/as door de politie bekeurd, omdat hij op 20 October 's avonds bij tienen aan iemand een lorgnet verkocht. De kan tonrechter had hem een geldboete op gelegd. De zesde kamer achtte bet feit niet strafbaar, omdat de kooper zon der lorgnet niet kon zien en zonder lorgnet zoo niet in gevaarlijken, dan toch in hulpbehoevenden toestand vei' keerde. Van hier en daar. HET ZAANDAMSCHE AMBTE NAREN. EN WERKLIEDEN REGLEMENT. Op het ontwerp werklieden- en amb tenaren reglement te Zaandam hebben de wethouder .Brinkman (V.D.) en de raadsleden Fermoe (Middenst,), Kroo- nen berg, Kruyver en Mosij A.-R., en Thieu (R.K.) schriftelijk eenige amen dementen ingediend. Uit een bespre king, die Het Volk er aan wijdt, ont leenen wij het volgende: In het ontwerp is in art-. 25 als vrije dag, die genoten wordt mot behoud van wedde, naast den Nieuwjaarsdag en de algemeen erkende christelijke feestdagen, ook de 1 Meidag opgeno- De voorstellers willen dezen laatsten dag schrappen. Verder bec het voorstel van B. en W. het v- op 18 werkdagen. Dit voorstel ..-".'dl- zoo geamendeerd, dat het verlof zal worden toegekend naar verhouding van het loon en ten hoogste bedragende 18 dagen en ten minste 9, een en ander nader te be palen bij afzonderlijk reglement. De bepalingen, dat door B. en W. buitengewoon, verlof wordt verleend, met behoud van wedde, voor bond- raadsvergaderingen eener vakvereeni- ging voor ten hoogste vier maal per jaar één dag en voor conferenties van leden van het georganiseerd overleg met liun hoofdbesturen gedurende ten op de oranje band G/azen buisje 75 cents. Popierroi 60 cents,- (zco spoedig moge/yb te geüruikenX hoogste 4 dagen per jaar en per 0 nisatie, willen de voorstellers ge sel 1 rapt zien. Ditzelfde is het geval voor het bijwo nen van hoofdbestuursvergaderipgen van een vakbond, door leden van het hoofdbestuur. Voor de waarneming van het lid maatschap van eenig publiek-rechte- lijk lichaam en voor het bijwonen van congressen van vakvereenigingen als afgevaardigde of als hoofdbestuurder en bondsraadslid stellen B. en W. voor buitengewoon verlof te verleenen met behöud van wedde. Hierop zijn amendementen inge diend, waarin wordt bepaald, dat B. en W. in deze gevallen verlof kunnen verleenen met inhouding van wedde. A.rt. 30 bepaalt o.m., dat aan den ambtenaar, die voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen moet nomen, uitgezonderd wanneer dit een gevolg is van een vrijwillige verbintenis, ge durende den daarvoor vastgesteiden tijd (waaronder niet is begrepen eenige straftijd) buitengewoon verlof wordt verleend met behoud van wCdde. In bepaalde omstandigheden, ter beoordeeling van li. en W., kunnen deze de wedde ook doorbetalen aan hen, die voor straf moeten opkomen of nablijven. Dezen laatsten zin willen de voorstel lers der amendementen doen verval len. Op het voorgezet congres werden de stellingen van den heer R. Slenhuis aangaande de socialisatie der bedrij ven aanvaard- In het Hoofdbestuur werden de voor zitter en de secretaris herkozen; ook de redacteur vau het orgaan v herkozfen. Als niet-bezoldigde hoofdbe stuurders werden gekozen J. v. Berg, J. Cusiel, W. Roos en G. Uitjens. Hierna hield de bondsvoorzitter A. W. Jensch een inleiding over de reso lutie inzake het anti-nulitarisme waar in het congres als zijn meening uit spreekt, dat de vakbeweging naast haat daigolijkschen strijd voor de ver betering der arbeidsvoorwaarden den strijd tegen het militarisme in alle vormen, waarin dit zioh vertoont, moet Voortzetten, waarbij het congres zich stelt op het standpunt van: geen man en geen cent voor het militaris me. Het congres draagt het bestuur van het N. V. V. op een krachtige agitatie te voeren tegen het militaris me en voor de ontwapening. De resolutie werd onder applaus met algemeens stemmen aangenomen. WERKVERSCHAFFING VOOR SIGARENMAKERS. Naar de Tel. meldt, is te Amsterdam voor de werklooze sigarenmakers thans een werkverschaffingsregeling gereed gekomen. Reeds is de beschikking ge kregen over een gebouw, waar 180 man aan den arbeid zullen kur gaan. Omtrent de arbeidsvoorwaarden is tusschen de betrokken partijen over eenstemming bereikt, terwijl een groote sigarenfabricage-firma te dezer stode het, beheer over het steunbedrijf zal voeren. De datum van begin der werkzaamheden wordt binnenkort vastgesteld. De bedoeling is een beter merk sigaren te gaan maken dan vanlcelijk met. de „Senoritas" het plan was, er' zal geen handwerk, doch blok werk vervaardigd worden. Uit de Pers. DE EENHEID IN HET N. A. S. Naar aanleiding van den referendum uitslag en het compromisvoorstel inza ke de bij de K. V. I. te Moscou, be richt „De Arbeid" orgaan van deze vakcentrale - een artikel. Wij ontlee nen daaraan deze gedeelten: Aansluiting van bet N.A.-S. bij de R.V.I, beteekent in feite, dat zich slechts tien duizend leden aansluiten bij Moscou, terwijl cle andere tien dui zend clan naar Berlijn gaan. Hiervan is de referendum-meerder heid blijkbaar ook volkomen over tuigd, en nadat de uitslag der stem ming bekend was, is men dan ook, in- stede' van de referendumbeslissing con sequent uit te voeren, met een concreet compromis-voorste] gekomen, hetgeen in de allereerste en voornaamste plaats beteekent, dat het N.A.-S. niet naar Moscou gaat. En vorder: 1NCÉZ0NDEN MEDEDEEHNCEfi co Ots. per regel. In hel algemeen willen wij wel zeg gen, dat, als het compromis niet tot gevolg heeft, dat er volkomen rust in het N.A.-S. komt en er in het N.A.-S. slechts in één richting en naar één principeele opvatting vau de taak en het karakter 'der vakbeweging ge werkt wordt, overeenkomstig de be ginselverklaring vn.11 het N.A.-S., wij het compromis nog veel gevaarlijker achten voor onze centrale dan aan» uiting bij Moscou. Wij stellen ons voorts op het stand» punt, dat de beginselverklaring van het N.A.-S. door ieder lid van het N.A.-S. van az onderschreven moet worden. Als dat niet uitdrukkelijk wordt gehandhaafd, beteekent dat da afbraak van het N.A.-S. Wij aanvaar den de beginselverklaring, wij willen' niet meer maar ook niet minder dar. anderen. Alleen wanneer allen verklaren eerlijk en oprecht, overeenkomstig die verklaring bereid te zijn te doen, dan heeft een „compromis" waarde en be- teekenis en kan het tot stand komen- ls" men daartoe om een of andere reden niet bereid, dan verklaren wij van oordeel te zijn, dat het „compro mis" nog erger funeste gevolgen voor het N.A.-S. zal hebben, dan dc jaren van strijd die achter ons liggen. Dit mag dan niet alleen gelden, voof het N.A.-S. in zijn algemeenheid* maar natuurlijk ook voor de aangeslo ten federaties, ieder voor zich in eigen kring. Ten slotte: Op dit moment in-de geschiedenis van.' het N. A. S. moet men elkaar precies zeg gen waarop het staat, ontdaan van alle franje en ijle woordenklinkklank. Of men 2' met een heenvijzen naar oorlogsgevaar, fascisme, do reactie in het algemeen, de noodzakelijkheid bepleit van eenheid, daar koopen we niets voor,als we met elkaar niet volkomen eens zijn over het platvorm waarop onze priincipieele cn organisato rische actie zich ontwikkelen en gevoerd worden zal. Varia. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van de Ge neeskunst hééft in een adres aan den mi nister van arbeid, handel en nijverheid ér op aangedrongen, dut allen, die bij de wet verplicht verzekerd Zijn voor een uifc- keering in geld wegens derving Van loon tengevolge van ziekte, Verplicht worden' zich en hun gezin 'in ziekenfondsen te verzekeren. Op 17 en 18 Juni a.s. vergadert te Am sterdam de Generale Raad der Internatio nale Federatie van "Transportarbeiders, om een beslissing te nonicn inzake da plannen voor gemeenschappelijke actie, welke onlangs te Berlijn tusschen verte, genwoordigers der I. T. F. en der Russi sche Vakbonden besproken werden. - Van de zijde der werknemers schrijft' men aan de Maasbode: Uit goede bron vernemen wij, dat eeii ernstig conflict dreigt bij de Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven. Reeda géruïmen Lijd is door de organisaties ge tracht een vreedzame oplossing te vinden, wat tot heden j.oe niet mocht gelukken. Deze week zak zeer waarschijnlijk de be slissing vallen. Het betref! een loongcschil De afdeeling 's-Gravenhage van-den National en Bond' van Handels- en Kan toorbedienden .Merourins heeft besloten zicli met 31 December 1923 af te scheiden van den Neutralen Bestuur dersbonu aldaar. Door tusschenkomst van het Drentseli Emigratie Comité is Maandag de eerste groep arbeiders uit verschillende plaat- sen van Drente naar Noord-Frankrijk ver trokken om daar als paardenkneohts en melkers werkzaam te zijn. yan gekomen. Maar u ziet er ook niet erg sterk uit, als ik het zoo zeggen mag. U zult ook wel niet veel uit kun nen voeren". „O, maar ik ben veel sterker, dan ik er uit zie", zei Enid dapper. Het was heet in het kleine voorka mertje en de herinneringen die de hee- Je omgeving bij haar opwekten, waren zoo pijnlijk, dat de moed haar een 'Dogenblik ontzonk en dat zij' niet wist. hoe dit leed te dragen; maar juf frouw Chaplin's gebabbel en. haar practische en goedmoedig© hulp wa ren een goede afleiding. En toen Enid na de thee de trap opging en de ka mers betrad, waar zo vroeger zoo ge lukkig was geweest, kon ze bijna v/eer vroolijk zijn. Hier had ze rust en vre de en kon ze dxoomen over vroeger da gen, weer de verwachtingen en zorgen en die uren van heerlijk samenzijn, die nu voor altijd voor haar verdwenen svaren. HOOFDSTUK XV. Mr. Pleycjgll was aangenaam ver rast door den brief van Lady Ellen Crooper. Hij zei er niets van op het kantoor, maar nam de eerste de beste gelegenheid waar om Lady Ellen te bezoeken, en binnen een half uur had hij de antipatliie tegen deze jonge; vrouw heelemaal overwonnen. Hij was langzaam en erg zakelijk maar hij boe zemde Lady Ellen een gevoel van ver trouwen in, dat zij voelde nooit te hebben ondervonden voor Tenderten. Zij had zich al voorbereid op de meest drastische maatregelen, maar tot haar groote verbazing had Mr. Pleydell een veel kalmer opvatting van de zaak. Hij keurde natuurlijk een bekrimping op haar uitgaven goed maar hij zei haar, das hij geen en kele reden zag, waarom zo zich nu heelemaal als financieel afhankelijke vrouw moest gaan beschouwen. Hij dacht, dat het met een beetje passen en meten, heel goed mogelijk zou zijn, dat ze in haar eigen omgeving bleef, waar ze zoo gehecht aan was ge raakt; maar om te beginnen stelde hij Lady Ellen voor, dat ze haar huis minstens twee maanden zou sluiten en twe© van haar dienstboden ontslaan. „U moet maar weggaan", zei Mr. Pleydell. „Waarom gaat u niet bij de hertogin van Wiltshire logeeren?" „Ja, dat zal ik doen", zei Lady Crooper. Zij was net als een kind, dat weet dat het moet gehoorzamen. „Ik verveel me hier ook zoo. Ik voel me, alsof ik eens een heelen tijd een. rustier leventje moet lijden en niet uit gaan". Mr. Pleydell glimlachte, „En nu moeten we uw beleggingen eens bespreken. Lady Ellen", zei hij. „Dan zullen we ons eerst eens bezig houden met die huizen in Fulham, waarop uw echtgenoot zoo'n groote hypotheek heeft genomen. Die wonin gen zijn gedurende de laatste twee, drie jaar voortdurend in waarde ge stegen. Als die huizen nu verkocht worden, kunt u de hypotheek aflossen en dan. houdt u nog een aardig som metje over". Lady Ellen voelde zich heelemaal opgelucht en opgewekt, toen Mr. Pley dell weg was. Zij voelde zioh verlost uit een soort gevangenschap. Het ge drag van Tenderten den laatsten keer dat hij bij haar geweest was, had een heel onaangenamen indruk bij haar nagelaten. Zij wenschte hem niet meer te zien en ze moest bekennen, dat ze wel wat overhaast gehandeld hnd, toen ze hem in haar vriendenkring had toegelaten. Toen ging ze zitten en schreef een brief aan haar nicht; de hertogin van Wiltshire, waarbij ze zichzelf voor onbepaalden tijd als gast aankondig de. De hertogin en haar familie waren juist op dat oogenblik in Schotland en Lady Ellen wist, dat er ruimschoots plaats voor haar zou zijn in het oude kasteel, dat al eeuwen lang in het be zit van do Wiltshire's was geweest. Zij. kreeg telegraphisch antwoord en maakte direct plannen om te vcr- 1 trekken. Het was echter zoo langza merhand September geworden voor zij orde op al haar zaken gesteld had. Op raad van Mr. Pleydell ontsloeg ze twee van haar bedienden en liet de andere twee in haar huis achter. „Hè", zei Lady Ellen, „geen week boekjes voor een paar maanden. Wat heerlijk!" Bij iedere post had ze uitgekeken naar een brief van Kolonel Dawney, maar zij .hoorde niets. Maar juist, op den morgen van den dag, dat ze naar Schotland zou vertrekken, verscheen hij plotseling in haar onttakelden sa lon. „Ilc ga vanavond weg", zei Lady Ellen. „Ik weet niet zeer, of ik hier ooit, weer terug zal komen". „Dat klinkt al heel somber", ant woordde hij, terwij) hij haar kleine handje in de zijne nam en hartelijk drukte. „Wil je vandaag dan tenmin ste nog niet ergens met mij gaan lun chen?" Zij klapte als een kind in de han den. „O, wat heerlijk. Ik zat er net aan te denken, wat, ik moest eten. Miin keukenmeisje is er niet meer en ik kan geen gekookte eieren meer zien!" „Kom dan maar mee. Buiten staat een taxi". Zij holde naar boven,: zetlo haar mooisten hoed op en was het volgende oogoublik alsveer beneden. „Geen van mijn kennissen is toch zoo aardig als jij", zei ze en hij lachte „En in je laatsten brief vond je me toch buitengewoon vervelend, tenmin ste, dat begreep ik er uit". „Och, dat was waarschijnlijk mijn stemming, toen ik je schreef. „Zijn we somen, Adrian?" Hij knikte. „Ja, ik ken een klein, ouderwetsch restaurant, waar je heel lekker eet en waar we rustig kunnen praten. Ik wil de je vragen, iets voor mij te doen". „Heusch?" zei Lady Ellen gretig. Wat" ben ik daar blij om! Ik wil al tijd dingen voor anderen doen, maar ik ben zoo dom," Lady Ellen verklaarde, dat deze lunch het heerlijkste was, wat ze ooit had bijgewoond. Onder de koffie, haalde Adrian zijn cigarettenkoker voor den dag en pre senteerde haar ook. „Neen. ik rook niet meer. Ik gaf er niets om, maar ilc deed het, omdat haast al mijn kennissen het deden, maar Poppv beeft liever niet, dat ilc het doe en jij ook niet". „Ja," zei hij kalm. „En nu Adrian", zei Lady Ellen, „Wat, wil je nu, dat ik voor jo zal doen?" „Ik wil, dat je een andere vrouw helpt". Plotseling.nam Lady Ellen's gezicht een andere uitdrukking aan. ;,0, een andere vrouw", zei ze en voegde er toen terloops aan toe: „Vind je het'niet warm? We kun nen na al dien zonneschijn heusch niet zeggen, dat we in Engeland nooit zo mer hebben"; „Ja", zei Kolonel Dawney, „een an dere vrouw iemand van wie ik zeker ben, dat ze zoowel sympathie als hulp dringend noodig heeft". „Keu ik haar?" Hij schudde het hoofd. „Neen, maar je hebt haar wel ge» zien". „Nu begrijp ik het", zei Lady El len. „Je bedoelt dat mooie blonde meisje, dat bij je theedronk dien mid dag, dat ik zoo plotseling aan kwam zetten", „Ja, die bedoel ik". „Vertel me eens iets over haar* Adrian?" Kolonel Dawney antwoordde haar niet onmiddellijk en zei toen: „Ilc weet eigenlijk niets, maar ver moed heel veel". „Ben jo zulke goede vrienden met' haar", „Neen, ilc wilde wel haar vriend zijn, maar daartoe laat ze me nooit iii de gelegenheid". (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6