40e Jaargang No. 12266. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 14 Juni 1923 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57Vs. Franco per post door Nederland f3.871/:. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.57franco per post f 0.65. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers; Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, V/ijkeroog, IJmuiaen, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Veisen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden DONDERDAG 14 JUNI. Schouwburg JanswegGezelschap Al aria Orska, 8 uur. CousuItatiebuiea.il T.B.C. Gedempte Outle Gracht: Ledenvergadering der ilaarl. Ver. Maatschappdlijke Zorg .voor Zieken, 8.30 uur nam. Voormalig Sociëteitsgebouw ,,Trou moet blyckeu": Tentoonstelling en de monstratie der "Werc.dklok. 11, 12, 2, 3. 4, 7. S en 9 uur. F. II. Smit, Groote Houtstraat G9, Itentconsteiüiig van werken van Mio- Jc-e en Heuff. Brongebouw: Ledenconcert H. O.V., 8 uur. Grooto Kerk, Groote Markt: Orgel concert door George Robert 7.30— £.30 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.30-5.30 en 'g avonds 8—11 uur: Concert. Cinema Pal. Foyer: Middag en Avondconcert 3.30—5.30 en 11 uur. Bioscoopvoorstellingen. Zand voort: Pavilion Riche Da-eliiks matinee en avondconcert. Concertezaal „Groot Badhuis Ge zellige propaganda-avond der Jeugd beweging van het Nederl. Roode Kruis 7.30 uur. Bloem ondaal: Hotel „Duin on Daal": Tentoonstelling werken van Haarlemsche Schilders. RaadhuisRaadsvergadering, 2 uur nam. Schoten: RaadhuisRaads vergadering 2 uur nam. VRIJDAG 15 JUNI F. II. Smit, Groote Houtstraat 69: tentoonstelling van werken van Mio- lee en Ileuff. Voormalig Sociëteitsgebouw „Trou moet blycken": Tentoonstelling en de monstra tie der Wereldklok 11, 12, 2, 3, 4, 7, 8 en 9 uur. Café Restaurant „Brinkmann", Groote Markt: „Aandeelhoudersver gadering der Al gem eon e Nationale Bouw- en Exploitatie Maatschappij, 5 uur. Cinema Palace Foyer: Middag- er Avondconcert 3.395.30 en S11 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: s 'middags 3.30—5.30 en 's avonds 811 uur: Concert. Cinema Palace, Groote Jloutstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Luxor-Th eater, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling. 8 uur. Scala-Theater. KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Zand voort: Pavilion Riche: Dagelijks matinéo en avondconcert. Bloemendaal. Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Haarlemsche scnilders. Bloemendrtalsche Bosch: Concert der H. 0. V. 7.309 uur. OM ONS HEEN No. 3196 Wonderlijke Beschouwingen. In de bestuursvergadering van den Nodcrlandschen Journalistenkring i3 een resolutie aangenomen, die wij rus tig zouden laten voorbijgaan, wanneer jons niet gebleken was, uat. cr onder 'pnze lezers zijn, die daar belang in stellen. Belang in zoover, dat een paar jos ods zeiden„ik heb een resolutie ynn den Journalistenkring gelezen over het verkoopen van dagbladen; :k heb er niet veel van begrepen, maar ik geloof dat de journalisten niet wil- .en, dat een dagblad zonder hun me- „tk .erking en goedvinden verkocht rwordt. Moe zit dat eigenlijk?" Wij schrijven niet veel over ons eigen bedrijf, je voelt dat als een ibeetje onbescheiden of ipedant, ik vweet het zelf zoo niet, maar in elk ge val: er komt niet van. „Nu evenwel •blijkt, dat er menschen zijn. die in dit besluit van het bestuur van den Jour nalistenkring belang stellen, is een beschouwing daarover misschien aan .Telen aangeuaam- De resolutie bestaat uit vijf deelen, Ze is dus in grooten stijl opgezet. Het eerste gedeelte luidt aldus „i. Heb uitgeven van een dag blad, hoezeer mede een conimer- cieelo onderneming, kan niet op een lijn worden gesteld met eenige andere ondernemingwaaraan het maken van geldelijke winst ten grondslag ligt'.'. Dit is duidelijk. De exploitatie van een dagblad is iets anders, dan een handel in graszoden of holsblokken zij heeft cl- alleen dit mee gemeen, dat zij op den duur zonder een redelijke bedrijfswinst niet bestaan kan. Ook tegen het tweede gedeeite kan geen bezwaar worden ingebracht. 2. Een dagblad is een ideeël en cultureel goed, dat al moge zijn karakter als niéuws-orgaan vaak en terecht de overhand hebben, beschouwd dient te worden als een middel voor de geestelijke, intcllectueele en sociale scholing van liet publiek. Dit zijn pas de inleidende opmerkin gen. De kern van het besluit vinden v. ij in het volgende 3. De verkoop van een dagblad eenvoudig als handelsobject, zon der dat men weet wie eigenlijk het blad koopt, wat er mee gebeuren zal, en in welke richting heb ver der zaj worden geleid, dient scherp te worden veroordeeld. Ik geloof, dat de menschen die mij om inlichting vroegen, juist over deze passage verwonderd zijn geweest wij kunnen hen in zoover gerust stellen, dat er in den laatsten tijd in Neder land twee dagbladen in andere han den zijn overgegaan, aan twee beken de dagbladuitgevers. De rest van den inhoud bi ij vo even rusten, totdat wij de volgende onderdeelen van de reso lutie hebben afgedrukt. 4. Elke verkoop, waarbij do jour nalisten, die de geestelijke en in- tolleotueele beteekonis van het dagblad hebben bepaald, hot slachtoffer dreigen te worden, is reeds uit dien hoofde immoreel. In elk_ geval dienen, voor de verze kering van het belang der betrok ken journalisten afdoende maatre gelen te worden getroffen. Men zal opmerken, dat hier do strekking van de resolutie al iets dui delijker wordt; misschien sluit de vijf- do en laatste, in het oog van onze lezers, daarbij niet logisch aan 5. Geijverd moet worden voor een zondanige regeling, waarbij, I indien van verkoop van een dag- blad sprake is. aan do betrokken journalisten, of de organisatie, waartoe zij behooren, recht van medozeggeiichap wordt gegeven. Deze regeling worde desnoods wettelijk vastgelegd". Artikel 4 zou den belangstellenden lezer licht op een dwaalspoor kunnen brengen. Hij zou zich de zaak kunnen denken als een groep journalisten, die op de eene of andere wijze bijeenko mende, hetzij vóórdat de uitgave van het dagblad begint of misschien ook wel later, bijvoorbeeld eens in de drie maanden of iedere maand, de geestelijke en intellectueele beteeke- nis van het dagblad „bepalen". Dit is min of meer onjuist, zacht ge zegd overdreven. I-Iet bestuur van den Journalistenkring vergeet daarbij ge heel de positie en de functie van den directeur. In verschillende dagbladen is de verhouding tusschen directie en hoofdredactie verschillend, bij poli tieke bladen is zij gewoonlijk het scherpst gescheiden, bij andere eou ■anten hangt zij dikwijls van de per- ionen af, bij verscheidene is de direc teur feitelijk, zoo al niet in naam, hoofdredacteur. Nergens is hij even wel de automaat, ik zou bijna zeggen nulliteit, die deze resolutie van hem maakt. Zelfs wanneer zijn positie op de meest bescheiden wijze wordt op gevat als van den man, die over de aanstelling van meer redacteuren of van tijdelijke of vaste medewerkers te beslissen heeft, omdat daarmee geld gemoeid is, zelfs dan is zijn aandeel in de „geestelijke en intohectueele be- teekenis" van het blad lang niet on beduidend. Elke verkoop, zoo lezen wij dus, •aarvan de journalisten (die er aan verbonden zijn) het slachtoffer drei gen te worden, is immoreel. Immoreel tegenover wie l Tegen- /er de journalisten? Dan kan de be doeling uileeen zijn in finaucieelen ziu. Met andere woorden de redac teuren moeten de zekerheid hebben, uat zij met over drie of zes maanden op straat zullen staan. Dat dit de be doeling as, zou afgeleid kunnen wor den uit dezen volzin: „in elk geval dienen voor de verzekering van het belang dor betrokken journalisten af doende maatregelen te worden ge troffen. Evenwe| is alinea 6 met deze ver onderstelling in strijdhet Kringbe- stuur verlangt daarin geen fonds, waaruit bijvoorbeeld een jaar of twee of zes jaar salaris kan worden be taald. maar medezeggenschap. Ik kom daarop teruglaat ons vooraf nagaan, of de bedoeling ook zou kunnen zijn, dat de verkoop van een dagblad im moreel kan zijn tegenover de geabon- neerden. Maar dit is ondenkbaar. Laat ons veronderstellen, dat een dagblad na verkoop geheel van richting veran derde, dan zou liet toch binnen een paar maanden al zijn abonnés, die het om zijn vorige richting namen en la zen, hebben verloren Een van de practischc bezwaren, die ik tegen de geheele resolutie zou wil len aanvoeren, is dan ook ditzij be schouwt den directeur als een nul en den lezer als een sukkel. De eenige partij in 't geding die meetelt, is de journalist Er moet dan geijverd worden voor een regeling, waarbij deze of zijn or ganisatie, recht van medezeggenschap krijgt. Wanneer? Natuurlijk vooraf. Dat wil dus zeggen: wanneer een dag bladonderneming er over denkt liaar dugblad te verkoopen, dan moeten daarover een aantal belanghebbenden worden gehoord. liet spreekt van zelf, dat zooiels uitlekt. Mogelijk wordt daardoor de heele verkoop of die aau ec-n bepaalden persoon, dien men op "t oog heeft, onmogelijk. Want voor een dagblad zijn niet zooveel koopers ais \oor een sinaasappel of een boe konkast. Worden daardoor de rechteu van de aandeelhouders niet verkort of tel len die niet mee? Ik hoop het beste, omdat er alleen maar medezeggen schap, niet_ do volkomen beslissing door het Kringbestuur wordt ver langd. Maar hoe stelt men zich die medezeggenschap voor? In de heide gevallen, hierboven genoemd, wensch- Len de aandeelhouders te verkoopen: in liet eene geval hadden zij al jaren bijgepast, in het andere scheen dat gevaar voor de deur te staan. Hadden nu de redacties (of de organisatie) moeten zeggen: „wij willen den ver koop niet?" liet wederwoord zou on middellijk geweest zijn: „wat wilt gij dan? De. zaak overnemen?" De redacties zouden daar natuurlijk geen geld voor gevonden hebben. Men neemt geen zaken over. die niet ren- deeren of achteruit gaan. Of zou liun antwoord geweest zijn: „wij verlangen, dat gij de onderne ming blijft voortzetten, ook als er op nieuw geld bij moet!" Ik denk niet. dat de aandeelhou ders daartoe bereid zouden zijn ge weest. Dit recht vnn medezeggenschap zou dus alleen geleid hebben tot veel vruchteloos gepraat, terwijl allicht het voor verkoop gunstige oogenblik zou zijn voorbijgegaan- De fout in de geheele resolutie van het Kringbestuut is derhalve, dat het niet staat op den bodem der werke lijkheid. Zoolang een dagbladonder neming behalve een ethische ook een practische zijde heeft, zullen noch de redacties, noch hun organisatie een verkoop, al dan niet door opheffing gevolgd, kunnen beletten de vraag of de redacties ook schuld kunnen heb ben aan de noodzakelijkheid tot op heffing, worde slechts even aange stipt. Hiervoor schijnt de overigens genegeerde directeur te moeten opko- De wensch tot wettelijke vastleg ging van de medezeggenschap zal dan ook wel niet vervuld worden. De Ke- gccring zal wel wijzer wezen. Maar de vereeniging „Civis liber" vindt in der journalisten verlangen zeker ko ren op haar molen. Aandeelhouders in dagbladondernemingen mogen niet meev als vrije burgers over hun bezit beschikken. Wat liet Kringbestuur wil is wel zoo radicaal mogelijk. Het eigendomsrecht wordt finaal afge schaft. Gelukkig alleen voor de dag bladen. De koopman in graszoden en holsblokken mag op den ouden voet voortgaan J. C- P. HOE STAAT T MET hel gebouw van den Kaar- lomsclieti Kogolbcnd? „Het is tot dusver met dit werk niet zoo voorspoedig gegaan, als we wel weiischten", zei "ons de opzichter, de heer H. J. Janszen, „maar dat is hoofdzakelijk de schuld van de uit sluiting in de steen-industrie". Toch valt er in de Tempelierssiraat waar dit gebouw zal verrijzen, al wat te zien. De N.V. Wernink's Betonfa- briek te Leiden begon in de eerste da- geil van April met het maken van de betonnen fundeering en de .N.V. tot aanneming vtui werken voorheen G, YVegerit', te Apeldoorn, nam op 3 Mei een aanvang met het me Lel werk. De muren der eerste verdieping van den voorgevel zijn voor den voorbijganger al zichtbaar; hel is nu reeds te zien, welke flinke kozijnc-n hierin aange bracht worden. Mén is thans bezig met het storten van de tusschenverdieping. Bij cal bouwwerk wordt veel beton gebruikt. De gemetseldo kelder is 200 vierk. M. groot en de feestzaal 400 vierk. M. De indeeling van de verschillende zalen en vertrokken door den Haar iemsohen architect, den heer J. C. Dop, is uitstekend. Er is o.a. een flinke zij-uitgang' ge maakt, die tevens als nooduitgang kan dienst doen. Het is wel een flink gebouw, dat aan de Tempeliersstraat zal verrijzen. Stadsnieuws VERZOEK TOT TEGENSPRAAK, In een adres aan het W. A, C. aan don Raad wordt gemeld, dat heb Be stuur van den Alg. Metaalbew, Bond, '11 overleg met den Haarlomsclien Be- tuurdersboiid en de S. D. A, P. raads fractie zal aandringen op demping van de Zomervaart en het ophoogen in de omliggende terreinen. Uit goede bron ontvangen wij daar van een tegenspraak: wel is de be stuurdershond bezig met pogingen tot werkverschaffing, inaar van demping der Zomervaart is geen quaestie. BESMETTE hl JKE~1hEkT£N. - In do voek van 3 tot en met 9 Juni kwnmen ic Haarlem 1 geval van besmettelijke nek kramp (afkomstig .van Ilccmslede) en te Velsen 1 geval van diphtlieritis. 1 Mr. P. DOZY f In den ouder dom van 72 jaar is overleden mr. P. Dozy, oud-gnf- fier qer Blaten van Noord-Hol land. De overledene, die in Zaandam .is geboren, pro moveerde te Lei den in do rechten en was achtereenvolgens Burgemees ter van llardinxveld en van Belden. In 1895 werd de heer Dozy aan de provinciale griffie te Haarlem be noemd. Hij trad daar 15 April in func tie aU chef der 2e afdeeling. Na het heengaan van mr. A. A. Land werd de heer Dozy in de zitting der Slaten van 7 Maart 1911 als griffier der Sta ten benoemd. Als griffier deed mr. Dozy zich ken nen als een man van grooten ijver en werkzaamheid en bekwaamheid. In 1914 zug de heer Dozy om redenen van gezondheid zich genoopt eervol ont slag als griffier aan te vragen. Ir. de zitting der Stalen van 8 De cember 1914 werd hem dat eervol ver leend met ingang van 1 Februari 1915, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtigs diensten aan dc provincie bewezen. Hoezeer de verdiensten van den. heer Dozy werden gewaardeerd blijkt Wel uit de rede, die de toenmalige voorzitter der Staten, mr. dr. Van Leeuwen, hield in die Statenzitting. Spreker zeide: Mr. Dozy schrijft in zijn adres, dat zijn gezondheidstoestand hem sinds eenigen tijd niet meer toe laat zijn betrekking op zoodanige wij ze te vervullen als vun hem mag wor den verlangd en zooals door hem zelf 'ordt gewenscht". „Zooals door hem zelf wordt ge wenscht". Deze woorden kenmerken den man wiens werkzaamheid, wiens groote ijver, wiens kennis en wiens hoog plichtbesef binnenkort niet meer ten dienste zullen staan van de Pro vincie. In mr. Dozy verliest Noord- Holland een lioogst bekwaam ambte naar het college van Ged. Staten een niet, genoeg te waa.rdeeren medewer ker en zijn .voorzifter oen trouwen en krachtigen steun. Reeds sedert eenigen tijd stond het le vreezen. dat mr. Dozy ons zou ont vallen. maar wij koesterden nog hoop dat 't gevaar dat ons boven T lionfd hing. nog zou kunnen worden afge wend. Dit heeft echter niet mogen zijn. Met een van een otium cum digni- tate wordt lieil verwacht legen de kwaal die or.zcn hooggcachten griffier heeft aangetasten ik ben er van over tuigd dat het een wensch is u allen u.it bet hart gegrepen, de wensch, dat het mr. Dozv goed moge gaan, dat hii zijn gezondheid m-ge herkrij gen en dat hii nog lange jaren te mid den van hen die hem lief zijn gezond en gelukkig nioge zijn." De wensch. dat mr. Dozy zijn ge zondheid mocht herkrijgen, is belaas niet vervuld. Langzaam ging ziin gë- zondheidfoesctand achteruit, totdat hij thans kwam le i-verli.dma In hem is een man heengegaan van groote bekwaamheid, maar ook een die vele edele cgenscliaopen -mn geest en karakter bezai. In den tijd dat. de heer Dozy ter griffie werkzaam was, was hij de-ar een gezien persoonlijk beid. door allen h wggeachl De overledene he-, ft zich ook veel op openbaar gebied bewogen. Hii is o.m. 'i-l van du Kerkeraad der verenigde Doopsgezinde gemeente c-n directeur van l'evler's stick! ing geweest. De teraardebestelling van het stof felijk overschot heeft plaats Zater- 'cüngmidclag 1 1/2 uur, op de algemeens i Begraafplaats aan de Kleverlaan. Uitgaan Zooals wij reeds meldden, wordt Maan dagavond in de Groote Kerk een Kerkcon- eerfc gegeven door Mevrouw A. Noorde wierfiedöingiuï. Sopraanzangeres en den lieer George Robert, organist. Het programma vermeldt: liederen van Hasse, Handel, v. Beethoven, Schubert, DvörAk, Oud-Holl. en Fransche liederen. Orgelwerken van Bacli, Handel, Roger- Dueasse. CLASSIFICATIE VAM CE. MEENTEN. Dinsdagavond vergaderden de be sturen der afdeelingen Haarlem van den R.-K. Bond van Spoor- en tram- t personeel „Si.-Raphael", de R.-K. iBond van politiepersoneel ,.,Sl,-Mil- chael" en de R.-K. Bond van P. T. T.- porsoneel „St.-Petrus", terwijl van lie A. R. K. A. bericht van verhinde ring was bibmengekomem. Boel der vergadering was, hef, op richten van een plaatselijk comité van actie, in verband met de voorgenomen herclassificatie der gemec-nlen. Door de drie bovengenoemde afdee lingen zijn reeds personen aangewezen om zitting te nemen in het comité, ter wijl de R.-K. Bond van Overheids personeel „St.-Paullus" en de R.-K. Bond van Ouderwijzers, zullen worden aangezocht ook e.-n werkzaam aan deel te nemen in de actie. Het voorloopig secretariaat is geves tigd 'bij den secretaris van den R.-K. Boud van P. T. T. personeel, Gen. Joubertatraat 51. CHR, GEREF. KERK. Heb geboujy van de Christ. Ger. Kerk aun de Raaks is Be klein gewór den. Toen oiïgevèer tien jaar geleden be sloten werd, deze kerk te houwen (de godsdienstoefeningen werden te voren in het lokaaltje aan de Zuiderstraat gehouden), had het kerkbestuur blijk baar niet op zulk een snellen aanwas van het ledental gerekend. In het gebouw aan de Raaks waren zitplaatsen voor ongeveer 700 perso nen, maar het aantal leden nam zóó toe, dat met heb hijplaatsen van stoe len in alle mogelijke hoekjes aan 800 personen plaats kon worden ver strekt. Dit kon zoo niet langer meer gaan. Er werd een commissie benoemd, beslaande uit leden van den Kerke- raad en leden der gemeente, met den heer J. Mandemaker als voorzitter. Deze commissie heeft plannen be raamd, om in de behoefte aan uitbrei ding ie voorzien. Er kwamen twee plannen, één voor den bouw van een nieuwe kerk en één voor een verbouwing en uitbreiding van het bestaande kerkgebouw. Heb eerste plan, aldus werd ons medege deeld, zai wel moeten worden opge geven. omdat er haast geen grond meer te krijgen is. Er bestaat nu ech ter w el kans, dat het tweede plan v wezenlij fet wordt. Met zou dan in liet voornemen lig gen, in hefc kerkgeboów een galerij bij te bouwen en de pastorie; die naast de kerk staat, er bij te trekken. Hier door zou het dan mogelijk wezen, hel aantal zitplaatsen op duizend te bren gen. De plannen moeten evenwel nog nader worden uitgewerkt. UIT DE WONINC CEZET. Woensdag is een gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, gerech telijk uil het perceel Rollandstraat S. gezet, waar zij als onderhuurders ver- toefder.. De huisraad werd bij een ex pediteur ondergebracht, het gezin werd door familie op, ONGELUK. Dinsdagmiddag om 5K uur is cr in de I-IagesLraai een ernstig ongeluk gebeurd. A, R., koetsier, wonende te Haarlem en C. -van L., koetsier, wo nende in de Haarlemmermeer, beiden werkzaam bij den vrachtrijder J. G. B., moesten op het terrein aan dc Beek- steeg een heimachine plaatsen. Dit ter rein wordt afgesloten door twee schuif deuren. die langs een ijzeren staaf ko pen, j Meter hooger gelegen dan de heimachine. Bij ongeluk stootte de machine legen den staaf. De staaf kwam op het hoofd van R. terecht, die een bloedende wonde aan den linker kant van het hqofd opliep. Hij werd in hei Sl. Elisabei'n's-Gasthuis verbon den. De heer C. Visser, onderwijzer te Haarlem, was het eerst tegenwoordig. Hij verleende de eerste hulp. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug !o bekomen bij: M. v. d. Ilof, Kamper». 39, armband, C. Hellekamp, Asseiidelv straat 39. bril in étui, L'. Leenaerts, Jan Nie n wenh uyzen si ra a t 21, heursje, B. Nel. Jansstra.it 54. lederen ceintuur, G. Vcnni: v. Mammstraat 36, ceintuur van een jns Aa.ngeenbrug; Brouwersplein 3rood, tl; mcshorlogo, B. Mes, Fapentorenvcst, hoi denpenning, W. Nieuwen brug. Brouwer- straat 152, bruine hond, P. Kruyer, Pot- gielerstraat 20, zwarte heerenhandsehoen, Eenne! Fauna, Parklaan: hond (Doher- raann Pincher) gebracht door .T. A. Wag ner. Papenrorenvest 51, geel hondje, ec- bracht door J. B. Meulman, Gc-d. Oude Gracht 13, zwarte kat, gebracht door M. Okhuïzen, Regulierslraat 3S. grijs met witte kei, gebracht door Holle, L. Heeren straat 11, muiskleurtge Icat, gebracht door W. Spoelder, N. Gracht 21, zwarte kat, ge- braont door H. v. d. F,1st, Kleverlnon 141. L. Kuipers, Kousebamclslaan 4a, R.K. Kerkboekje, H. Byscy, Zoetestraat. 2, grijze jongensjas, A. F. Glats, Oude Groenmarkt 21, bruine damesporiemonnaie, B. v. Goes d. Hulstslraat 7zw;irt, koperen penning H. A. v. Iperen, Barharossastraat 4, rozen krans, Politiebureau, Smedestraat, bos sleutels, M. v. Th-.enen, Frankest rant S, kindei tasch je, H. Verhage, Voorhelm- straat 22, sak peulvruchten. LOOSJES' REISGIDS. Bij de N.V. Drukkerij v/h. De Erven Loosjes is versche nen Doosjes" Reisgids voor 1 Juni 1923. In dit boekje zijn allo treinverbindingen met Haarlem in de verschillende richtingen aangegeven. STAATSCOURANT. De Staatscourant van 13 Juni 1923 bevat de gewijzigde statuten van de Co°peratieve Haarlemsche Groenten- en Bloembollenveiling. Het woord veilingmeester wordt vervangen door dat van „directeur". SYNAGOGEDIENSTEN. NED. LSI!,. GEMEENTE. Vanaf 10 Juni 1923. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den ingang te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst t-e 11/2 uur. Avonddienst t-e 10-21 uur. Tijdens den ochtenddienst predika tie door den Opperrabbijn- Werkdagen Ochtenddiensten te 7 uur. Zondags te 7 1/2 uur. Middag en avonddiensten te 8 uur. Talmoed TorahWerkdagen te 7 1/2 uur n.m. Zondagavond tc 7 uur. De middag- en avonddiensten op dc -werkdagen, alsmede Talmoed Torah, worden in het Gcmcentegebouw, ver richt. SCHOUWBURG JANSWEC. Maria Orska treedt hedenavond 8 uur in den schouwburg aan den Jans- weg op met muziek van Frans Weede kind. PERSONALIA. Op het tweetal voor bestuurslid der vereeniging voor Honger Onderwijs op Gereformeerden grondslag zijn geplaats; de heeren A. W. F. Idenburg te Den Haag en G. Wolzak Ilzn., le Haarlem. Voor de examens der Ned. Orga nisatie van accountants is alsnog tot examinator benoemd de heer R. Boraereve, lèeraar aa.n de Hoogore Handelsschool te Haarlem. Binnen! aaii DE PSY CR O PATH EN- ONTWERPEN. De Commissie van Voorbereiding voor de bij Kon. Besl. van zS Maart 1911 bij de Tweede Kamer ingediende twee psychopaihen-ontwcrpen beeft, r.a eenige voorbereidende besprekingen met de Regeering over de ontwerpen, gelijk zij thans bij dc Kamer liggen, schriftelijk overleg gepleegd. Zij is van oordeel dat met dc mededccling van dit overleg aan de Kamer de open bare behandeling van de ontwerpen ge noegzaam is voorbereid. Blijkens hel aan de Kamer overge legde verslag van bet gepleegde Schrif telijk overleg, meent de minister, dat de ruime mogelijkheid van geldboete haar gcreede rechtvaardiging vindt in het feit, dat straf zelfs in gevallen van zeer verminderde toerekenbaarheid moet worden toegepast cn alsdan een geldboete zoowel om den schuldgraad als met het oog op den ï^crsoon van den delinquent aangewezen kan zijn. Overi gens bedenke men ook. dat de boeie iet f 6000 kan gaan. Zelfs heeft nadere rweging den minister tot dc con clusie geleid, dat in dezen nog iets ver der moet worden gegaan dan aanvanke lijk was voorgesteld. Immers terwijl het ontwerp oplegging van geldboete slechts toelaat ter vervanging van ge vangenisstraf van minder dan vier jaar. zou dc minister, ten einde met name ook den diefstal tc omvatten, een bedreiging van gevangenisstraf van 4 jaren mede voor vervanging door geld boete in aanmerking willen doen ko- 1 zooverre de commissie bedoelt, dat, indien een psychopaath reeds eer der met den rechter in aanraking 13 eest, hij uit dien hoofde niet zonder meer bij een volgende gelegenheid met hoogere straf worde bezwaard, ver- eenigt de minister zich gaarne met 1"»' gevoelen der commissie. Ofschoon een beslissing, zelfs voor loopig, nog niet is genomen, is inder daad mede met het oog op 's lands fi- ïanciën op de inrichting tot. Rijksas: l /an een gedeelte van de bijzondere tra f gevangenis ie Scheven ingen de ge dachte wel eens gericht geweest. Bij de beoordeeling van die gedachte ver- lieze men niet uit -het oog, dat aan de rechtstrce&sche zorg der Regeering wel allereerst zuilen worden toevertrouwd de gevaarlijke elementen, voor wie in particuliere inrichtingen moeilijk een plaats te vinden is en voor wie uit hoofde van hurt toestand een inrichting 'ordt vcreischt, alwaar vlucht is uitge sloten. De meer rustige elementen, voor wie de gelegenheid tot gezellen arbeid noodzakelijk is, zullen in liet stelsel van den minister, die de parti culiere verpleging voorop stelt, op de bijzondere ^richtingen zijn aangewe zen. e asyls zullen, voor zoover zij aan gewezen zijn Ingevolge de krankzinni genwet, ook voor opneming van krank zinnigen kunnen dienen. Echter kan de minister voorshands niet inzien, dat behoefte zou bestaan aan een binden de bepaling om misdadige krankzinni gen steeds in asyls op te nemen. Wat de „nazorg" betreft, deze wordt verkrgen door de voorwaarden, gesteld bij een voorwaardelijk ontslag, hoedanig ontslag wel steeds aan een refinuieve beslissing vooraf zal gaan. at een verhaal van de kosten der dwangverpleging op de betrokkenen betreft, dit schijnt een minister allcs- WATERLEI DING VOOR ZEEUY/SGK-VLAANDEREN. Bij liefc Zeeuwsch-Vlaamsclie water- leidipgcomilé is-van deu minister vau arbeid bericht ingekomen, dat deze minister en zijn ambtgenoot vun fi nanciën bereid zijn, de noodigo stap pen te doen om bij de Staten-Generaul reu wetsontwerp in ie dienen tot het erleeuen van een risico-garantie -aun «n op te richten naamlooze vennoot» scuap, die Zeeuwsch-Ylaanderen van drinkwater zal voorzien. De risico-ga rantie zou hierin bestaan, dat, wan neer m afwijking van hetgeen thans op grond van de gemaakte berekenin gen is te verwachten, het reserve fonds ontijdig mocht zijn uitgeput, Leb rijk door liet verkenen van een ren teloos voorschot van f 300,000 een nieuw reservefonds zou helpen vormen, indien ook de provincie Zeeland tot gelijk doel f 200,000 bijdraagt. WIJZIGING VAN DE WET TOT DROOGMAKING ZUIDERZEE. In het voorloopig verslag omtrent;" het wetsontwerp tot wijziging van da web vun den 14den Juni 1918, tot af sluiting cn droogmaking van de Zui derzee (St.bl. no. bót), wordt do vra.tg gesteld, of de totstandkoming van d:za wijzigingen tob vertraging in do uit voering. der werken tot afsluiting eh

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1