Onze 90e Uitkeering groot f 400.- 40e Jaargang No. 12272 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57's. Franco per post door Nederland f3.871.s. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.57!'i; franco per post f 0.65. Directie, Redactie en AdministratieQr. Houtstraat 93, Post-Giro 38310 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM ADVERTENT1EN: Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuïvers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Bijkantoor voor Santpoort, Veisen, Velseroord, Wijkercog, IJmuidon, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Veisen, Teietocn 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD geschiedde heden aan EVSEJ. WED. J. A. KWANTES, Zomervaart C 69, wier echtgenoot door een ongeval op 31 Mei j.l. het leven verloor, Agemla DONDERDAG 21 JUNI. Schouwburg JanswCH „De Slavin", en ,,De Huwelijksnacht" 8 uur. Voormalig Sociëteitsgebouw „Trou moei blycken": 'Tentoonstelling en de monstratie der Wereldklok. 11, 12, 2, 3. 4. 7, 8 en 9 uur. Den HoutConcert der H-O.V. in de Stadstent, 8 uur. Park Brongebouw. Concert Ge mengd Koor Polyhymnia", met me dewerking van hot Kinderkoor. 8 uur. Groote Kerk, -Groote Markt, orgel concert door George Robert, 7Ï8ï li. Ten-room Lux or Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.305.30 en 's avonds 8—11 uur: Concert. Cinema Pal. Foyer: Middag en Avondconcert 3.30—5.30 en 8—11 uur. Bioscoopvoorstellingen. Z andvoort: Pavilion Riche Dagelijks matinee en avondcoucert. Bloemendaal: Hotel „Duin en Daal" Tentoonstelling werken van Haarlemsche schilders. RaadhuisGemeenteraadsvergade ring. 7 1/2 uur. VRIJDAG 22 JUNI* Voormalig Sociëteitsgebouw „Trou moet blycken": Tentoonstelling .en de monstratie der Wereldklok 11, 12, 2, 3, 4, 7, 8 en 9 uur. Ged. Oude Gracht 65: Buitengewone aandeelhoudersvergadering der Haar lemsche Hypotheekbank, 4.30 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.305.30 en 's avonds 811 uur: Concert. Cinema Pal. Foyer: Middag- en avond-concert 3.305.30 en 811 uur. Cinema Palace, Groote Houttsraat Bioscoopvoorstelling 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Mark: Bioscoopvoorstelling 8 uur'. Luxor-Theater. Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat Bioscoopvoorstelling 8 uur. H e e m s t e d c: Groenendanl, tegen over „Rosbeek", concert der II. O. V. 7T tot 8J uur. Z a n d v o o r t: Pavilion Riche: Daqeliiks m-itinée en avondconcert. Bloemendaal. Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Haarlemsche Schilders. Begin van den Zomer Vandaag', 21 Juni, zou "liet tic Groote Dag zijn, het begin van den zomer. Niet alleen op tien kalender, maar in de werkelijkheid. De zomer zou dan toch heusch beginnen. Een Prof had het ge zegd. Er waren er die beweerden, dat van nacht om half tweede hittegolf zou aan komen. die de Junikou zou veianderen ia zomerhittewij hadden wakker willen blijven om die aankomst bij te wonen. Helaas, het is ons niet gelukt. Toen het halftwec sloeg, sliepen wij of, plezieriger gezegd toen wij sliepen, sloeg het'halt twee. En toen we vanmorgen om zeven uur wakker werden, sloeg 'het Berouw ons om het hart. Ach dat grootsche oogenblik hadden wij laten voorbijgaan! Maar vijf minuten later was die last weggenomen. Door het open raam blies dezelfde koude morgenwind van zooveel weken nog altijd door het raam. De windwijzer in de buurt stond nog steeds op Noordwest. Wat was er met onze hittegolf gebeurd? Hebben andere lan- j den die zij passeeren moest, haar voor zich gehouden is zij dus onderschept? Geschaakt voor andere landen die even eens naar warmte smachten Frankrijk, Engeland, Italië? Zal er diplomatieke actie gevoerd worden om onze hitte golf terug te krijgen? Of is het vreeselijke gebeurd? Heeft onze Prof. zich vergist? Als dat zoo is, dan viel er iets veel ergers voor, dan de zomerkou waaraan wij nu eenmaal ge wend zijn. Wanneer wij niet meer op onze Proffen kunnen vertrouwen, dan wordt het tijd om Nederland maar te sluiten. OM ONS HEEN No. 3200 Veertig jaar Haarlemsch leven. Toestanden en personen. 1. Nu binnenkort (11 Juli a.s.) Haar lem's Dagblad zijn 40-jarig bestaan zal herdenken, is er alle reden om een en ander te vertellen over deze perio de. Een volledige geschiedenis zal het niet, 7,ijn: ik heb daar midden in de dagelijkscbe drukte van een. groeiend bedrijf geen tijd voor en ik kan begrij pen, dat de lezer er gè'en geduld voor zou hebben. Daarom denk ik mij te bepalen tot een, niet al te lange, reeks schetsen van tceslanden en personen in die periode 18831923. Wie de moei te wil doen, ze te volgen, zal al spoe dig gewaar worden, dat het een be langrijk tijdvak is geweest. Toestan den, waarvan velen dachten dat zij waren ingesteld zooal niet voor de eeuwigheid, dan toch voor eeuwen, zijn grondig opgeruimd, weggebezemd, door nieuwe gedachten en opvattin gen. Veertig jaar schijnen niet veel, zo verdwijnen als één tik van de klok in de geschiedenis van de wereld, maar ze zijn lang genoeg voor een evolutie, waaraan niemand geloofd zou hebben, die leefde ïn het begin var de periode, vooral niet iemand die toen al tot de jaren des ouderdoms ge komen was. Ik denk daarbij aan Mr. Ernst Anthon Iordens, die in 1883 al ja renlang burge meester van Haar lem was. Geen Haarlemmer geboorte. Iordens was een Deventers man, maai' hij had een Haarlem mer kunnen zijn. leftig, waardig in zijn optreden, gevoelde hij zich sgisiraat, ve ven de" menigte, maar daartegt ten volle overtuigd van zijn verant woordelijkheid, drager van het gezag, waarvoor hij eerbied opeischte, maar dat hij ook zelf hoog hield door handel en wandel. Ternauwernood stemde hij er in toe, de verantwoordelijkheid met. anderen te doelen. Nog zit ik hem voor mij, in dc onberispelijke geklee- de jas mei rechte boord en zwarts «las, op het podium zitten, met alleen den Secretaris naast zich, in dc oude Raadszaal op het Stadhuis, tijdens de Raadsvergadering. Hij leidde de debat ten, maar nam er ook aan deel, inlichting over alle onderwerpen de agenda, riep maar een enkelen keer, als het over details ging, cle wet houders te hulp, die in de vergadering als gewone Raadsleden verstrooid za ten. Het is waar, dat hij zijn kennis, van zaken ietwat .uil de hoogte gaf, het is ook zeker, dat hij zichzelf volkomen in bedwang had, koel bleef onder persoonlijke aanvallen (en die zijn hem in hei laatst yau zijn burge- 1 eesterschap niet bespaard) op één □kelen keer na en toen had hij zich zelf onmiddellijk weer in de hand. Op dat moment kom ik later nog wel te rug. Zooals Iordens was in dc zitting van den Raad, zoo was hij ook in 's bur gemeesters kamer: beleefd tegen ieder een, vormelijk, maar op een afstand. Er werd iii dien tijd van hem gezegd, dat hij buiten heb Stadhuis in zijn mbtelijko lunctie optredende, een ■aste houding aannam om onge- wenschte familiariteit te voorkomen: de hooge hoed in de eene, de magistra le wandelstok met zilveren knop in de andere hand; zoo was hij van handen- drukken verschoond. Meermalen heb ik hem zoo zien staan bij tentoonstel- en andere openoare gelegen heden. Op deze manier wordt iemand niet populair, hij wenschte dat ook niet te zijn. Zijn heele persoonlijkheid teekende dezen wenseh: „blijf gij op uw plaats, ik ken de mijne". Maar voor Haarlem lieeft hij meer, veel meer dan plichtmatige sympathie ge had. Toen hij, kort na zijn 25-jarig ju bileum als burgemeester, het ambt neerlegde, is hij om zelf pijnlijke cogenblikken te ontgaan, zeker ook wel om zijn opvolger de baan vrij le laten, uit Haarlem vertrokken, maar ioeu hij dood was, heeft men hem hier, zeker op zijn eigen verzoek, be graven. Misschien is het voor jongere men sehen. ook na. het bovenstaande, moei lijk om zich ziin regentenfiguur voor te stellen. Zonder twijfel behoorde hij tot een vorige generatie, in ziin op treden en denkwijze. Laat ik, om hen, nog beter te doen uitkomen, even zijn omgeving in den'Raad teekeiien. Een arbeid-'e in den Raad h»d biirgenieev- ter Iordens zich niet kunnen ver stellen. nauwelijks was dc midden stand er toegelaten. Grootendeels bestond het- College uit aristocratische ingezetenen, gestudeerden, rechterlij ke ambtenaren, verder uit de eerste mannen op het gebied van handel en nijverheid. Om daarvan een denk beeld te geven volgen liier de namen van de Raadsleden met hun qualiteit F. L. Kist, procureur, Mr. H. Ensche dé. Jhr. Q. Hoeufft. Mr. C. J. F. Mi- ran dolle, Mr. G. Heshuysen, Dr. W. R- J. van Eijk, districts-schoolopzie- ner. Th. Figee, directeur van de Werf Onrad, G. J. van Dieren Bijvoet, fa brikant. J. JT. Krelage. J. H. Stoel Azn., Dr, C. G. vim Rn eken, Jhr. Mr. A. V. Teding van Berkhout, Mr. J. de O'ercq van Weel, rechter. Dr. D. de Haan. fabrikant, Dr. E. M. von Bi.umhauer, A. Ij. Dvserinck, han delsman. Jhr. J. W. M. van de Poll. dijkgraaf van den Haarlemmer- meerpolder, Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macnré. officier van justitie, Mr. W. A. 't Hooft, rechter, M. O. de Kanter. oud-zeeofficier, C. J. Smits, koopman. Mr. N. G Cnoop Koop- mans, directeur van de Haarlemsche Brandverzekering-Maatschappij, M r. 'I. 11. J. Gallandat ITuet en W. F. 1. Derx, oud-zeeofficier, J. van Ek, immerman en aannemer. Ziehier het deftige geze'schup, dat 11 1SS3 Haarlem regeerde. De eenlge, ie daarvan nog in leven bleef, is.de heer Rethaan Macaré; men werd in die dagen niet zoo jong lid van den Raad. Het kleine groepje, dat in de liberale kiesvereniging en ook wel op de Soeic-teit „Trou moet Blycken" de candidaten aanwees. stoorde zich weinig aan de leeftijdsgrens die de wet stelde on legde er voor zich en voor Haarlem gewoonlijk nog een jaar of tien op: vóórdat iemand tot beza digder) leeftijd was gekomen, werd hij het gestoelte der eere njet waardig ekeurd. Dat ging in dóe dagen inkkelijk genoeg. Liberaal was troef. E11 had soms een enkele maal de libe rale kissvereeniging dartele neigin gen, de correctie was bij de hand: onder de leiding van Mr. Joh. Enschedé vormde zich een gezelschap dat per advertentie of strooibiljet een anderen candidaat recommandeerde. Na de verkiezing ging deze los-vaste Kieskring uiteen, om weer op tc treden wanneer de leider alarm blies. De Raad van 1833 bestond clan ook geheel en al uit liberalen. Met één uit zondering -. de heer G. J. van Dieven Bijvoet, die Katholiek was. Hoe deze zonderlinge toestand naderhand ver anderde. zal ik later nveedee'en voor- loopig blijven wij nog even bij Iordens' lijd, dio als punt van vergelijking voor deze artikelen natuurlijk belangrijk is, De oorzaak van deze eenzijdige sa menstelling van den Raad w.is na tuurlijk lvet zeer beperkte census kiesrecht. Ofschoon de gemeente toen heel wat kleiner was, pas 41.039 zielen (nu 80.000) was het aantal kiezers voor den Raad naar verhouding veel kleiner, namelijk 1903, nu ruim 40:000. In 1SS3 dus nog geen vijf pro cent. van het zielental nu, vijftig. Daardoor kon een betrekkelijk kleine groep destijds zijn wil voorschrijven, waartegen andere partijen met hun luttel aantal kiezers niet opkonden. De overüeersehing ging zoover, dat toen op 12 October 18S3 een commis sie uit de burgerij gekozen werd om te oordeelen over een plan tot wijzi ging van de grens met. Schoten, slechts twee van de 25 zetels aan niet- hberale ingezetenen werden gegund. Ik schreef, dat burgemeester Ior dens al de onderwerpen in den Raad zelf besprak en de wethouders be handelde als zijn secondanten. Hij kon dat doen, omdat het gemeente bestuur nog geen gemeente-bedrijven: dreef: geen slachthuis, geen eigen wa terleiding, geen eigen gasfabriek of olectrische centrale. Alleen de gemeen- lereiniging had men in eigen beheer. De Amsterdamsche waterleiding le verde water, de Engelsche maatschap pij Imperial Continental Gas-Associa- tion bad concessie voor gas. Allerlei Rijkszorg, die geheel of gedeeltelijk aan de gemeente is opgedragen, be stond toen nog niet. Het financieels vraagstuk, dat nu zoo velen uit den slaap houdt, was toen nog van wei nig gewicht, a,l was men niet minder bevreesd voor hooge belasting. In on ze oogen evenwel drukten de lasten niet zwaar. Blijkt dat niet voldoende uit den noöfdelijken omslag, die op 1 Januari 1883 was insevoerd 1 Niet naar het inkomen. Zóóver was men nog niet. Het onderzoek naar het inkomen was, behalve bij ambtenaren, ie iedereen het wist, een gru wel. Den ingezetene werd alleen ge vraagd naar zijn vertering en wan neer liet opgegeven cijfer niet al te onwaarschijnlijk leek, werd zijn op gave grif aanvaard. Wat onder ver tering verstaan moest worden, was wel zoo precies mogelijk omschreven, maar velen interpreteerden de veror dening toch op hun manier en rond den dan bij voorkeur naar beneden ::f. Wel was in die dagen het kohier, hij wijze van onderlinge controle openhaar, maar niettemin heetten ve len die toch zekeren star t, veerden, niet meer dan een paar duizend gul den te verteren. Voor mij ligt het ge drukte kohier, dat de firma Erven F- Bohn in dien tijd uitgaf: de lectuur is tragi komisch en het grootste nut van liet boekje was, dat het als ver zendlijst voor circulaires werd ge bruik). Toch zou later de afschaf fing van dit fantastisch svsteem aai m-ïiig F.aadsF'1 z in zetel kostenP' bivgschyldigen waren er wel me- gediend, de openbare zaak leed ei ."•mier. GOEDKOOPE COUPONS VAN ,-HET SCHOUWTOONEEL". De directie van „Het Schouwtoo- nzcl" maakt per ciiculaire bekend dat liet seizoen 1923—1924 weer goed- koope coupons zullen uitgegeven wor den. Deze coupons zijn niet persoonlijk en niet -alleen op bepaalde dagen en niet alleen voor reeds gespeelde stuk ken geldig. Zij zijn m.a.w. a 1 tij d gel dig. Gaarne wekken wij op tot het ge bruik maken van deze gelegenheid om niet le hoogen prijs goede too- neelvoorstellingc-n bij tc wonen. „Het Schouwtooneel" heeft zich een eervolle positie in het Haarlemsche kunstleven weten te veroveren cn bouwt steeds voort aan haar repertoi- daarbij zooveel mogelijk een beeld gevende zoowel van de klassieke als van de moderne tooueel-litteratuur. Wij behoeven slechts te herinneren aan de opvoeringen van „De opgeknoopte word af geknoopt" van Henri Ghéon, „Het leven is een droom" van Calderon de la Barca en „De passie bloem" van .Tacinto Benavente. Zeer veel succes hadden ook de op teringen van TTaijermnns' „AViize Kat-r" en Schuil s ,,'t Verboden Blij spel". FEDRR ATI RVERG ADERING S. D. A. P. Naar wij vernemen is op ije federa- ::eversadem;>' van de S. D. A P.. VVoens- '.og.avond alhier gehouden, tot voorzitter n de plaats van den beer I'. De Boer, die zich te Amsterdam gaat vestigen, geko rt de heer J. A. Schol. HAARLEMSCHE NEUTRALE BESTü L" RDBR-SBOND. Dinsdag hield bovenvermelde erga- satie in Café Roodenburg, Spek- straat alhier haar 6e jaarvergadering, waarop nasenóeg alle bestuurders der- aangesloten vereenigingen aanwezig ju. e voorzitter, de heer R. J. H. Leenders, gaf in zijn openingsrede een overzicht van de verrichte werkzaam heden in het afgeloopen jaar en druk te er zijn leedwezen over uit, dal het niet gelukt was, ook een lid der Neu trale Vakbeweging in de plaatsdlijke commissie tot steunverleening aan werkloozen aangewezen te zien. Het jaai verslag van den secretaris, benevens dat van den penningmeester, verden goedgekeurd, evenals de voor gestelde begrooting voor het komende iaar. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledenial niet noemenswaard was ge- iald en meer dan 1209 bedraagt. Tot leden in de Verificatie-commis- 3 werden aangewezen dc heeren J. Vander. bestuurslid van den Bond van Handels- en Kantoorbedienden ..Mercurius" en H. Spier, van den Centrallen Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoon-personeel. De heeren J. D. Mulder en B. Cos- ter. respectievelijk 2e voorzifter en le secretaris, die aan de beurt van af treden waren, werden bij acclamatie herkozen, zoodat het secretariaat ge- •estigd blijft Stationsplein 9 rood. Door den heer E. W. Goedhart, voorzitter van de afdeeling Haarlem an het Nat. Verbond van Gemeente ambtenaren, werd verslag uitgebracht •an de vergadering van hr-t Algemeen Nederl. Vakverbond, waar de steun verleening aan metaalbewerkers en textieDarbeiders was besproken. Hier bij vond de heer Goedhart gelegenheid de aandacht te vestigen op de leiding van het A. N. V. en liare verhouding tot de aangesloten bonden. Te ruim 11 rtur werd deze zeer ge animeerde vergadering door den voor zitter gesloten. Tot zoover onze omrrespoiidenl. Wo hebben de klacht bij den Commu nis van Politie overgebracht. Deze er kende, dat de bestuurders van dezo auto ssen inderdaad door de politie geaom- erd zijn, om niet meer op willekeurige latsea in de stad te blijven slaan. Er werd namelijk misbruik van gemaakt. liet erkeer in onze stad is van dien aard ge worden, dat dergelijke storingen niét meer nen worden toegestaan. „Want het aldus de Commissaris, „inderdaad mgen geworden. Ik heb het zelf een maal bijgewoond, dat er wagens en me auto's moesten wachten, omdat er paar menschen in zoo'n autobus moesten plaats nemen. Op de Grooie -Markt'luisterde ik toevallig een kort ge sprek af tusschen twee vrouwen, die met de autobus naar Hoofddorp moesten. De één zei tegen de ander: „Daar slaat >)e bus; laten we maar vast instappen." „Welueen", antwoordde de andere juf- tijd; laten we dus de 3tad nog maar c.eo ingaan. De auto stopt toch overal I" Kijk, dat wordt toch le gek I Daarom heb ik in bet belang van het verkeer order gege ven, dut dit niet tneer mag gebeuren. Proces-verbaal is tot dusver evenwel niet opgemaakt. E11 wat is er tenslotte tegen, dal de passagiers even naar de plaats van afrit gaanDe afstanden zijn hier toch waarlijk zoo groot niet!" OPDRACHT. De kunstschilder jii. Josseaud te Zandvoort heeft op dracht gekregen, voor het de koning in aau te bieden huldeblijk een aquarel te maken van de Roomsch- ivuthoHcke kerk te Tilburg. TOONEELWEDSTRIJD. Door den heer Herman Smits, direc teur van den schouwburg aan den Jausweg, ia> ter gelegenheid van zijn l?4-jarig jubileum in het aanstaande seizoen ais exploitant van publieke vermakelijkheden een tooneelwedstrijd uitgeschreven voor Haarlemsche too- neel vereenigingen. Te dien einde is opgericht „de Vereenigde Dilettanten tooueelvereenigingen Haarlem". IIeb bestuur daarvan is samenge steld uit de heeren: F. Wildeboer, voorzitter; L. van der Have Sr., secre taris; L. Kroon, le penningmeester; K. Koot'enblik, 2o penningmeester; A J. Iloeben, G. H. Pollé Jr., Ch. Boeree com ni issarissen. Deze heeren vertegenwoordigen ver schillende vereenigingen In volgorde der gehouden loting ne men de volgende vereenigingen aan den wedstrijd deel: 1923. 31 October: „de Spaarne Spelers". 20 November: de Kon. Letterlieven de Vereenïging J. ,T. Cremer. 20 December: de Geheel-Onthouders- vereeniging Nieuw Leven. 1924. 16 Januari: „I-Iet Haarlemsch Too- neel". 12 Februari: spanning". 20 Maart: Tonevo. Reeds heeft zich als lid der Jury be schikbaar gesteld de -heer Balthazar Verhagen, directeur Tooneelschool. Met andere heeren moeten nog sprekingen plaats hebben. Binueniaiiö Uitgaan J. C. P. TOONKUNST. Naar wij vernemen heeft bet be stuur van „Toonkunst" (afd. Haar lem), ook wat de kamermuziek be treft, groote plannen voor het a.s. seizoen. Behalve de gebruikelijke vijf avonden, waarvoor o.a. reeds bekende artisfen als Thibaud, Lvdia Kiyder- mann en mevrouw Ghailley zijn ge ëngageerd, is het plan in November eene „Semaine Beethoven" te or- ganiseeren en daarvoor het beroemde „Capet" ensemble "uit Parijs te laten komen om achtereenvolgens al de 17 kwartetten van Beethoven te geven, iets wat zii in de Fransohe hoofdstad reeds een paar maal met groot succes gedaan hébben, doch wat voor ons land nog een noviteit is. DE AUTOBUSSEN IN DE STAD. Onze correspondent te Veisen schrijft De autobusondernemers beklagen zieb, dat Ibun plotseling wordt verboden in de stad te stoppen voor het opnemen en uit laten van reizigers, behoudens op bun standplaats op de Groofe Markt. Passa giers voor het station zonden daardoor zenoodznakt zijn heolenia.il van de Mark: terug le loopen, passagiers voor de Parit- ïaan of Nieuwe Graobt evenzo o. Zelf maakte ik eenige keeren mede, dat pas; giers werden uitgelaten aan Parklaan Krocht. De bestuurders zetten in beide gevallen de bus buiten de tramrails, dus niet in het verkeer. Eonige agenten volg den Woensdag geregeld de autobussen on maakten proces-verbaal op tegen de be stuurders als zij stopten. Do aulo-dieiist-ondememers zijn van lemsclic Pvütie-verordening is die hun verbiedt onderweg te sloppen, wanneer maar zorgen, niet de veiligheid van hel verkeer in gevaar te brengen. „Door Inspanning Uit- PERSOlN'ALIA. De promotie van den heer C. R. van Paassen tot doctor in do letteren en wijsbegeerte, waarvan wij melding gom a-a kt hebben, is geschied cum laude. Voor het, tweede gedeelte van het apothekersexamen is geslaagd de heer W. L. Davids van Haarlem. WYBEN GA-LEEN. Burgemeester cn Wethouder; van Haarlem maken bekend, dat hestuur- ders-Collatoren van het Wybenga- Leen te Bolsward voornemens zijn over te gaan tot de begeving van een studiebeurs. Nakomelingen "uïfc de familie van den stichter, die n a *r d-e beurs wen- sqhen te dingen, zullen ond'er overleg ging van een geboorte-akte en met op en ve van genoten onderwijs, vóór 7 Juli a.s. schriftelijk moeten aanmel den bij Dr. C. J. Niemeijer te Bpls- ward. Zii dienen dan den leeftijd van 12 jaren te hebben bereikt. De begiftigde zal vrij zijn in de keuze van een vak van studie. Do sollicitanten zullen zich hebben te onderwerpen aan een vergelijkend examen, waarvan dc c<atum later zal worden bekend gemaakt. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Ia de week van 10 tot en met 16 Juni kwa men voor tc Haarlem 1 geval van rood- vank. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israel. Gemeente. Sabbath: rijdagochtenddienst bij den In gang te 8 uur. Ochtenddienst ie S uur. Middagdiensfc te 1 1/2 uur. Avonddienst to 10.23 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondags te 7 1/2 uur Middag- en Avonddiensten te 8 u. Talmoed Tor ah: Sabbath te 12 1/2 uur Werkdagen te 7 1/2 uur. Zondags le 7 uur. De Middag- on Avonddiensten op da Werkdagen, alsmede Talmoed Torah, worden in het Gemeentegebouw ge houden. De koude Jum-maend Hec record voor de laagste temperatuur geslagen. C. N. de weerkundige medewerker van Het Vod. schrijft: Uit cle volgende opgaven kan blij ken hoe buitengewoon koel het weer ook gedurende de loopende maand is geweest. Gedurende de eerste 15 da- gei; was de gemiddelde temperatuur slechts 11 gr. 7 C., de gemiddelde maximum-teróperatuur 13 gr. 6 C., en de gemiddelde minimum-temperatuur 9 gr. 2 G. De eerste, de gemiddelde temperatuur, bleef daarmede bijna drie graden beneden de normale, de gemiddelde max.temperatuur bijna vijf graden. Ook kwam geen enkele warme dag voor. Slechts eenmaal, den llklen, steeg de thermometer ever dag tot 18 gr. C., maar er kwamen di 'e dagen voor, waarop de tempera tuur niet hoven 11 gr. C. steeg. Be gin en einde van deze halve maand: waren ongeveer even koud, zoodat. cr van eer. warmer worden van het weer geen sprake was. De regenval bedroeg in die eeiste heïfi. 2'i m.M., verdeeld oyer 10 egen- dagen. Ue tweede helft der maand zette mee nog koeler weer in, gepaard met veel regen. 16—IS Juni gaven nog 27 m.M zoodat de tot heden gevallen neerslag bijna de normale maandsom heeft bereikt. Eindelijk dient nog vermeld le wor den, dat de temperatuur in den nacht van 18 op 19 Juni daalde tot 0 gr. 8 C., waarmede een record .van de laatste 30 jaren in deze omgeving met ruim twee graden is geslagen. In dien- nacht kwam ook een vrij sterke nachfc- orst voor, zooals uit de geregistreer de temperatuur :n 3ic-t gras van 2.2 jraden onder nul bleek. En nog steeds toont de weerstoe- stand geen verbetering. DE WIJZIGING VAN DE LEER PLICHTWET. Naar het Hbld. verneemt, vindt het tstel der behandeling van het wetsvoor- el tot wijziging van de Leerplichtwet (tijdelijke opschorting der verplichting van het zevende leerjaar) niet enkel zijn grond in den wenseh om de vacanfie der Kamer niet uit te stellen, maar tevens verschil van meening in de-Ka mer vooral zich openbarend in de Roomsch-Kaiholieke Staatspartij. Terwijl dc heer Van Wijnbergen e.a, ich met liet door den Minister voorge telde uitstel wel konden vereenïgenj ces bij den heer Nolens bezwaar op grond dér overeenkomsten van Washing- die arbeid van beneden veertien jari gen uitsluiten. Hij vreesde dat een ver korting Van den schooltijd tot een verla ging van den leeftijd van toelating tot fabrieken en werkplaatsen zou kunnen lei. den. en had daarom ernstig bezwaar te gen een verkorting van den schoolplich- tigen leeftijd. Aangezien ia dezen geen overeenstem ming kon worden verkregen, heeft men in uitstel voor het oogenblik een uitweg gezocht. In parlementaire kringen acht men het voor zeker, dat het ontwerp niet in de Kamer zal terugkeeren. De debacle van de „Ghr. Amsterdammer". Een huiszoeking bij den ex-directeur. Wij lezen in De Telegraaf van heden ochtend In aansluiting op onze mededeeling van den tsten dezer omtrent het onder zoek door deu rechter-commissaris, naar de gedragingen van directie en commis sarissen van de Chr. „Amsterdammer"/ kunnen we nog berichten, dat de laatste weken dc boekhouder de heer K. van Leeuwen, en acht leden van het z.g.n.- comiié-Van Leeuwen door den rechter commissaris gehoord zijn. In verband met de door hen allen aan. den rcchicr-commïssans vcrstrekte'rnede- deelingen heeft Woensdagmorgen om 11 uur een zestal ambtenaren van justitie en recherche huiszoeking gedaan bij den ex-d:recleur van „De Amsterdammer". C, I. Mzn. Het onderzoek duurde ongeveer een uur, van tal van bescheiden, op de oude „Amsterdammer" betrekking heb bende, werd kennis genomen, DE ROTTER3AMSCHE BURCE- IYIEESTERSVACATURE, Volgens De Telegraaf is de Regee ring in onderhandeling getreden met het gemeentebestuur van Rotterdam inzake de benoeming van een nieuwen Burge meester aldaar, KIND "VERBRAND. Ten huizo van den heer vaii der B. aan het Kasperpod te Wieldreclit had een droevjo; ongeluk plants- Achter vlo woning stond een waschtobbe gevuld met kokeud water. Nadat de moedor zich een oogenblik verwijderd luid, zette haar zesjarig zoontje een kistje voor de kuip. Even later kwam een, anderlialfjarige Ideir.e in de nabij heid. Het kindje klauterde op dc ver hevenheid, verloor het evenwicht en 1 h.-t 1 het zulke ernstige brandwonden bekwam dat de kleine in het ziekenhuis te Dordrecht moest worden opgenomen, waar het is overleden.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1