Letteren es Kaast Psrs-Qverzich* INCEZONOEN M ED ED E ELI N GEN A 60 Cts. per regel. GRATIS een zakje A. J. P.'s Grenadine-Saus in ieder pakje A. J. P.'s Amandeltjes- Pudding. TIJDELIJKE RECLAME! GEMEENTERAAD. De gronden langs don Zeeweg. In de raadszitting van Donderdag 14 J urn staakten de stenunen over het voorstel van B. en \V. oiu le. liet Raadsbesluit van S Septem ber 1921 no. 45, tot aankoop van gronden langs den Zeeweg in te trek ken 2c. aan een Commissie uit dén Raad od le dragen, te trachten op een nieu we basis met de Erven Van der Vliet tot overeenstemming te komen, iu dier voege dat exploitatie der gron den. gelegen langs den Zeeweg, verze kerd wordt, 3e. afschrift ran dit besluit te zen den aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en aan de erven Van ner Vliet. Donderdagavond werd dit voorstel na een korte, geheime zitting opnieuw aan de orde gesteld ïn open bare zitting onder leiding van wet houder De Vaal Alalefijt (de burge meester is afwezig). Afwezig waren de heeren Bijvoet, Bornwater en Bispinck. Voordat tot de stemming werd over gegaan, gaf de voorzitter den leden gelegenheid, hut stem voor of tegen te motiveeren. Wethouder var, Nederhasselt maak te van deze gelegenheid gebruik en deelde mede. dat hij besloten had vóór te stemmen op grond van een sesnrek dat hij had met den heer Vrij land. den rentmeester van de Erven Van der Vliet. Spr. heeft den lieer Vrijland een concept overhandigd na mens B. en \V. dat een basis kan vormen voor nieuwe onderhandelin gen. De heer Vrijland kon zich met dit concept volkomen vereenïgen. Dan is er een brief ingekomen van Mr Van Haersolte. een rdvocaat van d<- Er ven van der Vliet, waarin deze mede deelt, dat de Erven van der Vliet er priis od stellen tt verklaren, dat zij tot nieuwe onderhandelingen bereid zijn Het voorstel van B. en W.in stem- ming gebracht, werd daarna met 6 te gen 4 stemmer, aangenomen. Tegen stemden de heeren Van Kessel, Laan, Schuitzen Noorman. Vóór de heeren Teding van Berk hout. Hoeenbirk. De Roo van Alder- werelt, Verdegaal. De Waal Malefijt en Van Nederhasselt, Hierna werd de vergadering geslo ten. HEEMSTEDE. GEMEENTERAAD. Vergadering van den gemeenteraad van Heemstede van Donderdag 21 Juni, des avonds te acht uur. Voorzitter; Jhr. J. P. VV. van Doorn, burgemeester. Alle leden zijn aanwezig. Er is 66n vacature. De geloofsbrieven der nieuw benoem de leden van den Raad worden onder zocht door een commissie, bestaande uit de heeren Preyde. Waller en Van Unen. Voor de vorming van deze commissie waren drie stemmingen noodig. De heer Waller deelt namens de commissie mede. dat de stukken alle in orde zijn bevonden. Zij adviseert tót toelating. Aldus wordt besloten, Bij de ingekomen stukken is een brief van den heer T ate's, waarin hij mede deelt, wegens zijn overplaatsing naar Amsterdam voor het raadslidmaatschap te hebben moeten bedanken. Hij voegt er eer.ige goede wenschen voor Heemstedq aan toe. De Voorzitter stelt voor, dezen brief voor kennisgeving aan te nemen. Hiertoe wordt besloten. De Voorzitter kan dit stuk niet .zoo maar ter zijce leggen, zonder een woord van afscheid te spreken aan het adres van den heer Tates, die gedurende tien jaren het raadslidmaatschap heef: bekleed op een wijze, die altijd blijk gaf, dat hij een warm vriend van de gemeente was. Hij gaf er zijn beste krachten aan. -„Ik meen de tolk van' den Raad te zijn," zei de Voorzitter, „als ik den heer Tates dank breng voor alles wat hij in het belang van <le gemeente Heemstede -heeft verricht. Ik hoop. dat de heer Tates en en zijn gezin veel-geluk en voorspoed in hun nieuwe woonplaats mogen ondervin den en dat hij ook daar de meest war me sympathie voor de gemeente mag blijven koesteren. (Applaus.) De Voorzitter spreekt ook eenige woorden van gelukwensch aan het adres van bet nieuwe raadslid A. H. baron Van Ilardenbroek van Ammerstol, die niet aanwezig was. Verder waren er nog de volgende in gekomen stukken Een adres van G. J, van Tertholen over bebouwing van het terrein hoek BinnenwegLandzichtlaan. B. cn W. zouden geen bezwaar heb ben toe te staan, dat op dit terrein een dubbele woning werd gebouwd inplaats van een enkele. De Raad vereenigt zich hiermee. Een adres van het gemeentebestuur van Smilde, om adhaesie te betuigen aan zijn verzoek, om de inkomstenbelas ting te berekenen naar het gemiddeld inkomen over drie jaren; B. en W. stellen voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Wordt goedgekeurd. Een adres van het gemeentebestuur van Wijmbritseradeel, om adhaesie te betuigen aan zijn verzoek, om de open lijke Godslastering strafbaar te stellen in het Wetboek van Strafrecht.- B. en W. stellen voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Wordt goedgekeurd. Een proces-verbaal betreffende kas- opneroing van den Gemeente-ontvanger. Een adres om subsidie over 15:4 en volgende jaren voor den Ned. R.-K. Po litiebond St. Michael lea behoeve van een politiccursus. B. en W. stellen voor, dit adres te behandelen bi] de gemeentebegrooting -voor 1924. Wordt goedgekeurd. Een adres der Sportvereeniging „L'lysscs" over het maken van een kleed huis op het sportterrein aap. de Mun- tcrslaan. B. cn W. stellen voor, dit ter afdoe ning in hun handen tc stellen. Wordt goedgekeurd., Een verzoek van' de Vereeruging „Zuigelingenzorg" om subsidie. Zal eerst in het college van B. en W. worden behandeld. Een adres van het bestuur der Maatschappij „Zuiderhout" óver straat verlichting der Crayenesterlaan cn Zonnekade. B. en W. stellen voor, dit adres niet in behandeling te nemen, omdat het niet voorzien is van voldoende zegel. Wordt goedgekeurd. Vastgesteld worden eenige namen van straten op Insulinde en. omgeving. Die namen luiden Javalaan, Lombok straat, Celebesstraat, Sumatrastraat, Ti- morstraat, Laan van Insulinde, Borneo- straat, Balistraat. De heer De Boer verklaart een af keer te hebben van den naam Lombok straat, maar kan niet zeggen waarom. De voorstellen tot bebouwing van grond bestemd voor verbreeding der Munterslaan, van voor weg bestemden grond bij de Molenwerfslaan, tot rege ling betreffende het bouwen op een ter rein bij de geprojecteerde Heemsteed- sche Dreeftot verkoop van terrein bij den Bronsteewegtot ruiling van grond cn verkoop van terrein bij de Camplaan en het Wilhelminaplein, en tot het ver huren van terreinen aan H. F. C., wor den goedgekeurd. Subsidie aan „Koninginnedag". Aan de orde komt het voorstel tot het verleenen van een subsidie van ƒ2000 aan de vereeniging „Koninginnedag" voor de viering van de feesten ter gele genheid van het 25-jarig regeeringsju- bileum van H. M. de Koningin. De neer Vring verklaart zich niet tegen de viering van het Koninginne- feest. maar kan er zich in dezen lijd van malaise en werkloosheid niet mee ver eenigen, dat er 2000 voor deze feesten beschikbaar wordt gesteld. Hij zou wil len, dat aan dit bedrag f 1000 aan de verschillende armbesturen in deze ge meente zal worden geschonken, opdat de bedeelden op dezen feestdag met een extra gift worden verblijd en zij dus niet met leege magen naar de feeste lijkheden behoeven te kijken. De Voorzitter voelt veel sympa thie met de bedoeling van den heer Vring, maar merkt op. dat de Vereeni ging „Koninginnedag", die haar plan nen reeds gemaakt heeft, daardoor toch niet gedupeerd mag worden. Die 2000 kan de vereeniging niet missen. De heer Vring houdt toch aan zijn denkbeeld vast, maar de Voorzit ter handhaaft eveneens zijn bezwaren. De heer Vring stelt dan voor, om bovendien nog 1000 voor de armen uit te trekken. Dit voorstel wordt ondersteund. D r. Droog, wethouder, geeft den heer Vring in overweging, liever een mo. tie in te dienen, maar daarin geen vast bedrag te noemen. Hij ineent, dat de motie dan wel kans 'heeft, le worden aan genomen. De heer Vring vraagt, of hij dan van B. en W. in dezen -geest een voor stel kan verwachten. De Voorzitter 2egt dit toe. Het voorstel van B. en W. wordt ten slotte zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Vastgesteld word.en eenige cömptabili- teitsbcsluiten en het kohier voor den Hoofdelijken Omslag. Aangeboden wordt herziening XXXITI van het uitbreidingsplan (terrein bij de Molenwerfslaan). Rondvraag. De heer De Boer wijst op den toe stand op de Glip. waar de dubbele rails zóó ongelijk liggen, dat men hier niet van een „auto-val", maar van een „wa gen-va!1' zou kunnen spreken! De Voorzitter zal de aandacht van de tramdirectie hierop vestigen.. De heer De Boer klaagt over de groote hoopen steenen, die altijd liggen op den Leidschevaaxtweg bij de Zarnl- voortschelaan. Er liggen minstens 30 kub. M_ steenen tot een voortdurende er gernis van de bewoners aldaar. Even- tueele bezoekers moeten zorgvuldig over die steenen stappen en er gebeuren ook dingen, die daar niet mogen plaats heb ben. De bewoner heeft reeds voor ƒ5. aan nieuwe ruiten moeien betalen, door dat de jeugd daar met steenen gooit. De Voorzitter zal de aandacht van den gemeente-opzichter hierop ves tigen. De heer Vring vraagt inlichtingen over den toestand bij de halte Woest- duin, waar het overvloedige hout, dal voor het verkeer zeer hinderlijk en ge vaarlijk is, nog steeds niet is wegge hakt. Er worden wel, ook vanwege het hoofdbestuur der spoorwegmaatschappij te Utrecht, opmetingen verricht, maar daar schijnt het bij te blijven. De Voorzitter antwoordt, dat de eigenaars reeds aangeschreven zijn, om dit hout te kappen. De gemeente mag dit niet doen, want het hout is nier. van haar. Toch zullen bij een eventueele wei. gering verdere stappen worden overwo gen. De heer Waller vestigt er de aan dacht op, dat een zeker artikel in de Spoorwegwet verbiedt, hout langs de lij nen te kappen, als de eigenaars weiger achtig zijn, om dit ie laten doen. De Voorzitter: „Dan zullen we maar hopen, dat de eigenaars niet wei gerachtig zijn, want dan behoeven ook geen verdere stappen te worden ge daan." De heer Van der Erf klaagt over het bevuilen van de wegen, doordat voor bijrijdende wagens van hun lading mor sen. Hij vraagt of er geen artikel in do Politieverordening staat, dat dit euvel strafbaar stelt. Voor de gemeente-werk lieden is het een hopeloos werk,'als zij zien, dat reeds vijf minuten nadat de straat gereinigd is, anderen die weer bevuilen. De Voorzitter antwoordt, dat art. 14 der Politieverordening hierin voorziet. Hij zal de aandacht der politie hierop vestigen. De heer Van derErf merkt op, dat er aan de Maxwell-, Curie- en Teslastraat nog steeds geen naambordjes aange bracht zijn. De belanghebbenden moeten nu loopea zoeken. De Voorzitter antwoordt, dat die bordjes reeds besteld zijn. Maar omdat dit geen fabriekswerk is, vcreischt dit nogal veel tijd. De heer Van der Erf zegt, dat de bewoners van den Leidschevaartweg erg klagen over de stofwolken, die voorna melijk door de voorbijrijdende trams wor den veroorzaakt. „Daar kan misschien," zegt spreker, „dc heer Waller over mee praten!" (Gelach.) De Voorzitter antwoordt, dat dit reeds eerder in den Raad ter sprake is gebracht, maar dat daarbij door een der leden werd opgemerkt, dat er voldoende gesproeid wordt. De heer Van der Erf vraagt, of B. en W. er niet wat aan kunnen doen, dat het voetpad ten Westen van den Heeren- weg niet meer door fietsers wordt bere- de. Het verkeer is daar zóó druk gewor den, dat de bewoners dit pad haast niet over durven steken. Er ontstaan vecht partijen tusschen fietsrijders en wande laars, die elkaar in dc haren vliegen én elkander het gebruik van dit pad be twisten. Dc Voorzitter heeft nog nooit iets van deze tragische gebeurtenissen gehoord. Overigens merkt hij op, dat dit pad do onafgebroken belangstelling van B. en W. heeft. Er is over gecor respondeerd met het Ministerie van Wa terstaat van die zijde werd evenwel geantwoord, dat er juist meer ongeluk ken zullen gebeuren, als de fietsers van dit pad geweerd worden. De heer Van derErf meent, dat al veel bereikt zal kunnen worden, wanneer er een bordje geplaatst wordt, waarop te lezcD staat, dat dit een voetpad is. Tachtig procent der wielrijders zal dan zeker ter wille van de wandelaars het pad verlaten en om hen heen rijden. De Voorzitter deelt mede, dat in dc volgende raadsvergadering een wijzi ging in de Politieverordening aan de orde zal worden gesteld, regelende het rijden op alle wegen in deze gemeente. Dc heer Van derErf vindt het niet tactisch van B. en W„ dat zij in dezen tijd van malaise en werkloosheid aan eigenaars van draai- en zweefmolens ver gunning hebben verleend, in deze ge meente een standplaats in te nemen. Hierdoor is veel geld (zeker wel ƒ2000 a ƒ3000) uit de ge meente weggehaald. Dit geld had vol gens spreker waarlijk heel wat beter besteed kunnen wezen. De middenstand ondervindt door deze vermakelijkheden eveneens schade. De Voorzitter merkt op, dat het college van B. en W. buiten dit geding staat. De Burgemeester heeft hierin al leen te beslissen. Hij antwoordt verder, dat een van deze molens hier reeds vele jaren gestaan heeft en dat een andere slechts veertien dagen in deze gemeente verblijf hield. Velen vinden dat een aar dig cn onschuldig vermaak. En als iemands beurs niet toelaat, van deze molens gebruik te maken, dan moet hij zoo wijs wezen, dit na ie laten. Die molens veroorzaken bovendien geen concurrentie. Poffertjeskramen, die dit w 1 zouden doen, heeft spreker ge weerd. Vele middenstanders zagen juist met blijde gezichten deze molens ko men. Spreker meent dan ook, dat er geen aanleiding bestaat, om deze molens hier geen standplaats te doen innemen. [-lij wijst dan ook dezen aanval 00 zijn be leid af. De heer Van der E,r f houdt vol, clai cr wèl menschen zijn, die er schade van hebben ondervonden. Ook is de ver leiding veel te sterk. Het is hard voor, arme ouders, om hun kinderen dit ge not te ontzeggen. Velen zullen dan ook zeggen „Hier, kind, ga ook maar eens draaien!", maar dan wordt dit uit een benarde beurs betaald. Spreker vraagt, of dc Burgemeester daar in de toekomst re kening mee wil houden. De Voorzitter kan dit niet belo ven, omdat hij er geen nadeel voor dc gemeente in ziet. De heer Van derErf zegt, dat de gemcenteWoning Camplaan 23 geen naam van woning meer vejdient en dat zij in ieder geval met een huurprijs van f 3-50 per week te duur betaald wordt. Hij dringt "cr op aan, hiervan geen winstje te maken, maar den huurprijs tc veilagcn. De Voorzitter antwoordt, dit te zullen brengen bij de Commissie voor het Grondbedrijf, die de woning ver huurd heeft. De bewoner neemt evenwel genoegen met dezen huurprijs hij kan zich gemakkelijk in zijn lpt schikken, omdat hij weet, dat er een nieuwe wo ning voor hem gebouwd wordt. De openbare vergadering wordt te half tien gesloten. De Raad gaat daarna nog in geheime zitting voor het behandelen van reclames tegen en ontheffingen van aanslagen in den Hoofdelijken Omslag. H1LLEGOM. Orgelbespeling. De orgel bespeling van den heer S. P. Visser in de Ned. Herv. Kerk alhier met wel willend:- medewerking van mejuffrouw J. E. Wentbolt, heeft veel succes ge had. Er was veel belangstelling. De orgelnummers van Bach, Guilrnaufc, Mendelssohn Bartholdy en Handel wa len prachtig. Mejuffrouw Wentliolt zong liedereu van Stokhuyzen, Men delssohn Bartholdy en van Arnold Speel. Van een Koningsvrouw. De slag bij Waterloo was weer het num mer. dat de meesten boeide. Het Wil helmus werd ten slotte door allen mee gezongen. Van het politieke tour- nooiveld. EERSTE KAMER. 21 JunL Do dure verzekeringska mer. Evonredïgo verte genwoordiging in den Senaat. Het is niet mogelijk gebleken, voor de Verzekeringskamer in verband waar- mee de Senaat lieden een crediet-ontwerpje te behandelen kreeg geschikte leiden de personen als voorzitter en leden te vin. den ivoor de gebruikelijke traktementen. Tien mille per lid is al het minste geble ken en dat vond senator mr. Simon do Vries wel zéér hoog. De heer Haazevoet vond dat niet, maar oordeelde dat de ge wone ambtenaarstraktementen te laag zijn. Verhoog deze aldus de heer H. en het verschil zal minder in het oog loopen. Minister Heemskerk vond, dat het met de hoogte der traktementen van de Verze keringskamer nog wel losliep. men heeft aanvankelijk gedacht beneden de 22 mille geen geschikteu voorzitter te kunnen krijgen, terwijl deze nu met 12 mille con tent blijkt te zijn en dat de Senaat het ontwerpje, dat niet praejudïcïeert op an dere salarissen, veilig kon aannemen. Hetgeen de Senaat daarop z.h.s. deed. Burgemeester de Vlugt van Amsterdam maakte van de gelegenheid, dat men de kieswet onderhanden had, gebruik om aan te dringen op afschaffing van den stem plicht. welker handhaving naar hij met cijfers illustreerde, een paskwil is. En mr. Meudeis sioot zich hij dal pleidooi onmid dellijk «ftc. Overigens werd gekiaijgd. over de he perking van hel dierbaar „provinoiaal ver. band" der Senatoren e.ö. Nadat premier Buys had annctoond dat het onderhavige ontwerp als een com promis was to beschouwen niet do Kamer, die de vorige regeling verwierp, en eraan toegevoegd had dat de stemplicht-resulta ten nog in onderzoek zijn, nam do Senaat het ontwerp aan. Volgende week komt de Kamer weer bijeen, o.a. ter afdoening van do jachtwet INTIMUS. TWEEDE KAMER. 21 Juni. Een Hanzo-vódrproof. >- Ambtonanr-Kamorllil, Crltiek op do houding van don voorzittor. Vorkor- ting van don oorsto-oofon- tijd bij do oavalorlo. De Tweede Kamer ziet haar vervroegde vacantie-verwachtingen In rook vervlie gen. In plaats van hnlf Juni zal zij ver moedelijk niet voor begin Juli kunnen uit eengaan. Werden gisteren de militaire re servo-pensioenweften nog even op de agenda bijgeplaatst, vandaag moest de Ka mer evenals verwacht was aan een nieuwe verlenging van haar parlementai ren arbeidsduur gelooven doordat het Hanze ontwerp voor openhare behandeling gereed was gekomen. Deze toevoeging aan de agenda ging evenwel niet zonder hef tig protest van den heer Schaper, vol gens wien er 'n „luchtje" aan deze zaak- zou zijn. „Dwaze doorjakkerij" noemde- de heer Schaper do poging van den voor-' zitter die op verzoek der Tegeermg han delde om de agenda aldus uit te brei den. De katholieke heer Van Vuuren, zelf voorzitter van de commissie van rappor teurs. achtte het echter volmaakt logisch, dat het Hanze ontwerp thans nog word: afgehandeld Des voorzitters voorstel daartoe werd ten slotte met 46 tegen 21 stemmen aangeno- Blijkens een verklaring van mr. Dressel. buys had de Vrijheidsbond tegen de be handeling geen bezwaar. Tegen gestemd hebben de heeren Merchant en Troelstrn met hun geestverwanten, alsmede de heer de Boer en -ds. Kersten. Het non activiteitswetje voor ambtena ren, die Kamerlid zijn of worden, is van daag door den minister van Financiën weer wat opgelapt, teneinde aan een prin cipieel bezwaar van mr. Troelstra c.s. te gemoet te komen. De bepaling der non activiteit zal nu niet ïn concreto aan het bevoegde gezag worden overgelaten, docj. langs den weg van cnumcratie in een al- gemeenen maatregel van bestuur worden neergelegd. De motie Troelstra is hier door komen te vervallen. De stemming over het bewuste artikel besliste 4J tegen 26 len gunste van den minister. Een incident volgde bij art. 8. bepalende dat deze non-activiteitswet dio van aan slaande Kamerleden, welke ambtenaar zijn- een financieels aderlating eiseht-, niet van toepassing is op ministers die Kamerlid worden. De heer Duys vond dat niot in den haak en klaagde dat deze opmerking, hoewel in do afdeelingen gemaakt, niet in het verslag dor commissie van rappor teurs was voorgekomen. Om dezelfde re den kon minister de Geer de vraag viyi den heer Duys niet afdoende beantwoorden aangezien Z.Exc. hierop niet was voorhe-1 reid. Voorzitter Kooien meendo daarover toen een opmerking te moeten mnken ann de oommissie van rapporteurs, wier prueses, de heer van Soliaik. deze echter geenszins aanvaardde daar niet de voorzitter der Ka mer, mo3r do oommissie va-11 rapporteurs heeft, uit te maken wat in het vuorlaopig verslag .behoort le worden opgenomen en wat achterwege kan blijven. Intusschen klotsten dc golven der on rust tegen het getaielte van den Kamer p'raeses aan. Ook mr. Rutgers was geenszins over de uitlating van voorzitter Kooien :e spre ken en hij betoogde dat het verslag eor reet was. Daarop stoof de heer Duys naar voren met de bewering dat het verslag „sterk eenzijdig door n:r. Rutgers en de zijnen was gekleurd", bij welke opinie eemgo an dere leden ~2n links zteh Aansloten. Het kostte den pracsrs moeite, tenslotte de rust ;e doen wederkeeron. Een amei-.dcmunt-Troelstra om vorkre gen rechten voor do zittende ambtenaren-. Kamerleden te bestendigen Ook bij herkie zing, werd me: -IS tegen 32 stemmen aan genomen, waarna d9 eindstemming over het ontwerp werd vastgesteld op a.s. Dins dag. Bij het omwerp tot verkorting van den eerste-oefeniijd bij de cavalerie tot 15 maanden heeft de heer K. ter Laan ecri amendement aangeprezenom do verkor ting te brengen 00 12 maanden doch mi nister Van Dijk heeft dit onaannemelijk verklaard. Morgen stemming over dit amendement, dat natuurlijk wordt verworpen. INTIMUS. REMBRAMDTSTUDIE. Men herinnert zicli wellicht het pro test van dr. W. Martin, in „Der Kunst- wanderer" van Sept. 1921, tegen ver schillende „toekenningen" van dr. Va- lentiner in diens werk -over Rem brandt (Klassiker der Kunst II en XVII) schrijft -het Hbld. Dr. Martin verdedigde daar zijn mee ning, dat Valcntiner's -overzicht geen duidelijk en klaar, -maar eer een ver warrend beeld van Rembrandt's SGhep- penden arbeid geeft. Wij hebben hier destijds uitvoerig melding geniaakt van dr. Martin's betoogeveneens van de bezwaren, door dr, Bredius tegen Va- lentiner's werkwijze ingebracht. (Zoit- schrift ftir Bildende Kunst 1921). Sinds dien hebben verscheidene jongere kunst geleerden zich aan de zijde van de heeren Martin en Bredius gesteld. Het Rcm- brandtonderzoek, schrijft dr. Martin thans in Der Kunstwandercr, maakt een ontwikkeling door, onze blik wordt wij der, onze ervaring grooter, andere waarden dan die welke tot heden uit sluitend gewicht in de schaal legden, kwamen in aanmerking. Men vraagt zich thans af of uit een werk genoeg per soonlijkheid en temperament blijkt, om het aan een bepaalden meester te mo gen toekennen of het zijner waardig is, Dr. Martin verdedigt zich vervolgens tegen dr. Hofstede de Groot, die in een brochure, „Die Holliindischc Kritik der je-zigen Rcmbrandt-Forschung und neuest wiedergefundene Rembrandt- Bilder" zijn standpunt had bestreden. Dr. Martin houdt zijn meening omtrent de door hem voorgestane methode van onderzoek vol, die berust op zijn erva ringen in het door hem beheerde mu seum met dc vele Rembrandt's opge daan cn op die van- zijn vele en verre studiereizen. Schrijver zal cr niet .toe overgaan dr. Hofstede dc Groot's beweringen stuk voor stuk te weerleggen liever wijst hij op dc resultaten, die, in de door hem voorgestane richting, het Rembrandt onderzoek den laatstcn tijd heeft be reikt hoe dr. Bredius in de „Burling ton" bewees dat de zoogenaamde Rem brandt uit de verzameling Evans te Boston een werk was van Bol en hoe de „Neger" uit de Wallace-collectic le Lon den thans als „school van Rembrandt" gecatalogiseerd slaat. Ook omtrent een andere, eveneens door dr. Valentinei voor echt gehouden Rembrandt, koester de de directie der Wallacc-collectie twijfel;,een nauwlettend onderzoek gaF dr.- Martin de' zekerheid dat het stuk, een mansportret, valsch was. Een gelijksoortig geval signaleert dr. Martin te Kassei; de daar hangende, zoogenaamde ,»Architect"_, die zoowel door Bode als door Valentiner voor eclit'f wordt gehouden, houdt hij voor een» copy naar een verdwenen -origineel. Reeds eerder werd door Eisenmann in den museumcatalogus van iSSS en door den tegenwoordigen directeur dr. Gronau in dien van 1913 twijfel omtrent de echt heid uitgesproken. In zijn supplement- deel van 1921 rept Valentiner van dezo uitingen met geen enkel woord. De fout van Valentiner is dat hij echte en onechte, onaangevochten en betwij felde werken van Rembrandt door elkaar 1 haalt en zoo den indruk wekt alsof ze alle even twijfelloos echt waren, als b.v. de Staalmeesters of het zelfportret uit het Mauritshuis. Wat het Kasselschc stuk betreft is dr. Marin bij onderzoek geble ken dat het d§ diepte mist, die Rem brandt in zijn gelijktijdige werken door plastiek en atmosfeer bereikt, waardoor de figuur komt te leven in de ruimte. Ook mist het schilderij de warme tonali teit, Rembrandt eigc-n. Het is mat en krachteloos van bouw en van toets. De mond is bij Rembrandt altijd interessant, wat van het Kassclsche stuk niet kan gezegd worden. De oogen zijn mat, dc neus niet sterk van uitbeelding, het haar en dc baard zijn niet zóó als men dat van Rembrandt zou verwachten. Ook in de kleedij van de figuur zijn, volgens dr. M., tal van onderdeden niet op dc hoog te van Rembrandt's kunnende handen getuigen van een gebrek aan anatomi sche kennis en de heele omgeving mist liet kenmerk van 's kunstenaars mees terschap. Dr. Martin komt dan ook lot de slotsom dat de zoogenaamde „Archi tect" geen Rembrandt is, maar een iSe- eeuwsche copv naar een verloren ge gaan origineel, dat in veel overeenkomt met het portret van den zittenden man ui 1652 uit de verzameling van den her tog van Devonshire. Ook de aan Rembrandt toegekende „Barmhartige Samaritaan" te Lenden, houdt dr. M. voor valsch hij zal zijn oordeel daarover elders toelichten. Het Rembrandt-onderzock, aldus be sloot schrijver, heeft nog" een groote taak voor zich. want.de levensarbeid van den meester lig"t nog lang niet met zeker heid vóór ons. Laten wij hopen dat de- strijd op waardige, ernstige wijze wordt gestreden. KATHLEEN PARLOW. De vio liste Kathleen Parlow is zoojuist van een tweejarig touruée door Amerika, Wesb-Indië, jave (28 concerten), Jn- pan (in Tokio alleen trad zij 8 maal cp, oa. voor zalen met 5030 men schen), Chins, Korea, Manila enz. A.s. winter zal zij weder in Europa conderteeren en konit in October ook naar Nederland. DE STEUN AAN DE HANZE- BANKEN. De Nederlander schrijft: lier voornemen van de llegeeriug is loffelijk. Er kan uit de laatste jaren, op Regeeringsdaden gewezen wor den, die eenige overeenkomst hebben niet hetgeen thans" wordt voorgesteld; maar toch moeten wij manen tot de grootste omzichtigheid Er is in de laatste jaren door ver schillend© credietbanken 'een schrome lijk lichtvaardige geldpolitiek ge volgd, en voorat onder den dekmantel van her „steunen van den midden stand" is zeer ernstig afgeweken van den regel, dat elk verleend crediet. moet hebben een aolieden ondergrond van bezit, om gerechtvaardigd te zijn. Er moet zijn een huis met over waarde, een bepaalde partij koop mansgoed, een bezit dan effecten, een totaal van weid ra-te-vervollen termij nen of solide wissels daarop kan en mag, tot zeker percentage, crediet worden verleend. Maar waar deze w aarborgen ontbreken, mag van cre diet geen sprake zijn. N11 is het duidelijk, datin tijden, als wij thans beleven, menige solied- geachte waarborg kan ontzinken; maar de lichtvaardigheid, waarmede, in de laatste jaren, menig crediet werd toegestaan en gehandhaafd, moest tot rampen leiden. Nu zijn dit onze bezwaren tegen het aanhangig wetsontwerp: ten eer ste, dat het zekere aanmoediging be vat. na afwikkeling der bestaande moeilijkheden, op den ouden voet voort te gaan en ten tweede, dat het alleen spreekt v«n de credietne- mers der Hamze-banken, terwijl toch credietnemers van andere bankinstel lingen in overeenkomstige moeilijkhe den verkeeren. De credietnemers van instellingen, die ernstige leenteekenen droegen van zichtbaren overmoed en jeugdige on bezonnenheid, zouden worden gehol pen. Do credietnemers van banken, ■die in mindere mate aan deze kwalen leden, of zich daar van vrij wisten te houden, worden aan zich zelf overge laten. Is dit wel te verdedigen? Past hier niet do allergrootste voorzichtig heid? De Standaard merkt in haar nummer van Donderdagavond op, dat de regeering overigens gezonde bedrij ven, die in crediet-moeilijkheden verkeeren, over den slechten tijd wil heen helpen. Wanneer toch, zegt zij de door dc banken uitgeleende gelden op gefor ceerde wijze teruggevorderd worden, dan zouden bedrijven die volkomen gezond zijn, mee het slachtoffer kun nen worden van de moeilijkheden der banken. En dat wil men voorkomen. Terecht, naar het ons toeschijnt. Wij moeten in dezen tijd handelen naar den regel: Houdt wat gii hebt! D.w.z. houdt op de been wat. indien de een of andere c-alamiteit. niet ge schied ware ook op de been zou zijn gebleven. Het gaat dus niet om luilp aan de banken. Die moeten hun eigen pof-e maar koken. liet. gaaf. ook niet om hulp aan de bedrijven die reeds in déconfiture zijn. I)at zou niet baten. INC EZ ON DEM MEDEDEELINGEN h CO Cis. per regel. Het gaat. alleen om de geheel ge- zoude bedrijven aan crediet te helpen, nu het hun door de Hanzebanken ver leende crediet opgelegd wordt, of nu zij geen verder crediet kunnen heko men. Ons dunkt, dat de Tegeoring, in saamvverking met de Nederlandsche I3onk, hier doet wat van liaar ver wacht mocht worden, en svij kunnen ons met het gedane voorstel dan ook vereenigert; De uitvoering zal ongetwijfeld veel nauwlettende zorg eischen om niet over de grens to gaan, die men hier trekken moet. Maar dat is bij de di rectie der Nederlandsche Bank in goede handen. Ten slotte merkt het blad op: Natuurlijk gaan we bij dil alles van do onderstelling 11 it, dat de hulp be perkt wordt tot de gevallen die we hiervóór aangaven. Alleen levensvatbare b e- d r ij ven. die staande gebleven zou den zijn, indien er met do banken niets gebeurd ware, mogen geholpen worden. Van hulp nan de banken zelve wil len ook wij niets weten. Hun bestuur toonde zich voor de taak niet berekend: liet. verantwoordelijkheidsgevoel bleek te zwak. Hef. kan niet op den weg van den Staat liggen om daarvoor stutten aan te''dragen. Maar wel om anderen, die anders niet vallen zonden, voor meevallen te behoeden. In „H et Vol k" behandelt het Kamerlid Dr. Van der Waerden de kwestie vau het Middenstandscrediet. Hij zegt o.m.: „Onzerzijds staan we niet per se af wijzend tegen staatssteun. Wanneer werkelijk door krachtig ingrijpen en steun te 1-orciken ware, dat de te ver wachten ontreddering ware te keeren, iief. bedrijisleven niet die zware slag zou tref len, de werkloosheid, die reeds erg genoeg is, niet nog verder zicli zou gaan uitbreiden, dan zouden wij onze medewerking niet onthouden. Maar wij tasten volkomen in het duister, Let. flodderstuk van de Regeering geeft geou antwoord op tallooze vragen en vraagt zelfs op deze vooze basis een vrijwel blanco crediet. De Ned. Bank wil zonder meer niot helpen, uit hoof de van voorzichtig financieel beleid. I.aht de Staal, dan maar garant zijn, zegt de Regeering, Maar is het geen bodomlooze put?" Na aanhalingen van mocuingcu uit de pers, verklaart de schrijver, dat hel niet vreemd zul lijken, indien de S. D. A. P. een doorjagen van liet ont werp verwerpelijk zal achten. Hi,i besluit met te zeggen: „Bij c-eu rustige behandeling, na een beter onderzoek, clat den omvang der ramp iaat overzien en hel, moge- ijk maakt de grenzen te trekken van den noodzakclijken steun, indien daar mee de zaak nog voor ©en goed deel te redden zou zijn, kan ook een an dere belangrijke vraag onder de ooaen worden gezien, en wel deze: Is het toelaatbaar, dat het crediet- wezon maar ongebreideld mag 1»1 ven voortwoekeren, znndor voortdu rend toezicht, niet alleen van dc- Ne- derluu 'selie Rank. maar ook van Staatswege? Mag dit vrije snel maar ongestoord voortgaan, verergerd door ecu bekrompen Sectiuisine, een voort durende bciiiriging vau tallooze be langen cn ontwrichting van liet be drijisleven? Het nu weer gebeurde maakt het toch eindelijk wel noodza kelijk, dat hier wordt ingegrepen op ecu veel ruimer terrein dan dat der Hanzebanken." DE VERKIEZING VAN GED. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Dc Sta u d a a rd schrijft Naar wij vernemen geeft de ver deeling van dc zes zetels van Gedepu teerden in de Staten van Noord-Hol land aanleiding tot moeilijkheden zoo wel van d© zijde der Roomschen als van che van de Sociaail-Democraten. De verhoud i ngsc: i fers in de Staten zijn 37 rechts, 37 links cn 3 commu nisten. Laatstgenoemde ctemmen waarschijnlijk blanco, du» stuan uan redits cn links precies in balans tegen over elkaar. Do verdeeling zou dus heel gemak kelijk zijn: drie Gedeputeerden ze tels rechts en drie links, onder de zes grootste partijen onderling te verdee- len. Evenwel de Roomschen 011 de 'So ciaal-Democraten nemen daarmede geen genoegen. Zij eischen sik twee zetels op hoewel ze samen 36, dus nog niet de helft van het aantal Statenle den tellen. De Anti-revolutionnaire Partij zou dan een Gedeputeerden zetel aan de Roomsehen moeten offeren. De onbillijkheid hiervan is duide lijk vooral waar in Zeeland de Anti- revolutionnaireii en Christ,el.-Histori- solien wel een Gedep. zetel aan een Roomsche minderheid laten en in Friesland van Antirevolutionnaire zijde geen bezwaar rees om den Room schen ook een zetel in het College van Gedeputeerden af te staan. Waarom dc Roomschen in Noord- Holland dus op hun beurt een minder loyale positie zouden innemen, is niet duidelijk. Het zal nu wel zoo gaan, dat in Noord-Holland de Roomschen er de Sociaal-Democraten zich zullen ver eenigen om hun doel in het. College van Gedeputeerden te bereiken. EEN BEDENKELIJKE WIJZIGING VAN DE WARENWET? Onder du opschrift schrijft het Hbld. Onlangs heeft de Regeering een op het oog onbeduidend wetsontwerpje tot wijziging van de warenwet ingediend. De strekking komt hierop neer, dat de directeuren der keuringsdiensten dc bevoegdheid zullen omvangen, om bij hun waarschuwingen the zij gewoon- lijk bij ontdekking van ondeugdelijke waren vóór het instellen van een straf vervolging geven tegelijkertijd beta ling van zekere „vergoeding" tc cischenj

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10