Lij aigemeenen maatregel van bestuur zal voor deze vergoedingen een tarief vastgesteld worden. De Memorie van Toelichting op liet wetsontwerp óver weegt, dat hei vóórkomen van 'knoeie rijen de gemeenschap (om het huise lijk uit te drukken) op kosten jaagt, zoo dat het 'billijk is, dat de winkeliers en andere pórsonen, die deze knoeierijen be drijven, in deze kosten bijdragen. Te vens wordt medegedeeld, dat deze ge dachte in Zwitserland reeds in praclijlc is gebracht. Wij willen deze billijkheid in abstracto niet ontkeunen, maar toch schijnt het be zwaar. dat de heer Simon A. Maas, voor zitter van het Verbond van Ned. Fabr. Ver., :ri „De Nederlandsche Nijverheid" opwerpt, ons zeer gegrond. De heer M, schrijft onder meer „Reeds vroeger, toen minister Aalbersc bij de jongste wijziging der Stoomwet, trachtte de kosten van onderzoek ten nutte van het algemeen belang te leg gen op de schouders van enkelen, hebben we daartegen onze bezwaren geformu leerd. .Die werden toen bestreden o.n. met de bewering, dat die „enkelen" bij zonder belangwekkend waren, omdat het ambtelijke toezicht uit hoofde van de Stoomwet ook hun bedrijven ten goede kwam. Daarover kan men nog twisten, maar in ieder geval betrof het toen een periodiek onderzoek en het betalen der kosten was algemeen en onafhankelijk van cenige subjectieve appreciatie van den onderzoekenden ambtenaar. In het huidige geval ontbreekt zelfs 'het gewilde excuus, dat de „belangheb bende" door het onderzoek gebaat wordt. Thans wordt dc betaling door den .„belanghebbende" uitsluitend en geheel afhankelijk gesteld van het oordeel van den controleercnden ambtenaar. Die be taling, die slechts gevorderd wordt in dien de onderzoekende ambtenaar meent, dat er „aanleiding is tot het maken van bezwaar' of „dat daar toestanden zijn of personen werken, die niet voldoen aan de wettelijke cischen" of indien diezelf de ambtenaar meent „dat dc waar niet voorzien is van dc wettelijk voorgeschre ven aanduiding of van het wettelijk voor geschreven merk", krijgt daardoor het karakter van een boete. Het druisclit in tegen de beginselen onzer staatsinstel ling aan een controleercnd ambtenaar de bevoegdheid tot boeteoplegging te ge ven, maar wie de mentaliteit onzer direc teuren van keuringsdiensten (enkele uit zonderingen daargelaten) kent, begrijpt, hoe lichtzinnig het zou zijn juist hun die bevoegdheid te geven. En tot dusver was er reden te veronderstellen, dal men ook aan het Ministerie van Arbeid, Handel en Nijverheid die mentaliteit kende cn geneigd was ermede te rekenen. Maar ook al hadden de directeuren van keuringsdiensten zich grooter repu tatie van bezadigdheid verworven dan helaas nog het geval is, dan nog ware het ontoelaatbaar hun, als controleurs, als opsporingsambtenaren, rechterlijke bevoegdheid te verkenen." Inderdaadde „vergoeding" komt practisch neer op een boete. Doch zelfs indien het opleggen van zulk een boete in verreweg de meeste of in alle geval len gerechtvaardigd mocht zijn dan mag nog niet, gelijk in het ontwerp ge schiedt, de uitvoerende en de rechterlijke macht in dón hand gelegd, Wij gclooven met den heer Maas, dat dit een zeer verkeerde maatregel zou zijn, een, die indruischt tegen een grondbeginsel van ons staatsrecht. GEMENGD NIEUWS De uitbarsting van den kina Verhalen van ooggetuigen. Een speciale correspondent van de Daily Telegraph", die met een auto het terrein van de ramp heeft bezocht, vertelt o.m. de volgende bijzonderhe den Op enkele mijlen van Gastiglione ontmoetten wij enkele boeren, die op huil bundels bagage uitrustten. Zij hadden twee verschrikkelijke nachten achter den rug. Toen wij weggingen, zeide een van lic-n, „stortten onze huizen in ten gevolge van herhaalde aardschokken. Wij zagen den ontzag lijken brandenden lavastroom nader bij komen, die als het ware vlammen uitzond, welks onze velden en boom gaarden vernielden. Alles wat wij be zaten, ging in die vlammen op". Eenigo vrouwen, die er bij zaten, snikten zachtjes. „Maar waarom zou den wij huilen? zei.een van haar. Honderden anderen hebben- alles ver loren. Wij hebben feu minste nog ons leven gered.'- Door onze kijker kouden wij zien, hoe de lavastroom zwn vernielingswerk verriohtte. Groepjes boomen en zelfs heefle bossclien vlogen plotseling in brand en men kon liet kraken en knet teren bijna een halve mij! in den om trek hooren. Een vreemd gevoel be kruipt je, wanneer je de langzame, maar zekere verwoesting aanschouwt. Iembtmd die in Lingiuaglossa geweest was. vertelde ons het volgende: Ik zag den lavastroom steeds dich ter bij komen. Hij ging over het landi van mijn buurman. Zijn boomgaarden en wijnbergen werden vernield. Daar na kwam de lava op mijn land. Een gevoel van groote smart, kwam bij mij op. Daar gingen mijn wijngaard, mijn aanplantingen, het resuiltaat van hard werken gedurende de helft van mijn leven. T°cn naderden de vlammen mijn huisje en langzaam vatte hot vuur." „Dit is alles wat wij gered hebben", voegde hij er aan toe, toen hij op een bundeltje naast zijn vrouw Eing zitten, die luid" snikte. De correspondent begaf zich ver volgens naar Fiumefreddo en ver haalt Hier zagen wij lange stoeten vluchtelingen langs den weg, allen met dezelfde verwilderde uitdrukking van schrik en ellende op het gelaat. Gedurende twee nachten hadden do (bewoners van Fiumefreddo 't niet ge waagd' in hun huizen te slapen. Allen kampeerden in cle- straten. Vlak boven Fiumefreddo ligt het sohoone Taonnina met zijn hotels, dia nu alle gesloten zijn. De gasten waren reeds weken geleden vertrokken. Tal rijke boomen waren omgevalleji, alsof er een zware storm had gewoed. De wegen zijn overal versperd door auto's wagens karren, kortom voertuigen van allerlei soort. Op sommige er van lig gen matrassen en beddegoed, waar op cle rampzalige vlluclitelingen en kele uurtjes slapen. Verderop hoort men het zieden van de la,va, die uit de spleten te voorschijn komt, afgewis seld door periodes van stilte. Dan voert de wind plotseling een wolk vau stof en asch mee, die je keel ver schroeit. Het tooneel der verwoesting strekt zich uit over een gobied van 20 K.M. üengte. Zoodra het gevaar dreigend werd. had men al het rollend mate riaal van de spoorlijn, die om den Etna loopt weggevoerd en bij Castig- lione en Linguaglossa schroefden dc arbeiders zelfs tie rails los en brachten allies weg wat gered kon worden. Het verkeer oip de lijn zal gedurende «enigen tijd gestaakt moeten worden. De wolkeu waren zoo dicht, dat het onmogelijk was den top te zien, maar telkens werden zij doorboord door een lichtstraal, welke belees, dat de vulkaan ncy? steeds werkte. De Etna in werking In vrceger dagen. De „Times" geeft in een hoofdarti kel over de erupties van den Etna, nog eenigo bijzonderheden, waaraan dooi de Maasbode het volgende is ontleend: Sinds 1879 en '1880 is een zoo ernsti ge explosie als deze niet voorgekomen De toestand iis ontzettend. „80,000 ïïiensehen zwerven dakloos rond", doel de 8ignor Cat'ntizza Maandag in den senaat mede. Langen tijd geleden reeds deden zich in den ber<r verschijnselen oor, die een lichte vu Ironische werking de- d»n vermoeden. Toch maakte men zich niet ongerust, aan dc mogelijk heid van een uitbarsting werd niet gedacht. Zelfs organiseerde de lta- liaansche Alpeuclub nog tijdens de Panscndagcn een excursie naar den krater; slechts enkelen hebben dien toen bereikt, do meesten zagen zich door regen en sneeuw gedwongen, van de excursie af te zien. De geweldige activiteit van den vul- caan is inïtiSsehcn nog zeer plotseling gekomen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag vormden zich vier nieuwe kraters, waardoor de gloeionde lava stroom zich een' uitweg baande en over een breedte van 700 M. neergolf- de. Onophoudeliik deden zich nieuwe explosies voor. Drie dorpen werden al aanstonds onder de gloeiende massa bedolven en hetzelfde gevaar bedreig de gisteren nog de stad Linguaglossa. Naar schatting had de lavastroom ec-n dikte van 30 voet en drong hij vooruit met een snelheid van ongeveer 250 meter per uur, ofschoon deze snel heid gelukkig later tot 25 M. per uur erminderde. Intusschcn, noch de uitbarsting, noch de voorafgaande verschijnselen zijn iets nieuws. De vulcanische wer king van den Etna heeft reeds bij tus- schenpoozen plaats gehad sinds den tijd van Pindarus en waarschijnlijk zelfs al eeuwen daarvoor. Onder de schrijvers, die de verschrik kingen van Etna-erupties of de da-ar- mede samenhangende mythen beschre ven, vinden wij reeds de namen van Aeschylos, Sophocles, Theocritus, Thu- cydides, Lucretius, Virgilitis en Ovi- dius, Cicero, Livius en Strabo. Men kont het verhual van Prometheus aan Occeanus, hoe Typhoeus, door Zeus neergesmakt, aan den voet van de Etna ligt en in zijn woede een vuur stroom wil maken, om do in bloei staande velden te verwoesten en hoe later dat vernielende plan werkelijk heid werd. Verschillende groot9 uitbarstingen hadden plaats in de middeleeuwen ih de „isola del foco". De uitbarsting van 1669 maakte 27009 meusöhcn dak loos en 24 jaar later, in 1693, verlo ren duizenden het leven. In hetzelfde jaar, dat te Lissabon een verschrikkelijke aardbeving een paniek veroorzaakte, begon ook de Et- na weder te werken en in de laatste eeuw hebben iedere vier of vijf jaar meer of minder ernstige uitbarstin gen plaats gehad, waarvan eenigo zelfs verscheidene weken duurden. De lavavloed van 1879 verwoestte do omliggende streek over een uitgestrekt heid van honderden kilometers en in 1886 ontkwam het dorp Nicolosi, bij het. "reizende publiek wel beleend, nau welijks aan den ondergang. EEN SAMENZWERING IN HON GARIJE. Uit Boedapest wordt ge meld: De politie is b'tzig een onder zoek in te stellen naar een beweerde poging tot omwenteling in het belang der I-Iabsburger9. Er zijn een aantal personen gearresteerd. Eenigo daarvan hebben' halve bekentenissen afgelegd en namen: genoemd van persouen, die in het complot een rol zouden spelen. Tot lien, die op deze wijze verdacht raakten, behoort de leider der Hon- gaarsche Fasrisien, Havady en ver schillende leden der Frederichspartij. Tengevolge dezer «nthullingen zijn nog veertien personen in hechtenis ge nomen, waarvan er verschillende reeds bij vroegere gelegenheden op den voor grond waren getreden. PUTSCH—PLANNEN IN HAM BURG? Bo „Iiamb, Echo" meldt, dat er Putschplannen van reclitsradu cale zijde ontdekt zouden zijn. Een groote rol zou daarbij spelen een optre den tegèn de georganiseerde arbeiders. Men zou rekenen op onlusten, waarbij het staatsgezag en de politie „te Lort zou schieten", zoodat men tot de uit roeping van de militaire dictatuur zou kunnen overgaan en de regeermg ver vangen door een „geeiguete Persön- lichkeit", die men ook reeds meent gevonden te hebben. Verzet verwacht men alleen van de georganiseerde ar beiders; daarom zoudon allo rechtsra- clicalo bonden tegen lion gemobiliseerd moeten worden. EEN OPZIENBARENDE MOORD ZAAK IN ENGELAND. Te Glossop werd ecnïgen tijd geleden een zekere Albert Burrows, een man van 62 jaar, gevangen genomen ouder beschuldi-j ging van moord op een vccrlionjarigcn jongen. Hij bevindt zich nog steeds 5n voorarrest. Thans is aan het licht ge komen, zoo meldt men uit Londen aan de Tel., dat hij mede schuldig is aan moord op een drietal andere personen. Zijn slachtoffers waren Hannah Cal- ladine eu haar twee kinderen, een vierjarig meisje en een jongetje van veertien maanden. Hannah Calladine was de vrouw, met wie hij reeds se dert geruimen tijd samenleefde. Het schijnt dat de man in ernstige financieele moeilijkheden verkeerde en bovendien werkloos was. De motieven, welko hem tot den moord op de vrouw en haar kinderen hebben geleid, zijn cog niet geheel duidelijk. Gebleken is dat de moorden bedreven moeten zijn op 11 en 12 Januari. Op den avond van den eersten dag begaf Burrows zich met do vrouw en het jongetje naar Glossop Moore en kwam later zonder hen terug. Den volgenden morgen nam hij het meisje mee en ook dit kind werd niet, meer teruggezien. De lijken der slacht offers waren in. een niet meer in ex ploitatie zijnde mijnschacht geworpen. Nadat tegen Burrows een verdenking was ontstaan, vond men na lang zoe ken de lijken op den bodem der schacht. De moord op den veertienja rigen jongen Wood is op dezelfde wij ze bedroven. DE VACANTIE DER ARBEIDERS. De Persdienst van liet Internatio naal Bureau van den Arbeid deelt het volgende mede In een aantal landen is het sedert den oorlog de gewootite om de hand arbeiders vacnntie te geven niet door- betaling van het loon. De „Informa tions Sodales", liet weekblad van het Internationaal Bureau van den Ar beid. geeft een overzicht van de wet telijke maatregelen, die daaromtrent m sommige landen reeds zijn geno men Iri Engeland_ zijn oi> het oogenblilc op het ministerie van Arbeid meer dan 100 collectieve contracten of minder Lormeele overeenkomsten bekend, waardpor een iaarlijksche vacantia met doorbetaald loon verzekerd wordt. Behalive voor "de algemeen er kende feestdagen wordt het loon vol gens de meeste contracten voor een periode van 312 d.-gen per jaar uit betaald. In de meeste gevallen hebben de arbeiders hier recht op na 6 of 12 maanden dienst. In Duitschland bevatten 72 pet. van het totale aantal contracten, waaronder S6 pet. van het totale aan tal arlieiders vallen, clausules betref fende de vacanties in 1921. De gemid delde duur van de vacuities was 3 werkdagen ln 50 pet. van dc contrac ten en van 3—6 dagen in 41 pet- In Oostenrijk hebben bepaalde ca tegorieën arbeiders door de wet op de Vacantie ieder jaa.r -recht op een on onderbroken vacantie van een week. na een onafgebroken diensttijd van een jaar. In Italië wordt op liet oogenblik het systeem van betaalde vacanties in cle 'belangrijkste takken van industrie toegepast. De duur van de vacanties varieert van 6 dagen in de chemische, de metaal- en de textielindustrie, tot 12 of 15 in gas- en eilectviciteits-ondei-- nemingen en in de boekdrukkerijen. In de meeste gevallen krijgen do ar beiders een vacantia na een diensttijd van een iaarin enkele gevallen na, een diensttijd' van 6 maanden. In Tsjecho-Srowakiie zal dc Natio nale Vergadering binnenkort een wetsontwerp van de regeering behan delen jx?treffende de arbeidersvac-an- ties. Volgens dit ontwerp hebben do industrie-arbeiders, het huispersoneel en de leerlingen na een jaar onafge broken dienst recht op een betaalde iaarlijksche vaoantie met doorbetaald loon. De duur van de vacantie zal zijn 6 werkdagen voor arbeiders met een diensttijd van niet minder clan vn jaar en niet meer dan 10 jaar <?n 12 werkdagen voor arbeiders met tneer dan 10 dienstjaren. EXOTISCHE TAFELGENOEGENS. Terwijl wij, Europeanen, in dc keuze van eetwaren betrekkelijk conserva tief zijn, bestaan er volken, die als het ware de geheele iaima en flora naar delicatessen afzoeken en daarbij hoogst merkwaardige vondsten doen- Bijzonder bekend wegens hun uitge breide menu's zijn de C'hineezen, maar ook de Noord-Afrikaansche volken, hebben een zeer groot aantal gerech ten, die ons vreernd toeschijnen. De Marokkijneri bosteden aan de goede toobcreicling der spijzen veel zorg, -maar voor den Europeaan is het ge bruik van de vele kruiden, waaronder tal van pepersoorten zeer onaange naam. Bovendien behoort bij een goed maal veel boter en honing. Hot ge bruik van de vork is bij de Marokkij- ncn nog onbekend cn daar bij voor keur den gast een geheele kip of eend wordt gegeven, weet de vreemdeling bijna niet, hoe hij die met de hand baas moet worden. Is de vork bij het Marokkijnsche maal onbekend, zoo veel te bekender is het feit, dat men den gast gaarne toestaat, aan tafel herhaaldelijk te hikken, ja, de gast heer zou zelfs diep beleedigd zijn, wanneer zijn gasten na tafel niet vol doende oprispingen hebben, want daarmede bewijzen zij volgens hem, dat zij verzadigd zijn. Een middag maal te Tripolis omvat ongeveer de volgende gerechtenpilaf (een mengsel van rijst en gevogelte in pasteivorni) Jnila Kebala (vleesch aan het spit ge braden met zure saus) kaaskoek, met druiven gegarneerd, Jalandi Dolmar (rijst, in druivenbladeren verpakt en vervolgens in olijfolie gebakken) goels- lcock in wijn), kaas, fruit. Een land, waar bijzonder veel werk van dc maaltijden wordt gemaakt, is ook Abessynie. Bij do feestmaaltijden aan het Hof stroomt de champagne overvloedig en er zijn ook zware in- Iandsche wijnen. Groote stukken rauw vleesch worden door de slaven aangebracht cn ieder snijdt daar naar believen af. Om een beeld van cle ta felgerechten van den Abessynische hcerseher te geven, volge bier een me nu van een feestmaaltijdgommen (gehakt vleesch met kool gestampt), Üai (ragout van vleesch met beriberi, dat aan de Arabische keuken herin nert, echter van een dubbele lading rooao peper is voorzien), Ergo (een vleesohlcoek, men niet den lepel ver werkt, dc ipeperlading is eveneens aan zienlijk), Teps (een gebraden greeht, rijkelijk voorzien van reepen rund vleesch). In Let Oosten wordt steeds aan ronde tafels gegeten en het is bij 1' de bekende gastvrijheid gebn^k, ccni ge plaatsen open te laten voor gasten, die eventueel nog plotseling komen op dagen. Bediening is er meestal niet; men geeft de schotels aan elkaar ver der cn de gastheer neemt altijd het eerst, een voorziehtigheidsmnatregel tegen de in liet Oosten terecht zoozeer gevreesde vergiftiging- DE SLECHTE FINANCIEELE TOE STAND EN DE ACKTERUITCANC DER INDUSTRIE IN RUSLAND. Een bijzondere correspondent van de „Times"', die maandenlang in Rus land heeft, gereisd, vertelt in een ar tikel in zijn blad over de finantieele en industriecle toestanden aldaar. Het is teekenend, schrijft hij, dat nog geen enkel buitenlander, die vroeger in Rusland fabrieken bezat, eu die maar al te gaarne, wanneer hem dit maar even mogelijk leek, zijn zaken daar weer op zou'nemen, er toe over is ge gaan om dit te doen. De buitenlandsclie fabriekseigenaars zijn meerendeels meer dan hnlf-Rus- siach. Zij voelen zich in Rusland meer thuis, dan waar ook. Op liet oogen- blik zijn zij in de onaangename situa tie van geen werk te hebben. Velen van lien, Franschen, Belg-in, Zwit sers en Enselschen hebben Rusland gedurende de laatste twee jaren be zocht, hebben hun fabrieken gezien, den algemeenen toestand onderzocht, cle kwesties met de Sovjetregoering be sproken en besloten niet naar Rusland terug te gaan. Kapitalisten, verlangend om conces sies to krijgen, hebben aan heb aas, door Krassin uitgegooid, geknabbeld, maar nooit doorgebeten. De eenigo financiers, die bijten, zijn dc quasi-financiers, die geen geld heb ben. Moskou is daar vol van; zij spre ken over millioenen dollars, en leenen daarna 5 dollar, die zij nooit terugge ven. Zij zelf zijn aas, door de bolsje wisten uitgeworpen. Maar dit aas zal de stevige visch, den groot-kapitalist, niet beetnemen. En dit is de eenigo soort visch, die de bolsjewisten hebben willen. Ik spreek niet van kleine bestellin gen; van autos of enkele locomotieven of zoo, deze kunnen, gezien wat Rus land uooclig heeft en wat het voor den oorlog kocht, wel verwaarloosd vor- De reden van dit alles is duidelijk. De condities zijn onzeker. De voor- vaarden niet goed genoeg. Er is een groot gebrek aan vertrouwen m de sovjetregeering. Wat eens genationali seerd was, kan weer genationaliseerd worden. En er is dan ook nog altijd cle kwestie van de vroegere eigenaars. Dan de productie. Deze is heel laag. Ruslaud fabriceert aan katoen b.v. 15 van cle voor-oorlogsche produc tie. Hoewel de productie laag is, zijn de pakhuizen vol onverkochte goede ren, wegens de geringe koopkracht van het volk. Nu de goederen niet verkocht kunnen worden tegen een be hoorlijken prijs en er geen kapitaal is, zijn de fabrieken, om de arbeiders te betalen, genoodzaakt om hun -opge hoopte voorraden ver beneden kost prijs aan speculanten te verkoopen. Dit be teek ent dab deze fabrieken steeds geld verliezen. In gewone om standigheden zon dit tot een bankroet leiden. Maar de regeering geeft steeds weer geld om door te werken in den vorm van papierengeld, gedrukt dooi de nooit-stilstaande regeeringsdrck- persen. Hel gevolg hiervan is, dat de waar de van het geld steeds daalt en de las ten der boeren toenemen. De gewone boer wordt daarom hoe langer hoe on tevredener, zijn helasting is soms groo ter dan zijn geheele oogst. De onte vredenheid der boeren wordt niet al leen veroorzaakt door die hooge belas ting, maar ook doov de godsdienstver volging; deze ontevredenheid is over geslagen naar het Roode leger, wat de Sovjetregeering heel .bedenkelijk vindt. En men behoeft waarlijk niet ecu pro feet te zijn om te voorspollen, dat her met dit systeem tot een eind moet ko men. „De beste deskundigen hebben mij gezegd, dat de Sovjetregeering binnen drie jaar geen cent meer zal bezitten". Deze berekening is gebaseerd op liet bedrag der goudreserve plus dc juv.-ec- len. Én dan zal Rusland zuiver een landbouwstaai worden. Maar èn T.er.in èn Trotzky hebben beweerd, dat di' 'te mislukking van hun experiment zou bcteekenen. Want dat is gebaseerd op den arbeider en niet op den boer. De arbeider is echter aan het verdwijnen en ook het roode leger, hoewel dat- niet zoo snel. Langzamerhand gaan alle arbeiders over tot den landbouw en keeren al leen 's winters tot hun vroeger werk terug, wauneer geen landbouwwerk gedaan kan worden. Menig vroeger fabriekseigenaar, die weer in aanraking is gekomen met zijn vroegere arbeiders, heeft van hen te hooren gekregen, dat zij allen zeer ontevreden zijn met de tegenwoordige leiding der fabriek en dat zij o zoo gaarne onder de oude eigenaars zou den willen werken. Vclon dezer arbei ders, die in 1917 bolsjewist waren, zijn het nu, niet meer. Hun grootste grief was dat zij als „machiue-oiulordeelen" telkens van de eeue fabriek naar de andere worden gestuurd. DE SLAVENHANDEL IN ABYSSI NIA Een medewerker van de Times heeft in Addis Ab3ba een onderhoud gehad met Ras Tafara, den regent van Abyssmïë, die hem eeu en ander heeft medegedeeld over het standpunt der Abyssinische regeering ten opzich te van het thans onder de auspiciën van den Volkenhond ingestelde onder zoek naar de toeneming van de slaver nij in Afrika. In verband met het geopperde plan dat de Volkenbond een bijzondere com missie zou zenden cm ter plaatse een onderzoek te doen, zeide de regent dat de Bond feitelijk zulk een commissie niet naar Abyssinié kan zenden indien deze of een dergelijke commissie niet tevens Fransch Somaliland en het Britsche gebied, dat aan de Zuid- en Zuidwest grens van Abyssinië grenst, bezoekt. Volgens hem is het meeren- deel der slaven uit het z.g. Niemands land afkomstig-, hetwelk aan beide zijden der Britsch-Abyssinische grens is gelagen. De slavenhandelaren in deze streek zijn evenzeer Arabieren en Ualoctsji's (Britsche onderdanen) als Ahyssiniérs. 1-Iet. is echter bekend dat een A by «si nier zich niet wagen kan in liet laagland, dat tussclicn liet Abys-1 Isinischc- plateau en de zee is geleeen. Daarcm kan veilig worden nangeno- Imc-n dal degenen, die do slaven naar de dhows (de Arabische vaartuigen) dio voor de kust wachten, overbrengen geen Abyssiniérs, maar Arabieren of Danakils zijn. De dhows behooren aan eu worden bemand door Arabieren, en deze Arabieren zijn over het alge meen Britsche of Fransche onderda nen. J)e regent ontkende niet dat do sla venhandel bestaat en zelfs toeneemt, e.n trachtte evenmin do verantwoor delijkheid der Abyssinische regeering te verminderen, maar deze laatste moet niet alleen verantwoordelijk wor den gesteld. Reeds heeft zij strenge straffen op den handel in slaven ge steld en zelfs is er een besluit in den maak, waarbij de doodstraf wordt in gevoerd» GEHEIMZINNIGE DIEFSTAL VAN P AARLEN. Het mysterie van de op een Fransch kasteel gestolen paarlcu van de Amc- rikaapsche mevrouw Corey is opge lost., of tenminste zoo goed als geheel opgehelderd; Er on'breken thans no- slechts vier pa ar) en van de 130, en ook die hoopt men terug te krijgen van dc-n dief. die bekend heeft. Het. is Auguste Boueilh, de chauffeur van de familie Corey, dezelfde die onder een kussen van de auto reeds een groot gedeelte van het snoer had „ontdekt" en teruggebracht. Het volgende schijnt te zijn ge- beu i\\ Toen mevrouw Corev door den chauffeur, in de auto naar liet Gare du_ Nord' was gebracht op haar veis naar Londen, liet zij gedurende eenigo oogenblkken haar juweelkistje in be waring aan Boueilh. Deze keek er uit nieuwsgierigheid in. zag het snoer, stak het in den zak on gaf even later liet kistje terug aan mevrouw Corey, die er mee naar Engeland vertrok. De Panische commissaris van po litie Gabrïelli. die met het onderzoek belast was, nam aan alle bedienden op het kasteel een scherp verhoor af. Jl. Zondag verklaarde hij, ten aan- hoore van alle bedienden, dat hij een meisje, dat hij verdacht, zou laten ar resteeren, indien niet ibinnen twee da gen de nog ontbrekende paa.ri.en te recht waren. Dit verwekte groote consternatie onder het personeel. Kort daarop deelde de Ita-Üaansdhe kame nier van mevrouw Corey mee. dat., indien de parels terecht kwamen, „mevrouw het er bij zou laten". Reeds na een uur „vond" de chauffeur buiten ineens acht van de gemiste parels, zoodat er nu nog maar twee mankeer den. Boueilh werd nu in het bijzijn vau alle andere bedienden nogmaals op onmeedoogende wijze aan een ver hoor onderworpenen tenslotte viel lui door den mand. Het bleek ook nu, dut na den diefstal zijn vrouw al gauw had begrepen hoe de vork in den steel zat en zij liaar man tot een hekentenis aan haar had gedwongen. Hii had haar de achtergehouden paar- !en willen cadeau geven; maar zij wide daar niet van weten. Toen wilde Boueilh maar bekennen maar daartegen verzette zich zijn vrouw. Zij dreigde zelfs zich dan met haar vier kinderen te zullen „ver doen". Toen echter eeri onschuldige dienst meid met inhechtenisneming werd be dreigd. werd het den chauffeur toch ie machtig. Men vermoedt dat de nog vermiste vier paarlen nu ook nog wel terecht komen. DE SABEL ALS GEVECHTS- WAPEN AFGESCHAFT. De Belgische minister van Nationale Verdediging heeft liet gebruik van de sabel als gevechtswapen in het Bel gische leger afgeschaft, daar de sabel voor de officieren van alle wapenen, behalve d-e cavalerie, nutteloos is ge bleken. BüèiM voor Vragen VRAAG: 1. "Welke is de beste fielsweg naar Antwerpen over den Bosch en naar Antwerpen over Rotterdam en Rozendaal? ANTWOORD: 1, Haarlem, Heemstede. Hoofddorp, Aalsmeer. Kudelstaart, de Kwnkel, Uithoorn. Mijdrecht, Wiliiis, Ru ft iel, Bïc-ukclen, Ma3rssen. Vleuten. Utrecht, Schalkwijk, Culemborg, Buren, Buunna'.sem, Goh'.crmalscn, Meieren, Zaltbomme!, Kerk Drie!. "s-Hertogenboscii Vuebt, HelvooTt, üdenhout, Tilburg, Ric-1, Alfen, Baarle-Nassau, Wortei, Rijckc- vorssel. Wesimalle, Deume, Antwerpen. 2. HSarlem, Heemstede, Bennebrook. Hiliegom, Iiisse, Sasseiihofm, Warmond, Leiden, Zooterwoude, Zegwaard, Berlcel, .Rotterdam, Dordrecht, Wlllemsdorp, Moer dijk, Zevenbergen, Ondenbosch, Roosen daal, Bergen-op-Zoom, Hoogerheide, Putte Cupellen, Bekeren, Merxem, Antwerpen. VRAAG: 1. Welke zijn de kortste en mooiste fielswegen van Haarlem maar En schedé 2. Van Gorinchem naar Ensche dé 1 Hoeveel K.M zijn dji afstanden 7 ANTWOORD: 1. Haarlem, Halfweg, Am sterdam, Weesperzijde, Diemerbrug, Mui- den, Hakkelaarsbrug, Kaarden, Laren, Eemnes-Buiten, Eemnes-Bihnen, Soes:- dijk, Soest, Amersfoort, Hoevelaken, Voort huizen, Oud-Milligcn, Nieuw-Millige.il, Apeldoorn, Teuge, Twello, Deventer, La ren (Ov.), Lochomi Diepenheim, Goor, Delden. l-Ieiigelo, Enschedé. -180 K.M. 2. Gorinchem, Vuren, Goldermalsen, Tie'. Kcsteren, Oplieusde.il, Heteren, Driel, Arn hem Veip, Elieden Doesburg, Ruurlo, Borculo, Ncede, Haaksbergen, Usseloo, Enschedé. 325 K.M. VRAAG: Welke is <ie kortste en beste weg van Heemstede naar Amersfoort? 2. Vandaar maar Apeldoorn per automo biel.' Hoevee! K. M. is dit? Besman er in Haarlem, den Haag en Amsterdam parti culiere plaatsingbureaux voor chauffeurs? Hoe luiden de adressen? ANTWOORD: 1. Heemstede, Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Weespérzijde, Die merbrug, Muiden, Hakkelaarsbrug, Na ar den, Luren, Eemnes-Buiten, Eemnes-Bin- nen, Soestdijk, Soest, Amersfoort. 67 K.M. 2. Amersfoort, Tersohuur, Kruispunt Bsrncveldj Koolwijk, Asssl, Apeldoorn. 50 K.M. 5. Aan die adressen kunnen wij u niet helpen. VRAAG: Welke is do mooiste en kortste fiotsweg van Spaamdam naar Apeldoorn: Hoeveel K.M. is dit ANTWOORD: Spaamdam, Halfweg. Am sterdam, Weesp, Bussum, Laren, Eemnes- Buiten, Bunschoten, Nijkerk, Milligen, Assel, Apeldoorn, 100 K.M, VRAAGWelke is de mooiste cn kortste fiotsweg van Haarlem naar Dieren? Hoo- veel K.M. is dit? ANTWOORD: Haarlem, Halfweg, Am- sterdam, Weesp. '- Gravenland, Hilver sum. Soestdijk, Soest. Amersfoort, Barne- wM. Otterloo. Dieren. 105 K.M. VRAAG: Welke is de kortste f-etsweg 1 van Zaadvooit naar BoxmeerHoéveo' 1 K.M. is dh? ANTWOORD: Zsndvoorf, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Dithoont, Mijdrecht WUnis, Ruwicl, Breukelcn. Utrecht. Vechten, Bun nik', Wijk-hij-Duurstede-, Rijswijk, Tiel, Megen, Ravenstcin, Grave, Gassel, Boers, Bc-ugen. Boxmeer 325 K.M. VRAAG Ik ben als dienstbode voor dag en nacht in betrekking.- Wie moet mijn belastingbiljet betalen, mevrouw; of ik? ANTWOORD U moet zelf betalen.. VRAAG Aangeslagen naar een zui ver inkomen van f 1964, met aftrek vau 500.voor noodzakelijk levensonder houd, moet ik betalen, aan Rijksinkom- stenbelasting 3o.opcenten ƒ42.60, erdedigingsbelasting II 5.50 en Ge meentelijke Inkomstenbelasting ƒ43.50. Totaal 121.Go. ïs dit juist? ANTWOORD Ja. VRAAG: Welke is de kortste weg van Haarlem naar Tilburg per fiets? Hoeveel K.M. fs dit? ANTWOORD: Haarlem, Hoofddorp, Aalsmeer, Kudelstaart, Lcimuicleu, Alfsen, Boskoop, Gouda, Anvmcrstol, Lekkerkerk, Krimpen, Papendrecbt, Dordrecht, 's-Gravend col, Moerdijk, Terheijden, Breda, Dorst Laagst raat, Halten, Berkeldijk, Tilburg. 110 K.M. VRAAG: Welke is de mooiste weg van Haarlem naar Brussel! Hoeveel K.M. is dit? ANTWOORD: Haarlem, Heemstede, Rennebroek, Hiliegom, L:s=e, Sassen- heim, Warmond, Leiden, Zocterwou- de, Stompwijk, Bergschenhnnk, Hille- gersbergy Rotterdam, Zwijndrecht,- Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Zevenbergen, Kruisstraat, Sappe, Ro- zendnal, Nispeu, Essen, Calmpthout, Capellen, Eeckeren, Antwerpen. Boom, Vilvoorde, Lneken, Brussel. 190 K.M. VRAAG: Welke is de kortste weg naar Sneek per auto? ANTWOORD: Haarlem, Spaamdam, Zuidereinde, Assendelft, Krommenie, Knollendam, De Rijp. Schermerhorn, Grosthuizon, Hoorn, Westwoud, Enk-" huizen. Hier moet u met de hoot naar Stavoren. Verder Oudc-ga, Elaïluizen* Woudsend. Ilommerts, Sneek. VRAAG: Welke is de kortste fiels weg naar Zaltbommel en vandaar naar Rotterdam? I-Ioc-veel K.M. is dit? ANTWOORD: Haarlem, Heemstede, Hoofddorp. Aalsmeer, Kudelstaart, do Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Ruwiel, Breukelen, Maarssen, Vleuten, Utrecht. Houten. Schalkwijk, Culeni- borg, Buurmnlsen, Geldermalsen, Me teren. Waardenburg, Tuil, Zaltbom mel. 95 K.M. VRAAG: Welke is de beste weg naar Brussel per auto? ANTWOORD: Haarlem, Heemstede, Bennebrook, Hiliegom, Lisse, Snssen- heim, Warmond, Leiden, Zoeterwoude, Stompwijk, Zoetermeer, Zegwaard, Bleissvijk, Bergschenhoek, Hilleg-ers- berg, Rotterdam, Zwijndrecht, Dor drecht, Willemsdorp, Moerdijk, Zeven bergen, Kruisstraat, Seppe, Rozendaal, Nispen, Essen, Calmpthout. Capellen, Eeckeeren, Antwerpen, Boom, Vil voorde, Laeken, Brussel. VRAAG: Welke is de kortste weg per auto van Hiliegom naar Ermelo en hoeveel K.M. is dit? ANTWOORD: Hiliegom, Hoofddorp, Aalsmeer, Abcoude, Niglevecht, Bus sum, Laren, Eemnes-Buiten, Bunscho ten, Nijkerk, DiermeUj Volenbeek, Er melo, 65 K.M. VRAAG: Ik ben dienstmeisje voor dag en nacht, gehuurd met drie maanden. Kan ik met zes weken op zeggen ANTWOORD: Ja. VRAAG: Welke is do mooiste en kortste weg naar Meminel bij Reste ren! Hoeveel K.M. is dit? ANTWOORD: Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Éitlioorn, Mij drecht, Wilnis, Ruwiel, Breukelen, Utrecht, Bunuik, Driebergen, Doorn, Amerongen, Rhenen, Hemmen, Zetten, Vork, Bemmel. 120 K.M. VRAAG: Welke is de beste weg voor een motorrijwiel met zijspamvagen naar Venlo? ANTWOORD: Haarlem, Heemstede^ Hoofddorp. Aalsmeer, Uithoorn, Mij drecht, Wilnis, Ruwiel, Breukelen, Utrecht, Houten, Culemborg, Gelder- malsem, Zaltbommel, Hedel, 's lierto- genboscli, Ileeswijk, Vechel, Gemert, Bakel, Milheoze, America, Blerik, Venlo. VRAAG: Wanneer wordt, in Haar lem een tentoonstelling voor huisvlijt gehouden ANTWOORD: Dat zal te zijner tijd wel gepubliceerd worden. VRAAG: Hoe wordt een konijnon- hu id gelooid? ANTWOORD: Goed gerekt op een plankje spijkeren met den vleesch- kant naar boven, en dan eiken dag goed inwrijven met gelijke doelen aluin en kamfer. Dit tieu dagen lang volhouden, daarna goed kloppen en kneden, om liet huidje soepel te maken. VRAAG: Op welke manier kom ik het spoedigste aan een huis? Bestaan er bouwvereenigingen waar do na men van aanvragers op lijsten ge plaatst worden? ANTWOORD; Bij den opzichter in onze Tijdiugzaal, Groote Houtstraat 93, kunt u ter inzage krijgen eeu lijst met namen en adressen van bouwve reen igi ngen VRAAG: Mij werd in Mei 1922 een pas voor Duitschland verstrekt. Enn ik, indien ik in AugustOs 1923 naar Duitóchlaud ga, alleen met een vi sum volstaan? Hoelang duurt de rechtstreeksche verbinding met Hamburg ANTWOORD: Dat kunt u het beste aan de Provinciale Griffie in de Jansstraat vragen. VRAAG: Zijn er verenigingen, ge nootschappen of personen, welke aan een onbemiddeld© een hengelappa- raat voor zijn ongelukkig kind kun nen verstrekken? ANTWOORD: Misschien kan uw geneesheer u aan zulk een adres helpen. VRAAG: Bestaat hier to Haarlem of omgeving «ecu Bod aart-stichting of eau andere Christelijke inrichting' tot huisvesting tegen betaling voor bejaarde heeren Welke zijn de con dities? ANTWOORD: Vraag dit eens aan den predikant-directeur van het Diaco Hessenhuis in de Hazepaterslaan. VRAAG: Hoeveel bedragen onge veer de kosten naar Hamburg, de pas er bii inbegrepen? ANTWOORD: Dat moet u nan het loket in het stetiou vragen VRAAG- Is de Zaandnmsche kennis afgeschaft? Zoo jn, wannéér- ANTWOORD: Raadpleeg de Enk- huizer Almanak.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 11