Agenda Stadsnieuws Muziek Binnenland 40e Jaargang No. 12273 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 22 Juni 1923 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Hqarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57'/j. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.571/-; franco per post f 0.65. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 30S2, Redactie 000 en Administratie 724 ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuïvers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant; buiten- het Arrondissement dubbelen prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C.PEEREBOOWl en P. W. PEEREEOOW1 Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkerocg, Mmuitien, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 2E21 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD VRIJDAG 22 JUNI. Voormalig Sociëteitsgebouw ,,Trou moet blycken": Tentoonstelling en de monstra Lie der Wereldklote 11, 12, 2, 3, 4, 7, 8 en 9 uur. Ged. Oude Graclili 65: Buitengewone aandeelhoudersvergadering der Ilaar- lemsehe Hypotheekbank, 4.3Ü uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Iloulslraat: 's middags 3.305.30 en 's avonds 811 uur: Concert. Cinema Pal. Foyer: Middag- en avondconcert 3.305.30 en S11 uur. Bioscoopvoorstellingen. II eemstede: Groenendaal, tegen over „Rosbeek", concert der H. O. V. lot 8} uur. Zand voort: Pavilion Riche: Dagelijks matinee en avondconcert. Bloemendaal. Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Haarlemsche Schilders. ZATERDAG 23 JUNI. Schouwburg Jansweg: „Dolly's Va cantia"., matinée, 2 1/2 uur. Voormalig Sociëteitsgebouw „Trou moet blycken": Tentoonstelling en de monstratie der Wereldklok. 11, 12, 2, 3. 4. 7. S en 9 uur. Café „De Kleine Vereenigïng", Mid dag- en avondconcert. Tea-room Luxor Theater. Groote Houtstraat; 's middags 3.305.?0 en 's avonds 8—11 uurConcert. Cinema Pal. Foyer: Middag en Avondconcert 3.30— 5.30 en S—11 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 2 1/2 en 8 uur. Schouwburg Dc Kroon, Gr. Markt: E'ioscoopvoiv Lolling 2 1/2 en uur. Luxor-Thenteiy Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 2 1/2 en 8 uur. S'èüla-Thcntor, KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling 2 1/2 en 8 uur. Zandvoort: Pavilion Riche Dadelijks matinée en avondconcert. Bloemendaal: Hotel „Duin en Daal" Tentoonstelling werken van Haarlemsche schilders. Verkeerd geadres seerde geloofsbrieven In een communiqué vrordt medege deeld, dat de heer J. A- van Zutphen te Amsterdam niet als lid van Pro vinciale Staten kan worden toegelaten, omdat hij zijn geloofsbrieven verkeer delijk aan den voorzitter van het Stembureau,, den heer C. Maarschalk, heelt toegezonden. „Daar deze met vacantie was, zijn dc geloofsbrieven tot na. 16 Juni ongeopend blijven liggen". Deze laatste volzin zou den in druk kunnen geven, dat de burge meester wanneer hij met verlof is, geen maatregelen neemt om tijdens zijn afwezigheid de brieven die voor hem inkomen te doen behandelen, het geen natuurlijk een fout zon zijn. Bij informatie is ons evenwel gebleken, dat de burgemeester daarvoor wel de gelijk maatregelen neemt. Er is dan ook van de ontvangst van den brief met stukken des heeren van Zutphen een ambtseedig proces-verbaal opge maakt, maar ook dit heeft de fout niet kunnen herstellen de heer van Zutphen had de stukken moeten zen den aan Gedeputeerde Sta-ten. Hij heeft deze vergissing dan ook ingezien en erkend. Aan den bur gemeester kan derhalve geen verwijt gemaakt worden. Maar het is jammer voor den svmpathieken „Öome Jan", dat de Statenzetel hem aldus door een klein abuis ontgaat. Bij vergissing gedood De correspondent van de Daily Te legraph te Parijs heeft aan zijn blad bericht, dat iemand die een ander bij vergissing gedood heeft,* gestraft is met een boete van honderdduizend francs, te betalen aan de weduwe. De zaak zat zoo- De vrouw t een fabrikant'te Asnières klaagde er bij haar man over, dat zij telkens lastig gevullen werd door een onbe kenden man, tegen wien ook omwo nenden grieven hadden. Op een dag wees zij haar echtgenoot den man aan, die bij het tuinhek op en i liepde fabrikant haalde daarop zijn revolver en schoot den man pardoes dood. Weldra bleek, dat bij een geheel ander was dan de lastigvaller, name lijk een eerzaam en correct burger. Het rechtscollege van het Seine- depart em ent zou nu den fabrikant on schuldig hebben verklaard, doch hem veroordeeld tot de bovengenoemde schadevergoeding aan de weduwe. Als dit rechtsregel werd, zou het al heel gemakkelijk zijn om straffeloos een moord te begaan. .Je schiet je vijand A. neer, verzekert den rechter, dat het om B. te doen was, betaalt een boete en gaat rustic naar huis. "Vóórdat wij het verhaal g^obven, moe ten toch nog andere bewijzen worden gelevcd. Dc jury-rechtspraak heeft wel geduchte fouten, maar tot zooiets achten wij haar niet in staat. Een Hooggeleerde en de Pers. ■Indertijd heeft Prof. KernkamD te Utrecht veel onvriendelijke dingen de pers gezegd, wanneer wij ons wel herinneren in een artikel in de Vragen des l'ijds. Nu heeft op een vergadering de Utrechtsche prof. van Leeuwen dat voorbeeld gevolgd. De Utréchtsehe aampkring maakt critisch. Of zij iemand logica bijbrengt is een andere quaestie. Dat een zeer grove uitval van Mr. Reitsma bij do pers veel slof heeft opgejaagd is,' zei prof. van tnven, een bewijs dat er juist mee geschoten is! Dit is slechte logica voor een hoog geleerde. Want wat zou 'hij gezegu hebben, zoo de bladen niet geprotes teerd hadden? Natuurlijk, dut zij vegen uit verlegenheid! Maar prof. van Leeuwen heeft nog eer grieven. „Naar zqn meening zijn oppervlakkigheid en hel dienen van het publiek de eigenschap onzer dag bladen. Spreker heeft al eens willen uitscheiden met hel'lezen van bladen." Zoo staat in het verslag van de ver gadering. Waarom hij dit ijselijkt. dreigement niet heeft uitgevoerd, hoo ien wij met waarschijnlijk omdat bij toch niet buiten de dagbladen kon? En dienen van liet publiek, is dat een grief? Doet de lïoog- loeraur dat dan niet met zijn lessen Maar de oppervlakkigheid. Inder daad wij zouden die niet durven ont kennen. In een drukwerk, dat lede ren dag door een ander drukwerk wordt opgevolgd, komen uitvoerig heid en grondigheid niet te pas, Be halve bij actueele berichten kan men in een courant vele zaken alleen vluchtig aanroeren; wie er meer van wil weten, moet uitvoerige artikelen over de onderwerpen zoeken in weekblad, maandschrift, brocnure of encyclopaedic. Weet prof. van Leeu wen dat niet? liet is toch bekend bij duizenden ongeleerdeu. Dat onontwikkelde menschen over de pers klagen is zoo erg niet. Maar dat iemand die beter moest weten ziulke dwaze dingen zegt, is toch wel jammer. Voor hem zelf, Overigens moet prof. van Leeuwen maar eens om. inlichtingen op bezoek gaan; bij zijn collega, prol'. Kernkamp' die is, sinds*?vij heb'artikel in de Vra gen'des Tijds schreef, zelf als hoofd redacteur van de Groene in dc jour nalistiek getreden en heeft er dus nu wel een beteren kijK op gekregen. 10-JARIG BESTAAN DER HAARLEM. SCHE REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN. Men schrijft ons: De Commissie voor de Gondelvaar welke gehouden zal worden op Zaterdü 7 Juli, bij de Nationale Zwemwedstrijden in het Z. B. Spaarno verneemt Van sohillende zijden, dat de (hoogè kosten, bonden aan het versieren der vaartuigen met bloemen en' planten, velen weerhoudt deol te nemen. De Commissie wil gaarne, ter vorgrooAug van de deelname bepalen, dat elk volkomen vrijheid behoudt een versiering naar eigen keuze aan te bren gen. Men kan dus bijv. ook volstaan met het pavoiseeren der vaartuigen. Elke bezitter van een motorboot, schuit wherry, giek, zoilvanvtuig, roeiboot cano, kan dus geheel naar eigen ke versieren, met zijn vroolijk opeetu scheepje het feestterrein opfleuren en mooie ligplaats op het wedstrijd ierr innemen. In herinnering wordt gebracht, dat prachtvolle kunst voorwerpen en ine- daillos voor do gondclvaaTt zijn uitge loofd. Zooals bekend, vertrekken de booten Zaterdag 3 JuU 's middags 1.15 van de Fricsche Varkenmarkt (ongeveer bij --io Roei- en Zéilvercétiïging „Het Spaarno") waar booten gereed liggen om het geheel te sloepen naar het wedstrijdterrein aan het Z. B. Spaurne. SCHOORSTEENBRANDJE. Donder dag-avond elf uur heeft de brandweer een schoorsteenbrandje gebiuscht in het per ceel Papenioreaivest 30. waarin gevestigd was de wasch eu strijkinrichiing van J. W. K GP STRAAT GEZET. Donderdagmorgen zijn twee gezinnen, namelijk van C. H. en J. V., uit het per ceel Nassauiann 34ï gerechtelijk met hun inboedel op straat gezet. KAMER VAN KOOPHANDEL. Van 6—21 October 1923 wordt Lyon een M-daagse'.io Internationale Tentoonstelling op het gebied van hout, houtbewerking en aanverwante valt ken gehouden. Hierdoor biedt zich een geschikte gelegenheid aan om o.a. in Frankrijk de aandacht te vestigen op de fijne houtsoorten onzer overzeesclie. gewes ten. do Nedet'Inndsche meubelin dustrie, parket vloereuiiidustrie, t-rï- plexhoutindustrie, inrichtingen tot het prepareeren van hout tegen bederf, kuiperijen, kistemnukerijen. bouw- van houten woningen, kurkbewerkïngs- industrie, rietvlechlmanden-stoelen- industrie, papier-, lijmindust-rle enz. Belanghebbenden verzoeken wij om opgave van adres aan de Kamer van Koophandel, Kruisweg 70, Haarlem. PERSONALIA. Bij Koninklijk Besluit is herbenoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Haarlem inr. H. J. D. D. En- solïedé. Gemengd Koor „Polyhymnia" Tuinconcert, Brongebouw. Natuurlijk vormden de wedstrijd- nummers. waarmede Polyhymnia pas geleden te Amsterdam den 2en prijs behaalde in de afdeeling Uitmuntend heid. den hoofdschotel van het koor- programma. Dat -bezorgde ons het twijfelachtig genoegen om Den Her- tog's „O, Hemelijke Diepten" nog eens te hooren. Wat over die compo sitie te zeggen is, heb ik bij de be spreking van het concours reeds ge zegd. Wat de uitvoering betreft, het kwam mij Voor dat het stuk nu min der goed gezongen werd dan te Am sterdam. Fouten werden wel niet ge nokt, docli het gc-heel bleef min of meer stroef c-n aan 'l slot werd de stem ning onderling eventjes onzuiver. Veel beter ging Olman's ..Ellen", vaarin het uitstekend gehalte der .oprenen te waarde eren viel en ook de tenoren zich gunstig onderscheidden. Zeer mooi van sonorite.t en in zuivere stemming klonk,.Droomevrouw. kom" :n wat van Giesen's „Domine Sat- am fac" onder open lucht- te maken is. werd ook wel bereikt- Willem Hespe leidde het grocte vo caal-ensemble met vaste hand en rus tige zekerheid. Ook het kinderkoor van „Poly hymnia" werkte aan de uitvoering mee, dat was zelfs de groote attractie, 't Was voor het eerst dat ik het hoorde en ik kan tot mijn genoegen ggen dat het mij zeer voldaan heeft. Wat een mooi sopraangeluid ontwik kelen de kinderen en rnct. welke ste vig© toonvastheicl vertolkte het koor zijn meerstemmigs nummers. Som mige dezer waren wel wat te „iieder- tafelig" voor de kinderen, en dat schept bezwaren tegen den meerstem- migen kinderzang. maar een echt volkschen kinderdeun als ..Dans liedje" van Zweers. met frissehe, on gezochte harmoniseering, is wel kost- voor de klein.;- garde, eu het was te merken, hoe spontaan dat er uit kwam Het eindeloos applaus dat er op volgde was zeker wel verdiend. Verder had ik liet meest genoegen in „Sneeuw" van Ileinze en „Naar den Dam" van Loots. Dat is echte kinder zang. Mijn comp'1 invent aan Willem Hespe-,.voor wat hij met hc-t kinder koor bereikte aan zin voor blank eu ryt-hme, Begeleid door mevrouw Tine Busek van Wijk uit. Santpoort. zbpg de heer .Tan Hemen, lenor uit onze stad-, een lied en drie opera aria's, 't Was niet. erg consequent van hem om eerst te zingen „Mijn moedertaal hou ik steeds in eere". en daarna Fransche pp Italiaonschc aria's te laten hooren in 't Duitscli. Ik heb er niet zooveel op tegen, dat vreemde muziek in een vreemd© taal gezongen wordt, meestal is het zelfs verkieslijk omdat de origineele klanken er zoo. bijhooren. maar dan Lenminste in de taal zelve waarin ze gecomponeerd werd gebruikt men een vertaling, dan zonder eenige- uit zondering in hel INedeidandech. Bijv- Deenscive en Noorselie muziek niet in 't Duitsch, maar in onz© eigen taal, en zeker toch geen Fransche en Ita lia ansclie in 't Duitsch, dat is heele- maa-1 onzinnig. Dus alles ofwel oor spronkelijk. ofwel in 't Hollandsch. wat voor een volksconcert a's dit, nog wel zoo verkieslijk ware ge weest. De heer Hensen heeft een goede stem. zij draagt goed en zij wordt met muzikalen aan'.eg en ioonvast geleid- Uit. artistiek standpunt bekeken, ontbreekt er zeker aan dat- zingen neg wel wat'f is te hopen, dat de zanger -Jat ontbrekende moge verwerven goede solo-tenoren zijn er heusch met te veel en Jan Hensen zou misschien oen zanger van beteekenis kunnen worden. De belangstelling voor liet concert zeer wot. KLERK VAARDICHEIDSPROEVEN EN LICHAAMSOEFENINGEN. De vaardigheid sproeven in lichaanis oefening, welke Donderdag gehouden werden voor de leerlingen uit de 6e klasse der Openbare Lagere Scholen onder leiding van de Haa-ilemsche gvmnastiekoiiderwijzersvereeniglng, zijn wederom een succes geworden. Met heel veel animo is er gewerkt: 's morgens door de jongens, s mid dags door de meisjes op het sportter rein bij de Leidsclie vaart. In de gym nastiekzaal van de scholen 5 en S had den de meisjes 's morgens, de jongens s middags uil te voeren een vrije oofning, een oefening aan de klimpu- leu en een oefening aan de horizou- tale ladder. Op het sportterein moest worden voldaan aan eischen voor hoogsprin gen, halvangen, verspringen, bal vèr werpen en hardloopen. Zoowel in de zalen als op het ter rein had alles.een vlug verioop, zoodat e©n en ander binnen den berekenden tijd was afgeloopcn. Nu de gemeenteraad besloten beert, gelden beschikbaar te stellen voor aanvulling dc-r inventarissen van ver schillende gymnastieklokalen, zal de Haarlemsche gymnastiekonderwijzers- ver.eeniging zeker het volgende jaar een uitbreiding geven aan het aantal onderdeelen voor de vaardigheidsproe- °Tn bet geheel werd deeltreriom/Hi door pi.m. 270 meisjes Cu pl.m. 35Ü jongens. Hoeveel leerlingen een di ploma zullen ontvangen, kan nog niet bekend gemaakt worden. ELECTRIC1TEITSTARIEF VOOR HUISHOUDELIJK CE3RUIK. E. en W. hebben den Raad medege deeld dat het hun gewensent voorkomt, in de verordening regelende de voor waarden voor de levering van electri- schen stroom door dc gemeente, een ta rief voor de huishouding tc doen opne men. Een dergelijk tarief is inandere ge meenten reeds met succes ingevoerd. Er wordt door bereikt, zoo zeggen B. en W„ dat naast de K. W. U. voor verljch- tingsdoeleinden, K. W. U. voor huishou- délijke doeleinden beschikbaar kunnen worden gesteld, zonder dat daarvoor ge compliceerde meetapparaten, zooals bij. voorbeeld dubbeltariefifteters, noodig zijn De K. W. U. voor de huishouding kunnen o.m. worden gebruikt voor stofzuigers, strijkijzers, waschmachinea, aardappelschilmachincs, kleine loestel- "eo, zooals naaimachines, siraalkachcl- 'oor kleine vertrekken, enz. Bij een tarief voor dc huishouding dient het K. W. U.-verbruik in twee dee- len te worden gesplitst, n.l. het deel voor "it en. het deel voor huishoudelijke doel einden. Het deel voor licht is evenredig te stel len aan de gezamenlijke oppervlakte van de verdiepingen (uitgezonderd kelders cn vlieringen) van het perceel, waarin de be trokken afnemer woont. Bij toepassing van een -huishoudtarief dient dc verbruiker, die dat tarief aan vaardt, jaarlijks een vast bedrag te ga- randcercn dat is afgeleid uit de zooeven genoemde gezamenlijke oppervlakte. In verband met een cn ander stellen B. en W. voor, een nicutv tarief vast te stellen. Ter verduidelijking wordt in het be treffende raadsstuk het volgende voor. beeld van Huishoudtarief gegeven. Iemand, die een perceel bewoont, waarvan de gezamenlijke oppervlakte van de verdiepingen too m2 be draagt, is aan vast recht ver schuldigd 10 maal de in de ver ordening genoemde maandbedragen mei een totaal van f 2.S0, derhalve f 28.per' jaar. (Voor verbruik over den muntmeter wordt dit bedrag met 10 verhoogd.) Aangenomen is dat per 10 M2 woon- oppcrvlak een li ch t verbruik is aange nomen van 10 maal 14 K. W. U. is 140 K. W. U. Voor deze lickt-K. W. U. wordt dus als vast recht reeds betaald f 28140 ƒ0.20 per K. W. (voor verbruik, over den muntmeter f 0.2s per K. W. U.). Daarboven en behalve het vast recht, alle verbruikte K. W. U. le gen 8 cent in rekening Worden gebracht, wordt toch per K. W. U. verbruikt voor verlichting, betaald 0.20 f 0.0S 0.28, zijnde het gewone tarief, terwijl voor stroom, verbruikt ten dienste van ge noemde kleine werktuigen, slechts S cent per K. W. U. behoeft tc worden betaald. Voor den Politierechter EEN RELLETJE VAN WERK- LOOZEN. Voor den Politierechter stond terecht P. K., die op 23 Mei aan het hoofd van ongeveer twintig werkloozen bij het Raadhuis op ruwe wijze Burge meester Maarschalk en wethouder Mr. Heerkens Thijssen te spreken eischten. Zij werden door de politie met geweid uit het Raadhuis verwijderd, wat een heel relletje veroorzaakte, waarvan wij indertijd in ons blad melding aakten. Het Openbaar Ministerie na,m dat veel werkloozen trachten, hun .el lende zooveel mogelijk te verzachten, maar zij moeten daarbij geen dingen doen, die niet door den heugel kun nen. De weg van geweld is, zeide spr., it geen geval de juiste. De houding an K. was hoogst ongepnsl. Het wil le evenwel rekening houdin met het feit, dat beklaagde voor een vrouw en •Ier jonge kinderen zorgen moet en eischte daarom een voorwaardelijke :vang- nis-straf van 5 dagen met een leeftijd van twee jaar. De Politierechter wees dadelijk von nis, en veroordeelde beklaagde over eenkomstig den eisch van het 0. M-, maar verminderde den proeftijd mei een jaar Beklaagde zal nog overwegen, om in hoog&r beroep te gaan. RUZIE TUSSCIIEN BUREN. Schoten, die een buur- a^_.t en geschopt had, werd ■eroordeeld tot 10 boete of tien da gen hechtenis. Ook deze beklaagde gaat in hooger beroep. BELEEDIGING. Mej. G. M. E. A. te Zandvoort, werd tBlografisGh WserbsricM naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 Juni. Medegedeeld door het Kon Meteorologisch Insti tuut te De Bïlat. Hoogste barometerstand 773.7 m.M. te Valentia, laagste 745.0 m.M. te Stensele Verwachting tofc den avond van 23 Juni; Meest matige, Westelijke tofc Noord-Westelij ken v. ind, zwaarbe wolkt of betrokken, in het Zuiden weinig of geen regen, in het Noorden meer kans op regen: zelfde tempera tuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. C. J. IT. te vrouw geslager wegens beleed iging 25 boe'.e of 15 dngi H. O. V. Wegens het geven van een concert :n Art is le Amsterdam door de Haarlemsche Orkestvereniging zal het gewone concert op Zondagmiddag 24 Juni verval'ea en gegeven worden op Zaterdagmiddag 25 Juiii in de stadstont in den Hout. GEVONDEN VOORWERPEN. - Terug te bekomen bij: J, de Jager, Schalkburgergraclit 72, R.-K. kerk boek, J. J. Kerkhof, Zoetestraat 32, muziekboek; B. Haversmidt, Langen- dijkstraat 30, duimstok; Tops, de Key- siraufc S, armbandhorloge; Kennel Fau na, Parldaan 119. hond (mej. v. San ten, Stoofsteeg 6'; hond, (agent van politie Doornbosch): J. de Winter, Gasthuislaan 155 rood. hond; Olden burg, Tetterodestraat 24, haarstrik speld; J. Rensen, K. Begijnestraat 13, hoepel, Th. v. d. Ley, Rreestraat 14, handschoen; S. Ruiter, Spaarnwouder weg 203, (Haarl.meer), herdershond: P. A. Puts, Antbonieslraat 33 t., hals ketting; C. v. d. Werf, Ripperdastraat 7, 2 poesjes; Kennel Fauna, Parklaan 119, poes, (W. Tieman, L. Margare- thastraat 20), poes, (Heiligers, Ridder straat 35); P. Langeveld, Gedempt© Raamgracht 69, kindermautel; B. Ka bel, Maerten van Heemskerkstraat 56 rood, passer; G. A. Leeuwendal, Schalkburgergraclit 74, ring; P. Gal- lenbeek, Brouwersvaart 344, rozen krans; G. Dekker, Kleverparkweg 167. schooitasch met hoeken; P. v. Maarte, Leidschestraat 133, schaartje; J. Met- zelaar. Leidscheplcin 16 zw., vulpen- dop, L. Karman, Groendaalstoeg 10, ceintuur: P. Hofstee, Groendaalsteeg 5, ceintuur; W. J. Cap el. Wagenweg 38, ceintuur. TREINVERKEER MET BELGIË. Ingaande 23 Juni zal des Zaterdags lot nader order trein 10,57 uit Amster dam (12.37 uur), Haarlem (1.02 uur), Leiden (1.35 uur), als extra trein van Den Haag naar Brussel worden door gevoerd. Vertrek Den Haag 2.02 uur, Rotterdam D. P. 2.30 uur, Roosendaal 3.43 uur, Antwerpen 4.34 uur, aan komst Brussel (Noord, 5.14 uur n.m. Deze trein h:<vat rjtuizen le, 2e en 3e klas en stopt niet te Dordrecht. VERLOF DRANKWET. Ingeko men zijn een verzoekschrift van W- H. N. van Eijkern om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank, anderen dnn sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in eenige lokaliteiten van het perceel aan' de Parklaan 110. SM. cn van P. R. Brugman om een zelfde verlof voor de bënedenlokaliteit van het; perceel aan de Dubbele Buurt no. 76 zwart. veroordeeld hechtenis. ONVOORZICHTIG AUTO MOBILIST. J. H. V,, aannemer te Bergen aan Zee, heeft op 19 April op den Rijks straatweg bij Schoten zóó onvoorzich tig gereden, dab N. II. v. d. W. stigewond werd. Het Openbaar Ministerie eischte zes dagen liéchtenis. De Politierechter veroordeelde hem ot een voorwaardelijke gevangenis- draf van tien dagen met een proeftijd .an een jaar. Verder werden er nog eenige kleine zaken behandeld. Vorige stand 768 m.M. Stand van heden 764 m.M. Stilstand. OPGAVE VAN JOH. M. SCHMIDT, Opticien HAARLEM BARTEUORISSTR. 21 ïhennometerstand 22 Juni F 57 F 55 F 56 Hoogste gisteren Laagste hedennacht. Heden 12 uur De steun aan de Hanze- banken. Db Regeering beantwoordt de bezwaren tegen het ontwerp. Verschenen is een NOTA NAAR AANLEIDING VAN HET VERSLAG over het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk VIIB der Slaalsbegroo- ting voor 1923. De leden, die tegen dit ontwerp be zwaar hadden, grondden dit bezwaar in de ec-rste plaats op de overweging dat daarin een zeer gevaarlijk prece dent zou gelegen zijn. Immers, zou de Staat nu steun gaan verleenen, dan zou hij zich, wanneer een nieuwe de bacle in het bankwezen zou ontstaan, naar het oordeel dezer leden niet meer afzijdig kunnen houden. De Regèering is van oordeel, dat deze vrees niet op goeden grond be rust. Wel is waar is uit den aard dei- zaak in de toekomst de mogelijkheid van een beroep op den tl)mis voerge nomen maatregel niet Uitgesloten, doch dit- beroep zou niet als juist kun nen worden aangemerkt. De grond toch, waarop de regeering haar voor stel heeft gedaan, is juist gelegen ia de Zeer bijzondere omstandigheden, welke zich ten opzichte van de thans gerezen moeilijkheden voordo:n. Het middenstandsbanltwezen neemt in het Nederlandsche bankwezen een geheel afzonderlijke plaats in. De om standigheid, dab de eredietbehoeften van den middenstand door het Neder landsche bankwezen niet of in onvol doende mate verzorgd werden, heeft tot liet ontstaan en ile onfcwikkeli van het middenstaiulsbankwezen leid. Doze omstandigheid heeft in de eerste plaats d© regeering tot haar voorstel gebracht. Kon verwacht worden, dat de goede debiteuren der in moeilijkheden ge raakte banken in voldoend© mate bij het Nederlandsche bankwezen er cd iet, zouden kunnen krijgen, dan zou de voornaamste reden voor het insrijneii der regeering zijn vervallen. Dat deze verwachting niet gekoesterd kan wor den brengt tevens mede. dat 't hier een bijzonder geval betreft, waarin een precedent voor de toekomst bezwaar lijk kan gelegen zijn. De vraag, waarop het ten deze aan komt, 13 dezeof hot algemeen be lang. op grond van dc in de Memorie van Toelichting in den breeds uiteen gezette overwegingen, hot voorstel van de regeering rechtvaardigt. Deze vraag b'iift de regeering, ook na ken nisneming van het Verslag, bevesti gend beantwoorden-, De hiervoren bedoelde leden wer den in hun bezwaren versterkt, omdat zij in het voorstel een steunverlee- 'ning zagen, die geschonken wordt aan banken waarvan de leiding, naar die loden meenden te weten, allesbe halve onberispelijk is geweest. Do regeering meent dat, gezien de gren zen yan haar voorstel, er voor haar geen aanleiding bestaat in deze be schouwingen te treden. Zii wil geenszins geacht worden een verdediging van hei gevoerde h-Ieid voor haar rekening te nemen, doch veroorlooft zich toch de vraag te stel len of in ae achter ons liggende ja ren niet bii tal van bedrijven, welke van belang zijn voor ons economisch leven, een politiek is gevolgd, welke achteraf onjuist is gebleken, en tot kritiek aanleiding zou kunnen geveu. Doch afgescheiden hiervan, wenschfc' jegeoriog zich er toe te beperken, d© aandacht te vestigen op het feit, dat haar voorstel geenszins beoogt do gevolgen van het gevoerde beleid voor rekening van den Staat te nemen. Aan de banken wordt geenerlei steun verleend. Slechts die msatrege- v.-orien getroffen, welk© in het al gemeen belang wensehelijk zijn en die beperkt, b'iiven tot hetgeen noodig is om te voorkomen dat velen levensvat bare bedrijven verloren zouden gaan, doordien de mogelijkheid zou ontbre ken. ce crediethulp te vinden, die voor de instandhouding van die be drijven noodzakelijk is c-n die aan de eischen van voorzichtig beleid voldoet. Ook de regreering- betreurt, dat zij bij deze aangelegenheid cp een zeer spoe dige behandeling.heeft moeten aandrin gen. Hiervan kan haar bezwaarlijk een grief worden gemaakt,, daar zij, nadat haar de toestand duidelijk was gewor den, met den meesten spoed is te werk gegaan en terstond nadat zij haar stand punt had bepaald, de indiening van het ontwerp binnen den kortst mogelijken tijd heeft bevorderd. Zij stelt liet op hoogva prijs, dat de Kamer bereid is gevonden aan haren aandrang op een spoedige be. handeling gevolg tc geven. Dc raag. of niet een bepaald bedrag in d!r wets ontwerp kan worden genoemd, moet ont kennend beantwoord worden. Het ligt in de bedoeling van den mi nister van Financiën, dat de credietwaar- óigheid van de debiteuren in de eerste plaats ral beoordeeld worden door de A. C. B. en de Nederlandsche Bank, waarbij iu aanmerking is tc nemen, dat de Nederlandsche Bank uit hoofde van de reeds door haar aan de A. C. B.- verleende crediethulp, groot belang heeft bij een gezonde positie van laatstge noemde instelling. Daarenboven zal. naar de minister zich. voorstelt door de re geering worden toegezien op de zooeven bedoelde credïetwaardigheid. Omtrent de vraag of 'hiervoor een commissie zou zijn in te stellen dan wel of die taak aan één Regeerngsvertegenvroor- diger zal zijn op tc dragen, meent de minister zich zijn oordeel te moeten voor behouden. DOODGEVALLEN. Toen de land bouwer S. te Meerveldhoven met zijn kar naar huis reed, waarop eenige kinderen zaten, wipte de kar achter over. De kinderen bleven ongedeerd doch fi., de-:d nog eenige slappen, viel toert met het hoofd op do trnml'in. Eenige oogenblikken later was hij dood. De.man was weduwnaar eu 63 jaar oud.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1