Rubriek van den Arbeid. BSmealasfl Kindervoeding, B. en W. stellen, voor goed te keu ren de rekening over het tijdvak 1 October 1922 rot 31 Maart 1923 in gediend door de vereeniging „Kin dervoeding"' tot- een bedrag aan ont vangst en uitgaat van 3.373-20. Aan de vereeniging is door de ge meente een subsidie van j 2.57!.38 uitbetaald. Aan gemiddeld 135 leer lingen werd op eiken werkdag, behal ve in de vacancies, warm voedsel ver strekt. Werklic denregiement. B. en IV. deelea. den raad mede, dat voor het geval een werkman wordt belast met de vervanging van een ambtenaar noch in het ambte narenreglement, noch in het werklle- deurreglement de wijze van belooning is geregeld. Om daarin to voorzien wordt voorgesteld aan artikel 16 van het Werkliedenreglement toe te voe gen de volgende alinea's: „Indien een. werkman, op grond van het bepaalde bij artikel 9, met de ver vanging van een ambtenaar wordt be last, zal aan hem, gedurende den tijd dat hij zoodanige diensten verricht, worden uitbetaald eene beloouitig, be rekend naar de minimum-jaarwedde verbonden aan den rang, welke dooi den vervangen ambtenaar wordt be kleed, tenzij deze belooning minder bedraagt dau het voor zijne gewone betrekking vastgestelde normaal-uur loon, eventueel vermeerderd met de daarop gebaseerde, in de artt. 14, 14bis en 19 vermelde, verhoogingen. „Ingeval een. werkman slechts ge deeltelijk de functie van een ambte naar waarneemt, zal van het bepaal de in de vorige alinea, kunnen wor den afgeweken, nu voorlichting van de centrale commissie van overleg-" De duinwaterverordening. B. en W. brengen den raad prae- advies uit op het adres van de Kamer van Koophandel, waarin wordt ver zocht om art. 8 der verordening op de levering van duinwater zoo te redi- geeren dat B. cn W. geheel vrij wor den gelaten. :n de beslissing van de vraag met wie een bijzondere over eenkomst- zal worden gesloten. Zij merken op De voorgestelde verandering komt van een uitzonderingstarief kaa ea mag in dit geval zijn het verbruiken van een groote koeveelheid water. Daarvoor een minimam in de verorde ning op te nemen is o. i- noodzakelijk, omdat anders de mogelijkheid wordt geopend voor eene zij het dan ook niet gewilde willekeurige toepas ifet betrekking tot de levering van gas en electrisehen stroom is in de betreffende verordeningen dan ook eene bepaling van gelijke strekking opgenomen. Bezwaren daartegen wer den nimmer door ons vernomen. Of de gestelde hoeveelheid van 10 M.3. pc-r etmaal juist is gekozen, zal de ondervinding moeten leeren. Nu de verordening nog maar een half jaar in werking is, is o. i. de tijd nog met gekomen om over die vraag mee ze kerheid een oordeel te vellen. Mocht echter te eenïger tijd de noodzakelijk heid blijken om in genoemd© hoeveel heid wijziging te brengen, dan zullen wij daartoe zeker èen voorstel doen. Op vorenstaande gronden advise e- ren zij op het ingediend verzoek af wijzend ts- beschikken. Het cpenstc'len der bruggen o.o Zondag. B. en W- brengen den raad prae- advies uit op het adres der Kamer van Koophandel ea Fabrieken in zake bet openstellen der bruggen in maanden Juni, Juli ea Augustus des Zondags tusscken 1 en 2 uur mm. Zij verklaren „Een door ons ingesteld onderzoek heeft ons de wenschelijkheid daarvan niet aangetoond. Integendeel, de over groot© meerderheid der schippers vaart niet meer op Zondag, terwijl da di recteuren der veerdiensten den Zon dagsdienst hebben afgeschaft, het geen indertijd mede aanleidii om tot beperking van den bruggen- dienst od Zondag over te gaam Alhoewel ia het verzoekschrift van de Kamer van Koophandel niet ge sproken wordt over pleizierbooten, welke des Zondags naar Haarlem ko men, doch alleen over „h&t water verkeer". achten wij het gewenschfc er op te wijzen, dat genoemd© booten des Zondags onze gemeente kunnen bereiken zoowel uit Noordelijke als uit Zuidelijke richting om gezelschap pen aan wal te zetten. Het komt ons College voor, dat het langer openstellen der bruggen op Zondag noch voor de soheepvaart, noch voor den winkelstand van over wegend belang is". In verband met het vorenstaande adviseeren zij op het verzoek van dc Kamer van Koophandel afwijzend te beschikken- De H. O. V. In de vergadering van den Baad van 30 Mei j.i. werd bij dé behande ling van hei voorstel van B. en IV. tot het aangaan v.-.n cea nieuwe over eenkomst; met de Haarlemscho Or- kestvereenïging aangenomen een amendement van de heeren Poppe, Koppen. Keerwoif en men. Maar aantal conce fften, dat de H. O. V. door andere muziekkorpsen voor hare rekening zou kunnen doen geven. Gebleken is echter, zoo deelen 13. «n IT. mede, dab het aldus geamendeer de art. 2 der onfcwerp-overeenkomst thans niet juiist weergeeft de bedoe ling van deze voorspellers, welke die vrijheid der H. 0. V. wenschten te beperken niet tot 25 v?.u het aantal Zondagmiddagooncei'ten maar tot 25 pet. van het totaal aantal concerten te geven tusscLcu 1 Mei en 15 Sep tember. In overleg met den eersten onder teekenaar van het amendement stel len zij voor srt. S van het raadsbe sluit van 30 Mei ia dien zin te wijzi gen. De winkelsluitingsverordening. B- en IV. stellen voor op een adres an de voorzitters van de afd. Haar lem van de Ned. Banketbakkersver- eeniging, Vvan de Haarl. IVinkeliers- vereeniging en wan den Bond van fruit- en vischhandelaars om in de winkelshiitingsverordening weder de bekende uitzonderingsbepaling voor lutn bedrijven op te'nemen afwijzend te beschikken. Het schoolgeld der buiten 'eerlingen. De verordening op de heffing van schoolgeld op het Gymnasium, de noogere Burgerscholen mot 5-j. c., de Hoogere Burgerschool met 3-j. c. en daaraan verbonden Hoogere Han delsschool met 2-j. c. en op de Meis jesschool voor middelbaar onderwijs met 5-j. c., vastgesteld bij raadsbe sluit van 27 December is bij Ko- mink!ijk BesluiÉ yah 27 April 1923, goedgekeurd. Art. 17 dier verordening bepaalt, dat voor elke(n) ]eerling(ek die de Meisjesschool voor middelbaar onder wijs met 5-j. c. of de Hoogero Han delsschool met 2-j. c. bezoekt, cn niet in de gemeente Haarlem woont, in afwijking van de artt. 8 en 9 dier verordening een schoolgeld verschul digd is van 300, tenzij'de gemeente, waaruit de leerling afkomstig is, zich bereid heeft verklaard aan de ge meente Haarlem eene bijdrage te yerleenen, berekend volgens de bepa lingen, verrat in de*-wet van 20 Mei 1922 (Stbl. no. 367). De gemeenten Bennebroek. Bever wijk, Bloemendaal, Haarlenuuerlieuc c.a., Haarlemmermeer, Ilillegom, Spaarndam en Zandvoort hebben reeds medegedeeld, dat zij tot bijdragen bereid zijn voor één of voor beide scholen. Schoten, Heemstede en enkele an dere gemeenten moeten nog bericht zenden of zij daartoe wenschen over te gaan. Nu do verordening is goedgekeurd, kunnen B. en IV. met de buitenge meenten, welks zich daartoe bereid hebben verklaard, eene regeling tref fen. indien de Baad de vereischte machtiging verleent. Wijl de moge lijkheid niet is uitgesloten, dat in het vervolg meer gemeenten zich aan melden om zulk eene regeling te tref fen, stellen B en IV. voor hen te machtigen iu het algemeen om met buitengemeenten, welke zich daartoe bereid verklaren, een regeling voor één of beide scholen, aan te gaan. Van hier en daar. CHRISTELIJK OVERHEIDS PERSONEEL. Op de te Apeldoorn voortgezette al- imeene vergadering van den Ned. Chr. Bond van personeel in publieken dienst werd naar aanleiding van een voorstel Rotterdam inzake het ver plichte lidmaatschap de volgende con clusie aangenomen. De NederL Christ. Bond van Perso neel in Publieken Dienst spreekt als uit; overheid als werkgeefster door de invoering van het georgani seerd overleg uitsprak, een zekere voorkeur te hebben voor de vakorga nisaties, waarin het overheidspersoneel georganiseerd; i. dat de verdere ontwikkeling en uitbouw van het G. O. verband houdt, met het toenemen in beteekenis en uit breiding van de algemeene nationale bond van overheidspersoneel, met wel ke het G. O. alleen behoort plaats te hebben; dat de overheid als werkgeefster bij bet eene, die groeieude beteekenis van het G. O., doch claarom ook bij het andere, toename in beteekenis-en uitbreiding van de algemeene nationa le bonden, belang heeft; 4. dat de overheid als werkgeefster daarom, zoo niet rechtstreeks, dan toch zijdelings behoort te bevorderen, dat haar in dienst zijnde en komende personeel zich organiseert; 5. wekt alle bondsleden op om door nimmer onderbroken en doeltreffende propaganda te helpen bevorderen, dat a'.len, die in overheidsdienst zijn, en die lid van den bond kunnen wezen, dat lidmaatschap uit overtuiging aan vaarden: en gaat over tot de orde van den dag. Naar aanleiding van de vraag der afdeeling Groningen, hoe de bond denkt over het uitvoeren van werken in „eigen beheer", werd de volgende conclusie met algemeene stemmen aan genomen. „De Nederlandsche Christelijke Rond van Personeel in Publieken Dienst maakt onderscheid tusschen de exploitatie van overheidsbedrijven (monopolistische en concurreerende) en het uitvoeren van werken in eigen beheer door de overheid; verstaat onder dit laatste het met eigen personeel, en niet door uitbeste ding, laten verrichten van allerlei wer ken die de overheid te eigen behoeve moet laten uitvoeren, zooals het aan leggen van straten, wegen, waterwer ken, geleidingen, het bouwen van allerlei overheidsinricktingen en het onderhoud van dit alles; is overtuigd dat het algemeen be lang door het stelsel „eigen beheer" gediend wordt, mits het overheidsper soneel de beschikking heeft over werk tuigen en gereedschappen, die niet achter staan bij die, welke gebruikt worden in particuliere ondernemin- £en; spreekt als zijn meening uit, dat daarom het pleit vóór „eigen beheer" onverzwakt moet worden gevoerd, waarbij evenwel in aanmerking zal zijn te nemen, dat overheidslichamen van geringen omvang met weinig of toepassen"; Een voorstel der afdeeling Leeuwar den om de algemeene vergadering weer ieder jaar te houden en niet om de twee jaar, zooals in den laatsten tijd werd verworpen. INTERNATIONALE ORCANISATiE VAN DEN ARBEID. IVij lezen in „De Gids", orgaan van het Chr. Nat. Vakverbond: De Internationale Arbeids-Conferen- tie zal ook dit jaar weer te Geneve worden gehouden. Zij zal aanvangen 22 October a.s. Slechts één onderwerp zal worden behandeld, n.l. het vraag stuk van de Algemeene principes van de organisatie der Arbeidsinspectie. Den derden Dinsdag in Mei 1924 zal dan opnieuw een algemeene conferen tie aanvangen, met een breeder, be langrijker programma. Door den Raad van Beheer werd in zijn laatste zitting besloten de confe-1 renties van het najaar naar het voor jaar te verplaatsen. Tot dusver werden de conferenties in de maand October gehouden en volgden zs direct op de bijeenkomst van den Volkenbond, waardoor, naar de meening van den Raad van Beheer, aan de algemeene Arbeidsconferenties, voornamelijk in de pers, niet die aandacht werd ge schonken, welke voor een goede wer king van het Arbeidsbureau wel schelijk is. Meermalen was daarom reeds de mogelijkheid besproken, de jaarüjksche algemeene conferenties te verleggen naar de maand Mei. Het Vredesverdrag eischt echter nadrukke lijk, dat ieder jaar een algemeene con ferentie wordt gehouden. Het verleg gen van October naar Mei zou dus moeilijkheden brengen in verband met den korten tijd van voorbereiding, die men dan slechts zou hebben. Men heeft er nu dit op gevonden, dat dit jaar een conferentie met een zeer beperkt karakter wordt gehou den, waarop slechts één'onderwerp zal worden behandeld en die dus snel kan afloopen. De conferentie, in Mei-Junï 1924 te houden, zal dan het volgende, reeds voorloopig vastgesteld program te be handelen krijgen: 1. Het gebruik, dat de arbeiders ken van hun vrijen tijd in verband met de doorwerking van den achturen- dag. 2. De gelijkheid van behandeling in ieder land van vreemde arbeiders met do arbeidei'3 van dat land, ten aanzien van de verzorging bij ongevallen. 3. De 24-urige rusttijd in de glasbla zerijen. 4. De nachtarbeid in broodbakke- rijen. 5. De strijd legen het miltvuur. In verband met de omstandigheid, dat op do in October 1923 te houden algemeene Arheidsconforentio veel vertegenwoordigers van de diensten der regeeringenaanwezig zullen zijn, ter bespreking van de zaak der Ar beidsinspectie, is door den Raad van Beheer besloten, onmiddellijk na af loop der conferentie een vergadering van experts op het gebied der arbeids- statistiek te houden, ten einde de rao- statistieken le bespreken, zoodait zij internationaal vergelijkbaar zijn. ACTIE VAN HET P., T-, T.« PERSONEEL. De vakgroep assistenten van de afd. Arnhem van den C. B. P. T. T. heeft, zoo meldt de Tel. naar aanleiding an het ingevoerde rangbevorderings- plan met algemeene stemmen een mo tie aangenomen, waarin zij als haar meening te kennen geeft, dat bij de bestaande regeling de meeste assis tenten met het vak-examen in geen jureu kans op promotie hebben, dat thans slechts promotie wordt gemaakt bij het dienstverlaten van oudere col- gu's; dat in de bevordering ©enige rbetering kan worden gebracht doc-r in het rangbevorderingsplan op ernen, dat tot assistent 1ste klasse bevorderd worden zij, die vol daan hebben aan die eischen volgens dc thans bestaande overgangsbepalin gen en tien jaren assistent zijn. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen voornoemde motie ter leennis te bren gen van den directeur-generaal. MODERNE LANDARBEID ERSBOND. liet hoofdbestuur van den Modernen Landarbeidersbond heeft, meldt do R. Crt., door den gróolen terug gang van het ledental, ingrijpende be zuinigingsmaatregelen moeten nomen. Het aantal leden, dat in 1919 nog on geveer 14.000 bedroeg, is gedaald tot beneden 5000. Na gepleegd overleg met den bonds raad, heeft het -hoofdbestuur met in- j vau 1 Juli a.s. drie propagandis ten ontslagen. Opgeheven worden de propagandistschappen in de proviucies lironingen, Noord-Holland en Zeeland. Het dagelijksch bestuur van den bond blijft te Utrecht gevestigd, maar dt ie hoofdbestuursleden, die tot dus ver te Utrecht woonden, gaan verhui zen naar Haarlem, Leeuwarden en Emmen. Naar aanleiding van het ontslag van cirie propagandisten bestaat er onte vredenheid bij een deel der leden, die meenen, dat indien op een congres tot ontslag zou zijn besloten, vermoedelijk andere personen ontslagen zouden zijn. Varia. A.s. Zondag wordt te Utrecht een ergadering gehouden van de bestu- cn der bij het N. A. S. aangesloten federatie ên bonden, plaatselijke ar beidssecretariaten en plaatselijke af- deelingen, welke op het z.g. „Berlijn- sclie standpunt" staan, ter beraadsla ging over den uitslag van liet refe rendum en de compromis-voorstellen inzake de kwestie Moskoii-Berlijn. Tot leden van het Hoofdbestuur van den Ned. R. K'. Textielarbeiders- bond „St. Lambertus" zijn herkozen de heeren J. Snuverink, J. Elfering, A, van Asten en H. van Rijhagen, en „ekozen de heer A. van Eshout en raej. Joh. Grobben. Op de algemeene vergadering van het Chr. Nat. Vakverbond 25 cn 26 Juni te Utrecht te houden, zal een bespreking plaats hebben over het praeadvies van Commissie XI uit den Iloogen Raad van Arbeid over dc vraagpunten betreffende de herziening der Sociale Verzekering. slecht gekozen is om met zulk éen maatregel te komen, die het gebrok aan tucht bevorderen zal. Om al deze redenen zouden deze leden in geen geval hun stem aan liet. ontwerp kunnen geven. Zij achtten het beter de regeering te verzoeken, het ontwerp terug te nemen, teneiude zich zelve een verwerping te besparen. Onderscheidene leden waren van oerdeel, dat de overheid niet alle be zwaren kan opheffen. Alleen voor de zeer ernstige werkelijke gewetensbe zwaren, doch niet voor verstande' inzicht kan de Overheid wijken; an ders zoude zij haar plicht niet kunnen volvoeren. Een juisten regel te stellen ten op zichte van gewetensbezwaren zal al tijd moeilijk zijn bij de groote ver- scheideniieid van inzicht. Vele leden waren dan ook van mee ning. dat de regeering den juisten weg gekozen had, niet verder kon gaan en deze materie met voorzichtigheid be handeld had. WEER MET DE ZEIS MAAIEN. Door den aanhoudenden regen zijn vele hooilanden in Friesland zoo dras sig dat de paarden er niet yerkeeren kunnen, om de maaimachines te trek ken. Het gras wordt nu met de zeis door maaiers gemaaid, wat veel lang zamer gaat. Doch menig arbeider krijgt er werk door. BLOEMEN UIT DUITS CHLAND Millioenen bloemen worden uit Duitschland via Groninger grens plaatsen ingevoerd, meldt de Mali. De prijs is 70 a 75 pet. lager dan hiel' te lande, zoodat door dezen invoer den Nedcrlnndsche tuiniers zeker schade wordt berokkend. ALS DE BAAS IVEG IS.Uit Rotterdam wordt aan Het Volk ge schreven: Gedurende de afwezigheid van den rijwielhandelaar G. in de Prins Alexanders! raat, ging de lo-jarige leerling J. G- buiten weten van zijn patroon met een auto rijden. Het duurd© maar kort of de jongen raed deu 13-jarige R. M-. wonende in tue straat aan, waardoor laatstgenoem de tegen den grond werd gesmakt en beide wielen over een der beeiwn kreeg. Dr. Doeleman constateerde dat het been gekneusd was. Na dit onge val werd een handwagen het tweede slachtoffer. Deze werd onderstboven gereden, waarna de „chauffeur" met zijn auto tegen een huis opreed. Dat was het einde van den avontuurlijken tocht. De auo werd beschadigd, doch G. zelf mankeerde niets. DE DIEFSTAL IN HET POSTKAN TOOR TE STEENWIJK De justitie to Assen heeft in vrijheid gesteld het echtpaar B. uit Barger Oosterveld, die beiden te Assen in arrest waren gesteld in verband met de inbraak en ,i=fci n I in het nosl,kantoor te Steen- diefstal ijk. en, e.i ii-'-.i. o-- o - Komitx tot beperking van het geen personeel, het stelsel niet kunnen gerij.-meid van umformeenng qezer DIENSTWE1CERINC. Aan het Voorloopig Verslag dér Tweede Kamer over het ontwerp van wet betreffende dienstweigering is liet volgend© ontleend: Verschillende leden konden den rechtsgrond van den hier voorgestel- den maatregel niet erkennen- Dit ontwerp getuigt van de moei lijkheden, waarin men komt, als men in groote beginsel vraagstukken de on feilbaarheid niet van een leergezag, maar van elk individu gaat erkennen. Dat de Staat het geweten van zijn burgers eerbiedigt kan niet worden gelaakt, maar ook te dezen opzichte zijn grenzen. Deze grenzen worden in elk geval overschreden, waar zelfs ge wetensbezwaren legen de vervulling van militairen dienst „van .welken aard ook'' worden erkend. Benige leden stelden de vraag, wat de Overheid moet doen, indien even- tube! een zóó groot aantal personen gewetensbezwaren tegen militairen dienst, koestert, dat de voor do verde diging van het vaderland noodzake lijke weerkrachten gaan ontbreken. Hiertegen werd aangevoerd, dat degenen, die gewetensbezwaren koes terden, dan toch aangewezen zullon worden voor hét verrichten van ando ren arbeid in staatsdienst, maar de hiervoren bedoelde leden ant woordden hierop, dat dit slechts een halve maatregel is, want iemands ge wetensbezwaar om in een staatsbe drijf tewerk gesteld 'te worden dient niet minder erkend te worden dan een gewetensbezwaar tegen militair dienst van welken aard ook. Deze leden meenden voorts, dat deze tijd, waarin velerlei symptonen v verslapping van tucht en moreel v val zijn waar te nemen, al heel VERDRONKEN. Uit I-Ieerenveen wordt ons gemeld: Donderdagmiddag is op het Heegermeer de baggerma chine van de gebroeders Krikke uit Heerenveen gezonken. Een der werk lieden de 26-jarige A. v. d. Reijt uit Heerenveen verdronk, 2 anderen wer den met moeite gered. DE BEBOUWING VAN HET M1D- den'-DAMTERREIN. Woensdag as de termijn verstreken, waarop hoielcombinatie, gegadigde naar bet Midden-Damxerrein ts Amsterdam, haar definitieve voorstellen bij B. en kon indienen. In verband hierme de heeft zij dien middag haar plan, waarbij de financiering van bei liotel erzekerd, bij het gemeentebestuur ingediend. Toegezegd ïs 550.000 pd.st. als bouw- jrediet, terwijl wat het aandeelenkapi- taal aangaat voor een bedrag van 452.000 pd.st. is gesyndiceerd; voorts is 75.000 pd.st. toegezegd, terwijl gere kend wordt op ©en deelneming met 50.000 pd.st. van ds zijde der gemeen te. Verder wordt door dc hoteleombi- nalie verzocht het ei'fpachtsrecht ge durende honderd jaar voor een som in eens van de gemeente af te koopen en wel voor een bedrag van ongeveer 1.400.000, zijnde de prijs," genoemd in hot schrijven van 24 April 1.1. van W. en IV. aan de hotelcombinailie. EEN NIEUWE TRUC VAN FIET SENDIEVEN. Dc J-Jaagsche Crt. meldt Bij een familie Ic Den Haag trachtte een als heer gekleed persoon, wetend dat de. heer en vrouw des hui zes afwezig waren, een tweetal fietsen machtig tc worden, met het volgende vor msel .,lk kom van de firma Van Til burg cn meneer heef getelefoneerd, dat de fietsen ter reparatie moeten worden medegegeven", waarna de schoonmaak ster hem ten antwoord gaf, dat het niet de gewoonte van meneer was. haar daarover geen briefje of mededeeling te geven. Eerst na toevoeging van„wacht even, dan zal ik even telefoneeren", dween de man met de verzekering dat hij dan wel zou terugkomen; maken", zei Nora Prowis. „Ik vond het zelf niet eens zoo'n prettig idee, je nu al weg te laten gaan. Het kan in dezea tijd van het jaar zoo sornLer zijn buiten en bovendien", zei ze glimla chend. „Kan ik je met inissen. Ik zal me heusch erg eenzaam voelen, wan neer jij weg zult zijn!" EniU glimlachte dankbaar. „Ja, er is toch wel iets, dat u voor nirj kunt doen", zei z© zachtjes, „lk denk toch wel niet, dat ik nu alles voor me kun houden. Mary llughe3 en haar man zullen het toch eiiimaal te weten moeten komen, net ais u en Kolonel Dawuey moet weten, wat er met mij gaat gebeuren en ik weet zeker, dat Mary, die he©l veel van me houdt, zich verplicht zal voelen te gen enkele dingen op ta komen. Wilt „Mevrouw Hughes is jc vriendin en ze houdt heel veel van je", zei Nora Prowis zachtjes, „en je hebt voor een groot deel je leven aan haar man te danken, dus je moet maar wat dooi de vingers zien, maar ik zal je be schermen, zooveel ik kan, daarvoor ben ik zoovoel ouder en sterker dan J *Een paar minuien lang zei geen van beidén iets, toen sprak Nora: „Maak Je je bezorgd over k t kind? Zoi ie man zich daarmee willen be moeien?" Enid kreeg ccn kleur. „Neen, oh neen, dat weet ik zeker!" Toen zei ze. „Ik heb aan die advoca ten niets over hem gezegd. Waarom zou ik ook?" vroeg ze plotseling opge wonden- „Hij is van mij! Hij is allc-s wat, ik héb! Julian heeft zooveel, hij mag het kind. niet van me wegne men!" De naam van haar man ontviel haar zonder dat ze er erg in had, maar No- ra Prowis ving hem op, nu wist ze tenminste iets, al was het niet veel. De naam. kwam haar zoo bekend voor, hoewel ze toch niemand van dien naam kende. Zij begon over Lady Ellen te pra ten. „Nu heb je mijn meisje ook gezien", zei ze. „Ik noem Ellie altijd mijn „meisje" hoewel ze al lang geen kind meer is, maar ik houd zooveel van baar en ze is nog zoo jong.- dat ze voor mij altijd een kind zal blijven".- „Zij is mooi", zei Enid zachtjes. „Ja, ik geloof ook wel, dat ze er aardig uit aiet, maar je kunt toch niet zoo precies zeg'geu, wat haar zoo aan trekkelijk maakt. Het is niet alleen haar uiterlijk. Het komt uit hnor zelf -voort. Zij is het liefste eu aardigste schepseltje, dat ik ken. Ik zal zoo blij zijn. wanneer ze maar eenmaal ce- lukkig getrouwd is Ga je al we-*? Dan ga ik zoover inet je mee. Ik wil dien heerlijken jongen van je nog eens zien. Is mevrouw Hughes niet del op hem? Jammer dat de dokter en zijn vrouw geen kinderen hebben". Zij pakte Enid goed warm in en praatte onderweg opgewekt met haar, maar toen ze eenmaal op haar kaniers terug was, kreeg haar gezicht een ern stige uitdrukking. Zij was er zoo langzamerhand aan gewend geraakt zicli in het leven van andere mcnschen te verplaatsen, rnaar zij had er een voorgevoel van, dat dit een kwestie was, die alleen opgelost zou kunnen worden met de grootste omzichtigheid en dat deze of voor Enid, of voor Lady Ellen nog heel wat moeilijkheden op zou kunuen leveren. HOOFDSTUK XXIII. Julian Bryant schrok, toen hij van zijn advocaten hodrde, dat zijn vrouw gevonden was. Hij wilde wel een dozijn vragen te gelijk doen, hoe ze het maakte, lioo ze er uit zag, wat ze deed, hoe zo leefde en nog veel meer. Hij beheersebte zich echter en be handelde de heele zaak oogensehijiv lijk op de meest onverschillige manier. De bediende, die bij Enid geweest- was, deelde hem all&en maar mede dut hij mecrouw Brvsnt gesproken had en dat hij haar verteld had. dal ze bin nenkort bezoek zou krijgen van iemand die dingen met haar bespreken zou. die voor haar van het hcogsto belang waren. „Het is natuurlijk heel goed moge lijk, dat mevrouw Bryant er den voor keur aan zal geven verdere onderhan delingen t© laten voeren door haar advocaten. Dat zal zij ons dan zeker wel meedeelen?" „Ik vermoed van wel", zei Julian, „maar wanneer wilt u dan weer naar iraar toe gaan?" „Uitstel in dergelijke zaken is altijd noodlottig", zei de bediende. „Ik zal er waarschijnlijk morgen naar toe gaan". „Vanavond zal ik uw firma schrif telijk nhjn verdere instructies meedee len", zei Julian. Hij vertrok en zwierf rusteloos door de stad. Zijn huis was nog steeds gesloten. Lady Ellen was er niet en zelfs al was zij in de stad geweest, dan had hij haar nu toch moeten vermijden. Hij kon niet precies zeggen waarom, maar sinds hij wist, waar Enid was, dat hij haar kon zien, wanneer hij wilde, had een vreemd gevoel zich van hem meester gemaakt. Hij kon maar niet tot een besluit komen. I-lij miste op dit oogenblik Bill Ketch meer dan hij kon zeggen. Na in een restaurant geluncht te hebben, begaf hij zich naar een groot vuriétérfclienter, waarin dien middag een voorstelling werd gegeven. Plotse ling stond zijn besluit vast. li j zou ceu greoten autotocht gaan maken; weg van Londen, weg van de menschen, die hij kende. Hij wilde, dat het hem mogelijk was geweest werke lijke vriendschap te sluiten met Ko lonel Dawney. Hij kende niemand, die hein zoo sympathiek was als.dat fa milielid van Lady Ellen. Alleen al de gedachte aan dien man eu aan wat hij zelf van plan was te doen, vervulde hem met een soort af schuw voor zichzelf. IVanneer alles uitkwam, wat zou Adrian Dawney dan wel niet van hem moeten denken! Eigenaardig, maar hij moest van daag veel meer aan Kolonel Dawney denken dan aan de vrouw, waarmee hij wilde trouwen; toevallig was hij juist op hetzelfde oogenblik liet on derwerp van het gesprek, dat Daw ney voerde. Nora Prowis had onmiddellijk aan Adrian. Dawney geschreven. „Ellio kwam me gisteren opzoeken en ik muak me- ongerust over haor- KaTi ik niet eens rustig met je praten? Kom maar niet bij mij. Ik vind liet voor een keer wel eens prettig buitens huis ta lunchen". Dus zaten, den dag, nadat Lndy Ellen uit Londen vertrokken was, Ko lonel Dawney cn Nora Prowiii samen iu hetzelfde restaurant- waar Adrian dien zomer met Lady Ellen aczetcn had. „Ik zal je eens ouder handen moe- INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 60 Cis. per regel. VORST. Uit de Streek wordt ge meld, dat liet daags vóór den langsteu dag daar nog merkbaar heeft gevro ren. Met den tuinbouw wordt het mi sère. Bij sommigen zijn do boouen reeds 3 tot 5 maal'gezaaid.Telkeusweg door koude en nat. liet uitrooien \;iu tuljienbollen kan niet op tijd geschie den en de aardappelen schieten wei nig op. Wat gerooid zou kunnen worden laat men zitten, omdat do prijzen to laag zijn. EEN RADIO-OMRO'EP-VEREENI- G1NG. Te Utrecht is, zoo meldt het U. D., een samenkomst gehouden van fabrikanten en industrieelen, om -te komen tot een draadloozen omroep dienst voor den handel. In deze verga dering zijn de statuten voor de even tueel op t-e richten Radio-omroeP-ver- eeniging behandeld. Binnen eeniga weken zal men tot oprichting van de vereeniging overgaan. De vereeniging stelt zich ten doel een of meer goede cn krachtige radio-stations te exploi teren voor het geven van goede radio concerten, -lezingen, -cursussen, enz. Ter vergadering raden reeds een be langrijk aantal firma's toe. OPCRAVING VAN EEN LIJK. 1 Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land doen mededeeling van een Kon. beshut van 9 Mei. waarbij vernietigd is de beschikking van den burgemees ter van Woerden, welke weigering in hield van een verzoek van een ingeze tene van die gemeente om hem verlof t.e verleenen tot opgraving van het lijk van zijn, in het begin van 1922 overleden en in een algemeen graf der algemeene begraafplaats aldaar begra ven eohtgenoote en overbrenging van dat lijk naar een eigen graf on die zelfde begraafplaats. De burgemeester grondde zijn weigering op overwegin gen van piëteit: „boven het Kik van appellant's echtgenoot liggen n.l. drie andere overledenen begraven, en de nabestaanden van dezgn hebben er be zwaar tegen, dat de kisten worden gelicht." Do vernietiging van *s burgemees ters beschikking werd gegrond op een argumentatie Id'oor Gedep. Staten, waaraan het volgende is ontleend: „Het karakter van een algemeen graf brengt nu eenmaal mee, dat zij, die daarin doen begraven, rekening heb ben te houdeA met de belangen van anderen, die daarin voor en na even eens doen begraven. De door de op- poneerende nabestaanden gewenscht© rust kan niet altijd durend zijn. De wet staat toé, dat reeds na 10 iaren die rust verstoord wordt, doordat als dan de grond mag worden geroerd. Alleen pigen graven moeten, ook od ren gesloten begraafplaats, nnaange- r x rd worden gelaten (art. 25). Er is d.'i-balv© bij bet overbrengen van bet lijk van appellants' eohtgennote naar een eigen ^raf een meer blijvend be lang betrokken, en dit laatste recht vaardigt naar onze meening de kort- stondig© rust der overige lijken." Bij hare beslissing overwoog de Kroon. ast. hu blijkens de verklaring van den inspecteur van de volksge zondheid uit hygiënisch oogpunt te gen inv, illiging van het verzoek geen bezwaar bestaat, appellant in de ge legenheid behoort te worden gesteld gevolg te geven aan zijn billijk ver langen, boven bedoeld. DE HAAGSCBE INBREKERS- BENDE. P. Z-, dc eerste aangehoudene, die op Zondag 23 Mei op heeterdaad be trapt werd bij dc inbraak op den Houtweg te Den Haag heeft, meldt de N. It. Ct., eindelijk ook bekend een 12-tal inbraken gepleegd te heb ben, waarvan 5 zonder behulp van „Piet" of een der andere verdachten. Morgen zal hij aan den commissaris van Scheveningeu de plaats aandui den waar hij een belangrijke hoeveel heid zilver in het water heeft gewor pen. Naar dit tafélzilver zal dan ge dregd worden. Het totaal aantal in braken door de bende gepleegd is -13. Daaronder zijn, gelijk bekend is, talrijke inbraken en insluipingen, waarbij ook de muntmeter werd ge licht. Opmerkelijk is het, dat de nniDtmeter-diefstallen niet meer of slachts heel weinig voorkomen sinds de bende geknipt- is, waaruit de poli tie meent te kunnen afleiden, dat de meeste muntmeterdiefssallen door be doelde heeren gepleegd zijn. 'Het po litieonderzoek in deze zaak is thans, op het dreggen na, gesloten- ten nemen, Adrian", zei Nora, nadat ze haar gastheer begroet had- ,.Je ziet er niet erg best uit". „Dat zal wei door dat sombere weer komen' antwoordde Dawney. ..en dan voel ik me altijd vervelend als ik in Londen beu". „Maar waarom blijf je er dan?" llij haalde de schouders op. „Och, ik hen zoo rusteloos. Wan neer ik nu weer terug ga naar d© boerderij weet ik zeker, dat ik binnen enkel© dagen toch weer hier zit. En dan heb ik den laatsten tijd «oo'u last van mijn schouder gehad. Soms zei hij, „droom ik dat dat allemaal nooit gebeurd is en dat ik nog net zoo ben als voor den oorlog", „Droomen zijn bddrog", zei Nora Prowis kalm en ze lachte eens tegen hem. „Maar, domme jongen, begrijp je don piet, dat je er sinds den oorlog veel interessanter uitziet". „Zoo denk jij er over!" „Ik niet alleen", antwoordde Nora. Hij hnaldo diep adem. „Nu, het klinkt- dan misschien in jouw ooren org gek. maar ik zou veel en veel liever een klein beetje minder interessant zijn en er dan nis een ge woon mensch uil-ien". (Wordt •vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6