OM ONS HEEN 40e Jaargang No. 12274 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 23 Juni 1923 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeïnte) f 3.57'Franco per post door Nederland f 3.871/,. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.57l/i; franco per post f 0.65. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM ADVERTENTIEN: Van 1 tot' 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AAN ONZE WEEKLEZERS. Wannoer op Maandag cf Dinsdag onze courant-aanbrengers het Abonne mentsgeld komen innen, is het voor hen van groot beiang, dat het gereed ligt; wij verzoeke" derhalve vriendelijk om het gereed te houden, tor vergemakkelijking van hun taak en tot verzekering van een regelmatige bezorging. DE ADMINISTRATIE. Anemia Hedea ZATERDAG 23 JUN\. Schouwburg Janaweg: „Dolly's Va- cantie", matiuée, 2 1/2 uur. Stadstent in tleu Hout: Muziekuit voering 11. O. V., half drie. Voormalig Sociëteitsgebouw ,,Trou moet blycken": Tentoonstelling en de monstralie «Ier Were! dklok, 11, 12, 2, 3, 4. 7, 8 en 9 uur. Café „de Kleine Vereeniging", Mid dag- en Avondconcert. Tea-room Luxor Theater, Groote .Houtstraat: 's middags 3.3(1—5.30 en 's avonds 8—11 uur: Concert. Cinema Pal. Foyer: Middag en Avondconcert 3.30—5.30 en 8—11 uur. Bioscoopvoorstellingen. Zand voort: Pavilion Riche: Dagelijks matinee en avondconcert. Bloem endaal. Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Haarlemsche Schilders. ZONDAG 24 JUNI. Leger des Heils, Schagckelstraat 26: Bloemen feest en tentoonstelling. Brongebouw: Palace of Dancing, 8 uur. Voormalig Sociëteitsgebouw ,,Trou inoet blycken": Tentoonstelling en de monstra tie der Wereldklok 11, 12, 2, 3, 4, 7, 8 en 9 uur. Lunchroom „Oud-Holland"Con cert. Melkinrichting voorheen Van Brug gen (in den Hout) Strijkconcert. Kleine Vereeniging, Kleine Hout straat. Muziek. Café-Restaurant „Lion d'Or", Kruis weg 36. Concert van 8—11 uur. Cinema Palace Foyer: Middag- er Avondconcert 3.315.30 en 811 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: s 'middags 3.305.30 en 's avonds 811 uur: Concert. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling van 2 u. nm. af. Schouwburg De Kroon. Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling van 2 u. n.m. al. Luxor-Theater, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling van 2 u. n.m. ai. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling van 2 u. n.m. af. Bloemendaal: Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van llaarlemsche schilders. Hotel „Duin en Daal' Matinée in de nieuwe aangebouwde serre. Z a n d v o o r 1Pavilion Riche Dagelijks matinée en avondeoucert. MAANDAG 25 JUNI. Brongebouw: Ledencoucert der II. O. V., 8 uur. Voormalig Sociëteitsgebouw „Trou moet blycken Tentoonstelling en de monstratie der Wereldklok, 11, 12, 2, 3, 4, 7, 8 en 9 uur. Café „De Kleine Vereeniging", Mid dag- en avondconcert Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.30-^-5.30 en 's avonds 811 uur: Concert. Cinema Pal. Foyer. Middag- en avondconcert 3 30—5.30 en 811 uur. Cinema Palace, Girota Houttsraat Bioscoopvoorstelling S uur. Schouwburg I)e Kroon, Gr. Mark Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor-Thcater, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater. KL Houtstraat Bioscoopvoorstelling 8 uur. Zandvoort: Pavilion Riche: Dagelijks mafinée en avondconcert. Bloemendaal- Hotel „Duin en Daai" Tentoonstelling werken van LTaarlemsclie schilders. No. 3201 Electrische stroom voor huishoudelijk gebruik In ons nummer van 21 Juli 1922 hebben wij in een v ierster melding ge maakt van de .plannen bij de directie van onze electrische centrale om voor lagen prijs stroom te leveren voor Huishoudelijk gebruik „wij hopen" aldus eindigde deze korte mededee- lïng, „dat het denkbeeld van de di rectie tot, uitvoering zal komen, daar de huisvrouwen in Haarlem en in de omstreken waar Haarlem stroom le vert, daardoor zeer worden gebaat." Ileel vlug is liet daarmee, zooals we zien, niet gegaan. Pas Vrijdag, elf maanden later is het voorstel van liet Stadhuis gekomen, waaruit na tuurlijk niet afgeleid kan worden, dat het al die maanden in den polder is tolleen steken; integendeel, de tijd- roovende termijnen en perioden, rond- jlezing, behandeling in de commissie en zoo meer, vallen pas op heb Stad huis voor en de Raad heeft er ook nog wat toe gedaan, daar hij de re geling van de gasprijzen niet vlot af deed, blijkbaar omdat er verschil van meening was over het beste systeem van berekening. De practijk brengt, naar het schijnt, mee dat prijsbepaling voor electriei- teit en gas samengaan; zij zijn een soort, van Siameesche tweeling, door de natuur in den Veerpoldei' aaneen gekoppeld, met bijkans gelijke belan gen, somtijds (als de ware Siumeesche tweeling) in een toestand van oneenig- heid. Iloe dat ook zij op dit oogen- hlik liggen de voorstellen tot prijsbe paling op tafel en er blijkt, dat ten slotte toch de regeling van het stroom verbruik voor huiselijke doeleinden anders geworden is, dan aanvankelijk in het plan lag. Destijds, namelijk in Juli 1922, was de bedoeling om als volgt to werk te gaanmen kon na zien, hoeveel een bepaald gezin ge woon was aan electvischen stroom te gebruiken voor verlichting en wat daar dan voortaan meer gebruikt zou worden, beschouwen als stroom voor het huishouden en dien bereke nen tot een logeren priis, bijvoor beeld tien cent per kilowatt. Van dit stelsel is men teruggeko men, omdat het bij nadere beschou wing niet zoo eenvoudig was, als het er wel uitzag. Het is dan ook alleen in Amsterdam in gebruik. „Wanneer zes ongeveer gelijke huizen,, naast el kaar staan", zoo werd mij gezegd, „dan verschillen de bewoners daar van ten opzichte van slroomgebruik allen van elkaar'' In het. eene woont een klein, in her. tweede een middel-' groot, en liet derde een bijzonder groot gezin. Voor allen zou dus het minimum, waarboven de goedkoope prijs begint anders zijn, maar boven dien moet in 't. oog gehouden worden, wie zich in die huizen nieuw komen vestigen en waar de vertrekkenden komen te wonen. Met andere woorden: er zal cm groot en voortdurend toe- 1 f t.toodig zijn, waarvoor oen leger- A gevorderd wr-dL Zou men daaraan willen, in dezen tijd van bezuiniging? Natuurlijk niet. Daarom is het systeem van berekening naar de oppervlakte van de woning veel eenvuudiger. Die verandert niel, behalve in hel zeldzame geval van verbouwing.'" Aldus voorgedragen liet de zaak zich wel hooren. Maar nu het andere stel sel, het oppervlaktetarief. Iemand die een huis bewoont, waarvan de geza menlijke oppervlakte bijvuorbeeld 100 vierk. meter bedraagt, is aan vast recht verschuldigd 28, waarbij een lichtverbruik wordt aangenomen vaj 140 K.W.U., dus 20 cents per K.W.U Voor alle verbruikte K-W.U. wordt 8 cents bijbetaald, te zamen het ge wone tarief, terwijl voor stroom voor de huishouding slechts 8 cents be hoeft te worden betaald. Natuurlijk behoeft niemand van dat tarief gebruik te maken. Wanneer lhj niet van plan is, stroom te gebrui ken voor huishoudelijke doeleinden, dan aanvaardt hij tarief A: voor de eerste 2500 K.W.U. por jaar 5-8 ets., voor de volgende 2500 26 ets. en voor de daarop volgende 2500, 24 cents. Het huishoudtarief kan alleen toe gepast worden voor perceelen, waarir installaties voorkomen, die volgens 't oordeel der directie dienen voor ge woon huishoudelijk gebruik. 1-Iiernaar zal dus een onderzoek moe ten wórden ingesteld, een nadeel van hot oppervlakte-systeem. Die oppervlakte nu wordt berekend naar de gezamenlijke oppervlakte van de verdiepingen van het perceel, met inbegrip van den zolder, doch met uit zondering van onbewoonbare kelders en vlieringen- Als minimum wordt niet minder aangenomen, dan 60 vierkante me ters. Een maximum bestaat niet. Al leen wordt de oppervlakte boven de 2U0 voor de helft berekend, zoodat een huis, waarvan de verdiepingen sa men meer dan 300 vierkante meters groot zijn, voor 250 worden berekend. Hieruit blijken twee dingen: voor eerst, dat ook aan kleine woningen de gemakken der electrieiteit zullen worden gebracht en in dc tweede plaats, dat groote huizen een vrij hoog vast recht zullen moeten beta len. Het eerste komt mij natuurlijk zeer gewenscht voor. Waarom zou den ook ingezetenen met bescheiden beurzen niet gebruik maken van apparaten, die keukenmeisjes, schoe nenpoetser en ander dienstpersoneel, da', zij niet kunnen betalen vervangen? En het tweede is, dat het hoogo, vaste recht voor groote perceelen een bezwaar vormt tegen deze oppervlak te-berekening. De bedragen namelijk wisselen maandelijks, naar gelang van het sei zoen voor Januari is het 40 ets. voor elke 10 vierk. meter oppervlakte, voor Februari 30, voor Maart 25 en zoo vervolgens, dalende naar den zo mer, lerwiji liet naderhand weer klimt tot 40 eents ver December. Het hi..s van 250 vierkanten meter totaal zal dan een vast recht per jaar hebben te betalen van negentig gulden, het geen nogal belangrijk is. Men kan zeggenin groote huizen wonen rijke menschen. met groote gezinnen, die dus veel stroom nootüg hebben, maar dat is niet altijd w aar. Een win kelier kan door zijn zaken gedwongen worden in een groot perceel te wonen- Woont hij er zelf niet, heeft hij het toezicht aan huisbewaarders overgela-1 ten, dan zullen deze menschen. wan neer zij con zoo hoog recht moeten betalen, niet in staat zijn om van electrischo apparaten een geregeld ge bruik te maken. En hoe gaat het, met ziekenhuizen en andere groote gebouwen? Eigenaardig is het, dat de directie ook dit bezwaar wel gevoeld heeft. Zij kan namelijk, wanneer het tarief tot abnormale uitkomsten zou leiden, bij de bepaling van liet vaste jaarbedrag rekening houden met wat zij noemt het „stroomverleden'wanneer in een perceel aanwezig is een kantoor, een spreekkamer, een behandelingskamer dergelijke. Niet voor een winkel dus? Toch hebben deze belanghebbenden daar bij méér belang nog, dan notarissen, advocaten, doctoren, die hun kantoor, spreek- of ontvangkamers aan huis hebben. Het minimum vast recht zal voor 6ü vierk. meter bedragen 16.80. Het stelsel is wat ingewikkeld en oor ons, die er nieuw voorstaan, niet gemakkelijk dadelijk te overzien. De ervaring zal moeten leeren, in lioe" verre de gebruikers er mee ingeno men zijn. Niet uit technisch oogpunt, meen ik, want de toestellen zijn nu wel geregeld te gebruiken, maar in finaneieclen zin. Het gemak dient den mensch en het electrische gemak even zoo, vooral in dezen tijd van beknop te woningen en een algemeen stre ven om bet dienstpersoneel zooveel mogelijk te beperken. Toch moeten de kosten niet te lioog worden- An ders zien de gebruikers er op den duur weer van af en zou de centrale een groot afzetgebied zelf, tot haar nadeel, hebben gesloten. Voor de gebruikers kan hier gespro ken worden van een sprong in het duister, al is het onderwerp dan ook licht. Kan hun de proefneming daar om "iet gemakkelijk worden gemaakt i De directie is te allen tijde bevoegd, het (jaar)contract te doen eindigen, cïe levering naar andere tarie- te doen geschieden, indien de toepassing van' het tarief aanleiding tot misbruik zou geven. Waarom mag do gebruiker datzelfde recht niet hebben, wanneer in het eerste contractjaar dit tarief hem tegenvalt? Eenzijdige bepalingen zijn niet be hoorlijk, wanneer de gemeente als monopolist leverancier tegenover den aebruiker staat. J. G. P. Stadsnieuws ONZE TIJDINCZAAL. De Tijdingzaal van Haarlem's Dag blad zal. wegens vernieuwing Maandag a.s. af tot nadere mededeeling. voor het publie.k gesloten zijn. De werkzaamheden zullen waarschijn lijk twee weken in beslag nemen. CENTRAAL MACAZIJN VAN BUREAUBEHOEFTEN. Men deelde ons mede, dat door het Centraal Magazijn pogingen zijn gewend om ook'voor de bijzondere scho len als leverancier op te tredco, vraag rijst, of dit wel juist is. Hierdoor toch gaat de gemeente niet ten behoe ve van haar zelf doch als c o n c rent tegenover dc betrokken boekhan delaren optreden. Bij onderzoek bleek ons, dat hier door voor de gemeente alleen dit voordcel werd verkregen, dat de inkoo- pen meer in het groot kunnen geschie den. Volgens de bepalingen der Lager-On. derwijswet moet dc gemeente aan de bijzondere scholen hoogstens uitkeeren he> bedrag, hetwelk een leerling der openbare school kost. Worden dus de kosten per leerling minder door laging der post leermiddelen, dan zullen ook de uitkeeringen per leerling aa bijzondere scholen evenredig dalen. Al zou dus de rekening van .schoolbestuur, tengevolge van duurdere leermiddelen, per kind hoog er zijn, dan zou dal meerdere konten voor re kening van het schoolbestuur. De schoolbesturen zijn dus volkomen vrij om hunne leermiddelen te betrekken, w-aar zij willen, mits zij slechts zorgen het 'gemiddeld, bedrag per leerling van de kosten (dit betreft de gchecle ex. ploitatie) over hetzelfde dienstjaar der overeenkomstige openbare lageie scholen in deze gemeente niet te o schrijden. De pogingen van -het centraal maga zijn kunnen dus als cc-n vriendelijkheid worden beschouwd aan de schoolbestu ren, die de gemeente bij gunstige beant woording in de gelegenheid stelt bij grooter hoeveelheden g^edkooper :n tc koopen. Of dc boekhandelaren in deze ge meente hier even vriendelijk tegenover staan, valt wel te betwijfelen. Het Filikijksnel De Kroon. „Waarom de meisjes het huis uit gaan V' "aze vraag wordt thans in film vorm beantwoord in de bioscoop op de Groote Markt- Omdat door som mige ouders do teugels te strak wor den aangetrokken, omdat door an deren aan de kinderen veel te veel 'i ijheid gelaten wordt, dtlarom gaan le meisjes het huis uit. Dat is het entwoord, dat de film op de zoo ven genoemde vraag geeft. Of dit antwoord het juiste is, kun nen wij hier in het midden laten. Ge constateerd kan worden, dat, deze rolprent het aanschouwen meer dan waard is en een goed© strekking heefthet toegeven aan genotzucht geeft slechts een schijn van geluk, het ware geluk wordt gevonden in ar beid en huiselijkheid. Hetgeen aan den anderen kant weer niet behoeft te beteekenen, dat de boog a 11 ij d resnannen moet zijn' Ook wat het, nu heó zoo eens te loemen. „uitwendige'' betreft, geeft deze film 'heel wat te zien mooie in terieurs, dansfeesten en interessante kijkjes in een apachenkroeg. De rest van het programma is naar •erhoudingeen mooie „levende cou- anf' en een klucht, waarin eenacro batisch aangelegd filmacteur ijzing wekkende toeren doet aan den gevel van een „wolkenkrabber". Hij komt goed af. Dit ter geruststelling. Goede muziek en goede explicatie, natuurlijk Eindelijk is dan ook het filmwerk „Met Prins Wilhelm van Zweden dwars door den Congo", dat zich in alle steden, waar het vertoond werd, m zu'k een goede pe-s mocht verheugen, in één onzer Haarlem sche bioscopen,»het Luxor Theater, te zien. Dit gedeelte van donker Afrika is nog wei nig bekend. In de laatste tientallen var jaren drongen de verschi.lende ontdek kingen in dit gebied tot ons door. Ook de verrichtingen van dezen ontdekking» reiziger van vorstel ijken bloede en zijn koene metgezellen werden door de cou ranten hekend gemaakt. Bovendien zullen de afbeeldingen over dezen tucht die eerst in de buitenlandsche, vervolgens in' onze geïllustreerde pers verschenen, de animo om eens te genieten van deze waardevolle film zeer zeker versterkt hebben. Iemand, die geanimeerd is, wordt licht teleurge steld. Een .dergelijk gevaar loopt inen :ia de vertooning van deze rolprent absoluut niet. Verre van dat na afloop der voor stelling zal elke toeschouwer veel gevoeld hebben van 't onbekende, 't wonderlijke, maar ook het gevaarlijke, dat de reiziger» op hun tocht dwars door den Congo ont moet hebben. Een ieder, die een gang naar het Luxor Theater zal ondernemen, raden wij aan zich te wapenen in dg eerste plaats met veel belangstelling, maar ook met een massa verbeeldingskracht. Want men dient zich in de plaats te kunnen stellen van dart operateur, die verschillen de opnemingen met gevaar voor eigen leven zal hebben verricht. Men denke daarbij slechts aan de leeuwenjacht, en het maken vah nijlpaarden-, oliranten- en krokodillenstudies. Indien wij in dit ver slag het woord „studie" gebruiken, dan behoeven wij eigenlijk niets meer te zeg gen van het gevoel van bioscoop-genoi vn sensatie, dat ons bij de voorstelling be kruipt. Ook wordt ons een kijkje geboden in de Afrikaansohe vogelwereld. Het. meest opmerkelijke van deze film 'is echter de uitstekende afspiegeling van het leven en de typische gewoonten van de inlanders. De eens stam 1s nog? vreemd- soortigcr uitgedost en heeft nog vreem der gewoonten dan de andere. Hier blijkt weer de danswoede, die niet alleen de blanke broeders, maar ook de wilden het verre Congo gebied bezielt. Menschen die een onberispelijke shimmy willen z' dansen, raden wij aan, het filmwerk gaan zien. Het is geen „vermaak" film, zoaals de doorsnee bioscoop bezoeker zou wensehen. 'Ook de directie heeft dit blijkbaar ingezien, daarom zorgt het dige, bij-programma met variété voor uitstekende afwisseling. Vóór de avond-voorstelling waren burgemeester, wethouders, Taadsleden, recteuren van inrichtingen voor middel baar-onderwijs, hoofden van scholen, de Inspecteur van het L. O. en de school opziener alhier, leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, de le den der keuringscommissie en de pers nil- genoodigd om de officieels voorstelling om 4.30 bij te wonen. Van de uiinoodi- ging is druk gebruik gemaakt, zoozeer, da: de zaal geheel gevuld was. ITet doel der directie is ook de belang stelling van de kinderen ie trekken en daarin zal zij wel slagen. Scala-Theater. De directie van bovengenoemd theater biedt den bezoekers weder een prog ram ma aan „Elck wat wils". Niet alleen een paar biizonder mooie filmnummers. maar ditmaal had de directie de beschik king over een tooneelgezelschapje, het welk zeer verdienstelijk „De leugen van Pierrot" opvoerde. Dal dit in den smaak van de aanwezigen viel, was te merken aan de ademlooze stilte en aan liet spontane applaus aan het einde. Wel is er in dit theater veel veranderd, waarvoor de directie onze hulde. Dc heer M. Vigeve.no gaf ook nog eenige liederen ten beste. liet programma opent met het werk van een snelleekenaar. Ileel mooi. Als eerste hoofdnummer wordt ver toond „Het Elfde Gebod". Jlet is. de geschiedenis van een standvastig meisje dat zich in haar liefde vergist. Haar ver loofde berooft haar patroon. Vrijwillig neemt rij de schuld op zich en onder gaat straf. Later ontmoet ze een vroe- geren vriend en deze vraagt haar ten huwelijk. Als zij hem wil vertellen waar ze dien tijd heef- doorgebracht, wil hij daar niets van weten, totdat zc op onaangename wijze daaraan herinnerd wordt door den dief zelf die bij haat komt inbreken. IIci eind ii dat de in breker wordt doodgeschoten en bij deze gehuwden geldtalles weten is alles vergeven. Het tweede hoofdnummer „Teugel loos Bloed" is een zcdcngeschiedenis uit het hedendaagschc Berlijn. Een bijzonder mooi programma dat wel volle zalen zal trekken. EEN OUD-ECYPTISCH CRAF- SCHRIFT. De leerling van een school te Haar lem kwam in de klasse met een oud- Egyptisch grafschrift, dat hij den leeraar liet zien. TOV TANK AHMEN AD LI'VERAS PERS1* ES ASSVRE AUGUR KEQIES. De leeraar, zoo wordt ons verteld, keek het grafschrift met belangstel ling aan en beloofde, de raadselachti ge w-oorden en teekens te zullen bcsiu- Kon hij vermoeden, dat dc jongen :n grap uilgehaald cn, weliswaar in verminkt Nederlandsch, de mededeeling opgeschreven had, dat Tut Ank Ahmen :ver asperges at dan zure augurkjesl EEN MOEILIJKKE HINDERNIS. Vrijdagmiddag omstreeks 12 uur bewoog zich op de tramrails op het Staten Bolwerk nabij de Sehoterbri) een bespannen voertuig met zand be laden, bestuurd door C. B. Op dit_ oogenblik brak het rechter voorwiel j af. Het tramverkeer ondervond een half uur vertraging. DAT VIEL HEM NIET MEE! Vrijdag kwam een 16-jarig jong- tnensch uit Bloemendaal zich bekla gen bij het politie-bureau alhier. Op Kinderhuisvest reed een tram. Het jongmensch spoedde zich op zijn fiets naar den tramwagen, greep zich daar aan vast en liet zich eens lekker voor niets meerijden. De „blinde passagier" stoorde zich niet aan de waarschuwin- an den bestuurder van den een- agen. Deze ontstak hierover in woede, dat hij de tram tot st.il- ,d bracht, er uil sprong en den ;en, die inmiddels op de vlucht j, gewapend met een wisselpook nazette. Dit werktuig slingerde hij den luchfeling achterna, met het gevolg, dat het in het achterwiel van de fiets terechtkwam, waardoor dit vernield werd. Toen de aangever aan het einde van zijn relaas was gekomen, werd door de politie procesverbaal tegen hem opgemaakt wegeus het hangen aan den tramwagen. Dat viel hem dus niet meel Nader wordt ons nog medegedeeld, dat de vader van den deugniet geen vervolging zal instellen, omdat hij van doordrongen is, dat onze jongens de lasten van een bestuurder qiet mo gen vergrooten. EXAMEN DERDE STUURMAN. Voor het examen 3e stuurman zijn ge slaagd onze stadgenooten de heeren C. D. Caalen en F. 1-Ioogendijk. PERSONALIA. Voor het acte-examen nijverheids onderwijs N" 5 is geslaagd de heer N. G. Sèhulthcitt te Haarlem. Op tic te Dordrecht gehouden alge- meene ledenvergadering van de Onder linge Risicovereeniging \an Ncdcrl.ind- sche gemeenten is mr, J. N. J. F.. Heer- kens Thijssen als bestuurslid herkozen. Vorige stand 764 m.M. Stand van heden 768 m.M. Vooruit. OPGAVE VAN JOH. M. SCHMIDT, Opticien HAARLEM BARTEUORISSTR, i'l Thernjcmeterstand 23 Juni Hoogste gisterenF 58 Laagste hedenca-.V. F 53 Heden 10 uur F 59 Uit de ümstreken BLOEMEND A AL. Tentoonstelling „Alles wat groeit en bloeit" in Vreeburg. Wij hebben niet te veel gezegd, toen v-jj" in ons nummer van gisteren voorspelden, dat de tentoonstelling van de Afd. Bloe mendaalVelsen van Tuinbouw ondanks het ongunstige weer een groot succes zou Toen wij Vrijdagavond de tentoonstel ling bezochten, waren èn de kegeïzaal de bovenzaal van Vreeburg gevuld een keur van bloemen en planten. Alles is op voorbeeldige Wijze gerangschikt en door de voldoende ruimte komt alles goed tot zijn Tccht. De deskundigen, wier mea ning wij hebben gevrnngd, waren het l-l- allen over eens dat do qualiteil van de inzendingen niets le wensehen overlaat. Het spreekt wel van aelf, dat inzendingen van den konden grond sporadisch zijn en het leeuwendeel in kassen of binnenshuis is gekweekt. De inzendingen. Bij den ingang van de groote zoal trekt allereerst do aandacht een buitengewoon fraaie groep met bouganfilia's als hoofd schotel van huize L'areol (tuinbaas Boeg schoten). Hierop volgen mooio gloxinia's van den heer Laan (tuinbaas R. v. d. Boogaard) Volgens deskundigen een zeldzaam mooie cultuur. De inzending vnn den lieer Grif fioen zal wel zeer de aandacht trekken, vooral om een overzicht hoe uit de spo ren zich de nieuwe plant ontwikkelt. Wij maken hier kennis niet de varensporen, de voorkiemen, dezelfde met karakter blaadjes, veraneende en 2 maal verspeen- de varenploaitjes- Dan vraagt huize Careol weer onze aan dacht inet zeer mooie orchideeën. De heer A. Bos uit Overvecn exposeert We liebbèh den heer Ducro al meer nalen op tentoonstellingen ontmoet en taan telkens versteld oier zijn fraaie col- ectte rotsplanten. In enkele uren is hier een hoekje gebouwd, dat velen zal doen genieten. Op het podium vinden we een planten groep van Wildhoef (tuinbaas Joh. Meyj, die het. met den tempel von Apollo op den achtergrond aard:g doet. De tweede zeer fraaie groep rotsplanten i van den heer Koper uit Bcnnebroek. waarbij wij ook aantroffen mooie orchis maculata. De heer Vader (huize de Naglegaal) néémt met zijn inzending, waaronder mooie Achimene's het middenvak in. Het tweede middenvak wordt ingenomen door den lieer J. Ende (huize Lindenheuvel met een keurige inzending o.w. begonia Caroline lucerne, wilts streptoearpus en Nog willen wij vermelden een mand gloxinia's van Gebr. Koebrugge, een mand blauwe irissen van den heer Mar tens en een vaas genista van den heer v. d. Spiegel. Vermelden wij tnu nog een demonstra- tiekast met bijen van den heer De Meza en keurige ontwerpen van den tuinarchi tect Bleeker, dam kunnen wij onze aan dacht wijden aan de Bovenzaal. Bij den ingang een alleraardigste re clame van Jacob van Kampen, uit Am sterdam. De lieer- P. L. v. Bueren exposeert een groep buitenplanten, waarvoor vooral het groot hoefblad wegens zijn kolossale sten gels er^ bladeren de aandacht trekken. De heer Beunder is uitgekomen met een mooie kleurige groep pioenen, niet minder dan 21 soorten. De heer Wervelman exposeert een groote collectie heestertnkken, keurij op naam. De eenigste inzending groenten is van den lieer Meerdink (huize Buitentwist). Voor een huisvrouw om van ie smullen. Het midden der zaaal wordt ingenomen' door «en smaakvolle tafelversiering van 6 couverts van Gebr. Koebrugge, G. Sweyen is gekomen met een mand met- gladiolen en rozen in mooie kleur- scliakeering benevens fantasiestuk, een hoom des overvioeds voorstellend en «en mand met delphüium. De firms Klein exposeert een gxafver- siering, A. v. d. Werff een bloemenver siering langs schilderij en «en mand veldbloemen. Ter opluistering is door den heer W. v. d. Hoek uil Haarlem een vaas digi talis ingezonden met. wetenschappelijke beschrijving en pelorischo bloemen. Verder merkten wij mog op twee mooie manden met hortensia's, anjelieren ert delphinum van Gebr. Ec-ebrugge. De opening. Om- 8 uur werd de tentoonstelling ga- opend door Dr. W. Postnumus Meijjcs, den voorzitter der Afd., die allen, en in 't bijzonder den wethouder E. A. W. v. Nederhasselt en Jhr. v. Tets, den voorzit ter der Mij. welkom heette. Spr. dankte den weihouder voor diens steun aan de afd. in woord en daad en de inzenders voor hun moeite. Vooral met het oog op het ongunstige weer moe: die op hoogen prijs worden gesteld. Verder bedankte hij de Commissie me: name den heer Hirseh- feld den onmisbare en de jury, welke laatste geen gemakkelijke taak had. Nadat de. heeren v. Nederhasselt en Jhr. v. Tets nog een enkel woord hadden ge sproken, was dc openingsplechtigheid af- geloopen. Do prijzen. Do volgende prijzen werden toegekend: 1. Groep kasplanten H. Boegschoien lü punten. Zilveren medaille. 2. Collectie Orchideeën II. Boegsebotea 10 punten met lof. Zilveren Jubileums, medaille. 5. Groep rotsplanten B. .T. Ducro, 10 punten met lof. Bronzen Jubileums me- (laille. 4. Groep varens K. Griffioen, 8 1'2 punt Diploma. 5. Groep Gloxinia's, R. v. d. Boogaard, 10 punten medaille afd. Bloemendaal. 7. Inzending groenten Meerdink, 9 p. Zilveren medaille afd. Bloemendaal. 8. Groep kasplanten enz. J. Ende, 9 p. Diploma. 10. Groep palmen en varens. Joh. Mey, 10 punten, Bronzen medaille afd. Bloe mendaal. 11. Palman en Varens. W. Beunder, Zil- rren medaille Afd. Bloemendaal. 12. Rotsplanten. A. Koper 20 p. Zilveren ledatlle afd. Bloemendaal. 14. Bloeiende takken. Wervelman S p. Diploma van verdienste. 15. Bloemstuk met vaas, 8 punten Gebrs. Koebrugge. Diploma.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1