HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 23 JUNI 1923 TWEEDE BLAD ParijsGhe Brieven (Van onzen correspondent.) HET DURE LEVEN. De politiek van den lieer Poincaré heeft alle toetsen van orifciek door staan. De qiwaesties welke er liet ge- vaarlijikst' uitzogen' zijn breedvoerig besproken, becritiseerd, maar steeds heeft de president er de Kamer van kunnen overtuigen, dat zijn maatre gelen zoo niet ideaal, dan toch nood zakelijk waren. Zeidon heeft een regee- riiiff in zulk een kort tijdsbestek zóó dikwijl; zich moeten verdedigen en de vertrouwens-motie stellen. Eerst waren liet de communisten en de maatregelen tegen Caehin c.s., dioden heer Poincaré noopten om zich te verklaren. Daarop volgden de de batten over het zonderlinge beleid van den minister van Schoone Kunsten, vervolgens de verklaring over de hou ding van de Daudets en Maurras, met wie de heer Poincaré blijkbaar zeer vriendschappelijk is. En steeds weer vond Poincaré zijn grooto meer derheid en met al deze aanvallen heeft hij schitterend de eerstvolgende verkiezingen kunnen voorbereiden, waarvan nu reeds hot resultaat is te voorzieneclatante overwinning van het Bloc national. Een gevaarlijk punt bliift natuurlijk de buitenland sohe politiek on in het bijzonder (le Boer-kwestic. Maar de heer Poincaré hpudt dit alles voor zich en zegt: daarover kunnen we op 't oogenblik niet spreken, omdat een eventueele discussie van nadeel zou zijn op de be gonnen actie. Daarmede sluit hij iedereen de pas af en het eenige Terrein waarin de nieuwsgierige afgevaardigden naar hartelust mogen graaien is dat van de binnenlandsehe politiek. D.w.z. ook daar waakt de parkwachter, Poincaré, dat de kinderen het niet te bojit ma ken. In z'n diverse redevoeringen in de provincie afgestoken, heeft de heer Poincaré meermalen gezegd, zich niet gaarne over de binnen!audscho poli tiek uit te spreken en daar dit zelfde geldt, voor hetgeen op builcnlanaeche zaken geschiedt, zou men er gevoege lijk uit op kunnen maken, dat de heer Poincaré het liefs? van alles alleen de zaken opknapt zonder daarin Jan-en- alleman te mengen. Als men zoo eens d.c debatten in de Kamer aandachtig aanhoort dan kan men clen minister president geen ongelijk geven, want behoudens enkele goede uitzonderin gen zijn er maar weinigen op wien njet liet woord1: een gek kan meer vragen dan tien wijzen kunnen beant woorden" van toepassing is. Dikwijls, als niet de kopstukken staan inge schreven, is het debat beneden peil en het onderwerp verheft zich niet boven wat cnnoozele partij-geschil lotjes, meestal ontaardend in grove scheld partijen. Poincaré als dictator zou in tie gegeven omstandigheden niet zoo dwaas ziin, wanneer hii en dat is niet het geval omringd was door mede-ministers die volkomen compe tent zijn en 'berekend voor hun taak. - En hoewel we na dc debatten van dc vorige dagen, waarbij Poincaré zoo'n overgroot® meerderheid be haalde, allerminst bevreesd zijn voor zijn politiek leven, toch meenen we dc aandacht te moeten vestigen op een gevaarlijker struikelblok, welke een van Poinearé's ministers, de heer Chéron, op het pad heeft gewenteld. liet Fransche volk, nog lijdend on der de gevolgen van den oorlog en ontmoedigd door do gebeurtenissen, welke daarna plaats hadden, heeft' pélcerd 0111 zich volmaakt 011 verschil bg te toonon tegenover de politiek. Qu, ils se dcbrouillent, is liet alge meen wachtwoord. Dc minister van Landbouw heeft van deze apathie gebruik gemaakt om naar eigen goed dunk te regeeren. Het gevolg daar van is: het dure leven. En dat zelfde volk dat „maling'' had aan de poli tiek, begint nu aau den lijve te on dervinden, dat het ongelijk had zich te désinteressecren voor alles wat op de Quni d'Orsai werd gedaan. Tiet dure leven is hot eenige waarvoor men beducht, is (nu men overal ver zekert, dat 't gevaar voor oorlog voor goed is buitengesloten) en als de heer Poincaré tot nu toe overwonnen heeft, juist door de volmaakte onverschil ligheid van het volk, dan zou 'fc wel eens mogelijk kunnen zijn, dat hij zich bezeert aau dien algemeenen steen-des-aanstoots: hefl dure leven, systematisch aangekweekt door den heer Chéron, die graag het volk ver loren laat gaan om z'n eigen politiek leven te redden. Reeds meermalen hebben we feiten gesignaleerd; waaruit men zich een oordeel kan vormen hoe de minister van Laudbouw „huishoudt". Door niemand gecontroleerd, ging hij aldus voort, z'n kiezers te believen, maar dit heeft nu langzamerhand zulke proporties aangenomen, dat rnen, hoe gaarne ook blind zijnd, moet eindigen om het gevaar te zien. De enorme waarde-vermindcring van het geld, de stijging van de levenskosten zijn er het directe gevolg van en niets wijst er op, dat er eenige verbetering in uitzicht is. Integendeel: dagelijks vlie gen de prijzen omhoog, zoodat het le ven sedert Januari van dit jaar met dertig procent is verhoogd. Tegen over dit vraagstuk zinkt a.1 het partij- gescharrel weg en uilerst-linkschen zoo wel als uiterst-rechtschen, enfin ieder een zal eindigen om hiertegen stel ling te nemen. Zelfs de grootste vrien den van het huidige kabinet eindigen om het den minister-president tg ver wijten, dat hij praciijken, als die van den minister van Landbouw getole reerd heeft. Een feit van zeer recenten datum toont nog eens aan hoe Chéron te werk gaal. Zondag j.l. presideerde hij to Montpellier het congres van de electrificatie van het platte land. Zich herinnerend in het land van de wijnbouwers te zijn, die zóó van den oorlog hebben geleden, sprak de heer Chéron van verhooging van de pro ductie „tot het algemeen welzijn" (helaas, een te bekende wijs) om te ein digen: Do wijnbouwers zullen be schermd worden tegen de buitenland- srhe concurrentie. En dit onmiddel lijk! En toen men hem vroeg hoe bij dat dacht te bewerkstelligen, luidde het antwoord: men moet niet de te genpartij van te voren waarschuwen. Met angst 011 vree ze wachten we de komende dingen af. want we weten dat de „bescherming" van Chéron al tijd uitloopt op verhooging der prij zen. Gisteren wisten we het. Chéron heeft de economische relaties met Spanje en Poriugal verbroken door een enorme douanebelasting te doen heffen op de wijnen van die landen. De minister van Handel heeft hierte gen dadelijk protest aauget.eekend, terecht de represaillemaatregelen van onze zuidelijke buren vre-ezend,, maar Chéron heeft er den heer Poincaré van kunnen overtuigen, dat zijn maat regel absoluut „noodig" was. „Als on ze wijnbouwers geen satisfactie krij gen, zullen de eerstkomende verkie zingen voor ons desastreus zijn!!!" Deze overweging was voldoende om den heer Chéron het recht le geven z'n gang te gaan. Hij verkreeg hiermede het volgen-, de: Tot nu toe werd op een hectoliter Porlugeeschen wijn 24 francs 60 douanerechten' geheven. Thans wordt dit98 franes 40. Dat zijn de doua-, nerechten alleen voor. één. hecto liter die zestig francs in Poriugal zelf kostEn dat terwijl we de Portugee- sche wijn absoluut noodig hebben om te mengen met de Fransche wijnen. Het zelfde geldt natuurlijk voor de z.g. luxe wijnen, als port en madeira. Chéron sluit daarmede de toegang af aan een land, dat een vorig jaar meer dan anderhalf millioen hecto liters wijn heeft geleverd. Hetzelfde geldt Voor Spanje. Onmiddellijk heb ben do Spaauschc en Portugeesclto gezanten een stap bij de regeering ge daan om dezen nieuwen maatregel ongeldig te maken, maar onverrich- terzake zijn ze teruggekeerd. Dat de beide landen nu represaillemaatrege len zullen nemen zal niemand ver wonderen. En wilt u het gevolg van dit „beleid" wetenVandaag, één dag na liet besluit van Chéron (het bericht is misschien nog niet eens bij do gelukkige Fransche wijnbouwers) kost de wijn overal twintig centimes per liter duurder! Wat zullen we dan moeten betalen als de buitenland soke „concurrentie" geheel is buitengeslo ten en de wijnbouwers maar hebben te diclceren wat ze wenschen te ver dienen! Parijs, 19 Juni. HENRY A. TH. LESTURGEON. Binnenland HET HANDELSVERDRAG MET DUITSCHLAND. Het Hbld. schrijft: Onze Berlijnsche correspondent heeft is eenige weken geleden reeds ge meld, dat er tussohen vertegenwoor digers dor Nederlandsche en Duit- i regeeringen besprekingen zijn gehouden over wijzigingen in 't han delsverdrag met Duitschland. Wij zijn thans in staat, door inlichtingen van bevoegde zijde, Triedé te deelon, dat de (in Duitschland gevoerde) on derhandelingen liepen over wijzigin gen in hot „Verdrag van Handel en Scheepvaart met Pruisen en de ver dere Staten van het Duitsche Tol verbond", van welk Verdrag de voor naamste artikelen goedgekeurd zijn bij de wet van 26 April 1S52 (Staats blad no. 95). Artikel 32 van liet Verdrag hield onder meer in, dat de Nederlandsche regeerin^ zich verbonda. in haar West-Indische koloniën de producten van bodem en industrie van het Tol verbond gelijk te stellen met de pro ducten van bodem en industrie van Nederland, „wanneer zij zullen wor den ingevoerd in do koloniiin door Ne derlandsche schepen of die van het tolverbond" b. in haar Oost-Indische koloniën van de met name (in artikel 32) genoemde producten van bodem en industrie van het Tolverbond (mits geladen in een Nedcrlandsche haven op een Nederlandsoh vaartuig of een van het Tolverbond) het tarief te zul len heffen, op dat oogenblik van kracht voor den directen invoer dier producten uit Nederland. En het arti kel bepaalde dan verder, welk het ta rief was voor de verschillende pro ducten, daaraan toevoegende, dat elke verlaging in het tarief ten opzichte dier producten van Nederlandsche herkomst, ook zou gelden voor de pro ducten van bodem en industrie van het Tolverbond. Sedert 1852 is dit artikel van kracht geweest voor den invoer van Duitsche producten in Indié. Zoowel in het tarief ais in de prijzen der pro ducten is nadien echter een zoo be langrijke verandering (in stijgende richting) gekomen, dat de bepalingen van het artikel in geen enkel op zicht meer kloppen op den tegen- woordigen toestand. Van de zijde van Nederland werd daarom schrap ping van het artikel bepleit. Wel zou het daarin vastgestelde, speciale tarief voor Duitsche producten, over onze havens naai' Indie vervoerd, in over eenstemming kunnen worden gebracht met het algemeene tarief, maar de practijk heeft geleerd, dat het geen aanbeveling verdient, een tarief in Verdragen met aridcrc Staten vast te leggen. Aan Duitsche zijde heeft men ook gevoeld, dat de bepalingen van het artikel verouderd waren en tegen schrapping geen bezwaar gehad. Al leen zal aan het Verdrag eeD nieuwe bepaling wordon toegevoegd, waarin beide landen de toezegging doen elkaar over en weer zoo welwillend mogelijk te zullen behandelen, voor zoover invoerbeperkingen mochten bestaan of vastgesteld worden- Tevens zal het wederzijdsch recht van opzeg ging binnen een termijn van een jaar gedurende drie jaren opgeschort worden. Na drie jaren zal de bepaling van het Verdrag weer,van,,, kracht zijn, volgens welke opzegging met een jaar mogelijk is. Aangezien het hier een wijziging betreft van artikelen, die bij de wet zijn goedgekeurd zal te zijner rijd een wetsontw erp bij de Kamer worden ii gediend. DE DóBaCLE VAN DE CHR. AMSTERDAMMER. De Telegraaf schrijft. Wij hebben Woensdag melding ge maakt van de justitueele huiszoeking bij den ex-directeur van de Chr. Am sterdammer, C. I. Mzn. Naar wij ver nemen staut het thans wel vast, dat. tot een strafrechterlijke vervolging van den heer I. zal worden overgegaan op grond van liet publiceeren van val- sclie balansen en liet op vaHche voor spiegelingen verkrijgen van golden van een aautal personen, dia meen den liun geld in de Chr. „Amsterdam mer" te steken. Het onderzoek van den rechter commissaris, inr, do Vries, duurt in d'eao zeer omvangrijke zaak nog steeds voort. Binnenkort zal nog een tweede rechter-commissaris in deze zaak wor den aangewezen. Voorts is er, op grond van hetgeen reeds uit de verhooren van tal vun getuigen gebleken is, sprake van dat ook een tweetal commissarissen van de oude Chr. „Amsterdammer" straf rechtelijk vervolgd zal worden in ver- band met gebleken .onregelmatighe den bij een kapitaals» itbreiding ten behoeve van de Chr. „Amsterdammer". Bovendien zijn door liet z.g. comi té-van Leeuwen civilee acties tegen de cornniisarissen ingesteld ten einde terugbetaling te verkrijgen van de op de obligaties van de „Amsterdam^ mer" gestorte gelden. Verder kunnen we mededeelen, dat het comité-van Leeuwen voornmenes is bij de justitie een aanklacht in te dienen tegen de leden van het comité-GerritsenLint- velt, dat eveneens een groep obliga tiehouders vertegenwoordigt en door het comité-van Leeuwen, op grond van bij laatstgenoemd comité binnen gekomen klachten, or van beschuldigd wordt gelden, gestort voor het voeren van een actie tegen de commissaris sen, niet terug te willen geven aan de rechthebbenden, ondanks het feit, dat er nog geen actie van die zijde ia ingezet. De actie voor een nieuw dagblad ■an het comité-Gerritsen heeft tob dusverre evenmin resultaat gehad; de uitgifte van oen weekblad dooi' I. heeft, nadab drie nummers versche nen waren, op aanraden der justitie een einde genomen. Gelijk we reeds schreven duurt het 'ooronderzoek in de zaak tegen'den eb-directeur ononderbroken voort. Nog Vrijdagmiddag zijn verschillende getuigen gehoord en met I. gecon fronteerd. Ondanks het feit, dat reeds op 6 October 1922 de eerste klachten van de zijde van het comité-van Leeu wen tegen den ex-directeur bij de ju stitie waren ingediend, is het volledig onderzoek eerst sinds een paa.r maan den aan den gang. Oa.. zijn reeds do grootste crediteuren van de „Amster dammer" gehoord. Gebleken is, dat het geld van de „Amsterdammer" voor vele doeleinden, buiten de krant run, gebruikt is geworden .hetgeen o.m. bleek uit een gevonden geheim kas boekje van den ex-directeur, terwijl ook bii de huiszoeking op Woensdag j.l. enkele voor T. zeer bezwarende stukken in beslag zijn genomen. NED. SPAARBANKBOND. De Nederlandsche Spaarbaukbond kwam te A.nisterdam in algemeene vergadering bijeen. Uit het jaarverslag bleek, dat thans 7S .spaarbanken bij den bond zijn aangesloten, met een totaal be legd kapitaal van f lCG.3Co.OiXj en 52Ü.GOO inleggers, of 75 pet. van het totale bij spaarbanken belegde kapi taal en 82 pel. van alle inleggers. Naar andere spaarbanken zijn over geboekt als ontvangen door 37 aange sloten spaarbanken 520 posten met f 325.498; verzonden door 26 aange sloten spaarbanken 513 posten met f 319.032. Als plaats der volgende bijeenkomst werd aangewezen Breda Als bestuursleden werden herko zen de hceren mr. F. Beekhuis, jnr. X. M. Lebrot en J. N. E. Deckers. Aangenomen werd een voorstel tot het op/'ïeliten van een spaarbank- bureau'. ONDER DF, WIELEN. Een rem mer bij hei zandvervoer te Arnhem, die op den Rosendaalschenweg op een vrachtauto van Van Gcnd 'Loos wilde springen, is daarbij gevallen én onder den wagen terechtgekomen. Een dei vielen ging hem over dc borst. In het gemeenteziekenhuis overleed hij spoe dig- OVERREDEN. Ondet Nieuw- en Sint Joosland is de 76-jarige doove De K. door den motorrijder B. uit Bieze- linge aangereden. De oude man is aan de gevolgen daarvan in het gasthuis te Middelburg overleden. ZUID-AFRIKA EN DE JUBILEUM FEESTEN. Het maandblad HollandZuid-Afrika deelt mede. dat de Unic-regcering heeft besloten om, bij gelegenheid van het regecringsjubileum van H. M. de Ko ningin Wilhclmina, een buitengew gezant naar Holland te zenden in persoon van dr. F. V. Engelenburg, den redacteur van De Volksstem. Dr. Engelenburg heeft dit gezant schap aanvaard. HollandZuid-Afrika verheugt zich over dit besluit, „want" '.schrijft het „Koningin Wilhelmina is toch niet alleen het regeerend hoofd van hét Koninkrijk der Nederlanden, maar hoofd van den, over de gchcele wereld verspreiden, Hollandschen stam, die in Zuid-Afrika zoo krachtig is vertegen woordigd!" RUSSISCHE DIAMANTEN. De Berlijnsche berichtgever vaa het Hbld. meldt Volgens de „Russpress" zijn de laat ste dagen door bemiddeling van den Russischen diplomatieken vertegen woordiger te Berlijn, Krestinski, eeo gedeelte der „genationaliseerde" bril janten en andere edelsteencn aan een Nederlandsch consortium verkocht. Zij eerden onder sterke bewaking van dé agenten der Sovjet-Russische politieke politie naar de Nederlandsche grens vervoerd, waar zij door een vertegen woordiger der Russische handelsdele gatie in ontvangst werden genomen. De verkoopsprijs bedraagt 20 millioen gul den. Deze som zal door bemiddeling van de bekende Zweedsche bankiersfir- Aschberg aan de Sovjetregeering worden overgemaakt. HET VERBOD VAN INVOER VAN SCHOENWERK. Met betrekking toe 'het dezer dagen te verwachten verbod tot invoer van schoenwerk, kan worden medegedeeld, da het in het voornemen ligt, dit ver bod van toepassing te doen zijn op alle schoenwerk, dat bij de inwerkingtre ding daarvan nog niet ten invoer in het vrije verkeer is aangegeven, ook al bevindt liet zich op dat oogenblik reeds hier ie lande in spoorwagens, schepen, entrepot of anderszins. Het ligt in de bedoeling te bepalen, dat de ambtenaren der invoerrechten bij den invoer van schoenwerk onder meer over leggen van certificaten van oorsprong zullen kunnen vorderen. VEI LI G I-I 151DSPL AT DN. Wij.ontvingen onderstaand commu niqué Van bevoegde zijde vernemen wij, dat er een Commissie is gevormd, be staande uit de heeren Ir. J. F. L. v. Hasselt. hoofdingenieur bij de Cen trale. Werkgevers Risieo-Bauk. J. J- v. Male, hoofdinspecteur van den Ar beid te AmsterdamIr. C. F. G. Metsch, Ingenieur der Rijksverzeke ringsbank en Ir. R. A. Gorter, direc teur van het Veiligheldsitiuseum, welke commissie zich ten doel stelt vêiligliëidsplateii samen te stellen. De platen zullen belanghebbenden opwekken tot, bet voorkomen van orr geval'en. Belanghebbenden in deze zijn niet alleen de arbeiders en werkgevers, ook het publiek heeft belang bij het voorkomen van ongevallen. Binnen kort zullen de eerste prenten verkrijg- !i,.ar ziin en wel bij de Raden van Ar beid en bij verschillende organisaties, die het risico der wettelijke ongeval lenverzekering dragen. Doordat de commissie verwacht, dat von- deze wijze van vragen orn mede werking lot vermeerdering dor veilig heid veel belangstelling zal bestaan, zullen deze goed geteekende prenten wel veel aftrek vinden en als gevolg daarvan zal de prijs der presenten waarschijnlijk w°t "'et meer dan 30 wi'i per stuk bel o ven (e bedragen. Over eenigen tijd zal het eerste acht tal prenten ö.a. in het Veiligheids- museum te Amsterdam. Hobhema- straat .22. worden tentoongesteld, ten einde aan belanghebbenden een in druk te geven van de eischen, die de Commissie aan zulke prenten stelt. Zij '<n >.a dat ve'o t clinic- en artiste a hierdoor zullen worden opgewekt dergelijke prenten te ontwerpen. Dc leden der Commissie zijn gaarne be reid onderwerpe.n. voor het vervaar digen van dergelijke biljetten aan de hand te doen, voorontwerpen te be spreken en alle nadere gewen schte inlichtingen daaromtrent te verstrek ken. RIJKSCOMMISSIE-WERK- VERRUIMING. 1 Men schrijft ons: Dezer dagen vergaderde de Rijks commissie-werkverruiming onder pre sidium van Prof. Dr. W. H. Nolens. Mededeeliug werd gedaan van een verzoek, dat de commissie heeft ge richt tot den minister van Buiten- landsehe zaken inzake de verhooging van invoerrechten in België en moge liike fïnancieele steun door de Engel- sche Regeering aan de industrie daar te lande verleend. Een overzicht werd gegeven van de veel aanvragen om tusschenkomst der commissie, teneinde uitvoering van orders hier te lande te behouden en op welke wijze aan dei verzoeken uit voering werd gegeven. Met genoegen stelde de commissie vast. dat de gemeentebesturen meer en nieer er toe overgaan te letten op de behartiging van de belangen van de nationale nijverheid en dat ook in deze de medewerking van de directeu ren van gemeentebedrijven toeneemt. Besproken werd de vraag hoe de export van sigaren uii een oogpunt van werkverruiming zou kunnen wor den bevorderd. Meer dan eens wordt overleg ge pleegd met de vereeniging „Neder landsch Fabrikaat". Afwijzend werd beschikt op een verzoek om de aandacht te vestigen op de vervaardiging van een bepaald product. Besloten werd het overleg met den minister van Koloniën inzake het be vorderen van de Nederlandsche Nij verheid voort te zetten. Uit fle Omstreken Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. „Het is nog wel geen zomer," zei Van Stuiteren, den kraag van zijn winterjas ophalende, „cn bet is heel twijfelachtig, of het dat ooit weer zal worden, maar ccn menscli die zelfs de hoop opgeeft, is alles kwijt en daarom ben ik bezig om plannen ie maken voor een vacantie-uitstapje." „Je weet, Vaa Stuiteren,zei ik, „dal ik niet gewoon ben me onvriendelijk uit te drukken, daarom zal ik in dit geval dc zachtst mogelijke term kiezen. Waan zinnig." „Ik weet liet. Maar ècn' waanzinnig heid met systeem. Mijn naaste wil het zoo. Mijn naaste buurman, bedoel ik." „Wat heeft die met jou uitstapje te maken?" „Veel," zei Van Stuiteren, met na- diuk. „Hij heeft het recht, minstens veertien dagen per jaar tegen mijn ge sloten biinden aan te kijken; wedcrkce- rig heb ik het recht, veertien dagen le gen zijn gesloten blinden aan le kijken. Dn is het afdoend bewijs, dat wij beiden met vacantie de stad uitgaan en dus nette menschon zijn. De heele straat wordt er door verhoogd. We doen het allemaal, op twee na. De eene. is een oude dame, die niet meer loopen kan die is geëxcuseerd, dat begrijp je. De andere is een man van zaken le Am sterdam. Die gaat nooit op reis. Als hij vacantie heeft, zit hij in een bootje in de Leidschevaart ic hengelen. Nooit zijn bij hem de gordijnen dicht, van 1 Ja nuari tot 31 December niet. Hij ontsiert 1 met zijn gcdiag de omgeving. Wij heb ben gezamenlijk besloten, hem te ne- geeren. Niemand groet hem. Ja, wij z:jn een keurig nette straat." „Dat zie ik. Jij sluit dus voor veer tien dagen je huis. Maar waar wil je heen? Binnen- of buitenland?'' „Binnenland. In de eerste plaats moet een ware Nederlander ahem be ginnen met zijn eigen land te kennen, voordat hij naar 't buitenland gaat en dan, onder ons gezegd, gaan die bui- tenlandsche talen ntc niet al te best af." „Dat beduidt niets. Sedert Charivarïus in dc Groene schrijft, weet ik, dat ik mijn eigen taal ook niet ken. Maar dat doet er niet toe. Andere Nederlanders kennen dié blijkbaar ook niet en met wat wij er samen van maken, verstaan we elkaar goed. Hier heb ik een alfabe- tisohen pensiongids van Nederland. We beginnen bij de A. Ameland. Wat denk je van Ameland-?" „Daar denk ik heelemaal niet aan. Ameland is een eiland in de buurt van Schiermonnikoog en ik heb pas gelezen, dat Schiermonnikoog gestadig afbrok kelt '1 zal niet zoo heel lang meer duren, of het hotel zinkt weg. Nee, dank je. 's Avonds op vasten bodem naar bed gaan, 's morgens op den bodem van dc zee wakker worden 1 Niets voor mij." „Amersfoort." zei ik. „Dank je. Daar heb je de kei. Keien ontmoet ik dagelijks a! genoeg. Mijn .recht-overbuurman cn mijn schuin- overbuurman cn mijn neef Jan en mijn zwager Piet allemaal keien cp hun gebied. Niet naar Amersfoort." „Apeldoorn dan?" „Gevaarlijk oord. Daar zijn van die villa's van Broekhuis gebouwd, waar je niet meer uit mag als je er eenmaal binnengeloot bent. En ik moet binnen 14 dagen terug zijn. Ga voort!" „Arnhem?" „Neen lijkt te veel op Haarlem. Heu vels als duinen, geasphalteerde straten, net als hier, belasting-inspecteur, ont vanger. dan kan ik evengoed in Haar-, lcm blijven. Lees maar door." „Baarn." „Baarn," zei hij peinzend, „het lief lijke Baarn. Dc NaaldFraaie lanen, schoonc bosschcn. Ik denk niet aan Baarn," „Hoor eens. Van Sluiieren, „je bent wel iiccl lasiig. Waarom Baarn nu «'eer „Ach man, begrijp je het niet? Daar gaan iedcrcn morgen heele troepen fo rensen uit naar Amsterdam en konten er tegen zes uur weer in, met het stof van de hoofdstad aan hun voeten en de geur van de grachten nog aan hun klce- ren. En ik, die de natuur zoek en het gekweel der vogelen cn de veelkleurig heid van de bloemen „Van Stuiteren," zei ik, „overdrijf bet nietje gaat op reis om de buren en voor 't fatsoen vaA de straat. Beek, Bennekom." „De Veluwe. Te droog." „Bergen aan Zee." „Te nat." -f*.?. „Berg en Dal." „Dit is," zei Van Stuiteren, .-„te twij felachtig; Als ik ergens ben, wil ik graag precies weten wé ar. Vaar ik op den Rijn, dan ben ik op 't water. Reis 'n Zwitserland, dan ben ik op de bergen. Berg en Dal is dubbelzinnig. Stel jc roor, dat je cr wandelt en er komt een auto aan, waarvan de bestuur der vraagt: „meneer, ben ik hier in Berg cn Dal?" .Neen meneer," zeg ik. Zoolang 11 deze hoogte blijft, is u op Berg. Zoodra u er afgegaan is, komt. u in Dal. Voor mij niet, van die onzekere gemeenten. I-Ieb je niets anders'?" „Je doet", zei ik, „alsof ik een win keltje hou in Nederlandsche uitspan ningsplaatsen. 't Begint mij te verve len. Zoek zelf." ..Wees niet boos", zei hij „en ga ver der. Ik waardeer je voordracht buiten gewoon. On dezen t.0011 uitgesproken lijken de plaatsen in mijn vaderland me mooier dan ooit." „Blaricum, Bussum...." „Niet ver genoeg van Haarlem. Als ie uitgaat wil je wel eens een an dere lucht inademen." „Castricum...." „Noordiio.'land. Als Noordhollander heb ik nooit begrepen, waarom andere nScheii hun vacvntie in Noord-Ho'.- Jand doorbrengen. Zoo k ikt de Zwit ser verwonderd naar dc menschep, die zijn bergen opklauteren. Hij vindt daar niets bijzonders aan," „Ede, Epe „Praat me daar niet van. Op soliool heb ik dio twee plaatsen al niet uit elkaar kunnen houden. Weet je wel, dat ik van iemand gehoord heb, die naar Ede wou voor de vacantie en in Epe terecht kwam. Hij zei„laten we hier dan maar blijven. Zijn familie voud het goed. Een paar dagen later moest bij voor zaken naar Amster dam. Hij komt terug cn kan zijn hóf.el niet terug vinden. „Waar ben ik hier?" vraagt hij. „Ede", zeggen ze. „Ja. dat. is het toch," zegt hij. „Waar is hier 't hotel de vergulde Kroon?" „O, dat is in Epe", zeg gen ze. „Breng me er heen", zegt hij, „anders kom ik langs een omweg hier toch weer terug. Is dat een naams gelijkheid? 't Moest niet maggen Ze brachten hc-ni met een wagentje naar Epe. waar hii met tranen in de oogen ziin vrouw en kinderen om- heslde. „Bind me nou op mijn stoel vast", zei hii, „dan heb ik tenminste eeen vrees meer voor Ede." Dat is in mijn eigen familie gebeurd. Ik wil niet naar Epe of naar Edc."- Holten." „Waar ligt, dat?" „In Overijsel." „Nooit van gehoord." „Ik ook niet. Maar dat is een aan beveling. Wat zegt de reisgids er van „Heerlijk natuurschoon. Prachtige vergezichten. Plattegrond met wan delparken en autowegen over den Holterberg.... „Autowegen. Dank je wel, ik zoek een eenzaam landelijk oord, ver uit het gewoel der wereld met een kronkelend geheimzinnig zandpad, waaraan iedere automobilist het land had, zcodat dit plaatsje mij niet bolt en ik in geen geval o* naar dat Hollen. SCHOTEN —Nog een autobusdienst. De heer M. alhier opent op 29 Juni een auto- busdienst van Schoten naar_ Zand voord Het punt- van vertrek is Kor te weg, voorbij de Lighal. Hoewel reeds vele autobusdiensten door Schoten rijden is dit de eerste dienst welke van Schoten af naar elders rijdt. Ti..-* VELSEN. Huldeblijk H. M. de Koningin. Meu verzoekt ons plaatsing van het volgende Het Plaatselijk Comité voor het Nationaal Huldeblijk aan H. M. de Koningin maakt bekend, dat de col lecten in deze gemeente in totaal heb ben opgebracht f 1901, waarvan uit dc afdeeling: IJmuiden f 783.55, J. C!. Vaart en Santpoort f 623.85, Velseroord f252,25, Velsen f 170.35, Wijkeroog f71. Hieronder zijn begrepen de vol gende afzonderlijke bedragen aan den penningmeej.ster toegezondenuit Santpoort en J. G. Vaart f200 f25, f5, f1,50: uit Velsen f5. Aan drukwerken en verdere onkos ten is uitgegeven een bedrag van f 89.90, zoodat de netto-opbrengst be draagt f 1811.20, welke aan den pen ningmeester van het Provinciaal Co mité is overgemaakt. Zij, die nog bijdragen j:ouden wen schen te geven, worden verzocht gif ten te zenden naar den penningmees ter van dit comité Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., Hanrlemsche Bunkvereeniging, HaarlemGironum mer 40u0. Het comité brengt hartelijk dank aaa hen, die door te collecteeren hebben medegewerkt aan het welsla gen der inzameling en voorts aan al len. die hun bijdragen hebben beschik baar gesteld. BENNEBROEK. —Raadslid. Door hc; 'centraal stembui'eiui is tot raadslid gekozen verklaard de lieer J. Huijsraans in de plaats van den heer Jac. Suid- gcesfc die bedankt heeft,. De laatste was bij voorkeurstemming eekozen op de R. K. lijst. HAARLEMMERMEER. Aanvaring. Donderdag avond werd alhier in de Ringvaart bij den Spaaniwouderweg een schuitje, waarin twee personen waren gezeten, zoodanig door een passeerenden mo torboot aangevaren, dat het deerlijk werd gehavend en een der inzitten den over boord sloeg. De man kon gelukkig nog intijds worden gered. Motor-ongeluk. Donderdag kwamen alhier op den Ringdijk bij den Hoofdweg twee motorrijders, doordien een hunner niet voldoende uitweek, zoodanig in botsing, dat bei den tegen deu grond werden geslin gerd. Een der bestuurders werd aan het hoofd ernstig verwond en moest door een dokter worden verbonden* De ander kwam er met eenige ontvel lingen af. De motorrijwielen werden licht 'besohadigd. De Badhoeve. De belang rijke uitbreiding, die de Badhoeve- buurt nabij Sloten alhier zal onder gaan, door o.m. den woningbouw al daar met kracht en op groote schaal ter hand te nemen, heeft onze corres pondent uit Haarlemmermeer aanlei ding gegeven ous het volgende te schrij ven over „de Badhoeve", waaraan bovengenoemde buurtschap en de Bad hoevelaan haar naam ontleenen. Wijlen burgemeester Mr. J, P. Amersfoort, dio van 1863 tot 1SG9 aan het hoofd van deze gemeente heeft ge staan eu in deze betrekking groot nut heeft gesticht o.a. ook door den aan- leg van goede grindwegen, kocht kort na de droogmaking van het Haarlem mermeer in de afdeeling Rijk nabij bloten een groot gedeelte pl.m. 300 „Huizen." „Daar komt onze visoltboer van daan. je weet wel, die man uit dat stukde visch wordt duur verkocht. Nee. ik hou van va9te prijzen." .„Loenen." „Daar heb ik een aardige herinne ring vaD. Ken je nog liet. versje uit je- kinderjaren? Niet. Je hebt een Slecht geheugen. Het was zoo:. Dag Jan van Besteveld. Dag juffrouw zonder geld. Dag, Jan van Loenen, Dag, juffrouw zonder schoenen".- „Men moet", zei ik wijsgeerig, „de gewaarwordingen van zijn kindsheid niet nóg eenmaal willen beleven". „Je bent wijs", zei van Stuiteren, maar met een zucht alsof hij met wee moed een jeug'dhgrinnering liet varen. „Ga voort, asjeblief". „Mook, Oisterwijk". „Loop naar de Mookerhei, zeggen 'de menschen. Die heeft me nooit toegela chen. En Oisterwijk?'* Sombre, eeuwig groene dennen, Stille vennon, Die zoo diep-verraderlijk bennen. Neen, u wil 'k niet nader kennen. „Oostvooi'né?" „Een eiland, als 'g me goed,herin ner Ik hen een man van 't vaste land". „Scheveningpu?" „Zwijg stil, man, ik heb in Mei bij na. drie weken op Zandvoort gewoond. Nog zit het prikkelende zand me in de oogen en de Noordwesterkilheid in mijn kleeren. Voor mij dit jaar geen badplaats. „Valkenburg". „Te veel hotels. Als je in 't eene ge huurd hebt, denk je altijd, dat je 't andere had moeten kiezen''. „Je bent wel héél moeilijk". Ik werd langzamerhand kriebelig. „Vierhouten. Hotel Mallej'an". „Ik heet Jan", zei van Stuiteren- „Dit is hijna een persoonlijkheid Ga voort". „Zeist". „Vlak hij Utrecht. Ik hou niet van Utrecht. Verder". Toen was mijn geduld eindelijk op. „verder, verder, je doet alsof ik een pianola hen, waar je maar op te trap pen hebt, om ze geluid te laten geveu. Ik ga niet verder. Bovendien kan ik met verder, want de z is de laatst» letter. Jij sprak daar van kindervers jes. Ken je het versje niet meer, dat eindigt: „2 is do zeeman, die zegt u vaar- wel". van Stuiteren keek een beetje ver slagen, „Weet jo wat", zei hij, „het beste zal maar wezen om 't, aan het toeval over te laten. Heb je ecu speld hier?" „Domme vraag. Hoe zou een man een speld hebben! En wat wou je er dan nog mee doen'?"- „De pensiongids uitspreiden, mün oogen dicht doen. een prik met een speld geven en daar heengaan, waar ik raak". „Neem je vulpen, die doet het ook". Hij prikte. Ik lette goed op, dat hij mij niet bedotte en zijn oogen goed dicht hield. Het was Ameland. „Dat staat dus vast", zei' ik, nieg zonder Schadenfreude. „Ameland zal het zijn. Als ik je eoms niet mocht weerzien „Dit is te dom", zei hij. „Zou ik mij door een domme vulpen naar Ameland laten sturen? Weet je wat, ik vraag aan mijn vrouw, waar ze heen wil". ,,Daar had je mee moeten begin nen", zei ik. „En anders is de deftige straat er ook nog. Hou een referen dum onder je medebewoners, dan stijg je nog hooger in hun achting". FIDELIO*

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5